Demo Framework (7.x-1.29) - en to id translation catalogue (66 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: title
id: judul

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: More
id: Selengkapnya

en: Tags
id: Tag

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Help
id: Bantuan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: From
id: Dari

en: Price
id: Harga

en: Address
id: Alamat

en: [title]
id: [judul]

en: Button
id: Tombol

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Defaults
id: Bawaan

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Add rule
id: Tambahkan aturan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: author
id: penulis

en: from
id: dari

en: Product
id: Produk

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Right Sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: image
id: gambar

en: Sticky
id: Menempel

en: Apply
id: Terapkan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Recent Comments
id: Komentar Terkini

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Left Sidebar
id: Bilah Sisi Kiri

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Order status
id: Status Order

en: Order total
id: Total Order

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Cited
id: Kutipan

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Order number
id: Nomor Order

en: Asc
id: Urutan turun
