Domain (7.x-2.11) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: content
id: konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Action
id: Tindakan

en: Scheme
id: Skema

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: settings
id: pengaturan

en: Node ID
id: ID Node

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Theme
id: Tema

en: theme
id: tema

en: Options
id: Opsi

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Active
id: Aktif

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Site
id: Situs

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Performance
id: Performa

en: Other
id: Lainnya

en: Minimum cache lifetime
id: Umur minimal singgahan

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Pattern
id: Pola

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: published
id: diterbitkan

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Node settings
id: Pengaturan node

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Site configuration
id: Konfigurasi situs

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
id: Halaman depan akan menampilkan konten URL relatif ini. Jika anda tidak tahu, isi saja dengan "node".

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Screenshot
id: Contoh tampilan

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Domains
id: Domain

en: Select the default site time zone.
id: Pilih zona waktu standar untuk situs anda.

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Source for the Main links
id: Sumber dari Tautan utama

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
id: Pilih apa yang harus ditampilkan sebagai Tautan utama (biasanya di bagian atas halaman).

en: Source for the Secondary links
id: Sumber dari Tautan sekunder

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
id: Pilih sumber untuk link Sekunder. Menggunakan opsi mahir memungkinkan anda untuk menggunakan sumber yang sama dengan sumber link Utama (saat ini %main) dan link Sekunder: jika sumber menu memiliki dua level hirarki, tingkat link menu teratas akan terlihat sebagai link Utama, dan anak dari link yang aktif akan terlihat sebagai link Sekunder.

en: The menus available to place links in for this content type.
id: Menu yang tersedia untuk menempatkan tautan untuk jenis konten ini.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
id: Pilih pilihan menu yang menjadi induk bawaan untuk tautan baru dalam formulir penulisan konten.

en: Put site into maintenance mode
id: Tempatkan situs ke dalam modus pemeliharaan

en: Maintenance mode
id: Mode pemeliharaan

en: Cache pages for anonymous users
id: Halaman singgahan untuk pengunjung anonim
