Drupella File Manager Lite (7.x-3.6) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: root
fr: racine

en: none
fr: aucun(e)

en: Default
fr: Par défaut

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Folders
fr: Dossiers

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: Browse
fr: Parcourir

en: Enabled plugins
fr: Plugins activés

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Insert image
fr: Insérer l'image

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Permissions
fr: Droits

en: MB
fr: Mo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Delete files
fr: Effacer les fichiers

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Select file
fr: Sélectionner un fichier

en: File permissions
fr: Droits du fichier

en: Rename files
fr: Renommer les fichiers

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Active theme
fr: Thème actif

en: %filename is in use by another application.
fr: %filename est utilisé par une autre application.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fr: Les dimensions doivent s'exprimer en format <kbd>LARGEURxHAUTEUR</kbd>.

en: Maximum image dimensions
fr: Dimensions maximales d'image
