Custom Breadcrumbs (7.x-2.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (67 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en: Views
nl: Overzichten

en: Path
nl: Pad

en: Placeholder tokens
nl: Tokens

en: Node type
nl: Node-type

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Custom breadcrumbs
nl: Aangepaste broodkruimels

en: No custom breadcrumbs have been defined.
nl: Geen aangepaste kruimelpaden gedefinieerd.

en: The node type this custom breadcrumb trail will apply to.
nl: Het inhoudstype waarop dit aangepaste kruimelpad toegepast wordt.

en: Titles
nl: Titels

en: Paths
nl: Paden

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
nl: Een lijst van Drupal-paden voor de kruimelpad-links, één per regel.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
nl: De volgende tokens kunnen worden gebruikt in paden en titels. Wanneer de tokens worden gebruikt in een pad of titel worden ze vervangen door de bijbehorende waarden.

en: Every link path must have a matching title. There are !paths paths, and !titles titles.
nl: Elk linkpad dient een titel te hebben. Er zijn !paths paden, en !titles titels.

en: administer custom breadcrumbs
nl: aangepaste kruimelpaden beheren

en: Home breadcrumb text
nl: Broodkruimel-tekst voor Home

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: any
nl: elke

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Examples:
nl: Voorbeelden:

en: Menu name
nl: Menunaam

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: About
nl: Over

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: Breadcrumb visibility
nl: Kruimelpad-zichtbaarheid

en: use php in custom breadcrumbs
nl: PHP gebruiken in aangepaste kruimelpaden

en: Uses
nl: Gebruikt

en: All languages
nl: Alle talen

en: Excluded paths
nl: Uitgesloten paden

en: Module Name
nl: Modulenaam

en: Taxonomy Term
nl: Taxonomieterm

en: with PHP snippet
nl: met PHP-fragment

en: Breadcrumb Name
nl: Kruimelpadnaam

en: Special identifiers
nl: Speciale kenmerken

en: Show only custom_breadcrumbs where
nl: Enkel aangeste kruimelpaden weergeven waar

en: Behaviour
nl: Gedrag

en: Specific Path
nl: Specifiek pad

en: Show vocabulary in breadcrumb trail
nl: Woordenlijst in kruimelpad weergeven

en: Views Path
nl: Views-pad

en: Module Page
nl: Modulepagina

en: Module Pages
nl: Modulepagina's

en: Edit Custom Breadcrumb for Node
nl: Aangepast kruimelpad voor node bewerken

en: Add Custom Breadcrumb for Node
nl: Aangepast kruimelpad voor node toevoegen

en: Menu structure
nl: Menustructuur

en: The theme registry has been rebuilt
nl: Het themaregister is opnieuw opgebouwd

en: Breadcrumb Visibility
nl: Kruimelpad-zichtbaarheid

en: mysite >> term >> term
nl: mijnsite >> term >> term

en: home >> vocabulary >> term >> term
nl: home >> woordenlijst >> term >> term

en: vocabulary >> term >> term
nl: woordenlijst >> term >> term

en: Taxonomy structure
nl: Taxonomiestructuur

en: and where
nl: en waarbij
