DataPublic (7.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (3362 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: onayla

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Private
tr: Özel

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Last Post
tr: Son Gönderi

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: For
tr: İçin

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: cron
tr: dönemsel görev

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Login
tr: Giriş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Response
tr: Yanıt

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Types
tr: Tipler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Download PDF
tr: PDF'yi indir

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Top
tr: En üst

en: Link Target
tr: Bağlantı Hedefi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: Archives
tr: Arşivler

en: Icon
tr: Simge

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Modüller

en: Manage
tr: Yönetim

en: Refresh
tr: Yenile

en: link
tr: bağlantı

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Gösterim

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Component
tr: Bileşen

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Permitted file extensions
tr: İzin verilen doya uzantıları

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Görsel

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Paths
tr: Yollar

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Organic Groups
tr: Organik Gruplar

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Separator
tr: Ayraç

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: Optional Title
tr: İsteğe Bağlı Başlık

en: Required Title
tr: Gerekli başlık

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: URL Display Cutoff
tr: URL Görünümü Kesme

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
tr: Kullanıcı bu bağlantı için bir başlık eklemiyorsa, başlık olarak URL kullanılacaktır. Bağlantı başlığı ne zaman kırpılmalı ve bir elips (…) ile bitirilmelidir? Sınır olmaması için boş bırakın.

en: Default (no target attribute)
tr: Varsayılan (hedef özellik yok)

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Allow the user to choose
tr: Kullanıcıya seçme izni ver

en: Titles are required for all links.
tr: Tüm bağlantılar için başlık gereklidir.

en: Open URL in a New Window
tr: URL'yi Yeni Bir Pencerede Aç

en: term
tr: terim

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: days
tr: gün

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Post
tr: Gönderi

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Display links
tr: Bağlantıları göster

en: Page
tr: Sayfa

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Bottom
tr: Alt

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Submission information
tr: Gönderim bilgileri

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Public registrations
tr: Herkese açık kayıtlar

en: Only site administrators can create new user accounts.
tr: Sadece yöneticiler yeni kullanıcı hesabı oluşturabilir.

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Module
tr: Modül

en: Off
tr: Kapalı

en: Available updates
tr: Mevcut güncellemeler

en: Never
tr: Asla

en: Up to date
tr: Güncel

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Selected
tr: Seçili

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Sender
tr: Gönderen

en: From
tr: Kimden

en: Aggregator category
tr: Toplayıcı kategorisi

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Feed description
tr: Besleme(Feed) tanımı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Source string
tr: Kaynak dize

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Poll duration
tr: Anket süresi

en: Poll votes
tr: Anket oyları

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Message text
tr: İleti metni

en: Field name
tr: Alan adı

en: Title label
tr: Başlık etiketi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Mode
tr: Kip

en: Items
tr: Öğeler

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: %time ago
tr: %time önce

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Computed
tr: Hesaplanmış

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Prev
tr: Önceki

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: System
tr: Sistem

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: Owner
tr: Sahibi

en: OR
tr: VEYA

en: Company
tr: Şirket

en: help page
tr: yardım sayfası

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: Colors
tr: Renkler

en: Example
tr: Örnek

en: Method
tr: Yöntem

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Recent posts for %1
tr: %1 a son gönderilenler

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Events
tr: Etkinlikler

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Now
tr: Şimdi

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Base
tr: Temel

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu sözlüklere uygulanacaktır)

en: Pattern for all %vocab-name paths
tr: Tüm %vocab-name yolları için şablon

en: Pattern for forums and forum containers
tr: Forumlar ve forum taşıyıcıları için şablon

en: Pattern for user account page paths
tr: Kullanıcı hesap sayfaları için şablon

en: Pattern for blog page paths
tr: Günlük (blog) sayfaları için şablon

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: !time ago
tr: !time önce

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Basic
tr: Temel

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: File type
tr: Dosya türü

en: List type
tr: Liste tipi

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Default front page
tr: Varsayılan ana sayfa

en: Square
tr: Kare

en: Both
tr: İkisi de

en: Last
tr: Son

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Smiley
tr: İfade

en: <All>
tr: <Tümü>

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Clone
tr: Kopya

en: Administer views
tr: Görünümleri yönet

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Down
tr: Aşağı

en: Wildcard
tr: Joker

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
tr: Görünüm adında sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi kullanılabilir.

en: Views UI
tr: Görünüm Kullanıcı Arayüzü

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: Phone Number
tr: Telefon

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Last checked
tr: Son kontrol

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Basic setup
tr: Temel ayarlar

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Allow users to choose default
tr: Kullanıcıların varsayılanı seçmesine izin ver

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Buttons and plugins
tr: Düğmeler ve eklentiler

en: Toolbar location
tr: Araç çubuğu konumu

en: Path location
tr: Yol konumu

en: Enable resizing button
tr: Boyutlandırma düğmesini etkinleştir

en: Verify HTML
tr: HTML doğrula

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
tr: &lt;font&gt; etiketlerini &lt;style&gt; etiketine çevir

en: Remove linebreaks
tr: Satır sonlarını kaldır

en: CSS path
tr: CSS yolu

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: fields
tr: alanlar

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Duration
tr: Süre

en: Threshold
tr: Eşik

en: Unsupported database.
tr: Desteklenmeyen veritabanı.

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Common settings
tr: Genel ayarlar

en: with comments
tr: yorumlarla birlikte

en: without comments
tr: yorumlar olmadan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: comments
tr: yorumlar

en: Full
tr: Tam

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Rules
tr: Kurallar

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Full name
tr: Tam ad

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Hidden
tr: Gizli

en: Approved
tr: Onaylı

en: Root
tr: Kök

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Edit location
tr: Lokasyon güncelle

en: minute
tr: dakika

en: Show
tr: Göster

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: WIDTHxHEIGHT
tr: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK

en: Maximum file size per upload
tr: Yükleme başına en yüksek dosya boyutu

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Change
tr: Değiştir

en: English
tr: İngilizce

en: in
tr: içinde

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Clear
tr: Temizle

en: menu
tr: menü

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: Titles only
tr: Sadece başlıklar

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Undo
tr: Geri al

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
tr: Ziyaretçiler hesap yaratabilirler ve yönetici onayı gerekmez.

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Replace
tr: Değiştir

en: Today
tr: Bugün

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: First
tr: Birinci

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: Query
tr: Sorgu

en: Moderate
tr: Denetle

en: Code length
tr: Kod uzunluğu

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Spam control
tr: İstenmeyen posta (spam) denetimi

en: Characters to use in the code
tr: Kodda kullanılacak karakterler

en: The list of characters to use should not contain spaces.
tr: Kullanılacak karakter listesi boşluk içermemelidir.

en: Math question
tr: Matematik sorusu

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
tr: Karakterlerdeki UTF-8 dizesini ayrıştırırken geçersiz bir baytla karşılaşıldı.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
tr: %lang_name (kod %lang_code) dili için

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Block name
tr: Blok adı

en: Period
tr: Nokta

en: Site's time zone
tr: Sitenin saat dilimi

en: Date's time zone
tr: Tarihin saat dilimi

en: No time zone conversion
tr: Saat dilimi dönüşümü yok

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
tr: Saat ayrıntısına sahip olmayan tarihler herhangi bir saat dilimi işlemi kullanmamalıdır.

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: Map
tr: Harita

en: Alignment
tr: Hizalama

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Link label
tr: Link etiketi

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: AND
tr: VE

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Are you sure you want to delete %label?
tr: %label etiketini silmek istediğinize emin misiniz?

en: %label has been deleted.
tr: %label silindi.

en: Empty
tr: Boş

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: The settings have not been saved because of the errors.
tr: Hatalardan dolayı ayarlar kaydedilemedi.

en: Default template
tr: Varsayılan şablon

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: What links here
tr: Buraya link verenler

en: Are you sure you want to delete the block %name?
tr: %name bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Red
tr: Kırmızı

en: White
tr: Beyaz

en: terms
tr: terim

en: warning
tr: uyarı

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Results
tr: Sonuçlar

en: open
tr: açık

en: Visitor
tr: Ziyaretçi

en: Promote
tr: Destekle

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: change
tr: değiştir

en: Forums
tr: Forumlar

en: Superscript
tr: Üst simge

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Session
tr: Oturum

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Installed
tr: Kurulu

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Reversed
tr: Tersine

en: Changed
tr: Değişti

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Reverse
tr: Ters

en: Manage features
tr: Özellikleri yönet

en: Interval
tr: Aralık

en: Federated States of Micronesia
tr: Mikronezya Federe Devletleri

en: completed
tr: tamamlandı

en: Length of trimmed posts
tr: Kırpılmış gönderilerin uzunluğu

en: 200 characters
tr: 200 karakter

en: 400 characters
tr: 400 karakter

en: 600 characters
tr: 600 karakter

en: 800 characters
tr: 800 karakter

en: 1000 characters
tr: 1000 karakter

en: 1200 characters
tr: 1200 karakter

en: 1400 characters
tr: 1400 karakter

en: 1600 characters
tr: 1600 karakter

en: 1800 characters
tr: 1800 karakter

en: 2000 characters
tr: 2000 karakter

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
tr: Bir gönderinin kırpılmış halindeki en fazla karakter sayısı. Drupal bu ayarı uzun gönderilerin hangi noktada kırpılacağına karar vermek için kullanacaktır. Bir gönderinin kırpılmış sürümü, gönderi ana sayfada yayınlanırken, XML beslemesinde gösterilirken, vb. durumlarda, özeti olarak kullanılacaktır. Özetleri iptal etmek için 'Sınırsız'a ayarlayın. Bu ayarın sadece yeni veya güncellenen içerikler için geçerli olduğunu ve var olan özetleri etkilemeyeceğini unutmayın.

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
tr: PHP ayarlarınız yüklenebilecek dosya boyutunu %size olarak sınırlıyor.

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Right Sidebar
tr: sağ sütun

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Document
tr: Belge

en: Documents
tr: Belgeler

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: New
tr: Yeni

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Plural
tr: Çoğul

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: image
tr: imaj

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Base path
tr: Ana yol

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Multilingual
tr: Çok dil

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Default options
tr: Öntanımlı seçenekler

en: Ok
tr: Tamam

en: cancel
tr: iptal

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: File types
tr: Dosya türleri

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Insert !image or !link.
tr: !image veya !link ekle.

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Clear Form Submissions
tr: Form Gönderilerini Temizle

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
tr: Bu form için tüm gönderimleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Webform %title entries cleared.
tr: Webform %title girdileri silindi.

en: Are you sure you want to delete this submission?
tr: Bu form gönderisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: responses
tr: yanıt

en: View and edit all the available webforms on your site.
tr: Sitenizdeki bütün webformlarını görüntüleyin ve düzenleyin.

en: Global configuration of webform functionality.
tr: Webform fonksiyonlarının genel ayarları.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Go to form
tr: Forma git

en: View this form.
tr: Bu formu göster.

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: E-mail to address
tr: E-posta adresi

en: E-mail from name
tr: E-posta adı

en: E-mail from address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: ever
tr: her zaman

en: every hour
tr: her saat

en: every day
tr: her gün

en: every week
tr: her hafta

en: No Components, add a component below.
tr: Hiçbir bileşen yok, aşağıdan bir bileşen ekleyin.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Submitted by !name
tr: Gönderen !name

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Go back to the form
tr: Forma geri dön

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: The default value of the field.
tr: Alanın varsayılan değeri.

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Presents month, day, and year fields.
tr: Ay, gün ve yıl alanlarını sunar.

en: Left Blank
tr: Sol Boşluk

en: User entered value
tr: Girilen değer

en: Width of the textfield.
tr: Metin alanının genişliği.

en: User email as default
tr: Öntanımlı olarak kullanıcı e-postası

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
tr: Bu alanın öntanımlı değerini, eğer giriş yapmış ise kullanıcının e-postası olarak belirle.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
tr: Bu alanı düzenlenemez yap. Değiştirilemeyen öntanımlı değer için kullanışlıdır.

en: Collapsed by Default
tr: Varsayılan olarak kapalı

en: Web Images
tr: Web Resimleri

en: Additional Extensions
tr: Ek uzantılar

en: Max Upload Size
tr: Maksimum Dosya Boyutu

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
tr: Bir kullanıcının yükleyebileceği maksimum dosya boyutu (KB cinsinden).

en: Upload Directory
tr: Yükleme dizini

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
tr: Webform yüklemeleri her zaman sitenin dosya dizinine kaydedilir. İsterseniz dosyalarınızı saklamak için bu dizin içinde bir alt dizin belirtebilirsiniz.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
tr: '%ext' uzantılı dosyalara izin verilmemektedir, lütfen %exts uzantılı bir dosya yükleyiniz.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
tr: '%filename' dosya boyutu çok büyük (%filesize KB). Lütfen %maxsize KB dan küçük dosya yükleyiniz.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
tr: Yüklenen dosya %filename kaydedilemedi. Hedef dizin yazılabilir olmayabilir.

en: Average uploaded file size
tr: Yüklenen dosyaların ortalama boyutu

en: Questions
tr: Sorular

en: Randomize Options
tr: Seçenekleri Rastgele Karıştır

en: Randomize Questions
tr: Soruları Rastgele Karıştır

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
tr: Radyo düğmeleriyle gösterilen ızgara sorularının oluşturulmasına izin verir.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Listbox
tr: Liste kutusu

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
tr: Onay kutuları, radyo düğmeleri veya seçili menülerin oluşturulmasına izin verir.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
tr: Birden çok satır girişine izin veren geniş bir metin alanı.

en: Basic textfield type.
tr: Temel metin alanı tipi.

en: Time Format
tr: Saat Biçimi

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
tr: Kullanıcıya saat ve dakika alanları sunar. İsteğe bağlı am / pm alanları.

en: low
tr: düşük

en: medium
tr: orta

en: high
tr: yüksek

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: The name used to indicate anonymous users.
tr: Konuk kullanıcıları belirtmede kullanılacak isim.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
tr: Ana sayfa bu göreli URL'deki içeriği görüntüler. Emin değilseniz "node" yazın.

en: Image crop
tr: Görüntü kırpma

en: Apply
tr: Uygula

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: (source)
tr: (kaynak)

en: Select
tr: Seç

en: Translatable
tr: Çevrilebilir

en: Display on separate page
tr: Ayrı bir sayfada göster

en: Add CAPTCHA administration links to forms
tr: Formlara CAPTCHA yönetim bağlantılarını ekle

en: administer CAPTCHA settings
tr: CAPTCHA ayarlarını yönet

en: Challenge description
tr: Sınama açıklaması

en: Persistence
tr: Kalıcılık

en: Always add a challenge.
tr: Her zaman bir sınama ekle.

en: Log wrong responses
tr: Yanlış yanıtları kaydet

en: The CAPTCHA settings were saved.
tr: CAPTCHA ayarları kaydedildi.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
tr: CAPTCHA'nın ekleneceği formun Drupal form_id'si.

en: Challenge type
tr: Soru türü

en: The CAPTCHA type to use for this form
tr: Bu form için kullanılacak CAPTCHA türü

en: Illegal form_id
tr: Geçersiz form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
tr: CAPTCHA nokta ayarları kaydedildi.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
tr: %form_id form_id'li form için CAPTCHA'yı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
tr: %form_id form_id'li form için CAPTCHA'yı devre dışı bırakmak istediğinize emin misiniz?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
tr: %form_id formu için CAPTCHA silindi.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
tr: %form_id formu için CAPTCHA devre dışı bırakıldı.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
tr: Bu sayfada, kullanılabilir tüm CAPTCHA'ların mevcut ayarlarıyla oluşturulmuş görünümleri vardır.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
tr: "%module" eklentisinin "%challenge" sınaması

en: 10 more examples of this challenge.
tr: Bu CAPTCHA için 10 tane daha örnekl.

en: Location of comment submission form
tr: Yorum gönderme formunun konumu

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
tr: CAPTCHA, Carnegie Mellon Universitesinin tescilli ticari markasıdır.

en: skip CAPTCHA
tr: CAPTCHA'yı atla

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
tr: Bu soru sizin bir insan olup olmadığınızı denetlemek ve otomatik spam gönderilerini önlemek içindir.

en: general CAPTCHA settings
tr: genel CAPTCHA ayarları

en: Enabled challenge
tr: CAPTCHA sınaması etkin

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
tr: Güvenilir olmayan kullanıcılar için buraya CAPTCHA koy.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
tr: CAPTCHA için girdiğiniz cevap doğru değildi.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
tr: Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
tr: CAPTCHA'ların nerede ve nasıl kullanılacağını yönet

en: Examples
tr: Örnekler

en: Code settings
tr: Kod ayarları

en: Font settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: tiny
tr: ufak

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: Character spacing
tr: Karakter aralığı

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
tr: Karakterler arasındaki ortalama boşluğu tanımlayın. Büyük değerlerin resim oluşturulmasını daha CPU yorucu yapacağını unutmayın.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
tr: Metin rengi için onaltılı kodu girin (örnek: #000 ya da #004283).

en: Additional variation of text color
tr: Metin rengi için ek çeşitler

en: moderate
tr: orta

en: very high
tr: çok yüksek

en: Distortion and noise
tr: Bozunum ve gürültü

en: Distortion level
tr: Bozulum düzeyi

en: severe
tr: şiddetli

en: Set the degree of wave distortion in the image.
tr: Resimdeki dalga bozulumu derecesini ayarlayın.

en: Smooth distortion
tr: Bozulumu yumuşat

en: This option adds randomly colored point noise.
tr: Bu seçenek, rastgele renklendirilmiş noktalı gürültü ekler.

en: Add line noise
tr: Çizgi gürültü ekle

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
tr: Bu seçenek metin kodunun üzerine rasgele çizilmiş çizgiler ekler.

en: Noise level
tr: Gürültü seviyesi

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
tr: Arka plan rengi geçerli bir onaltılık renk değeri değil.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
tr: Metin rengi geçerli bir onaltılık renk değeri değil.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
tr: Resimli CAPTCHA oluşturulamadı. Resimli CAPTCHA yapılandırmanızı, özellikle de kullanılan yazı tipini kontrol edin.

en: Image CAPTCHA
tr: Resimli CAPTCHA

en: What code is in the image?
tr: Resmin içindeki kod nedir?

en: Provides an image based CAPTCHA.
tr: Resim tabanlı CAPTCHA sağlar.

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Bold
tr: Koyu

en: Copy
tr: Kopyala

en: Base URL
tr: Temel URL

en: Information
tr: Bilgi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: The content of the block as shown to the user.
tr: Blok içeriğinin kullanıcıya gösterilen biçimi.

en: Menus
tr: Menüler

en: A valid date is required for %title.
tr: %title için geçerli bir tarih belirtin.

en: A Date API that can be used by other modules.
tr: Başka eklentiler tarafından kullanılabilen bir Date API

en: Relative
tr: Göreceli

en: Above
tr: Üstte

en: User's time zone
tr: Kullanıcının saat dilimi

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
tr: Veritabanında tarihi bir ISO tarih olarak kaydet; tarihsel ya da kısmi tarihler için önerilir.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
tr: Veritabanında tarihi bir tarih-saat alanı olarak kaydet; zaman dilimi dönüşümü gerektirebilecek tam tarih ve zamanlar için önerilir.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
tr: Tarih ve saat seçmek için jquery takvim ve saat giriş araçlarını etkinleştirir

en: Until
tr: şu ana kadar

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Node reference
tr: Düğüm göndermesi

en: Content types that can be referenced
tr: Gönderme yapılabilir içerik türleri

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Node Reference
tr: Düğüm Başvurusu

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: User reference
tr: Kullanıcı başvurusu

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Publish
tr: Yayınla

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Date - newest first
tr: Tarih - önce yeniler

en: Date - oldest first
tr: Tarih - önce eskiler

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: Global
tr: Genel

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: File format
tr: Dosya biçimi

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Add new profile
tr: Yeni profil ekle

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Indent
tr: Girinti

en: Outdent
tr: Çıkıntı

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Thread
tr: Başlık

en: Hot topic threshold
tr: Sıcak konu eşiği

en: Topics per page
tr: Sayfa başına konu sayısı

en: Posts - most active first
tr: Gönderiler - en aktif ilk önce

en: Posts - least active first
tr: Gönderiler - en az aktif ilk önce

en: Section title
tr: Bölüm başlığı

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: Distinct
tr: Farklı

en: E-mail template
tr: E-Posta şablonu

en: Extension
tr: Uzantı

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Space
tr: Boşluk

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Pattern for all @node_type paths
tr: Tüm @node_type yolları için şablon

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Leave case the same as source token values.
tr: Kaynak dizgelerindeki büyük-küçük harf yerleşimini aynen bırak

en: Change to lower case
tr: Küçük harfe çevir

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
tr: %type tipindeki tüm yol isimleriniz silindi.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: @module help index
tr: @module yardım dizini

en: Missing help topic.
tr: Kayıp yardım başlığı.

en: Example help
tr: Yardım örneği

en: Bullet list
tr: Madde işaretli liste

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Available
tr: Mevcut

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: Aggregate
tr: Topla

en: <Any>
tr: <Herhangi>

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: ok
tr: tamam

en: empty
tr: boş

en: All types
tr: Tüm türler

en: Created time
tr: Oluşturma zamanı

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Values
tr: Değerler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: by @user
tr: @user tarafından

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: Sort
tr: Sırala

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: contains
tr: içeriyor

en: Postal address
tr: Posta adresi

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: No update data available
tr: Güncelleştirme bilgisi mevcut değil

en: No name
tr: İsimsiz

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Validation
tr: Sağlama

en: Finish
tr: Bitir

en: Enable the search module to search help.
tr: Yardımda arama yapabilmek için arama eklentisini etkinleştirin.

en: Module help index
tr: Eklenti yardım dizini

en: Search help
tr: Yardımda ara

en: Advanced help
tr: Gelişmiş yardım

en: Advanced help example
tr: Gelişmiş yardım örneği

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: ZIP Code
tr: Posta Kodu

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Or
tr: Veya

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Default picture
tr: Varsayılan resim

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
tr: Kişisel resim seçmeyen kullanıcılar için gösterilecek varsayılan resmin URL'si. Varsayılan resim kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Domains
tr: Alan adları

en: Update mode
tr: Güncelleme kipi

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: API Keys
tr: API anahtarları

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: Title, as link (default)
tr: Başlık, bağlantı olarak (ön tanımlı)

en: URL, as link
tr: URL, bağlantı olarak

en: Separate title and URL
tr: Ayrı başlık ve URL

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: Auto-reply
tr: Otomatik cevapla

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Not promoted
tr: Yükseltilmedi

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
tr: Yorum ileti dizisi halindeyse yorumun derinliğini görüntüle.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
tr: İleti dizisindeki sırasına göre sıralar. Böylece alt yorumlar, üst öğeleriyle birlikte tutulur.

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Link this field to its user or an author's homepage
tr: Bu alanı kullanıcısına veya bir yazarın ana sayfasına bağlayın

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Submission deleted.
tr: Gönderi silindi.

en: field
tr: alan

en: nodes
tr: düğümler

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Depends on: !dependencies
tr: Gerekenler: !dependencies

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
tr: Seçilen kitaptaki bir düğüm görüntülendiğinde bu bağlamı (contex) ayarla.

en: Translate
tr: Çevir

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
tr: Çeviri aktarması başarısız oldu, çünkü %filename okunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid_plural" bekleniyordu ama bulunamadı.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında söz dizimi hatası içeriyor.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgid" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr[]" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyası hata içeriyor: %line satırında "msgstr" beklenmiyordu.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
tr: Çeviri dosyası %filename bir hata içeriyor: %line satırında beklenmeyen bir yazı var.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
tr: %filename çeviri dosyası %line satırında beklenmeyen şekilde sonlandı.

en: Translate to @language
tr: @language diline çevir

en: Save translations
tr: Çevirileri kaydet

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Element
tr: Öğe

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-disabled">devre dışı</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-enabled">etkin</span>)

en: Effect
tr: Etki

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: The language the content is in.
tr: İçeriğin dili.

en: Original text
tr: Özgün metin

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
tr: "%name" bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add a new menu block.
tr: Yeni bir menü bloğu ekleyin.

en: Menu block
tr: Menü bloğu

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: vocabulary
tr: sözlük

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: original
tr: orijinal

en: Starting level
tr: Başlangıç düzeyi

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Not defined
tr: Tanımlı değil

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Inherit
tr: Miras

en: pixels
tr: piksel

en: Mime type
tr: Mime türü

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
tr: İzin verilen en büyük resim boyutu (örn. 640x480). Kısıtlama olmaması için 0 girin. Eğer herhangi bir <a href="!image-toolkit-link">resim araç kiti</a> kurulu ise, burada belirtilen ölçüleri aşan dosyalar yeniden boyutlandırılacaktır.

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Category ID
tr: Kategori ID

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: export
tr: dışarı ver

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Colon
tr: İki nokta

en: District Of Columbia
tr: DC, District of Columbia

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: of
tr: /

en: translate
tr: çeviri

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: Sharing
tr: Paylaşım

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: outdated
tr: eski

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: add translation
tr: çeviri ekle

en: Translations of %title
tr: %title için çeviriler

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Text length
tr: Yazı uzunluğu

en: Row
tr: Satır

en: IP address
tr: IP adresi

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: File browser
tr: Dosya seçici

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Maximum number of files per operation
tr: İşlem başına maksimum dosya sayısı

en: Width x Height
tr: Genişlik x Yükseklik

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: Tips
tr: İpucu

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
tr: Dosya listesindeki satırları tıklayarak resimleri ekleyebilirsin.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
tr: Ctrl+Click ile birden fazla dosya seçebilirsin ve silebilirsin.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
tr: Shift+click bir dizi seçim oluşturmak için kullanılır.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
tr: Bir dosya başlığına tıklayarak listeleyebilirsin.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
tr: Resimleri yatay ve dikey boyutlandırabilirsiniz.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
tr: Dosya listesi için klavye kısayolları: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
tr: Seçili olan dosya için kısayollar: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
tr: Dizin listesi için kısayollar: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
tr: Sınırlamalar

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Directions
tr: Yönler

en: Delimited text
tr: Sınırlı metin

en: Delimited text format
tr: Sınırlı metin formatı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Root term
tr: Kök terim

en: %name: this post can't be referenced.
tr: %name: Bu iletiye başvuru yapılamaz.

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Section subtitle
tr: Bölüm altbaşlığı

en: Section class
tr: Bölüm sınıfı

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Ends with
tr: İle biten

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Wildcard title
tr: Joker başlığı

en: <Basic validation>
tr: <Temel doğrulama>

en: Link this field to its user
tr: Bu alanı kullanıcısına bağla

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek değerin üzerine yazın

en: Text to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek metin

en: Taxonomy vocabularies
tr: Sınıflandırma sözlükleri

en: Profile fields
tr: Profil alanları

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: Primary
tr: Birincil

en: Default style
tr: Varsayılan stil

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: opt-in or out of tracking
tr: takip edilmeyi seç veya vazgeç

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Track internal search
tr: İç aramaları takip et

en: Track AdSense ads
tr: AdSense sayfa ziyaretlerini izle

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
tr: Eğer seçili ise, AdSense reklamlarınız Google Analytics hesabınızda takip edilecektir.

en: Custom JavaScript code
tr: Özel JavaScript kodu

en: Code snippet (before)
tr: Kod parçası (önce)

en: Code snippet (after)
tr: Kod parçası (sonra)

en: Google Analytics configuration
tr: Google Analytics yapılandırması

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: Google Analytics module
tr: Google Analytics eklentisi

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
tr: Google Analytics eklentisi henüz yapılandırılmamış. Lütfen <a href="@url">Google Analytics ayarları sayfasından</a> yapılandırın.

en: No role
tr: Rol yok

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The MIME type of the file.
tr: Dosyanın MIME türü

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Link title
tr: Bağlantı başlığı

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Filter the view to the currently logged in user.
tr: Oturum açmış kullanıcıya göre, görünüme süzgeç uygular.

en: No strings found to translate.
tr: Çevirilecek dize bulunmadı.

en: Page Text
tr: Sayfa Metni

en: Translation to %language
tr: %language diline çevir

en: Translate Text
tr: Metni çevir

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Enable sharing translations with server
tr: Sunucuyla çevirileri paylaşmayı etkinleştir

en: Address of localization server to use
tr: Kullanılacak yerelleştirme sunucusunun adresi

en: Localization client
tr: Yerelleştirme istemcisi

en: Your Localization Server API key
tr: Yerelleştirme Sunucusu API anahtarınız

en: Save string
tr: Dizeyi kaydet

en: Translate strings
tr: Dizeleri çevir

en: Provides on-page localization
tr: Sayfa-üzerinde yerelleştirme sağlar

en: An HTTP error @status occured.
tr: Bir HTTP hatası (@status) oluştu.

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Edit string
tr: Yazı düzenle

en: locale
tr: yerelleştirme

en: Cache once for everything (global)
tr: Her şey için bir kez önbelleğe al (global)

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Enabled, with translation
tr: Etkin, çeviri ile

en: Draft
tr: Taslak

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Slash
tr: Bölü

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Sum
tr: Toplam

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Format: @date
tr: Biçim: @date

en: Repeats
tr: Tekrarlama

en: (All day)
tr: (Tüm gün)

en: every week | every @count weeks
tr[0]: her @count hafta

en: every month | every @count months
tr[0]: her @count ay

en: every year | every @count years
tr[0]: her @count yıl

en: every day | every @count days
tr[0]: her @count gün

en: Remove group
tr: Grubu kaldır

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Secondary
tr: İkincil

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Source language
tr: Kaynak dil

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Basic options
tr: Temel seçenekler

en: Missing date fields!
tr: Eksik tarih alanları!

en: The results of this submission may be viewed at:
tr: Bu gönderinin sonuçları şurada görülebilir:

en: New component name
tr: Yeni bileşen adı

en: Your webform has been published.
tr: Webform'unuz yayınlandı.

en: Component %name updated.
tr: %name bileşeni güncellendi

en: New component %name added.
tr: %name bileşeni eklendi

en: Delete the %name fieldset?
tr: %name alanı silinsin mi?

en: Component %name deleted.
tr: %name bileşeni silindi.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
tr: Bu sınırlayıcı CSV/TSV formatında indirir.

en: Submission Details
tr: Gönderim Ayrıntıları

en: Roles that can submit this webform
tr: Webformun gösterileceği roller

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
tr: Bu düğüm teaser alanında tüm formu görüntülenmesini sağlar.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
tr: Bu alan varsayılan olarak <em>gönder</em> butonu olacak. Varsayılanı geçersiz kılmak için yeni bir başlık girin.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
tr: İçeriğe erişim için <a href="!login">üye olun</a> veya <a href="!register">giriş</a> yapın.

en: You have already submitted this form.
tr: Bu formu zaten doldurdunuz.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
tr: <a href="!url">Önceki form başvurularını göster</a>.

en: Thank you, your submission has been received.
tr: Teşekkür ederiz, form ilgili birimimize iletilmiştir.

en: Form components
tr: Form bileşenleri

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: %value is not a valid email address.
tr: %value geçerli bir E-mail adresi değil.

en: %field field is required.
tr: %field alanı zorunludur.

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Translation updates
tr: Çeviri güncellemeleri

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
tr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">İndir</a>)

en: Installation instructions
tr: Kurulum yönergeleri

en: Disable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi devre dışı bırak

en: Enable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi etkinleştir

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Forecolor
tr: Yazı rengi

en: Backcolor
tr: Zemin rengi

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: HTML block format
tr: HTML bloğu biçimi

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Check spelling
tr: İmlayı Denetle

en: Table: Merge cells
tr: Tablo: Hücreleri birleştir

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Parent term(s)
tr: Üst terim(ler)

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünüm oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu alan için görüntülenecek metin. HTML ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki "Değiştirme modelleri" uyarınca bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: Link path
tr: Bağlantı yolu

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu bağlantı için Drupal yolu ya da mutlak URL adresi. Aşağıdaki "Değiştirme şablonlarına" göre bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: The CSS class to apply to the link.
tr: Bağlantıya uygulanacak CSS sınıfı.

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan önce görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan sonra görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p> Bu alanı kullanmadan önce bu ekrana bazı ek alanlar eklemelisiniz. Tercih ederseniz, bu alanlar <em> Görüntüden çıkar </em> olarak işaretlenebilir. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin. </p>

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: Raw bytes
tr: İşlenmemiş bayt

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Time ago (with "ago" appended)
tr: Zaman önce (sonuna "önce" eklenmiş olarak)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
tr: Zaman aralığı (sonuna "önce/dolayı" eklenmiş olarak)

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
tr: Bu işleci tanımlamak için, URL adresinde ? işaretinden sonra görüntülenir.

en: Filter identifier
tr: Süzgeç tanıtıcısı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
tr: Bu, bu filtreyi tanımlamak için URL'de ? işaretinden sonra görünecektir. Boş bırakılamaz.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
tr: Süzgeç gösteriliyorsa tanıtıcı gerekir.

en: This identifier is not allowed.
tr: Bu tanıtıcıya izin verilmiyor.

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
tr: İşaretlenirse, kullanıcıya yalnızca burada seçilen öğeler sunulur.

en: not in
tr: içinde değil

en: Is all of
tr: Şunların tümü

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: not
tr: değildir

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
tr: Ayrıntı düzeyi, iki tarihin aynı olup olmadığı belirlenirken kullanılacak en küçük birimdir; örneğin, ayrıntı düzeyi "Yıl" olursa, 1999'daki tüm tarihler, 1999'un neresinde olduğuna bakılmaksızın aynı tarih olarak değerlendirilir.

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
tr: Eğer !href adresinden gelişmiş yardım eklentisini kurarsanız, Views daha fazla ve iyi yardım sunacaktır. <a href="@hide">Bu iletiyi gizle.</a>

en: Broken
tr: Bozuk

en: Displays
tr: Görünümler

en: These queries were run during view rendering:
tr: Görüntü oluşturma sırasında şu sorgular çalıştırıldı:

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Query execute time
tr: Sorgu yürütme süresi

en: View render time
tr: Görüntü oluşturma süresi

en: No query was run
tr: Sorgu çalıştırılmadı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: View name
tr: Görünüm adı

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: View tag
tr: Görünüm etiketi

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
tr: Kilit kırıldı, şimdi bu görünümü düzenleyebilirsiniz.

en: Paste view code here
tr: Görünüm kodunu buraya yapıştırın

en: Display plugin @plugin is not available.
tr: Ekran eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Style plugin @plugin is not available.
tr: Stil eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Row plugin @plugin is not available.
tr: Satır eklentisi @plugin bulunamadı.

en: @type handler @table.@field is not available.
tr: @type işleyici @table.@field kullanılabilir değil.

en: Unable to import view.
tr: Görünüm içeri aktarılamıyor.

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: There are no @types available to add.
tr: Eklenebilir @types yok.

en: Configure extra settings for @type %item
tr: @type %item için ek ayarları yapılandır

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Add Views signature to all SQL queries
tr: Tüm SQL sorgularına Görünümler imzası ekle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
tr: Görünümler, performansı artırmak için var olan tablolar, modüller ve görünümler ile ilgili verileri önbelleğe alır. Bu kutu işaretlendiğinde, Görünümler önbelleğe almayı atlar ve bu verileri gerektiğinde yeniden oluşturur. Bunun sitenizin performansı üzerinde ciddi etkisi olabilir.

en: Show other queries run during render during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntü oluşturulurken diğer sorguların çalıştırmasını göster

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
tr: Drupal, bir görünümün görüntüsü oluşturulurken birden çok sorgu çalıştırma potansiyeline sahiptir. Bu kutu işaretlendiğinde, canlı önizlemenin bir parçası olarak, görünüm görüntüsü oluşturma sırasında çalıştırılan her sorgu görüntülenir.

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: View analysis can find nothing to report.
tr: Görünüm analizi, bildirilecek bir şey bulamıyor.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
tr: Bu görünümün yalnızca varsayılan görüntüsü vardır; bu nedenle, bu görünüm sitenizde herhangi bir yere yerleştirilmez; bir sayfa ya da blok görüntüsü eklemek isteyebilirsiniz.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
tr: Toplayıcı öğeleri, dış RSS ve Atom haber beslemelerinden içe aktarılır.

en: The title of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin başlığı.

en: The link to the original source URL of the item.
tr: Öğenin özgün kaynak URL adresine ilişkin bağlantısı.

en: The author of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin yazarı.

en: The actual content of the imported item.
tr: İçe aktarılan öğenin gerçek içeriği.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
tr: Özgün besleme öğesinin gönderildiği tarih. (Bazı beslemelerde bu tarih, bu öğenin içe aktarıldığı tarihtir.)

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The title of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin başlığı.

en: The link to the source URL of the feed.
tr: Beslemenin kaynak URL adresine ilişkin bağlantı.

en: The date the feed was last checked for new content.
tr: Yeni içerik olup olmadığını saptamak için beslemenin son denetlendiği tarih.

en: The description of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin açıklaması.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
tr: Özgün kaynaktaki verileri kullanarak toplayıcı öğesini göster.

en: The book the node is in.
tr: Düğümün bulunduğu kitap.

en: The weight of the book page.
tr: Kitap sayfasının ağırlığı.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
tr: Kitap sayfasının hiyerarşideki derinliği; en üst düzey kitapların derinliği 1'dir.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The comment ID of the field
tr: Alanın yorum kimliği

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
tr: Yorumun yazarının adı. Yazarın giriş sayfasına yönelik bir bağlantı olarak görüntülenebilir.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorum yazarının web sitesi adresi. Bağlantı olarak görüntülenebilir. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: The Comment ID of the parent comment.
tr: Üst yorumun yorum kinliği

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: The number of comments a node has.
tr: Bir düğümün içerdiği yorum sayısı.

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
tr: En son yayınlanan yorum veya düğüm güncelleme zamanı.

en: The number of new comments on the node.
tr: Düğümdeki yeni yorum sayısı.

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
tr: Düğümdeki yorumların etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
tr: Düğümü yalnızca, düğümü bir kullanıcı gönderdiyse ya da düğümle ilgili yorum yaptıysa görüntüle.

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Provide a simple link to the user contact page.
tr: Kullanıcı iletişim bilgisi sayfasına giden basit bir bağlantı sağlar.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: The log message entered when the revision was created.
tr: Sürüm oluşturulduğunda girilen günlük mesajı.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
tr: %display görüntüsünün erişim denetimi yok; ancak, bu görüntü yayınlanan düğümler için süzgeç içermiyor.

en: Poll
tr: Anket

en: Profile textfield
tr: Profil metin alanı (tek satır, textfield)

en: Profile textarea
tr: Profil metin alanı (çok satırlı, textarea)

en: Profile checkbox
tr: Profil onay kutusu

en: Profile URL
tr: Profil URL

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Profile freeform list %field-name.
tr: %field-name serbest seçimli profil listesi.

en: Profile date %field-name.
tr: %field-name profil tarihi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
tr: Drupal ve çeşitli modüller tarafından bakımı yapılan dosyalar.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyanın yolu.

en: The mime type of the file.
tr: Dosyanın mime türü.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
tr: Sınıflandırma terimleri düğümlere eklenir.

en: Taxonomy term name.
tr: Sınıflandırma terimi adı.

en: The term weight field
tr: Terim ağırlık alanı

en: The description associated with a taxonomy term.
tr: Bir sınıflandırma terimi ile ilgili açıklama.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
tr: "Sınıflandırma: Terim" sonuçlarını belirli bir sözlüğe göre süzün.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
tr: Belirtilen sözlüklerdeki bir düğümle ilişkilendirilmiş tüm sınıflandorma terimlerini görüntüleyin.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
tr: Terimin üst terimi. Birden çok üst öğeye izin veren bir sözlük kullanıyorsanız, bu yinelenen girişler üretebilir.

en: The parent term of the term.
tr: Terimin üst terimi.

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
tr: Belirtilen kullanıcının e-posta adresi. Bu alan normalde kullanıcılara gösterilmez; bu nedenle kullanırken dikkatli olun.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The user's picture, if allowed.
tr: Kullanıcının, eğer izin verdiyse, resmi.

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: Whether a user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin ya da engellenmiş oluşu.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Roles that a user belongs to.
tr: Bir kullanıcının ait olduğu roller.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Displays the actual position of the view result
tr: Görüntüleme sonucunun gerçek konumunu görüntüler

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Link this field to its comment
tr: Bu alanı yorumuna bağlayın

en: Show teaser-style link
tr: Özet bilgi stili bağlantıyı göster

en: Link this field to new comments
tr: Bu alanı yeni yorumlara bağla

en: Type of link
tr: Bağlantı türü

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Node IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış düğüm kimlikleri

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: On empty input
tr: Boş girişte

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Display score
tr: Puanı görüntüle

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: Set the breadcrumb for the term parents
tr: Üst terim için breadcrumb ayarla

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
tr: Seçilirse, içerik haritası izi, her biri bu görünüme bağlanan tüm üst terimleri içerecektir. Bunun yalnızca bir terim alındığında işe yarayacağını unutmayın.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its taxonomy term page
tr: Bu alanı sınıflandırma terim sayfasına bağlayın

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: To the user
tr: Kullanıcıya

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
tr: Rol seçilmezse, tüm rollerdeki kullanıcılara izin verilir.

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
tr: Yalnızca seçilen izin bayrağına sahip kullanıcılar bu ekrana erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" iznine sahip kullanıcıların, diğer izinlerden bağımsız olarak herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
tr: Bu ekrana yalnızca işaretlenen roller erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" iznine sahip kullanıcıların, role bakılmaksızın herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: You must select at least one role if type is "by role"
tr: Tip "role göre" ise en az bir rol seçmeniz gerekir

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Never cache
tr: Hiçbir zaman önbelleğe alma

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: The length of time raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı süre.

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı süre.

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change whether or not this display will use AJAX.
tr: Bu görüntünün AJAX kullanıp kullanmayacağını belirtin.

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
tr: Bu görüntünün "devamı" bağlantısını sağlayıp sağlamayacağını belirtin.

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: Exposed form in block
tr: Blokta gösterilen form

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
tr: Gösterilen formun, görünüm yerine bir blokta görüntülenmesine izin verir.

en: Get information on how to theme this display
tr: Bu ekranın nasıl temalandırılacağı hakkında bilgi alın

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
tr: Bu başlık, başlıklar normal şekilde görüntülendiğinde (sayfa başlığı, blok başlığı vb. olarak) görünüm ile birlikte görüntülenir.

en: Use AJAX when available to load this view
tr: Bu görünümü yüklemek için uygun olduğunda AJAX kullan

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu görünümle ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece bunu 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler, URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: The text to display for the more link.
tr: Devamı bağlantısı için görüntülenecek metin.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
tr: Görünümün yalnızca ayrı öğeleri görüntülemesini sağlar. Birden çok özdeş öğe varsa, her biri yalnızca bir defa görüntülenir. Her zaman işe yaramasa da, denemek ve bir görünümden yinelemeleri kaldırmak için bunu kullanabilirsiniz. Bunun sorguları yavaşlatabileceğini unutmayın; bu nedenle dikkatli kullanın.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: How should this view be styled
tr: Bu görünüme stil uygulanma şekli

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
tr: Seçtiğiniz stilin ayarları varsa, Görünüm özetinde stilin görüntülenen ayarlar düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: How should each row in this view be styled
tr: Bu görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şekli

en: Which display to use for path
tr: Yol için kullanılacak görüntü

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
tr: Özet bağlantıları, rss besleme bağlantıları, diğer bağlantıları gibi öğeler için bu görüntünün yolunu almak için kullanılacak görüntü.

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
tr: Bu bölüm, görüntüleme eklentisi ve stil eklentileri için tüm olası şablonları, en az spesifik olandan en spesifik olana doğru sıralanmış şekilde listeler. Sistemde bulunan en spesifik şablon olan her eklenti için aktif şablon kalın harflerle vurgulanmıştır.

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
tr: <strong>Önemli!<strong>Şablon dosyalarını ekler, kaldırır veya yeniden adlandırırken, bu değişiklikleri Drupal'ın tanımasını sağlamak için sisteminizdeki dosyaları tekrar taramak gereklidir. Bu düğmeye basarak Drupal'ın tema

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: This is the default theme template used for this display.
tr: Bu, bu ekran için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is the default theme template used for this style.
tr: Bu, bu stil için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is the default theme template used for this row style.
tr: Bu, bu satır stili için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: Put the exposed form in a block
tr: Gösterilen formu bloğa yerleştir

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
tr: Ayarlanırsa, gösterilen pencere bileşenleri bu görünümde görüntülenmez. Bunun yerine, Drupal blok yönetimi sisteminde bir blok kullanılabilir olur ve gösterilen form orada görüntülenir. Bu bloğun manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğini, Görünümler'in bunu sizin için etkinleştirmeyeceğini unutmayın.

en: File found in folder @template-path
tr: Dosya @template-path klasöründe bulundu

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
tr: "@display" görüntüsü alan kullanıyor, ancak tanımlı alanı yok ya da tümü dışlanmış.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
tr: "@display" görüntüsü bir yol kullanıyor, ancak yol tanımlı değil.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
tr: "@display" görüntüsü geçersiz bir stil eklentisi içeriyor.

en: Exposed form: @view-@display_id
tr: Gösterilen form: @view-@display_id

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Inherit exposed filters
tr: Gösterilen süzgeçleri miras al

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü gösterilen süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Attach before or after the parent display?
tr: Üst öğe görüntüsünün öncesine mi, sonrasına mı eklensin?

en: Select which display or displays this should attach to.
tr: Hangi görüntüye ya da görüntülere eklenmesi gerektiğini seçin.

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
tr: Besleme simgesi yalnızca seçilen görüntüler için kullanılabilir olur.

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Change settings for the parent menu
tr: Üst menü ayarlarını değiştirin

en: The menu path or URL of this view
tr: Bu görünümün URL adresi ya da menü yolu

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Insert item into an available menu.
tr: Mevcut bir menüye öğe ekleyin.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
tr: Menü seçimi, menü modülünün etkinleştirilmesini gerektirir.

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
tr: Bir menü öğesini sekme olarak sağlarken, Drupal'ın bu sekmenin üst menü öğesinin ne olacağını bilmesi gerekir. Üst öğe önceden var olabilir ya da sizin bir üst öğe oluşturmanız gerekebilir. Üst öğenin yolu, aynı yolun son parçası çıkarılmış halidir. Örn. bu görünümün yolu <em>foo/bar/baz</em> ise üst yol <em>foo/bar</em> olur.

en: Already exists
tr: Zaten var

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin başlığını girin.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin açıklamasını girin.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
tr: "%", bir yolun birinci kısmı için kullanılamaz.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
tr: Görünümler, içinde % bulunan yollar için normal menü öğeleri oluşturamaz.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
tr: Yolu % ile biten bir görüntü sekme olamaz.

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
tr: Satır içi alanların birbirinin üzerine çıkmasını önlemek için aralarına ayırıcı yerleştirilebilir. Bu alanda HTML kullanabilirsiniz.

en: Grouping field
tr: Gruplama alanı

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
tr: İsteğe bağlı olarak, kayıtların gruplanmasında ölçüt olarak kullanılacak bir alan belirtebilirsiniz. Gruplama yapmamak için boş bırakın.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
tr: @style stili bir satır stili gerektiriyor, ancak satır eklentisi geçersiz.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
tr: Yatay hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp sağa doğru yerleştirilir. Dikey hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp aşağıya doğru yerleştirilir.

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: This will appear in the RSS feed itself.
tr: Bu, RSS beslemesinde göünür.

en: Display record count with link
tr: Kayıt sayısını bağlantıyla birlikte  görüntüleyin

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Override normal sorting if click sorting is used
tr: Tıklayarak sıralama kullanılırsa normal sıralamayı geçersiz kıl

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
tr: (Sabit üstbilgi efektleri aşağıdaki önizlemede etkin olmaz, yalnızca canlı çıktıda etkin olur.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
tr: Alanları sütunlara yerleştirin; birden çok alanı aynı sütunda birleştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, belirtilen sütundaki ayırıcı alanları ayırmak için, kullanılır. Söz konusu sütunu sıralanabilir yapmak için sıralanabilir kutusunu işaretleyin ve hangi sütunun varsayılan olarak sıralanacağını belirlemek için varsayılan sıralama radyo düğmesini işaretleyin. Alanlar bölümünde sütun sıralamasını ve alan etiketlerini denetleyebilirsiniz.

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
tr: Bu görünüm !user kullanıcısı tarafından düzenleniyor ve bu nedenle başkaları tarafından düzenlenemez. Bu kilit şu kadar eski: !age. Bu kilidi kırmak için  <a href="!break"> buraya tıklayın</a>.

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Must users preview posts before submitting?
tr: Kullanıcıların gönderileri yollamadan önce önizleme yapması zorunlu mu?

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
tr: Dönemsel görevler bir saatten uzun bir süredir çalışıyor, büyük olasılıkla kilitlendi.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Enable and disable features.
tr: Özellikleri etkinleştir veya devredışı bırak.

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Update translations
tr: Çevirileri güncelle

en: Already added languages
tr: Önceden eklenmiş diller

en: Array
tr: Dizi

en: Add translation
tr: Çeviri ekle

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Follow
tr: İzle

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
tr: Kayıt, yeni parola istemi ve diğer bildirimler için gönderilen otomatik postalardaki <em>Gönderen</em> adres bilgisi. (Bu e-postaların spam olarak nitelendirilmemesi için site alan adınız ile biten bir e-posta adresi kullanınız.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: Languages not yet added
tr: Henüz eklenmemiş diller

en: String not found.
tr: Dize bulunamadı.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
tr: Gönderilen metin izin verilmeyen HTML içeriyor: %string

en: The string has been saved.
tr: Dize kaydedildi.

en: The language selected for import is not supported.
tr: İçe aktarım için seçilen dil desteklenmiyor.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
tr: %filename çeviri dosyası eksik ya da yanlış oluşturulmuş bir başlık bölümüne sahip.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
tr: Çeviri başarıyla içeri aktarıldı. %number adet yeni dize oluşturuldu, %update adet dize güncellendi ve %delete adet dize silindi.

en: Error importing interface translations
tr: Arayüz çevirilerini içe aktarırken hata oluştu

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
tr: İzin verilmeyen HTML içeren çeviri metni gönderimi girişimi: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
tr: %file dosyası %locale içine aktarıldı: %number adet yeni dize oluşturuldu, %update adet dize güncellendi ve %delete adet dize silindi.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
tr[0]: Bir çeviri dizesi izin verilmeyen HTML içerdiği için atlandı.
    @count çeviri dizesi izin verilmeyen HTML içerdiği için atlandı.

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Default number of forum topics displayed per page.
tr: Herbir sayfada gösterilecek forum konularının sayısı

en: Default display order for topics.
tr: Konular için varsayılan gösterim sıralaması.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
tr: Bu içerik tipi için çoklu dil desteğini aç. Açık durumda, düzenleme formuna <a href="!languages">kullanılabilir diller</a>den birini seçmenizi sağlayan bir dil seçme alanı eklenecektir. Kapalı durumda, yeni postalar varsayılan dilde kaydedilir. Mevcut içerik bu seçeneğin değiştirilmesinden etkilenmez.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
tr: <em>Düğümleri yönet</em> yetkisine sahip kullanıcılar bu seçeneklerin üzerine yazabilirler

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Number of posts on main page
tr: Anasayfadaki gönderi sayısı

en: Search form
tr: Arama formu

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: The name of this website.
tr: Bu web sitesinin adı.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
tr: Sitenizin genellikle site adının yanında gösterilen ilke/slogan metni

en: Default 403 (access denied) page
tr: Öntanımlı 403 (erişim engellendi) sayfası

en: Default 404 (not found) page
tr: Öntanımlı 404 (bulunamadı) sayfası

en: Number of items in each feed
tr: Besleme başına öğe sayısı

en: Default number of items to include in each feed.
tr: Her beslemede öntanımlı olarak bulunacak öğe sayısı.

en: Feed content
tr: Besleme içeriği

en: Titles plus teaser
tr: Başlık artı özet

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
tr: Beslemelerdeki içeriğin öntanımlı görünümü için genel ayarlar.

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
tr: Bu içerik tipi için çoklu dil desteğini etkinleştir. Etkinleştiğinde, düzenleme formuna <a href="!languages">etkin diller</a>den birini seçmenizi sağlayan bir dil seçim alanı eklenecektir. Bu içerik tipini ayrıca çeviriye açmanız da mümkündür, böylece içeriği herhangi bir etkin dile çevirebilirsiniz. Devre dışı bıraktğınızda yeni gönderiler varsayılan dilde kaydedilir. Mevcut içerik bu seçimin değiştirlmesinden etkilenmez.

en: Content translation
tr: İçerik çevirisi

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
tr: Ziyaretçiler hesap yaratabilirler ve fakat yönetici onayı gerekir.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
tr: Bir ziyaretçi hesap oluşturduğunda e-posta doğrulaması gerekir

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
tr: Eğer bu kutu işaretlenirse, yeni kullanıcılar siteye giriş yapmadan önce e-posta adreslerini doğrulamak zorunda kalacaklar ve kendilerine sistemin oluşturduğu rasgele bir parola verilecektir. Kutu işaretlenmezse, kullanıcılar kayıt işleminin hemen ardından siteye giriş yapacaklardır. Ayrıca, bu durumda, kullanıcılar kayıt esnasında kendi parolalarını seçeceklerdir.

en: User registration guidelines
tr: Kullanıcı kayıt rehberi

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
tr: Kullanıcı kayıt formunun üstünde gösterilen yazı. Kullanıcılarınıza yardımcı olacak açıklamalar yapmak ve onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

en: Welcome, new user created by administrator
tr: Karşılama, yeni bir kullanıcı yönetici tarafından oluşturulduğunda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
tr: Yeni üye hesabının yönetici tarafından oluşturulduğu durumlarda, üyeye gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Welcome, no approval required
tr: Karşılama, önay gerekmediği durumlarda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
tr: Yönetici onayının geremediği durumlarda, yeni üye kaydının ardından gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Welcome, awaiting administrator approval
tr: Karşılama, yönetici onayı beklenmesi durumunda

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
tr: Yönetici onayının gerekli olduğu durumlarda, yeni üye kaydının ardından gönderilen karşılama e-postanızı kişiselleştirin.

en: Password recovery email
tr: Yeni parola e-postası

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
tr: Yeni parola isteyen kullanıcılara gönderilecek e-posta içeriğini özelleştir.

en: Account activation email
tr: Hesap aktivasyon e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
tr: Hesap onaylandığında kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle (yönetici onayının gerektiği durumlarda kullanılır)

en: Notify user when account is activated.
tr: Hesabı onaylanan kullanıcıya haber ver.

en: Account blocked email
tr: Engellenen hesap e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
tr: Hesap engellenmesi durumunda kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle.

en: Notify user when account is blocked.
tr: Hesabı engellenen kullanıcıya haber ver.

en: Account deleted email
tr: Hesap silindi e-postası

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
tr: Hesap silinmesi durumunda kullanıcılara bilgi vermek üzere e-posta göndermeyi etkinleştir ve e-posta içeriğini düzenle.

en: Notify user when account is deleted.
tr: Hesabı silinen kullanıcıya haber ver.

en: Signature support
tr: İmza desteği

en: Picture support
tr: Resim desteği

en: Picture maximum dimensions
tr: Resmin en büyük boyutları

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
tr: Resimler için piksel olarak izin verilen en büyük boyutlar.

en: Picture maximum file size
tr: Resim dosyasının enbüyük dosya boyutu

en: Maximum file size for pictures, in kB.
tr: Resimler için kb cinsinden enbüyük dosya boyutu.

en: Picture guidelines
tr: Resim ilkeleri

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
tr: Bu metin, resim aktarma formunun üstünde, varsayılan açıklamaya ek olarak gösterilecektir. Kullanıcılarınıza yardım etmek veya onları yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: default challenge type
tr: öntanımlı sınama türü

en: Form protection
tr: Form koruma

en: Default challenge type
tr: Öntanımlı sınama türü

en: Add a description to the CAPTCHA
tr: CAPTCHA'ya bir açıklama ekle

en: CAPTCHA description
tr: CAPTCHA açıklaması

en: Test one two three
tr: Test bir iki üç

en: CAPTCHA point administration
tr: CAPTCHA noktası yönetimi

en: extra large
tr: çok büyük (920x660)

en: tight
tr: dar

en: wide
tr: geniş

en: extra wide
tr: çok geniş

en: Address 2
tr: Adres 2

en: URL, as plain text
tr: URL, düz metin olarak

en: Styles
tr: Biçemler

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
tr: %filename çeviri dosyasında bir hata var: Satır %line içinde "msgctxt" olmaması gerekiyor.

en: Days of the week
tr: Haftanın günleri

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info
tr: Bilgi yok

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: The navigation menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın gezinti menüsü.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Title override
tr: Başlık geçersiz kılma

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: Reactions
tr: Tepkiler

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: %title is invalid.
tr: %title geçerli değil.

en: Failed to open file: %filename
tr: Dosya açılamadı: %filename

en: Invalid calendar file.
tr: Geçersiz takvim dosyası.

en: Display repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını göster

en: Hide repeat rule
tr: Tekrarlama kuralını sakla

en: Content type name
tr: İçerik türünün adı

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
tr: Views takvimine bağlantılı bir tarih içerik türü.

en: This field name already exists.
tr: Bu alan adı zaten mevcut.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
tr: Tarih ve takvimleri içe almak ve otomatik olarak oluşturmak için araçlar.

en: Remove calendar
tr: Takvimi kaldır

en: Date browser
tr: Tarih tarayıcısı

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
tr: Diğer görünümlere eklenecek Date geri/ileri bağlantıları. Date değişkeni gerektirir.

en: Date browser style
tr: Tarih tarayıcısı stili

en: Creates back/next navigation.
tr: Geri/ileri gezinti sağlar

en: Navigate to previous month
tr: Önceki aya geç

en: Navigate to next month
tr: Sonraki aya geç

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: References
tr: Başvurular

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: <No value>
tr: <Değer yok>

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: %name: found no valid post with that title.
tr: %name: Bu başlığa sahip geçerli mesaj bulunamadı.

en: Follow @name on
tr: @name izleyin,

en: My follow links
tr: Takip ettiğim bağlantılar

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the slogan trail as content.
tr: Slogan yolunu içerik olarak ekle.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: Show End Date
tr: Bitiş Tarihini Göster

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Create feature
tr: Özellik oluştur

en: Create a new feature.
tr: Yeni bir özellik oluştur.

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Color and image settings
tr: Renk ve resim ayarları

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
tr: Resim için dosya biçimi seçin. JPEG genellikle daha küçük dosyalar oluşturur; PNG saydamlığa izin verir.

en: PNG with transparent background
tr: Saydam zeminli PNG

en: @level - no distortion
tr: @level - bozulum yok

en: @level - low
tr: @level - düşük

en: @level - medium
tr: @level - orta

en: @level - high
tr: @level - yüksek

en: Edit style
tr: Stili düzenle

en: Delete style
tr: Stili sil

en: Content statistics
tr: İçerik istatistikleri

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
tr: Sizin için bir isim oluşturulacaktır. Kendi isimlendirmenizi yapmak için bu seçeneği kaldırın.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
tr: Bağlantının hedefi; örn. _blank, _parent ya da bir iframe'in adı. Bu alan seyrek olarak kullanılır.

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Count the number 0 as empty
tr: 0 sayısını boş olarak say

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: Starting value
tr: Başlangıç değeri

en: Specify the number the counter should start at.
tr: Sayacın başlayacağı sayıyı belirtin.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: The view %name has been saved.
tr: %name görünümü kaydedildi.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
tr: Bu süzgeç, belirlenen seçeneklerin birden fazlasını içeren öğelerin yinelenen sonuç olarak görüntülenmesine neden olabilir. Bu süzgeç yinelenen sonuçlar oluşmasına neden oluyorsa, bu onay kutusu yinelemeleri azaltabilir; ancak ne kadar fazla terim araması gerekiyorsa, sorgu o kadar daha düşük performans gösterir; bu nedenle bunu dikkatli kullanın. Uyumsuz bir alanda kullanılırsa değerlerin görüntüden kaybolmasına neden olabileceğinden, tek değerli alanlarda ayarlanmamalıdır.

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: Hostname of user that posted the comment.
tr: Yorumu yayınlayan kullanıcının ana bilgisayar adı.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorumu gönderen kullanıcının e-postası. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
tr: Düğümleri sınıflandıra terimleriyle ilişkilendirin, hangi kelime dağarcığının veya kelime dağarcığının kullanılacağını belirleyin. Bu ilişki, birden çok terim varsa, kayıtların çoğaltılmasına neden olur.

en: The taxonomy term ID for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi kimliği.

en: The taxonomy term name for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi adı.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün adı.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
tr: Hangi sözlükleri ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Bulunan her terimin yeni bir kayıt oluşturacağını unutmayın; bu nedenle bu ilişkinin, düğüm başına yalnızca bir terim içeren tek bir sözlükte kullanılması en iyisidir.

en: The name of the role.
tr: Rolün adı.

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
tr: Boş olan alanlar için alanlar, etiketler ya da biçimlemeyi görüntüleme.

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Submitted by !username on !datetime.
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi.

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Site email address
tr: Site e-posta adresi

en: This identifier is used by another handler.
tr: Bu tanıtıcı başka bir işleyici tarafından kullanılıyor.

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
tr: Sorgu Drupal veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Exposed form
tr: Gösterilen form

en: Manage features.
tr: Özellikleri yönet.

en: The order of pages in the book hierarchy.
tr: Kitap hiyerarşisindeki sayfaların sırası.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
tr: Normal düğümlerde kullanılan standart yorum ekle bağlantısını görüntüleyin; bu bağlantı, yalnızca görüntüleyen kullanıcının yorum ekleme erişimi varsa görüntülenir.

en: Inherit pager
tr: Sayfa düzenleyiciyi miras al

en: Render pager
tr: Sayfa düzenleyici görüntüsünü oluştur

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
tr: Yorumun gönderildiği bilgisayarın adresi.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The URL of the comment.
tr: Yorumun URL'si.

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The URL of the comment's edit page.
tr: Yorumun düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarih.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
tr: Yorumun, eğer yorum zinciri etkinse, üst düğümü.

en: The node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğüm.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: New comment count
tr: Yeni yorum sayısı

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The URL of the node's edit page.
tr: Düğümün düzenleme sayfasının URL'si.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: The date the node was most recently updated.
tr: Düğümün en son güncellendiği tarih.

en: The author of the node.
tr: Düğümün yazarı.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
tr: Anket düğümünde kullanılan toplam oy sayısı.

en: Poll winner
tr: Oylamayı kazanan

en: The winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtı.

en: Poll winner votes
tr: Anketi kazanan oylar

en: The number of votes received by the winning poll answer.
tr: Anketi kazanan yanıta verilen oy sayısı.

en: Poll winner percent
tr: Anketi kazananın oy yüzdesi.

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
tr: Kazanan anket yanıtına verilen oyların yüzdesi.

en: The length of time the poll node is set to run.
tr: Anket düğümünün çalışması için saptanan süre.

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: The URL of the site's login page.
tr: Sitenin giriş sayfası URLsi

en: The unique ID of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın benzersiz ID'si

en: The name of the file on disk.
tr: Dosyanın disk üzerindeki ismi.

en: The size of the file, in kilobytes.
tr: Dosyanın kilobyte cinsinden boyutu.

en: The web-accessible URL for the file.
tr: Dosyanın web'den erişilebilir adresi.

en: The date the file was most recently changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği tarih.

en: The user who originally uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimi ile etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: The URL of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin URL'si.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
tr: Eğer varsa sınıflandırma teriminin bir üst terimi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terim sayısı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The url of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the user last logged in to the site.
tr: Kullanıcının siteye son girdiği tarih.

en: The date the user account was created.
tr: Kullanıcı hesabının oluşturulduğu tarih.

en: All parent terms
tr: Bütün üst terimler

en: No TrueType support
tr: TrueType desteklenmiyor

en: You need to select at least one font.
tr: En azından bir yazı tipi seçmelisiniz.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
tr: Bu yazıtipleri okunamıyor: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
tr: Resimde görünen karakterleri girin.

en: Font example
tr: Yazı tipi örneği

en: The unique ID of the node's revision.
tr: Düğümün özgün değişiklik ID'si.

en: Is new
tr: yeni kullanıcı adınız: %s

en: Promoted to frontpage
tr: Ana sayfaya yükseltildi

en: Sticky in lists
tr: Listelerin üstünde kalıcı

en: Comments allowed
tr: Yorumlar açık

en: Book root
tr: Kitap kökü

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
tr: Kök kitabı seçilen tipte olan bir düğüm görüntülenirken bu bağlamı (context) ayarla.

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
tr: %file dosyasında @count izin verilmeyen HTML dizisi

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
tr: Bir başlığın "sıcak" olarak değerlendirilmesi için gereken yanıt sayısı.

en: Add new @node_type
tr: Yeni @node_type ekle

en: Forum navigation vocabulary
tr: Forum dolaşma sözlüğü

en: Image generation in progress. Try again shortly.
tr: Resim oluşturma işlemi sürüyor. Lütfen az sonra tekrar deneyin.

en: Error generating image.
tr: Resim oluşturmada hata.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
tr: %path yolunda bulunan türetilmiş resim oluşturulamadı.

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Date type
tr: Tarih türü

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
tr: Bu menü bağlantısı için yol. %add-node gibi bir iç Drupal yolu olabileceği gibi %drupal gibi dış bir yol da olabilir. Anasayfaya bağlamak için %front girin.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir bağlantı ve onun alt ögeleri için en fazla derinlik !maxdepth olarak sabitlenmiştir. Bazı menü bağlantıları eğer seçildiklerinde bu sınırı aşarsa, üst öge olarak gözükmeyebilirler.

en: No Main links
tr: Ana bağlantı yok

en: Source for the Main links
tr: Ana bağlantılar için kaynak

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
tr: Ana bağlantılar olarak ne gösterileceğini seç (genellikle sayfanın en tepesinde yer alırlar).

en: No Secondary links
tr: İkincil bağlantı yok

en: Source for the Secondary links
tr: İkincil bağlantılar için kaynak

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: Display author and date information.
tr: Yazar ve tarih bilgisini görüntüle

en: Author username and publish date will be displayed.
tr: Yazar kullanıcı adı ve yayın tarihi gösterilecektir.

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu iznin güvenlik etkileri vardır.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr[0]: @count ya da daha fazla karakter uzunluğunda en az bir pozitif anahtar sözcük eklemelisiniz.

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
tr: Ana sayfa gibi genel görünüm sayfalarında görüntülenecek en fazla gönderi sayısı.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
tr: İstenilen belge onu isteyen kullanıcıya kapalıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "erişim engellendi" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
tr: İstenilen belgeyle eşleşen bir içerik bulunamadıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "sayfa bulunamadı" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: Description of your site, included in each feed.
tr: Sitenizin tanımı (her beslemeye eklenir).

en: Users may set their own time zone.
tr: Kullanıcılar kendi zaman dilimlerini ayarlayabilir.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
tr: Eğer zaman dilimi ayarlanmamışsa kullanıcıları uyar.

en: Only applied if users may set their own time zone.
tr: Sadece kullanıcılar kendi zaman dilimlerini belirliyebiliyorsa uygulanır.

en: Time zone for new users
tr: Yeni kullanıcılar için zaman dilimi

en: Default time zone.
tr: Ön tanımlı zaman dilimi.

en: Empty time zone.
tr: Boş zaman dilimi.

en: Users may set their own time zone at registration.
tr: Kullanıcılar kayıt sırasında kendi zaman dilimini ayarlayabilir.

en: Put site into maintenance mode
tr: Siteyi bakım moduna al.

en: Maintenance mode message
tr: Bakım modu mesajı

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
tr: Siteniz Bakım Modunda olduğunda ziyaretçilerinize bu mesaj gösterilir.

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
tr: %directory dizini mevcut değil ya da yazılamıyor.

en: Picture directory
tr: Resim dizini

en: E-mails
tr: E-posta

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
tr: Kendi hesabını iptal etmeye kalkıştığında kullanıcılara gönderilen e-posta iletilerini düzenleyin.

en: Contact forms
tr: İletişim formları

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Validate URL
tr: URL'yi doğrula

en: Event Date
tr: Etkinlik Tarihi

en: Image style
tr: Resim stili

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Displays Reorder
tr: Yeniden Sıralamayı görüntüler

en: Remove this display
tr: Bu görüntüyü kaldır

en: Operator to use on all groups
tr: Tüm gruplarda kullanılacak işleç

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
tr: "grup 0 AND grup 1 AND grup 2" ya da "grup 0 OR grup 1 OR grup 2" vb.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Default group
tr: Varsayılan grup

en: Group @group
tr: @group grubu

en: Ungroupable filters
tr: Gruplanamayan süzgeçler

en: Configure group settings for @type %item
tr: @type %item için grup ayarlarını yapılandırın

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display all items that this view might find
tr: Bu gösterimin bulabileceği tüm öğeleri göster.

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Paged output, full Drupal style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam Drupal biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Use the mini pager output.
tr: Küçük sayfalama çıktısı kullan.

en: Name (raw)
tr: Ad (işlenmemiş)

en: Provide markup text for the area.
tr: Alan için biçimleme metni sağlar.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change the machine name of this display.
tr: Bu görüntünün makine adını değiştirin.

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
tr: Alanların gruplanmasına ve toplanmasına (hesaplama) izin ver.

en: Exposed form style
tr: Gösterilen form stili

en: Select the kind of exposed filter to use.
tr: Kullanılacak gösterilen süzgecin türünü seçin.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
tr: Bu gösterilen form stili için gösterilen form ayarları.

en: The machine name of this display
tr: Bu görüntünün makine adı

en: This is machine name of the display.
tr: Bu, ekranın makine adıdır.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
tr: Etkinleştirilirse, bazı alanlar kullanılamayabilir. Gruplama için seçilen tüm alanlar, ayrı değerlerin her biri için tek bir kayda daraltılır. Toplanmak üzere seçilen diğer alanlar üzerinde işlev çalıştırılır. Örneğin, yinelenen başlıkların listesini almak için, düğümleri başlık temelinde gruplayabilir ve nid'leri sayabilirsiniz.

en: Exposed Form
tr: Gösterilen Form

en: Exposed form options
tr: Gösterilen form seçenekleri

en: Select which pager, if any, to use for this view
tr: Bu görünüm için varsa hangi sayfalayıcının kullanılacağını seçin

en: Pager options
tr: Sayfalayıcı seçenekleri

en: Display id should be unique.
tr: Görüntü kimliği benzersiz olmalıdır.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
tr: Görüntülenen formun gönder düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Include reset button
tr: Sıfırlama düğmesini içer

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
tr: İşaretlenirse, görünen form, uygulanan tüm açık filtreleri sıfırlamak için bir düğme sağlayacaktır.

en: Reset button label
tr: Sıfırlama düğmesi etiketi

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
tr: Gösterilen formun sıfırlama düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Exposed sorts label
tr: Gösterilen sıralamalar etiketi

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
tr: Görünen sıralama seçim kutusunun etiketi olarak görüntülenecek metin.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
tr: Görünen sıralama artan sırada sıralanırken kullanılacak metin.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
tr: Görünen sıralama azalan sırada sıralanırsa kullanılacak metin.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Text on demand
tr: İstek üzerine metin

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
tr: Atlanacak öğe sayısı. Örneğin, bu alan 3 ise, ilk 3 öğe atlanacak ve görüntülenmeyecektir.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
tr: Toplam sayfa sayısı. Tüm sayfaları göstermek için boş bırakın.

en: Exposed options
tr: Gösterilen seçenekler

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
tr: Bu seçeneklerin gösterilmesi, kullanıcıların, görünüm görüntülendiğinde değerlerini açık bir biçimde tanımlamalarına olanak tanır.

en: Expose items per page
tr: Sayfa başına öğeleri gösterin

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar bir görünümde sayfa başına kaç öğe gösterileceğini belirleyebilir

en: Items per page label
tr: Sayfa başına öğe sayısı etiketi

en: Label to use in the exposed items per page form element.
tr: Sayfa form öğesi başına gösterilen öğelerde kullanılacak etiket.

en: Exposed items per page options
tr: Sayfa başına gösterilen öğe sayısı seçenekleri

en: Expose Offset
tr: Ofseti Açığa Çıkar

en: Offset label
tr: Fark etiketi

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
tr[0]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla
tr[1]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
tr[0]: Mini sayfalayıcı, @count öğe
tr[1]: Mini sayfalayıcı, @count öğe

en: All items, skip @skip
tr: Tüm öğeler, @skip öğeyi atla

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
tr[0]: @count öge, @skip atla
tr[1]: @count öge, @skip atla

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Group results together
tr: Sonuçları birlikte grupla

en: Add
tr: Ekle

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: In database
tr: Veritabanında

en: Lowercase letters, numbers and underscores only
tr: Sadece küçük harfler, numaralar ve alt çizgi kullanılabilir

en: The machine-readable name is already taken.
tr: Makine tarafından okunabilen isim önceden alınmış.

en: %name has been created.
tr: %name oluşturuldu.

en: Box description
tr: Kutu açıklaması

en: Box body
tr: Kutu gövdesi

en: Boxes
tr: Kutular

en: Provides exports for custom blocks and spaces integration.
tr: Özelleştirilmiş bloklar ve boşluklarla bütünleşme için dışa aktarmayı sağlar.

en: Configure Superfish Menus
tr: Superfish Menüleri yapılandır

en: Text box
tr: Metin kutusu

en: To add one, create a !types piece of content.
tr: Eklemek için, !types içeriği yaratın.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
tr: Webform şu anda hiçbir içerik tipi için etkin değil.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
tr: E-posta adreslerini kabul eden özel bir metin alanı.

en: Allow users to upload files of configurable types.
tr: Kullanıcıların yapılandırılabilir türdeki dosyaları yüklemesine izin verin.

en: Organize forms into multiple pages.
tr: Formları birden çok sayfa halinde düzenleyin.

en: Select options
tr: Seçenekleri seçin

en: Webform settings
tr: Web formu ayarları

en: Edit e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını düzenle

en: Delete e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını sil

en: Other...
tr: Diğer...

en: Width of the textarea.
tr: Yazı alanı genişliği

en: E-mail address format
tr: E-posta adresi biçimi

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
tr: Uzun biçim: "ad soyad" ad@ornek.com

en: Short format: name@example.com
tr: Kısa biçim: ad@ornek.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
tr: Çoğu sunucu, gönderilen e-postalarda Kimden adreslerinin daha kolay kullanılmasına olanak tanıyan "uzun" biçimi destekler. Ancak birçok Windows tabanlı sunucu uzun formatta gönderim yapamaz. Webform ile e-posta gönderirken sorun yaşıyorsanız bu seçeneği değiştirin.

en: Conditional rules
tr: Koşullu kurallar

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: The entered URL is not a valid address.
tr: Girilen URL geçerli bir adres değil.

en: The form settings have been updated.
tr: Form ayarları güncellendi.

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: The subject of the comment.
tr: Yorumun konusu.

en: The roles of the user.
tr: Kullanıcının rolü.

en: Administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Notify of Path Changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Forum settings
tr: Forum ayarları

en: Wysiwyg profiles
tr: Wysiwyg profilleri

en: Maximize
tr: Büyült

en: Update preview
tr: Önizlemeyi güncelle

en: Access all webform results
tr: Bütün webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform results
tr: Kendi webform sonuçlarına erişim

en: Access own webform submissions
tr: Kendi webform gönderilerine ulaş

en: Default: %value
tr: Varsayılan: %value

en: !module has been installed.
tr: !module eklentisi yüklü.

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Broken/missing handler: @table > @field
tr: Bozuk / eksik işleyici: @table> @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
tr: %display görüntüsü yol olarak node/% düğümünü ayarladı. Bu istediğiniz sonucu üretmez. Düğüm görünümünün birden çok sürümünü istiyorsanız panelleri kullanın.

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
tr: Bu görüntüye eklenecek CSS sınıf ad(lar)ını değiştirin.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
tr: CSS sınıf adları görünüme eklenecektir. Bu, her görünüm için belirli CSS kodunu kullanmanızı sağlar. Boşluklarla ayrılmış çoklu sınıflar tanımlayabilirsiniz.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
tr: CSS sınıfları yalnızca alfasayısal karakterler ya da tirelerden oluşmalıdır.

en: Choose text
tr: Metin seçin

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
tr: Atlama menüsünde seçilen seçenek olarak görünecek metin.

en: Term edit link
tr: Terim düzenleme bağlantısı

en: Provide a simple link to edit the term.
tr: Terimi düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
tr: Sayfa başına öğe sayısını belirlerken kullanıcının arasından seçim yapabileceği değerleri ayarlayın. Virgülle ayrılmış olarak belirtin.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar başlangıçta kaç öğenin atlanması gerektiğini belirleyebilir.

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: Insert this token into your form
tr: Bu değişkeni formunuza ekleyin

en: Are you sure you want to revert the block %name?
tr: %name bloğunu eski durumuna döndürmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete box
tr: Kutuyu sil

en: Cannot save box without a specified delta.
tr: Belirli bir veri olmaksızın kutu kaydedilemez.

en: Translation update status
tr: Çeviri güncellenme durumu

en: There are available updates
tr: Kullanılabilir güncellemeler  var

en: All your translations are up to date
tr: Tüm çevirileriniz güncel

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Control access by the current path.
tr: Geçerli yoldan erişimi kontrol edin.

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Tabs type
tr: Sekme türleri

en: Primary and secondary
tr: Birincil ve ikincil

en: Fields override
tr: Alanlar geçersiz kılınır

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: Title, as plain text
tr: Başlık, düz metin olarak

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
tr: @handler işleyicisi, additional_field @identifier eklemeyi denedi, ancak @table eklenemedi!

en: Fill up single line
tr: Tek satırı doldur

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: Creates revision
tr: Revizyon oluşturur

en: The current date and time.
tr: Şu anki tarih ve zaman.

en: Copy source
tr: Kaynağı kopyala

en: Hide on-page translation from you
tr: Sayfa üzerinde çeviri yapmayı bana gösterme

en: contexts
tr: bağlamlar

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: The field %name is not a valid number.
tr: %name alanı geçerli bir sayı değil.

en: The field %name cannot be greater than @max.
tr: %name alanı @max değerinden büyük olamaz.

en: The field %name cannot be less than @min.
tr: %name alanı @min değerinden küçük olamaz.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Use ISO-8601 week numbers
tr: ISO-8601 hafta sayılarını kullan

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: Unknown content type
tr: Bilinmeyen içerik tipi

en: view mode
tr: görüntüleme durumu

en: Administer features
tr: Özellikleri yönet

en: No projects or languages to update.
tr: Güncellenecek proje ya da dil yok.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
tr: İndirilip güncellenecek bir ya da daha fazla dil seçin. Hiçbirini seçmezseniz, tümü güncellenecektir.

en: Refresh information
tr: Bilgileri yenile

en: Cannot find any translation updates.
tr: Hiçbir çeviri güncellemesi bulunamadı.

en: Fetched information about available updates from the server
tr: Sunucudan mevcut güncellemeler hakkında bilgi alındı

en: Update source
tr: Güncelleme kaynağı

en: Never (manually)
tr: Hiçbir zaman (el ile)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
tr: Kurulu eklentiler ve temalar için güncel çevirilerin hangi sıklıkta kontrol edileceğini seçin.

en: Update disabled modules
tr: Devre dışı bırakılmış eklentileri de güncelle

en: Enable if you want translations for disabled modules to be updated too. This comes with an important performance penalty so it is not recommended.
tr: Eğer devre dışı bırakılmış eklentilerin çevirilerini de güncellemek istiyorsanız etkinleştirin. Performansı önemli ölçüde düşüreceği için, önerilmez.

en: Store downloaded files
tr: İndirilmiş dosyaları sakla

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
tr: Çeviri güncellemeleri mevcutların üzerine yazılır, yeniler eklenir.

en: Edited translations are kept, only default ones (previously imported) are overwritten and new translations are added
tr: Düzenlenmiş çeviriler saklanır, sadece öndeğerli (daha önce içeri alınmış) olanların üzerlerine yazılır ve yeni çeviriler eklenir.

en: Local files and remote server.
tr: Yerel dosyalar ve uzak sunucu.

en: Local files only.
tr: Sadece yerel dosyalar.

en: Remote server only.
tr: Sadece uzak sunucu.

en: Remote update available
tr: Uzaktan güncelleme var

en: Local update available
tr: Yerel güncelleme var

en: No information
tr: Bilgi yok

en: Updating translation.
tr: Çeviriler güncelleniyor.

en: Downloading and importing files.
tr: Dosyalar indiriliyor ve alınıyor.

en: Importing downloaded translation: %url.
tr: İndirilen çeviri alınıyor: %url.

en: Failed download from %url
tr: %url adresinden indirme başarısız

en: Successfully downloaded and imported translation from %url
tr: %url adresinden çeviri başarılı bir şekilde indirildi ve alındı

en: Imported translation file %name.
tr: %name adlı çeviri dosyası içeri alındı.

en: Failed import of translation file %name.
tr: %name adlı çeviri dosyasının içeri alınması başarısız oldu.

en: Successfully imported translations.
tr: Çeviriler başarılı bir şekilde alındı.

en: Error importing translations.
tr: Çevirilerin alınmasından hata.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
tr: %download_link dosyası başarıyla %tmpfile olarak indirildi

en: Unable to download and save %download_link file to %tmpfile.
tr: %download_link dosyası indirilip %tmpfile olarak kaydedilemedi.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
tr: %tmpdir adresinde indirilen geçici dosya yaratırken hata oluştu. Uzak dosya: %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
tr: En son alınan çeviriler ve etkinleştirilmiş proje ve dillere ait kullanılabilir güncellemeler.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
tr: Eğer kullanılabilir güncellemeler varsa şimdi indirip içeri almak için Güncelle tuşunu tıklayabilir ya da  <a href="@update-settings">Güncelleme ayarları sayfası</a>nda otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
tr: Bunlar çeviri güncelleme sistemi için ayarlardır. Çevirilerinizi şimdi güncellemek için, <a href="@update-admin">Çeviri güncelleme yönetimi sayfası</a>na gidin.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
tr: Kurulu eklenti ve temaların yeni ve güncellenmiş çevirileri hakkında bilgi yok. Güncellemeleri denetlemek için <a href="@run_cron">dönemsel görev</a> çalıştırmanız gerekebilir ya da <a href="@check_manually">elle denetle</a>yebilirsiniz. Kullanılabilecek güncellemelerin denetlenmesi uzun zaman alabileceği için lütfen sabırlı davranın.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
tr: @checked çeviri otomatik denetlendi, @updated güncellendi.

en: Automatic update configuration
tr: Otomatik güncelleme yapılandırması

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
tr: Şu anda kurulu olan eklentiler ve temalar için geçerli yeni ya da güncellenmiş çeviriler var. Güncellemeleri kontrol etmek için <a href="@check_manually">çeviri güncelleme sayfası</a>na bakabilirsiniz.

en: Error opening socket @socket
tr: Soket açma hatası @socket

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Administrative overlay
tr: Yönetsel üst katman

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
tr: Etkinleştirildiğinde, sadece "siteyi bakım durumunda kullan" <a href="@permissions-url">izni</a>ne sahip kullanıcılar bakım yapmak üzere sitenize erişebilirler; diğer tüm kullanıcılar aşağıdaki bakım durumu iletisini görürler. Kayıtlı kullanıcılar <a href="@user-login">kullanıcı girişi</a> sayfasını kullanarak doğrudan giriş yapabilirler.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
tr: Yükleme dizininde resimlerin saklanacağı alt-dizin.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: You can select multiple values.
tr: Birden çok değeri aynı anda seçebilirsiniz.

en: At least @a
tr: En azından @a

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: Dynamic address form
tr: Dinamik adres formu

en: @entity "@property" property.
tr: @entity "@property" özelliği.

en: The unique ID of the @entity.
tr: @entity'nin özgün ID'si.

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Link 1
tr: Bağlantı 1

en: Link 2
tr: Bağlantı 2

en: Link 3
tr: Bağlantı 3

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Use Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) kullan

en: Administer Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) yönetimi

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: 301 Redirect
tr: 301 Yönlendirme

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Use on-page translation
tr: Sayfa-üzerinde çevir

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
tr: Drupal arayüzünü sayfa üzerinde çevirmeyi sağlar

en: Submit translations to localization server
tr: Çevirileri yerelleştirme sunucusuna gönder

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
tr: Kullanıcıların uzak bir yerelleştirme sunucusuna çeviri göndermelerini sağlar.

en: Confirmation page
tr: Onaylama sayfası

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
tr: Bu öğe için birincil dosyanın bağıl Drupal yolu; örneğin modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
tr: Öğenin adı; örneğin düğüm.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
tr: Öğenin türü; eklenti, tema ya da tema motoru.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
tr: Bu öğenin etkin olup olmadığını belirten boolean değeri.

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Human-readable name
tr: İnsanca okunabilir ad

en: Add @entity_type
tr: @entity_type ekle

en: Edit @label
tr: @label düzenle

en: Administer CAPTCHA settings
tr: CAPTCHA ayarlarını yönet

en: Skip CAPTCHA
tr: CAPTCHA'yı atla

en: (No information available)
tr: (Bilgi yok)

en: Hash
tr: Karma

en: Import @entity_type
tr: @entity_type içeri aktar

en: Static Title
tr: Sabit Başlık

en: Static title
tr: Sabit başlık

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
tr: Mevcut güncellemeler hakkında sunucudan bilgi çekme başarısız oldu.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
tr: Çeviri dosyalarının saklanacağı, örneğin sites/all/translations gibi Drupal kurulum klasörüne göreli bir yol. Kaydedilen çeviri dosyaları başka kurulumlar için de kullanılabilir. Eğer boş bırakırsanız, indirilen çeviriler kaydedilmeyecektir.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
tr: Geçersiz HTML içeriği nedeniyle yerel olarak kaydedilmedi.

en: Translation saved locally.
tr: Çeviri yerel olarak kaydedildi.

en: Translation successfuly removed locally.
tr: Çeviri yerel olarak başarıyla kaldırıldı.

en: Unknown error while saving translation locally.
tr: Çeviriyi yerel olarak kaydederken bilinmeyen hata.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
tr: !user_link üzerinde API anahtarınızı ayarladıysanız çalışmalarınızı !l10n_server sunucusunda paylaşabilirsiniz.

en: Not saved due to source string missing.
tr: Kaynak dize bulunmadığı için kaydedilmedi.

en: Not saved due to missing form values.
tr: Eksik form değerleri nedeniyle kaydedilmedi.

en: Not saved due to insufficient permissions.
tr: Yetersiz izin nedeniyle kaydedilmedi.

en: Added l10n_status field to locales_target.
tr: l10n_status alanı locales_target hedefe eklendi.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
tr: locales_target adresinde olası bir l10n_status alanı çelişmesi halledildi.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
tr: Her çeviri aynı zamanda bu sunucuya gönderilecektir. Geniş Drupal topluluğuyla paylaşmanız için <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> girmenizi öneririz. Çevirilere katkıda bulunacak her kullanıcının kullanıcı hesap ayarlarında bir API-anahtarı tanımlandığından emin olun.

en: Translation sent and accepted by @server.
tr: Çeviri gönderildi ve @server tarafından kabul edildi.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
tr: Çeviri @server tarafından reddedildi. Sebep: %reason

en: The entity type.
tr: Varlık tipi.

en: Asc
tr: Artan

en: Entity: ID
tr: Varlık : ID

en: Custom blocks
tr: Özel bloklar

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Formatter Styles
tr: Biçimlendirici (Formatter) Stilleri

en: Enter the ID of an entity for this context.
tr: Bu bağlam için varlığın ID'sini gir

en: Access the views administration pages.
tr: Görünüm yönetim sayfalarına erişim.

en: Bypass access control when accessing views.
tr: Görünümlere erişirken erişim denetimini atla.

en: Add new view
tr: Yeni Gösterim (View) ekle

en: - Basic validation -
tr: - Temel doğrulama -

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Use absolute path
tr: Mutlak yol kullan

en: Rel Text
tr: Rel Metni

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
tr: lightbox2 ya da diğer javascript yardımcı programında kullanmak üzere Rel özniteliği eklenir.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: If checked, special handling will be used for plurality.
tr: İşaretlenirse, çoğul kullanım için özel işleme kullanılır.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
tr: Çoğul form için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu Görünümün makine tarafından okunabilir benzersiz adı. Sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içerebilir.

en: Weight for @display
tr: @display görüntüsü için ağırlık

en: Translation method
tr: Çeviri yöntemi

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
tr: Bu başlık, varsayılan sayfa yerine görünüm düzenleme sayfasında görüntülenir. Aynı öğeden iki tane varsa bu kullanışlı olabilir.

en: Do not pass admin strings for translation.
tr: Admin dizelerini çeviri için gönderme.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
tr: Drupal'ın çekirdek t() işlevini kullan. Dizelere güncelleme yapılmasını desteklemediği için önerilmez.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
tr: Eğer gösterimlerin etiketlerini başka dillere çevirmeniz gerekiyorsa <a href="!path">Internationalization</a> paketinin Gösterim Çevirisi (Views Translation) eklentisini kurmayı dikkate alın.

en: The unique ID of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin benzersiz kimliği.

en: The guid of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin guid değeri.

en: Date and time of when the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu tarih ve saat.

en: Date and time of when the comment was last updated.
tr: Yorumun en son güncellendiği tarih ve saat.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
tr: Yorumun onaylanıp onaylanmadığı (ya da halen denetleme kuyruğunda olup olmadığı).

en: Approved comment
tr: Onaylanmış yorum

en: Last comment CID
tr: Son yorumun CID değeri

en: Display the last comment of a node
tr: Bir düğümün son yorumunu görüntüle

en: Last Comment
tr: Son Yorum

en: The last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumu.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
tr: Bazı rollerin içeriğe erişme izni yok; ancak %display görüntüsünün erişim denetimi yok.

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
tr: Genellikle düğümdeki bir alanda olduğu için bu düğümle ilişkili bir dosya.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen kullanıcı.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda olduğu için bu kullanıcıyla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen yorum.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda olduğu için bu yorumla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen taksonomi terimi.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda olduğu için bu sınıflandırma terimiyle ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: Taxonomy Vocabulary
tr: Sınıflandırma Sözlüğü

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle bu dosyanın sınıflandırma sözlüğündeki bir alanda olması nedeniyle, bu dosyayla ilişkili bir sınıflandırma sözlüğü.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle sınıflandırma sözlüğündeki bir alanda olduğu için, bu sınıflandırma sözlüğüyle ilişkili bir dosya.

en: The module managing this file relationship.
tr: Bu dosya ilişkisini yöneten modül.

en: The type of entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın tipi.

en: The number of times the file is used by this entity.
tr: Dosyanın bu varlık tarafından kullanılma sayısı.

en: term from !field_name
tr: !field_name alanından gelen terim

en: Use destination
tr: Hedef kullan

en: Add destination to the link
tr: Bağlantıya hedef ekleyin

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
tr: Yorum bağlantısını, tam düğüm formu yerine standart düğüm bilgilerinde kullanılan formda gösterin.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
tr: Alanı sıralamak için tıklanacak gerçek sütunu belirlemek için Stil: Tablo tarafından kullanılır. Varsayılan değer genellikle uygundur.

en: Group column
tr: Gruplanacak sütun

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
tr: Yukarıda seçilen gruplama işlevini uygulamak için bu alanın sütununu seçin.

en: Group columns (additional)
tr: Gruplanacak sütunlar (ek)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
tr: Bu alanın sorguda içerilecek ve gruplama yapılacak ek sütunlarını seçin.

en: Display download path instead of file storage URI
tr: Dosya depolama URI'si yerine karşıdan yükleme yolunu görüntüle

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: No comment
tr: Yorum yok

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
tr: Sorgu eklentisi için gelişmiş ayarlar belirlenmesine izin ver

en: The name and the description of this display
tr: Bu görüntünün adı ve açıklaması

en: Query options
tr: Sorgu seçenekleri

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
tr: Görüntü adı yalnızca harf, rakam ya da alt çizgilerden oluşmalıdır.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü sayfalama değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
tr: Bu görüntü sayfa düzenleyici değerlerinin görüntüsünü oluştursun mu? Bu öğe yalnızca, bir sayfa düzenleyici miras alınırken anlamlı olur.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
tr: Bu, yönet >> yapı >> bloklar içinde bu bloğun adı olarak görüntülenir.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
tr: Kullanıcı, gösterilen bir süzgeci seçip uygulayıncaya kadar sonuçlar yerine görüntülenecek metin.

en: Include all items option
tr: Tüm öğeleri dahil et seçeneği

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
tr: İşaretliyse, tüm öğeleri görüntülemek için sayfa başına öğelere fazladan bir öğe dahil edilecektir.

en: All items label
tr: Tüm öğeler etiketi

en: Which label will be used to display all items
tr: Tüm öğeleri görüntülemek için hangi etiketin kullanılacağı

en: Disable SQL rewriting
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırak

en: Use Slave Server
tr: Bağımlı Sunucuyu Kullan

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
tr: Bu, sorgunun, varsa bir ikincil sunucuya bağlanmaya çalışmasına neden olur. Hiçbir bağımlı sunucu tanımlanmamışsa veya mevcut değilse, varsayılan sunucuya geri dönecektir.

en: Field Language
tr: Alan Dili

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
tr: Çevirileri destekleyen tüm alanlar seçilen dilde görüntülenecektir.

en: The class to provide on each row.
tr: Her bir satırda sağlanacak sınıf.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
tr: Tüm alanlar için "Bu alanın çıktısını yeniden yaz" içinde kullanılan "Değiştirme şablonları" doğrultusunda alan belirteçlerini kullanabilirsiniz.

en: Table summary
tr: Tablo özeti

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
tr: Bu özet görünümünde bağlantılar için temel yolu tanımlayın,
            örn. http://example.com/<strong>görünümünüzün_yolu/archive</strong>.
            Baştaki ve sondaki eğik çizgiyi eklemeyin. Bu değer boşsa,
            görünümler sayfa görüntülerinde temel yol olarak bulunan ilk yolu
            kullanır; yol bulunamazsa / kullanılır.

en: Content type names, descriptions, help texts.
tr: İçerik türü isimleri, açıklamaları, yardım metinleri.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: Approve link
tr: Onay bağlantısı

en: Content access
tr: İçerik erişimi

[ctx: datetime]
en: All day
tr: Tüm gün

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Week
tr: Hafta

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

en: Display:
tr: Görünüm

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

[ctx: date_order]
en: First
tr: Birinci

[ctx: date_order]
en: Second
tr: İkinci

[ctx: date_order]
en: Third
tr: Üçüncü

[ctx: date_order]
en: Fourth
tr: Dördüncü

[ctx: date_order]
en: Fifth
tr: Beşinci

[ctx: date_nav]
en: Prev
tr: Önceki

[ctx: date_nav]
en: Next
tr: Sonraki

en: Add exception
tr: İstisna Ekle

[ctx: day_name]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: day_name]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: day_name]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: day_name]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: day_name]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: day_name]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: day_name]
en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Views integration for date fields and date functionality.
tr: Tarih alanları ve tarih işlevselliğini Views ile bütünleştirir.

en: Every page except the listed pages
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalar

en: The listed pages only
tr: Yalnızca listelenen sayfalar

en: Search and AdSense
tr: Arama ve AdSense

en: User role names
tr: Kullanıcı rolü isimleri

en: User role ids
tr: Kullanıcı rolü id'leri

en: Administer Google Analytics
tr: Google Analytics'i yönet

en: RSS category
tr: RSS sınıfı

en: RSS enclosure
tr: RSS kapsamı

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: What are you tracking?
tr: Neyi izliyorsunuz?

en: A single domain (default)
tr: Tek bir alan adı (öntanımlı)

en: Domain: @domain
tr: Alan adı: @domain

en: One domain with multiple subdomains
tr: Alt alanlar içeren bir alan

en: Examples: @domains
tr: Örnekler: @domains

en: Multiple top-level domains
tr: Birden çok üst-seviye alan adı

en: List of top-level domains
tr: Üst-seviye alan adlarının listesi

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).

en: Content revisions
tr: İçerik sürümleri

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Description (localized)
tr: Açıklama (yerelleştirilmiş)

en: Plain text (localized)
tr: Düz metin (yerelleştirilmiş)

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: All Day
tr: Tüm Gün

en: Site Information
tr: Site Bilgisi

en: Use this page in an admin overlay.
tr: Bu sayfayı bir yönetim katmanında gösterin.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
tr: Yönetim katmanları Drupal 7'de pek çok yerde kullanılır ve yönetsel özel sayfalar bu özelliği kullanabilir.

en: Path to Superfish library
tr: Superfish library yolu

en: Please download the Superfish library from <a href="@url">@url</a>.
tr: Lütfen Superfish library dosyalarını <a href="@url">@url</a> adresinden indirin.

en: Bypass views access control
tr: Görünüm erişim denetimini atla

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Edit @section
tr: @section düzenle

en: Edit this view to add a display.
tr: Bu görünümü düzenle ve bir gösterim ekle.

en: Add view from template
tr: Şablondan görünüm ekle

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLMADIĞINDA</em>

en: Exception value
tr: İstisna değeri

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
tr: Eğer bu değer verilirse, filtre gözardı edilecektir; örn. "tüm değerler"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
tr: Görünüm ve diğer değişken başlıklarının üzerine yaz. İlk değişken için "%1" kullan, ikinci için "%2" vb.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: Provide title
tr: Başlık ekle

en: Specify validation criteria
tr: Doğrulama ölçütü belirleyin

en: Action to take if filter value does not validate
tr: Filtre değerinin doğrulanmaması durumunda yapılacak eylem

en: Display all results for the specified field
tr: Belirtilen alan için tüm değerleri görüntüle

en: Provide default value
tr: Ön tanımlı değer verin

en: Show "Page not found"
tr: "Sayfa bulunamadı" göster

en: Display a summary
tr: Bir özet göster

en: Display contents of "No results found"
tr: "Sonuç bulunamadı" içeriğini göster

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Number of records
tr: Kayıt sayısı

[ctx: Sort order]
en: Default sort
tr: Bağlamdaki varsayılan sıralama: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Date
tr: Bağlamdaki tarih: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
tr: Seçilirse, aynı süzgece birden çok değer sağlanmış gibi, bu süzgecin birden çok eşgörünümü birlikte çalışabilir. Bu ayar, "Yinelemeleri azalt" ayarıyla uyumlu değildir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
tr: Süzgeç değerinin kaç karakterinin süzgeç uygulamak için kullanılabileceğini belirtir. 1 olarak ayarlanırsa, süzgeç değerinde birinci harften başlanarak tüm alanlar eşleştirilir.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
tr: Başlık ve özet yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Create a label
tr: Bir etiket oluştur

en: Enable to create a label for this field.
tr: Bu alana bir etiket oluşturmak için etkinleştirin.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
tr: Bu alanı gizli olarak yüklemeye izin ver. Genellikle alanları gruplamak ya da başka bir alanda belirteç olarak kullanmak için kullanılır.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu alanı kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Create a CSS class
tr: Bir CSS sınıfı oluştur

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
tr: Özelleştirilmiş metin ya da değiştirme belirteçleriyle bu alanın çıktısının üzerine yazılmasına izin ver.

en: Replace spaces with dashes
tr: Boşlukları tirelerle değiştir

en: External server URL
tr: Dış sunucu URL adresi

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
tr: Tam URL adresi kullanarak bir dış sunucuya bağlantı oluşturur: örn. 'http://www.example.com' ya da 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
tr: Alanı azami bir uzunluğa kırpmak için etkinleştirin.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
tr: Eğer seçiliyse, tüm satır sonu karakterleri (örn. \n) &lt;br&gt; HTML etiketlerine dönüştürülür.

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
tr: Alan 0 sayısını içeriyorsa "sonuç metni yok" öğesini görüntülemek için etkinleştirin.

en: Time hence
tr: Zamandan itibaren

en: Time hence (with "hence" appended)
tr: Belirli bir zamandan itibaren (sonuna "itibaren" eklenmiş olarak)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (ilerideki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (geçmişteki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
tr: Diziselleştirilmiş verilerin görüntülenme şekli. Tam çıktıda özel bir dizi/nesne anahtarı ya da print_r seçebilirsiniz.

en: Full data (unserialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmemiş)

en: Full data (serialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmiş)

en: A certain key
tr: Belirli bir anahtar

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
tr: Verinin anahtarını görüntülemek istiyorsanız bir anahtar girmeniz gerekir.

en: How many different units to display in the string.
tr: Dizgide görüntülenecek farklı birim sayısı.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu süzgeç gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose filter
tr: Süzgeci göster

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu süzgeç gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar değiştiremez.

en: Hide filter
tr: Süzgeci gizle

en: Expose operator
tr: İşleç göster

en: Allow the user to choose the operator.
tr: Kullanıcının işleci seçmesine izin verir.

en: Allow multiple selections
tr: Birden çok seçime izin ver

en: Enable to allow users to select multiple items.
tr: Kullanıcıların birden çok öğe seçmesine izin vermek için etkinleştirin.

en: Remember the last selection
tr: Son seçimi hatırla

en: Enable to remember the last selection made by the user.
tr: Kullanıcı tarafından yapılan son seçimin hatırlanması için etkinleştirin.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
tr: Bu gerekli olmayan bir gösterilen süzgeç değilse, bir değer seçmeniz gerekir.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
tr: Bu ilişkiyi içermeyen öğeleri gizlemek için etkinleştirin

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu sıralama gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose sort
tr: Sıralamayı göster

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu sıralama gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

en: Hide sort
tr: Sıralamayı gizle

en: Provide description
tr: Açıklama belirtin

en: Update "@title" choice
tr: "@title" seçimini güncelle

en: Update "@title" choice (@number)
tr: "@title" seçimini güncelle (@number)

en: Add !display
tr: !display ekle

en: @display_title details
tr: @display_title ayrıntıları

en: Auto preview
tr: Otomatik önizleme

en: Preview with contextual filters:
tr: Bağlamsal filtrelerle önizleme:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
tr: Bağlamsal filtre değerlerini "/" ile ayırın. Örneğin, %example.

en: Apply and continue
tr: Uygula ve devam et

en: @current of @total
tr: @current / @total

en: All displays (except overridden)
tr: Tüm görüntüler (geçersiz kılınanlar dışında)

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: This @display_type (override)
tr: Bu @display_type (geçersiz kılma)

en: View name and description
tr: İsmi ve açıklamayı görüntüle

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
tr: Bu görüş için insanca okunabilir açıklayıcı bir isim. Boşluklara izin verilir

en: Create new filter group
tr: Yeni süzgeç grubu oluştur

en: No filters have been added.
tr: Süzgeç eklenmedi.

en: Drag to add filters.
tr: Süzgeç eklemek için sürükleyin.

en: Add and configure @types
tr: @types ekle ve yapılandır

en: Configure @type: @item
tr: @type: @item öğesini yapılandır

en: Always show advanced display settings
tr: Gelişmiş görüntüleme ayarlarını her zaman göster

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
tr: Zorunlu olmayan tek seçimli görüntüleme süzgeçlerinde "Tümü" değerinin etiketi

en: Live preview settings
tr: Canlı önizleme ayarları

en: Automatically update preview on changes
tr: Değişiklik yapıldığında önizlemeyi otomatik güncelle

en: Show information and statistics about the view during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntüleme konusunda bilgi ve istatistikleri göster

en: Above the preview
tr: Önizlemenin üstünde

en: Below the preview
tr: Önizlemenin altında

en: Show the SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Show performance statistics
tr: Performans istatistiklerini göster

en: Disable JavaScript with Views
tr: Views'da javascript'i devredışı bırak

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
tr: Javascript ile sorunlarınız varsa burada devre dışı bırakabilirsiniz. Views UI, aynı derecede iyi olmasa da, javascript olmadan çalışabilecektir.

en: Master
tr: Ana (master)

en: There are no templates available.
tr: Kullanılabilir şablon yok.

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: HTML list
tr: HTML listesi

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: Contextual filter
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: Filter criterion
tr: Filtre ölçütü

en: filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: no results behavior
tr: sonuç yok

en: The content to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıtlandığı içerik.

en: The node ID.
tr: Düğüm kimliği.

en: The content title.
tr: İçerik başlığı.

en: The date the content was posted.
tr: İçeriğin gönderildiği tarih.

en: The date the content was last updated.
tr: İçeriğin en son güncellendiği tarih.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
tr: İçerik tipi (örneğin, "blog girişi", "forum yayını", "hikaye" vb.).

en: Whether or not the content is published.
tr: İçeriğin yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
tr: Geçerli kullanıcı görüntüleyemiyorsa, yayından kaldırılan içeriği ayıklar.

en: Whether or not the content is sticky.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı. Önce sabit içeriğin listelenmesi için, bunu azalan olarak ayarlayın.

en: Provide a simple link to the content.
tr: İçeriğe basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to edit the content.
tr: İçeriği düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the content.
tr: İçeriği silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The aliased path to this content.
tr: Bu içeriğin takma ad eklenmiş yolu.

en: Relate content to the user who created it.
tr: İçeriği onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Content revision
tr: İçerik sürümü

en: Content revision is a history of changes to content.
tr: İçerik sürümü, içerik üzerinde yapılan değişikliklerin bir geçmişidir.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
tr: İçerik srümünü, sürümü oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: The revision ID of the content revision.
tr: İçerik sürümünün sürüm kimliği.

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
tr: İçerik sürümünün silinmesi için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
tr: Görüntüleme erişimine göre içerik süzgeci. <strong>Temel tablonuz olarak düğüm kullanıyorsanız gerekli değildir.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
tr: İçerik yeniyse ya da güncellenmişse bir işaretçi göster.

en: Show only content that is new or updated.
tr: Yalnızca yeni ya da güncellenmiş içeriği göster.

en: Display the content with standard node view.
tr: İçeriği standart düğüm görüntülemesiyle göster.

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
tr: Genellikle bu dosya içerikteki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen içerik.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: Content authored
tr: İçeriği yazan

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
tr: İçeriği, onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir. Bu ilişki, kullanıcı tarafından oluşturulan her bir içerik öğesi için tek bir kayıt oluşturur.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
tr: Bir bağlamsal süzgeç değerinin yok sayılmasına izin verir. Sorgu, bu bağlamsal süzgeç değeri ile değişmez. Bağlamsal süzgeç değerleri URL adresinden geldiğinde ve URL adresinin bir kısmının yok sayılması gerektiğinde kullanılabilir.

en: View area
tr: Görünüm alanı

en: Insert a view inside an area.
tr: Bir alanın içine görünüm ekler.

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
tr: Bu seçeneğin işaretlenmesi, grup Görüntü Tipi ve Ayırıcı değerlerinin yok sayılmasına neden olur.

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: Raw @column
tr: İşlenmemiş @column

en: Link this field to the original piece of content
tr: Bu alanı özgün içerik parçasına bağla

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
tr: Mutlak bağlantı çıktısı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin. Bağlantı hedefi olarak yolu kullanmak istiyorsanız (yukarıdaki "bu alanın çıktısını bağlantı olarak oluştur" kısmında olduğu gibi) zorunludur.

en: Link this field to its content revision
tr: Bu alanı içerik sürümüne bağlayın

en: Display field as the content type machine name.
tr: Alanı içerik tipi makine adı olarak görüntüleyin.

en: Choose one or more content types to validate with.
tr: Doğrulamak için bir veya daha fazla içerik tipi seçin.

en: Validate user has access to the content
tr: Kullanıcının içeriğe erişimi olduğunu doğrulayın

en: Access operation to check
tr: Denetlenecek erişim işlemi

en: Filter value format
tr: Değer biçimini filtrele

en: Display comments
tr: Yorumları görüntüle

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
tr: Bu filtre değerinin şeklini seçin; terim adı kullanılıyorsa, bunu bir terim kimliğine dönüştürmek ve filtre olarak Sınıflandırma: Terim Adı yerine Sınıflandırma: Terim Kimliği kullanmak genellikle daha etkilidir.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: Enable to display different text for anonymous users.
tr: Misafir kullanıcılar için farklı metin görüntülemeyi etkinleştirin.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
tr: Not: Bunu değiştirme izniniz yok. Varsayılan süzgeç tipini değiştirirseniz bu ayar kaybedilir ve ayarı geri ALAMAZSINIZ.

en: PHP contextual filter code
tr: PHP bağlamsal filtre kodu

en: Change the way content is formatted.
tr: İçeriğin biçimlendirilme şeklini değiştirin.

en: Change settings for this format
tr: Bu biçim için ayarları değiştir

en: Change the way each row in the view is styled.
tr: Görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şeklini değiştirin.

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
tr: Bağlamsal süzgeç özeti görüntülenirken ek dosyaların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirin.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
tr: Bağlamsal süzgeç özetini görüntülerken ekleri gizle

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan erişim kısıtlaması için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
tr: Ayrıca, seçili olan önbellek mekanizması için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan stil için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
tr: Ayrıca, seçili satır stili için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
tr: Ayrıca, seçili sayfalayıcı  için !settings ayarlarını yapabilirsiniz.

en: Attachment position
tr: Ek konumu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü bağlamsal süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden miras alsın mı?

en: Block caching
tr: Blok önbelleklemesi

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yol ziyaret edilerek görüntülenir. Yolun, görünümde tanımladığınız her bağlamsal süzgecin yoluna bir % konarak "path/%/%/feed" ya da "path/%/%/rss.xml" gibi bir şey olması önerilir.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yolu ziyaret ederek görüntülenecektir. Bağlamsal filtreler için kullanılacak değerleri temsil etmek için URL'nizde "%" kullanabilirsiniz: Örneğin, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir üst menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak üst menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırakmak, node_access denetimlerini ve hook_query_alter() uygulayan diğer modülleri devre dışı bırakır.

en: All status
tr: Tüm durumlar

en: The view has been reverted.
tr: Görünüm geri alındı.

en: Create a page
tr: Sayfa oluştur

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Include an RSS feed
tr: RSS akışı ekle

en: Feed path
tr: Akış yolu

en: Feed row style
tr: Akış satır stili

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: of fields
tr: şu alanların

en: of type
tr: şu tipte

en: tagged with
tr: şu etikete sahip

en: Should links be displayed below each comment
tr: Bağlantılar her yorumun altında görüntülenmeli midir

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
tr: bağlantılarla (kullanıcıların yorumu yanıtlamasına izin ver, vb.)

en: without links
tr: bağlantılar olmadan

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: titles
tr: başlıklar

en: titles (linked)
tr: başlıklar (bağlantılı)

en: Hide view
tr: Gösterimi gizle

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Date field values
tr: Tarih alanı değerleri

en: The date value.
tr: Tarih değeri.

en: Relative default value
tr: Göreceli varsayılan değer

en: Please copy and paste the url for your public profile or page for each service you would like to display in the block. Links need to match the domain of the service in question.
tr: Lütfen blokta görünmesini istediğiniz her bir hizmet için genel profil sayfanızın bağlantısını kopyalayıp yapıştırın. Bağlantılar, ilgili hizmetlerin alan adlarıyla aynı olmalıdır.

en: Localization update
tr: Yerelleştirme güncellemesi (Localization update)

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
tr: Çevirilerin otomatik indirme ve güncellemelerini sağlar.

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: menu items
tr: menü öğeleri

en: Delete translation
tr: Çeviriyi sil

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: There are no @titles to display.
tr: Gösterilecek @titles yok.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
tr: Düğüm formu başlık alanı

en: The node title form.
tr: Formun düğüm başlığı.

en: Entire view
tr: Tüm görünüm

en: Aggregation type
tr: Toplama tipi

en: Contact category
tr: İletişim kategorisi

en: Field instance
tr: Alan örneği

en: Path module form elements
tr: Yol eklentisi form unsurları

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Hyphen
tr: Tire

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Süslü sol parantez

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Süslü sağ parantez

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Customize field HTML
tr: Alan HTML'ini özelleştir

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
tr: Bu sınıftaki yeniden yazma bölümünde bulunan belirteç yerine koyma değerlerini kullanabilirsiniz.

en: Customize label HTML
tr: HTML etiketini özelleştir

en: Customize field and label wrapper HTML
tr: Alan ve etiket kapsayıcı HTML'ini özelleştir

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
tr: Bu alan ve etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb. Alan ve etiket birlikte oluşturulmadıysa bu kullanılamaz, örneğin bir tabloyla.

en: Remove whitespace
tr: Boşlukları kaldır

en: Hide rewriting if empty
tr: Boşsa yeniden yazmayı gizle

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
tr: Bu alan boşsa, yeniden yazılan içeriği gösterme.

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu süzgeci ziyaretçilere göster

en: Representative sort order
tr: Temsili sıralama düzeni

en: Subquery namespace
tr: Alt sorgu ad alanı

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
tr: Gelişmiş. Bu ilişki tarafından kullanılan alt sorgu için bir ad alanı girin.

en: Representative view
tr: Temsili görünüm

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
tr: Gelişmiş. İlişki alt sorgusunu oluşturmak için başka bir görünüm kullanın. Bu, süzgeç uygulamanıza ve birden fazla sıralama kullanmanıza olanak sağlar. Burada görünüm seçerseniz, yukarıdaki sıralama seçenekleri yoksayılır. Görünümünüzün kimliği, temelinin kimliği olmalıdır,İ görünümüzün tek alanı olmalıdır ve görünümünüz bir tür sıralama içermelidir.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
tr: Yalnızca bu seçenekler kaydedildiğinde değil, görünüm her çalıştırıldığında bu ilişki için alt sorgu yeniden oluşturulur. Başka bir yerde değişiklik yapıyorsanız, bunu test amacıyla kullanın. UYARI: Performansı ciddi şekilde düşürür.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu sıralamayı ziyaretçilere göster

en: This display is disabled.
tr: Bu görüntü devre dışı bırakıldı.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
tr: Hata: @display görüntüsü, '@plugin' adlı bir eklentiye başvuruyor, ancak bu eklenti yok.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
tr: Seçilen stil veya satır formatı alanları kullanmıyor.

en: Aggregation settings
tr: Toplama ayarları

en: Display extenders
tr: Genişleticileri görüntüle

en: Select extensions of the views interface.
tr: Görünümler arabiriminin eklentilerini seçin.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
tr: %display görüntüsünü aynı zamanda yol diğer adı olan bir yolla yapılandırdınız. Bu kullanım istenmeyen etkilere yol açabilir; bu nedenle, bir iç yol kullanılması daha doğru olur.

en: Configure aggregation settings for @type %item
tr: @type tipindeki %item öğesi için toplama ayarlarını yapılandır

en: Select the aggregation function to use on this field.
tr: Bu alanda kullanılacak toplama işlevini seçin.

en: Empty display extender
tr: Boş görüntü genişletici

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en: The date of the most recent new content on the feed.
tr: Beslemedeki en son yeni içeriğin tarihi.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıt olduğu düğüm kimliği.

en: Comments of the node
tr: Düğümdeki yorumlar

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
tr: Düğümdeki tüm yorumları ilişkilendirin. Bu, her yorum için 1 kopya kayıt oluşturacaktır. Genellikle buna ihtiyacınız varsa, bir yorum görünümü oluşturmak daha iyidir.

en:  new
tr:  yeni

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: This is an alias of @group: @field.
tr: @field, @group grubunun diğer adıdır.

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: Also known as: !also.
tr: !also olarak da bilinir.

en: Delta - Appears in: @bundles.
tr: Delta - @bundles paketlerinde görünüyor.

en: No backlinks found.
tr: Link veren yok.

en: Today's popular content
tr: Bugünün gözde içeriği

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
tr: Otomatik tamamlamadan ya da seçme pencere bileşeninden seçilen sınıflandırma terimi

en: Representative node
tr: Temsilci düğüm

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her terim için tek bir temsilci düğümü alır.

en: The taxonomy term name.
tr: Sınıflandırma terimi adı.

en: Content with term
tr: Terimi içeren içerik

en: Relate all content tagged with a term.
tr: Bir terimle etiketlenmiş tüm içerikleri ilişkilendirir.

en: Has taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliğini içeriyor

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini içeriyorsa içeriği görüntüle.

en: Has taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi içeriyor

en: Taxonomy terms on node
tr: Düğümdeki sınıflandırma terimleri

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
tr: Her bir @entity varlığını terime ayarlanan @field alanı ile ilişkilendirin.

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her kullanıcı için tek bir temsilci düğümü alır.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
tr: İşaretlenirse, aynı satırda bu alan için birden çok değer gösterilir. İşaretlenmezse, bu alandaki her değer yeni bir satır oluşturur. Gruplama ölçütü kullanılıyorsa, bu ayarın geçerli olması için "Varlık Kimliğine" göre gruplama yaptığınızdan emin olun.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
tr: MIME metni yerine dosya tipini temsil eden bir simge görüntüle (örn. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
tr: Düğüm sayfasından varsayılan süzgeci yükle; ilgili sınıflandırma blokları için kullanışlıdır

en: Path component
tr: Yol bileşeni

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
tr: Numaralama 1'den başlar; örn. admin/structure/types sayfasında, 3. yol bileşeni "types" bileşenidir.

en: Use aggregation
tr: Toplama kullan

en: Display title may not be empty.
tr: Görüntü başlığı boş olamaz.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
tr: Bu görüntü, bağlamsal süzgeçler için kaynak içermiyor; bu nedenle, 'Varsayılan değer sağla' seçeneğini belirlemezseniz, kullanılabilir bir bağlamsal süzgeç değeri olmayacak.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
tr: Bağlamsal filtre değerleri URL tarafından sağlanır.

en: Query Comment
tr: Sorgu Yorumu

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
tr: Ayarlanırsa, bu yorum sorguya yerleştirilir ve SQL sunucusuna iletilir. Günlüğe kaydetme ve hata ayıklama için kullanışlı olabilir.

en: When needed, add the field language condition to the query
tr: Gerektiğinde, alan dili koşulunu sorguya ekleyin

en: Count DISTINCT
tr: DISTINCT say

en: Provide default field wrapper elements
tr: Varsayılan alan sarıcı öğelerini sağla

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
tr: Satır içi alanlar, art arda değil, yan yana görüntülenir. Blok öğeleri (özellikle de gövde alanları ve biçimlendirilmiş diğer HTML öğeleri) olması durumunda bazı alanların bunu yoksayacağını unutmayın.

en: Show the empty text in the table
tr: Tabloda boş metni göster

en: Datetime
tr: Tarih/Saat

en: Address form (country-specific)
tr: Adres formu (ülkeye özel)

en: Name (First name, Last name)
tr: Ad (Ad, Soyad)

en: Name (single line)
tr: Ad (tek satır)

en: Organisation (single line)
tr: Kurum (tek satır)

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Language types
tr: Dil tipleri

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
tr: Veritabanında tarih bir zaman damgası olarak kaydedilsin; eski verileri desteklemek için kullanılabilecek, artık vazgeçilmiş bir biçimdir.

en: Pop-up calendar
tr: Açılan takvim

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Başlangıç tarihi' gerekiyor.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
tr: %field #%delta alanı için bir 'Bitiş tarihi' gerekiyor.

en: The End date value.
tr: Bitiş tarihi değeri

en: Both Start and End dates
tr: Başlangıç ve Bitiş tarihlerinin her ikisi

en: Start date only
tr: Sadece başlangıç tarihi

en: End date only
tr: Sadece bitiş tarihi

en: Default date
tr: Varsayılan tarih

en: No default value
tr: Varsayılan değer yok

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
tr: "+90 gün" (alanın oluşturulduğu günden itibaren 90 gün) veya "+1 Cumartesi" (sonraki Cumartesi) gibi geçerli güne göre bir saat tanımlayın. Daha fazla ayrıntı için bkz. !strtotime.

en: Default end date
tr: Varsayılan bitiş tarihi

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

[ctx: datetime]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: datetime]
en: Time
tr: Zaman

en: E.g., @date
tr: Örn., @date

en: Page by date
tr: Tarihe göre sayfa

en: Page using the value of a date field.
tr: Bir tarih alanı değeri kullanan sayfa

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: file from !field_name
tr: !field_name alanından gelen dosya

en: Hide empty column
tr: Boş sütunu gizle

en: The operator is invalid on filter: @filter.
tr: İşleç, @filter süzgecinde geçersiz.

en: No valid values found on filter: @filter.
tr: @filter süzgecinde geçerli bir değer bulunamadı.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
tr: @value değeri, @filter süzgecinde @operator için bir dizi değil

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
tr: TRUE veya FALSE döndüren PHP kodunu girin. Hiçbir dönüş FALSE ile aynı değildir, bu nedenle, bağımsız değişkeni geçersiz ilan etmek istemiyorsanız bir şey döndürdüğünüzden EMİN olun. <?php?> kullanmayın. Doğrulanacak bağımsız değişken "$argument" ve görünüm "$argument" olacaktır. "$handler->argument" ayarlayarak bağımsız değişkeni değiştirebilirsiniz. "$handler->validated_title" ayarını yaparak, bu bağımsız değişken için yerine geçen başlığı değiştirebilirsiniz.

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: İşaretlenmezse, HTML öğelerini özelleştirmek için yapılandırılmamış alanlar, alan, etiket ve alanı + etiket sarıcıları için sarıcı almaz. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında, bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Administer files
tr: Dosyaları yönet

en: Nodes represent the main site content items.
tr: Düğümler sitenin ana içerik ögelerini temsil eder.

en: Uploaded file.
tr: Yüklenmiş dosya.

en: Remark or note that refers to a node.
tr: Bir düğüme gönderme yapan açıklama ya da not.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri içeriği sınıflandırmak için kullanılır.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
tr: Sözlükler, içeriği sınıflandırmakta kullanılan, ilişkili sınıflandırma terimleri içerir.

en: Whether the user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin mi, yoksa engellenmiş mi olduğu.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
tr: <p> Bu bağlantı için aşağıdaki simgeler mevcuttur. </p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
tr: Diğer bağlantısının işaret edeceği bir Drupal yolu ya da dış URL adresi. Bunun, yukarıdaki bağlantı görüntüsü ayarını geçersiz kılacağını unutmayın.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
tr: Tek bir varlığı belirli bir gösterim kipinde oluşturur (örn. özet).

en: Link to entity
tr: Varlık bağlantısı

en: View: @view - Display: @display
tr: Görünüm (View): @view - Görüntüleme (Display): @display

en: Overview of fields used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan alanlara genel bakış.

en: Transform the case
tr: Büyük/küçük harfi dönüştür

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
tr: "Özel" olursa, tarih biçimleri için <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP belgelerine</a> bakın. Aksi takdirde, görüntülenecek farklı zaman birimlerinin sayısını girin; varsayılan olarak 2'dir.

en: Representative sort criteria
tr: Temsilci sıralama ölçütü

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
tr: Her satır için temsilci öğenin nasıl alınacağını belirlemek için, ilişkinin getirdiği verilere sıralama ölçütleri uygulanır. Örneğin, her bir kullanıcıya yönelik en son düğümü göstermek için 'İçerik: Güncellenme tarihi' bilgisini seçin.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
tr: Yukarıda seçilen sıralama ölçütleri için kullanılacak sıralama düzeni.

en: And/Or, Rearrange
tr: Ve / Veya, Yeniden Düzenleyin

en: Revert to default
tr: Ön tanımlıya dön

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
tr: İsteğe bağlı olarak, yönetim sayfasındaki filtreleme ve sıralama görünümlerinde kullanmak üzere bu görünüm için virgülle ayrılmış bir etiket listesi girin.

en: No fields have been used in views yet.
tr: Görünümlerde henüz alan kullanılmadı.

en: Provide a simple link to approve the comment.
tr: Yorumun onaylanması için basit bir bağlantı sağla.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
tr: Her bir @entity öğesini, dosyaya ayarlanan @field ile ilişkilendirin.

en: image from !field_name
tr: !field_name alanından gelen görsel

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
tr: Her bir @entity öğesini, görsele ayarlanan @field ile ilişkilendirir.

en: The tid of a taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin tid'si.

en: The user permissions.
tr: Kullanıcı izinleri.

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: Use formatted username
tr: Biçimlendirilmiş kullanıcı adı kullanın

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
tr: İşaretlenirse, kullanıcı adı sistem tarafından biçimlendirilecektir. İşaretlenmezse, işlenmemiş olarak görüntülenecektir.

en: You don't have translatable entity types.
tr: Çevrilebilir varlık türlerine sahip değilsiniz.

en: Use a pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
tr: İmleç bağlantı üzerine getirildiğinde çoğu tarayıcının araç ipucu olarak görüntülediği "başlık" metni olarak yerleştirilecek metin.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
tr: Bu alan boşsa, alanın gizlenmesi için etkinleştirin. Alan etiketinin ya da yeniden yazılan çıktının görüntülenmeye devam edebileceğini unutmayın. Etiketleri gizlemek için boş alanlara ilişkin stil ya da satır stili ayarlarını denetleyin. Yeniden yazılan içeriği gizlemek için "Boşsa yeniden yazmayı gizle" onay kutusunu işaretleyin.

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
tr: Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa yorum: yazar ilişkisi ekleyin

en: Last comment uid
tr: Son yorum uid'si

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumunun yazarının Kullanıcı Kimliği.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
tr: İçeriği yazan kullanıcı. Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa içerik: yazar ilişkisi ekleyin

en: Link field to the node if there is no comment.
tr: Yorum yoksa alanı düğüme bağlayın.

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
tr: Bu, bağlantıların Views sınıflandırma terimi bağımsız değişkenleriyle çalışmasına izin verir.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
tr: Bu filtrede kullanılacak bir değer döndüren PHP kodu girin. &lt;?php ?&gt; kullanmayın. Her filtre için tek bir değer dönemlidir. Filtrede kullanılabilecek bazı değişkenler: görünüm nesnesi "$view" olacaktır. Argüman işleyici "$argument" olacaktır, örneğin "argument->validated_title" ayarını yaparak kullanılan başlığı değiştirebilirsiniz.

en: Use rendered output to group rows
tr: Satırları gruplamak için görüntüsü oluşturulan çıktıyı kullan

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
tr: Etkinleştirilirse, satırları gruplamak için gruplama alanının görüntüsü oluşturulan çıktısı kullanılır.

en: Documents landing page
tr: Belgeler açılış sayfası

en: Hide blank items
tr: Boş öğeleri gizle
