Diff (7.x-3.3) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: - None -
id: - Tiada -

en: Settings
id: Pengaturan

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: Node type
id: Jenis node

en: Content type
id: Jenis konten

en: Active
id: Aktif

en: Added
id: Ditambahkan

en: Module
id: Modul

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Fields
id: Bidang isian

en: Nodes
id: Node

en: Users
id: Pengguna

en: Original
id: Asli

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Key
id: Kunci

en: Deleted
id: Terhapus

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Revert
id: Kembali

en: Blocked
id: Diblokir

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Standard
id: Standar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: - None selected -
id: - Tidak ada yang dipilih -

en: Sort
id: Urutkan

en: Title field
id: Judul bidang

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Entities
id: Entitas

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
id: Revisi mengizinkan Anda untuk membuat jejeak berbeda antara beberapa versi dari konten Anda dan mengembalikannya kembali ke versi lama.

en: View the administration theme
id: Melihat tema administrasi

en: Revision comparison
id: Perbandingan revisi
