Drop Jobs (7.x-1.0-alpha8) - en to id translation catalogue (66 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Recommendations
id: Rekomendasi

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Terms and Conditions
id: Syarat dan Ketentuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Picture
id: Foto

en: Promoted
id: Dipromosikan

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Active
id: Aktif

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Load
id: Memuat

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: group
id: grup

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Logout
id: Keluar

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Attachments
id: Sisipan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Sticky
id: Menempel

en: Apply
id: Terapkan

en: Reports
id: Laporan

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Admin
id: Administrator

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Workflow settings
id: Pengaturan alur kerja

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Render
id: Sajikan

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
id: Semua perubahan penting pada  %dir dan %file telah dibuat, maka Anda sebaiknya menghapus kewenangan tulis atas semuanya sekarang juga untuk menghindari resiko keamanan. Jika Anda tidak yakin bagaimana melakukannya, pelajarilah di <a href="@handbook_url">buku panduan online</a>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
id: Menu <em>Manajemen</em> berisi tautan untuk tugas-tugas administrasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '%path' salah satunya tidak sah atau Anda tidak memiliki hak untuk mengaksesnya.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Management
id: Manajemen
