Domain (7.x-2.16) - en to he translation catalogue (103 entries)

en: Forms
he: טפסים

en: Title
he: כותרת

en: delete
he: מחיקה

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Username
he: שם משתמש

en: Email address
he: כתובת דוא"ל

en: content
he: תוכן

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: Actions
he: פעולות

en: Cancel
he: ביטול

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Action
he: פעולה

en: Reset
he: איתחול

en: Scheme
he: סכמה

en: The configuration options have been saved.
he: ההגדרות נשמרו.

en: none
he: ללא

en: Settings
he: הגדרות

en: edit
he: עריכה

en: settings
he: הגדרות

en: Node ID
he: מזהה פריט תוכן

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Update
he: עדכון

en: The configuration options have been reset to their default values.
he: אפשרויות התצורה הוחזרו למצבן ההתחלתי.

en: Menu
he: תפריט

en: Advanced settings
he: הגדרות מתקדמות

en: Updated
he: עודכן

en: Theme
he: ערכת עיצוב

en: theme
he: ערכת נושא

en: Options
he: אפשרויות

en: Update options
he: אפשרויות עדכון

en: Active
he: פעיל

en: Site name
he: שם האתר

en: Site slogan
he: סיסמת האתר

en: Site
he: אתר

en: Never
he: לעולם

en: Roles
he: תפקידים

en: Last access
he: כניסה אחרונה

en: Search settings
he: הגדרות חיפוש

en: configure
he: הגדרות

en: Performance
he: ביצועים

en: Domain
he: דומיין

en: Inactive
he: לא פעיל

en: No posts available.
he: אין פרסומים מתאימים

en: Other
he: אחר

en: Minimum cache lifetime
he: זמן חיים מינימלי למטמון

en: Online
he: מקוון

en: Off-line
he: לא מקוון

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
he: @site אינו זמין כרגע עקב תחזוקה. אנו מקווים להפעיל את האתר מחדש במהרה. תודה על הסבלנות.

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Pattern
he: פורמט

en: Default language
he: שפת ברירת מחדל

en: File attachments
he: קבצים מצורפים

en: published
he: פורסם

en: Member for
he: חבר/ה במשך

en: No users available.
he: אין משתמשים זמינים.

en: Publishing options
he: אפשרויות פרסום

en: Select list
he: רשימת בחירה

en: Node settings
he: הגדרות פריט תוכן

en: Theme settings
he: הגדרות ערכת עיצוב

en: Menu settings
he: הגדרות תפריט

en: not published
he: לא פורסם

en: Comment settings
he: הגדרות לתגובות

en: TRUE
he: חיובי

en: FALSE
he: לא נכון

en: Site configuration
he: הגדרות אתר

en: Anonymous user
he: משתמש אנונימי

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
he: עמוד הבית מציג תוכן מכתובת URL יחסית זו. אם אינכם בטוחים, רשמו "node".

en: Subdomain
he: תחום משנה

en: Language neutral
he: שפה נייטרלית

en: Screenshot
he: צילום מסך

en: Setting
he: הגדרות

en: Select the default site time zone.
he: בחר את אזור הזמן שישמש כברירת מחדל עבור האתר.

en: Site status
he: מצב האתר

en: No content available.
he: אין תוכן זמין.

en: Assign to
he: הקצה ל-

en: Language settings
he: הגדרות שפה

en: Default menu for content
he: תפריט ברירת מחדל לתוכן

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
he: בחר את התפריט שישמש לך כברירת מחדל מבין האופציות המצויות בתפריט עריכת התוכן.

en: Checkboxes
he: תיבות סימון

en: Publishing status
he: מפורסם

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
he: הפעלת מטמון הדפים תגרום לשיפור ביצועים משמעותי. דרופל יכולה לאחסן ולשלוח דפים דחוסים המבוקשים על-ידי משתמשים <em>אנונימיים</em>. הכנסת דף אינטרנט למטמון חוסכת לדרופל את הצורך בבנייתו בכל פעם שהוא נצפה.

en: Caching mode
he: אפשרויות מטמון

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
he: רגיל (מומלץ, ללא תופעות לוואי)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
he: באתרים עם תעבורה גבוהה, עשוי להיות נחוץ לאכוף זמן חיים מינימלי למטמון. זמן החיים המינימלי למטמון הוא כמות מינימלית של זמן שיחלוף לפני שהמטמון מתרוקן ונוצר מחדש, והיא מיושמת הן במטמון עמוד והן במטמון בלוק. כמות זמן חיים מינימלי גדולה יותר מציעה ביצועים טובים יותר, אבל המשתמשים לא יראו תוכן חדש למשך פרק זמן ארוך יותר.

en: Page compression
he: דחיסת דף

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
he: ברירת המחדל של דרופל היא לדחוס את הדפים שהיא שומרת במטמון כדי לחסוך ברוחב פס ולשפר זמני הורדה. יש להשבית אפשרות זו כאשר משתמשים בשרת רשת המבצע דחיסה.

en: Default domain
he: תחום ברירת מחדל

en: Source for the Main links
he: מקור לקישורים הראשיים

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
he: בחרו מה יוצג כקישורים ראשיים (בד"כ בחלק העליון של העמוד).

en: Source for the Secondary links
he: מקור לקישורים המשניים

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
he: בחרו מקור עבור הקישורים המשניים. אפשרות מתקדמת מאפשרת להשתמש באותו מקור גם עבור הקישורים הראשיים (כרגע %main) וגם עבור הקישורים המשניים: אם בתפריט שנבחר כמקור יש קישורים שערוכים במבנה היררכי בן שתי רמות, הקישורים ברמה העליונה יופיעו כתפריט ראשי, והקישורים הבנים של הקישור הפעיל יופיעו כקישורים משניים.

en: The menus available to place links in for this content type.
he: התפריטים שיהיו זמינים להוספת קישורים מתוך טופס העריכה.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
he: בחרו תפריט או קישור שכברירת מחדל יהוו פריט אב לקישורים חדשים בטופס העריכה.

en: Put site into maintenance mode
he: העברת האתר למצב תחזוקה

en: Maintenance mode
he: מצב תחזוקה

en: Cache pages for anonymous users
he: הטמנת עמודים (שמירה במטמון) עבור משתמשים אנונונימיים.
