Drupalife Store (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (63 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Categories
id: Kategori

en: Login
id: Masuk

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Node ID
id: ID Node

en: Top
id: Atas

en: Catalog
id: Katalog

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Your name
id: Nama anda

en: Price
id: Harga

en: Address
id: Alamat

en: Repeat
id: Diulangi

en: @count comments
id: @count komentar

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Product
id: Produk

en: Products
id: Produk

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: News
id: Berita

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Restore
id: Pulihkan

en: Attached files
id: File terlampir

en: Offset
id: Letak

en: Sign up
id: Daftar

en: Main menu
id: Menu utama

en: Background image
id: Gambar latar

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Asc
id: Urutan turun
