Customizable entities (7.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (106 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Explanation or submission guidelines
hi: व्याख्या या प्रस्तुत दिशा निर्देश.

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: view
hi: देखें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Required
hi: ज़रूरी

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Teaser
hi: टीज़र

en: The username %name does not exist.
hi: सदस्यनाम %name उपलब्ध नहीं है।

en: Updated
hi: अद्यतित

en: type
hi: प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: status
hi: स्थिति

en: Created
hi: निर्मित

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Active
hi: सक्रिय

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Title field label
hi: शीर्षक फ़ील्ड लेबल

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Title label
hi: शीर्षक लेबल

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Operation
hi: काम

en: You have to specify a valid date.
hi: आपको एक सही तारीख स्पष्ट करनी होगी।

en: Full
hi: पूरा

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: published
hi: प्रकाशित

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: any
hi: कोई भी

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: not sticky
hi: अग्रसर नहीं

en: sticky
hi: अग्रसर

en: not promoted
hi: मुखपृष्ठ से हटाया हुआ

en: promoted
hi: मुखपृष्ठ पर भेजा हुआ

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Above
hi: ऊपर

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Preview trimmed version
hi: साहित्य अंश रूप जाँचे

en: Preview full version
hi: पूर्ण साहित्य रूप जाँचे

en: Show only items where
hi: केवल वही मदों को दिखाएं जहाँ

en: Promote to front page
hi: मुखपृष्ठ पर ले जाएँ

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Outdated translation
hi: पुराने अनुवाद

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: @type %title has been created.
hi: @type %title बनाया गया

en: @type %title has been updated.
hi: @type %title अद्यतन किया गया

en: New revision
hi: नए संशोधन

en: Submission form settings
hi: फॉर्म जमा करने के लिए व्यवस्था |

en: language
hi: भाषा

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
hi: @type %title को  पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटा दिया गया है ।

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: No revision
hi: कोई संशोधन  नहीं

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Unpublish selected content
hi: अप्रकाशित करें चयनित सामग्री को

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Undefined language (@langcode)
hi: अपरिभाषित भाषा (@langcode)

en: and where %property is %value
hi: कहाँ %property है %value

en: where %property is %value
hi: जहां %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ

en: Label display for @title
hi: @title के लिए लेबल प्रदर्शन

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
hi[0]: 1 पोस्ट हटाया गया.
hi[1]: @count पोस्ट हटाए गए.
