DruStack (7.x-16.0-beta6) - en to ar translation catalogue (1380 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: Show on every page except the listed pages.
ar: اظهره في جميع الصفحات عدا الصفحات المحددة.

en: Show on only the listed pages.
ar: لا تظهره إلا في الصفحات المحددة.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Create !type
ar: انشئ !type

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: unknown
ar: مجهول

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Project
ar: المشروع

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: category
ar: التصنيف

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Display a PDF version of this page.
ar: اعرض نسخة بي.دي.إف من هذه الصفحة.

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: High
ar: مرتفعة

en: Low
ar: منخفض

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبدا

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: theme
ar: حلة

en: Screenshot for %theme theme
ar: لقطة لسمة %theme

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: type
ar: النوع

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: term
ar: مصطلح

en: Menu item
ar: رابط

en: Expanded
ar: موسع

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Not found
ar: غير موجود

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Hourly threshold
ar: الحد الأقصى في الساعة

en: Your name
ar: اسمك

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Theme configuration
ar: ضبط السمة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Delete all
ar: احذف الكل

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: ودجة

en: Load
ar: تحميل

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Send
ar: أرسل

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: Add a role to the selected users
ar: أضف دورا إلى المستخدمين المختارين

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Calendar
ar: التقويم

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: here
ar: هنا

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Appearance
ar: المظهر

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Blog
ar: المدونة

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Site off-line message
ar: رسالة وضع خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ar: الرسالة التي ستعرض للزوار عندما يكون الموقع خارج الخط.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Clicks
ar: النقرات

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Create content
ar: أنشئ محتوى

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Robots META tags
ar: الوسوم الأعلى لروبوت محركات البحث

en: Add noindex
ar: أضف وسم عدم الفهرسة

en: Add nofollow
ar: أضف وسم عدم التتبع

en: Add noarchive
ar: أضف وسم عدم الأرشفة

en: Printer-friendly pages
ar: نسخ الطباعة

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Tools
ar: الأدوات

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: Send to
ar: ارسل إلى

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ar: إعرض إذا كان كود بي.إتش.بي التالي سيرجع <code>TRUE</code> (نمط بي.إتش.بي، للخبراء فقط).

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Votes
ar: الأصوات

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Property
ar: الخاصية

en: Function
ar: الوظيفة

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: show
ar: إظهار

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Condition
ar: شرط

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Undefined
ar: غير معرف

en: normal
ar: عادية

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Key
ar: المفتاح

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Printer-friendly
ar: للطباعة

en: Display a printer-friendly version of this page.
ar: عرض نسخة للطباعة من هذه الصفحة.

en: Printer-friendly URLs list
ar: مسارات نسخة الطباعة

en: Open the printer-friendly version in a new window
ar: إفتح نسخة الطباعة في نافذة جديدة

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
ar: ظبط هذا الاختيار سيؤدي الى فتخ نسخة الطباعة في نافذة جديدة

en: Send to printer
ar: إرسل إلى الطابعة

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
ar: يقوم باستدعاء وظيفة الطباعة في المتصفح بشكل تلقائي عند عرض نسخة الطباعة

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
ar: يتم عرض مسار الصفحة الأصلية أسفل نسخة الطباعة عند اختيار هذا الخيار

en: Add current time/date to the source URL
ar: أضف الوقت والتاريخ الحاليان الى مسار المصدر

en: Display the current date and time in the Source URL line.
ar: إعرض التاريخ والوقت الحاليان في نفس السطر مع مسار المصدر

en: Force use of node ID in source URL
ar: افرض استعمال رقم تعريف العقدة في مسار المصدر

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
ar: سيحاول دروبال استعمال المسار البديل للصفحة في حالة توافره. إذا أردت استعمال المسار الثابت ففعِّل هذا الخيار

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
ar: ارشد روبوت محركات البحث ألا يفهرس نسخ الطباعة. هذا الخيار محبذ كي لا تثير حفيظة محركات البحث

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
ar: ارشد روبوت محركات البحث ألا يتتبع الروابط الموجودة في نسخة الطباعة

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
ar: وسم غير قياسي وظيفته إرشاد محركات البحث لعدم عرض رابط لنسخة مخبأة لديها لنسخ الطباعة. متعارف عليه من قبل روبوت محرك جوجل

en: English
ar: إنجليزية

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Countries
ar: الدول

en: Are you sure you want to delete these items?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه العناصر؟

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: Clear
ar: مسح

en: menu
ar: قائمة

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: published
ar: منشور

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Refine
ar: تحسين

en: Undo
ar: تراجع

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Hour
ar: الساعة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Revert
ar: استرجع

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Notice
ar: إعلام

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: People
ar: الأشخاص

en: warning
ar: تحذير

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Visitor
ar: الزائر

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Syndicate content
ar: لَقِّم المحتوى

en: Blogs
ar: مدونات

en: Books
ar: الوثائق

en: Forums
ar: المنتديات

en: Link style
ar: طرز الرابط

en: Superscript
ar: نص علوي

en: view revisions
ar: يعرض المراجعات

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: !date by !username
ar: !date بواسطة !username

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Session
ar: الجلسة

en: Access Denied
ar: الوصول ممنوع

en: Database schema
ar: بنية قاعدة البيانات

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Product
ar: المنتج

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Standard
ar: معياري

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: 200 characters
ar: 200 حرف

en: 400 characters
ar: 400 حرف

en: 600 characters
ar: 600 حرف

en: 800 characters
ar: 800 حرف

en: 1000 characters
ar: 1000 حرف

en: 1200 characters
ar: 1200 حرف

en: 1400 characters
ar: 1400 حرف

en: 1600 characters
ar: 1600 حرف

en: 1800 characters
ar: 1800 حرف

en: 2000 characters
ar: 2000 حرف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: System default
ar: الإعداد المبدئي للموقع

en: Not published
ar: لم ينشر

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Attach
ar: أرفق

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: image
ar: صورة

en: Themes
ar: الحلل

en: not published
ar: غير منشور

en: SQL
ar: إس.كيو.إل

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: not sticky
ar: غير مُثَبَّت

en: sticky
ar: مُثَبَّت

en: not promoted
ar: غير مُرَق

en: promoted
ar: مُرَقَّى

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Review
ar: المراجعة

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Complete
ar: تام

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: low
ar: منخفضة

en: high
ar: عالية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Apply
ar: تطبيق

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: is
ar: يكون

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translated
ar: مترجم

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط بي.إتش.بي. لاحظ أن تنفيذ كود بي.إتش.بي غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك المبني على دروبال.

en: The content of the block as shown to the user.
ar: محتوى الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: No fields have been defined for any content type yet.
ar: لم تحدد حتى الآن أي حقول لنوع المحتوى هذا.

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: file system
ar: نظام الملفات

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Image title
ar: عنوان الصورة

en: Space
ar: فراغ

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: (site default theme)
ar: (سمة الموقع المبدئية)

en: Screenshot
ar: اللقطة

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ar: الدليل %directory لا يمكن الكتابة فيه؛ إذ ليست له الصلاحيات الصحيحة.

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: Show only items where
ar: مواصفات انتقاء المحتوى المعروض

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: Aggregator
ar: مجمع

en: No subscriptions available.
ar: لا اشتراكات متاحة.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: authenticated user
ar: مستخدم معرف

en: Your message
ar: نص رسالتك

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Text only
ar: النص فقط

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Or
ar: أو

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ar: الملف المحدد (%file) لا يمكن رفعه لأن الدليل الوجهة %directory لم يتم إعداده بصورة صحيحة.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. لا يوجد ملف بذلك الاسم. من فضلك تأكد أن اسم الملف صحيح.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه. يوجد ملف بنفس الاسم في الوجهة.

en: The selected file %file could not be copied.
ar: الملف %file لا يمكن نسخه.

en: The removal of the original file %file has failed.
ar: فشل حذف الملف %file.

en: About
ar: حول

en: Reports
ar: التقارير

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Update mode
ar: نمط التحديث

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
ar: إذا تم تعيين هذا الخيار ستُعرض قائمة بكل مسارات الروابط الموجودة بالصفحة في أسفل الصفحة

en: Include comments in printer-friendly version
ar: تضمّن التعليقات في نسخة الطباعة

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
ar: في حالة تنشيط هذا الخيار فستُدرج تعليقات المستخدمين في نسخة الطباعة. يحتاج إلى وحدة التعليقات.

en: New window method
ar: طريقة فتح نافذة جديدة

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
ar: استخدم خاصية target في اتش.تي.ام.ال (يتسبب في عدم صلاحية المصدر طبقا لمواصفات اكس.اتش.تي.ام.ال)

en: Use Javascript (requires browser support)
ar: استخدم جافاسكريبت (يحتاج إلى دعم المتصفح)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
ar: اختر الطريقة المستعملة لفتح الصفحات في نافذة جديدة أو لسان متصفح جديد

en: Logo type
ar: نوع الشعار

en: None (Disabled)
ar: لا يوجد (مُعَطَّل)

en: Current theme's logo
ar: شعار الحلة الحالية

en: User-specified
ar: محدد من قِبل المستخدم

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
ar: اختَر نوع الشعار المعروض في نسخة الطباعة. في حالة تحديد مكان من قِبل المستخدم أدرج المسار بالأسفل.

en: Upload logo
ar: ارفع الشعار

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Footer type
ar: نوع التذييل

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
ar: اختَر نوع التذييل المعروض في نسخة الطباعة. في خالة تحديد التذييل من قِبل المستخدم أدرجه بالأسفل.

en: Web page options
ar: خيارات صفحة الوب

en: Content corner
ar: زاوية المحتوى

en: Icon and Text
ar: أيقونة ونص

en: Select the visual style of the link.
ar: اختَر الطرز المرئي للرابط

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
ar: بإمكان مصممي التيمات استخدامه لتغيير طرز الرابط أو لوحدات jQuery استخدامه للفتح في نافذة جديدة (على سبيل المثال greybox أو thickbox). متاح تحديد أكثر من صنف منفصلين بمسافة.

en: Show link in system (non-content) pages
ar: اعرض الرابط في صفحات النظام التي لا تتضمن محتوى.

en: Published on %site_name
ar: منشور في %site_name

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
ar: إضافة رابط لنسخة الطباعة إلى صفحات المحتوى والإدارة.

en: Web page
ar: صفحة الوب

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
ar: إعدادات نسخ الطباعة متوفرة في !link

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Error reporting
ar: التبليغ بالأخطاء

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Triggers
ar: المُطلِقات

en: Set @type %title to unpublished.
ar: جعل @type %title غير منشور.

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Outdated translation
ar: ترجمة قديمة

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: field
ar: حقل

en: Depends on: !dependencies
ar: يعتمد على: !dependencies

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: clone
ar: استنساخ

en: Translate
ar: ترجمة

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: @type %title has been deleted.
ar: تم حذف ال@type‏ %title.

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Effect
ar: التأثير

en: Landscape
ar: أفقية

en: Portrait
ar: طولية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: original
ar: الأصلية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: hide
ar: إخفاء

en: Rule
ar: قاعدة

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm e-mail address
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: export
ar: تصدير

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: translate
ar: ترجمة

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: All languages
ar: كل اللغات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: 1 character | @count characters
ar[0]: محرف
ar[1]: محرف واحد
ar[2]: محرفان
ar[3]: @count أحرف
ar[4]: @count حرفاً
ar[5]: @count حرف

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: locale
ar: المحلية

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: New user: %name (%email).
ar: مستخدم جديد: %name‏ (%email).

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
ar: لاحظ أنه بإمكانك تفعيل أو تعطيل قائمة المسارات لكل نوع محتوى على حدة من خلال !url

en: Use URL alias instead of node ID
ar: استعمل المسار البديل عوضا عن رقم العقدة

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
ar: تفعيل هذا الخيار سينشئ الرابط باستخدام الرابط البديل عوضا عن رقم تعريف العقدة.

en: Link in book hierarchy nodes
ar: الرابط في العقد داخل هرم الوثائق

en: Current page and sub-pages
ar: الصفحة الحالية والصفحات المتفرعة منها

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
ar: النص المستخدم في رابط نسخة الطباعة.

en: Show link
ar: عرض الرابط

en: Show link in individual comments
ar: عرض الرابط في التعليقات على حده

en: Show Printer-friendly URLs list
ar: عرض قائمة بمسارات نسخ الطباعة

en: Send only the teaser
ar: ارسل فقط مقتطف العقدة

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار فإن الخيار المبدئي سيكون إرسال مقتطف العقدة فقط بدلا من المحتوى الكامل.

en: Enable teaser/full mode choice
ar: تفعيل الخيار بين المقتطف والوضع الكامل

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
ar: إذا تم تفعيله سيتمكن المستخدم من الاختيار بين إرسال المحتوى الكامل للعقدة أو المقتطف فقط وقت الإرسال.

en: !user has sent you a message from !site
ar: !user أرسل إليك رسالة من !site

en: Message from sender
ar: رسالة من المُرسِل

en: Thank you for spreading the word about !site.
ar: شكرا لمساهمتك في نشر !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
ar: أدخل عناوين متعددة بوضع علامة الفاصلة بينهم أو كتابة كل منهم في سطر مختلف.

en: Page to be sent
ar: الصفحة المزمع إرسالها

en: View page
ar: اعرض الصفحة

en: Clear form
ar: إخلاء الاستمارة

en: Someone
ar: شخص ما

en: an interesting site
ar: موقع مشوق

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %number رسالة في الساعة. رجاءا إنقاص عدد المتلقين لرسالتك.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
ar: %name [%from] أرسل %page إلى [%to]

en: Most emailed
ar: الأكثر إرسالا عن طريق البريد الإلكتروني

en: PDF options
ar: خيارات البي.دي.إف

en: PDF generation tool
ar: أدوات إنتاج البي.دي.إف

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
ar: يحدد هذا الخيار أداة إنتاج البي.دي.إف التي تستخدمها الوحدة لإنشاء نسخة البي.دي.إف

en: Open PDF in
ar: افتح البي دب إف في

en: New browser window
ar: نافذة متصفح جديدة

en: Save dialog
ar: مربع حواري للحفظ

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
ar: حدد الطريقة المستخدمة لفتح البي.دي.إف في متصفح المستخدم

en: Paper size
ar: مقاس الورقة

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ar: اختر مقاس الورقة المستخدم لإنشاء البي.دي.إف

en: Page orientation
ar: اتجاه الصفحة

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ar: اختر اتجاه الصفحة المستخدم لإنشاء البي.دي.إف

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
ar: تحذير: يُضَمِّن TCPDF الخط كاملا في ملف البي.دي.إف. إذا لم تكن تستخدم يونيكود فخيار helvetica أو times هو خيار آمن للحفاظ على حجم البي.دي.إف صغيرا. خطوط اليونيكود من الممكن أن تزيد حجم البي.دي.إف قرابة الميجابايت.

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
ar: إذا تُرِكَ خاليا فإن اسم الملف المُنشأ سيكون مبدئيا مسار العقدة. من الممكن استعمال الرموز لبناء اسم الملف (انظر القائمة التالية). سيتم إضافة الامتداد .pdf آليا.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
ar: لم يتم العثور على أداة إنشاء بي.دي.إف! برجاء تحميل أداة خلق بي.دي.إف مدعومة. راجع ملف INSTALL.txt الخاص بهذه الوحدة للمزيد من التفاصيل.

en: No PDF tool selected
ar: لم تختر أداة بي.دي.إف

en: Font size must be at least 1.
ar: حجم الخط يجب أن يكون 1 على الأقل.

en: Text used in the link to the PDF version.
ar: النص المستخدم لرابط نسخة البي.دي.إف.

en: Printer-friendly PDF
ar: نسخة الطباعة في صورة بي.دي.اف

en: Most PDFd
ar: الأكثر تحميلا في صورة بي .دي.إف

en: Adds the capability to export pages as PDF.
ar: يضيف إمكانية تصدير الصفحات في صورة بي.دي.إف.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
ar: يجب أن بكون عنوان بريدك الإلكتروني وتأكيده متطابقين.

en: You have successfully validated your e-mail address.
ar: لقد تحققت من عنوان بريدك الإلكتروني بنجاح.

en: You have successfully validated %user.
ar: لقد تحققت من %user بنجاح.

en: Username or e-mail address
ar: اسم المستخدم، أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: form
ar: استمارة

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: filter
ar: مرشح

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: contact
ar: اتصال

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: HTTP request status
ar: حالة طلب HTTP

en: Fails
ar: فشلت

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
ar: تضبيطات نظامك أو شبكتك لا تسمح لدروبال بالوصول إلى صفحات الوب، مؤدية إلى قصور في الوظيفة. قد يكون هذا بسبب إعدادات خادوم الوب أو بي.إتش.بي، ويجب حلها ليُتاح جلب المعلومات عن التحديثات المتاحة، أو جلب التلقيمات، أو التسجيل عبر OpenID أو استخدام أي من الخدمات الأخرى المعتمدة على الشبكة.

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: The value of the variable.
ar: قيمة المتغير

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ar: تتيح لك المراجعات تتبع الفروق بين الإصدارات المختلفة من الموضوع الواحد.

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
ar: اختيار سمة مختلفة سيغير من شكل الموقع.

en: select different theme
ar: يختار سمة أخرى

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ar: تم إرسال تعليمات إضافية إلى عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Elements
ar: العناصر

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Check for updates of disabled modules and themes
ar: التحقق من تحديثات الوحدات الحلل المعطلة.

en: Close window after sending to printer
ar: اغلق النافذة بعد الإرسال إلى الطابعة

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
ar: عند إتاحة الخيارات أعلاه فإن هذا الخيار يغلق النافذة بعد طباعة محتوياتها.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
ar: (خاص فقط بـwkhtmltopdf) حدد أي خيارات إضافية لتمريرها إلى برنامج wkhtmltopdf. بإمكانك استخدام الرموز في هذه الخيارات (انظر القائمة بالأسفل)

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ar: هذه الصلاحية منبثقة من دور المستخدم المعرف.

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Other blocks
ar: صناديق أخرى

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
ar: تعذر رفع الملف لأن الوجهة %destination غير صحيحة.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ar: تعذر رفع الملف %source لأنه يوجد ملف بنفس هذا الاسم في الدليل %directory.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Theme key "@key" not found.
ar: مفتاح القالب "@key" غير موجود.

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Edit %name style
ar: تعديل النمط %name

en: Override defaults
ar: تجاوز الإعدادات الافتراضية

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
ar: تم تجاوز النمط %style لتكون قادراُ على تغيير إعداداته.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ar: رجاء استخدم فقط أحرفا لاتينية صغيرة وأرقاما وشرطات سفلية (_) وشرطات (-) في أسماء الأشكال.

en: !name must be a hexadecimal color value.
ar: يجب أن يكون !name قيمة لون ست عشرية hexadecimal.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ar: لا توجد حاليا أية أشكال. <a href="!url">إضافة شكل جديد</a>.

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: No Main links
ar: لا يوجد أي رابط رئيسي

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: No Secondary links
ar: لا يوجد أي رابط ثانوي

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Use PHP for settings
ar: استخدام PHP للإعدادات

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ar: العدد الأقصى للمشاركات التي سيتم عرضها على صفحات النظرة العامة كالصفحة الرئيسية.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode message
ar: رسالة وضع الصيانة

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ar: الرسالة المعروضة للزوار عندما يكون الموقع في وضع الصيانة.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Picture directory
ar: دليل الصور

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يطلبون إلغاء حسابهم.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: Footer first column
ar: العمود الأول لتذييل الصفحة

en: Footer second column
ar: العمود الثاني لتذييل الصفحة

en: Footer third column
ar: العمود الثالث لتذييل الصفحة

en: Footer fourth column
ar: العمود الرابع لتذييل الصفحة

en: Submitter
ar: المرسِل

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ar: لن يتم استدعاء الدالة theme() إلى حين تحميل كافة الوحدات.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: The path to your custom print cascading stylesheet, if any. The path provided must be relative to the base path. When none is specified, the default module CSS file is used.
ar: مسار ملف الطرز المُطَوَّع الخاص بك إن وجد. يجب أن يكون المسار نسبيا إلى المسار الأساسي للموقع. في حالة عدم تحديد ملف سيٌستَخدَم ملف الطرز المبدئي الخاص بالوحدة.

en: Include named anchors in printer-friendly URLs list
ar: ضمِّن روابط التوثيق في قائمة الروابط بنسخة الطباعة

en: If set, the list of the URLs at the bottom of the page will include anchors links on the same page.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار فإن قائمة الروابط أسفل الصفحة ستتضمن روابط التوثيق داخل نفس الصفحة.

en: File %file is not readable by the web server.
ar: لم يتمكن خادوم الوب من قراءة الملف %file.

en: Enabling this will display the link in teaser mode.
ar: تحديد هذا الخيار سيعرض الرابط في خالة المثير.

en: Auto-configure the PDF tool settings
ar: اضبط إعدادات أداة بي.دي.إف آليا

en: If you disable this option, the pdf tool settings must be configured manually. For TCDPF, edit the tcpdf/config/tcpdf_config.php file. For dompdf, edit the dompdf/dompdf_config.inc.php file.
ar: إذا عطًّلت هذا الخيار فيجب أن تضبط إعدادات أداة بي.دي.إف يدويا. بالنسبة لـTCDPF حرر ملف tcpdf/config/tcpdf_config.php. بالنسبة لـdompdf حرر ملف dompdf/dompdf_config.inc.php.

en: Use dompdf's Unicode Mode
ar: استخدم وضع يوتيكود الخاص بـdompdf

en: If enabled, dompdf's Unicode mode is used. If not, the module will attempt to convert some non-ASCII chars to ISO-8859-1.
ar: عند تحديد هذا الخيار سيُستَخدَم وضع يونيكود الخاص بـdompdf. إذا لم يتم تحديده فإن الوحدة ستحاول تحويل بعض الحروف خارج نطاق أسكي إلى إيزو-8859-1

en: Non-writable permissions
ar: صلاحيات لا تسمح بالكتابة

en: Inline HTML
ar: إتش.تي.إم.إل داخل الرسالة

en: File not found
ar: لم يتم العثور على الملف

en: The currently selected PDF generation library (%file) is no longer accessible.
ar: تعذر الوصول إلى المكتبة المحددة حاليا (%file) لخلق بي.دي.إف

en: Non-executable permissions
ar: صلاحيات لا تسمح بالتنفيذ

en: You must modify the permissions of the wkhtmltopdf file (%file) to make it executable.
ar: عليك تغيير صلاحيات ملف wkhtmltopdf (%fontdir( ليكون للتنفيذ.

en: Inline HTML with Attachment
ar: إتش.تي.إم.إل داخل الرسالة ومرفق

en: Plain Text with Attachment
ar: نص مجرد ومرفق

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ar: اختر لغة أو أكثر للتحميل والتحديث. إذا لم تختر شيئا فسيتم تحديثها كلها.

en: Refresh information
ar: تجديد المعلومات

en: Updating translation.
ar: يجري تحديث الترجمة.

en: Downloading and importing files.
ar: يجري تحميل واستيراد الملفات.

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد %file لأن دليل الوجهة غير معد بشكل صحيح.قد يكون هذا بسبب مشكل في الأذونات على الملف أو الدليل. المزيد من المعلومات متوفرة في سجل النظام.

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Missing text format: %format.
ar: تنسيق نص مفقود : %format.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ar: المجلد الفرعي لمجلد رفع الملفات الذي سيتم حفظ الصور فيه.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: and where %property is %value
ar: وحيث %property هي %value

en: where %property is %value
ar: عندما يكون %property هو %value

en: and where
ar: وحيث

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
ar: تعذر نسخ الملف %file لأن دليل الوجهة %destination غير معد بشكل صحيح.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Submission
ar: إرسال

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Date submitted
ar: تاريخ الإرسال

en: @language: <em>No installed translation</em>
ar: @language: <em>لا توجد ترجمة مثبّتة</em>

en: No available translations found
ar: لا توجد ترجمات متوفرة

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
ar[0]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[1]: تم تحديث مشروع واحد: @projects.
ar[2]: تم تحديث مشروعين: @projects.
ar[3]: تم تحديث @count مشاريع: @projects.
ar[4]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.
ar[5]: تم تحديث @count مشروعا: @projects.

en: Display the user with standard user view.
ar: عرض المستخدم باستخدام الرؤية الافتراضية.

en: Average !mu including zeros/blanks
ar: معدل !mu مع احتساب الأصفار/الفراغات

en: Zero/blank
ar: صفر/فارغ

en: More stats »
ar: المزيد من الإحصاءات »

en: %name field value must be greater than @min.
ar: قيمة الحقل %name يجب أن تكون أكبر من @min.

en: A lock you had has been externally broken, and all your changes have been reverted.
ar: لقد تم كسر قفل كان لديك من الخارج، وتم عكس كل تغييراتك.

en: The date the webform was submitted.
ar: تاريخ إرسال استمارة الويب

en: The unique indentifier for the webform submission.
ar: المعرف الفريد لإرسال استمارة الويب.

en: Webform submission values
ar: قيم إرسال استمارة الويب

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: إضافات المشاهدات

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.
