Domain Access (7.x-2.16) - en to fa translation catalogue (98 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Title
fa: عنوان

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Reset
fa: بازنشانی

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: edit
fa: ویرایش

en: settings
fa: تنظیمات

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: The configuration options have been reset to their default values.
fa: گزینه‌های پیکربندی به مقادیر پیش‌فرض‌شان بازنشانی شدند.

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Updated
fa: به‌روز

en: Theme
fa: پوسته

en: theme
fa: پوسته

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Active
fa: فعال

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Site
fa: سایت

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Search settings
fa: تنظیمات جستجو

en: configure
fa: پیکربندی

en: Performance
fa: کارایی

en: Id
fa: شناسه

en: Domain
fa: دامنه

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: No posts available.
fa: هیچ ارسالی موجود نیست.

en: Other
fa: ساير

en: Minimum cache lifetime
fa: حداقل عمر حافظه موقت

en: Online
fa: برخط

en: Off-line
fa: آفلاین

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Pattern
fa: الگو

en: Property
fa: ویژگی

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: File attachments
fa: فایل‌های پیوست

en: published
fa: منتشرشده

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: No users available.
fa: هیچ کاربری موجود نیست.

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Node settings
fa: تنظیمات گره

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Site configuration
fa: پیکربندی سایت

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fa: صفحه خانگی محتوا را نسبت به این نشانی نمایش می‌دهد. اگر مطمئن نیستید "node" بنویسید.

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Screenshot
fa: عکس از صفحه

en: Setting
fa: تنظیمات

en: Select the default site time zone.
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض را انتخاب کنید.

en: Site status
fa: وضعیت سایت

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Default menu for content
fa: منوی پیش‌فرض برای محتوا

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
fa: منویی که در بخش منو در فرم نوشتن محتوا، منوی پیش‌فرض است را انتخاب کنید.

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
fa: فعال کردن حافظه موقت برای صفحه‌ها بهبود کارایی قابل‌توجهی را فراهم می‌کند. دروپال می‌تواند صفحه‌های فشرده و ذخیره شده در حافظه موقت را نگهداری و برای کاربران <em>ناشناس</em> ارسال نماید. با ذخیره‌سازی یک صفحه وب در حافظه موقت، دروپال نیازی به ساختن صفحه برای هر بار مشاهده ندارد.

en: Caching mode
fa: روش کش کردن

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
fa: در سایت‌های پربازدید، ممکن است نیاز به تعریف یک حداقل طول عمر برای حافظه موقت باشد. حداقل طول عمر حافظه موقت، حداقل مدت زمانی است که بایستی سپری شود، قبل از اینکه حافظه موقت تخلیه و بازسازی گردد، و به هر دو حافظه موقت بلوک و صفحه اعمال می‌گردد. حداقل طول عمر بیشتر، کارایی بیشتری فراهم می‌سازد، اما کاربران محتوای جدید را برای مدت طولانی‌تری نخواهند دید.

en: Page compression
fa: فشرده سازى صفحه

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
fa: به صورت پیش‌فرض، صفحه‌های ذخیره شده در حافظه موقت را برای صفحه‌جویی در پهنای باند و بهبود زمان‌های بارگیری، فشرده‌سازی می‌کند. این گزینه هنگام استفاده از وب‌سروری که خودش فشرده‌سازی را انجام می‌دهد، باید غیرفعال شود.

en: Site content
fa: محتوای سایت

en: Source for the Main links
fa: منبع پیوندهای اصلی

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fa: آنچه باید به عنوان پیوندهای اصلی (عموما در بالای صفحه) نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: Source for the Secondary links
fa: منبع پیوندهای ثانویه

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fa: انتخاب منبع منوی پیوندهای ثانویه یک گزینه پیشرفته است که به شما اجازه می‌دهد تا از یک منبع برای پیوندهای اصلی (در حال حاضر%main) و پیوندهای فرعی استفاده کنید: اگر منوی منبع دو سطح از از عمق را داشته باشد سطح بالاتر منو در پیوندهای اصلی و فرزندان پیوند فعال در پیوندهای ثانویه ظاهر خواهند شد.

en: The menus available to place links in for this content type.
fa: منوهای در دسترس برای افزودن پیوندهای این نوع از محتوا.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fa: آیتم منویی که در فرم نوشتن محتوا، آیتم پیش فرض والد برای پیوند جدید است را انتخاب کنید.

en: Put site into maintenance mode
fa: قرار دادن سایت در حالت نگهداری

en: Maintenance mode
fa: حالت نگهداری

en: Cache pages for anonymous users
fa: ذخیره‌سازی صفحه‌ها در حافظه موقت برای کاربران ناشناس
