Drupal RETS Real Estate Framework (dRealty) (7.x-2.0-beta15) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: view
fr: voir

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Email
fr: Courriel

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Filter
fr: Filtrer

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: None.
fr: Aucun.

en: any
fr: tous

en: id
fr: identifiant (id)

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Activate
fr: Activer

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Page Title Pattern
fr: Motif de titre de page

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fr: Voir, modifier et supprimer tous les contenus sans tenir compte des restrictions de droits.

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Image Style
fr: Style d'image
