Wiki installation profile (7.x-1.6) - en to it translation catalogue (7 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Page
it: Pagina

en: Features
it: Funzionalità

en: Story
it: Storia

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
it: Una <em>pagina (page)</em>, simile come struttura a una <em>story</em>, è un metodo semplice per creare e mostrare informazioni che raramente vengono cambiate, tipo una sezione «Chi siamo» di un sito web. Come impostazione predefinita, una <em>pagina</em> non prevede commenti dei visitatori e non viene mostrata nella home page iniziale del sito.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
it: Una <em>storia</em>, simile come struttura a una <em>pagina</em>, è ideale per creare e mostrare contenuti che coinvolgano o informino i visitatori. Comunicati stampa, annunci ed altri contenuti simili al blog possono essere creati con la voce <em>storia</em>. Come impostazione predefinita, una <em>storia</em> viene automaticamente mostrata sulla pagina principale del sito ed è possibile aggiungervi commenti.
