Demo Framework (7.x-1.28) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: title
it: titolo

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: More
it: Altro

en: Tags
it: Etichette

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Help
it: Aiuto

en: Total
it: Totale

en: status
it: stato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: From
it: Da

en: Sale
it: Vendita

en: Price
it: Prezzo

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Button
it: Pulsante

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: author
it: autore

en: from
it: da

en: Product
it: Prodotto

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: image
it: immagine

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Collection
it: Collezione

en: Apply
it: Applica

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Featured
it: In evidenza

en: Billing information
it: Dati per la fatturazione

en: Order status
it: Stato dell'ordine

en: Line items
it: Righe

en: Order total
it: Totale dell'ordine

en: More info
it: Maggiori informazioni

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Cited
it: Citazione

en: Publish on
it: Pubblica il

en: Unpublish on
it: Rimuovi pubblicazione il

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: Commerce Product
it: Prodotto di Commerce

en: Product reference
it: Collegamento ad un prodotto

en: Display path
it: Percorso visualizzazione

en: Master
it: Principale
