Delta (7.x-3.0-beta3) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Theme
fr: Thème

en: Configure
fr: Configurer

en: Page title
fr: Titre de page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Override
fr: Supplanter

en: Template
fr: Gabarit

en: template
fr: gabarit

en: Site information
fr: Informations

en: Templates
fr: Modèles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Storage
fr: Stockage

en: Machine name
fr: Nom système

en: - All -
fr: - Tout -

en: templates
fr: gabarits

en: Theme Tools
fr: Outils de thème

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Apply contextual theme settings via the Delta module.
fr: Appliquer les paramètres de thème contextuels via le module Delta.

en: Administer Delta
fr: Administrer Delta

en: Administer settings for the Delta module.
fr: Administrer les paramètres du module Delta.

en: Stores theme-settings templates that allow overriding the theme settings used based on various contexts.
fr: Stocke les modèles de paramètres de thème qui permettent de supplanter les paramètres de thème utilisés selon le contexte.

en: Delta Override Template
fr: Gabarit de supplantation Delta

en: Select Custom theme settings template.
fr: Sélectionner un gabarit de paramétrage de thème personnalisé.

en: The Delta module is an advanced manipulation of the Theme Settings API to allow for customization/configuration of theme settings based on node types, context, or groups of paths.
fr: Le module Delta est une manipulation avancée de Theme Settings API pour permettre la personnalisation/configuration des paramètres de thème en fonction des types de nœuds, du contexte ou des groupes de chemin.

en: The template has been deleted.
fr: Le gabarit a été supprimé.

en: Exposes a number of core Drupal elements as blocks.
fr: Montre un certain nombre d'éléments du cœur de Drupal en tant que bloc.

en: Logo settings
fr: Paramètres du logo

en: The human readable name for this template.
fr: Le nom affiché de ce gabarit.

en: The theme that you want to create this template for.
fr: Le thème pour lequel vous souhaitez créer ce gabarit.

en: Override settings for a layout.
fr: Supplanter les paramètres d'une mise en page.

en: Operation mode
fr: Mode opératoire

en: This setting controls the way that settings are being stored and overriden.
fr: Ce paramètre contrôle la manière dont les paramètres sont stockés et supplantés.

en: Only override different values
fr: Ne supplanter que les valeurs différentes

en: Override all values
fr: Supplanter toutes les valeurs

en: The Delta module's database table has been updated successfully and can now be used with Delta 3.x.
fr: La table des données du module Delta a été mise à jour avec succès et peut désormais être utilisée avec Delta 3.x.

en: Administer Delta blocks
fr: Administrer les blocs Delta

en: Manage settings for Delta blocks module
fr: Gérer les paramètres des blocs du module Delta

en: Link the site name to your front page
fr: Liez le nom du site à votre page d'accueil

en: Hide the site name via CSS
fr: Masquer le nom du site via CSS

en: Hide site slogan via CSS
fr: Masquer le slogan du site via CSS

en: Show the logo
fr: Montrer le logo

en: Link the logo to your front page
fr: Lier le logo à votre page d'accueil

en: Hide the site slogan via CSS
fr: Masquer le slogan du site via CSS

en: Hide page title via CSS
fr: Masquer le titre de la page via CSS

en: Action links
fr: Liens d'action

en: Delta blocks
fr: Blocs Delta

en: Settings for the Delta blocks module.
fr: Paramètres pour le module des blocs Delta

en: Return to the @name home page
fr: Retourner à la page d'accueil @name

en: Hide the block title via CSS
fr: Masquer le titre du bloc via CSS

en: Append the current page to the breadcrumb navigation
fr: Ajouter la page en cours au fil d'Ariane

en: Delta blocks configuration
fr: Configuration des blocs Delta

en: Toggle Delta blocks
fr: Activer/désactiver les blocs Delta

en: The selected items will be available as blocks.
fr: Les éléments sélectionnés seront disponibles comme blocs.

en: Successfully added a description field to the Delta database table.
fr: Champ de description ajouté avec succès dans la table de données Delta.

en: Successfully added a parent field to the Delta database table.
fr: Champ parent ajouté avec succès dans la table de données Delta.

en: <div class="messages warning">You are currently editing the Delta template %name.</div>
fr: <div class="messages warning">Vous êtes en train de modifier le gabarit %name.</div>

en: Ancestors
fr: Ancêtres

en: Preserve
fr: Préserver

en: Edit an existing Delta template
fr: Modifier un gabarit Delta existant

en: Add a new Delta template
fr: Ajouter un nouveau gabarit Delta

en: A unique machine-readable name for this theme settings template. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour les paramètres de ce modèle. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets bas.

en: A brief description of this theme settings template.
fr: Une brève description des paramètres de ce gabarit de thème.

en: Parent template
fr: Gabarit parent

en: This option allows you to build hierarchical theme settings. Delta templates that have a parent will always operate in preserve ("Only override different values") mode.
fr: Cette option vous permet de construire des paramètres de thème hierarchisés. Les modèles Delta qui possèdent un parent opèreront toujours en préservant le mode ("Ne supplanter que les valeurs différentes").

en: <span class="marker">Theme not found</span>
fr: <span class="marker">Thème non trouvé</span>

en: This action will permanently remove any customizations made to this templates.
fr: Cette action retirera définitivement toutes les personnalisations effectuées sur ce gabarit.

en: This action will permanently remove the template from your database.
fr: Cette action retirera définitivement le gabarit de votre base de données.

en: There are no valid (enabled) Delta templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit Delta valide (actif) disponible.

en: The theme settings of the selected Delta template will override the default theme settings for all pages that match this context.
fr: Les paramètres du thème du modèle Delta sélectionné seront supplantés par les paramètres du thème par défaut pour toutes les pages qui correspondent à ce contexte.
