Custom Breadcrumbs (7.x-2.0-alpha3) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Placeholder tokens
id: Token pengganti

en: Node type
id: Jenis node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
id: Token pengganti berikut dapat digunakan baik dalam judul maupun path. Bila digunakan pada sebuah judul atau path, token akan digantikan dengan nilai yang sesuai.

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Filter
id: Saring

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: any
id: apapun

en: Examples
id: Contoh

en: Examples:
id: Contoh:

en: Menu name
id: Nama menu

en: Identifier
id: Pengenal

en: About
id: Tentang

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: Uses
id: Penggunaan

en: All languages
id: Semua bahasa

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
id: <strong>%property</strong>-nya adalah <strong>%value</strong>

en: Taxonomy Term
id: Istilah Taksonomi

en: and where
id: dan dimana
