Drupal RETS Real Estate Framework (dRealty) (7.x-3.0-beta4) - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Data Type
fr: Type de données

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Phone
fr: Téléphone

en: State
fr: État

en: Class
fr: Classe

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Street
fr: Rue

en: Additional
fr: Supplément

en: City
fr: Ville

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: None.
fr: Aucun.

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Changed
fr: Modifié

en: County
fr: Comté

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Pattern for all @node_type paths
fr: Motif de chemin pour tous les contenus de type @node_type

en: Activate
fr: Activer

en: Bundle
fr: Type

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Resource
fr: Ressource

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le Mode de Débogage

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fr: La valeur minimale qui doit être autorisée dans ce champ. Laisser vide pour ne pas imposer de minimum.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté car il est verrouillé.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fr: Il y a eu un problème lors de la création de l'instance du champ %label : @message.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fr: Voir, modifier et supprimer tous les contenus sans tenir compte des restrictions de droits.

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %entity %label ?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Image Field
fr: Champ image

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fr: Pour l'importation, copiez le contenu de la zone de texte et collez-le dans la page d'import.

en: Paste an exported %entity_type here.
fr: Coller un type d'entité %entity_type exporté ici.

en: System Name
fr: Nom système

en: There was a problem creating field %label: @message
fr: Un problème est survenu à la création du champ %label : @message
