Domain (7.x-3.8) - en to sv translation catalogue (94 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Title
sv: Titel

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Action
sv: Åtgärd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: none
sv: ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: No changes were made.
sv: Inga förändringar gjordes.

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: Options
sv: Alternativ

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Active
sv: Aktiv

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Site
sv: Webbplats

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: configure
sv: konfigurera

en: Performance
sv: Prestanda

en: Domain
sv: Domän

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: security
sv: säkerhet

en: Other
sv: Övriga

en: Minimum cache lifetime
sv: Minsta tid en cachad sida sparas

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Order
sv: Ordning

en: Pattern
sv: Mönster

en: Property
sv: Attribut

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: published
sv: publicerad

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: not published
sv: ej publicerad

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: Site configuration
sv: Inställningar

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Subdomain
sv: Subdomän

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Setting
sv: Inställning

en: Editors
sv: Redigerare

en: Domains
sv: Domäner

en: Select the default site time zone.
sv: Ange förvald tidszon för webbplatsen.

en: Invalid request
sv: Ogiltig begäran

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Assign to
sv: Tilldela till

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Source for the Main links
sv: Källa för Huvudlänkarna

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
sv: Välj vad som skall visas som Huvudlänkar (vanligtvis överst på sidan).

en: Source for the Secondary links
sv: Källa för Sekundära länkar

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
sv: Välj källan för Sekundära länkar. Ett utökat alternativ låter dig använda samma källa för både Huvudlänkar (för närvarande %main) och Sekundära länkar: Om din källmeny har två nivåer i hierarkin, kommer den översta nivån av menylänkar visas i Huvudlänkar och underliggande länkar till den aktiva länken visas i Sekundära länkar.

en: The menus available to place links in for this content type.
sv: De tillgängliga menyerna att placera länkar i för denna innehållstyp.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
sv: Välj det menyval som skall vara ovanliggande menyval som standard för en ny länk i formuläret för att skapa innehåll.

en: The minimum amount of time that will elapse before the caches are recreated.
sv: Den minsta tid som skall ha förflutit innan cacherna byggs om.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: When enabled, only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Om aktiverad så kommer enbart användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Kom åt webbplats i underhållsläge" kunna komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se meddelandet nedan som kan konfigureras. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: Maintenance mode
sv: Underhållsläge

en: Do not change
sv: Ändra inte

en: Cache pages for anonymous users
sv: Cacha sidor för anonyma användare

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
sv: Databasfråga märkt för nodåtkomst men det finns ingen NID. Lägg till okända nycklar till node.nid i databasschemat för att ordna det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
sv: Din databasfråga för att visa noder använda @fallback som bastabell i en databasfråga märkt för nodåtkomst. Detta behöver inte vara säkert och fungerar kanske inte ens. Ange främmande nycklar i ditt databasschema till node.nid
