Drop Jobs (7.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Label
it: Etichetta

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: Promoted
it: Promosso

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Active
it: Attivo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Phone
it: Telefono

en: Inactive
it: Inattivo

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Logout
it: Esci

en: Gender
it: Sesso

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Languages
it: Lingue

en: View job applications
it: Vedi domande di lavoro

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Additional Notes
it: Note addizionali

en: Organization
it: Organizzazione

en: Reports
it: Resoconti

en: Report
it: Resoconto

en: Report settings
it: Impostazioni report

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
it: Tutte le necessarie modifiche a %dir e %file sono state effettuate. Per evitare rischi di sicurezza dovresti ora rimuovere i permessi di scrittura. Se non sei certo su come fare, consulta il <a href="@handbook_url">manuale online</a>.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
it: Il menu <em>Gestione</em> contiene link alle operazioni di amministrazione.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Job settings
it: Impostazioni Job

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
it: Il percorso '%path' non è valido oppure non sei abilitato all'accesso.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
