Customizable entities (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (139 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: content
ar: المحتوى

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Disabled
ar: معطل

en: view
ar: عرض

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: Required
ar: ضروري

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Teaser
ar: موجز

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: Updated
ar: التحديث

en: type
ar: النوع

en: User
ar: المستخدم

en: status
ar: الحالة

en: Created
ar: الإنشاء

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Active
ar: نشط

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Title field label
ar: لافتة حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Optional
ar: اختياري

en: Operation
ar: عملية

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Full
ar: كامل

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: published
ar: منشور

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Revert
ar: استرجع

en: any
ar: أياً

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: not published
ar: غير منشور

en: not sticky
ar: غير مُثَبَّت

en: sticky
ar: مُثَبَّت

en: not promoted
ar: غير مُرَق

en: promoted
ar: مُرَقَّى

en: Sticky
ar: مثبت

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Above
ar: أعلاه

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Preview trimmed version
ar: معاينة المقتطف

en: Preview full version
ar: معاينة الإصدار الكامل

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: Promote to front page
ar: رَقِّ للصفحة الرئيسية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Data
ar: المعطيات

en: Up to date translation
ar: ترجمة حديثة

en: Outdated translation
ar: ترجمة قديمة

en: clone
ar: استنساخ

en: export
ar: تصدير

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: translate
ar: ترجمة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ar: يعرض لك المقتطف ما يظهر من الموضوع حال ترقيته إلى الصفحة الرئيسية، أو في تلقيمة آر.إس.إس.<span class="no-js"> يمكنك إضافة &lt;!--break--&gt; لتحدد مكان قطع الموضوع.</span>

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ar: استُرجِع @type %title إلى مراجعة %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Publish selected content
ar: نشر المحتوى المحدد

en: Unpublish selected content
ar: إلغاء نشر المحتوى المحدد

en: Promote selected content to front page
ar: ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Demote selected content from front page
ar: إلغاء ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Make selected content sticky
ar: ثبت المحتوى المحدد

en: Make selected content not sticky
ar: إلغاء تثبيت المحتوى المحدد

en: Delete selected content
ar: حذف المحتوى المحدد

en: Deleted @count posts.
ar: تم حذف @count مشاركة.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ar: أوضح التغيرات التي أجريتها. هذا التوضيح سيساعد باقي المؤلفين على فهم أسباب التغييرات.

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ar: تم تعديل محتوى هذه الصفحة من طرف مستخدم آخر، أو أنت من قام بالقيام بالتغييرات باستخدام هذا النموذج. لذلك، لا يمكن حفظ تعديلاتك.

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: Undefined language (@langcode)
ar: لغة غير معينة (@lagncode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
ar[0]: تم حذف مشاركة
ar[1]: تم حذف مشاركة
ar[2]: تم حذف مشاركتان
ar[3]: تم حذف @count مشاركة
ar[4]: تم حذف @count مشاركة
ar[5]: تم حذف @count مشاركة
