Drupal core (7.60) - en to mk translation catalogue (146 entries)

en: Home
mk: Дома

en: Title
mk: Наслов

en: user
mk: корисник

en: Content
mk: Содржина

en: Type
mk: Тип

en: Author
mk: Автор

en: Replies
mk: Одговори

en: yes
mk: да

en: List
mk: Листа

en: Actions
mk: Акции

en: Confirm
mk: Потврда

en: Remove
mk: Одстрани

en: RSS feed
mk: RSS-канал

en: Comments
mk: Коментари

en: Taxonomy
mk: Таксономија

en: Content types
mk: Типови содржина

en: Categories
mk: Категории

en: Search
mk: Барање

en: - None -
mk: - Ништо -

en: Required
mk: Побарано

en: Settings
mk: Поставки

en: Add category
mk: Додавање категорија

en: edit
mk: промени

en: Import
mk: Внесување

en: Export
mk: Изнесување

en: Taxonomy term
mk: Термин од таксономија

en: Help
mk: Помош

en: Sunday
mk: Недела

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Add
mk: Додај

en: Modules
mk: Модули

en: Clear index
mk: Празнење на индексот

en: search
mk: барање

en: Configure
mk: Конфигурирање

en: Contact
mk: Контакт

en: Active
mk: Активно

en: Add block
mk: Додавање блок

en: Roles
mk: Улоги

en: Location
mk: Локација

en: Global settings
mk: Глобални поставувања

en: Search settings
mk: Поставувања за пребарувањето

en: Performance
mk: Перформанси

en: Details
mk: Детали

en: node
mk: јазол

en: Navigation
mk: Навигација

en: Log in
mk: Најави ме

en: Users
mk: Корисници

en: Anonymous
mk: Анонимен

en: Uninstall
mk: Деинсталација

en: Recent comments
mk: Скорешни коментари

en: Anonymous users
mk: Анонимен корисник

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Romania
mk: Романија

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Add user
mk: Додавање корисник

en: Add menu
mk: Додавање мени

en: menu
mk: мени

en: ‹ previous
mk: ‹ претходно

en: Request new password
mk: Барање нова лозинка

en: Edit menu
mk: Уредување мени

en: Delete menu
mk: Бришење мени

en: Configure block
mk: Конфигурација на блок

en: Log out
mk: Одјави ме

en: Autocomplete taxonomy
mk: Автом. довршување на таксономија

en: Create new account
mk: Креирање нова сметка

en: Site information
mk: Информации за веб-локацијата

en: Themes
mk: Теми

en: Published comments
mk: Објавени коментари

en: Reset password
mk: Барање нова лозинка

en: Macedonia
mk: Македонија

en: Blocks
mk: Блокови

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
mk: Конфигурирање на содржините од блоковите што ќе се прикажуваат во страничните колони и во другите региони од Вашата веб-локација.

en: Delete block
mk: Бришење блок

en: Menus
mk: Менија

en: Add vocabulary
mk: Додавање лексикон

en: @module module
mk: @module модул

en: « first
mk: « прв

en: last »
mk: последно »

en: taxonomy
mk: таксономија

en: Clean URLs
mk: Чисти адреси

en: My account
mk: Мојата сметка

en: Delete contact
mk: Бришење контакт

en: User account
mk: Корисничка сметка

en: File download
mk: Симнување датотеки

en: List, edit, or add user roles.
mk: Прикажување, додавање и уредување улоги на корисниците.

en: Administration theme
mk: Административна тема

en: Run cron
mk: Извршување на cron

en: Status report
mk: Извештај за статус

en: File system
mk: Датотечен систем

en: Add language
mk: Додавање јазик

en: locale
mk: локализација

en: User autocomplete
mk: Автом. довршување корисници

en: filter
mk: филтер

en: contact
mk: контакт

en: Contact form
mk: Формулар за контакт

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
mk: Креирање системски формулар за контакт и поставување категории што ќе се користат во него.

en: Edit contact category
mk: Уредување категорија за контакти

en: View events that have recently been logged.
mk: Преглед на настаните што биле последни евидентирани.

en: Top 'page not found' errors
mk: Најмногу грешки „Страницата не е најдена“

en: View 'page not found' errors (404s).
mk: Преглед на грешките „Страницата не е најдена“ (404).

en: Top 'access denied' errors
mk: Најмногу грешки „Пристапот е одбиен“

en: View 'access denied' errors (403s).
mk: Преглед на грешките „Пристапот е одбиен“ (403).

en: Compose tips
mk: Совети за пишување

en: Add content type
mk: Додавање тип содржина

en: URL aliases
mk: Алијаси за адреси

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
mk: Менување на адресите од Вашата веб-локација со креирање алијаси за нив.

en: Edit alias
mk: Уредување алијас

en: Delete alias
mk: Бришење алијас

en: Add alias
mk: Додавање алијас

en: Top search phrases
mk: Најмногу барани фрази

en: View most popular search phrases.
mk: Преглед на најбараните фрази.

en: Compact mode
mk: Компактен режим

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
mk: Место на кое Друпал ќе ги складира качените датотеки и начинот на кој ќе им се пристапува.

en: Image toolkit
mk: Библиотека за графика

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
mk: Која библиотека за графика ќе се користи ако сте инсталирале повеќе библиотеки.

en: RSS publishing
mk: RSS-објавувања

en: Date and time
mk: Датум и време

en: Enable or disable clean URLs for your site.
mk: Овозможува или оневозможува чисти адреси за Вашата веб-локација.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
mk: Преглед на извештајот за работењето на Вашата страница и евентуалните откриени проблеми.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
mk: Управување со пристапот до можностите преку избирање дозволи за улогите.

en: Edit role
mk: Уредување улога

en: Hello <strong>@username</strong>
mk: Здраво <strong>@username</strong>

en: system
mk: систем

[ctx: Long month name]
en: January
mk: Јануари

[ctx: Long month name]
en: February
mk: Февруари

[ctx: Long month name]
en: March
mk: Март

[ctx: Long month name]
en: April
mk: Април

[ctx: Long month name]
en: May
mk: Мај

[ctx: Long month name]
en: June
mk: Јуни

[ctx: Long month name]
en: July
mk: Јули

[ctx: Long month name]
en: August
mk: Август

[ctx: Long month name]
en: September
mk: Септември

[ctx: Long month name]
en: October
mk: Октомври

[ctx: Long month name]
en: November
mk: Ноември

[ctx: Long month name]
en: December
mk: Декември

en: @node_type comment
mk: @node_type коментар

en: %type_name: Create new content
mk: %type_name: Креирај нова содржина

en: %type_name: Delete own content
mk: %type_name: Избриши ја својата содржина

en: %type_name: Delete any content
mk: %type_name: Избриши било која содржина
