DruStack (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (1465 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Seguente

en: user
it: utente

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Totals
it: Totale

en: Username
it: Nome utente

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Create !type
it: Crea !type

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User edit form
it: Form di modifica utente

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Schedule
it: Pianifica

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Path
it: Percorso

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Filename
it: Nome file

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: Anchor
it: Ancora

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: style
it: stile

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Statistics
it: Statistiche

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Permitted file extensions
it: Estensioni del file permesse

en: n/a
it: n/d

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: Paths
it: Percorsi

en: Database type
it: Tipo database

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Check
it: Assegno

en: status
it: stato

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Contact
it: Contatto

en: Node
it: Nodo

en: Separator
it: Separatore

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Menu item
it: Voce del menu

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: Done
it: Fatto

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Submitted
it: Inserito

en: Date format
it: Formato data

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Bottom
it: In fondo

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Never
it: Mai

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Input filters
it: Filtri di input

en: Menu link
it: Voce del menu

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Session ID
it: ID sessione

en: File name
it: Nome del file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: User role
it: Ruolo utente

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: BBCode
it: Codice BB

en: Up
it: Su

en: Performance
it: Prestazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Medium
it: Medio

en: help
it: aiuto

en: Details
it: Dettagli

en: Load
it: Carica

en: Introduction
it: Introduzione

en: System
it: Sistema

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Company
it: Azienda

en: Add a role to the selected users
it: Aggiungi un ruolo per gli utenti selezionati

en: node
it: nodo

en: directory
it: cartella

en: General
it: Generale

en: Directory
it: Cartella

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Site map
it: Sitemap

en: Table
it: Tabella

en: here
it: qui

en: Now
it: Adesso

en: All views
it: Tutte le viste

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Downloads
it: Download

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: access content
it: accesso al contenuto del sito

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: User login
it: Accesso utente

en: Log in
it: Accedi

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Destination
it: Destinazione

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Exists
it: Esiste

en: Site off-line message
it: Messaggio per il sito "off-line"

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
it: Messaggio che verrà mostrato ai visitatori quando il sito è in modalità "off-line".

en: Clicks
it: Clic

en: Last
it: Ultimo

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: <All>
it: - Tutti -

en: Tools
it: Strumenti

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Clone
it: Clona

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Down
it: Giù

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Order
it: Ordinamento

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Position
it: Posizione

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Profile name
it: Nome profilo

en: Allow users to choose default
it: Permetti agli utenti di scegliere il default

en: Buttons and plugins
it: Pulsanti e plugins

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Toolbar location
it: Posizione della barra degli strumenti

en: Path location
it: percorso

en: Enable resizing button
it: Attiva il pulsante di ridimensionamento

en: Block formats
it: Formati del Blocco

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Verify HTML
it: Verifica l'HTML

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
it: Converti i tag &lt;font&gt; in stili

en: Remove linebreaks
it: Rimuovi le interruzioni di linea

en: Apply source formatting
it: Applica la formattazione del codice sorgente

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: CSS path
it: Percorso CSS

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: Close
it: Chiudi

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: Property
it: Proprietà

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Weeks
it: Settimane

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: City
it: Città

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Logout
it: Esci

en: Common settings
it: Impostazioni comuni

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Rules
it: Regole

en: Database name
it: Nome database

en: Port
it: Porta

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Browse
it: Naviga

en: Show
it: Mostra

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Key
it: Chiave

en: WIDTHxHEIGHT
it: LARGHEZZAxALTEZZA

en: Maximum file size per upload
it: Dimensione massima del file per caricamento

en: File Browser
it: Navigatore file

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Change
it: Cambia

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Switch
it: Cambia

en: Clear
it: Cancella

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: update
it: aggiorna

en: Source
it: Sorgente

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Front page
it: Prima pagina

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Replace
it: Sostituzione

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Activity
it: Attività

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: First
it: Primo

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Period
it: Punto

en: Second
it: Secondo

en: Site default
it: Valore predefinito per il sito

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: Entity
it: Entità

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: Changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Days
it: Giorni

en: Log out
it: Esci

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: profile
it: profilo

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Are you sure you want to delete the block %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare il blocco %name?

en: Included
it: Incluso

en: People
it: Persone

en: open
it: aperto

en: Visitor
it: Visitatore

en: Syndicate
it: Scambia informazioni

en: Syndicate content
it: Condividi contenuti

en: Blogs
it: Blog

en: Books
it: Book

en: Style
it: Stile

en: Forums
it: Forum

en: Superscript
it: Apice

en: view revisions
it: vedi revisioni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Add redirect
it: Aggiungi redirezione

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Session
it: Sessione

en: Match
it: Riscontro

en: Missing
it: Mancante

en: Database schema
it: Schema del database

en: Permissions
it: Permessi

en: Scope
it: Portata

en: Reversed
it: Invertito

en: Product
it: Prodotto

en: Changed
it: Modificato

en: Manage features
it: Gestione funzionalità

en: Testing
it: In fase di test

en: Conflict
it: Conflitto

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
it: Le tue impostazioni PHP limitano la dimensione massima del file per caricamento a %size.

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Inclusion
it: Inclusione

en: New
it: Nuovo

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Relationships
it: Relazioni

en: image
it: immagine

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Minutes
it: Minuti

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Excluded
it: Escluso

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Review
it: Revisione

en: Storage
it: Archiviazione

en: Control how your image/file browser works.
it: Controlla il funzionamento del browser di immagini e file.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
it: Attiva l'inserimento di immagini o file incorporati all'interno delle aree di solo testo.

en: Insert !image or !link.
it: Inserire !image o !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
it: Un caricatore e un browser di immagini e file che supporta cartelle personali e quote per gli utenti.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Apply
it: Applica

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Bold
it: Grassetto

en: Copy
it: Copia

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: Blocks
it: Blocchi

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: The content of the block as shown to the user.
it: Il contenuto di un blocco come mostrato all'utente.

en: Menus
it: Menù

en: Above
it: Sopra

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: Overrides
it: Forzature

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Permission
it: Permesso

en: Redo
it: Rifai ultima operazione annullata

en: Italic
it: Corsivo

en: URL redirects
it: Redirezione URL

en: The redirect has been deleted.
it: La redirezione è stata eliminata.

en: Redirect users from one URL to another.
it: Reindirizza gli utenti da un URL ad un altro

en: Hide
it: Nascondi

en: Global
it: Globale

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Drupal path
it: Path di Drupal

en: Profiles
it: Profili

en: Add new profile
it: Aggiungi un nuovo profilo

en: Subscript
it: Pedice

en: Indent
it: Più indentato

en: Outdent
it: Meno indentato

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Not configured
it: Non configurato

en: Directories
it: Cartelle

en: Extension
it: Estensione

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Bullet list
it: Lista puntata

en: Available
it: Disponibile

en: Contexts
it: Contesti

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Loading
it: Caricamento

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable
it: La cartella%directory non è scrivibile

en: Blockquote
it: Citazione

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Variable editor
it: Editor di variabili

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Execute
it: Esegui

en: empty
it: vuoto

en: Package
it: Imballo

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Restore
it: Ripristina

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Rebuilding
it: Ricostruzione

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: by @user
it: di @user

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Panel
it: Pannello

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Print
it: Stampa

en: University
it: Università

en: Locked
it: Bloccato

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: The e-mail address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: authenticated user
it: utente autenticato

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Finish
it: Termina

en: Search help
it: Aiuto per la ricerca

en: Expand layout to include descriptions.
it: Espandi il layout per includere le descrizioni.

en: Hide descriptions
it: Nascondi le descrizioni

en: Compress layout by hiding descriptions.
it: Comprimi il layout nascondendo le descrizioni.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
it: Il file selezionato %file non può essere caricato, perché la destinazione %directory non è configurata in modo appropriato.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
it: Il file selezionato %file non può essere copiato, perché non esiste un file con tale nome. Controlla di aver indicato il nome corretto del file.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
it: Il file selezionato %file non può essere copiato, perché un file con tale nome esiste già nella destinazione.

en: The selected file %file could not be copied.
it: Impossibile copiare il file selezionato (%file).

en: The removal of the original file %file has failed.
it: La rimozione del file originale %file non è riuscita.

en: Underline
it: Sottolineato

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Reports
it: Resoconti

en: Log messages
it: Messaggi di log

en: Domains
it: Domini

en: Create new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Error reporting
it: Avvisi di errore

en: Set @type %title to unpublished.
it: Imposta @type %title a non pubblicato.

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: Depends on: !dependencies
it: Richiede: !dependencies

en: Create @name
it: Crea @name

en: Crop
it: Ritaglia

en: anonymous user
it: utente anonimo

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Please select a file.
it: Selezionare un file.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: Patterns
it: Pattern

en: User roles
it: Ruoli utente

en: Acronym
it: Acronimo

en: Rule
it: Regola

en: Generate
it: Genera

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
it: La dimensione massima in pixel consentita per le immagini (es. 640x480). Impostare 0 per disattivare le restrizioni. Se un <a href="!image-toolkit-link">toolkit per le immagini</a> è installato, le immagini che superano tale valore verranno automaticamente ridimensionate per rientrare nei limiti.

en: Load on every page except the listed pages.
it: Carica su tutte le pagine eccetto quelle elencate.

en: Button alignment
it: Allineamento pulsante

en: Example:
it: Esempio:

en: Registration
it: Registrazione

en: Widgets
it: Widget

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Confirm e-mail address
it: Indirizzo email di conferma

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
it: Effettua il backup o ripristina il database, oppure migra i dati da o per un'altra installazione di Drupal.

en: Backup the database.
it: Backup del database.

en: Restore the database from a previous backup
it: Ripristina il database da un backup precedente

en: Backup every
it: Esegui il backup ogni

en: Number of Backup files to keep
it: Numero file di backup da conservare

en: Exclude the following tables altogether
it: Escludi completamente le seguenti tabelle

en: The selected tables will not be added to the backup file.
it: Le tabelle selezionate non saranno incluse nel file di backup.

en: Exclude the data from the following tables
it: Escludi i dati delle seguenti tabelle

en: Save these settings.
it: Salva queste impostazioni.

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: Colon
it: Due punti

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
it: Sono consentiti solo i file con le seguenti estensioni: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
it: Il file è di %filesize e supera la dimensione massima di %maxsize.

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Row
it: Riga

en: Scheduling
it: Programmazione

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
it: Solo testo. Non dimenticare di includere gli spazi.

en: Liquid layout
it: Layout fluido

en: Fixed layout
it: Layout fisso

en: File browser
it: Browser di file

en: Configuration profiles
it: Profili di configurazione

en: Absolute URLs
it: URL assoluti

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
it: Selezionare per forzare IMCE a restituire URL assoluti per i file.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
it: Comportamento predefinito per i file esistenti durante il caricamento

en: Keep the existing file renaming the new one
it: Mantenere il file esistente e rinominare quello nuovo

en: Keep the existing file rejecting the new one
it: Mantenere il file esistente e rifiutare quello nuovo

en: Replace the existing file with the new one
it: Sostituire il file esistente con quello nuovo

en: Default method for creating thumbnails
it: Metodo predefinito per creare le miniature

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
it: Scalare l'immagine rispettando le dimensioni della miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
it: Prima scalare l'immagine poi ritagliarla alle dimensioni della miniatura.

en: Role-profile assignments
it: Assegnazioni ruolo-profilo

en: Settings were imported from the profile %name
it: Le impostazioni sono state importate dal profilo %name

en: Give a name to this profile.
it: Dare un nome a questo profilo.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
it: Impostare a 0 per usare il valore massimo consentito.

en: Directory quota
it: Quota della cartella

en: Total user quota
it: Quota totale utente

en: Set to * to remove the restriction.
it: Imposta a * per rimuovere la restrizione.

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Maximum number of files per operation
it: Numero massimo di file per operazione

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
it: È possibile consentire agli utenti di selezionare più file su cui appplicare operazioni come elimina, ridimensiona, ecc. Tutta l'operazione in batch viene eseguita in un singolo caricamento di drupal, il che è positivo. Tuttavia ciò comporterà un incremento del tempo di esecuzione dello script, del carico per la cpu e dell'utilizzo della memoria che potrebbero eccedere i limiti del tuo server, il che non è per niente un bene. Per rimuovere i limiti sul numero massimo di file per singola operazione, impostare a 0.

en: Profile has been added.
it: Il profilo è stato aggiunto.

en: Including subdirectories
it: Incluse le sottocartelle

en: Directory path
it: Percorso cartella

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
it: Specifica le cartelle accessibili dagli utenti di questo profilo.
    <ul>
    	<li>Usa caratteri alfanumerici per i percorsi delle cartelle.</li>
    	<li>Per specificare il file system root inserisci solo il carattere <strong>.</strong>(punto).</li>
    	<li>Usa <strong>%uid</strong> come segnaposto per l'ID utente. Es: <em>users/user%uid</em> crea delle cartelle tipo <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, ecc.</li>
      <li>Per rimuovere una cartella dall'elenco lascia vuoto il percorso della cartella.</li>
      <li>Se vuoi una maggiore flessibilità nei percorsi delle cartelle puoi eseguire del php per restituire il percorso della cartella.<br />
      Per eseguire il php il percorso della tua cartella deve iniziare con <strong>php:</strong> e il resto deve essere un codice php valido che restituisce il percorso effettivo della cartella. <br />Es: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> specifica <strong>users/USER-NAME</strong> come il percorso della cartella.<br />
      Un esempio di una cartella multi-livello <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> specifica <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> come il percorso della cartella, risultando in cartelle utente auto-categorizzate basate sulla data di associazione.<br />
      Nota che devi usare la variabile $user anziché $GLOBALS['user'] poiché non sempre sono lo stesso oggetto.</li>
    </ul>
    <p>Nota che il permesso miniature non influisce sulla creazione di miniature durante il caricamento. Vedi la descrizione delle miniature sotto.</p>
    <p>Se hai bisogno di altri campi, compila tutto e salva e ne avrai altri due nella prossima pagina.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
it: Si vuole davvero eliminare il profilo %name?

en: Profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.

en: Import settings from other profiles
it: Importa le impostazioni da altri profili

en: Duplicate directory paths are not allowed.
it: Non sono consentiti percorsi di cartelle duplicati.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
it: %dirname non è accettato come da dare ad una cartella.

en: Create thumbnails
it: Crea miniature

en: Selected files
it: File selezionati

en: Width x Height
it: Larghezza x Altezza

en: Create a new image
it: Crea una nuova immagine

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
it: L'utente non è autorizzato ad operare su più di %num file.

en: directory (%dir)
it: cartella (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Upload failed.
it: Il caricamento è fallito.

en: File deletion successful: %files.
it: Eliminati senza errori i file: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
it: Le dimensioni specificate devono rientrare nell'intervallo consentito, che va da 1x1 a @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
it: Ridimensionamento file eseguito: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
it: Creazione miniature (%thumbnames) eseguita per %filename.

en: %filename is not an image.
it: %filename non è un'immagine.

en: Scaling up is not allowed.
it: L'ingrandimento non è consentito.

en: %filename(%dimensions) already exists.
it: %filename(%dimensions) esiste già.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
it: %filename non può essere ridimensionato a %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
it: Impossibile ottenere una directory di lavoro per il browser!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
it: Non è stata specificata alcuna cartella per il browser dei file!

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
it: La navigazione dei file è disattivata per la cartella %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
it: Si desidera aggiornare la cartella corrente?

en: Delete selected files?
it: Eliminare i file selezionati?

en: Please select a thumbnail.
it: Selezionare una miniatura.

en: You must select at least %num files.
it: Devi selezionare almeno %num file.

en: Tips
it: Consigli

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
it: Selezionare un file cliccando la riga corrispondente nell'elenco dei file.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
it: Ctrl+click per aggiungere un file alla selezione o per rimuovere un file dalla selezione.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
it: Shift+click per selezionare un intervallo di file. Un primo click identifica il primo file, shift+click estende la selezione fino a comprendere il file puntato.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
it: Per cambiare l'ordinamento dei file cliccare l'intestazione delle colonne nell'elenco dei file.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
it: Per ridimensionare le aree di lavoro, trascinare le barre di ridimensionamento orizzontali o verticali.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco dei file: su, giù, sinistra, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
it: Scorciatoie da tastiera per la selezione dei file: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco delle cartelle: su, giù, sinistra, destra, home, end.

en: Limitations
it: Limitazioni

en: !num files using !dirsize of !quota
it: !num file che utilizzano !dirsize di !quota

en: unlimited quota
it: quota illimitata

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Citation
it: Citazione

en: Root term
it: Termine radice

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Current user
it: Utente corrente

en: More info
it: Maggiori informazioni

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: opt-in or out of tracking
it: abilita o disabilita la tracciabilità

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Track internal search
it: Traccia la ricerca interna

en: Track AdSense ads
it: Traccia le pubblicità AdSense

en: Custom JavaScript code
it: Codice JavaScript personalizzato

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
it: Gli utenti sono monitorati di default ma puoi decidere di non farlo.

en: Enable user tracking
it: Abilita la tracciabilità degli utenti.

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
it: Gli utenti <em>non</em> sono monitorati di default ma puoi decidere di farlo.

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
it: Il modulo Google Analytics non è ancora stato configurato. Siete pregati di configurare le sue impostazioni dalla <a href="@url">pagina impostazioni Google Analytics</a>.

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: 1 character | @count characters
it[0]: 1 carattere
it[1]: @count caratteri

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Main menu
it: Menu principale

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
it: L'utente %name ha usato il link per l'accesso, valido una volta sola, in data %timestamp.

en: New user: %name (%email).
it: Nuovo utente: %name (%email).

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Not installed.
it: Non installato

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
it: Un'e-mail di convalida è stata inviata al tuo indirizzo e-mail. Per aver completo accesso al sito, dovrei seguire le istruzioni in essa contenute.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
it: Grazie per aver creato un account. Il tuo account è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Una volta che sarà stata approvato riceverai una e-mail con ulteriori istruzioni.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
it: Il tuo indirizzo e-mail e quello di conferma devono corrispondere.

en: Allow users to login using their e-mail address
it: Permetti agli utenti di accedere usando il loro indirizzo e-mail

en: Use two e-mail fields on registration form
it: Usa due campi e-mail nel modulo di registrazione

en: You have successfully validated your e-mail address.
it: Hai verificato con successo il tuo indirizzo e-mail.

en: Username or e-mail address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Username or e-mail
it: Nome utente o Email

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
it: Puoi accedere usando il tuo indirizzo e-mail o il tuo nome utente.

en: The password field is case sensitive.
it: Il campo della password fa differenza tra minuscolo/MAIUSCOLO

en: No alias
it: Nessun alias

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Teaser break
it: Interruzione introduzione

en: Edit link
it: Link modifica

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: %editor profile for %format
it: Profilo di %editor per %format

en: Enabled by default
it: Abilitato per default

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
it: Lo stato predefinito dell'editor per gli utenti che hanno accesso a questo profilo. Gli utenti possono ignorare questo stato se la prossima opzione è abilitata.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
it: Se permesso ,agli utenti sarà possibile scegliere il proprio stato predefinito per l'editor nelle impostazioni del loro account.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
it: Mostra il link <em>abilita/disabilita rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
it: Scegli se mostrare il link <em>abilita/disabilita rich text</em> sotto una textarea. Se disabilitato, il settaggio utente o quello predefinito verranno usati (vedi sopra).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
it: Questa opzione controlla se la toolbar dell'editor viene mostrata sopra o sotto l'area di modifica.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
it: Questa opzione controlla l'allineamento delle icone nella toolbar dell'editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
it: Controlla la visualizzazione del path degli elementi HTML (per esempio <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
it: Questa opzione ti permette di abilitare/disabilitare il bottone di ridimensionamento. Se abilitato, la posizione della toolbar deve essere "Sopra" o "Sotto" per riuscire a mostrare il bottone di ridimensionamento.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
it: Se abilitata, codice html potenzialmente malevolo come <code>&lt;HEAD&gt;</code> verrà automaticamente rimosso dal contenuto HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
it: Se abilitato, l'editor inserirà dei caratteri TAB e conserverà gli altri spazi bianchi come fa il tag PRE nel codice HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
it: Se abilitato, i tag HTML dichiaranti dimensione, tipo, colore e sfondo dei caratteri verranno sostituiti da stili CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor rimuoverà la maggior parte delle interruzioni di riga dai contenuti. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor riformatterà il codice HTML. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: Force cleanup on standard paste
it: Forza pulizia quando si incolla

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
it: Se abilitato, la funzione predefinita per incollare (CTRL-V o SHIFT-INS) si comporterà come la funzione "incolla da word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
it: Lista separata da virgole dei formati dei blocchi HTML. Possibili valori: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
it: CSS del tema

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Editor default CSS
it: CSS predefinito dell'editor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
it: Definisce il CSS da usare nell'area dell'editor.<br/>CSS del tema: carica gli stili dal tema del sito.<br/>CSS personalizzato: usa il foglio di stile definito dal file indicato qui sotto.<br/>CSS predefinito dell'editor: usa il CSS predefinito dall'editor.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
it: Se qui sopra è stato scelto "CSS personalizzato", inserire il percorso di un file CSS o un elenco di file CSS separati da virgole.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
it: Token disponibili: <code>%b</code> (percorso base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (percorso del tema, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
it: Opzionalmente definisci le classi per la lista "Stile fons".<br/>Inserisci una o più classi per ogni linea nel formato: !format. Esempio: !example<br/>Se lasciato vuoto, le classi saranno automaticamente importate da tutti i CSS caricati.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
it: Il profilo wysiwyg %format è stato salvato.

en: No editor
it: Nessun editor

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
it: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Scarica</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
it: Estrai l'archivio e copia i suoi contenuti in una nuova cartella in:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
it: Quindi la libreria si trova al percorso:<br
    /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
it: Istruzioni di installazione

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
it: Al momento non sono installate librerie di editor. La seguente lista elenca tutti gli editor supportati:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il profilo per %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
it: Il profilo wysiwyg per %name è stato eliminato.

en: Configure client-side editors.
it: Configura editor lato cliente.

en: Disable rich-text
it: Disabilita editor HTML

en: Enable rich-text
it: Abilita editor HTML

en: The version of %editor could not be detected.
it: La versione di %editor non può essere rilevata.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
it: La versione %version (installata) di %editor non è supportata.

en: Strike-through
it: Barrato

en: Align left
it: Allineato a sinistra

en: Align center
it: Centrato

en: Align right
it: Allineato a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Forecolor
it: Colore testo

en: Backcolor
it: Colore sfondo

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Paste Text
it: Incolla testo

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Remove format
it: Rimuovi formattazione

en: Character map
it: Mappa caratteri

en: HTML block format
it: Formato blocco HTML

en: Font style
it: Stile carattere

en: Create DIV container
it: Crea un contenitore DIV

en: FitWindow
it: Adatta alla finestra

en: Check spelling
it: Controllo ortografico

en: Autogrow
it: Allarga finestra automaticamente

en: Table drag/resize
it: Tabella: ridimensiona usando il mouse

en: Table: Cell properties
it: Tabella: proprietà cella

en: Table: Insert row after
it: Tabella: inserisci riga dopo

en: Table: Insert column after
it: Tabella: inserisci colonna dopo

en: Table: Insert cell after
it: Tabella: inserisci cella dopo

en: Table: Delete rows
it: Tabella: elimina righe

en: Table: Delete columns
it: Tabella: elimina colonne

en: Table: Delete cells
it: Tabella: elimina celle

en: Table: Merge cells
it: Tabella: unisci celle

en: Table: Horizontal split cell
it: Tabella: separa celle orizzontalmente

en: Clean-up
it: Pulisci

en: Visual aid
it: Aiuto visuale

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Advanced horizontal rule
it: Riga orizzontale avanzata

en: Advanced image
it: Immagine avanzata

en: Advanced link
it: Link avanzato

en: Auto save
it: Salvataggio automatico

en: Context menu
it: Menu contestuale

en: Left-to-right
it: Da sinistra a destra

en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

en: Emotions
it: Emoticons

en: Inline popups
it: Popup in linea

en: Insert date
it: Inserisci data

en: Insert time
it: Inserisci ora

en: Insert layer
it: Inserisci livello

en: Move forward
it: Muovi avanti

en: Move backward
it: Muovi indietro

en: Absolute
it: Assoluto

en: Paste text
it: Incolla testo

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Inserted
it: Inserito

en: Safari compatibility
it: Compatibilità Safari

en: Spell check
it: Controlla ortografia

en: Font Color
it: Colore font

en: Show/hide hidden elements
it: Mostra/nascondi commenti nascosti

en: Separate the teaser and body of this content
it: Separa il sommario e il corpo di questo contenuto.

en: Current date
it: Data corrente

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: filter
it: filtro

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: - All -
it: - Tutto -

en: HTTP request status
it: Stato delle richieste HTTP

en: Fails
it: Fallita

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
it: Il sistema o la rete non permette a Drupal di accedere ai siti web esterni, il che si produce in funzionamento ridotto. Questo può essere causato dalle impostazioni del WebServer o dalle impostazioni PHP, e dovrebbe essere corretto per permettere il download di informazioni riguardanti aggiornamenti disponibili, scaricare ed aggregare i feed, login tramite OpenID, oppure l'uso di altri servizi di rete.

en: Unmet dependencies: !dependencies
it: Prerequisiti non soddisfatti: !dependencies

en: Checking...
it: Verifiche in corso...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
it: La funzionalità !module non può essere attivata a causa di un conflitto con !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
it: Riportati allo stato predefinito tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
it: Non sono state effettuate modifiche a questa funzionalità.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Enable and disable features.
it: Abilita e disabilita funzionalità.

en: Display components of a feature.
it: Visualizza i componenti di una funzionalità.

en: Compare
it: Confronta

en: Compare default and current feature.
it: Confronta lo stato predefinito e quello attuale di una funzionalità.

en: Menu items for any enabled features.
it: Voci di menu per tutte le funzionalità abilitate.

en: Provides feature management for Drupal.
it: Fornisce a Drupal la gestione di funzionalità, ovvero strutture composte da moduli e relative configurazioni.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: No features available.
it: Nessuna funzionalità disponibile.

en: Link ID
it: ID della voce

en: Contact form
it: Form contatti

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
it: La redirezione per una lingua specifica sarà sempre usata quando la pagina sarà richiesta nella lingua specificata, ha la precedenza rispetto alle redirezioni impostate per <em>tutte le lingue</em>.

en: Redirect status
it: Stato redirezione

en: Display a warning message to users when they are redirected.
it: Visualizza un messaggio di avviso agli utenti quando sono redirezionati.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
it: Crea automaticamente la redirezione quando gli alias degli URL vengono modificati.

en: Never (do not discard)
it: Mai (non scartarle)

en: Default redirect status
it: Stato di redirezione predefinito

en: Delete redirect
it: Elimina redirezione

en: Search 404 settings
it: Impostazioni search 404

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a google search was performed using the query %keys.
it: La pagina che hai richiesto non esiste. Per tua comodità è stata effettuata una ricerca con google usando la query %keys.

en: The page you requested does not exist. A search for %keys resulted in this page.
it: La pagina che hai richiesto non esiste. La ricerca per %keys ha trovato questa pagina.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
it: La pagina che hai richiesto non esiste. Per tua comodità è stata effettuata una ricerca con usando la query %keys.

en: Ampersand
it: E commerciale

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni di un contenuto.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: select different theme
it: seleziona un tema differente

en: Compact mode
it: Modalità compatta

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
it: Ulteriori informazioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: Wipe and rebuild
it: Pulisci e riscostruisci

en: Styles
it: Stili

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: Base name
it: Nome di base

en: Text format
it: Formato del testo

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: 1.0
it: 1,0

en: 0.9
it: 0,9

en: 0.8
it: 0,8

en: 0.7
it: 0,7

en: 0.6
it: 0,6

en: 0.5
it: 0,5

en: 0.4
it: 0,4

en: 0.3
it: 0,3

en: 0.2
it: 0,2

en: 0.1
it: 0,1

en: 0.0
it: 0,0

en: XML sitemap
it: Sitemap XML

en: Default priority
it: Priorità predefinita

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Check settings
it: Impostazioni di verifica

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Minimum sitemap lifetime
it: Durata minima sitemap

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: Number of links in each sitemap page
it: Numero di link in ogni pagina della sitemap

en: Sitemap cache directory
it: Directory cache della sitemap

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
it: La sitemap corrente è già aggiornata e non ha bisogno di essere ricostruita.

en: Rebuild sitemap
it: Ricostruire la sitemap

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
it: La priorità di questa URL relativa alle altre URL sul tuo sito.

en: Default (@value)
it: Predefinito (@value)

en: Rebuilding Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Sitemap file
it: File della sitemap

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
it: Generato dal <a href="@link-xmlsitemap">modulo Drupal XML sitemap</a>.

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: Rebuild the site map.
it: Ricostruisci la sitemap.

en: XML sitemap cache directory
it: Directory per la cache delle sitemap XML

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Automatic (recommended)
it: Automatico (raccomandato)

en: (highest)
it: (più alto)

en: (normal)
it: (normale)

en: (lowest)
it: (più basso)

en: Inclusion: @value
it: Inclusione: @value

en: Priority: @value
it: Priorità: @value

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
it: Fornire una breve descrizione di che cosa si debba aspettare un utente dopo aver abilitato questa funzionalità.

en: URL of update XML
it: URL dell'XML di aggiornamento

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
it: Esempio: http://miositoweb.it/fserver

en: features
it: funzionalita

en: Create feature
it: Creazione funzionalità

en: Create a new feature.
it: Crea un nuovo modulo funzionalità.

en: Auto-detected
it: Rilevato automaticamente

en: Provided by dependency
it: Fornito dal prerequisito

en: My Account
it: Il mio account

en: Robots
it: ROBOTS

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
it: Questo permesso viene ereditato dal ruolo utente autenticato.

en: Movie
it: Film

en: Libraries
it: Librerie

en: Navigation bar
it: Barra di navigazione

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
it: Si prega di inserire una versione comprendente la versione del core e la versione maggiore. Esempio: !example

en: Recreate
it: Ricreare

en: Revert components
it: Ripristinare i componenti

en: Mark as reviewed
it: Accettare la variazione

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
it: Revisionati tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
it: Prerequisiti non più necessari

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
it: Questi moduli sono prerequisiti delle funzionalità che sono state disabilitate. Possono essere disabilitati senza che ne risentano altri componenti del sito.

en: Disable selected modules
it: Disabilitare i moduli selezionati

en: Leave enabled
it: Lasciare i moduli abilitati

en: @actioning @module_name / @component.
it: Eseguo @action su @module_name / @component.

en: @action completed for @module_name / @component.
it: Complatato @action per @module_name / @component.

en: Manage features.
it: Gestione funzionalità.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
it: Rileva e disabilita eventuali prerequisiti della funzionalità non più richiesti.

en: Recreate an existing feature.
it: Ricrea un modulo funzionalità esistente.

en: Review overrides
it: Revisione variazioni manuali

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
it: Scegli un layout per l'admin toolbar. La modalità verticale rende meglio su schermi larghi ed ampi, la modalità orizzontale è adatta a schermi di dimensioni limitate.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
it: Scegli una posizione per l'admin toolbar che non interferisca con altri elementi del tema in uso.

en: use admin toolbar
it: usa l'admin toolbar

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
it: Elementi UI per facilitare il lavoro di amministratori e gestori Drupal.

en: Other tools
it: Altri strumenti

en: Show querylog
it: Mostra registro delle query

en: Hide querylog
it: Nascondi registro delle query

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
it: Puoi trovare maggiori informazioni a proposito dei codici di stato HTTP su <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
it: La redirezione è stata salvata.

en: Edit redirect
it: Modifica redirezione

en: No URL redirects available.
it: Nessuna redirezione di URL disponibile.

en: Filter redirects
it: Filtra redirezioni

en: No redirects selected.
it: Nessuna redirezione selezionata.

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
it: Inserire un percorso interno di Drupal, il percorso di un alias o un URL esterno (come http://example.com/) per effettuare la redirezione. Usa %front per reindirizzare alla pagina principale del sito.

en: @action @count redirects.
it: @action @count redirezioni.

en: @action @count redirect. | @action @count redirects.
it[0]: @action @count redirezione.
it[1]: @action @count redirezioni.

en: Are you sure you want to @action this redirect? | Are you sure you want to @action these redirects?
it[0]: Sei sicuro di voler @action questa redirezione?
it[1]: Sei sicuro di voler @action queste redirezioni?

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
it: Il percorso di origine non può contenere un'ancora nell'URL.

en: Render
it: Presentazione

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
it: Il nome del database. Il database deve essere già esistente e non può essere creato automaticamente.

en: Server Directory
it: Cartella nel server

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
it: Inserisci il percorso della cartella dove intendi salvare i file di backup. Utilizza un percorso relativo per utilizzare una cartella all'interno dell'installazione di Drupal. Il server web deve essere abilitato a scrivere in questa cartella.

en: Scheduled Backups Directory
it: Cartella dei backup pianificati

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il backup e mostra un messaggio per il sito off-line. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di backup.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il ripristino e mostra un messaggio per il sito offline. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di ripristino.

en: schedule
it: pianifica

en: schedules
it: backup pianificati

en: Settings Profile
it: Profilo di configurazione

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
it: Il numero di file di backup da conservare prima di eliminare i file più vecchi. Inserisci 0 per non eliminare mai i file di backup. <strong>Se imposti un limite, gli altri file esistenti nella cartella di destinazione saranno eliminati.</strong>

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
it: Backup and Migrate semplifica il compito di eseguire il backup del database di Drupal e la migrazione dei dati da una installazione di Drupal ad un'altra. Il modulo fornisce funzioni per il backup dell'intero database su file o per il download, e per il ripristino da un backup precedente. È inoltre possibile pianificare le operazioni di backup. La compressione dei file di backup è supportata. I file di backup creati con questo modulo possono essere importati in questa o in qualsiasi altra installazione di Drupal con la !restorelink, oppure è possibile utilizzare un software di amministrazione database come <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> o mysql da linea di comando.

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
it: Usa questo form per effettuare un backup manuale del tuo database. Visita la !helppage per maggiori informazioni su come usare questo modulo

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
it: Da questa interfaccia è possibile eseguire backup manuali del proprio database con opzioni avanzate. Se hai già salvato dei !profilelink puoi caricare qui le loro impostazioni. Puoi salvare le modifiche effettuate alle impostazioni in un nuovo profilo di configurazione.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
it: I file di backup possono essere salvati in una cartella del tuo server web, scaricati sul computer locale o inviati come allegato ad un indirizzo e-mail configurabile. Alla scheda Destinazioni è possibile creare, modificare ed eliminare destinazioni, o elencare i file di backup presenti in ciascuna destinazione.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
it: I profili sono insiemi di impostazioni predefinite. Nei profili sono registrate le impostazioni di esclusione delle tabelle oltre che il nome del file di backup e le impostazioni di compressione e inserimento della timestamp. Puoi usare i profili sia per i !schedulelink che per i !manuallink.

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
it: Si possono creare nuovi profili dalla scheda "aggiungi profili" o alla pagina di backup avanzato selezionando la casella di controllo "salva queste impostazioni".

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
it: Pianifica i backup automatici del tuo database ad intervalli regolari usando <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
it: I backup programmati saranno eseguiti al massimo una sola volta per ciascuna esecuzione di cron. La frequenza massima di esecuzione dei backup non può superare quella definita nella configurazione di cron. Se si specifica un limite al numero di file di backup da conservare, i vecchi backup saranno sostituiti dai nuovi. <strong>Se si specifica un numero limite di backup da conservare tutti i file presenti nella cartella di destinazione saranno eliminati</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
it: Non hai permessi sufficienti per effettuare il backup del sito.

en: -- Select a Settings Profile --
it: -- Seleziona un profilo di configurazione --

en: Load Settings
it: Carica impostazioni

en: Load Profile
it: Carica Profilo

en: Quick Backup
it: Backup veloce

en: Backup now
it: Effettua il backup ora

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
it: Per maggiori opzioni, consulta la pagina di <a href="!advancedurl">backup avanzato</a>.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
it: Backup del !from a !to usando !profile !submit

en: Save the settings as
it: Salva impostazioni come

en: Replace the '%profile' profile
it: Sostituisci il profilo '%profile'

en: Default Schedule
it: Pianificazione predefinita

en: The db source to backup from.
it: Il database sorgente di cui effettuare il backup.

en: Private files
it: File privati

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Choose a block
it: Seleziona un blocco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
it: Attiva altri blocchi da usare in admin toolbar.

en: Administrative blocks
it: Blocchi di amministrazione

en: Other blocks
it: Altri blocchi

en: Restore now
it: Ripristina adesso

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: HTML attributes
it: Attributi HTML

en: Purging links.
it: Link in cancellazione.

en: Not found or not writable
it: Non trovato o non scrivibile

en: Site maintenance account
it: Profilo di manutenzione del sito

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
it: Pagine nelle quali il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (per utenti esperti)

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
it: Se l'opzione PHP è selezionata, inserire codice PHP racchiuso da %php. Notare che l'esecuzione di codice PHP non corretto può bloccare il sito Drupal.

en: Not customizable
it: Non personalizzabile

en: Restricted to certain pages
it: Limitato a certe pagine

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
it: La cartella %directory non esiste o non ha i permessi di scrittura

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: Add subdirectories
it: Aggiungi sottocartelle

en: Remove subdirectories
it: Rimuovi sottocartelle

en: Maximum number of subdirectories
it: Numero massimo di sottocartelle

en: This setting is applicable only if you allow subdirectory creation under any of the predefined directories. Define here the maximum number of subdirectories a directory can have. Setting this to 0 removes the limit and also allows infinite subdirectory depth.
it: Questa impostazione è valida solo se consenti la creazione di sottocartelle all'interno delle cartelle predefinite. Definisci qui il numero massimo di sottocartelle che una cartella può avere. Impostando questo valore a 0 rimuove il limite e consente la creazione di infinite sottocartelle.

en: Subdirectory name
it: Nome della sottocartella

en: %dirname is not a valid directory name. It should contain only alphanumeric characters, hyphen and underscore.
it: %dirname non è un nome valido. Deve contenere solo caratteri alfanumerici, trattino e underscore.

en: Subdirectory %dir already exists.
it: La sottocartella %dir esiste già.

en: Subdirectory %dir could not be created.
it: La sottocartella %dir non può essere creata.

en: Subdirectory %dir has been added.
it: La sottocartella %dir è stata aggiunta.

en: Subdirectory %dir does not exist.
it: La sottocartella %dir non esiste.

en: Subdirectory %dir could not be removed.
it: La sottocartella %dir non può essere rimossa.

en: Subdirectory %dir has been removed.
it: La sottocartella %dir è stata rimossa.

en: %path could not be removed.
it: %path non può essere rimosso.

en: Allows users manage directories in IMCE
it: Consenti agli utenti di gestire le cartelle in IMCE

en: You are not alllowed to create more than %num directories.
it: Non puoi creare più di %num cartelle.

en: Are you sure want to delete this subdirectory with all directories and files in it?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa sottocartella con tutte le cartelle ed i file al suo interno?

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
it: Uno o più problemi sono stati rilevati con la configurazione di XML sitemap: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
it: Controlla il <a href="@status-report">rapporto di stato</a> per maggiori informazioni.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
it: Le preimpostazioni di XML sitemap per questo @bundle possono essere cambiate <a href="@link-type">qui</a>.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
it: Nel sito esiste già un modulo di nome @name. Si prega di scegliere un nome diverso.

en: Last modification date format
it: Formato della data per l'ultima modifica

en: XML sitemap maximum file size
it: Dimensioni file massime per la sitemap XML

en: Theme switcher
it: Selettore tema

en: Switch theme
it: Cambia tema

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima di alias da generare. Il numero consigliato è 100. La lunghezza massima è @max. Consulta gli <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa dovrebbe fare Pathauto quando viene aggiornato del contenuto che ha già un alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
it: Vuoi che Pathauto tenti di traslitterare caratteri particolari (come quelli con accenti) con l'alfabeto ASCII-96? Traslitterazioni vengono effettuate dal modulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
it: Riduci stringhe a lettere e numeri

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
it: Parole da rimuovere dall'alias URL separate da virgole. Non utilizzare per rimuovere punteggiatura.

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
it: Ignorato l'alias %alias a causa di un conflitto di percorso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Maximum alias and component length
it: Lunghezza massima dell'alias e del componente

en: Administer pathauto
it: Amministra pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
it: Permette ad un utente la configurazione di schemi per alias automatici e rimozione di massa di alias URL.

en: Notify of Path Changes
it: Notifica di cambiamenti di percorso

en: Determines whether or not users are notified.
it: Determina se gli utenti sono avvisati.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: Wysiwyg profiles
it: Profili Wysiwyg

en: Div container
it: Contenitore DIV

en: Maximize
it: Massimizza

en: Check spelling as you type
it: Controllo ortografico automatico durante la scrittura

en: Advanced list
it: Elenco avanzato

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
it: Prima di poter assegnare un diverso editor a un formato di testo, cliccare "elimina" per rimuovere quello esistente.

en: The file has been renamed to %filename.
it: Il file è stato rinominato %filename.

en: %filename has been uploaded.
it: %filename è stato caricato.

en: %filename is in use by another application.
it: %filename è usato da un altra applicazione.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua per la cartella. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua complessiva. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
it: L'utente corrente non ha accesso ad alcun profilo di configurazione per l'uso del file browser!

en: Directory %dirname is not accessible.
it: La cartella %dirname non è accessibile.

en: Access to %directory was denied.
it: L'accesso alla cartella %directory è stato negato.

en: You can not perform this operation.
it: Impossibile eseguire l'operazione richiesta.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
it: Per aprire un file con un'applicazione esterna, fare un doppio click sulla riga del file.

en: Performance and scalability
it: Performance e scalabilità

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: View my account
it: Mostra il mio account

en: Edit my account
it: Modifica il mio account

en: Add new XML sitemap
it: Aggiungi una nuova sitemap XML

en: None (sitemap locked)
it: Nessuno (sitemap bloccata)

en: No XML sitemaps available.
it: Nessuna sitemap XML disponibile.

en: No sitemaps selected.
it: Nessuna sitemap selezionata.

en: The sitemap has been saved.
it: Sitemap salvata.

en: The sitemap has been deleted.
it: Sitemap cancellata.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
it: La durata minima di tempo che trascorrerà prima che le sitemap vengano rigenerate. Le sitemap saranno anche rigenerate dal cron se qualunque link viene aggiunto, aggiornato o cancellato.

en: Recommended value: %value.
it: Valore raccomandato: %value.

en: Default base URL
it: URL di base predefinito

en: Regenerating Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Now generating %sitemap-url.
it: Generazione di %sitemap-url in corso.

en: Rebuild links
it: Ricostruisci link

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Triptych first
it: Primo elemento del trittico

en: Triptych middle
it: Elemento centrale del trittico

en: Triptych last
it: Ultimo elemento del trittico

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Insert file
it: Inserisci file

en: You are not logged in.
it: Non sei autenticato.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Edit components
it: Modifica componenti

en: All components of this type are exported by other features or modules.
it: Tutti i componenti di questo tipo sono già esportati da altre funzionalità o moduli.

en: Required by: !dependents
it: È richiesto da: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
it: Entra in conflitto con: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
it: La funzionalità !module non può essere abilitata perché alcuni dei prerequisiti non sono soddisfatti.

en: @module does not appear to include the @include file.
it: Sembra che @module non includa il file @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
it: L'uso del file @filename è deprecato e può essere rimosso.

en: Conflicts with another feature
it: Conflitti con altre funzionalità

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: This action will permanently remove this item from your database..
it: Questa azione cancellerà permanentemente l'elemento dal tuo database..

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: State on new pages
it: Stato sulle nuove pagine

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
it: Scegli il comportamento della toolbar al caricamento di nuove pagine.

en: Remember from previous page
it: Ricorda dalla pagina precedente

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
it: Se il menu amministrativo non sta funzionando correttamente, potrebbe essere necessario pulirlo e ricostruirlo daccapo. <strong>Questa operazione annullerà qualsiasi personalizzazione effettuata agli elementi del vostro menu amministrativo.</strong>

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima dei componenti nell'alias (es. [title]). La lunghezza raccomandata è di 100. Consulta <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
it: Seleziona i tipi di percorsi senza alias per i quali generare degli URL alias

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
it[0]: Generato 1 URL alias.
it[1]: Generati @count URL alias.

en: language neutral
it: lingua neutra

en: Pattern for all @language @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: Updated alias for forum @tid.
it: Aggiornati alias per forum @tid

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Updated alias for blog user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente del blog @uid.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 termine.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count termini.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
it: Hai configurato il @name ad essere il separatore ed a essere rimosso quando si trova in stringhe.  Questo può causare problemi con i tuoi schemi e specialmente con il token term:path. Probabilmente dovresti impostare l'azione per @name ad essere "rimpiazza con separatore"

en: Administer features
it: Amministra le funzionalità

en: Perform administration tasks on features.
it: Esegue compiti amministrativi sulle funzionalità.

en: View, enable and disable features.
it: Visiona, abilita e disabilita le funzionalità.

en: Missing text format: %format.
it: Formato del testo mancante: %format

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Web Property ID
it: ID proprietà web

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
it: Questo ID è unico per ciascun sito che vuoi tracciare separatamente, ed è nella forma UA-xxxxxxx-yy. Per ottenere un ID di proprietà web, <a href="@analytics">registrati il sito su Google Analytics</a>, oppure se è già registrato vai nella pagina di impostazione del tuo account Google Analytics per leggere il tuo ID accanto al profilo del sito. <a href="@webpropertyid">Maggiori informazioni nella documentazione</a>.

en: Anonymize visitors IP address
it: Rendi anonimi gli indirizzi IP dei visitatori

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
it: Esempio: 7.x-1.0 oppure 7.x-1.0-beta1

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: Change view
it: Cambia vista

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: Access the Backup and Migrate admin section.
it: Accede all'interfaccia di amministrazione di Backup and Migrate.

en: Back up any of the available databases.
it: Effettua il backup dei database disponibili.

en: Access and download the previously created backup files.
it: Accede e scarica i file di backup esistenti.

en: Delete the previously created backup files.
it: Elimina i file di backup esistenti.

en: Restore the site's database from a backup file.
it: Ripristina il database del sito a partire da un backup esistente.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
it: Modifica i profili, i backup pianificati e le destinazioni di Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
it: Impossibile spostare la cartella di backup nei file privati, controlla i permessi dei file e sposta la cartella %from in %to.

en: Auto resize
it: Ridimensiona automaticamente

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: Text formats enabled for rich-text editing
it: Formati di testo abilitati per la modifica di testo HTML.

en: I have an account
it: Sono già registrato al sito

en: I want to create an account
it: Voglio registrarmi al sito

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Content paths
it: Percorsi contenuto

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi predefiniti (viene applicato ai tipi di contenuto sottostanti senza schemi)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi default per @node_type (applicato a tutti i contenuti del tipo @node_type sottostanti senza schema)

en: Custom variables
it: Variabili personalizzate

en: Tracking scope
it: Perimetro del tracciamento

en: Allow users to customize tracking on their account page
it: Consenti agli utenti di personalizzare il tracciamento nella loro pagina del profilo

en: No customization allowed
it: Nessuna personalizzazione consentita

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
it: Tracciamento attivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono disattivarlo

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
it: Tracciamento disattivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono attivarlo

en: Every page except the listed pages
it: Tutte le pagine eccetto quelle selezionate

en: The listed pages only
it: Solo le pagine selezionate

en: Links and downloads
it: Collegamenti e download

en: Track clicks on mailto links
it: Traccia i click verso collegamenti mailto

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
it: Traccia i download (click sul collegamento del file) per le seguenti estensioni

en: List of download file extensions
it: Lista delle estensioni dei file di download

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
it: Una lista di estensioni dei file separate dal carattere | che saranno tracciate come download quando selezionate. Sono supportate le espressioni regolari. Ad esempio: !extensions

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
it: Facilita l'uso di librerie esterne, gestendone la versione e la condivisione tra i vari moduli.

en: What are you tracking?
it: Cosa stai tracciando?

en: A single domain (default)
it: Un singolo dominio (predefinito)

en: Domain: @domain
it: Dominio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
it: Un dominio con più sottodomini

en: Examples: @domains
it: Esempi: @domains

en: Multiple top-level domains
it: Molteplici domini di primo livello

en: List of top-level domains
it: Lista dei domini di primo livello

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).

en: Track clicks on outbound links
it: Traccia i click verso collegamenti esterni

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
it: Rigenerazione delle sitemap fallita.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
it: Configura le sitemap XML del tuo sito per aiutare i motori di ricerca a trovare ed indicizzare le pagine sul tuo sito.

en: Create Feature
it: Crea funzionalità

en: Underscore
it: Trattino basso

en: Master
it: Principale

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: There are no @titles to display.
it: Non ci sono @titles da visualizzare.

en: View: @view
it: Vista: @view

en: View: @view: @display
it: Vista: @view: @display

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
it: I <a href="!url">setting del modulo Redirect</a> controllano la creazione di un redirect quando viene cancellato un alias.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
it: Considera l'installazione del modulo<a href="!url">Redirect</a> per essere reindirizzati qualora venga modificato il tuo alias.

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
it: Il valore predefinito di <strong>massima lunghezza dell'alias</strong> e <strong>massima lunghezza del componente</strong> è 100 ed è limitato a @max da Pathauto. Questa lunghezza è limitata dalla dimensione della colonna "alias" nella tabella url_alias del database. Lo schema del database di default per questo colonna è @max. Se  imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna  "alias" si verificheranno problemi nelle situazioni in cui il sistema ha bisogno di aggiungere termini aggiuntivi all'URL trasformato. Dovresti inserire un valore pari alla lunghezza della colonna "alias" meno la lunghezza di ogni stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza delle stringhe che potrebbero essere aggiunte alla fine dell'URL dipende da quali moduli sono stati attivati e dalle impostazioni di Pathauto. Il valore predefinito e raccomandato è 100.

en: Path module form elements
it: Elementi del form del modulo Path

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Hyphen
it: Trattino

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: Wysiwyg profile
it: Profilo Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
it: Consente di modificare i contenuto con editor HTML.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: Open Graph description
it: Descrizione Open Graph

en: A one to two sentence description of your page.
it: Una o due frasi per descrivere la tua pagina.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati non sono definiti come array:

en: The following token types do not have any tokens defined:
it: Per i tipi di token sotto elencati non è definito alcun token:

en: The following token types are not defined but have tokens:
it: I tipi di token sotto elencati non sono stati definiti, pur essendo usati da alcuni token:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati sono definiti da più di un modulo:

en: Problems detected
it: Riscontrati problemi

en: Add and configure
it: Aggiungi e configura

en: Configure meta tag defaults.
it: Configura i metatag predefiniti.

en: A brief and concise summary of the page's content, preferrably 150 characters or less. The description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results.
it: Un riassunto breve e conciso del contenuto della pagina, preferibilmente 150 caratteri o meno. Il meta tag description può essere usato dai motori di ricerca come testo descrittivo nei risultati di ricerca.

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is <em>not</em> supported by most search engines.
it: Un elenco di parole chiave relative alla pagina, separate da una virgola. Questo meta tag <em>non è</em> supportato dalla maggior parte dei motori di ricerca.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
it: Fornisce ai motori di ricerca direttive specifiche su cosa fare quando la pagina è indicizzata.

en: Prevent search engines from indexing this page.
it: Previene l'indicizzazione di questa pagina da parte dei motori di ricerca.

en: Prevent search engines from following links on this page.
it: Previene che i motori di ricerca seguano i collegamenti presenti nella pagina.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
it: Previene la visualizzazione della descrizione della pagina nei risultati della ricerca, così come il caching della pagina.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
it: Descrive il nome e il numero di versione del software o dello strumento di pubblicazione utilizzato per creare la pagina.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
it: Informa sui diritti d'autore, brevetti, marchi o altre informazioni attinenti la protezione della proprietà intellettuale di questa pagina. Nota: questo non protegge automaticamente i contenuti del tuo sito o la tua proprietà intellettuale.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
it: Comunica ai motori di ricerca dov'è la posizione o URL preferito della pagina per aiutare ad eliminare i contenuti duplicati nei motori di ricerca.

en: Using defaults
it: Utilizza le impostazioni predefinite.

en: Inherits meta tags from: @parents
it: Eredita i meta tag da: @parents

en: No meta tag defaults available yet.
it: Non sono ancora disponibili meta tag predefiniti.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
it: Il seguente token oppure i seguenti tipi di token mancano dei nomi richiesti e/o delle informazioni sulla descrizione:

en: Joined path
it: Percorso congiunto

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
it: I valori dell'array ripuliti singolarmente da Pathauto e poi riuniti con lo slash in una stringa che assomiglia a un URL.

en: Update node alias
it: Aggiornato alias nodo

en: Update taxonomy term alias
it: Aggiornato alias termine tassonomia

en: Update user alias
it: Aggiornato alias utente

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: Loading token browser...
it: Caricamento del browser dei token...
