Drupal Remote Dashboard (7.x-2.4) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Error
id: Kesalahan

en: Active
id: Aktif

en: Filter
id: Saring

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Warning
id: Peringatan

en: Nodes
id: Node

en: Security
id: Keamanan

en: Other
id: Lainnya

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Installed
id: Terinstal

en: Analysis
id: Analisa

en: Apply
id: Terapkan

en: Variables
id: Variabel

en: Tasks
id: Tugas

en: Blocks
id: Blok

en: Domains
id: Domain

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Parse error. Not well formed
id: Penguraian gagal. Format tidak benar

en: Emergency
id: Darurat

en: Alert
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Temporary files
id: Berkas sementara

en: (Security update)
id: (Pembaruan keamanan)

en: (Unsupported)
id: (Tidak didukung)
