Domain Access (7.x-3.16) - en to ar translation catalogue (80 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Title
ar: العنوان

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Action
ar: إجراء

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: View
ar: عرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Updated
ar: التحديث

en: Theme
ar: حلة

en: Options
ar: الخيارات

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Active
ar: نشط

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Site
ar: موقع

en: Never
ar: أبدا

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: active
ar: نشط

en: configure
ar: ضبط

en: Performance
ar: الأداء

en: Domain
ar: النطاق

en: security
ar: أمن

en: Other
ar: آخر

en: Minimum cache lifetime
ar: أدنى مدة للتخزين المؤقت

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Order
ar: الترتيب

en: Pattern
ar: النموذج

en: Property
ar: الخاصية

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: published
ar: منشور

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: not published
ar: غير منشور

en: Site configuration
ar: إعدادات الموقع

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Screenshot
ar: اللقطة

en: Setting
ar: إعداد

en: Select the default site time zone.
ar: اختر النطاق الزمني المبدئي.

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: The menus available to place links in for this content type.
ar: القوائم المتوفرة لوضع روابط لهذا النوع من المحتوى.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ar: اختر عنصر القائمة الذي سيصبح العنصر اﻷب الافتراضي للروابط الجديدة في استمارات إنشاء المحتوى.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Cache pages for anonymous users
ar: تخزين صفحات للمستخدمين المجهولين.

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ar: استعلام موسوم بأنه يخص الدخول إلى العقد (node) لكن ليس هناك nid. لإصلاح هذا، أضف مفتاحًا أجنبيا إلى node.nid في المخطط.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ar: جملتك لاستعلام قائمة العقد تستخدم @fallback كجدول أساسي في جملة الاستعلام المعلمة للوصول للعقدة. قد لا يكون هذا آمنا وقد لن يعمل حتى. حدد مفاتبح أجنبية في هيكليتك نحو node.nid
