Domain (7.x-2.15) - en to nl translation catalogue (126 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: content
nl: inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Action
nl: Actie

en: Scheme
nl: Schema

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: edit
nl: bewerken

en: settings
nl: instellingen

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Theme
nl: Thema

en: theme
nl: thema

en: Options
nl: Opties

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Active
nl: Actief

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Site
nl: Website

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Search settings
nl: Zoekinstellingen

en: Performance
nl: Prestaties

en: Id
nl: ID

en: Domain
nl: Domein

en: Inactive
nl: Inactief

en: Other
nl: Andere

en: Minimum cache lifetime
nl: Minimum cache-levensduur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nl: @site is momenteel wegens onderhoud niet beschikbaar. De website zal binnenkort weer beschikbaar zijn. Bedankt voor uw geduld.

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Pattern
nl: Patroon

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: published
nl: gepubliceerd

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Node settings
nl: Node-instellingen

en: Theme settings
nl: Thema-instellingen

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: Affiliates
nl: Geassocieerden

en: not published
nl: niet gepubliceerd

en: Comment settings
nl: Reactie-instellingen

en: Site configuration
nl: Site-instellingen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
nl: De voorpagina toont de inhoud van deze relatieve URL. Gebruik bij twijfel "node".

en: Subdomain
nl: Subdomein

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

en: Default domain settings
nl: Standaard domein-instellingen

en: Show on all affiliate sites
nl: Tonen op alle geassocieerde sites

en: The human-readable name of this domain.
nl: De naam van dit domein.

en: Log messages
nl: Log berichten

en: Update domain settings
nl: Domein-instellingen bijgewerkt

en: Setting
nl: Instelling

en: Domain access information
nl: Domain Access-informatie

en: <em>* Inactive domain.</em>
nl: <em>* Inactief domein.</em>

en: Domain access settings
nl: Domain Access-instellingen

en: All affiliates
nl: Alle geassocieerden

en: Domain access options
nl: Domain access opties

en: Send to all affiliates
nl: Naar alle domeinen sturen

en: Publish to
nl: Publiceer naar

en: Select which affiliates can access this content.
nl: Selecteer welk domein toegang tot de deze inhoud heeft.

en: Affiliate publishing options
nl: Publicatieopties voor domeinen

en: Domains
nl: Domeinen

en: Save domain settings
nl: Domein-instellingen opslaan

en: There are no custom domain settings to configure.
nl: Er zijn geen aangepaste domein-instellingen om in te stellen.

en: Select the default site time zone.
nl: Selecteer de standaardtijdzone van de site.

en: Site frontpage
nl: Websitevoorpagina

en: Invalid request
nl: Ongeldige aanvraag

en: Domain Content
nl: Domeininhoud

en: All domains
nl: Alle domeinen

en: Domain name
nl: Domeinnaam

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Assign to
nl: Toekennen aan

en: The domain ID.
nl: De domein-ID.

en: Assigned domains
nl: Toegewezen domeinen

en: Aliases
nl: Aliassen

en: Use primary domain settings
nl: Geruik domein-instellingen van het primaire domein

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Select if this content can be shown to all affiliates. This setting will override the options below, but you must still select a domain that "owns" this content.
nl: Selecteer dit als deze inhoud op alle domeinen getoond moet worden. Deze instelling overschrijft onderstaande opties, maar er moet nog steeds een domein gekozen worden die 'eigenaar' wordt van de inhoud.

en: Primary domain settings updated.
nl: Primaire domein-instellingen bijgewerkt.

en: Update all domain settings
nl: Alle domein-instellingen bijwerken

en: domain
nl: domein

en: Current domain
nl: Huidig domein

en: Domain id
nl: Domein-ID

en: Source for the Main links
nl: Bron van Hoofdmenu-links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
nl: Selecteer wat zal worden weergegeven als de hoofdmenulinks (meestal bovenaan de pagina).

en: Source for the Secondary links
nl: Bron van secundaire links

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
nl: Selecteer de bron van secundaire links. Met een geavanceerde optie kunnen Hoofdmenu-links (%main) en secundaire links dezelfde bron gebruiken. Wanneer het bronmenu twee hiërarchische niveaus heeft zullen de links op het hoogste niveau voor de primaire links en de links op het tweede niveau voor de secundaire links worden gebruikt.

en: The menus available to place links in for this content type.
nl: De menu's waarin links voor dit inhoudstype geplaatst kunnen worden.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
nl: Selecteer het menu-onderdeel dat standaard als bovenliggend onderdeel van een nieuwe link wordt gebruikt.

en: The minimum amount of time that will elapse before the caches are recreated.
nl: De minimale tijd die verstrijkt voor de caches opnieuw aangemaakt worden.

en: Put site into maintenance mode
nl: De website in onderhoudsmodus zetten

en: When enabled, only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
nl: Wanneer ingeschakeld krijgen alleen gebruikers met de "Toegang tot de site in onderhoudsmodus" <a href="@permissions-url">bevoegdheid</a> toegang tot de site om onderhoud te plegen; alle andere bezoekers zien het onderhoudsmodus bericht zoals hieronder ingesteld. Geautoriseerde gebruikers kunnen direct inloggen via de <a href="@user-login">user login</a> pagina.

en: Maintenance mode
nl: Onderhoudsmodus

en: You may submit changes to the current domain at <a href="!url">%link</a>.
nl: U kunt wijzigingen voor het huidige domain indienen op <a href="!url">%link</a>.

en: Domain settings behavior
nl: Gedrag van domein-instellingen

en: Domain Settings
nl: Domein-instellingen

en: Edit any content on assigned domains
nl: Bewerk alle content op toegewezen domeinen

en: Delete any content on assigned domains
nl: Verwijder alle content op toegewezen domeinen

en: Domain Access settings.
nl: Domain Access-instellingen.

en: Domain URL
nl: Domein-URL

en: Configure Domain Access settings.
nl: Domain Access-instellingen instellen.

en: Default domain settings for users.
nl: Standaard domain-instellingen voor gebruiker

en: Access domain settings form
nl: Toegang tot domein-instellingen formulier

en: If you select <em>Change affiliate publishing options</em>, you should confirm the <em>Affiliate publishing options</em> settings below.
nl: U dient de <em>multi-site publicatie opties</em> hieronder te bevestigen wanneer u hierboven kiest voor <em>Wijzig multi-site publicatie opties</em>.

en: Only lower-case characters are allowed.
nl: Alleen kleine letters zijn toegestaan.

en: Retain values from Domain Settings module.
nl: Behoudt waardes van Domein Settings module.

en: Do not change
nl: Niet wijzigen

en: Cache pages for anonymous users
nl: Pagina's cachen voor anonieme gebruikers

en: The domain name.
nl: De domeinnaam.
