Domain Access (7.x-3.9) - en to da translation catalogue (89 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: View
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Updated
da: Opdateret

en: Theme
da: Tema

en: Options
da: Valg

en: Update options
da: Opdatering

en: Active
da: Aktiv

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: configure
da: indstil

en: Performance
da: Ydelse

en: Domain
da: Domæne

en: Inactive
da: Inaktiv

en: security
da: sikkerhed

en: Other
da: Anden

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cache-levetid

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Order
da: Rækkefølge

en: Pattern
da: Mønster

en: Property
da: Egenskab

en: Default language
da: Standardsprog

en: published
da: udgivet

en: Select list
da: Valgliste

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: Menu settings
da: Menu

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: not published
da: ikke udgivet

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Site configuration
da: Indstillinger

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Subdomain
da: Subdomæne

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Setting
da: Indstilling

en: Editors
da: Redaktører

en: Domains
da: Domæner

en: Select the default site time zone.
da: Vælg sitets standardtidszone

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Assign to
da: Tildel til

en: User defaults
da: Standardindstillinger for brugere

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Default domain
da: Standarddomæne

en: Source for the Main links
da: Kilde til primære links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
da: Vælg hvad der skal vises som primære links (typisk i toppen af siden).

en: Source for the Secondary links
da: Kilde til sekundære links

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
da: Vælg kilden for sekund're links. En avanceret indstilling gør det muligt at bruge den samme kilde for både primære links (pt. %main) og sekundære links: hvis din menu har to niveauer vil det øverste niveau optræde i de primære links og underpunkterne vil optræde i de sekundære links.

en: The menus available to place links in for this content type.
da: Menuer som links for denne indholdstype kan placeres i.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
da: Vælg menupunktet som skal være standard ved oprettelse af et nyt link i redigeringsformularen.

en: The minimum amount of time that will elapse before the caches are recreated.
da: Den mindste tid der går inden cachen tømmes og gendannes.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: When enabled, only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling er det kun brugere med <a href="@permissions-url">tilladelsen</a> "Anvend sitet i vedligeholdstilstand" som kan udføre vedligehold; alle andre brugere ser teksten som du har angivet nedenfor. Godkendte brugere kan logge direkte ind via <a href="@user-login">login-siden</a>.

en: Maintenance mode
da: Vedligeholdstilstand

en: Cache pages for anonymous users
da: Cache sider for anonyme brugere

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
da: Forespørgsel tagget som "node access" men der er ingen nid. Tilføj fremmednøgler til node.nid i schemaet for at rette op på det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
da: Din forespørgsel til visning af indholdselementer bruger @fallback som basistabel i en forespørgsel tagget som "node access". Dette er muligvis ikke sikkert og vil muligvis slet ikke virke. Angiv fremmednøgler til node.nid i dit schema.
