DruStack (7.x-1.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (1209 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Create !type
ja: !typeを作成

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: default
ja: デフォルト

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Response
ja: レスポンス

en: Password
ja: パスワード

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Variable
ja: 変数

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: username
ja: ユーザー名

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: Visible
ja: 表示

en: link
ja: リンク

en: Anchor
ja: アンカー

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Statistics
ja: 統計

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Paths
ja: パス

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: Check
ja: 小切手

en: status
ja: 状態

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Contact
ja: コンタクト

en: Node
ja: ノード

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Frequently Asked Questions
ja: FAQ

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: Done
ja: 完了

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Database
ja: データベース

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Input filters
ja: 入力フィルター

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Session ID
ja: セッションID

en: File name
ja: ファイル名

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: User role
ja: 役割

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Conditions
ja: 条件

en: Add a condition
ja: 条件を追加

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Up
ja: 上へ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: 1 day
ja: 1日

en: Medium
ja: 中程度

en: download
ja: ダウンロード

en: Media
ja: メディア

en: help
ja: ヘルプ

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Details
ja: 詳細

en: Load
ja: ロード

en: Introduction
ja: 序文

en: System
ja: システム

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Frequency
ja: 周期的

en: Company
ja: 会社

en: Add a role to the selected users
ja: 選択されたユーザーに役割を追加

en: help page
ja: ヘルプページ

en: node
ja: ノード

en: directory
ja: ディレクトリー

en: General
ja: 全般

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Site map
ja: サイトマップ

en: Table
ja: テーブル

en: here
ja: こちら

en: Now
ja: 今

en: All views
ja: 全て表示

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Other
ja: その他

en: Backup
ja: バックアップ

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: access content
ja: コンテンツへのアクセス

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Destination
ja: 送り先

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Site off-line message
ja: サイトオフラインのメッセージ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ja: サイトがオフラインの際に、訪問者へ表示するメッセージを記入してください。

en: Clicks
ja: クリック

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Tools
ja: ツール

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: Random
ja: ランダム

en: Position
ja: ポジション

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: Editor appearance
ja: エディターの外見

en: Cleanup and output
ja: クリーンアップと出力

en: Preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: Apply source formatting
ja: ソース整形を適用

en: Editor CSS
ja: エディターのCSS

en: CSS path
ja: CSSパス

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Term description
ja: タームの説明

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: Property
ja: プロパティー

en: Weeks
ja: 週

en: Defaults
ja: デフォルト

en: 1 Day
ja: 1日

en: 2 Days
ja: 2日

en: 3 Days
ja: 3日

en: 4 Days
ja: 4日

en: 5 Days
ja: 5日

en: 6 Days
ja: 6日

en: City
ja: 市区町村

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Logout
ja: ログアウト

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Rules
ja: ルール

en: Database name
ja: データベース名

en: Port
ja: ポート

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Hidden
ja: 非表示

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Root
ja: ルート

en: Show
ja: 表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Key
ja: キー

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: Change
ja: 変更

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Switch
ja: 切り替え

en: Feeds
ja: フィード

en: Clear
ja: クリアー

en: update
ja: アップデート

en: Source
ja: ソース

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Front page
ja: フロントページ

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: 特徴

en: Replace
ja: 置換

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Activity
ja: アクティビティ

en: (disabled)
ja: （無効）

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Second
ja: 秒

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Greater than
ja: 大なり記号（&gt;）

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号（&lt;）

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Days
ja: 日

en: Log out
ja: ログアウト

en: profile
ja: プロフィール

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: People
ja: ユーザー

en: Last run
ja: 最終実行

en: Are you sure?
ja: 本当に良いですか?

en: Keep
ja: 保留

en: open
ja: オープン

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Syndicate
ja: 配信

en: Syndicate content
ja: コンテンツ配信

en: Blogs
ja: ブログ

en: Video
ja: ビデオ

en: Books
ja: ブック

en: Style
ja: スタイル

en: Forums
ja: フォーラム

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: view revisions
ja: リビジョンを表示

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: !date by !username
ja: !date - !username

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Diff
ja: 差分

en: Destination name
ja: 保存先名

en: Session
ja: セッション

en: %table.%field: no %engine type for Schema type %type.
ja: %table.%field: スキーマタイプ%type用の%engineタイプがありません。

en: %table.%column is type %type but its default %default is PHP type %phptype
ja: %table.%columnはタイプ%typeですが、そのデフォルト%defaultはPHPタイプ%phptypeです。

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
ja: %table.%columnはタイプ%typeであり、デフォルト値を持つことができません。

en: %table.%column is part of the primary key but is not specified to be 'not null'.
ja: %table.%columnはプライマリーキーの一部ですが、'not null'になるように指定されません。

en: Type[:Size]
ja: タイプ[:サイズ]

en: Field {!table}.@field has no description.
ja: フィールド {!table}.@fieldは説明を持ちません。

en: Table {!table} has no description.
ja: テーブル{!table}は説明を持ちません。

en: @table (@module module)
ja: @table (@module モジュール)

en: Match
ja: 一致

en: Mismatch
ja: 不一致

en: Missing
ja: 喪失

en: The Schema comparison report shows:
ja: スキーマ比較レポートを表示:

en: Database schema
ja: データベーススキーマ

en: Schema
ja: スキーマ

en: Permissions
ja: 権限

en: Schedules
ja: 予定

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Testing
ja: テスト

en: Standard
ja: 標準

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: New
ja: 新

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: image
ja: 画像

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Themes
ja: テーマ

en: Minutes
ja: 分

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !name フィールドは必須です。

en: You are here
ja: 現在地

en: Tabs
ja: タブ

en: Storage
ja: 格納

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Photo
ja: 写真

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Apply
ja: 適用

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Copy
ja: コピー

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Blocks
ja: ブロック

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、<b>%php</b> で囲まれたPHPコード（※ return や print 等の命令を使用して結果を返す必要があります）を記入してください。 ただし、間違ったPHPコードを実行するとサイトを壊す可能性もありますので、十分に注意を払うようにしてください。

en: The content of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックの内容を記入してください。

en: Menus
ja: メニュー

en: Above
ja: 上部

en: Overrides
ja: 上書き

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Exceptions
ja: 例外

en: Permission
ja: 権限

en: Italic
ja: イタリック

en: Hide
ja: 非表示

en: Once an hour
ja: 1時間に1回

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: Copyright
ja: 著作権

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Source code
ja: ソースコード

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Passed
ja: パスされた

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: @module help index
ja: @module のヘルプのインデックス

en: Missing help topic.
ja: ヘルプトピックがありません。

en: Example help
ja: ヘルプの例

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Available
ja: 利用可能

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Skip
ja: スキップ

en: Resize
ja: リサイズ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: The directory %directory is not writable
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: 1 user | @count users
ja[0]: ユーザー 1 人
ja[1]: ユーザー @count 人

en: Query log
ja: クエリーログ

en: Display query log
ja: クエリーログを表示する。

en: Sort query log
ja: クエリーログを並び替え

en: by source
ja: 実行順

en: by duration
ja: 秒数

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ja: 実行したクエリー順序に沿ってもしくは実行にかかった秒数毎でのソート順を選択できます。

en: Display page timer
ja: ページの生成秒数を表示

en: Execute
ja: 実行

en: ok
ja: OK

en: empty
ja: 空

en: Package
ja: パッケージ

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: Restore
ja: 復元

en: Miscellaneous
ja: その他

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Keyword
ja: キーワード

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: CSS Injector
ja: CSSインジェクター

en: Locked
ja: ロック

en: Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Node count
ja: ノード数

en: Finish
ja: 終了

en: Enable the search module to search help.
ja: ヘルプを検索するモジュールを有効にします。

en: Module help index
ja: モジュールのヘルプのインデックス

en: Search help
ja: ヘルプを検索

en: Advanced help
ja: 高度なヘルプ

en: Allow advanced help and documentation.
ja: 高度なヘルプと文書化を許可します。

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ja: いくつかの例を表示するためヘルプアイコンをクリックするのは、PHP( wikipedia.org )について役立ちます。検索機能を試すには、必ずインデックスを更新するためにcronを実行して下さい。

en: Advanced help example
ja: 高度なヘルプの例

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ja: この例は高度なヘルプモジュールを説明するのに役立つモジュールです。

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ja: 保存先 %directory が適切に設定されていないため、選択されたファイル %file をアップロードできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ja: ファイルが存在しないため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。 正しいファイル名を指定したかどうかを確認してください。

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ja: 保存先に同名のファイルが存在するため、選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The selected file %file could not be copied.
ja: 選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: The removal of the original file %file has failed.
ja: オリジナルファイル %file の削除に失敗しました。

en: Underline
ja: 下線

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Reports
ja: レポート

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Create new profile
ja: 新しいプロフィールを作成

en: Error reporting
ja: エラー報告

en: Set @type %title to unpublished.
ja: @type %title が非掲載にされました。

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Depends on: !dependencies
ja: 次に依存： !dependencies

en: Regions
ja: リージョン

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Crop
ja: トリミング

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Patterns
ja: パターン

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Rule
ja: ルール

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: Load on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページで読み込む

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Confirm e-mail address
ja: メールアドレスの確認

en: Backup and Migrate
ja: バックアップと移動

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ja: データベースのバックアップと復元や、別のDrupalサイト間とのデータの移動を行います。

en: Backup the database.
ja: データベースをバックアップします。

en: Restore the database from a previous backup
ja: 以前のバックアップからデータベースを復元します。

en: Backup every
ja: バックアップ間隔

en: Number of Backup files to keep
ja: 保存するバックアップファイル数

en: Exclude the following tables altogether
ja: 以下のテーブル全体を除外

en: The selected tables will not be added to the backup file.
ja: バックアップファイルに追加しないテーブルを指定します。

en: Exclude the data from the following tables
ja: 以下のテーブルのデータを除外

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
ja: 内容を除外し、構造のみをバックアップするテーブルを指定します。 これはファイルサイズを減らすために、キャッシュデータを除外するのに役立ちます。

en: Backup file name
ja: バックアップファイル名

en: No Compression
ja: 圧縮しない

en: GZip
ja: GZIP圧縮

en: BZip
ja: BZIP圧縮

en: Compression
ja: 圧縮

en: Append a timestamp.
ja: タイムスタンプを付加

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
ja: PHP の <a href="!url">date()</a> 関数で使用する書式文字列である必要があります。

en: Save these settings.
ja: これらの設定を保存

en: Upload a Backup File
ja: バックアップファイルのアップロード

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
ja: このモジュールの、このバージョンで作成されたバックアップファイルをアップロードします。 他のデータベースバックアップには、インポートに別のツールを使用してください。 最大ファイルサイズ： %size

en: Unable to open file %file to restore database
ja: データベースを復元するためのファイル %file を開くことができません

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrate は、保存先ディレクトリー %directory にテストテキストファイルを書き込むことができず、そのためバックアップ保存先のセキュリティーを確認できませんでした。 保存先が書き込み可能で、安全となるまで、サーバーへのバックアップは使用不可能となります。

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrateは、保存先ディレクトリーにパブリックアクセスが可能なため、サーバーへのバックアップファイルの保存は行いません。 サーバーへファイルを保存したい場合は、'%directory' ディレクトリーを安全にしてください。

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
ja: 素早く、不要なデータなしで、Drupalデータベースのバックアップや移動をできるようにします。

en: Run cron
ja: cronの実行

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Admin
ja: 管理者

en: Row
ja: 行

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: First sidebar
ja: 最初のサイドバー

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Comma
ja: コンマ

en: Websites
ja: ウェブサイト

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: All languages
ja: すべての言語

en: opt-in or out of tracking
ja: トラッキングの許可・許否

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
ja: より詳細なトラッキングのためにプロフィールフィールドを使用できるように、<a href="@module_list">Profileモジュールを有効化</a>してください。

en: Track translation sets as one unit
ja: 翻訳セットを1つの単位としてトラック

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ja: ノードが翻訳セットの一部である場合、代わりに翻訳元のノードの統計を記録します。 これにより、翻訳セットを単一の単位で扱えるようになります。

en: Track internal search
ja: 内部検索のトラック

en: Track AdSense ads
ja: AdSense広告のトラック

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
ja: チェックを入れると、AdSense広告がGoogle Analyticsアカウントでトラックされます。

en: Custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコード

en: Code snippet (before)
ja: コードスニペット（前）

en: Code snippet (after)
ja: コードスニペット（後）

en: JavaScript scope
ja: JavaScriptのスコープ

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
ja: Javascriptコードスニペット内に、Googleから提供されたトラッカーコードを加えないでください！ このモジュールは、Google Analyticsのアカウント番号と設定に基づいたトラッカーコードをすでに構築しています。

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
ja: Javascriptコードスニペットに &lt;script&gt; タグを含めないでください。

en: Google Analytics configuration
ja: Google Analyticsの設定

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: Google Analytics module
ja: Google Analytics モジュール

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
ja: Google Analyticsモジュールは未設定です。 <a href="@url">Google Analyticsの設定ページ</a>で設定を行ってください。

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: 1 character | @count characters
ja[0]: 1文字
ja[1]: @count 文字

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ja: %name さんが %timestamp にワンタイムログインリンクを使用しました。

en: New user: %name (%email).
ja: 新規ユーザー： %name さん (%email)

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
ja: さらに詳細なヘルプ<a href="!help">LoginToboggan help</a>.

en: Allow users to login using their e-mail address
ja: E-mailアドレスでのログインを許可

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
ja: この設定を有効にすると、ユーザーはユーザー名とメールアドレスのどちらでもログインをすることが可能になります。

en: Use two e-mail fields on registration form
ja: メールアドレスの確認用フィールドを追加する

en: Username or e-mail address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
ja: ユーザー名もしくはメールアドレスを入力してください。

en: The password field is case sensitive.
ja: パスワードは大文字と小文字が区別されます。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Punctuation
ja: 句読点

en: Use theme CSS
ja: テーマCSSを使用

en: Define CSS
ja: CSSを定義

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
ja: 圧縮ファイルに含まれているファイル取り出し、次の場所の新しいフォルダーにコピーしてください。:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
ja: 実際のライブラリーは次の場所で見つけることができます:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
ja: インストール手順

en: Strike-through
ja: 取り消し線

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Paste Text
ja: テキスト貼付け

en: Remove format
ja: 書式を削除する

en: HTML block format
ja: HTMLブロック形式

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Inserted
ja: 挿入

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: filter
ja: フィルター

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: - All -
ja: - 全て -

en: HTTP request status
ja: HTTPリクエストの状況

en: Fails
ja: 失敗

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
ja: システムまたはネットワークの設定が、Drupalがウェブページにアクセスすることを許可していません。 これは機能性の低下につながり、原因はサーバーかPHPの設定にあるかもしれません。 利用可能なアップデートに関するダウンロード情報の取得、アグリゲーターフィードの取得、OpenIDを通じたログイン、その他のネットワーク依存サービスを利用するために、この問題は解決されるべきです。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Compare
ja: 比較

en: Array
ja: 配列

en: Link ID
ja: リンクID

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Ampersand
ja: アンパサンド（&amp;）

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ja: リビジョンは投稿の複数バージョン間の差違を追跡できるようにします。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: select different theme
ja: 別テーマの選択

en: Compact mode
ja: コンパクトモード

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスへ、パスワード初期化用のご案内を送信いたしました。

en: Styles
ja: スタイル

en: List revisions
ja: リビジョンを一覧表示

en: Show latest diff
ja: 最終の差分を表示

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Director
ja: 監督

en: Edit !type
ja: !typeを編集

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Field @table.@field: no Schema type for @engine type @type.
ja: フィールド@table.@field: @engineタイプ@type用のスキーマタイプがありません。

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
ja: テーブル %table: 'fields'配列が喪失したか不正です。

en: TODO: please describe this table!
ja: TODO: このテーブルに説明を付けて下さい!

en: TODO: please describe this field!
ja: TODO: このフィールドに説明を付けて下さい!

en: Manage the database schema for this system.
ja: このシステム用のデータベーススキーマを管理します。

en: Describe
ja: 説明を付ける

en: Inspect
ja: 検査

en: The Schema module provides functionality built on the Schema API.
ja: スキーマモジュールはスキーマAPIで構成された機能を提供します。

en: unrecognized pgsql index definition: @stmt
ja: 認識されないpgsqlインデックス定義: @stmt

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: Allow settings
ja: 設定を許可する

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: Include schema comparison reports in site status report
ja: サイトの状態レポートにスキーマ比較レポートを含みます。

en: When checked, schema comparison reports are run on
          the Administer page, and included in the site status report.
ja: チェックした時、スキーマ比較レポートは管理者ページで実行され、サイトの状態レポートに含まれます。

en: Save !type
ja: !typeを保存

en: Delete !type
ja: !typeを削除

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: styles
ja: スタイル

en: Render
ja: 出力

en: Exported content
ja: エクスポートしたコンテンツ

en: override
ja: 上書き

en: There are no !items to display.
ja: 表示する!itemsが何もありません。

en: Are you sure you want to delete this !type?
ja: この!typeを本当に削除してもよろしいですか?

en: List !type
ja: !typeの一覧

en: Export !type
ja: !typeをエクスポート

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
ja: データベースのタイプです。Drupalは一度に一つだけのデータベースタイプをサポートしますので、これは現在のデータベースタイプと同じである必要があります。。

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
ja: データベースの名前です。データベースは既に存在することが必要で、それはあなたのために作成されません。

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
ja: データベースへの書き込み権限を持つユーザー名を入力します。

en: The database name is not valid.
ja: データベース名が不正です。

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
ja: 指定テーブルかバックアップファイルからの指定テーブルのデータを無視できます。キャッシュデータや他のアプリケーションによりテーブルと同様に必要としない事を知っているデータだけを無視します。除外するテーブルはDrupalインストール時に破壊されるので、<strong>何をすればいいか分からない場合はこれらの設定を変えないで下さい。</strong>

en: Lock tables during backup
ja: バックアップ中にテーブルをロックする

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
ja: これはデータの破損の減少に役立ちますが、サイトが応答不能になる可能性があります。

en: %num SQL commands executed.
ja: %num個のSQLコマンドが実行されました。

en: MySQL Database
ja: MySQLデータベース

en: Default Database
ja: デフォルトデータベース

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
ja: バックアップファイルを送信するメールアドレスを入力して下さい。メールサーバーが巨大な添付ファイルを処理できるかどうかを確認して下さい。

en: Database backup from !site: !file
ja: !siteのデータベースバックアップ: !file

en: Database backup attached.
ja: データベースバックアップは添付されました。

en: Server Directory
ja: サーバーディレクトリー

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
ja: バックアップを保存するディレクトリーパスを入力します。Drupalルートパスからの相対パスを使用するためには相対パスを使用します。このパスへのWebサーバーの書き込み権限が必要です。

en: Change file mode (chmod)
ja: ファイルモードを変更(chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたモードにchmodされます。8進数書式(例:644または0644)でモードを指定するかこの機能を無効にするために空白にします。

en: Change file group (chgrp)
ja: ファイル所有グループを変更(chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたグループにchgrpされます。この機能を無効にするためには空白にします。

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
ja: モード変更フィールドに8進数値(例:644または0644)で正しく入力するか、空白にする必要があります。

en: Manual Backups Directory
ja: 手動バックアップディレクトリー

en: Scheduled Backups Directory
ja: 自動バックアップディレクトリー

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
ja: Webサーバーが書き込み可能な任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のデータベースにインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のMySQLデータベースへインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
ja: FTPサーバー上の任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: FTP Directory
ja: FTPディレクトリー

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
ja: あなたの!link上のバケットにバックアップファイルを保存します。

en: Amazon S3 account
ja: Amazon S3アカウント

en: Amazon S3 Bucket
ja: Amazon S3バケット

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
ja: 指定されたメールアドレスに添付ファイルとしてバックアップを送信します。

en: There are no backup files to display.
ja: 表示すべきバックアップファイルがありません。

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
ja: 復元先のデータベースを選択します。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースに復元されます。

en: Are you sure you want to restore the database?
ja: データベースに本当に復元してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: バックアップファイル%file_idからデータベースに本当に復元してもよろしいですか? これはいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: 復元はいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
ja: バックアップファイルを本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
ja: バックアップファイル %file_idを本当に削除してもよろしいですか? <strong>このアクションはやり直しできません。</strong>

en: Backup Source
ja: バックアップ元

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
ja: バックアップするデータベースを選びます。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースがバックアップされます。

en: Destinations
ja: 保存先

en: destinations
ja: 保存先

en: destination
ja: 保存先

en: Add a new @s destination.
ja: @s保存先を追加します。

en: Choose the type of destination you would like to create:
ja: 作成したい保存先のタイプを選択:

en: No destination types available.
ja: 利用可能な保存先のタイプがありません。

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
ja: 保存先%nameを本当に削除してもよろしいですか? この保存先に保存されたバックアップファイルは削除されます。

en: list files
ja: ファイルを一覧

en: restore
ja: 復元

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
ja:  現在の保存されたパスワードを変更したい場合はパスワードを入力する必要があります。

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
ja: ファイル暗号化(実験的)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
ja: 暗号化ファイルはバックアップと移行かつ同じ暗号化キーを持つサイト上にのみ復元されます。<strong>この機能は実験的で、テストのためにのみ使用されるべきです。</strong>

en: File Encryption
ja: ファイル暗号化

en: Install the !link to enable backup file encryption.
ja: バックアップファイル暗号化を有効にするため!linkをインストールします。

en: AES Encryption Module
ja: AES暗号化モジュール

en: No Encryption
ja: 暗号化無し

en: AES Encryption
ja: AES暗号化

en: Send an email if backup succeeds
ja: バックアップ成功後メール送信

en: Email Address for Success Notices
ja: 成功通知先のメールアドレス

en: Send an email if backup fails
ja: バックアップ失敗時にメールを送信

en: Email Address for Failure Notices
ja: 失敗通知先のメールアドレス

en: !site backup succeeded
ja: !siteのバックアップに成功しました

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより成功しました:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
ja: サイトバックアップは成功しました。

en: !site backup failed
ja: !siteのバックアップに失敗しました

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより失敗しました:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
ja: サイトのバックアップは未知の理由により失敗しました。

en: Disable query log
ja: クエリーログを無効化

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
ja: バックアップ処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。バックアップが完了した後、再び有効にされます。これは非常に推奨されます。

en: Take site offline
ja: サイトをオフラインにする

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
ja: バックアップ処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。バックアップが完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
ja: 復元処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。復元が完了した後、再び有効にされます。これは強く推奨されます。

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
ja: 復元処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。復元が完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: View as checkboxes
ja: チェックボックスとして表示

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: You can use tokens in the file name.
ja: ファイル名にトークンを使用できます。

en: profiles
ja: プロフィール

en: Untitled Profile
ja: 無題のプロフィール

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
ja: %nameのプロフィールを本当に削除してもよろしいですか? どれかのスケジュールがこのプロフィールを使用しているなら無効になります。

en: schedule
ja: スケジュール

en: schedules
ja: スケジュール

en: Untitled Schedule
ja: 無題のスケジュール

en: No tables excluded
ja: 除外されたテーブルはありません

en: No data omitted
ja: 無視されたデータはありません

en: Schedule Name
ja: スケジュール名

en: Settings Profile
ja: プロフィールを設定

en: -- None Available --
ja: -- 利用できません --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
ja: 古いものを削除する前に保存しておくバックアップファイルの数です。バックアップを削除しないには0を使用します。<strong>制限をしている場合、保存先にある他のファイルは削除されます。</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。

en: Create new destination
ja: 新しい保存先を作成

en: Backup period must be a number greater than 0.
ja: バックアップ期間は0より大きい数字にする必要があります。

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
ja: 保存数は0以上の正の整数にする必要があります。

en: Once a second
ja: 1秒に1回

en: Every @count seconds
ja: @count秒毎

en: Once a minute
ja: 1分に1回

en: Every @count minutes
ja: @count分毎

en: Every @count hours
ja: @count時間毎

en: Every @count days
ja: @count日毎

en: Once a week
ja: 週に1回

en: Every @count weeks
ja: @count週毎

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ja: Backup and Migrate は Drupalのデータベースをバックアップし、インストールされた一つのDrupalシステムから別のDrupalへと容易に移行するというタスクを行います。すべてのデータベースを入るにバックアップするかダウンロードし、また、以前のバックアップから復元するという機能を提供します。バックアップ操作をスケジュール化することもできます。バックアップの圧縮もサポートしています。このモジュールで作成されたデータベースのバックアップファイルは、このインストールされたDrupalやほかのどのDrupalにも<a href="/ja/admin/content/backup_migrate/restore">復元機能</a>でインポートすることが可能です。また、<a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a>のようなデータベースツールやMySQLのラインコマンドを使うこともできます。

en: restore feature
ja: 復元機能

en: Quick Backup Tab
ja: クイックバックアップタブ

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
ja: 単純に手動でデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。このモジュールの使用についてより詳しい情報は!helppageを参照して下さい。

en: Advanced Backup Tab
ja: 高度なバックアップタブ

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
ja: より高度なオプションでデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。保存された任意の!profilelinkがある場合、それらのオプションを読み込むことができます。新しい設定プロフィールとしてそれらの設定に加えた変更を保存可能です。

en: settings profiles
ja: プロフィールを設定

en: Restore Tab
ja: 復元タブ

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
ja: バックアップと移行のバックアップファイルをアップロードします。復元機能はphpMyAdminのような他のソースからのデータベースダンプでは稼働しません。

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
ja: 保存先はバックアップファイルを保存でき、それらを読み込みできる場所です。

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
ja: ファイルはあなたのサーバー上のディレクトリーに保存され、あなたのデスクトップにダウンロードされるか指定されたメールアカウントに送信されます。保存先タブから生成でき、保存先を削除、編集でき、あるいは既存の利用可能な保存先にバックアップされたファイルを一覧できます。

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
ja: プロフィールはバックアップ設定に保存されます。プロフィールはバックアップファイル名、圧縮やタイムスタンプ設定と同様にテーブル除外設定を保存します。!schedulelinkや!manuallinkにプロフィールを使用できます。

en: manual backups
ja: 手動バックアップ

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
ja: プロフィールを追加タブを使用するか、高度なバックアップページの"これらの設定を保存"ボタンをチェックすることでプロフィールを作成できます。

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
ja: <a href="!cronurl">cron</a>を使用する標準的なスケジュールでデータベースを自動バックアップします。

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
ja: それぞれのスケジュールは1回のcron実行毎の最大回数実行するので、あなたのcronが実行されるように設定された以上に繰り返されることはありません。スケジュールにつき保存するバックアップの数を指定する場合、古いバックアップは新しいものが作成される度に削除されていきます。<strong>保存するバックアップの数を指定する場合、そのスケジュール保存先にある他のバックアップファイルは削除されます。</strong>

en: You do not have permission to back up this site.
ja: このサイトをバックアップする権限がありません。

en: -- Select a Settings Profile --
ja: -- プロフィール設定を選択 --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
ja: プロフィールを読み込めます。以下で行った変更は全て破棄されます。

en: Load Settings
ja: 設定を読み込む

en: Load Profile
ja: プロフィールを読み込む

en: Quick Backup
ja: クイックバックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
ja: より詳しいバックアップオプションは、<a href="!advancedurl">高度なバックアップページ</a>で試して下さい。

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
ja: ソースはそれ自身にバックアップできません。このバックアップに異なる保存先を指定して下さい。

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
ja: !profile !submitを使用して!fromから!toへバックアップ

en: Backup Destination
ja: バックアップ保存先

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。デスクトップにファイルをダウンロードするには'ダウンロード'を選択します。

en: Save the settings as
ja: 設定を保存

en: Replace the '%profile' profile
ja: '%profile'プロフィールを置換

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
ja: 'プロフィールを作成'を選択した場合これはあなたのプロフィールの名前になり、それ以外では'%profile'プロフィールの名前になります。

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
ja: 設定の名前を選んで下さい。あなたの設定はプロフィールとして保存され、<a href="!url">プロフィールタブ</a>に表示されます。

en: Save Without Backing Up
ja: バックアップせずに保存

en: Restore to
ja: 以下に復元

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
ja: <p>もしくは<a href="!url">保存されたバックアップ保存先</a>のファイルの1つを復元できます。</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
ja: <a href="!restoreurl">再度復元</a>

en: Advanced Backup
ja: 高度なバックアップ

en: The filter settings for the profile.
ja: プロフィールのフィルター設定です。

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
ja: バックアップへのソースの{backup_migrate_destination}.destination_id

en: Default Schedule
ja: デフォルトスケジュール

en: The db source to backup from.
ja: バックアップされたデータベースのソースです。

en: Private files
ja: プライベートファイル

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Other blocks
ja: 他のブロック

en: Restore now
ja: 今すぐ復元

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Searched %type for %keys.
ja: %type から %keys を検索しました。

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Database connection to use
ja: 使用するデータベース接続

en: If you use a secondary database other than the default
            Drupal database you can select it here and use schema's "compare" and
            "inspect" functions on that other database.
ja: デフォルトDrupalデータベース以外の2番目のデータベースを使用する場合、ここでそれを選択でき、他のデータベースでスキーマの"比較"と"検査"機能を使用できます。

en: Suppress schema warnings.
ja: スキーマの警告を抑止します。

en: When checked, missing schema type warnings will be suppressed.
ja: チェックした時、喪失したスキーマタイプ警告が表示されなくなります。

en: bypass node access
ja: ノード アクセスをバイパス

en: Adds image cropping functionality to IMCE
ja: IMCEに画像のトリミング機能を追加する

en: Administer schema module
ja: スキーマモジュールの管理

en: This page compares the live database as it currently exists against
              the combination of all schema information provided by all enabled modules
ja: このページは全ての有効にしたモジュールにより提供される全てのスキーマ情報の組み合わせに対して現存するものとして現状のデータベースを比較します。

en: Extra (@count)
ja: 拡張 (@count)

en: Tables in the database that are not present in the schema.  This
            indicates previously installed modules that are disabled but not un-installed or
            modules that do not use the Schema API.
ja: スキーマに表示されないデータベースのテーブル。これは以前無効にしたがアンインストールしていないインストールモジュール、もしくはスキーマAPIを使用しないモジュールを示します。

en: This page shows the live database schema as it currently
          exists on this system.  Known tables are grouped by the module that
          defines them; unknown tables are all grouped together.</div>
    
          <div>To implement hook_schema() for a module that has existing tables, copy
          the schema structure for those tables directly into the module's
          hook_schema() and return $schema.
ja: このページはこのシステムに現在ある現状のデータベーススキーマを表示します。既知のテーブルは以下で定義されるモジュールによりグループ化されます; 道のテーブルは全て一緒にグループ化されます。</div>
    
    <div>既存のテーブルを持つモジュールにhook_schema()を実装するには、モジュールのhook_schema()へそれらのテーブルを直接スキーマ構造をコピーし、$schemaを返します。

en: <p>This page shows the CREATE TABLE statements that the Schema API
                   generates for the selected database engine for each table defined by a
                   module.  It is for debugging purposes.</p>
ja: <p>このページはモジュールにより定義される各テーブル用の選択されたデータベースエンジンにスキーマAPIが生成するCREATE TABLE文を表示します。これはデバッグ用です。</p>

en: <p>This page displays the Drupal database schema data structure.  It is for
        debugging purposes.</p>
ja: <p>このページはDrupalデータベーススキーマのデータ構造を表示します。これはデバッグ用です。</p>

en: You should follow the instructions under <strong>@title</strong>
                now or run the <a href="@compare">database schema comparison report</a>
                for more details.
ja: 今すぐ<strong>@title</strong>の下の指示に従うか、詳細な情報については<a href="@compare">スキーマ比較レポートを表示</a>を実行して下さい。

en: The <a href="@compare">database schema comparison report</a>
                provides more details.
ja: <a href="@compare">スキーマ比較レポートを表示</a>は詳細な情報を提供します。

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成するエイリアスの最大文字数。100がおすすめです。設定可能な最大値は @max です。詳しくは<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ja: 特定の文字（アクセント記号がついたもの等）がパターンに含まれる場合に、それらをASCII-96のアルファベットに自動エイリアス設定で置換しますか？置換はTransliterationモジュールで行われます。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: Maximize
ja: 最大化する

en: !module has been installed.
ja: !module をインストールしました。

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Footer first column
ja: フッターの最初のカラム

en: Footer second column
ja: フッター　2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッター　3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッター　4番目のカラム

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Add new XML sitemap
ja: XMLサイトマップを追加

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライトされた

en: Triptych first
ja: トリプテック　先頭

en: Triptych middle
ja: トリプティック　中央

en: Triptych last
ja: トリプティック　最後

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: %title has been created.
ja: %titleが作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成されませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title は更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新されませんでした。

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスに含まれるコンポーネント毎の最大文字数（例: [title]）。100がおすすめです。指定可能な最大値は@maxです。より詳しい情報は<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ja: @name をセパレーターに設定していますので、文字列に含まれているものは取り除かれます。それにより、問題が起きる可能性のあるパターン（特にターム:パスのトークンが含まれているもの）もあります。「セパレーターに置換」するアクションを @name にセットする必要があるかもしれません。

en: Missing text format: %format.
ja: 見つからないテキストフォーマット: %format 。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: User signature
ja: 署名

en: Open Graph meta tags
ja: オープングラフメタタグ

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数（例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」）。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）

en: Add a meta tag default
ja: メタタグを追加する
