Diff (7.x-3.3) - en to ru translation catalogue (81 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Closed
ru: Закрыто

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Changes
ru: Изменения

en: Open
ru: Открыть

en: View
ru: Просмотр

en: Node type
ru: Тип материала

en: Content type
ru: Тип материала

en: Active
ru: Активно

en: Added
ru: Добавлено

en: Module
ru: Модуль

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Fields
ru: Поля

en: Nodes
ru: Материалы

en: Users
ru: Пользователи

en: Original
ru: Оригинал

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Key
ru: Ключ

en: Deleted
ru: Удалено

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: Revert
ru: Вернуть

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: !date by !username
ru: !date от !username

en: Revision
ru: Редакция

en: Select different revisions to compare.
ru: Выбрать редакции для сравнения.

en: Current revision:
ru: Текущая редакция:

en: Changes to %name
ru: Изменения для %name

en: No visible changes
ru: Нет видимых изменений

en: Changed
ru: Изменение

en: Standard
ru: Стандарт

en: No sort
ru: Не сортировать

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Enabled content types
ru: Включенные типы материалов

en: Space
ru: Пробел

en: - None selected -
ru: - Ничего не выбрано -

en: Sort
ru: Сортировка

en: Comment setting
ru: Настойки коментариев

en: Compare revisions
ru: Сравнить редакции

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Created timestamp
ru: Время создания в формате UNIX

en: Legend
ru: Легенда

en: Compare
ru: Сравнить

en: Comparing two revisions:
ru: Сравнить две ревизии:

en: Highlight changes
ru: Подсветка изменений

en: List revisions
ru: Список изменений

en: View changes
ru: Просмотр изменений

en: Entities
ru: Сущности

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
ru: Версии позволяют отслеживать изменения, вносимые в материал, и возвращаться к предыдущим его версиям.

en: Boxes
ru: Боксы

en: Updated by !name on @date
ru: !name изменил @date

en: @revision by @name
ru: @revision от @name

en: View the administration theme
ru: Просмотр административной темы

en: This is the published revision.
ru: Это опубликованная редакция.

en: Marked down
ru: Без учёта HTML-разметки

en: Standard comparison preview
ru: Просмотр редакций по умолчанию

en: Next difference >
ru: Следующие правки >

en: < Previous difference
ru: < Предыдущие правки

en: Revision of @new_date:
ru: Редакция от @new_date:

en: Line @lineno
ru: Строка @lineno

en: Latest differences
ru: Последние изменения

en: Show <em>View changes</em> button on node edit form
ru: Отображать кнопку <em>Редакции</em> на форме редактирования материала

en: Enable the <em>Revisions</em> page for this content type
ru: Включить страницу <em>Редакции</em>  для данного типа материала

en: Revision timestamp
ru: Метка времени редакции
