Domain (7.x-2.18) - en to ro translation catalogue (80 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Title
ro: Titlu

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Email address
ro: Adresă email

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Action
ro: Acțiune

en: Reset
ro: Resetează

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: edit
ro: modifică

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: theme
ro: temă

en: Options
ro: Opţiuni

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: Active
ro: Activ

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Site
ro: Sit

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Search settings
ro: Opţiuni căutare

en: Performance
ro: Performanță

en: Domain
ro: Domeniu

en: Inactive
ro: inactiv

en: security
ro: securitate

en: Other
ro: Altele

en: Minimum cache lifetime
ro: Viaţa minimă cache

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Pattern
ro: Model

en: Property
ro: Proprietate

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: published
ro: publicat

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Node settings
ro: Setările nodului

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: not published
ro: nepublicat

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Site configuration
ro: Configuraţie sit

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ro: Prima pagină afişează conţinutul de la acest URL relativ. Dacă nu sunteţi sigur, specificaţi "node".

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Setting
ro: Setare

en: Select the default site time zone.
ro: Alegeţi fusul orar predefinit pentru acest sit.

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Source for the Main links
ro: Sursa pentru legăturile principale

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ro: Selectați ce ar trebui afișat ca legături principale (de obicei în partea de sus a paginii).

en: Source for the Secondary links
ro: Sursa pentru legăturile secundare

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
ro: Selectați sursa pentru legăturile secundare. O opțiune avansată vă permite să folosiți aceeași sursă atât pentru legăturile principale (actualmente %main) cât și pentru legăturile secundare: dacă meniul sursă are două niveluri de ierarhie, nivelul principal va fi folosit pentru legăturile principale, iar descendenții legăturii active vor apărea la legăturile secundare.

en: The menus available to place links in for this content type.
ro: Meniurile disponibile pentru a plasa legăturile pentru acest tip de conținut.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ro: Alegeți elementul de meniu pentru a fi părintele implicit al unei legături noi în formularul de editare conținut.

en: Put site into maintenance mode
ro: Pune site-ul în modul de întreținere

en: Maintenance mode
ro: Mod de întreținere

en: Cache pages for anonymous users
ro: Cache-uie paginile pentru utilizatorii anonimi
