DataPublic (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (6497 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Internal scheduler for users without a cron application.
fr: Ordonnanceur interne pour les utilisateurs sans l'application cron.

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Node type settings
fr: Paramétrages des types de nœud

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Resources
fr: Ressources

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Schemes
fr: Schémas

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Response
fr: Réponse

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Number of blocks
fr: Nombre de blocs

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: header
fr: en-tête

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Icon
fr: Icône

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Element ID
fr: identifiant (ID) de l'élément

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: key
fr: clé

en: link
fr: lien

en: Anchor
fr: Ancre

en: Placeholder tokens
fr: Jetons de substitution

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Component
fr: Composant

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: Submission guidelines
fr: Directives de soumission

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Custom breadcrumbs
fr: Fils d'Ariane personnalisés

en: Add custom breadcrumb trails for content types.
fr: Ajouter des chemins de fil d'Ariane personnalisés pour les types de contenus.

en: Add custom breadcrumb
fr: Ajouter un fil d'Ariane personnalisé

en: Edit custom breadcrumb
fr: Modifier un fil d'Ariane personnalisé

en: No custom breadcrumbs have been defined.
fr: Aucun fil d'Ariane personnalisé n'a été défini.

en: Add a new custom breadcrumb
fr: Ajouter un nouveau fil d'Ariane personnalisé

en: The node type this custom breadcrumb trail will apply to.
fr: Le type de nœud auquel s'appliquera ce fil d'Ariane personnalisé.

en: Titles
fr: Titres

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
fr: Une liste de titres pour les liens du fil d'Ariane, un par ligne.

en: Paths
fr: Chemins

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
fr: Une liste de chemins Drupal pour les liens du fil d'Ariane, un par ligne.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fr: Les ébauches de jetons suivantes peuvent être utilisées à la fois dans les chemins et dans les titres. Lorsqu'elles sont utilisées dans un chemin ou un titre, elles seront remplacées par les valeurs appropriées.

en: Every link path must have a matching title. There are !paths paths, and !titles titles.
fr: Chaque chemin de lien doit posséder un titre correspondant. Il y a !paths chemins et !titles titles.

en: Custom Breadcrumbs
fr: Fils d'Ariane Personnalisés

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Activated
fr: Activé

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'indique pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le lien doit-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laisser vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Not a valid URL.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: term
fr: terme

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Post
fr: Publier

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Embedded
fr: Inclus

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Bottom
fr: Bas

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Public registrations
fr: Créations de comptes par les visiteurs

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Never
fr: Jamais

en: Up to date
fr: À jour

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: En ligne

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Sender
fr: Expéditeur

en: From
fr: A partir de

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Source string
fr: Chaîne source

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Log message
fr: Message de journal

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Message text
fr: Texte du message

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Title label
fr: Étiquette du titre

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Original image
fr: Image originale

en: Items
fr: Éléments

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Node Type
fr: Type de nœud

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Database Storage Settings
fr: Paramètres de stockage en base de données

en: Data Type
fr: Type de données

en: The SQL datatype to store this field in.
fr: Le type de données SQL dans lequel stocker ce champ.

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Not NULL
fr: Non nul (NULL)

en: Sortable
fr: Classable

en: To store this field in the database, please specify a data type.
fr: Pour stocker ce champ dans la base de données, veuillez spécifier un type de données.

en: To store this field in the database, please specify the data length.
fr: Pour stocker ce champ dans la base de données, veuillez spécifier la longueur des données.

en: Computed
fr: Calculé

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Prev
fr: Préc.

en: End Date
fr: Date de fin

en: System
fr: Système

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Owner
fr: Propriétaire

en: OR
fr: OU (OR)

en: Company
fr: Société

en: help page
fr: page d'aide

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Colors
fr: Couleurs

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: All day
fr: Journée Entière

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fr: Gabarit de chemin par défaut (appliqué à tout vocabulaire ci-dessous dont le motif est vide)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fr: Modèle de chemin pour le vocabulaire %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fr: Motif pour les forums et leurs conteneurs

en: Pattern for user account page paths
fr: Modèle pour les comptes utilisateurs

en: Pattern for blog page paths
fr: Motifs de chemins pour les pages de blogs

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fr: Afficher les changements d'alias (sauf durant les mises à jour en lot).

en: Replace by separator
fr: Remplacer par le séparateur

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Maximum component length
fr: Longueur maximale d'un composant

en: Update action
fr: Action de mise à jour

en: Strings to Remove
fr: Chaînes (de caractères) à retirer

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fr: Offre un mécanisme permettant aux modules de générer automatiquement un alias lié au contenu qu'ils gèrent.

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Repeat
fr: Répéter

en: Callback URL
fr: URL de la procédure de rappel (callback)

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: File type
fr: Type de fichier

en: List type
fr: Type de liste

en: Attributes
fr: Attributs

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Square
fr: Carré

en: Both
fr: Les deux

en: Last
fr: Dernier

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: <All>
fr: --Tout--

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Allow users to choose default
fr: Autoriser les utilisateurs à choisir leur réglage par défaut

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Buttons and plugins
fr: Boutons et plugins

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Toolbar location
fr: Emplacement de la barre d'outils

en: Path location
fr: Chemin

en: Enable resizing button
fr: Activer le bouton de redimensionnement

en: Block formats
fr: Formats des blocs

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Verify HTML
fr: Vérifier le HTML

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fr: Convertir les balises &lt;font&gt; en styles

en: Remove linebreaks
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Apply source formatting
fr: Appliquer le formatage de la source

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: CSS path
fr: Chemin de la CSS

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Profile
fr: Profil

en: Close
fr: Fermer

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Datestamp
fr: Horodatage (UNIX)

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Threshold
fr: Seuil

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Unsupported database.
fr: Base de données non supportée.

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Protocol
fr: Protocole

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Palau
fr: Palaos

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Full name
fr: Nom complet

en: Department
fr: Département

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: pattern
fr: motif

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Hidden
fr: Caché

en: Some
fr: Plusieurs

en: Browse
fr: Parcourir

en: Approved
fr: Approuvé

en: Root
fr: Racine

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Edit location
fr: Modifier l'emplacement

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: Maximum file size per upload
fr: Taille maximale de chaque transfert

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: English
fr: Anglais

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Countries
fr: Pays

en: Feeds
fr: Flux

en: Last refresh
fr: Dernière actualisation

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Clear
fr: Vider

en: Pager position
fr: Position de la pagination

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: Titles only
fr: Titres seulement

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Block Name
fr: Nom du bloc

en: Select a date
fr: Choisir une date

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Undo
fr: Annuler

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte sans approbation de l'administrateur.

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Activity
fr: Activité

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: First
fr: Premier(e)

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Query
fr: Requête

en: Moderate
fr: Modérer

en: Code length
fr: Longueur du code

en: Font size
fr: Taille de police

en: Spam control
fr: Contrôle du pollupostage

en: Characters to use in the code
fr: Caractères à utiliser dans le code

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fr: La liste des caractères à utiliser ne doit pas contenir d'espaces.

en: Math question
fr: Question mathématique

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
fr: Rencontre d'un octet non admis lors du découpage d'une chaîne utf8 en caractères.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fr: Pour la langue %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: Period
fr: Point

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: hour
fr: heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: Granularity
fr: Granularité

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: ongoing
fr: en cours

en: Date field
fr: Champ date

en: README file
fr: Fichier README

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Largeur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Hauteur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default zoom level of a Google map.
fr: Le niveau de zoom par défaut d'une carte Google.

en: Map
fr: Carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Alignment
fr: Alignement

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Link label
fr: Libellé du lien

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: Empty
fr: Vide

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: views
fr: vues

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Basics
fr: Les bases

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc %name ?

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Clean
fr: Effacer

en: Slide
fr: Glisser

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: terms
fr: termes

en: warning
fr: avertissement

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: Bloqué

en: or
fr: ou

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Promote
fr: Promouvoir en page d'accueil

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Video
fr: Vidéo

en: change
fr: modifier

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Superscript
fr: Exposant

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Installed
fr: Installé

en: Scope
fr: Étendue

en: Allows you to use the menu the current page belongs to for the breadcrumb.
fr: Vous permet d'utiliser le menu auquel appartient la page pour le fil d'ariane.

en: Use menu the page belongs to for the breadcrumb.
fr: Utiliser le menu auquel appartient la page pour le fil d'ariane.

en: Append page title to breadcrumb
fr: Ajouter le titre de la page au fil d'ariane

en: Choose whether or not the page title should be included in the breadcrumb.
fr: Décide si le titre de la page doit être inclus (ou non) dans le fil d'ariane.

en: Appended page title as an URL.
fr: Le titre de la page est ajouté en tant qu'URL.

en: Choose whether or not the appended page title should be an URL.
fr: Décide si le titre de la page doit être inclus dans le fil d'ariane en tant qu'URL.

en: Hide the breadcrumb if the breadcrumb only contains the link to the front page.
fr: Masquer le fil d'Ariane s'il ne contient que le lien vers la page d'accueil.

en: Choose whether or not the breadcrumb should be hidden if the breadcrumb only contains a link to the front page (<em>Home</em>.).
fr: Décide si le fil d'ariane doit être masqué (ou non) quand il ne contient qu'un lien vers la page d'accueil (<em>Accueil</em>).

en: Configure menu breadcrumb.
fr: Configurer Menu breadcrumb.

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Reversed
fr: Inversé

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Reverse
fr: Inversé

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Conflict
fr: Conflit

en: Interval
fr: Intervalle

en: Federated States of Micronesia
fr: États fédérés de Micronésie

en: completed
fr: terminé

en: Length of trimmed posts
fr: Longueur des contributions abrégées

en: 200 characters
fr: 200 caractères

en: 400 characters
fr: 400 caractères

en: 600 characters
fr: 600 caractères

en: 800 characters
fr: 800 caractères

en: 1000 characters
fr: 1000 caractères

en: 1200 characters
fr: 1200 caractères

en: 1400 characters
fr: 1400 caractères

en: 1600 characters
fr: 1600 caractères

en: 1800 characters
fr: 1800 caractères

en: 2000 characters
fr: 2000 caractères

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fr: Le nombre maximal de caractères affichés dans la version abrégée d'une contribution. Drupal utilisera ce paramètre pour produire la version abrégée des contributions. Cette dernière est généralement utilisée comme une accroche lorsque la contribution est affichée sur la page d'accueil, dans un flux XML, etc. Pour désactiver les accroches, choisissez la valeur 'Illimité'. Notez que ce paramètre affectera les contenus nouveaux ou mis à jour mais pas les accroches existantes.

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Not published
fr: Non publié

en: MB
fr: Mo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: Diagonal
fr: En diagonale

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: User page
fr: Page d'utilisateur

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Base path
fr: Chemin de base

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Jump Menu
fr: Menu de saut

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Default options
fr: Options par défaut

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: Collapsible, expanded by default.
fr: Repliable, déplié par défaut.

en: Collapsible, collapsed by default.
fr: Repliable, replié par défaut.

en: Run
fr: Exécuter

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: File types
fr: Types de fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Control how your image/file browser works.
fr: Définir comment votre explorateur d'images/fichiers fonctionne.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fr: Activer l'insertion d'images ou de fichiers à l'intérieur de zones de texte simple.

en: Insert !image or !link.
fr: Insérer !image ou !link

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fr: Un explorateur et gestionnaire de téléchargement d'images/fichiers prenant en charge les répertoires personnels et les quotas utilisateurs.

en: Atom
fr: Atome

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Next page
fr: Page suivante

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Clear Form Submissions
fr: Effacer les soumissions du formulaire

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer toutes les soumissions pour ce formulaire ?

en: Webform %title entries cleared.
fr: Les entrées du webform %title ont été effacées.

en: Are you sure you want to delete this submission?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: responses
fr: réponses

en: View and edit all the available webforms on your site.
fr: Voir et éditer tous les webforms utilisés sur votre site.

en: Global configuration of webform functionality.
fr: Configuration globale des fonctionnalités Webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Go to form
fr: Aller au formulaire

en: View this form.
fr: Voir ce formulaire

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: E-mail to address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail from name
fr: Nom de l'expéditeur

en: E-mail from address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: No Components, add a component below.
fr: Aucun composant, ajouter un composant ci-dessous.

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fr: Une courte description du champ présentée à l'utilisateur pour l'aider à remplir le formulaire.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Parent Fieldset
fr: Groupe de champs parent

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fr: Le composant du formulaire de type @type n'a pas de fonction d'édition définie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fr: La clé %field_key du champ est invalide. Veuillez entrer uniquement des caractères alphanumériques en minuscule et le tiret bas.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fr: La clé %field_key du champ est déjà utilisée par le champ qui a pour label %existing_field. Veuillez utiliser une clé unique.

en: Submission #@sid
fr: Soumission #@sid

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Submitted by !name
fr: Soumis par !name

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: The webform component @type is not able to be displayed
fr: Le composant de formulaire @type ne peut pas être affiché

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Presents month, day, and year fields.
fr: Présente des champs jour, mois et année.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur saisie par l'utilisateur

en: Width of the textfield.
fr: Largeur du champ texte.

en: User email as default
fr: Courriel de l'utilisateur par défaut.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fr: Met le courriel de l'utilisateur comme valeur par défaut de ce champ, si celui-ci est connecté.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fr: Si le groupe de champs est repliable, l'utilisateur pourra l'ouvrir ou le fermer.

en: Collapsed by Default
fr: Replié par défaut

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fr: Les groupes de champs repliables sont "ouverts" par défaut. Sélectionnez cette option pour mettre par défaut les groupes de champ à "fermés".

en: Web Images
fr: Images web

en: Desktop Images
fr: Images du poste de travail

en: Additional Extensions
fr: Extensions supplémentaires

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fr: Entrez une liste d'extensions de fichiers supplémentaires pour ce champ, séparées par des virgules.<br /> Les extensions saisies seront ajoutées aux éléments cochés ci-dessus.

en: Max Upload Size
fr: Taille de transfert maximum

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
fr: Saisir la taille maximum d'un fichier qu'un utilisateur peut transférer (en KB).

en: Upload Directory
fr: Repertoire des transferts

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
fr: Les fichiers transférés par Webform sont toujours sauvegardés dans le répertoire 'files' du site. Vous pouvez optionnellement spécifier un sous-répertoire qui stockera vos fichiers.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
fr: Les fichiers ayant l'extension '%ext' ne sont pas autorisés. Merci de transférer un fichier ayant une extension %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
fr: Le fichier '%filename' est trop gros (%filesize KB). Veuillez transférer un fichier de %maxsize KB ou moins.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
fr: Le fichier transféré %filename n'a pas pu être sauvegardé. Le répertoire de destination n'est peut-être pas ouvert en écriture.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
fr: Le fichier transféré n'a pas pu être sauvegardé. Le répertoire de destination n'existe pas.

en: Uploading a new file will replace the current file.
fr: Le transfert d'un nouveau fichier remplacera le fichier courant.

en: User uploaded file
fr: Fichier téléversé par un utilisateur

en: Average uploaded file size
fr: Taille moyenne des fichiers transférés

en: Randomize Options
fr: Affichage aléatoire des Options

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des options en haut, lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Randomize Questions
fr: Affichage aléatoire des Questions

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des questions sur le côté lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fr: Permet la création de grilles de questions, sous forme de boutons radio.

en: Non-empty
fr: Non-vide

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fr: Le 'Markup' vous permet d'introduire de la logique HTML ou PHP personnalisée, dans votre formulaire.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fr: Permet la création de cases à cocher, boutons radio, ou menus de sélection.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fr: Une grande zone de texte qui permet la saisie de plusieurs lignes.

en: Basic textfield type.
fr: Champ de texte basique.

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fr: Formatter l'affichage de l'heure sur 12 ou 24 heures.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fr: Présente à l'utilisateur des champs heures et minutes. Champs am/pm optionnels.

en: Selection
fr: Sélection

en: low
fr: bas

en: medium
fr: modéré

en: high
fr: élevé(e)

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: The name used to indicate anonymous users.
fr: Le nom utilisé pour nommer les utilisateurs anonymes.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fr: La page d'accueil affiche le contenu par rapport à cette URL relative. Si vous ne savez pas quoi mettre, indiquez "node".

en: Collapsible behavior
fr: Comportement repliable

en: The resolution to crop the image onto
fr: La résolution de recadrage de l'image

en: The resolution of the cropping area
fr: La résolution de la zone de recadrage

en: Image crop
fr: Recadrage de l'image

en: Add cropping ability to images using javascript
fr: Ajouter la possibilité de recadrer les images en utilisant javascript

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Edit translation
fr: Éditer la traduction

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Select
fr: Sélectionner

en: Translatable
fr: Traduisible

en: Display on separate page
fr: Afficher sur une page distincte

en: Add CAPTCHA administration links to forms
fr: Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires

en: administer CAPTCHA settings
fr: administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Challenge description
fr: Description du défi

en: Persistence
fr: Persistance

en: Always add a challenge.
fr: Toujours ajouter un test.

en: Log wrong responses
fr: Consigner les mauvaises réponses

en: The CAPTCHA settings were saved.
fr: Les paramètres de CAPTCHA ont été enregistrés.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
fr: Le form_id Drupal du formulaire auquel ajouter le CAPTCHA.

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: The CAPTCHA type to use for this form
fr: Le type de CAPTCHA à utiliser pour ce formulaire

en: Illegal form_id
fr: Form_id non permis

en: Saved CAPTCHA point settings.
fr: Paramètres des points CAPTCHA enregistrés.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été supprimé.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été désactivé.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
fr: Cette page donne un aperçu de tous les types de défis disponibles, générés avec leurs paramètres courants.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
fr: Défi "%challenge" par le module "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
fr: 10 autres exemples de ce défi.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fr: "CAPTCHA" est un acronyme pour "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (test de Turing public complètement automatisé pour différencier les humains des ordinateurs). Le module CAPTCHA est un outil pour combattre la soumission automatique de formulaire par des utilisateurs malicieux (le pourriel) pour par exemple les formulaires de commentaires, de création de compte, de livre d'or, etc. Vous pouvez étendre les formulaires choisis avec un test qui devrait être aisément résolu par un humain, mais suffisamment difficile pour empêcher les scripts automatiques ou les robots de le résoudre.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fr: Il est à noter que le module CAPTCHA intéragit avec la mise en cache des pages (voir les <a href="!performancesettings">paramètres de performance</a>). Étant donné que le défi doit être unique pour chaque formulaire généré, la mise en cache des pages sur lesquelles celui-ci apparaît n'est pas effectuée. Assurez-vous que ces formulaires n'apparaissent pas sur une quantité trop grande de pages, sinon vous perdrez beaucoup d'efficacité au niveau de la mise en cache. Par exemple, si vous placez un CAPTCHA dans le bloc d'authentification des utilisateurs qui est généralement généré sur chaque page pour un utilisateur anonyme, la mise en cache sera pratiquement désactivée. Le formulaire de soumission de commentaire est un autre exemple. Dans ce cas, vous devriez définir "%commentlocation" à "%separatepage" dans les paramètres de commentaires des <a href="!contenttypes">types de contenu</a> appropriés pour une meilleure efficacité de la mise en cache.

en: Location of comment submission form
fr: Emplacement du formulaire de soumission de commentaire

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fr: CAPTCHA est une marque déposée de Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
fr: Un CAPTCHA peut être ajouté à pratiquement n'importe quel formulaire Drupal. La liste des formulaires par défaut ci-dessous vous en fournit quelques-uns, mais des formulaires arbitraires peuvent être ajoutés et gérés aisément lorsque l'option "%adminlinks" est activée.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
fr: Les utilisateurs possédant le <a href="@perm">droit</a> "%skipcaptcha" ne se verront pas offrir de défi. N'accordez ce droit qu'aux utilisateurs dignes de confiance (ex.: les administrateurs du site). Si vous désirez tester un formulaire protégé par un défi, assurez-vous de le faire à l'aide d'un utilisateur ne possédant pas le droit "%skipcaptcha" (par ex.: utilisateur anonyme).

en: skip CAPTCHA
fr: passer les CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
fr: Cette question permet de s'assurer que vous êtes un utilisateur humain et non un logiciel automatisé de pollupostage (spam).

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
fr: Les utilisateurs non vérifiés verront un CAPTCHA ici (!settings).

en: general CAPTCHA settings
fr: paramètres généraux de CAPTCHA

en: Enabled challenge
fr: Défi activé

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
fr: "@type" par le module "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fr: Placer un CAPTCHA ici pour les utilisateurs non vérifiés.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fr: La réponse saisie pour le CAPTCHA est incorrecte.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fr: Trouvez la solution de ce problème mathématique simple et saisissez le résultat. Par exemple, pour 1 + 3, saisissez 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
fr: Génération du formulaire %form_id bloquée par le module CAPTCHA:  défi "%challenge" (par le module "%module"), l'utilisateur a répondu "%response", mais la solution était "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fr: Administrer où et comment sont utilisés les CAPTCHAs.

en: Examples
fr: Exemples

en: An overview of the available challenge types with examples.
fr: Un aperçu des types de défis disponibles, suivis d'exemples.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
fr: Vous pouvez maintenant <a href="!captcha_admin">configurer le module CAPTCHA</a> pour votre site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fr: Module CAPTCHA de base pour ajouter des défis à des formulaires arbitraires.

en: Code settings
fr: Paramètres du code

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La longueur du code influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: tiny
fr: très petit

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La taille de la police influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Character spacing
fr: Espacement des caractères

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: Définissez l'espace entre les caractères. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur du texte (par ex. #000 ou #004283).

en: Additional variation of text color
fr: Variation additionnelle de la couleur du texte

en: moderate
fr: modérer

en: very high
fr: très élevé

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
fr: Les différents caractères auront des couleurs aléatoires dans une fourchette autour de la couleur du texte.

en: Distortion and noise
fr: Distorsion et bruit

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
fr: Avec ces réglages, vous pouvez contrôler le degré d'obfuscation par la distorsion et le bruit généré. N'exagérez pas l'obfuscation et assurez vous que le code dans l'image reste lisible. Par exemple, ne combinez pas de hauts niveaux de distorsion et de bruit.

en: Distortion level
fr: Niveau de distorsion

en: severe
fr: sévère

en: Set the degree of wave distortion in the image.
fr: Définir le degré de distorsion ondulatoire de l'image.

en: Smooth distortion
fr: Distorsion légère

en: This option adds randomly colored point noise.
fr: Cette option ajoute de l'interférence sous forme de points colorés aléatoirement.

en: Add line noise
fr: Ajouter de l'interférence linéaire

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
fr: Cette option ajoute des lignes dessinées aléatoirement sur le texte du code.

en: Noise level
fr: Degré d'interférence

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur d'arrière-plan n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur du texte n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
fr: La génération du CAPTCHA visuel a échoué. Vérifiez les paramètres du CAPTCHA visuel et plus particulièrement la police utilisée.

en: What code is in the image?
fr: Quel code est dissimulé dans l'image ?

en: Provides an image based CAPTCHA.
fr: Fournit un CAPTCHA visuel.

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Bold
fr: Gras

en: Copy
fr: Copier

en: Base URL
fr: URL de base

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Multilingual system
fr: Système multilingue

en: Internationalization
fr: Gestion multilingue

en: Reset language for all terms.
fr: Remettre le langage à la valeur par défaut pour l'ensemble des termes.

en: Content selection mode
fr: Mode de sélection du contenu

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fr: Normal - Toutes les langues activées seront autorisées.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fr: Étendu - Tous les langages définis seront autorisés.

en: Multilingual options
fr: Options multilingues

en: Multilingual content
fr: Contenu multilingue

en: Multilingual settings
fr: Paramètres multilingues

en: Translated
fr: Traduit

en: This is a multilingual variable.
fr: Ceci est une variable multilingue.

en: Supports translatable custom menu items.
fr: Prend en charge des éléments de menu personnalisé traduisibles.

en: Strings
fr: Chaînes de caractères

en: Synchronize translations
fr: Synchroniser les traductions

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
fr: Sélectionnez les champs à synchroniser pour toutes les traductions de ce type de contenu.

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Edit term translations
fr: Modifier les traductions du terme

en: Blocks
fr: Blocs

en: The block has been created.
fr: Le bloc a été créé.

en: The content of the block as shown to the user.
fr: Le contenu du bloc vu par l'utilisateur.

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ Datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: !time from now
fr: !time à partir de maintenant

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les calendriers popup de jQuery et les widgets de saisie d'horaire pour la sélection des dates et des heures.

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Overrides
fr: Supplante

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Max Height
fr: Hauteur maximale

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un nœud depuis un autre nœud.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: User reference
fr: Référence utilisateur

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un utilisateur depuis un nœud.

en: Permalink
fr: Permalien

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Publish
fr: Publier

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Permission
fr: Droit

en: Biography
fr: Biographie

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Outset
fr: Début

en: Grid
fr: Grille

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Hide
fr: Masquer

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Date - newest first
fr: Par date - du plus récent au plus ancien

en: Date - oldest first
fr: Par date - du plus ancien au plus récent

en: 1 comment | @count comments
fr[0]: @count commentaire
fr[1]: @count commentaires

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: File format
fr: Format de fichier

en: file system
fr: système de fichiers

en: Source code
fr: Code source

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fr: Le système de menu enregistre uniquement les chemins systèmes, mais utilisera les alias d'URLs au moment de l'affichage. %link_path a été enregistré comme %normal_path

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Drupal path
fr: Chemin drupal

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Hot topic threshold
fr: Seuil de sujet brûlant

en: Topics per page
fr: Sujets par page

en: Posts - most active first
fr: Contributions - les plus actives d'abord

en: Posts - least active first
fr: Contributions - les moins actives d'abord

en: Section title
fr: Titre de section

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Postal Code
fr: Code postal

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: E-mail template
fr: Modèle de courriel

en: KB
fr: Ko

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Directories
fr: Répertoires

en: Space
fr: Espace

en: Keys
fr: Clés

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Delete aliases
fr: Supprimer les alias

en: Automatic alias
fr: Alias automatique

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fr: Caractère utilisé pour séparer les mots dans les titres. Il remplacera tout espace ou signe de ponctuation. Utiliser une espace ou le signe + peut engendrer des résultats inattendus.

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscules

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fr: Ne rien faire. Laissez l'ancien alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fr: Créer un nouvel alias et laisser l'ancien alias fonctionnel.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fr: Créer un nouvel alias. Supprimez l'ancien.

en: Transliterate prior to creating alias
fr: Translittérer avant de créer l'alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fr: Filtre le nouvel alias pour ne conserver que les lettres et les nombres faisant partie de l'ASCII-96.

en: No action (do not replace)
fr: Aucune action (ne pas remplacer)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer tous les alias. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fr: Supprimer les alias pour tous les @label. Nombre d'alias qui seront supprimés : %count.

en: Delete aliases now!
fr: Supprimer les alias maintenant !

en: All of your path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias d'URLs ont été supprimés.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fr: Tous les alias pour les types de contenu %type ont été supprimés.

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: @module help index
fr: index de l'aide de @module

en: Missing help topic.
fr: Sujet d'aide manquant.

en: Example help
fr: Exemple d'aide

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Available
fr: Disponible

en: Contexts
fr: Contextes

en: Export format
fr: Format d'export

en: Aggregate
fr: Agréger

en: Raw XML
fr: XML brut

en: <Any>
fr: -Tout-

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: File display
fr: Affichage du fichier

en: Blockquote
fr: Citation

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: empty
fr: vide

en: All types
fr: Tous les types

en: Organization
fr: Organisation

en: Created time
fr: Date de création

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Values
fr: Valeurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Prince Edward Island
fr: Île du Prince Édouard

en: Quebec
fr: Québec

en: Yukon Territory
fr: Yukon

en: Raw
fr: Brut

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url est invalide. Veuillez saisir une URL complète, telle que http://www.exemple.com/flux.xml.

en: Unconfigured menu block
fr: Bloc de menu non configuré

en: @menu_name (level @level1)
fr: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux @level1+)

en: 1st level (primary)
fr: 1er niveau (primaire)

en: 2nd level (secondary)
fr: 2ème niveau (secondaire)

en: 3rd level (tertiary)
fr: 3ème niveau (tertiaire)

en: 4th level
fr: 4ème niveau

en: 5th level
fr: 5ème niveau

en: 6th level
fr: 6ème niveau

en: 7th level
fr: 7ème niveau

en: 8th level
fr: 8ème niveau

en: 9th level
fr: 9ème niveau

en: Expand all children
fr: Déplier tous les enfants

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fr: Une pré-version de Menu block a été détectée. Tous les blocs de menu créés avec la pré-version ont été dotés d'un nouveau delta et ne sont plus placés dans aucune région de bloc. Leur placement doit être reconfiguré.

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: Book navigation goes here.
fr: La navigation du livre va ici.

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: Sort
fr: Trier

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form menu settings
fr: Paramètres de menu du formulaire de nœud

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: contains
fr: contient

en: Postal address
fr: Adresse postale

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: CSS Injector
fr: Injecteur CSS

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: Account
fr: Compte

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: No update data available
fr: Pas de données sur les mises à jour disponibles

en: No name
fr: Aucun nom

en: Node count
fr: Nombre de nœuds

en: User Role
fr: Rôle utilisateur

en: Finish
fr: Finir

en: Enable the search module to search help.
fr: Activer le module de recherche pour rechercher dans l'aide.

en: Module help index
fr: Index de l'aide du module

en: Search help
fr: Rechercher dans l'aide

en: Advanced help
fr: Aide avancée

en: Allow advanced help and documentation.
fr: Permet l'aide avancée et la documentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
fr: Cliquer sur l'icône d'aide pour visualiser quelques exemples d'aide concernant le language de programmation PHP (provenant de wikipedia.org). Assurez-vous de lancer la tâche planifiée (cron) afin de mettre à jour l'index si vous souhaitez tester les fonctionnalités de recherche.

en: Advanced help example
fr: Exemple d'aide avancée

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
fr: Un exemple de module d'aide pour illustrer le mode d'aide avancée.

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Default format
fr: Format par défaut

en: ZIP Code
fr: Code postal

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Or
fr: Ou

en: Underline
fr: Souligner

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Default picture
fr: Portrait par défaut

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fr: URL du portrait à afficher pour les utilisateurs n'ayant aucun portrait personnalisé sélectionné. Laisser vide pour aucun.

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: Domains
fr: Domaines

en: Separate page
fr: Page à part

en: Update mode
fr: Mode de mise à jour

en: Link class
fr: Classe du lien

en: API Keys
fr: Clés API

en: Available as block
fr: Disponible en tant que bloc

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché à l'utilisateur final. Si le titre du lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre. Si le <a href="http://drupal.org/project/token">module token</a> est installé, le titre statique peut utiliser n'importe quel autre champ du nœud pour sa valeur. Les titres statiques et basés sur des jetons (tokens) peuvent contenir la plupart des balises XHTML en ligne, telles que <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fr: Le fait de cocher cette case permettra aux utilisateurs de saisir des jetons dans les URL et les Titres dans le formulaire d'édition du nœud. Ceci n'affecte pas les configurations de champ sur cette page.

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre sans url.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: Login name
fr: Nom d'utilisateur

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Twitter settings
fr: Paramètres twitter

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Path levels
fr: Niveaux du chemin

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fr: Le nouveau formulaire  %title a été créé. Ajoutez ci-dessous de nouveaux champs à votre formulaire.

en: Submission deleted.
fr: Soumission supprimée.

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Depends on: !dependencies
fr: Dépend de : !dependencies

en: clone
fr: cloner

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Breadcrumb visibility
fr: Visibilité du fil d'Ariane

en: Regions
fr: Régions

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
fr: Définir ce contexte quand un nœud du livre sélectionné est visualisé.

en: Context UI
fr: Contexte UI

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Translate
fr: Traduire

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fr: L'import de la traduction a échoué car le fichier %filename n'a pas pu être lu.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgstr » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid_plural » attendu mais non trouvé à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur de syntaxe à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : « msgid » inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr[]" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgstr" inattendu à la ligne %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : expression inattendue à la ligne %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename se termine de façon inattendue à la ligne %line.

en: Translate to @language
fr: Traduire en @language

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Element
fr: Élément

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-disabled">désactivé</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-enabled">activé</span>)

en: Node options
fr: Options des nœuds

en: Effect
fr: Effet

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Speed
fr: Vitesse

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Original text
fr: Texte original

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le bloc "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fr: @menu_name (niveaux dépliés @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fr: Les blocs commençant avec le 1er niveau seront toujours visibles. Les blocs commençant avec le 2ème niveau (ou un niveau inférieur) ne seront visibles que quand la fin de l'élément actif du menu se trouve dans l'arborescence de menu du bloc.

en: Adding menu blocks
fr: Ajout de blocs de menu

en: Configuring menu blocks
fr: Configuration des blocs de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fr: Plusieurs options de configuration sont disponibles lors de l'ajout ou du paramétrage d'un bloc de menu :

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fr: Pour les arborescences de menu commençant par le 1er niveau, le titre par défaut du bloc sera le nom du menu. Pour les arborescences de menu commençant par le 2ème niveau (ou inférieur), le titre par défaut du bloc sera le titre du parent de l'élément du niveau précisé.

en: Styling menu blocks
fr: Mise en forme des blocs de menu

en: Menu block API
fr: API de Menu block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fr: Les développeurs peuvent utiliser l'API de ce module pour créer leurs propres arborescences de menu en dehors des blocs. Toute la documentation disponible se trouve dans le fichier menu_block.module.

en: Add menu block
fr: Ajouter un bloc de menu

en: Add a new menu block.
fr: Ajouter un nouveau bloc de menu.

en: Delete menu block
fr: Supprimer le bloc de menu

en: Menu block
fr: Bloc de menu

en: Provides configurable blocks of menu items.
fr: Fournit des blocs configurables d'éléments de menu.

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Response code
fr: Code réponse

en: Node tokens
fr: Jetons de nœud

en: Patterns
fr: Motifs

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: vocabulary
fr: vocabulaire

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Draggable
fr: Glissable

en: @menu_name (active menu item)
fr: @menu_name (élément actif du menu)

en: Starting level
fr: Niveau de départ

en: Make the starting level follow the active menu item.
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fr: Si l'élément actif du menu est plus profond que le niveau spécifié ci-dessus, le niveau de départ suivra l'élément actif du menu. Sinon, le niveau de départ de l'arborescence restera fixe.

en: Starting level will be
fr: Le niveau de départ sera

en: Active menu item
fr: Élément de menu actif

en: Children of active menu item
fr: Enfants de l'élément de menu actif

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fr: En suivant l'élément actif du menu, précisez si le niveau de départ doit être l'élément actif du menu ou son fils.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fr: Précisez la profondeur maximale de l'arborescence de menu à partir du niveau de départ.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fr: Trier chaque élément dans la trail active to the top of its level. Quand l'arborescence du menu est profonde ou large, les enfants de l'élément actif du menu seront plus facile à voir en rechargeant la page.

en: Make the starting level follow the active menu item
fr: Faire en sorte que le niveau de départ suive l'élément actif du menu

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fr: A partir du niveau de départ, précisez la profondeur maximale de l'arborescence. Les blocs avec une profondeur maximale de 1 seront qu'une liste à plat de liens (les enfants ne seront pas affichés).

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Not defined
fr: Non défini

en: Validator
fr: Validateur

en: Debugging
fr: Débogage

en: Inherit
fr: Hériter

en: Settings page
fr: Paramètres de la page

en: Mime type
fr: Type MIME

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
fr: Cette option active l'interpolation bilinéaire de la distorsion qui rend l'image plus légère, mais qui consomme plus de CPU.

en: Add salt and pepper noise
fr: Ajouter de l'interférence sel et poivre

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
fr: L'image CAPTCHA est un test populaire ou un texte est aléatoirement généré et caché dans une image. L'image est générée directement pour chaque requête, ce qui consomme intensément du CPU sur le serveur. Faites attention à la taille et aux réglages de calcul de l'image.

en: Choose a category
fr: Veuillez choisir une catégorie

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fr: La taille maximale autorisée pour les images (par ex. 640x480). Indiquer 0 pour aucune restriction. Si une <a href="!image-toolkit-link">boîte à outils Images</a> a été installée, les fichiers qui excèdent cette taille seront redimensionnés automatiquement pour s'y conformer.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: Nodequeues
fr: Files de nœuds

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Example:
fr: Exemple :

en: Add tracking to specific pages
fr: Activer le suivi sur certaines pages

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: export
fr: exporter

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Default format string
fr: Formatage de la chaîne par défaut

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Amapa
fr: Amapá

en: Ceara
fr: Ceará

en: Espirito Santo
fr: Espírito Santo

en: Goias
fr: Goiás

en: Maranhao
fr: Maranhão

en: Para
fr: Pará

en: Paraiba
fr: Paraíba

en: Pernambuco
fr: Pernambouc

en: Piaui
fr: Piauí

en: Parana
fr: Paraná

en: Rondonia
fr: Roraima

en: Sao Paulo
fr: São Paulo

en: Colon
fr: Deux-points

en: District Of Columbia
fr: District de Columbia

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: of
fr: sur

en: translate
fr: traduire

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: Sharing
fr: Partage

en: No link
fr: Aucun lien

en: outdated
fr: traduction périmée

en: add translation
fr: ajouter une traduction

en: Translations of %title
fr: Traductions de %title

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Remote
fr: A distance

en: Text length
fr: Longueur du texte

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Row
fr: Ligne

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
fr: %name : le nom de correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Variants
fr: Variantes

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Boolean
fr: Booléen

en: E-mail to
fr: Envoyer par e-mail à

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Absolute URLs
fr: URL absolues

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'IMCE renvoie des chemins de fichiers absolus.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fr: Comportement par défaut pour les fichiers existants durant les transferts de fichiers

en: Keep the existing file renaming the new one
fr: Conserver le fichier existant en renommant le nouveau

en: Keep the existing file rejecting the new one
fr: Conserver le fichier existant en refusant le nouveau

en: Replace the existing file with the new one
fr: Remplacer le fichier existant par le nouveau

en: Default method for creating thumbnails
fr: Méthode par défaut pour la création des vignettes

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fr: Redimensionner l'image en fonction des dimensions de la vignette.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fr: D'abord redimensionner l'image puis la recadrer pour l'adapter aux dimensions de la vignette.

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Settings were imported from the profile %name
fr: Les paramètres ont été importés depuis le profil %name

en: Give a name to this profile.
fr: Veuillez nommer ce profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fr: Définir à 0 pour utiliser la valeur maximale disponible.

en: Directory quota
fr: Quota de répertoire

en: Total user quota
fr: Quota total par utilisateur

en: Set to * to remove the restriction.
fr: Définir à * pour supprimer la restriction.

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Maximum number of files per operation
fr: Nombre maximal de fichiers par opération

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fr: Vous pouvez permettre aux utlisateurs de sélectionner des fichiers multiples, pour traiter en masse les opérations de suppression, redimensionnement, etc. Pour sélectionner un nombre illimité de fichiers, indiquez 0. Ces opérations seront effectuées dans une seule requête Drupal, ce qui peut être avantageux. Toutefois, il y aura une augmentation de temps dédié à l'exécution des scripts, ainsi qu'une charge additionnelle du processeur et de la consommation de mémoire, qui risquent de dépasser les limites allouées par votre serveur. Cette situation doit être évitée.

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Including subdirectories
fr: Sous-répertoires inclus

en: Directory path
fr: Chemin du répertoire

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fr: Définir les répertoires auxquels les utilisateurs de ce profil auront accès.
    <ul>
    	<li>Utiliser les caractères alphanumériques comme chemins de répertoire.</li>
    	<li>Pour spécifier la racine du système de fichiers, entrez simplement <strong>.</strong>(le point).</li>
    	<li>Utilisez <strong>%uid</strong> comme variable pour les identifiants d'usager. Par ex. : <em>users/user%uid</em> créera des répertoires nommés <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>Pour supprimer un répertoire de la liste, laissez son chemin vide.</li>
      <li>Si vous souhaitez plus de flexibilité dans les chemins de répertoires, vous pouvez exécuter du code php pour générer ceux-ci.<br />
      Aux fins de l'exécution php, votre chemin de répertoire devra commencer par <strong>php:</strong>, et la suite devra être du code valide, en mesure de générer le bon chemin. <br />Par ex.: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> va générer le chemin <strong>users/USER-NAME</strong>.<br />
      Voici maintenant un exemple de répertoire multi-niveaux : <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> va générer le chemin <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong>, ce qui permetta d'identifier les répertoires d'usager en fonction de leur date d'adhésion.<br />
      Veuillez noter que vous devriez utiliser la variable $user plutôt que $GLOBALS['user'] puisqu'elles ne s'appliquent pas toujours au même objet.</li>
    </ul>
    <p>Veuillez noter que les permissions assignées aux vignettes ne se répercuteront pas sur le téléversement ou la génération de vignettes. Voir la description des vignettes ci-dessous pour plus de détails.</p>
    <p>Si vous avez besoin de plus de champs, remplissez-les et sauvegardez-les, et deux champs additionnels apparaîtront dans la page suivante.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Import settings from other profiles
fr: Importer des paramètres depuis d'autres profils

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fr: Les chemins de répertoire en doublon ne sont pas autorisés.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fr: %dirname n'est pas accepté en tant que nom de répertoire approprié.

en: Create thumbnails
fr: Créer des vignettes

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: Width x Height
fr: Largeur x Hauteur

en: Create a new image
fr: Créer une nouvelle image

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à effectuer des opérations sur plus de %num fichiers.

en: directory (%dir)
fr: répertoire (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Upload failed.
fr: Le transfert a échoué.

en: File deletion successful: %files.
fr: Suppression du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fr: Veuillez spécifier des dimensions dans la plage autorisée, soit de 1x1 à @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fr: Redimensionnement du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fr: La création de vignettes (%thumbnames) a été effectuée avec succès pour %filename.

en: %filename is not an image.
fr: %filename n'est pas une image.

en: Scaling up is not allowed.
fr: L'agrandissement n'est pas autorisé.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fr: %filename(%dimensions) existe déjà.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fr: %filename ne peut pas être redimensionné à %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fr: Impossible d'obtenir un répertoire de travail pour l'explorateur de fichiers !

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fr: Aucun répertoire valide n'a été spécifié pour l'explorateur de fichiers !

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fr: L'exploration des fichiers est désactivée dans le répertoire %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
fr: Souhaitez-vous rafraîchir le répertoire courant ?

en: Delete selected files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Please select a thumbnail.
fr: Veuillez sélectionner une vignette.

en: You must select at least %num files.
fr: Vous devez sélectionner au moins %num fichier(s).

en: Tips
fr: Astuces

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fr: Sélectionnez un fichier en cliquant la ligne correspondante dans la liste des fichiers.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fr: Ctrl + clic pour ajouter ou retirer des fichiers de la sélection.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fr: Maj+cliquer pour créer un intervalle de sélection. Cliquez une première fois pour marquer le début, puis Maj+cliquez pour marquer la fin de l'ensemble.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fr: Trier les fichiers en cliquant sur l'en-tête de la colonne correspondante.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fr: Redimensionnez l'espace de travail grâce aux barres de redimensionnement horizontale et verticale.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des fichiers : haut, bas, gauche, Début, Fin, Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fr: Raccourcis clavier pour les fichiers sélectionnés : Entrée/Inser, Suppr, R(edimension), T (vignettes), U (transfert).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des répertoires : haut, bas, gauche, droite, début, fin.

en: Limitations
fr: Limites

en: !num files using !dirsize of !quota
fr: !num fichier(s) utilisant !dirsize sur !quota

en: unlimited quota
fr: quota illimité

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fr: Un fichier texte brut délimité par des virgules, tabulations, ou autres caractères.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fr: Un fichier lisible par Microsoft Excel.

en: Delimited text format
fr: Format du texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: interval
fr: intervalle

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les nœuds

en: Root term
fr: Terme racine

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Decimal degrees
fr: Degrés décimaux

en: Data Source
fr: Source de données

en: IMCE Wysiwyg API bridge
fr: IMCE Wysiwyg API d'intégration

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
fr: Permet de définir IMCE comme un plugin pour les éditeurs côté client intégré via l'API Wysiwyg.

en: Sitewide context
fr: Contexte global du site

en: Section subtitle
fr: Section du sous-titre

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Inject the selected css when this context is set.
fr: Injecter la CSS sélectionnée lorsque ce contexte est défini.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Site default language
fr: Langue par défaut du site

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs qui ont créé des comptes sur votre site.

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: Check this to force the ratio of the output on the crop box. NOTE: If you leave this unchecked but enforce an output resolution, the final image might be distorted
fr: Cochez cette case pour forcer les proportions du rendu dans la zone de reqcadrage. REMARQUE : Si vous décochez cette case, mais que vous forcez la résolution du rendu, l'image finale pourrait être déformée

en: Image with cropping
fr: Image avec recadrage

en: Files not found
fr: Fichiers non trouvés

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent ; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici les substitutions de pourcentage pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre du joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Le titre à utiliser pour le joker dans les substitutions partout ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: -Validation basique-

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: More info
fr: En savoir plus

en: Taxonomy vocabularies
fr: Vocabulaires de taxonomie

en: Profile fields
fr: Champs de profil

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: Create field data via PHP code.
fr: Définir les données du champ en utilisant du code PHP.

en: opt-in or out of tracking
fr: accepter ou refuser le suivi

en: Add tracking for specific roles
fr: Activer le suivi pour les rôles sélectionnés

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
fr: <a href="@module_list">Activer le module "profile"</a> pour pouvoir utiliser des champs de profil pour un suivi plus fin.

en: Track translation sets as one unit
fr: Grouper le suivi des traductions

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
fr: Lorsqu'un nœud fait partie d'un groupe de traductions, les statistiques sont enregistrées pour le nœud d'origine. Le groupe de traductions est donc traité comme un élément unique.

en: Track internal search
fr: Suivre les recherches internes

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">How do I set up Site Search for my profile</a>.
fr: Si cochée, les mots clés des recherches internes sont suivi. Vous devez configurer votre compte Google Analytics pour utiliser le paramètre de requête <strong>search</strong>. Pour plus d'information voir <a href="@url">Comment paramétrer Site Search pour mon profil</a>.

en: Track AdSense ads
fr: Suivre les publicités AdSense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
fr: Si cette option est cochée, les publicités >AdSense seront suivies dans votre compte Google Analytics.

en: Custom JavaScript code
fr: Code JavaScript personnalisé

en: Code snippet (before)
fr: Bout de code (avant)

en: Code snippet (after)
fr: Bout de code (après)

en: JavaScript scope
fr: Scope JavaScript

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
fr: Ne pas ajouter le code de suivi (tracker) fourni par Google dans le bout de code javascript ! Ce module crée déjà le code de suivi (tracker) en se basant sur votre identifiant et vos paramètres Google Analytics.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
fr: Ne pas inclure les balises &lt;script&gt; dans le bout code javascript.

en: Google Analytics configuration
fr: Configuration de Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fr: Les utilisateurs sont suivis par défaut, mais il vous est possible de désactiver ce suivi.

en: Enable user tracking
fr: Activer le suivi des utilisateurs

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fr: Les utilisateurs <em>ne sont pas</em> suivis par défaut, mais vous pouvez activer ce suivi.

en: Google Analytics module
fr: Module Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fr: Le module Google Analytics n'a pas été encore configuré. Veuillez configurer ses paramètres dans la <a href="@url">Page de paramétrage de Google Analytics</a>.

en: No role
fr: Aucun rôle

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Videos
fr: Vidéos

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fr: Le titre du nœud ne correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Found no valid post with that title: %title
fr: Aucun contenu valide trouvé avec ce titre : %title

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue en fonction de l'utilisateur actuellement connecté

en: No strings found to translate.
fr: Aucune chaîne à traduire trouvée.

en: Page Text
fr: Texte sur la page

en: Translation to %language
fr: Traduction en %language

en: Translate Text
fr: Traduire le texte

en: Save translation
fr: Enregistrer la traduction

en: Enable sharing translations with server
fr: Activer le partage des traductions avec le serveur

en: Address of localization server to use
fr: Adresse du serveur de traduction à utiliser

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fr: Le serveur renseigné ne gère pas l'API de soumission distante v2.0.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fr: La gestion de soumission distante par le serveur spécifié a été vérifiée. Langages supportés : %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fr: Adresse de serveur de localization invalide. Assurez-vous d'avoir spécifié la bonne adresse serveur.

en: Localization client
fr: Client de traduction

en: Your Localization Server API key
fr: Votre clé d'API du serveur de traduction

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
fr: Ceci est une clé unique qui vous permettra d'envoyer des traductions au serveur distant. Pour obtenir votre clé API rendez-vous à la page : !server-link.

en: Save string
fr: Enregistrer la chaîne de caractères

en: Translate strings
fr: Traduire les chaînes

en: Provides on-page localization
fr: Fournit une interface de traduction sur la page

en: An HTTP error @status occured.
fr: Une erreur HTTP @status s'est produite.

en: Localization
fr: Traduction

en: Edit string
fr: Modifier le terme

en: locale
fr: paramètre régional

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: Enabled, with translation
fr: Activé, avec traductions

en: Edit file
fr: Modifier le fichier

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Class attribute
fr: attribut Class

en: 12-hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fr: Il n'y a pas de soumission pour ce formulaire. <a href="!url">Voir ce formulaire</a>.

en: Sum
fr: Somme

en: sorted by
fr: trié par

en: Followers
fr: Abonnés

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: Repeats
fr: Se répète

en: (All day)
fr: (Journée entière)

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'au !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: No description
fr: Aucune description

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Alias: @alias
fr: Alias : @alias

en: No alias
fr: Aucun alias

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: Numeric
fr: Numérique

en: Teaser break
fr: Séparation de fin d'accroche

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: form
fr: formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Basic options
fr: Options de base

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
fr: Les résultats de cette soumission peuvent être vus ici :

en: New component name
fr: Nom du nouveau composant

en: When adding a new component, the name field is required.
fr: Lors de l'ajout d'un nouveau composant, le nom du champ est requis.

en: Your webform has been published.
fr: Votre formulaire a été publié.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fr: Les positions des composants et leur caractère 'obligatoire' ont été mis à jour.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fr: Optionnel. Vous pouvez organiser votre formulaire en plaçant ce composant au sein d'un groupe de champs ('fieldset').

en: Component %name cloned.
fr: Le composant %name a été cloné.

en: Component %name updated.
fr: Composant %name mis à jour.

en: New component %name added.
fr: Composant %name ajouté.

en: Delete the %name fieldset?
fr: Supprimer le groupe de champs %name ?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le groupe de champs  %name et tous ses champs fils inclus dans %name dans le formulaire %webform. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete the %name component?
fr: Supprimer le composant %name ?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le composant %name du formulaire %webform. L'action ne peut pas être annulée.

en: Component %name deleted.
fr: Composant %name supprimé.

en: Submissions for %user
fr: Soumissions de %user

en: Show !count results per page.
fr: Présenter !count résultats par page.

en: Showing all results.
fr: Présente tous les résultats.

en: @total results total.
fr: @total résultats au total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Ceci est le délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats de Webform. La méthode la plus fiable pour préserver les caractères hors alphabet latin consiste à utiliser la tabulation. Vous pouvez vouloir le remplacer par un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Submission Details
fr: Détails de la soumission

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fr: Ces permissions déterminent quels sont les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire. Elles ne protègent pas l'accès à la page du formulaire. Pour empêcher l'accès au formulaire dans sa totalité, utilisez un module d'accès au contenu comme <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fr: Les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire

en: Show complete form in teaser
fr: Montrer tout le formulaire dans l'accroche

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fr: Afficher le formulaire complet dans le résumé du nœud.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fr: Par défaut le bouton de soumission de ce formulaire aura le label <em>Soumettre</em>. Entrer un nouveau label si vous voulez le changer.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fr: L'adresse de courriel saisie, %address, n'est pas une adresse valide.

en: Submissions for this form are closed.
fr: Les soumissions de ce formulaire sont closes.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fr: Vous devez vous <a href="!login">connecter</a> ou vous <a href="!register">enregister</a> pour voir ce formulaire.

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas le droit de voir ce formulaire.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fr: Vous avez déjà soumis le formulaire un nombre maximum de fois (@count).

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: You may not submit another entry at this time.
fr: Vous ne pouvez pas soumettre une nouvelle entrée pour le moment.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fr: <a href="!url">Voir vos soumissions précédentes</a>.

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fr: Voici les types de champs disponibles pour votre installation de Webform. Vous pouvez désactiver chacun de ces composants en décochant sa case correspondante. Seuls les composants sélectionnés seront disponibles dans les nouveaux formulaires ou les formulaires existants.

en: Default e-mail values
fr: Valeurs par défaut des courriels

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut des soumissions ; souvent l'adresse de la personne qui maintient vos formulaires.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Form submission from: %title
fr: Formulaire soumis depuis : %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fr: Le sujet par défaut des résultats envoyés par courriel.

en: Allow cookies for tracking submissions
fr: Autoriser les cookies pour le suivi les soumissions

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fr: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Les cookies</a> peuvent être utilisés pour empêcher un même utilisateur de faire des soumissions répétées pour un formulaire. Il n'est pas nécessaire d'utiliser cette fonctionnalité pour limiter les soumissions d'un utilisateur, bien qu'elle permette d'être plus précis dans certaines situations. En plus des cookies, Webform utilise aussi les addresses IP et les noms d'utilisateurs pour empêcher les soumissions répétées.

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: Default export delimiter
fr: Délimiteur par défaut pour l'export

en: Submission access control
fr: Contrôle d'accès de la soumission

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fr: Sélectionner les rôles des utilisateurs qui peuvent soumettre chaque formulaire individuel

en: Disable Webform submission access control
fr: Désactive le contrôle d'accès de la soumission Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fr: Par défaut, la configuration de chaque formulaire permet à l'administrateur de choisir quels rôles pourront soumettre le formulaire. Vous pouvez vouloir toujours autoriser les utilisateurs à soumettre le formulaire si vous utilisez un module à part pour contrôler l'accès aux nœuds Webform (Node Access).

en: Form: !form
fr: Formulaire : !form

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens) spéciaux dans ce champ. Ils seront remplacés par des valeurs dynamiques.

en: Token values
fr: Jetons (tokens)

en: Webform confirmation
fr: Confirmation du Webform

en: Form components
fr: Composants du formulaire

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Website timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Use a textfield for year
fr: Utiliser un champ texte pour l'année

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fr: Si coché, le champ date généré utilisera un champ texte pour l'année. Sinon il utilisera une liste déroulante.

en: Entered !name is not a valid date.
fr: La date !name saisie n'est pas une date valide.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: %value is not a valid email address.
fr: %value n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fr: Les groupes de champs vous permettent d'organiser plusieurs champs en groupes.

en: Width of the file field.
fr: Largeur du champ fichier.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'a pas pu être créé. Vérifiez que le répertoire 'files' est inscriptible.

en: %field field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Filesize (KB)
fr: Taille du fichier (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fr: Un champ qui n'est pas visible pour l'utilisateur mais qui est enregistré au moment de la soumission.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fr: Affiche du texte en HTML dans le formulaire ; n'affiche pas un champ.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Label placed to the left of the textfield
fr: Etiquette placée à la gauche du champ texte

en: Examples: $, #, -.
fr: Exemples : $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fr: Etiquette placée à la droite du champ texte

en: Examples: lb, kg, %.
fr: Exemples : lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fr: La valeur %name entrée n'est pas une heure valide.

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Punctuation
fr: Ponctuation

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: Translation updates
fr: Mises à jour de traduction

en: %editor profile for %format
fr: Profil de %editor pour %format

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fr: L'état par défaut de l'éditeur pour les utilisateurs ayant accès à ce profil. Les utilisateurs peuvent surcharger cet état si la prochaine option (ci-dessous) est activée.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fr: Si autorisé, les utilisateurs pourront choisir leur éditeur par défaut dans les paramètres de leur compte utilisateur.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fr: Montrer un lien de basculement <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fr: Choisir de montrer ou non le lien  <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em> sous une zone de texte. Si désactivé, le paramétrage de l'utilisateur ou le paramétrage global par défaut est utilisé (voir ci-dessus).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fr: Cette option contrôle si la barre d'outils est affichée au-dessus ou en-dessous des zones d'édition.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fr: Cette option contrôle l'alignement des icônes dans la barre d'outils de l'éditeur.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fr: Où afficher le chemin des éléments HTML (par exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fr: Cette option vous donne la possibilité d'activer/désactiver le bouton de redimensionnement. Si activé, le chemin de la barre d'outils doit être  "haut" ou "bas" de manière à pouvoir afficher l'icône.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fr: Si activé, le code potentiellement dangereux (<code>&lt;HEAD&gt;</code> par exemple) sera supprimé du contenu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fr: Si activé, l'éditeur insérera des caractères TAB lorsque la touche de tabulation est enfoncée, mais préservera les autres caractères d'espacement à la manière de l'élément PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fr: Si activé, les balises HTML déclarant la taille, la famille, la couleur de la police et la couleur du fond seront remplacées par des styles CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur supprimera la plupart des sauts en fin de ligne du contenu. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur reformatera le code source HTML. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: Force cleanup on standard paste
fr: Forcer le nettoyage lors des collages standards

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fr: Si activé, la fonction par défaut de collage (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportera comme la fonction "Copier depuis Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fr: Liste de formats de bloc HTML séparés par des virgules. Valeurs possibles : <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Editor default CSS
fr: CSS par défaut de l'Editeur

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fr: Définit la CSS à utiliser dans la zone de l'éditeur.
    Utiliser la CSS du thème - charge les feuilles de style depuis le thème courant. Définir la CSS - saisissez le chemin des fichiers des feuilles de style ci-dessous. CSS par défaut de l'éditeur - utilise les feuilles de style par défaut de l'éditeur.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fr: Si « Définir une CSS » a été sélectionné ci-dessus, entrer le chemin du fichier CSS ou de la liste de fichiers séparés par une virgule.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fr: Jetons disponibles : <code>%b</code> (chemin de base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (chemin du thème, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fr: Vous pouvez définir des classes CSS pour la liste déroulante "Style de police". Saisissez une classe par ligne dans le format : !example<br />Si vide, les classes CSS sont automatiquement importées depuis toutes les CSS chargées.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fr: Le profil wysiwyg pour %format a été enregistré.

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Télécharger</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fr: Extraire l'archive et la copier dans un nouveau répertoire ici : <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fr: La bibliothèque en cours d'utilisation peut être trouvée ici : <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fr: Instructions d'installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fr: Il n'y a pas de librairie d'éditeur installée pour le moment. La liste suivante contient la liste des éditeurs supportés pour l'instant :

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le profil pour %name ?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fr: Le profil wysiwyg pour %name  a été supprimé.

en: Configure client-side editors.
fr: Configurer les éditeurs côté client.

en: Disable rich-text
fr: Désactiver le texte riche

en: Enable rich-text
fr: Activer le texte riche

en: The version of %editor could not be detected.
fr: La version de %editor ne peut pas être détectée.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fr: La version instalée (%version) de %editor n'est pas supportée.

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Centrer

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Forecolor
fr: Couleur de premier plan

en: Backcolor
fr: Couleur du fond

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Create DIV container
fr: Créer un conteneur DIV

en: Check spelling
fr: Vérification d'orthographe

en: Autogrow
fr: Auto-extensible

en: Table drag/resize
fr: Tableau glisser/redimensionner

en: Table: Cell properties
fr: Table : propriétés de cellule

en: Table: Insert row after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Insert column after
fr: Table : insérer un colonne après

en: Table: Insert cell after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Delete rows
fr: Table : supprimer les lignes

en: Table: Delete columns
fr: Table : supprimer les colonnes

en: Table: Delete cells
fr: Table : supprimer les cellules

en: Table: Merge cells
fr: Tables : fusionner les cellules

en: Table: Horizontal split cell
fr: Table : scinder horizontalement  la cellule

en: Sup
fr: Exposant

en: Sub
fr: Indice

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Visual aid
fr: Aide visuelle

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Advanced horizontal rule
fr: Règle horizontale avancée

en: Advanced image
fr: Image avancée

en: Advanced link
fr: Lien avancé

en: Auto save
fr: Enregistrement automatique

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Inline popups
fr: Popup incluses

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l'heure

en: Insert layer
fr: Insérer un calque

en: Move forward
fr: Déplacer en avant

en: Move backward
fr: Déplacer en arrière

en: Absolute
fr: Absolu

en: Paste text
fr: Coller le texte

en: Style properties
fr: Propriétés du style

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Safari compatibility
fr: Compatibilité avec Safari

en: Spell check
fr: Vérification d'orthographe

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Show/hide hidden elements
fr: Afficher/Cacher les élemets cachés

en: Separate the teaser and body of this content
fr: Séparer l'accroche et le corps de ce contenu

en: Parent term(s)
fr: Terme(s) parent(s)

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utiliser des données de cette vue avec les "Motifs de substitution" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable.

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin.

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: There is no lock on view %view to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à faire sauter sur la vue %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Rompre le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réordonner @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront une chaîne spéciale 'VIEWS' = 'VIEWS' dans la clause WHERE. Ceci facilite grandement l'identification des requêtes Views dans les fichier journaux du serveur de base de données, mais ne devrait être utilisé que pour le dépannage.

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Vues attachées à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé.

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une version antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Compteur de résultats de la vue

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher le lien d'accroche

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Type of link
fr: Type de lien

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fr: Sélectionnez la forme de cet argument ; si l'on utilise le nom du terme, il est généralement plus efficace de le convertir vers un identifiant de terme et d'utiliser "Taxonomie : Identifiant de terme" plutôt que "Taxonomie : Nom du terme" en tant qu'argument.

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: Le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Surcharger le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Surcharger le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Triable pour rendre cette colonne triable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et le libellé des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: Must users preview posts before submitting?
fr: Aperçu obligatoire avant soumission ?

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
fr: Le planificateur de tâche (Cron) fonctionne depuis plus d'une heure. Il est probablement bloqué.

en: - All -
fr: - Tout -

en: Polygon
fr: Polygone

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Import code
fr: Importer un code

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Checking...
fr: Vérification...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut être activée car elle entre en conflit avec !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fr: Retour sur une version antérieure de tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> effectué.

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Hide content translation links
fr: Cacher les liens de traduction du contenu

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fr: Cacher les liens vers les traductions dans le corps du contenu et l'accroche. Si vous choisissez cette option, changer de langue ne sera disponible que depuis le bloc de sélection de langue.

en: Switch interface for translating
fr: Changer d'interface pour la traduction

en: Select translations for %title
fr: Sélectionner une traduction pour %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
fr: Vous pouvez également définir des nœuds existant comme traductions de celui-ci ou retirer des nœuds de ce jeu de traductions. Seuls les nœuds dans la bonne langue et ne faisant pas déjà partie d'un jeu de traductions seront disponibles ici.

en: Update translations
fr: Mettre à jour les traductions

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fr[0]: Un nœud a été ajouté au jeu de traductions.
fr[1]: @count nœuds ont été ajoutés au jeu de traductions.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fr[0]: Un nœud a été retiré du jeu de traductions.
fr[1]: @count nœuds ont été retirés du jeu de traductions.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fr: Ce module fournit la prise en charge de contenu multilingue pour les sites Drupal :

en: Shows content depending on page language.
fr: Montre le contenu selon la langue de la page.

en: Handles multilingual variables.
fr: Gère les variables multilingues.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fr: Option de langue étendue pour les types de contenu choisis. Pour ces types de contenu, les traductions seront permises pour toutes les langues définies et pas uniquement celles activées.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fr: Fournit un bloc de sélection de la langue et deux fonctions de thème : <em>i18n_flags</em> et <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
fr: Ceci est le module de base pour quelques autres modules ajoutant des fonctionnalités différentes :

en: Multilingual menu items.
fr: Éléments de menu multilingues.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
fr: Multilingual taxonomy ajoute un champ de langue aux vocabulaires de taxonomie et aux termes.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
fr: Pour plus d'information, consulter le manuel en ligne pour <a href="@i18n">le module Internationalization</a>.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fr: Pour activer la prise en charge multilingue par type de contenu <a href="@configure_content_types">configurez les types de contenu</a> directement.

en: Extended language support
fr: Prise en charge étendue de langue

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
fr: Si activé, toutes les langues définies seront permises pour ce type de contenu en plus de celles activées. Ceci est utile pour avoir plus de langues pour le contenu qu'il n'y en a pour l'interface.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
fr: Étendu, mais pas affiché - Toutes les langues définies seront autorisées en entrée mais pas affichées dans les liens.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fr: Configurer les options étendues pour le contenu multilingue et les traductions.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fr: Étend la prise en charge par Drupal de fonctionnalités multilingues.

en: This module provides support for multilingual blocks.
fr: Ce module fournit la pris en charge de blocs multilingues.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
fr: Vous pouvez configurer une langue pour un bloc ou le définir comme traduisible :

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
fr: Les blocs avec une langue définie seront affichés uniquement sur les pages de cette langue.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
fr: Les blocs traduisibles peuvent être traduits en utilisant l'interface de localisation.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
fr: Pour chercher et traduire des chaînes de caractères, utilisez les pages de <a href="@translate-interface">traduction de l'interface</a>.

en: Content type names
fr: Noms de types de contenu

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
fr: Les descriptions de types de contenus étaient déjà localisées auparavant, elles ne seront donc pas affectées.

en: Menu translation
fr: Traduction de menu

en: Select text groups
fr: Sélectionner les groupes de texte

en: Refresh strings
fr: Actualiser les chaînes de caractères

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
fr: Cela créera tous les termes manquants pour les groupes de texte sélectionnés.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
fr: Ce module ajoute un support pour que d'autres modules puissent traduire des chaînes définies par l'utilisateur. Selon les modules que vous avez activés qui utilisent cette fonctionnalité, vous pouvez voir différents groupes de texte à traduire.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
fr: S'il vous manque des chaînes à traduire, utilisez la page de <a href="@refresh-strings">rafraîchissement de chaînes</a>.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
fr: En savoir plus sur le <em>Manuel d'internationalisation</em> (en anglais) : <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
fr: Sur cette page vous pouvez rafraîchir et mettre à jour les valeurs des chaînes définies par l'utilisateur.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
fr: Utilisez l'option d'actualisation lorsque des termes à traduire pour un groupe de texte donné sont manquants. Toutes les chaînes de caractères seront recréées en conservant les traductions existantes.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
fr: Utilisez l'option de mise à jour lorsque certaines chaînes ont déjà été traduites avec le système de localisation, mais les traductions ne sont pas affichées pour les chaînes configurables.

en: Already added languages
fr: Langues déjà installées

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
fr: Mise à jour de la chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
fr: Expression %location créée pour le groupe de texte %textgroup: %string

en: String translation
fr: Traduction de chaînes de caractères

en: Provides support for translation of user defined strings.
fr: Prend en charge la traduction des chaînes de caractères définies par l'utilisateur.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
fr: Ce module synchronise la taxonomie de contenu et les champs à travers les traductions :

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
fr: Premièrement, vous devez sélectionner les champs qui doivent être synchronisés. Ensuite, après qu'un nœud ait été mis à jour, tous les vocabulaires activés et champs seront synchronisés comme suit :

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
fr: Tous les champs de nœud sélectionnés pour la synchronisation seront définis à la même valeur pour toutes les traductions.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
fr: Pour les vocabulaires multilingues, les termes pour toutes les traductions seront remplacés par les traductions des termes du nœud original.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
fr: Pour les autres vocabulaires, les termes seront juste copiés vers toutes les traductions.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
fr: Pour activer la synchronisation cocher les options de type de contenus pour sélectionner les champs à synchroniser pour chaque type de nœuds.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
fr: La liste des champs disponibles pour la synchronisation incluera quelques champs standards de nœud et tous les champs CCK. Vous pouvez ajouter plus de champs  à la liste dans une variable de configuration. Consultez README.txt afin de savoir comment le faire.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
fr[0]: Une traduction de nœud a été synchronisée.
fr[1]: Les @count traductions de nœuds ont été synchronisées.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
fr: Synchronise la taxonomie et les champs pour les traductions du même contenu.

en: Term translations have been updated.
fr: Les traductions du terme ont été mises à jour.

en: The term translation has been deleted.
fr: La traduction du terme a été supprimée.

en: Create new translation
fr: Créer une nouvelle traduction

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
fr: Ce module ajoute la prise en charge des taxonomies multilingues. Vous pouvez configurer les options multilingues pour chaque vocabulaire :

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fr: Une langue peut être assignée globalement pour un vocabulaire.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fr: Termes différents pour chaque langue avec des relations entre les traductions.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
fr: Termes pouvant être communs à toutes les langues, mais pouvant être localisés.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
fr: Pour paramétrer les options multilingues des vocabulaires, rendez-vous sur la page de <a href="@configure_taxonomy">configuration de la taxonomie</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fr: %capital_name est un vocabulaire localisable. Vous pourrez traduire les noms de termes et les descriptions en utilisant la page de <a href="@translate-interface">traduction d'interface</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
fr: %capital_name est un vocabulaire avec une langue fixe. Tous les termes de ce vocabulaire auront la langue %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
fr: %capital_name est un vocabulaire entièrement multilingue. Vous avez la possibilité de définir une langue pour chaque terme et de créer des traductions liées.

en: Translation mode
fr: Mode de traduction

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
fr: Ce terme fait partie d'un vocabulaire multilingue. Vous pouvez lui définir une langue.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
fr: Tous les termes de ce vocabulaire ont une langue fixe : %language

en: Taxonomy translation
fr: Traduction de la taxonomie

en: Enables multilingual taxonomy.
fr: Active la taxonomie multilingue.

en: Supports translation for views strings: title, header, footer...
fr: Prend en charge la traduction des chaînes de caractères des vues : titre, en-tête, pied de page...

en: Views translation
fr: Traduction des vues

en: Array
fr: Tableau (Array)

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Equal
fr: Égal

en: HTTP response code
fr: Code de statut HTTP

en: Levels
fr: Niveaux

en: Follow
fr: Suivre

en: Behaviors
fr: Comportements

en: Select language
fr: Choisissez une langue

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: Languages not yet added
fr: Langues non encore installées

en: String not found.
fr: Terme non trouvé.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fr: La chaîne soumise contient des balises HTML invalides : %string

en: The string has been saved.
fr: Le terme a été enregistré.

en: The language selected for import is not supported.
fr: La langue choisie pour l'import n'est pas prise en charge.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fr: Le fichier de traduction %filename semble avoir un en-tête manquant ou malformé.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fr: La traduction a été importée avec succès. Il y a %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: Error importing interface translations
fr: Erreur à l'importation des traductions de l'interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fr: Tentative de soumission d'une traduction contenant des balises HTML invalides : %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fr: Importation du fichier %file dans %locale : %number chaîne(s) nouvellement traduite(s), %update chaîne(s) mise(s) à jour et %delete chaîne(s) supprimée(s).

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fr[0]: @count chaîne de traduction a été ignorée car elle contient du code HTML interdit.
fr[1]: @count chaînes de traduction ont été ignorées car elles contiennent du code HTML interdit.

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: Ampersand
fr: Et commercial

en: Default number of forum topics displayed per page.
fr: Nombre de sujets affichés par défaut sur chaque page.

en: Default display order for topics.
fr: Ordre d'affichage par défaut des sujets de discussion.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active la gestion multilingue pour ce type de contenu. Si ce paramètre est activé, un champ de sélection des langues sera ajouté au formulaire de modification, ce qui vous permettra de choisir une des <a href="!languages">langues activées</a>. Si ce paramètre est désactivé, les nouveaux contenus seront enregistrés dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par un changement de ce paramètre.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fr: Les utilisateurs ayant le droit <em>administrer les nœuds</em> pourront outrepasser ces options.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Number of posts on main page
fr: Nombre de contributions sur la page principale

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: The name of this website.
fr: Le nom de ce site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fr: La devise de votre site, slogan, ou une phrase accrocheuse (souvent affichée à côté du titre du site).

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Number of items in each feed
fr: Nombre d'éléments dans chaque flux

en: Default number of items to include in each feed.
fr: Le nombre d'éléments par défaut à inclure dans chaque flux.

en: Feed content
fr: Contenu du flux

en: Titles plus teaser
fr: Titres et accroches

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fr: Paramètres globaux pour l'affichage, par défaut, du contenu de chaque flux.

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fr: Active le support des traductions pour ce type de contenu. Si activé, un champ de sélection de langues sera ajouté au formulaire de modification, vous permettant de sélectionner l'une des <a href="!languages">langues activées</a>. En activant ce paramètres pour ce type de contenu, vous pouvez également définir une traduction pour chacune des langues. Sinon, les nouvelles contributions seront enregistrées dans la langue par défaut. Les contenus existants ne seront pas affectés par les changements de cette option.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte, mais l'approbation d'un administrateur est requise.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fr: Exiger la vérification de l'adresse électronique quand un visiteur crée un compte

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Si cette case est cochée, les nouveaux utilisateurs devront valider leur adresse e-mail avant de pouvoir se connecter au site, et le système leur affectera un mot de passe généré automatiquement. Si cette case est décochée, les utilisateurs seront connectés immédiatement après leur inscription, et pourront choisir leur propre mot de passe.

en: User registration guidelines
fr: Directives pour la création d'un compte

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans la partie supérieure du formulaire de création de compte. Il sert à donner des directives ou des informations à vos futurs utilisateurs.

en: Welcome, new user created by administrator
fr: Bienvenue, nouvel utilisateur créé par l'administrateur

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres créés par un administrateur.

en: Welcome, no approval required
fr: Bienvenue, pas d'approbation requise

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur inscription, lorsqu'aucune approbation n'est requise.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fr: Bienvenue, en attente d'approbation

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fr: Personnalisez l'e-mail de bienvenue envoyé aux nouveaux membres après leur enregistrement, lorsque leur approbation est requise.

en: Password recovery email
fr: Courriel d'oubli de mot de passe

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fr: Personnaliser les messages par courriel envoyés aux utilisateurs qui demandent un nouveau mot de passe.

en: Account activation email
fr: Courriel d'activation du compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est activé (c'est à dire lorsqu'un administrateur active le compte d'un utilisateur qui s'est préalablement enregistré, si votre site nécessite l'approbation des utilisateurs).

en: Notify user when account is activated.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est activé.

en: Account blocked email
fr: Courriel de compte bloqué

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fr: Active et personnalise l'envoi de messages par courriel aux utilisateurs dont le compte est verrouillé.

en: Notify user when account is blocked.
fr: Notifier l'utilisateur quand son compte est bloqué.

en: Account deleted email
fr: Courriel de notification d'une suppression de compte

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fr: Active et personnalise l'envoi d'un courriel aux utilisateurs dont le compte est supprimé.

en: Notify user when account is deleted.
fr: Notifier l'utilisateur lorsque son compte est supprimé.

en: Signature support
fr: Gestion des signatures

en: Picture support
fr: Support des portraits d'utilisateurs

en: Picture maximum dimensions
fr: Dimensions maximales du portrait

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fr: Dimensions maximales des portraits, en pixels.

en: Picture maximum file size
fr: Taille de fichier maximale des fichiers de portrait

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fr: Taille de fichier maximale des portraits, en Ko.

en: Picture guidelines
fr: Directives concernant les portraits

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte est affiché dans le formulaire de transfert de portraits, en complément des directives de base. Il permet de donner des compléments d'information aux utilisateurs.

en: Slot
fr: créneau

en: Twitter user name
fr: Nom d'utilisateur Twitter

en: Delete old statuses
fr: Effacer les anciens statuts

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
fr: Ce texte sera posté sur twitter.com. Vous pouvez utiliser !url, !url-alias, !tinyurl, !title et !user comme texte de remplacement.

en: Import statuses from this account
fr: Importer les statuts à partir de ce compte.

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
fr: L' authentification à Twitter à échoué. Veuillez vérifier le nom de votre compte et réessayer.

en: Twitter message
fr: Message Twitter

en: The text of the Twitter message.
fr: Le texte du message Twitter.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
fr: Le nom de l'application qui a posté le message Twitter.

en: The full name Twitter account user.
fr: Le nom complet de l'utilisateur du compte Twitter.

en: The description of the Twitter account.
fr: La description du compte Twitter.

en: The location of the Twitter account.
fr: L'emplacement du compte Twitter.

en: The number of users following this Twitter account.
fr: Le nombre d'utilisateurs qui suivent ce compte Twitter.

en: Profile image
fr: Image du profil

en: The image used by the Twitter account.
fr: L'image utilisée par ce compte Twitter.

en: The URL given by the Twitter account user.
fr: L'URL donnée par l'utilisateur du compte Twitter.

en: The UID of the Twitter account.
fr: L'UID du compte Twitter.

en: Import status
fr: Statut de l'importation

en: Link urls to their destinations
fr: Lier les URL à leurs destinations

en: Successfully posted to Twitter
fr: Posté sur Twitter avec succès

en: Twitter accounts
fr: Comptes Twitter

en: Post a message to Twitter
fr: Poster un message sur Twitter

en: Twitter account name
fr: Nom du compte Twitter

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: default challenge type
fr: type de défi par défaut

en: @type (from module @module)
fr: @type (du module @module)

en: Form protection
fr: Protection des formulaires

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
fr: Sélectionner le test que vous souhaitez pour chacun des formulaires listés (identifiés par leur <em>form_id</em>). Vous pouvez facilement ajouter des formulaires grâce au champ texte en bas de la table ou grâce à l'option '%CAPTCHA_admin_links' ci-dessous.

en: Default challenge type
fr: Type de défi par défaut

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
fr: Sélectionner le CAPTCHA utilisé par défaut. Ce réglage peut être surchargé au besoin pour chacun des formulaires.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
fr: Autoriser les CAPTCHAs et les liens d'administration de CAPTCHA sur les pages d'administration

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
fr: Cette option permet d'ajouter des CAPTCHAs aux formulaires des pages d'administration du site. Les CAPTCHAs sont désactivés par défaut sur ces pages (qui ne devraient normalement pas être accessibles à des utilisateurs non validés) pour éviter la surcharge relative. Dans certaines situations, par exemple dans le cas de sites de démonstration, cela peut-être utile d'autoriser les CAPTCHAs sur les pages d'administration.

en: Add a description to the CAPTCHA
fr: Ajouter une description au CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
fr: Ajoute une description configurable pour expliquer le but du CAPTCHA au visiteur.

en: CAPTCHA description
fr: Description du CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
fr: Description configurable du CAPTCHA. Un champ vide réinitialisera la description.

en: Default CAPTCHA validation
fr: Validation du CAPTCHA par défaut

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
fr: Définir comment la réponse doit être traitée par défaut. Notez que les modules qui fournissent les tests peuvent modifier ou ignorer ce réglage.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
fr: Validation sensible à la casse : la réponse doit correspondre exactement à la solution.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
fr: Validation insensible à la casse : les erreurs de minuscules / majuscules sont ignorées.

en: Added CAPTCHA point.
fr: Pointage CAPTCHA ajouté.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA pour la langue %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
fr: Un problème est survenu à l'affectation du type de CAPTCHA sur le formulaire %form_id : impossible d'interpréter la valeur "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
fr: CAPTCHA : test "@type" activé

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
fr: Ceci est un exemple pré-résolu et non bloquant de ce test.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
fr: CAPTCHA : aucun test activé

en: Test one two three
fr: Test un deux trois

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
fr[0]: Déjà 1 soumission de formulaire bloquée
fr[1]: Déjà @count soumissions de formulaire bloquées

en: CAPTCHA point administration
fr: Administration du pointage CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
fr: Example d'image CAPTCHA pré-résolue générée à partir des réglages actuels.

en: extra large
fr: très grande

en: tight
fr: serré

en: wide
fr: large

en: extra wide
fr: très large

en: Alternate Text
fr: Texte Alternatif

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
fr: Force les valeurs de variables définies par des modules qui nécessitent leur paramètrage défini pour fonctionner correctement.

en: Maps
fr: Cartes

en: Base layers
fr: Couche de base

en: Layers
fr: Couches

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Text format
fr: Format de texte

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fr: Le fichier de traduction %filename contient une erreur : "msgctxt" inattendu à la ligne %line.

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le Mode de Débogage

en: View file
fr: Voir le fichier

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info
fr: Pas d'information

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux nœuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du nœud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs ayant le marqueur de droit sélectionné pourront y accéder.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fr: Tout ce qui est dans le formulaire et qui n'est pas affiché par un autre contenu.

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Surcharge du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panneau : @title

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: User pages
fr: Pages utilisateur

en: Theme variables
fr: Variables du thème

en: The description of this context definition.
fr: La description de cette définition de contexte.

en: Reactions
fr: Réactions

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Watch
fr: Surveiller

en: Default OpenLayers WMS
fr: WMS par défaut d'OpenLayers

en: Basic default style.
fr: Style par défaut basique.

en: Default style for selected geometries
fr: Style par défaut des géométries sélectionnées

en: Default Map
fr: Carte par défaut

en: OpenLayers base API module
fr: API de base du module OpenLayers

en: OpenLayers Source
fr: Source OpenLayers

en: Zoom to Layer
fr: Zoomer sur la couche

en: Virtual Earth Hybrid
fr: Virtual Earth Hybride

en: Zoom Level
fr: Niveau du zoom

en: Latitude Field
fr: Champ Latitude

en: Longitude Field
fr: Champ Longitude

en: WKT Field
fr: Champ WKT

en: This is map that will be used to render the view.
fr: Cette carte sera utilisée pour afficher la vue.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: Display repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète des modules Date et Date API est disponible sur <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fr: Outils pour créer et importer des dates et des calendriers.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fr: Seul un jeu limité d'options est affiché ici pour qu'il soit plus facile d'effectuer le paramétrage Une fois que la date a été créée vous avez la possibilité d'effectuer d'autres modifications sur les  paramètres de dates et d'ajouter d'autres champs à votre nouveau type de contenu dans le panneau &laquo;&nbsp;Gérer les champs&nbsp;&raquo;. vous pouvez aussi effectuer des modifications à partir de la page d'édition de Views.

en: Date wizard
fr: Assistant de date

en: remove !view
fr: supprimer !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la vue %view ?

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom système. Valeurs autorisée : (a-z, 0-9, _). Si ce n'est pas un type de contenu existant, le type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Étiquette du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour la création d'un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom système. Valeurs autorisées : (a-z,0-9,_) Ne doit pas être le nom d'un champ existant.

en: Date field label
fr: Étiquette du champ date

en: The human-readable label for this field.
fr: L'étiquette affichée de ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Date Tools
fr: Outils de Date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Remove calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Date browser
fr: Sélecteur de date

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'explorateur de Date

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Aller au mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Aller au mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Aller au jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Aller au jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: References
fr: Références

en: Marker Information
fr: Informations du marqueur

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: Follow Site
fr: Suivre le site

en: Follow User
fr: Suivre l'utilisateur

en: Follow @name on
fr: Suivre @name sur

en: My follow links
fr: Mes Liens Suivez-moi

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Relative date
fr: Date relative

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: Show End Date
fr: Montrer la Date de Fin

en: OpenLayers Map
fr: Carte OpenLayers

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
fr: Cette option permet de gérer facilement les paramètres des CAPTCHAs sur les formulaires. Si ce réglage est activé, les utilisateurs avec le droit "%admincaptcha" verront un groupe de liens d'administration de CAPTCHA sur tous les formulaires, à l'exception des pages d'administration.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
fr: La police intégrée supporte uniquement les caractères Latin2. Utilisez seulement des lettres de "a" à "z" et des nombres.

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: Exemple : http://mywebsite.com/fserver

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID de session CAPTCHA inconnu. Contactez l'administrateur du site si le problème persiste.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID (%csid) de session CAPTCHA inconnue.

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas générer d'images car votre configuration PHP ne le supporte pas (aucune <a href="!gdlib">bibliothèque GD</a> avec support JPEG).

en: Color and image settings
fr: Paramètres de couleur et d'image

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
fr: Configuration de l'arrière-plan, des couleurs du texte et du format de fichier de l'image CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur d'arrière plan (par exemple #FFF ou #FFCE90). Si vous utilisez le format PNG avec un fond transparent, il est recommandé de positionner cette couleur au plus près de la couleur du fond situé en-dessous.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
fr: Sélectionnez le format du fichier pour l'image. JPEG fournit souvent des fichiers de plus petite taille, PNG permet la transparence.

en: PNG with transparent background
fr: PNG avec fond transparent

en: @level - no distortion
fr: @level - aucune distorsion

en: @level - low
fr: @level - bas

en: @level - medium
fr: @level - moyen

en: @level - high
fr: @level - haut

en: Default select style
fr: Style de sélection par défaut

en: Edit style
fr: Modifier le style

en: Delete style
fr: Supprimer le style

en: Displays a View as an OpenLayers map.
fr: Affiche une vue en tant que carte OpenLayers.

en: Provides Data to Power an OpenLayers map.
fr: Fournit des données pour générer une carte OpenLayers.

en: Title Field
fr: Champ Titre

en: Description Field
fr: Champ Description

en: Automatically run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron) automatiquement

en: When enabled, the site will check whether cron has been run in the configured interval and automatically run it upon the next page request. For more information visit the <a href="@status-report-url">status report page</a>.
fr: Une fois activé, le site va vérifier si les tâches planifiées (cron) ont été exécutées dans l'intervalle configuré et dans le cas contraire, elles seront automatiquement lancées lors de la requête de la prochaine page. Pour plus d'informations, visitez la <a href="@status-report-url">page Tableau de bord</a>.

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de nœud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: Additional CSS classes
fr: Classes CSS additionnelles

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
fr: Un alias sera généré pour vous. Si vous souhaitez créer votre propre alias ci-dessous, décochez cette option.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, libellés ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fr: Accepte une date dont le format respecte le <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Format standard GNU de saisie d'une date</a>. Des chaînes telles que : today, +2 months, et Dec 9 2004 sont toutes valides.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fr: Accepte une heure dans l'un des <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formats Standard GNU de saisie des dates</a>. Des chaînes telles que now, +2 hours, and 10:30pm sont toutes valides.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
fr: Options multilingues étendues fournies par le module Internationalization.

en: Set current language as default for new content.
fr: Définir la langue courante par défaut pour le nouveau contenu.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
fr: Exiger une langue (Ne pas autoriser 'Indépendant de la langue').

en: Lock language (Cannot be changed).
fr: Verrouiller la langue (ne peut être changé).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
fr: Si un groupe de texte n'est pas affiché ici cela signifie que cette fonctionnalité n'est pas implémentée pour celui-ci.

en: Cannot refresh strings for %group.
fr: Impossible d'actualiser les chaînes de caractères du groupe %group.

en: Submitted by !username on !datetime.
fr: Soumis par !username le !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la version

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fr: Ceci affichera un lien "plus" même s'il a plus d'éléments à afficher.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fr: Veuillez entrer une version valide avec le cœur (core) et un numéro de version majeure. Exemple : !example

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fr: Tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> sont vérifiés.

en: Orphaned dependencies
fr: Dépendances orphelines

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fr: Ces modules sont dépendants de fonctionnalités (features) qui ont été désactivées. Ils peuvent être désactivés sans affecter les autres composants de votre site.

en: Disable selected modules
fr: Désactiver les modules sélectionnés

en: Leave enabled
fr: Laisser activé

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fr: Détecter et désactiver les dépendances de fonctionnalité (feature) existantes.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: Bounds
fr: Limites

en: Bounce slide
fr: Glisser en rebondissant

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: The human readable label.
fr: L'étiquette affichée.

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fr: Si faisant partie d'un livre, le livre auquel cette page de livre appartient.

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel saisie par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil saisie par l'auteur du commentaire.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node.
fr: L'identifiant (ID) unique du nœud.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fr: Le nombre de votes exprimés pour un sondage.

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: The length of time the poll node is set to run.
fr: La durée prévue pour le déroulement du sondage.

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The size of the file, in kilobytes.
fr: La taille du fichier, en kilo-octets.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fr: Le terme parent du terme de taxonomie, s'il existe.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fr: L'identifiant (ID) unique du vocabulaire de taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom système du vocabulaire de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The url of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: Control block visibility using context.
fr: Contrôler la visibilité du bloc au moyen d'un contexte.

en: Could not save context %title.
fr: Le contexte %title n'a pas pu être enregistré.

en: Example: <code>theme</code>
fr: Exemple : <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
fr: Une étiquette pour grouper ce contexte avec d'autres.

en: Trigger the activation of this context
fr: Déclencher l'activation de ce contexte

en: Actions to take when this context is active
fr: Actions à effectuer lorsque ce contexte est actif

en: Add a reaction
fr: Ajouter une réaction

en: Context editor
fr: Éditeur de contexte

en: Context inspector
fr: Inspecteur de contexte

en: Always active
fr: Toujours actif

en: Saved %title.
fr: %title enregistré.

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: All parent terms
fr: Tous les termes parents

en: No TrueType support
fr: Pas de prise en charge des polices TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas utiliser les polices TrueType car votre installation de PHP ne les prend pas en charge. Vous pouvez seulement utiliser une police bitmap intégrée à taille fixe.

en: Font preview of @font (@file)
fr: Prévisualisation de la police @font (@file).

en: Preview of built-in font
fr: Aperçu de la police intégrée

en: PHP built-in font: !font_preview
fr: Police de caractères intégrée à PHP : !font_preview

en: You need to select at least one font.
fr: Vous devez sélectionner au moins une police.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
fr: Les polices suivantes ne sont pas lisibles : %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
fr: Saisir les caractères affichés dans l'image.

en: Font example
fr: Exemple de police

en: Enable / Disable Menus
fr: Activer / Désactiver des Menus

en: The breadcrumb will be generated from the first "enabled" menu that contains a menu item for the page. Re-order the list to change the priority of each menu.
fr: Le fil d'ariane sera généré à partir du premier menu "activé" qui contient un élément de menu pour la page. Ré-ordonnez la liste pour changer la priorité de chaque menu.

en: Note: If none of the enabled menus contain an item for a given page, Drupal will look in the 'Navigation' menu by default, even if it is 'disabled' here.
fr: Note : si aucun des menus activés ne contient un élément pour une page donnée, Drupal va consutler le menu de "Navigation" par défaut, même si il est "désactivé" ici.

en: See 'Advanced' settings below.
fr: Voir les réglages "Avancés" ci-dessous.

en: Default setting for future menus.
fr: Réglage par défaut pour les futurs menus.

en: Default setting (see below)
fr: Réglage par défaut (voir ci-dessous)

en: Enter regular expressions (one per line) to aggregate matching menu names into a single replacement title in the above list.
fr: Entrez des expressions régulières (une par ligne) pour aggréger les noms de menus correspondants dans un seul titre de substitution dans la liste ci-dessus.

en: Menu Breadcrumb's menu selection settings have changed recently. Please review the !settings and check that the correct menus are selected.
fr: Les réglages de la sélection de menu de Menu Breadcrumb ont été modifiés récemment. Vérifiez les !settings et validez que les bons menus sont sélectionnés.

en: The unique ID of the node's revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la révision du nœud.

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fr: Si le nœud est nouveau et pas encore enregistré dans la base de données.

en: Promoted to frontpage
fr: Promu en page d'accueil

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Sticky in lists
fr: Affiché en haut des listes

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fr: Si le nœud est affiché en haut des listes dans lesquelles il apparaît.

en: Comments allowed
fr: Commentaires autorisés

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fr: Si les commentaires sont autorisés sur ce nœud : 0 = non, 1 = fermés (lecture seule), 2 = ouverts (lecture / écriture).

en: Book root
fr: Racine du livre

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fr: @count chaîne(s) HTML interdite(s) dans %file

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fr: Pages sur lesquelles ce code PHP renvoie <code>TRUE</code> (recommandés aux experts)

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fr: Si l'option PHP est choisie, saisissez le code PHP entre %php. Attention, si un code PHP incorrect est exécuté, cela peut faire tomber votre site Drupal.

en: Not customizable
fr: Non personnalisable

en: Restricted to certain pages
fr: Réservé à certaines pages

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fr: Le nombre de réponses qu'un sujet doit avoir pour être considéré comme "brûlant".

en: Add new @node_type
fr: Ajouter un nouveau @node_type

en: Forum navigation vocabulary
fr: Vocabulaire de navigation dans les forums

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fr: La génération d'image est en cours. Essayer à nouveau un peu plus tard.

en: Error generating image.
fr: Erreur de génération d'image.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fr: Impossible de générer l'image dérivée dont l'emplacement est %path.

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Date type
fr: Type de date

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fr: Le chemin pour ce lien de menu. Cela peut être un chemin interne de Drupal comme %add-node ou une URL externe comme %drupal. Utiliser %front pour faire un lien vers la page d'accueil.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La profondeur maximum pour un lien et tout ses enfants est fixée à  !maxdepth. Certains liens de menu peuvent ne pas être utilisables comme parents si la limite est dépassée lorsqu'on les sélectionne.

en: No Main links
fr: Aucun menu principal

en: Source for the Main links
fr: Source pour le menu principal

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fr: Sélectionner ce qui doit être affiché comme menu principal  (typiquement en haut de page).

en: No Secondary links
fr: Aucun lien secondaire

en: Source for the Secondary links
fr: Source des Liens secondaires

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: Display author and date information.
fr: Afficher l'auteur et la date.

en: Author username and publish date will be displayed.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur et la date de publication seront affichés.

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fr: Le nombre maximal de contributions affichées sur les pages de vue d'ensemble comme la page d'accueil.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fr: Cette page est affichée lorsque l'affichage du document demandé est refusé à l'utilisateur actuel. Laisser vide pour afficher une page "Accès refusé" générique.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fr: Cette page est affichée lorsque aucun contenu ne correspond au document demandé. Laisser vide pour afficher une page "page non trouvée" générique.

en: Description of your site, included in each feed.
fr: Description de votre site, sera incluse dans chaque flux.

en: Users may set their own time zone.
fr: Les utilisateurs peuvent définir leur propre fuseau horaire.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fr: Rappeler les utilisateurs lors de la connexion si leur fuseau horaire n'est pas fixé.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fr: Ne s'applique que si les utilisateurs peuvent fixer leur fuseau horaire.

en: Time zone for new users
fr: Fuseau horaire pour les nouveaux utilisateurs

en: Default time zone.
fr: Fuseau horaire par défaut.

en: Empty time zone.
fr: Fuseau horaire vide.

en: Users may set their own time zone at registration.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir leur fuseau horaire à l'inscription.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: Maintenance mode message
fr: Message du mode maintenance

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fr: Message affiché aux visiteurs quand le site est en mode maintenance.

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Picture directory
fr: Répertoire des images

en: E-mails
fr: Courriels

en: Account cancellation confirmation
fr: Confirmation de l'annulation du compte

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fr: Modifier les courriels envoyés aux utilisateurs lorsqu'ils demandent l'annulation de leur compte.

en: Contact forms
fr: Formulaires de contact

en: Show Author Info?
fr: Afficher les informations sur l'auteur ?

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Image style
fr: Style d'image

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Libellé des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Libellé des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Libellé du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Add
fr: Ajouter

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fr: Si vous utilisez une expression régulière, vous devez placer le motif entre les barres obliques comme ceci : <em>/foo/</em>. Si vous devez comparer avec des slashes vous pouvez utiliser un autre caractère pour enfermer le motif, tel que @. Consulter <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">la documentation de PHP sur les expressions régulières</a> pour plus d'information.

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: Invalid pattern syntax: %pattern does not match %regex
fr: Syntaxe du motif invalide : %pattern ne correspond pas à %regex

en: Show scale
fr: Afficher l'échelle

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Lowercase letters, numbers and underscores only
fr: Lettres minuscules, nombres et tirets bas uniquement

en: The machine-readable name is already taken.
fr: Le nom système est déjà pris.

en: %name has been created.
fr: %name a été créé.

en: Box description
fr: Description de la boîte

en: Box body
fr: Corps de la boîte

en: Provides exports for custom blocks and spaces integration.
fr: Fournit des exportations pour les blocs personnalisés et l'intégration d'espaces.

en: Google Maps API Map
fr: Carte Google Maps API

en: Yahoo Maps API Map
fr: Carte Yahoo Maps API

en: <a href="!url">KML</a> overlay.
fr: Surcouche <a href="!url">KML</a>.

en: Google Maps Satellite Imagery.
fr: Google Maps Imagerie Satellite.

en: Google Maps Hybrid
fr: Google Maps Hybride

en: Google Maps with roads and terrain.
fr: Google Maps avec les routes et le terrain.

en: Google Maps Physical
fr: Google Maps Physique

en: Yahoo Maps Hybrid
fr: Yahoo Maps Hybride

en: Yahoo hybrid of streets and satellite tiles.
fr: Yahoo hybride de rues et d'images satellite.

en: Virtual Earth (Bing) satellite tiles.
fr: Virtual Earth (Bing) carrés satellite.

en: Virtual Earth (Bing) hybrid of streets and satellite tiles.
fr: Virtual Earth (Bing) hybride de rues et d'images satellite.

en: Invisible style
fr: Style invisible

en: Invisible default style.
fr: Style par défaut invisible.

en: Select a layer type to create a new layer.
fr: Sélectionner un type de couche pour créer une nouvelle couche.

en: OpenLayers Views Vector
fr: Vecteur des vues OpenLayers

en: Data layer for OpenLayers maps.
fr: Couche de données pour les cartes OpenLayers.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
fr: Définir ce contexte lorsque le site est affiché dans la langue sélectionnée.

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: Please reload the page to view this block.
fr: Veuillez recharger la page pour voir ce bloc.

en: Dependent locality
fr: Localité dépendante

en: Enable hoverIntent detection.
fr: Activer la détection hoverIntent.

en: <p>Block-specific Superfish settings could be found at !link</p>
fr: <p>Les paramètres spécifiques aux blocs Superfish sont sur la page !link.</p>

en: Superfish settings
fr: Paramètres de Superfish

en: The menu you want to be displayed using Superfish.
fr: Le menu que vous voulez afficher avec Superfish.

en: Menu Depth
fr: Profondeur du menu

en: Menu Type
fr: Type de menu

en: Slide-in effect
fr: Effet coulissant (<em>slide-in</em>)

en: Mouse delay
fr: Délai de la souris

en: Drop shadows
fr: Ombres portées (<em>drop shadows</em>)

en: Auto-arrows
fr: Flèches auto

en: Configure Superfish Menus
fr: Configurer les menus Superfish

en: Data options
fr: Options des données

en: Text box
fr: Zone de texte

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
fr: Les éléments clé-valeur doivent être saisis séparés par un pipe. ex&nbsp;: clé|Une option

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fr: Webform permet d'attacher aux nœuds des formulaires et des questionnaires.

en: To add one, create a !types piece of content.
fr: Pour en ajouter un, créer un contenu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fr: Webform n'est actuellement activé sur aucun type de contenu.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fr: Pour utiliser Webform, veuillez l'activer sur au moins un type de contenu sur cette page.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fr: Cette page liste tous les contenus du site qui peuvent avoir un webform qui leur soit attaché.

en: Webform-enabled piece of content
fr: Webform - Élément de contenu activé

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fr: Visitez la page <a href="!url">Webform settings</a> et activez le module Webform sur au moins un type de contenu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fr: Optionnel: Activez le module Webform sur plusieurs types en visitant la page <a href="!url">Webform settings</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fr: <p>Ce module permet de créer des formulaires ou des questionnaires et de définir leur contenu. Les éléments soumis au travers de ces formulaires sont stockés dans la base de données mais aussi optionnellement envoyés par courriel à une adresse prédéfinie.</p>
          <p>Voici comment en créer un :</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Aller sur <a href="!create-content">Créer du contenu</a> et ajouter un élément de contenu !types.</li>
            <li>Après avoir enregistré le nouveau contenu, vous serez redirigé à la liste principale des champs du formulaire qui sera créé. Ajoutez les champs que vous souhaitez voir apparaître sur votre formulaire.</li>
            <li>Une fois que vous avez fini d'ajouter des champs, vous avez la possibilité d'envoyer des courriels à l'administrateur ou à l'utilisateur qui a rempli le formulaire. Cliquez sur le sous-onglet <em>E-mails</em> sous l'onglet <em>Webform</em> du contenu.</li>
            <li>Enfin, visitez le sous-onglet <em>Paramètres du formulaire</em> sous l'onglet <em>Webform</em> pour configurer les dernières options de votre formulaire.
              <ul>
              <li>Ajoutez un message de confirmation et/ou une URL de redirection qui sera affiché(e) une fois que le formulaire aura été soumis avec succès.</li>
              <li>Paramétrez une limite de soumissions.</li>
              <li>Déterminez quels rôles sont autorisés à soumettre le formulaire.</li>
              <li>Options de configuration avancée, comme par exemple autoriser les brouillons, ou montrer aux utilisateurs un message qui indique la façon dont il peuvent éditer leurs soumissions de formulaire.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Votre formulaire est maintenant prêt à être visualisé. Lorsque vous aurez reçu des soumissions, vous pourrez consulter les résultats soumis par les utilisateurs en visitant l'onglet <em>Résultats</em> sur le contenu.</li>
          </ul>
          <p>De l'aide sur l'ajout et la configuration de nouveaux composants sera affichée une fois que vous aurez ajouté votre premier composant.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fr: Un champ texte spécial qui accepte les adresses de courriels.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fr: Permettre aux utilisateurs de transférer des fichiers de types configurables.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Organize forms into multiple pages.
fr: Organiser les formulaires en plusieurs pages.

en: Select options
fr: Liste de sélection

en: Value of !component
fr: Valeur de !component

en: Value of "!component"
fr: Valeur de "!component"

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Edit e-mail settings
fr: Modifier les paramètres e-mail

en: Delete e-mail settings
fr: Effacer les paramètres e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fr: Vérifier si toutes les valeurs entrées pour ce champ sont uniques. La même valeur ne peut pas être utilisée deux fois.

en: no upload
fr: pas de téléversement

en: !name (hidden)
fr: !name (caché)

en: Other...
fr: Autre...

en: Allow "Other..." option
fr: Autoriser l'option "Autre..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fr: Cochez cette option si vous voulez autoriser les utilisateurs à entre une option qui n'est pas dans la liste.

en: Text for "Other..." option
fr: Texte pour l'option "Autre..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fr: Si d'autres options sont autorisées, saisir le texte à afficher pour activer ces options.

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Width of the textarea.
fr: Largeur de la zone de texte.

en: Height of the textarea.
fr: Hauteur de la zone de texte.

en: Maximum length of the textfield value.
fr: Longueur maximum de la valeur du champ texte.

en: Webform-enabled content types
fr: Types de contenus avec prise en charge Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fr: Webform vous permet d'activer les composants Webform sur tout type de contenu. Choisir les types sur lesquels vous voulez associer des composants Webform.

en: E-mail address format
fr: Format d'adresse électronique

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fr: Format long : "Nom Exemple" &lt;nom@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fr: Format court : nom@exemple.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fr: La plupart des serveurs acceptent le format "long" qui permet d'afficher le nom de l'expéditeur d’une manière plus compréhensible. Cependant, beaucoup de serveurs Windows ne sont pas capables d'envoyer des messages dans ce format. Changez cette option si vous rencontrez des problèmes lors de l'envoi de corriels par Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fr: Il n'y a actuellement aucun formulaire webform sur votre site. Créez un contenu !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut ignorer cette page.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut afficher cet élément de formulaire.

en: Conditional rules
fr: Règles conditionnelles

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fr: Sélectionner un autre composant pour décider si ce composant doit être affiché ou masqué. Vous pouvez seulement sélectionner les composants présents avant le saut de page le plus récent.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fr: Lister les valeurs, une par ligne, qui déclencheront cette action. Si vous laissez ceci vide, ce composant sera toujours affiché.

en: Include all components
fr: Inclure tous les composants

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fr: N’envoie actuellement aucun courriel, ajouter un destinataire ci-dessous.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fr: Les soumissions du formulaire seront envoyés par e-mail à cette adresse. N'importe quel champ e-mail, liste d'options, ou champ caché peut être sélectionné comme destinataire. Des adresses e-mail multiples doivent être séparées par des virgules.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fr: N'importe quel champ texte, liste déroulante, ou champ caché peut-être sélectionné en tant que sujet pour les e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fr: N'importe quel champ e-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant qu'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fr: N'importe quel champ E-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant que nom de l'expéditeur.

en: No available components
fr: Pas de composant disponible

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fr: Un modèle d'e-mail peut personnaliser l'affichage des e-mails.

en: Included e-mail values
fr: Valeurs incluses dans l'e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans le jeton %email_values. Les valeurs individuelles peuvent toutefois être imprimées si elles sont explicitement spécifiées dans le modèle %email[key].

en: Save e-mail settings
fr: Enregistrer les paramètres de courriel

en: E-mail header details
fr: Détails des entêtes de courriel

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fr: Lorsque vous ajoutez une adresse électronique personnalisée, le champ courriel est requis.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fr: L'adresse de courriel saisie "@email" n'est pas valide.

en: Email settings added.
fr: Paramètres de courriel ajoutés.

en: Email settings updated.
fr: Paramètres de courriel mis à jour.

en: Delete e-mail settings?
fr: Supprimer les paramètres de courriel ?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fr: Ceci supprimera immédiatement les paramètres de courriel basés sur le composant @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fr: Cela va supprimer la configuration d'envoi de courriel à l'adresse @address

en: E-mail settings deleted.
fr: Paramètres d'e-mail supprimés.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fr: Limiter le nombre de soumissions <em>par utilisateur</em>. Un utilisateur est identifié par son nom de connexion s'il est connecté , ou par son adresse IP et un cookie si anonyme. L'utilisation des cookies peut être modifié dans la <a href="!url">configuration globale de webform</a>.

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Show the notification about previous submissions.
fr: Montrer la notification de soumissions précédentes.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: The form settings have been updated.
fr: Les paramètres du formulaire on été mis à jour.

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: @sid (draft)
fr: @sid (ébauche)

en: Select list options
fr: Sélectionner la liste des options

en: Select list format
fr: Sélectionner le format des listes

en: Separate
fr: Séparé

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Included export components
fr: Composants d'export inclus

en: The selected components will be included in the export.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans l'export.

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fr: Les options séparées sont plus appropriée pour la construction de rapports, de graphiques et de statistiques dans une feuille de calcul.

en: My select list
fr: Ma liste de sélection

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: Submitted on %date
fr: Soumis le %date

en: Submitted by user: %username
fr: Soumis par l'utilisateur: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fr: Soumis par un utilisateur anonyme : [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fr: L'identifiant (ID) de soumission de la soumission.

en: Whether or not the submission is a draft.
fr: Si la soumission est un brouillon ou non.

en: The date this submission was submitted.
fr: La date à laquelle cette soumission a été soumise.

en: Remote address
fr: Adresse distante

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fr: L'adresse IP distante de l'utilisateur qui a envoyé cette soumission.

en: Provide a simple link to view the submission.
fr: Fournir un lien pour visualiser la soumission.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la soumission.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la soumission.

en: Webform submission count
fr: Nombre de soumissions du formulaire Webform

en: The number of webform submissions on this node.
fr: Le nombre de soumissions Webform sur ce nœud.

en: The number of webform submissions for this user.
fr: Le nombre de soumissions Webform de cet utilisateur.

en: Webform form body
fr: Corps du formulaire Webform

en: The Webform form body display for this node.
fr: L'affichage du corps du formulaire Webform pour ce nœud.

en: draft
fr: ébauche

en: OAuth Settings
fr: Paramètres OAuth

en: Invalid OAuth token.
fr: Jeton OAuth invalide.

en: Twitter Redirect
fr: Redirection Twitter

en: Sign-in
fr: Connexion

en: Coffee
fr: Café

en: Light blue
fr: Bleu clair

en: The main OpenStreetMap map
fr: La principale carte OpenStreetMap

en: <a href="@cloudmade">Get a CloudMade account and API Key</a>
fr: <a href="@cloudmade">Obtenez un compte Cloudmade et une clé d'API</a>

en: <a href="@google">Obtain an API key from Google for your domain</a>
fr: <a href="@google">Obtenir une clé d'API à partir de Google pour votre domaine</a>

en: OpenLayer styles are stored versions of 
            <a href="@ols">javascript StyleMap objects</a>, but are much easier to 
            configure through an interface. Styles will typically define the icon, 
            fill color, border, and radius of points or polygons, so they are used 
            on overlays more often than base layers, which are not affected by vector 
            styles.
fr: Les styles OpenLayers sont des versions stockées d'<a href="@ols">objets javascript StyleMap</a> bien plus faciles à configurer grâce à une interface. Typiquement, les styles définissent les icônes, les couleurs de remplissage, les bordures, les rayons de points ou les polygones, ils sont donc plus souvent utilisés dans les premiers plans (overlays) que les couches de base, qui ne sont pas affectées par les styles vectoriels.

en: Layers are stored versions of javascript OpenLayers layer 
            objects. They point at a data source, like OpenStreetMap, Google Maps, 
            or Drupal itself, and sometimes define the zoom levels for which they apply.
fr: Les couches sont des versions stockées de couches javascript OpenLayers. Elles pointent vers des données sources comme OpenStreetMap, Google Maps, 
    ou Drupal lui-même, et définissent parfois les niveaux de zoom auxquels elle s'appliquent.

en: Commercial layer providers like Google will require API keys 
            to ensure that users are't abusing the service and to enforce limits. Not all 
            of these keys are required, of course, only those that are used on a site.
fr: Les fournisseurs de services comme Google requièrent une clé API pour s'assurer que l'utilisateur n'abuse pas du service et n'enfreint pas la loi. Toutes les clés ne sont pas indispensables bien sûr, mais uniquement celle utilisées pas le site.

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: Box title
fr: Titre du bloc

en: Invalid URL %url.
fr: URL invalide %url.

en: The subject of the comment.
fr: Le sujet du commentaire.

en: The currently logged in user.
fr: L'utilisateur actuellement connecté.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fr: Le poids du terme, qui est utilisé pour ordonner les termes lors de l'affichage.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fr: Les termes parents du terme de taxonomie.

en: The roles of the user.
fr: Les rôles de l'utilisateur.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximale d'un alias généré. 100 est la valeur recommandée. @max est la valeur maximum possible. Voir <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour les détails.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fr: Que doit faire Pathauto lors de la mise à jour d'un élément de contenu possédant déjà un alias ?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fr: Quand un motif inclut certains caractères (comme ceux avec des accents), Pathauto doit-il essayer de les translittérer dans l'alpha ASCII-96 ? La translittération est gérée par le module Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
fr: Réduire les chaînes à des lettres et des chiffres

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fr: Mots à retirer de l'alias d'URL, séparés par une virgule. Ne pas utiliser ceci pour retirer de la ponctuation.

en: Choose aliases to delete
fr: Choisissez les alias à supprimer

en: All aliases
fr: Tous les alias.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fr: <strong>Note:</strong> il n'y a pas de confirmation. Soyez certain de ce que vous faites avant de cliquer sur le bouton "Supprimer les alias maintenant!".<br />Vous devriez peut-être faire une sauvegarde de la base de données ou de la table url_alias avant d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fr: Alias %alias ignoré à cause d'un conflit avec un chemin existant.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fr: Alias %alias ignoré car identique au chemin interne.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source, remplaçant %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fr: Nouvel alias %alias créé pour %source.

en: Maximum alias and component length
fr: Longueur maximum de l'alias et des composants

en: Administer pathauto
fr: Administrer pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fr: Permet à un utilisateur de configurer des modèles pour les alias automatiques et de supprimer en masse des alias d'URL.

en: Notify of Path Changes
fr: Notifier en cas de changement de chemin

en: Determines whether or not users are notified.
fr: Détermine si les utilisateurs sont avertis ou non.

en: User blogs
fr: Blogs d'utilisateur

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: The file description
fr: La description du fichier

en: Remote URL
fr: URL distante

en: [empty string]
fr: [chaîne de caractères vide]

en: Translation of views strings and content selection for views. Requires Views 3.x
fr: Traduction d'étiquettes views et sélection de contenu sous views. Requiert Views 3.x

en: Use the locale system as implemented by the Views translation module.
fr: Utiliser le même système de localisation que le module de traduction de Views.

en: Forum settings
fr: Paramètres du forum

en: Wysiwyg profiles
fr: Profils wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fr: Un profil Wysiwyg est associé à un format de saisie. Un profil Wysiwyg définit quel éditeur doit être chargé côté client en fonction du format de saisie, quels boutons et thèmes doivent être activés, comment l'éditeur doit apparaître, et quelques autres fonctions spécifiques à l'éditeur.

en: Div container
fr: Div conteneur

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Check spelling as you type
fr: Vérification de l'orthographe lors de la frappe

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fr: Pour assigner un éditeur différent à un format de texte, cliquez d'abord sur "delete" pour supprimer celui qui existe déjà.

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: The file @title is in use and cannot be deleted.
fr: Le fichier @title est utilisé et ne peut pas être supprimé.

en: The file @title was not deleted due to an error.
fr: Le fichier %title n'a pas été supprimé suite à une erreur.

en: File @title was deleted
fr: Le fichier @title a été supprimé

en: Manage files used on your site.
fr: Gérer les fichiers utilisés sur votre site.

en: Access all webform results
fr: Accéder à tous les résultats de formulaires

en: Access own webform results
fr: Accéder à ses propres résultats de formulaires

en: Edit all webform submissions
fr: Modifier toutes les soumissions de formulaires

en: Delete all webform submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Access own webform submissions
fr: Accéder à ses propres soumissions de formulaires

en: Edit own webform submissions
fr: Modifier ses propres soumissions de formulaires

en: Delete own webform submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions de formulaires

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: !module has been installed.
fr: !module a été installé.

en: Delete configuration profile
fr: Supprimer le profil de configuration

en: The file has been renamed to %filename.
fr: Le fichier a été renommé %filename.

en: %filename has been uploaded.
fr: %filename a été transféré.

en: %filename is in use by another application.
fr: %filename est utilisé par une autre application.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota de répertoire. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota utilsateur total. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fr: Vous n'avez accès à aucun profil de configuration pour l'utilisation de l'explorateur de fichiers !

en: Directory %dirname is not accessible.
fr: Le répertoire %dirname n'est pas accessible.

en: Access to %directory was denied.
fr: L'accès à %directory a été refusé.

en: You can not perform this operation.
fr: Vous ne pouvez pas réaliser cette opération.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fr: Afin d'envoyer un fichier vers une application externe, double-cliquer sur la ligne correspondant au fichier.

en: Administer IMCE
fr: Administrer IMCE

en: Define the upload quota per directory.
fr: Définissez la limite de taille par répertoire

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Spécifiez les extensions de fichier autorisées pour l'envoi. Séparez les extensions par une espace et n'incluez pas le point avant l'extension.

en: Current menu
fr: Menu actuel

en: Block title as link
fr: Titre du bloc sous forme de lien

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fr: Faire du titre par défaut du bloc un lien vers cet élément de menu. Un titre de bloc supplanté ne sera pas un lien.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fr: Ce titre sera utilisé dans l'administration pour identifier ce bloc. Si vide, le titre normal sera utilisé.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fr: <strong>Déplier tous les enfants</strong> de cette arborescence.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fr: <strong>Trier</strong> l'arborescence de menu suivant la trace de l'élément de menu actif.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fr: Si un bloc est configuré pour utiliser <em>"le menu sélectionné par la page"</em>, le bloc sera généré à partir du premier menu "disponible" contenant un lien vers la page.

en: Select from the @menu_name menu
fr: Sélectionner depuis le menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fr: La liste ci-dessus <em>n'affectera pas</em> les blocs de menu qui sont configurés pour utiliser un menu spécifique.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fr: Pour en savoir plus sur la configuration des blocs de menu, consulter <a href="!url">l'aide avancée de Menu block</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fr: Pour les arborescences de menu qui commencent au second niveau ou plus bas, le titre par défaut du bloc sera le titre pour l'élément de menu parent du niveau spécifié. Si cette option est cochée, le titre du bloc sera un lien vers cet élément de menu.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fr: Pour aider à identifier le bloc sur la page d'administration des blocs, vous pouvez spécifier un titre unique qui sera utilisé sur cette page. S'il est vide, le titre par défaut sera utilisé.

en: All children of this menu will be expanded.
fr: Tous les enfants de ce menu seront dépliés.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fr: Les thèmeurs doivent tenir compte de la multitude de classes, gabarits et fonctions de thème mis à leur disposition. Consulter la <a href="!url">documentation en ligne</a> ou le fichier README.txt (en) pour des informations détaillées sur chacun d'eux.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fr: En plus, Menu block implémente HOOK_get_menus() et HOOK_menu_block_tree_alter(). Voir menu_block.api.php pour la documentation.

en: the menu selected by the page
fr: le menu sélectionné par la page

en: Configure menu block.
fr: Configurer le bloc de menu.

en: Menu tree
fr: Arborescence de menu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fr: Une arborescence configurable fournie par Menu block.

en: %menu menu tree
fr: arborescence du menu %menu

en: menu tree of %menu
fr: arborescence du menu %menu

en: The block "%name" has been removed.
fr: Le bloc "%name" a été supprimé.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fr: Pour ajouter de nouveaux blocs de menu, utiliser le lien "<a href="!add-url">Ajouter un bloc de menu</a>" sur la <a href="!block-url">page d'administration des blocs</a>. Vous aurez alors la possibilité de configurer votre bloc de menu avant de l'ajouter.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fr: Par exemple, si le chemin du menu actif pour le menu de gestion est : Administrer > Structure > Menus > Menu principal, un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 1er niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Administrer". Un bloc de menu configuré pour démarrer avec le 3ème niveau du menu de gestion affichera un bloc avec pour titre "Structure".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: Pour utiliser des blocs de menu, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fr: Une version 5.x-1.x de Menu block a été détectée et une tentative de mise à jour a été effectuée. Malheureusement, vous auriez du mettre à jour à la version 5.x-2.x avant votre passage à Drupal 7. Il est possible que vous deviez reconfigurer tous vos blocs de menu.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fr: La version 5.x-2.x de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fr: La version 6.x-2.0 de Menu block a été mise à jour au format de stockage des données de la 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fr: La version 6.x-2.x de Menu block a été mise à jour pour utiliser les nouveaux noms des menus dans Drupal 7. Pour utiliser les blocs de menu dans Drupal 7, utilisez le lien "Ajouter un bloc de menu" sur la <a href="@url">page de gestion des blocs</a>.

en: The number of Superfish menu blocks.
fr: Le nombre de blocs menu Superfish

en: The number of child levels starting with the parent selected above. <strong>-1</strong> means all of them, <strong>0</strong> means none of them.
fr: Le nombre de niveaux enfant commençant avec le parent sélectionné ci-dessus. <strong>-1</strong> pour tous, <strong>0</strong> pour aucun.

en: Use jQuery BgiFrame plugin for this menu.
fr: Utiliser le plugin jQuery BigFrame pour ce menu.

en: Helps ease the pain when having to deal with IE z-index issues.
fr: Facilite la gestion des problèmes de z-index d'IE.

en: Advanced CSS settings
fr: Paramètres avancés de CSS

en: Extra CSS
fr: CSS supplémentaires

en: jQuery Superfish plugin for your Drupal menus.
fr: Plugin jQuery Superfish pour vos menus Drupal.

en: Webform client form.
fr: Formulaire client Webform.

en: Default value timezone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fr: Options à sélectionner par le haut. Habituellement ce sont des notations telles que "nul" à "excellent" ou "pas du tout d'accord" à "tout à fait d'accord".

en: Customize option keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés d'options (Avancé)

en: Questions list down the side of the grid.
fr: Liste des questions en bas à côté de la grille.

en: Customize question keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés des questions (Avancé)

en: Load a pre-built option list
fr: Charger une liste d'options pré-configurée

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fr: Utiliser une liste d'options pré-configurée plutôt qu'insérer des options manuellement. En utilisant une liste pré-configurée, les options ne seront pas éditables.

en: Customize keys (Advanced)
fr: Personnalisation des clés (Avancé)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
fr: Cochez cette options si vous souhaitez que le composant de sélection soit une liste déroulante plutôt que des boutons radio ou des cases à cocher.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fr: L'enregistrement de l'ordre du formulaire a échoué car les éléments suivants ont la même clé de formulaire et sont sous le même parent. Modifiez chaque composant et donnez-leur une clé de formulaire unique, puis tentez de les déplacer à nouveau.

en: Edit component: @name
fr: Modifier le composant : @name

en: US states
fr: États des États-Unis

en: Northern Marianas Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Development (Uncompressed Code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: &copy;<a href="@ccbysa">CCBYSA</a> 2010
          <a href="@openstreetmap">OpenStreetMap.org</a> contributors
fr: &copy;<a href="@ccbysa">CCBYSA</a> 2010
          contributeurs <a href="@openstreetmap">OpenStreetMap.org</a>

en: Available Features
fr: Fonctionnalités disponibles

en: Attributes and Styling
fr: Attributs et Style

en: Enable popup calendar
fr: Activer le calendrier popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fr: Activer un sélecteur de date JavaScript à côté du champ de date

en: Open popup calendar
fr: Ouvrir la popup de calendrier

en: Attachment before
fr: Vue attachée avant

en: Attachment after
fr: Vue attachée après

en: Configuration is being provided by code.
fr: La configuration est fournie par le code.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fr: Supprimer les blocs de menu standard de Drupal

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fr: Sur la page d'administration des blocs, cacher les blocs de menu standards de Drupal.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fr: Il n'y a actuellement aucun bloc de menu pouvant être exporté.

en: Use this in your !module.module file:
fr: Utilisez ceci dans votre fichier !module.module :

en: Menu Block Export
fr: Export de blocs de menu

en: Provides export interface for Menu block module.
fr: Fournit une interface d'export pour le module Menu block.

en: No tokens available.
fr: Aucun jeton (<em>token</em>) disponible.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: Translation source node
fr: Nœud source de la traduction

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: Horizontal bar
fr: Barre horizontale

en: Standard satellite map
fr: Carte satellite standard

en: Hybrid satellite map
fr: Carte satellite hybride

en: Terrain map
fr: Carte topographique

en: Scrollwheel
fr: Molette de défilement

en: Are you sure you want to revert the block %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir le bloc personnalisé %name ?

en: Delete box
fr: Supprimer la boîte

en: Cannot save box without a specified delta.
fr: Impossible d'enregistrer la boîte sans un delta spécifié.

en: <a href="!url">CloudMade</a> Custom Map
fr: Carte personnalisée <a href="!url">CloudMade</a>

en: <a href="!url">MapTiler</a> or GDAL2Tiles
fr: <a href="!url">MapTiler</a> ou GDAL2Tiles

en: Translation update status
fr: Statut de mise à jour des traductions

en: There are available updates
fr: Il y a des mises à jour disponibles

en: All your translations are up to date
fr: Toutes vos traductions sont à jour

en: A module provides this configuration.
fr: Un module fournit cette configuration.

en: Tokens related to the %name entities.
fr: Jetons associés aux entités %name.

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
fr: Problème de CAPTCHA : la fonction hook_captcha() du module %module a fourni un résultat inattendu lors d'une tentative de récupération du type de défi %type depuis le formulaire %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
fr: Image CAPTCHA nécessite GD library

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas être installé car votre installation de PHP ne fournit pas la <a href="!gddoc">bibliothèque GD</a> qui est requise pour générer des images.

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: This layer is provided by a view, so it must be exported via the 
                  Views interface as a view. <a href="@url">Export this view 
                  using the views module.</a>
fr: Cette couche est fournie par une vue, elle doit donc être exportée par l'interface de Views comme une vue. <a ref="@url">Exporter cette vue en utilisant le module Views.</a>

en: Do <strong>not</strong> add <strong>first \ middle \ last</strong> classes to single menu items.
fr: Ne <strong>pas</strong> ajouter les classes <strong>first \ middle \ last</strong> aux éléments de menu uniques.

en: Disable serving of private files
fr: Désactiver la distribution de fichiers privés

en: Display file browser tab in user profile pages.
fr: Afficher l'onglet explorateur de fichiers dans les pages de profil des utilisateurs.

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

en: Local action
fr: Action locale

en: Label element
fr: Élément étiquette

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, la validité du format de l'URL sera verifiée durant la validation.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel et la soumission d'un titre seul sera acceptée. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Lors de l'affichage, le lien aura cet attribut de classe (class). Les classes doivent être séparées par des espaces.

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Enforce crop box ratio
fr: Forcer les proportions de la zone de recadrage

en: Enforce minimum crop size based on the output size
fr: Forcer une taille minimale de recadrage en fonction de la taille du rendu

en: Check this to force a minimum cropping selection equal to the output size. NOTE: If you leave this unchecked you might get zoomed pixels if the cropping area is smaller than the output resolution.
fr: Cocher cette case pour imposer que la zone de recadrage sélectionnée soit égale à la taille du rendu. REMARQUE : Si vous laissez cette case décochée, certains pixels pourraient être grossis si la zone de recadrage est plus petite que la résolution du rendu.

en: Target resolution must be defined as WIDTH_HEIGHT if minimum is to be enforced.
fr: La résolution cible doit être définie, sous la forme LARGEUR_HAUTEUR si la taille minimale de la zone de recadrage est forcée.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Manage maps, layers, styles, and map behaviors.
fr: Gérer les cartes, les couches, les styles et le comportement des cartes.

en: Dash
fr: Tiret

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA dans un formulaire en plusieurs étapes/lors d'une prévisualisation si l'utilisateur a déjà validé un CAPTCHA précédemment.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur un type de formulaire en particulier, dès que l'utilisateur a validé un CAPTCHA sur un formulaire de ce même type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur aucun formulaire, dès que l'utilisateur a validé n'importe quel CAPTCHA du site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
fr: Définir si les défis doivent être omis durant le reste d'une session une fois que l'utilisateur à répondu avec succès à un défi.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
fr: Attaque à base de réutilisation de session de CAPTCHA détectée.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fr: Les variables disponibles sont : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Edit components
fr: Éditer les composants

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fr: Tous les composants de ce type sont déjà exportés dans d'autres fonctionnalités (features) ou modules.

en: Required by: !dependents
fr: Requis par : !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut pas être activée car certains de ces pré-requis ne sont pas remplis.

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Custom ruleset
fr: Ensemble de droits personnalisé

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fr: Les droits personnalisés sont des combinaisons de plugins d'accès que vous pouvez utiliser pour le contrôle d'accès, les critères de sélection et la visibilité des panneaux.

en: There are no custom rulesets.
fr: Il n'y a aucun ensemble de règles personnalisés.

en: Manage custom rulesets
fr: Gérer les ensembles de règles personnalisés

en: Custom rulesets
fr: Ensembles de droits personnalisés

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fr: Crée des droits d'accès personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: ruleset
fr: ensemble de règles

en: Ruleset
fr: Ensemble de règles

en: rulesets
fr: ensembles de règles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fr: Les panneaux de contenus personnalisés sont du HTML de base que vous saisissez et qui peut être réutilisé dans tous vos pannneaux.

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content pane
fr: volet de contenu

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: @type will not display due to missing context
fr: @type ne sera pas affiché en raison d'un contexte manquant

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fr: Il manque la clé %key dans la définition du plugin @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fr: La définition du plugin @plugin ne peut trouver le schéma %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fr: La définition du plugin @plugin utilise %schema, mais ne dispose pas d'une section d'export.

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %title ?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fr: Cette action supprimera définitivement toutes les personnalisations apportées à cet élément.

en: The item has been reverted.
fr: L'élément a été rétabli.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fr: Vous pouvez importer une définition exportée en collant le code de l'objet dans le champ ci-dessous.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fr: La propriété "clé primaire" de la définition de l'export de @table est manquante.

en: Configure style
fr: Configurer le style

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Missing/deleted content
fr: Contenu manquant/supprimé

en: Make this content reusable
fr: Rendre ce contenu réutilisable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de ce contexte. Il doit être unique, et ne peut contenir que des caractères alpha-numériques et des caractères de soulignement. Une fois créé, vous ne pourrez pas changer ce nom.

en: Link the node title to the node
fr: Lier le titre du nœud au nœud

en: Select a build mode for this node.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce nœud.

en: Shows links to register or login.
fr: Affiche les liens pour s'inscrire ou se connecter.

en: - No tag -
fr: Aucune balise

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fr: Vous avez des changements non enregistrés. Ces changements seront temporaires jusqu'à ce que vous cliquiez <em>Enregistrer</em>

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: @plugin code
fr: Code de @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
fr: Permettre à l'import de supplanter un enregistrement existant.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: L'id d'exportation ne peut comporter que des lettres minuscules des caractères de soulignement et des chiffres.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Node edit form from node
fr: Formulaire d'édition depuis un nœud

en: Adds node edit form from a node context.
fr: Ajoute le formulaire de modification de nœud depuis un contexte de nœud.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fr: Les style personalisés peuvent être appliqués aux régions et aux panneaux de Panels.

en: There are no custom styles.
fr: Il n'y a aucun style personnalisé.

en: Manage styles
fr: Gérer les styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fr: Créer des styles personnalisés pour des applications comme Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fr: Il n'y actuellement aucun style disponible à l'ajout. Vous devriez activer un module qui les utilise, comme Panels.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Select style type
fr: Sélectionner le type de style

en: View attachment
fr: Vue jointe

en: View context
fr: Contexte de la vue

en: "Before" attachment
fr: Élément joint "Avant"

en: "After" attachment
fr: Élément joint "Après"

en: You must select at least one attachment to display.
fr: Vous devez sélectionner au moins une pièce jointe à afficher.

en: "@context" attachment
fr: Pièce jointe de "@context"

en: View empty text
fr: Texte de vue vide

en: Display the view empty text if there are no results.
fr: Afficher le texte de vue vide s'il n"y a pas de résultat.

en: "@context" empty text
fr: Texte de "@context" vide

en: View exposed widgets
fr: Widgets exposés de la vue

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fr: Afficher les widgets exposés de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" exposed widgets
fr: Widgets exposés de "@context"

en: View feed icon
fr: Icône de flux de la vue

en: Display the view feed icon if there are no results.
fr: Afficher l'icône de flux de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" feed icon
fr: Icône de flux de "@context"

en: View footer
fr: Pied de page de la vue

en: Display the view footer if there are no results.
fr: Afficher le pied de page de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" footer
fr: Pied de page de "@context"

en: View header
fr: Entête de la vue

en: Display the view header if there are no results.
fr: Afficher l'entête de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" header
fr: Entête de "@context"

en: View pager
fr: Pagination de la vue

en: Display the view pager if there are no results.
fr: Afficher la pagination de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" pager
fr: Pagination de "@context"

en: View row
fr: Voir la ligne

en: Select context
fr: Choisir un contexte

en: Configure rows
fr: Configurer les lignes

en: Invalid context selected.
fr: Contexte choisi invalide.

en: Context contains an invalid view.
fr: Le contexte contient une vue invalide.

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: Display specific fields
fr: Afficher certains champs

en: Row information
fr: Information de la ligne

en: Broken view
fr: Vue brisée

en: Displaying: !fields
fr: Affichage de : !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fr: Aucun champ affiché du fait d'une mauvaise configuration.

en: Displaying the configured row.
fr: Affichage de la ligne configurée.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: You must select a view.
fr: Vous devez choisir une vue.

en: Node from view
fr: Nœud à partir d'une vue

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Row number must be a positive integer value.
fr: Le numéro de ligne doit être un nombre entier positif.

en: Term from view
fr: Terme à partir d'une vue

en: User from view
fr: Utilisateur à partir d'une vue

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fr: Rend les résultats de vues disponibles comme un contexte d'utilisation dans les panneaux et autres applications.

en: Contains rows in contexts.
fr: Contiens des lignes dans les contextes.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fr: La configuration est figée et ne peut pas être changée.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fr: Cette configuration est fournie par un module, mais a été modifiée.

en: A custom configuration by a user.
fr: Une configuration personnalisée par un utilisateur.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fr: Dans le cas où une nouvelle révision doit être enregistrée, l'entrée du journal expliquant les changements pour cette version.

en: Creates revision
fr: Crée une révision

en: Whether saving this node creates a new revision.
fr: Si sauvegarde de ce nœud créé une nouvelle révision.

en: The current date and time.
fr: La date et l'heure actuelle.

en: Active for
fr: Actif pour

en: Only the current user
fr: Uniquement l'utilisateur courant

en: Only other users
fr: Uniquement les autres utilisateurs

en: Copy source
fr: Copier la source

en: Hide on-page translation from you
fr: Cacher l'interface de traduction pour votre profil

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: Release Date
fr: Date de version

en: contexts
fr: contextes

en: Show all regions
fr: Afficher toutes les régions

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
fr: Afficher toutes les régions y compris celles qui sont vides. Activez cette option si vous administrez votre site en utilisant l'éditeur intégré.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source du jeu de traductions du nœud courant.

en: Account cancellation URL
fr: URL d'annulation de compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression de ce compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de connexion à usage unique pour ce compte utilisateur.

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons liés aux liens de menus.

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: Tokens related to the current page request.
fr: Jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Page number
fr: Numéro de page

en: The book page associated with the node.
fr: La page de livre associée au nœud.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fr: Longueur maximum de chaque composant dans l'alias (ex.: [titre]). 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximum possible. Consultez <a href="@pathauto-help">l'aide de Pathauto</a> pour plus de détails.

en: The field %name is not a valid number.
fr: Le champ %name n'est pas un nombre valide

en: The field %name cannot be greater than @max.
fr: Le champ %name ne peut pas être supérieur à @max

en: The field %name cannot be less than @min.
fr: Le champ %name ne peut pas être inférieur à @min

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fr: Le champ <em>Chaînes à supprimer</em> ne doit pas contenir d'HTML. Assurez-vous de désactiver les éditeurs WYSIWYG pour ce champ.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fr: Sélectionnez les types de chemins n'ayant pas d'alias pour lesquels générer des alias d'URL

en: Bulk updating URL aliases
fr: Mise à jour en masse des alias d'URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fr[0]: 1 alias d'URL généré.
fr[1]: @count alias d'URL générés.

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Pattern for all @language @node_type paths
fr: Motif pour tous les chemins @language de @node_type

en: Updated alias for node @nid.
fr: Alias mis à jour pour le nœud @nid.

en: Taxonomy term paths
fr: Chemins de terme de taxonomie

en: Updated alias for term @tid.
fr: Alias mis à jour pour le terme @tid.

en: Forum paths
fr: Chemins des forums

en: Updated alias for forum @tid.
fr: Alias mis à jour pour le forum @tid.

en: User paths
fr: Chemins des utilisateurs

en: Updated alias for user @uid.
fr: Alias mis à jour pour l'utilisateur @uid.

en: Blog paths
fr: Chemins des blogs

en: Updated alias for blog user @uid.
fr: Alias mis à jour pour le blog de l'utilisateur @uid.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@url-patterns">URL alias patterns</a>.
fr: Pour contrôler le format des alias générés, consultez <a href="@url-patterns">les motifs des alias d'URL</a>.

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 nœud.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count nœuds.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 terme.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count termes.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fr[0]: Alias d'URL mis à jour pour 1 compte utilisateur.
fr[1]: Alias d'URL mis à jour pour @count comptes utilisateurs.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fr: Vous avez défini @name comme séparateur et décidé de le retirer lorsque rencontré dans les chaînes. Ceci peut poser des problèmes avec vos motifs surtout avec le jeton terme:chemin. Vous devriez probablement définir l'action de @name à "remplacer par le séparateur".

en: Translations saved.
fr: Traductions enregistrées.

en: Use ISO-8601 week numbers
fr: Utiliser les numéros de semaine ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fr: IMPORTANT ! Si cette case est cochée, le premier jour de la semaine DOIT être défini à Lundi

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fr: Lors de l'utilisation des numéros de semaine ISO-8601, le premier jour de la semaine doit être défini à Lundi.

en: Field @label (@field_name)
fr: Champ @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fr: Il n'y a pas de champs date dans cette base de données.

en: The date field which whose type should be changed.
fr: Le champ date dont le type devrait être changé.

en: The type of date to change the field to.
fr: Le type de date vers lequel changer le champ.

en: New type:
fr: Nouveau type :

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fr: Le type actuel est le même que le type sélectionné. Il n'y a rien à changer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fr: Le champ @field_name a été changé de @old_type en @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fr: Remplacer le type de champ date par un autre type de champ. En phase expérimentale, à utiliser avec précautions car cette opération comporte des risques.

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: Year range
fr: Intervalle d'années

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: view mode
fr: mode d'affichage

en: Displays items on a calendar.
fr: Affiche les éléments dans un calendrier.

en: For use with FullCalendar style
fr: Pour une utilisation avec le style FullCalendar

en: Administer features
fr: Administrer les Fonctionnalités (Features)

en: Perform administration tasks on features.
fr: Effectue des taches d'administration sur les fonctionnalités (features).

en: View, enable and disable features.
fr: Voir, activer et désactiver les fonctionnalités (features)

en: No projects or languages to update.
fr: Aucun projet ou langue à mettre à jour.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fr: Sélectionner une ou plusieurs langues à télécharger et mettre à jour.
    Si vous n'en sélectionnez aucune, elles seront toutes mises à jour.

en: Refresh information
fr: Actualiser l'information

en: Cannot find any translation updates.
fr: Ne peut trouver de mise à jour de traduction.

en: Fetched information about available updates from the server
fr: Informations à propos des mises à jour disponibles récupérées depuis le serveur

en: Update source
fr: Source de mise à jour

en: Never (manually)
fr: Jamais (manuellement)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fr: Sélectionnez la fréquence à laquelle vous voulez vérifier automatiquement les mises à jour de traduction pour les modules et les thèmes installés.

en: Update disabled modules
fr: Mettre à jour les modules désactivés

en: Enable if you want translations for disabled modules to be updated too. This comes with an important performance penalty so it is not recommended.
fr: Activer si vous voulez aussi mettre à jour les traductions des modules désactivés. Ceci pénalisera les performances de façon importante, ce n'est donc pas recommandé.

en: Store downloaded files
fr: Stocker les fichiers téléchargés

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fr: Les mises à jour de traduction remplacent celles existantes, les nouvelles sont ajoutées

en: Edited translations are kept, only default ones (previously imported) are overwritten and new translations are added
fr: Les traductions modifiées sont conservées, seulement celles par défaut (précédemment importées) sont écrasées et les nouvelles traductions sont ajoutées.

en: Local files and remote server.
fr: Fichiers locaux et serveur distant.

en: Local files only.
fr: Fichiers locaux seulement.

en: Remote server only.
fr: Serveur distant seulement.

en: Remote update available
fr: Mise à jour distante disponible

en: Local update available
fr: Mise à jour locale disponible

en: No information
fr: Pas d'information

en: Updating translation.
fr: Mise à jour de la traduction.

en: Downloading and importing files.
fr: Téléchargement et importation des fichiers.

en: Importing downloaded translation: %url.
fr: Importation de la traduction téléchargée : %url.

en: Failed download from %url
fr: Echec du téléchargement depuis %url

en: Successfully downloaded and imported translation from %url
fr: Traduction téléchargée et importée avec succès depuis %url

en: Imported translation file %name.
fr: Fichier de traduction %name importé.

en: Failed import of translation file %name.
fr: Echec de l'importation du fichier de traduction %name.

en: Successfully imported translations.
fr: Traductions importées avec succès.

en: Error importing translations.
fr: Erreur pendant l'importation des traductions.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
fr: %download_link téléchargé avec succès dans %tmpfile

en: Unable to download and save %download_link file to %tmpfile.
fr: Impossible de télécharger et d'enregistrer le fichier %download_link dans %tmpfile.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
fr: Erreur pendant la création du fichier temporaire pour le téléchargement dans %tmpdir.
    Le fichier distant est %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fr: Liste des dernières traductions importées et des mises à jour disponibles pour chaque module et langue activé.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fr: Si il y a des mises à jour disponibles, vous pouvez cliquer sur "Mise à jour" pour qu'elles soient immédiatement téléchargées et importées ; vous pouvez également modifier la configuration pour qu'elles le soient automatiquement sur la <a href="@update-settings">page des paramètres de mise à jour</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fr: Ce sont les paramètres du système de mise à jour des traductions. Pour mettre à jour vos traductions maintenant, consultez la <a href="@update-admin">page d'administration des mises à jour de traduction</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fr: Aucune information n'est disponible sur des potentielles mises à jour ou nouvelles traductions pour les modules et thèmes actuellement installés. Pour vérifier les mises à jour, vous devrez peut être <a href="@run_cron">lancer le planificateur de tâche (Cron)</a> ou bien vous pouvez <a href="@check_manually">vérifier manuellement</a>. Notez que la vérification des mises à jour disponibles peut prendre un certain temps, donc soyez patient.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fr: @checked traductions automatiquement vérifiées, @updated mises à jour.

en: Automatic update configuration
fr: Configuration de la mise à jour automatique

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fr: Il y a des mises à jour ou des nouvelles traductions disponibles pour les modules et les themes actuellement installés. Pour vérifier les mises à jour, vous pouvez consulter la <a href="@check_manually">page de mise à jour des traductions</a>.

en: Error opening socket @socket
fr: Erreur lors de l'ouverture de la socket @socket

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Administrative overlay
fr: Premier plan (overlay) administratif

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Une fois activé, seul les utilisateurs avec la <a href="@permissions-url">permission</a> "Utiliser le site en mode maintenance" sont habilités à accéder à votre site pour effectuer de la maintenance; tous les autres visiteurs voient le message de maintenance qui est configuré ci-dessous. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement par la <a href="@user-login">page de connexion utilisateur</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire de transfert où les images seront stockées.

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Web Property ID
fr: Identifiant (ID) Web Property

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
fr: Cet identifiant est unique pour chaque site que vous voulez suivre séparément, et est sous la forme UA-xxxxxxx-yy. Pour obtenir un identifiant Web Property, <a href="@analytics">enregistrez votre site dans Google Analytics</a>, ou si vous avez déjà enregistré votre site, allez à la page de Paramètres de Google Analytics pour voir l'identifiant à côté de chaque profil de site. <a href="@webpropertyid">Vous trouverez plus d'informations dans la documentation</a>.

en: You can select multiple values.
fr: Vous pouvez sélectionner plusieurs valeurs.

en: Anonymize visitors IP address
fr: Rendre anonyme les adresses IP des visiteurs

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
fr: Demander à Google Analytics de rendre anonyme les informations envoyées par le suiveur d'objets en supprimant le dernier octet de l'adresse IP avant son stockage. Notez que cela va réduire légèrement l'exactitude des rapports géographiques. Dans certains pays, il n'est pas autorisé de recueillir des informations d'identification personnelle pour des raisons de confidentialité et ce paramètre peut vous aider à respecter les lois locales.

en: Locally cache tracking code file
fr: Mettre en cache localement le fichier du code de suivi

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
fr: Si coché, le fichier de code de suivi est récupéré à partir de Google Analytics et mis en cache localement. Il est mis à jour quotidiennement à partir des serveurs Google, une copie locale des mises à jour du code de suivi est réalisée pour s'en assurer. A n'activer qu'après que Google Analytics a confirmé que le suivi du site fonctionne !

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
fr: Le code dans cette zone de texte sera ajouté <strong>avant</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
fr: Le code dans cette zone de texte sera ajouté <strong>après</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). Ceci est utile si vous souhaitez suivre un site depuis deux comptes.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
fr: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> est un service gratuit (enregistrement nécessaire) d'analyse de trafic et efficacité marketing de votre site Web.

en: The Rubik theme requires the !tao base theme in order to work properly.
fr: Le thème Rubik requiert le thème de base !tao pour fonctionner correctement.

en: Please confirm
fr: Veuillez confirmer

en: More help topics
fr: Plus de sujets d'aide

en: Posted by !username
fr: Posté par !username

en: Clean admin theme.
fr: Nettoyer le thème de l'administration.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: List handling
fr: Gestion de listes

en: Show first (if present)
fr: Afficher le premier (si présent)

en: Show item count
fr: Afficher le nombre d'éléments

en: List seperator
fr: Séparateur de liste

en: Link this field to its entity
fr: Lier ce champ à son entité

en: Use human-readable name
fr: Utiliser un nom affiché

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fr: Si ceci est coché, les noms des valeurs seront affichés plutôt que leurs identifiants internes.

en: At least @a
fr: Au moins @a

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: Newfoundland
fr: Terre-Neuve

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fr: IMCE donne accès à tous les fichiers du répertoire de fichiers privés sans restrictions. Ceci permet l'accès anonyme à tous les fichiers (/système/fichiers/nomdefichier) sauf si un module en restreint l'accès. Vous pouvez désactiver cette fonction ici.

en: Change view
fr: Changer la vue

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
fr: Un type de champ utilisé pour stocker des adresses postales conformément à la norme xNAL.

en: Dynamic address form
fr: Formulaire d'adresse dynamique

en: Available countries
fr: Pays disponibles

en: If no countries are selected, all countries will be available.
fr: Si aucun pays n'est sélectionné, tous les pays seront disponibles.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
fr: Gérer un champ d'adresse flexible, suivant la norme xNAL.

en: @entity "@property" property.
fr: Propriété "@property" de l'entité @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fr: Le nom système identifiant cette entité @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fr: Identifiant numérique interne de l'entité @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
fr: L'identifiant utilisé pour identifier en interne cette entité @entity.

en: @entity ID
fr: Identifiant de @entity

en: The unique ID of the @entity.
fr: L'identifiant unique de @entity.

en: After saving a new @entity
fr: Après l'enregistrement d'une nouvelle entité @entity

en: created @entity
fr: Entité @entity créée

en: After updating an existing @entity
fr: Après la mise à jour d'une entité @entity existante

en: updated @entity
fr: Entité @entity mise à jour

en: Before saving a @entity
fr: Avant d'enregistrer une entité @entity

en: saved @entity
fr: Entité @entity enregistrée

en: After deleting a @entity
fr: Après la suppression d'une entité @entity

en: deleted @entity
fr: Entité @entity supprimée

en: Access Bulk Exporter
fr: Accéder à l'exportation en lots

en: Export various system objects into code.
fr: Exporter les divers objets système dans le code.

en: Administer access rulesets
fr: Administrer les ensembles de règles d'accès

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fr: Ajouter, supprimer ou modifier des ensembles de règles d'accès personnalisés.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Wizard (no modal)
fr: Assistant (non modal)

en: Wizard (default modal)
fr: Assistant (modal par défaut)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Wizard (custom modal)
fr: Assistant (modal personnalisé)

en: Replace text with "hello world"
fr: Remplacer le texte par "bonjour le monde"

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: CTools Javascript Widgets
fr: Widgets Javascript CTools

en: Link 1
fr: Lien 1

en: Link 2
fr: Lien 2

en: Link 3
fr: Lien 3

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: Click to Drop Down
fr: Cliquer pour dérouler

en: Click to Collapse
fr: Cliquer pour réduire

en: Collapsible Div
fr: Div repliable

en: Hello World
fr: Bonjour Le Monde

en: remain here
fr: rester ici

en: Go to your account
fr: Aller à votre compte

en: your account
fr: votre compte

en: Login Success
fr: Connexion réussie

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Configure animal
fr: Configurer animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Configure sheep
fr: Configurer mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Configure lizard
fr: Configurer lézard

en: Raptor
fr: Rapace

en: Configure raptor
fr: Configurer rapace

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Merino
fr: Mérinos

en: Coriedale
fr: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
fr: Vous avez un mouton @type nommé "@name".

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: You have a @type lizard named "@name".
fr: Vous avez un lézard @type nommé "@name".

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: You have a @type @raptor named "@name".
fr: Vous avez un @type @raptor nommé "@name".

en: wild
fr: sauvage

en: domesticated
fr: domestiqué

en: Jump!
fr: Sauter!

en: Return to the examples page.
fr: Retourner à la page d'exemples.

en: You successfully jumped! !return_link
fr: Vous avez sauté avec succès ! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Post-Login Action
fr: Action d'après connexion

en: Successful Jumping
fr: Saut effectué avec succès

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fr: Exemple de Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fr: Montre comment utiliser la puissance de Chaos AJAX.

en: Administer custom content
fr: Administrer le contenu personnalisé

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fr: Ajouter, modifier et supprimer le contenu personnalisé CTools stocké par défaut

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: There are no wizards available at this time.
fr: Il n'y a aucun assistant disponible pour le moment.

en: Configure new !plugin_title
fr: Configurer nouveau !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fr: Configurer !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fr: Combinaison module/type demandée incorrecte : module @module et type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fr: Le plugin @plugin de type @owner:@type pointe vers le fichier manquant @file pour le gestionnaire de classe @class.

en: Use Page Manager
fr: Utiliser Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fr: Autorise les utilisateurs à utiliser la plupart des fonctionnalités de Page Manager, cependant certaines des plus puissantes sont limitées, car potentiellement dommageables pour le site. Notez que l'ensemble de fonctionnalités restreint vous laisse encore un énorme contrôle sur votre site web.

en: Administer Page Manager
fr: Administrer Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fr: Permet le contrôle total de Page Manager, c'est à dire le contrôle total de votre site. À accorder avec une extrême précaution.

en: Page manager context
fr: Contexte du gestionnaire de page (Page manager)

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.

en: 404 Page not found
fr: 404 Page non trouvée

en: 403 Access denied
fr: 403 Accès refusé

en: 301 Redirect
fr: 301 Redirection

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fr: Saisir le chemin de redirection. Vous pouvez utiliser les remplacements de mot-clés des contextes. Vous pouvez utiliser des URLs externes (http://www.example.com/foo) ou des URLs internes (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Export UI wizard cache
fr: Exporter le cache de l'assistant graphique

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: "@s" user signature
fr: "@s" signature de l'utilisateur

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'interface Stylizer de CTools.

en: Inherit path
fr: Hériter du chemin

en: Use on-page translation
fr: Utiliser la traduction sur les pages

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fr: Rend possible la traduction de l'interface Drupal depuis les pages.

en: Submit translations to localization server
fr: Soumettre les traductions au serveur de localisation

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
fr: Permet aux utilisateurs de soumettre des traductions à un serveur de localisation distant.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
fr: You devez fournir une adresse serveur, telle que http://localize.drupal.org

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" sur tous les contenus de type Webform. Généralement un droit d'administrateur.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" à l'auteur d'un contenu de type Webform qu'il a créé.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la modification de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Droit généralement réservés aux administrateurs.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la suppression de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Généralement un droit d'administrateur.

en: Form only
fr: Formulaire uniquement

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fr: Le mode d'affichage détermine quelle partie du formulaire doit être affichée dans le bloc.

en: Max upload size must be a number in KB.
fr: La taille maximale d'envoi doit être un nombre en KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fr: Le format par défaut pour les nouveaux paramètres des courriels. Les options de courriel des formulaires (Webforms) prennent le dessus par rapport aux paramètres système configurés dans la partie MIME mail.

en: Format override
fr: Surcharge du format

en: Per-webform configuration of e-mail format
fr: Configuration du format de courriel par formulaire webform

en: Send all e-mails in the default format
fr: Envoyer tous les courriels dans le format par défaut

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fr: Forcer l'envoi de tous les courriels des formulaires dans le format par défaut.

en: No available components.
fr: Aucun composant disponible.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications de votre template pour retrouver les valeurs par défaut?

en: Send e-mail as HTML
fr: Envoyer le mail au format HTML

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fr: Si activé, ce webform sera disponible dans un block.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Full, human-readable options (values)
fr: Complet, options affichées (valeurs)

en: Short, raw options (keys)
fr: Court, options brutes (clés)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fr: Choisir quelle partie des options doit être affichée depuis les paires clé|valeur.

en: Webform edit link
fr: Lien d'édition du formulaire webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fr: Fournir un lien simple pour modifier les composants et la configuration du formulaire Webform.

en: Webform results link
fr: Lien vers les résultats du formulaire Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fr: Fournir un lien simple pour voir les résultats d'un formulaire Webform.

en: edit webform
fr: modifier un webform

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: <em>Delete @type</em> @title
fr: <em>Supprimer @type</em> @title

en: The file %title is in use and cannot be deleted.
fr: Le fichier %title est utilisé et ne peut pas être supprimé.

en: Delete and save
fr: Supprimer et enregistrer

en: Enable and save
fr: Activer et enregistrer

en: Disable and save
fr: Désactiver et enregistrer

en: Revision: ID
fr: Révision : ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fr: Créé un contexte de nœud à partir d'un argument ID de la révision.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fr: Entrer l'ID de la révision d'un nœud pour cet argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom du terme, en minuscules avec espaces convertis en tirets

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom de terme du premier terme, en minuscules et avec les espaces convertis en tirets

en: CAPTCHA placement caching
fr: Cache du placement des CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
fr: Par souci d'efficacité, la position des CAPTCHA dans chaque formulaire concerné est enregistrée en cache. La plupart du temps, la structure des formulaires ne change pas ; ce serait donc une perte de temps de toujours recalculer la position du CAPTCHA. Mais pour les cas où la structure d'un formulaire change malgré tout (par ex. lors de la création du site), le fait de vider le cache de placement des CAPTCHA permet de réadapter le placement des CAPTCHA dans les formulaires.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fr: Vider le cache du placement des CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fr: Le cache de placement des CAPTCHA a été vidé.

en: Created @date
fr: Créé(e) le @date

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %entity %label ?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fr: %entity %label rétablie aux réglages par défaut.

en: Deleted %entity %label.
fr: %entity %label supprimé(e).

en: Add @entity_type
fr: Ajouter un type d'entité @entity_type

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Clone @label
fr: Cloner @label

en: Revert @label
fr: Réinitialiser @label

en: Delete @label
fr: Supprimer @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fr: Les noms système ne doivent pas comporter que des nombres.

en: The author of the comment.
fr: L'auteur du commentaire.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
fr: Consigner les informations sur les mauvaises réponses dans le <a href="!dblog">journal</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
fr: Administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
fr: Passer le CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
fr: Les utilisateurs ayant ce droit n'auront pas de CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
fr: Sélectionnez les polices à utiliser pour générer le texte des images CAPTCHA. En plus des polices par défaut, vous pouvez utiliser vos propres polices TrueType (extension de fichier en .ttf) en les plaçant dans %fonts_library_general ou %fonts_library_specific.

en: (No information available)
fr: (Aucune information disponible)

en: Hash
fr: Hachage

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fr: Pour l'importation, copiez le contenu de la zone de texte et collez-le dans la page d'import.

en: Paste an exported %entity_type here.
fr: Coller un type d'entité %entity_type exporté ici.

en: Imported %entity %label.
fr: %entity %label importé(e).

en: Export @label
fr: Exporter @label

en: Import @entity_type
fr: Importer @entity_type

en: Static Title
fr: Titre Statique

en: Static title
fr: Titre statique

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fr: Ce titre sera toujours utilisé si &ldquo;Titre Statique&rdquo; est sélectionné ci-dessus.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fr: Un titre par défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique.

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: OpenLayers Data Overlay
fr: Premier plan (overlay) de données OpenLayers

en: Edit boxes
fr: Modifier les boîtes

en: Edit existing boxes
fr: Modifier les boîtes existants

en: Administer boxes
fr: Administrer les boîtes

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fr: Échec de la récupération d'informations de mises à jour disponibles depuis le serveur.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fr: Un chemin relatif au répertoire d'installation de Drupal où les fichiers de traduction seront stockés, par exemple sites/all/traductions. Les fichiers de traduction enregistrés peuvent être réutilisés par d'autres installations. Si laissé vide la traduction téléchargée ne sera pas sauvegardée.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
fr: Non enregistré localement en raison de contenu HTML non valide.

en: Translation saved locally.
fr: Traduction enregistrée localement.

en: Translation successfuly removed locally.
fr: Traduction supprimée localement avec succès.

en: Unknown error while saving translation locally.
fr: Erreur inconnue pendant l'enregistrement local de la traduction.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
fr: Vous pouvez partager votre travail avec ! l10n_server si vous paramétrez votre clé API à !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
fr: Non enregistré en raison de l'absence de la chaîne source.

en: Not saved due to missing form values.
fr: Non enregistré en raison de valeurs manquantes dans le formulaire.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fr: Non enregistré en raison de permissions insuffisantes.

en: Added l10n_status field to locales_target.
fr: Champ l10n_status ajouté à la table locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
fr: Conflit du champ l10n_status possible résolu dans la table locales_target.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
fr: Chaque soumission de traduction sera également soumise à ce serveur. Nous vous suggérons d'entrer <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> pour partager avec la grande communauté Drupal. Assurez-vous de définir une clé d'API dans les paramètres de compte de chaque utilisateur qui participera aux traductions.

en: Translation sent and accepted by @server.
fr: Traduction envoyée et acceptée par @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
fr: Traduction rejetée par @server. Raison: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
fr: La connection avec @server a échoué avec l'erreur suivante : %error_code: %error_message.

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fr: Permet aux modules de travailler avec n'importe quel type d'entité et de fournir des entités.

en: Entity tokens
fr: Jetons d'entité

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fr: Fournit des jetons de substitution pour toutes les propriétés qui n'ont pas de jeton mais sont connues d'Entity API.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fr: La version dans la langue originale de ce nœud, s'il en existe une.

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Path to FullCalendar
fr: Chemin d'accès à FullCalendar

en: Choose FullCalendar compression level
fr: Choisir le niveau de compression de FullCalendar

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
fr: Notez que le module CAPTCHA désactive <a href="!performance_admin">la mise en cache</a> des pages qui contiennent un défi CAPTCHA.

en: Current additions
fr: Additions actuelles

en: Also includes !additional_dates.
fr: Inclut également !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fr: Se répète !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fr: L'intervalle des années doit être au format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, ou 2005:+9

en: The file.
fr: Le fichier.

en: Whether the file is being displayed.
fr: Si le fichier est affiché.

en: The image file.
fr: Le fichier image.

en: The <em>Alt</em> attribute text
fr: Le texte de l'attribut <em>Alt</em>

en: The <em>Title</em> attribute text
fr: Le texte de l'attribut <em>Title</em>

en: The main body text
fr: Le corps du texte

en: Entity: ID
fr: Entité : ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fr: Créé un context d'entité à partir d'un ID d'argument entité.

en: @entity: ID
fr: @entity : ID

en: Creates @entity context from an ID argument.
fr: Crée un contexte de @entity à partir d'un argument de type identifiant.

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Field on the referenced entity.
fr: Champs de l'entité référencée.

en: Select a formatter
fr: Sélectionner un formateur

en: Entity object.
fr: Objet entité.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fr: Entrez l'ID de l'entité pour ce contexte.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fr: Créer le context @entity à partir d'une entité ID

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fr: Saisir le titre ou l'ID d'une entité @entity

en: '%title' [%type id %id]
fr: '%title' [id %type %id]

en: [%type id %id]
fr: [id %type %id]

en: You must select an entity.
fr: Vous devez choisir une entité.

en: Invalid entity selected.
fr: Entité choisie invalide.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fr: Crée un contexte d'entité depuis une clé étrangère sur un champ.

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Créer une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML du libellé

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après le libellé

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, le libellé et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fr: <p>Les jetons (tokens) suivants sont disponibles pour ce champ. Notez qu'à cause de l'ordre du rendu, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui viennnent après ce champ ; si vous devez utiliser un champ qui n'est pas listé ci-dessous, réorganisez vos champs.
    Si vous souhaitez utiliser les caractères %5B et %5D, veuillez employer les codes d'entités HTML '%5B' ou '%5D' pour qu'ils ne soient pas remplacés par des espaces vides.</p>

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez des expressions mathématiques telles que 2+2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables ou créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez le ; pour les séparer. Par exemple : f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Forme plurielle

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page de modification de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Click sort column
fr: Colonne triable par clic

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Colonne de regroupement

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Libellé de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fr: Cette valeur sera affichée comme attribut de tableau récapitulatif (table-summary) dans le HTML. À paramétrer pour une meilleure accessibilité de votre site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fr: Format de textes activés pour l'édition en texte riche

en: Special identifiers are provided to achieve a special behavior:
fr: Les identifiants spéciaux sont fournis pour réaliser un comportement spécial :

en: Configurable blocks titles and content.
fr: Titres et contenus de blocs configurables.

en: Block languages
fr: Langues du bloc

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
fr: Active un sélecteur de langue pour les blocs et la traduction optionnelle des blocs.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fr: Descriptions des champs, valeurs par défaut, options, etc. configurables

en: Default translated
fr: Traduction par défaut

en: Field translation
fr: Traduction de champs

en: Translate field properties
fr: Traduire les propriétés des champs

en: Translatable menu items: title and description.
fr: Éléments de menu traduisibles : titre et description.

en: Provides some extended multilingual options for nodes.
fr: Fournit quelques options multilingues supplémentaires pour les nœuds.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fr: Noms des types de contenu, descriptions, textes d'aide.

en: Extended node options for multilingual content
fr: Options étendues de nœud pour le contenu multilingue

en: API module for multilingual content selection
fr: Module API pour la sélection de contenu multilingue.

en: Performing cleanup for text group %textgroup, deleting @count left over strings.
fr: Nettoyage du groupe de textes %textgroup et suppression de @count chaînes de caractères inutilisées.

en: This string will be localizable. You can translate it using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fr: Cette chaîne sera traduisible. Vous pouvez la traduire sur <a href="@translate-interface">l'interface de traduction</a>.

en: Refresh user defined strings.
fr: Rafraîchir les chaînes définies par l'utilisateur.

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fr: Titres de vocabulaire et noms des termes pour les vocabulaires localisables.

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Jetons liés à la date et l'heure courantes.

en: The URL of the @entity.
fr: L'URL du(de la) @entity

en: The content type of the node.
fr: Le type de contenu du nœud.

en: Tokens related to content types.
fr: Jetons liés aux types de contenus.

en: The name of the content type.
fr: Le nom du type de contenu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique du type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: La description optionnelle du type de contenu.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant à ce type de contenu.

en: The URL of the content type's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce type de contenu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce terme de taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce vocabulaire.

en: The picture of the user.
fr: L'image de cet utilisateur.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page courante (ex. 'arg:1' sur la page 'node/1' retourne '1').

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: URL absolue

en: The absolute URL.
fr: L'URL absolue.

en: Tokens related to menus.
fr: Jetons liés aux menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description optionnelle du menu.

en: Menu link count
fr: Nombre de liens de menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menus appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du lien de menu.

en: @category @type field.
fr: Champ @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au moins @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au moins @count jetons.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au plus @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au plus @count jetons.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fr: Saisir un nom système pour cet élément de formulaire. Il ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Ce nom sera utilisé comme attribut "name" du formulaire. Cette valeur n'a aucun effet sur la façon dont l'information est enregistrée, mais elle peut être utile dans le cas d'un traitement spécifique du formulaire.

en: Status of this form
fr: Statut de ce formulaire

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fr: Le rôle %authenticated s'applique à n'importe quel utilisateur connecté au site, quels que soient les autres rôles assignés.

en: Content paths
fr: Chemins de contenu

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut
    (s'applique à tous les types de contenus dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fr: Motif de chemin par défaut pour @node_type (s'applique à tout le contenu de type @node_type dont les motifs ci-dessous sont vides)

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: View help topics
fr: Consulter les sujets d'aide

en: View help popups
fr: Consulter les popups d'aide

en: View help index
fr: Consulter l'index d'aide

en: Content access
fr: Accès au contenu

[ctx: datetime]
en: All day
fr: Jour entier

[ctx: datetime]
en: Year
fr: Année

[ctx: datetime]
en: Month
fr: Mois

[ctx: datetime]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: datetime]
en: Day
fr: Jour

en: Display:
fr: Affichage :

en: Multiple values:
fr: Valeurs multiples :

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fr: Choisir un nombre spécifique de valeurs à afficher ou laisser vide pour afficher toutes les valeurs.

en: starting from @isodate
fr: commencer à partir de @isodate

en: ending with @isodate
fr: prend fin le @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fr: Identifier des dates de début et/ou de fin spécifiques dans le format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, ou laisser vide pour toutes les dates disponibles.

en: Repeat rule:
fr: Règle de répétition :

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fr: Combien d'unités de temps doivent être affichées dans la chaîne de caractères 'il y a'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fr: Montrer @count valeur(s) démarrant par @date1, finissant par @date2

en: earliest
fr: première date

en: latest
fr: dernière date

en: Show repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Do not show repeat rule
fr: Ne pas montrer la règle de répétition

en: Display time ago, showing @interval units.
fr: Afficher comme temps passé, en montrant @interval unités.

en: View Repeating Dates
fr: Voir les dates répétées

en: The duration of the time period given by the dates.
fr: La durée de la période entre les dates données

[ctx: datetime]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: datetime]
en: Second
fr: Seconde

en: The year is invalid.
fr: L'année n'est pas valide.

en: The month is invalid.
fr: Le mois n'est pas valide.

en: The day is invalid.
fr: Le jour n'est pas valide.

en: The hour is invalid.
fr: L'heure n'est pas valide.

en: The minute is invalid.
fr: La minute n'est pas valide.

en: The second is invalid.
fr: La seconde n'est pas valide.

[ctx: date_order]
en: First
fr: Premier

[ctx: date_order]
en: Second
fr: Deuxième

[ctx: date_order]
en: Third
fr: Troisième

[ctx: date_order]
en: Fourth
fr: Quatrième

[ctx: date_order]
en: Fifth
fr: Cinquième

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fr: Dernier

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fr: Du plus récent au plus ancien

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fr: Troisième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fr: Quatrième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fr: Cinquième en partant de la fin

[ctx: date_nav]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: date_nav]
en: Next
fr: Suiv.

en: Configure the Date Popup settings.
fr: Configure Date Popup

en: Add exception
fr: Ajouter une exception

en: Add addition
fr: Ajouter une addition

[ctx: date_order]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: day_name]
en: Sunday
fr: Dimanche

[ctx: day_name]
en: Monday
fr: Lundi

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fr: Mercredi

[ctx: day_name]
en: Thursday
fr: Jeudi

[ctx: day_name]
en: Friday
fr: Vendredi

[ctx: day_name]
en: Saturday
fr: Samedi

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fr: Cette opération ne fonctionne pas encore dans Drupal 7.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fr: Intervalle des années autorisées, de la plus ancienne à la plus récente. '-1:+1' signifie que la date la plus ancienne est l'année précédente, et que la plus récente et l'année suivante par rapport à l'année actuelle.

en: Your content type @name has been created.
fr: Votre contenu type @name a bien été créé.

en: Your date field @name has been created.
fr: Votre champ de date @name a bien été créé.

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Remplissez le formulaire suivant pour créer automatiquement un type de contenu date, avec un champ date/heure et correspondant à un calendrier pré-configuré. Un calendrier et un bloc des événements à venir seront créés, un flux iCal sera ajouté au calendrier, et le mini-calendrier, la légende du calendrier, et les blocs d'événements à venir seront ajoutés à la barre latérale du thème par défaut. Les nœuds créés depuis ce nouveau type de contenu inclueront un lien vers le calendrier, et le calendrier comportera un lien vers le formulaire 'Ajouter une nouvelle date'. Vous pouvez également ajouter de nouveaux champs de date à un type de contenu existant en saisissant le nom du type de contenu existant au lieu d'en créer un nouveau.

en: Administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et calendriers peuvent s'avérer compliqués à mettre en place. L' !date_wizard permet de créer simplement un type de contenu date et un calendrier associé.

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %bundle.
fr: Le calendrier %view est un calendrier par défaut créé pour le contenu type %bundle.

en: Removed calendar %calendar.
fr: Le calendrier %calendar a été supprimé.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création facile de types de contenu date et calendriers.

en: Change type
fr: Modifier le type

en: Date Views
fr: Vues de date

en: Views integration for date fields and date functionality.
fr: Intégration de Views pour les champs date et la fonctionnalité date.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer n'importe quel champ de date de Views !base_table par un argument de date utilisant n'importe quel format de date/période ISO (c'est-à-dire YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fr: Définir les plages d'années minimum et maximum possibles pour cet argument, soit un décalage -X:+X à partir de l'année courante comme '-3:+3' ou un minimum et maximum absolu comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est positionné sur une date en dehors de l'intervalle, la page 'Page non trouvée (404)' sera affichée.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode de gestion des différents champs date de la même requête. Celle-ci retourne les éléments ayant des correspondances avec les champs date (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux ayant des correspondances dans tous les champs date sélectionnés (date = champ_1 AND champ_2).

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: Weight for new group
fr: Poids pour un nouveau groupe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est invalide. Le nom ne doit contenir que des minuscules non accentuées, des nombres et des tirets bas.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères en incluant le préfixe 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name existe déjà.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: La classe CSS ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas et des tirets.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le groupe %group ?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fr: Le groupe %group a été supprimé du type de contenu %type.

en: Administer fieldgroups
fr: Administrer les groupes de champs

en: Display the administration for fieldgroups.
fr: Afficher l'administration pour les groupes de champs.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans un fieldset avec le titre comme légende.

en: Vertical tabs group
fr: Groupe d'onglets verticaux

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets verticaux.

en: Vertical tab
fr: Onglet vertical

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets verticaux.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets horizontaux.

en: Horizontal tab item
fr: Élément d'onglet horizontal

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets horizontaux.

en: Accordion group
fr: Groupe Accordéon

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fr: Ce groupe de champs rend les groupes enfants sous la forme d'un accordéon jQuery.

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fr: Ce groupe de champs rend le contenu sous la forme d'une DIV, partie du groupe accordéon.

en: This fieldgroup renders the inner content in a simple div with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans une simple DIV avec pour titre la légende.

en: Fieldgroup settings
fr: Paramètres de Fieldgroup

en: Extra CSS classes
fr: Classes CSS supplémentaires

en: Blind
fr: Aveugle

en: Horizontal Tabs
fr: Onglets horizontaux

en: Fieldgroups
fr: Groupes de champs

en: Tokens for variable values.
fr: Jetons pour les valeurs des variables.

en: Mail text
fr: Texte de courriel

en: Edit group variables
fr: Modifier les variables de groupe

en: Edit module variables
fr: Modifier les variables du module

en: For most situations, Google recommend that you use Custom Variables to segment your visitors.
fr: Pour la plupart des situations, Google recommande que vous utilisiez des variables personnalisées pour segmenter vos visiteurs.

en: You can add Google Analytics <a href="!custom_var_documentation">Custom Variables</a> here. These will be added to every page that Google Analytics tracking code appears on. Google Analytics will only accept custom variables if the <em>name</em> and <em>value</em> combined are less than 64 bytes after URL encoding. Keep the names as short as possible and expect long values to get trimmed. You may use tokens in custom variable values. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
fr: Vous pouvez ajouter ici des <a href="!custom_var_documentation">Variables Personnalisées </a> Google Analytics. Elles seront ajoutées à chacune des pages sur lesquelles apparaît le code de suivi Google Analytics. Google Analytics n'acceptera les variables personnalisées que si le <em>nom</em> et la <em>valeur</em> combinés font moins de 64 bytes après encodage de l'URL. Garder les noms aussi court que possible et attendez vous à ce que les valeurs longues soient tronquées. Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans les valeurs des variables personnalisées. Les jetons globaux et les jetons utilisateurs sont également disponibles ; sur les pages des nœuds, les jetons de nœuds sont aussi disponibles.

en: Custom variables
fr: Variables personnalisées

en: Slot number
fr: Numéro d'emplacement

en: The custom variable name.
fr: Le nom de la variable personnalisée.

en: The custom variable value. You may use tokens in this field.
fr: La valeur de la variable personnalisée. Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans ce champ.

en: The scope for the custom variable.
fr: La portée de la variable personnalisée.

en: Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
fr: La section 8.1 des <a href="@ga_tos">Termes d'utilisation de Google Analytics</a> vous oblige à vous assurer que vous n’associerez (ou ne permettiez à un tiers d'associer) aucune donnée d'information d'identification personnelle recueillie par votre site web (ou un site web tiers) et par n'importe quelle source dans le cadre de votre utilisation (ou d'une tierce utilisation) du service Google Analytics.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
fr: La variable personnalisée @slot-number nécessite une <em>Valeur</em> si un <em>Nom</em> a été donné.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
fr: La variable personnalisée @slot-number nécessite un <em>Nom</em> si une <em>Valeur</em> a été donnée.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
fr: Le %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) interdits (avec une information d'identification personnelle) suivants : @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
fr: Les noms de rôle dont compte utilisateur est membre comme liste séparés par une virgule.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
fr: Les identifiants de rôle dont le compte utilisateur est membre comme liste séparés par une virgule.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
fr: Le fichier du code de suivi mis en cache localement a été mis à jour.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
fr: Le fichier du code de suivi mis en cache localement a été mis à enregistré.

en: Local cache has been purged.
fr: Le cache local a été vidé.

en: Tracking scope
fr: Portée du suivi

en: Allow users to customize tracking on their account page
fr: Permettre aux utilisateurs de personnaliser le suivi sur leur page de compte

en: No customization allowed
fr: Aucune personnalisation autorisée

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fr: Suivi activé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent se désengager

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fr: Suivi désactivé par défaut, les utilisateurs avec le droit %permission peuvent s'engager

en: Every page except the listed pages
fr: Toutes les pages sauf les pages listées

en: The listed pages only
fr: Les pages listées seulement

en: Links and downloads
fr: Liens et téléchargements

en: Track clicks on mailto links
fr: Suivre les clics sur les liens mailto

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
fr: Suivre les téléchargements (clics sur les liens fichier) pour les extensions suivantes

en: List of download file extensions
fr: Liste des extensions de fichiers téléchargés

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
fr: Une liste d'extensions de fichier séparées par le caractère | qui seront suivies en tant que téléchargement lorsque cliquées. Les expressions régulières sont supportées. Par exemple : !extensions

en: Search and AdSense
fr: Recherche et AdSense

en: Additional user information
fr: Informations utilisateur supplémentaires

en: Segment users based on these selected properties
fr: Segmentation des utilisateurs en fonction de ces propriétés sélectionnées

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on these selected properties.
fr: Vous pouvez compléter les adresses IP Google Analytics de base pour le suivi des visiteurs en segmentant les utilisateurs en fonction de ces propriétés sélectionnées.

en: Custom variable slot #@slot
fr: Slot de variables personnalisées #@slot

en: Custom variable name #@slot
fr: Nom de la variable personnalisée #@slot

en: Custom variable value #@slot
fr: Value de la variable personnalisée #@slot

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom variables. Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
fr: Vous pouvez compléter les adresses IP Google Analytics de base pour le suivi des visiteurs en segmentant les utilisateurs en fonction des variables personnalisées. La section 8.1 des <a href="@ga_tos">Termes d'utilisation de Google Analytics</a> vous oblige à vous assurer que vous n’associerez (ou ne permettiez à un tiers d'associer) aucune donnée d'information d'identification personnelle recueillie par votre site web (ou un site web tiers) et par n'importe quelle source dans le cadre de votre utilisation (ou d'une tierce utilisation) du service Google Analytics.

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
fr: Vous pouvez ajouter ici des <a href="@snippets">bouts de code</a> Google Analytics personnalisés. Ils seront ajoutés chaque fois que le suivi est effectué. Avant d'ajouter vos codes personnalisés, vous devriez lire la <a href="@ga_concepts_overview">Présentation des Fonctions des Codes de Suivi Google Analytics - </a> et la documentation <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a>.<strong>Ne pas inclure la balise &lt;script&gt;</strong>, et toujours terminer votre code avec un point-virgule (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
fr: Une Identité (ID) de Propriété Web Google Analytics valide est sensible à la casse et est formatée telle que UA-xxxxxxx-aa.

en: User role names
fr: Noms du rôle utilisateur

en: User role ids
fr: Identifiants du rôle utilisateur

en: Administer Google Analytics
fr: Administrer Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
fr: Effectue les tâches de maintenance pour Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
fr: Accepter ou refuser le suivi

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
fr: Autorise les utilisateurs à décider si le code de suivi sera ou non ajouté aux pages.

en: Use PHP for tracking visibility
fr: Utiliser PHP pour la visibilité du suivi

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings. %warning
fr: Saisir un code PHP dans le champ pour paramétrer la visibilité du suivi. %warning

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
fr: Configurer le comportement du suivi pour obtenir un aperçu du trafic et de l'efficacité marketing de votre site.

en: Updated download tracking file extensions.
fr: Les extensions de fichier suivies ont été mises à jour.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
fr: Le suivi des pages a été ajouté à chacune d'elles excepté les pages listées : @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
fr: Le suivi de page a été activé pour le rôle : @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
fr: Le suivi de page a été désactivé pour le rôle : @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
fr: Le suivi de page spécifique à l'utilisateur a été désactivé pour l'administrateur du site.

en: Menu has been rebuild.
fr: Le menu a été regénéré.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité a été modifié de "user*" en "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité trouvé. Mise à jour ignorée !

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
fr: Le paramètre du chemin du filtre de visibilité a été modifié de "admin*" en "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
fr: Le paramètre du bout de code javascript personnalisé a été mis à jour.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
fr: Suppression des "Identifiant utilisateur" et "Nom d'utilisateur" des champs de segmentation.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
fr: Anciennes données obsolètes de suivi supprimées.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
fr: Les extensions par défaut pour le suivi des téléchargements ont été mises à jour.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
fr: Le bout de code personnalisé "before" a été mis à jour.

en: Skipped custom "after" code snippet.
fr: Le bout de code personnalisé "after" a été ignoré.

en: Google tracking code has been moved to header.
fr: Le code de suivi de Google a été déplacé dans l'entête

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
fr: Le jeton (<em>token</em>) de remplacement D6 [user-role-names] utilisé dans la variable personnalisée 'Rôle utilisateur' a été remplacé par [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
fr: Le pays par défaut dans vos paramètres régionaux est l'Allemagne. L'anonymat des adresses IP a été activé pour des raisons de confidentialité.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
fr: Le pays par défaut dans vos paramètres régionaux n'est <em>pas</em> Germany. Le paramètre d'anonymat des adresses IP n'a pas été modifié. Assurez-vous que les paramètres de votre site sont conformes aux règles de la vie privée locale.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
fr: Permettre à votre site d'être suivi par Google Analytics en ajoutant sur chaque page un code de suivi  Javascript.

en: On by default with opt out
fr: Activé par défaut avec le refus du suivi

en: Off by default with opt in
fr: Désactivé par défaut avec l'acceptation du suivi

en: Not tracked
fr: Non suivi

en: @items tracked
fr: @items choisis

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fr: Nous n'avons pas d'information meta pour cette variable. Demandez aux développeurs du module de déclarer leurs variables. Consultez la page du <a href="http://drupal.org/project/variable">module Variable</a>.

en: Forum containers
fr: Conteneurs de forum

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fr: Permet l'usage partagé et dépendant des versions de bibliothèques externes.

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
fr: Aucun bout de code trouvé. Rien à faire.

en: Fields (FullCalendar)
fr: Champs (FullCalendar)

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: Too many items.
fr: Trop d'éléments.

en: Add new !instance_label
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) !instance_label

en: !instance_label @count
fr: @count !instance_label

en: New !instance_label
fr: Nouveau(elle) !instance_label

en: Field collection @field_name
fr: Collection de champs @field_name

en: This field stores references to embedded entities, which itself may contain any number of fields.
fr: Ce champ stocke des références à des entités imbriquées, lesquelles peuvent contenir n'importe quel nombre de champs.

en: Edit link title
fr: Modifier le titre lien

en: Leave the title empty, to hide the link.
fr: Laissez le titre vide pour masquer le lien.

en: Delete link title
fr: Supprimer un titre lien

en: Add link title
fr: Ajouter un titre lien

en: Show the field description beside the add link.
fr: Montrer la description du champ à côté du lien d'ajout.

en: Migrated IMCE files.
fr: Fichiers IMCE migrés.

en: RSS category
fr: Catégorie RSS

en: RSS enclosure
fr: Balise enclosure RSS

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fr: Les menus préférés utilisés par <em>&lt;le menu sélectionné par la page&gt;</em> peuvent être personnalisés sur la <a href="!url">page de configuration de Menu block</a>.

en: Fixed parent item
fr: Élément parent fixe

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fr: Modifier les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fr: Sélectionner le menu à utiliser pour l'arborescence de liens

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fr: Si vous sélectionnez un élément de menu spécifique, vous modifiez les options "niveau de départ" et "profondeur maximale" en fonction de l'élément parent défini. L'arbre des liens ne contiendra que les enfants de l'élément de menu sélectionné.

en: What are you tracking?
fr: Que voulez-vous suivre?

en: A single domain (default)
fr: Un seul domaine (par défaut)

en: Domain: @domain
fr: Domaine : @domain

en: One domain with multiple subdomains
fr: Un domaine avec plusieurs sous-domaines

en: Examples: @domains
fr: Exemples : @domains

en: Multiple top-level domains
fr: Plusieurs domaines de premier niveau

en: List of top-level domains
fr: Liste des domaines de premier niveau

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Tracking multiple domains</a>.
fr: Si vous avez sélectionné "Plusieurs domaines de premier niveau" ci-dessus, saisissez tous les domaines de premier niveau associés. Ajoutez un domaine par ligne. Par défaut, les donnés de vos rapports incluent seulement le chemin et le nom de la page, et pas le nom de domaine. Pour plus d'informations, voir la section <em>Afficher les noms de domaine séparément</em> dans <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Suivi de plusieurs domaines</a>.

en: Add to the selected roles only
fr: Ajouter aux rôles sélectionnés uniquement

en: Add to every role except the selected ones
fr: Ajouter à tous les rôles sauf ceux sélectionnés

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fr: Si aucun des rôles n'est sélectionné, tous les utilisateurs seront suivi. Si un utilisateur a un des rôles cochés, cet utilisateur sera suivi (ou exclu, en fonction du paramètre ci-dessus).

en: Track clicks on outbound links
fr: Suivre les clics sur les liens externes

en: Track clicks on outbound links as page views
fr: Suivre les clics sur les liens externes comme pages vues

en: By default outbound links are tracked as <em>Events</em>. In rare situations like tracking of <em>Goals</em> it may be required to track outbound clicks as page views.
fr: Par défaut, les liens sortants sont suivis comme <em>Événements</em>. Dans de rares situations comme le suivi des <em>Objectifs</em> il peut être requis de suivre les clicks sortants comme pages vues.

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
fr: Google recommande d'ajouter le fichier JavaScript externe dans le header pour des raisons de performance. Si<em>Plusieurs domaines de premier niveau</em> a été sélectionné, ce paramètre sera forcé dans le header.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
fr: Une liste de domaines de premier niveau est requise si <em>Plusieurs domaines de premier niveau</em> a été séléctionné.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fr: Le paramétre (obsolète) de segmentation de profil pour les "Rôles utilisateur" a été ajouté aux variables personnalisées. Vous devez désélectionner tous les champs de profil sélectionnés dans <a href="@admin">Paramètres de Google Analytics</a> et mettre à jour manuellement les autres champs de profils, sous peine de perdre des données de suivi à l'avenir ! Voir <a href="@customvar">Variables Personnalisées</a> Google Analytics pour plus d'informations.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fr: Vous devez désélectionner tous les champs de profil sélectionnés dans <a href="@admin">Paramètres de Google Analytics</a> et mettre à jour manuellement les autres profils ou vous pourriez perdre les données de suivi dans le futur ! Voir Google Analytics <a href="@customvar">Variables Personnalisées</a> pour plus d'information.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
fr: Variable "googleanalytics_trackoutgoing" renommée en googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
fr: Variable "googleanalytics_visibility" renommée en googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
fr: Toutes les pages avec exceptions

en: Excepted: @roles
fr: Excepté : @roles

en: A single domain
fr: Un seul domaine

en: Content revisions
fr: Versions de contenu

en: jQuery compression level
fr: Niveau de compression de jQuery

en: Development (uncompressed)
fr: Développement (non compressé)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fr: jQuery %jquery et jQuery UI %ui

en: Enter the path relative to Drupal root where the FullCalendar plugin directory is located.
fr: Saisir le chemin relatif à la racine de Drupal, où le répertoire plugin FullCalendar est situé.

en: Languages for content
fr: Langues pour le contenu

en: Enabled languages only.
fr: Langues activées uniquement.

en: All defined languages will be allowed.
fr: Toutes les langues définies seront autorisées.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
fr: Détermine quelles langues seront autorisées pour la création de contenu.

en: Mixed options for multilingual sites.
fr: Options mélangées pour les sites multilingues.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
fr: Si aucune langue n'est sélectionnée, le bloc sera affiché quelle que soit la langue.

en: Not translatable
fr: Intraduisible

en: Restricted to certain languages
fr: Restreint à certaines langues

en: Administer content translations
fr: Administrer les traductions de contenu

en: Add or remove existing content to translation sets.
fr: Ajoute ou supprime du contenu existant aux jeux de traduction.

en: The path translation has been saved.
fr: La traduction du chemin a été enregistrée.

en: Path translation.
fr: Chemin de traduction.

en: Add path translation
fr: Ajouter une traduction de chemin

en: Edit path translation
fr: Modifier le chemin de traduction

en: Path translation
fr: Chemin de traduction

en: Define translations for generic paths
fr: Définir les traductions pour les chemins génériques

en: Content to filter by language
fr: Contenu à filtrer selon la langue

en: Translatable text formats
fr: Formats de texte traduisibles

en: The string %location for textgroup %textgroup is not allowed for translation because of its text format.
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup n'est pas autorisée à être traduite à cause de son format de texte.

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
fr: <strong>Important :</strong> Pour configurer quels formats de texte sont sécurisés pour la traduction, visiter la page de <a href="@configure-strings">configuration des chaînes (de caractères)</a> avant de rafraîchir vos chaînes (de caractères).

en: When translating user defined strings that have a text format associated, translators will be able to edit the text before it is filtered which may be a security risk for some filters. An obvious example is when using the PHP filter but other filters may also be dangerous.
fr: Lors de la traduction par l'utilisateur de chaînes définies qui ont un format de texte associé, les traducteurs pourront éditer le texte avant qu'il ne soit filtré, ce qui peut être un risque de sécurité pour certains filtres. Un exemple évident concerne l'utilisation du filtre PHP mais d'autres filtres peuvent également être dangereux.

en: As a general rule <strong>do not allow any filtered text to be translated unless the translators already have access to that text format</strong>. However if you are doing all your translations through this site's translation UI or the Localization client, and never importing translations for other textgroups than <i>default</i>, filter access will be checked for translators on every translation page.
fr: De manière générale, <strong>n'autorisez aucun texte filtré à être traduit à moins que le traducteur ait déjà accès à ce format de texte</strong>. Néanmoins, si vous effectuez toutes vos traductions via l'interface utilisateur de traduction de ce site ou le module Localization client et que vous n'importez jamais de traduction pour d'autres groupes de texte que <i>default</i>, l'accès au filtre sera vérifié pour les traducteurs sur chaque page de traduction.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
fr: <strong>Important :</strong> Après avoir désactivé certains formats de texte, utilisez la page de <a href="@refresh-strings">rafraîchissement de chaînes</a> pour que les chaînes interdites soient supprimées et plus disponibles aux traducteurs.

en: After updating your text formats do not forget to review the list of formats allowed for string translations on the <a href="@configure-strings">configure translatable strings</a> page.
fr: Après avoir mis à jour vos formats de texte, n'oubliez pas de passer en revue la liste des formats dont les chaînes de caractères peuvent être traduites sur la page <a href="@configure-strings">configurer les chaînes de caractères traduisibles</a>.

en: This string uses the %name text format. You are not allowed to translate or edit texts with this format.
fr: Cette chaîne utilise le format de texte %name. Vous n'êtes pas autorisé à traduire ou modifier des textes ayant ce format.

en: Text format: @name
fr: Format de texte : @name

en: You are not allowed to translate or edit texts with this text format.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à traduire ou modifier des textes ayant ce format.

en: Options for user defined strings.
fr: Options pour les chaînes définies par l'utilisateur.

en: Set the translated parent for each translation if possible.
fr: Définir le parent traduit pour chaque traduction si possible.

en: Create also new revision for translations
fr: Créer également une nouvelle révision pour les traductions

en: Standard node fields
fr: Champs de nœud standard

en: Configurable fields
fr: Champs configurables

en: Select variables to be translated
fr: Sélectionner les variables à traduire

en: Multilingual variables, main variable names.
fr: Variables multilingues, noms de variables principaux.

en: Multilingual variables, real variable names.
fr: Variables multilingues, noms de variables réels.

en: Configure multilingual variables.
fr: Configurer les variables multilingues.

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
fr: Variables multilingues qui changent de langue selon la langue de la page.

en: Global theme settings.
fr: Paramètres globaux du thème.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
fr: Logo, icônes et autres paramètres spécifiques de thème.

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Variable store
fr: Stock de Variable

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create 
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
fr: Aucune fonctionnalité (Feature) n'a été trouvée. Utilisez le lien !create_link pour créer 
          une nouvelle fonctionnalité, ou déposer une fonctionnalité existante dans votre répertoire de modules.

en: Create Feature
fr: Créer une Fonctionnalité

en: Variables that don't belong to any other group.
fr: Variables qui n'appartiennent à aucun autre groupe.

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Optional descriptive name for this set.
fr: Description optionnelle pour ce jeu.

en: There are no path translations to save.
fr: Il n'y a pas de chemin de traduction à enregistrer.

en: Enable for specific pages
fr: Autoriser pour des pages spécifiques

en: Select nodes by language
fr: Sélectionner les nœuds selon la langue

en: Select taxonomy terms by language
fr: Sélectionner les termes de taxonomie selon la langue

en: Enable always for block content though it may be disabled for the page
fr: Toujours activer pour le contenu de bloc bien que cela puisse être désactivé pour la page.

en: Updated @count string names from %oldname to %newname.
fr: @count noms de chaînes de caractères ont été mis à jour de %oldname à %newname.

en: Enable translation for language
fr: Activer la traduction pour la langue

en: Debug string translation
fr: Déboguer la traduction de la chaîne de caractères

en: Synchronize fields for node type.
fr: Synchroniser les champs pour le type de nœud.

en: There are no translations to be saved.
fr: Il n'y a aucune traduction à enregistrer.

en: Name (localized)
fr: Nom (localisé)

en: Description (localized)
fr: Description (localisé)

en: Vocabulary (localized)
fr: Vocabulaire (localisé)

en: Parent term (localized)
fr: Terme parent (localisé)

en: Link (localized)
fr: Lien (localisé)

en: Plain text (localized)
fr: Texte brut (localisé)

en: Translation set
fr: Jeu de traduction

en: Translation sets
fr: Jeux de traductions

en: Translation sets overview.
fr: Vue globale des jeux de traductions.

en: Overview of existing translation sets.
fr: Vue globale des jeux de traductions existant.

en: Simple translation sets API for generic objects
fr: API de jeu de traductions simples pour des objets génériques

en: Do my action
fr: Exécuter mon action

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fr: Ce formulaire permet le renvoi de courriels configurés pour ce formulaire. Cochez les courriels qui doivent être renvoyés, puis cliquez <em>Renvoyer les courriels</em> afin de les expédier de nouveau.

en: Resend e-mails
fr: Renvoyer les courriels

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: Options pour la sélection dans la partie supérieure. Une option par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: La liste des questions sur le côté de la grille. Une question par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fr: <strong>Les paires clés-valeurs DOIVENT être spécifiées comme "clé_saine|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandée dans les clés. Une option par ligne. Des groupes d'options peuvent être spécifiés avec &lt;Nom du groupe&gt;. &lt;&gt; peuvent être utilisés pour insérer des éléments à la racine du menu après avoir spécifié un groupe.

en: Show "Save draft" button
fr: Montrer le bouton "Sauvegarder le brouillon"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fr: Permet aux utilisateurs de sauvegarder et de finir le formulaire plus tard. Cette option est uniquement disponible pour les utilisateurs authentifiés.

en: Automatically save as draft between pages
fr: Sauvegarde automatiquement en brouillon entre les pages

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fr: Sauvegarde automatiquement les soumissions partielles quand un utilisateur clique sur les boutons "Suivant" ou "Précédent" dans un formulaire avec plusieurs étapes.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fr: Vous devez sélectionner au moins une adresse électronique valide pour envoyer votre soumission à nouveau.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fr: Aucun courriel n'a pu être envoyé à cause d'une erreur serveur.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas paramétré pour envoyer des courriels.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fr[0]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataire réussi.
fr[1]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataires réussi.

en: Multilingual forum
fr: Forum multilingue

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fr: Active le forum multilingue, traduit les noms et les conteneurs.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
fr: Entrez les éléments qui seront considérés comme des traductions les uns par rapport aux autres.

en: The item translation has been saved.
fr: La traduction de l'élément a été enregistrée.

en: The item translation has been deleted.
fr: La traduction de l'élément a été supprimée.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
fr: Cet élément fait partie d'une menu multilingue. Vous pouvez lui définir une langue.

en: Skip tags
fr: Ignorer les balises

en: Skip queries with these tags. Enter a list of tags separated by commas.
fr: Ignorer les requêtes avec ces balises. Saisir une liste de balises séparées par des virgules.

en: No translation sets available.
fr: Aucun jeu de traduction disponible.

en: No translations
fr: Pas de traductions

en: Unknown variable
fr: Variable inconnue

en: Extended language options
fr: Options de langue étendues

en: Redirect to translated page when available. SEO for multilingual sites.
fr: Redirige vers la page traduite si elle existe. Optimise les sites multilingues pour les moteurs de recherche (SEO).

en: Beta
fr: Bêta

en: Add calendar blocks to a region
fr: Ajouter un bloc calendrier à une région

en: Select date field(s) to filter.
fr: Sélectionnez le ou les champs date à filtrer

en: Underscore
fr: Tiret bas

en: All Day
fr: Toute la journée

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fr: Le sélecteur de langue n'apparaîtra qu'après avoir configuré la <a href="!url">détection de la langue</a>. Vous devez au moins activer une méthode qui affecte les URLs, comme <em>URL</em> ou <em>Session</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
fr: Cet élément de menu appartient à un nœud. Il aura donc la même langue que le nœud et ne peut pas être localisé.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
fr: Elles seront disponibles uniquement lorsque vous activerez le support multilingue dans les Options de publication plus haut.

en: Select translations
fr: Sélectionner les traductions

en: Select existing terms or type new ones that will be created for each language.
fr: Sélectionner les termes existants ou en saisir de nouveaux qui seront créés pour chaque langue.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
fr: Afin d'avoir tous les éléments localisables disponibles à la traduction, visitez la page <a href="@locale-refresh">rafraîchissement de traduction</a>.

en: Predefined language. If set, it will apply to all items.
fr: Langue prédéfinie. Une fois déterminée, elle s'appliquera à tous les éléments.

en: Latitude Only
fr: Latitude seulement

en: Longitude Only
fr: Longitude seulement

en: Geometry Type
fr: Type de géométrie

en: Degrees minutes seconds
fr: Degrés minutes secondes

en: Data options: @data
fr: Options des données : @data

en: Openlayers Map
fr: Carte Openlayers

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fr: <p class="fieldgroup-help">Les champs peuvent être glissés dans des groupes avec imbrication illimitée. Chaque groupe de champs est livré avec un formulaire de configuration, spécifique pour le format choisi. <br />Notez que certains formats fonctionnent par paire ; ils possèdent une enveloppe HTML pour imbriquer leurs groupes de champs enfants. Par exemple placez les éléments accordéon dans le groupe accordéon, les éléments onglets verticaux dans le groupe d'onglets verticaux et les éléments d'onglets horizontaux dans le groupe d'onglets horizontaux. Il y a une exception à cette règle : vous pouvez utiliser un onglet vertical hors d'une enveloppe lorsque les paramètres de l'onglet supplémentaire sont disponibles. Par exemple dans les formulaires de nœud.</p>

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: Mark group for required fields.
fr: Marquer le groupe pour les champs requis.

en: Table that contains field group entries and settings.
fr: Tableau qui contient les entrées et paramètres de groupe de champs.

en: Site Information
fr: Information du site

en: Use this page in an admin overlay.
fr: Utiliser cette page dans un premier-plan d'administration.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fr: Les premiers plans d'administration sont utilisés à de nombreux endroits dans Drupal 7 et les pages d'administration personnalisées devraient probablement utiliser cette fonctionnalité.

en: an unknown callback
fr: une procédure de rappel (callback) inconnue

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer taxonomy/term/%taxonomy_term parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Entity: bundle
fr: Entité : paquet

en: Control access by entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité.

en: @entity: Bundle
fr: @entity : Paquet

en: Control access by @entity entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité @entity.

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fr: Seuls les paquets d'entité cochés seront valides.

en: @identifier is any bundle
fr: @identifier est n'importe quel paquet

en: Field form: @widget_label
fr: Formulaire de champ : @widget_label

en: Entity info.
fr: Informations sur l'entité.

en: "@s" @field form
fr: Formulaire @field de "@s"

en: Revision information.
fr: Information sur la révision.

en: View From Argument
fr: Vue à partir d'un argument

en: Information related to the current page request.
fr: Informations relatives à la demande de page en cours.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fr: Le chemin interne de Drupal de la requête de page en cours.

en: The full URL of the current page request.
fr: L'URL complète de la demande de page en cours.

en: Associated @label via the @label's @property.
fr: @label associé via le @property du @label.

en: Path to Superfish library
fr: Chemin vers la bibliothèque Superfish

en: Edit only if you are sure of what you are doing.
fr: À ne modifier que si vous êtes sûr(e) de ce que vous faites.

en: The speed of the animation either in <strong>milliseconds</strong> or pre-defined values (<strong>slow, normal, fast</strong>). <em>(Default: fast)</em>
fr: La vitesse de l'animation, soit en <strong>millisecondes</strong>, soit par valeurs pré-définies (<strong>lente, normale, rapide</strong>). <em>(Défaut : rapide)</em>

en: The delay in <strong>milliseconds</strong> that the mouse can remain outside a sub-menu without it closing. <em>(Default: 800)</em>
fr: Le délai en <strong>millisecondes</strong> pendant lequel la souris peut rester hors d'un sous-menu sans que celui-ci ne se ferme. <em>(Défaut : 800)</em>.

en: Path class
fr: Classe du chemin

en: The class you have applied to list items that lead to the current page. <em>(Default: active-trail)</em>
fr: La classe que vous avez appliquée pour lister des éléments qui mènent à la page en cours.

en: The number of levels of submenus that remain open or are restored using <strong>Path class</strong>. <em>(Default: 1)</em>
fr: Le nombre de niveaux de sous-menus qui restent ouverts ou qui sont restaurés en utilisant Path class. <em>(Défaut : 1)</em>.

en: Superfish plugins
fr: Plugins Superfish

en: Use jQuery Supposition plugin for this menu.
fr: Utiliser le plugin jQuery Supposition pour ce menu.

en: Relocates sub-menus when they would otherwise appear outside the browser window area.
fr: Repositionner les sous-menus lorsqu'ils doivent apparaître en dehors de la fenêtre du navigateur.

en: Prevents accidental firing of animations by waiting until the user's mouse slows down enough, hence determinig user's <em>intent</em>.
fr: Empêche le lancement accidentel des animations en attendant jusqu'à ce que la souris de l'utilisateur ralentisse suffisamment, afin de déterminer <em>l'intention</em> de l'utilisateur.

en: sf-Touchscreen
fr: sf-Touchscreen (écran tactile)

en: <strong>sf-Touchscreen</strong> provides touchscreen compatibility for your menus.
fr: <strong>sf-Touchscreen</strong> fournit la compatibilité "touchscreen" (écran tactile) pour vos menus.

en: Use jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu.
fr: Utiliser le plugin jQuery sf-Touchscreen pour ce menu.

en: Use this mode only if below <strong>user agents</strong> were detected.
fr: Utiliser ce mode uniquement si les <strong>agents utilisateur</strong> ci-dessous ont été détectés.

en: Could be partial or complete. (Asterisk separated)
fr: Peut être partiel ou complet. (Séparation par un astérisque).

en: <strong>Supersubs</strong> makes it possible to define custom widths for your menus.
fr: <strong>Supersubs</strong> permet de définir des largeurs personnalisées pour vos menus.

en: Enable Supersubs for this menu.
fr: Activer Supersubs pour ce menu.

en: Minimum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units. <em>(Default: 12)</em>
fr: Largeur minimum des sous-menus, en <strong>em</strong>. <em>(Par défaut : 12)</em>

en: Maximum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units. <em>(Default: 27)</em>
fr: Largeur maximum des sous-menus, en <strong>em</strong>. <em>(Par défaut : 27)</em>

en: Multi-column sub-menus
fr: Sous-menus en multicolonnes

en: Enable multi-column sub-menus.
fr: Activer les sous-menus en multi-colonnes

en: Exclude below menu items
fr: Exclure les éléments de menus ci-dessous

en: Enter the ID number of the parent menus item you <strong>do not</strong> want multi-column sub-menus for. (Comma separated)<br />Example: 5,10,20
fr: Saisir le numéro d'ID de l'élément de menu parent pour lequel vous <strong>ne souhaitez pas</strong> l'affichage du sous-menu en multi-colonnes. (Séparation par une virgule)</em>. <br /> Exemple : 5, 10, 20.

en: Start from depth
fr: Commencer à partir de la profondeur

en: The depth of the first instance of multi-column sub-menus. <em>(Default: 1)</em>
fr: La profondeur de la première instance des sous-menus multi-colonnes. <em>(Par défaut : 1)</em>.

en: The number of levels of sub-menus that will be included in the multi-column sub-menu. <em>(Default: 1)</em>
fr: Le nombre de niveaux de la première instance de sous-menu qui seront inclus dans le sous-menu multi-colonnes.<em>(Par défaut : 1)</em>

en: Advanced HTML settings
fr: Paramètres avancés HTML

en: Hyperlinks
fr: Hyperliens

en: Include hyperlinks description (title) in hyperlinks text.
fr: Inclure la description (titre) des hyperliens dans le texte hyperlien.

en: Limit to below menu items
fr: Limiter aux éléments de menu ci-dessous

en: Enter menu item ID's. Leave empty to include all menus. (Comma separated) <em>(Default: empty)</em><br />Example: 5,10,20
fr: Saisir l'ID de l'élément de menu. Laisser vide pour inclure tous les menus. (Séparation par une virgule). <br /> <em>Par défaut : vide</em>. Exemple : 5, 10, 20.

en: Enter the ID of the menu items you <strong>do not</strong> want to link descriptions for. (Comma separated)<br />Example: 5,10,20
fr: Saisir les identifiants des éléments de menu pour lesquels vous ne voulez pas de lien vers la description. (Séparés par une virgule)<br />Exemple : 5,10,20

en: HTML wrappers
fr: Enveloppes HTML (wrappers)

en: Around the main &lt;UL&gt;
fr: Autour de la balise &lt;UL&gt; principale

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the main UL. (Comma separated).
fr: Insérer des codes supplémentaires <strong>avant</strong> et/ou <strong>après</strong> la balise principale UL. (Séparés par une virgule).

en: Around the &lt;UL&gt; contents
fr: Autour du contenu  &lt;UL&gt;

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the ULs. (Comma separated).
fr: Insérer des codes supplémentaires <strong>avant</strong> et/ou <strong>après</strong> les balises UL. (Séparés par une virgule).

en: Around the hyperlinks
fr: Autour des hyperliens

en: Insert HTML objects <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> hyperlinks. (Comma separated)
fr: Insérer des objets HTML <strong>avant</strong> et/ou <strong>après</strong> les hyperliens. (Séparés par une virgule).

en: Around the hyperlinks contents
fr: Autour du contenu des hyperliens

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the text in hyperlinks. (Comma separated)
fr: Insérer des codes supplémentaires <strong>avant</strong> et/ou <strong>après</strong> le texte dans les hyperliens. (Séparés par une virgule).

en: Add <strong>first \ middle \ last</strong> classes.
fr: Ajouter les classes <strong>first \ middle \ last</strong>.

en: Add <strong>odd \ even</strong> classes.
fr: Ajouter les classes <strong>odd \ even</strong>.

en: Do <strong>not</strong> add <strong>odd \ even</strong> classes to single menu items.
fr: Ne pas ajouter les classes <strong>odd \ even</strong> aux éléments de menu uniques.

en: Add <strong>item count</strong> class to menu items.
fr: Ajouter une classe avec <strong>le nombre d'éléments</strong> aux éléments de menu.

en: Add <strong>children counter</strong> classes to menu items.
fr: Ajouter les classes <strong>compteur des éléments enfants</strong> aux éléments de menu.

en: Add <strong>item depth</strong> class to menu items and their hyperlinks.
fr: Ajouter la classe <strong>profondeur de l'élément</strong> aux éléments de menu et leurs hyperliens.

en: Custom classes
fr: Classes personnalisées

en: For the main UL
fr: Pour l'UL principale

en: (Space separated, without dots)<br />Example: top-menu category-science
fr: (Séparé par des espaces, sans points)<br />Exemple : top-menu category-science

en: For the list items
fr: Pour la liste des éléments

en: (Space separated, without dots)<br />Example: science-sub
fr: (Séparé par des espaces, sans points)<br />Exemple : science-sub

en: For the hyperlinks
fr: Pour les hyperliens

en: (Space separated, without dots)<br />Example: science-link
fr: (Séparé par des espaces, sans points)<br />Exemple : science-link

en: Path to CSS file(s)
fr: Chemin vers le(s) fichier(s) CSS

en: Include extra CSS file(s). (Comma separated)
fr: Inclure un(des) fichier(s) CSS supplémentaire(s). (Séparés par une virgule).

en: <strong>Animation speed</strong> field cannot be empty.
fr: Le champ <strong>Vitesse de l'animation</strong> ne peut pas être vide.

en: <strong>Animation speed</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Animation speed</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: <strong>Mouse delay</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Delai de la souris</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: <strong>Path class</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Classe du chemin</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: <strong>Supersubs minimum width</strong> field cannot be empty.
fr: Le champ <strong>Largeur minimum de Supersubs</strong> ne peut pas être vide.

en: <strong>Supersubs minimum width</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Largeur minimum de Supersubs</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: <strong>Supersubs maximum width</strong> cannot be empty.
fr: Le champ <strong>Largeur maximum de Supersubs</strong> ne peut pas être vide.

en: <strong>Supersubs maximum width</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Largeur maximum de Supersubs</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: Supersubs <strong>maximum width</strong> has to be bigger than the <strong>minimum width</strong>.
fr: La <strong>largeur maximum</strong> de Supersubs doit être plus élevée que la  <strong>largeur minimum</strong>.

en: <strong>Multi-column subs-menus</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Sous-menus multicolonnes</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: <strong>Hyperlinks</strong>: unacceptable value entered.
fr: <strong>Hyperliens</strong> : la valeur saisie ne peut pas être acceptée.

en: Cannot find the CSS file mentioned in <strong>Extra CSS</strong>
fr: Impossible de trouver le fichier CSS mentionné dans <strong>CSS suplémentaires</strong>

en: Superfish module requires the <a href="@url">Libraries module</a> to be installed.
fr: Le module Superfish requiert l'installation du module <a href="@url">Libraries</a>.

en: Superfish library
fr: Bibliothèque Superfish

en: Please download the Superfish library from <a href="@url">@url</a>.
fr: Veuillez télécharger la bibliothèque Superfish ici : <a href="@url">@url</a>.

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer un libellé

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce libellé, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Libellé pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Principal

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une version

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds d'un certain utilisateur ont une version

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: Content revision est un historique des modification du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une version de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la version du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la version du contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lier ce champ à la version de son contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: accroches

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Universal web tracking opt-out
fr: Refus global du suivi sur le web

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
fr: "batch" ajouté au chemin du paramètre du filtre de visibilité.

en: No privacy
fr: Pas de confidentialité

en: @items enabled
fr: @items activé(s)

en: If enabled and your server receives the <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track</a> header from the client browser, the Google Analytics module will not embed any tracking code into your site. Compliance with Do Not Track could be purely voluntary, enforced by industry self-regulation, or mandated by state or federal law. Please accept your visitors privacy. If they have opt-out from tracking and advertising, you should accept their personal decision. This feature is currently limited to logged in users and disabled page caching.
fr: Si activé et que votre serveur reçoit l'en-tête <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track (Ne-Pas-Suivre)</a> du navigateur client, le module Google Analytics n'intégrera aucun code de suivi dans votre site. La conformité à Do Not Track peut être purement volontaire, imposé par l'auto-régulation de l'industrie, ou mandaté par l'état ou les lois fédérales. Veuillez acceptez la confidentialité de vos visiteurs. S'ils refusent le suivi et  la publicité, vous devez accepter leur décision personnelle. Cette fonctionnalité est actuellement limitée aux utilisateurs connectés et aux pages dont le cache est désactivé.

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
fr: Vous avez refusé le suivi en utilisant les paramètres de confidentialité de votre navigateur.

en: Clean up left over strings.
fr: Nettoyer les chaînes de caractères inutiles.

en: Refreshing user defined strings
fr: Actualisation des chaînes de caractères définies par l'utilisateur

en: Starting string refresh
fr: Actualisation des chaînes de caractères en cours

en: Error refreshing user defined strings
fr: Erreur lors de l'actualisation des chaînes de caractères définies par l'utilisateur

en: Successfully refreshed @count strings for %group
fr: @count chaînes de caractères du %group actualisées avec succès

en: Deleted @count left over strings.
fr: @count chaînes de caractères inutiles ont été supprimées.

en: Variable translation
fr: Traduction de variable

en: jQuery and jQuery UI CDN
fr: jQuery et jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fr: Utiliser jQuery et jQuery UI depuis un CDN. Si le CDN n'est pas disponible la version locale de jQuery et jQuery UI sera utilisée.

en: Updates jQuery to jQuery 1.5.2 and jQuery UI 1.8.11.
fr: Met à jour jQuery vers jQuery 1.5.2 et jQuery UI 1.8.11.

en: Old GeoPHP Library
fr: Bibliothèque GeoPHP ancienne

en: Boxes for @plugin
fr: Boîtes pour @plugin

en: Edit Box
fr: Modifier la boîte

en: Value of variable !name
fr: Valeur de la variable !name

en: User emails
fr: Courriels des utilisateurs

en: Administrative area (i.e. State / Province)
fr: Zone administrative (c'est-à-dire État / Province)

en: Sub administrative area
fr: Complément de zone administrative

en: Locality (i.e. City)
fr: Localité (c'est-à-dire Ville)

en: Thoroughfare (i.e. Street address)
fr: Voie (c'est-à-dire Rue de l'adresse)

en: Premise (i.e. Apartment / Suite number)
fr: Local (c'est-à-dire Appartement / Numéro de suite)

en: Sub premise
fr: Complément du local

en: !label of field %name
fr: !label du champ %name

en: Date field values
fr: Valeurs du champ Date

en: Tokens related to date field values.
fr: Jetons (tokens) associés aux valeurs des champs date.

en: The date value.
fr: La valeur de date.

en: Relative default value
fr: Valeur par défaut relative

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fr: L'année est invalide. Veuillez vérifier que la saisie comporte 4 chiffres.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: @widget @format <strong>exposé</strong>

en: Multilingual - Internationalization
fr: Multilinguisme - Internationalisation

en: References list
fr: Liste des références

en: Defines common base features for the various reference field types.
fr: Définit les fonctionnalités communes de base pour les différents types de champ de référence.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
fr: Ce champ stocke la valeur de l'identifiant d'un nœud lié sous la forme d'un entier.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fr: La liste de nœuds pouvant être référencés peut être fournie par une vue (module Views) utilisant le type d'affichage "Références".

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
fr: Le champ est actuellement configuré pour utiliser l'affichage 'Maître' (Master) de la vue %view_name.

en: Views - Nodes that can be referenced
fr: Views - Nœuds pouvant être référencés

en: No eligible view was found.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée.

en: Rendered node
fr: Nœud rendu

en: View mode: %mode
fr: Mode d'affichage : %mode

en: Views - Users that can be referenced
fr: Views - Utilisateurs pouvant être référencés

en: %name: this user can't be referenced.
fr: %name : cet utilisateur ne peut pas être référencé.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
fr: Affiche le nom de l'utilisateur référencé en tant que lien vers la page de profil de l'utilisateur.

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fr: Fournit des téléchargements et mises à jour automatiques pour les traductions.

en: Basic tokens
fr: Jetons de base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: Le nom de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The IP address of the user.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fr: Le nom du site (i.e. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fr: La date actuelle, mise en forme selon les paramètres du site.

en: The node title.
fr: Le titre du nœud.

en: Special tokens
fr: Jetons spéciaux

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fr: Tout champ ou valeur de profil utilisateur, comme %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fr: Les jetons peuvent être alimentés à partir de l'URL en créant des URL sous la forme http://example.com/my-form?foo=bar. L'utilisation du jeton %get[foo] affichera "bar".

en: E-mail tokens
fr: Jetons de courriel

en: All included components in a hierarchical structure.
fr: Tous les composants inclus dans une structure hiérarchisée.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur formatée et une étiquette de champ. On peut accéder à des éléments tels que <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: The URL for viewing the completed submission.
fr: L'URL pour voir la soumission complète.

en: Submission tokens
fr: Jetons de soumission

en: The unique submission ID.
fr: L'identifiant unique de la soumission

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur sans mise en forme supplémentaire. On peut accéder à des éléments tels que <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fr: En cas d'utilisation de dates relatives comme valeur par défaut (ex. Aujourd'hui), faire correspondre la date actuelle au fuseau horaire.

en: The save directory %directory is not valid.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'est pas valide.

en: Download @filename
fr: Télécharger @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé. Pour des sélections multiples, utiliser des virgules pour séparer les valeurs par défaut multiples.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fr: Si des dates relatives sont utilisées pour la valeur par défaut (par ex. "now"), baser la date et l'heure actuelles sur ce fuseau horaire.

en: Label display
fr: Affichage de l'étiquette

en: Determines the placement of the component's label.
fr: Détermine la position de l'étiquette du composant.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Do not display the label of this component.
fr: Ne pas afficher l'étiquette de ce composant.

en: Save component
fr: Enregistrer le composant

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fr: Un composant Webform n'a pas pu être enregistré car un temps limite a été atteint en essayant d'obtenir le verrou pour le nœud. Détails : <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocole et le slash (/) de fin.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Jetons liés à des tableaux de chaînes.

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément du tableau.

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément du tableau.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans le tableau.

en: The array reversed.
fr: Le tableau inversé.

en: The array of keys of the array.
fr: Le tableau de clés du tableau.

en: Imploded
fr: Implosé

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs du tableau reliées ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
fr: Pour traduire le contenu même du bloc, <a href="@menu_translate_url">traduire le menu</a> qui est affiché.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
fr: Pour traduire le contenu même du bloc, <a href="@menu_translate_url">traduire la vue</a> qui est affichée.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
fr: Ce bloc contient du contenu généré, seul son titre peut être traduit ici.

en: Make this block translatable
fr: Rendre ce bloc traduisible

en: Show this block for these languages
fr: Afficher ce bloc pour ces langues

en: Save and translate
fr: Enregistrer et traduire

en: Configurable contact form categories.
fr: Catégories de formulaire de contact configurables.

en: Contact translation
fr: Traduction de Contact

en: Makes contact categories and replies available for translation.
fr: Rend possible la traduction des catégories et des réponses de contact.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
fr: Pour traduire le forum, <a href="@edit">le modifier pour le rendre traduisible</a>, puis <a href="@translate">traduire le forum</a>, <a href="@list">ses conteneurs et sous-forums</a> sur la page d'administration des taxonomies.

en: Translations of menu item %title
fr: Traductions de l'élément de menu %title

en: menu items
fr: éléments de menu

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
fr: Ce module ajoute la prise en charge des menus multilingues. Vous pouvez configurer des options multilingues pour chaque menu :

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
fr: Les menus peuvent être complètement multilingues avec des éléments de menus traduisibles (ou localisés).

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
fr: Les menus peuvent être configurés pour avoir une langue fixe. Tous les éléments de menu partagent ce paramètre de langue et le menu sera visible uniquement dans cette langue.

en: Menus can also be configured to have no translations.
fr: Les menus peuvent aussi être configurés pour ne pas avoir de traductions.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
fr: Les options multilingues d'un menu doivent être configurées avant que les éléments de menu individuels puissent être traduits. Rendez-vous sur la <a href="@menu-admin">Page d'administration des menus</a> et suivez le lien 'modifier le menu' pour le menu en question.

en: %language translation of menu item %title
fr: La traduction en %language de l'élément de menu %title

en: Delete translation
fr: Supprimer la traduction

en: Delete path translation
fr: Supprimer le chemin de traduction

en: translated
fr: traduit

en: not translated
fr: non traduit

en: Translate @name
fr: Traduire @name

en: Translations of term %title
fr: Traductions du terme %title

en: %language translation of term %title
fr: Traduction en %language du terme %title

en: - Select a language -
fr: - Sélectionner une langue -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
fr: Pas d'options multilingues pour les @item_name_multiple. Seul le @container_name pourra être traduit.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
fr: Localiser. Les @item_name_multiple_capitalized sont communs à toutes les langues, mais leur nom et leur description peuvent être localisés.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
fr: Traduire. Différents @item_name_multiple seront autorisés pour chaque langue et peuvent être traduits.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
fr: Traduire et Localiser. Les @item_name_multiple_capitalized dotés d'une langue pourront être traduits. Les  @item_name_multiple_capitalized sans langue seront localisés.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
fr: Langue fixe. Les @item_name_multiple_capitalized auront une langue globale et apparaîtront uniquement sur les pages dans cette langue.

en: Items in this translation set
fr: Éléments dans ce jeu de traductions

en: Are you sure you want to delete %title translation set?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le jeu de traductions %title ?

en: The translation set has been deleted.
fr: Le jeu de traductions a été supprimé.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fr: L'étiquette est requise lorsque l'outil de mis en forme est dépliable ou déplié

en: Contact user element
fr: Élément contact utilisateur

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: There are no @titles to display.
fr: Il n'y a aucun @titles à afficher.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer @path parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fr: Cette fonctionalité ne fonctionne pas actuellement et est désactivée.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fr[0]: Type "@types" manquant / supprimé
fr[1]: Le type manquant / supprimé est un de ceux-ci : @types

en: Taxonomy: term has parent(s)
fr: Taxonomie : le terme a un ou des parents

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fr: Contrôler l'accès si un terme appartient à un terme parent spécifique.

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fr[0]: @term peut avoir le parent "@terms"
fr[1]: @term peut avoir l'un de ces termes parents: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fr: Titre du volet

en: Node form title field
fr: Champ titre du formulaire de nœud

en: The node title form.
fr: Le formulaire de titre du nœud.

en: Node title form.
fr: Formulaire de titre du nœud.

en: Missing/broken type
fr: Type manquant/brisé

en: Term synonyms (does not work in D7)
fr: Termes Synonymes (ne fonctionne pas dans D7)

en: @entity (tokens)
fr: @entity (jetons - tokens)

en: Sanitize
fr: Assainir

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fr: Créer un contexte @to_entity à partir de @from_entity en utilisant le champ @field_name sur @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @to_entity depuis @from_entity (dans @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @from_entity depuis @to_entity (dans @base_table.@relationship)

en: View: @view
fr: Vue : @view

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fr: Affichage de vue endommagé/manquant/supprimé.

en: You may use keywords for substitutions.
fr: Vous pouvez utiliser des mots-clés pour les remplacements.

en: Entire view
fr: Vue complète

en: Display the entire view.
fr: Afficher la vue complète.

en: "@context" entire view
fr: Vue complète de "@context"

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fr: Les dimensions doivent s'exprimer en format <kbd>LARGEURxHAUTEUR</kbd>.

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Contact category
fr: Catégorie de contact

en: Field instance
fr: Instance de champ

en: forum containers
fr: conteneurs de forum

en: Switch interface language to fit node language when creating or editing a translation. If not checked the interface language will be independent from node language. This may have some unintended effects like references not matching the node language.
fr: Changer la langue de l'interface pour correspondre à la langue du nœud lors de la création ou la modification d'une traduction. Si décochée, la langue de l'interface sera indépendante de la langue du nœud. Cela peut avoir des effets non-désirés comme des références ne correspondant pas à la langue du nœud.

en: Translation saved locally for user defined string.
fr: La traduction de la chaîne de caractères définie par l'utilisateur a été enregistrée localement.

en: There are multilingual variables in this form.
fr: Il y a des variables multilingues dans ce formulaire.

en: Check you are editing the variables for the right language or select the desired one. To enable more multilingual variables visit <a href="@i18n-variable-admin">multilingual variables configuration</a>.
fr: Vérifiez si vous êtes en train de modifier les variables pour la bonne langue ou sélectionnez la langue désirée. Pour activer plus de variables multilingues visitez la <a href="@i18n-variable-admin">page de configuration de variables multilingues</a>.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fr: Les <a href="!url">paramètres du module Redirect</a> déterminent si une redirection doit être créée quand un alias est supprimé.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fr: Considérez l'installation du <a href="!url">module Redirect</a> pour mettre en place des redirections quand vos alias changent.

en: No new URL aliases to generate.
fr: Il n'y a aucun nouvel alias d'URL à générer.

en: Fake path
fr: Chemin fictif

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fr: La <strong> taille maximale d'un alias </strong> et la <strong> taille maximale d'un composant </strong> est par défaut de 100 et a une limite de @max définie par Pathauto. Cette taille est limitée par la taille de la colonne "alias" dans la table "url_alias" de la base de données. La limite de cette colonne dans la base de donnée est par défaut de @max. Si vous utilisez une taille qui est égale à celle de la colonne "alias" cela posera des problèmes dans les cas où le système doit rajouter des mots à l'alias de l'URL. Vous devriez choisir une valeur qui est la taille de la colonne "alias" moins la taille de n'importe quel mot qui pourrait être ajouté. La taille des mots qui pourraient être ajoutés à la fin de vos URL dépend des modules que vous avez activés dans les paramètres de Pathauto. La valeur recommandée est 100.

en: Path module form elements
fr: Les éléments de formulaire du module Path

en: unchanged entity
fr: entité inchangée

en: Only one view mode is available for this entity type.
fr: Un seul mode d'affichage est disponible pour ce type d'entité.

en: Double quotation marks
fr: Double guillemets

en: Single quotation marks (apostrophe)
fr: Simple guillemets (apostrophe)

en: Back tick
fr: Accent grave

en: Hyphen
fr: Trait d'union

en: Vertical bar (pipe)
fr: Barre verticale (pipe)

en: Left curly bracket
fr: Accolade gauche

en: Left square bracket
fr: Crochet gauche

en: Right curly bracket
fr: Accolade droite

en: Right square bracket
fr: Crochet droit

en: Plus sign
fr: Signe plus

en: Equal sign
fr: Signe égal

en: Percent sign
fr: Signe pourcentage

en: Caret
fr: Accent circonflexe

en: Dollar sign
fr: Signe dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
fr: Croisillon (signe dièse)

en: At sign
fr: Arobase

en: Exclamation mark
fr: Point d'exclamation

en: Left parenthesis
fr: Parenthèse gauche

en: Right parenthesis
fr: Parenthèse droite

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Less-than sign
fr: Signe inférieur à

en: Greater-than sign
fr: Signe supérieur à

en: Backslash
fr: Antislash

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML du libellé

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et du libellé

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son libellé, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son libellé ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un(e) @field défini(e) au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Do not display more link unless there is more content
fr: Ne pas afficher le lien "plus" à moins qu'il n'y ait plus de contenu

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: Wysiwyg profile
fr: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
fr: Permet la modification de contenu avec des éditeurs côté client.

en: Date with repeat
fr: Date avec répétition

en: Datestamp range
fr: Intervalle de temps datestamp

en: Datetime range
fr: Intervalle de temps datetime

en: Migrate example - dates
fr: Exemple de migration - dates

en: Example migration into date fields
fr: Exemple de migration vers des champs date

en: Source id
fr: Identifiant (ID) de la source

en: A simple date
fr: Une date simple

en: Start value for a date range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date

en: Simple datestamp
fr: Horodatage simple (UNIX)

en: Start value for a datestamp range
fr: Valeur de début pour un intervalle d'horodatage

en: Simple datetime
fr: Horodatage simple (SQL)

en: Start value for a datetime range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date/heure

en: Sample of a repeating date field
fr: Exemple de champ de date se répétant

en: Examples of migrating with the Date module
fr: Exemples de migration avec le module Date

en: manage file display
fr: gérer l'affichage des fichiers

en: No file types available.
fr: Aucun type de fichier disponible.

en: Enabled displays
fr: Affichages activés

en: Display precedence order
fr: Ordre de priorité des affichages

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fr: Quand un fichier est transféré sur ce site, l'un des types suivants lui est assigné, en fonction de quelle sorte de fichier c'est.

en: Manage file types
fr: Gérer les types de fichiers

en: Manage file display
fr: Gérer l'affichage des fichiers

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
fr: Étend les entités Fichier de Drupal pour être extensibles par des champs et être visualisables.

en: [Source not found]
fr: [Source non-trouvée]

en: [String not found]
fr: [Chaîne de caractères non-trouvée]

en: Cannot delete string, not found %location for text group %textgroup: %string
fr: Impossible de supprimer la chaîne de caractères, %location non-trouvé pour le groupe de texte %textgroup : %string

en: Updated string %location for text group %textgroup: %string
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string a été mise à jour

en: Deleted string %location for text group %textgroup: %string
fr: La chaîne de caractères %location pour le groupe de texte %textgroup : %string a été supprimée.

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
fr: Les menus et les éléments de menu peuvent être traduits sur la <a href="@configure_menus">Page d'administration des menus</a>.

en: Multilingual node options
fr: Options multilingues du nœud

en: Extended node options for multilingual sites.
fr: Options étendues du nœud pour les sites multilingues.

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
fr: La langue par défaut pour les types de contenus avec la prise en charge multilingue désactivée.

en: The site's default language (Default behaviour).
fr: La langue par défaut du site (Comportement par défaut).

en: Language neutral (Recommended).
fr: Langue neutre (Recommandé).

en: Language that will be used as the source language for string translations. The default is the site default language.
fr: La langue qui sera utilisée comme langue source pour la traduction des chaînes de caractères. La valeur par défaut est la langue par défaut du site.

en: This works differently to Drupal standard localization system: The strings will be translated from the <a href="@configure-strings">source language</a>, which defaults to the site default language (it may not be English), so changing the default language may cause all these translations to be broken.
fr: Ceci fonctionne différemment du système de localisation standard de Drupal : les chaînes seront traduites depuis la <a href="@configure-strings">langue source</a>, qui correspond par défaut à la langue par défaut du site (ce peut ne pas être l'anglais), ainsi changer la langue par défaut du site peut briser toutes ces traductions.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
fr: <strong>Avertissement</strong> : Changer la langue par défaut peut avoir des effets indésirés sur les traductions des chaînes de caractères. Vérifiez aussi la <a href="@configure-strings">langue source</a> pour les traductions et documentez-vous à propos de <a href="@i18n_string-help">String translation</a>

en: This term already belongs to a <a href="@term-translation">translation set</a>. Changing language to <i>Language neutral</i> will remove it from the set.
fr: Ce terme appartient déjà à un <a href="@term-translation">jeu de traductions</a>. Passer la langue à <i>Indépendant de la langue</i> le retirera du jeu.

en: Format handlers
fr: Gestionnaires de formats

en: Use the same configuration as the widget
fr: Utiliser la même configuration que le widget

en: Use widget configuration
fr: Utiliser la configuration du widget

en: No handler
fr: Aucun gestionnaire

en: Address form (country-specific)
fr: Formulaire d'adresse (spécifique au pays)

en: Name (First name, Last name)
fr: Nom (Prénom, Nom)

en: Name (single line)
fr: Nom (une ligne)

en: Organisation (single line)
fr: Organisation (une ligne)

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
fr: Pour définir les options multilingues des blocs, rendez-vous sur la <a href="@configure_blocks">Page d'administration des Blocs</a>.

en: There are no translations to save.
fr: Il n'y a pas de traduction à enregistrer.

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date dans le format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: File byte size
fr: Taille du fichier en octets

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier, en octets.

en: Query string value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur d'un champ de paramètre d'URL spécifique de la page actuelle.

en: A random number from 0 to @max.
fr: Un nombre aléatoire entre 0 et @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fr: Un hachage aléatoire. Les algorithmes de hachage possibles sont : @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fr: Tentative de remplacement d'un jeton pour le type de jeton %type sans les données requises

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fr[0]: @identifier est un paquet "@types"
fr[1]: Le paquet @identifier est l'un des "@types"

en: Configure content pane
fr: Configurer le volet de contenu

en: Edit in place
fr: Modifier en place

en: Boxes can either be edited directly where they are displayed, or on a separate page.
fr: Les blocs personnalisés peuvent être soit modifiés directement là où ils sont affichés, soit dans une page séparée.

en: Refreshed one string for enabled modules. | Refreshed @count strings for the enabled modules.
fr[0]: @count chaîne de caractères actualisée pour les modules activés.
fr[1]: @count chaînes de caractères actualisées pour les modules activés.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Language count
fr: Nombre de langues

en: Language types
fr: Types de langues

en: Available language types.
fr: Types de langues disponibles.

en: Reverse proxy
fr: Proxy inverse

en: Reverse proxy header
fr: En-tête du proxy inverse

en: Reverse proxy addresses
fr: Adresses du proxy inverse

en: The resolution of the area used for the cropping of the image. Image will displayed at this resolution for cropping. Use WIDTHxHEIGHT format, empty or zero values are permitted, e.g. 500x will limit crop box to 500 pixels width.
fr: La résolution de la zone utilisée pour le recadrage de l'image. L'image sera affichée à la résolution de recadrage choisie. Utiliser le format LARGEURxHAUTEUR, les valeurs vides ou zéro sont également autorisées, par ex. 500x limitera la zone de recadrage à 500 pixels de largeur.

en: Output resolution is defined, but not enforced. Final images might be distroted
fr: La résolution de sortie est définie, mais pas forcée. Les images finales pourraient être déformées.

en: Click on the image and drag to mark how the image will be cropped
fr: Cliquer sur l'image et faire glisser le cadre pour définir comment l'image sera redimentionnée

en: Optional CSS classes that will be added to the top-level div container for this box. Separate them with spaces.
fr: CSS optionnelles qui seront ajoutées au container DIV de plus haut niveau pour cette boîte. Séparez-les par des espaces.

en: Show all webform pages in block
fr: Montrer toutes les pages de formulaires dans un bloc

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fr: Par défaut les Webforms multi-pages redirigent vers la page de nœud pour toutes les pages après la première. Si coché, toutes les pages seront alors affichées dans le bloc.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fr: Le jetons peuvent aussi être alimentés par les valeurs POST soumises par les formulaires.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fr: En plus de %get et %post, les super jetons suivants peuvent être utilisés, mais seulement avec les utilisateurs connectés : %server, %cookie, et %request. Par exemple, %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: The entered date must be @start_date or later.
fr: La date saisie doit être le @start_date ou plus tard.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fr: La date saisie doit être le @end_date ou plus tôt.

en: Include webform forms in search index
fr: Inclure les formulaires Webform dans l'index de recherche

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fr: SI sélectionnés, tous les nœuds Webform auront leurs composants de formulaire indexés par le moteur de recherche.

en: Submissions generated from Webform forms.
fr: Soumissions générées à partir des formulaires Webform.

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Also known as %labels.
fr: Aussi connu comme %labels.

en: If enabled and the add link is shown, the field description is shown in front of the add link.
fr: Si activé et que le lien d'ajout est affiché, la description du champ est montrée devant le lien d'ajout.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données en tant qu'horodatage, format obsolète destiné à la prise en charge de données héritées.

en: Pop-up calendar
fr: Pop-up calendrier

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de début' est requise pour le champ %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de fin' est requise pour le champ %field #%delta.

en: The End date value.
fr: La valeur de Date de fin.

en: Choose how users view dates and times:
fr: Choisir comment les utilisateurs voient les dates et heures :

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fr: Pour ajouter ou éditer les options, visiter <a href="@date-time-page">  les options de Date et heures</a>.

en: Both Start and End dates
fr: A la fois dates de début et de fin

en: Start date only
fr: Date de début seulement

en: End date only
fr: Date de fin seulement

en: Display dates using the @format format
fr: Afficher les dates en utilisant le format @format

en: Display both Start and End dates
fr: Afficher à la fois les dates de début et de fin

en: Display Start date only
fr: Afficher la date de début seulement

en: Display End date only
fr: Afficher la date de fin seulement

en: Default date
fr: Date par défaut.

en: No default value
fr: Pas de valeur par défaut

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: Décrire une heure par rapport au jour courant, par exemple '+90 days' (90 jours depuis la création du champ) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Default end date
fr: Date de fin par défaut

en: Relative default value for end date
fr: Valeur relative par défaut pour la date de fin

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fr: La valeur par défaut de strtotime pour la date de fin est invalide.

en: Date entry options
fr: Options de la date d'entrée

en: Control the order and format of the options users see.
fr: Contrôler l'ordre et le format des options vues par les utilisateurs.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Supplanter le format de saisie ci-dessus. Définir une chaîne de format de saisie comme 'm-d-Y H:I' (voir <a href="@link">http://php.net/date </a> pour plus de détails).

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date.
    'A l'intérieur' insère le libellé en tant que première option dans la liste de choix et dans les champs texte vides. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fr: Veuillez saisir un format de saisie de date, ou choisir l'un des formats prédéfinis.

en: Select the date attributes to collect and store.
fr: Sélectionner les attributs de date à collecter et stocker.

en: Date attributes to collect
fr: Attributs de date à collecter

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fr: Les dates de fin sont utilisées pour collecter la durée. Par exemple, autoriser un événement à commencer le 15 septembre, et finir le 16 Septembre.

en: Collect an end date
fr: Collecter une date de fin

en: Select the timezone handling method for this date field.
fr: Sélectionner la méthode de gestion du fuseau horaire pour ce champ de date.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fr: Les valeurs de 'Date de fin' vides utiliseront les valeurs de 'Date de début'.

en: @field_name Start date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de début #@delta

en: @field_name End date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de fin #@delta

en: @field_name Start date
fr: @field_name Date de début

en: @field_name End date
fr: @field_name Date de fin

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une date 'Date de début' est requise si une date 'date de fin' est fournie au champ %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une "Date de début" est requise si une "Date de fin est fournie pour le champ %field #%delta.

en: Some value must be entered in the End date.
fr: Une valeur doit être saisie dans la date de fin.

en: The End date must be greater than the Start date.
fr: La date de fin doit être plus grande que la date de début.

en: The Start date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The End date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: More settings and values
fr: Plus de paramètres et de valeurs

en: Date entry
fr: Entrée de date

en: Starting and ending year
fr: Année de début et de fin

en: !start-date to !end-date
fr: !start-date - !end-date

en: Date part
fr: Partie de date

en: Makes date/time fields available.
fr: Rend les champs date/heure disponibles.

en: Starting year
fr: Année  de début

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fr: Saisir une valeur relative (-9, +9) ou une année absolue telle que 2015.

en: Ending year
fr: Année de fin

en: The value input for field %field is invalid:
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide :

en: The value input for field %field is invalid.
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide.

en: The @part is missing.
fr: Il manque @part.

en: The value @date does not match the expected format.
fr: La valeur @date ne correspond pas au format attendu.

en: The timezone has been set to !value_link.
fr: Le fuseau horaire a été défini à !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link to function correctly.
fr: Date API requiert que vous définissiez le !timezone_link pour fonctionner normalement.

en: site timezone
fr: fuseau horaire du site

en: The first day of the week has been set to !value_link.
fr: Le premier jour de la semaine a été défini à !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous définissiez le !first_day_link  pour fonctionner correctement.

en: site first day of week settings
fr: paramètres du premier jour de la semaine du site

en: The Date API requires that you set up the !format_link to function correctly.
fr: L'API Date requiert la définition de !format_link pour fonctionner correctement.

en: system date formats
fr: formats de date du système

en: Missing system date settings
fr: Les paramètres de date du système sont manquants

en: System date settings
fr: Paramètres de date système

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link and the !format_link to function correctly.
fr: L'API Date requiert que vous définissiez le !timezone_link et le !format_link pour fonctionner correctement.

en: site timezone and first day of week settings
fr: paramètres de fuseau horaire et de premier jour de la semaine

en: date format settings
fr: paramètres de format de date

en: @count year from now | @count years from now
fr[0]: @count année à partir de maintenant
fr[1]: @count années à partir de maintenant

[ctx: datetime]
en: Time
fr: Heure

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
fr: Fournit une prise en charge pour les importations dans les champs date avec le module Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
fr: Ce type de contenu est utilisé comme démonstration et test de migration vers des champs date.

en: Date Migration Example
fr: Exemple de date de migration

en: E.g., @date
fr: Par ex., @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup permet l'entrée manuelle de l'heure ou l'utilisation d'un plugin jQuery sélecteur d'heures (timepicker). Le module Date prend en charge également un sélecteur d'heure déroulant qui doit être téléchargé séparément. Le sélecteur d'heure déroulant n'apparaitra pas en tant qu'option tant que le code ne sera pas disponible dans le dossier 'libraries'. Si vous ne voulez pas utiliser de sélecteur d'heure jQuery, vous pouvez choisir l'option "Entrée manuelle de l'heure" ci-dessous, l'utilisateur verra un champ texte s'afficher à la place.</p>

en: Use dropdown timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heures dérourant

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fr: <p>Pour installer un timepicker déroulant (sélecteur d'heures), créez un répertoire <code>!directory</code> dans le dossier d'installation de votre site. Ensuite, allez sur <a href="@download">@download</a>, téléchargez la dernière version puis décompressez-la. Vous y trouverez les fichiers suivants : jquery.timepicker-1.1.2.js et jquery.timepicker-1.1.2.css. Renommez-les jquery.timepicker.js et jquery.timepicker.css, et copiez-les ensuite dans <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>Le calendrier Date Popup intègre des classes CSS pour IE6 qui empêchent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE 7, 8, et 9, ces classes css dédiées IE6 ont été retirées des feuilles de style courantes utilisées par Date Popup. Si après tout vous pensez en avoir besoin, il est possible de les ré-insérer dans votre thème. Reportez-vous au thème Garland pour voir comment celui-ci intègre les CSS IE-seul dans son fichier page.tpl.php. Le CSS dont vous avez besoin est : </p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fr: Afficher un deuxième champ date correspondant à la 'Date de fin'

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fr: Le nom du type de contenu ne doit pas être plus long que 12 caractères quand on l'utilise pour créer un calendrier et des blocs.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fr: Le nom du champ ne doit pas être plus long que 26 caractères.

en: @label -  start date (!name)
fr: @label - date de début (!name)

en: @label -  start date
fr: @label - date de début

en: @label - end date (!name:!column)
fr: @label - date de fin (!name:!column)

en: @label - end date:!column
fr: @label - date de fin : !column

en: Page by date
fr: Page par date

en: Page using the value of a date field.
fr: Page utilisant la valeur d'un champ date.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fr: Sélectionner un ou plusieurs champs date à filtrer avec cet argument.

en: Add multiple value identifier
fr: Ajouter un identifiant de valeurs multiples

en: Dates to compare
fr: Dates à comparer

en: Start/End date range
fr: Intervalle de date de début/fin

en: Only this field
fr: Seulement ce champ

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fr: Si sélectionné, la vue vérifiera si des  valeurs commençant par la date 'Début' et finissant par la date 'Fin' correspondent aux critères de la vue. Sinon la vue se limitera aux champs spécifiquement sélectionnés. Comparer à l'ensemble de l'intervalle Début/Fin est le paramètre recommandé lorsque ce filtre est utilisé dans un calendrier. Lors de l'utilisation de l'option Début/Fin, il n'est pas nécessaire d'ajouter les deux champs Début et Fin au filtre, l'un des deux suffit.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fr: Ajouter un identifiant à la vue pour montrer quels champs date à valeurs multiples correspondent aux critères de filtre. Remarque : Cette option peut introduire des doublons de valeur dans la vue. Cette option est requise lors de l'utilisation de champs à valeurs multiples dans un calendrier ou quand vous souhaitez qu'une vue de nœuds avec plusieurs valeurs date n'affiche que les valeurs qui correspondent aux filtres de la vue.

en: Date selection form element
fr: Élément de formulaire de sélection de date

en: Filter granularity
fr: Granularité du filtre

en: Relative start date
fr: Date de début relative

en: Relative end date
fr: Date de fin relative

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: Les dates relatives sont calculées lorsque la vue est affichée. Exemples : now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Plus d'exemples de formats de dates relatives dans la documentation PHP</a>.

en: Relative start date not specified.
fr: Date de début relative non spécifiée.

en: Relative end date not specified.
fr: Date de fin relative non spécifiée.

en: Relative date not specified.
fr: Date relative non spécifiée.

en: Position: @position, format: @format.
fr: Position : @position, format : @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fr: Cette pagination fonctionne aussi bien avec un  champ Date ou avec un filtre contextuel de champ Contenu Date. Si un filtre date a été ajouté dans la vue, cette pagination fournira les éléments de pagination préc/suivant pour correspondre à la granularité de ce filtre, (c'est-a-dire : pagination par année, mois, semaine ou jour). Le filtre doit aussi être configuré afin d'utiliser une valeur par défaut pour le champ Date. S'il n'y a pas de filtre contextuel Date sur cette vue, ou si une date par défaut n'a pas été paramétrée, la pagination n'apparaîtra pas.

en: Date identifier
fr: Identifiant de date

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fr: L'identifiant de requête à utiliser lors de la récupération des données date depuis l'URL. Remarque : si vous avez plus d'un affichage de la même vue qui utilise la pagination de date (comme une page et un bloc), l'id de pagination doit être différent pour chacun ou les deux changeront lorsque la valeur de pagination changera.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fr: Où la pagination de date doit être placée par rapport au contenu, en haut, en bas ou les deux.

en: Link format
fr: Format du lien

en: GeoPHP %version library installed at %path
fr: Bibliothèque GeoPHP %version installée dans %path

en: No tokens available
fr: Aucun jeton disponible

en: Token registry caches cleared.
fr: Caches du registre de Token vidés.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant du chemin de l'URL.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste.

en: Token registry
fr: Registre de Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fr: La liste des jetons disponibles qui peuvent être utilisés dans les courriels est fournie ci-dessous.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme liste :

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
fr: Les jetons ou les types de jeton suivants n'ont pas les informations de nom et de description requises :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jeton suivants n'ont pas de jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jeton suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants sont définis par plusieurs modules :

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Private fields are shown only to users with results access.
fr: Les champs privés sont uniquement affichés aux utilisateurs autorisés à afficher les résultats.

en: Download range options
fr: Options d'intervalle de téléchargement

en: All submissions
fr: Toutes les soumissions

en: Only new submissions since your last download
fr: Seulement les nouvelles soumissions depuis votre dernier téléchargement

en: Only the latest
fr: Seulement les dernières

en: All submissions starting from
fr: Toutes les soumissions à partir de

en: Address Field Example
fr: Exemple pour le module Address Field

en: Example module for how to implement an addressfield format handler.
fr: Exemple de module montrant comment implémenter un gestionnaire de format de champ d'adresse.

en: Address form (CH add-on)
fr: Formulaire d'adresse (extension CH)

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
fr: Le nom ne peut contenir que des lettres minuscules, des tirets bas, des tirets et des chiffres.

en: Which field contains geodata?
fr: Quel champ contient les données de géolocalisation ?

en: Popup Text
fr: Texte de la popup

en: OpenLayers Maps
fr: Cartes Openlayers

en: If you use Google Maps v3, an API key is not necessary.
fr: Si vous utilisez Google Maps v3, un clé d'API n'est pas nécessaire.

en: Create OpenLayers maps.
fr: Créer des cartes OpenLayers.

en: OpenLayers Default Map
fr: Carte par défaut OpenLayers

en: Saved to DB
fr: Enregistré en base de données

en: Restore values to DB
fr: Restaurer les valeurs dans la base de données

en: Is empty
fr: Est vide

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fr: Permettre à l'utilisateur de saisir un attribut 'title' du lien

en: Default link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' par défaut du lien

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fr: À l'affichage, les liens utiliseront cet attribut 'title' si l'utilisateur n'en a pas fourni et s'il est différent du texte du lien. Lisez les <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">directives WCAG 1.0</a> pour la conformité des liens. Les jetons (tokens) seront évalués.

en: Link "title" attribute
fr: Attribut 'title' du lien

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fr: Fournir le texte à afficher si ce champ ne retourne aucun résultat. Vous pouvez y inclure du code HTML. Vous pouvez saisir des données provenant de cette vue comme pour les "Motifs de replacement" dans la section "Réécrire les résultats" ci-dessous.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur libellé ni pour le champ + libellé. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
fr: Détermine quelle langue sera définie pour les nouveaux contenus créés de types qui n'ont pas la prise en charge multilingue activée.

en: Additionally, if <em>String translation</em> enabled, this module will localize all content type configuration texts.
fr: En outre, si <em>String translation</em> est activé, ce module localisera tous les textes de configuration des types de contenu.

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
fr: Vous pouvez trouver d'autres options par type de contenu sur la <a href="@configure_content">Page d'administration des types de contenu</a>.

en: The translation system only translates strings with the selected text formats. All other strings will be ignored and removed from the list of translatable strings.
fr: Le système de traduction ne traduit que les chaînes de caractères dans les formats de textes sélectionnés. Toutes les autres chaînes de caractères seront ignorées et retirées de la liste des chaînes de caractères traduisibles.

en: Rendered file
fr: Fichier rendu

en: Display the file in a specific view mode
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique

en: Archive the selected files and email them
fr: Archiver les fichiers sélectionnés et les envoyer par courriel

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces fichiers ?

en: Tokens associated with file types.
fr: Jetons associés aux types de fichiers.

en: The name of the file type.
fr: Le nom du type de fichier.

en: The unique machine-readable name of the file type.
fr: Le nom système unique de ce type de fichiers.

en: The number of files belonging to the file type.
fr: Le nombre de fichiers de ce type.

en: The URL of the file type's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du type de fichiers.

en: The file type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
fr: Le type du fichier (par exemple : "audio", "image", "vidéo", etc.)

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Add, edit or delete files and administer settings.
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des fichiers et administrer les paramètres.

en: View all files.
fr: Voir tous les fichiers.

en: Edit all files.
fr: Modifier tous les fichiers.

en: Uploaded by !username on !datetime
fr: Transféré par !username le !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fr: Gérer les paramètres des types de fichiers utilisés sur votre site.

en: File entity
fr: Entité Fichier

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Add Twitter accounts
fr: Ajouter des comptes Twitter

en: The module to which the block belongs.
fr: Le module auquel le bloc appartient.

en: The ID of the module's block.
fr: L'ID du bloc du module.

en: String containing the classes for the block.
fr: Chaîne contenant les classes du bloc.

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Select source view mode or form
fr: Sélectionner le mode de vue ou le formulaire source

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fr: Cloner les groupes de champs du mode de vue sélectionné vers l'affichage courant

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fr: Le groupe de champs @group n'a pas été cloné car un groupe avec le même nom existe déjà.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fr: Groupe de champs @group cloné avec succès.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans des pages séparées.

en: Multipage
fr: Pages multiples

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans une page.

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Format page title
fr: Formater le titre de la page

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: Step 1 of 10
fr: Étape 1 sur 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fr: Étape 1 sur 10 [Étiquette]

en: Add a page counter at the bottom
fr: Ajouter un compteur de page au pied

en: The count number only
fr: Seulement le compteur

en: Move submit button to last multipage
fr: Déplacer le bouton de soumission à la dernier page des pages  multiples

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fr: Déplacer les paramètres additionnels à la dernière page  (si disponible) des pages multiples

en: Language settings for the user account.
fr: Paramètres de langue pour le compte utilisateur.

en: Wysiwyg status
fr: Statut Wysiwyg

en: Step %count of %total
fr: Étape %count sur %total

en: Step %count of %total !label
fr: Étape %count sur %total !label

en: (active page)
fr: (page active)

en: Max length of title field
fr: Longueur maximale du champ titre

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fr: Définir une longueur maximale du champ titre (s'applique uniquement si le titre du lien est facultatif ou obligatoire). La limite maximale est de 255 caractères.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fr: La valeur de la coupure de l'URL doit être numérique.

en: The max length of the link title must be numeric.
fr: La longueur maximale du titre du lien doit être numérique.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fr: La longueur maximale du titre du lien ne doit pas être supérieure à 255 caractères.

en: The title of the link.
fr: Le titre du lien

en: The URL of the link.
fr: L'URL du lien

en: @entity is viewed
fr: L'entité @entity est vue

en: viewed @entity
fr: entité @entity vue

en: Nodes represent the main site content items.
fr: Les nœuds représentent les éléments principaux du contenu du site.

en: Uploaded file.
fr: Fichier transféré.

en: Remark or note that refers to a node.
fr: Remarque ou note se référant à un nœud.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fr: Les termes de taxonomie sont utilisés pour classifier le contenu.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fr: Les vocabulaires contiennent des termes de taxonomie connexes qui sont utilisés pour classer le contenu.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fr: Si le commentaire est publié ou non.

en: Field "@name"
fr: Champ "@name"

en: Whether the node is published or unpublished.
fr: Si le nœud est publié ou non.

en: Whether the user is active or blocked.
fr: Si l'utilisateur est actif ou bloqué.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fr: Restreindre cette relation à un ou plusieurs paquets @bundle.

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
fr: Cela ajoutera un lien "plus" en bas de cette vue, qui sera lié à la page de la vue. Si vous avez plus d'une vue de type page, ce lien pointera sur l'affichage spécifié dans 'Affichage de lien' ci-dessus. Vous pouvez supplanter l'URL dans les paramètres de l'affichage de lien.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers quoi pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: The Twitter account settings were updated.
fr: Les paramèters du compte Twitter ont été mis à jour.

en: Width: @w
fr: Largeur : @w

en: Height: @h
fr: Hauteur : @h

en: Zoom: @z
fr: Zoom : @z

en: Zoom Control Type: @z
fr: Type de contrôle de zoom : @z

en: Map Control Type: @m
fr: Type de contrôle de carte : @m

en: Default Map Type: @m
fr: Type de carte par défaut : @m

en: Show Scale: @yn
fr: Afficher l'échelle : @yn

en: Overview Map: @yn
fr: Vue d'ensemble de la carte : @yn

en: Scrollwheel: @yn
fr: Molette de défilement : @yn

en: Zoom Control Type
fr: Type de contrôle du zoom

en: The date the user last accessed the site.
fr: La date à laquelle l'utilisateur à accedé au site pour la dernière fois.

en: Rendered @entity-type
fr: Type d'entité @entity-type rendu

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: Concatenate values using a seperator
fr: Concaténer les valeurs en utilisant un séparateur

en: Format interval
fr: Mettre en forme l'intervalle

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fr: Si coché, la valeur sera mise en forme comme intervalle de temps. Sinon, seul le nombre de secondes sera affiché.

en: Specify how many different units to display.
fr: Spécifier combien d'unités différentes afficher.

en: Text to put before the duration text.
fr: Texte à placer avant le texte de durée.

en: Text to put after the duration text.
fr: Texte à placer après le texte de durée.

en: Show entity label
fr: Afficher l'étiquette de l'entité

en: Show entity ID
fr: Afficher l'identifiant de l'entité

en: Show complete entity
fr: Afficher l'entité complète

en: Decide how this field will be displayed.
fr: Décider comment ce champ sera affiché.

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Link this field to the entity.
fr: Lier ce champ à l'entité.

en: Same as Default date
fr: Comme la Date par défaut

en: Repeating date
fr: Date se répétant

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fr: Les répétitions de dates utilisent un nombre "Illimité" de valeurs. En lieu et place d'un bouton "Ajouter", elles proposent un formulaire pour choisir quand et à quelle fréquence la date doit se répéter.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fr: Permettre à l'utilisateur de voir une page avec toutes les fois qu'une date se répète.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fr: Les widgets de prise en charge de dates répétitives ont été modifiés. Pour chaque type de contenu qui gère des champs dates répétitives, veuillez confirmer la sélection du widget correct sur la page 'Affichage de Champs' .

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fr: L'année de début doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fr: L'année de fin doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fr: Définir une condition basée sur la valeur d'un champ date

en: Is not Empty
fr: N'est pas vide

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fr: La comparaison à effectuer pour déterminer si le champ date remplit la condition. Pour les champs à valeurs multiples, toutes les valeurs seront vérifiées pour voir si l'une d'entre elle remplit les conditions.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: La valeur que doit contenir le champ pour remplir la condition. Cela peut être une date absolue au format ISO (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) ou une chaîne relative telle que '12AM aujourd'hui'. Exemples : 2011-12-31T00:00:00, maintenant, maintenant +1 jour, 12AM aujourd'hui, Lundi de la semaine prochaine. <a href="@relative_format">Plus d'exemples sur les formats de date relative dans la documentation PHP</a>.

en: Date Context
fr: Contexte de date

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fr: Ajoute au module Context une option pour définir une condition de contexte basée sur la valeur du champ date.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Fields used in views
fr: Champs utilisés dans les vues

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consulter <a href="http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unités de temps différentes à afficher, fixé à 2 par défaut.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity contenant un(e) @field défini(e) au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Gold
fr: Or

en: Marker !color
fr: Marqueur !color

en: !color marker provided by the OpenLayers module.
fr: Marqueur !color fourni par le module OpenLayers.

en: Marker Black
fr: Marqueur noir

en: Black marker provided by the OpenLayers module.
fr: Marqueur noir fourni par le module OpenLayers module.

en: Marker Black Small
fr: Petit marqueur noir

en: Small black marker provided by the OpenLayers module.
fr: Petit marqueur noir fourni par le module OpenLayers module.

en: Display all day checkbox
fr: Afficher la case à cocher pour un jour entier

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fr: Détermine si la case à cocher "Jour entier" est affichée à l'utilisateur.

en: Date format options
fr: options de format de date

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fr: Le format de date utilisé dans les liens des titres et résumés pour cet argument. Ce format par défaut est basé sur la granularité du filtre, c.-à-d. mois : @example_month, jour : @example_day.

en: Custom summary date format
fr: Format de date de résumé personnalisé

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Un format personnalisé pour le titre et format de date de résumé. Définit une chaîne de caractères de format de date PHP comme 'm-d-Y H:1' (consultez <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Text to check
fr: Texte à vérifier

en: This form has received the maximum number of entries.
fr: Ce formulaire a reçu le nombre maximum d'entrées.

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Limit the total number of allowed submissions.
fr: Limiter le nombre de soumissions autorisées.

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fr: Limiter chaque utilisateur à !count soumission(s) pour !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fr: Limiter à !count soumission(s) pour !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions est requis.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions doit être numérique.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fr: Le nombre de dernières soumissions doit être supérieur à 0.

en: Start submission number is required.
fr: Le numéro de soumission de départ est requis.

en: Start submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être numérique.

en: Start submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être supérieur à 0.

en: End submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être numérique.

en: End submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être supérieur à 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fr: Le numéro de soumission de fin ne peut pas être inférieur au numéro de soumission de début.

en: @count total
fr: Total de @count

en: @count new since @date
fr: @count nouvelle(s) depuis le @date

en: Only the latest !number submissions
fr: Seulement les !number dernières soumissions

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fr: Toutes les soumissions depuis : !start et éventuellement jusqu'à : !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fr: Utiliser des identifiants de soumissions pour l'intervalle. SID dernièrement téléchargé : !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fr: Le nœud Webform à partir duquel cette soumission a été générée.

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: The user who sent the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant envoyé la soumission Webform.

en: Webform submissions of the given Webform node.
fr: Les soumissions Webform du nœud Webform donné.

en: Webform Submission
fr: Soumission de formulaire webform

en: Webform submissions of the given user.
fr: Soumissions Webform pour l'utilisateur donné.

en: Sitewide
fr: L'ensemble du site

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que le libellé du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les libellés, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: My new setting
fr: Mon nouveau paramètre

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fr: L'intégration <em>Date Repeat</em> (Date répétitive) pour les champs Date a été déplacée vers un module indépendant. Par souci de cohérence avec l'ancien code, il est activé automatiquement lorsque le module Date Repeat API est activé. Si vous n'utilisez pas la fonctionnalité <em>Date Repeat</em> dans vos champs, Vous pouvez désactiver ce module.

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fr: Ajoute la fonctionnalité "Jour complet" aux champs date, incluant un thème et des cases à cocher "Jour complet" pour la sélection de date ainsi que pour les widgets popup.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fr: Se répète

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fr: Tous les @interval jours

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fr: Toutes les @interval semaines

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fr: Tous les @interval mois

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fr: Tous les @interval ans

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fr: Répéter le

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fr: Chaque jour ouvré

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fr: Chaque Lun, Mer, Ven

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fr: Chaque Mar, Jeu

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fr: Se répète chaque

en: every weekday
fr: chaque jour ouvré

en: monday wednesday friday
fr: lundi mercredi vendredi

en: tuesday thursday
fr: mardi jeudi

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fr: Au jour @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fr: Mensuel

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fr: Le @byday de

en: On day ... of ...
fr: Le jour ... de ...

en: On the ... of ...
fr: Le ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fr: Après @count occurrences

[ctx: Date repeat]
en: Count
fr: Compte

[ctx: Date repeat]
en: On
fr: Le

[ctx: Date repeat]
en: Until
fr: Jusqu'au

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fr: Arrêter la répétition

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fr: Exclure des dates

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fr: Inclure des dates

en: Repeat settings
fr: Paramètres de répétition

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fr: Quotidien

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fr: Hebdomadaire

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fr: Mensuel

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fr: Annuel

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Année (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Mois (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Jour (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (COMPTE).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fr: Déplié

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fr: Replié

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fr: Affichage de la répétition

en: Date Repeat Field
fr: Champ de répétition de date

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fr: Créé l'option Champs Répétition de date et gère les champs Date qui utilisent Date Repeat API.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
fr: !icon Le module CAPTCHA désactivera la mise en cache des pages qui contiennent un élément CAPTCHA.

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
fr: Le nom système du champ Field Collection contenant cet élément.

en: The entity containing the field collection field.
fr: L'entité contenant le champ Field Collection.

en: The field collection module provides a field, to which any number of fields can be attached. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module Field Collection fournit un champ dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés. Voir la page d'<a href="@field-help">aide du module Field</a> pour plus d'information à propos des champs.

en: Field collection item
fr: Élément Field collection

en: Field collection @field
fr: @field Field Collection

en: Unconnected field collection item
fr: Élément Field Collection non connecté

en: Administer field collections
fr: Administrer Field Collection

en: Links to field collection items
fr: Liens vers des éléments Field Collection

en: Field collection items
fr: Éléments Field collection

en: Fields only
fr: Champs uniquement

en: Select the view mode
fr: Sélectionner le mode d'affichage

en: Links: @links
fr: Liens : @links

en: Links: none
fr: Liens : aucun

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: The field collection item form has not been embedded to avoid recursive loops.
fr: L'élément de formulaire Field Collection n'a pas été intégré pour éviter des boucles récursives.

en: Remove item callback
fr: Retirer l'élément de la procédure de rappel (callback)

en: Provides a field collection field, to which any number of fields can be attached.
fr: Fournit un champ Field Collection dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés.

en: field collection item from !field_name
fr: Élément de collection de champs provenant de !field_name

en: Entity with the @field (@field_name)
fr: Entité avec @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
fr: Relier chaque @entity utilisant @field.

en: Add custom @title
fr: Ajouter un @title personnalisé

en: A brief description of your box. Used for administrative purposes.
fr: Une rapide description de votre boîte. Utilisé à des fins administratives.

en: The rendered title of the box as shown to the user.
fr: Le titre rendu de la boîte tel qu'il est affiché à l'utilisateur.

en: This box appears empty when displayed on this page. This is simply placeholder text.
fr: Cette boite apparaît vide lorsqu'elle est affichée sur cette page. Il s'agit simplement du texte de substitution.

en: Configure Box
fr: Configurer la boîte

en: The %label entity object.
fr: L'objet entité %label.

en: Store value in the database
fr: Stocker la valeur dans la base de données

en: Edit book outline
fr: Modifier la structure du livre

en: Export menu blocks.
fr: Exporter les blocs de menu.

en: Menu block bulk export results
fr: Résultats de l'exportation en masse de Menu block

en: Exported menu blocks.
fr: Blocs de menu exportés

en: <div class="description geofield-help">Use the icons to select what type of feature to draw. Each map can contain one simple feature. Pan and zoom with arrows and the zoom bar.</div>
fr: <div class="description geofield-help">Utiliser les icônes pour sélectionner quel type de trait dessiner. Chaque carte ne peut contenir qu'un type de trait. Déplacer et zoomer avec les flèches et la barre de zoom.</div>

en: To have <em>Translation redirect</em> working with your content you should <a href="@admin_modules">enable the <em>Multilingual content</em> module</a>.
fr: Pour faire fonctionner <em>Translation redirect</em> avec votre contenu vous devez <a href="@admin_modules">activer le module <em>Multilingual content</em></a>.

en: Geocoder settings
fr: Paramètres de Geocoder

en: Configuration for API keys.
fr: Configuration des clés d'API.

en: Get a location from an image that was taken with a GPS enabled phone or camera
fr: Obtenir la localisation à partir d'une image qui a été prise avec un appareil photo ou téléphone équipé du GPS.

en: GeoPHP and GEOS
fr: GeoPHP et GEOS

en: GEOS PHP extension Installed
fr: Extension PHP GEOS installée

en: GeoPHP library installed and OK. However, GEOS is was not found. While not required, you will see performance improvements if you install the GEOS PHP extension. See the following link for more information.
fr: Bibliothèque GeoPHP installée et OK. Cependant, GEOS n'a pas été trouvée. Même si elle n'est pas requise, vous obtiendrez de meilleures performances si vous installez l'extension PHP GEOS. Consultez le lien suivant pour plus d'informations.

en: on [created]
fr: le [created]

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: Events Calendar
fr: Calendrier d'évènements

en: Hide blank items
fr: Masquer les éléments vides

en: Could not find handler @handler
fr: Impossible de trouver le gestionnaire @handler

en: Could not find output-format @format
fr: Impossible de trouver le format de sortie @format

en: AJAX / AJAJ geocoding service
fr: AJAX / service de géolocalisation AJAX

en: Yandex (Яндекс.Карт)
fr: Yandex

en: Geocodes addresses via Yandex (Яндекс.Карт)
fr: Géocoder les adresses avec Yandex
