Customizable entities (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (146 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: content
nl: inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Explanation or submission guidelines
nl: Uitleg of indienrichtlijnen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: view
nl: weergeven

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Required
nl: Verplicht

en: edit
nl: bewerken

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: The username %name does not exist.
nl: De gebruikersnaam %name bestaat niet.

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Active
nl: Actief

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Title field label
nl: Label van het titelveld

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Title label
nl: Titel label

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Optional
nl: Optioneel

en: Operation
nl: Bewerking

en: You have to specify a valid date.
nl: Geef een geldige datum op.

en: Full
nl: Volledig

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: Hidden
nl: Verborgen

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: published
nl: gepubliceerd

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: any
nl: elke

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: current revision
nl: huidige revisie

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: not published
nl: niet gepubliceerd

en: not sticky
nl: niet vastgeplakt

en: sticky
nl: vastgeplakt

en: not promoted
nl: niet aangeraden

en: promoted
nl: aangeraden

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: View @type
nl: @type bekijken

en: Default options
nl: Standaardopties

en: Processing
nl: Verwerken

en: Above
nl: Boven

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Preview trimmed version
nl: Voorbeeldweergave ingekorte versie

en: Preview full version
nl: Voorbeeldweergave volledige versie

en: Show only items where
nl: Laat alleen de items zien waarbij

en: Promote to front page
nl: Aanraden voor de voorpagina

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Data
nl: Gegevens

en: Up to date translation
nl: Actuele vertaling

en: Outdated translation
nl: Verouderde vertaling

en: clone
nl: dupliceren

en: export
nl: exporteer

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: translate
nl: vertalen

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: By @name on @date
nl: Door @name op @date

en: By @name
nl: Door @name

en: New revision
nl: Nieuwe revisie

en: Submission form settings
nl: Instellingen inzendingsformulier

en: language
nl: taal

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
nl: De ingekorte versie van uw inzending geeft weer hoe het artikel op de voorpagina gepubliceerd wordt of hoe het als gesyndiceerde inhoud wordt geëxporteerd. <span class="no-js">U kunt "&lt;!--break--&gt;" (zonder aanhalingstekens) invoeren als scheidingsteken om aan te geven waar uw tekst wordt gesplitst.</span>

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
nl: @type %title is teruggezet naar de revisie van %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
nl: Revisie van %revision-date van @type %title is verwijderd.

en: Edit @type
nl: @type bewerken

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Create new @type
nl: Nieuw(e) @type aanmaken

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: No revision
nl: Geen revisie

en: Requires a title
nl: Een titel is verplicht

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Is new
nl: Is nieuw

en: Promoted to frontpage
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Comments allowed
nl: Reacties toegestaan

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Preview before submitting
nl: Voorbeeldweergave voor indienen

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
nl: Deze tekst wordt getoond bovenaan de pagina wanneer men inhoud van dit type aanmaakt of wijzigt.

en: Display author and date information.
nl: Auteur en datum tonen.

en: Author username and publish date will be displayed.
nl: De gebruikersnaam van de auteur en de publicatiedatum worden weergegeven.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Publish selected content
nl: Geselecteerde inhoud publiceren

en: Unpublish selected content
nl: Publicatie van geselecteerde inhoud ongedaan maken

en: Promote selected content to front page
nl: Geselecteerde inhoud op de voorpagina zichtbaar maken

en: Demote selected content from front page
nl: Geselecteerde inhoud van de voorpagina verwijderen

en: Make selected content sticky
nl: Geselecteerde inhoud vastplakken bovenaan

en: Make selected content not sticky
nl: Geselecteerde inhoud niet vastgeplakt maken bovenaan de lijst

en: Delete selected content
nl: Geselecteerde inhoud verwijderen

en: Deleted @count posts.
nl: @count berichten verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nl: Geef uitleg bij de wijzigingen die u maakt. Dit helpt andere auteurs uw beweegredenen te begrijpen.

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
nl: De inhoud op deze pagina is gewijzigd door een andere gebruiker, of u heeft al wijzigingen ingediend via dit formulier. De wijzigingen kunnen daardoor niet worden opgeslagen.

en: Don't display post information
nl: Geen berichtinformatie weergeven

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
nl: Een logboekbericht dat de verandering in deze versie verklaart. Te gebruiken wanneer een nieuwe versie wordt opgeslagen.

en: Creates revision
nl: Revisie aanmaken

en: Undefined language (@langcode)
nl: Niet-gedefinieerde taal (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nl: Opmaak: %time. De datumnotatie is JJJJ-MM-DD en %timezone is het tijdzoneverschil met de standaardtijd UTC. Laat dit leeg om het tijdstip van het indienen van het formulier te gebruiken.

en: and where %property is %value
nl: en waarbij %property gelijk is aan %value

en: where %property is %value
nl: waarbij %property gelijk is aan %value

en: and where
nl: en waarbij

en: Label display for @title
nl: Label voor @title tonen

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
nl: Weet u zeker dat u het %entity %label wilt verwijderen?

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
nl[0]: 1 bericht verwijderd.
nl[1]: @count berichten verwijderd.

en: Submitted by !username
nl: Ingediend door !username

en: Delete @type
nl: @type verwijderen

en: Plural label
nl: Meervoudig-label

en: View own @type
nl: Eigen @type bekijken

en: View any @type
nl: Elk @type bekijken

en: Delete own @type
nl: Eigen @type verwijderen

en: Delete any @type
nl: Elk @type verwijderen
