Customizable entities (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (152 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: content
fr: contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: view
fr: voir

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Teaser
fr: Accroche

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: status
fr: statut

en: Created
fr: Créé

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: Inline
fr: En ligne

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Title field label
fr: Libellé du champ titre

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Title label
fr: Étiquette du titre

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Optional
fr: Facultatif

en: Operation
fr: Opération

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Full
fr: Complet

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: published
fr: publié

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: any
fr: tous

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Version

en: current revision
fr: version en cours

en: Date created
fr: Date de création

en: Not published
fr: Non publié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: not published
fr: non publié

en: not sticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: not promoted
fr: non promu

en: promoted
fr: promu

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: View @type
fr: Vue @type

en: Default options
fr: Options par défaut

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Above
fr: Au-dessus

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Preview trimmed version
fr: Aperçu de la version abrégée

en: Preview full version
fr: Aperçu de la version complète

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: Up to date translation
fr: Traduction à jour

en: Outdated translation
fr: Traduction non à jour

en: clone
fr: cloner

en: export
fr: exporter

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: translate
fr: traduire

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: New revision
fr: Nouvelle version

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: language
fr: langue

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fr: La version abrégée de votre contribution montre à quoi elle ressemble lorsqu'elle est promue sur la page d'accueil ou lorsqu'elle est exportée pour syndication.<span class="no-js"> Vous pouvez insérer le délimiteur "&lt;!--break--&gt;" (sans les guillemets) pour ajuster avec finesse l'endroit où votre contribution se trouve séparée.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli à la révision du %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: No revision
fr: Aucune version

en: Requires a title
fr: Titre obligatoire

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Promoted to frontpage
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky in lists
fr: Affiché en haut des listes

en: Comments allowed
fr: Commentaires autorisés

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fr: Ce texte sera affiché en haut de la page lors de la création ou de la modification de ce type de contenu.

en: Display author and date information.
fr: Afficher l'auteur et la date.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Publish selected content
fr: Publier le contenu sélectionné

en: Unpublish selected content
fr: Dépublier le contenu sélectionné

en: Promote selected content to front page
fr: Promouvoir en page d'accueil le contenu sélectionné

en: Demote selected content from front page
fr: Retirer de la page d'accueil le contenu sélectionné

en: Make selected content sticky
fr: Épingler en haut des listes le contenu sélectionné

en: Make selected content not sticky
fr: Retirer du haut des listes le contenu sélectionné

en: Delete selected content
fr: Supprimer le contenu sélectionné

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fr: Le contenu de cette page a été modifié par un autre utilisateur, ou c'est vous qui avez déjà soumis des changements en utilisant ce formulaire. Par conséquent, vos modifications ne peuvent pas être enregistrées.

en: Don't display post information
fr: Ne pas afficher les informations de la contribution

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fr: Dans le cas où une nouvelle révision doit être enregistrée, l'entrée du journal expliquant les changements pour cette version.

en: Creates revision
fr: Crée une révision

en: Undefined language (@langcode)
fr: Langue non définie (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Label display for @title
fr: Libellé affiché pour @title

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fr[0]: 1 contribution effacée.
fr[1]: @count contributions effacées

en: Delete @type
fr: Supprimer @type

en: Add new @type
fr: Ajouter un nouveau @type

en: View own @type
fr: Voir son propre @type

en: Delete own @type
fr: Supprimer ses propres @type

en: Delete any @type
fr: Supprimer n'importe quel @type

en:  Status
fr:  Statut
