Diff (7.x-3.3) - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Active
it: Attivo

en: Added
it: Aggiunto

en: Module
it: Modulo

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Nodes
it: Nodi

en: Users
it: Utenti

en: Original
it: Originale

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: Deleted
it: Eliminato

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Revert
it: Ripristina

en: Blocked
it: Bloccato

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Space
it: Spazio

en: - None selected -
it: - Nessuno selezionato -

en: Sort
it: Ordinamento

en: Title field
it: Titolo del campo

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Created timestamp
it: Data e ora creazione

en: Compare
it: Confronta

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Entities
it: Entità

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni dei tuoi contenuti, e di ripristinare le vecchie versioni.

en: View the administration theme
it: Visualizza il tema di amministrazione

en: Revision timestamp
it: Data e ora della revisione
