Domain Access (7.x-3.9) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Node ID
ja: ノードID

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Updated
ja: 更新

en: Theme
ja: テーマ

en: Options
ja: オプション

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Active
ja: アクティブ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Site
ja: サイト

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Search settings
ja: 検索の設定

en: configure
ja: 設定

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Id
ja: ID

en: Domain
ja: ドメイン

en: security
ja: セキュリティー

en: Other
ja: その他

en: Minimum cache lifetime
ja: キャッシュの存続期間

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Order
ja: オーダー

en: Pattern
ja: パターン

en: Property
ja: プロパティー

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: published
ja: 掲載

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: not published
ja: 非掲載

en: Site configuration
ja: サイトの環境設定

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ja: サイトのトップページとして表示したいコンテンツの相対URLを入力してください。 よくわからない場合は <b>node</b> と入力してください。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Setting
ja: 設定

en: Domains
ja: ドメイン

en: Select the default site time zone.
ja: サイトのデフォルトとするタイムゾーンを指定してください。

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: User defaults
ja: ユーザデフォルト

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Source for the Main links
ja: メインリンクのソース

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ja: メインリンク(一般的にページの上部)に表示する項目を選択。

en: Source for the Secondary links
ja: セカンダリーリンクのソース

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
ja: セカンダリーリンクのソースを選択。アドバンスオプションを使うと、メインリンク(現在 %main)とセカンダリーリンクで同じソースを利用することができます。ソースが二階層になっている場合、トップレベルのメニューはメインリンクに、その下の階層の有効なリンクはセカンダリーメニューに表示されます。

en: The menus available to place links in for this content type.
ja: このコンテンツタイプ用のリンクとして利用可能なメニュー。

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ja: コンテンツの作成フォームの新規メニューのデフォルトの親になるメニューアイテムを選択。

en: The minimum amount of time that will elapse before the caches are recreated.
ja: キャッシュを再構成するまでの最小経過時間。

en: Put site into maintenance mode
ja: サイトをメンテナンスモードにする

en: When enabled, only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ja: 有効にすると、<a href="@permissions-url">権限設定</a>ページの、"メンテナンスモード状態のサイトにアクセス"が可能になっているユーザーのみアクセスできます。それ以外のユーザーには下で設定されるメンテナンスモードのメッセージが表示されます。権限があるユーザーは、<a href="@user-login">ユーザーログイン</a>ページに直接アクセスすることでログインできます。

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Settings for !site
ja: !siteについての設定

en: Cache pages for anonymous users
ja: 匿名ユーザー向けページをキャッシュ

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ja: クエリーがノードアクセス用にタグ付けされていますが、 nid が存在しません。スキーマの node.nid に外部キーを追加してください。

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ja: ノード一覧クエリーにおいて、ノードアクセス用にタグ付けされたクエリーは @fallback をベーステーブルとしています。これは安全でない可能性があり、また正常に機能しないかもしれません。スキーマの外部キーに node.nid を指定してください。
