Date (7.x-3.0-alpha1) - en to id translation catalogue (106 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: all
id: semua

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Save
id: Simpan

en: Top
id: Atas

en: Display
id: Tampilan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Text
id: Teks

en: Content type
id: Jenis konten

en: days
id: hari

en: Bottom
id: Dasar

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Contains
id: Mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Count
id: Jumlah

en: %time ago
id: %time lalu

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Method
id: Metode

en: Now
id: Sekarang

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Other
id: Lainnya

en: Repeat
id: Diulangi

en: Both
id: Keduanya

en: Optional
id: Pilihan

en: Plain
id: Biasa

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Change
id: ubah

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Select a date
id: Pilih tangal

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Granularity
id: Granuralitas

en: AND
id: DAN

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Select
id: Pilih

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: contains
id: mengandung

en: About
id: Tentang

en: and
id: dan

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Time ago (with "ago" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
id: Rentang waktu (dengan "lalu/dari" ditambahkan)

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Content type name
id: Nama tipe konten

en: Date browser
id: Browser tanggal

en: Creates back/next navigation.
id: Membuat navigasi kembali/berikutnya.

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Default values
id: Nilai bawaan

[ctx: datetime]
en: Year
id: Tahun

[ctx: datetime]
en: Month
id: Bulan

[ctx: datetime]
en: Week
id: Minggu

[ctx: datetime]
en: Day
id: Hari

[ctx: datetime]
en: Hour
id: Jam

[ctx: datetime]
en: Minute
id: Menit

[ctx: datetime]
en: Second
id: Detik

en: Configure the Date Popup settings.
id: Konfigurasi pengaturan Date Popup.

[ctx: day_name]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
id: Senen

[ctx: day_name]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: day_name]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: day_name]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: day_name]
en: Saturday
id: Sabtu

en: 5 minute
id: 5 menit

en: 15 minute
id: 15 menit

en: %time hence
id: %time lalu

en: All Day
id: Semua hari

en: Time hence
id: Waktu lalu

en: Time hence (with "hence" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Default date
id: Tanggal utama

en: 10 minute
id: 1o menit

en: 30 minute
id: 30 menit

en: !start-date to !end-date
id: !start-date sampai !end-date

[ctx: datetime]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: datetime]
en: Time
id: Jam

en: to:
id: ke:

en: Please choose a year.
id: Silakan memilih tahun.

en: Please choose a month.
id: Silakan memilih bulan.

en: Please choose a day.
id: Silakan memilih hari.

en: Please choose an hour.
id: Silakan memilih jam.

en: Please choose a minute.
id: Silakan memilih menit.

en: Please choose a second.
id: Silakan memilih detik.

en: Clean URL
id: URL Ramah
