DruStack (7.x-15.0-beta4) - en to sv translation catalogue (5913 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: select
sv: välj

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Totals
sv: Totalt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: Private
sv: Privat

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Is
sv: Är

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Age
sv: Ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Create !type
sv: Skapa !type

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Priority
sv: Prioritet

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: unknown
sv: okänd

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Logging
sv: Loggning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Home page
sv: Hemsida

en: Project
sv: Projekt

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: Scheme
sv: Schemaläggning

en: Use count
sv: Antal använd

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Response
sv: Svar

en: Password
sv: Lösenord

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User edit form
sv: Redigeringsformulär för användare

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Note:
sv: Observera:

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: category
sv: kategori

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Changes
sv: Ändringar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: username
sv: användarnamn

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Display a PDF version of this page.
sv: Visar en PDF-version för den här sidan.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Link Target
sv: Mål för länk

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Archives
sv: Arkiv

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Filename
sv: Filnamn

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: link
sv: länk

en: Anchor
sv: Ankare

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: theme
sv: tema

en: Screenshot for %theme theme
sv: Skärmdump av temat %theme

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Component
sv: Komponent

en: Statistics
sv: Statistik

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Permitted file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Paths
sv: Sökvägar

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
sv: Följande ersättningstecken kan användas både i sökvägar och titlar. När de används i en sökväg eller titel så kommer de att ersättas med de tillhörande värdena.

en: Notify poster of own posts
sv: Meddela författaren om egna inlägg

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Your subscription was activated.
sv: Din prenumeration aktiverades.

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Database type
sv: Typ av databas

en: Maximum items
sv: Största antal poster

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Default Settings
sv: Förvalda inställningar

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: Email Address
sv: E-postadress

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Optional Title
sv: Valfri titel

en: Required Title
sv: Krävd titel

en: No Title
sv: Ingen titel

en: Link Title
sv: Titel på länk

en: URL Display Cutoff
sv: Avkortad visning av URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
sv: Om användaren inte har med en titel för denna länk så kommer URL:en att användas som titel. När skall titeln på länken förkortas och avslutas med tre punkter (&hellip;)? Lämna tomt för ingen gräns.

en: Default (no target attribute)
sv: Förvalt (inget målattribut)

en: Open link in window root
sv: Öppna länk i samma fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Allow the user to choose
sv: Låt användaren välja

en: Additional CSS Class
sv: Ytterligare CSS-klass

en: Not a valid URL.
sv: Inte en giltig URL.

en: Titles are required for all links.
sv: Titel krävs för alla länkar.

en: Open URL in a New Window
sv: Öppna URL i ett nytt fönster

en: Defines simple link field types.
sv: Definierar enkla länkfältstyper.

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Frequently Asked Questions
sv: Vanligt förekommande frågor

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: All
sv: Alla

en: Default settings
sv: Förvalda inställningar

en: days
sv: dagar

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Färdig

en: Points
sv: Poäng

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: rate content
sv: betygsätt innehåll

en: Voting
sv: Röstning

en: Event type
sv: Typ av händelse

en: Node types
sv: Nodtyper

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Public registrations
sv: Offentliga registreringar

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Added
sv: Tillagd

en: Database
sv: Databas

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Input filters
sv: Inmatningsfilter

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Sender
sv: Avsändare

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Feed description
sv: Beskrivning av nyhetsflöde

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Source URL
sv: Källa till webbadress

en: Creation date
sv: Datum skapad

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Source string
sv: Källsträng

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll votes
sv: Röster för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: User role
sv: Användarroll

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Theme configuration
sv: Konfiguration av tema

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Is not
sv: Är inte

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Percent
sv: Procent

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Conditions
sv: Villkor

en: Add a condition
sv: Lägg till ett villkor

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Advanced
sv: Utökad

en: Delete all
sv: Radera allt

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Maximum
sv: Största

en: Medium
sv: Mellan

en: download
sv: ladda ned

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: help
sv: hjälp

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Load
sv: Ladda

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Domain
sv: Domän

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: email
sv: e-post

en: Send
sv: Skicka

en: Serial
sv: Serienummer

en: Desc
sv: Fallande

en: Owner
sv: Ägare

en: Frequency
sv: Frekvens

en: OR
sv: ELLER

en: Company
sv: Företag

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: help page
sv: hjälpsida

en: node
sv: nod

en: Transliteration
sv: Omskrivning

en: directory
sv: mapp

en: General
sv: Allmän

en: browse
sv: bläddra

en: Directory
sv: Katalog

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Calendar
sv: Kalender

en: Example
sv: Exempel

en: Site map
sv: Översikt över webbplats

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Events
sv: Aktiviteter

en: here
sv: här

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Now
sv: Nu

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar till %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåll en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den offentliga nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den privata nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: Security
sv: Säkerhet

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Align
sv: Justera

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Appearance
sv: Utseende

en: Logo URL
sv: URL till logga

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Link URL
sv: URL för länk

en: access content
sv: komma åt innehåll

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Ignore
sv: Ignorera

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Blog
sv: Blogg

en: Link text
sv: Länktext

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Destination
sv: Mål

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: Number of votes
sv: Antal röster

en: redirect
sv: omdirigerad

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Front Page
sv: Startsida

en: Both
sv: Båda

en: Clicks
sv: Klick

en: Last
sv: Sista

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Robots META tags
sv: META-taggar för robotar

en: Add noindex
sv: Lägg till noindex (inget index)

en: Add nofollow
sv: Lägg till nofollow (följ inte efter)

en: Add noarchive
sv: Lägg till noarchive (inget arkiv)

en: Printer-friendly pages
sv: Utskriftsvänliga sidor

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: <All>
sv: <Alla>

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Down
sv: Ned

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Pattern
sv: Mönster

en: Send to
sv: Skicka till

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: CSS settings
sv: Inställningar för CSS

en: Blacklist
sv: Svartlista

en: Template
sv: Mall

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Level
sv: Nivå

en: Close
sv: Stäng

en: Votes
sv: Röster

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Function
sv: Funktion

en: Word count
sv: Antal ord

en: Weeks
sv: Veckor

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Days
sv: 2 dagar

en: 3 Days
sv: 3 dagar

en: 4 Days
sv: 4 dagar

en: 5 Days
sv: 5 dagar

en: 6 Days
sv: 6 dagar

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 2 Weeks
sv: 2 veckor

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 3 Months
sv: 3 månader

en: 6 Months
sv: 6 månader

en: 1 Year
sv: 1 år

en: City
sv: Stad

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Logout
sv: Logga ut

en: Common settings
sv: Gemensamma inställningar

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Condition
sv: Villkor

en: Rules
sv: Regler

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Confirm your subscription
sv: Bekräfta din prenumeration

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Hidden
sv: Dold

en: Browse
sv: Bläddra

en: Approved
sv: Godkänd

en: Root
sv: Rot

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: fetch now
sv: hämta nu

en: Imagecache preset
sv: Förhandsinställning för Imagecache

en: seconds
sv: sekunder

en: minute
sv: minut

en: Show
sv: Visa

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Error handling
sv: Felhantering

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: WIDTHxHEIGHT
sv: BREDDxHÖJD

en: Maximum file size per upload
sv: Maximal filstorlek per uppladdning

en: File Browser
sv: Filhanterare

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Printer-friendly
sv: Utskriftsvänlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
sv: Visa en utskriftsvänlig version av den här sidan.

en: Printer-friendly URLs list
sv: Utskriftvänlig visning av webbadresser

en: Open the printer-friendly version in a new window
sv: Öppna den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster.

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
sv: Används den här inställningen öppnas den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster/flik.

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
sv: Kalla automatiskt på webbläsarens utskriftsfunktion när den utskriftsvänliga versionen visas.

en: Display source URL
sv: Visa källans webbadress

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
sv: När det här alternativet är valt kommer webbadressen för originalsidan att visas längst ned på den utskriftvänliga versionen.

en: Add current time/date to the source URL
sv: Lägg till aktuell tid/datum till webbadressens källa.

en: Display the current date and time in the Source URL line.
sv: Visa det aktuella datumet och tiden i källan till webbadressen.

en: Force use of node ID in source URL
sv: Tvinga användning av nodens ID i webbadressen källa

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
sv: Drupal kommer att försöka använda sidans definierade alias om det finns något. Aktivera den här inställningen för att tvinga användandet av fastställd webbadress.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
sv: Instruera robotar att inte indexera utskriftsvänliga sidor. Rekommenderas för att underlätta för sökmotorerna.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
sv: Instruera robotar att inte följa utgående länkar på utskriftsvänliga sidor.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
sv: Icke standardiserad tagg för att instruera sökmotorer att inte visa "cachade" länkar för dina utskriftsvänliga sidor. Känns igen av Googlebot.

en: Timer
sv: Tidur

en: Change
sv: Ändra

en: English
sv: Engelska

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
sv: <p>Visa fullständig dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend
sv: Teckenförklaring till kalender

en: Switch
sv: Byt

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Countries
sv: Länder

en: Are you sure you want to delete these items?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa inlägg?

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: ago
sv: sedan

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Clear
sv: Rensa

en: menu
sv: meny

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: update
sv: uppdatera

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: Attach method
sv: Metod för bifogning

en: published
sv: publicerad

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Front page
sv: Startsida

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton utan godkännande från en administratör.

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Replace
sv: Ersätt

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Moderate
sv: Moderera

en: Code length
sv: Antal tecken

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: Characters to use in the code
sv: Tecken som får användas

en: The list of characters to use should not contain spaces.
sv: Listan över tecken som skall användas bör inte innehålla mellanslag.

en: Math question
sv: Mattefråga

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
sv: Hittade en otillåten byte när en UTF-8-sträng skulle delas upp.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
sv: För språket %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: Project name
sv: Namn på projekt

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: hour
sv: timme

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Site default
sv: Webbplatsens standard

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: Date field
sv: Datumfält

en: Controls
sv: Kontroller

en: Alignment
sv: Placering

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Are you sure you want to delete %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: %label has been deleted.
sv: %label har raderats.

en: Empty
sv: Töm

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Notice
sv: Notering

en: any
sv: någon

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Changes have been saved.
sv: Ändringar har sparats.

en: Caption
sv: Bildtext

en: Your rating
sv: Ditt betyg

en: Days
sv: Dagar

en: Log out
sv: Logga ut

en: views
sv: vyer

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Object
sv: Objekt

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: profile
sv: profil

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Immediately
sv: Direkt

en: Transition
sv: Övergång

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: Red
sv: Röd

en: White
sv: Vit

en: Clean
sv: Ren

en: Fade
sv: Tona

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Current status
sv: Aktuell status

en: People
sv: Personer

en: warning
sv: varning

en: Last run
sv: Kördes senast

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Do it!
sv: Gör det!

en: or
sv: eller

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Keep
sv: Spara

en: Results
sv: Resultat

en: open
sv: pågående

en: Visitor
sv: Besökare

en: Promote
sv: Lansera

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Site map message
sv: Meddelande till översikt över webbplats

en: Define a message to be displayed above the site map.
sv: Ange ett meddelande som skall visas ovanför översikten över webbplatsen.

en: Site map content
sv: Innehåll för översikt över webbplats

en: Show front page
sv: Visa startsida

en: When enabled, this option will include the front page in the site map.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att inkludera startsidan i översikten över webbplatsen.

en: Show active blog authors
sv: Visa aktiva bloggförfattare

en: When enabled, this option will show the 10 most active blog authors.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att visa de 10 mest aktiva bloggförfattarna.

en: Books to include in the site map
sv: Böcker att inkludera i översikten över webbplatsen

en: Menus to include in the site map
sv: Menyer att inkludera i översikten över webbplatsen

en: Show FAQ content
sv: Visa innehåll för Vanligt förekommande frågor

en: When enabled, this option will include the content from the FAQ module in the site map.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att inkludera innehållet från modulen FAQ i översikten över webbplatsen.

en: Categories to include in the site map
sv: Kategorier att inkludera på översikten över webbplatsen

en: Categories settings
sv: Inställningar för kategorier

en: Show node counts by categories
sv: Visa antal noder per kategorier

en: When enabled, this option will show the number of nodes in each taxonomy term.
sv: Om aktiverad, kommer detta alternativ att visa antal noder i varje taxonomiterm.

en: Categories depth
sv: Djup på kategorier

en: RSS settings
sv: Inställningar för RSS

en: Include RSS links
sv: Inkludera RSS-länkar

en: When enabled, this option will show links to the RSS feeds for each category and blog.
sv: Om aktiverad, kommer detta alternativ visa länkar till RSS-flöden för varje kategori och blogg.

en: RSS feed depth
sv: Djup på RSS-flöde

en: Specify how many subcategories should be included in the RSS feed. Enter "all" to include all subcategories or "0" to include no subcategories.
sv: Ange hur många underliggande kategorier som skall ingå i RSS-flödet. Ange "all" för att inkludera alla underliggande kategorier, eller "0" för att inte inkludera några alls.

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Syndicate content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Books
sv: Böcker

en: Style
sv: Stil

en: Forums
sv: Forum

en: Match type
sv: Passa typ

en: Link style
sv: Stil på länk

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
sv: Modulen Diff ersätter den normala vyn för versioner. Tabellen "revisions" är utökad med en möjlighet att visa skillnaden mellan två versioner av noder. Användare med behörigheten %view_revisions kommer också att kunna se skillnaderna mellan två valda versioner. Du kan inaktivera denna för enskilda typer av innehåll på innehållstypens konfigurationssida. Denna modul tillhandahåller också en smidig knapp %preview_changes medan du redigerar ett inlägg.

en: view revisions
sv: visa versioner

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Show diff
sv: Visa skillnad

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Select different revisions to compare.
sv: Välj olika versioner att jämföra.

en: next diff >
sv: nästa skillnad >

en: < previous diff
sv: < föregående skillnad

en: Current revision:
sv: Nuvarande version:

en: Revision of !new_date:
sv: Version för !new_date:

en: Changes to %name
sv: Ändringar för %name

en: No visible changes
sv: Inga synliga förändringar

en: Show %preview_changes button on node edit form
sv: Visa knappen %preview_changes på redigeringsformulär för nod

en: Diff
sv: Skillnad

en: Show difference between node revisions.
sv: Visa skillnaden mellan nodversioner.

en: Destination name
sv: Namn för mål

en: Website
sv: Webbplats

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Missing
sv: Saknas

en: Database schema
sv: Databasschema

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: options
sv: alternativ

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Product
sv: Vara

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Testing
sv: Test

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Interval
sv: Intervall

en: completed
sv: avslutad

en: Line %lineno
sv: Rad %lineno

en: User name
sv: Användarnamn

en: Length of trimmed posts
sv: Längden på förkortade inlägg

en: 200 characters
sv: 200 tecken

en: 400 characters
sv: 400 tecken

en: 600 characters
sv: 600 tecken

en: 800 characters
sv: 800 tecken

en: 1000 characters
sv: 1000 tecken

en: 1200 characters
sv: 1200 tecken

en: 1400 characters
sv: 1400 tecken

en: 1600 characters
sv: 1600 tecken

en: 1800 characters
sv: 1800 tecken

en: 2000 characters
sv: 2000 tecken

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sv: Det största antalet tecken som används i den förkortade versionen av ett inlägg. Drupal använder denna inställning för att fastställa var långa inlägg ska kapas. Den förkortade versionen av ett inlägg används företrädesvis som ingress när inlägget visas på framsidan, i XML-flöden osv. För att stänga av ingresser, välj "Obegränsat". Observera att detta val bara påverkar nytt eller uppdaterat innehåll och inte befintliga ingresser.

en: System default
sv: Systemstandard

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sv: Dina inställningar i PHP begränsar den största per uppladdning till %size.

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Attach
sv: Bifoga

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Documents
sv: Dokument

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Resume
sv: Återuppta

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Migrate
sv: Migrera

en: image
sv: bild

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: The primary identifier for a node.
sv: Den primära identifieraren för en nod.

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Jump Menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: Minutes
sv: Minuter

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: not published
sv: ej publicerad

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: not sticky
sv: inte överst i listor

en: sticky
sv: överst i listor

en: not promoted
sv: visas inte på startsidan

en: promoted
sv: visas på startsidan

en: Sticky
sv: Klistrad

en: You are here
sv: Du är här

en: Review
sv: Granska

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Default options
sv: Standardval

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: Fill Color
sv: Fyllnadsfärg

en: cancel
sv: avbryt

en: Tabs
sv: Flikar

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Storage
sv: Lagring

en: Complete
sv: Slutförd

en: Control how your image/file browser works.
sv: Styr hur din bild/filhanterare fungerar.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
sv: Aktivera insättning av bilder/filer i rena textområden

en: Insert !image or !link.
sv: Infoga !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
sv: En bild/filuppladdare och en filhanterare som stöder personliga kataloger och användarkvoter.

en: Photo
sv: Foto

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: View and edit all the available webforms on your site.
sv: Visa och redigera alla tillgängliga webbformulär på din webbplats.

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Global configuration of webform functionality.
sv: Globala inställningar för webbformulärs funktionalitet.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: Go to form
sv: Gå till formulär

en: View this form.
sv: Visa detta formulär.

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Inlägg #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: The webform component @type is not able to be displayed
sv: Webbformulärkomponenten @type kan inte visas

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Presents month, day, and year fields.
sv: Visar fält för dag, månad och år

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
sv: Om denna fältgrupp är hopfällbar kan användaren öppna och stänga fältgruppen.

en: Collapsed by Default
sv: Hopfälld som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
sv: Hopfällbara fältgrupper är "öppna" som standard. Kryssa i detta val för att istället göra dem "stängda" som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
sv: Skriv in en lista med ytterligare filändelser för detta filuppladdningsfält, separerad med kommatecken.<br />Angivna ändelser kommer att läggas till de valda typerna ovan.

en: User uploaded file
sv: Fil uppladdad

en: Average uploaded file size
sv: Genomsnittlig storlek på uppladdade filer

en: Questions
sv: Frågor

en: Randomize Options
sv: Slumpa alternativen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på alternativen högst upp när de visas i formuläret.

en: Randomize Questions
sv: Slumpa frågorna

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på frågorna i vänsterkanten när de visas i formuläret.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
sv: Uppmärkning låter dig lägga till egen HTML eller PHP-logik i ditt formulär.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
sv: Ger användaren tim- och minutfält. Valfria fm/em-fält.

en: low
sv: låg

en: medium
sv: mellan

en: high
sv: hög

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Apply
sv: Verkställ

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Select
sv: Välj

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: is
sv: är

en: Add CAPTCHA administration links to forms
sv: Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA till alla formulär

en: Challenge description
sv: Beskrivning av utmaningen

en: Persistence
sv: Beständighet

en: Always add a challenge.
sv: Lägg alltid till en utmaning.

en: Log wrong responses
sv: Logga felaktiga svar

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
sv: Drupals form_id på formuläret där CAPTCHA skall läggas till.

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: Illegal form_id
sv: Ogiltigt form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
sv: Sparade inställningar för CAPTCHA.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill radera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
sv: Raderade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
sv: Inaktiverade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
sv: Sidan ger överblick över alla tillgängliga typer av utmaningar, genererade med sina aktuella inställningar.

en: 10 more examples of this challenge.
sv: Ytterligare tio exempel för denna utmaning.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
sv: "CAPTCHA" är en engelsk akronym för "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Den består ofta av en utmaning som användaren måste svara rätt på för att bevisa att han eller hon är en människa. Modulen CAPTCHA är ett verktyg som hindrar automatiska verktyg från att skapa spam i till exempel formulär för kommentarer, användarregistreringar och gästböcker. Modulen CAPTCHA gör att du på dina formulär kan lägga till frågor som är lätta att besvara för människor men svåra nog för att hålla ute automatiska skript och spamrobotar.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
sv: CAPTCHA är ett varumärke som tillhör Carnegie Mellon University.

en: Enabled challenge
sv: Aktiverade utmaning

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA här för ej betrodda användare.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte rätt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
sv: Lös det här enkla matteproblemet och ange svaret. Till exempel för 1+3, ange 4.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
sv: Bestäm hur och var CAPTCHA skall användas.

en: Examples
sv: Exempel

en: An overview of the available challenge types with examples.
sv: En översikt över tillgängliga typer av utmaningar med exempel.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
sv: Du kan nu <a href="!captcha_admin">konfigurera modulen CAPTCHA</a> för din webbplats.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
sv: Grundmodul för att lägga till utmaningar på valfria formulär.

en: Code settings
sv: Teckeninställningar

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Antalet tecken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: tiny
sv: pytteliten

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Textstorleken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Character spacing
sv: Mellanrum mellan tecken

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Ange det genomsnittliga avståndet mellan tecknen. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
sv: Ange hexkoden för önskad textfärg (tlll exempel #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
sv: Ytterligare variation i textfärg

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
sv: Olika tecken får slumpmässiga färger i angivet intervall kring textfärgen

en: Distortion and noise
sv: Förvridning och brus

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
sv: Här kan du välja hur mycket tecknen skall förvanskas genom förvridning och brus. Överdriv inte nivån och se till att tecknen i bilden är tillräckligt läsbar. Kombinera till exempel inte höga nivåer av förvridning och brus.

en: Distortion level
sv: Nivå av förvridning

en: severe
sv: mycket hög

en: Set the degree of wave distortion in the image.
sv: Ange vågrörelsens storlek i bilden.

en: Smooth distortion
sv: Jämn förvridning

en: This option adds randomly colored point noise.
sv: Detta alternativ lägger till brus i form av slumpmässigt färgade punkter.

en: Add line noise
sv: Lägg till linjebrus

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
sv: Detta alternativ lägger till linjer som ritas slumpmässigt ovanpå bokstäverna.

en: Noise level
sv: Brusnivå

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Bakgrundsfärgen är inte ett giltig hexadecimalt färgvärde.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Textfärgen är inte ett giltigt hexadecimalt färgvärde.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
sv: Generering av bild-CAPTCHA misslyckades. Kontrollera dina inställningar för bild-CAPTCHA och i synnerhet den valda fonten.

en: Image CAPTCHA
sv: Bild-CAPTCHA

en: What code is in the image?
sv: Vilka tecken ser du i bilden?

en: Provides an image based CAPTCHA.
sv: Tillhandahåller en bildbaserad CAPTCHA.

en: Show blocks
sv: Visa block

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: No style
sv: Ingen stil

en: Bold
sv: Fet

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: Copy
sv: Kopiera

en: Variables
sv: Variabler

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Multilingual system
sv: Flerspråkigt system

en: Translated
sv: Översatt

en: Strings
sv: Strängar

en: Synchronize translations
sv: Synkronisera översättningar

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
sv: Välj vilka fält som skall synkroniseras för alla översättningar av denna innehållstyp.

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: The content of the block as shown to the user.
sv: Innehållet i ett block såsom det visas för användaren.

en: Menus
sv: Menyer

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Until
sv: Till

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Text area
sv: Textområde

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: User reference
sv: Användarreferens

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: Exceptions
sv: Undantag

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Vote tallying
sv: Ihopräkning av röster

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
sv: På högtrafikerade sidor kan administratörerna använda denna inställningen för att skjuta på kalkyleringen av röstresultat.

en: Tally results whenever a vote is cast
sv: Räkna ihop resultat när rösten läggs

en: Tally results at cron-time
sv: Räkna ihop resultat vid schemalagda aktiviteter

en: Provides a shared voting API for other modules.
sv: Tillhandahåller ett delat API för röstning åt andra moduler.

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Image derivative
sv: Bildprodukter

en: Enable for login links
sv: Aktivera för inloggningslänkar

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: Once an hour
sv: En gång i timmen

en: Once a day
sv: Varje dag

en: Global
sv: Globalt

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Enter no color value for transparent. This will have the effect of adding clear margins around the image.
sv: Ange inte någon färg för genomskinlig. Detta kommer att ha effekten att lägga till genomskinliga marginaler runt bilden.

en: Enter values in ONLY ONE of the below options. Either exact or relative. Most values are optional - you can adjust only one dimension as needed. If no useful values are set, the current base image size will be used.
sv: Ange värden i ENBART ETT av alternativen nedan. Antingen exakt eller relativt. De flesta värden är valfria - du kan ändra enbart ett mått om du vill. Om inga användbara värden är angivna så kommer den nuvarande basstorleken att användas.

en: Set the canvas to a precise size, possibly cropping the image. Use to start with a known size.
sv: Ange tavlan till en exakt storlek, vilket förmodligen kommer beskära bilden. Används för att börja med en känd storlek.

en: Enter a value in pixels or percent
sv: Ange ett värde i pixlar eller procent

en: Relative size
sv: Relativ storlek

en: Set the canvas to a relative size, based on the current image dimensions. Use to add simple borders or expand by a fixed amount. Negative values may crop the image.
sv: Ange tavlan till en relativ storlek baserad på de nuvarande måtten för bilden. Används för att lägga till enkla kanter eller för att utökas med ett givet värde. Negativa värden kan beskära bilden.

en: left difference
sv: skillnad vänster

en: Enter an offset in pixels.
sv: Ange en motvikt i pixlar.

en: right difference
sv: skillnad höger

en: top difference
sv: skillnad över

en: bottom difference
sv: skillnad under

en: X offset
sv: Vertikal kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd nyckelord: <em>left</em>, <em>center</em>, eller <em>right</em>.

en: Y offset
sv: Horisontell kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd ett nyckelord: <em>top</em>, <em>center</em>, eller <em>bottom</em>.

en: opacity
sv: opacitet (ogenomskinlighet)

en: Opacity: 0-100.
sv: Opacitet: 0-100.

en: file name
sv: filnamn

en: Angle: The angle in degrees, with 0 degrees being left-to-right reading text. Higher values represent a counter-clockwise rotation. For example, a value of 90 would result in bottom-to-top reading text.
sv: Vinkel: Vinkeln i grader, där 0 grader motsvarar text läsbar från vänster till höger. Högre värde motsvarar en rotation moturs. Till exempel är värdet 90 det samma som en text läsbar nerifrån och upp.

en: Flatten Transparency
sv: Jämna ut genomskinlighet

en: The opposite of adding alpha transparency, 'flatten' will place the given colour solidly behind the image. Use this if you can't trust IE, or you really do want the image filled in with a solid colour.
sv: Den motsatta sidan till att lägga till alfagenomskinlighet. "Jämna ut" kommer att placera den givna färgen solitt bakom bilden. Använd detta om du inte kan lita på IE, eller om du verkligen vill vill fylla bilden med en solid färg.

en: Flatten
sv: Jämnta ut

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Overlay: source image to canvas
sv: Lager: källbild att lägga till tavla

en: Places the source image onto the canvas for compositing.
sv: Placerar källbilden på tavlan för blandning.

en: Negative Image
sv: Negativ bild

en: Invert colors and brightness.
sv: Invertera färger och ljusstyrka.

en: Choose to save the image as a different filetype.
sv: Välj för att spara bilden som en annan filtyp.

en: Alpha Transparency
sv: Alfagenomskinlighet

en: Adjust transparency.
sv: Ändra genomskinlighet.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Adjust
sv: Justera

en: If you've been using transparencies in the process, the result may get saved as a PNG (as the image was treated as a one in in-between processes). If this is not desired (file sizes may get too big) you should use this process to force a flatten action before saving.
sv: Om du har använt genomskinlighet i behandlingen så kan resultatet ha sparats som en PNG (eftersom bilden behandlades som en sådan i processen). Om detta inte önskas (filstorleken kanske blir för står) så bör du använda denna behandling för att tvinga fram en utjämnande åtgärd innan sparande.

en: For technical reasons, changing the file format within imagecache does <em>not</em> change the filename suffix. A png may be saved as a *.jpg or vice versa. This may confuse some browsers and image software, but most of them have no trouble.
sv: På grund av tekniska orsaker så ändras <em>inte/em> filändelsen om filformatet ändras inom ImageCache. En PNG kan sparas som en *.jpg och tvärtom. Detta kan förvirra vissa webbläsare och bildprogram, men de flesta har inget problem med detta.

en: File format
sv: Filformat

en: Convert to
sv: Konvertera till

en: Imagecache Canvas Actions
sv: Åtgärder för att skapa en tavla i ImageCache

en: Imagecache Color Actions
sv: Åtgärder för färger i ImageCache

en: Additional ImageCache actions, providing color-shifting, brightness and alpha transparency effects.
sv: Ytterligare åtgärder för ImageCache, vilket tillhandahåller effeter för färgbyte, ljusstyrka och alfagenomskinlighet.

en: No highlighting
sv: Ingen framhävning

en: file system
sv: filsystem

en: Source code
sv: Källkod

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: OG settings
sv: OG-inställningar

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Profiles
sv: Profiler

en: Add new profile
sv: Lägg till ny profil

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Thread
sv: Tråd

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: Section title
sv: Titel för sektion

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Title text
sv: Text för titel

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Rate
sv: Betygsätt

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: Distinct
sv: Distinkt

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: Image title
sv: Bildtitel

en: Uppercase
sv: Versaler

en: This will set the picture size when viewing a user's profile page.
sv: Detta kommer att ange bildstorlek vid visning av en användares profilsida.

en: This will set the picture size when viewing a comment post.
sv: Detta kommer att ange bildstorlek vid visning av ett kommentarsinlägg.

en: Picture minimum width
sv: Minsta bredd på bild

en: Picture minimum height
sv: Minsta höjd på bild

en: Imagecache Profile Pictures
sv: Imagecache för profilbilder

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: Keys
sv: Nycklar

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna gamla alias intakta.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Spara det gamla.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Ta bort det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alla alias. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Ta bort alias för alla @label. Antal alias som kommer att tas bort: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Ta bort alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
sv: Alla dina alias för %type har tagits bort

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: @module help index
sv: Hjälpindex för @module

en: Missing help topic.
sv: Hjälpämne saknas.

en: Example help
sv: Hjälpexempel

en: (site default theme)
sv: (webbplatsens standardtema)

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Database not supported.
sv: Databas stöds ej.

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Send interval
sv: Intervall för sändning

en: Send method
sv: Sändmetod

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Export format
sv: Exportformat

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: inactive
sv: inaktiv

en: <Any>
sv: <Alla>

en: Skin
sv: Skal

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: File display
sv: Filvisning

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: Activate
sv: Aktivera

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Empty cache
sv: Töm cachen

en: Variable editor
sv: Variabelredigerare

en: Switch user
sv: Byt användare

en: Execute PHP
sv: Kör PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
sv: Iakttag försiktighet: denna användare kan inte byta tillbaka.

en: Execute
sv: Verkställ

en: empty
sv: tom

en: Package
sv: Paket

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: All types
sv: Alla typer

en: Restore
sv: Återställ

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: No subscriptions available.
sv: Inga prenumerationer tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa prenumeranter?

en: The subscriptions have been deleted.
sv: Prenumerationerna har raderats.

en: Cancel link
sv: Länk för avbrytning

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: by @user
sv: av @user

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Screen
sv: Skärm

en: Print
sv: Utskrift

en: Locked
sv: Låst

en: Registration form
sv: Registreringsformulär

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: Your message
sv: Ditt meddelande

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Any
sv: Alla

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: No name
sv: Inget namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: Scale image
sv: Skala om bild

en: Text only
sv: Enbart text

en: Validation
sv: Validering

en: Finish
sv: Slutför

en: You can
sv: Du kan

en: Enable the search module to search help.
sv: Aktivera modulen Search för att söka i hjälp.

en: Module help index
sv: Modulers hjälpindex

en: Search help
sv: Sökhjälp

en: Allow advanced help and documentation.
sv: Tillåt avancerad hjälp och dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
sv: Klicka på hjälpikonen för att se exempelhjälp om programmeringsspråket PHP (från wikipedia.org). Kör schemalagda aktiviteter för att uppdatera indexet om vill testa sökfunktionerna.

en: Advanced help example
sv: Exempel för Advanced help

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
sv: En modul innehållandes ett hjälpexempel för att demonstrera modulen Advanced help.

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Create field
sv: Skapa fält

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Or
sv: Eller

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
sv: Den valda filen %file kunde inte laddas upp på grund av att destinationen %directory inte är korrekt konfigurerad.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att ingen fil med det namnet existerar. Kontrollera att du angav ett korrekt filnamn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att en fil med det namnet redan finns.

en: The selected file %file could not be copied.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras.

en: The removal of the original file %file has failed.
sv: Borttagningen av originalfilen %file misslyckades.

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Reports
sv: Rapporter

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Log messages
sv: Loggmeddelanden

en: Domains
sv: Domäner

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Separate page
sv: Separat sida

en: Update mode
sv: Uppdateringsläge

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
sv: Om angiven kommer webbadressen för sidlänken att visas längst ned på sidan.

en: Include comments in printer-friendly version
sv: Inkludera kommentarer i utskriftsvänlig version.

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
sv: När det här alternativet är aktiverat så är även kommentarer inkluderade i den utskriftsvänliga versionen. Kräver modulen Comment.

en: New window method
sv: Metod för att öppna nytt fönster

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
sv: Använd HTML som riktmärke (valideras inte som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
sv: Använd JavaScript (kräver stöd av webbläsaren)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
sv: Välj metod som skall användas för att öppna sidor i ett nytt fönster/flik.

en: Logo options
sv: Alternativ för logga

en: Logo type
sv: Typ av logga

en: None (Disabled)
sv: Ingen (inaktiverad)

en: Current theme's logo
sv: Nuvarande logga för temat

en: User-specified
sv: Angiven av användare

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
sv: Välj den typ av logga som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sökvägen eller URL:en nedan om det är en plats angiven av användare.

en: Upload logo
sv: Ladda upp logga

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Footer options
sv: Alternativ för sidfot

en: Footer type
sv: Typ av sidfot

en: Site's footer
sv: Webbplatsens sidfot

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
sv: Välj vilken typ av sidfot som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sidfot nedan om den skall anges av användare.

en: Web page options
sv: Alternativ för webbsida

en: Links area
sv: Länkfält

en: Content corner
sv: Hörn för innehåll

en: Advanced link options
sv: Utökade inställningar för länkar

en: Icon only
sv: Enbart ikon

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Select the visual style of the link.
sv: Välj den visuella stilen för länken.

en: Link class
sv: Klass för länk

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
sv: Detta kan användas av temautvecklare för att ändra stil på länken eller av modulen jQuery för att öppna i ett nytt fönster (till exempel Greybox eller Thickbox). Flera klasser kan anges separerade av mellanslag.

en: Show link in system (non-content) pages
sv: Visa länk i systemsidor (icke innehåll)

en: Published on %site_name
sv: Publicerad på %site_name

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
sv: Lägger till en länk för utskriftsvänlig version av innehåll och administrativa sidor.

en: Web page
sv: Webbsida

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
sv: Inställningar för utskriftsvänliga sida finns på !link

en: Create new profile
sv: Skapa ny profil

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Error reporting
sv: Felrapportering

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Set @type %title to unpublished.
sv: Angav %title (@type) som ej publicerad.

en: Optional URL
sv: Frivillig URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
sv: Om länktiteln är valfri eller krävd så kommer ett fält att visas för slutanvändaren. Om länktiteln är statisk så kommer länken alltid att använda samma titel. Om <a href="http://drupal.org/project/token">modulen Token</a> är installerad så kan det statiska titelvärdet använda andra valfria nodfält som dess värde. Titlar baserade på Token eller som är statiska får innehålla de flesta radvisa XHTML-taggarna såsom <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, och så vidare.

en: Allow user-entered tokens
sv: Tillåt ersättningstecken angivna av användare

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
sv: Kryssas detta i så tillåts användare att ange ersättningstecken i URL:er och titlar i redigeringsformuläret för noden. Detta påverkar inte fältinställningarna på denna sida.

en: Rel Attribute
sv: Relaterat attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk ha detta relaterade attribut. Den vanligaste användningen är <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> vilket hindrar några sökmotorer från att indexera angivna länkar.

en: At least one title or URL must be entered.
sv: Åtminstone en titel eller URL måste anges.

en: You cannot enter a title without a link url.
sv: Du kan inte ange en titel utan en URL för länk.

en: Title, as link (default)
sv: Titel, som länk (förvalt)

en: URL, as link
sv: URL, som länk

en: Short, as link with title "Link"
sv: Kort, som länk med titel "Länk"

en: Label, as link with label as title
sv: Etikett, som länk med etikkett som titel

en: Separate title and URL
sv: Separera titel och URL

en: Content language
sv: Språk för innehåll

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Allowed vocabularies
sv: Tillåtna vokabulärer

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Autodetect
sv: Automatisk identifiering

en: Extra settings
sv: Extra inställningar

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Outdated translation
sv: Inaktuell översättning

en: Untranslated
sv: Ej översatt

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
sv: Det nya webbformuläret %title har skapats. Lägg till nya fält i ditt webbformulär med hjälp av formuläret nedan.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: field
sv: fält

en: Create subscription
sv: Skapa prenumeration

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Depends on: !dependencies
sv: Kräver: !dependencies

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: clone
sv: klona

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
sv: Förse moduler med en cache som varar under ett enstaka sidanrop.

en: Regions
sv: Regioner

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
sv: Aktivera denna prefix när en nodsida eller ett formulär för att skapa/redigera visas för någon av dessa innehållstyper.

en: Translate
sv: Översätt

en: Source data
sv: Källdata

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av översättningen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Target
sv: Mål

en: Web
sv: Webb

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Angle
sv: Vinkel

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity: 1-100.
sv: Opacitet: 1-100.

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>. Syntax like <em>right-20</em> is also valid.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd nyckelord: <em>left</em>, <em>center</em>, eller <em>right</em>. Syntax såsom <em>right-20</em> är också giltigt.

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>. Syntax like <em>bottom-20</em> is also valid.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd ett nyckelord: <em>top</em>, <em>center</em>, eller <em>bottom</em>. Syntax såsom <em>bottom-20</em> är också giltigt.

en: Font file name
sv: Namn på fontfil

en: Opacity must be a number between 1 and 100.
sv: Opacitet måste vara ett tal mellan 1 och 100.

en: Failed to locate the requested font %fontfile. Cannot overlay text onto image.
sv: Kunde inte hitta den begärda fonten %fontfile. Kan inte lägga över text på bild.

en: Add static or dynamic (coded) text to an image.
sv: Lägger till statisk eller dynamisk (kodad) text till en bild.

en: Display simple or dynamic captions on images.
sv: Visa enkla eller dynamiska överskrifter på bilder.

en: Crop
sv: Beskär

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: Page titles
sv: Sidtitlar

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Number of stars
sv: Antal stjärnor

en: anonymous user
sv: gäst

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Next »
sv: Nästa »

en: Block type
sv: Typ av block

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Effect
sv: Effekt

en: Fonts
sv: Fonter

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Please select a file.
sv: Var vänlig välj en fil.

en: Embed
sv: Bädda in

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Speed
sv: Hastighet

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Original text
sv: Originaltext

en: Patterns
sv: Mönster

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: User roles
sv: Användarroller

en: Organizations
sv: Organisationer

en: Multilanguage
sv: Fler språk

en: User account
sv: Användarkonto

en: Acronym
sv: Akronym

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: original
sv: ursprunglig

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Minimum width dimension for picture, in pixels. To prevent upscaling this value should be set to your maximum imagecache preset width.
sv: Minsta bredd för bild i pixlar. För att förhindra uppskalning bör detta värde vara satt till din största förinställda bredd för ImageCache.

en: Minimum height dimension for picture, in pixels. To prevent upscaling this value should be set to your maximum imagecache preset height.
sv: Minsta höjd för bild i pixlar. För att förhindra uppskalning bör detta värde vara satt till din största förinställda höjd för ImageCache.

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: Debugging
sv: Avsöker

en: Inherit
sv: Ärv

en: Credits
sv: Lista över medverkande

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Delete item
sv: Radera post

en: Messaging & Notifications
sv: Meddelanden & aviseringar

en: This is an automatic message from [site-name]
sv: Detta är ett automatiskt meddelande från [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
sv: För att hantera dina prenumerationer, gå till [subscriptions-manage]

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
sv: Använder bilinjär interpolation i förvridningen vilket gör att bilden ser jämnare ut, men det kräver mer processorkraft.

en: Add salt and pepper noise
sv: Lägg till salt- och pepparbrus

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
sv: Bild-CAPTCHA är en populär utmaning som består av slumpmässigt valda tecken som visas förvanskade i en bild. Bilden genereras på nytt för varje tillfälle. Detta kräver mycket processorkraft av servern. Var försiktig när du väljer bildstorlek och gör andra beräkningsintensiva inställningar

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Per page gallery
sv: Galleri per sida

en: Per post gallery
sv: Galleri per inlägg

en: No gallery
sv: Inget galleri

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
sv: Den maximalt tillåtna bildstorleken (till exempel 640x480). Ange 0 för att inte ha någon begränsning. Om ett <a href="!image-toolkit-link">bildverktyg</a> är installerat kommer filer som överstiger detta värde att minskas ner så att de ryms inom gränsen.

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: 1 row | @count rows
sv[0]: 1 rad
sv[1]: @count rader

en: Load on every page except the listed pages.
sv: Ladda på alla sidor utom de angivna sidorna.

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: Registration
sv: Registrering

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Number of options
sv: Antal alternativ

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: export
sv: exportera

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Backup and Migrate
sv: Säkerhetskopiera och flytta

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
sv: Säkerhetskopiera/återställ din databas eller flytta data till eller från en annan Drupalinstallation.

en: Backup the database.
sv: Säkerhetskopiera databasen.

en: Restore the database from a previous backup
sv: Återställ databasen från en tidigare säkerhetskopia

en: Backup every
sv: Säkerhetskopiera varje

en: Number of Backup files to keep
sv: Antal säkerhetskopior som skall sparas

en: Exclude the following tables altogether
sv: Utelämna följande tabeller helt

en: The selected tables will not be added to the backup file.
sv: De valda tabellerna kommer inte läggas till i säkerhetskopian.

en: Exclude the data from the following tables
sv: Utelämna data från följande tabeller

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
sv: De valda tabellernas struktur kommer säkerhetskopieras men inte dess data. Detta är användbart för att utelämna cachad data för att hålla nere filstorleken.

en: Backup file name
sv: Filnamn för säkerhetskopia

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: Append a timestamp.
sv: Lägg till en tidsstämpel.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
sv: Skall vara en formatsträng av typen PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
sv: Spara dessa inställningar.

en: Upload a Backup File
sv: Ladda upp säkerhetskopia

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
sv: Ladda upp en säkerhetskopia skapad av denna modul och version. För andra säkerhetskopieringar bör annat verktyg för importering användas. Största filstorlek: %size

en: Unable to open file %file to restore database
sv: Kunde inte öppna filen %file för att återställa databasen

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kunde inte skriva en textfil för testning till målkatalogen %directory och kan därför inte kontrollera säkerheten hos målkatalogen för säkerhetskopior. Säkerhetskopieringar till servern kommer vara inaktiverade tills målkatalogen är skrivbar och säker.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kommer inte att spara säkerhetskopior till servern eftersom målkatalogen är offentligt åtkomlig. Vänligen säkra katalogen %directory om du vill spara filer på serven.

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
sv: Säkerhetskopiera och flytta Drupals databas snabbt och utan onödig data.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Colon
sv: Kolon

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: of
sv: av

en: Title field
sv: Titelfält

en: translate
sv: översätt

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: Sharing
sv: Delning

en: No link
sv: Ingen länk

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Admin
sv: Administrera

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
sv: %name: namn överensstämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt val.

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Variants
sv: Varianter

en: Theme development settings
sv: Inställningar för utveckling av tema

en: Rebuild theme registry on every page.
sv: Bygg om temats register på varje sida.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
sv: Det kan vara väldigt användbart att <a href="!link">bygga om temats register</a> under utvecklingen av temat. VARNING: Detta slöar ned prestandan oerhört och måste stängas av på en producerande webbplats.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
sv: För enklare temautveckling byggs temaregistret om vid varje sidförfrågan. Det är <em>extremt</em> viktigt att <a href="!link">stänga av denna funktion</a> på produktionssajter.

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Boolean
sv: Boolesk

en: E-mail to
sv: E-post till

en: File browser
sv: Filhanterare

en: Configuration profiles
sv: Inställningar för profiler

en: Absolute URLs
sv: Fullständiga URL:er

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
sv: Kryssa i om du vill att IMCE skall återge filernas absoluta sökvägar.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
sv: Förvalt beteende för existerande filer under tiden som uppladning av filer sker

en: Keep the existing file renaming the new one
sv: Behåll den existerande filen och byt namn på den nya

en: Keep the existing file rejecting the new one
sv: Behåll den existerande filen och tillåt inte den nya

en: Replace the existing file with the new one
sv: Ersätt den existerande filen med den nya

en: Default method for creating thumbnails
sv: Standardmetod för att skapa miniatyrbilder

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
sv: Skala om bilden med hänsyn till miniatyrbildens mått.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
sv: Skala först om och beskär sedan bilden för att passa miniatyrbildens mått.

en: Role-profile assignments
sv: Tilldelning av profiler till roller

en: Settings were imported from the profile %name
sv: Inställningarna importerades från profilen %name

en: Give a name to this profile.
sv: Ange ett namn på denna profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
sv: Ange 0 för att använda maximala värdet som är tillgängligt.

en: Directory quota
sv: Kvot för katalogen

en: Total user quota
sv: Total användarkvot

en: Set to * to remove the restriction.
sv: Ange * för att ta bort restriktionerna.

en: Maximum image resolution
sv: Maximal bildupplösning

en: Maximum number of files per operation
sv: Maximalt antal filer per hantering

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
sv: Du kan tillåta användare att hantera flera filer samtidigt vid åtgärder som radera, ändra storlek och så vidare. Hela åtgärden exekveras i en enda laddning av Drupal, vilket kan vara bra. Däremot kommer skriptet att ta längre tid att exekvera. CPU-belastning och minneskonsumtion kan möjligtvis överskrida serverns begränsningar, vilket är riktigt dåligt. Ange detta till 0 för att kunna hantera oändligt antal filer.

en: Profile has been added.
sv: Profilen har lagts till.

en: Including subdirectories
sv: Inkludera underkataloger

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Definiera kataloger som användare kan komma åt genom denna profil.
    <ul>
    	<li>Använd alfanumeriska tecken som sökväg för katalogerna.</li>
    	<li>För att ange systemets rot, ange helt enkelt <strong>.</strong> (punkt).</li>
    	<li>Använd <strong>%uid</strong> som platshållare för användarens ID. Till exempel: <em>users/user%uid</em> skapar kataloger såsom <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etcetera.</li>
      <li>För att ta bort en katalog från listan, lämna sökvägen till katalogen tom.</li>
      <li>Om du vill ha lite mer flexibilitet i sökvägarna till katalogerna kan du använda dig av PHP för att återge en sökväg.<br />
      För att kunna köra PHP måste din katalogs sökväg börja med <strong>php:</strong> och resterande måste vara en giltig PHP-kod som förväntas återge den aktuella sökvägen till katalogen.<br /> Till exempel: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> ger <strong>users/ANVÄNDARNAMN</strong> som sökväg.<br />
     Ett exempel på en katalog med flera nivåer <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> ger <strong>MEDLEM-ÅR/MÅNAD/ANVÄNDAR-ID</strong> som sökväg till katalogen, vilket resulterar i självkategoriserade kataloger baserade på "medlem sedan datum".<br />
      Observera att du skall använda variabeln $user istället för $GLOBALS['user'] eftersom det inte alltid är samma objekt.</li>
    </ul>
    <p>Observera att behörighet för miniatyrbilder inte påverkar skapandet av miniatyrbilder vid uppladdning. Se notering om detta nedan.</p>
    <p>Om du behöver fler fält, fyll bara i alla och spara så kommer du att få två nya på nästa sida.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name?

en: Profile has been deleted.
sv: Profilen har raderats.

en: Import settings from other profiles
sv: Importera inställningar från andra profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
sv: Dubbla sökvägar för kataloger är inte tillåtet.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
sv: %dirname accepteras inte som ett giltigt katalognamn.

en: Create thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

en: Selected files
sv: Valda filer

en: Width x Height
sv: Bredd x höjd

en: Create a new image
sv: Skapa en ny bild

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
sv: Du har inte tillåtelse att hantera mer än %num filer i taget.

en: directory (%dir)
sv: katalog (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: File deletion successful: %files.
sv: Radering av filer lyckades: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
sv: Var vänlig ange mått inom det tillåtna området som är från 1x1 till @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
sv: Ändring av storlek lyckades: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
sv: Skapande av miniatyrbild (%thumbnames) lyckades för %filename.

en: %filename is not an image.
sv: %filename är inte en bild.

en: Scaling up is not allowed.
sv: Uppskalning är inte tillåten.

en: %filename(%dimensions) already exists.
sv: %filename(%dimensions) finns redan.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
sv: %filename kan inte ändras till %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
sv: Kunde inte hitta en fungerande katalog för filhanteraren!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
sv: Det finns ingen giltig katalog specificerad för filhanteraren!

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
sv: Filhantering är inaktiverad i katalogen %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
sv: Vill du uppdatera den nuvarande katalogen?

en: Delete selected files?
sv: Radera valda filer?

en: Please select a thumbnail.
sv: Var vänlig välj en miniatyrbild.

en: You must select at least %num files.
sv: Du måste välja åtminstone %num filer.

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
sv: Välj en fil genom att klicka på tillhörande rad i fillistan.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
sv: CTRL+klicka för att lägga till eller ta bort filer från urvalet.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
sv: Skift+klicka för att skapa ett urval. Klicka på första alternativet och Skift+klicka på sista alternativet för att göra ett urval.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
sv: Sortera filerna genom att klicka på rubriken för en kolumn av fillistan.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
sv: Gör om storleken på arbetsytan genom att dra i den horisontella eller vertikala kanten.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
sv: Snabbtangenter för filvisning: upp, ned, vänster, hem, nederst, CTRL+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
sv: Snabbtangenter för valda filer: enter/insert, delete, R(ändra storlek), T(miniatyrbilder), U(ladda upp).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
sv: Snabbtangenter för kataloglista: upp, ned, vänster, höger, home, end.

en: Limitations
sv: Begränsningar

en: !num files using !dirsize of !quota
sv: !num filer som använder !dirsize av !quota

en: unlimited quota
sv: oändlig kvot

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Second sidebar
sv: Andra sidospalten

en: Bundles
sv: Paket

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: ends with
sv: slutar med

en: Delete selected files
sv: Tag bort markerade filer

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Pause
sv: Pausa

en: Citation
sv: Citat

en: interval
sv: intervall

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: Root term
sv: Källterm

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Is one of
sv: Är en av

en: Expression
sv: Uttryck

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
sv: Gör IMCE tillgänglig som plugin till textredigerare integrerade via Wysiwyg API.

en: Sitewide context
sv: Global kontext

en: Section subtitle
sv: Underrubrik för sektion

en: Section class
sv: Sektionsklass

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Group space
sv: Grupputrymme

en: Add new account
sv: Lägg till nytt konto

en: Site default language
sv: Webbplatsens förvalda språk

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Show All
sv: Visa allt

en: Uses
sv: Använder

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Default image
sv: Standardbild

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Thank you for your vote.
sv: Tack för din röst.

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Undated
sv: Ej daterad

en: The menu router has been rebuilt.
sv: Menyvägen har byggts om.

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: <Basic validation>
sv: <Grundläggande validerare>

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
sv: Protokollen som visas här är de som globalt finns tillgängliga. Du kan lägga till fler protokoll genom att modifiera variabeln <em>filter_allowed_protocols</em>  i din installation.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Vote tag
sv: Etikett för röst

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: All languages
sv: Alla språk

en: Files directory
sv: Filkatalog

en: opt-in or out of tracking
sv: välja för eller emot av spårning

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
sv: <a href="@module_list">Aktivera modulen Profile</a> för att få större möjlighet att använda fält för mer findetaljerad spårning av profiler.

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Track internal search
sv: Spåra intern sökning

en: Track AdSense ads
sv: Spåra annonser från AdSense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
sv: Om ikryssad kommer dina annonser från AdSense att spåras i ditt konto hos Google Analytics.

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: JavaScript scope
sv: JavaScriptets omfång

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
sv: Lägg inte in spårningskoden från Google i kodsnuttarna! Denna modul bygger redan upp spårningskoden baserat på ditt kontonummer för Google Analytics och dina inställningar.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
sv: Inkludera inte &lt;script&gt;-taggarna i javscriptkodsnuttarna.

en: Google Analytics configuration
sv: Inställningar för Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: Google Analytics module
sv: Modulen Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
sv: Modulen Google Analytics har inte ställts in ännu. Vänligen ställ in dess inställningar på <a href="@url">inställningssidan för Google Analytics</a>.

en: SEO
sv: Sökmotoroptimering

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No role
sv: Ingen roll

en: Slideshow settings
sv: Inställningar för bildspel

en: View link
sv: Länk för visning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
sv: Rensa CSS cachen och alla cachetabeller i databasen som förvarar sid-, nod-, tema- och variabel-cache:arna.

en: Edit and delete site variables.
sv: Redigera och ta bort variabler för webbplats.

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Devel settings
sv: Inställningar för Devel

en: Add @name
sv: Lägg till @name

en: Sending methods
sv: Sändmetoder

en: Messaging settings
sv: Inställningar för meddelanden

en: Modules administration
sv: Moduladministration

en: Send methods
sv: Sändmetoder

en: Message log
sv: Meddelandelogg

en: Messages for %name
sv: Meddelanden för %name

en: No logged messages
sv: Inga loggade meddelanden

en: Log message to watchdog
sv: Logga meddelande i watchdog

en: Log message through devel module
sv: Logga meddelande med modulen Devel

en: Display message in block
sv: Visa meddelande i block

en: Mail Sending Method: Integration with Drupal mail API
sv: Sändmetod e-post: Integrering med Drupals mail-API

en: Default send interval
sv: Förvalt intervall för sändning

en: HTML Mail
sv: HTML-mail

en: No pending messages
sv: Inga väntande meddelanden

en: Sending Method: Show messages on user's page
sv: Sändmetod: Visa meddelanden på användares sida

en: Notifications Sender
sv: Meddelandens avsändare

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
sv: Ingen (alla meddelanden kommer se ut att komma från webbplatsen)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
sv: Användarnamn, webbplatsdata (Endast användarnamn kommer användas)

en: Full user data (User name and available user information)
sv: Full användardata (Användarnamn och tillgänglig användarinformation)

en: Total: %number
sv: Totalt: %number

en: Subscriptions by type
sv: Prenumerationer per typ

en: Subscriptions by send method
sv: Prenumerationer per sändmetod

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
sv: Du har inte behörighet att hantera dessa prenumerationer

en: Change send method to
sv: Ändra sändmetod till

en: Change send interval to
sv: Ändra intervall för sändning till

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
sv: Du har inte behörighet att hantera alla dessa prenumerationer.

en: You have %count @status subscriptions.
sv: Du har %count @status prenumerationer.

en: You don't have any subscriptions yet.
sv: Du har ännu inga prenumerationer.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
sv: Din förvalda metod för att meddelas om nya prenumerationer är @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
sv: Ditt förvalda intervall för att meddelas om nya prenumerationer är @send_interval

en: Administer your subscriptions
sv: Administrera dina prenumerationer

en: Edit your notifications settings
sv: Redigera inställningar för meddelanden

en: Cancel all your subscriptions
sv: Avsluta alla dina prenumerationer

en: Create @type subscription
sv: Skapa prenumeration på @type

en: Your subscription has been created.
sv: Din prenumeration har skapats.

en: Your subscription cannot be created.
sv: Din prenumeration kan inte skapas.

en: Your subscription has been removed.
sv: Din prenumeration har tagits bort.

en: All your subscriptions have been removed.
sv: Alla dina prenumerationer har tagits bort.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
sv: Är du säker på att du vill radera denna prenumeration?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla dina prenumerationer på denna webbplats?

en: Greetings [user],
sv: Hej [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
sv: Ett inlägg du prenumererar på har uppdaterats

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
sv: Du kan säga upp din prenumeration på [unsubscribe-url]

en: Administer subscriptions.
sv: Administrera prenumerationer.

en: Node title autocomplete
sv: Autokomatiskt kompletterande nodtitel

en: The basic notifications framework
sv: Det grundläggande ramverket för meddelanden

en: Global options
sv: Övergripande alternativ

en: Allowed subscription types
sv: Tillåtna prenumerationstyper

en: Enable different subscription options for this content type.
sv: Aktivera olika prenumerationsalternativ för denna innehållstyp.

en: Do not send notifications for this update.
sv: Skicka inga aviseringar för denna uppdatering.

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
sv: Prenumerera på alla ändringar och kommentarer för en tråd.

en: Subscribe to all content of a given type.
sv: Prenumerera på allt innehåll av vald typ.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
sv: Prenumerera på allt innehåll inskickat av en användare.

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
sv: Prenumerera på allt innehåll av vald typ inskickat av en användare.

en: User name not found.
sv: Användarnamn hittades inte.

en: This post
sv: Detta inlägg

en: Posts of type @type
sv: Inlägg av typen @type

en: Posts by @name
sv: Inlägg av @name

en: All posts by @name
sv: Alla inlägg av @name

en: @type posts by @name
sv: Inlägg av typen @type av @name

en: Content subscriptions
sv: Prenumerationer på innehåll

en: Allows users to subscribe to content related events.
sv: Tillåt användare att prenumerera på innehållsrelaterade händelser.

en: Subscription type
sv: Typ av prenumeration

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
sv: Välj vilka vokabulärer som prenumerationer skall <em>tillåtas</em> på.

en: Add subscription
sv: Lägg till prenumeration

en: Manage own subscriptions
sv: Hantera egna prenumerationer

en: Subscribe to content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
sv: Behörigheter som du kan konfigurera på sidan <a href="@administer-permissions">Administrera behörigheter</a>.

en: or create a new subscription
sv: eller skapa en ny prenumeration

en: Send Interval
sv: Intervall för sändning

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Receiver
sv: Mottagare

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: The UID of the subscriber.
sv: UID för prenumerant.

en: Views integration for Notifications.
sv: Integrering med modulen Views för Notifications.

en: No strings found to translate.
sv: Inga strängar funna att översätta.

en: Page Text
sv: Sidtext

en: Translation to %language
sv: Översättning till %language

en: Translate Text
sv: Översätt text

en: Save translation
sv: Spara översättning

en: Enable sharing translations with server
sv: Aktivera delning av översättningar med server

en: Address of localization server to use
sv: Adress att använda för språkanpassningsserver

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
sv: Den angivna servern kunde inte hantera version 2.0 av API:t för fjärrbifogning.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
sv: Bekräftade att den angivna servern kan hantera fjärrbifogning av strängar.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
sv: Ogiltig adress för språkanpassningsserver angiven. Kontrollera att du angivit den rätta adressen.

en: Localization client
sv: Översättningsklient

en: Your Localization Server API key
sv: Din API-nyckel för språkanpassningsserver

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
sv: Detta är en unik nyckel som gör att du kan skicka översättningar till den fjärranslutna servern. Gå till !server-link för att få din API-nyckel.

en: Save string
sv: Spara sträng

en: Translate strings
sv: Översätt strängar

en: Provides on-page localization
sv: Tillhandahåller språkanpassning direkt på sidan

en: An HTTP error @status occured.
sv: Ett HTTP-fel @status inträffade.

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: locale
sv: språkanpassning

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Display the results as a slideshow.
sv: Visa resultatet som ett bildspel.

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Create new
sv: Skapa ny

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Slash
sv: Snedstreck

en: 12-hour (am/pm)
sv: 12-timmars (fm/em)

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Canvas
sv: Duk

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Sum
sv: Summa

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: First letter of name
sv: Första bokstaven av namn

en: First two letters of name
sv: Första två bokstäverna av namn

en: Abbreviated name
sv: Förkortat namn

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: 3 items
sv: 3 poster

en: 5 items
sv: 5 poster

en: 10 items
sv: 10 poster

en: Too many items
sv: För många inlägg

en: Show maximum, add 'more' link
sv: Visa största, lägg till länk "mer"

en: Hide all, add link to day
sv: Dölj alla, lägg till länk till dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
sv: Beteende när det finns mer än de ovan angivna antal poster i en enda dag. Om det finns fler poster än denna gräns, så kommer en länk till dagsvyn att visas.

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Click to see all @count events
sv: Klicka för att se alla @count händelser

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
sv: Insticksprogram åt Views för att visa vyer som innehåller datum som kalendrar.

en: date ical
sv: datum ical

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: radius
sv: radie

en: Individual Corner Values
sv: Individuella värden för hörn

en: Set Corners Independently
sv: Ange hörn oberoende av varandra

en: Top Left Radius
sv: Översta vänstra radie

en: Top Right Radius
sv: Översta högra radie

en: Bottom Left Radius
sv: Nedre vänstra radie

en: Bottom Right Radius
sv: Nedre högra radie

en: Original file name
sv: Ursprungligt filnamn

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
sv: Observera att du individuellt kan aktivera/inaktivera URL-listan för varje innehållstyp från !url.

en: Content Types page
sv: Sidan för innehållstyper

en: Use URL alias instead of node ID
sv: Använd URL-alias istället för ID för nod

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
sv: Aktiveras detta så kommer en länk skapas genom att använda URL-alias istället för ID för noden.

en: Link in book hierarchy nodes
sv: Länk i bokhierarkiska noder

en: Current page and sub-pages
sv: Nuvarande sida och undersidor

en: Current page only
sv: Enbart nuvarande sida

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
sv: Text som används för länken till den utskriftsvänliga versionen.

en: Most printed
sv: Flest gånger utskriven

en: Show link
sv: Visa länk

en: Show link in individual comments
sv: Visa länk i varje individuell kommentar

en: Show Printer-friendly URLs list
sv: Visa utskriftsvänlig sida för URL:er

en: Send only the teaser
sv: Skicka enbart förhandstitt

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
sv: Om valt så kommer det förvalda alternativet vara att enbart skicka nodens förhandstitt istället för det fullständiga innehållet.

en: Enable teaser/full mode choice
sv: Aktivera valet förhands/fullständig version

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
sv: Om valt så kommer användaren kunna välja mellan att skicka det fullständiga innehållet eller enbart en förhandstitt vid skickandet.

en: !user has sent you a message from !site
sv: !user har skickat ett meddelande till dig från !site

en: Message from sender
sv: Meddelande från avsändare

en: Thank you for spreading the word about !site.
sv: Tack för att du sprider informationen om !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
sv: Ange flera adresser separerade med komma och/eller olika rader.

en: Page to be sent
sv: Sida att skicka

en: View page
sv: Visa sida

en: Clear form
sv: Rensa formulär

en: Someone
sv: Någon

en: an interesting site
sv: en intressant sida

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig minska antalet mottagare.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
sv: %name [%from] skickade %page till [%to]

en: us
sv: oss

en: Most emailed
sv: Flest gånger e-postad

en: PDF options
sv: Alternativ för PDF

en: PDF generation tool
sv: Verktyg för generering av PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
sv: Detta alternativ väljer vertyg för generering av PDF som används av den här modulen för att skapa PDF-versionen.

en: Open PDF in
sv: Öppna PDF i

en: Same browser window
sv: Samma webbläsarfönster

en: New browser window
sv: Nytt webbläsarfönster

en: Save dialog
sv: Sparande

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
sv: Välj önskad metod för öppnande av PDF i användarens webbläsare.

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Choose the paper size of the generated PDF.
sv: Välj pappersstorlek för den genererade PDF:en.

en: Page orientation
sv: Sidorientering

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
sv: Välj sidorienteringen för den genererade PDF:en.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
sv: OBSERVERA: TCPDF bäddar in den kompletta fonten i den genererade PDF:en. Om du inte använder Unicode så är Helvetica eller Times säkra val för att se till att PDF:en blir liten. Fonter i Unicode kan öka storleken på PDF:er i regionen runt 1 MB.

en: wkhtmltopdf options
sv: alternativ för wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
sv: Om lämnat tomt så kommer det genererade filnamnet som standard att vara nodens sökväg. Ersättningstecken kan användas för att bygga filnamnet (se den följande listan. Filändelsen .pdf kommer att tillfogas automatiskt.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
sv: Inget verktyg för generering av PDF funnet! Var vänlig ladda ned ett genereringsverktyg som stöder PHP PDF. Titta i den här modulens INSTALL.txt för mer information.

en: No PDF tool selected
sv: Inget verktyg för PDF valt

en: Font size must be at least 1.
sv: Fontstorlek måste vara minst 1.

en: PDF version
sv: PDF-version

en: Text used in the link to the PDF version.
sv: Text som används i länken till PDF-versionen.

en: Page !n of !total
sv: Sida !n av !total

en: Printer-friendly PDF
sv: Utskriftsvänlig PDF

en: Most PDFd
sv: Flest gånger konverterad till PDF

en: Adds the capability to export pages as PDF.
sv: Lägg till möjligheten att exportera sidor som PDF.

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
sv: Mer hjälp finns i <a href="!help">LoginToboggans hjälp</a>

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
sv: <strong>Observera:</strong> LoginToboggan är installerat. Om du använder en av de anpassade inloggningsblocken nedan så rekommenderas det att du sätter detta till <em>&lt;inget&gt;</em>.

en: Collapsible form
sv: Ihopfällbart formulär

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
sv: "Standard" är ett normalt inloggningblock. "Länk" är en länk som återvänder till den ursprungliga sidan efter inloggning. "Ihopfällbart formulär" är ett inloggningformulär som kan fällas ihop med JavaScript.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
sv: Ange ett anpassat meddelande att visas överst i inloggninsblocket

en: If this user was created using the "Immediate Login" feature of LoginToboggan, and they are also awaiting adminstrator approval on their account, you must remove them from the site's pre-authorized role in the "Roles" section below, or they will not receive authenticated user permissions!
sv: Om den här användaren skapades med funktionen "omedelbar inloggning" i LoginToboggan, och den även inväntar godkännande från en administratör så måste du ta bort användren från webbplatsens förinställda roll i avsnittet "Roller", nedan. Annars kommer användaren inte att få behörigheter som verifierad användare.

en: The user is assigned LoginToboggan's pre-authorized role, and is not currently receiving authenticated user permissions.
sv: Användaren är tilldelad LoginToboggans roll för obekräftade användare och har för närvarande inte behörigheter som verifierad användare.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
sv: Skriv in din e-postadress igen för att bekräfta att den är korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
sv: Ett meddelande har sänts till din e-postadress för att bekräfta kontot. För att få fullständig tillgång till webbplatsen så måste du följa instruktionerna i det meddelandet.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
sv: Tack för din kontoansökan. Ditt konto inväntar för närvarande godkännande av webbplatsens administratörer.<br />När kontot har godkänts så kommer du att få ett e-postmeddelande med vidare instruktioner.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
sv: Din e-postadress och bekräftelse om e-postadress måste vara samma.

en: LoginToboggan logged in block
sv: Inloggningsblock för LoginToboggan

en: Allow users to login using their e-mail address
sv: Tillåt användare att logga in med sin e-postadress

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
sv: Användare kommer att kunna logga in med antingen användarnamn eller e-postadress.

en: Use two e-mail fields on registration form
sv: Använd två fält för e-postadress i registreringsformuläret

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
sv: Användare måste mata in samma e-postadress i båda fält. Detta bidrar till att säkerställa att de har matat in den korrekta adressen.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
sv:  Mer hjälp om att skriva e-postmeddelandet finns i <a href="!help">LoginToboggans hjälp</a>.

en: Set password
sv: Ange lösenord

en: Non-authenticated role
sv: Roll för ej verifierade

en: Never delete
sv: Radera aldrig

en: Delete unvalidated users after
sv: Radera ej verifierade användare efter

en: If enabled, users that are still in the 'Non-authenticated role' set above will be deleted automatically from the system, if the set time interval since their initial account creation has passed. This can be used to automatically purge spambot registrations. Note: this requires cron, and also requires that the 'Set password' option above is enabled. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution! (please read the CAVEATS section of INSTALL.txt for important information on configuring this feature)</strong>
sv: Om detta är aktiverat så kommer användare som fortfarande är i den ej verifierade rollen ovan att automatiskt raderas från systemet när den valda tiden har förflutit sedan deras konto skapades. Detta kan användas för att automatiskt radera registreringar från spamrobotar. Observera: detta kräver att schemalagda aktiviteter och att alternativet "ange lösenord" ovan är aktiverat. <strong>Varning: om denna inställning ändras efter webbplatsens första konfigurering så kan oönskade effekter uppstå, inklusive oönskad radering av användare. Ändra med stor försiktighet! (Läs avsnittet CAVEATS i INSTALL.txt för viktig information rörande den här funktionen.)</strong>

en: Immediate login
sv: Omedelbar inloggning

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
sv: Om detta alternativ är aktiverat så kommer användare att loggas in automatiskt efter registrering. Observera att detta endast gäller om "Ange lösenord" ovan är aktiverat.

en: Redirections
sv: Omdirigeringar

en: Normally, after a user registers a new account, they will be taken to the front page, or to their user page if you specify <cite>Immediate login</cite> above. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path.
sv: Efter en användare har registrerat ett nytt konto tas de normalt till startsidan, eller till sin användarsida om du anger <cite>omedelbar inloggning</cite> ovan. Lämna den här inställningen tom om du vill ha normalbeteendet. Om du vill att användaren skall tas till en sida du väljer, ange sidans sökväg här. Till exempel kan du omdirigera användaren till en statisk sida som <cite>node/35</cite>, eller till startsidan, <cite>&lt;front&gt;</cite>. Du kan även använda <em>%uid</em> som en variabel som ersätts med användarens ID i sökvägen.

en: Normally, after a user confirms their new account, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are not creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their password immediately after validating their account.
sv: Efter en användare har registrerat ett nytt konto tas de normalt till startsidan, eller till sin användarsida om du anger <cite>omedelbar inloggning</cite> ovan. Lämna den här inställningen tom om du vill ha normalbeteendet. Om du vill att användaren skall tas till en sida du väljer, ange sidans sökväg här. Till exempel kan du omdirigera användaren till en statisk sida som <cite>node/35</cite>, eller till startsidan, <cite>&lt;front&gt;</cite>. Du kan även använda <em>%uid</em> som en variabel som ersätts med användarens ID i sökvägen. Om användarna inte väljer sina egna lösenord så rekommenderas användning av <cite>user/%uid</cite> här, så att användaren kan ange sitt lösenord omedelbart efter att ha bekräftat sitt konto.

en: Present login form on access denied (403)
sv: Visa inloggningsformulär när åtkomst nekas (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
sv: Inloggningsformulär visas för anonyma användare tillsammans med meddelande om nekad åtkomst.

en: Display login successful message
sv: Visa meddelande om lyckad inloggning

en: Minimum password length
sv: Minsta längd för lösenord

en: You must enter a password.
sv: Du måste ange ett lösenord.

en: The password contains an illegal character.
sv: Lösenordet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
sv: Lösenordet är för kort; det måste vara minst %min_length tecken.

en: You have successfully validated your e-mail address.
sv: Du har bekräftat din e-postadress.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
sv: Ditt konto är spärrat -- inloggningen avbruten.

en: You have successfully validated %user.
sv: Du har bekräftat användaren %user.

en: Account validation
sv: Bekräftelse av konto

en: re-send validation e-mail
sv: skicka bekräftelsemeddelande igen

en: This name has already been taken by another user.
sv: Namnet är upptaget av en annan användare.

en: This e-mail has already been taken by another user.
sv: E-postadressen används redan av en annan användare.

en: If required, you may reset your password from: !url
sv: Vid behov kan du kan återställa ditt lösenord från !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
sv: Ett bekräftelsemeddelande har skickats till användarens e-postadress.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. You will need to follow the instructions in that message in order to gain full access to the site.
sv: Ett meddelande har sänts till din e-postadress för att bekräfta kontot. För att få fullständig tillgång till webbplatsen så måste du följa instruktionerna i det meddelandet.

en: Username or e-mail address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Username or e-mail
sv: Användarnamn eller e-post

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
sv: Du kan logga in med antingen ditt användarnamn eller din e-postadress.

en: The password field is case sensitive.
sv: Lösenordsfältet är skiftlägeskänsligt.

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
sv: Raderade följande icke bekräftade användare: !purged_users

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
sv: Valideringslänk för %name använd med tidsstämpel @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
sv: Ställ in anpassade inloggningsalternativ som omedelbar inloggning, omdirigering vid inloggning, förinställda valideringsroller mm.

en: Validate e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: Re-send validation e-mail
sv: Skicka bekräftelsemeddelande igen

en: Improves Drupal's login system.
sv: Förbättrar Drupals inloggningssystem

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Display processing result
sv: Visa resultat av bearbetning

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: views bulk operations
sv: hopsamlade funktioner för Views

en: actions permissions
sv: rättigheter för åtgärder

en: Actions permissions
sv: Behörigheter för åtgärder

en: Integrates actions with the permission system.
sv: Förenar åtgärder med behörighetssystemet.

en: No alias
sv: Inga alias

en: Source language
sv: Källspråk

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Providers
sv: Leverantörer

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: form
sv: formulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
sv: Denna sida viasr alla komponenter som för närvarande är skapade för denna webbformulärnod. Du kan lägga till valfritt antal komponenter genom att skriva in ett namn och välja en typ i fälten längst ner i tabellen. Klicka på Lägg till för att skapa den nya komponenten eller på Spara för att uppdatera ändrade formulärvärden.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: Show complete form in teaser
sv: Visa komplett formulär i ingressen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
sv: Visa hela formuläret i ingressen för denna nod.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra inlägg

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
sv: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan användas för att hjälpa till att förhindra att en och samma användare skickar in ett formulär flera gånger. Denna funktion är inte nödvändig för att begränsa antalet inlägg per användare, men det kan vara mer pålitligt i vissa situationer. Förutom cookies använder Webform även IP-adresser och användarnamn på webbplatsen för att förhindra upprepade inlägg.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för inlägg

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Webform confirmation
sv: Bekräftelse för webbformulär

en: Form components
sv: Formulärkomponenter

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Website timezone
sv: Webbplatsens tidzon

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: Use a textfield for year
sv: Använd ett textfält för år

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
sv: Om detta är valt kommer datumfältet att använda ett textfält för år. Annars kommer den att använda en rullgardinsmeny.

en: Entered !name is not a valid date.
sv: Angivet !name är inte ett giltigt datum.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
sv: Fältgrupper låter dig samla flera fält i grupper.

en: %field field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
sv: Ett fält som inte är synligt för användaren, men som sparas i det inskickade inlägget.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
sv: Visar text som HTML i formuläret – visar inget fält.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Entered %name is not a valid time.
sv: Angiven %name är inte en giltig tid.

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Translation updates
sv: Uppdateringar för översättningar

en: Conditional Fields
sv: Villkorliga fält

en: Resize canvas <em>under</em> image (possibly cropping)
sv: Ändra storlek på tavla <em>under</em> bild (eventuell beskärning)

en: If <em>not</em> set, this will create a solid flat layer, probably totally obscuring the source image
sv: Om <em>ej</em> satt så kommer detta skapa ett sammanhängande platt lager, vilket förmodligen grumlar hela källbilden.

en:  <b>under</b> image
sv:  <strong>under</strong> bild

en:  <b>over</b> image
sv:  <strong>över</strong> bild

en: Opacity: 0-100. Be aware that values other than 100% may be slow to process.
sv: Opacitet: 0-100. Var beredd på att värden som inte är 100% kan slöa ned bearbetning.

en: final dimensions
sv: slutliga mått

en: What to do when the background image is a different size from the source image. Backgrounds are not tiled, but may be arbitrarily large.
sv: Vad som skall göras mär bakgrundsbilden är en annan storlek än källbilden. Bakgrunder läggs inte bredvid varandra, men kan vara godtyckligt stora.

en: Note that using a transparent overlay that is larger than the source image may result in unwanted results - a solid background.
sv: Observera att används en genomskinligt lager som är större än källans bild kan det leda till oönskat resultat - en solid bakgrund.

en: Opacity: 0-100. <b>Warning:</b> Due to a limitation in the GD toolkit, using an opacity other than 100% requires the system to use an algorithm that's much slower than the built-in functions. If you want partial transparency, you are better to use an already-transparent png as the overlay source image.
sv: Opacitet: 0-100 <strong>Varning:</strong> Används en opacitet som inte är 100% kräver det att systemet använder en algoritm som är mycket långsammare än den inbyggda funktionen på grund av en begränsning i verktyget GD.

en: You must create the two presets to use <em>before</em> enabling this process.
sv: Du måste skapa de två förhandsinställningarna som skall användas <em>innan</em> du aktiverar denna behandling.

en: Problem converting image to fill behind. Source image returned no info
sv: Problem uppstod vid konvertering av bild till bakomfyllnad. Källbilden återgav ingen information

en: The brightness effect seldom looks good on its own, but can be useful to wash out an image before making it transparent - eg for a watermark.
sv: Effekten för ljusstyrka ser sällan bra ut i sig självt, men kan vara användbart för att tvätta en bild innan man gör den genomskinlig - till exempel för en vattenstämpel.

en: Custom action
sv: Anpassad åtgärd

en: Actions for manipulating image canvases layers, including watermark and background effect. Also an aspect switcher (portrait/landscape)
sv: Åtgärder för att manipulera tavellager på bilder, inklusive vattenmärke och bakgrundseffekt. Byter också beroende på aspekt (stående/liggande).

en: Imagecache Custom Actions
sv: Anpassade åtgärder för ImageCache

en: Allow direct PHP code manipulation of imagecache images.
sv: Tillåter manipulation av bilder i ImageCache genom direkt PHP-kod.

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/inaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: WYSIWYG-profilen för %name har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du <a href="@modules">aktiverar modulen Advanced help</a>, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du installerar modulen Advanced Help från !href, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Outdated
sv: Förlegad

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Type of user argument to allow
sv: Typ av argument för användare  att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Formatted html link
sv: Formaterad HTML-länk

en: Must users preview posts before submitting?
sv: Måste användarna förhandsgranska inlägg innan de sparas?

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Compact
sv: Kompakt

en: Aspect ratio
sv: Bildförhållande

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
sv: Featuren !module kan inte aktiveras eftersom den hamnar i konflikt med !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
sv: Återställde alla <strong>!component</strong>-komponenter för <strong>!module</strong>.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Compare
sv: Jämför

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Temporarily disable all your subscriptions
sv: Temporärt inaktivera alla dina prenumerationer

en: Enable all your subscriptions
sv: Aktivera alla dina prenumerationer

en: You can temporarily disable this subscription for not getting notifications.
sv: Du kan inaktivera denna prenumeration temporärt för att inte få några meddelanden.

en: Are you sure you want to enable all your subscriptions?
sv: Är du säker på att du vill aktivera alla dina prenumerationer?

en: You will get notifications again for all of them.
sv: Du kommer få meddelanden för allihop igen.

en: Are you sure you want to disable all your subscriptions?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera alla dina prenumerationer?

en: You will stop getting notifications until you enable them again.
sv: Du kommer inte få några meddelanden förrän du aktiverar dem igen.

en: All your subscriptions have been enabled.
sv: Alla dina prenumerationer har aktiverats.

en: All your subscriptions have been disabled.
sv: Alla dina prenumerationer har inaktiverats.

en: !type subscription
sv: Prenumeration på !type

en: Edit subscription
sv: Redigera prenumeration

en: Limit the displayed taxonomy terms
sv: Begränsa antalet visade taxonomitermer

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Configure behavior for URL redirects.
sv: Ställ in beteendet för URL-vidareskickningar.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
sv: Sidan som du sökte finns inte. En sökning har därför gjort med följande sökord: %keys.

en: Node reference: @field
sv: Nodreferens: @field

en: Voting target
sv: Mål för röstning

en: As Stars
sv: Som stjärnor

en: Rating (i.e. 4.2/5)
sv: Betyg (t.ex. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
sv: Procent (t.ex. 92)

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
sv: Konfigurera inställningar som omfattar hela webbplatsen för betygsättning med Fivestar.

en: Cancel rating
sv: Häv betyg

en: Give it @star/@count
sv: Ge den @star/@count

en: Your vote has been cleared.
sv: Din röst har hävts.

en: Your rating: <span>!stars</span>
sv: Ditt betyg: <span>!stars</span>

en: No votes yet
sv: Inga röster än

en: Saving your vote...
sv: Sparar din röst...

en: Your vote has been saved.
sv: Din röst har sparats.

en: Deleting your vote...
sv: Tar bort din röst...

en: Your vote has been deleted.
sv: Din röst har tagits bort.

en: Select rating
sv: Välj betyg

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The string has been saved.
sv: Textsträngen har sparats.

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera noder</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Number of posts on main page
sv: Antalet inlägg på startsidan

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
sv: Versionshanteringen håller reda på skillnader mellan olika versioner av ett inlägg.

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: The name of this website.
sv: Namnet på den här webbplatsen.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sv: Webbplatsens motto eller slogan (visas oftast intill webbplatsens titel).

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
sv: Val av ett annat tema ändrar utseendet och funktionen på webbplatsen.

en: select different theme
sv: byta tema

en: Compact mode
sv: Komprimerat läge

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton men godkännande från en administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Om den här rutan är ikryssad krävs att nya användare bekräftar sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett automatgenererat lösenord. Om rutan inte är ikryssad loggas användarna in direkt vid registreringen, och kan välja lösenord under registreringen.

en: User registration guidelines
sv: Riktlinjer för användarregistrering

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text visas längst upp på registreringsformuläret. Den är användbar för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Welcome, new user created by administrator
sv: Välkomstmeddelande, då en ny användare har skapats av administratören

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome, no approval required
sv: Välkomstmeddelande, då inget godkännande behövs

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inte en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sv: Välkomstmeddelande, då kontot väntar på administratörens godkännande

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs

en: Password recovery email
sv: E-post för att återfå lösenord

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation email
sv: E-postmeddelande för aktiverat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Account blocked email
sv: E-postmeddelande då kontot blockerats

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Account deleted email
sv: E-post för raderat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare då deras konto har raderats.

en: Notify user when account is deleted.
sv: Meddela användaren då kontot raderats

en: Signature support
sv: Stöd för signaturer

en: Picture support
sv: Stöd för bilder

en: Picture maximum dimensions
sv: Största bildstorlek

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sv: Största dimensioner för bilder, i pixlar.

en: Picture maximum file size
sv: Största filstorlek för bild

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sv: Maximal filstorlek för bilder i kB.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Wipe and rebuild
sv: Radera och bygg om

en: Transliterate
sv: Omskriv

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Form protection
sv: Skydd av formulär

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
sv: Välj den förvalda typen av utmaning för CAPTCHA. Detta kan ändras per formulär vid behov.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
sv: Tillåt CAPTCHA och administrationslänkar för CAPTCHA  på administrationssidor.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
sv: Ger dig möjlighet att lägga till CAPTCHA på formulär i administrationssidor. Normalt är CAPTCHA inaktiverade för administrationssidor (som normalt inte bör vara åtkomligt för ej betrodda användare) för att undvika onödig serverbelastning. I en del fall, till exempel på demonstrationssidor, kan CAPTCHA vara användbart på administrationssidor.

en: Add a description to the CAPTCHA
sv: Lägg till en beskrivning för CAPTCHA.

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
sv: Lägg till en konfigurerbar beskrivning som förklarar för besökaren varför de måste besvara en CAPTCHA.

en: CAPTCHA description
sv: Beskrivning av CAPTCHA

en: Default CAPTCHA validation
sv: Förval bekräftelse av CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
sv: Ange hur svaret skall bearbetas som standard. Observera att moduler som tillhandahåller de aktuella utmaningarna kan bortse från detta val.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
sv: Skiftlägeskänslig bekräftelse: svaret måste stämma överens helt och hållet med lösningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
sv: Ej skiftlägeskänslig bekräftelse: skillnader på små och stora bokstäver ignoreras

en: Added CAPTCHA point.
sv: Lade till CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
sv: Återställde beskrivning av CAPTCHA för språk: %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
sv: Återställning av beskrivning för CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
sv: Misslyckades med att välja typ av CAPTCHA för formuläret %form_id. Kunde inte tolka "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
sv: CAPTCHA: utmaning "@type" aktiverad

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
sv: Detta är ett färdiglöst, ej spärrat exempel på denna utmaning.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
sv: CAPTCHA: ingen utmaning aktiverad

en: Test one two three
sv: Test ett två tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
sv[0]: Redan ett spärrat inlägg i formulär
sv[1]: Redan @count spärrade inlägg i formulär

en: CAPTCHA point administration
sv: Administration av CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
sv: Exempel på bild-CAPTCHA, med lösning, genererad med nuvarande inställningar.

en: extra large
sv: extra stor

en: tight
sv: smal

en: wide
sv: bred

en: extra wide
sv: extra bred

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
sv: Lagrar en titel, href och attribut i databasen för att sätta ihop en länk.

en: URL, as plain text
sv: URL, som ren text

en: Fivestar Rating
sv: Betygsättning med Fivestar

en: Store a rating for this piece of content.
sv: Lagra betygsättning för detta innehåll.

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: Comparing two revisions:
sv: Jämför två versioner:

en: Show diffs inline for this content type
sv: Visa radvisa skillnader för denna innehållstyp

en: Highlight changes
sv: Framhäv ändringar

en: List revisions
sv: Visa versioner

en: Show latest diff
sv: Visa senaste skillnad

en: Separate multiple tags with commas.
sv: Separera flera etiketter med kommatecken.

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Base name
sv: Grundnamn

en: Text format
sv: Textformat

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Edit !type
sv: Redigera !type

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgctxt" är inte väntad på rad %line.

en: Aid
sv: AID

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: Anonymous vote rollover
sv: Anonym röstupprepning

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
sv: Den tid som måste passera innan två anonyma röster från samma dator behandlas som unika. Att sätta detta till "aldrig" eliminerar de flesta dubbelrösterna, men kommer göra det omöjligt för flera anonyma på samma dator (som på internetcaféer) att lägga röster.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
sv: Räkna inte ihop resultat automatiskt: Jag använder en modul som hanterar egna röstresultat.

en: Which node types should receive votes?
sv: Vilka typer av noder skall ta emot röster?

en: What type of votes should be generated?
sv: Vilken typ av röster skall genereras?

en: Delete existing votes before generating new ones.
sv: Ta bort existerande röster innan nya genereras.

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
sv: Röster i ett visst intervall. Värdena lagras i intervallet 1-100, men kan framställas som vilken skala som helst när den visas för användaren.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
sv: Röster som bidrar poäng/symboler/karma mot ett sammanlagt resultat. Kan vara positiv eller negativ.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
sv: Antalet röster lagda för ett givet innehåll.

en: Average vote
sv: Genomsnittlig röst

en: The average vote cast on a given piece of content.
sv: Genomsnittlig röst lagd för ett givet innehåll.

en: Total score
sv: Sammanlagt resultat

en: The sum of all votes for a given piece of content.
sv: Summan av alla röster för ett givet innehåll.

en: Generate votes
sv: Generera röster

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
sv: Generera en given mängd röster på webbplatsens innehåll. Alternativt ta bort existerande röster.

en: Vote results
sv: Röstresultat

en: The value of an individual cast vote.
sv: Värdet av en indviduellt lagd röst.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av den lagda rösten (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
sv: En valfri etikett som grupperar röster med flera kriterier.

en: The user who cast the vote.
sv: Användaren som lade rösten.

en: Individual voter
sv: Enskilda röstare

en: Restrict votes to those cast by the current user.
sv: Begränsa röster till dem som är lagda av den nuvarande användaren.

en: The IP address of the user who cast the vote.
sv: IP-addressen till den användaren som lade rösten.

en: The time the vote was cast.
sv: Tiden då rösten lades.

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av resultatet i frågan (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
sv: En valfri etikett som grupperar resultat med flera kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
sv: Den hopsamlande funktionen som används för att kalkylera resultatet.

en: The time the results were calculated.
sv: Tiden då resultaten kalkylerades.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för röster med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för resultat med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Default appearance
sv: Standardvisning

en: No filtering
sv: Ingen filtrering

en: Data filters
sv: Datafiltrering

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
sv: För varje del av innehåll kan många delar röstdata sparas. Använd dessa alternativ för att specificera exakt vilka typer som skall vara tillgängliga via denna relationen. <strong>Varning!</strong> Att lämna något av dessa fält tomma kan resultera i att flera kopior av samma del innehåll visas i listor.

en: Aggregation function
sv: Funktion för hopsamling

en: Restrict to current user
sv: Begränsa till nuvarande användare

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Theme variables
sv: Variabler för tema

en: Reactions
sv: Reaktioner

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: View the calendar.
sv: Visa kalendern.

en: Select the calendar time period for this display.
sv: Välj kalenderns tidsperiod för denna visning.

en: Add new date link
sv: Lägg till ny datumlänk

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
sv: Visa en länk för att lägga till ett nytt datum av specificerad innehållstyp. Visas enbart för användare med tillhörande behörigheter.

en: Vocabulary Legend Types
sv: Teckenförklaringen för vokabulärtyper

en: Calendar day of week names
sv: Namn på veckodagar i kalender

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
sv: Det sätt som veckodagar skall visas i en kalender.

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
sv: Huruvida veckonummer skall visas i den vänstra kolumnen för kalenderveckor och månader.

en: Time grouping
sv: Gruppera på tid

en: Group items together into time periods based on their start time.
sv: Gruppera ihop poster till tidsperioder baserade på dess starttid.

en: Half hour
sv: Halvtimme

en: Custom time grouping
sv: Anpassad tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
sv: Vid val av det "anpassade" alternativet tidsgrupperingen ovan, skapa en anpassad gruppering för tidsperiod som en kommaseparerad lista av 24-timmars tider i formatet HH:MM:SS, såsom "00:00:00,08:00:00". Se till att börja med "00:00:00". Alla poster efter den sista tiden kommer att hamna i den sista gruppen.

en: Field grouping
sv: Gruppera på fält

en: All times
sv: Alla tider

en: Before @time
sv: Innan @time

en: Empty day
sv: Tom dag

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: References
sv: Referenser

en: This module provides an aid to finding broken links on your site. It periodically checks contents of all public nodes, tries to find any html links and check for their validity. It reports broken links through the admin interface. For more information about status codes see <a href="@rfc">Status Code Definitions</a>.
sv: Denna modul hjälper till att hitta trasiga länkar (döda länkar) på din hemsida. Med jämna mellanrum kontrolleras innehållet i alla publika noder och eventuella HTML-länkar valideras. Genom det administrativa gränssnittet kan man läsa sammanställningen över trasiga länkar. Läs <a href="@rfc">Definitioner över statuskoder</a> för mer information om statuskoder.

en: Broken links
sv: Trasiga länkar

en: Broken link %link has been found.
sv: Trasig länk %link har hittats.

en: Shows a list of broken links in content.
sv: Visar en lista av trasiga länkar i innehåll.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: Regional settings
sv: Lokala inställningar

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Library
sv: Bibliotek

en: No minimum
sv: Inget minsta antal

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
sv: Den inbyggda fonten stödjer enbart tecken av typen Latin2. Använd enbart "a" till "z" och siffror.

en: Save !type
sv: Spara !type

en: Delete !type
sv: Radera !type

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Do not include site map CSS file
sv: Inkludera inte CSS-fil för översikt över webbplats

en: Category count threshold
sv: Tröskelvärde för antal kategorier

en: Forum count threshold
sv: Tröskelvärde för antal forum

en: RSS feed for front page
sv: RSS-flöde för startsidan

en: The RSS feed for the front page, default is rss.xml.
sv: RSS-flödet för startsidan, förvalt är rss.xml

en: Include on the right side
sv: Inkludera på högra sidan

en: Include on the left side
sv: Inkludera på vänstra sidan

en: Progress
sv: Framsteg

en: Max width
sv: Största bredd

en: Transition speed
sv: Övergångshastighet

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
sv: Exempel: http://mywebsite.com/fserver

en: Unique
sv: Unik

en: My Account
sv: Mitt konto

en: %var updated from %value to %presetid
sv: %var uppdaterad från %value till %presetid

en: %var not updated: no imagecache preset could be found for %value. <a href="@settings_page"> Update your profile picture presets manually </a>
sv: %var ej uppdaterad: inga förhandsinställningar för ImageCache kunde hittas för %value. <a href="@settings_page">Uppdatera dina förhandsinställningar för profilbilder manuellt </a>

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA. Kontakta webbplatsens administratör om detta problemet kvarstår.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte generera bilder eftersom din installation av PHP inte stödjer det (inget <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med stöd för JPEG).

en: Color and image settings
sv: Inställningar för färg och bild

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
sv: Konfiguration av bakgrund, textfärg och filformat för bild-CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
sv: Ange den hexadecimala koden för bakgrundsfärgen (till exempel #FFF eller #FFCE90). Vid användande av filformatet PNG med genomskinlig bakgrund rekommenderas det att ange detta nära till den underliggande bakgrundsfärgen.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
sv: Välj filformat för bilden. JPEG resulterar oftast i mindre bilder, PNG tillåter genomskinlighet.

en: PNG with transparent background
sv: PNG med genomskinlig bakgrund

en: @level - no distortion
sv: @level - ingen förvridning

en: @level - low
sv: @level - låg

en: @level - medium
sv: @level - mellan

en: @level - high
sv: @level - hög

en: Pager Type
sv: Typ av paginerare

en: Check for updates of disabled modules and themes
sv: Leta efter uppdateringar för inaktiverade moduler och teman

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: Close window after sending to printer
sv: Stäng fönster efter att ha skickat till skrivare

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
sv: När ovanstående inställning är aktiverad så kommer denna inställning att stänga fönstret efter att innehållet skrivits ut.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
sv: (enbart wkhtmltopdf) Ange tillhörande alternativ som skall skickas till exekveringen av wkhtmltopdf. Ersätningstecken kan användas i dessa inställningar (se listan nedan).

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Visibility rules
sv: Synlighetsregler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
sv: Panelens titel. Om den lämnas tom, kommer den förvalda titeln att användas. Sätt den till "Ingen titel" om du vill att den skall vara tom.

en: Region class
sv: Regionsklass

en: Override destination parameter
sv: Åsidosätt destinationsparameter

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
sv: När en omdirigering görs i Drupal ges normalt prioritet till "destinationsparametern" från den ursprungliga URL:en. Med denna inställning aktiverad kommer LoginToboggan att försöka åsidosätta detta beteende med värdena som satts ovan.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
sv: Du har just använt din länk för engångsinloggning. Det går inte längre att använda denna länk för inloggning. Var vänlig ändra ditt lösenord.

en: Additional CSS classes
sv: Ytterligare CSS-klasser

en: If "Set password" is selected, users will be able to login before their e-mail address has been authenticated. Therefore, you must choose a role for new non-authenticated users -- you may wish to <a href="!url">add a new role</a> for this purpose. Users will be removed from this role and assigned to the "authenticated user" role once they follow the link in their welcome e-mail. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution!</strong>
sv: Om "Ange lösenord" är aktiverat så kommer användare att kunna logga in innan deras e-postadress har bekräftats. Därför måste du välja en roll för nya, ej bekräftade användare. Du kan <a href="!url">lägga till en ny roll</a> för detta syfte. Användare kommer att tas bort från denna roll och läggas till rollen "verifierad användare" när de har följt länken i sitt välkomstmeddelande. <strong>Varning: ändring av denna inställning efter webbplatsens inledande konfigurering kan orsaka oönskade resultat, inklusive oavsiktlig radering av användare -- ändra med stor försiktighet!</strong>

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
sv: Denna behörighet ärvs från rollen verifierad användare.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Set field-level permissions to edit or view CCK fields in any node, edit field during node creation, and edit or view permissions for nodes owned by the current user.
sv: Ställ in behörigheter per fält att redigera eller visa CCK-fält i varje nod, redigera fält då noder skapas, och redigera eller visa behörigheter för noder som hör till den aktuella användaren.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
sv: Accepterar datum i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom today, +2 months och Dec 9 2004 är alla giltiga.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
sv: Accepterar tid i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom now, +2 hours och 10:30pm är alla giltiga.

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Set current language as default for new content.
sv: Aktuellt språk blir standard för nytt innehåll.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
sv: Kräv språkval (språkneutralt innehåll tillåts inte).

en: Lock language (Cannot be changed).
sv: Lås språkvalet (kan inte ändras).

en: Edit own field
sv: Redigera eget fält

en: View field
sv: Visa fält

en: View own field
sv: Visa eget fält

en: Navigation bar
sv: Navigeringsspalt

en: Site email address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: revision user
sv: användare för version

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Subscription type.
sv: Typ av prenumeration.

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
sv: Var vänlig ange en version av Drupals grundsystem och övergripande versionsnummer. Exempel: !example

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
sv: Samtliga komponenter för <strong>!component</strong> åt <strong>!module</strong> granskade.

en: View changes
sv: Visa ändringar

en: Enable the %revisions page for this content type
sv: Aktivera sidan %revisions för den här innehållstypen

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
sv: Välj ett utseende för verktygsfältet. Vertikalt fungerar bra med stora breda skärmar. Horisontellt fungerar bra för skärmar med begränsat utrymme.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
sv: Välj en position för verktygsfältet som inte kolliderar med andra element i ditt nuvarande tema.

en: use admin toolbar
sv: använd verktygsfältet

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
sv: Användargränsnittshjälp för administratörer i Drupal.

en: Other tools
sv: Andra verktyg

en: Show querylog
sv: Visa logg för förfrågan

en: Hide querylog
sv: Dölj logg för förfrågan

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
sv: Är du säker på att du vill skriva om aktuella filnamn?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
sv: Alla filer kunde inte konverteras. Följande filer kunde inte nås och har ignorerats:

en: @filenames have been successfully transliterated.
sv: @filenames har skrivits om utan problem.

en: 1 file name | @count file names
sv[0]: 1 filnamn
sv[1]: @count filnamn

en: Lowercase transliterated file names.
sv: Filnamn skrivs om till gemener.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
sv: Konvertera existerande filnamn till US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
sv: Omskrivning har installerats. <a href="@transliteration-url">Ordna nuvarande filnamn</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
sv: Konverterar text som inte är latin till US-ASCII och sanerar filnamn.

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten för de tonade och elastiska övergångarna, i millisekunder.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
sv: Nivån på lagrets opacit. Vidd: 0 till 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten i bildspel, i millisekunder.

en: Text for the slideshow start button.
sv: Text för bildspelets startknapp.

en: Exported content
sv: Exporterat innehåll

en: override
sv: åsidosätt

en: There are no !items to display.
sv: Det finns inga !items att visa

en: Are you sure you want to delete this !type?
sv: Är du säker på att du vill radera denna !type?

en: List !type
sv: Visa !type

en: Export !type
sv: Exportera !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
sv: Typen av databas. Drupal stöder endast en databas åt gången, så det måste vara samma som den befintliga typen av databas.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
sv: Namnet på databasen. Databasen måste finnas, den kommer inte att skapas åt dig.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
sv: Ange namnet på en användare som har skrivåtkomst till databasen.

en: The database name is not valid.
sv: Databasens namn är inte giltigt.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
sv: Du kan utelämna angivna tabeller eller angiven tabelldata från säkerhetskopian. Utelämna endast information som du vet att du inte behöver, till exempel cachad data eller tabeller från andra program. Att utelämna tabeller kan förstöra din installation av Drupal, så <strong>ändra inte dessa inställningar om du inte vet vad du gör</strong>.

en: Lock tables during backup
sv: Lås tabeller under säkerhetskopiering

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
sv: Detta kan hjälpa till att minska mängden korrupt data, men gör din webbplats onåbar.

en: %num SQL commands executed.
sv: %num SQL-kommandon utförda.

en: MySQL Database
sv: MySQL-databas

en: Default Database
sv: Förvald databas

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
sv: Ange e-postadressen som säkerhetskopian skall skickas till. Kontrollera att e-postservern kan hantera stora bilagor.

en: Database backup from !site: !file
sv: Säkerhetskopia av databas från !site: !file

en: Database backup attached.
sv: Säkerhetskopia av databas bifogad.

en: Server Directory
sv: Serverkatalog

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
sv: Ange sökvägen till katalogen där säkerhetskopiorna skall sparas. Använd en relativ sökväg så blir det en sökväg relativ till din rootkatalog för Drupal. Webbservern måste kunna skriva till denna sökväg.

en: Change file mode (chmod)
sv: Ändra filläge (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändrad via chmod med det läge du anger. Ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644), eller lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: Change file group (chgrp)
sv: Ändra filgrupp (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändras via chgrped till den grupp du anger. Lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644) i ändringsfältet, eller lämna det tomt.

en: Manual Backups Directory
sv: Katalog för manuella säkerhetskopieringar

en: Scheduled Backups Directory
sv: Katalog för Schemalagda säkerhetskopieringar

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
sv: Spara säkerhetskopian till valfri katalog på servern som webbservern kan skriva till.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan MySQL-databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
sv: Spara säkerhetskopian till en katalog på en FTP-server.

en: FTP Directory
sv: FTP-katalog

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
sv: Spara säkerhetskopian till en lagringsplats på ditt !link.

en: Amazon S3 account
sv: Konto på Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
sv: Skicka säkerhetskopian som e-postbilaga till angiven e-postadress.

en: There are no backup files to display.
sv: Det finns inga säkerhetskopior att visa.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
sv: Välj databas att återställa till. Alla mål för databaser du har skapat och alla databaser som finns angivna i din settings.php kan återställs till.

en: Are you sure you want to restore the database?
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen från säkerhetskopian %file_id? Detta kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Återställning kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian %file_id? <strong>Denna åtgärd kan inte ångras.</strong>

en: Backup Source
sv: Källa för säkerhetskopia

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
sv: Välj databasen som skall säkerhetskopieras. Alla mål för databaser som du har skapat och alla databaser angivna i din settings.php kan säkerhetskopieras.

en: Destinations
sv: Mål

en: destinations
sv: mål

en: destination
sv: mål

en: Add a new @s destination.
sv: Lägg till ett nytt mål för @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
sv: Välj vilken typ av mål du vill skapa:

en: No destination types available.
sv: Inga måltyper tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
sv: Är du säker på att du vill radera målet %name? Säkerhetskopiorna som redan finns sparade på detta mål kommer inte att raderas.

en: list files
sv: visa filer

en: restore
sv: återställ

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
sv:  Du behöver inte ange lösenord om du inte vill ändra tidigare sparat lösenord.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
sv: Filkryptering (UNDER UTVECKLING)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
sv: Krypterade filer kan endast återställas via Backup and Migrate och bara på webbplatser med samma krypteringsnyckel. <strong>Denna funktionalitet är under utveckling och bör endast användas för testning.</strong>

en: File Encryption
sv: Filkryptering

en: Install the !link to enable backup file encryption.
sv: Installera !link för att aktivera filkryptering för säkerhetskopior.

en: AES Encryption Module
sv: Modulen AES Encryption

en: No Encryption
sv: Ingen kryptering

en: Send an email if backup succeeds
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering genomförts utan problem

en: Email Address for Success Notices
sv: E-postadress för meddelanden om säkerhetskopieringar utan problem

en: Send an email if backup fails
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering misslyckas

en: Email Address for Failure Notices
sv: E-postadress för meddelanden om misslyckade säkerhetskopieringar

en: !site backup succeeded
sv: Säkerhetskopieringen av !site genomfördes utan problem

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen genomfördes utan problem med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen genomfördes utan problem.

en: !site backup failed
sv: Säkerhetskopiering av !site misslyckades

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen misslyckades med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
sv: Säkerhetskopieringen misslyckades av okänd anledning.

en: Disable query log
sv: Inaktivera loggning av databasfrågor

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels loggning av databasfrågor under säkerhetskopieringen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take site offline
sv: Koppla ned webbplatsen

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under säkerhetskopieringen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när säkerhetskopieringen är klar.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels frågeloggning under återställningen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under återställningen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när återställningen är klar.

en: View as checkboxes
sv: Visa som kryssrutor

en: Backup File
sv: Säkerhetskopia

en: You can use tokens in the file name.
sv: Du kan använda ersättningstecken i filnamnet.

en: profiles
sv: profiler

en: Untitled Profile
sv: Namnlös profil

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name? Alla schemaläggningar som använder denna profil kommer att inaktiveras.

en: schedule
sv: schemaläggning

en: schedules
sv: schemaläggningar

en: Untitled Schedule
sv: Namnlös schemaläggning

en: No tables excluded
sv: Inga tabeller undantagna

en: No data omitted
sv: Ingen data utelämnades

en: Schedule Name
sv: Namn för schemaläggning

en: Settings Profile
sv: Inställningsprofil

en: -- None Available --
sv: -- Ingen tillgänglig --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
sv: Antalet säkerhetskopior du vill behålla innan äldre raderas. Använd 0 för att aldrig radera säkerhetskopior. <strong>Om du anger ett tak kommer andra filer i målkatalogen att raderas.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dem.

en: Create new destination
sv: Skapa nytt mål

en: Backup period must be a number greater than 0.
sv: Period för säkerhetskopiering måste vara ett tal större än 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
sv: Antal att spara måste vara ett heltal större än eller lika med 0.

en: Once a second
sv: En gång i sekunden

en: Every @count seconds
sv: Var @count sekund

en: Once a minute
sv: En gång i minuten

en: Every @count minutes
sv: Var @count minut

en: Every @count hours
sv: Var @count timme

en: Every @count days
sv: Var @count dag

en: Once a week
sv: En gång i veckan

en: Every @count weeks
sv: Var @count vecka

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
sv: Backup and Migrate gör det enklare att säkerhetskopiera din databas och flytta data från en installation av Drupal till en annan. Det finns en funktion för att säkerhetskopiera hela databasen till fil eller ladda ner den samt återställa från en tidigare säkerhetskopia. Du kan också schemalägga säkerhetskopieringen. Komprimering av säkerhetskopior stöds också. Databasens säkerhetskopior som skapats med den här modulen kan importeras till denna eller någon annan installation av Drupal med !restorelink, eller så kan du använda ett databasverktyg som <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> eller MySQL:s kommandorad.

en: restore feature
sv: återställningsfunktion

en: Quick Backup Tab
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
sv: Använd detta formulär för att göra enkla manuella säkerhetskopior av din databas. Besök !helppage för mer hjälp med att använda denna modul

en: Advanced Backup Tab
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
sv: Använd detta formulär för att göra manuella säkerhetskopior av din databas med mer avancerade alternativ. Om du har !profilelink sparade kan du ladda dessa inställningar. Du kan spara de ändringar som du gör till en ny inställningsprofil.

en: settings profiles
sv: inställningsprofiler

en: Restore Tab
sv: Återställning

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
sv: Ladda upp en säkerhetskopia. Funktionen för att återställa kommer inte att fungera med databasdumpar från andra källor som phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
sv: Mål är de platser där du kan spara eller hämta dina säkerhetskopior.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
sv: Filer kan sparas till en katalog på din webbserver, laddas ned till din dator eller e-postas till den e-postadress du anger. Från Mål-fliken kan du skapa, radera och redigera mål eller lista de filer som redan har säkerhetskopierats till de tillgängliga målen.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
sv: Profiler är sparade inställningar för säkerhetskopior. Profiler lagrar dina inställningar för tabeller som ska exkluderas, filnamn på din säkerhetskopia, komprimering och tidstämpel.

en: manual backups
sv: manuell säkerhetskopiering

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
sv: Du kan skapa nya profiler genom att använda fliken "profiler" eller genom att klicka i "Spara dessa inställningar" på sidan för utökad säkerhetskopiering.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas per automatik genom en schemaläggning som använder <a href="!cronurl">schemalagda aktiviteter</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
sv: Varje schemaläggning kan högst köras en gång varje gång schemalagda aktiviteter körs, så dom kan inte köras oftare än vad detta är inställt att köras. <strong>Om du anger ett visst antal filer som ska lagras kan andra filer i schemaläggningens mål raderas</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
sv: Du har inte behörighet att säkerhetskopiera denna webbplats.

en: -- Select a Settings Profile --
sv: -- Välj inställningsprofil --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
sv: Du kan ladda en profil. Alla förändringar du gjort kommer att förloras.

en: Load Settings
sv: Ladda inställningar

en: Load Profile
sv: Ladda profil

en: Quick Backup
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Backup now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
sv: För fler säkerhetskopieringsalternativ, gå till sidan för <a href="!advancedurl">utökad säkerhetskopiering</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
sv: En källa kan inte säkerhetskopiera till sig själv. Vänligen välj ett annnat mål för denna säkerhetskopia.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
sv: Säkerhetskopiera från !from till !to med !profile !submit

en: Backup Destination
sv: Mål för säkerhetskopiering

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dom. Välj "Ladda ned" för att ladda ned filen till din dator.

en: Save the settings as
sv: Spara inställningar som

en: Replace the '%profile' profile
sv: Ersätt profilen "%profile"

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
sv: Detta blir namet på din nya proil om du väljer "Skapa ny profil" annars blir det namnet på profilen "%profile".

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
sv: Välj ett namn för inställningarna. Dina inställningar sparas som en profil och kommer att visas under <a href="!url">Profilfliken</a>.

en: Save Without Backing Up
sv: Spara utan att säkerhetskopiera

en: Restore to
sv: Återställ till

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
sv: <p>Eller så kan du återställa en av filerna i ditt <a href="!url">mål för sparade säkerhetskopior.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
sv: <a href="!restoreurl">Återställ igen</a>

en: Advanced Backup
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: The filter settings for the profile.
sv: Filtreringsinställningarna för profilen.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
sv: {backup_migrate_destination}.destination_id för källan att ta säkerhetskopia ifrån.

en: Default Schedule
sv: Förvald schemaläggning

en: The db source to backup from.
sv: Databaskällan att säkerhetskopiera ifrån.

en: Sport
sv: Idrottsgren

en: Entities
sv: Objekt

en: Private files
sv: Privata filer

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Choose a block
sv: Välj ett block

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
sv: Aktivera andra block som skall användas i det administrativa verktygsfältet.

en: Administrative blocks
sv: Administrativa block

en: Other blocks
sv: Andra block

en: Processed @current out of @total
sv: Bearbetat @current av totalt @total

en: Restore now
sv: Återställ nu

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
sv: Det antal röster som har tilldelats en nod för undersökning.

en: Poll winner
sv: Undersökningens vinnare

en: The winning poll answer.
sv: Det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner votes
sv: Antal röster för undersökningens vinnare

en: The number of votes received by the winning poll answer.
sv: Det antal röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner percent
sv: Procent för undersökningens vinnare

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
sv: Den procent av röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: The length of time the poll node is set to run.
sv: Tidslängden som noden för undersökningen har angivits för.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The size of the file, in kilobytes.
sv: Storleken på filen, i kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The url of the account edit page.
sv: URL:en för kontots redigeringssida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: HTML attributes
sv: HTML-attribut

en: File URL
sv: URL för fil

en: Sender name
sv: Namn för avsändare

en: Add a reaction
sv: Lägg till en reaktion

en: Customized
sv: Anpassad

en: Customize text
sv: Anpassa text

en: No TrueType support
sv: Inget stöd för TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
sv: Modulen Image CAPCHA kan inte använda fonter av typen TrueType eftersom din installation av PHP inte stödjer det. Du kan enbart använda PHP:s inbyggda punktmatrisfont med fast storlek.

en: Font preview of @font (@file)
sv: Förhandsgranskning av font @font (@file)

en: Preview of built-in font
sv: Förhandsgranskning av inbyggd font.

en: PHP built-in font: !font_preview
sv: Inbyggd font för PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
sv: Du måste välja åtminstone en font.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
sv: Följande fonter är inte läsbara: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
sv: Ange de tecken som visas i bilden.

en: Font example
sv: Exempel på font

en: Total rows
sv: Totalt antal rader

en: Reorder menu
sv: Ändra om meny

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Site maintenance account
sv: Konto för underhåll av webbplats

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
sv: Filen kunde inte laddas upp eftersom målet %destination är ogiltigt.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
sv: Filen %source kunde inte laddas upp eftersom en fil med samma namn redan finns i målmappen %directory.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
sv: @count otillåtna HTML-sträng(ar) i %file

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Theme key "@key" not found.
sv: Temanyckel "@key" kunde inte hittas.

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Text formats
sv: Textformat

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Edit %name style
sv: Redigera stil %name

en: Override defaults
sv: Åsidosätt standardvärden

en: Update style
sv: Uppdatera stil

en: Select an effect to add.
sv: Välj en effekt att lägga till.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
sv: Stilen %style har åsidosatt vilket låter dig ändra dess inställningar.

en: Style name
sv: Namn på stil

en: Create new style
sv: Skapa ny stil

en: Style %name was created.
sv: Stilen %name skapades.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
sv: Var vänlig använd enbart gemena alfanumeriska tecken, understreck (_) och och bindestreck (-) för namn på stilar.

en: !name must be a hexadecimal color value.
sv: !name måste vara ett hexadecimalt färgvärde.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
sv: Det finns för närvarande inga stilar. <a href="!url">Lägg till en</a>.

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Date type
sv: Datumtyp

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen till denna menylänk. Detta kan vara en intern sökväg i Drupal såsom %add-node eller en extern länk som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för en länk och alla dess underliggande länkar är låst till !maxdepth. Några menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande menylänkar, om du genom att välja dem skulle överskrida denna gräns.

en: No Main links
sv: Inga Huvudlänkar

en: Source for the Main links
sv: Källa för Huvudlänkarna

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
sv: Välj vad som skall visas som Huvudlänkar (vanligtvis överst på sidan).

en: No Secondary links
sv: Inga Sekundära länkar

en: Source for the Secondary links
sv: Källa för Sekundära länkar

en: manage display
sv: hantera visning

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: Display author and date information.
sv: Visa information om författare och datum.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: <em>Edit @type</em> @title
sv: <em>Redigera @type</em> @title

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Use PHP for settings
sv: Använd PHP för inställningar

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
sv: Största antal inlägg som visas på översiktssidor såsom startsidan.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Description of your site, included in each feed.
sv: Beskrivning av din webbplats, inkluderad i varje nyhetsflöde.

en: Users may set their own time zone.
sv: Användare kan ange sina egna tidszoner.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
sv: Påminn användare vid inloggning om deras tidszon inte är angiven.

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Default time zone.
sv: Förvald tidszon.

en: Empty time zone.
sv: Tom tidszon.

en: Users may set their own time zone at registration.
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon vid registrering.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Maintenance mode message
sv: Meddelande vid underhållsläge

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i underhållsläge.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: Public files
sv: Offentliga filer

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
sv: Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Picture directory
sv: Bildkatalog

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när de försöker ta bort sina konton.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: Contact forms
sv: Kontaktformulär

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Validate URL
sv: Bekräfta URL

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för textområdet.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: No links
sv: Inga länkar

en: Add subdirectories
sv: Lägg till underkataloger

en: Remove subdirectories
sv: Ta bort underkataloger

en: Maximum number of subdirectories
sv: Största antal underkataloger

en: This setting is applicable only if you allow subdirectory creation under any of the predefined directories. Define here the maximum number of subdirectories a directory can have. Setting this to 0 removes the limit and also allows infinite subdirectory depth.
sv: Denna inställning gäller endast om du tillåter att underkataloger skapas under någon av de fördefinierade katalogerna. Ange här det största antalet underkataloger en katalog kan ha. Ange 0 för att ta bort gränsen och tillåta oändligt djup i katalogstrukturen.

en: Subdirectory name
sv: Namn på underkatalog

en: %dirname is not a valid directory name. It should contain only alphanumeric characters, hyphen and underscore.
sv: %dirname är inte ett giltigt katalognamn. Det får endast innehålla alfanumeriska tecken, bindestreck och understreck.

en: Subdirectory %dir already exists.
sv: Underkatalogen %dir existerar redan.

en: Subdirectory %dir could not be created.
sv: Underkatalogen %dir kunde inte skapas.

en: Subdirectory %dir has been added.
sv: Underkatalogen %dir har skapats.

en: Subdirectory %dir does not exist.
sv: Underkatalogen %dir existerar inte.

en: Subdirectory %dir could not be removed.
sv: Underkatalogen %dir kunde inte tas bort.

en: Subdirectory %dir has been removed.
sv: Underkatalogen %dir har tagits bort.

en: %path could not be removed.
sv: %path kunde inte tas bort.

en: Allows users manage directories in IMCE
sv: Tillåter användare att hantera kataloger via IMCE

en: You are not alllowed to create more than %num directories.
sv: Du får inte skapa fler än %num kataloger.

en: Are you sure want to delete this subdirectory with all directories and files in it?
sv: Vill du verkligen ta bort den här underkatalogen samt kataloger och filer inom den?

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: ...and <strong>!count</strong> more.
sv: ... och <strong>!count</strong> fler.

en: In database
sv: I databas

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
sv: En modul med namnet @name finns redan på din webbplats. Var vänlig ange ett annat namn.

en: Start from (X:Y)
sv: Starta från (X:Y)

en: Image cropping successful: %files.
sv: Bildbeskärningen lyckades: %files.

en: Crop must be inside the image boundaries.
sv: Beskärningen måste vara innanför bildens gränser.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
sv: Webform möjliggör för noder att ha bifogade formulär och enkäter.

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
sv: För att använda Webform, aktivera det på minst en innehållstyp på denna sida.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
sv: Denna sida listar allt innehåll på webbplatsen som kan ha ett formulär bifogat.

en: Webform-enabled piece of content
sv: Webform-aktiverad typ av innehåll.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
sv: Valfritt: Aktivera Webform på flera innehållstyper genom att besöka inställlningssidan för <a href="!url">Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
sv: Ett speciellt textfält som tillåter e-postadresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Organize forms into multiple pages.
sv: Organisera formulär till flera sidor.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: Include all components
sv: Inkludera alla komponenter

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
sv: Begränsa antalet inskickningar <em>per användare</em>. En användare identifieras genom deras användarkonto om de är inloggade, eller med deras IP-adress och en kaka (cookie) om de är gäster. Användning av kakor kan ändras i de globala <a href="!url">inställningarna för Webform</a>.

en: Submission access
sv: Behörighet för inskickande

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: @sid (draft)
sv: @sid (utkast)

en: Select list options
sv: Välj listalternativ

en: Select list format
sv: Välj listformat

en: Separate
sv: Dela upp

en: Included export components
sv: Inkluderade exportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas vid exporten.

en: Transfer
sv: Överför

en: @name form
sv: @name formulär

en: Max height
sv: Högsta höjd

en: Theme switcher
sv: Temaväljare

en: Switch theme
sv: Växla tema

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd på alias att generera. 100 är rekommenderat. @max är den längsta möjliga längden. Se <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av en existerande innehållspost som redan har ett alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Omskrivning hanteras av modulen Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Ta bort alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
sv: Ignorerar alias %alias på grund av sökvägskonflikt.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: User blogs
sv: Användarbloggar

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: File sources
sv: Källor för fil

en: Enabled sources
sv: Aktiverade källor

en: Select the available locations from which this widget may select files.
sv: Välj den tillgängliga platsen där denna gränssnittskomponent får välja filer.

en: Upload a file from your computer.
sv: Ladda upp en fil från din dator.

en: The file does not exist.
sv: Filen existerar inte.

en: The selected file %name could not be referenced.
sv: Den valda filen %name kunde inte hänvisas.

en: IMCE file browser
sv: IMCE filhanterare

en: Select a file to use from a file browser.
sv: Välj en fil att använda från en filhanterare.

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: The selected file could not be used because the file does not exist in the database.
sv: Den valda filen kunde inte användas eftersom filen inte existerar i databasen.

en: Autocomplete reference textfield
sv: Automatiskt kompletterande textfält för hänvisning

en: Reference existing
sv: Hänvisa existerande

en: Reuse an existing file by entering its file name.
sv: Återanvänd en existerande fil genom att ange dess filnamn.

en: The referenced file could not be used because the file does not exist in the database.
sv: Den hänvisade filen kunde inte användas eftersom filen inte existerar i databasen.

en: Remote URL textfield
sv: Textfält för URL

en: Remote URL
sv: URL

en: Download a file from a remote server.
sv: Ladda ned en fil från en annan server.

en: Starting transfer...
sv: Påbörjar överföring...

en: The remote URL must be a file and have an extension.
sv: URL:en måste vara en fil och ha en filändelse.

en: The remote file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize vilket överskrider den största filstorleken  på %maxsize.

en: Wysiwyg profiles
sv: WYSIWYG

en: Div container
sv: DIV-container

en: Maximize
sv: Maximera

en: Check spelling as you type
sv: Kontrollera stavning medan du skriver

en: Advanced list
sv: Utökad lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
sv: För att tilldela en annan redigerare till ett textformat, klicka på "radera" för att först ta bort det nuvarande.

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: Access all webform results
sv: Åtkomst till alla resultat för webbformulär

en: Access own webform results
sv: Åtkomst till egna resultat för webformulär

en: Edit all webform submissions
sv: Redigera alla inskickade webbformulär

en: Delete all webform submissions
sv: Radera alla inskickade webbformulär

en: Access own webform submissions
sv: Åtkomst till egna webbformulärs inskickade resultat

en: Edit own webform submissions
sv: Redigera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Delete own webform submissions
sv: Radera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Default: %value
sv: Standard: %value

en: !module has been installed.
sv: !module har installerats.

en: Delete configuration profile
sv: Ta bort konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
sv: Filen har döpts om till %filename.

en: %filename has been uploaded.
sv: %filename har laddats upp.

en: %filename is in use by another application.
sv: %filename används av en annan applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din katalogskvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din totala användarkvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
sv: Du har inte tillgång till någon konfigurationsprofil för att använda filhanteraren!

en: Directory %dirname is not accessible.
sv: Katalog %dirname är inte tillgänglig.

en: Access to %directory was denied.
sv: Åtkomst till %directory nekades.

en: You can not perform this operation.
sv: Du kan inte utföra den här åtgärden.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
sv: För att skicka en fil till en extern applikation, dubbelklicka på filens rad.

en: Administer IMCE
sv: Administrera IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
sv: För användare som har <strong>flera roller</strong> kommer egenskapen <strong>vikt</strong> att avgöra vilken profil som tilldelas. Lättare roller som är placerade överst kommer att ha företräde. Så en administratörsroll skall placeras över andra roller genom att ha en liten vikt, till exempel -10.

en: Define the upload quota per directory.
sv: Ange uppladdningskvoten per katalog.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
sv: Denna kvot mäter storleken på alla uppladdade filer från användare i databasen och inkluderar inte FTP-filer. Du kan antingen använda båda kvoterna tillsammans eller utan problem ignorera detta genom att ange värdet till 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Ange tillåtna filändelser för uppladdade filer. Separera ändelserna med ett mellanslag och ta inte med den inledande punkten.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Du kan skapa en lista av alternativ för miniatyrbilder som användarna kan välja från.
    <ul>
      <li>Använd alfanumeriska tecken som namn för miniatyrbilderna.</li>
      <li>Ange måtten som <strong>BreddxHöjd</strong>.</li>
      <li>Prefix och suffix är strängar som läggs till det ursprungliga filnamet då namnen för miniatyrbilderna skapas.</li>
      <li>Ett exempel på miniatyrbildsnamn: Namn = <strong>Liten</strong>, Mått = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>liten_</strong></li>
    </ul>
    <p>Observera att användare kommer alltid att kunna skapa dessa miniatyrbilder vid filuppladdning oavsett vad behörighet för miniatyrbilderna är.</p>
    <p>Om du behöver fler fält är det bara att fylla alla och spara så skapas två nya på nästa sida.</p>

en: Utilizes image styles for user profile pictures.
sv: Använder bildstilar för användares profilbilder.

en: Profile picture display style
sv: Visningsstil för profilbild

en: Comment picture display style
sv: Visningsstil för bild i kommentar

en: Footer first column
sv: Första kolumnen för sidfot

en: Footer second column
sv: Andra kolumnen för sidfot

en: Footer third column
sv: Tredje kolumnen för sidfot

en: Footer fourth column
sv: Fjärde kolumnen för sidfot

en: Edit component: @name
sv: Redigera komponent: @name

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: Image module settings
sv: Instälningar för modulen Image

en: Select if Colorbox should be activated for the Image module.
sv: Välj om Colorbox skall aktiveras för modulen Image.

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
sv: Aktivera Colorbox automatiskt för länkar till användare/inloggning.

en: Example 1
sv: Exempel 1

en: Example 2
sv: Exempel 2

en: Example 3
sv: Exempel 3

en: Example 4
sv: Exempel 4

en: Example 5
sv: Exempel 5

en: Transition type
sv: Typ av övergång

en: Elastic
sv: Elastisk

en: The transition type.
sv: Typ av övergång.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
sv: Ett automatiskt bildspel till ett innehålls grupp/galleri.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
sv: Textformat för antal i innehållets grupp/galleri. {current} och {total} och upptäcks och ersätts med faktiskt nummer medan Colorbox körs.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
sv: Text för den föregående knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the next button in a shared relation group.
sv: Text för den nästkommande knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
sv: Text för stängningsknappen. Tangenten "Esc" stänger även Colorbox.

en: Choose Colorbox compression level
sv: Välj komprimeringsnivå för Colorbox

en: Production (Minified)
sv: Produktion (Minimerad)

en: Development (Uncompressed Code)
sv: Utveckling (Okomprimerad kod)

en: Deactivate Colorbox on specific pages
sv: Inaktivera Colorbox på angivna sidor

en: {current} of {total}
sv: {current} av {total}

en: « Prev
sv: « Föregående

en: Adjust Colorbox settings.
sv: Justera inställningar för Colorbox.

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Pause On Click
sv: Pausa vid klick

en: Slideshow autostart
sv: Bildspel startas automatiskt

en: If the slideshow should automatically start to play.
sv: Om bildspelet skall startas automatiskt.

en: Slideshow speed
sv: Hastighet för bildspel

en: Start slideshow
sv: Starta bildspel

en: Stop slideshow
sv: Stoppa bildspel

en: Text for the slideshow stop button.
sv: Text för bildspelets stoppknapp.

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: You need to download the !colorbox and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
sv: Du måste ladda ned !colorbox och packa upp hela arkivets innehåll till mappen %path för din server.

en: Colorbox plugin
sv: Insticksprogram för Colorbox

en: Image module integration
sv: Integrering med modulen Image

en: Select which image derivative to load in the Colorbox.
sv: Välj vilka bildprodukter som skall laddas in i Colorbox.

en: Insert module settings
sv: Inställningar för modulen Insert

en: Insert image gallery
sv: Infoga bildgalleri

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
sv: Skall galleriet gälla alla bilder på sidan (förvalt) eller inaktiverat.

en: Styles and options
sv: Stil och alternativ

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
sv: Välj vilken stil som skall användas för Colorbox. Exemplen är de som följer med Colorbox insticksprogram. Välj "Ingen" om du har lagt till stilar till Colorbox i ditt tema.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
sv: Använd de förvalda eller anpassade alternativen för Colorbox.

en: Overlay close
sv: Stängning av lager

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
sv: Aktiverar stängning av Colorbox genom att klicka i bakgrunden av lagret.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största bredd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500 eller "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största höjd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500, "500px".

en: View my account
sv: Visa mitt konto

en: Edit my account
sv: Redigera mitt konto

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
sv: theme() kan inte anropas förrän alla moduler har laddats.

en: Translation update status
sv: Status för uppdatering av översättningar

en: There are available updates
sv: Det finns uppdateringar

en: All your translations are up to date
sv: Alla dina översättningar är uppdaterade

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Edit project
sv: Redigera projekt

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
sv: Av säkerhetsskäl kan bekräftelselänken endast användas en gång.

en:  Please log in with your username and password instead now.
sv:  Logga in med ditt användarnamn och lösenord istället.

en: Redirect path on registration
sv: Sökväg för omdirigering vid registrering

en: Redirect path on confirmation
sv: Sökväg för omdirigering vid bekräftelse

en: When the user account is validated.
sv: När användarens konto bekräftas.

en: The validated user's account
sv: Den bekräftade användarens konto

en: LoginToboggan Rules Integration
sv: LoginToboggan integrering med Rules

en: Integrates LoginToboggan with Rules module
sv: Integrerar LoginToboggan med modulen Rules

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Triptych first
sv: Första triptyk

en: Triptych middle
sv: Mittentriptyk

en: Triptych last
sv: Sista triptyk

en: Login links settings
sv: Inställningar för inloggningslänkar

en: Enable Colorbox load
sv: Aktivera laddning av Colorbox

en: Colorbox trigger
sv: Utlösare för Colorbox

en: Trigger field
sv: Utlösande fält

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
sv: Välj fältet som skall användas som utlösare för Colorbox. Enbart fält som visas före detta i fältlistan kan användas.

en: Automatic generated Colorbox gallery
sv: Automatiskt genererat galleri i Colorbox

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
sv: Aktivera galleri i Colorbox genom att använda ett genererat ID för galleri för denna vy.

en: Custom Colorbox gallery
sv: Anpassat galleri i Colorbox

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
sv: Aktivera galleri o Colorbox med en given sträng som galleri. Åsidosätter det automatiska genererade ID-numret för galleri ovan.

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
sv: Problem med CAPTCHA: oväntat resultat från hook_captcha() från modul %module vid försök att erhålla utmaning av typ %type från formulär %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
sv: Image CAPTCHA kräver GD-biblioteket.

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte installeras eftersom din installation av PHP inte tillhandahåller <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, vilket krävs för att generera bilder.

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: Rounded Corners
sv: Rundade hörn

en: Disable serving of private files
sv: Inaktivera visning av privata filer

en: Display file browser tab in user profile pages.
sv: Visa filhanteringsflik på sidor för användarprofiler.

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Test message
sv: Testmeddelande

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
sv: Om markerad, kommer URL-fältet att verifieras som en giltig URL under bekräftningen.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
sv: Om ikryssad så kommer fältet URL att vara frivilligt och skickas enbart en titel så accepteras det. Om URL:en utelämnas så kommer titeln att visas som ren text.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk att ha detta klassattribut. Används flera klasser skall de separeras med mellanslag.

en: Title, as plain text
sv: Titel, som ren text

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Autocomplete reference options
sv: Alternativ för automatiskt kompletterande hänvisning

en: Match file name
sv: Stäm överens med filnamn

en: Starts with string
sv: Börjar med

en: Contains string
sv: Innehåller

en: Add media
sv: Lägg till media

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
sv: Utelämna utmaningar i ett arbetsflöde med flera steg eller med förhandsgranskning, när användaren lyckats svara svara rätt på en utmaning.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
sv: Utelämna utmaningar på en typ av formulär när användaren lyckats svara rätt på en utmaning av den typen av formulär.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
sv: Utelämna utmaningar på alla formulär när användare lyckats svara rätt på en utmaning på webbplatsen.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
sv: Ange om utmaningar skall utelämnas under resten av sessionen när användaren lyckats svara rätt på en utmaning.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
sv: Attack av återanvändning av session för CAPTCHA upptäcktes.

en: Custom display settings
sv: Inställningar för anpassad visning

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
sv: Retroaktiv omskrivning stöds inte för databassystem av denna installation av Drupal. Om du tycker att detta borde ordnas, vänligen <a href="@issues-url">skicka in ett ärende</a> i projektets ärendekö.

en: Transliteration is not required.
sv: Omskrivning behövs ej.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
sv: Det finns för närvarande inga filnamn som innehåller tecken som inte är ASCII.

en: Transliterated file name
sv: Skrev om filnamn

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
sv: Databasen listar för närvarande @x_filenames som innehåller tecken som ej är ASCII.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
sv: Denna räkning kan dock vara felaktig, eftersom vissa filer kanske inte behöver döpas om. Till exempel, filer som inte finns på servern kommer aldrig att ändras.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
sv: Observera: tabellen visar enbart de tio första posterna.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
sv: <strong>VARNING:</strong> om du har matat in bild- eller filsökvägar manuellt i textfält (till exempel i textområden eller redigerare av typen WYSIWYG) kommer omdöpning av filerna att bryta dessa referenser. Eftersom det inte för närvarande finns någon automatisk väg att ordna hänvisade filer i textsammanhang är det en väldigt god idé att i förhand säkerhetskopiera databasen och katalogen %files. Moduler som kommer åt filer genom att använda dess interna system-ID påverkas inte.

en: Transliterate file names during upload.
sv: Skriv om filnamn under uppladdning.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
sv: Aktivera för att konvertera filnamn till alfabetet US-ASCII för gränsöverskridande kompatibilitet.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
sv: Detta är en rekommenderad inställning för att förhindra problem med skiftlägesokänsliga filsystem. Det har ingen effekt om omskrivning har inaktiverats.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Row class
sv: Klass för rad

en: Node picture display style
sv: Visningsstil för bild i nod

en: This will set the picture size when viewing a node post.
sv: Detta kommer att ställa in bildstorleken vid visning av ett nodinlägg.

en: Copy source
sv: Kopiera källa

en: Hide on-page translation from you
sv: Dölj direktöversättning på sidan från dig

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
sv: Om detta är aktiverat kommer ett meddelande om lyckad inloggning att visas vid inloggning.

en: Access Denied / User log in
sv: Åtkomst nekad/användarinloggning

en: Log in/Register
sv: Inloggning/registrering

en: Log in successful for %name.
sv: Inloggning lyckades för %name.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: File attach from server directory
sv: Bifoga filer från katalog på server

en: File attach
sv: Bifoga filer

en: Select a file from a directory on the server.
sv: Välj en fil från en katalog på servern.

en: File attach settings
sv: Inställningar för bifogning av filer

en: File attach allows for selecting a file from a directory on the server, commonly used in combination with FTP.
sv: Bifogning av filer tillåter dig att välja en fil från en katalog på servern. Används vanligen i kombination med FTP.

en: This file source will ignore file size checking when used.
sv: Denna källfil kommer att ignorera kontroll av filstorlek när den används.

en: File attach path
sv: Sökväg för bifogade filer

en: The directory within the <em>File attach location</em> that will contain attachable files.
sv: Katalogen inom <em>Lagringsplats för bifogade filer</em> som kommer att innehålla bifogningsbara filer.

en: File attach location
sv: Lagringsplats för bifogade filer

en: Within the files directory
sv: Inom filkatalogen

en: Absolute server path
sv: Komplett sökväg på server

en: The <em>File attach path</em> may be with the files directory (%file_directory) or from the root of your server. If an absolute path is used and it does not start with a "/" your path will be relative to your site directory: %realpath.
sv: <em>Sökvägen för bifogade filer</em> får ligga inom filkatalogen (%file_directory)  eller direkt under roten på din server. Om en komplett sökväg används och den inte börjar med en "/" kommer din sökväg att vara relativ till din webbplats katalog: %realpath.

en: Move the file directly to the final location
sv: Flytta filen direkt till slutdestinationen

en: Leave a copy of the file in the attach directory
sv: Lämna en kopia av filen i katalogen för bifogning

en: Specified file attach path must exist or be writable.
sv: Angiven sökväg för bifogning av filer måste existera eller vara skrivbar.

en: This method may be used to attach files that exceed the file size limit. Files may be attached from the %directory directory on the server, usually uploaded through FTP.
sv: Denna metod kan användas för att bifoga filer som överskrider begränsningen av filstorlek. Filer kan bifogas från katalogen %directory på servern. Vanligtvis är de uppladdade genom FTP.

en: A file attach directory could not be located.
sv: En katalog för bifogning av filer kunde inte hittas.

en: Please check your settings for the %field field.
sv: Var vänlig kontrollera dina inställningar för fältet %field.

en: There currently no files to attach.
sv: Det finns för närvarande inga filer att bifoga

en: -- Select file --
sv: -- Välj fil --

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Största textlängd för en komponent i aliaset (till exempel [title]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den största möjliga längden. Läs <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för mer information.

en: The field %name is not a valid number.
sv: Fältet %name är inte ett giltigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
sv: Fältet %name får inte vara större än @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
sv: Fältet %name får inte vara kortare än @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
sv: Fältet <em>strängar att ta bort</em> får inte innehålla HTML. Se till att inaktivera redigerare av typen WYSIWYG för detta fält.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
sv: Välj sökvägstyperna att generera URL-alias för där de saknas

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Skapade 1 URL-alias.
sv[1]: Skapade @count URL-alias.

en: language neutral
sv: språkneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar till @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterade alias för nod @nid.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterade alias för term @tid.

en: Forum paths
sv: Sökvägar till forum

en: Updated alias for forum @tid.
sv: Uppdaterade alias för forum @tid.

en: User paths
sv: Sökvägar till användare

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterade alias för användare @uid.

en: Blog paths
sv: Sökvägar till bloggar

en: Updated alias for blog user @uid.
sv: Uppdaterade alias för blogganvändare @uid.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 nod.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count noder.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 term.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count termer.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 användarkonto.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count användarkonton.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
sv: Du har konfigurerat @name att vara avskiljare och att tas bort när det hittas i strängar. Detta kan orsaka problem med dina mönster, speciellt med ersättningstecknet "term:path". Du bör troligen sätta åtgärden för @name som "ersätt med avskiljare".

en: Updated by !name on @date
sv: Uppdaterad av !name den @date

en: Inline diff
sv: Radvis skillnad

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
sv: Du måste aktivera blocket "Radvis skillnad" för att använda denna funktion

en: @revision by @name
sv: @revision av @name

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
sv: Att göra: Lägga till en beskrivande text här som skall visas i användargränssnittet.

en: Year range
sv: Årsintervall

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: Revisions for @title
sv: Versioner för @title

en: No projects or languages to update.
sv: Inga projekt eller språk att uppdatera.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
sv: Välj ett eller flera språk att ladda ned och uppdatera. Om du inte väljer någon kommer alla att uppdateras.

en: Refresh information
sv: Uppdatera information

en: Cannot find any translation updates.
sv: Kan inte hitta några uppdaterade översättningar.

en: Fetched information about available updates from the server
sv: Hämtade information om tillgängliga uppdateringar från servern

en: Update source
sv: Källa för uppdatering

en: Never (manually)
sv: Aldrig (manuell)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du automatiskt vill leta efter uppdaterade översättningar för installerade moduler och teman.

en: Store downloaded files
sv: Lagra nedladdade filer

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
sv: Uppdaterade översättningar ersätter nuvarande, nya kommer att läggas till.

en: Local files and remote server.
sv: Lokala filer och fjärransluten server.

en: Local files only.
sv: Enbart lokala filer.

en: Remote server only.
sv: Enbart fjärransluten server.

en: Remote update available
sv: Uppdatering från fjärransluten server tillgänglig

en: Local update available
sv: Lokal uppdatering tillgänglig

en: No information
sv: Ingen information

en: Updating translation.
sv: Uppdaterar översättning.

en: Downloading and importing files.
sv: Laddar ned och importerar filer.

en: Error importing translations.
sv: Misslyckades importera översättningar.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
sv: Laddade ned %download_link til %tmpfile utan problem

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
sv: Fel vid skapande av temporär fil för nedladdning i %tmpdir. Extern fil är %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
sv: Lista på senaste importerade översättningar och tillgängliga uppdateringar för varje aktiverat projekt och språk.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
sv: Om det finns tillgängliga uppdateringar kan du klicka på "Uppdatera" för att ladda ned och importera dem på en gång, eller så kan du redigera konfigurationen för dem att laddas ned automatiskt på sidan <a href="@update-settings">Inställningar för uppdateringar</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
sv: Detta är inställningarna för systemet att uppdatera översättningar automatiskt. Se administrationssidan <a href="@update-admin">Uppdateringar av översättningar</a> för att uppdatera dina översättningar på en gång.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
sv: Ingen information finns tillgänglig om eventuella nya eller uppdaterade översättningar för nuvarande installerade moduler och teman. För att leta efter nya uppdateringar kan du behöva <a href="@run_cron">köra schemalagda aktiviteter</a> eller så kan du <a href="@check_manually">söka manuellt</a>. Observera att sökning efter tillgängliga uppdateringar kan ta lång tid så ha tålamod.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
sv: Kontrollerade automatiskt @checked översättningar, uppdaterade @updated.

en: Automatic update configuration
sv: Konfiguration för automatisk uppdatering

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
sv: Det finns nya eller uppdaterade översättningar tillgängliga för nuvarande installerade moduler och teman. Du kan besöka sidan <a href="@check_manually">uppdateringar för översättningar</a> för att se uppdateringar.

en: Error opening socket @socket
sv: Fel vid öppnande av socket @socket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen är felaktigt konfigurerad. Detta kan orsakas av problem med fil- eller katalogbehörigheterna. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Missing text format: %format.
sv: Saknat textformat: %format.

en: Administrative overlay
sv: Administrativt lager

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Om aktiverad så kommer enbart användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Använd webbplatsen i underhållsläge" kunna komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se meddelandet nedan som kan konfigureras. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen för filuppladdning där bilder kommer att sparas

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Web Property ID
sv: ID för webbsida

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
sv: Detta ID är unikt för varje webbplats som du vill spåra separat, och är på formen UA-xxxxxxx-yy. För att få ett ID för webbidan, <a href="@analytics">registrera din webbplats med Google Analytics</a>, eller om du redan har registrerat din webbplats, gå till sidan Inställningar för Google Analytics för att se ID-numret bredvid varje webbplatsprofil. <a href="@webpropertyid">Hitta mer information i dokumentationen</a>.

en: You can select multiple values.
sv: Du kan välja flera värden.

en: Anonymize visitors IP address
sv: IP-adress för gäster.

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
sv: Kod i den här textrutan kommer att läggas till <strong>innan</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som länk" i "länksökväg", måste du aktiverat detta alternativ.

en: At least @a
sv: Åtminstone @a

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
sv: Om du inte använder en redigerare av typen WYSIWYG kommer denna funktion att låta dig lägga till bilder eller filer som <strong>HTML-kod i vilket rent texområde som helst</strong>. Ange <strong>kommaseparerade ID:n för textfält</strong> där du vill aktivera en länk till IMCE. Tecknet "*" är jokertecken. Fingervisning: ID för fältet brödtext startar i de flesta typer av noder med "edit-body*".

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
sv: IMCE hanterar alla filer under privata filkatalogen utan att tillämpa några åtkomstbegränsningar. Detta tillåter gäster att få åtkomst till vilken fil som helst (/system/files/filnamn) om det inte finns en modul som begränsar tillgång till filerna. Här kan du inaktivera denna funktion.

en: Change view
sv: Ändra vy

en: Access Bulk Exporter
sv: Tillgång till massexportör

en: Export various system objects into code.
sv: Exportera olika systemobjekt till kod.

en: Administer access rulesets
sv: Administrera uppsättningar av åtkomstregler

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
sv: Lägga till, ta bort och redigera uppsättningar av åtkomstregler.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: Link 1
sv: Länk 1

en: Link 2
sv: Länk 2

en: Link 3
sv: Länk 3

en: Drop Down Menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Click to Drop Down
sv: Klicka för rullgardinsmeny

en: Click to Collapse
sv: Klicka för att fälla ihop

en: Collapsible Div
sv: Hopfällbar div

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: Administer custom content
sv: Administrera anpassat innehåll

en: Allows a user to access the !link.
sv: Beviljar en användare åtkomst till !link.

en: View administrative links on Panel panes
sv: Visa administrativa länkar på Panelrutor

en: Configure access settings on Panel panes
sv: Konfigurera åtkomstinställningar på Panelrutor

en: Use the Panels In-Place Editor
sv: Använd Panels redigerare

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
sv: Beviljar en användare att använda Panels redigerare.

en: Configure advanced settings on Panel panes
sv: Konfigurera utökade inställningar på Panelrutor

en: Administer Panels layouts
sv: Administrera Panels layouter

en: Configure caching settings on Panels
sv: Konfigurera inställningar för cachning på Panels

en: Use on-page translation
sv: Använd direktöversättning på sidan.

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
sv: Gör det möjligt att översätta gränssnittet för Drupal direkt på sidan.

en: Submit translations to localization server
sv: Skicka in översättningar till språkanpassningsserver.

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
sv: Tillåter användare att skicka in översättningar till en fjärransluten språkanpassningsserver.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
sv: Du bör tillhandahålla en serveradress, såsom http://localize.drupal.org

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
sv: Beviljar åtkomst till fliken "Resultat" på allt innehåll för webbformulär. Vanligtvis är det endast administratörer som har denna behörighet.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
sv: Beviljar tillgång till fliken "Resultat" till författaren som har skapat det aktuella innehållet för webbformulär.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter redigering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis så har endast administratörer denna behörighet.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter radering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis har endast administratörer denna behörighet.

en: Webform: !title
sv: Webformulär: !title

en: Form only
sv: Endast formulär

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
sv: Visningsläget bestämmer hur mycket av webbforumlär som skall synas inom blocket.

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML

en: Redirection location
sv: Plats för omdirigering

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
sv: Välj vart användaren skall omdirigeras när formuläret skickats in.

en: Confirmation page
sv: Sida för bekräftelse

en: No redirect (reload current page)
sv: Ingen omdirigering (ladda om aktuell sida)

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: Select keys
sv: Välj nycklar

en: Full, human-readable options (values)
sv: Fullständig, läsbara alternativ (värden)

en: Short, raw options (keys)
sv: Förkortad, obearbetad (nycklar)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
sv: Välj vilken av alternativen som ska visas från paren nyckel|värde.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: CAPTCHA placement caching
sv: Placeringscache av CAPTCHA

en: Human-readable name
sv: Människoläsbart namn

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
sv: Rapportera information om fel svar till <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
sv: Administrera inställningar för CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
sv: Hoppa över CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
sv: Användare med den här behörigheten kommer inte att erbjudas en CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
sv: Välj de fonter som skall användas för texten i bild-CAPTCHA. Förutom de tillhandahålla förvalda, så kan du också använda dina egna fonter av typen TrueType (med filändelsen .ttf) genom att lägga dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Enable Colorbox inline
sv: Aktivera radvis Colorbox

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
sv: Det här möjliggör att anpassade länkar kan öppna radvis innehåll i en Colorbox. Lägg till klassen "colorbox-inline" till länken och bygg URL:en så här: "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Andra moduler kan komma att aktivera detta för enkel integrering med Colorbox.

en: Stockholm Syndrome
sv: Stockholmssyndrom

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange höjden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange bredden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen %destination är felaktigt konfigurerad.

en: Static Title
sv: Statisk text

en: Static title
sv: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
sv: Denna titel kommer alltid användas om &ldquo;Statisk titel&rdquo; är vald ovan.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
sv: En förvald titel måste tillhandahållas om titeln är ett statiskt värde.

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Access Backup and Migrate
sv: Åtkomst till säkerhetskopiera och flytta

en: Access the Backup and Migrate admin section.
sv: Åtkomst till administrationssektionen för säkerhetskopiera och flytta.

en: Perform a backup
sv: Utför en säkerhetskopiering

en: Back up any of the available databases.
sv: Säkerhetskopiera alla tillgängliga databaser.

en: Access backup files
sv: Åtkomst till säkerhetskopior

en: Access and download the previously created backup files.
sv: Åtkomst till och hämta tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Delete backup files
sv: Radera säkerhetskopior

en: Delete the previously created backup files.
sv: Radera tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Restore the site
sv: Återställ webbplatsen

en: Restore the site's database from a backup file.
sv: Återställ webbplatsens databas från en säkerhetskopia.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
sv: Redigera profiler, schemaläggningar och mål för säkerhetskopiera och flytta.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
sv: Kunde inte flytta katalogen med säkerhetskopior till din privata mapp. Var vänlig bekräfta filrättigheterna och flytta katalogen %from till %to

en: file system settings
sv: inställningar för filsystem

en: @title Files
sv: Filer @title

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
sv: Misslyckades med att hämta information om tillgängliga uppdateringar från servern.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
sv: En sökväg relativ till Drupals installationskatalog där översättningsfiler kommer att lagras, till exempel "sites/all/translations". Sparade översättningsfiler kan återanvändas av andra installationer. Om lämnat tomt kommer inte nedladdade översättningar att sparas.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
sv: Inte sparad lokalt på grund av ogiltigt HTML-innehåll.

en: Translation saved locally.
sv: Översättning sparad lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
sv: Översättning togs bort lokalt utan problem.

en: Unknown error while saving translation locally.
sv: Okänt fel vid sparande av översättning lokalt.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
sv: Du kan dela ditt arbeta med  !l10n_server om du ställer in din API-nyckel på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
sv: Inte sparat på grund av att källsträngen saknas.

en: Not saved due to missing form values.
sv: Inte sparat på grund av saknat formulärsvärde.

en: Not saved due to insufficient permissions.
sv: Inte sparat på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Added l10n_status field to locales_target.
sv: Lade till fält l10n_status till locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
sv: Ordnande potentiell fältkonflikt med l10n_status i locales_target.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
sv: Varje inlagd översättning kommer också att läggas till denna server. Vi föreslår att du anger <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> för att dela med den stora gemenskapen Drupal erbjuder. Se till att ställa in API-nyckel i användarkontots inställningar för varje användare som kommer att delta i översättningar.

en: Translation sent and accepted by @server.
sv: Översättning skickad och godkänd av @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
sv: Översättning nekades av @server. Orsak: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
sv: Anslutningen med @server bröts med följande felmedelande: %error_code: %error_message.

en: Auto resize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
sv: Tilldela profiler till användarroller för tillgängliga filsystem. Ditt förvalda filsystemet är %namn.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
sv: Observera att modulen CAPTCHA inaktiverar <a href="!performance_admin">sidcachning</a> på sidor som innehåller en utmaning i form av CAPTCHA.

en: Multi-day style
sv: Flerdagssti

en: Display multi-day item as a single column
sv: Visa flerdagsposter som en enstaka kolumn.

en: Display multi-day item as a multiple column row
sv: Visa flerdagsposter som en flerradig kolumn.

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
sv: Om valt, poster som spänner över fler dagar kommer att visas eom en flerradig kolumn. Om inte valt kommer poster att visas som en enstaka kolumn.

en: Overlapping time style
sv: Överlappande tidsstil

en: Do not display overlapping items
sv: Visa inte överlappande poster

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Asc
sv: Stigande

en: Subdirectory
sv: Underkatalog

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
sv: Välj vilken bildstil som skall användas för att visa bilder i en Colorbox.

en: Node image style
sv: Bildstil för nod

en: Colorbox image style
sv: Bildstil för Colorbox

en: Node image style: @style
sv: Bildstil för nod: @style

en: Node image style: Original image
sv: Bildstil för nod: Ursprunglig bild

en: Colorbox image style: @style
sv: Bildstil för Colorbox: @style

en: Colorbox image style: Original image
sv: Bildstil för Colorbox: Ursprunglig bild

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Popupinnehåll för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enlig "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Bildtext för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: Page title that will be used on the <a href="@link">site map page</a>.
sv: Sidtitel som kommer att användas på sidan <a href="@link">översikt över webbplats</a>.

en: Specify how many subcategories should be included on the categorie page. Enter "all" to include all subcategories, "0" to include no subcategories, or "-1" not to append the depth at all.
sv: Ange hur många underliggande kategorier som skall inkluderas på kategorisidan. Ange "all" för att inkludera alla underliggande kategorier, "0" för inga underliggande kategorier, eller "-1" för att inte inkludera något djup alls.

en: Only show categories whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
sv: Visa endast kategorier vars nodantal är större än detta tröskelvärde. Sätt till -1 för att inaktivera.

en: Only show forums whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
sv: Visa endast forum vars nodantal är större än detta tröskelvärde. Sätt till -1 för att inaktivera.

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: Feed Item ID
sv: ID för innehållsflödets post

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Approved comment
sv: Godkända kommentarer

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa den senaste kommentaren för en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: En nods senaste kommentar.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En vokabulär för taxonomi som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på vokabulärets taxonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med detta vokabulär för taxonomin, vanligtvis eftersom den är i en fil på vokabulärets taxonomi.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Maskinläsbart namn för vokabuläret en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret som fältet "Taxonomi: term" är, och kan orsaka dubletter.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga förhandsvisningar av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Term name converted to Term ID
sv: Namn på term konverterat till ID för term

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: Use Slave Server
sv: Använd slavserver

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta kommer att göra att databasfrågan försöker ansluta till en slavserver om den finns tillgänglig. Om ingen server finns är angiven eller tillgänglig kommer det att falla tillbaka till den förvalda servern.

en: Field Language
sv: Språk för fält

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
sv: Detta värde kommer att visas som HTML-attribut för sammanfattning av tabell. Ange detta för bättre åtkomst till din webbplats.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: Field translation
sv: Fältöversätting

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The picture of the user.
sv: Bilden för användaren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: @category @type field.
sv: Fält @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: %element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Status of this form
sv: Status för detta formulär

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Rollen %authenticated avser alla inloggade användare, oavsett vilken roll de har tilldelats.

en: Content paths
sv: Sökvägar för innehåll

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster (gäller för alla innehållstyper med tomma mönster nedan)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla innehållstyper @nod_type med tomma mönster nedan)

en: Term field
sv: Termfält

en: Approve link
sv: Länk för godkännande

en: View help topics
sv: Visa ämnen med hjälp

en: View help popups
sv: Visa popuper med hjälp

en: View help index
sv: Visa index med hjälp

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
sv: Största antal poster som syns i kalenderrutan, används för att undvika att kalendrarna expanderar allt för mycket om det är många poster på en och samma dag.

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visa tid sedan med @interval enheter.

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Configure the Date Popup settings.
sv: Konfigurera inställningarna för Date Popup

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add addition
sv: Lägg till tillägg

[ctx: date_order]
en: Every
sv: Varje

[ctx: day_name]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_name]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
sv: lördag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
sv: Den här funktionen fungerar inte ännu för version 7 av Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
sv: Intervall av tillåtna år, äldsta till nyaste. "-1:+1" innebär att äldsta datumet är ett år tillbaka och nyaste är ett år framåt från nuvarande år.

en: Your content type @name has been created.
sv: Din innehållstyp @name har skapats.

en: Your date field @name has been created.
sv: Ditt datumfält @name har skapats.

en: Administer date tools
sv: Administrera datumverktyg

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. !date_wizard gör det enklare att skapa enkla innehållstyper för datum och relaterade kalendrar.

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett datumfält från Views !base_table genom ett datumargument, använder alla vanliga ISO-format för datum/period (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: Administer Google Analytics
sv: Administrera Google Analytics

en: Not tracked
sv: Spåras inte

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: Host entity
sv: Värdobjekt

en: Migrated IMCE files.
sv: Migrerade IMCE-filer.

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Panes
sv: Rutor

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: Multiple top-level domains
sv: Flera toppdomäner

en: List of top-level domains
sv: Lista över toppdomäner

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: Standard node fields
sv: Grundläggande nodfält

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Block format
sv: Blockformat

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Show "Save draft" button
sv: Visa knappen "Spara utkast"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
sv: Låter användarna spara och slutföra formuläret vid ett senare tillfälle. Detta alternativ är endast tillgängligt för inloggade användare.

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: Underscore
sv: Understreck

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: Edit this view to add a display.
sv: Redigera denna vy för att lägga till en visning

en: Add view from template
sv: Lägg till vy från mall

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot, kommer filtret att ignoreras. Det vill säga "alla värden"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt vyn och andra titlar för argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåll länkstig

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på länkstig som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att korta ned fältet till en längsta längd av tecken

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Save & exit
sv: Spara och avsluta

en: Continue & edit
sv: Fortsätt och redigera

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
sv: Din vy sparades. Du kan redigera den från listan nedan.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta vyn.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta dina ändringar.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
sv: Ändra visningen/visningarna på din vy nedan eller lägg till en ny visning.

en: edit view name/description
sv: redigera namn/beskrivning på vy

en: analyze view
sv: analysera vy

en: clone view
sv: klona vy

en: export view
sv: exportera vy

en: revert view
sv: återställ vy

en: delete view
sv: radera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: @display_title details
sv: Detaljer för @display_title

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: View name and description
sv: Namn och beskrivning på vy

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: Ett beskrivande människoläsbart namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna.

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Show filters on the list of views
sv: Visa filter på listan över vyer

en: Show advanced help warning
sv: Visa utökad varningshjälp

en: Always show the master display
sv: Visa alltid huvudvisningen

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
sv: Avancerade användare av Views kan välja att se huvud- (det vill säga standard-) visningen.

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
sv: Visa avancerade visningsinställningar som standard, till exempel relationer och sammanhängande filter.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Disable JavaScript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
sv: Om du har problem med JavaScript, kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande vara användbart utan JavaScript. Det är bara inte lika bra.

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet som innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel", etc.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
sv: Huruvida innehållet är lanserat på förstasidan eller ej.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägen med alias till detta innehåll.

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en version av innehåll till användaren som skapade versionen.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versionens ID av versionens innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som antingen inte är översatt eller är den ursprungliga versionen av en översättningsuppsättning.

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningens status för innehållet - huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Provide a simple link to cancel the user.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att avbryta användaren.

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till dess version av innehåll

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskinläsbara namn.

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare har åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Include untranslated content
sv: Inkludera ej översatt innehåll

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera för att visa annan text för gäster.

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av värde för användarfilter att tillåta

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda cachemekanismen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Block caching
sv: Cachning av block

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas för sammanhängande filtreringar: Till exempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer det aktuella sammanhängande filtreringsvärdet att visas som förvalt alternativ i snabbmenyn, om tillämpligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen dold för en tom vy. Med det här alternativet är det möjligt att visa en tom tabell med texten i den.

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: förhandsvisningar

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Report and troubleshoot field permissions.
sv: Rapportera felsök behörigheter till fält.

en: Set field-level permissions to create, update or view fields.
sv: Ställ in behörigheter per fält för att skapa, uppdatera eller visa fält.

en: Administer field permissions
sv: Administrera behörigheter för fält

en: Manage field permissions and field permissions settings.
sv: Hantera behörigheter och inställningar för fält.

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Colorbox plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogrammet Colorbox

en: The location where Colorbox plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
sv: Platsen där insticksprogrammet Colorbox är installerad. Relativa sökvägar är från Drupals grundsökväg.

en: Show links and open them in a Colorbox
sv: Visa länkar och öppna dem i Colorbox.

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
sv: Visa länkar för "Skapa nytt konto" (om tillåtet) och "Begär nytt lösenord" nedanför inloggningsformuläret.

en: File Field Sources
sv: Källor för filfält

en: Extends File fields to allow referencing of existing files, remote files, and server files.
sv: Utökar filfält att tillåta hänvisning av existerande filer, fjärrfiler, och filer på server.

en: The file could not be transferred because the temporary directory is not writable.
sv: Filen kunde inte överföras eftersom den tillfälliga katalogen inte är skrivbar.

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: !available (!percent%) of !total
sv: !available (!percent%) av !total

en: References list
sv: Lista av referenser

en: Defines common base features for the various reference field types.
sv: Anger gemensamma basfunktioner för olika typer av referensfält.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över noder som kan refereras kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) genom att använda visningstypen "Referenser".

en: Important D6 migration note:
sv: Viktig information om flytt från D6:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
sv: Fältet är för närvarande konfigurerat att använda "Huvudvisningen" för vyn %view_name.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
sv: Det rekommenderas starkt att du: <br />- redigerar denna vy och skapar en ny visning med visningstypen "Referenser", <br />- uppdatera fältets inställningar för att uttryckligen välja rätt vy och visning.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
sv: Fältet kommer att fungera korrekt tills dess, men genom att skicka in detta formulär kan det oavsiktligt ändra fältets inställningar.

en: Views - Nodes that can be referenced
sv: Vyer - Noder som kan refereras

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
sv: Välj den vy och visning som väljer noder som kan hänvisas. <br />Endast vyer med en visning av typ "Referenser" är valbara.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera en nod.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande noder kommer att visas.</li></ul>

en: No eligible view was found.
sv: Ingen berättigade vy hittades.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som en länk till nodsidan.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som ren text.

en: Rendered node
sv: Genererad nod

en: Display the referenced node in a specific view mode
sv: Visa den hänvisade noden i ett specifikt vyläge

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara noder som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret på en hänvisad användare som ett heltalsvärde.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över användare som kan hänvisas kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) med visningstypen "Referenser".

en: Views - Users that can be referenced
sv: Vyer - Användare som kan hänvisas

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Hänvisningsbara roller" och "Hänvisningsbara statusar" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande användare på formuläret för att skapa/redigera en användare.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande användare kommer att visas.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
sv: %name: den här användaren kan inte hänvisas.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som en länk till användarens profilsida.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som ren text.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara användare som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: Localization update
sv: Uppdatering av språkanpassning

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
sv: Tillhandahåller automatisk nedladdning och uppdatering av översättningar.

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Determines the placement of the component's label.
sv: Bestämmer placeringen av komponentens etikett.

en: Save component
sv: Spara komponent

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Delete translation
sv: Radera översättning

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> på denna sida.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> i denna vy.

en: Select all !row_count in this view.
sv: Valde alla !row_count i denna vy.

en: Select only !row_count in this page.
sv: Välj enbart !row_count på denna sida.

en: Select all items on this page
sv: Välj alla poster på denna sida

en: Select all items on all pages
sv: Välj alla poster på alla sidor

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
sv: Möjliggör ett sätt att välja flera rader och bifoga funktioner på dem.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>$entity</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara $entity när förändringen är klar.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
sv: Tillhandahåll en kryssruta för att välja raden för hopsamlade funktioner.

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: View: @view: @display
sv: Vy: @view: @display

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
sv: Mått måste anges i formatet <kbd>BREDDxHÖJD</kbd>.

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Contact category
sv: Kategori för kontakt

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för modulen <a href="!url">Redirect</a> berör huruvida en omdirigering skapas när ett alias raderas eller ej

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera modulen <a href="!url">Redirect</a> för att erhålla omdirigeringar när dina alias ändras.

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen "url_alias" i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Path module form elements
sv: Formulärelement för modulen Path

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
sv: Denna vy har uppdaterats automatiskt för att ordna saknade relationer. Medan denna vy fortsättningsvis fungerar. bör du kontrollera att de automatiska uppdateringarna är korrekta och spara denna vy.

en: reorder displays
sv: ändra ordning på visningar

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: radera @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: undo delete of @display_title
sv: ångra radering av @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
sv: Den vyn är inte kompatibel med denna version av Views. Om du har en vy från Views 1 måste du gå till en installation av Drupal 6 och importera den där.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som också är ett sökvägsalias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 dubblett lagring för varje kommentar. Vanligtvis är det bättre att skapa en kommentarsvy istället om du behöver detta.

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: The user that uploaded the file.
sv: Användaren som laddade upp filen.

en: The taxonomy vocabulary description
sv: Beskrivningen för taxonomivokabulären

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet för taxonomitermen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med en @field inställd för termen.

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet objekt att visa. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL:en.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Vid behov, lägg till fältspråkets villkor till databasfrågan

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det aktuella kontextuella filtervärdet

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: Wysiwyg profile
sv: WYSIWYG-profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
sv: Tillåter att redigera innehåll med redigerare från klientsida.

en: Please select at least one item.
sv: Var vänlig välj åtminstone en post.

en: Pass ids as arguments to a page
sv: Skicka med ID-nummer som argument till en sida

en: Check this box to restrict selection to a single value.
sv: Kryssa för denna ruta för att begränsa urvalet till ett enstaka värde.

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: Override label
sv: Åsidosätt etikett

en: Show available tokens
sv: Visa tillgängliga ersättningstecken.

en: Line !line
sv: Rad !line

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
sv: Det här möjliggör att anpassade länkar kan öppna formulär och sökvägar i en Colorbox. Lägg till klassen "colorbox-load" till länken för att bygga URL:en som den här för formulär: "/colorbox/form/[form_id]?destination=en_sökväg&width=500&height=500", och så här för sökvägar: "[path]?width=500&height=500&iframe=true" eller "[path]?width=500&height=500" om du inte vill ha en Iframe. Andra moduler kan komma att aktivera detta för enkel integrering med Colorbox.

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
sv: Denna lista hämtades för !time sedan. !refresh

en: !name Backup Options
sv: Alternativ för säkerhetskopiering !name

en: Check number of results returned by a VBO View
sv: Kontrollera antal resultat som returneras av en VBO-vy

en: View and display
sv: Vy och visning

en: Select the VBO view and display you want to check
sv: Välj den VBO-vy och visning som du vill kontrollera

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
sv: Argument som skall skickas med till vyn, en per rad. Du får använda mönster för ersättningstecken.

en: Minimum number of results
sv: Minsta antal resultat

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
sv: Detta villkor returnerar SANT om vyn har åtminstone det givna antalet resultat.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
sv: Välj den vy och visning som du vill använda för att skapa en lista.

en: A list of entities
sv: En lista av enheter

en: Execute %label
sv: Utför %label

en: Execute action %label (!key).
sv: Utför åtgärd %label (!key).

en: Set parameters for %operation
sv: Ställ in parametrar för %operation

en: Perform %operation on @type !entity_id.
sv: Utför %operation på @type !entity_id.

en: Enqueued the selected operation (%operation).
sv: Köade den valda funktionen (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %operation på @type %title på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Performed %operation on @type %title.
sv: Genomförde %operation på @type %title.

en: An attempt by user %user to run operation %operation was blocked due to insufficient permissions.
sv: Ett försök av användare %user att genomföra funktion %operation spärrades på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Rules component
sv: Regelkomponent

en: Number of entities to load at once
sv: Antal enheter att ladda på en och samma gång

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
sv: Förbättra utförandeprestanda på bekostnad av minnesanvändning. Sätt till "1" om du har problem.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
sv: Köa funktionen istället för att utföra den direkt

en: Provide label
sv: Tillhandahåll etikett

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Present view results as a Calendar.
sv: Presenterar vyresultat som en kalender.

en: Displays each selected node as a Calendar item.
sv: Visa varje vald nod som en kalenderpost.

en: Upcoming events block
sv: Block för kommande händelser

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
sv: Insticksprogrammet för kalenderrad kommer att formatera vyresultatet som kalenderobjekt. Se till att denna visning har ett format av typ "Kalender" och använder ett kontextuellt filter av typ "datum", annars kommer inte detta insticksprogram att fungera på rätt sätt.

en: Legend Colors
sv: Färger för teckenförklaring

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
sv: Ange ett hexadecimalt färgvärde (såsom #ffffff) att använda i kalenderns teckenförklaring för varje innehållstyp. Poster med tomma värden kommer inte att ha någon rand i kalendern och kommer inte att läggas till teckenförklaringen.

en: Stripes
sv: Ränder

en: Add stripes to calendar items.
sv: Lägg till ränder till kalenderposter.

en: Based on Content Type
sv: Baserat på innehållstyp

en: Based on Taxonomy
sv: Baserat på taxonomi

en: Based on Organic Group
sv: Baserat på Organic Group

en: Calendar type
sv: Typ av kalender

en: Display as mini calendar
sv: Visa som minikalender

en: Display the mini style calendar, with no item details. Suitable for a calendar displayed in a block.
sv: Visa minikalendern, med inga detaljer om poster. Användbart för en kalender visad i ett block.

en: Custom groupby times cannot be empty.
sv: Anpassad gruppera på tid får inte vara tom.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
sv: Är du säker på att du vill genomföra %operation på de valda alternativen?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
sv: Du valde <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
sv: Genomför %operation på de valda objekten...

en: Performed %operation on @items.
sv: Genomförde %operation på @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
sv: Genomförde hopsamlad  %operation på @items.

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected items.
sv: Kryssa för denna ruta för att låta Drupal visa ett meddelande med resultatet av de bearbetade valda objekten.

en: Operation settings
sv: Inställningar för funktion

en: The entered date must be @start_date or later.
sv: Det valda datumet måste vara @start_date eller senare.

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Also known as %labels.
sv: Också känt som %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The @part is missing.
sv: @part saknas.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
sv: Tillhandahåller stöd för att importera till datumfält med modulen Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: E.g., @date
sv: Till exempel, @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup gör det möjligt för manuellt tidsinlägg eller tidsväljning med användning av ett insticksprogram av typen jQuery. Modulen Date levereras med en förvald tidsväljare av typen jQuery som redan är installerad. Modulen stöder även en nedrullningsbar tidsväljare som måste laddas ned separat. Den nedrullningsbara tidsväljaren visas inte som ett alternativ förrän koden finns i mappen "libraries". Om du inte vill använda en tidsväljare av typ jQuery kan du välja alternativet "Manuell tidsinmatning" nedan och användarna kommer istället få ett vanligt textfält.</p>

en: Use dropdown timepicker
sv: Använd nedrullningsbar tidsväljare

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
sv: <p>För att installera nedrullningsbar tidsväljare, skapa en katalog <code>!directory</code> i din installation av webbplatsen. Besök sedan <a href="@download">@download</a>, ladda ned den senaste kopian och packa upp den. Du kommer att se filer med namn som jquery.timepicker-1.1.2.js och jquery.timepicker-1.1.2.css. Döp om dem till jquery.timepicker.js och jquery.timepicker.css och kopiera dem till <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Popupkalendern för datum innehåller en del CSS för IE6 som bryter validering av CSS. Eftersom IE 6 nu är ersatt av IE 7, 8 och 9, har den särskilda CSS:en för IE 6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du upptäcker att du behöver den CSS:en trots allt, kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Titta på hur temat Garland lägger till särskild CSS enbart för IE i sin fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "slutdatum".

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
sv: Namnet på innehållstypen skall vara högst 12 tecken långt vid användande av det för att skapa en kalender och block.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
sv: Fältnamnet skall vara högst 26 tecken långt.

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: No tokens available
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga

en: Token registry caches cleared.
sv: Registercache för ersättningstecken tömdes.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: Token registry
sv: Register för ersättningstecken

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
sv: Listan på tillgängliga ersättningstecken som kan användas i e-postmeddelanden finns nedan.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
sv: Följande ersättningstecken eller typer är inte angivna som arrayer:

en: The following token types do not have any tokens defined:
sv: Följande typer av ersättningstecken har inga ersättningstecken angivna:

en: The following token types are not defined but have tokens:
sv: Följande typer av ersättningstecken är inte angivna, men har ersättningstecken:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
sv: Följande ersättningstecken eller typer anges av flera moduler:

en: Problems detected
sv: Problem som upptäckts

en: Private fields are shown only to users with results access.
sv: Privata fält visas bara för användare med behörighet att visa resultat.

en: Download range options
sv: Alternativ för nedladdningsomfång

en: All submissions
sv: Alla inlägg

en: Only new submissions since your last download
sv: Endast nya inlägg sedan din senaste nedladdningen

en: Only the latest
sv: Endast de senaste

en: All submissions starting from
sv: Alla inlägg med början från

en: Is empty
sv: Är tom

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
sv: Tillåt användaren att ange ett länkattribut för "titel"

en: Default link 'title' Attribute
sv: Förvalt länkattribut för "titel"

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
sv: Vid utmatning kommer länkar använda detta attribut för "titel" om användaren inte tillhandahåller en, och när den inte är samma som länktexten. Läs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> för likheter med länkar. Värden för ersättningstecken kommer att evalueras.

en: Link "title" attribute
sv: Länkattribut för "titel"

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
sv: Inställningar för instans har ställts in med data från fältinställningarna.

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll text att visa om detta fält inte returnerar något resultat. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Create an archive of selected files
sv: Skapa ett arkiv av valda filer

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
sv: Ett arkiv har skapats och kan laddas ned från: !url

en: The name of the archive file.
sv: Namnet på den arkiverade filen.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
sv: Välj var arkivet skall lagras. Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
sv: Tillfälliga filer äldre än sex timmar tas bort när schemalagda aktiviteter körs.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till. En kommaseparerad lista av ID-nummer kommer att läggas till.

en: Enable "Select all items on all pages"
sv: Aktivera "Välj alla alternativ på alla sidor"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
sv: Kryssa för denna ruta för att aktivera möjligheten att välja alla alternativ på alla sidor.

en: Checked
sv: Kontrollerad

en: Header 2
sv: Sidhuvud 2

en: Create own value for field %field
sv: Skapa eget värde för fält %field

en: Edit own value for field %field
sv: Redigera eget värde för fält %field

en: Edit anyone's value for field %field
sv: Redigera värde för fält %field

en: View own value for field %field
sv: Visa eget värde för fält %field

en: View anyone's value for field %field
sv: Visa värde för fält %field

en: This field appears as: %instances
sv: Detta fält visas som: %instances

en: Access other users' private fields
sv: Åtkomst till andra användares privata fält

en: View and edit the stored values of all private fields.
sv: Visa och redigera lagrade värden för alla privata fält.

en: Field visibility and permissions
sv: Synlighet och behörigheter för fält

en: Public (author and administrators can edit, everyone can view)
sv: Offentligt (författare och administratörer kan redigera, alla kan visa)

en: Private (only author and administrators can edit and view)
sv: Privat (enbart författare och administratörer kan redigera och visa)

en: Custom permissions
sv: Anpassade behörigheter

en: Public field (author and administrators can edit, everyone can view)
sv: Offentligt fält (författare och administratörer kan redigera, alla kan visa)

en: Private field (only author and administrators can edit and view)
sv: Privat fält (enbart författare och administratörer kan redigera och visa)

en: All users have this permission
sv: Alla användare har denna behörighet

en: Not all users have this permission
sv: Alla användare har inte denna behörighet

en: Step %count of %total
sv: Steg %count av %total

en: Step %count of %total !label
sv: Steg %count av %total !label

en: Max length of title field
sv: Största längd på titelfält

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
sv: Ställ in en största längd på titelfältet (gäller enbart om länktiteln är valfri eller obligatorisk). Den största begränsningen är 255 tecken.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
sv: Värde för avkortad visning av URL måste vara numeriskt.

en: The max length of the link title must be numeric.
sv: Den största längden på länktiteln måste vara numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
sv: Den största längden på länktiteln får inte vara större än 255 tecken.

en: The title of the link.
sv: Titeln för länken.

en: The URL of the link.
sv: URL:en för länken.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan.

en: Configure URL alias patterns.
sv: Konfigurera mönster för URL-alias

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält som används i alla vyer.

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ändra om

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Valfritt kan du skriva in en kommaseparerad lista med etiketter för denna vy som skall användas i filtrerings- och sorteringsvyer på den administrativa sidan.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat administrationstema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annan administrationstema för Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om markerat kommer användarnamnet formateras av systemet. Annars kommer det att visas obehandlat.

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara objektstyper.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Display all day checkbox
sv: Visa kryssruta för hela dagen

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
sv: Avgör om du vill visa kryssrutan "Hela dagen" för användaren.

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformatet som används i titlar och summeringslänkar för detta argument. Det förvalda formatet baseras på noggrannheten för filtret, till exempel månad: @example_month, dag: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Ett anpassat format för titeln och datumformat för summering. Ange en PHP-sträng för datumformat såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Limit the total number of allowed submissions.
sv: Begränsa det totala antalet tillåtna inskickningar.

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: 1 item
sv: 1 post

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Devel message(dpm)
sv: Utvecklingsmeddelande (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
sv: Utvecklingslogg (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion att mata ut meddelanden om felavsökningar/prestanda

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som författar innehållet. Om du behöver fler fält än UID, lägg till innehåll: relation till författare

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det inte finns någon kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du får bara returnera ett enskilt värde för just detta filter. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
sv: Funktionaliteten <em>Hela dagen</em> har flyttats till en separat modul. Den här nya modulen tillhandahåller alternativet att lägga till en kryssruta för <em>Hela dagen</em> för att slå på och av tid för datumfält. Den innehåller också temahanteringen som visar texten "<em>Hela dagen</em> på fält som inte har någon tid. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt. Om du inte vill ha funktionaliteten <em>Hela dagen</em> kan du inaktivera denna modul.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
sv: Integrationen <em>Date Repeat</em> för datumfält 
    har flyttats till en separat modul. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt om modulen Date Repeat API är aktiverad. Om du inte använder funktionaliteten <em>Upprepning av datum</em> i dina fält kan du stänga av denna modul.

en: Date All Day
sv: Datum för hela dagen

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
sv: Lägger till funktionalitet "Hela dagen" till datumfält, inklusive temahantering och kryssrutor för gränssnittskomponenterna datumväljare och popup av datum.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
sv: Upprepas

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
sv: Var @interval dag

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
sv: Var @interval vecka

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
sv: Var @interval månad

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
sv: Var @interval år

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
sv: Upprepa vid

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
sv: Varje veckodag

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
sv: Varje måndag, onsdag och fredag

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
sv: Varje tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
sv: Upprepas varje

en: every weekday
sv: varje veckodag

en: monday wednesday friday
sv: måndag, onsdag och fredag

en: tuesday thursday
sv: tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
sv: På dag @bymonthday av

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
sv: Per månad

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
sv: På den @byday av

en: On day ... of ...
sv: På dag ... av ...

en: On the ... of ...
sv: På den ... av ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
sv: Efter @count händelser

[ctx: Date repeat]
en: Count
sv: Antal

[ctx: Date repeat]
en: On
sv: På

[ctx: Date repeat]
en: Until
sv: Till

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
sv: Avsluta upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
sv: Uteslut datum

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
sv: Inkludera datum

en: Repeat settings
sv: Inställningar för upprepning

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (TILL).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": År (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Månad (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Dag (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (ANTAL).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
sv: Utfälld

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
sv: Hopfälld

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Date Repeat Field
sv: Fält för upprepning av datum

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
sv: Skapar alternativet upprepapande datumfält och hanterar datumfält som använder Date Repeat API.

en: '@color' is not a valid hex color
sv: "@color" är inte en giltig hexadecimal färg

en: Select the taxonomy term field to use when setting stripe colors. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
sv: Välj fältet för taxonomiterm som skall användas vid inställning av randfärger. Detta fungerar bäst för vokabulärer med enbart ett fåtal antal möjliga termer.

en: You must add a term field to this view to use taxonomy stripe values. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
sv: Du måste lägga till ett termfält till denna vy för att använda randvärden för taxonomi. Detta fungerar bäst för vokabulärer med enbart ett fåtal antal möjliga termer.

en: Display overlapping items, with scrolling
sv: Visa överlappande poster, med rullning

en: Display overlapping items, no scrolling
sv: Visa överlappande poster, utan rullning

en: Select whether calendar items are displayed as overlapping items. Use scrolling to shrink the window and focus on the selected items, or omit scrolling to display the whole day. This only works if hour or half hour time grouping is chosen!
sv: Välj huruvida kalenderposter skall visas som överlappande poster. Använd rullning för att minska fönstret och fokusera på de valda posterna, eller välj bort rullning för att visa hela dagen. Detta fungerar enbart vid grupperande tider på hel, eller halv timme är valt!

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location. NOTE! This is incompatible with the overlapping style option.
sv: Valfritt kan du gruppera poster till kolumner genom ett fältvärde. Till exempel kan du välja innehållstypen för att visa poster för varje innehållstyp i deras egna kolumn, eller använda ett platsfält för att organisera poster till kolumner beroende på plats. Observera: Detta fungerar inte med alternativet för överlappande stil.

en: Overlapping items only work with hour or half hour groupby times.
sv: Överlappande poster fungerar enbart vid grupperande tider på hel, eller halv timme.

en: You cannot use overlapping items and also try to group by a field value.
sv: Du kan inte använda överlappande poster och även försöka gruppera på ett fältvärde.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
sv: !icon Modulen CAPTCHA kommer att inaktivera cachningen av sidor som innehåller ett element med CAPTCHA.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Provide a simple link to the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för användaren.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: Administer Panels styles
sv: Administrera Panels stilar

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Cache dates
sv: Cachade datum

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
sv: Datumobjekt kan skapas och cachas när datumfält laddas istället för när de visas, vilket ökar prestandan.

en: Maximum dates per field
sv: Största antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om satt till "0" kommer alla datumvärden på varje objekt att cachas. Observera att om cachning av alla datum på fält som kan ha ett stort antal av flera eller upprepade värden kan det skapa betydande prestandaproblem när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för flera värden och upprepande fält är att inte ha fler än 4 värden per fält.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal som är 0 eller större.

en: Settings for modules the use the Date API.
sv: Inställningar för moduler som använder Date API.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
sv: Observera att detta medför en prestandaförlust, så det rekommenderas inte.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
sv: Redigerade översättningar behålls, endast tidigare importerade skrivs över och nya översättningar läggs till

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
sv: Alla befintliga översättningar behålls, endast nya översättningar läggs till.

en: (translation source: !server)
sv: (översättningskälla: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
sv: @language: <em>Ingen installerad översättning</em>

en: Recommended version: @version (!date)
sv: Rekommenderad version: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
sv: Avinstallerad översättning tillgänglig

en: No available translations found
sv: Inga tillgängliga översättningar hittades

en: Importing: %name.
sv: Importerar: %name.

en: Imported: %name.
sv: Importerade: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
sv: %language översättningssträngar lades till: !add, uppdaterades: !update, raderades: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
sv[0]: Ett projekt uppdaterades: @projects.
sv[1]: @count projekt uppdaterades: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över eftersom den innehåller otillåten HTML. Se !log_messages för detaljer.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över eftersom de innehåller otillåten HTML. Se !log_messages för detaljer.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
sv[0]: Översättningar för ett projekt importerades inte: @projects.
sv[1]: Översättningar för @count projekt importerades inte: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
sv: Ett fel uppstod under nedladdningen: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
sv: Ett fel uppstod under nedladdningen: HTTP statuskod %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
sv: Kunde inte spara fil %download_link till %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
sv: Otillåten HTML upptäcktes. Sträng importerades inte: %string

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En Wysiwygprofil är knuten till ett textformat. En Wysiwygprofil bestämmer vilka redigerare på klienten som laddas för ett visst textformat, vilka knappar eller teman som är aktiverade för redigeraren, hur redigeraren visas, och ett antal andra redigerarspecifika funktioner.

en: to:
sv: till:

en: Date and Calendar Documentation
sv: Dokumentation för datum och kalendrar

en: Calendar administration.
sv: Administration av kalender.

en: Calendar Items (DEPRECATED, switch to Calendar Entities)
sv: Kalenderposter (FÖRÅLDRAD, byt till kalenderenheter)

en: Calendar Entities
sv: Kalenderenheter

en: Displays each selected entity as a Calendar item.
sv: Visar varje valt objekt som en kalenderpost.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till länk för att läsa mer om utmatning är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Texten som kommer att visas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökvägen som kommer att användas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Show the embed display in the ui.
sv: Visa den inbäddade visningen i gränssnittet.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
sv: Tillåt avancerade användare att använda den inbäddade visningen av vyn. Själva insticksprogrammet fungerar om det inte är synligt i gränssnittet.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla databasfrågor genererade från Views kommer att inkludera namnet från vyn och visa "view-name:display-name" som en sträng i slutet av "SELECT"-satsen. Det gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i databasloggar, men skall endast användas vid problemlösning.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Display the user with standard user view.
sv: Visa användaren med förvald användarvy.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
sv: Visa användaren med förvald användarvy. Det kan vara nödvändigt att lägga till "user-profile.tpl.php" till din mallkatalog eftersom den förvalda mallen <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> inte visar användarnamnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: A calendar view of the '@field_name' field in the '@base_table' base table.
sv: En kalendervy från fältet "@field_name" i bastabellen "@base_table".

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. !date_wizard gör det enkelt att skapa en enkel innehållstyp för datum med ett datumfält.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Om du aktiverar modulen Date Tools tillhandahåller det en datumguide som gör det enkelt att skapa en enkel innehållstyp för datum med ett datumfält.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
sv: <h2>Verktyg för datum och kalendrar</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en innehållstyp för datum, med ett fält för tidsdatum och matchande förkonfigurerad kalender. Om kalendermodulen är aktiverad och möjligheten att skapa en kalender är vald kommer ett block för kalender och kommande aktiviteter skapas. Ett innehållsflöde för iCal kommer läggas till i kalendern. Noder som skapats från den nya innehållstypen kommer att innehålla en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till nytt datum". Du kan också lägga till nya datumfält i en befintlig innehållstyp genom att ange det nuvarande namnet på innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning alternativ visas här för att göra detta enkelt att ställa in. När datumet har skapats kommer du att kunna göra andra ändringar av datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan "Hantera fält". Du kan också göra ändringar på kalendern på redigeringssidan i Views.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
sv: Datumguide och andra verktyg för att hantera och skapa datum och kalendrar.

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Use PASV transfers
sv: Använd överföringar av typ PASV

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in one of these locations: %locations.
sv: På grund av värdpolicy för kod på drupal.org följer inte det nödvändiga biblioteket S3 med längre för denna modul. Du måste ladda ned biblioteket från !link och lägga det i någon av dessa platser: %locations.

en: Change layouts with the Panels In-Place Editor
sv: Ändra layouter med Panels redigerare

en: Allows a user to change layouts with the IPE.
sv: Tillåter en användare att ändra layouter med IPE.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
sv: Ladda INTE ner varianten "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
sv: Utökade CSS-stilar

en: How to display the time ago or time hence for this field.
sv: Hur "tiden sedan" eller "tid från nu" skall visas för detta fält.

en: No valid timezone name was provided.
sv: Inget giltigt namn för tidszon tillhandahölls.

en: Please choose a year.
sv: Var vänlig välj ett år.

en: Please choose a month.
sv: Var vänlig välj en månad.

en: Please choose a day.
sv: Var vänlig välj en dag.

en: Please choose an hour.
sv: Var vänlig välj en timme.

en: Please choose a minute.
sv: Var vänlig välj en minut.

en: Please choose a second.
sv: Var vänlig välj en sekund.

en: Original @entity
sv: Ursprunglig @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga data för @entity om @entity uppdateras eller sparas.

en: The base name of the file.
sv: Filens grundnamn.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
sv: Följande ersättningstecken eller typer av ersättningstecken saknar nödvändig information för namn och/eller beskrivning:

en: Clean URL
sv: Rena URL:er

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för länkar till paginerare. Med pagineringsformatet kommer länkarna se ut så här: "calendar/?date=2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser ut så här: "calendar/2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser bättre ut, men länkar med pagineringsformat fungerar troligtvis bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: List normalizer
sv: Listnormaliserare

en: Use mysqldump command
sv: Använd kommandot mysqldump

en: Use the mysqldump command line tool if available. This can be faster for large databases but will not work on all servers. EXPERIMENTAL
sv: Använd kommandoradsverktyget mysqldump om det finns. Detta kan vara snabbare för stora databaser, men fungerar inte på alla servrar. EXPERIMENTELL

en: Add a short description to the backup file.
sv: Lägg till en kort beskrivning till säkerhetskopian.

en: Prefix text placed to the left of the textfield
sv: Prefix som kommer att placeras ut till vänster om textfältet

en: Postfix text placed to the right of the textfield
sv: Suffix som placeras ut till höger om textfältet

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Update node alias
sv: Uppdatera nodalias

en: Update taxonomy term alias
sv: Uppdatera alias för taxonomiterm

en: Update user alias
sv: Uppdatera alias för användare

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
sv: Tidszonen har ställts in till <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">webbplatsens tidszon</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
sv: Första veckodagen har ställts in till <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningarna för webbplatsens första veckodag</a> för fungera på rätt sätt.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
sv: Det mellanlånga datumformatet har ställts in till @value. Det kan vara till hjälp att lägga till nya formattyper såsom datum, tid, månad eller år med lämpliga format på inställningarna <a href="@regional_date_time">Datum och tid</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_date_time">format för systemets datum</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodag</a> och <a href="@regional_date_time">inställningarna för datumformat</a> för att fungera på rätt sätt.

en: File ID: !fid
sv: ID-nummer för fil

en: Image: !filename
sv: Bild: !filename

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
sv: Ange valfritt CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />En klass per rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt importeras från de laddade stilmallsfilerna.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
sv: De specificerade CSS-klasserna är syntaktiskt inkorrekta.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
sv: Visa datum genom att använda det förvalda formatet eftersom det angivna formatet (@format) inte är definierat

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
sv: Gränssnittskomponenten för textdatum har uppdaterats till att använda en ökning av 1.

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av genereringsordningen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här. Om du vill ha tecknen "[" och "]", vänligen använd HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: @date_format format
sv: Format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
sv: Ange matematiska uttryck såsom 2 + 2 eller sqrt (5). Du kan tilldela variabler och skapa matematiska funktioner och utvärdera dem. Använd ";" för att separera dessa. Till exempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hiearkinivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: The language the comment is in.
sv: Språket kommentaren är i.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad valfri text eller uppmärkning. Det här är liknande det anpassade textfältet.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Combine two fields together and search by them.
sv: Kombinera ihop två fält och sök på dem.

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL:en vid inställningen för visningslänken.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: Standard derivation
sv: Standardavvikelse

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till radklasser för ränder (udda/jämn), första/sista

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till CSS-klasser till första och sista raden, liksom även klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: Browse available tokens.
sv: Bläddra igenom tillgängliga ersättningstecken.

en: Loading token browser...
sv: Laddar hanterare för ersättningstecken...

en: Empty field
sv: Tomt fält

en: The URL %url is not valid.
sv: URL:en %url är inte giltig.

en: Administer dependencies
sv: Administrera beroenden

en: View, edit and delete field dependencies.
sv: Visa, ändra och radera fältberoenden.

en: Filled with a value
sv: Fylld med ett värde

en: Show/Hide
sv: Visa/Dölj

en: Fill field with a value
sv: Fyll fält med ett värde

en: Field dependencies
sv: Fältberoenden

en: Edit dependency
sv: Redigera beroende

en: Delete dependency
sv: Radera beroende

en: Delete dependency.
sv: Radera beroende.

en: has value...
sv: har värde...

en: Add new dependency
sv: Lägg till nytt beroende

en: Add dependency
sv: Lägg till beroende

en: You should select two different fields.
sv: Du måste välja två olika fält.

en: Are you sure you want to delete this dependency?
sv: Är du säker att du vill radera detta beroende?

en: The dependency has been deleted.
sv: Beroendet har raderats.

en: Missing %editor library for %format format. Re-install the %editor library or delete the editor profile.
sv: Saknar bibliotek %editor för format %format. Ominstallera biblioteket %editor eller ta radera redigeringsprofilen.

en: Missing library: @library
sv: Saknar bibliotek: @library
