Demo Framework (7.x-1.28) - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: title
fr: titre

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: more
fr: plus

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Help
fr: Aide

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: status
fr: statut

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: From
fr: A partir de

en: Media
fr: Média

en: Sale
fr: Vente

en: Price
fr: Prix

en: Address
fr: Adresse

en: Button
fr: Bouton

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: from
fr: Expéditeur

en: Product
fr: Produit

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: summary
fr: résumé

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Apply
fr: Appliquer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Series
fr: Série

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Brand
fr: Marque

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Interests
fr: Intérêts

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Headline
fr: Titre principal

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Line items
fr: Eléments de commande

en: Order total
fr: Total de la commande

en: More info
fr: En savoir plus

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Sub
fr: Indice

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Cited
fr: Citation

en: Publish on
fr: Publier le

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Watch
fr: Surveiller

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Product reference
fr: Référence produit

en: Display path
fr: Chemin de l'affichage

en: Master
fr: Principal

en: Main image
fr: Image principale

en: Main menu links
fr: Liens du Menu principal

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en: Import products.
fr: Importer des produits.
