Drop Jobs (7.x-1.0-alpha9) - en to ja translation catalogue (90 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Email notifications
ja: メール通知

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: Terms and Conditions
ja: 利用許諾

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Visible
ja: 表示

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Notes
ja: ノート

en: Subscription settings
ja: 配信登録の設定

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Add page
ja: ページを追加

en: Back to Top
ja: トップに戻る

en: Active
ja: アクティブ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Never
ja: なし

en: Published
ja: 掲載

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Load
ja: ロード

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: group
ja: グループ

en: Last Name
ja: 姓

en: Logout
ja: ログアウト

en: Full name
ja: フルネーム

en: Gender
ja: 性別

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Attachments
ja: 添付

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Recommendation
ja: おすすめ

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Sticky
ja: 固定

en: Photo
ja: 写真

en: Apply
ja: 適用

en: Subscription
ja: 配信登録

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Organization
ja: 会社

en: Reports
ja: レポート

en: Report settings
ja: レポートの設定

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Admin
ja: 管理者

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Callback
ja: コールバック

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Workflow settings
ja: ワークフローの設定

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: Render
ja: 出力

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ja: %dir と %file への必要な変更はすべて行われました。セキュリティーリスクを回避するため、すぐにそれらへの書き込み権限を削除する必要があります。どのようにするかわからない場合は <a href="@handbook_url">online handbook</a> を参照してください。

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ja: <strong>管理</strong>メニューに管理用タスクのメニューが含まれています。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Management
ja: 管理

en: View profile
ja: プロフィールを表示

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ
