Drupal RETS Real Estate Framework (dRealty) (7.x-3.0-beta6) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Last updated
id: Update terakhir

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Created
id: Dibuat

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: State
id: Status

en: Class
id: Kelas

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Street
id: Jalan

en: Additional
id: Tambahan

en: City
id: Kota

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: None.
id: Tidak ada.

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Changed
id: Berubah

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Pattern for all @node_type paths
id: Pola untuk semua path @node_type

en: Activate
id: Aktifkan

en: Bundle
id: Bundel

en: You do not have any administrative items.
id: Anda tidak memiliki satupun pokok administratif.

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 1
id: Alamat 1

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: - Select a widget -
id: - Pilih widget -

en: Type of data to store.
id: Tipe data untuk penyimpanan.

en: Form element to edit the data.
id: Elemen form untuk mengedit data.

en: - Select an existing field -
id: - Pilih field yang ada -

en: Field to share
id: Field untuk berbagi

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
id: Isian %label tidak dapat ditambahkan karena terkunci.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
id: Ada masalah dalam membuat turunan isian %label: @message.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
id: Melihat, menyunting dan menghapus semua konten tanpa pembatasan kewenangan.

en: New field name
id: Nama field baru

en: Existing field label
id: Nama field yang sudah ada

en: Existing field to share
id: Field yang sudah ada untuk berbagi

en: Widget for existing field
id: Piranti untuk field yang sudah ada

en: There was a problem creating field %label: @message
id: Terdapat masalah dalam membuat field %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
id: Nama unik tebaca-mesin mengandung huruf, angka dan garis bawah.
