DruStack (7.x-16.0-beta9) - en to fi translation catalogue (12233 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: select
fi: valitse

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Request new password via e-mail.
fi: Pyydä uutta salasanaa sähköpostitse.

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: approve
fi: hyväksy

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Totals
fi: Yhteensä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Item
fi: Nimike

en: Private
fi: Yksityinen

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Is
fi: On

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Last Post
fi: Viimeisin kirjoitus

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: closed
fi: suljettu

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Unsubscribe
fi: Peru tilaus

en: administrator
fi: ylläpitäjä

en: Age
fi: Ikä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: more
fi: lisää

en: Create !type
fi: Luo !type

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Explanation or submission guidelines
fi: Selitys tai ohjeet

en: Article
fi: Artikkeli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: footer
fi: alatunniste

en: Comments
fi: Kommentit

en: Priority
fi: Tärkeys

en: More
fi: Lisää

en: not verified
fi: ei varmistettu

en: Action
fi: Toiminto

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: On
fi: Käytössä

en: For
fi: &nbsp;

en: unknown
fi: tuntematon

en: new
fi: uudet

en: error
fi: virhe

en: Tags
fi: Tagit

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: The title of the block as shown to the user.
fi: Lohkon otsikko sellaisena kuin se näytetään käyttäjille.

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Logging
fi: Lokit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: cron
fi: cron-ajastin

en: Ash
fi: Tuhkanharmaa

en: Aquamarine
fi: Akvamariini

en: Belgian Chocolate
fi: Belgian suklaa

en: Citrus Blast
fi: Sitruspamaus

en: Cold Day
fi: Jäätävä päivä

en: Greenbeam
fi: Vihersäde

en: Mediterrano
fi: Välimerellinen

en: Mercury
fi: Elohopea

en: Nocturnal
fi: Yöllinen

en: Olivia
fi: Oliivinvihreä

en: Pink Plastic
fi: Pinkki muovi

en: Shiny Tomato
fi: Kiiltävä tomaatti

en: Teal Top
fi: Sinivihreä

en: Node type settings
fi: Sisältötyyppien asetukset

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: License
fi: Lisenssi

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Project
fi: Projekti

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: unpublished
fi: julkaisematon

en: updated
fi: päivitetty

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: all
fi: kaikki

en: File information
fi: Tiedoston tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Release notes
fi: Julkaisutiedote

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Scheme
fi: Skeema

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Response
fi: Vastaus

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User edit form
fi: Käyttäjän muokkauslomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fi: Kunkin tason sivut järjestetään ensimmäiseksi painon ja  sen jälkeen otsikon perusteella.

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Add container
fi: Lisää sisältäjä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Add category
fi: Lisää kategoria

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit container
fi: säiliön muokkaaminen

en: edit
fi: muokkaa

en: No categories available.
fi: Luokkia ei ole saatavilla.

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: up
fi: ylös

en: Go to parent page
fi: Mene yläsivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: category
fi: kategoria

en: Outline
fi: Hierarkia

en: header
fi: ylätunniste

en: Label
fi: Tunnus

en: Changes
fi: Muutokset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Session opened for %name.
fi: Istunto avattu tunnukselle %name.

en: Help
fi: Ohje

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Download PDF
fi: Lataa PDF

en: Display a PDF version of this page.
fi: Näytä sivun PDF-versio.

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Core
fi: Ydin

en: High
fi: Korkein

en: Low
fi: Alin

en: Archives
fi: Arkistot

en: Album
fi: Albumi

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: History
fi: Historia

en: Path
fi: Polku

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Sync
fi: Synkronoi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Modules
fi: Moduulit

en: Clear index
fi: Tyhjennä indeksi

en: General discussion
fi: Yleinen keskustelu

en: edit forum
fi: muokkaa foorumia

en: Forum name
fi: Foorumin nimi

en: forum
fi: foorumi

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa foorumin %name?

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Custom links
fi: Mukautetut linkit

en: Add custom link
fi: Lisää mukautettu linkki

en: Edit custom link
fi: Muokkaa mukautetua linkkiä

en: link
fi: linkki

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: never
fi: ei koskaan

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: mail
fi: posti

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Updated
fi: Päivitetty

en: actions
fi: toimenpiteet

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: style
fi: tyyli

en: aggregator
fi: syötteiden kerääjä

en: read more
fi: lue lisää

en: Update interval
fi: Päivitysväli

en: The fully-qualified URL of the feed.
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: Add forum
fi: Lisää foorumi

en: Add term
fi: Lisää termi

en: theme
fi: teema

en: Screenshot for %theme theme
fi: Kuva teemasta %theme

en: no screenshot
fi: ei kuvaa

en: Display mode
fi: Esitysmuoto

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Access log settings
fi: Osumien kirjaamisen asetukset

en: Enable access log
fi: Ota käyttöön osumien kirjaaminen

en: Discard access logs older than
fi: Poista lokimerkinnät, jotka ovat vanhempia kuin

en: Preview comment
fi: Esikatsele kommenttia

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Component
fi: Komponentti

en: Unassign
fi: Poista tilanteesta

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Permitted file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Submission guidelines
fi: Lähetysohjeet

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Paths
fi: Polut

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fi: Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää sekä poluissa että otsikoissa. Käytettäessä polussa tai otsikossa ne korvataan vastaavilla arvoilla.

en: Notify poster of own posts
fi: Ilmoita käyttäjälle omasta kirjoituksesta

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: type
fi: tyyppi

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Find content
fi: Etsi sisältöä

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Promoted
fi: Nostettu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Default Settings
fi: Oletusasetukset

en: Check
fi: Muu suoritus

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: status
fi: tila

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Created
fi: Luotu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Advanced Settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fi: Jos käyttäjä ei sisälltyä otsikkoa linkille, verkko-osoitetta käytetään otsikkona. Missä tilanteissa otsikko lyhennetään ja päätetään (&hellip;) merkillä? Jätä tyhjäksi jos haluat näyttää otsikkona koko verkko-osoitteen.

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Additional CSS Class
fi: CSS lisäluokat

en: Not a valid URL.
fi: Verkko-osoite ei kelpaa.

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: Save categories
fi: Tallenna kategoriat

en: term
fi: termi

en: Menu item
fi: Valikon kohta

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: The name of the menu.
fi: Valikon nimi.

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Question
fi: Kysymys

en: Add child page
fi: Lisää alasivu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: Content type for child pages
fi: Alasivujen sisältötyypit

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: Remove from outline
fi: Poista kirjasta

en: Unknown export format.
fi: Tuntematon vientimuoto.

en: All
fi: Kaikki

en: Default settings
fi: Oletusasetukset

en: days
fi: päivät

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Done
fi: Tehty

en: Last post
fi: Uusin kirjoitus

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Page
fi: Sivu

en: Embedded
fi: Sisällytetty

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Submission information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Average Rating
fi: Pisteiden keskiarvo

en: Good
fi: Hyvä

en: rate content
fi: arvostele sisältö

en: Voting
fi: Äänestys

en: Create redirection
fi: Luo uudelleenohjaus

en: Node types
fi: Sisältötyypit

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Public registrations
fi: Julkiset rekisteröitymiset

en: Only site administrators can create new user accounts.
fi: Vain ylläpitäjät voivat luoda uusia käyttäjätilejä.

en: Added
fi: Lisätty

en: Database
fi: Tietokanta

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Url
fi: Osoite

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Host
fi: Isäntä

en: Available updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Manual update check
fi: Päivitysten tarkistaminen käsin

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Drupal core update status
fi: Drupalin ytimen päivitysten tila

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Input filters
fi: Syöttömuodot

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fi: Valitse <em>Kyllä</em> jos haluat, että kategoria valitaan oletuksena.

en: You must enter a category.
fi: Sinun on valittava kategoria.

en: Are you sure you want to delete %category?
fi: Haluatko varmasti poistaa kategorian %category?

en: Category %category has been deleted.
fi: Kategoria %category on poistettu.

en: Hourly threshold
fi: Tuntikohtainen rajoitus

en: Your name
fi: Nimesi

en: Your e-mail address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Send e-mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: You must select a valid category.
fi: Kirjoita kelvollinen kategoria.

en: You must enter a valid e-mail address.
fi: Sinun täytyy syöttää kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Feed description
fi: Syötteen kuvaus

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Source URL
fi: Lähde verkko-osoite

en: Creation date
fi: Luontipäivämäärä

en: Custom
fi: Oma

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Source string
fi: Lähdemerkkijono

en: Locale
fi: Lokalisointi

en: Title field label
fi: Otsikkokentän nimi

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: Poll votes
fi: Kyselyn äänet

en: Explanation
fi: Selitys

en: Selection options
fi: Valinnan asetukset

en: Variable value
fi: Muuttujan arvo

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: User role
fi: Käyttäjärooli

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Theme configuration
fi: Teeman asetukset

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Title label
fi: Otsikon etiketti

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Is not
fi: Ei ole

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Vote
fi: Äänestä

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Set name
fi: Ryhmän nimi

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Add a condition
fi: Lisää ehto

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: RSS - blogs
fi: RSS - blogit

en: Heading
fi: Ylätunniste

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Search settings
fi: Haun asetukset

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: Warning
fi: Varoitus

en: blocked
fi: suljettu

en: active
fi: aktiivinen

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: OPML feed
fi: OPML-syöte

en: configure
fi: Muokkaa

en: Number of news items in block
fi: Lohkossa näytettävien aiheiden määrä

en: View this feed's recent news.
fi: Näytä tämän syötteen uusimmat aiheet.

en: View this category's recent news.
fi: Näytä tämän kategorian uusimmat aiheet.

en: Feed overview
fi: Syötteiden yleiskatsaus

en: Items
fi: Aiheet

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Next update
fi: Seuraava päivitys

en: %time ago
fi: %time sitten

en: %time left
fi: %time jäljellä

en: remove items
fi: poista aiheita

en: update items
fi: päivitä

en: Category overview
fi: Kategorioiden yleiskatsaus

en: Categorize
fi: Luokittele

en: The categories have been saved.
fi: Kategoriat on tallennettu.

en: Updated:
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: %age old
fi: %age vanha

en: %ago ago
fi: %ago sitten

en: Nodes
fi: Solmut

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: The feed %feed has been updated.
fi: Syöte %feed on päivitetty.

en: Feed %feed deleted.
fi: Syöte %feed poistettu.

en: The feed %feed has been deleted.
fi: Syöte %feed on poistettu.

en: Feed %feed added.
fi: Syöte %feed lisätty.

en: The feed %feed has been added.
fi: Syöte %feed on lisätty.

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: The news items from %site have been removed.
fi: Sivustolta %site kerätyt aiheet on poistettu.

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Up
fi: Ylös

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Maximum
fi: Suurin

en: Range
fi: Alue

en: Line
fi: Rivi

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: download
fi: lataa

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: help
fi: ohje

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Widget
fi: Widgetti

en: Load
fi: Lataa

en: Last reply
fi: Viimeisin vastaus

en: Prev
fi: Edellinen

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: Id
fi: Tunniste

en: System
fi: Järjestelmä

en: Processors
fi: Prosessorit

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Send
fi: Lähetä

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Code
fi: Koodi

en: Enter a valid username.
fi: Syötä olemassaoleva käyttäjänimi.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Frequency
fi: Tiheys

en: OR
fi: TAI

en: Company
fi: Yritys

en: Add a role to the selected users
fi: Lisää rooli valituille käyttäjille

en: Remove a role from the selected users
fi: Poista rooli valituilta käyttäjiltä

en: help page
fi: ohjesivu

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: Administer content
fi: Ylläpidä sisältöä

en: Transliteration
fi: Transliteraatio

en: directory
fi: hakemisto

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: browse
fi: selaa

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Cleanup
fi: Siivoa

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Border
fi: Raja

en: Example
fi: Esimerkki

en: Method
fi: Tapa

en: Recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukset

en: Recent posts for %1
fi: Uusia kirjoituksia %1

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Navajo
fi: navajo

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Events
fi: Tapahtumat

en: here
fi: täällä

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Now
fi: Nyt

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Base
fi: Ydin

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku kaikille sanastoille (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sanastojen sisältöpolkuihin)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fi: Sisältöpolku sanastolle %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fi: Kuviot foorumeille ja foorumisäiliöille

en: Pattern for user account page paths
fi: Sisältöpolku kaikille käyttäjätietosivuille

en: Pattern for blog page paths
fi: Blogisivujen polkujen kuvio

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Forum
fi: Foorumi

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Security
fi: Turvallisuus

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: Align
fi: Tasaa

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Repeat
fi: Toisto

en: Link URL
fi: Linkin osoite

en: access content
fi: sisällön lukeminen

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Ignore
fi: Ohita

en: Messaging
fi: Yksityisviestit

en: Padding
fi: Täyte

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Updated URL for feed %title to %url.
fi: Syötteen %title osoitteeksi on vaihdettu %url.

en: Blog
fi: Blogi

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Jump to the first comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen kommenttiin.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen uuteen kommenttiin.

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Add a new comment to this page.
fi: Lisää tälle sivulle uusi kommentti.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fi: Kerro mielipiteesi tästä kirjoituksesta.

en: Destination
fi: Kohde

en: reset
fi: nollaa

en: Class
fi: Luokka

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: External
fi: Ulkoinen

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Choices
fi: Vaihtoehdot

en: Minimum cache lifetime
fi: Sivuvälimuistin minimielinaika

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Exists
fi: On olemassa

en: Number of votes
fi: Äänten määrä

en: 1 vote | @count votes
fi[0]: 1 ääni
fi[1]: @count ääntä

en: redirect
fi: uudelleenohjaus

en: Site off-line message
fi: "Sivusto ei ole käytössä" -viesti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fi: Viesti, joka näytetään vierailijoille kun sivusto ei ole käytössä.

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Top pages
fi: Suosituimmat sivut

en: Both
fi: Molemmat

en: Clicks
fi: Klikkaukset

en: Last
fi: Viimeinen

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Create content
fi: Luo sisältöä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: Printer-friendly pages
fi: Tulostusystävälliset sivut

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Provider
fi: Sisältölähde

en: Smiley
fi: Hymiö

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Install
fi: Asenna

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Tools
fi: Työkalut

en: Edit view
fi: Muokkaa näkymää

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Exposed Filters
fi: Paljastetut suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Random
fi: Satunnainen

en: Recent hits
fi: Viimeisimmät vierailut

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Set default
fi: Aseta oletukseksi

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Pattern
fi: Kuvio

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: CSS settings
fi: CSS asetukset

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Allow users to choose default
fi: Salli käyttäjien valita oletus

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fi: Näytä vain, jos seuraava PHP-koodi palauttaa arvon <code>TRUE</code> (PHP-tila, vain asiantuntijoille).

en: Buttons and plugins
fi: Painikkeet ja laajennusosat

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Toolbar location
fi: Työkalupalkin sijainti

en: Path location
fi: Polun sijainti

en: Enable resizing button
fi: Ota käyttöön koonmuunnospainike

en: Block formats
fi: Kappalemerkkaukset

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Verify HTML
fi: Tarkista HTML

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fi: Muuntaa &lt;font&gt; merkkaukset tyyleiksi

en: Remove linebreaks
fi: Poista rivinvaihdot

en: Apply source formatting
fi: Käytä lähdekoodin muotoilua

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: Profile
fi: Profiili

en: Level
fi: Taso

en: Anonymous users
fi: Anonyymit käyttäjät

en: Clear cache
fi: Puhdista välimuisti

en: Close
fi: Sulje

en: Visibility settings
fi: Näkyvyysasetukset

en: Votes
fi: Äänet

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: fields
fi: kentät

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Datestamp
fi: Päivämäärämerkki

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Duration
fi: Kesto

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Function
fi: Funktio

en: Word count
fi: Sanojen määrä

en: Weeks
fi: Viikot

en: Session closed for %name.
fi: Tunnuksen %name istunto on suljettu.

en: Tracker
fi: Seuranta

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: 1 Day
fi: 1 päivä

en: 2 Days
fi: 2 päivää

en: 3 Days
fi: 3 päivää

en: 4 Days
fi: 4 päivää

en: 5 Days
fi: 5 päivää

en: 6 Days
fi: 6 päivää

en: 1 Week
fi: 1 viikko

en: 2 Weeks
fi: 2 viikkoa

en: 1 Month
fi: 1 kuukausi

en: 3 Months
fi: 3 kuukautta

en: 6 Months
fi: 6 kuukautta

en: You have to specify a valid date.
fi: Sinun on annettava kelvollinen päiväys.

en: Server settings
fi: Palvelimen asetukset

en: City
fi: Kaupunki

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: The field %field is required.
fi: Kenttä %field on pakollinen.

en: Germany
fi: Saksa

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Common settings
fi: Yhteiset asetukset

en: with comments
fi: kommenteilla

en: without comments
fi: ilman kommentteja

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: show
fi: näytä

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: 1 new | @count new
fi[0]: 1 uusi
fi[1]: @count uutta

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Condition
fi: Riippuvuus

en: Rules
fi: Säännöt

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tsekki

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen erillisalueet

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Full name
fi: Koko nimi

en: duplicate
fi: kopioi

en: Table prefix
fi: Taulun etuliite

en: Database username
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Add user
fi: Lisää käyttäjä

en: Port
fi: Portti

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Some
fi: Jotkut

en: Browse
fi: Selaa

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Root
fi: Päätaso

en: Create account
fi: Luo käyttäjätili

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: fetch now
fi: hae nyt

en: normal
fi: normaali

en: seconds
fi: sekuntia

en: minute
fi: minuutti

en: Show
fi: Näytä

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä anonyymien käyttäjien sivuvälimuisti, ja CSS:n sekä JavaScriptin optimointi.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Key
fi: Avain

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: WIDTHxHEIGHT
fi: LEVEYSxKORKEUS

en: Maximum file size per upload
fi: Suurin latauskohtainen tiedostokoko

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: Upload file
fi: Palvelimelle ladattava tiedosto

en: Display a printer-friendly version of this page.
fi: Näytä tulostinystävällinen versio sivusta.

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
fi: Kutsuu automaattisesti selaimen tulostustoimintoa kun tulostusystävällinen sivu näytetään.

en: Timer
fi: Ajastin

en: Enabled languages
fi: Käytössäolevat kielet

en: Change
fi: Muuta

en: Arabic
fi: arabia

en: English
fi: englanti

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Spanish
fi: espanja

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: in
fi: sisällä

en: Messages
fi: Viestit

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
fi: <p>Katso täydellinen ohje sivulla !link.</p>

en: Calendar Legend
fi: Kalenterin selite

en: Switch
fi: Vaihda

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Countries
fi: Maat

en: Are you sure you want to delete these items?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä kohteet?

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fi: Kelvollinen sähköpostiosoite. Järjestelmän sinulle lähettämät sähköpostit menevät tähän osoitteeseen. Osoitetta ei julkisteta ja sitä käytetään vain, jos tahdot tilata uuden salasanan, tai jos haluat saada tiettyjä uutisia tai ilmoituksia sähköpostitse.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Sähköpostiosoite %email on jo rekisteröity. <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: Import OPML
fi: Lataa OPML

en: Remove items
fi: Poista aiheita

en: OPML File
fi: OPML tiedosto

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: Sources
fi: Lähteet

en: !title category latest items
fi: Kategorian !title uusimmat aiheet

en: !title feed latest items
fi: Syötteen !title uusimmat aiheet

en: The category %category has been updated.
fi: Kategoria %category on päivitetty.

en: Category %category deleted.
fi: Kategoria %category poistettu.

en: The category %category has been deleted.
fi: Kategoria %category on poistettu.

en: Category %category added.
fi: Kategoria %category lisätty.

en: The category %category has been added.
fi: Kategoria %category on lisätty.

en: aggregator - @title
fi: syötteiden kerääjä - @title

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: Add menu
fi: Lisää valikko

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: menu
fi: valikko

en: Pager position
fi: Sivutuksen sijainti

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: update
fi: päivitä

en: Browser
fi: Selain

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

en: Upload picture
fi: Lataa kuva palvelimelle

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Message:
fi: Viesti:

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Language file
fi: Kielitiedosto

en: No groups found.
fi: Ryhmiä ei löytynyt.

en: Add new group
fi: Lisää uusi kenttäryhmä

en: published
fi: julkaistu

en: Select a date
fi: Valitse päivämäärä

en: Average page generation time
fi: Keskimääräinen sivun luontinopeus

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Show only users where
fi: Näytä ainoastaan käyttäjät joiden

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: @time ago
fi: @time sitten

en: No users selected.
fi: Yhtään käyttäjää ei ole valittuna.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fi: Havaittiin vihamielinen yritys muuttaa suojattuja käyttäjätietokenttiä.

en: Select all rows in this table
fi: Valitse kaikki taulukon rivit

en: Deselect all rows in this table
fi: Poista kaikkien rivien valinnat

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Front page
fi: Etusivu

en: Request new password
fi: Pyydä uutta salasanaa

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä ilman ylläpidon hyväksyntää.

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Languages
fi: Kielet

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Replace
fi: Korvaa

en: Topics
fi: Aiheet

en: Topic
fi: Aihe

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Available tokens
fi: Käytössä olevat merkinnät

en: Today
fi: Tänään

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: (disabled)
fi: (pois käytöstä)

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Minimum height
fi: Vähimmäiskorkeus

en: Minimum width
fi: Vähimmäisleveys

en: Query
fi: Kysely

en: Moderate
fi: Moderoi

en: Locale settings
fi: Lokalisoinnin asetukset

en: Code length
fi: Koodin pituus

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Spam control
fi: Roskapostin hallinta

en: Characters to use in the code
fi: Koodissa käytettävät merkit

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fi: Käytettävän merkkilistan ei pitäisi sisältää välilyöntejä.

en: Math question
fi: Laskutehtävä

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
fi: Havaittiin kielletty bitti kun jaettiin utf8 merkkijonoa merkkeihin.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fi: Kielelle %lang_name (koodi %lang_code)

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Block name
fi: Lohkon nimi

en: How many content items to display in "day" list.
fi: Kuinka monta kirjoitusta näytetään "Tämänpäiväiset" -listassa

en: Period
fi: Ajanjakso

en: Site's time zone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: Date's time zone
fi: Päivämäärän aikavyöhyke

en: No time zone conversion
fi: Ei aikavyöhykemuunnosta

en: hour
fi: tunti

en: Jan
fi: Tam

en: Feb
fi: Hel

en: Mar
fi: Maa

en: Apr
fi: Huh

en: Jun
fi: Kes

en: Jul
fi: Hei

en: Aug
fi: Elo

en: Sep
fi: Syy

en: Oct
fi: Lok

en: Nov
fi: Mar

en: Dec
fi: Jou

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Site default
fi: Sivuston oletus

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely ei ole mahdollista jos tunteja ei ole määriteltynä.

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Long
fi: Pitkä

en: Short
fi: Lyhyt

en: is equal to
fi: on samansuuruinen kuin

en: is not equal to
fi: on erisuuri kuin

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: Posts
fi: Kirjoitukset

en: Controls
fi: Hallintavaihtoehdot

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Configure permissions
fi: Säädä käyttöoikeuksia

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: AND
fi: JA

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Are you sure you want to delete %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %label?

en: %label has been deleted.
fi: %label on poistettu.

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Kirjoita vaihtoehtoinen polku, josta tämä sivu löytyy.  Esimerkki: kirjoita "yhteystiedot" luodessasi yhteystietosivua.  Käytä suhteellista polkua äläkä lisää kauttaviivaa alkuun, tai alias ei toimi.

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Notice
fi: Huomio

en: any
fi: mikä tahansa

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Your rating
fi: Arviosi

en: Days
fi: Päivät

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Choice
fi: Vaihtoehto

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Number of day's top views to display
fi: Päivän suosituimpien määrä

en: Number of all time views to display
fi: Kaikkien aikojen suosituimpien määrä

en: Number of most recent views to display
fi: Viimeksi katsottujen määrä

en: views
fi: näkymät

en: The settings have not been saved because of the errors.
fi: Asetuksia ei ole talletettu virheiden takia.

en: Default template
fi: Oletusmalli

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: characters
fi: merkit

en: profile
fi: profiili

en: Mo
fi: Ma

en: Tu
fi: Ti

en: We
fi: Ke

en: Th
fi: To

en: Fr
fi: Pe

en: Sa
fi: La

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Immediately
fi: Heti

en: Transition
fi: Sivunsiirto

en: Autocomplete taxonomy
fi: Luokittelun automaattitäydennys

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Send yourself a copy.
fi: Lähetä itsellesi kopio.

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: What links here
fi: Mikä linkittää tänne

en: Hours
fi: Tunnit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: role
fi: rooli

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon %name?

en: The block %name has been removed.
fi: Lohko %name on poistettu.

en: Info
fi: Tieto

en: Red
fi: Punainen

en: Clean
fi: Siistitty

en: Fade
fi: Himmennä

en: Slow
fi: Hidas

en: Fast
fi: Nopea

en: Included
fi: Sisällytetty

en: Current status
fi: Nykyinen tila

en: People
fi: Käyttäjät

en: list terms
fi: termien tarkastelu

en: add terms
fi: termien lisääminen

en: Created new term %term.
fi: Luotiin uusi termi %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa termin %title?

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: terms
fi: termit

en: warning
fi: varoitus

en: Last run
fi: Viimeisin ajo

en: No statistics available.
fi: Tilastoja ei ole saatavilla.

en: Last run !time ago
fi: Suoritettu viimeksi !time sitten

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Enabled filters
fi: Käytössä olevat suodattimet

en: critical
fi: kriittinen

en: or
fi: tai

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Keep
fi: Säilytä

en: Results
fi: Tulokset

en: Older polls
fi: Vanhemmat kyselyt

en: View the list of polls on this site.
fi: Näytä lista tämän sivuston kyselyistä.

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: You must fill in at least two choices.
fi: Anna vähintään kaksi vaihtoehtoa.

en: open
fi: avoin

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fi: Tämä taulukko näyttää kaikki tässä kyselyssä annetut äänet. Jos anonyymien käyttäjien annetaan äänestää, heidät tunnistetaan äänestämiseen käytetyn tietokoneen IP-osoitteen perusteella.

en: Visitor
fi: Vierailija

en: Cancel your vote
fi: Peru antamasi ääni

en: View the current poll results.
fi: Näytä kyselyn tämänhetkiset tulokset.

en: Promote
fi: Nosta

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fi: Termin poistaminen poistaa myös kaikki sen mahdolliset alatermit. Tätä ei voi perua.

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: Site map content
fi: Sivukartan sisältö

en: Show front page
fi: Näytä etusivu

en: When enabled, this option will include the front page in the site map.
fi: Mikäli valittuna, etusivu sisällytetään sivukarttaan.

en: Show active blog authors
fi: Näytä aktiiviset blogien kirjoittajat

en: When enabled, this option will show the 10 most active blog authors.
fi: Mikäli valittuna, 10 aktiivisinta blogien kirjoittajaa näytetään sivustolla haluamassasi paikassa.

en: Books to include in the site map
fi: Sivukarttaan sisällytettävät kirjat

en: Menus to include in the site map
fi: Sivukarttaan sisällytettävät valikot

en: Categories to include in the site map
fi: Sivukarttaan sisällytettävät kategoriat

en: Categories settings
fi: Kategorioiden asetukset

en: Show books expanded
fi: Näytä kirjat laajennettuina

en: When enabled, this option will show all children pages for each book.
fi: Mikäli valittuna, kaikki kirjan alasivut näytetään.

en: Show node counts by categories
fi: Näytä solmujen määrä kategorioittain

en: Categories depth
fi: Kategorian syvyys

en: RSS settings
fi: RSS asetukset

en: Include RSS links
fi: Sisällytä RSS-linkit

en: RSS feed depth
fi: RSS-syötteiden syvyys

en: Display a site map with RSS feeds.
fi: Sisällytä sivukarttaan RSS-syötteet.

en: Syndicate
fi: Syötteet

en: Syndicate content
fi: Julkaise syötteitä

en: Blogs
fi: Blogit

en: Community blog and recent blog authors at %sn.
fi: Yhteinen blogi ja blogien kirjoittajat %sn -sivustossa.

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Books
fi: Kirjat

en: Books at %sn.
fi: Kirjan sisältö %sn -sivustossa.

en: Display a site map.
fi: Näytä sivukartta.

en: Style
fi: Tyyli

en: Content title
fi: Sisällön otsikko

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Rivillä %line oli seuraava virhe: "%error".

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Rivillä %line oli seuraava virhe: "%error".

en: Forums
fi: Foorumit

en: Match type
fi: Vastaa tyyppiä

en: Link style
fi: Linkin tyyli

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: view revisions
fi: versioiden tarkastelu

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: revert
fi: palauta

en: Show diff
fi: Näytä erot

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: Select different revisions to compare.
fi: Valitse verrattavat revisiot.

en: < previous diff
fi: < edellinen versio

en: Current revision:
fi: Nykyinen versio:

en: Revision of !new_date:
fi: Revisio !new_date:

en: Changes to %name
fi: Muutokset kohteeseen %name

en: Add redirect
fi: Lisää uudelleenohjaus

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Destination name
fi: Kohteen nimi

en: The specified passwords do not match.
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan.

en: Session
fi: Sessio

en: Track
fi: Seuranta

en: Access Denied
fi: Pääsy kielletty

en: Missing
fi: Puuttuu

en: No forums defined
fi: Yhtään foorumia ei ole määritelty.

en: This topic has been moved
fi: Tämä keskustelu on siirretty

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: All tags
fi: Kaikki tagit

en: Installed
fi: Asennettu

en: permission
fi: käyttöoikeus

en: Scope
fi: Kohde

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Your vote was recorded.
fi: Äänesi on kirjattu.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fi: Järjestä mielipidekyselyitä, jotka perustuvat monivalintakykymyksiin.

en: Link color
fi: Linkin väri

en: options
fi: asetukset

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Schedules
fi: Ajastukset

en: Product
fi: Tuote

en: Flexible
fi: Joustava

en: My files
fi: Tiedostoni

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Completed
fi: Valmis

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Manage features
fi: Hallinnoi ominaisuuksia

en: Testing
fi: Testaus

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Standard
fi: Standardi

en: Thousands separator
fi: Tuhaterotin

en: Interval
fi: Vaihteluväli

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi: Amerikkalaiset Neitsytsaaret

en: completed
fi: päätetty

en: 301 Moved Permanently
fi: 301 Pysyvästi siirretty

en: 307 Temporary Redirect
fi: 307 Tilapäinen uudelleenohjaus

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: Length of trimmed posts
fi: Lyhennelmien pituus

en: 200 characters
fi: 200 merkkiä

en: 400 characters
fi: 400 merkkiä

en: 600 characters
fi: 600 merkkiä

en: 800 characters
fi: 800 merkkiä

en: 1000 characters
fi: 1000 merkkiä

en: 1200 characters
fi: 1200 merkkiä

en: 1400 characters
fi: 1400 merkkiä

en: 1600 characters
fi: 1600 merkkiä

en: 1800 characters
fi: 1800 merkkiä

en: 2000 characters
fi: 2000 merkkiä

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fi: Automaattisesti luotujen lyhennelmien pituus. Drupal katkaisee pitkät kirjoitukset tästä kohtaa. Lyhennelmiä käytetään esim. etusivulla ja RSS-syötteissä. Jos valitset "Rajoittamaton", kirjoituksia ei lyhennetä. Jos kirjoitat oman lyhennelmän, tätä asetusta ei käytetä. Huomaa myös, että tätä asetusta käytetään vain silloin, kun sisältöä luodaan tai päivitetään. Se ei vaikuta jo luotuihin lyhennelmiin.

en: Theme settings
fi: Teema-asetukset

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: MB
fi: MT

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fi: PHP:n asetuksissa tiedostokohtaiseksi kokorajoitukseksi on asetettu %size.

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Attach
fi: Liitä

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Inclusion
fi: Sisällytys

en: Documents
fi: Dokumentit

en: Formats
fi: Muodot

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Enter username
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Username not found
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt

en: Resume
fi: Jatka

en: User page
fi: Käyttäjäsivu

en: Redirect to URL
fi: Ohjaa osoitteeseen

en: details
fi: yksityiskohdat

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Migrate
fi: Muuta

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole aktivoitu tai se on suljettu.

en: Login attempt failed for %user.
fi: Käyttäjän %user kirjautumisyritys epäonnistui.

en: image
fi: kuva

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Base path
fi: Peruspolku

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: The primary identifier for a node.
fi: Syötteet

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Jump Menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fi: Sen käyttäjän tunnus, jolle haluat antaa omistuksen.

en: Manage the actions defined for your site.
fi: Määrittele, millaisia toimenpiteitä Drupal voi tehdä automaattisesti.

en: Delete action
fi: Poista toimenpide

en: The action has been successfully saved.
fi: Toimenpiteen tallentaminen onnistui.

en: Deleted action %aid (%action)
fi: Poistettiin toimenpide %aid (%action)

en: Action '%action' added.
fi: Lisättiin toiminto '%action'.

en: Remove orphaned actions
fi: Poista orvot toimenpiteet

en: Themes
fi: Teemat

en: Translations
fi: Käännökset

en: Multilingual
fi: Monikielinen

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Delete comments
fi: Poista kommentit

en: not published
fi: ei julkaistu

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Protected
fi: Suojattu

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Excluded
fi: Ei sisällytetty

en: Hits
fi: Osumia

en: not sticky
fi: ei kiinnitetty

en: sticky
fi: kiinnitetty

en: not promoted
fi: ei näytetä etusivulla

en: promoted
fi: näytetään etusivulla

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: You are here
fi: Olet täällä

en: Review
fi: Tarkistus

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: cancel
fi: peruuta

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Reset password
fi: Uusi salasana

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Finished
fi: Valmis

en: Run
fi: Suorita

en: disable
fi: pois käytöstä

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: File types
fi: Tiedostotyypit

en: Storage
fi: Tallennus

en: Complete
fi: Valmis

en: Temporary directory
fi: Väliaikainen hakemisto

en: Control how your image/file browser works.
fi: Hallinnoi kuva-/tiedostoselaimesi asetuksia.

en: date
fi: päiväys

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fi: Kuvien/tiedostojen lisääminen perustekstialueille

en: Insert !image or !link.
fi: Lisää !image tai !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fi: Kuva-/tiedostoselain ja -lataaja, joka tukee käyttäjien omia hakemistoja ja käyttäjäkohtaisia levytilarajoituksia.

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Shortcut
fi: Oikopolku

en: Photo
fi: Valokuva

en: Sets
fi: Asetuskomentoja

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Clear Form Submissions
fi: Poista lomakkeen vastaukset

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki lomakkeen vastaukset?

en: Webform %title entries cleared.
fi: Lomakkeen %title vastaukset poistettu

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: webform
fi: verkkolomake

en: responses
fi: vastaukset

en: Webforms
fi: Verkkolomakkeet

en: View and edit all the available webforms on your site.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkia sivustollasi saatavilla olevia verkkolomakkeita.

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Global configuration of webform functionality.
fi: Yleiset verkkolomakkeiden toiminnallisuutta määrittelevät asetukset.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fi: Luo uusi lomake tai kysely. Lähetettyjen lomakkeiden tulokset ja tilastot tallennetaan ja ovat siihen oikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Advanced Options
fi: Laajennetut vaihtoehdot

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fi: @type -tyyppisellä komponentilla ei ole muokkausmahdollisuutta.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: The webform component @type is not able to be displayed
fi: Verkkolomakkeen komponenttia @type ei voida näyttää

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Presents month, day, and year fields.
fi: Esittää kuukausi-, päivä- ja vuosikentän.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fi: Jos tämä kenttäjoukko on supistettavissa, käyttäjä voi avata tai sulkea kenttäjoukon.

en: Collapsed by Default
fi: Supistettuna oletusarvoisesti

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fi: Supistettavat kenttäjoukot ovat oletusarvoisesti "avoinna". Valitse tämä, jos haluat kenttäjoukon olevan oletusarvoisesti "suljettuna."

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä lista muista tiedostopäätteistä tälle latauskentälle. Erottele pilkuin.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään valittuihin kohtiin ylempänä.

en: User uploaded file
fi: Käyttäjän lataama tiedosto

en: Average uploaded file size
fi: Keskimääräinen ladattujen tiedostojen koko

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Randomize Options
fi: Satunnaistetut vaihtoehdot

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa valintavaihtoehtojen järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Randomize Questions
fi: Satunnaista kysymykset

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa kysymysten järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fi: Sallii käyttäjän luoda radionapein varustetun kyselyvaihtoehdon.

en: Non-empty
fi: Ei tyhjä

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fi: Merkintä (markup) sallii sinun lisätä muokattua HTML- tai PHP-logiikkaa lomakkeeseesi.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fi: Tarjoaa käyttäjälle tunti ja minuuttikentät.

en: The specified date is invalid.
fi: Päiväys on virheellinen.

en: Selection
fi: Valinta

en: low
fi: alhainen

en: medium
fi: keskikokoinen

en: high
fi: korkea

en: Password strength:
fi: Salasanan vahvuus:

en: Passwords match:
fi: Salasanat täsmäävät:

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: The name used to indicate anonymous users.
fi: Tuntemattomasta käyttäjästä käytettävä nimi

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fi: Kirjoita etusivuna käytettävän sivun suhteellinen polku, esim. "node/1". Oletus on "node".

en: Alternate text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Apply
fi: Käytä

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: Edit translation
fi: Muokkaa käännöstä

en: Assign
fi: Liitä tilanteeseen

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: (source)
fi: (lähde)

en: Select
fi: Valitse

en: Translatable
fi: Käännettävissä

en: is
fi: on

en: Add CAPTCHA administration links to forms
fi: Lisää CAPTCHA ylläpitolinkit lomakkeille

en: Challenge description
fi: Tarkistuksen kuvaus

en: Persistence
fi: Pysyvyys

en: Always add a challenge.
fi: Lisää tarkistus aina.

en: Log wrong responses
fi: Kirjaa väärät vastaukset lokiin

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
fi: Drupalin form_id lomakkeelle johon CAPTCHA lisätään.

en: Challenge type
fi: Tarkistustyyppi

en: Illegal form_id
fi: Kielletty form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
fi: CAPTCHA kohdeasetukset tallennettu.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fi: Haluatko varmasti poistaa CAPTCHAn lomakkeelta %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
fi: Haluatko varmasti poistaa CAPTCHAn käytöstä lomakkeelta %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fi: CAPTCHA poistettu lomakkeelta %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
fi: CAPTCHA poistettu käytöstä lomakkeelta %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
fi: Tämä sivu antaa yleiskatsauksen saatavilla olevista tarkistustyyppeistä, jotka on muodostettu nykyisillä asetuksilla.

en: 10 more examples of this challenge.
fi: 10 lisäesimerkkiä tarkistuksesta.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fi: "CAPTCHA" on lyhenne sanoista "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart".  Yleensä se on kysymys-vastaus testi, jolla määritetään, onko käyttäjä ihminen. CAPTCHA moduuli on työkalu taistelussa pahantahtoisten käyttäjien automatisoituja lähetyksiä (spamia) vastaan, esimerkiksi rekisteröitymislomakkeissa, vieraskirjalomakkeissa, jne.  Haluttuja lomakkeita voi laajentaa lisätarkistuksella, jonka ihmisten pitäisi olla helppo ratkaista oikein, mutta joka on riittävän vaikea pitämään automaattiset skriptit ja spam botit poissa.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fi: CAPTCHA on Carnegie Mellon Yliopiston tavaramerkki.

en: Enabled challenge
fi: Käyttöönotettu tarkistus

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fi: Aseta tähän CAPTCHA epäluotetuille käyttäjille.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fi: CAPTCHAan annettu vastaus ei ollut oikein.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fi: Ratkaise tämä pieni laskutehtävä ja anna vastaus. Esim. 1+3, anna 4.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fi: Aseta miten ja missä CAPTCHAa käytetään.

en: Examples
fi: Esimerkit

en: An overview of the available challenge types with examples.
fi: Yleiskatsaus saatavilla oleviin tarkistustyyppeihin esimerkkien kanssa.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
fi: Nyt voit muokata <a href="!captcha_admin">CAPTCHA moduulin asetuksia</a> sivustollasi.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fi: CAPTCHA-perusmoduli tarkistusten lisäämiseksi lomakkeisiin.

en: Code settings
fi: Koodiasetukset

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Koodin pituus vaikuttaa kuvan kokoon. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Font settings
fi: Fonttiasetukset

en: tiny
fi: hyvin pieni

en: small
fi: pieni

en: large
fi: suuri

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Fontin koko vaikuttaa kuvan kokoon. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Character spacing
fi: Merkkien väli

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fi: Määrittele keskimääräinen merkkien väli. Huomaa, että suuremmat arvot tekevät kuvien muodostamisesta palvelinta kuormittavampaa.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
fi: Kirjoita tekstin värin heksadesimaalikoodi (e.g. #000 or #004283).

en: Additional variation of text color
fi: Ylimääräinen tekstin värin muuntelu

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
fi: Eri merkeille tulevat satunnaiset värit tietyllä vaihteluvälillä tekstin väristä.

en: Distortion and noise
fi: Väännös ja kohina

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
fi: Näillä asetuksilla voit hallita sekoituksen määrää väännöksissä ja kohinassa. Älä lisää sekoitusta liikaa ja varmista, että kuva pysyy ymmärrettävästi luettavana.  Esimerkiksi, älä yhdistä korkeita väännöstasoja ja kohinaa.

en: Distortion level
fi: Väännöstaso

en: severe
fi: rankka

en: Set the degree of wave distortion in the image.
fi: Aseta asteluku kuvan aaltoväännölle.

en: Smooth distortion
fi: Pehmeä väännös

en: This option adds randomly colored point noise.
fi: Tämä valinta lisää satunnaisesti väritettyä pistekohinaa.

en: Add line noise
fi: Lisää linjakohinaa

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
fi: Tämä valinta piirtää satunnaislinjoja tekstin päälle.

en: Noise level
fi: Kohinataso

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
fi: Taustaväri ei ole kelvollinen heksadesimaali väriarvo.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
fi: Tekstin väri ei ole kelvollinen heksadesimaali väriarvo.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
fi: CAPTCHAn kuvan luonti epäonnistui. Tarkista Kuva CAPTCHAn asetukset ja erityisesti käytetty fontti.

en: Image CAPTCHA
fi: Kuva CAPTCHA

en: What code is in the image?
fi: Mikä koodi on kuvassa?

en: Provides an image based CAPTCHA.
fi: Tarjoaa kuvapohjaisen CAPTCHAn.

en: Show blocks
fi: Näytä elementit

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page @number
fi: Siirry sivulle @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: Copy
fi: Kopioi

en: Information
fi: Tietoa

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Delete role
fi: Poista rooli

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Basic configuration
fi: Perusasetukset

en: Publisher URL
fi: Julkaisijan URL

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: List menus
fi: Listaa valikot

en: Customize menu
fi: Mukauta valikkoa

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: California
fi: Kalifornia

en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

en: Multilingual system
fi: Monikielinen järjestelmä

en: Internationalization
fi: Monikielisyys

en: Reset language for all terms.
fi: Palauta kaikkien termien kielet oletusarvoihin.

en: Content selection mode
fi: Sisällön valintatapa

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki käytössäolevat kielet ovat sallittuja.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja.

en: Multilingual options
fi: Monikielisyyden asetukset

en: Multilingual content
fi: Monikielinen sisältö

en: Multilingual settings
fi: Monikielisyysasetukset

en: English name
fi: Englanninkielinen nimi

en: Native name
fi: Alkuperäinen nimi

en: Translated
fi: Käännetty

en: Supports translatable custom menu items.
fi: Tukee käännettävissä olevia valikkolinkkejä.

en: Strings
fi: Merkkijonot

en: Synchronize translations
fi: Synkronoi käännökset

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
fi: Valitse, mitkä tämän sisältötyypin kentät synkronoidaan käännösten välillä.

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Form name
fi: Lomakkeen nimi

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fi: Uuden kentän otsikko. Se näytetään käyttäjälle. Esim "Lempiväri".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fi: Vapaavalintainen kuvaus kentälle, näytetään käyttäjälle.

en: Save field
fi: Tallenna kenttä

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Edit term translations
fi: Muokkaa termien käännöksiä

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fi: Valitse lohkot, jotka näytetään sivujen laidoilla ja muilla alueilla.

en: Delete block
fi: Poista lohko

en: Save blocks
fi: Tallenna lohkot

en: The block settings have been updated.
fi: Lohkojen asetukset on tallennettu.

en: '%name' block
fi: '%name' -lohko

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fi: Kayttäjät voivat valita käyttäjätilinsä asetuksissa, näkevätkö he tämän lohkon.

en: Show block for specific roles
fi: Näytä lohko näille rooleille

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fi: Tämä lohko näytetään vain valittuille rooleille. Jos et valitse yhtäkään roolia, lohko näkyy kaikille käyttäjille.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fi: Jos PHP-tila on valittuna, syötä PHP-koodi %php -tagien väliin. Huom!  Virheellisen PHP-koodin ajaminen voi rikkoa sivuston.

en: Show block on specific pages
fi: Näytä lohko tietyillä sivuilla

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: Block body
fi: Lohkon sisältö

en: The content of the block as shown to the user.
fi: Lohkon sisältö sellaisena, kuin se näytetään käyttäjille.

en: Menus
fi: Valikot

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fi: Muokkaa navigaatiovalikoita.

en: Add vocabulary
fi: Lisää sanasto

en: edit vocabulary
fi: sanaston muokkaaminen

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa sanaston %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fi: Sanaston poistaminen tuhoaa myös kaikki sen sisältämät termit. Tätä ei voi perua.

en: Deleted vocabulary %name.
fi: Sanasto %name poistettu.

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: The Strtotime default value is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo on epäkelpo.

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Within
fi: Sisällä

en: Position of date part labels
fi: Päivämäärän osien etiketin sijoittelu

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: User's time zone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan ISO päivämääränä, suositellaan historiallisia vai osittaisia päivämääriä varten.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fi: Tallenna päivämäärät tietokantaan datetime kenttänä, suositellaan täydellisiin päivämääriin ja päivämääriin jotka voivat tarvita aikavyöhykemuunnoksen.

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Until
fi: Saakka

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Overrides
fi: Merkkijonojen ylikirjoitus

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: Add existing field
fi: Lisää olemassaoleva kenttä

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Fieldgroup
fi: Kenttäryhmä

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Node Reference
fi: Solmuviittaus

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka kautta voidaan viitata solmusta toiseen.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki, jonka käyttäjät syöttävät desimaalierottimeksi lomakkeissa.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: User reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: User roles that can be referenced
fi: Roolit joihin voidaan viitata

en: User status that can be referenced
fi: Käyttäjän tila johon voidaan viitata

en: User Reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka avulla voidaan viitata käyttäjään solmusta.

en: Index
fi: Indeksi

en: Enable clean URLs
fi: Ota käyttöön siistityt osoitteet

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Theme-engine-specific settings
fi: Teemamoottorikohtaiset asetukset

en: Form
fi: Kaavake

en: For all users
fi: Kaikille käyttäjille

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Title tag
fi: Otsikkotagi

en: Override path
fi: Ohita polku

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: Any user
fi: Kaikki käyttäjät

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: @module module
fi: moduuli @module

en: Incompatible with this version of PHP
fi: Ei sovi yhteen tämän PHP:n version kanssa

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä moduuli vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: My blog
fi: Oma blogini

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Redo
fi: Toista

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Editor
fi: Editori

en: URL redirects
fi: Osoiteuudelleenohjaukset

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
fi: Yrität uudelleenohjata sivua itseensä. Seurauksena on päättymätön looppi.

en: The redirect has been deleted.
fi: Uudelleenohjaus on poistettu

en: 300 Multiple Choices
fi: 300 Useita valintoja

en: 302 Found
fi: 302 Löydetty

en: 303 See Other
fi: 303 Kts. toinen

en: 304 Not Modified
fi: 304 Muuttamaton

en: 305 Use Proxy
fi: 305 Käytä proxyä

en: Redirect users from one URL to another.
fi: Uudelleenohjaa käyttäjät yhdestä URL:stä toiseen URL:ään.

en: Hide
fi: Piilossa

en: Date range
fi: Päivämäärän vaihteluväli

en: Anonymous commenting
fi: Anonyymi kommentointi

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat eivät voi jättää yhteystietojaan.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat voivat jättää yhteystietonsa

en: Anonymous posters must leave their contact information
fi: Anonyymien kirjoittajien on jätettävä yhteystietonsa

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fi: Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fi: Allekirjoituksesi näytetään julkisesti kommenttiesi lopussa.

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: 1 new comment | @count new comments
fi[0]: 1 uusi kommentti
fi[1]: @count uutta kommenttia

en: HTML Purifier (advanced)
fi: HTML Purifier (edistynyt)

en: <em>This version has advanced configuration options, do not enable both at the same time.</em>
fi: <em>Tässä versiossa on edistyneitä asetuksia, älä käytä molempia samaan aikaan.</em>

en: HTML tags will be transformed to conform to HTML standards.
fi: HTML-tagit muutetaan HTML-standardien mukaiseksi.

en: Display help text
fi: Näytä ohjeteksti

en: Configure HTML Purifier
fi: Aseta HTML Purifier

en: Submission settings
fi: Lähetysasetukset

en: Save content type
fi: Tallenna sisältötyyppi

en: Once an hour
fi: Kerran tunnissa

en: Once a day
fi: Kerran päivässä

en: Global
fi: Yleinen

en: Show descriptions
fi: Näytä kuvaukset

en: Subscription
fi: Tilaaminen

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Save role
fi: Tallenna rooli

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Adjust
fi: Muuta

en: File format
fi: Tiedostomuoto

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Hakemistopolku '@link_path' on virheellinen tai pääsy siihen on kielletty.

en: There was an error saving the menu link.
fi: Valikon kohdan tallentaminen ei onnistunut.

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fi: Haluatko varmasti mukautetun valikon %title?

en: Number of users to display
fi: Näytettävien käyttäjien määrä

en: OG settings
fi: OG asetukset

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Drupal path
fi: Drupal-polku

en: Image gallery
fi: Kuvagalleria

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Add new profile
fi: Lisää uusi profiili

en: Edit container
fi: Muokkaa säiliötä

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Indent
fi: Suurenna sisennystä

en: Outdent
fi: Pienennä sisennystä

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Last visit
fi: Viimeisin vierailu

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: Section title
fi: Alueen otsikko

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: @user's picture
fi: Käyttäjän @user kuva

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Not configured
fi: Ei asetettu

en: Rate
fi: Arvio

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: From address
fi: Lähettäjän osoite

en: Distinct
fi: Erilainen

en: E-mail template
fi: Sähköpostimalli

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: KB
fi: Kt

en: Image title
fi: Kuvan otsikko

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Space
fi: Välilyönti

en: New forum topics
fi: Uusimmat foorumin aiheet

en: Keys
fi: Avaimet

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: @type: deleted %title revision %revision.
fi: @type: poistettiin %title versio %revision.

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fi: Sisältöpolku kaikille solmuille tyyppiä @node_type

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Leave case the same as source token values.
fi: Älä muuta kirjasinkokoa (jätä samaksi kuin lähteenä olevan korvausmerkin arvo).

en: Change to lower case
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fi: Kaikki tyypin %type polkualiaksesi on poistettu.

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: @module help index
fi: Moduulin @module ohjeindeksi

en: Missing help topic.
fi: Puuttuva ohjeotsikko.

en: More help
fi: Lisää apua

en: Example help
fi: Esimerkkiohje

en: (site default theme)
fi: (sivuston oletusteema)

en: Screenshot
fi: Kuva

en: Database not supported.
fi: Tietokanta ei ole tuettu.

en: Preview trimmed version
fi: Esikatsele lyhennettyä versiota

en: Preview full version
fi: Esikatsele täyspitkää versiota

en: Bullet list
fi: Luettelomerkkilista

en: Account blocked
fi: Tilin käyttö estetty

en: Expand
fi: Laajenna

en: The name %name is already taken.
fi: Nimi %name on jo käytössä.

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Send interval
fi: Lähetysaikaväli

en: Send method
fi: Lähetystapa

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: Available
fi: Saatavilla

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Aggregate
fi: Aggregoi

en: inactive
fi: ei-aktiivinen

en: <Any>
fi: <Mikä tahansa>

en: OpenID redirect
fi: OpenID-uudelleenohjaus

en: OpenID Login
fi: OpenID-sisäänkirjautuminen

en: Delete OpenID
fi: Poista OpenID-tunnus

en: Log in using OpenID
fi: Kirjaudu OpenID:llä

en: Cancel OpenID login
fi: Peru OpenID-kirjautuminen

en: What is OpenID?
fi: Mikä OpenID on?

en: OpenID login failed.
fi: Sisäänkirjautuminen OpenID-tunnuksella ei onnistunut.

en: OpenID login cancelled.
fi: Sisäänkirjautuminen OpenID-tunnuksella keskeytettiin.

en: Successfully added %identity
fi: %identity lisättiin.

en: Add an OpenID
fi: Lisää OpenID-tunnus

en: That OpenID is already in use on this site.
fi: OpenID-tunnus on jo käytössä tällä sivustolla.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fi: Oletko varma että haluat poistaa OpenIDn %authname käyttäjälle %user?

en: OpenID deleted.
fi: OpenID-tunnus poistettiin.

en: edit menu
fi: muokkaa valikkoa

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Initial height
fi: Nimelliskorkeus

en: Initial width
fi: Nimellisleveys

en: Overlay
fi: Päällys

en: Skip
fi: Ohita

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Loading
fi: Ladataan

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: File display
fi: Tiedostonäkymä

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: Blockquote
fi: Kappalelainaus

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Show only items where
fi: Näytä ainoastaan kohteet joissa

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Activate
fi: Aktivoi tilaus

en: Deactivate
fi: Passivoi

en: 1 user | @count users
fi[0]: 1 käyttäjä
fi[1]: @count käyttäjää

en: Empty cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Reinstall modules
fi: Uudelleenasenna moduulit

en: Variable editor
fi: Muuttujien muokkaustyökalu

en: Session viewer
fi: Sessionlukija

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: Execute PHP
fi: Suorita PHP-koodia

en: Number of users to display in the list
fi: Listassa näytettävien käyttäjien määrä

en: This user can switch back.
fi: Tämä käyttäjä voi vaihtaa takaisin.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
fi: Varoitus: tämä käyttäjä ei voi vaihtaa takaisin.

en: Query log
fi: Kyselylogi

en: Display query log
fi: Näytä kyselylogi

en: Sort query log
fi: Lyhyt kyselylogi

en: by source
fi: lähteen mukaan

en: by duration
fi: keston mukaan

en: Slow query highlighting
fi: Hitaiden kyselyiden korostus

en: Display page timer
fi: Näytä sivuajastin

en: Display page execution time in the query log box.
fi: Näytä sivun latausaika kyselyn logilaatikossa..

en: Display memory usage
fi: Näytä muistin käyttö

en: Display redirection page
fi: Näytä uudelleenohjaussivu

en: PHP code to execute
fi: Suoritettava PHP koodi

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fi: Syötä koodi. Älä käytä <code>&lt;?php ?&gt;</code> tageja.

en: Execute
fi: Suorita

en: Old value
fi: Vanha arvo

en: New value
fi: Uusi arvo

en: Session name
fi: Session nimi

en: Generate users
fi: Luo käyttäjiä

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fi: Luo määritelty määrä käyttäjiä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat käyttäjät.

en: Generate content
fi: Luo sisältöä

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fi: Luo määritelty määrä solmuja ja kommentteja. Vaihtoehtoisesti poista olemassaoleva sisältö.

en: empty
fi: tyhjä

en: Rebuild permissions
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: Package
fi: Pakkaus

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Error saving user account.
fi: Käyttäjätilin tallentaminen ei onnistunut.

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: Restore
fi: Palauta

en: Display as
fi: Näytä

en: Action %action has been unassigned.
fi: Toimenpide %category on poistettu tilanteesta.

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: You must specify a valid role name.
fi: Roolille on määritettävä kelvollinen nimi.

en: The role has been added.
fi: Rooli lisätty.

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: taxonomy
fi: luokittelu

en: Updated term %term.
fi: Päivitettiin termi %term.

en: - Please choose -
fi: - Valitse -

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Parser
fi: Parseri

en: Discard items older than
fi: Poista aiheet, jotka ovat vanhempia kuin

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet, jotka kuuluvat kategoriaan @title

en: @site_name - aggregated feeds
fi: Sivustolta @site_name kerätyt syötteet

en: @site_name aggregator
fi: Sivuston @site_name syötteiden kerääjä

en: !title feed
fi: syöte !title

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fi: Sivuston %site syöte ei näytä toimivan. Tapahtui seuraava virhe: "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site ei ole uutta sisältöä.

en: There is new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site on uutta sisältöä.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fi: Sivuston %site syötettä ei voi päivittää. Tapahtui virhe: "%error".

en: Feed aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fi: Kerää muilta sivustoilta RSS-, RDF- ja Atom-syötteiden sisältöä.

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: The content type %name has been deleted.
fi: Sisällön tyyppi %name on poistettu.

en: Deleted content type %name.
fi: Poistettu sisällön tyyppi %name.

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: Clean URLs
fi: Siistityt verkko-osoitteet

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: Rebuilding
fi: Uudelleenrakentaa

en: Rebuild
fi: Uudelleenrakenna

en: No subscriptions available.
fi: Ei uutiskirjeiden tilauksia.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä tilaustiedot?

en: The subscriptions have been deleted.
fi: Tilaus poistettu

en: Number of topics
fi: Keskusteluiden määrä

en: Active forum topics
fi: Aktiiviset keskustelut

en: Read the latest forum topics.
fi: Lue uusimmat keskustelut.

en: HTTP authentication
fi: HTTP autentikointi

en: User activity
fi: Käyttäjäaktiivisuus

en: Cancel link
fi: Peruuta linkki

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fi: Ryhmä, johon uusi kenttä kuuluu. Esim. "Henkilökohtaiset tiedot".

en: The user must enter a value.
fi: Käyttäjän täytyy antaa arvo.

en: Visible in user registration form.
fi: Näkyy rekisteröintilomakkeessa.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fi: Uudet aiheet lisätään automaattisesti valittuihin kategorioihin.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite %url ei kelpaa. Anna kokonainen osoite, kuten http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Maximum number of currently online users to display.
fi: Suurin näytettävä paikalla olevien käyttäjien määrä.

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: Sort
fi: Järjestä

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Remove this item
fi: Poista

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Local
fi: Paikallinen

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fi: Näyttää ruudut tai paneelit pyöristetyin kulmin varustetun laatikon sisällä

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: -n/a-
fi: - ei saatavilla -

en: Found the @submit button
fi: Löytyi @submit nappi

en: Failed to set field @name to @value
fi: Kentän @name arvon asettaminen @value epäonnistui

en: No temporary directories to remove.
fi: Ei poistettavia tilapäiskansioita.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fi: Aja testejä Drupalin ydintäsi ja aktiivisia moduuleitasi vasten. Nämä testit auttavat varmistamaan että sivustosi koodi toimii odotetulla tavalla.

en: Palestinian Territory
fi: Palestinalaisalueet

en: Vatican
fi: Vatikaani

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Finnish
fi: suomi

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Featured
fi: Esitelty

en: begins with
fi: alkaa

en: contains
fi: sisältää

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Let scale make images larger than their original size
fi: Salli skaalauksen tehdä kuvista alkuperäiskuvaa suurempia

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Screen
fi: Ruutu

en: Print
fi: Tulosta

en: The file could not be created.
fi: Tiedoston luonti epäonnistui.

en: Locked
fi: Lukittu

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fi: Salasanan uusimisohjeet lähetetty käyttäjälle %name osoitteeseen %email.

en: Registration form
fi: Rekisteröitymiskaavake

en: The e-mail address %mail is not valid.
fi: %mail ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: authenticated user
fi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Pause on hover
fi: Pysäytä hiiren ollessa päällä

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fi: Sähköpostiosoitteet, joihin lähetetään tiedote kun päivityksiä on saatavilla

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fi: Sivustosi lähettää listalla oleville käyttäjille sähköpostitiedotteen aina kun se löytää uuden päivityksen. Laita jokainen osoite erilliselle riville. Jos jätät listan tyhjäksi, tiedotteita ei lähetetä.

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: All newer versions
fi: Kaikki uudemmat versiot

en: Only security updates
fi: Vain turvapäivitykset

en: %email is not a valid e-mail address.
fi: %email on virheellinen sähköpostiosoite.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fi: %emails ovat virheellisiä sähköpostiosotteita.

en: No update data available
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Not secure!
fi: Turvaton!

en: Revoked!
fi: Peruttu!

en: Unsupported release
fi: Julkaisua ei tueta

en: Can not determine status
fi: Tilaa ei voida määritellä

en: (version @version available)
fi: (versio @version on saatavilla)

en: See the available updates page for more information:
fi: Lue lisää <em>Saatavilla olevat päivitykset</em> -sivulta:

en: New release(s) available for !site_name
fi: Sivustolle !site_name on saatavilla uusia julkaisuja

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva Drupalin versio on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fi: Ainakin yksi käyttämäsi moduuli tai teema on poistettu, eikä sitä tarjota enää. Suosittelemme että poistat tai päivität sen!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa Drupalin versiota ei enää tueta. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fi: Lue lisätietoja <a href="@available_updates">Saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Project not secure
fi: Projekti on turvaton

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Drupalin turvallisuusryhmä on merkinnyt tämän projektin turvattomaksi, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat välittömästi käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project revoked
fi: Projekti on peruttu

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tämä projekti on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project not supported
fi: Projektia ei tueta

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tätä projektia ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: No available releases found
fi: Julkaisuja ei ole saatavilla

en: Release revoked
fi: Julkaisu on kumottu

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva julkaisu on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Release not supported
fi: Julkaisua ei tueta

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa julkaisua ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Invalid info
fi: Virheelliset tiedot

en: Security update required!
fi: Turvapäivitys vaaditaan!

en: Not supported!
fi: Ei tuettu!

en: Recommended version:
fi: Suositeltava versio:

en: Security update:
fi: Turvapäivitys:

en: Latest version:
fi: Uusin versio:

en: Development version:
fi: Kehitysversio:

en: Also available:
fi: Saatavilla myös:

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Custom caption
fi: Kustomoitu alue

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Validation
fi: Validointi

en: Finish
fi: Valmis

en: You can
fi: Voit

en: Enable the search module to search help.
fi: Ota käyttöön Search moduuli hakeaksesi ohjesivuja.

en: Module help index
fi: Moduulin ohjeindeksi

en: Search help
fi: Hae ohjeista

en: Advanced help
fi: Lisäohjeet

en: Allow advanced help and documentation.
fi: Salli laajennetut ohjeet ja dokumentaatio.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
fi: Klikkaa Ohje-ikonia nähdäksesi ohjeita PHP ohjelmointikielestä (Wikipediasta). Varmista että päivität indeksisi cronilla säännöllisesti mikäli haluat testata hakutoimintoja.

en: Advanced help example
fi: Edistyneen ohjeen esimerkki

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
fi: Esimerkkimoduuli joka esittelee Advanced Help moduulin toimintaa.

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Edit forum
fi: Muokkaa foorumia

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fi: Tämä sanasto määrittää foorumien rakenteen. Jotkin tavallisest sanastojen asetukset eivät ole käytettävissä.

en: Leave shadow copy
fi: Jätä varjokopio

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fi: Jos siirrät tätä keskustelua, vanhalle foorumille voidaan jättää uudelle foorumille ohjaava linkki eli <em>varjokopio</em>.

en: Container name
fi: Säiliön nimi

en: forum container
fi: foorumisäiliö

en: Created new @type %term.
fi: Luotu uusi @type %term.

en: The @type %term has been updated.
fi: Päivitetty @type %term.

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Create field
fi: Luo kenttä

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Content ranking
fi: Sisällön arvojärjestys

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fi: Seuraavat luvut vaikuttavat siihen mitä asetuksia sisältöhaku suosii järjestäessään hakutuloksia. Suurempi luku tarkoittaa suurempaa vaikutusta. Nolla tarkoittaa, että asetusta ei huomioida lainkaan. Näiden lukujen muuttaminen ei vaadi hakuindeksin päivittämistä; muutokset tulevat voimaan välittömästi.

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Factor
fi: Tekijä

en: Expand layout to include descriptions.
fi: Näytä väljempi ulkoasu, joka sisältää kuvaukset.

en: Hide descriptions
fi: Kätke kuvaukset

en: Compress layout by hiding descriptions.
fi: Näytä suppeampi ulkoasu, joka ei sisällä kuvauksia.

en: Or
fi: TAI

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
fi: Valittua tiedostoa %file ei voitu siirtää palvelimelle, koska kohde %directory ei ole kelvollisesti asetettu.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fi: Valittua tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska sen nimistä tiedostoa ei ole olemassa. Varmista, että kirjoitit tiedoston nimen oikein.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohteessa.

en: The selected file %file could not be copied.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida.

en: The removal of the original file %file has failed.
fi: Alkuperäisen tiedoston %file poisto epäonnistui.

en: Color set
fi: Värisarja

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: About
fi: Tietoja

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Database host
fi: Tietokannan isäntänimi

en: Maximum link text length
fi: Suurin linkkitekstin pituus

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fi: Tätä merkkimäärää pidemmät URL:t lyhennetään, jolla estetään muotoilun rikkovat ylipitkät merkkijonot.  Itse linkki jää ennalleen; vain linkin tekstiosaa lyhennetään.

en: Reports
fi: Raportit

en: Default picture
fi: Oletuskuva

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fi: Osoite kuvalle, joka näytetään käyttäjille, joilla ei ole omaa kuvaa valittuna. Jätä tyhjäksi, jos kuvaa ei näytetä.

en: Log messages
fi: Kirjaa viestit lokiin

en: Domains
fi: Domainit

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fi: Jos vaihtoehtoja on liian vähän, klikkaa tästä saadaksesi niitä lisää.

en: Toggle display
fi: Näytettävät elementit

en: Update mode
fi: Päivitystapa

en: Current theme's logo
fi: Nykyisen teeman logo

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää logon siirtämiseen palvelimelle.

en: Links area
fi: Linkkialue

en: Content corner
fi: Sisällön kulma

en: Advanced link options
fi: Edistyneet linkkiasetukset

en: Icon only
fi: Vain kuvake

en: Icon and Text
fi: Kuvake ja teksti

en: Select the visual style of the link.
fi: Valitse linkin visuaalinen tyyli.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
fi: Tämä asetus on teemaajien käytettävissä linkin tyylin asettamisessa tai jQuery moduuleissa avaamaan uuden ikkunan (esim. greybox tai thickbox). Voit määritellä useita luokkia välilyönnein eroteltuina.

en: Show link in system (non-content) pages
fi: Näytä linkki järjestelmäsivuilla

en: Web page
fi: Verkkosivu

en: Create new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Configuration file
fi: Asetustiedosto

en: Install profile
fi: Asennusprofiili

en: %percentage of the site has been indexed.
fi: %percentage sivustosta on indeksoitu.

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Web server
fi: Web-palvelin

en: Error reporting
fi: Virheilmoitukset

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fi[0]: Jäljellä on 1 indeksoitava kohde.
fi[1]: Jäljellä on @count indeksoitavaa kohdetta.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on rakennettu uudelleen.

en: Available as block
fi: Tarjolla lohkona

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Tuntematon käyttäjätunnus tai salasana.  <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: and
fi: ja

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fi: Ylivuoto: liikaa kutsuja funktioon actions_do(). Toiminto keskeytettiin loputtoman rekursion ehkäisemiseksi.

en: Action %action saved.
fi: Toimenpide %action tallennttiin.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fi: Voit edetä <a href="@url">Tilanteet</a> -sivulle ja liittää näitä toimenpiteitä järjestelmän tilanteisiin.

en: Manage actions
fi: Hallinnoi toimenpiteitä

en: Configure an advanced action
fi: Mukauta edistynyttä toimenpidettä

en: Delete an action.
fi: Poista toimenpide

en: Remove orphans
fi: Poista orvot

en: Triggers
fi: Tilanteet

en: Unassign an action from a trigger.
fi: Poista toimenpide tilanteesta

en: Choose an advanced action
fi: Valitse edistynyt toimenpide

en: Action type
fi: Toimenpiteen tyyppi

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fi: Haluatko varmasti poistaa toimenpiteen %action?

en: Action %action was deleted
fi: Toimenpide %action poistettiin

en: Deleted orphaned action (%action).
fi: Poistettiin orpotoiminto (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa tästä tilanteesta toiminnon %title?

en: You can assign it again later if you wish.
fi: Voit halutessasi palauttaa toimenpiteen myöhemmin takaisin käyttöön.

en: unassign
fi: poista tilanteesta

en: Choose an action
fi: Valitse toimenpide

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fi: Valitsemasi toimenpide tehdään jo kyseisessä tilanteessa.

en: When cron runs
fi: Kun Cron ajetaan

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
fi: Kun sisäänkirjautunut käyttäjä lukee sisältöä

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fi: Peru kommentin julkaisu, jos se sisältää avainsanan/sanoja

en: Block current user
fi: Sulje tämän käyttäjän tili

en: Ban IP address of current user
fi: Aseta kyseisen käyttäjän IP-osoite pannaan

en: Set @type %title to published.
fi: Julkaistiin @type %title.

en: Set @type %title to unpublished.
fi: Peruttiin julkaisu: @type %title.

en: Set @type %title to sticky.
fi: Kiinnitettiin @type %title listojen alkuun.

en: Set @type %title to unsticky.
fi: Irroitettiin @type %title listojen alusta.

en: Promoted @type %title to front page.
fi: Näytetään @type %title etusivulla.

en: Removed @type %title from front page.
fi: Poistettiin @type %title etusivulta.

en: Saved @type %title
fi: Tallennettiin @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fi: Kirjoituksen %title omistajaksi vaihdettiin %name.

en: After saving a new comment
fi: Uuden kommentin tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated comment
fi: Päivitetyn kommentin tallentamisen jälkeen

en: After deleting a comment
fi: Kommentin poistamisen jälkeen

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fi: Kun sisäänkirjautunut käyttäjä lukee kommenttia

en: Unpublished comment %subject.
fi: Peruttiin kommentin %subject julkaisu.

en: After a user has been deleted
fi: Kun käyttäjä on poistettu

en: After a user has logged in
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut sisään

en: After a user has logged out
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut ulos

en: When a user's profile is being viewed
fi: Kun käyttäjän profiilia katsellaan

en: Blocked user %name.
fi: Käyttäjätili suljettu: %name.

en: Banned IP address %ip
fi: IP-osoite %ip asetettiin pannaan

en: After saving a new term to the database
fi: Kun uusi termi tallennetaan

en: After saving an updated term to the database
fi: Kun päivitetty termi tallennetaan

en: After deleting a term
fi: Kun termi poistetaan

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fi: Tee jokin toimenpide automaattisesti tietyssä tilanteessa, esimerkiksi silloin kun kirjoitus julkaistaan.

en: 1 read | @count reads
fi[0]: Luettu kerran
fi[1]: Luettu @count kertaa

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fi: Mikäli otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen, käyttäjille näytetään kenttä sen syöttämiseksi. Jos linkin otsikko on staattinen, linkeillä on aina sama otsikko. Mikäli käytössä on <a href="http://drupal.org/project/token">Token moduuli</a>, staattisena otsikkona voidaan esittää minkä tahansa sulmun muun kentän arvoa. Staattiset ja korvauskuvioperusteiset otsikot voivat sisältää XHMTL koodia kuten <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, jne.

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fi: Mikäli valitset tämän, käyttäjät voivat syöttää korvauskuvioita verkko-osoitteeseen solmun muokkaussivuilla. Tämä ei vaikuta kentän asetuksiin.

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fi: Tulostettaessa linkkiä tämä "rel" määrite lisätään siihen. Tyypillinen käyttötapaus on <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> joka estää joitakin hakukoneita seuraamasta syötettyä linkkiä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: Enables the categorization of content.
fi: Luokittele sisältöä merkitsemällä kirjoituksiin termejä.

en: Path prefix
fi: Polun etuliite

en: !interval ago
fi: !interval sitten

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Delete contact
fi: Poista yhteystieto

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fi: Valinnainen automaattivastaus. Jätä tyhjäksi jos et halua lähettää käyttäjälle automaattista vastausviestiä.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fi: %recipient on virheellinen sähköpostiosoite.

en: Views Slideshow
fi: Views diaesitys

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Extra settings
fi: Lisäasetukset

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: Up to date translation
fi: Käännös ajan tasalla

en: Outdated translation
fi: Käännös ei ajan tasalla

en: Untranslated
fi: Kääntämättä

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fi: Uusi verkkolomake %title on luotu. Lisää uusia kenttiä verkkolomakkeeseesi alempana.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: field
fi: kenttä

en: nodes
fi: solmut

en: Menu items
fi: Valikkolinkit

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Depends on: !dependencies
fi: Riippuu näistä: !dependencies

en: Some required modules must be enabled
fi: Valitsemasi moduulit riippuvat muista moduuleista, jotka pitää myös ottaa käyttöön

en: New posts
fi: Uutta sisältöä

en: clone
fi: kloonaa

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
fi: Tarjoa moduuleille välimuisti joka kestää yksittäisen sivukutsun ajan.

en: Regions
fi: Alueet

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
fi: Aseta konteksti solmun sivua tarkasteltaessa tai käytettäessä jonkin seuraavan sisältötyypin solmujen lisäys/muokkaus sivuja.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
fi: Aseta tämä konteksti kirjan solmua tarkasteltaessa.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
fi: Aseta tämä konteksti jotakin näiden näkymien sivua tarkasteltaessa.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen hallintaliittymän sivuston rakenteen määrittelemiseksi kontekstien avulla.

en: Translate
fi: Käännä

en: File to import not found.
fi: Tuotavaa tiedostoa ei löytynyt.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fi: Käännöksen tuominen epäonnistui, koska tiedostoa %filename ei voitu lukea.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgstr" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: odotettua "msgid_plural" -määrettä ei löytynyt riviltä %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on syntaksivirhe rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgid"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr[]"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton "msgstr"-määre rivillä %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fi: Käännöstiedostossa %filename on virhe: Odottamaton merkkijono rivillä %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename päättyi odottamattomasti rivillä %line.

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Export template
fi: Vie mallipohjatiedosto

en: The base table for nodes.
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: Step
fi: Askel

en: Target
fi: Kohde

en: Web
fi: WWW

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Create @name
fi: Luo @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fi: Mukautettu valikko %title on poistettu.

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Crop
fi: Rajaa

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Force single
fi: Pakota yksittäinen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: Number of stars
fi: Tähtien lukumäärä

en: anonymous user
fi: anonyymi käyttäjä

en: Radios
fi: Radionapit

en: Next »
fi: Seuraava »

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-disabled">pois käytöstä</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-enabled">päällä</span>)

en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Node options
fi: Solmujen vaihtoehdot

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: The e-mail address %email is already taken.
fi: Sähköpostiosoite %email on jo käytössä.

en: Effect
fi: Efekti

en: Fonts
fi: Fontit

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Please select a file.
fi: Valitse tiedosto.

en: Embed
fi: Embeddaa

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Speed
fi: Nopeus

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Original text
fi: Alkuperäinen teksti

en: If
fi: Jos

en: Redirect URL
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Response code
fi: Vastauskoodi

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: Delete content type
fi: Poista sisältötyyppi

en: Change book (update list of parents)
fi: Vaihda kirjaa (päivittää yläsivujen listan)

en: create a new book
fi: luo uusi kirja

en: edit permissions
fi: muokkaa käyttöoikeuksia

en: edit order and titles
fi: järjestyksen ja otsikoiden muokkaaminen

en: Manage your site's book outlines.
fi: Kokoa kirjoituksia kirjoiksi ja järjestele niiden sisältöä.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fi: Lähettämäsi tiedoston nimeksi on turvallisuussyistä vaihdettu %filename.

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: vocabulary
fi: sanasto

en: Installed version
fi: Asennettu versio

en: Recommended version
fi: Suositeltu versio

en: Cron run successfully.
fi: Cron-ajo suoritettu onnistuneesti.

en: notice
fi: huomautus

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Multilanguage
fi: Monikielinen

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: File download
fi: Tiedoston lataus

en: Importing
fi: Ladataan

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: More link path
fi: "Lisää" linkin polku

en: original
fi: alkuperäinen

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fi: Kuvan siirto ei onnistunut, hakemistoa %directory ei löydy tai siihen ei voi kirjoittaa.

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: hide
fi: piilota

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: Not defined
fi: Ei määriteltynä

en: Rule
fi: Sääntö

en: Validator
fi: Validoija

en: The field has been updated.
fi: Kenttä on päivitetty.

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Gets
fi: Hakuja

en: Inherit
fi: Peri

en: pixels
fi: pikseliä

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Delete item
fi: Poista rivi

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
fi: Tämä valinta ottaa käyttöön bilineaarisen interpoloinnin väännöksiin, joka tekee kuvasta pehmeämmän, mutta rasittaa palvelinta enemmän.

en: Add salt and pepper noise
fi: Lisää suola & pippuri -kohinaa

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
fi: Kuva CAPTCHA on suosittu tarkistuskysely, missä satunnainen koodi on muutettu epäselvennetyksi kuvaksi. Kuva muodostetaan lennossa erikseen joka sivulatauksella, mikä on melko palvelinta rasittavaa. Ole tarkkana koon ja muiden laskentaa vaativien asetusten suhteen.

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: Add region
fi: Lisää alue

en: Generate
fi: Luo

en: done
fi: suoritettu

en: Per page gallery
fi: Sivugalleriakohtaisesti

en: Per post gallery
fi: Lähetyskohtainen galleria

en: No gallery
fi: Ei galleriaa

en: List, edit, or add user roles.
fi: Listaa, muokkaa tai lisää käyttäjärooleja.

en: edit role
fi: muokkaa roolia

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fi: Suurin sallittu kuvakoko (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos <a href="!image-toolkit-link">kuvatyökalut</a> on asennettu, tämän arvon ylittävät kuvat pienennetään sopiviksi.

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: 1 row | @count rows
fi[0]: 1 rivi
fi[1]: @count riviä

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Button alignment
fi: Painikkeiden tasaus

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Page specific activation settings
fi: Sivukohtaiset aktivointiasetukset

en: Direction
fi: Suunta

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Edit %title
fi: Muokkaa %title

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Drupal core
fi: Drupalin ydin

en: Book navigation block display
fi: Kirjojen navigaatiolohkon näyttäminen

en: Add tracking to specific pages
fi: Lisää jäljitys valituille sivuille

en: Relations
fi: Suhteet

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: Number of options
fi: Vaihtoehtojen lukumäärä

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Confirm e-mail address
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: export
fi: lataa

en: Custom template
fi: Mukautettu malline

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Backup and Migrate
fi: Varmuuskopionti ja migraatiot

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fi: Varmuuskopioi/palauta tietokantasi tai siirrä datasi Drupal-sivustolta toiselle.

en: Backup the database.
fi: Varmuuskopioi tietokanta.

en: Restore the database from a previous backup
fi: Palauta tietokanta edellisestä varmuuskopiosta

en: Backup every
fi: Varmuuskopioi joka

en: Number of Backup files to keep
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden lukumäärä

en: Exclude the following tables altogether
fi: Älä varmuuskopioi seuraavia tauluja lainkaan

en: The selected tables will not be added to the backup file.
fi: Valittuja tauluja ei lisätä varmuuskopiotiedostoon.

en: Exclude the data from the following tables
fi: Älä varmuuskopioi tietoa seuraavista tauluista

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
fi: Valittujen taulujen rakenne varmuuskopioidaan mutta niiden sisältöä ei. Tämä voi olla hyödyllistä jos halutaan jättää pois esimerkiksi välimuistitieto varmuuskopiotiedoston koon pienentämiseksi.

en: Backup file name
fi: Varmuuskopiotiedoston nimi

en: No Compression
fi: Ei pakkausta

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Append a timestamp.
fi: Sisällytä aikaleima.

en: Timestamp format
fi: Aikaleiman muoto

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
fi: Tulee olla merkkijono muotoa PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
fi: Tallenna asetukset.

en: Upload a Backup File
fi: Tuo varmuuskopiotiedosto

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
fi: Tuo tämän Backup and Migrate moduuliversion luoma varmuuskopiotiedosto. Mikäli kyseessä on jokin muu varmuuskopio kuin Backup and Migratella luotu, etsi joku muu tuontityökalu. Suurin sallittu tiedostokoko: %size

en: Unable to open file %file to restore database
fi: Tiedoston %file avaaminen varmuuskopion tallentamiseksi epäonnistui

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
fi: Tietoturvavaroitus: Backup and Migrate ei pystynyt kirjoittamaan testitiedostoa kohdekansioon %directory eikä näinollen pysty tarkistamaan kohdekansion tietoturvaa. Varmuuskopiointi on poissa käytöstä kunnes kohdekansio on kirjoitettavissa ja turvallinen.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
fi: Tietoturvavaroitus: Backup and Migrate ei tallenna varmuuskopiotiedostoja valitemaasi kohdekansioon koska sen julkista pääsyä ei ole rajoitettu. Jos haluat tallentaa tiedostoja palvelimelle, varmista kansion '%directory' tietoturva.

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
fi: Varmuuskopioi tai palauta Drupal tietokanta nopeasti ilman turhaa tietoa.

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: Administration theme
fi: Ylläpidon teema

en: Webform submissions
fi: Verkkolomakelähetykset

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fi: Kiitos rekisteröitymisestä. Rekisteröitymisesi odottaa parhaillaan ylläpitäjän hyväksyntää.<br />Lähetämme tällä välin sähköpostiosoitteeseesi viestin, jossa on lisäohjeita.

en: Congo (Kinshasa)
fi: Kongo (Kinshasa)

en: Congo (Brazzaville)
fi: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

en: Hong Kong S.A.R., China
fi: Hong Kongin Erityishallintoalue, Kiina

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Macao S.A.R., China
fi: Macaon Erityshallintoalue, Kiina

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Afar
fi: afar

en: Somali
fi: somali

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Komi
fi: komi

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: of
fi: /

en: Instances
fi: Instanssit

en: Title field
fi: Otsikkokenttä

en: translate
fi: käännä

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska sen nimistä tiedostoa ei löydy. Varmista, että syötit oikean tiedostonimen.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
fi: Tiedostoa %file ei kopioitu, koska se olisi ylikirjoittanut itsensä.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa, koska se ylitti suurimman sallitun tiedostokoon %maxsize.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa, koska siirto katkesi.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fi: Tiedoston %name siirtäminen palvelimelle epäonnistui.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fi: Tiedostoa ei voi jättää nimeämättä. Anna tiedostolle nimi.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fi: Kuvan on oltava JPEG, PNG tai GIF-tiedostomuodossa.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
fi: Tiedostoa %path ei voitu poistaa, koska sitä ei löydy.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa palvelimelle. Tiedostoa %file ei voitu siirtää hakemistoon %destination.

en: Add to book outline
fi: Lisää kirjaan

en: Stark
fi: Karu

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: notifications
fi: ilmoitukset

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: New set
fi: Uusi ryhmä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: outdated
fi: vanhentunut

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fi: <strong>@language_name</strong>  (lähde)

en: add translation
fi: lisää käännös

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fi: Luokittele ja järjestele sisältöä.

en: Database port
fi: Tietokannan portti

en: Re-index site
fi: Indeksoi sivusto uudelleen

en: Are you sure you want to re-index the site?
fi: Oletko varma, että haluat indeksoida sivuston uudelleen?

en: Text length
fi: Tekstin pituus

en: Meta tags
fi: Meta-kentät

en: Pass
fi: Läpäisee

en: Fail
fi: Ei läpäissyt

en: No test results to display.
fi: Ei näytettäviä testituloksia

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Parent Node
fi: Isäntäartikkeli

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Migration
fi: Migraatio

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fi: Vain jotkut sivustot tarvitsevat näitä asetuksia. Jollet ole varma, jätä tähän oletusasetukset tai kysy asiasta palveluntarjoajaltasi.

en: If your database is located on a different server, change this.
fi: Jos tietokantasi on eri palvelimella, muuta tämä

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fi: Jos tietokantapalvelimesi kuuntelee eri porttia kuin tavallisesti, anna portin numero.

en: Database port must be a number.
fi: Tietokannan portin on oltava numero.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fi: Välilyöntejä voi käyttää. Sallitut välimerkit ovat piste, väliviiva ja alaviiva.

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: Scheduling
fi: Ajastaminen

en: IP address
fi: IP osoite

en: Maximum height
fi: Maksimikorkeus

en: Maximum width
fi: Maksimileveys

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
fi: %name: nimi ei täsmää. Tarkista valintasi.

en: Link options
fi: Linkin asetukset

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fi: Valitse näytettävät elementit.

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Add new content
fi: Lisää uutta sisältöä

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: E-mail to
fi: Vastaanottaja

en: File browser
fi: Tiedostoselain

en: Configuration profiles
fi: Asetusprofiilit

en: Absolute URLs
fi: Absoluuttiset URL:t

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fi: Valitse tämä, jos tahdot IMCE:n käyttävän tiedostojen absoluuttisia URL:ia.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fi: Oletuskäsittelytapa olemassaoleville tiedostoille tiedostoja palvelimelle ladattaessa

en: Keep the existing file renaming the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto uudelleennimeämällä uusi tiedosto

en: Keep the existing file rejecting the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto hylkäämällä uusi tiedosto

en: Replace the existing file with the new one
fi: Korvaa olemassaoleva tiedosto uudella tiedostolla

en: Default method for creating thumbnails
fi: Oletusmenetelmä pienoiskuvien luontiin

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva pienoiskuvien mittasuhteet huomioonottaen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva ensin, sitten rajaa se sopimaan pienoiskuvan mittasuhteisiin.

en: Role-profile assignments
fi: Profiilien kytkennät käyttäjärooleihin

en: Settings were imported from the profile %name
fi: Asetukset tuotu profiilista %name

en: Give a name to this profile.
fi: Anna nimi tälle profiilille.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fi: Aseta arvoksi 0 käyttääksesi suurinta mahdollista arvoa.

en: Directory quota
fi: Hakemistokohtainen levytilarajoitus

en: Total user quota
fi: Käyttäjäkohtainen levytilarajoitus

en: Set to * to remove the restriction.
fi: Aseta arvoksi * poistaaksesi rajoitus.

en: Maximum image resolution
fi: Suurin kuvaresoluutio

en: Maximum number of files per operation
fi: Suurin toimintokohtainen tiedostomäärä

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fi: Voit antaa käyttäjien valita samanaikaisesti useita tiedostoja toiminnoilla kuten poista, muuta kokoa, jne.  Valitut tiedostot käsittelevä sarjatyötoiminto suoritetaan yhdellä drupal latauksella, joka saattaa olla hyvä ratkaisu.  Kuitenkin suoritusaika, prosessorin kuormitus ja muistin käyttö kasvavat, mikä ehkä ylittää palvelimesi rajat, joka on todella huono asia.  Rajoituksettoman tiedostomäärän käsittelyä varten aseta arvoksi 0.

en: Profile has been added.
fi: Profiili on lisätty.

en: Including subdirectories
fi: Sisällytä alihakemistot

en: Directory path
fi: Hakemistopolku

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Määrittele hakemistot, joihin tämän profiilin käyttäjät voivat päästä.
    <ul>
    	<li>Käytä alfanumeerisia merkkejä hakupoluissa.</li>
    	<li>Määritelläksesi tiedostojärjestelmän juuren, anna <strong>.</strong>(piste) -merkki.</li>
    	<li>Käytä <strong>%uid</strong> korvaamaan käyttäjän ID. Esim: <em>users/user%uid</em> luo hakemistot <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, jne.</li>
      <li>Poistaaksesi hakemiston listasta, jätä hakupolku tyhjäksi.</li>
      <li>Jos tahdot enemmän joustavuutta hakupolkujen määrittelyyn, voit käyttää php-koodia palauttamaan hukupolun.<br />
      Php:n suorittamista varten hakupolun tulee alkaa <strong>php:</strong> ja loppuosa täytyy olla kelvollista php-koodia, jonka oletetaan palauttavan hakupolun. <br />Esim: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> määrittelee <strong>users/USER-NAME</strong> hakupoluksi.<br />
      Monitasoinen hakemistoesimerkki <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> määrittelee hakupoluksi <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> tehden itsekategorisoituja käyttäjähakemistoja käyttäjätunnuksen luontipäivämäärään perustuen.<br />
      Huomaa käyttää $user -muuttujaa $GLOBALS['user'] sijaan, sillä ne eivät aina ole sama objekti.</li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että pienoiskuvien oikeudet eivät vaikuta pienoiskuvien luontiin tiedostoja palvelimelle ladattaessa.  Katso pienoiskuvien kuvaus alta.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fi: Tahdotko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Profile has been deleted.
fi: Profiili on poistettu.

en: Import settings from other profiles
fi: Tuo asetuksia toisista profiileista

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fi: Kahta samanlaista hakupolkua ei sallita.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fi: %dirname ei hyväksytä kelvolliseksi hakemistonimeksi.

en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvia

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: Width x Height
fi: Leveys x Korkeus

en: Create a new image
fi: Luo uusi kuva

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fi: Et voi käsitellä useampaa kuin %num tiedostoa.

en: directory (%dir)
fi: hakemisto (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Upload failed.
fi: Tiedoston lataus epäonnistui.

en: File deletion successful: %files.
fi: Tiedoston poistaminen onnistui: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fi: Määrittele mittasuhteet sallituissa rajoissa, jotka ovat väliltä 1x1 ja @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fi: Tiedoston koon muuttaminen onnistui: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fi: Pienoiskuvan luonti (%thumbnames) onnistui tiedostolle %filename.

en: %filename is not an image.
fi: %filename ei ole kuva.

en: Scaling up is not allowed.
fi: Suurentaminen ei ole sallittua.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fi: %filename(%dimensions) on jo olemassa.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fi: %filename kokoa ei voida muuttaa mittasuhteisiin %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fi: Työskentelyhakemistoa ei pystytty saamaan tiedostoselaimeen!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fi: Tiedostoselaimelle ei ole määritelty kelvollista hakemistoa!

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fi: Tiedostojen selaaminen estetty hakemistossa %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
fi: Tahdotko päivittää nykyisen hakemistonäkymän?

en: Delete selected files?
fi: Poista valitut tiedostot?

en: Please select a thumbnail.
fi: Valitse pienoiskuva.

en: You must select at least %num files.
fi: Valitse vähintään %num tiedostoa.

en: Tips
fi: Ohjeita

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fi: Valitse tiedosto klikkaamalla vastaavaa riviä tiedostolistassa.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fi: Ctrl+klikkaus lisää tai poistaa tiedostoja valinnasta.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fi: Shift+klikkaus luo valinta-alueen.  Klikkaus aloittaa alueen ja shift+klikkaus päättää sen.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fi: Lajittele tiedostot klikkaamalla tiedostolistan sarakkeen otsikkoriviä.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fi: Muuta työskentelytilan kokoa vetämällä vaaka- tai pystysuuntaisia koonmuutospalkkeja.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fi: Pikanäppäimet tiedostolistalle: ylös, alas, vasemmalle, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fi: Pikanäppäimet valituille tiedostoille: enter/insert, delete, R (muuta kokoa), T (pienoiskuvat), U (lataa palvelimelle).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fi: Pikanäppäimet hakemistolistalle: ylös, alas, vasemmalle, oikealle, home, end.

en: Limitations
fi: Rajoitukset

en: !num files using !dirsize of !quota
fi: !num tiedostoa käyttää !dirsize levytilarajoituksesta !quota

en: unlimited quota
fi: ei levytilarajoitusta

en: First sidebar
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Bundles
fi: Paketit

en: Status report
fi: Tilanneraportti

en: Not writable
fi: Ei kirjoitettavissa

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fi: Pilkulla, tabilla tai muulla merkillä eroteltu tekstitiedosto.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Delimited text format
fi: Merkkierotellun tekstin tiedostomuoto

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: ends with
fi: päättyy

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Allowed extensions
fi: Sallitut laajennukset

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Drupal version
fi: Drupal-versio

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: This will be the top-level page in this book.
fi: Tästä tulee kirjan ylin sivu.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Notify user of new account
fi: Ilmoita käyttäjälle uudesta tilistä

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Citation
fi: Sitaatti

en: interval
fi: aikaväli

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete toimii. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa hitautta sivustoilla joilla on tuhansia käyttäjiä.

en: View used to select the nodes
fi: Näkymä jota käytetään solmujen valitsemiseen.

en: Root term
fi: Juuritermi

en: %name: this post can't be referenced.
fi: %name: tähän solmuun ei voida viitata.

en: Is one of
fi: On yksi

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: View comment
fi: Näytä kommentti

en: Sitewide context
fi: Sivuston laajuinen konteksti

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
fi: Asetetaanko konteksti aina? Jos <strong>true</strong>, konteksti on aina aktiivinen.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
fi: Tarjoaa tämän tekstin otsikkona <strong>$section_title</strong> muuttujassa näytettäväksi page.tpl.php:ssä tämän kontekstin ollessa aktiivinen.

en: Section subtitle
fi: Alueen aliotsikko

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
fi: Tarjoaa tämän tekstin aliotsikkona <strong>$section_subtitle</strong> muuttujassa näytettäväksi page.tpl.php:ssä tämän kontekstin ollessa aktiivinen.

en: Section class
fi: Alueen luokka

en: Inject the selected css when this context is set.
fi: Lisää valittu css tämän kontekstin ollessa aktiivinen.

en: Spaces
fi: Tilat

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Group space
fi: Ryhmän alue

en: Site default language
fi: Sivuston oletuskieli

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Uses
fi: Käyttää

en: Path to custom icon
fi: Oman pikakuvakkeen polku

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: You are not authorized to post comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa kommentteja.

en: The comment you are replying to does not exist.
fi: Kommenttia johon olit vastaamassa ei ole olemassa.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fi: Tämä keskustelu on suljettu: et voi kirjoittaa uusia kommentteja.

en: You are not authorized to view comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta lukea kommentteja.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa kommentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän kommentin vastaukset poistetaan. Tätä ei voi perua.

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä kommentit ja kaikki vastaukset niihin?

en: You have to specify a valid author.
fi: Sinun on valittava kelvollinen kirjoittaja.

en: The name you used belongs to a registered user.
fi: Käyttämäsi nimi on varattu rekisteröityneelle käyttäjälle.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fi: Antamasi sähköpostiosoite ei kelpaa.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fi: Kotisivusi osoite ei kelpaa. Kirjoita osoite kokonaan, esimerkiksi <code>http://example.com/hakemisto</code>.

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Add feed
fi: Lisää syöte

en: List links
fi: Listaa linkit

en: Thank you for your vote.
fi: Kiitos arvioistasi

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: The menu router has been rebuilt.
fi: Valikkoreititin on uudelleenrakennettu.

en: @name's blog
fi: Käyttäjän @name blogi

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Enter your @s username.
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi sivustolle @s.

en: Cycle
fi: Kierrätä

en: Untitled skin
fi: Nimeämätön skin

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fi: Kommentti: lisätty luvaton kommentti tai kommentti lisätty suljettuun kirjoitukseen %subject.

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään kun tämä määritys on käytössä; se ylikirjoittaa muualla määritellyn linkin otsikon. Voit käyttää prosenttimäärettä korvataksesi argumenttien otsikoilla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle jne.

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fi: Tässä näytetyt protokollat ovat sivustonlaajuisesti käytettävissä. Voit lisätä lisää protokollia muokkaamalla niitä <em>filter_allowed_protocols</em> muuttujassa sivustosi asennuksessa.

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: 200
fi: 150

en: Writable
fi: Kirjoitettavissa

en: Taxonomy vocabularies
fi: Luokittelusanastot

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: !name's blog
fi: !name:n blogi

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: opt-in or out of tracking
fi: salli tai estä seuranta

en: Add tracking for specific roles
fi: Lisää jäljitys valituille rooleille

en: Track translation sets as one unit
fi: Jäljitä käännössarjat yhtenä yksikkönä

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
fi: Jos solmu on osa käännössarjaa, kirjaa tilastot alkuperäiselle solmulle eikä käännökselle. Tämä mahdollistaa käännössarjojen käsittelyn yksittäisinä yksikköinä.

en: Track internal search
fi: Seuraa sisäisiä hakuja

en: Track AdSense ads
fi: Seuraa AdSense mainoksia

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
fi: Mikäli valittuna, AdSense mainoksesi seurataan Google Analytics tilissäsi.

en: Custom JavaScript code
fi: Muokattu Javascript-koodi

en: Code snippet (before)
fi: Koodinpätkä (ennen)

en: Code snippet (after)
fi: Koodinpätkä (jälkeen)

en: JavaScript scope
fi: Javascriptin kohde

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
fi: Älä lisää Google Analyticsin tarjoamaa seurantakoodia Javascript-koodeihisi! Tämä moduuli lisää automaattisesti seurantakoodin tarvitsemat koodirivit perustuen Google Analytics tilisi numeroon ja asetuksiin.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
fi: Älä lisää &lt;script&gt; tageja javascript-koodinpätkiin.

en: Google Analytics configuration
fi: Google Analyticsin asetukset

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fi: Käyttäjie seuranta on oletusarvoisesti päällä mutta voit estää seurannan omalla kohdallasi.

en: Enable user tracking
fi: Ota käyttöön käyttäjien seuranta

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fi: Käyttäjiä ei oletusarvoisesti seurata mutta voit erikseen ottaa käyttöön seurannan.

en: Google Analytics module
fi: Google Analytics moduuli

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fi: Google Analytics moduulia ei ole vielä säädetty. Ole hyvä ja aseta se <a href="@url">Google Analyticsin asetussivulta</a>.

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: No role
fi: Ei roolia

en: Slideshow settings
fi: Diaesityksen asetukset

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: View link
fi: Katso linkki

en: File preview
fi: Tiedoston esikatselu

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: is not
fi: ei ole

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: Custom link text
fi: Kustomoitu linkkiteksti

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: API Site
fi: API sivusto

en: Krumo display
fi: Krumo-näyttö

en: Rebuild the theme registry on every page load
fi: Uudelleenrakenna teemarekisteri jokaisella sivunlatauksella

en: Reinstall
fi: Uudelleenasenna

en: Saved new value for %name.
fi: Tallennettu uusi %name.

en: Display of !type !obj
fi: Näkymä tyyppiä !type !obj

en: {empty}
fi: {tyhjä}

en: The file could not be written.
fi: Tiedostoon kirjoittaminen ei onnistunut.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fi[0]: Yksi muuttuja poistettu.
fi[1]: @count muuttujaa poistettu.

en: 1 character | @count characters
fi[0]: 1 merkki
fi[1]: @count merkkiä

en: 1 element | @count elements
fi[0]: 1 elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Function reference
fi: Funktioviittaus

en: Rebuild menus
fi: Uudelleenrakenna valikot

en: Edit and delete site variables.
fi: Muokkaa ja poista sivuston muuttujia.

en: View your server's PHP configuration
fi: Näytä palvelimesi PHP asetustiedot

en: Execute PHP Code
fi: Suorita PHP koodia

en: Execute some PHP code
fi: Syötä PHP koodi

en: Theme registry
fi: Teemarekisteri

en: Devel settings
fi: Devel-asetukset

en: Filter settings
fi: Suodattimien asetukset

en: Add @name
fi: Lisää @name

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fi: Drupalin asennuksessa on havaittu ongelmia. Lisätietoja on <a href="@status">tilanneraportissa</a>.

en: Help topics
fi: Ohjeet

en: Help is available on the following items:
fi: Ohjeita löytyy seuraavista aiheista:

en: No help is available for module %module.
fi: Moduulille %module ei ole ohjeita.

en: @module administration pages
fi: Moduulin @module ylläpito

en: Send methods
fi: Lähetystavat

en: Default send interval
fi: Oletus lähetysaikaväli

en: Notifications Sender
fi: Ilmoitusten lähettäjä

en: Change send method to
fi: Vaihda lähetystapa

en: Change send interval to
fi: Vaihda lähetysaikaväli

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fi: Solmujen otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: Found no valid post with that title: %title
fi: Valitulla otsikolla %title ei löytynyt sisältöä

en: You have %count @status subscriptions.
fi: Sinulla on %count @status tilaus(ta).

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
fi: Oletuslähetystapasi uusille tilauksille on @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
fi: Oletusaikavälisi uusille tilauksille on @send_interval

en: Administer your subscriptions
fi: Hallitse tilauksiasi

en: Edit your notifications settings
fi: Muokkaa ilmoitusasetuksiasi

en: Cancel all your subscriptions
fi: Peruuta kaikki tilauksesi

en: Are you sure you want to delete this subscription?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän tilauksen?

en: Do not send notifications for this update.
fi: Älä lähetä tästä päivityksestä ilmoituksia.

en: Send Interval
fi: Lähetysaikaväli

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Receiver
fi: Saaja

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: No strings found to translate.
fi: Ei käännettäviä merkkijonoja.

en: Page Text
fi: Sivun teksti

en: Translation to %language
fi: Käännös kielelle %language

en: Translate Text
fi: Käännä teksti

en: Save translation
fi: Tallenna käännös

en: Enable sharing translations with server
fi: Ota käyttöön käännösten jako palvelimella

en: Address of localization server to use
fi: Käytettävän lokalisointipalvelimen osoite

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fi: Palvelin ei pystynyt käsittelemään v2.0 etälähetys-APIa.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fi: Varmistettu että valittu palvelin pystyy käsittelemään merkkijonojen etälähetystä. Tuetut kielet: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fi: Syöttämäsi lokalisaatiopalvelimen osoite on virheellinen. Varmista että osoite on syötetty oikein.

en: Localization client
fi: Käännöksien asiakasohjelma

en: Your Localization Server API key
fi: Lokalisointipalvelimen API-avaimesi

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
fi: Syöttämällä tämän uniikin avaimen, voit lähettää käännöksesi etäpalvelimelle. API-avaimen saat tästä linkistä: !server-link.

en: l10n_client
fi: l10n_asiakas

en: Save string
fi: Tallenna merkkijono

en: Translate strings
fi: Käännä merkkijonoja

en: Provides on-page localization
fi: Tarjoaa sivulla käännettävällä sivulla näkyvän lokalisoinnin.

en: An HTTP error @status occured.
fi: HTTP virhe @status.

en: Translate interface
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Localization
fi: Lokalisointi

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: Edit string
fi: Muokkaa merkkijonoa

en: Delete string
fi: Poista merkkijono

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa kielen %name?

en: The language %locale has been removed.
fi: Kieli %locale on poistettu.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa merkkijonon "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fi: Merkkijonon poistaminen poistaa kaikki tämän merkkijonon käännökset kaikista kielistä. Operaatiota ei voi perua.

en: locale
fi: lokalisointi

en: AM
fi: a.p.

en: PM
fi: i.p.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Display the results as a slideshow.
fi: Näytä tulokset diaesityksenä.

en: PHP extensions
fi: PHP-lisäosat

en: Comments per page
fi: Kommenttia sivua kohti

en: Multilingual support
fi: Monikielisyys

en: Enabled, with translation
fi: Käytössä, voi kääntää

en: Create new
fi: Luo uusi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta. Tämä on tietoturvariski. Tiedoston kirjoitusoikeudet on poistettava.

en: Collaboration
fi: Kollaboraatio

en: Administration pages
fi: Hallintasivut

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: Currently using !item !version
fi: Tällä hetkellä käytössä on !item !version

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: 12-hour (am/pm)
fi: 12-tuntinen

en: 24-hour
fi: 24-tuntinen

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Created content type %type.
fi: Luotiin sisältötyyppi %type.

en: User created with name %name and pass %pass
fi: Luotiin käyttäjä tunnuksella %name ja salasanalla %pass

en: Created permissions: @perms
fi: Luotiin käyttöoikeudet: @perms

en: Invalid permission %permission.
fi: Epäkelpo käyttöoikeus %permission.

en: Username field found.
fi: Käyttäjänimi kenttää ei löytynyt.

en: Password field found.
fi: Salasana kenttää ei löytynyt.

en: !method @url returned @status (!length).
fi: !method @url palautti @status  (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fi: Validia HTML löytyi: polku "@path"

en: Parsed page successfully.
fi: Sivun lukeminen suoritettu onnistuneesti.

en: Found the requested form fields at @path
fi: Löydettiin pyydetyt kaavakkeen kentät polusta @path

en: Did not find field by name @name
fi: Kenttää nimellä @name ei löytynyt

en: Found field by id @id
fi: Kenttä id:llä @id löytyi

en: Did not find field by id @id
fi: Kenttää id:llä @id ei löytynyt

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fi: HTTP vastaus: odotettu !code, todellinen !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fi: Sivustolla tapahtui odottamaton virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Tests
fi: Testit

en: Run tests
fi: Aja testit

en: Clean test environment
fi: Puhdista testiympäristö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fi: Poista taulut joiden etuliite on "simpletest" ja keskeytyneiden testien jäljiltä jääneet tilapäiskansiot. Tämä on tarkoitettu kehittäjien käytettäväksi testejä luotaessa.

en: Clean environment
fi: Puhdista ympäristö

en: No tests to display.
fi: Ei näytettäviä testejä.

en: @pass, @fail, and @exception
fi: @pass, @fail, ja @exception

en: No test(s) selected.
fi: Ei testejä valittuna.

en: Processing test @num of @max - %test.
fi: Prosessoidaan testiä @num / @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
fi: Suoritettu testi @num / @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fi[0]: 1 onnistunut suoritus
fi[1]: @count onnistunutta suoritusta

en: 1 fail | @count fails
fi[0]: 1 epäonnistunut suoritus
fi[1]: @count epäonnistunutta suoritusta

en: 1 exception | @count exceptions
fi[0]: 1 poikkeus
fi[1]: @count poikkeusta

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fi: Tarjoaa ympäristön yksikkö- ja funktionaaliseen testaukseen.

en: Canvas
fi: Kangas

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Hindi
fi: hindi

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fi: Käyttäjä %name käytti kertakäyttöisen sisäänkirjautumislinkin %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fi: Luotiin uusi käyttäjätili <a href="@url">%name</a>. Sähköpostia ei lähetetty.

en: Registration successful. You are now logged in.
fi: Rekisteröityminen onnistui. Olet nyt kirjautunut sisään.

en: New user: %name (%email).
fi: Uusi käyttäjä: %name (%email).

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fi: Tämän lomakkeen lähetyksiä ei ole. <a href="!url">Katso lomaketta</a>.

en: Sum
fi: Summa

en: sorted by
fi: lajiteltuna

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
fi: Näytä Memcache-tilastot joka sivun alaosassa

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
fi: Nämä tilastot näkyvät käyttäjille, joilla on ”Näytä Memcache-tilastot”-käyttöoikeus

en: Memcache statistics
fi: Memcache-tilastot

en: Memcache Admin
fi: Memcachen hallinta

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
fi: Lisää käyttöliittymän sivuston Memcachen tarkkailuun.

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Legend
fi: Selite

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
fi: Views plugin päivämääriä sisältävien näkymien näyttämiseksi kalentereina.

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The dates are invalid.
fi: Päivämäärät ovat epäkelpoja.

en: Repeats
fi: Toistuu

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Trigger
fi: Tilanne

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than
fi: on pienempi kuin

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: View comments
fi: Näytä kommentit

en: Original file name
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: Use URL alias instead of node ID
fi: Käytä osoitealiasta solmun ID:n sijaan

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
fi: Asetuksen käyttöönotto luo linkin osoitealiaksen perusteella solmun ID:n sijaan.

en: Link in book hierarchy nodes
fi: Linkki kirjahierarkian solmuissa

en: Current page and sub-pages
fi: Tämänhetkinen sivu ja alasivut

en: Current page only
fi: Vain tämänhetkinen sivu

en: Show link
fi: Näytä linkki

en: Show link in individual comments
fi: Näytä linkki yksilöllisissä kommenteissa

en: Show Printer-friendly URLs list
fi: Näytä lista tulostinystävällisistä verkko-osoitteista

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
fi: VAROITUS: TCPDF sisällyttää koko kirjasimen luotuun PDF-tiedostoon. Mikäli et käytä Unicodea, turvallisin kirjasinvaihtoehto on helvetica tai times mikäli haluat pitää PDF tiedoston alle 1MB kokoisena.

en: wkhtmltopdf options
fi: wkhtmltopdf asetukset

en: Font size must be at least 1.
fi: Fontin koon on oltava vähintään 1.

en: Page !n of !total
fi: Sivu !n / !total

en: Adds the capability to export pages as PDF.
fi: Lisää mahdollisuuden muodostaa sivusta PDF-tiedosto.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
fi: Aseta mukautettu viesti Kirjaudu sisään -lohkon yläpuolelle

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
fi: Anna sähköpostiosoitteesi uudestaan vahvistaaksesi sen oikeellisuuden

en: Allow users to login using their e-mail address
fi: Salli käyttäjien kirjautuminen sähköpostiosoitteella.

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
fi: Käyttäjät voivat kirjautua sisään joko käyttäjätunnuksella tai sähköpostiosoitteella.

en: Set password
fi: Aseta salasana

en: Never delete
fi: Älä poista koskaan

en: Username or e-mail address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: After saving new content
fi: Tallennettuasi uutta sisältöä

en: After deleting content
fi: Poistettuasi sisältöä

en: Verifies ownership of a site for use with search engines.
fi: Vahvistaa sivuston omistajuuden hakukoneiden käyttöön.

en: Execute arbitrary PHP script
fi: Suorita PHP koodia

en: PHP script
fi: PHP koodi

en: Modify user roles
fi: Muokkaa käyttäjärooleja

en: Add roles
fi: Lisää rooleja

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
fi: Valitse yksi tai useampi rooli jonka haluat antaa valituille käyttäjille.

en: Remove roles
fi: Poista rooleja

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
fi: Valitse yksi tai useampi rooli jonka haluat poistaa valituilta käyttäjiltä.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
fi: Et ole valinnut lisättävää tai poistettavaa roolia. Valitse vähintään yksi rooli.

en: Display operations as
fi: Operaation esitystapa:

en: Dropdown selectbox with Submit button
fi: Alasvetovalikko ja Lähetä-nappi

en: Each action as a separate button
fi: Jokainen toiminto erillisenä nappina

en: Skip confirmation step
fi: Ohita vahvistusvaihe

en: Display processing result
fi: Näytä prosessoinnin tulos

en: Bulk operations
fi: Bulkkitoiminnot

en: - Choose an operation -
fi: - Valitse toimenpide -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fi: Toimintoa ei ole valittu. Ole hyvä ja valitse jokin toiminto suoritettavaksi.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
fi: Tapahtui virhe suoritettaessa toimintoa %operation argumentein: @arguments

en: actions permissions
fi: toimintojen pääsyoikeudet

en: Actions permissions
fi: Toimintojen pääsyoikeudet

en: Integrates actions with the permission system.
fi: Integroi toiminnot pääsysääntöjärjestelmään.

en: Vertical Tabs
fi: Pystyvälilehdet

en: Not in book
fi: Ei kirjasssa

en: New book
fi: Uusi kirja

en: By @name on @date
fi: @name päivänä @date

en: By @name
fi: @name

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Day of week
fi: Viikonpäivä

en: Source language
fi: Lähdekieli

en: User autocomplete
fi: Käyttäjän automaattinen täydennys

en: Initializing.
fi: Aloitetaan

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fi: Ole hyvä ja siirry <a href="@error_url">virhesivulle</a>

en: HTTP POST is required.
fi: HTTP POST vaaditaan.

en: Your page will be a part of the selected book.
fi: Sivusi lisätään valittuun kirjaan.

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Teaser break
fi: Tiivistelmän katkaisu

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: 0 sec
fi: 0 s

en: form
fi: lomake

en: The image resize filter will analyze &lt;img&gt; tags and compare the given height and width attributes to the actual file. If the file dimensions are different than those given in the &lt;img&gt; tag, the image will be copied and the src attribute will be updated to point to the resized image.
fi: Kuvakoon muuntamis-suodatin analysoi &lt;img&gt; tageja ja vertaa niitä annettuihin korkeus- ja leveys muuttujiin alkuperäisessä tiedostossa. Jos tiedoston mittasuohteet ovat eri kuin &lt;img&gt; tagissa annetut, kuva kopioidaan ja src määritelmä päivitetään osoittamaan muunnettuun kuvaan.

en: Resize images stored
fi: Muokattujen kuvien tallennus

en: Locally
fi: Paikallisesti

en: This option will determine which images will be analyzed for &lt;img&gt; tag differences. Enabling resizing of remote images can have performance impacts, as all images in the filtered text needs to be transfered via HTTP each time the filter cache is cleared.
fi: Tämä vaihtoehto määrittelee, minkä kuvien kohdalla tarkistetaan &lt;img&gt; tagien eroavaisuudet suhteessa alkuperäiseen kuvaan. Jos otat tämän käyttöön etäpalvelimella sijaitsevien kuvien kohdalla, se voi vaikuttaa sivustosi suorituskykyyn koska kaikki suodatettavassa tekstissä olevat kuvat on siirrettävä HTTP:n kautta joka kerta kun suodatinten välimuisti tyhjennetään.

en: If resized, add a link to the original image.
fi: Jos kuvakokoa on muutettu, linkitä se alkuperäiseen kuvaan.

en: Optionally, give it the class
fi: Vaihtoehtoisesti voit määritellä sille luokan.

en: and/or a rel attribute
fi: ja/tai rel-attribuutti

en: Link to the original
fi: Linkki alkuperäiseen

en: Linking to the original can be helpful to give users a full-size view of the image. Adding the class "thickbox" is helpful if you have installed the <a href="http://drupal.org/project/thickbox">thickbox module</a>. The rel attribute may be useful when used with the <a href="http://drupal.org/project/lightbox2">lightbox2</a> and <a href="http://drupal.org/project/shadowbox">shadowbox</a> modules.
fi: Linkitys alkuperäiseen voi olla hyödyllistä kun halutaan näyttää käyttäjälle alkuperäinen täysikokoinen kuva. Luokan "thickbox" lisääminen on hyödyllistä jos olet asentanut a href="http://drupal.org/project/thickbox">thickbox moduulin</a>. Rel attribuutti on hyödyllinen jos käytössä on <a href="http://drupal.org/project/lightbox2">lightbox2</a> tai <a href="http://drupal.org/project/shadowbox">shadowbox</a> moduuli.

en: The location of resized images has changed. The currently resized images have been flushed.
fi: Muunnettujen kuvien sijainti on muuttunut. Muunnettujen kuvien tietokanta on tyhjennetty.

en: Image resize allowed difference option removed.
fi: Vaihtoehto kuvakoon muuntamiseksi on poistettu käytöstä.

en: Previously resized images may have been missing file names. The currently resized images have been flushed.
fi: Aiemmin muunnetuilta kuvilta saattaa puuttua tiedostonimi. Aiemmin muunnettujen kuvien tietokanta on tyhjennetty.

en: Filter to automatically scale images to their height and width dimensions.
fi: Suodatin joka automaattisesti skaalaa kuvat niiden korkeus- ja leveyssuhteisiin.

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: alert
fi: hälytys

en: emergency
fi: hätätila

en: Filter log messages
fi: Suodata lokiviestit

en: You must select something to filter by.
fi: Sinun on valittava suodatusehto.

en: Saves the content types and node reference fields for which the corresponding node reference is enabled
fi: Tallentaa sisältötyypit ja sisältöviittauskentät joille Corresponding Node Reference on käytössä

en: Syncs the node reference between two node types which have a nodereference to each other.
fi: Synkronoi kahden solmun väliset viittaukset jos ne viittaavat toinen toisiinsa.

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: When adding a new component, the name field is required.
fi: Nimi on pakollinen kun lisätään uutta komponenttia.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fi: Valinnainen. Voit organisoida lomakkeesi lisäämällä tämän komponentin kenttäryhmän sisään.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name kenttäryhmän ja sen sisällä olevat komponentit %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name komponentin %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fi: Tätä merkkiä käytetään merkkierotellussa (CSV/TSV) tiedostossa kun lomakkeen tulokset halutaan ladata koneelle. sarkaimen (TAB) käyttäminen on varmin tapa säilyttää erikoismerkit (kuten umlautit). Voit vaihtaa erotinmerkin toiseen käyttämäsi ohjelman mukaan.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fi: Tällä sivulla näet kaikki komponentit, jotka ovat tällä hetkellä määritellyt osaksi tätä verkkolomaketta. Voit lisätä lomakkeeseen uusia komponentteja kuinka paljon tahansa, jopa useita samaa tyyppiä olevia komponentteja. Lisätäksesi uuden komponentin, täytä nimikenttä ja valitse komponentin tyyppi taulukon alaosassa olevista kentistä. Lähetä lomake luodaksesi uuden komponentin tai päivittääksesi tehdyn muutoksen lomakkeen arvoihin.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fi: Nämä oikeudet vaikuttavat siihen, mitkä roolit voivat lähettää tämän verkkolomakkeen. Nämä oikeudet eivät estä pääsyä verkkolomakesivulle. Jos haluat estää täysin pääsyn verkkolomakesivulle, käytä erilaisia pääsyoikeusmoduuleja, kuten <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> tai <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fi: Roolit, jotka voivat lähettää tämän verkkolomakkeen.

en: Show complete form in teaser
fi: Näytä koko lomake teaserissa

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fi: Näytä koko lomake tämän solmun teaser-näytössä.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fi: Oletusarvoisesti tämän lomakkeen lähetyspainikkeen otsikkona on <em>Lähetä</em>. Anna uusi otsikko muuttaaksesi oletusarvon.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fi: Nämä ovat Webform-moduulin asennuksesi käytettävissä olevat kenttätyypit. Voit poistaa käytöstä minkä tahansa näistä komponenteista poistamalla valinnan niiden kohdalla. Vain valitut komponentit ovat käytettävissä olemassa olevissa tai uusissa verkkolomakkeissa.

en: Default e-mail values
fi: Oletuksena olevat sähköpostiasetukset

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän osoite sähköpostitetuissa verkkolomaketuloksissa. Useimmiten kyse on lomakkeidesi ylläpitäjän sähköpostiosoitteesta.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fi: <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Eväste">Evästeitä</a> voit käyttää apuna estämään samaa käyttäjää lähettämästä toistuvasti verkkolomaketta. Tämä ominaisuus ei ole tarpeen lähetysmäärän rajoittamisessa käyttäjäkohtaisesti, vaikka evästetoiminto voikin lisätä tietyissä tilanteissa rajoittamisen tarkkuutta. Evästeiden lisäksi Webform-moduuli käyttää myös IP-osoitteita ja sivuston käyttäjänimiä toistuvien lähetysten estämisessä.

en: Default export format
fi: Oletusarvoinen vientimuoto

en: Default export delimiter
fi: Oletusarvoinen erotin viennissä

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fi: Valitse mitkä käyttäjäroolit voivat lähettää minkäkin verkkolomakkeen

en: Disable Webform submission access control
fi: Poista käytöstä kaavakkeen pääsysäännöt

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fi: Oletusarvoisesti järjestelmä sallii ylläpitäjän valita, mitkä käyttäjäroolit saavat lähettää verkkolomakkeen. Voit halutessasi sallia kaikkien käyttäjien lähettää kaavake jos käytät erillistä "node access" moduulia rajamaan pääsyä itse solmuihin.

en: Form: !form
fi: Lomake: !form

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Webform confirmation
fi: Verkkolomakkeen hyväksyminen

en: Form components
fi: Lomakekomponentit

en: Webform submission
fi: Verkkolomakkeen lähetys

en: Website timezone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Use a textfield for year
fi: Käytä tekstikenttää vuosimerkinnälle

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fi: Jos tämä on valittuna, luotava päivämääräkenttä käyttää tekstikenttää vuosimerkinnälle. Muuten käytössä on valintalista.

en: Entered !name is not a valid date.
fi: Annettu !name ei ole kelvollinen päivämäärä.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fi: Kenttäjoukot sallivat, että voit järjestää useita kenttiä ryhmiksi.

en: %field field is required.
fi: %field-kenttä on pakollinen.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fi: Kenttä, joka ei ole näkyvissä käyttäjälle, mutta on tallennettavissa lähetyksen yhteydessä.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fi: Näyttää lomakkeessa tekstin HTML-muotoisena. Tämä ei hahmonna (render) kenttää.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Anna käyttäjän muuttaa kentän kokoa.

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fi: Syötetty %name ei ole kelvollinen aika.

en: New revision
fi: Uusi versio

en: layout
fi: ulkoasu

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fi: Vaihtaaksesi nykyisen salasanan, kirjoita uusi salasana molempiin kenttiin.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Olet yrittänyt käyttää vanhentunutta kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi linkki allaolevalla lomakkeella.

en: This login can be used only once.
fi: <p>Tätä kirjautumista voi käyttää vain kerran.</p>

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: The translation import of %filename failed.
fi: Käännöstiedoston %filename tuonti epäonnistui.

en: Translation updates
fi: Käännösten päivitykset

en: More choices
fi: Lisää vaihtoehtoja

en: %editor profile for %format
fi: %editor profiilili formaatille %format

en: Enabled by default
fi: Käytössä oletusarvoisesti

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fi: Oletuseditoritila käyttäjille, joilla on pääsy tähän profiiliin. Käyttäjät pystyvät ohittamaan tämän tilan, jos seuraava valinta on käytössä.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fi: Jos sallittu, käyttäjät pystyvät valitsemaan oman editorinsa oletustilan käyttäjätilinsä asetuksista.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fi: Näytä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fi: Joko näytetään tai ei näytetä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki tekstialueen alla. Jos ei näytetä, käyttäjän asetus tai yleinen oletus on käytössä (katso yllä).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fi: Tämä valinta määrittelee näkyykö editorin työkalupalkki muokkausalueen ylä- vai alapuolella.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fi: Tämä valinta määrittelee kuvakkeiden tasauksen editorin työkalupalkissa.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fi: Missä näytetään polku HTML elementteihin (esim. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fi: Tämä valinta antaa mahdollisuuden ottaa käyttöön / poistaa käytöstä koonmuunnospainikkeen. Jos käytössä, Polun sijainti -työkalupalkki täytyy asettaa joko "Ylös" tai "Alas" jotta koonmuunnoskuvake näkyy.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fi: Jos käytössä, mahdolliset haitalliset koodit kuten <code>&lt;HEAD&gt;</code> merkkaukset poistetaan HTML sisällöstä.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fi: Jos käytössä, editori lisää TAB merkkejä tab näppäimestä ja säilyttää muut whitespace merkit aivan kuten PRE elementti tekee HTML koodissa.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fi: Jos käytössä, fonttikoon, fonttiperheen, fontin värin ja fontin taustavärin HTML merkkaukset korvataan rivinsisäisillä CSS tyyleillä.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori poistaa useimmat rivinvaihdot sisällöstä. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori muotoilee uudelleen HTML lähdekoodin. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: Force cleanup on standard paste
fi: Pakota siistintä normaalille liitä-toiminnolle

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fi: Jos käytössä, oletus liitä-toiminto (CTRL-V tai SHIFT-INS) käyttäytyy kuten "liitä wordistä" laajennusosan toiminto.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fi: Pilkulla eroteltu lista HTML kappaleiden merkkauksista.  Mahdolliset arvot: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fi: Käytä teeman CSS:ää

en: Define CSS
fi: Määrittele CSS

en: Editor default CSS
fi: Editorin oletus CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fi: Määrittelee CSS:n, jota käytetään editorin alueella.<br>Käytä teeman CSS:ää - lataa tyylipohjat sivuston nykyisestä teemasta.<br>Määrittele CSS - anna polku tyylipohjatiedostoihin alla.<br>Editorin oletus CSS - käyttää editorin oletustyylipohjia.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fi: Jos "Määrittele CSS"on valittu ylhäältä, anna polku CSS-tiedostoon tai CSS tiedostojen listaan, jotka on eroteltu pilkulla.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fi: Käytettävissä olevat merkit: <code>%b</code> (juuripolku, esim: <code>/</code>), <code>%t</code> (polku teemaan, esim: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fi: Wysiwyg-profiili %format on tallennettu.

en: No editor
fi: Ei editoria

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Lataa</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fi: Pura paketti ja kopioi sen sisältö uuteen kansioon seuraavaan sijaintiin: <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fi: Jotta varsinainen kirjasto voidaan löytää sijainnista:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fi: Asennusohjeet

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fi: Editorin kirjastoja ei ole asennettu. Seuraava listaus sisältää tällä hetkellä tuetut editorit:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fi: Wysiwyg-profiili %name on poistettu.

en: Configure client-side editors.
fi: Määrittele asiakaspuolen editoriprofiilit

en: Disable rich-text
fi: Poista editori käytöstä

en: Enable rich-text
fi: Ota editori käyttöön

en: The version of %editor could not be detected.
fi: Editorin %editor versiota ei voitu havaita.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fi: Asennettu versio %version editorista %editor ei ole tuettu.

en: Strike-through
fi: Yliviivattu

en: Align left
fi: Tasaa vasen reuna

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align right
fi: Tasaa oikea reuna

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Forecolor
fi: Tekstiväri

en: Backcolor
fi: Taustaväri

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Paste Text
fi: Liitä teksti

en: Paste from Word
fi: Liitä Wordista

en: Remove format
fi: Poista muotoilu

en: Character map
fi: Merkkikartta

en: HTML block format
fi: HTML-kappaleen muotoilu

en: Font style
fi: Fonttityyli

en: Create DIV container
fi: Luo DIV alue

en: FitWindow
fi: Sovita ikkunaan

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Autogrow
fi: Kasva automaattisesti

en: Table drag/resize
fi: Taulukon vetäminen / koon muuttaminen

en: Table: Cell properties
fi: Taulukko: Solun ominaisuudet

en: Table: Insert row after
fi: Taulukko: Lisää rivi perään

en: Table: Insert column after
fi: Taulukko: Lisää sarake perään

en: Table: Insert cell after
fi: Taulukko: Lisää solu perään

en: Table: Delete rows
fi: Taulukko: Poista rivit

en: Table: Delete columns
fi: Taulukko: Poista sarakkeet

en: Table: Delete cells
fi: Taulukko: Poista solut

en: Table: Merge cells
fi: Taulukko: Yhdistä solut

en: Table: Horizontal split cell
fi: Taulukko: Jaa solu vaakasuunnassa

en: Sup
fi: Yläindeksi

en: Sub
fi: Alaindeksi

en: Clean-up
fi: Poista muotoilu

en: Visual aid
fi: Visuaalinen apu

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Advanced horizontal rule
fi: Edistynyt vaakaviiva

en: Advanced image
fi: Edistynyt kuva

en: Advanced link
fi: Edistynyt linkki

en: Auto save
fi: Automaattinen tallennus

en: Context menu
fi: Kohdevalikko

en: Left-to-right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right-to-left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Emotions
fi: Hymiöt

en: Inline popups
fi: Tekstinsisäiset ponnahdusikkunat

en: Insert date
fi: Lisää päiväys

en: Insert time
fi: Lisää aika

en: Insert layer
fi: Lisää taso

en: Move forward
fi: Siirrä eteenpäin

en: Move backward
fi: Siirrä taaksepäin

en: Absolute
fi: Absoluuttinen

en: Paste text
fi: Liitä teksti

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Safari compatibility
fi: Safari yhteensopivuus

en: Spell check
fi: Oikoluku

en: Font Color
fi: Fontin väri

en: Show/hide hidden elements
fi: Näytä/piilota piilotetut elementit

en: Separate the teaser and body of this content
fi: Erota tämän sisällön tiivistelmä ja vartalo

en: Parent term(s)
fi: Isäntätermi(t)

en: Provide a password for the new account in both fields.
fi: Anna uuden käyttäjätilin salasana molempiin kenttiin.

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">Advanced Help moduulin</a>, Views tarjoaa parempaa ja laajempaa apua. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos asennat Advanced help -moduulin (!href), Views tarjoaa enemmän ohjeita. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Row plugin @plugin is not available.
fi: Riviplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Unable to import view.
fi: Näkymän lataus epäonnistui.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: PHP filter
fi: PHP-suodatin

en: Formatted html link
fi: Formatoitu HTML linkki

en: Must users preview posts before submitting?
fi: Onko käyttäjien esikatseltava kirjoitusta ennen tallentamista?

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fi: Yritettiin uudelleenkäynnistää cron-ajo sen ollessa jo käynnissä.

en: Cron run completed.
fi: Cron-ajo valmis.

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: HTTP request status
fi: HTTP-pyynnön tila

en: Fails
fi: Epäonnistumiset

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
fi: Palvelimen tai verkon asetukset estävät Drupalia ottamasta yhteyttä muihin web-sivuihin. Ongelma voi johtua web-palvelinohjelmiston tai PHP:n asetuksista, ja se tulisi korjata. Seuraavat toiminnot eivät nyt toimi: Päivitysten seuranta, uutisten kerääminen, OpenID-sisäänkirjautuminen ja muut verkosta riippuvaiset toiminnot.

en: Visitors
fi: Vierailijat

en: Compact
fi: Kompakti

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Checkboxes
fi: Valintaruudut

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Import code
fi: Importoi koodi

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: The maximum length of the field in characters.
fi: Kentän maksimipituus merkkeinä.

en: Unmet dependencies: !dependencies
fi: Puuttuvia riippuvuuksia: !dependencies

en: Checking...
fi: Tarkistaa...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fi: Ominaisuutta !module ei voida ottaa käyttöön koska se törmää !conflict kanssa.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fi: Palautettu kaikki <strong>!component</strong> komponentit ominaisuudelle <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
fi: Ominaisuuteen ei ole tehty muutoksia.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Download feature
fi: Lataa ominaisuus

en: Enable and disable features.
fi: Poista käytöstä tai ota käyttöön ominaisuuksia.

en: Display components of a feature.
fi: Näytä ominaisuuden osat.

en: Compare
fi: Vertaile

en: Compare default and current feature.
fi: Vertaa oletus- ja tämänhetkistä ominaisuutta.

en: Javascript status call back.
fi: Javascriptin tilan paluuarvo.

en: Menu items for any enabled features.
fi: Valikkolinkit kaikille käytössäoleville ominaisuuksille.

en: Provides feature management for Drupal.
fi: Tarjoaa ominaisuuksien hallintaa Drupaliin.

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: No features available.
fi: Ominaisuuksia ei ole saatavilla.

en: Hide content translation links
fi: Piilota sisällön käännöslinkit

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fi: Piilota käännöslinkit sisällön rungosta ja teasereista. Jos valitset tämän vaihtoehdon, kielen vaihtaminen tapahtuu ainoastaan kielivalitsinlohkon kautta.

en: Select translations for %title
fi: Valitse käännökset sisällölle %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
fi: Voit vaihtoehtoisesti valita solmuja toistensa käännöksiksi tai poistaa käännöksiä solmun käännössarjasta. Vain solmut jotka ovat oikeaa kieliversiota ja jotka eivät ole osa jotakin käännössarjaa näytetään tässä.

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fi[0]: Lisättiin yksi solmu käännössarjaan.
fi[1]: Lisättiin @count solmua käännössarjaan.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fi[0]: Poistettiin yksi solmu käännössarjasta.
fi[1]: Poistettiin @count solmua käännössarjasta.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fi: Moduuli tarjoaa monikielisyystuen Drupal sivustoille:

en: Shows content depending on page language.
fi: Näyttää sisällön sivun kielen mukaan.

en: Handles multilingual variables.
fi: Hallinnoi monikielisiä muuttujia.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fi: Laajennettu kielivaihtoehto valituille sisältötyypeille. Näille sisältötyypeille on mahdollista luoda käännöksiä kaikilla määritellyillä kielillä eikä vain käytössäolevilla.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fi: Tarjoaa lohkon kielen valitsemiselle ja kaksi teemafunktiota: <em>i18n_flags</em> ja <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
fi: Tämä on perusmoduuli useille muille lisäten erilaisia ominaisuuksia:

en: Multilingual menu items.
fi: Monikieliset valikkolinkit.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
fi: Monikielinen sanasto lisää kielikentän luokittelusanastoille ja termeille.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
fi: Lisätietoa saat Drupal käsikirjan <a href="@i18n">Internationalization moduulin</a> sivulta.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fi: Ottaaksesi käyttöön monikielisyyden määritellyille sisältötyypeille, <a href="@configure_content_types">muokkaa sisältötyyppien asetuksia</a>.

en: Extended language support
fi: Laajennettu kielituki

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
fi: Mikäli määritettynä, käytössä olevien kielten lisäksi kaikki muutkin kielet ovat sallittuja tälle sisältötyypille. On hyödyllistä että sisällölle on saatavilla enemmän kieliä kuin käyttöliittymälle.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
fi: Laajennettu mutta ei näytetty - Kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja mutta niitä ei näytetä linkeissä.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fi: Säädä laajennettuja asetuksia monikieliselle sisällölle ja käännöksille.

en: The value of the variable.
fi: Muuttujan arvo.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fi: Laajentaa Drupalin monikielisyyden tukea.

en: This module provides support for multilingual blocks.
fi: Moduuli tarjoaa tuen monikielisille lohkoille.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
fi: Voit määritellä lohkolle kielen tai määritellä sen käännettäväksi:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
fi: Lohkot joille on määritettynä kieli näytetään ainoastaan sen kielisillä sivuilla.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
fi: Käännettävät lohkot voidaan kääntää käännöskäyttöliittymän kautta.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
fi: Hakeaksesi ja kääntääksesi merkkijonoja käytä <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: Content type names
fi: Sisältötyyppien nimet

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
fi: Sisältötyyppien kuvaukset lokalisoitiin jo aiemmin joten niitä ei muuteta.

en: Menu translation
fi: Valikon käännös

en: Select text groups
fi: Valitse tekstiryhmät

en: Refresh strings
fi: Päivitä merkkijonot

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
fi: Tämä luo puuttuvat merkkijonot valituille kieliryhmille.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
fi: Moduuli lisää tuen käyttöjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle muissa moduuleissa. Tätä ominaisuutta hyödyntävistä käytössä olevista moduuleistasi riippuen voit nähdä eri käännettäviä tekstiryhmiä.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
fi: Sinulta puuttu käännettäviä merkkijonoja, käytä <a href="@refresh-strings">päivitä merkkijonot</a> sivua.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
fi: Lisätietoa saat <a href="http://drupal.org/node/313293">Drupal käsikirjasta</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
fi: Tällä sivulla voit päivittää käyttäjien luomien merkkijonojen käännöksiä.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos et näe haluamaasi merkkijonoa käännettävien merkkijonojen joukossa. Kaikki merkkijonot uudelleenluodaan säilyttäen olemassaolevat käännökset.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos osa merkkijonoista on aiemmin käännetty jollakin muulla lokalisointijärjestelmällä mutta käännökset eivät näy käännettävien merkkijonojen yhteydessä.

en: Already added languages
fi: Jo lisätyt kielet

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
fi: Päivitettiin merkkijono %string tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
fi: Luotiin merkkijono %location tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: String translation
fi: Merkkijonojen kääntäminen

en: Provides support for translation of user defined strings.
fi: Lisää tuen käyttäjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
fi: Moduuli synkronoi sisältösanastot ja kentät käännösten välillä:

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
fi: Sinun on ensin valittava, mitkä kentät synkronoidaan. Tämän jälkeen kun solmu on päivitetty, kaikki käytössäolevat sanastot ja kentät synkronoidaan seuraavasti:

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
fi: Kaikille synkronoitaville solmujen kentille asetetaan sama arvo jokaiselle kielikäännökselle.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
fi: Monikielisissä sanastoissa erikieliset termit korvataan alkuperäisten termien käännöksillä.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
fi: Muissa sanastoissa termit vain kopioidaan käännösversiosta toiseen.

en: Note that permissions are not checked for each node. So if someone can edit a node and it is set to synchronize, all the translations will be synchronized anyway.
fi: Huomaa että kaikki käyttöoikeudet eivät ole käytössä kaikille solmuille. Eli jos jollakin käyttäjällä on oikeus muokata solmua ja se on asetettu synkronoitavaksi, sen käännökset synkronoidaan joka tapauksessa.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
fi: Synkronoinnin käyttöön ottamiseksi tarkista sisältötyyppien asetukset ja valitse synkronoitavat kentät kullekin sisältötyypille.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
fi: Lista synkronoitavissa olevista kentistä sisältää standardeja solmukenttiä ja kaikki CCK kentät. Voit lisätä listalle kenttiä asetusmuuttujan avulla. Lue lisäohjeita README.txt tiedostosta.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
fi[0]: Yksi solmun käännös synkronoitu.
fi[1]: @count solmun käännöstä synkronoitu.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
fi: Synkronoi sanastot ja kentät saman sisällön eri kieliversioiden välillä.

en: Term translations have been updated.
fi: Termin käännös on päivitetty.

en: The term translation has been deleted.
fi: Termin käännös on poistettu.

en: Create new translation
fi: Luo uusi käännös

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
fi: Moduuli lisää tuen monikielisille sanastoille. Voit asettaa monikielisyysasetukset sanastokohtaisesti:

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fi: Sanaston kieli voidaan asettaa sivuston laajuisesti.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fi: Termit asetetaan kullekin kielelle erikseen ja eri käännökset liitetään toisiinsa käännössuhteilla.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
fi: Termit voivat olla kaikille kielille yhteisiä, mutta ne voidaan myös lokalisoida.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
fi: Asettaaksesi sanastojen monikielisyysasetukset käy <a href="@configure_taxonomy">sanastojen asetussivulla</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fi: %capital_name on lokalisoitu sanasto. Voit kääntää termien nimet ja kuvaukset käyttäen <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
fi: %capital_name on sanasto jolla on kiinteä kieli. Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteästi kieli %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
fi: %capital_name on täysin monikielinen sanasto. Voit asettaa kielen kullekin termille ja luoda käännössuhteita.

en: Translation mode
fi: Käännöstapa

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
fi: Termi kuuluu monikieliseen sanastoon. Voit asettaa sille kielen.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
fi: Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteä kieli: %language

en: Taxonomy translation
fi: Sanaston käännös

en: Enables multilingual taxonomy.
fi: Ottaa käyttöön monikieliset sanastot.

en: Array
fi: Jono

en: Temporarily disable all your subscriptions
fi: Poistaa väliaikaisesti kaikki tilauksesi

en: Recent blog posts
fi: Uusimmat blogimerkinnät

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Edit language
fi: Muokkaa kieltä

en: Add translation
fi: Lisää käännös

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: Link ID
fi: Linkin ID

en: list links
fi: listaa linkit

en: Edit category
fi: Muokkaa kategoriaa

en: The content type %name has been updated.
fi: Sisällön tyyppi %name on päivitetty.

en: The content type %name has been added.
fi: Sisällön tyyppi %name on lisätty.

en: Catalan
fi: katalaani

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fi: Muutokset otetaan käyttöön vasta kun valitset <em>tallenna</em>.

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: HTTP response code
fi: HTTP vastauskoodi

en: Execute PHP code
fi: Suorita PHP koodia

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
fi: Kielikohtaisesti asetettua uudelleenohjausta käytetään aina kun sivukutsu on tälle kielelle ja se ohittaa uudelleenohjaukset joiden kieliasetus on <em>Kaikki kielet</em>.

en: Redirect status
fi: Uudelleenohjauksen tila

en: Display a warning message to users when they are redirected.
fi: Näytä varoitusviesti käyttäjille kun heidät uudelleenohjataan.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fi: Luo automaattisesti uudelleenohjauksia kun osoitealiakset muuttuvat.

en: Never (do not discard)
fi: Ei koskaan (älä poista)

en: Default redirect status
fi: Uudelleenohjauksen oletustila

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
fi[0]: Poistettiin 1 ei-aktiivinen uudelleenohjaus tietokannasta.
fi[1]: Poistettiin @count ei-aktiivista uudelleenohjausta tietokannasta.

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Configure behavior for URL redirects.
fi: Säädä uudelleenohjauksien toimintaa.

en: Blue Lagoon (default)
fi: Blue Lagoon (oletus)

en: Node reference: @field
fi: Solmuviittaus: @field

en: Voting target
fi: Äänestyskohde

en: As Stars
fi: Tähtinä

en: Rating (i.e. 4.2/5)
fi: Pisteytys (esim. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
fi: Prosentti (esim. 92)

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
fi: Säädä sivustonlaajuisia widgettejä käytettäväksi Fivestar äänestyksessä.

en: Cancel rating
fi: Peru arviosi

en: Give it @star/@count
fi: Anna arvioksi @star/@count

en: Your vote has been cleared.
fi: Arviosi on poistettu

en: Your rating: <span>!stars</span>
fi: Arviosi: <span>!stars</span>

en: No votes yet
fi: Ei äänestetty

en: Saving your vote...
fi: Tallennetaan arviota...

en: Your vote has been saved.
fi: Arviosi on tallennettu.

en: Deleting your vote...
fi: Poistetaan arviotasi...

en: Your vote has been deleted.
fi: Arviosi on poistettu.

en: Select rating
fi: Valitse arvio

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
fi[0]: <span>@count</span> arvio
fi[1]: <span>@count</span> arviota

en: The requested page could not be found.
fi: Pyydettyä sivua ei löytynyt.

en: The user account %id does not exist.
fi: Käyttäjää id:llä %id ei löydy.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fi: Yritettiin peruuttaa käyttäjätili jota ei ole olemassa: %id.

en: Requirements problem
fi: Vaatimusongelma

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fi: Tietokannan tyyppi, johon @drupal-tiedot tallennetaan.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fi: Sen tietokannan nimi, johon @drupal-tiedot varastoidaan. Sen täytyy olla valmiiksi palvelimella, ennen kuin @drupal voidaan asentaa.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fi: Jos useampi sovellus jakaa tämän tietokannan, anna @drupal-sivustosi käyttämä etuliite kuten %prefix.

en: Select an installation profile
fi: Valitse asennusprofiili

en: Choose language
fi: Valitse kieli

en: Learn how to install Drupal in other languages
fi: Lue, kuinka Drupal asennetaan muilla kielillä

en: (built-in)
fi: (sisäänrakennettu)

en: No profiles available
fi: Yhtään profiilia ei ole saatavilla.

en: Drupal already installed
fi: Drupal on jo asennettu.

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fi: <ul><li>Aloittaaksesi alusta, tyhjennä ensin nykyinen tietokantasi.</li><li>Asentaaksesi Drupalin eri tietokantaan, muokkaa oikeaa <em>settings.php</em>-tiedostoa <em>sites</em>-hakemistossa.</li><li>Päivittääksesi nykyisen asennuksen, siirry <a href="@base-url/update.php">päivityssivulle</a>.</li><li>Katsele <a href="@base-url">nykyistä sivustoa</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
fi: Asennetaan @drupal

en: The installation has encountered an error.
fi: Asennusohjelma kohtasi virheen

en: Configure site
fi: Sivuston asetukset

en: @drupal installation complete
fi: @drupal-asennus on valmis

en: Installed %module module.
fi: Asennettiin %module moduuli.

en: Choose profile
fi: Profiilin valitseminen

en: Verify requirements
fi: Vaatimuksien vahvistaminen

en: Set up database
fi: Tietokannan asetukset

en: Set up translations
fi: Käännösten valmistelu

en: Install site
fi: Sivuston asentaminen

en: Finish translations
fi: Käännösten viimeistely

en: Site e-mail address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fi: Sähköpostiosoite, joka merkitään automaattisten viestien lähettäjäksi. Viestejä lähetetään esimerkiksi silloin kun käyttäjä rekisteröityy tai tarvitsee uuden salasanan. (Käytä osoitetta, joka päättyy sivustosi domain-nimeen, jottei viestejä merkittäisi roskapostiksi.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fi: Valitse paikallinen aika. Sivustolla näkyvät päiväykset ja ajat näytetään tämän aikavyöhykkeen mukaan.

en: Update notifications
fi: Päivitystiedotteet

en: Check for updates automatically
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fi: Poistettiin orpo toimenpide "%action" tietokannasta.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fi: Cron-ajo keskeytettiin aikarajan ylittymisen vuoksi.

en: 1 byte | @count bytes
fi[0]: 1 tavu
fi[1]: @count tavua

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fi: Laiton pyyntö %choice elementissä %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
fi: GD2-grafiikkakirjasto

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fi: GD-grafiikkakirjasto on käytössä ja toimii oikein.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fi: Valitse muunnettavien JPEG-kuvien laatu. Asteikko on 0-100. Korkeammat arvot merkitsevät parempaa kuvanlaatua mutta suurempia tiedostoja.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fi: GD-grafiikkakirjasto edellyttää, että PHP:n GD-moduuli on asennettu oikein. Lue PHP-oppaasta lisää <a href="@url">kuvankäsittelystä</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fi: JPEG-kuvan laadun täytyy olla numero väliltä 0-100.

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Predefined language
fi: Ennalta määritelty kieli

en: Custom language
fi: Mukautettu kieli

en: Add custom language
fi: Lisää mukautettu kieli

en: Save language
fi: Tallenna kieli

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fi: Standardin <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> mukainen kielen tunnus. Kielikoodeissa käytetään tavallisesti maakoodia ja mahdollista merkintätavan tai paikallisen murteen nimeä. <em>Esimerkkejä: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
fi: Kielen nimi englanniksi

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fi: Kielen nimi englanniksi. Voidaan kääntää kaikille kielille.

en: Native language name
fi: Kielen alkuperäinen nimi

en: Name of the language in the language being added.
fi: Kielen nimi lisättävällä kielellä.

en: Language domain
fi: Kielen domain-nimi

en: Direction that text in this language is presented.
fi: Kielen kirjoitussuunta.

en: The language %language (%code) already exists.
fi: Kieli %language (%code) on jo olemassa.

en: Invalid language code.
fi: Virheellinen kielikoodi.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fi: Kieli %language on luotu, ja sitä voi nyt käyttää. Lisätietoja on <a href="@locale-help">ohjeessa</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fi: Domain-nimen ja polun etuliitteen arvoja ei tulisi asettaa samaan aikaan.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fi: Domain-nimi (%domain) liittyy jo toiseen kieleen (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fi: Ainoastaan oletuskielessä sekä domain-nimi että etuliite voivat olla tyhjiä.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fi: Etuliite (%prefix) liittyy jo toiseen kieleen (%language).

en: The English language cannot be deleted.
fi: Englannin kieltä ei voi poistaa.

en: The default language cannot be deleted.
fi: Oletuskieltä ei voi poistaa.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fi: Kielen poistaminen poistaa myös kaikki siihen liittyvät käännökset. Poistettavaksi valitulla kielikoodilla tallennettu sisältö merkitään kielineutraaliksi. Tätä ei voi perua.

en: Language negotiation configuration saved.
fi: Kielen tunnistamisen asetukset tallennettiin.

en: English (built-in)
fi: Englanti (sisäänrakennettu)

en: String contains
fi: Merkkijono sisältää

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fi: Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki merkkijonot. Haku on riippuvainen kirjainten koosta.

en: English (provided by Drupal)
fi: englanti (Drupalin alkuperäiskieli)

en: Search in
fi: Hae kielistä

en: Both translated and untranslated strings
fi: Sekä käännetyt että kääntämättömät merkkijonot

en: Only translated strings
fi: Vain käännetyt merkkijonot

en: Only untranslated strings
fi: Vain kääntämättömät merkkijonot

en: Limit search to
fi: Rajaa haku

en: All text groups
fi: Kaikki tekstiryhmät

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: Import translation
fi: Tuo käännös

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fi: Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -tiedosto.

en: Import into
fi: Tuo kieleen

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fi: Valitse kieli, johon merkkijonot lisätään. Jos valitset kielen joka ei ole vielä käytössä, se lisätään.

en: Text group
fi: Tekstiryhmä

en: Imported translations will be added to this text group.
fi: Tuodut käännökset lisätään tähän tekstiryhmään.

en: The language %language has been created.
fi: Kieli %language on luotu.

en: Export translation
fi: Vie käännös

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fi: Valitse kieli, jonka haluat viedä Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fi: Luo Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -tiedosto, joka sisältää kaikki Drupalin lokalisointitietokannan merkkijonot.

en: String not found.
fi: Merkkijonoa ei löydy.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fi: Lähetetty merkkijono sisältää kiellettyä HTML:ää: %string

en: The string has been saved.
fi: Merkkijono on talletettu.

en: The string has been removed.
fi: Merkkijono on poistettu.

en: The language selected for import is not supported.
fi: Tuotavaksi valittua kieltä ei tueta.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fi: Käännöstiedostossa %filename on puutteellinen tai väärin muotoiltu otsikkokenttä.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fi: Käännöksen tuominen onnistui. Luotiin %number uutta käännettyä merkkijonoa, %update aiempaa merkkijonoa päivitettiin ja %delete poistettiin.

en: Importing interface translations
fi: Tuodaan käyttöliittymän käännöksiä

en: Starting import
fi: Aloitetaan tuominen

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fi: Yritetty lähettää kiellettyä käännösmerkkijonoa kielletyllä HTML:llä %string

en: The %language language (%code) has been created.
fi: Kieli %language (%code) on luotu.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fi: Tuotu tiedosto %file kieleen %locale: %number uutta merkkijonoa lisätty, %update päivitetty ja %delete poistettu.

en: Exported %locale translation file: %filename.
fi: Viety kielen %locale käännöstiedosto: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fi: Viety käännöstiedosto: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fi: Kielen %language päivitetty JavaScript-käännöstiedosto.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fi: Luotiin JavaScript-käännöstiedosto kielelle %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fi: Kielen %language JavaScript-käännöstiedosto positettiin, koska kyseiselle kielelle ei ole käännöksiä.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fi: Tapahtui virhe luotaessa JavaScript-käännöstiedostoa kielelle %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fi[0]: Yksi käännösteksti ohitettiin koska se sisältää kiellettyjä HTML-tageja.
fi[1]: @count käännöstekstiä ohitettiin koska ne sisältävät kiellettyjä HTML-tageja.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fi[0]: Moduuli toi asennuksen yhteydessä yhden käännöstiedoston.
fi[1]: Moduuli toi asennuksen yhteydessä @count käännöstiedostoa.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fi[0]: Moduuli toi aktivoinnin yhteydessä yhden käännöstiedoston.
fi[1]: Moduuli toi aktivoinnin yhteydessä @count käännöstiedostoa.

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Avestan
fi: avestan

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Akan
fi: akan

en: Amharic
fi: amhara

en: Assamese
fi: assam

en: Avar
fi: avaari

en: Aymara
fi: aimara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Belarusian
fi: valko-venäjä

en: Bihari
fi: biharin kieli

en: Bislama
fi: bislama

en: Bambara
fi: bambara

en: Bengali
fi: bengali

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Breton
fi: bretoni

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Corsican
fi: korsika

en: Cree
fi: cree

en: Old Slavonic
fi: muinaisslaavi

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Welsh
fi: kymri

en: Maldivian
fi: divehi

en: Bhutani
fi: bhutani

en: Ewe
fi: ewe

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro (eesti)

en: Basque
fi: baski (euskara)

en: Persian
fi: farsi (persia)

en: Fulah
fi: fulah

en: Faeroese
fi: fääri

en: Frisian
fi: friisi

en: Irish
fi: iiri

en: Scots Gaelic
fi: gaeli

en: Galician
fi: galego

en: Guarani
fi: guarani

en: Gujarati
fi: gudžarati (gujarati)

en: Manx
fi: manx

en: Hausa
fi: hausa

en: Hiri Motu
fi: hiri motu

en: Armenian
fi: armenia

en: Herero
fi: herero

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Interlingue
fi: interlingua

en: Igbo
fi: igbo

en: Inupiak
fi: inupiak

en: Icelandic
fi: islanti

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Javanese
fi: jaava

en: Georgian
fi: georgia

en: Kongo
fi: kongo

en: Kikuyu
fi: kikuyu

en: Kwanyama
fi: kwanyama

en: Kazakh
fi: kazak

en: Greenlandic
fi: grönlanti

en: Cambodian
fi: khmeeri

en: Kannada
fi: kannada

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Kashmiri
fi: kashmir

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Cornish
fi: korni

en: Latin
fi: latina

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Luganda
fi: luganda

en: Lingala
fi: lingala

en: Laothian
fi: lao

en: Latvian
fi: latvia (lätti)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Marshallese
fi: marshalli

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Moldavian
fi: moldavia

en: Marathi
fi: marathi

en: Malay
fi: malaiji

en: Maltese
fi: malta

en: Burmese
fi: burma

en: North Ndebele
fi: sindebele

en: Nepali
fi: nepali

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Norwegian Bokmål
fi: norja, bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja, nynorsk

en: South Ndebele
fi: nrebele

en: Chichewa
fi: chichewa

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Oromo
fi: oromo

en: Oriya
fi: orija

en: Ossetian
fi: ossetia

en: Punjabi
fi: pandžabi (punjabi)

en: Pali
fi: pali

en: Pashto
fi: paštu

en: Portuguese, Portugal
fi: portugalin portugali

en: Portuguese, Brazil
fi: brasilian portugali

en: Quechua
fi: ketšua (quechua)

en: Rhaeto-Romance
fi: retoromaani

en: Kirundi
fi: kirundi

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Sanskrit
fi: sanskriitti

en: Sardinian
fi: sardinia

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Sango
fi: sango

en: Serbo-Croatian
fi: serbokroatia

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Samoan
fi: samoa

en: Shona
fi: shona

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Siswati
fi: siswati

en: Sesotho
fi: sesotho

en: Sudanese
fi: sudaneesi

en: Swahili
fi: swahili

en: Tamil
fi: tamili

en: Telugu
fi: telugu

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Thai
fi: thai

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Setswana
fi: setswana

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tatar
fi: tataari

en: Twi
fi: twi

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Uighur
fi: uiguuri

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Venda
fi: venda

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Wolof
fi: wolof

en: Xhosa
fi: kafferi (xhosa, hosa)

en: Yiddish
fi: jiddiš (jiddi)

en: Yoruba
fi: joruba

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Chinese, Simplified
fi: kiina, yksinkertainen

en: Chinese, Traditional
fi: kiina, perinteinen

en: Zulu
fi: zulu

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fi: Virhe lähetettäessä sähköpostia (lähettäjä %from, vastaanottaja %to).

en: sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fi: Unicode -merkkijono-operaatioita pyritään emuloimaan parhaalla mahdollisella tavalla. Unicode-tukea voidaan parantaa asentamalla <a href="@url">PHP:n mbstring-laajennus</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonofunktioiden kuormittaminen on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.func_overload</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.encoding_translation</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_input</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen tulostusmuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_output</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Standard PHP
fi: Standardi PHP

en: PHP Mbstring Extension
fi: PHP:n mbstring-laajennus

en: Unicode library
fi: Unicode-kirjasto

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fi: XML:n merkistöä %s ei voitu muuntaa UTF-8 -muotoon.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fi: Merkistö %s ei ole tuettu. Asenna iconv-kirjasto, GNU recode tai PHP:n mbstring-laajennus.

en: Parse error. Not well formed
fi: Jäsennysvirhe. Virheellisesti muotoiltu

en: Parse error. Request not well formed.
fi: Jäsennysvirhe. Pyyntö on virheellisesti muotoiltu.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fi: Palvelinvirhe. XML-RPC-pyyntö on virheellinen. Pyynnön on oltava tyyppiä methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei ole määritetty.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Väärä määrä metodin parametreja.

en: Server error. Invalid method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Metodin parametrit viallisia.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei löydy.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fi: Virheellinen syntaksi system.multicall -funktiokutsussa.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fi: system.multicall -funktio ei salli rekursiivisia kutsuja.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fi: Palvelinvirhe, Pyydettyä metodin @methodname allekirjoitusta ei löydy.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fi: Syötteen nimi (tai sitä tarjoavan sivuston nimi).

en: Categorize news items
fi: Luokittele syötteiden aiheita

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki aiheet syötteestä %feed?

en: checkboxes
fi: valintaruudut

en: multiple selector
fi: monivalinta

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fi: Tuhannet sivustot (eritysesti uutissivut ja blogit) julkasevat otsikkonsa ja kirjoituksensa jossakin standardoidussa XML-pohjaisessa muodossa. Uutisten kerääjä tukee seuraavia muotoja: <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> ja <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fi: Alla on lista käytössä olevista syötteistä. Voit <a href="@addfeed">lisätä uusia syötteitä</a>. Jokaisella syötteellä ja kategorialla on oma <em>uusimmat aiheet</em> -lohko, jonka voit kytkeä päälle <a href="@block">lohkojen ylläpitosivulta</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fi: Lisää syöte, joka on RSS-, RDF- tai Atom-muodossa.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fi: Kategoriat keräävät eri syötteiden aiheita yhteen. Esimerkiksi urheilua käsittelevät syötteet voi laittaa kategoriaan <em>Urheilu</em>, jolloin niiden aiheet löytyvät samalta sivulta. Syötteen kategorian voi valita syötettä lisättäessä, tai myöhemmin aihelistan <em>Luokittele</em>-välilehdeltä.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fi: Valitse, mitä sisältöä kerätään muilta sivustoilta, kuinka usein se tarkistetaan ja kuinka sisältö luokitellaan.

en: Update items
fi: Päivitä aiheet

en: Edit feed
fi: Muokkaa syötettä

en: No blocks in this region
fi: Tällä alueella ei ole lohkoja

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fi: Alue %region ei sovi lohkolle %info. Lohko on poistettu käytöstä.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fi: Lohkojen muutoksia ei tallenneta ennen kuin klikkaat <em>Tallenna</em>-painiketta.

en: Post new blog entry.
fi: Kirjoita uusi blogimerkintä.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta blogimerkintää.

en: You have not created any blog entries.
fi: Et ole luonut yhtään blogimerkintää.

en: !author has not created any blog entries.
fi: !author ei ole luonut yhtään blogimerkintää.

en: No blog entries have been created.
fi: Yhtään blogimerkintää ei ole luotu.

en: Blog entry
fi: Blogimerkintä

en: View recent blog entries
fi: Näytä uusimmat blogimerkinnät

en: Read !username's latest blog entries.
fi: Lue käyttäjän !username viimeisimmät blogimerkinnät.

en: !username's blog
fi: Käyttäjän !username blogi

en: Read the latest blog entries.
fi: Lue uusimmat blogimerkinnät.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fi: %add-child -linkin sisällön on oltava tyyppiä, jonka lisääminen kirjaan on sallittu.

en: Save book pages
fi: Tallenna kirjan sivut

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fi: Toinen käyttäjä on muokannut kirjaa. Muutoksia ei voida tallentaa.

en: Title changed from %original to %current.
fi: Otsikko vaihdettiin muodosta %original muotoon %current.

en: Updated book %title.
fi: Kirja %title päivitetty.

en: book: updated %title.
fi: kirja: %title päivitetty.

en: Update book outline
fi: Päivitä kirjan hierarkia

en: Remove from book outline
fi: Poista kirjasta

en: No changes were made
fi: Muutoksia ei tehty

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fi: Kirjoitus on lisätty valittuun kirjaan. Voit nyt säätää sen sijantia kirjassa.

en: The book outline has been updated.
fi: Kirjan hierarkia on päivitetty.

en: There was an error adding the post to the book.
fi: Kirjoituksen lisääminen kirjaan ei onnistunut.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fi: Sivulla %title on alasivuja, jotka siirretään automaattisesti jotta ne pysyvät mukana kirjassa. Luodaksesi hierarkian uudelleen (sellaisena kuin se oli ennen tämän sivun poistamista), lisää %title uudelleen kirjaan Hierarkia-välilehdestä, ja laita aiemmat alasivut takaisin paikalleen käsin.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fi: Voit lisätä sivun %title takaisin kirjan hierarkiaan Hierarkia-välilehdeltä.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fi: Haluatko varmasti poistaa sivun %name? tästä kirjasta?

en: The post has been removed from the book.
fi: Kirjoitus on poistettu kirjasta.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fi: Näytä tulostettava versio tästä kirjan sivusta ja sen alasivuista.

en: Show block on all pages
fi: Näytä lohko kaikilla sivuilla

en: Show block only on book pages
fi: Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fi: Jos valitset <em>Näytä lohko kaikilla sivuilla</em>, lohko sisältää kaikkien sivuston kirjojen automaattisesti luodut valikot. Jos valitset <em>Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla</em>, lohko sisältää ainoastaan parhaillaan luettavan kirjan valikon. Lohkoa ei tällöin näytetä, jos luettava sivu kuulu mihinkään kirjaan. Lohkon <em>sivukohtaisia näkyvyysasetuksia</em> ja muita näkyvyysasetuksia voi myös käyttää rajoittamaan, millä sivuilla lohko näkyy.

en: This is the top-level page in this book.
fi: Tämä on kirjan ylin sivu.

en: No book selected.
fi: Yhtään kirjaa ei ole valittuna.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Kirjan yläsivu. Kirjan ja sen alasivujen maksimisyvyys on !maxdepth. Joitakin valitun kirjan sivuja ei välttämättä näytetä yläsivuina, jos niiden valitseminen ylittää tämän rajan.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fi: %title kuuluu kirjaan, ja sillä on alasivuja. Jos poistat sen, alasivut siirretään automaattisesti muualle kirjaan.

en: Re-order book pages and change titles
fi: Järjestele kirjan sivuja ja muokkaa otsikoita

en: Book page
fi: Kirjan sivu

en: Base color
fi: Pohjaväri

en: Header top
fi: Ylätunnisteen yläosa

en: Header bottom
fi: Ylätunnisteen alaosa

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fi: PHP:lle ei ole osoitettu riittävästi muistia tämän teeman värivalikoiman muuttamiseksi. Tarvitset vähintään %size lisää. Lisätietoa löydät englanniksi <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fi: Keskustele sisällöstä kirjoittamalla kommentteja.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fi: Esimerkki: "palaute" tai "tuotetiedot".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fi: Kategorioita listatessa kevyemmät (pienemmät) painot näytetään ennen painavampia. Saman painoiset kategoriat näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fi: Yhteydenottolomakkeen asetukset eivät ole valmiit. Lisää lomakkeeseen vähintään yksi <a href="@add">kategoria</a>.

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fi: Luo lomake, jolla käyttäjät voivat lähettää palautetta tai kysymyksiä. Valitse vastaanottajat.

en: Edit contact category
fi: Muokkaa yhteystietokategoriaa

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fi: Lähetä henkilökohtaisia viestejä muille käyttäjille. Voit myös luoda sivustolle palautelomakkeen.

en: Database logging
fi: Tietokantaloki

en: View events that have recently been logged.
fi: Näytä lähiaikoina lokiin kirjatut tapahtumat

en: Top 'page not found' errors
fi: Tavallisimmat 'sivua ei löydy' -virheet

en: View 'page not found' errors (404s).
fi: Näytä 'sivua ei löydy' (404) -virheet.

en: Top 'access denied' errors
fi: Tavallisimmat 'pääsy kielletty' -virheet

en: View 'access denied' errors (403s).
fi: Näytä 'pääsy kielletty' (403) -virheet.

en: Logs and records system events to the database.
fi: Kirjaa järjestelmätapahtumat tietokantaan.

en: No roles may use this format
fi: Mikään rooli eivät saa käyttää tätä muotoa

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fi: Ankkureilla luodaan linkkejä muille sivuille.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fi: Oletuksena rivinvaihdot lisätään automaattisesti, joten tätä tagia voidaan käyttää ylimääräisten rivinvaihtojen lisäämiseksi. Tagin käyttö eroaa normaalista koska sitä ei käytetä avaa/sulje -pareina niinkuin muita html-merkkauksia. Käytä merkkauksen sulkemiseksi ylimääräistä "/"-merkkiä merkkauksen sisällä säilyttääksesi XHTML 1.0 -yhteensopivuuden.

en: Text with <br />line break
fi: Teksti <br />rivinvaihdolla

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fi: Oletuksena kappalemerkkaukset lisätään automaattisesti, joten tätä merkkausta voidaan käyttää ylimääräisten kappaleiden lisäämiseksi.

en: Paragraph one.
fi: Kappale yksi

en: Paragraph two.
fi: Kappale kaksi.

en: Strong
fi: Vahva

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: Cited
fi: Siteerattu

en: Coded text used to show programming source code
fi: Ohjelmointikielisen lähdekoodin näyttämiseen käytettävä koodimuotoinen teksti.

en: Coded
fi: Koodattu

en: Bolded
fi: Lihavoitu

en: Italicized
fi: Kursivoitu

en: Superscripted
fi: Yläindeksi

en: <sup>Super</sup>scripted
fi: <sup>Ylä</sup>indeksi

en: Subscripted
fi: Alaindeksi

en: <sub>Sub</sub>scripted
fi: <sub>Ala</sub>indeksi

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fi: <abbr title="Lyhennys">Lyhenn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fi: <acronym title="Kolmen kirjaimen lyhennesana">KKL</acronym>

en: Block quoted
fi: Lohkolainaus

en: Quoted inline
fi: Välitön lainaus

en: Table header
fi: Taulukon otsikko

en: Table cell
fi: Taulukon solu

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestetty lista - käytä &lt;li&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa.

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestämätön lista - käytä &ltli&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fi: Määrityslistat ovat samankaltaisia kuin muut HTML-listat. &lt;dl&gt; aloittaa listan, &lt;dt&gt; aloittaa määritystermin ja &lt;dd&gt; määrityskuvauksen.

en: First term
fi: Ensimmäinen termi

en: First definition
fi: Ensimmäinen määritys

en: Second term
fi: Toinen termi

en: Second definition
fi: Toinen määritys

en: Subtitle three
fi: Alaotsikko kolme

en: Subtitle four
fi: Alaotsikko neljä

en: Subtitle five
fi: Alaotsikko viisi

en: Subtitle six
fi: Alaotsikko kuusi

en: Tag Description
fi: Koodin kuvaus

en: You Type
fi: Kun kirjoitat

en: You Get
fi: Näet seuraavaa

en: No help provided for tag %tag.
fi: Tagille %tag ei löydy ohjetta.

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Character Description
fi: Merkin kuvaus

en: Lines and paragraphs break automatically.
fi: Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fi: Rivit ja kappaleet tunnistetaan automaattisesti. Rivinvaihdon kohdalle merkitään &lt;br /&gt;-tagi, ja kaksi rivinvaihtoa tuottaa kappaleenvaihdon &lt;p&gt; &lt;/p&gt; -tagit. Jos kappaleen vaihtoa ei tunnisteta, lisää pari ylimääräistä rivinvaihtoa.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fi: Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fi: Suodata käyttäjien kirjoittamaa sisältöä. Voit esimerkiksi suodattaa pois tietyt HTML-tagit. Voit myös kytkeä päälle moduulien tarjoamia suodattimia.

en: Compose tips
fi: Muotoiluvinkkejä

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi näille keskusteluille

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fi: Tämän foorumin keskustelujen kuvaus ja ohjeet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fi: Foorumit näytetään nousevassa painojärjestyksessä. Foorumit, joilla on sama paino näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi tälle foorumien kokoelmalle.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fi: Tämän säiliön foorumien kuvaus ja ohjeet.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fi: Säiliöt näytetään nousevassa painojärjestyksessä. Säiliöt, joilla on sama paino näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fi: Foorumin tai säiliön poistaminen poistaa myös kaikki sen alifoorumit (jos on). Jos haluat poistaa keskusteluita, käy ensin <a href="@content">sisällön hallintasivulla</a>. Tätä ei voi perua.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fi: Säiliöt sijoitetaan tavallisesti ylimmälle tasolle (juuri), mutta ne voi myös sijoittaa toisen säiliön tai foorumin sisään.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fi: Foorumin voi sijoittaa ylimmälle tasolle (juuri), tai toisen foorumin tai säiliön sisään.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@forum">foorumeista</a>.

en: Forum topic
fi: Foorumin aihe

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta sisältöä keskustelupalstalle.

en: Manages the display of online help.
fi: Lue ohjesivuja.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fi: Tämä sivu näyttää yleiskatsauksen käännettävistä merkkijonoista. Merkkijonot näytetään ryhmitettyinä. Moduulit voivat luoda lisää ryhmiä, joissa näytetään niiden merkkijonoja. Ryhmittelyn avulla käännöstyön voi kohdistaa halutulle Drupalin käyttöliittymän alueelle.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fi: Tällä sivulla voi tuoda sisään <em>.po</em>-tiedostoja yksi kerrallaan. Huomaa, että on nopeampaa asentaa kokonainen käännöspaketti, jolloin sen <em>.po</em>-tiedostot otetaan automaattisesti käyttöön, kun uusia moduuleja, teemoja tai <a href="@language-add">kieliä</a> lisätään. Käännöspaketti asennetaan purkamalla se Drupalin asennushakemistoon. Paketteja voi ladata <a href="@translations">Drupalin käännössivulta</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fi: Tällä sivulla viedään sivustosi käännetyt merkkijonot tiedostoksi. Tiedosto voi olla Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa, jolloin se sisältää alkuperäiskielen ja käännökset. Tämä sopii käännösten jakamiseen muiden kanssa. Se voi myös olla Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -muodossa, jolloin se se sisältää vain alkuperäiskielen. Tämä sopii uuden käännöksen aloittamiseen.

en: Built-in interface
fi: Sisäänrakennettu käyttöliittymä

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli ja kieli, jolla sivusto näytetään.

en: This account's default language for e-mails.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fi: Tietylle kielelle asetettua polkualiasta käytetään näytettäessä sisältöä sillä kielellä. Se ohittaa asetuksissa <em>Kaikille kielille</em> asetetut polkualiakset.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Jos et valitse tätä vaihtoehtoa, kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Configure languages for content and the user interface.
fi: Valitse sisällön ja käyttöliittymän kielet.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fi: Käännä sisäänrakennettu käyttöliittymä ja mahdollisia muita tekstejä.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fi: Valitse käyttöliittymän kieli, ota käyttöön valmis käännös tai käännä käyttöliittymä toiselle kielelle.

en: Submission form settings
fi: Lähetyslomakkeen asetukset

en: This content type does not have a title field.
fi: Tällä sisällön tyypillä ei ole otsikkokenttää.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät, joilla on <em>solmujen ylläpito</em> -oikeus voivat ohittaa nämä asetukset.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The human-readable name %name is already taken.
fi: Käyttäjää varten tarkoitettu nimi %name on jo käytössä.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa sisältötyypin %type?

en: Added content type %name.
fi: Lisätty sisällön tyyppi %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fi[0]: 1 kirjoitus muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.
fi[1]: @count kirjoitusta muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.

en: Number of posts on main page
fi: Etusivulla näytettävien kirjoitusten määrä

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fi: Oletko varma, että haluat rakentaa sisällön pääsyoikeudet uudelleen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fi: Tämä toiminto rakentaa kaikki sisällön pääsyoikeudet uudelleen, ja se voi kestää kauan. Tätä ei voi perua.

en: language
fi: kieli

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fi: Kirjoituksen lyhennettyä versiota käytetään mm. etusivulla ja RSS-syötteissä. Voit merkitä kirjoitukseen erottimen "&lt;!--break--&gt;" (ilman lainausmerkkejä), jolloin se katkaistaan siitä kohtaa.

en: Copy of the revision from %date.
fi: Kopio versiosta päivämäärältä %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fi: @type %title on palautettu versioon, jonka päiväys on %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fi: Kirjoituksesta %title poistettiin versio, jonka tyyppi oli @type ja päiväys  %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fi: @type: palautettiin käyttöön %title versio %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet pitää rakentaa uudelleen.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
fi: Voit seurata kirjoituksen eri versioiden eroja.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fi: <strong>Säädä asetukset</strong> Ylläpitäjän roolissa sisäänkirjautuneena voit <a href="@config">muokata ja säätää</a> sivustosi kaikkia asetuksia <a href="@admin">ylläpitosivulla</a>.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fi: <strong>Ota käyttöön lisätoimintoja</strong> Tutustu Drupalin mukana tulleisiin <a href="@modules">moduuleihin</a> ja ota käyttöön tarvittavat ominaisuudet. Voit myös <a href="@download_modules">ladata lisää moduuleja </a> Drupalin sivuilta.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fi: <strong>Muokkaa sivuston ulkoasua</strong> Valitse <a href="@themes">teemojen ylläpitosivulta</a> sopiva teema. Voit valita jonkin järjestelmän mukana toimitetuista teemoista tai <a href="@download_themes">ladata niitä lisää</a> Drupalin sivuilta.

en: Rebuilding content access permissions
fi: Rakennetaan sisällön pääsyoikeuksia uudelleen.

en: Content permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on nyt rakennettu uudelleen.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeuksien uudelleen rakentaminen ei onnistunut.

en: Add content type
fi: Lisää sisällön tyyppi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: Delete earlier revision
fi: Poista aikaisempi versio

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fi: Julkaise ja katsele sisältöä.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fi: Käyttääksesi OpenID:tä sinun on ensin hankittava tunnus joltakin OpenID-palveluntarjoajalta. Jos sinulla ei ole tunnusta ja haluat sellaisen, tutustu <a href="@openid-providers">ilmaisiin julkisiin palveluntarjoajiin</a>. Voit myös lukea lisää <a href="@openid-net">OpenID:stä</a>.

en: OpenID identities
fi: OpenID-tunnukset

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fi: Kirjaudu sivustolle OpenID-tunnuksella.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fi: Alias %alias on jo käytössä tällä kielellä.

en: The alias has been saved.
fi: Alias on tallennettu.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa aliaksen %title?

en: Filter aliases
fi: Suodata aliaksia

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fi: Anna polku, jolle haluat luoda aliaksen ja uuden aliaksen nimi.

en: URL aliases
fi: Osoitealiakset

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fi: Muuta sivujen osoitepolkuja luomalla niille aliaksia.

en: Edit alias
fi: Muokkaa aliasta

en: Delete alias
fi: Poista alias

en: Add alias
fi: Lisää alias

en: Allows users to rename URLs.
fi: Muokkaa sivujen osoitteita.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fi: <a href="@drupal">Drupal.org</a>-sivustolta löytyy <a href="@php-snippets">esimerkkejä PHP-koodista</a>, tai voit kirjoittaa sitä itse jos tunnet PHP:tä ja Drupalin toimintaa.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fi: Voit kirjoittaa PHP koodia.  Sinun on käytettävä &lt;?php ?&gt; -tageja.

en: Using custom PHP code
fi: Käyttäen omaa PHP-koodia

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fi: Omaa PHP-koodia voi lisätä monenlaiseen sisältöön, kuten kirjoitukset ja lohkot. Tämä on luotettaville ja kokeneille käyttäjille tehokas ja joustava toiminto. Ilkeämielisten käyttäjien käsissä se on kuitenkin merkittävä tietoturvariski. Pienkikin virhe saattaa asettaa sivuston vahingossa vaaraan.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fi: Jos et tunne PHP:tä, SQL:ää tai Drupalia, vältä oman PHP-koodin käyttöä. PHP-kokeilut saattavat rikkoa tietokannan eheyden, tehdä sivustosta käyttökelvottoman tai aiheuttaa merkittäviä tietoturvariskejä.

en: Notes:
fi: Huom!

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fi: Muista tarkistaa joka riviltä syntaksi- ja logiikkavirheet <strong>ennen</strong> tallentamista.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fi: Lausekkeiden pitää päättyä asianmukaisesti puolipisteeseen.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fi: PHP-koodisi globaalit muuttujat säilyttävät arvonsa senkin jälkeen, kun skriptisi ajetaan.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fi: <code>register_globals</code> <strong>ei ole käytössä</strong>. Jos tarvitset lomakkeita, sinun täytyy ymmärtää ja käyttää  <a href="@formapi">Drupalin lomakerajapinnan</a> funktioita.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fi: Käytä <code>print</code>- tai <code>return</code>-komentoja tulostaaksesi sisältöä.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fi: Kehitä ja testaa PHP-koodisi käyttäen erillistä testiskriptiä ja tietokannan kopiota, ennen kuin käytät sitä sivustolla, joka on julkaistu.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
fi: Harkitse, että laittaisit PHP-koodisi omaan moduuliin tai <code>template.php</code>-tiedostoon sen sijaan että kirjoittaisit sen suoraan kirjoitukseen tai lohkoon.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fi: Huomaa, että PHP-koodin käyttäminen sisällön joukossa riippuu PHP-suodatinmoduulista. Jos tämä moduuli poistetaan käytöstä, lohkot ja kirjoitukset joissa on PHP-koodia saattavat näyttää koodin sen sijaan että se ajettaisiin.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fi: Yksinkertainen esimerkki: <em>"Tervetuloa"-lohko, joka näyttää vierailijoille yksinkertaisen viestin. Viestin tekstin voi kääntää eri kielille lokalisaatiomoduulin avulla.</em>

en: PHP evaluator
fi: PHP:n käsittely

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fi: Suorittaa PHP-koodin pätkän. Tämän suodattimen käyttö tulisi sallia ainoastaan ylläpitäjille!

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fi: Suorita upotettuja PHP-komentoja ja koodilohkoja.

en: Total votes: @votes
fi: Ääniä yhteensä: @votes

en: Most recent poll
fi: Uusin kysely

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fi: <em>Kysely</em> on kysymys jolla on joukko vaihtoehtoisia vastauksia. Kunkin vastauksen saamat äänet lasketaan ja näytetään automaattisesti.

en: Poll status
fi: Kyselyn tila

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fi: Kun kysely on suljettu, vierailijat eivät voi enää äänestää.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fi: Tämän ajanjakson jälkeen kysely suljetaan automaattisesti.

en: Negative values are not allowed.
fi: Negatiiviset arvot eivät ole sallittuja

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fi: Antamaasi ääntä ei voitu kirjata, koska et valinnut ainuttakaan vastausta.

en: Vote count
fi: Äänten määrä

en: Polls
fi: Kyselyt

en: Profile fields have been updated.
fi: Profiilin kentät on päivitetty.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fi: Tässä ryhmässä ei ole kenttiä. Jos ryhmä on tallennettaessa yhä tyhjä, se poistetaan.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
fi: Kentän nimi. Lomakkeen nimeä ei näytetä käyttäjälle, mutta sitä käytetään taustalla HTML-koodissa ja osoitteissa.
    Ellet tiedä mitä olet tekemässä on erittäin suositeltavaa että lisäät nimen alkuun määreen <code>profiili_</code> välttääksesi yhteentörmäyksiä muiden kenttien nimien kanssa. Välilyöntejä, skandeja ja muita erikoismerkkejä ei sallita, lukuun ottamatta väliviivaa (-) ja alaviivaa (_). Esimerkki: "profiili_lempivari".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fi: Lista kaikista vaihtoehdoista. Laita yksi vaihtoehto kullekin riville. Esimerkkejä vaihtoehdoista: "punainen", "sininen", "vihreä", jne.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fi: Piilotettu profiilikenttä, joka näytetään vain ylläpitäjille, moduuleille ja teemoille.

en: Private field, content only available to privileged users.
fi: Henkilökohtainen kenttä, sisältö vain etuoikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fi: Julkinen kenttä, sisältö näytetään profiilisivulla, mutta ei käyttäjälistoissa.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fi: Julkinen kenttä, sisältö näytetään profiilisivulla ja käyttäjälistoissa.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fi: Ryhmä, johon uusi kenttä kuuluu. Kentät näytetään profiilisivulla ryhmiteltyinä. Esim. "Henkilökohtaisia tietoja".

en: Form will auto-complete while user is typing.
fi: Kenttä täydennetään automaattisesti käyttäjän näppäillessä.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fi: Automaattinen täydennys kytketään pois päältä tietoturvasyistä mikäli käyttäjällä ei ole pääsyoikeutta profiileihin.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fi: Antamasi lomakkeen nimi sisältää kiellettyjä merkkejä. Välilyöntejä, skandeja ja muita erikoismerkkejä ei sallita, lukuun ottamatta väliviivaa (-) ja alaviivaa (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fi: Antamasi lomakkeen nimi on varattu Drupalin käyttöön.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fi: Antamasi ryhmän nimi on varattu Drupalin käyttöön.

en: The specified title is already in use.
fi: Antamasi otsikko on jo käytössä.

en: The specified name is already in use.
fi: Antamasi nimi on jo käytössä.

en: A hidden field cannot be required.
fi: Piilotettu kenttä ei voi olla pakollinen.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fi: Piilotettua kenttää ei voi näyttää rekisteröintilomakkeessa.

en: The field has been created.
fi: Kenttä on luotu.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fi: Haluatko varmasti poistaa kentän %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua. Jos käyttäjät ovat syöttäneet profiileissaan tietoja tähän kenttään, myös nämä tiedot poistetaan. Jos haluat säilyttää käyttäjien syöttämät tiedot, voit <a href="@edit-field">muokata kenttää</a> ja tehdä siitä piilotetun, jolloin se näkyy vain ylläpitäjille.

en: The field %field has been deleted.
fi: Kenttä %field on poistettu.

en: Profile field %field added under category %category.
fi: Profiilikenttä %field lisättiin ryhmään %category.

en: Profile field %field deleted.
fi: Profiilikenttä %field poistettu.

en: User list
fi: Käyttäjälista

en: single-line textfield
fi: yhden rivin tekstikenttä

en: multi-line textfield
fi: monen rivin tekstikenttä

en: checkbox
fi: valintaruutu

en: list selection
fi: valintalista

en: freeform list
fi: vapaa lista

en: Author information
fi: Kirjoittajan tiedot

en: Link to full user profile
fi: Linkki koko käyttäjäprofiiliin

en: Profile fields to display
fi: Näytettävät profiilikentät

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fi: Valitse lohkossa näytttävät profiilikentät. Tarjolla on ainoastaan kenttiä, jotka on <a href="@profile-admin">asetettu julkisiksi</a>.

en: View full user profile
fi: Näytä koko käyttäjäprofiili

en: About %name
fi: Tietoja käyttäjästä %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fi: Laita jokainen kohta omalle rivilleen tai erottele ne pilkuilla. HTML ei ole sallittu.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fi: Kirjoita kohtaan %field toimiva osoite.

en: Create customizable fields for your users.
fi: Lisää profiileihin kenttiä, joilla käyttäjät voivat kertoa itsestään.

en: Profile category autocomplete
fi: Profiilin ryhmän automaattinen täydennys

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: Profile autocomplete
fi: Profiilin automaattinen täydennys

en: Supports configurable user profiles.
fi: Anna käyttäjien kertoa itsestään profiilisivuilla.

en: The index will be rebuilt.
fi: Indeksi rakennetaan uudestaan.

en: Indexing status
fi: Indeksoinnin tila

en: Indexing throttle
fi: Indeksoinnin kiihdytys

en: Number of items to index per cron run
fi: Yhden cron-ajon aikana indeksoitavien kohteiden määrä

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fi: Montako kohdetta indeksoidaan yhden <a href="@cron">cron-ajon</a> aikana. Pienennä määrää, jos indeksointi aiheuttaa aikakatkaisuja tai muistivirheitä.

en: Indexing settings
fi: Indeksoinnin asetukset

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fi: <p><em>Alla olevien asetusten muuttaminen aiheuttaa sivuston indeksoimisen uudelleen.  Hakuindeksiä ei tyhjennetä, vaan päivitetään vaiheittain vastaamaan uusia asetuksia.  Haku jatkaa toimintaansa, mutta uutta sisältöä ei indeksoida, ennen kuin kaikki nykyinen sisältö on indeksoitu uudelleen.</em></p><p><em>Oletusasetukset sopivat useimmille sivustoille.</em></p>

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fi: Vain ne sanat, joissa on vähintään näin monta merkkiä indeksoidaan. Pienempi luku tuottaa parempia hakutuloksia, mutta myös suuremman tietokannan. Jokaisessa haussa tulee olla vähintään yksi sana, joka on näin pitkä tai pidempi.

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fi: Käytetäänkö yksinkertaistettua kiinan, japanin ja korean jäsennystä (tokenizer), joka perustuu päällekkäisin jaksoihin.  Käännä tämä pois päältä korvataksesi sen ulkoisella esikääntäjällä.  Tämä ei vaikuta muihin kieliin.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fi: Hakukone pitää indeksiä sivustosi sisällön sanoista. Indeksin rakentaminen ja ylläpito vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>. Alla olevilla asetuksilla voit säätää indeksoinnin toimintaa.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Top search phrases
fi: Suosituimmat haut

en: View most popular search phrases.
fi: Näytä suosituimmat haut.

en: Enables site-wide keyword searching.
fi: Hae tekstiä kirjoituksista ja kommenteista.

en: Total page generation time
fi: Sivujen muodostamiseen kulunut aika

en: Top pages in the past %interval
fi: Suosituimmat sivut, viimeiset %interval

en: Top visitors in the past %interval
fi: Eniten sivustoa käyttäneet vierailijat %interval päivän aikana

en: Top referrers in the past %interval
fi: Ahkerimmat viittaajat, viimeiset %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fi: Kirjaa jokainen osuma lokiin. Tätä vaaditaan viittausten tilastointiin.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fi: Vanhemmat lokimerkinnät (myös viittaustilastot) poistetaan automaattisesti. (Tämä vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>.)

en: Content viewing counter settings
fi: Lukukertojen laskurin asetukset

en: Count content views
fi: Laske kirjoitusten lukukerrat

en: Increment a counter each time content is viewed.
fi: Kasvata kirjoituksen laskuria joka kerta kun se luetaan.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fi: Drupalin keräämien tilastotietojen asetukset. Lue <a href="@statistics">varsinaiset tilastot</a> tilastosivuilta.

en: This page displays the site's most recent hits.
fi: Tämä sivu näyttää sivuston uusimmat osumat.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fi: Tämä sivu näyttää kaikki ulkoiset viittaajat, eli mistä käyttäjät tulevat sivustollesi.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fi: Kun asetat vierailijan pannaan, estät käynnit sivustolla vierailijan IP-osoitteesta. Tämä tehoaa myös anonyymeihin käyttäjiin, toisin kuin käyttäjätunnuksen sulkeminen. Tätä käytetään tavallisesti estämään suorituskykyä kuluttavien latausohjelmien käyttö (bot, crawler).

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: How many content items to display in "all time" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Kaikkiaan"-listassa?

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Viimeksi katsottu" -listassa?

en: Today's:
fi: Tämänpäiväiset:

en: All time:
fi: Kaikkiaan:

en: Last viewed:
fi: Viimeksi luettu:

en: View pages that have recently been visited.
fi: Tarkastele sivuja, joilla on vierailtu äskettäin.

en: View pages that have been hit frequently.
fi: Tarkastele sivuja, joilla vieraillaan usein.

en: Top visitors
fi: Eniten vierailleet

en: View visitors that hit many pages.
fi: Tarkastele kävijöitä, jotka vierailevat monilla sivuilla.

en: Top referrers
fi: Suosituimmat viittaukset

en: View top referrers.
fi: Tarkastele ahkerimpia käyttäjiä.

en: View access log.
fi: Näytä käyttöloki

en: Track page visits
fi: Seuraa sivujen lukemista

en: Logs access statistics for your site.
fi: Kerää tilastoja vierailijoista.

en: Logs and records system events to syslog.
fi: Kirjaa järjestelmän tapahtumat lokitiedostoon.

en: User pictures in posts
fi: Käyttäjien kuvat kirjoituksissa

en: User pictures in comments
fi: Käyttäjien kuvat kommenteissa

en: Shortcut icon
fi: Pikakuvake (favicon)

en: Logo image settings
fi: Logon asetukset

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fi: Valittu logo näytetään vain, jos logon näyttäminen on kytketty päälle.

en: Use the default logo
fi: Käytä oletuslogoa

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää teeman mukana tullutta logoa.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fi: Polku siihen tiedostoon, jota haluat käyttää logona oletuslogon sijaan.

en: Upload logo image
fi: Tallenna logokuva

en: Shortcut icon settings
fi: Pikakuvakkeen asetukset

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fi: Monet selaimet näyttävät pikakuvakkeen (engl. <em>favicon</em>) osoiterivillä ja kirjanmerkeissä.

en: Use the default shortcut icon.
fi: Käytä oletuspikakuvaketta

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää teeman mukana tullutta pikakuvaketta.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fi: Polku siihen tiedostoon, jota haluat käyttää pikakuvakkeena.

en: Upload icon image
fi: Lataa pikakuvake

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää kuvakkeen siirtämiseen palvelimelle.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fi: @module (<span class="admin-missing">puuttuu</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fi: Seuraavat moduulit poistetaan sivustolta kokonaan, ja kaikki moduuleihin liittyvä tieto menetetään!

en: Confirm uninstall
fi: Vahvista asennuksen poisto

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fi: Haluatko jatkaa yllä olevien osien poistamista?

en: No modules selected.
fi: Yhtään moduulia ei ole valittuna.

en: The selected modules have been uninstalled.
fi: Valitut moduulit on poistettu.

en: The name of this website.
fi: Tämän sivuston nimi.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fi: Sivustosi motto tai iskulause. Tämä näytetään tavallisesti sivuston nimen rinnalla.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Caches cleared.
fi: Välimuistit tyhjennetty.

en: Select an image processing toolkit
fi: Valitse kuvia käsiteltäessä käytettävä kirjasto

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: Cron ran successfully.
fi: Cron-ajo onnistui.

en: Cron run failed.
fi: Cron-ajo ei onnistunut.

en: No modules are available to uninstall.
fi: Ei moduuleita, joita voisi poistaa.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä teema vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fi: Tämä sivu näyttää kuhunkin moduuliin liittyvät ylläpitotoiminot.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat koko sivuston ja kaikkien teemojen ulkoasuun. Näitä asetuksia ei käytetä mikäli ne on ohitettu senhetkisen teeman omalla asetuksella.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fi: <em>Powered by Drupal</em> -lohko on linkki Drupal-projektin sivuille. Voit sen avulla kertoa suosivasi Drupalia, mutta sitä ei ole mikään pakko näyttää.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fi: Tässä on lyhyt yhteenveto sivuston asetuksista ja asennuksessa mahdollisesti havaituista ongelmista. Jos ilmoitat ongelmasta tai pyydät tukea Drupal.org-sivustolla, näiden tietojen liittämisestä tukipyyntöön voi olla apua.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
fi: Eri teemojen valitseminen muuttaa sivuston ulkonäköä ja luonnetta.

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fi: Tilapäistä tiedostoa "%path" ei voitu poistaa roskien keruun aikana.

en: select different theme
fi: toisen teeman valitseminen

en: Compact mode
fi: Tiivistetty tila

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fi: Valitse palvelimelle siirrettyjen tiedostojen tallennushakemisto ja siirtotapa.

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fi: Valitse käytettävä kuvankäsittelykirjasto, jos olet asentanut ylimääräisiä kirjastoja.

en: RSS publishing
fi: RSS-julkaiseminen

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fi: Käytä siistittyjä osoitteita joissa ei lue "?q=".

en: Clean URL check
fi: Siistittyjen osoitteiden tarkistaminen

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fi: Hae sivuston toimintaa ja mahdollisia havaittuja ongelmia kuvaava tilanneraportti.

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fi: PHP:n versio on liian vanha. Drupal edellyttää vähintään versiota %version.

en: PHP register globals
fi: PHP:n register globals -asetus

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fi: <em>register_globals</em> -asetus on käytössä, mutta Drupal vaatii ettei tätä asetusta käytetä. Sivustosi ei välttämättä ole turvallinen niin kauan kuin <em>register_globals</em> on käytössä. Lue PHP-oppaasta, kuinka <a href="http://php.net/configuration.changes">asetuksia muutetaan</a>.

en: Enabled ('@value')
fi: Käytössä ("@value")

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fi: Asetuksista riippuen Drupal voi toimia, jos PHP:n muistirajoitus on %memory_limit. On kuitenkin suositeltavaa, että PHP:n muistirajoitus on %memory_minimum_limit, erityisesti jos sivustosi käyttää omia tai muiden kehittämiä moduuleja.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fi: Lue lisää <a href="@url">Drupalin vaatimuksista</a>.

en: Not protected
fi: Suojaamaton

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta, mikä aiheuttaa tietoturvaongelman. Kirjoitusoikeudet tiedostoon on poistettava.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@cron-handbook">cron-ajoista</a>.

en: Cron has not run recently.
fi: Cronia ei ole ajettu äskettäin.

en: Cron maintenance tasks
fi: Cron-ajastetut ylläpitotoimenpiteet

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fi: <a href="@cron">Cron voidaan suorittaa manuaalisesti.</a>

en: The directory %directory is not writable.
fi: Hakemisto %directory ei ole kirjoitettavissa.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fi: Määritettyä hakemistoa on ehkä muutettava <a href="@admin-file-system">tiedostojärjestelmäasetusten ylläpitosivulla</a> tai nykyisen hakemiston käyttöoikeuksia on muutettava siten, että hakemistoon voidaan kirjoittaa.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>julkinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>yksityinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Database updates
fi: Tietokannan päivitykset

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fi: Jotkin moduulit edellyttävät tietokantakuvaustensa päivittämistä. <a href="@update">Tietokannan päivityskomentojono</a> tulisi suorittaa välittömästi.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fi: Update.php -skripti on kaikkien käytettävissä, eikä kirjautumista vaadita. Tämä on turvariski. Aseta arvo $update_free_access tiedostossa settings.php takaisin muotoon FALSE.

en: Access to update.php
fi: Update.php:n käyttö

en: Handles general site configuration for administrators.
fi: Huolehtii sivuston ylläpitäjille tarkoitetuista yleisistä asetuksista.

en: Reset to alphabetical
fi: Palauta aakkosjärjestys

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fi: Termit näytetään nousevassa järjestyksessä painon mukaan.

en: Weight value must be numeric.
fi: Painoarvon täytyy olla numeerinen.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fi: Haluatko varmasti palauttaa sanaston %title aakkosjärjestykseen?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fi: Sanaston palauttaminen aakkosjärjestykseen poistaa kaikki itse asetetut järjestykset, ja järjestää termit aakkosjärjestykseen.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fi: Palauta sanasto %name aakkosjärjestykseen.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fi: Yksittäisen kirjoituksen käännöksiä kutsutaan käännösjoukoksi. Joukkoon kuuluu alkuperäinen kirjoitus ja sen käännöksiä eri <a href="!languages">käytössä olevilla kielillä</a>. Käännökset voi merkitä vanhentuneiksi, jos alkuperäistä kirjoitusta muokataan merkittävästi.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Voit myös tehdä kirjoituksistä käännettäviä, joilloin niistä voidaan tehdä eri kielisiä versiota. Jos et valitse monikielisyyttä, kirjoitusten kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Flag translations as outdated
fi: Merkitse käännökset vanhentuneiksi

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fi: Jos teit merkittävän muutoksen ja kaikki kirjoituksen käännökset pitää päivittää, voit merkitä ne kaikki vanhentuneiksi. Tämä ei vaikuta käännöksiin muulla tavalla, niitä ei esimerkiksi merkitä julkaisemattomiksi.

en: This translation needs to be updated
fi: Tämä käännös pitää päivittää

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fi: Valitse tämä, jos alkuperäinen kirjoitus on muuttunut ja käännös pitää päivittää. Poista valinta, kun käännös on taas ajan tasalla.

en: Content translation
fi: Sisällön kääntäminen

en: Allows content to be translated into different languages.
fi: Sallii sisällön kääntämisen eri kielille.

en: Unknown release date
fi: Tuntematon julkaisupäivämäärä

en: Last checked: @time ago
fi: Tarkistettu viimeksi @time sitten

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Includes: %includes
fi: Sisältää: %includes

en: Disabled modules
fi: Käytöstä poistetut moduulit

en: Disabled themes
fi: Käytöstä poistetut teemat

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fi: Valitse, kuinka usein asennettujen moduulien ja teemojen päivitykset tarkistetaan.

en: E-mail notification threshold
fi: Sähköposti-ilmoitusten rajoitus

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fi: Voit valita että sähköpostit lähetetään ainoastaan jos tarjolla on tietoturvapäivityksiä tai voit halutessasi myös vastaanottaa tietoa kaikista uusista versioista. Jos Drupal-ytimeen tai mihinkä tahansa muuhun asentamaasi moduuliin tai teemaan on tarjolla päivityksiä, sivustosi tulostaa aina viestin <a href="@status_report">tilannekatsaus</a> sivulle. Järjestelmä myös näyttää ylläpitosivuilla virheviestin mikäli järjestelmään on olemassa tietoturvapäivityksä.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fi: Täältä löydät tietoja asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä. Huomaa, että jokainen moduuli ja teema kuuluu <em>projektiin</em>, johon saattaa kuulua useampia moduuleja tai teemoja.

en: Module and theme update status
fi: Moduulien ja teemojen päivitysten tila

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fi: Hae raportti asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä, mutta ylläpidon on hyväksyttävä ne.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fi: Vaadi sähköpostivahvistus vierailijoiden luomille käyttäjätileille

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Jos valitset tämän, uusien käyttäjien täytyy vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen ensimmäistä sisään kirjautumista ja heille toimitetaan järjestelmän luoma salasana.  Jos et valitse tätä, käyttäjät saavat valita oman salasanansa rekisteröityessään ja kirjautuvat sisään heti rekisteröitymisen jälkeen.

en: User registration guidelines
fi: Rekisteröinnin ohjeet

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään käyttäjän rekisteröintilomakkeen ylälaidassa.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: Welcome, new user created by administrator
fi: Tervetuloa, ylläpitäjän luoma käyttäjä

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun ylläpitäjä luo hänelle käyttäjätilin

en: Welcome, no approval required
fi: Tervetuloa, hyväksymistä ei vaadita

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän hyväksyntää ei vaadita

en: Welcome, awaiting administrator approval
fi: Tervetuloa, odottaa ylläpitäjän hyväksyntää

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän pitää hyväksyä heidät

en: Password recovery email
fi: Salasanan palautussähköposti

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille jotka pyytävät uutta salasanaa

en: Account activation email
fi: Käyttäjätilin aktivointisähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä aktivoidaan. (Käyttäjä on rekisteröitynyt aikaisemmin ja ylläpitäjä hyväksyy hänet nyt sivustolle.)

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Account blocked email
fi: Käyttäjätili suljettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle jos hänen käyttäjätilinsä suljetaan.

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: Account deleted email
fi: Käyttäjätili poistettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä poistetaan.

en: Notify user when account is deleted.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin poistamisesta.

en: Signature support
fi: Allekirjoitusten tuki

en: Picture support
fi: Kuvien tuki

en: Picture maximum dimensions
fi: Kuvan suurimmat sallitut mitat

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fi: Suurimmat sallitut mitat kuville, pikseleissä.

en: Picture maximum file size
fi: Kuvan suurin sallittu tiedostokoko

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko kuville kilotavuissa (kt).

en: Picture guidelines
fi: Kuvaohjeet

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään kuvan siirtolomakkeessa oletusohjeiden lisäksi.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fi: Roolin nimi.  Esimerkkejä: "valvoja", "toimittaja", "sivuarkkitehti".

en: The role has been renamed.
fi: Rooli on nimetty uudelleen.

en: The role has been deleted.
fi: Rooli poistettu.

en: E-mail new password
fi: Lähetä uusi salasana sähköpostitse

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fi: Tekstiä %name ei tunnistettu käyttäjätunnukseksi tai sähköpostiosoitteeksi.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fi: Lisäohjeet on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: %name has been deleted.
fi: %name on poistettu.

en: You must enter a username.
fi: Sinun on syötettävä käyttäjätunnus.

en: The username cannot begin with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi alkaa välilyönnillä.

en: The username cannot end with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi loppua välilyöntiin.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fi: Käyttäjätunnuksessa ei saa olla useampia välilyöntejä peräkkäin.

en: The username contains an illegal character.
fi: Käyttäjätunnus sisältää kielletyn merkin.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fi: Käyttäjätunnus %name on liian pitkä: sen täytyy olla %max merkkiä tai vähemmän.

en: You must enter an e-mail address.
fi: Sähköpostiosoite on pakollinen kenttä.

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: User list length
fi: Käyttäjälistan pituus

en: Enter the password that accompanies your username.
fi: Syötä tunnuksesi salasana.

en: Signature settings
fi: Allekirjoituksen asetukset

en: Delete picture
fi: Poista kuva

en: Check this box to delete your current picture.
fi: Valitse tämä poistaaksesi nykyisen kuvasi.

en: Unblock the selected users
fi: Salli valittujen tunnusten käyttäminen

en: Block the selected users
fi: Estä valittujen tunnusten käyttäminen

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fi: Tällä sivulla ylläpitäjät voivat rekisteröidä uusia käyttäjiä. Käyttäjän sähköpostiosoite ja käyttäjänimi eivät saa jo kuulua toiselle käyttäjälle.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fi: Kirjoita yksinkertainen hakutermi, jonka perusteella haetaan käyttäjänimeä tai sähköpostiosoitetta.  (Voit käyttää tähteä "*" yleismerkkinä.)  Voit etsiä esimerkiksi nimen osalla "ju" niin Drupal voi löytää "juha", "jussi" ja "julia@example.com".</p>

en: Deleted user: %name %email.
fi: Poistettu käyttäjä: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fi: Valitse, mitä toimintoja eri rooleihin kuuluvat käyttäjät voivat käyttää.

en: Edit role
fi: Muokkaa roolia

en: Manages the user registration and login system.
fi: Salli käyttäjien rekisteröityminen ja sisään kirjautuminen.

en: Run the clean URL test
fi: Aja siistittyjen osoitteiden testi

en: Slot
fi: Paikka

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: Transliterate
fi: Transliteroi

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fi: %name: Otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: @type (from module @module)
fi: @type (moduuli @module)

en: Form protection
fi: Lomakkeen suojaus

en: Default challenge type
fi: Oletus tarkistustyyppi

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
fi: Valitse oletus tarkistustyyppi CAPTCHAlle.  Tämä voidaan tarvittaessa ohittaa kunkin lomakkeen asetuksissa.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
fi: Ota käyttöön CAPTCHAt ja CAPTCHAn ylläpitolinkit ylläpitosivuilla

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
fi: Tämä valinta mahdollistaa CAPTCHAn lisäämisen lomakkeisiin ylläpitosivuilla.  Oletusarvoisesti CAPTCHAt eivät ole käytössä ylläpitosivuilla (joille epäluotetuilla käyttäjillä ei normaalisti pitäisi olla pääsyä) turhan kuormituksen välttämiseksi.  Joissain tapauksissa, esim. demosivuilla, voi olla käytännöllistä käyttää CAPTCHAa ylläpitosivuilla.

en: Add a description to the CAPTCHA
fi: Lisää CAPTCHAlle kuvaus

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
fi: Lisää muokattava kuvaus selittämään CAPTCHAn tarkoitusta käyttäjälle.

en: CAPTCHA description
fi: CAPTCHAn kuvaus

en: Default CAPTCHA validation
fi: CAPTCHAn oletushyväksyntä

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
fi: Määrittele miten vastauksia prosessoidaan oletusarvoisesti.  Huomaa, että moduulit jotka varsinaisesti tuottavat tarkistukset, voivat ohittaa tämän tai olla välittämättä tästä.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
fi: Merkkikokoriippuvainen hyväksyntä: vastauksen täytyy vastata ratkaisua tarkasti.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
fi: Merkkikokoriippumaton hyväksyntä: pieni/iso eroavuudesta syntyvät virheet jätetään huomiotta.

en: Added CAPTCHA point.
fi: CAPTCHA kohde lisätty.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
fi: Tyhjennä CAPTCHAn kuvaus kielelle %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
fi: CAPTCHA kuvauksen tyhjennys.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
fi: CAPTCHA-tyypin asetus lomakkeelle %form_id epäonnistui: ei voitu tulkita arvoa "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
fi: CAPTCHA: tarkistus "@type" käytössä

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
fi: Tämä on esiratkaistu, ei-estävä esimerkki tästä tarkistuksesta.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
fi: CAPTCHA: tarkistusta ei käytössä

en: Test one two three
fi: Testi yksi kaksi kolme

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
fi[0]: Jo 1 estetty lomakkeen lähetys
fi[1]: Jo @count estettyä lomakkeen lähetystä

en: CAPTCHA point administration
fi: CAPTCHA kohteiden ylläpito

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
fi: Esiratkaistu Kuva CAPTCHA esimerkki, muodostettu nykyisillä asetuksilla.

en: extra large
fi: hyvin suuri

en: tight
fi: kapea

en: wide
fi: laaja

en: extra wide
fi: hyvin laaja

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta, mutta ominaisuus ei ole käytössä. Lisää <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Voit myös käyttää suositeltua tapaa, <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenemisen esittämistä.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: URL as plain text
fi: Verkko-osoite puhdastekstinä

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: Fivestar Rating
fi: Fivestar äänestys

en: Store a rating for this piece of content.
fi: Anna tälle sisällölle arvio.

en: Styles
fi: Tyylit

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Highlight changes
fi: Korosta muutokset

en: Show latest diff
fi: Näytä uusimmat eroavaisuudet

en: Last modification date
fi: Viimeisin muokkauspäivämäärä

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Separate multiple tags with commas.
fi: Erottele tagit pilkuin jos tageja on enemmän kuin yksi.

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: A post of this type is <strong>private</strong>. Only members of this !typename will be able to see it.
fi: Tämäntyyppinen kirjoitus on <strong>yksityinen</strong>. Ainoastaan tämän !typename:n jäsenet näkevät sen.

en: A post of this type is <strong>public</strong>. All visitors will be able to see it.
fi: Tämäntyyppinen kirjoitus on <strong>julkinen<strong>. Kaikki kävijät näkevät ne.

en: %name: found no valid user with that name.
fi: %name: tällä nimellä ei löytynyt käyttäjää.

en: Base name
fi: Perusnimi

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: No new posts
fi: Ei uutta sisältöä

en: Sticky topic
fi: Kiinteä aihe

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Edit !type
fi: Muokkaa !type

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: URL path
fi: osoitepolku

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fi: Käännöstiedosto %filename sisältää virheen: odottamaton "msgctxt" rivillä %line.

en: Days of the week
fi: Viikonpäivät

en: Average vote
fi: Äänten keskiarvo

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fi: CTools API versio on liian vanha Paneelit moduulin käytettäväksi. Paneelit tarvitsee vähintäänkin version %version.

en: CTools API Version
fi: CTools API versio

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fi: Luop minipaneeleita joita Drupal voi käyttää lohkoina ja muut paneelimoduulit ruutuina.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
fi: Aseta tämä konteksti kun mikä tahansa valituista valikkolinkeistä kuuluu sillä hetkellä aktiivisena olevaan valikkopolkuun.

en: Theme variables
fi: Teeman muuttujat

en: The description of this context definition.
fi: Tämän kontekstimäärityksen kuvaus.

en: Reactions
fi: Reaktiot

en: XML sitemap
fi: XML-sivukartta

en: XML sitemap engines
fi: XML-sivukartat hakukoneille

en: Submit the sitemap to search engines.
fi: Lähetä sivukartta hakukoneille.

en: XML sitemap node
fi: XML sitemap solmu

en: XML sitemap taxonomy
fi: XML sitemap luokittelu

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
fi: Lisää luokittelusivujen linkkejä sivukarttaan.

en: Default priority
fi: Oletusprioriteetti

en: XML sitemap user
fi: XML sitemap käyttäjä

en: Indexed
fi: Indeksoitu

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: View the calendar.
fi: Näytä kalenteri.

en: All times
fi: Koko ajan

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muodon %format?

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Allow users to add additional date formats.
fi: Salli käyttäjien lisätä päivämäärämuotoja.

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Allow users to delete a configured date format.
fi: Salli käyttäjien poistaa asetettu päivämäärämuoto.

en: Custom input format
fi: Mukautettu tekstimuoto

en: Hide repeat rule
fi: Piiilota toistovaihtoehto

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fi: Kentän @field_name arvossa #@delta on virheitä:

en: There are errors in @field_name:
fi: Kentässä @field_name on virheitä:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fi: Date API:n ja Date moduulin täydellisen dokumentaation löydät osoitteesta <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Configure date formats for each locale
fi: Määrittele päivämäärämuodot jokaiselle kieliversiolle

en: Use default jQuery timepicker
fi: Käytä oletus jQuery-ajanvalitsinta

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fi: Manuaalinen ajan syöttö ilman jQuery ajanvalitsinta

en: Timepicker
fi: Ajanvalitsin

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fi: Koneluettava nimi. Sallitut merkit: (a-z, 0-9, _). Järjestelmä luo automaattisesti uuden sisältötyypin mikäli sitä ei ole jo olemassa.

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin kuvaus. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näytä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fi: Suositeltu tyyppi on Datetime paitsi historiallisissa päivämäärissä ja päivämäärissä joiden tarkkuus on vain kuukausi ja vuosi. Vanhemmat yhteensopimattomat päivämäärät tulee esittää Date tyyppiä käyttäen (ISO päivämäärä).

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli aikaelementtejä ei ole määritettynä.

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fi: Samanniminen sisältötyyppi on jo olemassa, lisätään uusi kenttä olemassaolevaan sisältötyyppiin.

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli kellonaika ei ole määritettynä.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Date (!base_table)
fi: Päivämäärä (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table päivämääräkentällä.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Navigate to previous year
fi: Selaa edelliseen vuoteen

en: Navigate to next year
fi: Selaa seuraavaan vuoteen

en: Navigate to previous month
fi: Selaa edelliseen kuukauteen

en: Navigate to next month
fi: Selaa seuraavaan kuukauteen

en: Navigate to previous week
fi: Selaa edelliseen viikkoon

en: Navigate to next week
fi: Selaa seuravaan viikkoon

en: Navigate to previous day
fi: Selaa edelliseen päivään

en: Navigate to next day
fi: Selaa seuraavaan päivään

en: View full page month
fi: Näytä kokonainen kuukausi

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: References
fi: Viittaukset

en: Check settings
fi: Tarkista setukset

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: %name must be an integer.
fi: %name on oltava kokonaisluku.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle nimi.

en: Field group label
fi: Kenttäryhmän etiketti

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: %name: found no valid post with that title.
fi: %name: Solmua tällä otsikolla ei löytynyt.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: View used to select the users
fi: Näkymä jota käytetään käyttäjien valitsemiseen

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
fi: Näytä tai piilota Memcache-tilastot joka sivun alaosassa

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: Elements
fi: Elementit

en: Rotate
fi: Kieritä

en: Relative date
fi: Suhteellinen päivämäärä

en: Canonical URL
fi: Kanoninen URL

en: Page top
fi: Sivun yläreunaan

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Library
fi: Kirjasto

en: Hello <strong>@username</strong>
fi: Hei <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fi: Näytä oikopolut

en: There are no node types which have a corresponding node reference
fi: Corresponding Node Referenssejä ei ole määritelty yhdellekään sisältötyypille

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: Minimum sitemap lifetime
fi: Sivukartan minimielinaika

en: No minimum
fi: Ei minimiä

en: Number of links in each sitemap page
fi: Linkkien määrä yhdellä sivukartan sivulla

en: Maximum number of sitemap links to process at once
fi: Kerralla käsiteltävien sivukarttalinkkien enimmäismäärä

en: If you have problems running cron or rebuilding the sitemap, you may want to lower this value.
fi: Mikäli sinulla on ongelmia cron-ajossa tai sivukartan uudelleenmuodostamisessa, voit laskea tätä arvoa.

en: Sitemap cache directory
fi: Sivukartan välimuistikansio

en: Change frequency
fi: Vaihtuvuustiheys

en: The sitemap page link count of @size will create more than 1,000 sitemap pages. Please increase the link count.
fi: @size linkkiä sivukartan sivua kohden luo yli 1 000 sivukartan sivua. Kasvata linkkien määrää.

en: Invalid base URL.
fi: Epäkelpo perusosoite

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
fi: Sivukarttasi on ajan tasalla, eikä sitä tarvitse uudelleenrakentaa.

en: Rebuild sitemap
fi: Uudelleenrakenna sivukartta

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
fi: Tämän URLin tärkeys suhteessa muihin sivustosi URLeihin.

en: Default (@value)
fi: Oletus (@value)

en: Rebuilding Sitemap
fi: Uudelleenrakennetaan sivukarttaa

en: Could not open file @file for writing.
fi: Tiedostoa @file ei voitu avata kirjoittamista varten.

en: Unknown error occurred while writing to file @file.
fi: Tapahtui tuntematon virhe kirjoitettaessa tiedostoon @file.

en: Sitemap file
fi: Sivukarttatiedosto

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
fi: <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML-sivukartta -moduulin</a> generoima.

en: Number of sitemaps in this index
fi: Tässä indeksissä olevien sivukarttojen määrä.

en: Click on the table headers to change sorting.
fi: Vaihda lajitteluperustetta klikkaamalla taulukon otsikkoja.

en: Sitemap URL
fi: Sivukartan osoite

en: Number of URLs in this sitemap
fi: Linkkejä tässä sivukartassa

en: URL location
fi: Verkko-osoitteen sijainti

en: Invalid sitemap link priority %priority.<br />@link
fi: Epäkelpo sivukarttalinkin prioriteetti %priority.<br/>@link

en: Negative changecount value. Please report this to <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link
fi: Negatiivinen changecount arvo. Raportoi tämä <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link

en: Rebuild the site map.
fi: Uudelleenrakenna sivukartta

en: XML sitemap cache directory
fi: XML-sivukartan välimuistikansio

en: Cached files have not been generated yet.
fi: Välimuistitettuja tiedostoja ei ole vielä luotu.

en: The XML sitemap data is out of sync and needs to be <a href="@link-rebuild">completely rebuilt<a>.
fi: XML-sivukartan tiedot eivät ole ajantasaiset ja sivukartta tulee <a href="@link-rebuild">rakentaa kokonaan uudelleen<a>.

en: The XML cached files are out of date and need to be regenerated. You can <a href="@link-cron">run cron manually</a> to regenerate the sitemap files.
fi: Välimuistitetut XML-sivukarttatiedostot eivät ole ajantasaiset ja ne pitää luoda uudelleen. Voit <a href="@link-cron">tehdä cron-ajon käsin</a> luodaksesi sivukarttatiedostot uudelleen.

en: Path to link
fi: Linkin polku

en: There is already an existing link in the sitemap with the path %link.
fi: Sivukartassa on jo olemassa linkki polulla %link

en: The custom link %link is either invalid or it cannot be accessed by anonymous users.
fi: Mukautettu linkki %link on joko epäkelpo tai se ei ole anonyymien käyttäjien tavoitettavissa.

en: The custom link for %loc was saved.
fi: Mukautettu linkki %loc tallennettiin.

en: Are you sure you want to delete the custom link for %loc?
fi: Haluatko varmasti poistaa mukautetun linkin %loc?

en: The custom link for %loc has been deleted.
fi: Mukautettu linkki %loc on poistettu.

en: XML sitemap custom
fi: Mukautettu XML-sivukartta

en: Adds user configurable links to the sitemap.
fi: Lisää käyttäjän määrittelemiä linkkejä sivukarttaan.

en: Submit the sitemap to the following engines
fi: Lähetä sivukartta seuraaviin hakukoneisiin

en: Do not submit more often than every
fi: Älä lähetä useammin kuin joka

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
fi: Lähetä vain mikäli sivukartta on päivittynyt edellisen lähetyksen jälkeen.

en: Custom submission URLs
fi: Mukautetut lähetysosoitteet

en: In order to verify site ownership with the search engines listed below, it is highly recommended to download and install the <a href="@site-verify">Site verification module</a>.
fi: Vahvistaaksesi sivuston omistajuus alla listatuille hakukoneille, on erittäin suositeltavaa ladata ja asentaa <a href="@site-verify">Sivuston vahvistaminen -moduuli</a>.

en: Submitted the sitemap to %url and received response @code.
fi: Lähetettiin sivukartta osoitteeseen %url ja saatiin vastaukseksi @code.

en: Search Engines
fi: Hakukoneet

en: XML sitemap menu
fi: XML sitemap valikko

en: Adds menu item links to the sitemap.
fi: Lisää valikkolinkkejä sivukarttaan.

en: Adds content links to the sitemap.
fi: Lisää sisältölinkkejä sivukarttaan.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: Automatic (recommended)
fi: Automaattinen (suositeltu)

en: (highest)
fi: (korkein)

en: (normal)
fi: (normaali)

en: (lowest)
fi: (alin)

en: Please increase the number of links per page.
fi: Kasvata sivua kohden olevien linkkien määrää.

en: XML sitemap link count
fi: XML-sivukartan linkkien määrä

en: You have exceeded the number of links that your sitemap can contain (@num).
fi: Sivukartan sisältämien linkkien enimmäismäärä (@num) on ylittynyt.

en: XML sitemap page count
fi: XML-sivukartan sivujen määrä

en: Show End Date
fi: Näytä päättymispäivämäärä

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
fi: Luo  <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org -protokollan</a> mukaisia XML-sivukarttoja.

en: XML sitemap internationalization
fi: Monikielinen XML-sivukartta

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
fi: Liitä sivukarttoihin tyylitiedosto ihmisiä varten.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
fi: Uudelleenrakennus ei ole tarpeellinen. Mikäli haluat vain päivittää XML-sivukartan, voit <a href="@link-cron">tehdä cron-ajon käsin</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
fi: Tallenna ja palauta kaikki mukautetusti sisällytetyt ja priorisoidut linkit.

en: This action rebuilds your site's XML sitemap and regenerates the cached files, and may be a lengthy process. If you just installed XML sitemap, this can be helpful to import all your site's content into the sitemap. Otherwise, this should only be used in emergencies.
fi: Tämä toiminto uudelleenrakentaa sivustosi XML-sivukartan ja luo tiedostot välimuistiin saattaen olla pitkähkö toimenpide. Mikäli olet juuri asentanut XML-sivukartan, voit tällä toiminnolla helposti tuoda kaiken sivustosi sisällön sivukarttaan. Muutoin toimintoa tulisi käyttää vain hätätilanteissa.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
fi: Mahdollistaa monikieliset XML-sivukartat.

en: Inclusion: @value
fi: Sisällytys: @value

en: Priority: @value
fi: Prioriteetti: @value

en: Sidebar first
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Timer delay
fi: Ajastinviive

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
fi: Jokaisen sivusiirron kesto. Vain numeerinen arvo!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
fi: Pysäytä hiiren ollessa diaesityksen dian päällä

en: !setting must be numeric!
fi: !setting on oltava numeerinen!

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
fi: Sisäänrakennettu fontti tukee vain Latin2 merkkejä. Käytäö ainoastaan kirjaimia "a - z" sekä numeroita.

en: Save !type
fi: Tallenna !type

en: Delete !type
fi: Poista !type

en: Gallery page
fi: Galleriasivu

en: Database is encoded in UTF-8
fi: Tietokannan koodaus on UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fi: Drupal ei pystynyt määrittelemään tietokannan koodausta joten arvoksi asetettiin UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
fi: PostgreSQL tunnistautui.

en: Structure
fi: Rakenne

en: Max width
fi: Enimmäisleveys

en: Transition speed
fi: Esityksen nopeus

en: Default values
fi: Oletusarvot

en: Example: Image gallery
fi: Esimerkki: Kuvagalleria

en: Example: image_gallery
fi: Esimerkki: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fi: Voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. <strong>Pyri välttämään nimiä jotka ovat olemassaolevien Drupal projektien käytössä.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fi: Kirjoita lyhyt kuvaus kertomaan käyttäjille, mitä odottaa kun ottavat käyttöön luomasi ominaisuuden.

en: URL of update XML
fi: Päivitys-XML:n verkko-osoite

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fi: Esimerkki: http://mywebsite.com/fserver

en: features
fi: ominaisuudet

en: Create feature
fi: Luo ominaisuus

en: Create a new feature.
fi: Luo uusi ominaisuus.

en: Auto-detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Provided by dependency
fi: Riippuvuuden tarjoama

en: Created role of name: @name, id: @rid
fi: Luotiin rooli: nimi @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
fi: Käyttäjä %name kirjautunut onnistuneesti sisään.

en: Raw "@raw" found
fi: Raakatieto "@raw" löytyi

en: Raw "@raw" not found
fi: Raakatietoa "@raw" ei löytynyt

en: "@text" found
fi: "@text" löytyi

en: "@text" not found
fi: "@text" ei löytynyt

en: Pattern "@pattern" found
fi: Kuvio "@pattern" löytyi

en: Pattern "@pattern" not found
fi: Kuviota "@pattern" ei löytynyt

en: Checkbox field @id is checked.
fi: Valintaruutu @id on valittuna.

en: Checkbox field @id is not checked.
fi: Valintaruutu @id ei ole valittuna.

en: Verbose message
fi: Viesti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fi: Valitse testit tai testiryhmät jotka haluat suorittaa ja klikkaa <em>Aja testit</em>.

en: All (@count)
fi: Kaikki (@count)

en: Pass (@count)
fi: Läpäisi (@count)

en: Fail (@count)
fi: Ei läpäissyt (@count)

en: Return to list
fi: Palaa listaan

en: Clear results after each complete test suite run
fi: Puhdista tulokset jokaisen täyden testiajon jälkeen

en: Provide verbose information when running tests
fi: Näytä tietoa testien kulusta

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fi: Tämä tieto näytetään normaalin debuggaustiedon oheessa. Tieto poistetaan jokaisen testiajon päätyttyä. Tieto on hyvin yksityiskohtaista ja sitä suositellaan käytettävän ainoastaan debuggauksen yhteydessä.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fi: HTTP autentikointiasetukset käytettäväksi SimpleTest selaimella testauksen aikana. Hyödyllistä kun sivusto vaatii yksinkertaisen HTTP autentikoinnin.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fi: @pass, @fail, @exception, ja @debug

en: The test run did not successfully finish.
fi: Testiajon suoritus epäonnistui.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fi: "Puhdista tulokset" ominaisuus on poissa käytöstä joten testitulosten taulua ei puhdisteta.

en: No leftover tables to remove.
fi: Ei poistattavia ylimääräisiä tauluja.

en: 1 debug message | @count debug messages
fi[0]: 1 muokkausviesti
fi[1]: @count muokkausviestiä

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fi[0]: Poistettiin 1 testitulos.
fi[1]: Poistettiin @count testitulosta.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fi[0]: Poistettiin 1 jäännöstaulu.
fi[1]: Poistettiin @count jäännöstaulua.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fi[0]: Poistetettiin 1 tilapäiskansio.
fi[1]: Poistettiin @count tilapäiskansiota.

en: Test result
fi: Testin tulos

en: View result of tests.
fi: Näytä testien tulokset.

en: Comment permalink
fi: Kommentin ikilinkki

en: !site_name blogs
fi: !site_name blogit

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: Search block
fi: Hakulohko

en: My Account
fi: Käyttäjätilini

en: Robots
fi: Hakurobotit

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fi: CAPTCHAn varmennusvirhe: tunnistamaton CAPTCHA session ID. Ongelman toistuessa ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
fi: CAPTCHAn validointivirhe: tuntematon CAPTCHA session ID (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
fi: Image CAPTCHA ei voi luoda kuvia koska PHP-asennuksesi ei tue sitä (ei <a href="!gdlib">GD kirjastoa</a> JPEG tuella).

en: Color and image settings
fi: Väri- ja kuva-asetukset

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
fi: Kuva-CAPTCHA:n taustan, tekstivärien ja tiedostomuodon asetukset.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
fi: Syötä taustavärin heksadesimaalitunnus (esim. #FFF tai FFCE90). Käytettäessä tiedostomuotoa PNG läpinäkyvällä taustavärillä, on suositeltavaa asettaa tämä lähelle sivun taustaväriä.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
fi: Valitse kuvan muoto. JPEG usein tuottaa pienempiä kuvia kun taas PNG mahdollistaa kuvalle läpinäkyvän taustan.

en: PNG with transparent background
fi: PNG läpinäkyvällä taustalla

en: @level - no distortion
fi: @level - ei vääristymää

en: @level - low
fi: @level - matala

en: @level - medium
fi: @level - keskiverto

en: @level - high
fi: @level - korkea

en: Edit style
fi: Muokkaa tyyliä

en: Delete style
fi: Poista tyyli

en: Initial slide delay offset
fi: Dian viiveen oletusarvo

en: Pager Type
fi: Sivutuksen tyyppi

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
fi: Aktivoi dia ja pysäytä hiiren ollessa sivunumeroiden päällä

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
fi: Aktivoidaanko ja pysäytetäänkö dia hiiren ollessa sivutuselementin päällä.

en: ClearType Background
fi: ClearTypen tausta

en: Check for updates of disabled modules and themes
fi: Etsi päivityksiä käytöstä poistettuihin moduuleihin ja teemoihin

en: Existing sitemap.xml file found.
fi: Tiedosto sitemap.xml on jo olemassa.

en: The XML sitemap module cannot display its XML output if there is an existing sitemap.xml file in your website root.
fi: XML-sivukartta -moduuli ei voi näyttää XML-tulostettaan, sillä tiedosto sitemap.xml on jo olemassa sivustosi juuressa.

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: Content statistics
fi: Sisällön tilastotiedot

en: Close window after sending to printer
fi: Sulje ikkuna tulostimelle lähettämisen jälkeen

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
fi: (vain wkhtmltopdf). Aseta mitä tahansa lisäasetuksia lähetettäväksi wkhtmltopdf ohjelmatiedostolle. Korvauskuviot ovat käytettävissa näissä asetuksissa (katso alla oleva lista).

en: Scrollbars
fi: Vierityspalkit

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Visibility rules
fi: Näkyvyysasetukset

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: Fetcher
fi: Hakija

en: Additional CSS classes
fi: CSS lisäluokat

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fi: Oikeus on periytetty käyttäjäroolista "autentikoitu käyttäjä".

en: Movie
fi: Elokuva

en: Image resize filter requires at least one active image toolkit on your server.
fi: Image Resize Filter vaatii vähintään yhden aktiivisen kuvatyökalun palvelimellasi.

en: Seven
fi: Seitsemän

en: styles
fi: tyylit

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Set field-level permissions to edit or view CCK fields in any node, edit field during node creation, and edit or view permissions for nodes owned by the current user.
fi: Aseta kenttätason käyttöoikeudet solmuissa olevien kenttien muokkaukseen solmujen luonnin yhteydessä sekä katseluoikeuksia tämänhetkisen käyttäjän omistamiin solmuihin.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa päivämäärän missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 months" ja "Dec 9" ovat myös sallittuja.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa kellonajan missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 hours" ja "10:30pm" ovat kaikki sallittuja.

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
fi: Internationalization-moduulin laajennetut asetukset monikielisyydelle.

en: Set current language as default for new content.
fi: Aseta sen hetkinen kieli vakioksi uudelle sisällölle.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
fi: Vaadi kieli (Älä salli neutraalia kieltä).

en: Lock language (Cannot be changed).
fi: Lukitse kieli (Ei voi muuttaa).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
fi: Jos tekstiryhmää ei näytetä täällä tarkoittaa se että ominaisuutta ei ole toteutettu sitä varten.

en: Cannot refresh strings for %group.
fi: Merkkijonojen päivitys ryhmälle %group epäonnistui.

en: Edit own field
fi: Muokkaa omaa kenttää

en: View field
fi: Tarkastele kenttää

en: View own field
fi: Katsele omaa kenttää

en: Highlighted content
fi: Korostettu sisältö

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Site email address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: Administer forums
fi: Foorumeiden ylläpito

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fi: Kysely luodaan ja suoritetaan käyttäen Drupalin tietokanta-APIa.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: Cancel account
fi: Poista käyttäjätili

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fi: Syötä kelvollinen versionumero sisältäen ytimen versio ja versionumero moduulille. Esimerkki !example

en: Recreate
fi: Luo uudelleen

en: Revert components
fi: Palauta osat

en: Mark as reviewed
fi: Merkitse tarkistetuksi

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fi: Kaikki <strong>!component</strong> komponentit ominaisuudelle <strong>!module</strong> tarkistettu.

en: Orphaned dependencies
fi: Hylätyt riippuvuudet

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fi: Näillä moduuleilla on riippuvuuksia toisista ominaisuuksista jotka ovat poissa käytöstä. Ne voidaan poistaa käytöstä ilman että se vaikuttaa sivustosi muihin komponentteihin.

en: Disable selected modules
fi: Poista käytöstä valitut moduulit

en: Leave enabled
fi: Jätä käyttöön

en: @action completed for @module_name / @component.
fi: @action suoritettu moduulille / osalle @module_name / @component.

en: Manage features.
fi: Ylläpidä ominaisuuksia.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fi: Löytä ja poista käytöstä tarpeettomat ominaisuusriippuvuudet.

en: Recreate an existing feature.
fi: Luo olemassa oleva ominaisuus uudelleen.

en: Review overrides
fi: Tarkista ohitukset

en: Needs review
fi: Vaatii tarkistusta

en: View changes
fi: Näytä muutokset

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin ulkoasu. Vaakasuora toimii hyvin suurilla, leveillä näytöillä. Pystysuora toimii parhaiten ruuduilla joilla on rajoitettu katselupinta-ala.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin sijainti sen mukaan ettei se törmää tämänhetkisen teemasi muiden elementtien kanssa.

en: use admin toolbar
fi: käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
fi: UI helpperit Drupalin ylläpitäjille ja ohjaajille.

en: Other tools
fi: Muut työkalut

en: Show querylog
fi: Näytä kyselylog

en: Hide querylog
fi: Piilota kyselylog

en: Administrator role
fi: Ylläpitäjä rooli

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
fi: Saat lisätietoa HTTP uudelleenohjauksien tilakoodeista sivulta <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
fi: Uudelleenohjaus on tallennettu.

en: Edit redirect
fi: Muokkaa uudelleenohjausta

en: No redirects
fi: Ei uudelleenohjauksia

en: 1 redirect | @count redirects
fi[0]: 1 uudelleenohjaus
fi[1]: @count uudelleenohjausta

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
fi: Oletko varma että haluat transliteroida olemassaolevat tiedostonimet?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
fi: Kaikkien nimien muuttaminen ei onnistunut. Seuraaviin tiedostoihin pääsy epäonnistui ja ne ohitettiin:

en: @filenames have been successfully transliterated.
fi: @filenames onnistuneesti transliteroitu.

en: 1 file name | @count file names
fi[0]: 1 tiedostonimi
fi[1]: 1 tiedostonimeä

en: Lowercase transliterated file names.
fi: Muuta transliteroidut tiedostojen nimet pieniin kirjaimiin.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
fi: Muuta olemassaolevat tiedostonimet US-ASCII standardin mukaisiksi.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
fi: Transliterointi on asennettu. <a href="@transliteration-url">Korjaa olemassaolevat tiedostonimet</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
fi: Muuttaa ei-latinalaisen tekstin US-ASCII merkeiksi ja siistii tiedostojen nimet.

en: No URL redirects available.
fi: Uudelleenohjauksia ei ole saatavilla.

en: Filter redirects
fi: Suodata uudelleenohjauksia

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
fi: Syötä sisäinen Drupal polku, polun alias tai täydellinen ulkoinen verkko-osoite (kuten http://example.com/) johon uudelleenohjataan. Käytä %front uudelleenohjataksesi etusivulle.

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
fi: Lähdepolku ei saa sisältää verkko-osoitteen ankkuriosaa.

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
fi: Lähdepolku %source uudelleenohjataan jo. Haluatko <a href="@edit-page">muokata olemassaolevaa uudelleenohjausta</a>?

en: How many URL redirects would you like to generate?
fi: Kuinka monta uudelleenohjausta haluat luoda?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
fi: Poista olemassaolevat uudelleenohjaukset ennen uusien uudelleenohjauksien luontia.

en: Generate redirects
fi: Luo uudelleenohjauksia

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Render
fi: Renderöi

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
fi: Asettaa himmennyksen ja elastisuuden nopeuden millisekunteina.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
fi: Overlayn läpinäkyvyyden määrä. Vaihteluväli: 0 - 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
fi: Asettaa diaesityksen nopeuden millisekunteina.

en: Text for the slideshow start button.
fi: Diaesityksen aloitusnapin teksti.

en: No revision
fi: Ei versiota

en: @number comments per page
fi: @number kommenttia sivua kohti

en: Requires a title
fi: Vaatii otsikon

en: Exported content
fi: Ladattu sisältö

en: override
fi: ohita

en: There are no !items to display.
fi: Näytettäviä tuloksia !items ei löytynyt.

en: Are you sure you want to delete this !type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän tyypin !type?

en: List !type
fi: Listaa !type

en: Export !type
fi: Lata !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
fi: Tietokannan tyyppi. Drupal tukee ainoastaan yhtä tietokantatyyppiä kerrallaan joten sen on oltava sama kuin tämänhetkinen tietokantatyyppi.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
fi: Tietokannan nimi. Tietokannan on oltava olemassa, järjestelmä ei luo sitä puolestasi.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
fi: Syötä käyttäjänimi jolla on kirjoitusoikeudet tietokantaan.

en: The database name is not valid.
fi: Tietokannan nimi on epäkelpo.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
fi: Voit jättää valittujen tietokantataulujen sisältämän datan tai koko taulurakenteen varmuuskopion ulkopuolelle. Jätä pois ainoastaan tieto jonka tarpeettomuudesta olet varma, esimerkiksi välimuistitaulujen tai muiden sovellusten luomien taulujen sisältämät tiedot. Tarpeellisen tiedon poisjättäminen voi rikkoa Drupal asennuksesi joten <strong>älä muuta näitä asetuksia jos et ole varma siitä mitä olet tekemässä</strong>.

en: Lock tables during backup
fi: Lukitse taulut varmuuskopioinnin ajaksi

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
fi: Tämä voi vähentää tiedon korruptoitumista mutta voi myös aiheuttaa että sivustosi lakkaa vastaamasta.

en: %num SQL commands executed.
fi: %num SQL komentoa suoritettu.

en: MySQL Database
fi: MySQL tietokanta

en: Default Database
fi: Oletustietokanta

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
fi: Syötä sähköpostiosoite johon varmuuskopiotiedostot lähetetään. Varmista että sähköpostipalvelin kykenee käsittelemään suuria liitetiedostoja.

en: Database backup from !site: !file
fi: Tietokantavarmuuskopio sivustosta !site: !file

en: Database backup attached.
fi: Tietokantavarmuuskopio liitteenä.

en: Server Directory
fi: Palvelinkansio

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
fi: Syötä polku johon varmuuskopiot tallennetaan. Käytä suhteellista polkua suhteessa Drupal-asennuskansioosi. WWW-palvelimen on pystyttävä kirjoittamaan tähän kansioon.

en: Change file mode (chmod)
fi: Muuta tiedoston asetuksia (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
fi: Jos syötät tähän arvon, varmuuskopiotiedostojen oikeudet päivitetään chmod komennolla määrittelemäsi arvon mukaisesti (esim. 644 tai 0644). Jätä tyhjäksi jos et halua muuttaa tiedoston oikeuksia.

en: Change file group (chgrp)
fi: Muuta tiewdoston ryhmäasetusta (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
fi: Jos syötät tähän arvon, varmuuskopiotiedostot muutetaan chgrp komennolla määrittelemäsi ryhmän omistukseen. Jätä tyhjäksi jos et halua muuttaa ryhmää.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
fi: Sinun on syötettävä kelvollinen chmod arvo (esim. 644 tai 0644) arvon muuttamiskenttään, voit myös jättää sen tyhjäksi.

en: Manual Backups Directory
fi: Manuaalisten varmuuskopioiden kansio

en: Scheduled Backups Directory
fi: Ajastettujen varmuuskopioiden kansio

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
fi: Tallenna varmuuskopiotiedostot verkkopalvelimen kansioon, jolle on myönnetty kirjoitusoikeudet.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fi: Tuo varmuuskopio suoraan toiseen tietokantaan. Kohdetietokantaa voidaan käyttää myös varmuuskopion lähteenä.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fi: Tuo varmuuskopio suoraan toiseen MySQL tietokantaan. Kohdetietokantaa voidaan käyttää myös varmuuskopion lähteenä.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
fi: Tallenna varmuuskopiotiedostot FTP-palvelimen kansioon

en: FTP Directory
fi: FTP-hakemisto

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
fi: Tallennea varmuuskopiot koriin osoitteessa !link.

en: Amazon S3 account
fi: Amazon S3 tili

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
fi: Lähetä varmuuskopio sähköpostin liitetiedostona määriteltyyn sähköpostiosoitteeseen.

en: There are no backup files to display.
fi: Näytettäviä varmuuskopiotiedostoja ei löytynyt.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
fi: Valitse tietokanta johon varmuuskopio palautetaan. Kaikki määrittelemäsi tietokantakohteet ja settings.php:ssä määritetyt tietokannat ovat palautettavissa.

en: Are you sure you want to restore the database?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tietokannan?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tietokannan varmuuskopiosta %file_id? Tämä poistaa osan tai kaiken tietosi eikä sitä voi perua. <strong>Testaa aina varmuuskopiosi testiympäristössä!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fi: Palauttaminen poistaa osan tai kaiken tiedoistasi tietokannasta eikä sitä voi peruuttaa. <strong>Testaa aina varmuuskopiosi jollakin muulla kuin tuotantopalvelimella!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiotiedoston?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiotiedoston %file_id? <strong>Toimintoa ei voi perua</strong>.

en: Backup Source
fi: Varmuuskopion lähde

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
fi: Valitse varmuuskopioitava tieto. Kaikki tietokantakohteet jotka olet luonut ja kaikki settings.php:ssä määrittelemäsi tietokannat ovat varmuuskopioitavissa.

en: Destinations
fi: Tallennuskohteet

en: destinations
fi: kohteet

en: destination
fi: kohde

en: Add a new @s destination.
fi: Lisää uusi kohde @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
fi: Valitse haluamasi luotavan kohteen tyyppi:

en: No destination types available.
fi: Kohdetyyppejä ei ole saatavilla.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiointikohteen %name? Kohteessa olevia varmuuskopiotiedostoja ei poisteta.

en: list files
fi: listaa tiedostot

en: restore
fi: palauta

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
fi:  Et tarvitse salasanaa mikäli haluat muuttaa tällä hetkellä tallennettuna olevaa salasanaa.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
fi: Tiedostojen kryptaus (KOKEELLINEN)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
fi: Kryptatut tiedostot voidaan palauttaa ainoastaan Backup and Migrate moduulin avulla ja vain sivustoilla joilla on sama kryptausavain. <strong>Tämä toiminto on vielä kokeellinen ja sitä tulee käyttää ainoastaan testaamiseen.</strong>

en: File Encryption
fi: Tiedoston kryptaus

en: Install the !link to enable backup file encryption.
fi: Asenna !link mahdollistaaksesi varmuuskopiointitiedoston kryptauksen.

en: AES Encryption Module
fi: AES kryptausmoduuli

en: No Encryption
fi: Ei kryptausta

en: AES Encryption
fi: AES kryptaus

en: Send an email if backup succeeds
fi: Lähetä sähköpostia varmuuskopioinnin onnistuessa

en: Email Address for Success Notices
fi: Sähköpostiosoite johon tieto onnistuneista varmuuskopioinneista lähetetään

en: Send an email if backup fails
fi: Lähetä sähköpostia varmuuskopioinnin epäonnistuessa

en: Email Address for Failure Notices
fi: Sähköpostiosoite johon tieto epäonnistuneista varmuuskopioinneista lähetetään

en: !site backup succeeded
fi: !site varmuuskopionti onnistui

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
fi: Sivuston varmuuskopiointi onnistui seuraavin viestein:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
fi: Sivuston varmuuskopiointi suoritettu onnistuneesti.

en: !site backup failed
fi: !site varmuuskopiointi epäonnistui

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
fi: Sivuston varmuuskopiointi epäonnistui seuraavin viestein:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
fi: Sivuston varmuuskopiointi epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: Disable query log
fi: Poista käytöstä kyselylogi

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
fi: Poista käytöstä Devel moduulin kyselylogi varmuuskopioinnin ajaksi. Se otetaan uudelleen käyttöön varmuuskopioinnin valmistuttua. Tämä on suositeltavaa.

en: Take site offline
fi: Estä pääsy sivustolle

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
fi: Estä pääsy sivustolle varmuuskopioinnin ajaksi ja näytä ylläpitoteksti kävijöille. Sivusto palautetaan käyttöön varmuuskopioinnin päätyttyä.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
fi: Poista käytöstä Devel moduulin kyselylogi tietokannan palautuksen ajaksi. Se otetaan uudelleen käyttöön palautuksen valmistuttua. Tämä on suositeltavaa.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
fi: Ota sivusto pois käytöstä tietokannan palautuksen ajaksi ja näytä ylläpitoviesti. Sivusto palautetaan käyttöön palautuksen valmistuttua.

en: View as checkboxes
fi: Näytä valintaruutuina

en: Backup File
fi: Varmuuskopiotiedosto

en: You can use tokens in the file name.
fi: Voit käyttää korvauskuvioita tiedoston nimessä.

en: profiles
fi: profiilit

en: Untitled Profile
fi: Nimetön profiili

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
fi: Oletko varma että haluat poistaa profiilin %name? Kaikki profiilin käyttämät aikataulut poistetaan käytöstä.

en: schedule
fi: aikataulu

en: schedules
fi: aikataulut

en: Untitled Schedule
fi: Nimetön ajastus

en: No tables excluded
fi: Ei poisjätettäviä tauluja

en: No data omitted
fi: Ei poisjätettyä tietoa

en: Schedule Name
fi: Aikataulun nimi

en: Settings Profile
fi: Asetusprofiili

en: -- None Available --
fi: -- Ei yhtään saatavilla --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
fi: Valitse, kuinka monta varmuuskopiotiedostoa säilytetään ennenkuin vanhat varmuuskopiotiedostot poistetaan. Syötä luvuksi 0 jos et halua että varmuuskopioita koskaan poistetaan. <strong>Myös muut kohdekansiossa olevat vanhat tiedostot poistetaan jos määrittelet raja-arvon.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
fi: Valitse, mihin varmuuskopiotiedostot tallennetaan. Varmuuskopiot sisältävät arkaluonteista tietoa joten ole varovainen, mihin tallennat ne.

en: Create new destination
fi: Luo uusi kohde

en: Backup period must be a number greater than 0.
fi: Varmuuskopioinnin aikavälin on oltava numero suurempi kuin 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden lukumäärän on oltava kokonaisluku 0 tai suurempi.

en: Once a second
fi: Kerran sekunnissa

en: Every @count seconds
fi: Joka @count sekunti

en: Once a minute
fi: Kerran minuutissa

en: Every @count minutes
fi: Joka @count minuutti

en: Every @count hours
fi: Joka @count tunti

en: Every @count days
fi: Joka @count päivä

en: Once a week
fi: Kerran viikossa

en: Every @count weeks
fi: Joka @count viikko

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
fi: Varmuuskopiot ja migraatio -toiminto helpottaa varmuuskopioiden tekoa sekä tiedonsiirtoa palvelimelta toiselle. Toiminnon avulla voit varmuuskopioida koko tietokannan tiedostoon tai ladattavaksi omalle koneelle, sekä palauttaa aiempia varmuuskopiota. Varmuuskopiot voidaan myös ajastaa. Varmuuskopioiden pakaaminenkin on mahdollista. Toiminnon avulla luodut varmuuskopiotiedostot voidaan tuoda kysyeiseen tai muihin Drupal asennuksiin !restorelink toiminnolla tai voit käyttää <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdminin</a> tai vastaavan kaltaisia tietokantatyökaluja tai mysql komentorivi käskyä.

en: restore feature
fi: palautusominaisuus

en: Quick Backup Tab
fi: Pikavarmuuskopiointi -välilehti

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
fi: Käytä tätä lomaketta suorittaaksesi yksinkertaisia manuaalisia varmuuskopioita tietokannastasi. Lisätietoa moduulin käytöstä saat !helppage sivulta.

en: Advanced Backup Tab
fi: Vaativammat varmuuskopiot

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
fi: Käytä tätä lomaketta suorittaaksesi tietokantasi manuaalinen varmuuskopiointi edistynein vaihtoehdoin. Jos sinulla on jokin !profilelink tallennettuna, voit ladata sen sisältämät asetukset. Voit myös tallentaa tekemäsi asetusmuutokset uutena asetusprofiilina.

en: settings profiles
fi: asetusprofiilit

en: Restore Tab
fi: Palautus -välilehti

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
fi: Lataa palvelimelle uusi varmuuskopiotiedosto. Palautusprosessi ei toimi tietokantavarmuuskopioille jotka on otettu muuta kautta kuten phpMyAdminilla.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fi: Voit tallentaa tai ladata varmuuskopiosi tallenuskohteista.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
fi: Tiedostot voidaan tallentaa web-palvelimellasi sijaisevaan kansioon, niitä voidaan ladata tietokoneellesi tai lähettää sähköpostilla määriteltyyn osoitteeseen. Tallennuskohde välilehdeltä voit luoda, tuhota tai muokata kohteita tai listata tiedostoja jo luoduista varmuuskopiosta.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
fi: Profiilit ovat tallennettuja varmuuskopiointiasetuksia. Profiilit tallentavat asetuksesi samoten kuin määrittelemäsi varmuuskopiotiedoston nimen, pakkauksen ja aikaleima-asetukset. Voit käyttää profiileja !schedulelink ja !manuallink toiminnoissa.

en: manual backups
fi: Manuaaliset varmuuskopiot

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
fi: Voit lisätä profiileja "lisää profiileja" välilehdellä tai klikkaamalla "Tallenna asetukset" nappia edistyneiden varmuuskopiointien sivulla.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
fi: Automatisoi tietokannan varmuuskopiointi <a href="!cronurl">cron</a> ajastetusti

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
fi: Jokainen aikataulu ajetaan enintään yhden kerran per cron-ajo joten niitä ei ajeta useammin kuin olet asettanut cron-ajosi pyörimään. Jos määrittelet, kuinka monta varmuuskopiota säilytetään aikataulussa, vanhemmat varmuuskopiot poistetaan uusia luotaessa. <strong>Jos valitset säilytettävien varmuuskopioiden määrän, myöskin muut kyseisessä kohteessa olevat vanhat varmuuskopiot poistetaan</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia sivuston varmuuskopiointiin.

en: -- Select a Settings Profile --
fi: -- Valitse asetusprofiili --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
fi: Voit ladata profiilin. Kaikki alla tekemäsi muutokset menetetään.

en: Load Settings
fi: Lataa asetukset

en: Load Profile
fi: Lataa profiili

en: Quick Backup
fi: Pikavarmuuskopio

en: Backup now
fi: Tee varmuuskopio

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
fi: Lisää varmuuskopiointivaihtoehtoja löydät <a href="!advancedurl">edistyneet varmuuskopiot</a> sivulta.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
fi: Lähdettä ei voida varmuuskopioida itseensä. Ole hyvä ja valitse jokin muu kohdekansio.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
fi: Varmista !from kohteeseen !to käyttäen !profile !submit

en: Backup Destination
fi: Varmuuskopion osoite

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
fi: Valitse, minne varmuuskopiotiedosto tallennetaan. Varmuuskopiot sisältävät arkaluonteista tietoa joten ole varovainen valitessasi niiden tallennuspaikan. Valitse "Lataa" tallentaaksesi tiedosto lokaalille koneellesi.

en: Save the settings as
fi: Tallenna asetukset muodossa

en: Replace the '%profile' profile
fi: Korvaa profiili '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
fi: Uuden profiilisi nimi jos valitset 'Luo uusi profiili', muussa tapauksessa siitä tulee profiilin '%profile' uusi nimi.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
fi: Valitse nimi asetuksille. Asetuksesi tallennetaan profiilina ja ne näytetään <a href="!url">Profiilit</a> välilehdellä.

en: Save Without Backing Up
fi: Tallenna ilman varmuuskopiointia

en: Restore to
fi: Tallenna kohteeseen

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
fi: <p>Tai voit palauttaa yhden <a href="!url">tallennettuihin varmuuskopiokohteisiin</a> tallennetuista tiedostoista.</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
fi: <a href="!restoreurl">Palauta uudelleen</a>

en: Advanced Backup
fi: Laajennettu varmuuskopiointi

en: The filter settings for the profile.
fi: Suodatinasetukset profiilille.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
fi: Varmuuskopioitavan lähteen {backup_migrate_destination}.destination_id.

en: Default Schedule
fi: Oletusaikataulu

en: The db source to backup from.
fi: Varmuuskopioitava tietokantalähde.

en: Bounce slide
fi: Ponnauta sivu

en: Entities
fi: Entiteetit

en: You have error reporting set to both the screen and the log.
fi: Olet asettanut virheistä ilmoittamisen sekä näytölle että lokiin.

en: <a href="!link">Alter error reporting settings.</a>
fi: <a href="!link">Muuta virheilmoitusasetuksia.</a>

en: Private files
fi: Yksityiset tiedostot

en: Allowed upload extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: It appears this is your first time using the Security Review checklist. Before running the checklist please review the settings page at !link to set which roles are untrusted.
fi: Vaikuttaa että käytät turvallisuustarkistuksen tarkastuslistaa ensimmäistä kertaa. Ennen sen suorittamista, tarkista seuraavalta sivulta mitkä roolit eivät ole luotettuja.

en: Review results from last run
fi: Viimeisimmän ajon tulokset

en: Click the button below to run the security checklist and review the results.
fi: Aloita turvallisuustarkistus painamalla Suorita turvallisuustarkistus-painiketta ja käy läpi tarkistuksen tulokset.

en: Run checklist
fi: SUorita tarkistuslista

en: File system permissions
fi: Tiedostojärjestelmän oikeudet

en: Drupal installation files and directories (except required) are not writable by the server.
fi: Palvelin ei voi kirjoittaa muihin kuin pakollisiin Drupalin asennustiedostoihin ja hakemistoihin.

en: Some files and directories in your install are writable by the server.
fi: Palvelin voi kirjoittaa osaan asennuksesi tiedostoista ja kansioista.

en: Untrusted users are allowed to input dangerous HTML tags.
fi: Epäluotettavat käyttäjäroolit eivät voi syöttää vaarallista HTML-koodia.

en: Error reporting set to log only.
fi: Virheiden raportointi asetettu näkymään vain lokissa.

en: Errors are written to the screen.
fi: Virheet näytetään näytöllä.

en: Private files directory is outside the web server root.
fi: Yksityiset tiedostot -hakemisto on palvelimen juuren ulkopuolella.

en: Private files is enabled but the specified directory is not secure outside the web server root.
fi: Yksityiset tiedostot on käytössä, mutta hakemisto ei ole turavassa palvelimen juuren ulkopuolella.

en: Unsafe file extensions are allowed in uploads.
fi: Tiedostojen lataamisessa on sallittu tiedostopäätteitä, jotka eivät ole turvallisia.

en: Database errors
fi: Tietokantavirheet

en: Failed logins
fi: Epäonnistuneet kirjautumisyritykset

en: Few failed login attempts from the same IP.
fi: Muutamia epäonnistuneita sisäänkirjautumisyrityksiä samasta IP-osoitteesta.

en: Failed login attempts from the same IP. These may be a brute-force attack to gain access to your site.
fi: Epäonnistuneita sisäänkirjautumisyrityksiä samasta IP-osoitteesta. Nämä saattavat olla vakavia hyökkäyksiä, joiden tarkoituksena on ollut murtautua sivustoon.

en: Drupal permissions
fi: Drupal oikeudet

en: Untrusted roles
fi: Epäluotettavat roolit

en: Log checklist results and skips
fi: Tallenna lokiin tarkistuksen tulokset sekä ohitetut kohdat

en: Run & review
fi: Suorita & tarkista raportti

en: Security Review
fi: Turvallisuustarkistus (Security Review)

en: Site security and configuration review module.
fi: Sivuston turvallisuuden ja asetusten tarkastusmoduuli.

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: Choose a block
fi: Valitse lohko

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
fi: Ota käyttöön lohkoja käytettäväksi yllääjän työkalupalkissa.

en: Administrative blocks
fi: Ylläpitolohkot

en: Other blocks
fi: Muut lohkot

en: The human readable label.
fi: Selkokielinen tunnus.

en: Processed @current out of @total
fi: Käsitelty @current / @total

en: Thickness
fi: Paksuus

en: Restore now
fi: Palauta nyt

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fi: Mikäli osa kirjaa, kirja johon tämä kirjasivu kuuluu.

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The node the comment was posted to.
fi: Solmu johon kommentti lähetettiin.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjänimi jos kommentin jättäjä oli sisäänkirjautuneena sivustolle.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the node.
fi: Solmun yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fi: Solmun viimeisimmän version yksilöllinen ID.

en: Translation set ID
fi: Käännössarjan ID

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fi: Alkuperäiskielisen solmun yksilöllinen ID jos sellainen on olemassa.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fi: Äänten määrä äänestyssolmussa.

en: Poll winner
fi: Kyselyn voittaja

en: The winning poll answer.
fi: Kyselyn voittajavastaus.

en: Poll winner votes
fi: Kyselyn voittajan äänimäärä

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittajan saama äänimäärä kyselyssä.

en: Poll winner percent
fi: Kyselyn voittajan prosentti

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittaneen vastauksen saama kokonaismäärä äänistä.

en: The length of time the poll node is set to run.
fi: Äänestyksen ajallinen kesto.

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The size of the file, in kilobytes.
fi: Tiedoston koko kilotavuina.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fi: Termin ylätermi jos olemassa.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston koneluettava nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokittelusanastoon kuuluvalla termillä merkittyjen solmujen lukumäärä.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The url of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: Your OpenID
fi: OpenID -tunnuksesi

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fi: Tämä OpenID -tunnus liitetään tiliisi rekisteröinnin jälkeen.

en: HTML attributes
fi: HTML-attribuutit

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Sender email
fi: Lähettäjän sähköposti

en: Control block visibility using context.
fi: Hallitse lohkojen näkyvyyttä kontekstien avulla.

en: Control menu active class using context.
fi: Hallitse aktiivisen menun luokkaa käyttäen kontekstia.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
fi: Tarkastele SimpleTestin tulosta.

en: Context layouts
fi: Kontekstien ulkoasut

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
fi: Salli teemalayerin tarjota useampia sisältöalueiden ulkoasuja ja integroida kontekstin kanssa.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
fi: Valitse jokin oletusteeman tarjoamista ulkoasuista.

en: Could not save context %title.
fi: Kontekstin %title tallennus epäonnistui.

en: Example: <code>theme</code>
fi: Esimerkki: <code>teema</code>

en: A tag to group this context with others.
fi: Täggää konteksti ryhmitelläksesi se yhteen muiden vastaavien kontekstien kanssa.

en: Trigger the activation of this context
fi: Laukaise tämän kontekstin aktivointi

en: Actions to take when this context is active
fi: Toimenpiteet jotka suoritetaan kontekstin ollessa aktiivinen

en: Add a reaction
fi: Lisää reaktio

en: Context editor
fi: Kontekstin muokkaustyökalu

en: Context inspector
fi: Kontekstin tarkastelutyökalu

en: Set on node form
fi: Aseta solmun lomakkeelle

en: Set this context on node forms
fi: Aseta konteksti solmujen lomakkeille

en: Always active
fi: Aina käytössä

en: This block appears empty when displayed on this page.
fi: Lohko on tyhjä näytettäessä tällä sivulla.

en: Saved %title.
fi: Tallennettu konteksti %title.

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: All parent terms
fi: Kaikki isäntätermit

en: No TrueType support
fi: Ei TrueType tukea

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
fi: Image CAPTCHA moduuli ei voi käyttää TrueType fontteja koska PHP-asennuksesi ei tue sitä. Voit käyttää PHP:n sisäänrakennettuja kiinteäkokoisia bitmap-fontteja.

en: Font preview of @font (@file)
fi: Fontin @font esikatselu (@file)

en: Preview of built-in font
fi: Esikatsele sisäänrakennettua fonttia

en: PHP built-in font: !font_preview
fi: PHP:n sisäänrakennettu fontti: !font_preview

en: You need to select at least one font.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi fontti.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
fi: Seuraavat fontit eivät ole lukukelpoisia: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
fi: Kirjoita kuvassa näkyvät merkit.

en: Font example
fi: Fontti esimerkki

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
fi: Näiden tyyppiasetusten muuttaminen vaikuttaa kaikkiin tämäntyyppisiin kohteisiin joille ei ole sisältyvyyttä tai tarkeyttä määritelty oletukseksi.

en: Purging links.
fi: Puhdistetaan linkkejä.

en: XML sitemap settings have been modified and the files should be regenerated. You can <a href="@run-cron">run cron manually</a> to regenerate the cached files.
fi: XML-sivukartan asetuksia on muokattu ja tiedostot tulisi luoda uudelleen. Voit <a href="@run-cron">tehdä cron-ajon käsin</a> luodaksesi välimuistitetut tiedostot uudelleen.

en: Not found or not writable
fi: Ei löytynyt tai kirjoitettavissa

en: How frequently the page is likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page.
fi: Kuinka usein sivu todennäköisesti päivittyy. Arvo antaa hakukoneille yleistä tietoa eikä välttämättä vaikuta siihen miten usein ne käyvät sivulla.

en: Total rows
fi: Rivien kokonaismäärä

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: The unique ID of the node's revision.
fi: Solmun version yksilöllinen ID.

en: Is new
fi: On uusi

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fi: Onko solmu uusi ja vielä tallentamatta tietokantaan.

en: Promoted to frontpage
fi: Näytetään etusivulla

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fi: Näytetäänkö solmu etusivulla vaiko ei.

en: Sticky in lists
fi: Kiinteä listoilla

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fi: Näytetäänkö solmu kiinteästi listojen alussa vaiko ei.

en: Comments allowed
fi: Kommentit sallittuja

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fi: Ovatko kommentit sallittuja solmulle: 0 = ei, 1 = suljettu (ainoastaan luku), 2 = avoin (luku/kirjoitus).

en: Book root
fi: Kirjan juuri

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
fi: Aseta tämä konteksti tarkasteltaessa solmua jonka kirjajuuri on valitun tyyppinen.

en: Reorder menu
fi: Järjestä valikko uudelleen

en: Custom dashboards
fi: Räätälöidyt työpöydät

en: You are not allowed to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä sivua.

en: Authorize file system changes
fi: Valtuuta tiedostojärjestelmän muutokset

en: It appears you have reached this page in error.
fi: Todennäköisesti olet saapunut tälle sivulle erehdyksessä.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fi: Cronia ei voitu ajaa virheellisestä avaimesta johtuen.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fi: Cronia ei voitu ajaa, koska sivusto on huoltotilassa.

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
fi: Tarkista virheilmoitukset ja <a href="!url">jatka asennusta</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fi: %settings_file-tiedostossa olet määrittänyt, että @drupal käyttää %driver-palvelinta, mutta PHP-asennuksesi ei tue tätä tietokantatyyppiä.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fi: Sinun täytyy valita kieli jatkaaksesi asennusta.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fi: Yhtään asennusprofiilia ei löytynyt. Asennusprofiilit kertovat, mitkä moduulit otetaan käyttöön ja mitä mallia tietokanta käyttää. Profiili vaaditaan, jotta asennusta voidaan jatkaa.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fi: Valitsemaasi profiilia ei voi ladata.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Kaikki tarpeelliset muutokset hakemistoon %dir ja tiedostoon %file on tehty, joten sinun tulisi poistaa niistä kirjoitusoikeudet välttääksesi turvallisuusongelmia. Ellet tiedä miten tämä tehdään, löydät lisätietoa <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fi: Onnittelut, @drupal asennettiin onnistuneesti!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fi: Tarkista yllä näkyvät viestit ennen kuin siirryt <a href="@url">uudelle sivustollesi</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fi: <a href="@url">Käy uudella sivustollasi</a>.

en: Settings file
fi: Asetukset-tiedosto

en: The settings file does not exist.
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma edellyttää, että luot asetustiedoston osana asennusprosessia. Kopioi %default_file -tiedosto kohteeseen %file. Lisää tietoa Drupalin asentamisesta löydät tiedostosta <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
fi: %file -tiedosto on jo olemassa.

en: The settings file is not writable.
fi: Asetustiedostoon ei voitu kirjoittaa.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma tarvitsee kirjoitusoikeudet tiedostoon %file asennusprosessin aikana. Ellet ole varma, miten nämä oikeudet annetaan, löydät lisätietoa <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta.</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
fi: Automaattiset sähköpostit, kuten rekisteröitymistiedot, lähetetään tästä osoitteesta. Käytä sähköpostiosoitetta joka päättyy sivustosi domainiin vähentääksesi riskiä että nämä viestit tulkitaan roskapostiksi.

en: Site maintenance account
fi: Sivuston ylläpitotili

en: Select the default country for the site.
fi: Valitse sivuston oletusmaa.

en: Receive e-mail notifications
fi: Ota vastaan sähköposti-ilmoituksia

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
fi: Järjestelmä huomauttaa kun päivityksiä ja tärkeitä turvallisuusjulkaisuja on tarjolla asennetuille komponenteille. Tietoa sivustostasi lähetetään nimettömänä <a href="@drupal">Drupal.orgille</a>.

en: No pending updates.
fi: Ei odottavia päivityksiä.

en: 1 pending update | @count pending updates
fi[0]: Yksi päivitys saatavilla.
fi[1]: @count päivitystä saatavilla.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fi: Kyselyä käsiteltäessä tapahtui virhe: palvelin sai virheellisen syötteen.

en: Invalid form POST data.
fi: Virheellinen POST-syöte lomakkeelta.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fi: Ei voitu jatkaa, koska käytettävissä ei ollut tiedostonsiirtotapoja

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fi: VAROITUS: Suojattu yhteys ei ole käytössä, salasana lähetetään suojaamattomana. <a href="@https-link">Lue lisää</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fi: Syötä palvelinyhteyden tiedot jatkaaksesi

en: Connection method
fi: Yhdistämistapa

en: Enter connection settings
fi: Syötä yhteyden asetukset

en: @backend connection settings
fi: @backend yhteyden asetukset

en: Change connection type
fi: Vaihda yhteystapaa

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fi: Virhe, tätä yhteysprotokollaa (%backend) ei ole olemassa.

en: No active batch.
fi: Ei aktiivista eräajoa.

en: Site under maintenance
fi: Sivustoa päivitetään

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fi: Arkistoijat voivat hyödyntää vain paikallisia tiedostoja: %file ei ole tuettu.

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
fi: Tiedostoa ei voitu siirtää palvelimelle, koska kohde %destination on ei kelpaa.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fi: Tiedostoa %source ei voitu siirtää palvelimelle koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohteessa %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fi: Tiedoston nimi ylittää 240 merkin maksimirajan. Uudelleennimeä tiedosto ja yritä uudelleen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fi: %path on hakemisto, joten sitä ei voida poistaa funktiolla file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fi: Poistaminen epäonnistui, koska tiedoston %path tyyppiä ei tunnistettu.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fi: Tiedosto-oikeuksien asettaminen kohteelle %uri epäonnistui.

en: Completed @current of @total.
fi: @current / @total valmiina.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fi: Kaikkien tehtävien suorittaminen tietokantapalvelimella epäonnistui. Tehtävää %task ei löydetty.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
fi: %settings tiedoston muokkaaminen epäonnistui. Varmista ltiedoston luku- ja kirjoitusoikeudet.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
fi: %settings tiedoston avaaminen epäonnistui. Varmista ltiedoston luku- ja kirjoitusoikeudet.

en: Required modules
fi: Vaaditut moduulit

en: Required modules not found.
fi: Tarvittavia moduuleita ei löytynyt.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
fi: Seuraavat moduulit ovat pakollisia mutta niitä ei löytynyt. Siirrä ne oikeisiin alikansioihin, esimerkiksi <em>sites/all/modules</em>. Puuttuvat moduulit: !modules

en: system
fi: järjestelmä

en: %module module uninstalled.
fi: Moduulin %module asennus poistettu.

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint Martin (Ranskalainen osa)

en: Use the default site language (@language_name).
fi: Käytä sivuston oletuskieltä (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fi: Kääännöstiedostossa %filepath on virhe: monikkomuodon käsittely epäonnistui.

en: No strings available.
fi: Merkkijonoja ei saatavilla.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fi: @count kiellettyä HTML merkkijonoa tiedostossa %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fi: JavaScript käännöstiedosto %file.js hukattiin.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään mikäli ongelma toistuu.

en: Class %class does not implement interface %interface
fi: Luokka %class ei käytä liitäntää %interface

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
fi: Sivusto on huoltotilassa (ei näy julkisena internetissä). <a href="@url">Siirry normaalitilaan.</a>

en: Operating in maintenance mode.
fi: Sivusto on huoltotilassa.

en: %module module enabled.
fi: Moduuli %module otettu käyttöön.

en: %module module disabled.
fi: Moduuli %module on poistettu käytöstä.

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Subscribe to @feed-title
fi: Tilaa RSS-syöte aiheesta @feed-title

en: Theme key "@key" not found.
fi: Teeman avainta "@key" ei löytynyt.

en: Unable to determine the type of the source directory.
fi: Lähdekansion tyypin määrittely epäonnistui.

en: Cannot determine the type of project.
fi: Projektin tyypin määrittely epäonnistui.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fi: Päivitys epäonnistui, asennuskansiota ei voida poistaa.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fi: Tiedoston siirto epäonnistui: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fi: Kansion %directory luominen epäonnistui: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fi: Drupalin tietokantataulujen asennus nykyiseen tietokantaan epäonnistui. Tarkasta virheraportti.

en: An AJAX HTTP error occurred.
fi: Tapahtui AJAX HTTP virhe.

en: HTTP Result Code: !status
fi: HTTP koodi: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fi: AJAX HTTP pyyntö keskeytyi odottamatta.

en: Debugging information follows.
fi: Seuraavassa virhetiedot.

en: Path: !uri
fi: Polku: !url

en: StatusText: !statusText
fi: Tilanneteksti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
fi: Vastausteksti: !responseText

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
fi: Syötteitä ei löytynyt. <a href="@link">Lisää syöte</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
fi: Kategorioita ei löytynyt. <a href="@link">Lisää kategoria</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Syötteiden päivitysväli. Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: News items in block
fi: Uusia elementtejä lohkossa

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
fi: Drupal voi luoda automaattisesti lohkon, joka sisältää syötteen uusimmat uutiset. Voit säätää lohkon näkyvyysasetuksia <a href="@block-admin">lohkojen ylläpitosivulla</a>. Nämä asetukset sallivat määritellä, kuinka monta uutista lohkossa näytetään. Jos valitset '0', syötteen lohko poistetaan käytöstä.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite on epätäydellinen. Syötä osoite muodossa http://www.example.com/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
fi: Syöte nimellä %feed on jo olemassa. Syötä yksilöllinen nimi.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
fi: Osoitteessa %url on jo syöte. Syötä yksilöllinen osoite.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
fi: Lataa siirrettävät syötteet sisältävä OPML tiedosto.

en: OPML Remote URL
fi: OPML etäosoite

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
fi: Syötä OPML-tiedoston URL. Tiedosto ladataan ja käsitellään vain kerran lomakkeen lähettämisen jälkeen.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
fi: Drupal voi luoda lohkon sisältäen uusimmat syötteessä olevat uutiset. Voit säätää lohkon asetuksia <a href="@block-admin">lohkojen ylläpitosivulla</a>. Tämä asetus sallii sinun säätää kuinka monta uutista syötteen lohkossa näytetään. Jos valitset '0', näiden syötteiden lohkot poistetaan käytöstä.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
fi: Sinun on <em>joko</em> ladattava tiedosto tai syötettävä sen URL.

en: This URL is not valid.
fi: Osoite on epäkelpo.

en: No new feed has been added.
fi: Uutta syötettä ei lisätty.

en: The URL %url is invalid.
fi: URL %url ei ole kelvollinen.

en: A feed named %title already exists.
fi: Syöte nimellä %title löytyy jo järjestelmästä.

en: A feed with the URL %url already exists.
fi: Syöte URLilla %url löytyy jo järjestelmästä.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
fi: Hakijat hakevat tietoa ulkopuolisesta lähteestä. Valitse sopivin hakija haluamallesi ulkopuoliselle tietolähteelle.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
fi: Parserit muuttavat ladatun datan standardiin muotoon. Valitse syötteellesi sopivin parseri.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
fi: Prosessorit toimivat haetun syötedatan perusteella, esimerkiksi ne voivat tallentaa syötteissä olevia artikkeleita solmuiksi järjestelmään. Valitse tehtävääsi varten sopivin prosessori.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
fi: Perusasetukset ovat riittäviä useimmille aggregointitehtäville.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
fi: Kategoria nimellä %category on jo olemassa. Valitse yksilöllinen otsikko.

en: Default fetcher
fi: Oletushakija

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fi: Lataa tietoa URLista käyttäen Drupalin HTTP kutsujen käsittelijää.

en: Default parser
fi: Oletusparseri

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
fi: Jäsentää RSS, Atom ja RDF syötteitä.

en: Default processor
fi: Oletusprosessori

en: Creates lightweight records from feed items.
fi: Luo solmuja RSS syötteiden sisällöstä.

en: Default processor settings
fi: Oletusprosessorin asetukset

en: Number of items shown in listing pages
fi: Tulosten määrä listaussivuilla

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Select categories using
fi: Valitse kategoriat käyttäen

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
fi: Pienelle määrälle kategorioita valintaruudut ovat helpompia käyttää kun taas monivalinta toimii paremmin suurelle määrälle kategorioita.

en: Length of trimmed description
fi: Trimmatun kuvauksen pituus

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
fi: Merkkien enimmäismäärä trimmatussa sisällössä.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
fi: Aggregator moduuli on sivuston syndikoija ja uutistenlukija joka hakee ja näyttää uutta sisältöä RSS, RDF ja Atom syötteistä. Tuhannet sivustot (pääasiassa uutissivustot ja blogit) julkaisevat uusimman sisältönsä syötteissä käyttäen erilaisia standardoituja XML-pohjaisia muotoiluja. Lisätietoa moduulista saat <a href="@aggregator-module">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Viewing feeds
fi: Näytetään syötteet

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
fi: Syötteet sisältävät julkaistua sisältöä ja niitä voidaan ryhmitellä kategorioihin, useimmiten otsikoiden perusteella. Käyttäjät tarkastelevat sisältöä joko <a href="@aggregator">aggregaattorin päänäkymässä</a> tai <a href="@aggregator-sources">lähteiden mukaan</a> (useimmiten RSS-lukijan kautta). Syötteen tai kategorian uusin sisältö voidaan esittää lohkona joka voidaan ottaa käyttöön <a href="@admin-block">Lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
fi: Syötteiden lisäys, poisto ja muokkaus

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
fi: Ylläpitäjät voivat lisätä, muokata ja poistaa syötteitä sekä valita, kuinka usein syötteet tarkistetaan uuden sisällön varalta. Tämä tapahtuu <a href="@feededit">Syötteiden ylläpitosivulla</a>.

en: OPML integration
fi: OPML rajapinta

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
fi: Syötteistä on saatavilla <a href="@aggregator-opml">koneluettava OPML tiedosto</a>. OPML on XML-pohjainen tiedostomuoto jota käytetään jakamaan esimerkiksi listoja RSS syötteistä. Syötteitä voidaan myös <a href="@import-opml">ladata järjestelmään OPML tiedostoista</a>.

en: Configuring cron
fi: Säädetään cronia

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fi: Syötteiden automaattinen päivittäminen  vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
fi: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> on XML-muotoilu jota käytetään jakamaan useampia syötteitä aggregaattoreiden välillä. Yksi OPML dokumentti voi sisältää useampia syötteitä. Drupal voi selata sellaista tiedostoa ja tuoda järjestelmään kaikki syötteet kerralla mikä säästää manuaalisen lataamisen vaivalta. Voit joko ladata paikallisen tiedoston tai syöttää osoitteen josta Drupal voi sen hakea.

en: Administer news feeds
fi: Ylläpidä uutissyötteitä

en: View news feeds
fi: Näytä uutissyötteet

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
fi: Säädä syötteiden aggregaattorin toimintaa. Voit säätää myös, mitkä syötteen artikkeleista näytetään ja millä tavalla syötteiden artikkelit ja kategoriat esitetään.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fi: Ohita lohkon oletusotsikko. Syötä <em>!placeholder</em> jos et halua näyttää otsikkoa tai jätä tyhjäksi käyttääksesi lohkon oletusotsikkoa.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
fi: Määrittele missä teemoissa ja sisältöalueissa lohko näytetään.

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fi: Sivut joilla tämä PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code> (vain asiantuntijoille)

en: Pages or PHP code
fi: Sivuja tai PHP koodia

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fi: Jos valittuna on PHP, syötä %php välissä oleva PHP koodi. Huomaa että virheellisen PHP koodin ajaminen saattaa rikkoa Drupal sivustosi.

en: Customizable per user
fi: Valittavissa käyttäjäkohtaisesti

en: Not customizable
fi: Ei mukautettavissa

en: Customizable, visible by default
fi: Valittavissa, oletusarvoisesti näytetään

en: Customizable, hidden by default
fi: Valittavissa, oletusarvoisesti piilotetaan

en: Ensure that each block description is unique.
fi: Varmista että jokainen lohkon kuvaus on yksilöllinen.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fi: Block-moduulilla voit luoda sisältölohkoja, jotka näytetään sivustosi sivuilla, joko sisältöalueella tai esimerkiksi sivupalkeissa. Esimerkiksi Drupal-ytimen mukana tuleva ylläpitoteema Seven käyttää sisältöalueita ”sisältö”, ”ohje”, ”työpöytä” ja ”työpöydän sivupalkki”. Lohko voidaan esittää missä tahansa näistä sisältöalueissa. <a href="@blocks">Lohkojen ylläpitosivu</a> tarjoaa ”tartu ja pudota” -käyttöliittymän lohkojen alueen määrittämisen ja lohkojen keskinäisen järjestyksen hallintaan. Lisäohjeita lohkojen hallinnasta ja lohkoista löydät Drupal-käsikirjan <a href="@block">Block-moduli-sivulta</a> (englanniksi).

en: Positioning content
fi: Sisällön asemointi

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
fi: Kun työskentelet lohkojen kanssa, huomioithan että kaikki teemat <em>eivät</em> suorita samoja sisältöalueita tai näytä sisältöalueita samalla tavalla. Lohkot näytetään teemakohtaisesti. Käyttäjät joilla on oikeus <em>ylläpitää lohkoja</em> voivat poistaa lohkoja käytöstä. Käytöstä poistetut lohkot listataan <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a> mutta niitä ei näytetä millään sisältöalueella.

en: Controlling visibility
fi: Näkyvyyden säätö

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fi: Lohkojen näkyvyys voidaan asettaa sivu, rooli tai <a href="@content-type">sisältötyyppi</a> kohtaisesti. Ylläpitäjät voivat myös sallia käyttäjien joko ottaa käytöstä tai poistaa käytöstä tiettyjä lohkoja, tämä tapahtuu <a href="@user">käyttäjäprofiili</a> sivulla. Jotkut dynaamiset lohkot kuten moduuleiden luomat lohkot näytetään vain ennaltamääritellyillä sivuilla.

en: Creating custom blocks
fi: Kustmoitujen lohkojen luonti

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
fi: Käyttäjät joilla on <em>Ylläpidä lohkoja</em> oikeudet voivat <a href="@block-add">lisätä kustomoituja lohkoja</a> jotka listataan <a href="@blocks">Lohkojen ylläpitosivulla</a>. Kun olet luonut lohkon, ne toimivat töysin samoin kuin moduuleiden tarjoamat lohkot.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
fi: Sivu tarjoaa vedä-pudota käyttöliittymän jonka avulla voit asettaa lohkon näkymään jossakin sivuston sisältöalueista. Lohkojen asetukset ovat teemakohtaisia koska kaikki teemat eivät käytä samoja sisältöalueita tai eivät näytä sisältöalueita samalla tavoin. Muista että muutoksesi tallennetaan vasta kun olet painanut <em>Tallenna lohkot</em> nappia sivun alareunassa. Voit säätää lohkojen otsikoita ja sivukohtaista näkyvyyttä klikkaamalla kunkin lohkon perässä olevaa linkkiä.

en: Demonstrate block regions (@theme)
fi: Esitä lohkoalueet (@theme)

en: Administer blocks
fi: Lohkojen ylläpito

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fi: Yksinkertainen kuvaus lohkollesi. Kuvaus näytetään <a href="@overview">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Personalize blocks
fi: Personoi lohkoja

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
fi: Lohkot sisältävät sisältöä joka täydentää sivun sisältöä. Ota käyttöön tai poista vaihtoehtoisia lohkoja käytöstä allaolevien valintaruutujen avulla.

en: Cache blocks
fi: Välimuistita lohkot

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
fi: Lohkojen välimuistitus on tehotonta koska olet ottanut käyttöön moduuleita jotka rajoittavat pääsyä sisältöön.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fi: Kontrolloi visuaalisia rakennuspalikoita joista sivu koostuu. Lohkot ovat laatikoita jotka sisältävät sisältöä joka on renderöity alueelle, sisältöalueelle tai www-sivulle.

en: Restricted to certain pages
fi: Rajoitettu tiettyihin sivuihin

en: The block cannot be placed in this region.
fi: Lohkoa ei voi asettaa tähän alueeseen.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
fi: Käytä monikielisiä blogeja. Jokainen käyttäjä saa oman bloginsa,.

en: Single-user blogs
fi: Yksittäisen käyttäjän blogit

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
fi: Jokaisen käyttäjän blogisyötteet näytetään automaattisesti linkitettyinä käyttäjän blogin etusivulle. Voit luoda niin monta yhden käyttäjän blogia kuin sdinulla on käyttäjiä joilla on oikeus luoda blogisisältöä.

en: Multi-user blogs
fi: Useamman käyttäjän blogit

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
fi: Yksittäisten käyttäjien blogien sisältö aggregoidaan myöskin yhteen ainoaan usemman blogikäyttäjn blogiin. Tämä yhteinen blogi näyttää kaikkien blogikäyttäjien sisällön yhdessä listassa.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
fi: Navigointivalikossa on vaihtoehtoinen <em>Blogit</em> valikkolinkki joka näyttää kaikki sivustosi blogit. Tarjolla on myös valikkolinkki <em>Blogini</em> joka näyttää senhetkisen käyttäjän blogimerkinnät.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Blog moduuli myös luo oletuksena <em>Uusimmat blogimerkinnät</em> lohkon jonka voi ottaa käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Create new blog entry
fi: Luo uusi blogimerkintä

en: Enables multi-user blogs.
fi: Ottaa käyttöön useamman käyttäjän blogit.

en: No books available.
fi: Kirjoja ei saatavilla.

en: Content types allowed in book outlines
fi: Kirjojen kehyksissä sallitut sisältötyypit

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fi: Käyttäjät joilla on %outline-perm käyttöoikeudet voivat lisätä kaikentyyppistä sisältöä.

en: Administer book outlines
fi: Ylläpidä kirjojen  hierarkiaa

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fi: Book moduulia käytetään luomaan jäsenneltyä monisivuista sisältöä kuten sivuston ohjeet, manuaalit ja wikit. Se sallii sinun luoda sisältöä jossa on kappaleita, aliosioita tai mitä tahansa muuta löyhästi toisistaan riippuvaa sisältöä. Lisätietoa moduulista saat <a href="@book">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Adding and managing book content
fi: Kirjassisällön lisääminen ja muokkaus

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
fi: Voit asettaa erilliset käyttöoikeudet kirjasisällön <em>luomiselle</em>, <em>poistamiselle</em> ja <em>muokkaamiselle</em> samoin kuin <em>uuden sisällön lisäämiselle kirjoihin</em> ja <em>uusien kirjojen luomiselle</em>. Käyttäjät joilla on käyttöoikeus <em>ylläpidä kirjojen ääriviivoja</em> voivat lisätä <em>mitä tahansa</em> sisältöä kirjoihin, tämä tapahtuu valitsemalla sopiva kirjan ääriviiva sisältöä muokattaessa. Tällä käyttöoikeudella varustetut käytäjät voivat myös tarkastella listaa kaikista kirjoista sekä muokata kirjan sisällön järjestystä <a href="@admin-book">kirjojen ylläpitosivulla</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
fi: Kirjasivuille on tarjolla kirjakohtainen oletus-navigointilohko. Tämä navigointilohko sisältää linkit jotka ohjaavat kirjan edelliselle ja seuraavalle sivulle sekä tarkasteltavan sivun yläsivulle kirjan rakenteessa. Lohko voidaan ottaa käyttöön <a href='@admin-block'>Lohkojen ylläpitosivulla</a>. Jotta sivut näkyvät kirjan navigaatiossa, ne on lisättävä kirjan ulkolinjaan.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
fi: Kirjoja voidaan luoda vaiheittain koska ne sallivat määritellyin käyttäjäoikeuksin varustettujen käyttäjien lisätä sivuja olemassaoleviin kirjoihin sekä lisätä nämä sivut kustomoituun sisällysluetteloon.

en: Printing books
fi: Kirjojen tulostus

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fi: Käyttäjät joilla on käyttöoikeus <em>katso tulostinystävällistä kirjaa<em> voivat valita <em>tulostinystävällisen version</em> sivun alareunassa näkyvästä linkistä. Tämän linkin kautta kirjasivusta luodaan tulostinystävällinen versio sisältäen sivu ja sen eri osat.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fi: Book moduuli tarjoaa tavan organisoida sivuihin liittyvää sisältöä kirjan muotoon. Kun kirjaa tarkastellaan, se näyttää automaattisesti linkit siihen liittyviin kirjasivuihin rakenteessa navigointia varten.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fi: Ääriviivat-ominaisuus sallii sinun lisätä sivuja <a href="@book">kirjan hierarkiaan</a>, voit myös siirtää niitä hierarkian sisällä tai <a href="@book-admin">uudelleen järjestellä kokonaisen kirjan</a>.

en: Create new books
fi: Luo uusia kirjoja

en: Add content and child pages to books
fi: Lisää sisältöä ja alisivuja kirjoihin

en: View printer-friendly books
fi: Näytä tulostinystävälliset kirjat

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
fi: Näytä kirjasivu ja kaikki sen alisivut tulostamisen helpottamiseksi. Tämä voi heikentää suorituskykyä.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fi: <em>Kirjoilla</em> on sisäänrakennettu hierarkinen navigaatio. Käytä ohjeissa tai ohjekirjoissa.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fi: Antaa käyttäjien luoda ja organisoida kirjamaista ja hierarkiaalista sisältöä.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fi: Color moduuli sallii <em>Ylläpidä sivuston asetuksia</em> oikeudella varustettujen käyttäjien muuttaa ominaisuutta tukevien teemojen värimaailmaa. Lisätietoa Color moduulin toiminnasta saat <a href="@color">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Changing colors
fi: Värien muuttaminen

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
fi: Color moduulin käyttö mahdollistaa sivuton linkkien, taustavärien, tekstin jne helpon vaihtamisen. Voit vaihtaa yhteensopivan teeman värimaailmaa teemasi <em>Asetukset</em> sivulla, linkki tälle sivulle löytyy <a href='@configure'>Teemojen ylläpitosivulta</a>. Jos et näe värivalitsinta, silloin teemasi ei ole yhteensopiva Color moduulin kanssa. Jos olet varma että teemasi tukee Color moduulia mutta värinvalitsinta ei näy, voit yrittää vian korjaamista <a href='@troubleshoot'>virheenkorjausprosessin avulla</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
fi: Color moduuli tallentaa kopion teeman tyylitiedostoista tiedostot (files) kansioon. Tämä tarkoittaa että jos teet teemasi tyylitiedostoihin manuaalisia muutoksia, <em>sinun on tallennettava väriasetukset uudelleen vaikka ne eivät olisi muuttuneetkaan</em>. Tämä vaihe vaaditaan koska moduulien tyylitiedostot (files kansiossa) on uudelleenluotava sisältämään muutoksesi.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-kirjasto on asennettuna mutta sen PNG-tuki ei ole päällä. Tarkista <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a> ohjeet asian korjaamiseksi.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-kirjasto puuttuu tai on vanhentunut. Tarkista <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a> ohjeet asian korjaamiseksi.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fi: Sallii ylläpitäjien muuttaa yhteensopivien teemojen väriskaalaa.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi päivitettävä kommentti.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fi: Poistattaviua kommentteja ei löydy tai joku muu ylläpitäjä poisti valitsemasi kommentin.

en: Deleted @count comments.
fi: Poistettiin @count kommenttia.

en: Deleted comment @cid and its replies.
fi: Poistettu kommentti @cid ja sen vastaukset.

en: Comment approved.
fi: Kommentti hyväksytty.

en: Tokens for comments posted on the site.
fi: Lähetettyjä kommentteja varten käytettävissä olevia tokeneja.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fi: Comment moduuli sallii käyttäjien kommentoida sivuston sisältöä. asettaa kommentoinnin oletusasetukset ja oikeudet sekä moderoida kommentteja. Lisätietoa Comment moduulista saat <a href="@comment">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Default and custom settings
fi: Oletusasetukset ja kustomoidut asetukset

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
fi: Jokaisella <a href='@content-type'>sisältötyypillä</a> voi olla omat kommentointiasetuksensa seuraavasti: em>Avoin</em> sallimaan uudet kommentit, em>Piilotettu</em> piilottamaan olemassaolevat kommentit ja estämään uusien lisääminen sekä em>Suljettu</em> näyttämään olemassaolevat kommentit mutta estämään uusien kommenttien lisääminen. Nämä oletusarvot tulevat käyttöön kaikessa uudessa sisällössä (muutokset asetuksiin on tehtävä manuaalisesti). Muut kommentointiasetukset voidaan kustomoida sisältötyyppikohtaisesti ja ne voidaan ohittaa sisältökohtaisesti. Kommentin kirjoittaja voi muokata kommenttiaan niin kauan kuin sillä ei ole vastauksia ja niin kauan kun kirjoittajalla on olemassa käyttäjätili järjestelmässä ja hän on sisäänkirjautuneena.

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Unapproved comments (@count)
fi: Hyväksymättömät kommentit (@count)

en: Administer comments and comment settings
fi: Ylläpidä kommentoinnin ja kommenttien asetuksia

en: Edit own comments
fi: Muokkaa omia kommentteja

en: Number of recent comments
fi: Uusien kommenttien määrä

en: Threading
fi: Ketjutettu

en: Show comment replies in a threaded list.
fi: Näytä kommentin vastaukset ketjutettuna listana.

en: Default comment setting for new content
fi: Kommenttien oletusasetus uudelle sisällölle

en: Allow comment title
fi: Salli kommentin otsikko

en: Show reply form on the same page as comments
fi: Näytä vastauslomake samalla sivulla kuin kommentit

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fi: Käyttäjät joilla on tarvittavat käyttöoikeudet (lähetä kommentteja) voivat jättää kommenttinsa.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fi: Käyttäjät eivät voi jättää kommentteja mutta olemassaolevat kommentit näytetään.

en: Comments are hidden from view.
fi: Kommentit piilotetaan näkymästä.

en: Users cannot post comments.
fi: Käyttäjät eivät saa lähettää kommentteja.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on jonoutettu moderointia varten ja julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

en: Your comment has been posted.
fi: Kommenttisi on lähetetty.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu</a> tai <a href="@register">rekisteröidy</a> kommentoidaksesi

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> lähettääksesi kommentteja

en: Flat list
fi: Pelkistetty lista

en: Threaded list
fi: Ketjutettu lista

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fi: Kommentti muutetaan julkaisemattomaan tilaan jos se sisältää jonkin ylläolevista sanoista tai virkkeistä. Syötä listaan kirjainkoosta riippuvaisia, pilkuin eroteltuja virkkeitä. Esimerkkejä: hauska, benji-hyppy, "Yritys Oy"

en: Published comment %subject.
fi: Julkaistu kommentti %subject.

en: Saved comment %title
fi: Tallennettu kommentti %title

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fi: Listaa ja muokkaa sivuston kommentteja sekä hyväksyntää odottavien kommenttien jonoa.

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fi: Esimerkki: 'webmaster@example.com' tai 'sales@example.com,support@example.com'. Määrittääksesi useamman kuin yksi vastaanottajaa erottele sähköpostiosoitteet pilkuilla.

en: Category %category has been saved.
fi: Luokka %category on tallennettu.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fi: Voit lähettää enintään %limit viestiä @interval aikana. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Contact @username
fi: Ota yhteyttä käyttäjään @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fi: Lähettäjä %sender (lähetetty osoitteesta @sender) lähetti viestin koskien %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fi: Lähettäjä %sender (lähetetty osoitteesta @sender) lähetti viestin vastaanottajalle %recipient.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fi: Contact moduuli mahdollistaa yhteydenotot sivustosi vierailijoilta ja toisilta käyttäjiltä. Käyttäjät asettavat aiheen, kirjoittavat viestinsä ja voivat valita, haluavatko kopion viestistä omaan sähköpostiinsa. Lisätietoja Contact moduulista saat Drupal käsikirjan <a href="@contact">Contact moduuli</a> sivulta.

en: User contact forms
fi: Käyttäjien yhteydenottokaavakkeet

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
fi: Sivuston käyttäjiin voidaan ottaa yhteyttä kunkin käyttäjän yhteydenottokaavakkeella joka salaa viestin vastaanottajan sähköpostiosoitteen. Käyttäjät voivat joko ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä henkilökohtaisen yhteydenottokaavakkeensa <em>profiilisivultaan</em>. Jos kaavake on käytössä, yhteydenottokaavakkeeseen pääsee profiilisivulla olevan <em>Yhteydenotto</em> välilehden kautta. Ylläpitäjät pystyvät käyttämään yhteydenottokaavaketta vaikka se olisi pois päältä. <em>Yhteydenotto</em> välilehteä ei näytetä kun selaat omaa profiiliasi.

en: Site-wide contact forms
fi: Sivustonlaajuiset yhteydenottokaavakkeet

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
fi: Käyttäjät joi8lla on oikeus käyttää sivustonlaajuista yhteydenottokaavaketta voivat ottaa yhteyttä <a href="@contact">Yhteydenotto</a> sivun kautta. Voit luoda kategorioita jotka ohjaavat viestit oikeille vastaanottajille. Yleisinä esimerkkeinä kategorioista esimerkiksi "sivuston palaute" (viestit ohjataan ylläpitäjille) ja "tuotetiedot" (viestit ohjataan myyntiosaston yhteyshenkilöille). Kategorian vastaanottajiksi merkittyjä sähköpostiosoitteita ei näytetä julkisesti.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
fi: Kun sivustonlaajuinen yhteydenottokaavake on käytössä, järjestelmä luo linkin sitä varten <em>navigointivalikkoon</em>, mutta linkki on kytkettynä pois käytöstä oletuksena. Voit muokata valikkolinkin asetuksia<a href='@menu'>valikoiden ylläpitosivulla</a>.

en: Customization
fi: Kustomointi

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Käytä lohkoa mikäli haluat lisätä lisätekstiä näkymään sivustonlaajuisella yhteydenottokaavakkeellasi. Voit luoda ja muokata lohkoja <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
fi: Tällä sivulla voit lisätä kategorioita sivustonlaajuiseen <a href="@form">yhteystieto-kaavakkeeseesi</a>.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
fi: <em>Ota yhteyttä</em> valikkolinkki (oletuksena pois käytöstä) löytyy navigointivalikosta. Voit muokata valikkolinkkien asetuksia <a href="@menu-settings">valikoiden ylläpitosivulla</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Käytä lohkoa mikäli haluat lisätä lisätekstiä näkymään sivustonlaajuisella yhteydenottokaavakkeellasi. Voit luoda ja muokata lohkoja <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
fi: Ylläpidä yhteydenottokaavakkeita ja yhteydenottokaavakkeiden asetuksia

en: Use the site-wide contact form
fi: Käytä sivustonlaajuista yhteydenottolomaketta

en: Use users' personal contact forms
fi: Käytä käyttäjäkohtaisia yhteydenottokaavakkeita

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fi: !sender-name (!sender-url) lähetti sinulle viestin käyttäen yhteydenottolomaketta sivustolla !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fi: !sender-name (!sender-url) on lähettänyt sinulle viestin käyttäen yhteydenottolomakettasi (!form-url) sivustolla !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fi: Jos et halua vastaaottaa tämänkaltaisia viestejä, voit muuttaa !recipient osoitteesi.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fi: Salli muiden käyttäjien ottaa sinuun yhteyttä <a href="@url">henkilökohtaisen yhteydenottokaavakkeesi kautta</a> joka pitää sähköpostiosoitteesi salassa. Huomioi että esimerkiksi ylläpitäjät voivat edelleen ottaa sinuun yhteyttä vaikka poistaisit tämän ominaisuuden käytöstä.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fi: Ota käyttöön käyttäjäkohtaiset yhteydenottokaavakkeet oletuksena uusille käyttäjille.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fi: Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin käyttäjiin.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
fi: Contextual links moduuli näyttää sivustosi sisältöalueisiin liittyviä linkkejä käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet <em>tarkastele sisältöriippuvaisia linkkejä</em>. Lisätietoa saat <a href=" @contextual">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Displaying contextual links
fi: Asiayhteyteen liittyvien linkkien esittäminen

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
fi: Moduulit tarjoavat sisältöriippuvaisia linkkejä; ne tarjoavat nopean pääsyn sisältöalueisiin liittyviin tehtäviin sivustollasi. Esimerkiksi sinulla voi olla kustomoitu valikko jonka haluat näkyvän sivustosi sivupalkissa; Blocks ja Menus moduulit tarjoavat linkit lohokojen ja valikoiden muokkaamiseen. Contextual links moduuli kerää nämä linkit listoihin joissa ne näytetään teemasi kautt, ne myös lisäävät sivulle JavaScript koodia joiden avulla ne piilotetaan oletusarvoisesti ja näytetään kun hiiri viedään eri lohkojen päälle.

en: Use contextual links
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä suorittaaksesi sivun elementteihin liittyviä toimintoja.

en: Contextual links
fi: Asiayhteyteen liittyvät linkit

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fi: Tarjoaa asiayhteyteen liittyvät linkit jotta voit suorittaa sivun elementteihin liittyviä toimintoja.

en: Tracking user activity
fi: Käyttäjien aktiviteetin jäljittäminen

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
fi: Ottamalla käyttöön lohkoja kuten <em>Kuka on kirjautuneena sisään</em> ja <em>Uudet käyttäjät</em>, sivuston käyttät saavat keskitetysti ajantasaista tietoa siitä ketkä järjestelmää sillä hetkellä käyttävät samoten kuin tietoa uusista käyttäjistä.

en: Tracking content activity
fi: Sisällön aktiviteetin jäljittäminen

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
fi: Ottamalla käyttöön lohkoja kuten <em>Uudet blogimerkinnät</em>, <em>Foorumin uudet keskusteluaiheet</em>, <em>Uudet kommentit</em>, käyttäjät saavat yhdellä silmäyksellä tiedon sivuston uudesta sisällöstä.

en: View the administrative dashboard
fi: Näytä ylläpidon työpöytä

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
fi: Tämä työpöydän alue on tyhjä. Klikkaa <em>mukauta työpöytää</em> lisätäksesi siihen osioita.

en: DRAG HERE
fi: VEDÄ TÄHÄN

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
fi: Tarjoaa työpöydän sivuston ylläpitäjille tehtävien ja sivustosi tietojen hallintaan.

en: Customize dashboard
fi: Mukauta työpöytää

en: Clear log messages
fi: Poista lokiviestit

en: This will permanently remove the log messages from the database.
fi: Tämä poistaa lokimerkinnät pysyvästi tietokannasta.

en: Database log cleared.
fi: Tietokantalogit siivottu.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
fi: Database logging moduuli loggaa järjestelmätapahtumis Drupalin tietokantaan. Lisätietoa moduulin toiminnasta saat käsikirjan sivulta <a href="@dblog">Database logging moduuli</a>.

en: Monitoring your site
fi: Sivustosi monitorointi

en: Debugging site problems
fi: Sivuston ongelmien debuggaus

en: Field validation errors
fi: Kentän validointivirheet

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
fi: Yritettiin luoda kenttä jonka otsikko on pidempi kuin 32 merkkiä: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
fi: Yritettin luoda kenttä nimellä %name joka on jo olemassa ja aktiivinen.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
fi: Yritettin luoda kenttä nimellä %name joka on jo olemassa ei-aktiivisena.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
fi: Yritettiin luoda kenttä nimellä %name joka on jo entiteettityypin %type varaama.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fi: Yritettiin luoda tuntemattoman tyyppinen kenttä (%type).

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fi: Yritettin luoda kenttä tuntemattomalla tallennustavalla (%type).

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
fi: Yritettiin luoda instanssi kentästä @field_name ilman liitosta.

en: Enabling field types
fi: Kenttätyyppien käyttöönotto

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
fi: Field-moduuli tarjoaa infrastruktuurin kentille ja kenttien liitteille; kenttätyypit ja syöttövimpaimet tulevat erillisistä moduuleista. Osa moduuleista on pakollisia; valinnaiset moduulit voidaan ottaa käyttöön <a href="@modules">moduulien hallintasivuilla</a>. Drupalin ydin sisältää seuraavien kenttätyyppien moduulit: numero (pakollinen), teksti (pakollinen), lista (pakollinen), luokittelu (valinnainen), kuva (valinnainen), tiedosto (valinnainen); pakollinen Options-moduuli tarjoaa syöttövimpaimia muille kenttämoduuleille. Myös muut moduulit voivat tarjota kenttiä ja vimpaimia, näitä löytyy <a href="@contrib">Drupal.orgin moduulit-sivulta</a>. Tällä hetkellä käytössä olevat kenttä- ja vimpainmoduulit:

en: Managing field data storage
fi: Kenttien pää-tallennusmoottori

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
fi: Kenttämoduulien kehittäjät voivat käyttää joko oletuksellista <a href="@sql-store">Field SQL storage moduulia</a> tallentaakseen kenttiensä tietoa, tai kustomoitua laajennusmoduulia käyttäen <a href="@storage-api">kenttätallennus APIa</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Field SQL storage moduuli tallentaa kenttien dataa tietokantaan. Se on oletus tallennusmoduuli; muita tallennusmekanismeja voi olla tarjolla laajennusmoduuleissa. Katso lisäohjeita kenttien kanssa <a href="@field-help">Field moduulin ohjesivulta</a>.

en: Default SQL storage
fi: Oletus SQL tallennus

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fi: Tallentaa kentät lokaaliin SQL tietokantaan käyttäen kenttäkohtaisia tauluja.

en: Field SQL storage
fi: Kenttien SQL tallennus

en: Stores field data in an SQL database.
fi: Tallentaa kenttien tiedon SQL tietokantaan.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: List moduuli määrittelee useita eri kenttätyyppejä arvojen tallentamiseksi listan muodossa, näitä käytetään Field moduulin kanssa. Useimmiten nämä arvot syötetään valintalistan, valintaruutujen tai radionappien kautta. Lisätietoa kentistä saat Drupal käsikirjan <a href="@field-help">Field moduulin</a> ohjesivulta.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fi: Kenttä tallentaa yksinkertaiset päällä/pois tai kyllä/ei vaihtoehdot.

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fi: Valintaruudut/radionapit-vimpain näyttää valintaruudut ainoastaan jos <em>arvojen määrä</em>-asetus on suurempi kuin 1 tälle kentälle, muussa tapauksessa se näyttää radionapit.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fi: Etiketeissä sallitut HTML-merkit: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fi: Kentän arvo määrittyy funktion %function avulla eikä sitä voi muuttaa.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fi: Sallitut arvot: kaikkien arvojen on oltava numeerisia tai desimaaleja.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fi: Sallitut arvot: kaikkien avainten on oltava merkkijonoja, enimmäispituus 255 merkkiä.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fi: Lista sallituista arvoista: avainten on oltava muuttujia.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fi: Määrittää listatyypit. Käytetään yhdessä Options kanssa luotaessa valintalistoja.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Number moduuli määrittelee useita eri numeerisia kenttätyyppejä Field moduulille. Numerot voivat olla muuttujien, desimaalien tai kelluvien lukujen muodossa ja niiden esitystapa on muokattavissa. Numeeriset kentät voidaan rajoittaa esittämään esisyötettyjä arvoja tai arvoja tietyltä alueelta. Lisäohjeita kentistä saat <a href="@field-help">Field moduulin ohjesivulta</a>.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kokonaislukuna.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kiinteässä desimaalimuodossa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan reaalilukuna.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fi: Syötä pienin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa pienintä arvoa.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fi: Syötä suurin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa suurinta arvoa.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fi: Vain numerot ja desimaalierotin ovat sallittuja kentässä %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Options moduuli määrittelee valintaruudun, valintalistan ja muita syöttöwidgettejä Fields moduulille. Lisätietoa kentistä saat <a href="@field-help">Drupal käsikirjasta</a>.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Text moduuli määrittelee erityyppisiä tekstikenttiä Field moduulille. Tekstikenttä voi sisältää puhdasta tekstiä tai vaihtoehtoisesti voit käyttä Drupalin <a href='@filter-help'>tekstisuodattimia</a> suodattaaksesi HTML koodia. Tekstin syöttökentät voivat olla joko yhden rivin (tekstikenttä) tai useamman rivin (tekstialue) kokoisia. Mikäli haluat suurempaa hallittavuutta syötteiltä, voit valita valintaruudut, alasvetovalikon tai radionapit. Jos haluat, kentän arvo voidaan varmentaa ennen hyväksymistä, tämän avulla se voidaan rajoittaa haluttuihin arvoihin. Lisätietoa ja ohjeita kentistä saat <a href='@field-help'>Field moduulin ohjesivulta</a>.

en: This field stores varchar text in the database.
fi: Kenttä tallentaa alphanumeerista tietoa tietokantaan.

en: Long text
fi: Pitkä teksti

en: This field stores long text in the database.
fi: Kenttä tallentaa tietokantaan "long text" muodossa

en: Long text and summary
fi: Pitkä teksti ja yhteenveto

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fi: Kenttä tallentaa tietoa tietokantaan "long text" muodossa sekä vaihtoehtoisen yhteenveto-tekstin.

en: Filtered text (user selects text format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee tekstin muodon)

en: Summary input
fi: Yhteenveto

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fi: Tämä sallii kirjoittajien syöttää yhteenveto joka näytetään trimmatun tekstin sijaan käytettäessä "Yhteenveto tai trimmattu" esitystapaa.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fi: %name: tekstin enimmäispituus %max merkkiä.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fi: %name: yhteenvedon enimmäispituus %max merkkiä.

en: Summary or trimmed
fi: Yhteenveto tai trimmattu

en: Text area with a summary
fi: Tekstialue yhteenvedolla

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi kokonaistekstin trimmattua arvoa yhteenvetona.

en: Hide summary
fi: Piilota yhteenveto

en: Edit summary
fi: Muokkaa yhteenvetoa

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fi: Kenttä %field (%field_name) vaatii toimiakseen %widget_moduulin tarjoaman widgetin %widget_type

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fi: Käytöstäpoistettuja kenttiä ei näytetä jos niitä luovat moduulit eivät ole käytössä. Seuraavat kentät eivät ole käytettävissä: !list

en: Edit field settings.
fi: Muokkaa kentän asetuksia.

en: Change widget type.
fi: Muuta widgetin tyyppiä.

en: Edit instance settings.
fi: Muokkaa instanssin asetuksia.

en: Delete instance.
fi: Poista instanssi.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voitu lisätä koska se on lukittu.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fi: Kentän %label luominen epäonnistui: @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Kenttiä ei ole vielä lisättyinä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">kenttien ylläpitosivulla</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kenttään %field kaikkialla, missä sitä käytetään. Asetukset vaikuttavat sen tallennustapaan tietokannassa, eikä niitä voi muuttaa sen jälkeen kun kenttään on tallennettu tietoa.

en: %field has no field settings.
fi: Kentällä %field ei ole asetuksia.

en: Updated field %label field settings.
fi: Päivitettiin kentän %label asetukset.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fi: Kentän %label päivitys epäonnistui: %message.

en: Change widget
fi: Muuta widgettiä

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fi: Minkä tyyppisen lomake-elementin haluat näyttää käyttäjille luotaessa tämäntyyppistä kenttää sisältötyypissä %type.

en: Changed the widget for field %label.
fi: Muutettiin widgetti kentälle %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fi: Widgetin muuttaminen kentälle %label epäonnistui.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fi: Kenttä %field on poistettu sisältötyypistä %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
fi: Kentän %field poistaminen sisältötyypistä %type epäonnistui.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field vain kun sitä käytetään sisältötyypissä %type.

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field kaikkialla missä sitä käytetään. Koska kentässä on jo tallennettua tietoa, osaa asetuksista ei voida enää muuttaa.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fi: Nämä asetukset pätevät kenttään %field kaikkialla missä sitä käytetään.

en: %field field settings
fi: Kentän %field asetukset

en: The default value for this field, used when creating new content.
fi: Kentän oletusarvo luotaessa uutta sisältöä.

en: Saved %label configuration.
fi: Tallennettu %label asetukset.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fi: Lista näyttää kaikki käytössäolevat kentät viittauksien helpottamiseksi.

en: Save and add fields
fi: Tallenna ja lisää kenttiä

en: Field list
fi: Kenttälista

en: Manage display
fi: Ylläpidä näkymää

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa tiedoston ID:n kokonaislukuna.

en: Enable <em>Display</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Näytä</em>-kenttä

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fi: Tämä vaihtoehto antaa valita, näytetäänkö tiedosto vai ei sisältöä luettaessa.

en: Files displayed by default
fi: Tiedostot näytetään oletusarvoisesti

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fi: Tämä asetus on voimassa vain, jos Näytä-kenttä on otettu käyttöön.

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fi: Syötä arvo muotoa "512" (bittiä), "80 KB" (kilobittiä) tai "50 MB" (megabittiä) rajoittaaksesi sallittua kokoa. Jos jätät tämän tyhjäksi, tiedostojen koon rajoittamiseen käytetään ainoastaan PHP:n omia enimmäiskokoasetuksia (tämänhetkinen raja <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Kuvaus</em>-kenttä

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fi: Kuvauskenttään käyttäjä voi syöttää kuvauksen ladatusta tiedostosta.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fi: Vaihdon !name on sisällettävä sallittu arvo. Voit joko jättää kentän tyhjäksi tai syöttää merkkijonon esimerkiksi muodossa "512" (bittiä), "80 KB" (kilobittiä) tai "50 MB" (50 megabittiä).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fi: Sallittujen tiedostopäätteiden lista ei ole validi. Varmista ettet ole syöttänyt päätteen nimeä edeltäviä pisteitä ja olet erotellut päätteiden nimet pilkuilla tai välilyönneillä.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Table of files
fi: Tiedostotaulukko

en: Add a new file
fi: Lisää uusi tiedosto

en: Include file in display
fi: Sisällytä tiedosto näkymään

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fi: Kuvausta voidaan käyttää tiedostolinkin etikettinä.

en: Files must be less than !size.
fi: Tiedostokoon on oltava pienempi kuin !size.

en: Allowed file types: !extensions.
fi: Sallitut tiedostotyypit: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fi: Kuvien koon on oltava tarkalleen !size pikseliä.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fi: Kuvien koon on oltava välillä !min ja !max pikseliä.

en: Images must be larger than !min pixels.
fi: Kuvien on oltava suurempia kuin !min pikseliä.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fi: Kuvien koon on oltava pienempi kuin !max pikseliä.

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
fi: File moduuli määrittelee <em>Tiedosto</em> kenttätyypin Field moduulille, kenttä mahdollistaa tiedostojen lataamisen ja liittämisen sisältöön (lisätietoja kentistä saat <a href="@field">Field moduulin ohjesivulta</a>). Lisätietoa File moduulista saat <a href="@file">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Attaching files to content
fi: Tiedostojen liittäminen sisältöön

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
fi: File moduuli sallii käyttäjien liittää tiedostoja (kuten PDF-tiedostot, excel-dokumentit jne) sisältöön kun <em>tiedosto</em> kenttä on lisättynä sisältötyyppiin <a href="@fieldui-help">Field UI moduulin</a> avulla. Voit lisätä kenttääsi validointeja kuten suurin sallittu tiedostokoko sekä sallitut tiedostopäätteet.

en: Managing attachment display
fi: Liitteiden esitystavan ylläpito

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
fi: Kun liität tiedoston sisältöön voit määritellä, <em>listataanko</em> sitä vaiko ei. Listatut tiedostot näytetään automaattisesi sisältösi yhteydessä; listaamattomat tiedostot voidaan liittää sisältöön mutta niitä ei listata sisällön yhteydessä.

en: Managing file locations
fi: Tiedostojen sijaintien ylläpito

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
fi: Kun luot tiedostokentän, voit määritellä kansion johon ladatut tiedostot tallennetaan. Kansio voi olla joko <em>yksityinen</em> tai <em>julkinen</em> tiedostokansio. Julkisessa kansiossa oleviin tiedostoihin pääsee käsiksi suoraan www-palvelimen kautta; kun julkiset tiedostot listataan, käytetään suoria linkkejä kyseisiin tiedostoihin ja kuka tahansa joka tietää osoitteen voi ladata tiedoston. Yksityisessä kansiossa sijaitsevat tiedostot eivät ole saatavilla suoraan www-palvelimen kautta vaan kun tiedostot listataan, linkkeinä näytetää Drupalin kutsupolkuja. Tämä kasvattaa palvelimen kuormaa ja latausaikoja koska Drupalin on käynnistyttyvä ja selvitettävä polku jokaiselle tiedostolataukselle. Vastaavasti yksityisten tiedostojen käytöllä voidaan rajata niiden pääsyoikeuksia.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fi: Tapahtui selvittämätön virhe. Kaavakkeen käyttö on vanhentunut. Lataa sivu uudelleen ja lähetä kaavake uudemman kerran.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fi: Kentässä !name viitattua tiedostoa ei löytynyt.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen kentästä !name epäonnistui.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fi: Latauskansiota %directory tiedostokentälle !name ei voida luoda tai sitä ei ole olemassa. Ladatun tiedoston tallentaminen kansioon epäonnistui ja lataus peruttiin.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
fi: Palvelimesi ei tue latauksen tilan näyttämistä. Latauksen tilan näyttäminen vaatii Apache-palvelimen mod_php:llä.

en: All roles may use this format
fi: Kaikki roolit saavat käyttää tätä muotoa

en: The text format ordering has been saved.
fi: Tekstimuotojen tärkeysjärjestys on tallennettu.

en: Add text format
fi: Lisää tekstimuoto

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fi: Kaikki roolit syöttömuotoa varten on aktivoitava eikä niitä voi muuttaa.

en: Filter processing order
fi: Suodattimien prosessointijärjestys

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fi: Tekstimuodon nimen on oltava yksilöllinen. Muoto nimellä %name on jo olemassa.

en: Added text format %format.
fi: Lisättiin tekstimuoto %format.

en: The text format %format has been updated.
fi: Tekstimuoto %format on päivitetty.

en: Text formats
fi: Tekstimuodot

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fi: Filter-moduuli sallii ylläpitäjien määritellä tekstimuotoja. Tekstimuodot määrittelevät sisällössä ja kommenteissa sallitut HTML-tagit, koodit ja muut merkit. Tämän takia tekstimuodot ovat olennaisen tärkeitä suojauduttaessa haitalliselta sisällöltä. Lisätietoa suodattimista saat <a href="@filter">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Applying filters to text
fi: Suodattimien käyttö tekstissä

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
fi: Jokainen syöttömuoto käyttää suodattimia tekstin tulostamiseen ja suurin osa sisältötyypeistä käyttää useampaa eri suodatinta tekstiin ennaltamäärätyssä järjestyksessä. Jokainen suodatin on suunniteltu tiettyyn tarkoitukseen, ja ne joko lisäävät, poistavat tai muuntavat käyttäjän syöttämän sisällön elementtejä ennen sen esittämistä sivustolla. Yksi suodatin voi poistaa kiellettyjä HTML-merkintöjä kun taas toinen lisää HTML:ää tehdäkseen osoitteista klikattavia linkkejä.

en: Defining text formats
fi: Tekstimuotojen määritteleminen

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fi: Järjestelmä sisältää oletuksena yhden syöttömuodon: <em>Puhdas teksti</em> (joka poistaa kaikki HTML-merkinnät). Asennusprofiilisi saattaa luoda muitakin syöttömuotoja kun asennat Drupalin ja voit myös ylläpitäjän ominaisuudessa lisätä uusia syöttömuotoja manuaalisesti <a href="@text-formats">Syöttömuodot</a> sivulla.

en: Choosing a text format
fi: Tekstimuodon valinta

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
fi: Syöttömuoto sisältää suodattimia jotka muuttavat käyttäjän syöttämää tietoa esimerkiksi poistamalla vahingollista HTML:ää tai tehden osoitteista klikattavia linkkejä. Suodattimet suoritetaan aina painoarvon mukaisessa järjestyksessä (painavimma ensiksi, kevyimmät viimeiseksi) ja järjestys on tärkeää koska yksi suodatin voi estää toista hoitamasta tehtäväänsä. Esimerkkinä kun osoitteet muutetaan klikattaviksi linkeiksi ennenkuin kielletyt HTML tagit poistetaan, tämä saattaa poistaa kaikki linkit. Kun tämä tapahtuu voi olla tarpeen muuttaa suodatinten järjestystä.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fi: Varoitus: Tällä käyttöoikeudella voi olla tietoturvaan vaikuttavia vaikutuksia tekstimuodon asetuksista riippuen.

en: Use the !text_format text format
fi: Käytä tekstimuotoa !text_format

en: More information about text formats
fi: Lisää tietoa tekstimuodoista

en: Limit allowed HTML tags
fi: Rajoita sallittuja HTML-merkkejä

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fi: Muuta rivinvaihdot HTML-tageiksi (l. <code>&lt;br&gt;</code> ja <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fi: Muuta osoitteet linkeiksi

en: Correct faulty and chopped off HTML
fi: Korjaa rikkinäinen HTML

en: Display any HTML as plain text
fi: Näytä HTML selkokielisenä tekstinä

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fi: Sallitut HTML tagit. JavaScript tapahtumamuuttujat, JavaScript osoitteet ja CSS siistitään aina.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fi: Näytä yksinkertaista HTML:ää pidemmissä suodatinohjeissa.

en: Add rel="nofollow" to all links
fi: Lisää kaikkiin linkkeihin rel="nofollow"

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fi: Sivusto sallii HTML sisällön. Kaikkien HTML tagien opiskelu voi vaikuttaa turhalta joten voit opetella niistä vain yksinkertaisimmat. Tämä taulukko tarjoaa esimerkkejä jokaisesta sivustolla sallitusta HTML tagista.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fi: Lisätietoa saat W3C:n <a href="@html-specifications">HTML-määrittelystä</a> tai hakemalla suosikkihakukoneellasi muita sivustoja, jotka kertovat HTML:stä.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fi: Suurin osa erikoismerkeistä voidaan syöttää suoraan ilman ongelmia.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fi: Jos törmäät ongelmiin, kokeile HTML-merkkikoodeja. Yleinen esimerkki on merkkikoodi &amp;amp; merkille &amp;. Täydellisen listan merkkikoodeista löydät HTML:n <a href="@html-entities">merkkikoodit-sivulta</a>. Joitain käytettävissä olevia merkkejä ovat:

en: No HTML tags allowed.
fi: HTML-merkit ovat kiellettyjä.

en: Filters content in preparation for display.
fi: Suodattaa sisällön esikatselutilassa.

en: By !author @time ago
fi: Käyttäjä !author @time sitten

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
fi: Foorumi %term ja kaikki sen alafoorumit on poistettu.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fi: Kuinka monta vastausta keskusteluaiheessa on oltava jotta se tulkitaan "kuumaksi".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
fi: Foorumeiden säiliöitä ei ole määritettyinä. <a href="@container">Lisää säiliö</a> tai <a href="@forum">Lisää foorumi</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
fi: forum: poistettiin %term ja kaikki sen alafoorumit.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
fi: Forum moduuli sallii sinun luoda ketjutetun keskustelualueen jossa on vastaavat toiminnot kuin muissakin viestijärjestelmissä. Foorumit ovat käytännöllisiä koska ne sallivat yhteisön jäsenten keskustella aiheista samalla varmistaen että keskustelut arkistoidaan myöhempää viittausta varten. Foorumissa käyttäjien lähettämät tekstit lajitellaan hierarkisesti mikä mahdollistaa keskustelujen luokittelun ja ryhmittelyn. Foorumin hierarkia koostuu seuraavista:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
fi: Vaihtoehtoiset säiliöt (esimerkiksi <em>Tuki</em>) jotka voivat pitää sisällään:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
fi: Foorumit (kuten, <em>Drupalin asennus</em>) jotka voivat pitää sisällään:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
fi: Käyttäjien lähettämät keskusteluaiheet (esimerkiksi <em>Drupal 6 multisite asennuksen aloittaminen</em>) jotka aloittavat keskusteluita ja jotka ovat alkamispisteitä:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
fi: Käyttäjien lähettämät kommentit ketjutetussa muodossa (esimerkiksi <em>Sinulla on nämä vaihtoehdot...</em>).

en: Setting up forum structure
fi: Foorumin rakenteen asettaminen

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
fi: Käy <a href="@forums">Forumien hallintasivulla</a> asettaaksesi säiliöitä ja foorumeita jotka voivat sisältää keskusteluaiheitasi.

en: Starting a discussion
fi: Keskustelun aloitus

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
fi: Linkki <a href="@create-topic">Lisää uusi keskusteluaihe</a> linkki <a href="@content-add">lisää uutta sisältöä</a> sivulla luo ensimmäisen postituksen uuteen keskusteluun tai ketjuun.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
fi: Forum moduulin käyttöönotto tarjoaa navigointivalikkoon oletuslinkin joka osoittaa <a href="@forums">Forumit sivulle</a>.

en: Moving forum topics
fi: Foorumin otsikoiden siirtäminen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fi: Foorumin aihe ja kaikki sen sisältämät kommentit voidaan siirtää foorumeiden välillä valitsemalla eri foorumi keskusteluaihetta muokattaessa. Kun siirrät foorumin eri foorumiin, <em>Jätä varjokopio</em> linkki luo linkin alkuperäisestä foorumista uuteen.

en: Locking and disabling comments
fi: Kommenttien lukitseminen ja käytöstä poistaminen

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fi: Valitsemalla <em>Suljettu</em> tilan <em>Kommenttiasetusten</em> alla estät kommenttien lisäämisen viestiketjuun. Jos valitset <em>Piilotettu</em> tilan <em>Kommentointiasetusten</em> alla muokatessasi foorumin otsikkoa, saat piilotettua kaikki olemassaolevat kommentit ja estettyä uusien kommenttien lisäämisen.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fi: Foorumit sisältävät aiheita. Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: Use containers to group related forums.
fi: Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: A forum holds related forum topics.
fi: Foorumi sisältää listan liittyvistä foorumin otsikoista.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
fi: Säädä foorumeidesi keskusteluaiheiden esitystapaa. Järjestele foorumeita <a href="@forum-structure">foorumin rakenteiden hallintasivulla</a>.

en: Add new @node_type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> kirjoittaaksesi foorumiin.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fi: %forum on foorumisäiliö eikä yksittäinen foorumi. Valitse sen sijaan yksi allaolevista foorumeista.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fi: <em>Foorumin keskusteluaihe</em> aloittaa keskusteluketjun foorumin sisällä.

en: Control forum hierarchy settings.
fi: Foorumin hierarkian ylläpito

en: Forum navigation vocabulary
fi: Foorumin navigointiin käytettävä sanasto

en: Provides discussion forums.
fi: Tarjoaa keskustelufoorumeita.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fi: Uutta sivustoa käyttöönotettaessa kannattaa yleensä tehdä seuraavat toimet:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
fi: <strong>Aloita sisällön syöttö</strong> Vasta viimeisenä vaiheena kannattaa <a href="@content">lisätä sisältö</a> sivustoon.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fi: Ohjeita löytyy seuraavasta luettelosta ja englannin kielisestä <a href=" @handbook">Drupal-käsikirjasta</a>. Voit myös kysyä neuvoa <a href=" @forum">Drupal-foorumilla</a> tai käyttää muita tarjolla olevia <a href=" @support">tukivaihtoehtoja</a>.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
fi: Help moduuli tarjoaa <a href=" @help-page">Apu-referenssisivut</a> ja kontekstista riippuvaisen avun kun käytät ja konfiguroit sivustosi moduuleita. Se on lähtökohta myös <a href=" @handbook">Drupal-käsikirjoille</a>. Käsikirjat sisältävät ajantasaisempaa ja laajempaa tietoa ja niihin voi liittyä käyttäjien lisäämiä kommentteja. Ne toimivat myös referenssinä kaikkea Drupalin dokumentaatiota varten. Lisätietoa Help moduulista löydät <a href=" @help">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Providing a help reference
fi: Aputekstiin viittaaminen

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
fi: Help moduuli tarjoaa apua eri moduuleiden käyttämiseen a href="@help">"Help reference" sivulla</a>

en: Providing context-sensitive help
fi: Konteksti-riippuvaisen avun tarjoaminen

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
fi: Help moduuli näyttää kontekstista riippuvaista apua ja ohjeita eri sivuille.

en: Edit %name style
fi: Muokkaa tyyliä %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
fi: Kuvatyyli on tällä hetkellä jonkin moduulin määrittelemä. Klikkaa "Ohita oletusasetukset" -nappia muuttaaksesi tätä kuvatyyliä.

en: Image style name
fi: Kuvan tyylin nimi

en: This image style is being provided by %module module and may not be renamed.
fi: Tämä kuvatyyli tulee moduulista %module eikä sitä voi nimetä uudelleen.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fi: Nimeä käytetään luotujen kuvien osoitteissa. Käytä nimissä ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä, väliviivoja (-) ja alaviivoja (_).

en: Select a new effect
fi: Valitse uusi efekti

en: Override defaults
fi: Ohita oletusasetukset

en: Update style
fi: Päivitä tyyli

en: Select an effect to add.
fi: Valitse lisättävä efekti.

en: The image effect was successfully applied.
fi: Kuvan efekti otettu onnistuneesti käyttöön.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
fi: Tyyli %style on ohitettu joten voit muuttaa sen asetuksia.

en: Style name
fi: Tyylin nimi

en: Create new style
fi: Luo uusi tyyli

en: Style %name was created.
fi: Tyyli nimellä %name on luotu.

en: The image style name %name is already in use.
fi: Kuvatyyli nimellä %name on jo käytössä.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fi: Käytä tyylien nimissä ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä, väliviivoja (-) ja alaviivoja (_).

en: No replacement, just delete
fi: Ei korvausta, ainoastaan poisto

en: Replacement style
fi: Korvaava tyyli

en: Optionally select a style before deleting %style
fi: Vaihtoehtoisesti valitse tyyli ennenkuin poistat tyylin %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fi: Jos tyyli on käytössä sivustollasi, voit valita toisen tyylin korvaamaan sitä. Kaikki kuvat jotka on luotu tätä tyyliä varten poistetaan pysyvästi.

en: Style %name was deleted.
fi: Tyylie %style on poistettu.

en: Revert the %style style?
fi: Palauta tyyli %style ?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fi: Tyylin palauttaminen poistaa kaiken kustomoinnin ja palauttaa käyttöön moduulin @module tarjoamat oletusasetukset.

en: Edit %label effect
fi: Muokkaa efektiä %label

en: Add %label effect
fi: Lisää efekti %label

en: Update effect
fi: Päivitä efektiä

en: Add effect
fi: Lisää efekti

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fi: Oletko varma että haluat poistaa efektin @effect tyylistä %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fi: Kuvan efekti %name on poistettu.

en: !name must be an integer.
fi: Arvon !name pitää olla kokonaisluku.

en: !name must be a positive integer.
fi: Arvon !name pitää olla positiivinen kokonaisluku.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fi: !name on oltava värikoodi heksadesimaalimuodossa.

en: Width and height can not both be blank.
fi: Määrittele joko korkeus tai leveys tai molemmat.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fi: Leikkauksen jälkeen kuvasta säilytettävä osa.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fi: Kuvan läpinäkyvien alueiden kohdalla käytettävä taustaväri. Käytä web-tyylisiä heksavärejä (#FFFFFF valkoiselle, #000000 mustalle). Jätä tyhjäksi jos haluat säilyttää näytettävien kuvien läpinäkyvyyden.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fi: Tyylejä ei ole määritettynä. <a href="!url">Lisää tyyli</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fi: Tälle tyylille ei vielä ole määritettynä efektejä. Lisää efekti valitsemalla vaihtoehto allaolevasta listasta.

en: view actual size
fi: näytä todellinen koko

en: Sample original image
fi: Alkuperäisen kuvan kuvakaappaus

en: Sample modified image
fi: Muokatun kuvan kuvakaappaus

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fi: Kuvien koon muuttaminen tekee kuvista ennaltamäärätyn kokoisia. Tämä voi aiheuttaa kuvien venymistä.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fi: Skaalaus säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen. Jos vain yksi ulottuvuus on määritettynä, järjestelmä laskee toisen ulottuvuuden automaattisesti.

en: Scale and crop
fi: Skaalaa ja leikkaa

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fi: Skaala ja leikkaa toiminto säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen leikkaamalla pois alkuperäisen kuvasuhteen ylittävän osuuden kuvasta. Tämä on käytännöllistä kun halutaan luoda täsmälleen neliön muotoisia pikakuvakkeita venyttämättä itse kuvaa.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
fi: Leikkaaminen poistaa osia kuvasta ja tuottaa uuden kuvan halutuilla mittasuhteilla.

en: Desaturate
fi: Poista kyllästys

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fi: "Poista kyllästys" toiminto muuttaa kuvan mustavalkoiseksi.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fi: Kuvan kierittäminen voi vaikuttaa niin että kuvan mitat kasvavat täyttämään sille määritetyn alueen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvakoon muuttaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan skaalaaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus aalaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)ja sk

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kyllästyksen poisto työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa kuvan ID:n kokonaislukuna tietokantaan.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, sen sijasta näytetään tämä kuva.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fi: Suurin sallittu kuvan koko ilmaistuna LEVEYSxKORKEUS (esimerkiksi 640x480). Jätä tyhjäksi jos et halua rajoittaa kuvan kokoa. Jos ladattu kuva on suurempi kuin määritellyt raja-arvot, sn koko muutetaan raja-arvoja vastaavaksi. Kuvien koon muuttamisen seurauksena ladattujen kuvien <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> menetetään.

en: Minimum image resolution
fi: Kuvan pienin resoluutio

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fi: Pienin sallittu kuvan koko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esimerkiksi 640x480). Jätä tyhjäksi jos et halua rajoittaa kuvien kokoa. Kuva hylätään mikäli se on pienempi kuin määritetty koko.

en: Enable <em>Alt</em> field
fi: Ota käyttöön <em>alt</em>-kenttä

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fi: Voit määritellä alt muuttujan hakukoneiden käytettäväksi. Sitä käytetään myös ruudunlukijoissa sekä tilanteissa joissa kuvan lataaminen epäonnistui.

en: Enable <em>Title</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Otsikko</em>-kenttä

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Height and width values must be numeric.
fi: Korkeuden ja leveyden on oltava numeerisia.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
fi: Sekä leveys että korkeus on määritettävä kentässä !name.

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
fi: Image moduuli mahdollistaa kuvien manipuloinnin sivustollasi. Se tarjoaa asetukset <em>Image toolkitin</em> käyttöä varten jota voidaan käyttää kuvien koon muuttamiseen tai skaalamiseen jne. Se myös tarjoaa <em>Kuva</em> kentän jonka avulla voit liittää kuvia sisältöösi. Lisätietoa Image moduulista saat <a href=" @image ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Manipulating images
fi: Kuvien manipulointi

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
fi: Image moduulin avulla voit skaalata, cropata, muuttaa kuvien kokoa, kierittää ja desaturoida kuvia vaikuttamatta alkuperäiseen kuvaan käyttäen <a href=" @image">kuvatyylejä</a>. Kun lisäät kuvatyylin, moduuli automaattisesti virkistää kaikki olemassaolevat kuvat. Jokaisella kuvatyylillä on oltava nimi jota käytetään luotujen kuvien URLissa. On olemassa kaksi vaihtoehtoista lähestymistapaa kuvatyylien nimeämiseksi (riippuen tavasta jolla kuvatyyliä käytetään):

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
fi: Perustuen sen esityspaikkaan: esimerkiksi <em>profiilikuva</em>.

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
fi: Ulkoasun esittäminen: esimerkiksi <em>neliö 85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
fi: Kuvien liittäminen sisältöön kenttinä

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
fi: Image moduuli mahdollistaa myöskin kuvien liittämisen kenttinä sisältöön. Lisätäksesi kuvakenttä <a href=" @content -type">sisältötyyppiisi</a>, mene sisältötyypin <em>hallitse kenttiä</em> välilehdelle ja lisää uusi kenttä tyyppiä <em>Kuva</em>. Kuvien liittäminen sisältöön tällä tavalla mahdollistaa kuvien tyylien käytön ja ylläpidon sekä mahdollistaa myös joustavuuden teemauksessa.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fi: Kuvatyylit yleensä tarjoavat pikkukuvien kokoisia kuvia skaalamalla ja kroppaamalla kuvia mutta ne voivat myös lisätä lukuisia kuvaefektejä kuviin ennen esitystä. Kun kuvaa näytetään kuvatyylillä, uusi tiedosto lisätään ja alkuperäinen kuva jätetään muuttumattomaksi.

en: Administer image styles
fi: Ylläpidä kuvien tyylejä

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fi: Muokkaa ja luo tyylejä luotaessa kuvien muunnoksia kuten thumbnaileja.

en: No defined styles
fi: Ei määriteltyjä tyylejä

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fi: Kuvanluonti käynnissä. Yritä uudelleen hetken kuluttua.

en: Error generating image.
fi: Virhe kuvan luonnissa.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fi: Muokatun kuvan lataaminen osoitteesta %path epäonnistui.

en: Failed to create style directory: %directory
fi: Tyylikansion %directory luonti epäonnistui

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fi: Välimuistitettu kuva %destination on jo olemassa. Sinulla voi olla ongelma uudelleenkirjoitussääntöjesi kanssa.

en: Generate image style
fi: Luo kuvatyyli

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fi: Aseta tyylit joita voidaan käyttää kuvien koon ja muotoilun asetuksissa.

en: List the current image styles on the site.
fi: Listaa sivustolla tällä hetkellä olevat kuvatyylit.

en: Add style
fi: Lisää tyyli

en: Add a new image style.
fi: Lisää uusi kuvatyyli.

en: Configure an image style.
fi: Muokkaa kuvatyylin asetuksia.

en: Delete an image style.
fi: Poista kuvatyyli.

en: Revert style
fi: Palauta kuvatyyli

en: Revert an image style.
fi: Palauta kuvatyyli aiempiin asetuksiin.

en: Edit image effect
fi: Muokkaa kuvan efektejä

en: Delete image effect
fi: Poista kuvan efekti

en: Add image effect
fi: Lisää kuvan efekti

en: Add a new effect to a style.
fi: Lisää tyyliin uuden efektin.

en: Provides image manipulation tools.
fi: Tarjoaa kuvanmuokkaustyökalut.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
fi: Käytä<em>oletuskieltä</em> allaolevassa osiossa jos haluamaasi kieltä ei löydy listalta.

en: Path prefix language code
fi: Kielikoodi polun etuliitteessä

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
fi: Kielikoodi tai kustomoitu teksti käytettäväksi polun etuliitteenä kielentunnistuksessa jos <em>Kielenvalinta-asetuksesi</em> määrittelevät että järjestelmä käyttää polun etuliitettä kielentunnistukseen. Oletuskielelle tämän kentän voi jättää tyhjäksi. <strong>Asetuksen muuttaminen voi rikkoa olemassaolevia verkko-osoitteita joten varovaisuutta suositellaan tuotantoympäristössä käytettäessä.</strong>Esimerkki: Jos määrittelet polun etuliitteeksi "deutch" saksan kieltä varten, saksankieliset sivut löytyvät osoitteista kuten "example.com/deutsch/contact".

en: Detection method
fi: Tunnistustapa

en: Part of the URL that determines language
fi: Kielen määrittelevä URLin osa

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
fi: <em>Polun etuliite</em>: Verkko-osoitteet kuten http://example.com/de/contact asettavat kieleksi saksan (de). <em>Domain etuliitteet</em> kuten http://de.example.com/contact asettavat kieleksi saksan. <strong>Huom: Asetusten muuttaminen voi rikkoa olemassaolevia osoitteita joten noudata varovaisuutta tuotantoympäristössä työskennellessäsi.</strong>

en: Request/session parameter
fi: Pyyntö/sessio parametri

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fi: Kielen määrittelemiseen käytetyn kutsu/sessio muuttujan parametri.

en: Filter translatable strings
fi: Suodata käännettävät merkkijonot

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa globaaleihin oletusasetuksiin päivämäärämuodot kielelle %language?

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
fi: Alustus poistaa kaikki päivämäärämuotojen lokalisoinnit tälle kielelle. Toimintoa ei voi peruuttaa.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fi: Locale moduuli mahdollistaa sivustosi esittämisen muilla kielillä kuin oletuskielellä englanti, se mahdollistaa myös monikielisyyden. Locale moduuli toimii ylläpitämällä tietokantaa käännöksistä ja tarkastelemalla tekstiä joka kerta kun sitä esitetään. Jos näytettävästä tekstistä on olemassa käännös, käännös esitetään alkuperäisen tekstin sijaan. Jos käännöstä ei ole olemassa, esitettävä merkkijono tallennetaan odottamaan käännöstä. Lisätietoa Locale moduulista saat <a href=" @locale">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Translating interface text
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
fi: Seuraavat lähteet voivat tarjota Drupalin käyttöliittymän käännöksiä:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
fi: Kääntäminen sivustosi sisällä käyttäen Locale moduulin sisäänrakennettua <a href='@translate'>käännös-käyttöliittymää</a>

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
fi: Tiedostojen lataus olemassaolevien käännösten joukosta, tunnetaan käännöspaketin nimellä. Käännöspaketti mahdollistaa Drupalin esittämisen halutulla kielellä ja sisältää tiedostoja Gettext Portable Object (<em>.po</em>) muodossa. Vaikka kaikkia kieliä ei olekaan saatavilla kaikille Drupal-versioille, käännöspaketteja monille kielille on kuitenkin saatavilla <a href="@translations">Drupalin käännössivulta</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fi: Jos käännöspaketti ei vastaa tarpeitasi, voit muokata sen sisältämiä Gettext Portable Object (<em>.po</em>) tiedostoja tai luoda uusia <em>.po</em> tiedostoja ulkopuolisen Gettext käännösohjelman avulla. Locale moduulin <a href=" @import">lataus</a> toiminto mahdollistaa muokatun tai uuden <em>.po</em> tiedoston sisältämien käännösmerkkijonojen lataamisen manuaalisesti järjestelmään. Locale moduulin <a href=" @export">järjestelmästä lataus</a> toiminto luo tiedoston käyttäen pohjana sivustosi käännettyjä merkkijonoja joita voit joko jakaa toisten kanssa tai muokata ulkopuolisella Gettext käännöstyökalulla.

en: Configuring a multilingual site
fi: Monikielisen sivuston asetukset

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
fi: Kielivalintamekanismi mahdollistaa että sivustosi voi automaattisesti vaihtaa käyttöliittymän kielen domainin tai polun perusteella. Käyttäjät voivat myös vaihtoehtoisesti valita oletuskielensä <em>Profiilisivullaan</em>. Voit myöskin säätää sivustosi kunnioittamaan selaimen oletuskieltä. Sivuston sisältöä on mahdollista kääntää käyttäen <a href=" @content -help">Content translation moduulia</a>.

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
fi: Jos sinulla on useampi kuin yksi kieli aktivoituna, voit kääntää käyttöliittymän merkkijonoja ja rekisteröityneet käyttäjät voivat valita oman oletuskielensä sekä asettaa kielen luomalleen sisällölle. <a href="@translations">Lataa käännöksiä</a> Drupal.orgista.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fi: Lisää kieli sivustollesi. Jos haluamaasi kieltä ei ole saatavilla <em>Kielen nimi</em> vetovalikossa, klikkaa <em>Kustomoitu kieli</em> valintaa ja syötä kielikoodi sekä muut tiedot manuaalisesti. Kun syötät kielen tietoja manuaalisesti, varmista että syötät standardoidun kielikoodin koska selaimet saattavat käyttää tätä kielikoodia määritelläkseen esityskielen.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fi: Määrittele kieli kutsu/sessio parametrista. Esimerkki: "http://example.com?language=de" asettaa kieleksi "saksa" pohjautuen "de" määreeseen "language" parametrissa.

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fi: Katso <a href="@languages">Kielien hallintasivulta</a> lisätietoa kielituen lisäämisestä lisäkielille.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fi: Tämä sivu lataa järjestelmään GEttext Portable Object (<em>.po</em>) tiedoston sisältämät käännösmerkkijonot. Käännökset tulevat normaalisti osana käännöspakettia (jokainen käännöspaketti voi sisältää useampia <em>.po</em> tiedostoja) mutta käännöstiedostojen manuaalinen lataaminen voi olla tarpeen esimerkiksi tilanteessa kun olet muokannut käännöstä ulkopuolisella Gettext käännöstyökalulla. Yksittäisen <em>.po</em> tiedoston lataaminen voi olla pitkällinen prosessi.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fi: Tämä sivu sisältää käännöstyökalun jonka avulla voit etsiä käännettyjä ja kääntämättömiä merkkijonoja, työkalua käytetään luotaessa tai muokattaessa käännöksiä. (Huom: Käännöstoimissa joihin liittyy useampia merkkijonoja on usein helpompi <a href=" @export">siirtää</a> merkkijonot järjestelmän ulkopuolelle tiedostoon kääntämistä varten). Hakuja on mahdollista rajata tietyssä tekstiryhmässä tietyllä kielellä oleviin merkkijonoihin.

en: Administer languages
fi: Ylläpidä kieliä

en: Translate interface texts
fi: Käännä käyttöliittymän tekstejä

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Sisällön kielentunnistustapojen järjestys. Jos sisältöä on olemassa tunnistetulle kielelle se näytetään.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Käyttöliittymän kielentunnistustapojen järjestys. Tämä käännös näytetään jos käyttöliittymästä on olemassa tunnistettu kieliversio.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fi: Määrittele kieli verkko-osoitteen perusteella (Polun etuliite tai domain).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fi: Määrittele kieli pyyntö / sessio parametristä.

en: Follow the user's language preference.
fi: Seuraa käyttäjän oletus-kielivalintaa.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fi: Määrittele kieli käyttäjän selaimen kieliasetusten perusteella.

en: Language switcher (@type)
fi: Kielen valitsin (@type)

en: Detection and selection
fi: Automaattinen asettaminen ja valitseminen

en: URL language detection configuration
fi: Osoitepohjaisen kielentunnistuksen asetukset

en: Session language detection configuration
fi: Sessiokohtaiset kielentunnistuksen asetukset

en: Localize
fi: Lokalisoi

en: Localize date formats
fi: Lokalisoi päivämäärämuodot

en: Reset date formats
fi: Alusta päivämäärämuodot

en: Reset localized date formats to global defaults
fi: Palauta lokalisoidut päivämäärämuodot globaaleihin asetuksiin

[ctx: Long month name]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: Long month name]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: Long month name]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: Long month name]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: Long month name]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: Long month name]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: Long month name]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: Long month name]
en: August
fi: elokuu

[ctx: Long month name]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: Long month name]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: Long month name]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: Long month name]
en: December
fi: joulukuu

en: add link
fi: lisää linkki

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fi: Valikkolinkkejä ei vielä ole määriteltyinä. <a href="@link">Lisää linkki</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fi: Linkin teksti valikossa käytettäväksi.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fi: Valikon linkin polku. Polku voi olla joko Drupalin sisäinen polku kuten %add-node tai ulkoinen osoite kuten %drupal. Syötä %front linkittääksesi etusivulle.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fi: Käytöstä poistettuja valikkolinkkejä ei näytetä missään valikossa.

en: Show as expanded
fi: Näytä laajennettuna

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fi: Mikäli valittuna, valikot joilla on alivalikoita esitetään aina laajennettuina.

en: Parent link
fi: Isäntälinkki

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Linkin ja sen alaelementtien maksimisyvyys. Jotkut valikkolinkit eivät välttämättä ole käytettävissä isäntinä jos niiden valitseminen ylittää tämän raja-arvon.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Valikossa painavammat linkit vajoavat alas ja kevyemmät näytetään lähempänä listan alkua.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valikkolinkin %item?

en: The menu link %title has been deleted.
fi: Valikon linkki %title on poistettu.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fi: Oletko varma että haluat alustaa linkin %item oletusarvoihinsa?

en: The menu link was reset to its default settings.
fi: Valikon linkki palautettiin oletusasetuksiinsa.

en: No Main links
fi: Ei päälinkkejä

en: Source for the Main links
fi: Päälinkkien lähde

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fi: Valitse mitä näytetään päälinkkeinä (tyypillisesti sivun yläreunassa)

en: No Secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Source for the Secondary links
fi: Toissijaisten linkkien lähde

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fi: Valitse toissijaisten linkkien lähde. Edistynyt vaihtoehto mahdollistaa saman lähteen käyttämisen sekä ensisijaisille   (%main) että toissijaisille linkeille. Jos lähdevalikossasi on kahdentasoista hierarkiaa, ylempi taso ilmaantuu päälinkkeihin ja alempi toissijaisiin linkkeihin.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fi: Poistettiin kustomoitu valikko %title ja kaikki sen valikkolinkit.

en: Deleted menu link %title.
fi: Poistettiin valikkolinkki %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fi[0]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on tällä hetkellä yksi linkki. Se poistetaan (järjestelmän määrittelemät linkit palautetaan oletusasetuksiinsa).
fi[1]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on tällä hetkellä @count linkkiä. Se poistetaan (järjestelmän määrittelemät linkit palautetaan oletusasetuksiinsa).

en: Managing menus
fi: Valikoiden ylläpito

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
fi: Käyttäjät joilla on oikeus <em>valikoiden ylläpitoon</em> voivat lisätä, poistaa ja muokata kustomoituja valikkoja <a href=" @menu">Valikkojen ylläpitosivulla</a>. Kostumoidut valikot voivat olla sivuston erikoisvalikoita, linkkejä ulkoisiin sivustoihin tai yhdistelmä sisäisiä ja ulkoisia linkkejä. Voit luoda rajattoman määrän valikoita joista jokaiselle automaattisesti luodaan lohko. Valitsemalla <em>listaa olemassaolevat linkit</em> voit muokata, lisätä ja poistaa valitsemasi valikon linkkejä. Linkkien listaussivu tarjoaa vetokäyttöliittymän jonka avulla voit helposti muuttaa linkkien järjestystä tai luoda valikon sisäisiä hierarkioita.

en: Displaying menus
fi: Valikoiden esittäminen

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Luotuasi valikon, sinun on otettava se käyttöön ja asetettava valikon näyttävä lohko <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Voit aktivoida valikkoa varten luodun uuden lohkon <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Jokaisella valikolla on sen näyttämistä varten tarkoitettu lohkonsa. Lohkojen asetuksia voidaan muokata <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Administer menus and menu items
fi: Ylläpidä valikoita ja valikkolinkkejä

en: Provide a menu link
fi: Näytä sivu valikossa

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fi: Valikkolinkit esitetään painokertoimen mukaan; pienimmällä painokertoimella varustetut ensin ja suurimmalla viimeiseksi.

en: Available menus
fi: Käytettävissä olevat valikot

en: The menus available to place links in for this content type.
fi: Tätä sisältötyyppiä varten käytettävissä olevat valikot.

en: Default parent item
fi: Oletus- valikossa ylemmän tason valikkokohta

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fi: Valitse se valikkokohta, joka on oletuksena valikkokohdan ylätasona sisällön luontilomakkeessa.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fi: Lisää uusia valikkoja sivustollesi, muokkaa olemassaolevia, nimeä uudelleen ja järjestele valikkojen linkkejä.

en: Parent menu items
fi: Ylätason valikkolinkit

en: Edit menu link
fi: Muokkaa valikkolinkkiä

en: Reset menu link
fi: Palauta valikkolinkki oletusasetuksiin

en: Delete menu link
fi: Poista valikkolinkki

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fi: <em>Navigointi</em> valikko sisältää sivuston käyttäjille tarkoitettuja linkkejä. Jotkut moduulit lisäävät automaattisesti linkkejä <em>Navigointi</em> valikkoon.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fi: <em>Käyttäjävalikko</em> sisältää käyttäjätileihin liittyvät valikkolinkit samoin kuin "kirjaudu ulos" linkin.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fi: <em>Ylläpitovalikko</em> sisältää valikkolinkit ylläpitotehtäville.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fi: <em>Päävalikkoa</em> käytetään usein esittämään sivuston pääalueet, valikko esitetään usein esimerkiksi navigointipalkin yläpuolella.

en: manage display
fi: ylläpidä näkymää

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fi: Sisältötyyppejä ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sisältötyyppi</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Nimi esitetään <em>Lisää sisältöä</em>-sivulla. On suositeltavaa käyttää isoa alkukirjainta ja vain kirjaimia, numeroita ja välilyöntejä. Nimen on oltava ainutkertainen.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fi: Aseta kuvaus sisältötyypille. Kuvaus näytetään <em>lisää sisältöä</a> sivulla.

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fi: Tämä teksti näytetään sivun yläreunassa kun tämäntyyppistä sisältöä luodaan tai muokataan.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät joilla on <em>oikeus ylläpitää sisältöä</em> voivat ohittaa nämä valinnat.

en: Display author and date information.
fi: Näytä kirjoittajan tiedot sekä luontipäivämäärä.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fi: Epäkelpo koneluettava nimi. Syötä jokin muu nimi kuin %invalid.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
fi[0]: %type on käytössä yhdessä sivustosi sisällössä. Jos poistat tämän sisältötyypin, et pysty enää muokkaamaan kyseistä tyypin %type sisältöä ja myöskään kyseinen sisältö ei välttämättä näy oikein sivustollasi.
fi[1]: %type on käytössä @count sivustosi sisällössä. Jos poistat tämän sisältötyypin, et pysty enää muokkaamaan kyseistä tyypin %type sisältöä ja myöskään kyseinen sisältö ei välttämättä näy oikein sivustollasi.

en: Publish selected content
fi: Julkaise valitut sisällöt

en: Unpublish selected content
fi: Peru valittujen sisältöjen julkaisu

en: Promote selected content to front page
fi: Näytä valitut sisällöt etusivulla

en: Demote selected content from front page
fi: Poista valitut sisällöt etusivulta

en: Make selected content sticky
fi: Kiinnitä valitut sisällöt listojen alkuun

en: Make selected content not sticky
fi: Irroita valitut sisällöt listojen alusta

en: Delete selected content
fi: Poista valitut sisällöt

en: Deleted @count posts.
fi: Poistettiin @count lähetystä.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fi[0]: Oletko varma että haluat poistaa tämän elementin?
fi[1]: Oletko varma että haluat poistaa nämä elementit?

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fi: Et ole vielä luonut sisältötyyppejä. Voit luoda sisältötyyppejä <a href="@create-content">sisältötyyppien lisäyssivulla</a>.

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fi: Kirjoita selitys tekemillesi muutoksille. Tämä auttaa muita ylläpitäjiä ymmärtämään motiivisi.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fi: Yksittäiseen sisältöön ("solmut") liittyvät merkit.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: The main body text of the node.
fi: Solmun sisältö

en: The summary of the node's main body text.
fi: Solmun rungon tiivistelmä.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
fi: Sisällön pääsysäännöt on uudelleenrakennettava. <a href="@node_access_rebuild">Uudelleenrakenna pääsysäännöt</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fi: Node moduuli ylläpitää sivuston pääsisällön luomista, muokkausta, poistamista, asetuksia ja esittämistä sivustollasi. Node moduulin hallinnoima sisältö esitetään tyypillisesti sivuina sivustollasi ja ne sisältävät otsikon, metadataa (luontipäivä, kirjoittaja, sisältötyyppi jne) sekä vaihtoehtoisia erityyppistä tietoa sisältäviä kenttiä joita on mahdollista lisätä ja hallinnoida <a href=" @field">Field moduulin</a> avulla. Lisätietoa Node moduulista saat <a href=" @node">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating content
fi: Sisällön luominen

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
fi: Kun uutta sisältöä lisätään, Node moduuli tallentaa solmun perustietoa kuten kirjoittaja, luontipäivä ja <a href=" @content -type">Sisältötyyppi</a>. Se myös ylläpitää solmun <em>julkaisuasetuksia</em> sekä etusivun nostojen asetuksia ja listausasetuksia (kiinteästi sisältölistojen yläreunassa). Voit säätää letusarvot kullekin sivustosi <a href=" @content - type">sisältötyypille</a>.

en: Creating custom content types
fi: Omien sisältötyyppien lisääminen

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
fi: Node moduuli mahdollistaa <em>Ylläpidä sisältötyyppejä</em> käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien <a href=" @content -new">lisätä sivustolle uusia sisältötyyppejä</a> olemassaolevien lisäksi. Sisältötyyppien lisääminen mahdollistaa joustavuuden <a href=" @field">kenttien</a> lisäämisessä ja säätämisessä oletusarvoille sivustosi tarpeiden mukaan.

en: Administering content
fi: Sisällönhallinta

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
fi: <a href="@content">Sisällönhallintasivulla</a> voit tarkastella yhteenvetoa sisällöstäsi sekä ylläpitää sisältöä.

en: Creating revisions
fi: Versioiden luonti

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fi: Node moduuli sallii sinun luoda useita versioita mistä tahansa sisällöstä ja palata takaisin vanhempaan versioon käyttäen <em>Versiotiedot</em> asetuksia.

en: User permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fi: Node moduuli tarjoaa useita eri käyttöehtoja kullekin sisältötyypille, ne voidaan asettaa roolikohtaisesti <a href="@permissions">käyttöoikeudet</a> sivulla.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fi: Eri sisältötyypit voivat sisältää eri kenttiä, käyttäytymismalleja ja kullekin voidaan asettaa yksilölliset käyttöoikeudet.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fi: Sisällön osia voidaan näyttää eri esitystiloissa: Lyhennelmä, Koko sisältö, Tulostus, RSS jne. <em>Lyhennelmä</em> on lyhyt muoto jota useimmiten käytetään listattaessa useaa sisältöartikkelia. <em>Koko sisältö</em> muotoa käytetään esitettäessä sisältöä omalla sivullaan.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fi: Tässä voit määritellä, mitkä kentät näytetään ja mitkä piilotetaan esitettäessä sisältöä jonka tyyppi on %type, lisäksi voit määritellä kuinka kentät esitetään eri esitystavoissa.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fi: Revisiot näyttävät eri versioiden väliset erot ja mahdollistavat vanhempiin versioihin palauttamisen.

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Search result
fi: Hakutulos

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fi: Toinen käyttäjä on joko muokannut sivun sisältöä tai olet jo lähettänyt muutokset sivulle. Tämän seurauksena muutoksia ei voitu tallentaa.

en: Administer content types
fi: Ylläpidä sisältötyyppejä

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fi: Varoitus: Aseta vain luotetuille rooleille; tällä oikeusmäärityksellä on vaikutuksia turvallisuuteen.

en: View published content
fi: Näytä julkaistu sisältö

en: Access the content overview page
fi: Pääsy sisällön ylläpitosivulle

en: Bypass content access control
fi: Ohita sisällön pääsysäännöt

en: View content revisions
fi: Näytä sisältöversiot

en: Revert content revisions
fi: Palauta viimeisimmät sisältöversiot

en: Delete content revisions
fi: Poista sisältöversiot

en: View own unpublished content
fi: Näytä oma julkaisematon sisältö

en: Content is sticky at top of lists
fi: Sisältö liimataan listojen yläosaan

en: Content is promoted to the front page
fi: Sisältö nostetaan etusivulle

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Number of recent content items to display
fi: Kuinka monta uusinta solmua näytetään

en: Show block for specific content types
fi: Näytä lohkot ainoastaan määritellyille sivutyypeille

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
fi: Näytä lohko ainoastaan sivuilla joiden sisältötyyppi on jokin valituista. Jos et valitse sisältötyyppiä, lohkon näkyvyyttä ei rajoiteta sisältötyypeittäin.

en: Welcome to @site-name
fi: Tervetuloa sivustolle @site-name

en: No front page content has been created yet.
fi: Etusivun sisältöä ei ole vielä luotu.

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Change the author of content
fi: Muuta sisällön luojan tiedot

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Unpublish content containing keyword(s)
fi: Peru niiden sisältöjen julkaisu, jotka sisältävät avainsanat

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fi: Sisältö muutetaan ei-julkaistuksi jos se sisältää minkä tahansa yllä listatuista sanoista tai lauseista. Merkitse sanat tai lauseet pilkuilla eroteltuina pienillä kirjaimilla. Esimerkki: hauska, benji-hyppy, "Yritys Oy"

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fi: Jos sivustollasi on ongelmia sisältöön pääsyn kanssa, sinun on mahdollisesti rakennettava pääsyoikeudet uudelleen välimuistissa. Uudelleenrakennus poistaa kaikki sisällön pääsyoikeudet ja korvaa ne tällä hetkellä asennettujen moduulien ja asetusten perusteella määritetyillä pääsyehdoilla. Uudelleenrakennus voi viedä jonkin aikaa jos sivustolla on paljon sisältöä ja pääsyoikeudet ovat monimutkaiset. Uudelleenrakennuksen jälkeen sisältö käyttää automaattisesti uusia pääsyoikeuksia.

en: Node Access Permissions
fi: Solmujen pääsyoikeudet

en: One permission in use | @count permissions in use
fi[0]: Yksi sääntö käytössä
fi[1]: @count sääntöä käytössä

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fi: Muokkaa sisältötyyppien asetuksia, kuten oletustilaa, etusivun nostoja, kommenttien asetuksia jne.

en: Edit content type
fi: Muokkaa sisältötyyppiä

en: Don't display post information
fi: Älä näytä lähetyksen tietoja

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
fi: Sivusto tukee <a href="@openid-net">OpenID</a>:tä, joka on turvallinen tapa kirjautua usealle eri sivustolle yhdellä ainoalla käyttäjätunnuksella ja salasanalla. OpenID:llä voit vähentää tunnusten hallinnan vaivaa.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
fi: Jos sinulla on jo olemassa OpenID, syötä alle OpenID-palvelimesi osoite (esimerkiksi myusername.openidprovider.com). Seuraavalla kerralla kun kirjaudut sisään voit käyttää tätä osoitetta tavanomaisen käyttäjätunnuksen ja salasanan sijasta. Voit myös lisätä usemman kuin yhden OpenID palvelimen.

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
fi: OpenID moduuli mahdollistaa käyttäjien kirjautumisen sivustolle OpenID single sign-on palvelun avulla. <a href="openid - net">OpenID</a> on turvallinen tapa kirjautua useille eri sivustoille samalla salasanalla ja käyttäjätunnuksella. Sen käyttö ei vaadi erityistä ohjelmistoa eikä se jaa salasanoja minkään siihen liittyvien sivustojen kanssa mukaanlukien sivusto johon olet kirjautumassa. Suurin hyöty käyttäjille on että heillä OpenID:tä käyttäessään on yksi yhtenäinen salasana jota he voivat käyttää useammalla www-sivustolla. Tämä tarkoittaa että he voivat helposti muuttaa salasanaa tarvittaessa keskitetysti sen sijaan että muuttaisivat salasanan joka sivustolle erikseen. Lisätietoa OpenID moduulista saat <a href=" @handbook">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Logging in with OpenID
fi: Kirjautuminen OpenID:llä

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
fi: Kirjautuakseen OpenID:llä käyttäjällä on oltava OpenID tili käytössään. Käyttäjät voivat tämän jälkeen luoda käyttäjätilinsä käyttäen OpenID:tä, linkittää OpenID:nsä olemassaolevaan käyttäjätiliin ja kirjautua käyttäen OpenID:tä. Tämä madaltaa rekisteröitymiskynnystä joka helpottaa käyttäjätietokannan laajentamisessa ja tarjoaa luotettavuutta sekä turvallisuuden tunnetta käyttäjille. Koska OpenID ei voi taata käyttäjän oikeellisuutta, sähköpostivarmennus vaaditaan OpenID:stä huolimatta. Sisäänkirjauduttaessa käyttäjät voivat syöttää OpenID verkko-osoitteensa joka on muotoa <em>myusername.openidprovider.com</em>. Tämän jälkeen sivusto keskustelee OpenID palvelimen kanssa pyytäen käyttäjävarmennetta. Jos käyttäjä on kirjautuneena OpenID palvelimelle, palvelin viestittää sivustolle varmentaen käyttäjän. Mikäli käyttäjä taas ei ole kirjautuneena OpenID palvelimelle, sivusto pyytää käyttäjää syöttämään salasanansa. Sivusto ei missään vaiheessa tallenna käyttäjän OpenID salasanaa.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
fi: Varmennettuasi sähköpostiosoitteesi voit kirjautua sisään käyttäen OpenID:tä.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
fi: Pahoittelemme, tämä ei ole olemassaoleva OpenID. Varmista että kirjoitit ID'si oikein.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fi: Päätä rekisteröityminen täyttämällä allaoleva kaavake. Jos sinulla on jo käyttäjätunnus, voit <a href="@login">kirjautua sisään</a> ja lisätä OpenID tunnuksesi käyttäjätiliisi.

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fi: Käyttäjätilin rekisteröinti OpenID:llä epäonnistui seuraavista syistä. Suorita rekisteröitymisesi loppuun täyttämällä allaoleva kaavake. Jos sinulla on jo olemassa käyttäjätili sivustolla voit <a href="@login">kirjautua sisään</a> ja lisätä OpenID tunnuksesi käyttäjäprofiiliisi.

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
fi: Overlay moduuli joka saa ylläpitosivusi näyttämään Javascript päällyksen sivusta jota olit tarkastelemassa kun klikkasit ylläpitolinkkiä sen sijaan että avaisi uuden ikkunan. Käytä "sulje" linkkiä palataksesi sivulle jota olit tarkastelemassa kun klikkasit ylläpitolinkkiä. Lisätietoa moduulista löydät käsikirjan <a href="@overlay">Overlay moduuli</a> sivulta.

en: Access the administrative overlay
fi: Pääsy ylläpidolliseen päällykseen

en: View administrative pages in the overlay.
fi: Käytä ylläpitosivuja overlayssa.

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
fi: Näyttää Drupalin hallintaliittymän päällyksessä.

en: @title dialog
fi: @title dialogi

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
fi: Määrittele, mille polulle haluat luoda aliaksen. Esimerkiksi node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
fi: Path-moduuli mahdollistaa aliaksen määrittelyn mille tahansa järjestelmän olemassa olevalle sisäiselle polulle. Aliaksia ei tule sotkea osoitteiden uudelleenohjaukseen, joka mahdollistaa muuttuneen osoitteen ohjauksen uuteen osoitteeseen. Sen lisäksi että aliakset tekevät URLeista luettavampia, ne auttavat hakukoneita tehostamaan sivuston sisällön indeksointia. Voit luoda useamman kuin yhden aliaksen yhdelle järjestelmäpolkulle. Voit asentaa <a href=" @pathauto">Pathauto</a>-moduulin aliasten automaattista luomista varten. Lisätietoa Path-moduulin toiminnasta saat <a href=" @path">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating aliases
fi: Luo aliaksia

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
fi: Käyttäjät, joilla on riittävät <a href=" @permissions ">käyttöoikeudet</a>, voivat luoda osoitealiaksia <em>Osoiteasetukset</em>-osiossa muokatessaan tai lisätessään sisältöä. Esimerkkejä osoitealiaksista:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
fi: <em>member/jane-smith</em> aliasoitu sisäiseen polkuun <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
fi: <em>about-us/team</em> aliasoitu sisäiseen polkuun <em>node/456</em>

en: Managing aliases
fi: Aliaksien ylläpito

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
fi: Path moduuli tarjoaa tavan etsiä ja näyttää <a href="@aliases">lista kaikista aliaksista</a> jotka ovat käytössä sivustolla. Aliaksia voidaan lisätä, muokata ja poistaa tämän listan kautta.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fi: Alias määrittelee uuden nimen olemassa olevalle osoitteelle. Esimerkiksi alias 'about' polulle 'node/1'. Osoitteella voi olla useampia aliaksia.

en: Administer URL aliases
fi: Ylläpidä osoitealiaksia

en: Create and edit URL aliases
fi: Muokkaa ja luo osoitealiaksia

en: The alias is already in use.
fi: Alias on jo käytössä.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Voit syöttää vaihtoehtoisen URLin, jolla tämän termin tavoittaa. Käytä suhteellista polkua, äläkä lisää loppuun '/' merkkiä tai osoitealias ei toimi.

en: Enabling execution of PHP in text fields
fi: PHP:n käyttö tekstikentissä

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
fi: PHP filter -moduuli sallii tarvittavin käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien syöttää PHP-koodia, joka suoritetaan sivua käsiteltäessä. Vaikka tämä ominaisuus onkin tehokas ja joustava ominaisuus, se on samalla myös huomattava tietoturvariski varomattomien käyttäjien käytössä. Jopa luotettu käyttäjä saattaa epähuomiossa vaarantaa sivuston tietoturvan syöttämällä virheellistä PHP-koodia. Vain kaikkein luotetuimpien käyttäjien tulisi pystyä lisäämään PHP-koodia ja kaikki syötetty PHP-koodi tulisi huolellisesti tarkistaa ennen käyttöä. Löydät <a href="@php-snippets">esimerkkejä</a> PHP:n käytöstä Drupal.orgista.

en: Use PHP for settings
fi: Käytä PHP:ta asetuksissa

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
fi: <p>Lisää kustomoitu lohko sivustollesi nimellä "Tervetuloa". Aseta lohkon syöttömuodoksi "PHP koodi" (tai muu PHP syöttömuotoa tukeva suodatin) ja lisää seuraava koodi lohkon runkoon:</p> <pre>print t('Tervetuloa vieras! Kiitos käynnistäsi.'); </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fi: <p>Jos haluat näyttää rekisteröityneen käyttäjän nimen, muuta lohkon rungon tekstiä seuraavasti:</p><pre>global $user;
    if($user->uid) {
    print t('Tervetuloa @name! Kiitos käynnistäsi.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
    print t('Tervetuloa vieras! Kiitos käynnistäsi.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fi: PHP moduuli on poistettu käytöstä. Kaikki sisältö joka käytti PHP koodia on nyt näkyvissä kaikille käyttäjille selkokielisenä tekstinä. Tämä voi olla tietoturvariski mikäli se paljastaa sivuston kannalta arkaluonteista PHP koodissa käytettyä tietoa.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
fi: Poll moduulia voidaan käyttää luomaan yksinkertaisia kyselyitä jotka näyttävät esimerkiksi äänimäärät eli kyselyn vaihtoehdoille. ÄÄnestys on hyvä tapa saada palautetta sivuston käyttäjiltä ja yhteisön jäseniltä. Lisätietoa Poll moduulista saat käsikirjan <a href="@poll">Poll moduulia käsittelevältä sivulta</a>.

en: Creating a poll
fi: Kyselyn luonti

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
fi: Käyttäjät voivat luoda äänestyksen klikkaamalla Äänestys <a href="@add-content">Lisää sisältöä</a> sivulla. Valittuaan Äänestys käyttäjä voi määritellä esitettävät kysymykset, vastausvaihtoehdot ja aloittavan äänimäärän kullekjn valinnalle. Lisäksi on mahdollista määritellä äänestyksen tila (aktiivinen tai suljettu) sekä kesto jonka aikana uusia ääniä on mahdollista jättää.

en: Viewing polls
fi: Kyselyiden tarkastelu

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
fi: Voit käydä <a href="@poll">Kyselyt</a> sivulla nähdäksesi kaikki tämänhetkiset kyselyt tai vaihtoehtoisesti ottaa käyttöön <em>Uusimmat kyselyt</em> lohkon, tämä tapahtuu <a href="@blocks">lohkojen hallintasivulla</a>. Voit klikata itse kyselyä äänestääksesi kyselyssä tai nähdäksesi kyselyn tulokset.

en: Vote on polls
fi: Äänestä kyselyissä

en: Cancel and change own votes
fi: Peruuta ja muuta omia ääniä

en: Your vote was cancelled.
fi: Äänesi on peruutettu.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
fi: Mahdollistaaksesi kentän selailun arvon perusteella, syötä otsikko tulossivua varten. Sana <code>%value</code> korvataan vastaavalla arvolla. Esimerkiksi sivu jonka otsikko on "Ihmiset joiden suosikkiväri on %value". Tämä on mahdollista ainoastaan julkisten kenttien kohdalla.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
fi: Jotta kentän selaaminen arvon perusteella olisi mahdollista, syötä otsikko tulossivua varten. Esimerkkeinä "Ihmiset jotka työskentelevät meillä". Vaihtoehto on käytettävissä ainoastaan julkisille kentille.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
fi: Profile moduuli mahdollistaa ylläpitäjille lisäkenttien kuten maa, koko nimi tai ikä lisäämisen profiileihin, tällöin näihin kenttiin syötetty tieto näytetään kunkin käyttäjän <a href=" @user">Käyttäjäprofiilissa</a>. Tämä mahdollistaa käyttäjille lisätiedon jakamisen itsestään ja voi helpottaa esimerkiksi yhteisöpohjaisten sivustojen paremmassa organisoimisessa tietyn tiedon puitteissa. Lisätietoa Profile moduulista saat <a href=" @profile">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Adding fields to the default profile
fi: Kenttien lisääminen oletusprofiiliin

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
fi: Jota käyttäjät voisivat syöttää lisää tietoa itsestään, Profile moduuli tarjoaa lisäkenttiä joita voidaan lisätä käyttäjän profiiliin. Esimerkkeinä tyypillisistä kentistä <em>Sijainti</em>, <em>Yritys</em>, <em>Ikä</em> tai <em>Tietoa minusta</em>.

en: User information pages
fi: Käyttäjätietojen sivu

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
fi: Profile moduuli tarjoaa linkit joiden kauta näet lisää tietoa sivuston käyttäjistä. Voit katsoa joko <a href="@profile">käyttäjä päälistaa</a> ja tarkennettuja sivuja klikkaamalla mitä tahansa profiilin linkitettyä kenttää. Esimerkiksi <a href="@profile-country">Kanadassa asuvat ihmiset</a> listaus Drupal.orgissa näyttää kaikki käyttäjät jotka ovat valinneet <em>Kanada</em> profiilinsa <em>maa</em> kentässä.

en: Author information block
fi: Luojan tietojen lohko

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
fi: <em>Kirjoittajatiedot</em> lohko on Profile moduulin luoma oletuslohko joka voidaan ottaa käyttöön <a href=" @blocks">Lohkojen hallintasivulla</a>. Se näyttää sivustollesi käyttäjille tietoa heidän kulloinkin lukemansa sivun kirjoittajasta.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
fi: Tämä sivu näyttää listan käyttäjäprofiileissa <em>Käyttäjäprofiili</em> sivulla esitettävistä kustomoiduista kentistä. Rakenteen esittämiseksi kentät voidaan asettaa kategorioihin. Lisätäksesi uuden kategorian (tai muuttaaksesi olemassaolevaa kategoriaa), muokkaa profiilin kenttää ja anna uusi kategorian nimi.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
fi: Rikastuttaa sisältöäsi metatiedolla joka auttaa sovelluksia (esimerkiksi hakukoneet) paremmin ymmärtämään sisällön suhdetta toisiinsa.

en: The active search modules have been changed.
fi: Aktiiviset hakumoduulit on muutettu.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi[0]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään 1 merkin pituinen.
fi[1]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään @count merkin pituinen.

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
fi: Search-moduuli tarjoaa sivuston sisällön indeksointi- ja hakumahdollisuuden tarkoilla hakusanoilla, käyttäjänimillä tai sähköpostiosoitteilla. Lisätietoa Search-moduulista saat <a href="@search-module">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Searching content and users
fi: Sisällön ja käyttäjien hakeminen

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
fi: Käyttäjät joilla on oikeudet <em>Käyttää hakua</em> voivat käyttää hakulohkoa ja <a href=" @search">Hakusivua</a>. Käyttäjät joilla on oikeus <em>tarkastella julkaistua sisältöä</em> voivat hakea sisältöä avainsanojen avulla. Käyttäjät joilla on <em>oikeus käyttäjäprofiilien tarkasteluun</em> voivat suorittaa avainsanahakuja käyttäjänimistä ja käyttäjät joilla on <em>käyttöoikeudet käyttäjien muokkaamiseen</em> voivat suorittaa hakuja myös sähköpostiosoitteiden perusteella. Lisäksi käyttäjät joilla on <em>oikeus käyttää laajennettua hakua</em> voivat hakea sisältöä käyttäen laajennettua hakutoimintoa ja suodatusta valitsemalla <em>Laajennettu haku</em> vaihtoehto <a href=" @search">Hakusivulla</a>.

en: Indexing content with cron
fi: Sisällön indeksointi cronin avulla

en: Configuring search settings
fi: Hain asetusten säätäminen

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
fi: Indeksoinnin toimintaa voi säätää <a href="@searchsettings">Haun asetusten sivulla</a>. Käyttäjät joilla on <em>Ylläpidä hakutoimintoa</em> käyttöoikeus voivat ylläpitää asetuksia kuten <em>Montako elementtiä indeksoidaan kullakin cron ajolla</em>, <em>Indeksoinnin asetukset</em> (sanan pituus), <em>Aktiiviset hakumoduulit</em> ja <em>Sisällön painoarvot</em> jotka sallivat määritellä indeksoitavalle sisällölle painokertoimet joiden mukaisessa järjestyksessä hakutulokset tulostetaan.

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
fi: Search-moduuli tarjoaa oletuksena <em>Hakulomake</em>-lohkon, jonka voi ottaa käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulta</a>. Lohkoa voivat käyttää käyttäjät, joilla on <em>Hae sisältöä</em> -käyttöoikeus.

en: Extending Search module
fi: Search-moduulin laajentaminen

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
fi: Oletuksena haku tukee ainoastaan kokonaisten avainsanojen hakua sisältöhauissa. Voit muuttaa tätä toimintaa asentamalla esimerkiksi kielikohtaisen moduulin (kuten <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> Amerikan englannille), tämä sallii esimerkiksi sanojen walk, walking ja walked täsmäämisen haussa. Toinen lähestymistapa on ottaa käyttöön kolmannen osapuolen tarjoamaa hakuteknologiaa kuten <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> tai <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Nämä ja muut <a href="@contrib-search">hakuun liittyvät moduulit</a> ovat ladattavissa Drupal.orgista.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fi: <ul> <li>Varmista että kirjoitit hakusanasi oikein.</li> <li>Poista lainausmerkit hakusanojen ympäriltä hakeaksesi jokaista sanaa erikseen. Esimerkiksi<em>raskas liikenne</em> palauttaa usein enemmän tuloksia kuin <em>&quot;raskas liikenne&quot;</em>.</li> <li>Voit myös väljentää hakuasi käyttämällä <em>OR</em>. <em>raskas OR liikenne</em> palauttaa yleensä enemmän tuloksia kuin <em>raskas liikenne</em>.</li> </ul>

en: Administer search
fi: Ylläpidä hakutoimintoa

en: Use search
fi: Käytä hakutoimintoa

en: Use advanced search
fi: Käytä tarkempaa hakua

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fi: Säädä merkityksellisyysasetuksia hakua ja muuta indeksointia varten.

en: Choose a set of shortcuts to use
fi: Valitse käytettävät oikopolut

en: Choose a set of shortcuts for this user
fi: Valitse oikopolkuryhmä tälle käyttäjälle

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
fi: Käytät nyt oikopolkuryhmää %set_name. Voit muokata sitä tällä sivulla tai <a href="@switch-url">palata käyttämään jotain toista oikopolkuryhmää.</a>

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name. Voit muokata sitä tällä sivulla.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fi: Käytät nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: Change set
fi: Muuta ryhmää

en: The shortcut set has been updated.
fi: Oikopolkuryhmä on päivitetty.

en: Add new shortcut
fi: Lisää uusi oikopolku

en: Editing @shortcut
fi: Muokataan oikopolkua @shortcut

en: The name of the shortcut.
fi: Oikopolun nimi.

en: The path to the shortcut.
fi: Oikopolun polku.

en: The link must correspond to a valid path on the site.
fi: Linkin osoitteen on oltava sivustolla jo olemassaoleva polku.

en: The shortcut %link has been updated.
fi: Oikopolku %link on päivitetty.

en: Added a shortcut for %title.
fi: Lisättiin oikopolku osoitteelle %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
fi: Oletko varma että haluat poistaa oikopolun %title?

en: The shortcut %title has been deleted.
fi: Oikopolku %title on poistettu.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fi: Oikopolun lisääminen osoitteelle %title epäonnistui.

en: Adding and removing shortcuts
fi: Oikopolkujen lisäys ja poisto

en: Displaying shortcuts
fi: Oikopolkujen näyttäminen

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
fi: Voit näyttää oikopolkuja ottamalla käyttöön Oikopolut-lohkon <a href="@blocks">Lohkojen hallintasivulla</a>. Jotkut ylläpidolliset moduulit voivat myös näyttää oikopolkuja; esimerkiksi Drupal-ytimen <a href="@toolbar">Työkalupalkki</a> näyttää ne sivun yläosassa <em>Muokkaa oikopolkuja</em> linkin yhteydessä.

en: Administer shortcuts
fi: Ylläpidä oikopolkuja

en: @shortcut_set shortcuts
fi: Sarjan @shortcut_set oikopolut

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fi: Lisää oikopolkuryhmään %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fi: Lisää oikopolkuihin

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fi: Poista oikopolkuryhmästä %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fi: Poista oikopoluista

en: Edit shortcuts
fi: Muokkaa oikopolkuja

en: Add shortcut
fi: Lisää oikopolku

en: Edit shortcut
fi: Muokkaa oikopolkua

en: Delete shortcut
fi: Poista oikopolku

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
fi: Salli käyttäjien ylläpitää mukautettavia listoja oikopoluista.

en: Value @value is TRUE.
fi: Arvo @value on TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fi: Arvo @value on FALSE.

en: Value @value is NULL.
fi: Arvo @value on NULL.

en: Value @value is not NULL.
fi: Arvo @value on erisuuri kuin NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fi: Arvo @first on sama kuin @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fi: Arvo @first on eri kuin @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fi: Arvo @first on identtinen arvon @second kanssa.

en: Value @first is not identical to value @second.
fi: Arvo @first ei ole identtinen arvon @second kanssa.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fi: Testin suorittaminen epäonnistui kriittisestä virheestä johtuen.

en: Link with label %label found.
fi: Linkki etiketillä %label löytyi.

en: Link with label %label not found.
fi: Linkkiä etiketillä %label ei löytynyt.

en: Link containing href %href found.
fi: Linkki joka sisältää href:n %href löytyi.

en: No link containing href %href found.
fi: Linkkiä joka sisältää href:n %href ei löytynyt.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fi: Kilikattiin linkkiä %label (@url_target) osoitteesta @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id on valittuna.

en: Option @option for field @id is not selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id ei ole valittuna.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fi: Oletuksena SimpleTest poistaa tulokset kun niitä on tarkasteltu tulossivulla mutta joissakin tapauksissa voi olla hyödyllistä jättää tulokset tietokantaan. Tuloksia voidaan tuolloin tarkastella jälkikäteen <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em> sivulla. Testin ID on saatavilla tietokannasta simpletest taulusta tai siitä voidaan pitää kirjaa kun tulossivua tarkastellaan ensimmäistä kertaa. Lisäksi jotkut moduulit tarjoavat syvällisempää analyysiä tai ominaisuuksia jotka vaativat että tämä asetus on poissa käytöstä.

en: GSS negotiate
fi: GSS vaihto

en: Any safe
fi: Mikä tahansa turvallinen

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
fi: Testing moduuli tarjoaa kehyksen automaattisten yksikkötestien suorittamiseksi. Sitä voidaan käyttää varmistamaan Drupal-asennuksen toimivuus ennen ja jälkeen koodimuutosten tai tapana kehittäjien kirjoittaa ja ajaa testejä moduuleilleen. Lisätietoa Testing moduulin toiminnasta ja ominaisuuksista saat <a href=" @simpletest">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Running tests
fi: Testien suorittaminen

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
fi: Käy <a href="@admin-simpletest">Testaussivulla</a> nähdäksesi lista tarjollaolevista testeistä. Täydellistä testausta varten voit valita ne <em>kaikki</em> tai vaihtoehtoisesti valita yksittäisiä testejä kohdennettua testausta varten. Huomaa että testien suorittaminen saattaa kestää useita minuutteja. Lisätietoa testien luomisesta ja muokkaamisesta saat Drupalin käsikirjan <a href="@simpletest-api">Testaus API:n dokumentaatiosta</a>.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
fi: Testin päätyttyä järjestelmä näyttää viestin kunkin testiryhmän perässä kertoen suoritettiinko testi onnistuneesti vai epäonnistuiko testi vai suoritettiinko se huomautuksin. Onnistuneesti suoritettu tarkoittaa että testi tuotti odotetut tulokset kun taas epäonnistunut normaalisti merkitsee virhettä koodissa kuten PHP-virhe tai huomautus. Jos testit epäonnistuivat tai ne suoritettiin huomautuksin, tulokset laajennetaan näyttämään yksityiskohdat testistä ja epäonnistuneet testit esitetään vaaleanpunaisilla tai punaisilla riveillä. Voit tämän jälkeen käyttää tuloksia tarkistaaksesi koodisi ja testisi kunnes kaikki testit on suoritettu onnistuneesti.

en: Administer tests
fi: Ylläpidä testejä

en: The test run finished in @elapsed.
fi: Testiajo suoritettu @elapsed ajassa.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fi: Käytä <em>Puhdista ympäristö</em> nappia poistaaksesi tilapäiset taulut ja tiedostot.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> rajoitus on pois päältä. Tarkista www-palvelimesi asetukset tai ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fi: Testausympäristön asennus ei onnistunut koska PHP:n <a href="@curl_url">cURL</a> kirjastoa ei ole saatavilla.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fi: Testausympäristön asennus epäonnistui koska PHP:n laajennus <a href="@hash_url">hash</a> ei ole käytössä.

en: PHP open_basedir restriction
fi: PHP open_basedir rajoitus

en: unblock IP address
fi: poista IP osoitteen esto

en: block IP address
fi: estä IP osoite

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fi: Statistiika moduuli näyttää sinulle kuinka usein annettu sivu on luettu, kuka sen luki, miltä sivulta käyttäjä sille tuli sekä milloin se luettiin. Nämä statistiikat ovat hyödyllisiä haettaessa tietoa, kuinka käyttäjät käyttävät ja navigoivat sivustollasi. Lisätietoa saat <a href="@statistics">Statistiikka moduulin</a> ohjesivulta.

en: Managing logs
fi: Logien ylläpito

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
fi: Ottaaksesi käyttöön statistiikkojen keräämisen, klikkaa aktiiviseksi <em>Ota käyttöön pääsylogit</em> valintaruutu <a href="@statistics-settings">statistiikkojen asetussivulla</a>. Sivulta löytyvä asetus <em>Jätä huomiotta logit jotka ovat vanhemmat kuin</em> määrittää kuinka pitkään logimerkinnät säilytetään ennen poistamista. Toimiakseen tämä toiminto vaatii oikein asetetun <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Viewing site usage
fi: Sivuston käyttöasteen tarkastelu

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
fi: Statistiikka moduuli tarjoaa yksityiskohtaista tietoa sivuston käyttöasteesta sekä kuinka käyttäjät käyttävät sivustoasi. Moduuli tarjoaa neljä eri raporttipohjaa:

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
fi: <a href="@recent-hits">Viimeisimmät osumat</a> näyttää tietoa sivustosi viimeisimmistä aktiviteeteistä kuten haettujen sivujen osoitteet ja otsikot sekä sivua kutsuneen käyttäjän nimi (jos saatavilla) ja katselijan IP osoite.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
fi: <a href="@top-pages">Suosituimmat viittajat</a> näyttää mistä käyttäjät tulivat sivuille (viittaava osoite).

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
fi: <a href="@top-pages">Suosituimmat sivut</a> näyttää listan sivuja järjestettynä niiden katselukertojen määrän mukaan.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
fi: <a href="@top-visitors">Aktiivisimmat käyttäjät</a> näyttää sinulle sivuston aktiivisimmat käyttäjät ja antaa sinulle mahdollisuuden estää sivustoa väärinkäyttävien ihmisten pääsy sivustolle.

en: Displaying popular content
fi: Suositun sisällön näyttäminen

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Moduuli sisältää <em>Suosittua sisältöä</em> lohkon joka näyttää kuluvan päivän suosituimman sisällön sekä kuinka kauan niitä luettiin. Käyttääksesi lohkoa aktivoi <em>Laske sisällön katselukerrat</em> <a href="@statistics-settings">statistiikkojen asetussivulla</a> minkä jälkeen voit säätää lohkon asetuksia <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Page view counter
fi: Sivun katselukertojen laskuri

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
fi: Statistiikka moduuli tarjoaa laskurin jokaiselle sivulle, laskuri kasvaa joka kerta kun sivua luetaan. Käyttääksesi laskuria aktivoi <em>Laske sisällön katselukerrat</em> asetus <a href="@statistics-settings">statistiikkojen asetussivulla</a> ja aseta tarvittavat <a href="@permissions">käyttöoikeudet</a> (<em>Näytä sisällön katselukerrat</em>) jotta laskuri näkyy käyttäjille.

en: Administer statistics
fi: Ylläpidä tilastoja

en: View content access statistics
fi: Näytä sisällön pääsystatistiikat

en: View content hits
fi: Näytä sisällön katselukerrat

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
fi: Säädä kuinka sivustosi tallentaa pääsylogeihin ja mitä kaikkea tallennetaan.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
fi: Syslog moduuli loggaa tapahtumat lähettämällä viestejä sivuston loggausjärjestelmään. Syslog moduuli tarjoaa tärkeää tieta sivuston tietoturvan tilasta. Syslog moduuli soveltuu parhaiten suuriin ja keskisyuuriin sivustoihin,  moduuli tarjoaa mahdollisuuden suodattaa viestit niiden tyypin ja vakavuuden perusteella. Lisätietoa löydät käsikirjan <a href='@syslog'>Syslog moduulin</a> ja PHP:n <a href='@php_openlog'>openlog</a> ja <a href='@php_syslog'>syslog</a> funktioista.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fi: Loggaus UNIXille, Linuxille ja Mac OS X:lle

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fi: UNIX, Linux, ja Mac OS X ympäristöissä tiedosto <em>/etc/syslog.conf</em> määrittelee rutiiniasetukset. Viestit voidaan merkitä koodeilla <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code>. Lisätietoa Syslogin toiminnasta, turvatasoista ja <em>syslog.confin</em> asetuksista saat ohjesivulta (man page) komentokehotteessasi.

en: Logging for Microsoft Windows
fi: Loggaus Windowsilla

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fi: Windowsilla viestit lähtetään aina tapahtumalogiin koodilla <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %file kääntäminen ei onnistunut koska käyttämäsi PHP-asennus ei tue funktiota imagerotate().

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %image kyllästyksen poisto ei onnistunut koska funktio imagefilter() ei ole käytettävissä tässä PHP-asennuksessa.

en: Screenshot for !theme theme
fi: Teeman !theme kuvankaappaus

en: Settings for !theme theme
fi: Teeman !theme asetukset

en: Disable !theme theme
fi: Poista käytöstä teema !theme

en: Set !theme as default theme
fi: Aseta !theme oletusteemaksi

en: Enable !theme theme
fi: Ota käyttöön teema !theme

en: Enable and set default
fi: Ota käyttöön ja aseta oletukseksi

en: Enable !theme as default theme
fi: Ota käyttöön teema !theme oletusteemana

en: default theme
fi: oletusteema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fi: Valitse "oletusteema" käyttääksesi samaa teemaa koko muulle sivustolle.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fi: Käytä ylläpidon teemaa silloin kun muokataan tai luodaan sisältöä.

en: The %theme theme has been enabled.
fi: Teema %theme on otettu käyttöön.

en: The %theme theme was not found.
fi: Teemaa %theme ei löytynyt.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fi: Teema %theme on oletusteema eikä sitä voi poistaa käytöstä.

en: The %theme theme has been disabled.
fi: Teema %theme on poistettu käytöstä.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fi: Huomaa että ylläpidon teema on %admin_theme. Tästä syystä tämän sivun teema säilyi muuttumattomana. Sivuston kaikilla muilla sivuilla kuin ylläpitosivuilla käytetään oletuksena teemaa %selected_theme.

en: %theme is now the default theme.
fi: Teema %theme on nyt oletusteema.

en: User verification status in comments
fi: Käyttäjän varmennuksen tila kommenteissa

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fi: Nämä asetukset esiintyvät ainoastaan teemoille jotka ovat riippuvaisia %engine teemasta.

en: The logo could not be uploaded.
fi: Logon lataaminen epäonnistui.

en: The favicon could not be uploaded.
fi: Faviconin lataus epäonnistui.

en: The custom logo path is invalid.
fi: Oman logon polku ei kelpaa.

en: The custom favicon path is invalid.
fi: Oman faviconin polku ei kelpaa.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fi: @module (<span class="admin-missing">on yhteensopimaton</span> version @version kanssa)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fi: Tämä versio ei ole yhteensopiva Drupalin version !core_version kanssa ja se tulisi korvata.

en: Would you like to continue with the above?
fi: Haluatko jatkaa yllämainittua?

en: Enter a valid IP address.
fi: Syötä käypä IP osoite.

en: This IP address is already blocked.
fi: Tämä IP-osoite on jo estetty.

en: You may not block your own IP address.
fi: Et voi estää pääsyä omasta IP osoitteestasi.

en: The IP address %ip has been blocked.
fi: IP-osoite %ip on estetty.

en: Are you sure you want to delete %ip?
fi: Oletko varma että haluat poistaa IP:n %ip ?

en: The IP address %ip was deleted.
fi: IP-osoite %ip on poistettu.

en: How this is used depends on your site's theme.
fi: Tämän käyttö riippuu sivustosi teemasta.

en: Number of posts on front page
fi: Etusivulla näytettävien artikkeleiden enimmäismäärä

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fi: Yhteenvetosivuilla kuten etusivulla näytettävien kirjoitusten enimmäismäärä.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeuksia tarkastella pyydettyä sivua. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun pyydettyä sivua ei löydy. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: Errors and warnings
fi: Virheet ja varoitukset

en: Clear all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
fi: <strong class="error">Aseta <a href="!file-system">julkisten tiedostolatausten hakemisto</a> mahdollistaaksesi nämä optimoinnit.</strong>

en: Bandwidth optimization
fi: Kaistanleveyden optimointi

en: Compress cached pages.
fi: Pakkaa välimuistitetut sivut.

en: Public file system path
fi: Julkinen tiedostojärjestelmän polku

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
fi: Lokaali tiedostopolku johon julkiset tiedostot tallennetaan. Kansion on oltava olemassa ja kirjoitettavissa. Kansion tulee olla suhteellinen suhteessa Drupalin asennuskansioon ja sen on oltava saatavilla verkon yli.

en: Private file system path
fi: Yksityinen tiedostojärjestelmän polku

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fi: Paikallisen tiedostojärjestelmän polku johon tilapäistiedostot tallennetaan. Hakemiston ei pidä olla käytettävissä verkon yli.

en: Default download method
fi: Oletus-lataustapa

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fi: Tämä asetus määrittää ensisijaisen lataustavan. Julkisten tiedostojen käyttäminen on tehokkaampaa, mutta niihin pääsyn rajoittaminen ei ole mahdollista.

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
fi: Kuvatyökalupaketteja ei löytynyt. Drupal sisältää tuen <a href=" !gd - link">PHP:n sisäänrakennettuun kuvankäsittelyfunktioihin</a> mutta niitä ei läytynyt järjestelmästäsi. Ota yhteyttä palvelinylläpitäjääsi jotta saat ne käyttöösi, voit myös mahdollisesti käyttä kolmannen osapuolen tarjoamaan työkalupakettia.

en: Description of your site, included in each feed.
fi: Sivustosi kuvaus, joka sisältyy kaikkiin sivuston syötteisiin.

en: Time zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: Users may set their own time zone.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fi: Muistuta käyttäjiä kirjautumisen yhteydessä, jos heidän aikavyöhykettään ei ole asetettu.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fi: Käytetään vain jos käyttäjät voivat itse asettaa aikavyöhykkeensä.

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Default time zone.
fi: Oletusaikavyöhyke.

en: Empty time zone.
fi: Tyhjä aikavyöhyke.

en: Users may set their own time zone at registration.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä rekisteröitymisen yhteydessä.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
fi: Päivämäärätyyppejä ei ole asetettu. <a href="@link">Lisää päivämäärätyyppi</a>.

en: Add date type
fi: Lisää päivämäärätyyppi

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Päivämäärätyypin on oltava aakkosnumeerinen tai alaviivoja.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
fi: Päivämäärätyyppi on jo olemassa. Syötä yksilöllinen tyyppi.

en: New date type added successfully.
fi: Uusi päivämäärätyyppi lisätty onnistuneesti.

en: Put site into maintenance mode
fi: Vaihda sivusto huoltotilaan.

en: Maintenance mode message
fi: Huoltotilan viesti

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fi: Käyttäjille näytettävä viesti sivuston ollessa huoltotilassa.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fi: Käytä osoitteita kuten <code>example.com/user</code> osoitemuodon <code>example.com/?q=user</code> sijaan.

en: Requires: !module-list
fi: Vaatii nämä: !module-list

en: Required by: !module-list
fi: Tätä vaativat: !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa oopäivämäärätyypin %type?

en: Removed date type %type.
fi: Päivämäärätyyppi %type poistettu.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fi: Päivämäärämuotoja ei ole asetettu. <a href="@link">Lisää päivämäärämuoto</a>.

en: Displayed as
fi: Näytetään muodossa

en: Displayed as %date
fi: Näytetään muodossa %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fi: Käyttäjän määrittelemä päivämäärämuoto. Lisätietoa mahdollisista vaihtoehdoista saat <a href="@url">PHP:n ohjekirjasta</a>.

en: Save format
fi: Tallenna muoto

en: This format already exists. Enter a unique format string.
fi: Muoto on jo olemassa. Syötä yksilöllinen muoto-merkkijono.

en: Custom date format updated.
fi: Oma päivämäärämuoto päivitetty.

en: Custom date format added.
fi: Oma päivämäärämuoto lisätty.

en: Available actions:
fi: Tarjolla olevat toiminnot:

en: Create an advanced action
fi: Luo laajennettu toiminto

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fi: Yksilöllinen etiketti tälle toiminnolle. Etiketti näytetään toimintoja toteuttavien moduulien hallintasivulla, esimerkkeinä Trigger moduuli.

en: Deleted %ip
fi: Poistettu %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
fi[0]: Käytössäoleva teema
fi[1]: Käytössäolevat teemat

en: Disabled theme | Disabled themes
fi[0]: Käytöstä poistettu teema
fi[1]: Käytöstä poistetut teemat

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fi[0]: Sinun on otettava käyttöön moduuli @required asentaaksesi moduulin @module.
fi[1]: Sinun on otettava käyttöön moduulit @required asentaaksesi moduulin @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fi: Sivuston laajuisten asetusten ja muun sivuston laajuisen tiedon tokenit.

en: Tokens related to times and dates.
fi: Aikoihin ja päivämääriin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to uploaded files.
fi: Ladattuihin tiedostoihin liittyvät tokenit.

en: URL (brief)
fi: URL (lyhyt muoto)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fi: Sivuston etusivun osoite (URL) ilman protokollaa.

en: Short format
fi: Lyhyt muoto

en: A date in 'short' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'lyhyessä' muodossa (%date)

en: Medium format
fi: Keskipitkä muoto

en: A date in 'medium' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'keskipitkässä' muodossa (%date)

en: Long format
fi: Pitkä muoto

en: A date in 'long' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'pitkässä' muodossa (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fi: Päivämäärä kustomoidussa muodossa. Katso lisätietoja !php-date.

en: the PHP documentation
fi: PHP:n dokumentaatio

en: Time-since
fi: Aikaa-sitten

en: Raw timestamp
fi: Aikaleima raakamuodossa

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fi: Päivämäärä UNIX-aikaleimana (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fi: System-moduuli on keskeinen osa sivustoa ja tarjoaa olennaiset perustoiminnot teemoille ja moduuleille. Jotkut Drupalin sisäänrakennetut toiminnot ovat osa System-moduulia, kuten välimuisti, moduulien käyttöönotto ja käytöstä poisto, teemat, ylläpito-osion näyttö ja järjestelmän perusasetukset. Myöskin osa Drupalin ylläpitomekanismin toiminnoista ovat osa System-moduulia. Lisätietoa System-moduulista saat <a href="@system">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Managing modules
fi: Moduulien hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fi: System-moduuli sallii <a href="@modules">moduulien käyttöönoton</a> käyttäjille, joilla on tarvittavat käyttöoikeudet. Drupal sisältää joitakin ydinmoduuleita, joista kukin tarjoaa omat toiminnallisuutensa. Ne voidaan ottaa käyttöön sivuston tarpeiden mukaisesti. Lisäksi löydät runsaasti moduuleita <a href="@drupal -modules">Drupal.orgin moduulisivulta</a>.

en: Managing themes
fi: Teemojen hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fi: System-moduuli sallii tarvittavin käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä teemoja <a href="@themes">Ulkoasun hallintasivulla</a>. Teemat määrittelevät sivuston esitystavan. Drupalin mukana tulee useita ydinteemoja minkä lisäksi voit ladata teemoja <a href="@drupal-themes">Drupal.orgin teemasivulta</a>.

en: Managing caching
fi: Välimuistituksen hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
fi: System-moduuli mahdollistaa tarvittavin käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien hallinnoida sivuston välimuistitusta <a href="@cache -settings">Suorituskykyasetukset</a>-sivulla. Drupal sisältää tehokkaan välimuistitusjärjestelmän, joka mahdollistaa kertaalleenladatun sivun ja komponenttien käyttämisen uudelleen lataamatta niitä uudelleen. Kirjautumattomien käyttäjien pyytämät sivut tallennetaan pakatussa muodossa. Välimuistitus voi parantaa sivustosi suorituskykyä merkittävästi riippuen sivustosi asetuksista ja kirjautumattomien käyttäjien liikennemääristä.

en: Performing system maintenance
fi: Järjestelmän ylläpito

en: Configuring basic site settings
fi: Järjestelmän perusasetukset

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
fi: System moduuli sisältää myös asetusvaihtoehdot sivustollesi, mukaanlukien <a href="@date-time-settings">Aika- ja päivämääräasetukset</a>, <a href="@file-system">Tiedostojärjestelmän asetukset</a>, <a href="@clean-url">Siistityt verkko-osoitteet</a>, <a href="@site-info">Sivuston nimi ja tiedot</a>, ja <a href="@maintenance-mode">Huoltotilan</a>, jolla voit ottaa sivuston tilapäisesti pois käytöstä.

en: Configuring actions
fi: Toimintojen säätö

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
fi: Toiminnot ovat yksilöllisiä tehtäviä jotka järjestelmä voi toteuttaa, esimerkiksi muuttaa sisältö julkaistuun tai julkaisemattomaan tilaan tai estää käyttäjän pääsy sivustolle. Moduulit kuten <a href="@trigger-help">Trigger moduuli</a> voivat laukaista nämä toiminnot kun järjestelmässä tapahtuu valittu tapahtuma, esimerkiksi "käyttäjä lähettää sisältöä" tai "käyttäjä kirjautuu sisään". Moduulit saattavat myös tarjota lisätoimintoja. Säätääksesi toimintoja käy <a href="@actions">Toiminnot</a> sivulla.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
fi: Aseta sivuston oletusteema ja säädä sen asetuksia. Lisää teemoja löydät <a href="@themes">täältä</a>.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
fi: <a href="@modules">Lisämoduuleilla</a> voidaan laajentaa Drupalin toimintoja.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fi: Tarkista ja asenna <a href="@updates">saatavilla olevat päivitykset</a> säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasaisena ja turvallisena käyttää. Jokaisen päivityksen jälkeen on hyvä ajaa <a href="@update-php">tietokannan päivitys</a>.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fi: Tarkista <a href="@updates">saatavilla olevat päivitykset</a> säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasaisena ja turvallisena. Suorita <a href="@update-php">tietokannan päivitys</a> jokaisen moduulipäivityksen jälkeen.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
fi: Tarkista <a href="@updates">saatavilla olevat päivitykset</a> säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasalla ja turvallisena. Suorita <a href="@update-php">tietokannan päivitykset</a> jokaisen moduulipäivityksen jälkeen. Ota käyttöön Update manager -moduuli päivittääksesi moduuleja ja teemoja.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
fi: Jos olet päivittämässä uudempaan Drupal-versioon tai päivittämässä erillisiä moduuleita tai teemoja, sinun on mahdollisesti ajettava <a href="@update-php">tietokannan päivitysscripti</a>.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
fi: Toimenpiteitä on kahta tyyppiä: yksinkertainen ja edistynyt. Yksinkertaiset toimenpiteet eivät vaadi säätämistä, ja ne listataan tällä sivulla automaattisesti. Edistyneet toimenpiteet tekevät enemmän kuin yksinkertaiset: ne voivat esim. lähettää sähköpostia tiettyyn osoitteeseen tai tarkistaa kirjoituksesta tietyt sanat. Nämä toimenpiteet pitää luoda ja säätää ennen käyttöä. Luo edistynyt toimenpide valitsemalla toimenpide alla olevasta pudotusvalikosta ja klikkammalla <em>Luo</em>-painiketta.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fi: Kehittynyt toiminto tarjoaa lisäasetukset jotka voit säätää tällä sivulla. <em>Kuvauksen</em> muuttaminen on suositeltavaa toiminnon tunnistamisen helpottamiseksi. Tämä kuvaus näytetään moduuleissa kuten Trigger moduuli kun liitettäessä toimintoja järjestelmän tapahtumiin joten on järkevää olla niin kuvaava kuin mahdollista (esimerkiksi "Lähetä sähköposti ylläpitotiimille" sen sijaan että kirjoittaisit "Lähetä sähköpostia").

en: Administer modules
fi: Ylläpidä moduuleita

en: Administer site configuration
fi: Ylläpidä sivuston asetuksia

en: Administer themes
fi: Ylläpidä teemoja

en: Administer actions
fi: Ylläpidä toimintoja

en: Use the administration pages and help
fi: Käytä ylläpito- ja ohjesivuja

en: Use the site in maintenance mode
fi: Käytä sivustoa huoltotilassa

en: View site reports
fi: Näytä sivuston raportit

en: Block IP addresses
fi: Estä pääsy IP osoitteista

en: Public files
fi: Julkiset tiedostot

en: Public local files served by the webserver.
fi: Julkiset palvelimen jakelemat tiedostot.

en: Private local files served by Drupal.
fi: Yksityiset Drupalin jakamat tiedostot.

en: Temporary files
fi: Tilapäistiedostot

en: Temporary local files for upload and previews.
fi: Esikatseluun ja tiedostojen lataamiseen käytettävät tilapäistiedostot.

en: Update modules
fi: Päivitä moduulit

en: Update themes
fi: Päivitä teemat

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fi: Salasanaasi ei tallenneta tietokantaan ja sitä käytetään ainoastaan tietokantaan yhdistämisessä.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fi: Yhteys luodaan www-palvelimesi ja tiedostot sisältävän palvelimen välille. Useimmiten tämä on sama kone jolloin oikea asetus on "localhost".

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fi: Säädä <a href="@user-edit">käyttäjätilisi</a> aika-asetuksia.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse haluamasi paikallisaika ja aikavyöhyke. Vastedes kaikki kellonajat ja päivämäärät sivustolla näytetään käyttäen tätä aikavyöhykettä.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
fi: Aikavyöhykeasetuksesi tunnistetaan automaattisesti mikäli mahdollista. Tarkista valinta ja klikkaa tallenna.

en: System help
fi: Järjestelmäohje

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt ja sen luominen epäonnistui.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fi: Hakemisto %directory löytyi mutta ei ole kirjoituskelpoinen ja sen kirjoituskelpoiseksi tekeminen epäonnistui.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fi: Sähköpostiosoite johon viesti lähetetään TAI syötä [node:author:mail], [comment:author:mail] jne jos haluat lähettää sähköpostiviestin alkuperäisen solmun kirjoittajalle.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Näytettävä viesti. Voit sisällyttää merkkejä kuten [node:title], [user:name] ja [comment: body] kuvaamaan joka kerralla muuttuvaa lähetettävää dataa. Kaikki merkit eivät ole käytettävissä kaikissa konteksteissa.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti. Voit sisällyttää kirjanmerkkejä kuten [node:title], [user:name] ja [comment:body] kuvaamaan tietoa joka muuttuu joka kerta viestiä lähetettäessä. Huomio että kirjanmerkit ovat tarjolla kaikissa konteksteissa.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fi: Rakennettu <a href="@poweredby">Drupalilla</a>

en: AHAH callback
fi: AHA paluukutsu

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fi: Ylläpidä lohkoja, sisältötyyppejä, valikoita jne.

en: Select and configure your theme
fi: Valitse ja säädä teemaasi

en: Enable theme
fi: Ota teema käyttöön

en: Disable theme
fi: Poista teema käytöstä

en: Set default theme
fi: Aseta oletusteema

en: Configure default and theme specific settings.
fi: Säädä oletus ja teemakohtaisia asetuksia.

en: IP address blocking
fi: Estä pääsy sivustolle IP-osoitteen perusteella

en: Manage blocked IP addresses.
fi: Hallinnoi estettyjä IP-osoitteita.

en: Delete IP address
fi: Poista IP-osoite

en: Media tools.
fi: Mediatyökalut.

en: Tools related to web services.
fi: Verkkopalveluihin liittyvät työkalut.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fi: Muokkaa sivuston kuvausta sekä syötekohtaista elementtien määrää ja sitä, näytetäänkö syötteessä koko teksti, lyhennelmät vai pelkät otsikot.

en: Development tools.
fi: Kehitystyökalut.

en: Maintenance mode
fi: Huoltotila

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fi: Vaihda sivusto huolto- tai normaalitilaan.

en: Logging and errors
fi: Loggaus ja virheet

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fi: Loggaus- ja huomautusmoduuleiden asetukset. Useat eri moduulit voivat reitittää Drupalin järjestelmätapahtumat eri kohteisiin kuten syslogiin, tietokantaan, sähköpostiin jne.

en: Regional and language
fi: Alue ja kieli

en: Regional settings, localization and translation.
fi: Aluekohtaiset asetukset, lokalisaatio ja käännökset.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fi: Sivuston maa ja aikavyöhyke-oletusasetukset.

en: Configure display formats for date and time.
fi: Säädä päivämäärien ja kellonaikojen näyttöformaatteja.

en: Add new date type.
fi: Lisää uusi tietotyyppi.

en: Delete date type
fi: Poista tietotyyppi

en: Allow users to delete a configured date type.
fi: Salli käyttäjän poistaa luotu tietotyyppi.

en: Configure display format strings for date and time.
fi: Säädä päivämäärien ja kellonaikojen näyttömuotoja.

en: Edit date format
fi: Muokkaa päivämäärämuotoja

en: Allow users to edit a configured date format.
fi: Salli käyttäjien muokata päivämäärämuotoja.

en: Search and metadata
fi: Haku ja metadata

en: Local site search, metadata and SEO.
fi: Sivuston paikallinen haku ja hakukoneoptimointi.

en: General system related configuration.
fi: Yleiset järjestelmään liittyvät asetukset.

en: Tools that enhance the user interface.
fi: Työkalut jotka muokkaavat käyttäjän näkymää.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
fi: Sisällön työnkulku, päivittäjän työnkulkutyökalut.

en: Content authoring
fi: Sisällön luonti

en: Settings related to formatting and authoring content.
fi: Sisällön muotoiluun ja luontiin liittyvät asetukset.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
fi: Osoitteen !host pääsyä ei enää estetä koska se ei ole voimassaoleva IP osoite.

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
fi: Asetettiin sijaintiin {role_permission} oikeudet rooli ID:lle !id

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
fi: Agressiivinen välimuistitus on poistettu käytöstä ja korvattu normaalilla välimuistituksella. Lisätietoa välimuistiasetuksista ja niiden k'yttöönotosta löydät default.settings.php tiedoston välimuistia käsittelevästä kohdasta.

en: more information
fi: lisää tietoa

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fi: phpinfo() toiminto on poistettu käytöstä turvallisuussyistä. Nähdäksesi palvelimesi phpinfo() tiedot muuta PHP-asennuksesi asetuksia tai ota yhteyttä palvelinylläpitäjääsi. Lisätietoa saat <a href="@phpinfo">käsikirjan</a> phpinfo()a käsittelevältä sivulta.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fi: Ajaaksesi cronin tämän sivuston ulkopuolelta, mene osoitteeseen <a href="!cron">!cron</a>

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Hakemiston luominen automaattisesti epäonnistui. Jatkaaksesi asennusta luo hakemisto ja muokkaa sen oikeuksia käsin varmistaaksesi varmistaaksesi, että asennusohjelmalla on tarvittavat käyttöoikeudet kansioon. Lisätietoa asiasta saat INSTALL.txt-tiedostosta tai<a href="@handbook_url">käsikirjasta</a>.

en: Your configuration has been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fi: Sanastoja ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sanasto</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fi: Termejä ei löydy. <a href="@link">Lisää termi</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fi: Tällä termillä luokiteltua sisältöä ei ole.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fi: Luokittelutermeihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fi: Luokittelusanastoihin liittyvät tokenit.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fi: Taxonomy-moduuli mahdollistaa sisällön luokittelun sivustollasi. Luokitellaksesi sisältöä määrittelet <em>sanastoja</em> jotka sisältävät niihin liittyviä <em>termejä</em> minkä jälkeen voit liittää ne sisältötyyppeihin. Lisätietoa Taxonomy moduulista saat <a href="@taxonomy ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating vocabularies
fi: Sanastojen luonti

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
fi: Riittävin <a href="@permissions">käyttöoikeuksin</a> varustetut käyttäjät voivat luoda <em>sanastoja</em> ja <em>termejä</em> <a href="@taxo ">Sanastojen hallintasivulla</a>. Hallintasivu listaa termit vetokäyttöliittymässä jonka avulla voit lajitella ja hallinnoida termijä ja alitermejä hierarkisesti sanaston sisällä. <em>Hallittu sanasto</em> esimerkiksi musiikin listaamiseksi genreittäin alatermien kanssa voisi näyttää seuraavanlaiselta:

en: <em>vocabulary</em>: Music
fi: <em>sanasto</em>: Musiikki

en: <em>term</em>: Jazz
fi: <em>termi</em>: Jazz

en: <em>sub-term</em>: Swing
fi: <em>termi</em>: Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
fi: <em>alitermi</em>: Fusion

en: <em>term</em>: Rock
fi: <em>termi</em>: Rock

en: <em>sub-term</em>: Country rock
fi: <em>alitermi</em>: Kantrirock

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
fi: <em>alitermi</em>: Hard rock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
fi: Voit liittää alitermin useille ylätermille. Esimerkiksi, <em>fusion</em> voi kuulua ylätermeihin <em>rock</em> ja <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
fi: Termit <em>vapaamääritteisissä sanastoissa</em> voidaan syöttää sitä mukaa kun luot tai muokkaat sisältöä. Tätä tapaa käytetään usein luotaessa esimerkiksi blogeja tai kuvienhallintasovelluksia.

en: Assigning vocabularies to content types
fi: Sanastojen liittäminen sisältötyyppeihin

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
fi: Ennenkuin voit käyttää sanastoa sivustosi sisällön luokittelemiseksi sinun on liitettävä sanasto <a href=" @ctedit ">sisältötyyppiin</a> sen <em>hallitse kenttiä</em> välilehdellä. Valitessasi kenttätyypin "sanasto" valitset <em>widgetin</em> jossa syötät sanaston tiedot sisällönmuokkaussivulle: valitse lista, valintaruudut, radionapit tai automaattisesti täydentyvä kenttä sisällön muokkaussivulla käytettäväksi. Kun olet valinnut kentän tyypin, valitse haluttu sanasto ja määrittele voidaanko sanastosta valita yksi vai useampi termi. Sama sanasto on lisättävissä useampaan kuin yhteen sisältötyyppiin käyttämällä "Lisää olemassaoleva kenttä" osiota kenttien hallintasivulla.

en: Classifying content
fi: Sisällön luokittelu

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
fi: Kun sanasto on liitetty sisältöön voit alkaa luokittelemaan sisältöä sanaston mukaan. Kenttä joka sisältää termit ilmaantuu sisällönmuokkaussivulle kun muokkaat tai <a href="@addnode">lisäät uutta</a> sisältöä.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
fi: Näytä listaukset ja RSS syötteet termeittäin

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
fi: Jokainen luokittelutermi tarjoaa sivulistauksen sisältäen sen luokittelun ja siihen liittyvän RSS syötteen. Esimerkiksi jos luokittelutermillä <em>kantrirock</em> on ID 123 (näet tämän katsomalla termin linkin URLia), löydät kyseisen termin listan polusta <em>/taxonomy/term/123</em>. RSS syöte käyttää polkua <em>taxonomy/term/123/feed</em> (RSS-kuvake tämän termin listaukselle näkyy automaattisesti selaimesi osoitepalkissa kun selaat sivua).

en: Extending Taxonomy module
fi: Luokittelu-moduulin muokkaus

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
fi: On olemassa lukuisia sanastoihin liittyviä <a href="@taxcontrib">ulkopuolisia moduuleita</a> jotka laajentavat Taxonomy moduulia termien näyttämisessä ja organisoimisessa.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
fi: Luokittelua käytetään sisällön lajitteluun. Termit ryhmitellään sanastoihin. Esimerkiksi sanasto nimeltä "Hedelmä" voisi sisältää termit "Omena" ja "Banaani".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fi: Voit uudelleenlajitella termejä ylätason %capital_name alla käyttämällä vetokäyttöliittymää ja ryhmitellä termejä ylätason alle liu'uttamalla ne isäntätermin alle ja oikealle.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fi: %capital_name sisältää termit jotka on ryhmitelty isäntätermin alle. Voit järjestellä niitä uudelleen käyttäen vedä-pudota toimintoa.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fi: Isäntätermi %capital_name sisältää termejä joilla on useampia kuin yksi isäntätermi; järjestelmä ei tue tätä ominaisuutta mutta voit ottaa vetokäyttöliittymätuen muokkaamalla kutankin termiä niin että niillä on ainoastaan yksi isäntätermi.

en: Administer vocabularies and terms
fi: Ylläpidä luokitteluja ja sanastoja

en: Edit terms in %vocabulary
fi: Muokkaa luokittelun %vocabulary sanoja

en: Delete terms from %vocabulary
fi: Poista sanoja luokittelusta %vocabulary

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: Term reference
fi: Termiviittaus

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen luokittelun sanaan.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fi: Automaattisen täydennyksen widgetti (merkitseminen)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fi: Luokittelu tarjoaa vaihtoehtoja tälle kentälle.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
fi: Toolbar moduuli näyttää joukon sivuston ylätason hallintalinkkejä ja linkkejä moduuleista sivuston yläreunassa. Lisätietoa Toolbar moduulista saat <a href="@toolbar ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Displaying administrative links
fi: Ylläpitolinkkien näyttäminen

en: Use the administration toolbar
fi: Käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: Toggle drawer visibility
fi: Selaa piirtimen näkyvyyttä

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
fi: Tarjoaa työkalupalkin joka näyttää ylätason hallintavaihtoehdot ja linkittää muista moduuleista.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fi: Tracker moduuli näyttää sivustosi uusimman tai viimeksi päivitetyimmän sisällön ja sallii sinun seurata kunkin käyttäjän sisältöä. Moduulissa ei ole asetusvaihtoehtoja. Lisätietoa moduulista saat <a href="@tracker ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
fi: Tracker moduuli lisää navigointivalikkoon uuden kohdan nimeltä <em>Uusin sisältö</em>. Voit säätää valikon asetuksia <a href="@menus">valikoiden ylläpitosivulla</a>.

en: Tracking new and updated site content
fi: Uuden ja päivitetyn sisällön jäljittäminen

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
fi: <a href='@recent'>Uusin sisältö</a> sivu näyttää sivustosi uusimman ja viimeisimpänä päivitetyn sisällön käänteisessä kronologisessa järjestyksessä listaten sisältötyypin, otsikon, kirjoittajan nimen, kommenttien määrän sekä viimeisimmän päivityspäivämäärän. Sisältö tulkitaan päivitetyksi kun sen sisältöä on muutettu tai siihen on lisätty uusia kommentteja. <em>Viimeisin sisältöni</em> kohta rajoittaa listauksen sillä hetkellä kirjautuneena olevan käyttäjän luomaan sisältöön.

en: Tracking user-specific content
fi: Käyttäjäkohtaisen sisällön jäljittäminen

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fi: Seurataksesi tietyn käyttäjän uutta ja päivitettyä tietoa, valitse <em>Jäljitä</em> välilehti kyseisen käyttäjän profiilisivulta.

en: All recent content
fi: Kaikki viimeaikainen sisältö

en: My recent content
fi: Oma viimeisin sisältöni

en: Track content
fi: Jäljitä sisältöä

en: Enables tracking of recent content for users.
fi: Mahdollistaa sisällön jäljittämisen käyttäjille.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
fi: Content translation moduuli tarjoaa mahdollisuuden sisällön kääntämiseen eri kielille. Yhteistyössä <a href="@locale">Locale-moduulin</a> kanssa (joka hallinnoi kieliä sekä tarjoaa käännökset käyttöliittymälle), Content translation -moduuli mahdollistaa käännetyn sisällön luomisen ja ylläpitämisen. Lisätietoa moduulista saat <a href="@translation">Drupalin käsikirjasta</a>.

en: Configuring content types for translation
fi: Sisällön valmisteleminen käännettäväksi

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
fi: Määritelläksesi tietyn sisältötyypin käännettäväksi käy <a href="@content-types">Sisältötyypit</a> sivulla ja valitse <em>muokkaa</em> sisältötyypin nimen perästä. <em>Julkaisuasetukset</em> osiossa valitse <em>Käytössä, käännettävissä</em> <em> Monikielisyysasetuksien</em> alta.

en: Assigning a language to content
fi: Kielen määrittäminen sisällölle

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
fi: Käytä <em>Kielivalinta</em> alasvetovalikkoa valitaksesi oikea kieli sisällölle muokatessasi tai luodessasi sisältöä.

en: Translating content
fi: Sisällön kääntäminen

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
fi: Käyttäjät joilla on oikeus <em>kääntää sisältöä</em> voivat kääntää sisältöä jos sisältötyyppi on asetettu tukemaan käännöksiä. Kääntääksesi sisältöä valitse <em>Käännä</em> välilehti sisällön sivulla, tämän jälkeen valitse kieli jota varten haluat lisätä käännöksen.

en: Maintaining translations
fi: Käännösten ylläpito

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
fi: Jos jonkun kielinen sisältö vaatii että myös sen muunkieliset versiot päivitetään vastaamaan sen sisältöä, voit asettaa käännökset vanhentuneiksi valitsemalla <em>Merkitse käännökset vanhentuneiksi</em> valintaruutu jotta muut tietävät että käännökset tulisi päivittää. Myös yksittäiset käännökset voidaan merkitä vastaavasti valitsemalla <em>Tämä käännös on päivitettävä</em> valintaruutu käännösten muokkaussivulla.

en: Translate content
fi: Käännä sisältöä

en: There is already a translation in this language.
fi: Tällä kielellä on jo olemaassa käännös.

en: Trigger: !description
fi: Liipasin: !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
fi: Tälle liipaisimelle ei ole toimintoja. <a href="@link">Lisää toiminto</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
fi: Puuttuva / määrittelemätön tallennustoiminto (%save_aid) toiminnolle %aid.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
fi: Toiminto %label on suoritettu mikä vaadittiin ominaisuuden muuttamiseksi.

en: The %label action was moved to save the property change.
fi: Toiminto %label on siirretty mikä vaadittiin ominaisuuden muuttamiseksi.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fi: Liipasimet ovat tapahtumia sivustollasi, esimerkiksi uuden sisällön lisääminen tai käyttäjän sisäänkirjautuminen. Trigger-moduuli liittää liipasimet toimintoihin (toiminnallisiin tehtäviin) kuten tietyt avainsanat sisältävän sisällön julkaisutilan muuttaminen tai sähköpostin lähetys ylläpitäjälle. <a href="@url">Toimintojen asetussivu</a> sisältää listan olemassaolevista toiminnoista ja tarjoaa mahdollisuuden lisätä ja säätää edistyneitä toimintoja (säätöä vaativat toiminnot kuten sähköpostiosoite tai kielletyt sanat).

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fi: Liipasin (eng. Trigger) moduuli tarjoaa mahdollisuuden käyttää <em>toimintoja</em> ajaaksesi valittuja <em>liipaisimia</em> sivustollasi. Liipaisimet ovat tapahtumia kuten uuden sisällön lisääminen sivustollesi tai käyttäjän sisäänkirjautuminen ja toiminnot taas ovat tehtäviä kuten sisllön julkaisutilan muutos tai sähköpostin lähetys ylläpitäjälle. Lisätietoa saat ohjekirjan sivulta <a href="@trigger">Liipasin moduuli</a>.

en: Configuring triggers and actions
fi: Liipasinten ja toimintojen säätäminen

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
fi: Toimintojen ja liipasimien yhdistelmät voivat suorittaa useita hyödyllisiä tehtäviä kuten sähköpostin lähettäminen ylläpitäjälle käyttäjätilin perumisen yhteydessä; niiden avulla voidaan myös automaattisesti muuttaa esimerkiksi kommenttien julkistuksen tilaa sanojen perusteella. Asettaaksesi toiminto/liipasin yhdistelmän käy <a href="@actions -page">Toimintojen ylläpitosivulla</a> jossa tarkistaa onko toiminto jo määriteltynä tai lisätä uuden <em>kehittyneen</em> toiminnon. Sinun on asetettava kehittynyt toiminto jos sen sisältämään toiminto/liipasin -yhdistelmään sisältyy asetuksia kuten määritellyn sähköpostin asettaminen tai kiellettyjen sanojen listaaminen. Säädettyäsi toimintoasi käy <a href="@triggers -page">Liipasinten asetussivulla</a> ja valitse sopiva välilehti (Kommentti, Sanasto jne); näillä sivuilla voit määritellä toiminnon joka suoritellaan kun liipasintapahtuma tapahtuu sivustollasi.

en: When either saving new content or updating existing content
fi: Tallentaessasi uutta sisältöä tai päivittäessäsi jo olemassaolevaa sisältöä

en: After saving updated content
fi: Tallennettuasi päivitettyä sisältöä

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
fi: Tallentaessasi kommenttia tai päivittäessäsi jo olemassaolevaa kommenttia

en: After creating a new user account
fi: Luotuasi uuden käyttäjätilin

en: After updating a user account
fi: Päivitettyäsi käyttäjätilin tiedot

en: Configure when to execute actions.
fi: Säädä milloin toiminnot suoritetaan.

en: Installing updates
fi: Asennetaan päivityksiä

en: Preparing to update your site
fi: Valmistellaan sivuston päivitystä

en: Installing %project
fi: Asennetaan %project

en: Preparing to install
fi: Aloitetaan asennusta

en: Error installing / updating
fi: Virhe asennuksessa / päivityksessä

en: Installed %project_name successfully
fi: Projekti %project_name asennettu onnistuneesti

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Päivitys suoritettu. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Update was completed successfully.
fi: Päivitys suoritettu onnistuneesti.

en: Update failed! See the log below for more information.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat alla olevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Asennus onnistui. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Installation was completed successfully.
fi: Asennus suoritettu onnistuneesti.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Failed to get available update data.
fi: Päivitystietojen lataus epäonnistui.

en: No available update data
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Checking available update data
fi: Tarkistetaan päivitystiedot

en: Trying to check available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Error checking available update data.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen epäonnistui.

en: Checking available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Checked available update data for %title.
fi: Tarkistettiin päivitystiedot projektille %title.

en: Failed to check available update data for %title.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen %title epäonnistui.

en: An error occurred trying to get available update data.
fi: Virhe haettaessa päivitystietoja.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fi[0]: Tarkistettiin yhden moduulin päivitystiedot.
fi[1]: Tarkistettiin @count moduulin päivitystiedot.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fi[0]: Päivitystietojen hakeminen yhdelle projektille epäonnistui.
fi[1]: Päivitystietojen hakeminen @count projektille epäonnistui.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fi: Päivitystietojen haku epäonnistui. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: (Theme)
fi: (Teema)

en: (Release notes)
fi: (Julkaisutiedot)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
fi: Tämä on suuri versiopäivitys joka tarkoittaa ettei se ole yhteensopiva nykyisen versiosi kanssa. On suositeltavaa että luet julkaisutiedot ennen päivitystä.

en: (Security update)
fi: (Turvallisuuspäivitys)

en: (Unsupported)
fi: (Ei tuettu)

en: All of your projects are up to date.
fi: Sivusto on ajantasalla ja eikä vaadi päivitystä.

en: Download these updates
fi: Lataa päivitykset

en: Manual updates required
fi: Käsin päivitettävät

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
fi: Drupalin ytimen automaattinen päivittäminen ei vielä toimi.

en: You must select at least one project to update.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi päivitettävä projekti.

en: Downloading updates
fi: Ladataan päivityksiä

en: Preparing to download selected updates
fi: Valmistaudutaan lataamaan päivityksiä

en: Downloading updates failed:
fi: Päivitysten lataaminen epäonnistui:

en: Updates downloaded successfully.
fi: Päivitykset ladattu onnistuneesti.

en: Fatal error trying to download.
fi: Kriittinen  virhe ladattaessa.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennenkuin jatkat. <a href="@backup_url">Ohjeita varmuuskopiointiin</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fi: Suorita päivitykset sivuston ollessa huoltotilassa (suositellaan)

en: Install from a URL
fi: Asenna URL-osoitteesta

en: For example: %url
fi: Esimerkiksi: %url

en: Upload a module or theme archive to install
fi: Lataa moduuli tai teema joka asennetaan

en: For example: %filename from your local computer
fi: Esimerkiksi: %filename paikallisella tietokoneellasi

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
fi: Sinun täytyy tarjota joko osoite tai ladata asennuksen sisältävä arkistotiedosto.

en: The provided URL is invalid.
fi: Tarjottu URL ei ole sopiva.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
fi: Drupal projektin haku osoitteesta %url epäonnistui.

en: Provided archive contains no files.
fi: Tarjottu arkistotiedosto ei sisällä tiedostoja.

en: Unable to determine %project name.
fi: %project nimen määritys ei onnistunut.

en: %project is already installed.
fi: %project on jo asennettu.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fi: Tiedoston %file purkaminen epäonnistui, tiedosto ei ole sallittua muotoa

en: Downloading %project
fi: Ladataan %project

en: Failed to download %project from %url
fi: %project lataus osoitteesta %url epäonnistui

en: Includes:
fi: Sisältää:

en: Enabled: %includes
fi: Käytössä: %includes

en: Disabled: %disabled
fi: Poissa käytöstä: %disabled

en: Depends on: !basethemes
fi: Riippuu: !basethemes

en: Required by: %subthemes
fi: Riippuvaisuudet: %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
fi: Update manager moduuli hakee säännöllisesti päivitystietoa sivustollasi asennettuina oleviin moduuleihin ja teemoihin ja ilmoittaa ylläpitäjille päivitystarpeesta. Jotta päivitystiedot voitaisiin esittää, anonyymit statistiikat lähetetään Drupal.orgiin. Jos haluat, voit poistaa Update manager moduulin käytöstä <a href="@modules ">Moduulien hallintasivun</a> kautta. Lisätietoa Update manager moduulista saat <a href="@update ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
fi: Päivitystenhallinta mahdollistaa myös moduulien ja teemojen päivittämisen ylläpitoliittymän kautta.

en: Checking for available updates
fi: Uusien päivitysten haku

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
fi: Raportti <a href="@update-report">saatavilla olevat päivitykset</a> huomauttaa sinua aina kun sivustollasi asennettuina oleviin moduuleihin on saatavilla päivityksiä. Voit säätää <a href="@update-settings">Päivitysten ylläpitosivulla</a>, kuinka usein uudet päivitykset haetaan <a href="@cron">cron</a> ajossa samoten kuin sähköpostihuomautuksia uusista päivityksistä.

en: Performing updates through the user interface
fi: Päivityksien suorittaminen käyttöliittymän kautta

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
fi: Update manager moduuli mahdollistaa ylläpitäjien suorittaa päivitykset suoraan ylläpitoliittymän kautta. <a href="@modules_page">Moduuli-</a> ja <a href="@themes_page">Teema-</a> sivujen yläreunassa näet linkin jonka kautta voit päivittää uusiin versioihin. Tämä linkki ohjaa sinut <a href="@update -page">päivityssivulle</a> jossa näet listan puuttuvista päivityksistä ja voit valita päivitettävät moduulit. Siellä sivusto kysyy SSH/FTP tunnuksiasi minkä jälkeen tiedostot siirretään palvelimellesi samalla korvaten vanhat tiedostot. Lisätietoa Update manager moduulin toiminnasta saat <a href="@update">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Installing new modules and themes through the user interface
fi: Uusien moduuleiden ja teemojen asennus käyttöliittymän kautta

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
fi: Voit myös asentaa uusia moduuleita ja teemoja samaan tapaan <a href="@install">asennussivulla</a> tai klikkaamalla <em>Asenna uusi moduuli/teema</em> linkkiä <a href="@modules_page">moduulien</a> tai <a href="@themes_page">teemojen</a> sivuilla. Tässä tapauksessa sinua pyydetään antamaan osoite josta teema tai moduuli ladataan tai vaihtoehtoisesti syöttämään teeman tai vaihtoehtoisesti lataamaan asennuspaketti lokaalista tiedostojärjestelmästäsi.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla. <a href="@run_cron">Suorita cron-ajo</a> tai <a href="@check_manually">tarkista manuaalisesti</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fi: Voit asentaa puutuvat päivityksesi automaattisesti Päivitystyökalun avulla.

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit aina kun päivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset ainoastaan tietoturvapäivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit ainoastaan kun tietoturvapäivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset kaikista saatavilla olevista päivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fi: Yhtä tai useampaa asentamaasi moduulin tai teeman versiota ei enää tueta. Suosittelemme päivittämään tai poistamaan moduulin käytöstä. Katso lisätietoja moduulin kotisivulta.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
fi: Drupalisi <a href="@update-report">saatavilla olevien päivitysten</a> tarkistaminen epäonnistui.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fi: <a href="@update-report">Saatavilla olevien moduuli- ja teemapäivitysten</a> tarkistaminen epäonnistui.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
fi: Lisätietoja ja päivitysohjeet löytyvät <a href="@available_updates">saatavilla olevat päivitykset</a>-sivulta.

en: Ready to update
fi: Valmiina päivittämään

en: Update manager
fi: Päivitystenhallinta

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
fi: Tarkistaa päivitykset ja kykenee asentamaan tai päivittämään moduuleja ja teemoja turvallisesti web-käyttöliittymän kautta.

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
fi: Tälle roolille annetaan automaattisesti uudet oikeudet kun jokin moduuli otetaan käyttöön. Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin oikeuksiin.

en: Registration and cancellation
fi: Rekisteröinti ja peruutus

en: Who can register accounts?
fi: Kuka voi rekisteröidä käyttäjätilejä?

en: Administrators only
fi: Vain ylläpitäjät

en: Visitors, but administrator approval is required
fi: Vierailijat mutta ylläpitäjän hyväksyntä vaaditaan

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
fi: Edellytä sähköpostivarmistusta kun vierailija luo tunnuksen.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Uusien käyttäjien tulee vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen kirjautumista sivustolle ja heille asetetaan automaattisesti luotu salasana. Ellei tämä asetus ole valittuna, käyttäjät kirjataan sisään heti rekisteröitymisen jälkeen ja he voivat valita salasanansa rekisteröitymisen aikana.

en: When cancelling a user account
fi: Kun käyttäjätunnus peruutetaan

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fi: Käyttäjät joilla on <a href="@permissions-url">käyttöoikeus</a> %select-cancel-method tai %administer-users voivat ohittaa oletustavan.

en: Select method for cancelling account
fi: Valitse tunnuksen sulkemistapa

en: Administer users
fi: Hallitse käyttäjiä

en: Personalization
fi: Personointi

en: Enable signatures.
fi: Salli allekirjoitukset.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fi: Kansio %directory puuttuu tai kansioon ei voida kirjoitettaa.

en: Enable user pictures.
fi: Ota käyttöön käyttäjäkuvat.

en: Picture directory
fi: Kuvakansio

en: Picture display style
fi: Kuvien näyttötapa

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fi: Tyyliä käytetään alkuperäistä kuvaa näytettäessä. Tyylejä voi säätää ylläpitoliittymän sivulla <a href="!url">Kuvien tyylit</a>.

en: Picture upload dimensions
fi: Palvelimelle siirrettävän kuvan mitat

en: Picture upload file size
fi: Kuvatiedoston koko

en: E-mails
fi: Sähköpostit

en: Welcome (new user created by administrator)
fi: Tervetuloa (uusi ylläpidon luoma käyttäjä)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille ylläpidon luomille jäsenille.

en: Welcome (awaiting approval)
fi: Tervetuloa (odottaa hyväksyntää)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille jäsenille rekisteröitymisen jälkeen kun ylläpidon hyväksyntä vaaditaan.

en: Welcome (no approval required)
fi: Tervetuloa (erillistä hyväksyntää ei vaadita)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille jäsenille rekisteröitymisen yhteydessä kun erillistä hyväksyntää ei vaadita.

en: Password recovery
fi: Salasanan palautus

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uutta salasanaa pyytäneille käyttäjille.

en: Account activation
fi: Tilin aktivointi

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa käyttäjille käyttäjätilin aktivoinnin yhteydessä lähetettäviä sähköposteja. Viesti lähetetään mikäli sivuston asetukset vaativat että ylläpitäjä aktivoi uudet käyttäjätilit.

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Muokkaa ja ota käyttöön sähköpostit jotka lähetetään käyttäjille kun heidän käyttäjätiliensä käyttö on estetty.

en: Account cancellation confirmation
fi: Tilin sulkemisen vahvistaminen

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fi: Muokkaa käyttäjätilin peruutuksen yhteydessä käyttäjälle lähetettävää sähköpostiviestiä.

en: Account canceled
fi: Tili suljettu

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille tilin sulkemisen yhteydessä.

en: Notify user when account is canceled.
fi: Ilmoita käyttäjälle kun tili suljetaan.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
fi: Rooli nimeltä %name on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
fi: Olet kirjautuneena käyttäjänä %user. <a href="!user_edit">Muuta salasanasi.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
fi: Toinen käyttäjä (%other_user) on jo kirjautuneena sisään tältä koneelta mutta yritit käyttää kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä %resetting_user. Olkaa hyvä <a href="!logout">kirjautukaa ulos</a> ja yrittäkää käyttää linkkiä sen jälkeen uudelleen.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fi: Käyttämääsi linkkiä ei löydy.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fi: Olet juuri käyttänyt kertakäyttöisen kirjautumislinkkisi. Linkin käyttö jatkossa ei ole tarpeen. Ole hyvä ja muuta salasanasi.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fi: <p>Tämä on kertakäyttöinen sisäänkirjautumislinkki käyttäjälle %user_name ja vanhenee %expiration_date.</p><p>Klikkaa nappia kirjautuaksesi sisään ja muuttaaksesi salasanasi.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fi: Yritit käyttää vanhentunutta tai jo kertaalleen käytettyä kertakakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi allaolevalla kaavakkeella.

en: When cancelling your account
fi: Peruuttaessasi käyttäjätilisi

en: When cancelling the account
fi: Käyttäjätiliä peruutettaessa

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fi: Vaadi sähköpostivahvistus käyttäjätilin poistamiseksi.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fi: Jos käytössä, käyttäjien on varmistettava sähköpostitse tilinsä poistaminen.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
fi: Mikäli käytössä, käyttäjä vastaanottaa sähköpostiviestin kun tili on peruutettu.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjätilisi?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjän %name?

en: Select the method to cancel the account above.
fi: Valitse käyttäjätilin peruutustapa.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fi: Varmistusviesti käyttäjätilisi peruuttamiseksi on lähetetty sähköpostiisi.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fi: Tilisi lukitaan etkä voi enää kirjautua sisään. Kaikki kirjoittamasi sisältö säilyy merkittynä sinun kirjoittamaksesi.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fi: Tilisi lukitaan etkä pysty kirjautumaan sisään. Kaikki luomasi sisältö piilotetaan muilta käyttäjiltä paitsi ylläpitäjiltä.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki siihen liittyvät tiedot poistetaan. Kaikki kirjoittamasi sisältö merkitään %anonymous käyttäjän kirjoittamaksi.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki tietosi poistetaan. Myöskin luomasi sisältö poistetaan.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Yritit käyttää vanhentunutta käyttäjätilin peruutuslinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi allaolevalla kaavakkeella.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fi: Lähetetty käyttäjätilin peruutuspyyntö osoitteeseen %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fi: Yksittäisiin käyttäjätileihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena olevaan käyttäjään liittyvät tokenit.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fi: Käyttäjä-moduuli sallii käyttäjien rekisteröityä ja kirjautua sisään ja ulos jne. Moduuli sallii myöskin riittävillä käyttöoikeuksilla varustettujen käyttäjien muokata käyttäjärooleja. Lisätietoa moduulista löydät Drupal-käsikirjan <a href="@user">Käyttäjä-moduulia</a> koskevasta kohdasta.

en: Creating and managing users
fi: Käyttäjien ylläpito ja luonti

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
fi: User moduuli mahdollistaa riittävillä <a href="@permissions">käyttöoikeuksilla</a> varustettujen käyttäjien luoda käyttäjätilejä <a href="@people">Käyttäjien hallintasivujen</a> kautta jossa he voivat myös asettaa käyttäjille käyttöoikeuksia roolien perusteella tai poistaa tai sulkea pois yhden tai useamman käyttäjän. Jos sallittua, myös anonyymit käyttäjät voivat luoda itselleen käyttäjätilejä <a href="@register">Rekisteröitymissivulla</a>.

en: User roles and permissions
fi: Käyttöroolit ja oikeudet

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
fi: <em>Rooleja</em> käytetään ryhmittelemään ja luokittelemaan käyttäjiä; kullakin käyttäjällä voi olla yksi tai useampia rooleja. Seuraavat roolit ovat oletuksena käytössä : <em>tuntematon käyttäjä</em> (käyttäjät, jotka eivät ole kirjautuneet) ja <em>tunnistettu käyttäjä</em> (käyttäjät, jotka ovat rekisteröityneet ja kirjautuneet). Riippuen Drupalin asennuksen yhteydessä tekemistäsi valinnoista, asennusprosessin yhteydessä on voitu luoda muitakin rooleja, minkä lisäksi voit luoda lisää rooleja <a href="@roles">Roolit-sivulla</a>. Roolien lisäämisen jälkeen voit asettaa kunkin roolin oikeudet <a href="@permissions_user">Oikeudet-sivulla</a>. Oikeuksien antamisen jälkeen kyseisen roolin omaava käyttäjä voi suorittaa tietyn toiminnon sivustolla. Näitä ovat esimerkiksi tietyntyyppisen sisällön tarkastelu, muokkaus tai luominen, tietyn moduulin asetusten hallinta tai tietyn sivuston toiminnallisuuden hyödyntäminen (esimerkiksi haku).

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
fi: <a href="@accounts">Käyttäjien asetussivulla</a> voit ylläpitää käyttäjiesi asetuksia kuten anonyymin käyttäjän nimi, rooli, henkilökohtaiset yhteydenottokaavakkeet, käyttäjien rekisteröityminen ja käyttäjätilien peruuttaminen. Tällä sivulla voit myös ylläpitää asetuksia käyttäjien yksilöimiseksi (allekirjoitukset ja käyttäjäkuvat) sekä muokata käyttäjille rekisteröitymisen yhteydessä lähetettävien viestien muotoa.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
fi: Drupal sisältää oletuksena kaksi käyttäjäroolia:

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
fi: Anonyymi käyttäjä: tämä rooli on niitä käyttäjiä varten jotka eivät ole kirjautuneet sisään tai joilla ei ole käyttäjätiliä.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
fi: Autentikoitu käyttäjä: tämä rooli annetaan normaalisti kaikille kirjautuneille käyttäjille.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
fi: Tämä lomake sallii ylläpitäjien muokata, lisätä ja järjestellä käyttäjätiedon tallentamiseen käytettäviä kenttiä.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
fi: Tässä näkymässä valitset miten käyttäjäprofiili-sivulla kentät esitetään.

en: User module timezone form element.
fi: Käyttäjä-moduulin kaavakkeen aikavyöhyke elementti.

en: User module history view element.
fi: User moduulin käyttäjähistorian esityselementti.

en: Administer permissions
fi: Ylläpidä oikeuksia

en: View user profiles
fi: Näytä käyttäjäprofiilit

en: Change own username
fi: Muuta omaa käyttäjänimeä

en: Cancel own user account
fi: Peru oma käyttötilisi

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fi: Huomio: sisältö saatetaan säilyttää, sen julkaisu perua tai luotu sisältö siirtää käyttäjälle %anonymous-name riippuen järjestelmän <a href="@user-settings-url">käyttäjien asetuksista</a>.

en: Select method for cancelling own account
fi: Valitse käyttäjätilisi peruuttamistapa

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fi: Välilyönnit ovat sallittuja; erikoismerkkejä ei sallita lukuunottamatta pisteitä, väli- ja alaviivoja sekä heittomerkkiä.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fi: Allekirjoitus on liian pitkä: sallittu enimmäispituus on %max merkkiä.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fi: Liian monta epäonnistunutta kirjautumista IP-osoitteestasi. Tämä IP on tilapäisesti estetty. Yritä uudelleen myöhemmin tai <a href="@url">tilaa uusi salasana</a>.

en: Cancelling account
fi: Käyttäjätilin peruuttaminen

en: Cancelling user account
fi: Käyttäjätilin peruutus

en: %name has been disabled.
fi: %name on poistettu käytöstä.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fi: Ylläpitäjä loi sinulle tilin sivustolla [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name] (odottaa hyväksyntää)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], Kiitos että rekisteröidyitte sivustolla [site:name]. Pyyntösi on vastaanotettu ja odottaa ylläpitäjien hyväksyntää. Kun käyttäjätilisi on hyväksytty, saat uuden sähköpostin sisältäen ohjeet sivustolle kirjautumiseksi ja salasanasi muuttamiseksi. -- [site:name] ylläpitotiimi

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
fi: [user:name] on anonut käyttäjätiliä
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
fi: Korvaavat kirjautumistiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name] (rekisteröityminen hyväksytty)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name] (käyttö estetty)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
fi: Käyttäjätilin peruutuspyyntö käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle [user:name] sivustolla [site:name] (käyttäjätili peruutettu)

en: Cancel the selected user accounts
fi: Peruuta valitut käyttäjätilit

en: The user account %name cannot be cancelled.
fi: Käyttäjätiliä %name ei voi peruuttaa.

en: When cancelling these accounts
fi: Peruutettaessa näitä käyttäjätilejä

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa nämä käyttäjätilit?

en: Cancel accounts
fi: Peruuta käyttäjätilejä

en: To make your password stronger:
fi: Vahvistaaksesi salasanaasi:

en: Make it at least 6 characters
fi: Tee siitä vähintään 6 merkkiä pitkä

en: Add lowercase letters
fi: Lisää pieniä kirjaimia

en: Add uppercase letters
fi: Lisää isoja kirjaimia

en: Add numbers
fi: Lisää numeroita

en: Add punctuation
fi: Lisää välimerkkejä

en: Make it different from your username
fi: Tee siitä eri kuin käyttäjänimesi

en: Weak
fi: Heikko

en: Fair
fi: Keskiverto

en: Blocked user: %name %email.
fi: Estetty käyttäjä: %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
fi[0]: Sivustollasi on tällä hetkellä 1 kävijä.
fi[1]: Sivustollasi on tällä hetkellä @count kävijää.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fi[0]: Tälle käyttäjätilille on ollut useampi kuin yksi epäonnistunut sisäänkirjautuminen ja tilin käyttö on tilapäisesti estetty. Yritä myöhemmin uudelleen tai <a href="@url">pyydä uusi salasana</a>.
fi[1]: Tälle käyttäjätilille on ollut useampia kuin @count epäonnistunut sisäänkirjautuminen ja tilin käyttö on tilapäisesti estetty. Yritä myöhemmin uudelleen tai <a href="@url">pyydä uusi salasana</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Confirm account cancellation
fi: Vahvista käyttäjätilin peruutus.

en: User passwords rehashed to improve security
fi: Käyttäjien salasanat on toistettu tietoturvan parantamiseksi

en: Migrated user time zones
fi: Ladatut käyttäjien aikavyöhykkeet

en: Minimal
fi: Minimaalinen

en: Start with only a few modules enabled.
fi: Aloita ottamalla käyttöön vain muutama moduuli.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fi: Syötä pilkuilla eroteltu lista sanoista jotka kuvaavat sisältöäsi.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fi: Asenna useimmiten käytetyillä perusasetuksilla.

en: Content width
fi: Sisällön leveys

en: Fluid width
fi: Liukuman leveys

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
fi: Määrittele näytetäänkö sisältö kiinteällä leveydellä vai liukuuko se täyttämään koko selainikkunan leveyden.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
fi: Monipalstainen teema, jonka värejä voidaan muuttaa ja joka voidaan asettaa toimimaan joko kiinteän levyisenä tai joustavana.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fi: Yksinkertainen, yksipalstainen, tauluton ja joustavan levyinen hallintanäkymän teema.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
fi: Tämä teema esittelee Drupalin oletusarvoista HTML-merkkausta ja CSS-tyylejä. Ohjeita oman teeman rakentamiseen ja oletusteeman korvaamiseen löydät <a href="http://drupal.org/theme-guide">teemoitusoppaasta</a>.

en: Contact forms
fi: Yhteydenottolomakkeet

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fi: Alueen ainoastaan ylläpitäjille näytettävä etiketti.

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Displays Reorder
fi: Näyttöruutujen uudelleenjärjestely

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Configure group settings for @type %item
fi: Säädä ryhmittelyasetuksia @type %item

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display all items that this view might find
fi: Näytä kaikki tulokset jotka näkymä voi löytää

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Paged output, full Drupal style
fi: Sivutettu tulostus, täysi Drupal tyyli

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Use the mini pager output.
fi: Käytä minisivutusta.

en: The taxonomy vocabulary name
fi: Luokittelusanaston nimi

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fi: Kirjoittajan tai käyttäjän nimi. Suodatin ei tarkista, onko käyttäjä olemassa ja sallii osittaiset haut. Suodatin ei käytä autocompletea.

en: Provide markup text for the area.
fi: Tarjoa markup-tekstiä tekstialueelle.

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: This is machine name of the display.
fi: Tämä on näkymän koneluettava nimi.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Olet muuttanut näkymän koneluettavaa nimeä. Kaikki näkymään liittyvä teemoitus saattaa lakata toimimasta kunnes nekin on päivitetty. Nähdäksesi teemaehdotukset sille, sinun on tallennettava näkymä.

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fi: Lähetä-napissa näytettävä teksti.

en: Include reset button
fi: Lisää palautusnappi

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fi: Mikäli valittuna, näkymä tarjoaa napin suodattimien palauttamiseksi perusasetuksiinsa

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden valintaruudussa näytettävä etiketti.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on nouseva.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on laskeva.

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fi: Ohitettavien tulosten määrä. Esimerkiksi jos kentän arvo on 3, ensimmäiset kolme tulosta ohitetaan ja niitä ei näytetä.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fi: Offsetin on oltava nollaa suurempi tai yhtäsuuri numero.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos, ohita @skip
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta, ohita @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fi[0]: @count elementti, ohita @skip
fi[1]: @count elementtiä, ohita @skip

en: @count item | @count items
fi[0]: @count elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Add subdirectories
fi: Lisää alihakemistoja

en: Remove subdirectories
fi: Poista alihakemistoja

en: Maximum number of subdirectories
fi: Suurin sallittu alihakemistojen määrä

en: This setting is applicable only if you allow subdirectory creation under any of the predefined directories. Define here the maximum number of subdirectories a directory can have. Setting this to 0 removes the limit and also allows infinite subdirectory depth.
fi: Tämä asetus on käytettävissä vain, jos otat käyttöön alihakemistojen luomisen etukäteen määritellyissä hakemistoissa.  Määrittele tässä suurin määrä alihakemistoja, jotka hakemistolla voi olla.  Tämän asettaminen arvoon 0 poistaa rajan ja sallii myös rajoituksettoman alihakemistosyvyyden.

en: Subdirectory name
fi: Alihakemiston nimi

en: %dirname is not a valid directory name. It should contain only alphanumeric characters, hyphen and underscore.
fi: %dirname ei ole kelvollinen hakemiston nimi.  Sen pitäisi sisältää vain alfanumeerisia merkkejä, väli- ja alaviivoja.

en: Subdirectory %dir already exists.
fi: Alihakemisto %dir on jo olemassa.

en: Subdirectory %dir could not be created.
fi: Alihakemistoa %dir ei voitu luoda.

en: Subdirectory %dir has been added.
fi: Alihakemisto %dir on lisätty.

en: Subdirectory %dir does not exist.
fi: Alihakemistoa %dir ei ole olemassa.

en: Subdirectory %dir could not be removed.
fi: Alihakemistoa %dir ei voitu poistaa.

en: Subdirectory %dir has been removed.
fi: Alihakemisto %dir on poistettu.

en: %path could not be removed.
fi: %path ei voitu poistaa.

en: Allows users manage directories in IMCE
fi: Tekee käyttäjille mahdolliseksi hakemistojen hallinnan IMCE:ssä

en: You are not alllowed to create more than %num directories.
fi: Sinun ei anneta luoda enempää kuin %num hakemistoa.

en: Are you sure want to delete this subdirectory with all directories and files in it?
fi: Tahdotko varmasti poistaa tämän alihakemiston sekä kaikki siinä olevat hakemistot ja tiedostot?

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: Subdirectory where the sitemap data will be stored. This folder <strong>must not be shared</strong> with any other Drupal site or install using XML sitemap.
fi: Alikansio, jonne sivukartan tiedot tallennetaan. Kansio <strong>ei saa olla yhteinen</strong> muiden XML-sivukarttaa käyttävien Drupal-sivustojen tai -asennusten kanssa.

en: Select which link types you would like to rebuild
fi: Valitse mitkä linkkityypit haluat uudelleenrakentaa

en: If no link types are selected, the sitemap files will just be regenerated.
fi: Mikäli linkkityyppejä ei ole valittu, sivukarttatiedostot ainoastaan luodaan uudelleen.

en: Now processing %entity @last_id (@progress of @count).
fi: Käsitellään %entity @last_id (@progress / @count)

en: Administer XML sitemap settings.
fi: Ylläpidä XML-sivukartan asetuksia.

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
fi: Yksi tai useampia ongelmia havaittu XML-sivukartan asetuksissa: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
fi: Katso tarkemmat tiedot <a href="@status-report">tilanneraportista</a>.

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: XML sitemap module element
fi: XML sitemap moduulielementti

en: Display $page array
fi: Näytä array $page

en: No variables.
fi: Ei muuttujia.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
fi: Näytä kehittäjiä kiinnostavaa tietoa kuten erilaiset tulosteet, kyselylogit jne.

en: Access developer information
fi: Lue kehitystietoa

en: Switch users
fi: Vaihda käyttäjiä

en: Details about a given menu item.
fi: Tietoa määritellystä valikkolinkistä.

en: Field info
fi: Kentän tiedot

en: Arguments query
fi: Kyselyn argumentit

en: Access DNA information
fi: Lue DNA tietoa

en: Development link
fi: Kehityslinkki

en: static
fi: staattinen

en: ...and <strong>!count</strong> more.
fi: ...ja <strong>!count</strong> lisää.

en: @bundle XML sitemap settings
fi: @bundle XML-sivukartan asetukset

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
fi: Tämän @bundle oletusasetuksia XML-sivukartoille voi muuttaa <a href=@link-type">täällä</a>.

en: In database
fi: Tietokannassa

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fi: Moduuli nimellä @name on jo olemassa järjestelmässäsi. Valitse jokin muu nimi.

en: Start from (X:Y)
fi: Aloita kohdasta (X:Y)

en: Image cropping successful: %files.
fi: Kuvan rajaaminen onnistui: %files.

en: Crop must be inside the image boundaries.
fi: Rajaus täytyy olla kuvan reunojen sisäpuolella.

en: %filename cannot be cropped.
fi: %filename ei voida rajata.

en: Adds image cropping functionality to IMCE
fi: Lisää kuvien rajaamistoiminnon IMCE:en

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
fi: Aseta tämä konteksti kun tämänhetkisellä käyttäjällä on yksi valituista rooleista.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
fi: Aseta tämä konteksti tarkasteltaessa sivustoa valitulla kielellä.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
fi: Aseta tämä konteksti tarkasteltaessa jonkin seuraavista luokittelutermeistä sisältävää solmua.

en: Require all conditions
fi: Vaadi kaikki ehdot

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fi: Mikäli valittuna, kaikkien ehtojen on täytyttävä jotta konteksti olisi aktiivinen. Muussa tapauksessa ensimmäinen täyttyvä ehto aktivoi kontekstin.

en: Please reload the page to view this block.
fi: Uudelleenlataa sivu nähdäksesi tämän lohkon.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fi: Verkkolomakkeet-modulin avulla voit liittää lomakkeita ja kyselyitä noodeihin.

en: To add one, create a !types piece of content.
fi: Voit luoda uuden luomalla !types-tyyppisen sivun.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fi: Verkkolomakkeet eivät tällä hetkellä ole käytössä millekään sisältötyypille.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fi: Käyttääksesi verkkolomakkeet moduulia ota käyttöön vähintään yksi sisältötyyppi sivustollasi.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fi: Sivu listaa sivustosi kaiken sisällön johon voit liittää verkkolomakkeen.

en: Webform-enabled piece of content
fi: Verkkolomakkeiden käytössä oleva sisällön osa

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fi: Käy sivulla <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> ja ota verkkolomakkeet käyttöön vähintään yhdelle sisältötyypille.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fi: Valinnainen: Otaaksesi verkkolomakkeet käyttöön useille eri sisältötyypeille kerralla käy <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> sivulla.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fi: <p>Moduuli sallii sinun luoda kaavakkeita ja kyselyitä sekä niiden sisältöä. Kaavakkeiden lähetykset näistä kaavakkeista tallennetaan tietokantaan ja vaihtoehtoisesti vastaukset lähetetään myös sähköpostitse ennaltamääritettyyn osoitteeseen.</p><p>Tässä esimerkki yhden luomiseksi:</p><ul><li>!webform-types-message</li><li>Mene osoitteeseen <a href="!create-content">Luo sisältöä</a> ja lisää !types sisältöä.</li><li>Tallennettuasi uuden sisältösi sinut uudelleenohjataan luomasi kaavakkeesi kenttälistaan. Lisää haluamasi kentät kaavakkeeseen.</li><li>Kun olet lisännyt haluamasi kentät voit valita lähetetäänkö tulokset sähköpostitse ylläpitäjille tai kyselyyn vastanneelle henkilölle. Klikkaa <em>Sähköpostit</em> välilehteä <em>Verkkolomake</em> linkin alla sisällön osassa.</li><li>Lopuksi käy <em>Kaavakkeen asetukset</em> kohdassa säätääksesi kohdalleen verkkolomakkeesi loput asetukset.<ul>Lisää vahvistusviesti ja/tai uudelleenohjausosoite joka näytetään onnistuneen lähetyksen jälkeen.</li><li>Määrittele montako kertaa kaavakkeen voi lähettää</li><li>Määrittele mitkä roolit voivat lähettää kaavakkeen.</li><li>Lisävalinnoissa voit sallia keskeneräisen kaavakelähetyksen tallentamisen tai syöttää kaavakkeen oheen ohjeita kaavakkeen lähettäjille.</li></ul><li>Kaavakkeesi on nyt valmis tarkasteltavaksi. Saatuasi vastauksia voit tarkastella niitä kaavakkeen välilehdellä <em>Tulokset</em>.</li></ul><p>Lisäohjeita vaihtoehtojen lisäämiseksi tai asetusten säätämiseksi näet lisättyäsi ensimmäisen komponentin.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fi: Erityinen tekstikenttä joka hyväksyy sähköpostiosoitteet.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fi: Salli käyttäjien ladata määritetyn tyyppisiä tiedostoja

en: Page break
fi: Sivunvaihto

en: Organize forms into multiple pages.
fi: Jaa kaavakkeet useammalle sivulle.

en: Select options
fi: Valitse vaihtoehdot

en: Value of !component
fi: !component arvo

en: Value of "!component"
fi: "!component" arvo

en: Webform settings
fi: Web-lomakkeen asetukset

en: Edit e-mail settings
fi: Muokkaa sähköpostiasetuksia

en: Delete e-mail settings
fi: Poista sähköpostiasetukset

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fi: Tarkista että tähän kenttään syötetyt arvot ovat yksilöllisiä. Samaa arvoa ei saa käyttää kahdesti.

en: no upload
fi: ei latausta

en: Other...
fi: Muu...

en: Allow "Other..." option
fi: Salli vaihtoehto "Muu..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fi: Valitse tämä jos haluat sallia käyttäjien lisätä vaihtoehto jota ei ole listassa.

en: Text for "Other..." option
fi: "Muu..." vaihtoehdon teksti

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fi: Jos haluat käyttää muita vaihtoehtoja, syötä muun vaihtoehdon nimi.

en: Randomize options
fi: Sekoita vaihtoehdot

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fi: Sekoittaa vaihtoehdot lomakkeella näytettäessä.

en: Maximum length of the textfield value.
fi: Tekstikentän arvon enimmäispituus

en: Webform-enabled content types
fi: Verkkolomakkeiden käytössä olevat sisältötyypit

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fi: Verkkolomake-moduuli mahdollistaa verkkolomakekomponenttien lisäämisen mihin tahansa sisältötyyppiin. Valitse mihin sisältötyyppeihin haluat mahdollistaa verkkolomakkeiden liittämisen.

en: E-mail address format
fi: Sähköpostiosoitteen muoto

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fi: Pitkä muoto: "Esimerkkinimi"
    &lt;nimi@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fi: Lyhyt muoto: nimi@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fi: Useimmat palvelimet tukevat "pitkää" muotoa joka sallii käyttäjäystävällisempien sähköpostien lähettämisen. Kuitenkin monet Windows-pohjaiset palvelimet eivät pysty lähettämään pitkää muotoa. Valitse tämä vaihtoehto jos havaitset ongelmia sähköpostien lähettämisessä verkkolomakkeista.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fi: Sivustollasi ei ole vielä verkkolomakkeita. Luo !types sisältöä.

en: Include all components
fi: sisällytä kaikki komponentit

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fi: Arvo %value on jo lähetetty kertaalleen kentälle %title. Olet jo lähettänyt kaavakkeen tai sinun on valittava jokin muu arvo.

en: Component value
fi: Komponentin arvo

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fi: Tällä hetkellä sähköposteja ei lähetetä, lisää sähköpostiosoite alla olevaan kenttään.

en: email@example.com
fi: sähköposti@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakkeen lähetykset toimitetaan tähän osoitteeseen. Mikä tahansa sähköposti, valinta tai piilotettu elementti voidaan valita vastaanottajan osoitteeksi. Useammat sähköpostiosoitteet tulisi eroittaa pilkulla.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin otsikoksi.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän sähköpostiosoitteeksi.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän nimeksi.

en: No available components
fi: Komponentteja ei ole käytettävissä

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fi: Sähköpostimalli voi muokata sähköpostin ulkomuotoa.

en: Included e-mail values
fi: Sisällytetyt sähköpostiarvot

en: Save e-mail settings
fi: Tallenna sähköpostiasetukset

en: E-mail header details
fi: Sähköpostin otsikon tiedot

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fi: Sähköpostikenttä on pakollinen.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fi: Syöttämääsi sähköpostiosoitetta "@email" ei ole olemassa.

en: Email settings added.
fi: Sähköpostiasetukset lisätty.

en: Email settings updated.
fi: Sähköpostiasetukset päivitetty.

en: Delete e-mail settings?
fi: Poista sähköpostiasetukset?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fi: Tämä poistaa välittömästi komponenttiin @component perustuvat sähköpostilähetykset.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fi: Tämä poistaa välittömästi osoitteeseen @address tehtävät sähköpostilähetykset.

en: E-mail settings deleted.
fi: Sähköpostiasetukset poistettu.

en: Confirmation message
fi: Vahvistusviesti

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fi: Osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fi: Rajoita <em>käyttäjäkohtaista</em> vastausten määrää. Käyttäjä tunnistetaan kirjautumisensa mukaan mikäli kirjautuneena sisään, muussa tapauksessa käytetään IP-osoitetta keksistä. Keksien käyttöä voi muokata <a href="!url">Verkkolomakkeen globaaleista asetuksista</a>.

en: Submission access
fi: Lähetysoikeus

en: Show the notification about previous submissions.
fi: Näytä huomautus aiemmista lähetyksistä.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fi: Näytä huomautus aiemmasta vastauksesta käyttäjille jotka ovat jo lähettäneet kaavakkeen.

en: The entered URL is not a valid address.
fi: Annettu osoite ei ole olemassaoleva osoite.

en: The form settings have been updated.
fi: Kaavakkeen asetukset on päivitetty.

en: Your submissions
fi: Lähetyksesi

en: @sid (draft)
fi: @sid (keskeneräinen)

en: Select list options
fi: Valintalistan vaihtoehdot

en: Select list format
fi: Valintalistan muoto

en: Separate
fi: Erillinen

en: Submission Number
fi: Lähetyksen numero

en: Submission ID
fi: Lähetyksen ID

en: Included export components
fi: Vientiin sisällytettävät komponentit

en: The selected components will be included in the export.
fi: Valitut komponentit sisällytetään vietävään dataan.

en: Option A
fi: Vaihtoehto A

en: Option B
fi: Vaihtoehto B

en: Option C
fi: Vaihtoehto C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fi: Erilliset vaihtoehdot ovat parempia raportin laatimiseen, kaavioihin ja statistiikkoihin excel-tyyppisissä sovelluksissa.

en: My select list
fi: Valintalistani

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fi: Kompaktit vaihtoehdot ovat sopivampia tiedon siirtämisessä muihin järjestelmiin.

en: The submission ID of the submission.
fi: Lähetyksen tunniste-ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
fi: Onko vastaus keskeneräinen vaiko ei

en: The date this submission was submitted.
fi: Päivämäärä jolloin vastaus lähetettiin.

en: Remote address
fi: Etäosoite

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fi: IP-osoite josta vastaus lähetettiin.

en: Provide a simple link to view the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen tarkastelemiseksi.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen poistamiseksi.

en: Webform submission count
fi: Verkkolomakelähetysten lukumäärä

en: The number of webform submissions on this node.
fi: Tämän sivun verkkolomakelähetysten määrä.

en: The number of webform submissions for this user.
fi: Käyttäjän lähettämien vastausten määrä.

en: Webform form body
fi: Verkkolomakkeen runko

en: The Webform form body display for this node.
fi: Verkkolomakkeen kaavakkeen runko tälle solmulle.

en: draft
fi: keskeneräinen

en: Invalid URL.
fi: Epäkelpo verkko-osoite.

en: Transfer
fi: Siirrä

en: @name form
fi: Lomake @name

en: Last modification date format
fi: Viimeisen muokkauksen päivämäärän muoto

en: Enable developer mode to expose additional settings.
fi: Kytke kehittäjätila nähdäksesi lisäasetukset.

en: You have exceeded the number of sitemap pages (@number).
fi: Sivukartan sivujen määrä (@number) on ylittynyt.

en: XML sitemap maximum file size
fi: XML-sivukarttatiedoston maksimi tiedostokoko

en: You have exceeded the maximum sitemap file size of @size. If possible, decrease the number of links per sitemap page.
fi: Sivukarttatiedoston enimmäiskoko (@size) on ylittynyt. Mikäli mahdollista, pienenennä sivukartan sivua kohden olevien linkkien määrää.

en: No custom links available.
fi: Ei mukautettuja linkkejä saatavilla.

en: Enter one URL per line. The token [sitemap] will be replaced with the URL to your sitemap. For example: %example-before would become %example-after.
fi: Yksi osoite riviä kohden. Korvauskuvio [sitemap] korvataan sivukarttasi osoitteella. Esimerkiksi osoitteesta %example-before tulee %example-after.

en: Invalid URL %url.
fi: Epäkelpo osoite %url.

en: Anonymous access to user profiles
fi: Tunnistamaton pääsy käyttäjäprofiileihin

en: Adds user profile links to the sitemap.
fi: Lisää käyttäjäprofiilien linkkejä sivukarttaan.

en: Max height
fi: Enimmäiskorkeus

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fi[0]: 1 uusi päivitys (@number_applied soveltuvaa, @number_incompatible ohitettiin)
fi[1]: @count uutta päivitystä (@number_applied soveltuvaa, @number_incompatible ohitettiin)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
fi: Blog moduuli sallii rekisteröityneiden käyttäjien ylläpitää <em>blogia</em>. Blogit koostuvat erillisistä <em>blogimerkinnöistä</em>. Oletuksena blogimerkinnät esitetään käänteisessä järjestyksessä luontipäivän mukaan kommentit sallittuina ja nostettuna sivuston etusivulle. Lisätietoa blogeista saat <a href='@blog'>Drupal käsikirjasta</a>.

en: Author textfield
fi: "Kommentin jättäjän nimi"-tekstikenttä

en: Subject textfield
fi: Aihe-tekstikenttä

en: A contact form with category %category already exists.
fi: Yhteydenottolomake luokassa %category on jo olemassa.

en: Hello !recipient-name,
fi: Hei !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
fi: Yritettiin luoda instanssi kentästä @field_name jota ei ole olemassa tai joka on ei-aktiivinen.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fi: Liitoksessa @bundle on jo kentän @field_name ilmentymä, jota yritettiin luoda uudelleen.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
fi: Field API lisää kenttiä entiteetteihin kuten solmut tai käyttäjät.

en: Overview of fields on all entity types.
fi: Lista kentistä kaikissa entiteettityypeissä.

en: Configuring text formats
fi: Tekstimuotojen asettaminen

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
fi: Voit säätää syöttömuotoja <a href="@formats">syöttömuotojen asetussivulla</a>. <strong>Virheellinen asetus syöttömuodossa muodostaa turvallisuusriskin</strong>. Varmistaaksesi sivustosi turvallisuuden on suositeltavaa että kirjautumattomilla käyttäjillä on pääsy ainoastaan syöttömuotoon joka sallii vain pelkän tekstin tai ainoastaan turvallisiksi määritellyt HTML tagit koska jotkut HTML tagit saattavat sallia vahingollisten linkkien tai scriptien lisäämisen sivulle tekstin joukossa. Rekisteröityneet käyttäjät voivat saada pääsyn vähemmän rajoitettuihin syöttömuotoihin jotta he voivat syöttää monimuotoisempaa tekstiä.

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fi: Käyttäjät joilla on pääsy useampaan kuin yhteen syöttömuotoon voivat käyttää <em>Syöttömuoto</em> kenttäryhmää valittaessa sisällön syöttömuotoa sisältöä luotaessa tai muokattaessa. Ylläpitäjät voivat määritellä syöttömuotoja käytettäväksi roolikohtaisesti ja säätää syöttömuotojen järjestystä <em>Syöttömuoto</em> kenttäryhmässä <a href=" @text-formats">Syöttömuotojen hallintasivulla</a>.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
fi: Syöttömuodot määrittelevät sisällössä sallitut HTML tagit, koodin ja muut merkit. <strong>Virheellinen asetus syöttömuodossa muodostaa turvallisuusriskin</strong>. Lisätietoja saat <a href="@filterhelp">Filter moduulin ohjesivulta</a>.

en: Show more content
fi: Näytä lisää sisältöä

en: Collapse
fi: Pienennä

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että DOMDocument luokka on käytettävissä. Tarkista asetukset <a href="@link-phpinfo">PHP info sivulla</a>.

en: Error messages to display
fi: Näytettävät virheviestit

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fi: On suositeltavaa että tuotantokäytössä olevat sivustot eivät näytä virheilmoituksia.

en: Cannot open %file_path
fi: Tiedostopolun %file_path avaaminen epäonnistui

en: Term name textfield
fi: Termin nimen tekstikenttä

en: Term description textarea
fi: Termin kuvauksen tekstialue

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fi: Salasanan palautusohjeet lähetetään sähköpostitse osoitteeseen %email. Kirjaudu ulos palvelusta käyttääksesi viestistä löytyvää salasanan palautuslinkkiä.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
fi: Anna nykyinen salasanasi, jos haluat muuttaa kohtia %mail tai %pass. !request_new.

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fi: Salasanasi puuttuu tai on väärin. Sitä tarvitaan jotta voit muuttaa %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fi: Lisäohjeet sisältävä tervetulosähköposti on lähetetty uuden käyttäjän <a href="@url">%name</a> sähköpostiosoitteseen.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fi: Tervetulosähköposti on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: Configure user accounts.
fi: Säädä käyttäjätilejä.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
fi: Säädä käyttäjien käyttäytymisen perusasetuksia mukaanlukien rekisteröitymisvaatimukset, sähköpostit, kentät ja käyttäjäkuvat.

en: The subject of the comment.
fi: Kommentin aihe.

en: The currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena oleva käyttäjä.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fi: Termin painokerroin jota käytetään sanojen lajittelussa niitä näytettäessä.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fi: Sanaston termien isäntätermit.

en: The roles of the user.
fi: Käyttäjän roolit

en: Theme switcher
fi: Teemanvaihtaja

en: Switch theme
fi: Vaihda teemaa

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Luotavan aliaksen enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fi: Kun  sisältöpolku sisältää tiettyjä merkkejä (kuten esimerkiksi painotusmerkit), tulisiko Pathauton yrittää kääntää ne ASCii-96 yhteensopiviksi merkeiksi? Transliteroinnista vastaa Transliteration moduuli.

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fi: <strong>Huomio:</strong> varmennusta ei ole. Varmista toimenpiteesi ennenkuin klikkaat "Poista aliakset!" nappia.<br />On suositeltavaa ottaa tietokannastasi  varmuuskopio ennen ominaisuuden käyttöä.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fi: Hylätään alias %alias koska samanniminen polku on jo olemassa.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Maximum alias and component length
fi: Aliaksen ja komponentin enimmäispituus

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: User blogs
fi: Käyttäjien blogit

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fi: Sinun on <a href="!login">kirjauduttava sisään</a> nähdäksesi kaavake.

en: The file description
fi: Tiedoston kuvaus

en: [empty string]
fi: [tyhjä merkkijono]

en: If selecting "Set language to vocabulary" you need to set a language to this vocabulary. Either change the translation mode or select a language.
fi: Jos valitset "aseta sanastolle kieli", sinun on asetettava sanastolle kieli. Voit joko muuttaa käännöstilaa tai asettaa kielen.

en: Forum settings
fi: Foorum-asetukset

en: Wysiwyg profiles
fi: WYSIWYG-profiilit

en: Div container
fi: Div elementti

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Check spelling as you type
fi: Tarkista oikeinkirjoitus kirjoittaessa

en: Advanced list
fi: Edistynyt lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fi: Asettaaksesi eri editorin eri tekstityypille, valitse "poista" poistaaksesi olemassaoleva editori kyseiseltä tekstityypiltä.

en: Update preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Stream open: %url
fi: Lähde auki: %url

en: Stream opened: %parameters
fi: Lähde avattu: %parameters

en: Other match type value
fi: Muu tunnistettavan tyypin arvo

en: Allowed streams
fi: Sallitut lähteet

en: Allowed mimetypes
fi: Sallitut MIME-tyypit

en: You may optionally enter one or more allowed file mimetypes for this Media type, if appropriate, separating each with a space. You may use a regular expression for matching, such as %image_match (which would match any mimetype beginning with %image) or %any_match, which would match any file mimetype.
fi: Voit vaihtoehtoisesti syöttää yhden tai useamman sallitun tiedoston MIME tyypin välilyönnein eroteltuna tälle mediatyypille mikäli tarpeen. Voit käyttää RegExpiä vertailussa, esimerkiksi %image_match (joka vastaisi mihin tahansa MIME tyyppiin joka alkaa %image) tai %any_match joka vastaa mitä tahansa tiedoston MIME tyyppiä.

en: You may optionally enter one or more allowed file extensions for this Media type, if appropriate, separating each with a space (and no dots).
fi: Voit myös vaihtoehtoisesti syöttää yhden tai useamman sallitun tiedostopäätteen tälle mediatyypille ja mikäli tarpeen, erotella lista välilyönneillä (jätä pisteet pois nimistä).

en: The @label media type has been saved.
fi: Mediatyyppi @label on tallennettu.

en: Multimedia asset
fi: Multimediatieto

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen mediatietoon.

en: Allowed URI schemes
fi: Sallitut verkko-osoiteskeemat

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
fi: Verkko-osoiteskeemat sisältävät public:// ja private:// jotka ovat Drupalin tiedostokansioita, ne voivat myös viitata etäpalvelimiin.

en: Embedding %filename
fi: Sisällytetään %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fi: Median renderöinti epäonnistui %tag. Virhe: %error

en: Upload a new file
fi: Lataa uusi tiedosto

en: The file @name was uploaded
fi: Tiedosto @name ladattu

en: An error occurred and no file was uploaded.
fi: Tapahtui virhe, tiedostoa ei ladattu.

en: Thumbnail for !filename.
fi: Pikakuvake tiedostolle !filename.

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fi: Mediamoduuli mahdollistaa <a href="@mediarepo">mediatietokannan</a> ylläpidon johon voit lisätä, poistaa ja uudelleenkäyttää mediatietojasi. Voit myös lisätä mediatiedoston käyttäen latauslomaketta tai verkko-osoitteesta ja voit myös tehdä massaoperaatioita mediatiedoille.

en: Attaching media assets to content types
fi: Mediatietojen lisääminen sisältötyyppeihin

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fi: Mediatiedot voidaan liittää sisältötyyppeihin kenttinä. Lisätäksesi mediakentän <a href="@content-type">sisältötyyppiin</a>, käy sisältötyypin muokkaussivulla, valitse <em>hallitse kenttiä</em> ja lisää uusi kenttä tyyppiä <em>Multimedia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fi: Mediatietojen käyttö WYSIWYG editorissa

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fi: Mediamoduuli tarjoaa rikastetun integraation WYSIWYG tekstityökaluihin, käyttäen Mediaselain lisäosaa voit valita mediatiedostoja kirjastosta ja voit lisätä ne tekstityökaluun joko lataamalla ne palvelimelle tai syöttämällä verkko-osoitteen josta ne löytyvät. Säätääksesi mediamoduulin toimimaan WYSIWYG'n kanssa sinun on noudatettava seuraavia vaiheita:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fi: Ota Wysiwyg-lisäosa käyttöön haluamassasi <a href="@wysiwyg-profile">Wysiwyg-profiilissa</a>. Huomaa että sinulla on oltava <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-moduuli käytössä.

en: Add Media Filter to the WYSIWYG enabled <a href="@input-format">Input format</a>
fi: Lisää Mediasuodatin WYSIWYG-editoria käyttävään <a href="@input-format">syöttömuotoon</a>

en: Edit media
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Manage files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjä tiedostoja.

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fi: Mediaselain uuden median valitsemiseksi ja lataamiseksi

en: Media Browser test
fi: Mediaselaimen testi

en: Make it easier to test media browser
fi: Tee mediaselaimen testaamisesta helpompaa

en: Media browser list
fi: Mediaselaimen listaus

en: Ajax Callback for getting media
fi: Ajax-kutsu median hakemiselle

en: Media browser library
fi: Mediaselaimen kirjasto

en: Style selector
fi: Tyylivalitsin

en: Choose a format for a piece of media
fi: Valitse median tyyppi

en: Provides the core Media API
fi: Tarjoaa ytimen Media API:n

en: Access all webform results
fi: Tarkastele kaikkien verkkolomakelähetyksien tuloksia

en: Access own webform results
fi: Tarkastele omien verkkolomakelähetyksien tuloksia

en: Edit all webform submissions
fi: Muokkaa kaikkia verkkolomakelähetyksiä

en: Delete all webform submissions
fi: Poista kaikki verkkolomakelähetykset

en: Access own webform submissions
fi: Tarkastele omia verkkolomakelähetyksiä

en: Edit own webform submissions
fi: Muokkaa omia verkkolomakelähetyksiä

en: Delete own webform submissions
fi: Poista omat verkkolomakelähetykset

en: Default: %value
fi: Oletus: %value

en: !module has been installed.
fi: !module on asennettu.

en: Delete configuration profile
fi: Poista asetusprofiili

en: The file has been renamed to %filename.
fi: Tiedosto on nimetty uudelleen nimellä %filename.

en: %filename has been uploaded.
fi: %filename on ladattu.

en: %filename is in use by another application.
fi: %filename on toisen sovelluksen käytössä.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fi: %filename koko on %filesize, mikä ylittäisi hakemistokohtaisen levytilarajoituksen.  Käytät tällä hetkellä %size levytilarajoituksesta %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fi: %filename koko on %filesize, mikä ylittäisi käyttäjäkohtaisen levytilarajoituksen.  Käytät tällä hetkellä %size levytilarajoituksesta %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fi: Sinulla ei ole pääsyä yhteenkään asetusprofiiliin, jotta voit käyttää tiedostoselainta!

en: Directory %dirname is not accessible.
fi: Hakemistoon %dirname ei ole pääsyä.

en: Access to %directory was denied.
fi: Pääsy hakemistoon %directory kiellettiin.

en: You can not perform this operation.
fi: Et voi suorittaa tätä toimintoa.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fi: Lähettääksesi tiedoston ulkoiseen sovellukseen, tuplaklikkaa tiedoston riviä.

en: Administer IMCE
fi: IMCE:n ylläpito

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
fi: Käyttäjille, joilla on <strong>useita rooleja</strong>, <strong>paino</strong> määrittelee kytketyn profiilin.  Ylemmäs sijoitetut kevyemmät roolit ovat etusijalla.  Ylläpitäjän rooli pitäisi sijoittaa ennen muita rooleja pienemmällä painolla, esim. -10.

en: Define the upload quota per directory.
fi: Määrittele hakemistokohtainen latausten levytilarajoitus.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
fi: Tämä levytilarajoitus mittaa kaikkien käyttäjien ladattujen tiedostojen kokoa tietokannassa ja ei sisällä FTP tilejä.  Voit käyttää joko molempia levytilarajoituksia yhdessä tai turvallisesti jättää tämän huomiotta asettamalla arvoksi 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fi: Määrittele sallitut tiedostopäätteet ladatuille tiedostoille.  Erittele päätteet välilyönnillä ja älä laita eteen pistettä.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Voit luoda listan pienoiskuvavaihtoehdoista, joista käyttäjät voivat valita.
    <ul>
      <li>Käytä alfanumeerisia merkkejä pienoiskuvien nimissä.</li>
      <li>Määrittele mittasuhteet muodossa <strong>LEVEYS×KORKEUS</strong>.</li>
      <li>Etu- ja jälkiliite ovat merkkijonoja, joita lisätään alkuperäiseen tiedostonimeen pienoiskuvan nimen luomiseksi.</li>
      <li>Esimerkki pienoiskuvasta: Nimi = <strong>Pieni</strong>, Mittasuhteet = <strong>80×80</strong>, Etuliite = <strong>pieni_</strong></li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että käyttäjät pystyvät aina luomaan näitä pienoiskuvia tiedostoja palvelimelle ladattaessa riippumatta pienoiskuvien käyttöoikeuksista.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: %module module installed.
fi: Moduuli %module on asennettu.

en: Table %name already exists.
fi: Taulu %name on jo olemassa.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
fi: Taulun %table uudelleennimeäminen nimelle %table_new epäonnistui: taulua %table ei löydy.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
fi: Taulun %table uudelleennimeäminen nimelle %table_new epäonnistui: taulu %table_new on jo olemassa.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
fi: Kentän %table.%field lisääminen epäonnistui: taulua %table ei ole olemassa.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
fi: Kentän %table.%field lisääminen epäonnistui: kenttä on jo olemassa.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fi: Oletusarvon asettaminen kentälle %table.%field epäonnistui: kenttää ei löydy.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fi: Oletusarvon poistaminen kentältä %table.%field epäonnistui: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
fi: Pääavaimen lisääminen taululle %table epäonnistui: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
fi: Pääavaimen lisääminen taululle %table epäonnistui: pääavain on jo olemassa.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
fi: Yksilöllisen avaimen %name lisääminen tauluun %table epäonnistui: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
fi: Yksilöllisen avaimen %name lisääminen tauluun %table epäonnistui: yksilöllinen avain on jo olemassa.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
fi: Indeksin lisääminen taululle %table epäonnistui: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
fi: Indeksin %name lisääminen taululle %table epäonnistui: indeksi on jo olemassa.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
fi: Kenttämäärityksen muuttaminen kentälle %table.%name epäonnistui: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
fi: Kenttän%table.%name uudelleen nimeäminen epäonnistui: kohdekenttä on jo olemassa.

en: Use this page to create a new custom block.
fi: Käytä tätä luodaksesi uusi lohko.

en: Number of recent blog posts to display
fi: Näytettävien uusimpien blogimerkintöjen määrä

en: @node_type comment
fi: @node_type kommentti

en: Edit comment %comment
fi: Muokkaa kommenttia %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
fi: Field UI moduuli tarjoaa kenttien lisäämiseen ja ylläpitoon vaadittavan hallintaliittymän. Kenttiä voidaan lisätä sisältötyyppikohtaisesti sisältötyypin sisältöön tai kommentteihin ja sanastotasolla sanastojen sanoihin sekä käyttäjätileihin sivuston laajuisesti. Myöskin toiset moduulit voivat ottaa käyttöön uusia kenttätyyppejä joihin voi syöttää niiden määrittelemää dataa. Kenttätyypit (teksti, kuvat, numerot jne) määritellään eri moduuleissa ja niitä hallinnoi <a href="@field">Field moduuli</a>. Lisätietoa kentistä saat <a href="@field_ui" target="_blank">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Planning fields
fi: Kenttien suunnittelu

en: What the field will be called
fi: Valitse kuvaava nimi kentälle

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
fi: Kentillä <em>nimi</em> (käyttäjälle näytettävä nimi) ja <em>koneluettava nimi</em> (nimi jota käytetään järjestelmän sisäisesti. Nimen muuttaminen jälkikäteen on tarvittaessa mahdollista mutta koneluettavaa nimeä ei voi muuttaa luotuasi kentän.

en: What type of data the field will store
fi: Minkä tyyppistä tietoa kenttään tallennetaan

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
fi: Jokainen kenttä voi tallentaa yhdentyyppistä dataa (tekstiä, numeroita, tiedostoja jne). Kun luot kentän, valitse <em>kentän tyyppi</em> sen mukaan minkätyyppistä dataa tallennat siihen. Kentän tyyppiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

en: How the data will be input and displayed
fi: Miten tieto syötetään ja näytetään

en: How many values the field will store
fi: Kuinka monta arvoa kenttään tallennetaan

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
fi: Voit tallentaa ainoastaan yhden arvon tai määritellä montako arvoa sallitaan, voit myös jättää arvot rajoittamattomaksi. Esimerkiksi työntekijän tunnistekenttä voi tallentaa vain yhden arvon kun taas puhelinnumero-kenttä voi tallentaa useita arvoja. Tätä asetusta on mahdollista muuttaa kentän luomisen jälkeen mutta voit menettää tietoa jos vähennät suurinta sallittujen arvojen määrää.

en: Reusing fields
fi: Kenttien uudelleenkäyttö

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
fi: Määritettyäsi kentän voit käyttää sitä uudelleen. Esimerkiksi jos määrittelet kuvakentän jollekin sisältötyypille ja tarvitset vastaavan kentän samoilla arvoilla toisessa sisältötyypissä, voit lisätä jo luodun kentän tähän uuteenkin sisältötyyppiin valitsemalla kenttien hallintasivulla <em>Lisää olemassaoleva kenttä</em>. Voit myös lisätä kentän sanastoon, kommentteihin, käyttäjätileihin jne.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
fi: Jotkut uudelleenkäytetyn kentän asetuksista ovat yksilöllisiä jokaiselle kerralle kun kenttää käytetään. Esimerkiksi tekstikentän etiketti on yksilöllinen kun taas sallittujen arvojen määrä on jaettu.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
fi: Kenttien uudelleenkäyttämiseen on kaksi pääsyytä. Ensinnäkin se säästää aikaa lohkoja määriteltäessä. Toisekseen uudelleenkäyttämällä lohkoja voit näyttää, suodattaa, ryhmitellä ja lajitella lohkoja tarvitsematta asettaa lohkon asetuksia jokaiselle sisältötyypille erikseen. Esimerkiksi Views moduuli mahdollistaa sisältölistoja ja taulukoita. Joten jos uudelleenkäytät samoja kenttiä eri sisältötyypeissä, voit luoda näkymän joka sisältöö kaikki sisältötyypit joissa kyseinen kenttä esiintyy ja lajitella tai suodattaa sen kyseisen kentän perusteella.

en: Fields on content items
fi: Sisältöön perustuvat kentät

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
fi: Sisällön kentät asetetaan sisältötyyppitasolla <em>Kenttien hallintavälilehdellä</em> kunkin sisältötyypin muokkaussivulla (pääset sivulle osoitteesta <a href="@types">Sisältötyypit</a>). Kun määrittelet kentän sisältötyypille, kenttä lisätään kyseiseen sisältötyyppiin. Jotkut kentät kuten Runko ja Otsikko luodaan valmiiksi automaattisesti kun luot uuden sisältötyypin, ne ovat tarjolla myöskin asennusprofiilisi luomissa sisältötyypeissä.

en: Fields on taxonomy terms
fi: Luokittelutermeihin perustuvat kentät

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
fi: Sanastojen kentät määritellään sanastotasolla <em>Kenttien hallinta</em> välilehdellä sanaston muokkaussivulla (johon pääset <a href=" @taxonomy">Sanaston sivulta</a>). Kun määrittelet kentän sanastoon, jokainen sanaston termeistä saa kyseisen kentän. Esimerkiksi voisit määritellä kuvakentän jota voitaisiin käyttää kuvakkeena kunkin sanaston termin yhteydessä.

en: Fields on user accounts
fi: Käyttäjätilien suodattimet

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
fi: Käyttäjätilien kentät luodaan sivuston laajuisiksi <a href="@accounts">Käyttäjätilien asetusten</a><a href="@fields">Ylläpidä kenttiä</a> välilehdellä. Kun määrittelet käyttäjätiliin kentän, jokaisella käyttäjätilillä on kyseinen kenttä käytettävissä. Esimerkiksi voit lisätä kentän joka sallii käyttäjien lisätä kuvauksen itsestään.

en: Fields on comments
fi: Kommenttien suodattimet

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
fi: Kommenttien kentät määritellään sisältötyyppitasolla <em>Kommenttien kentät</em> välilehdellä sisältötyypin muokkaussivulla  (pääset sivulle osoitteesta <a href="@types">Sisältötyypit</a>). Kun lisäät kentän kommentteihin, kenttä ilmaantuu sillä hetkellä muokkaamaasi sisältötyyppin kommenttialueeseen. Voit esimerkiksi lisätä www-osoite kentän foorumin kommentteihin jolloin käyttäjät voivat lisätä linkin sivustolleen.

en: Administer text formats and filters
fi: Ylläpidä tekstimuotoja ja suodattimia

en: @type language detection
fi: @type kielen jäljitys

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fi: Ladatussa tiedostossa olevat merkkijonot korvaavat olemassaolevat, ainoastaan uudet lisätään. Monikkomuodot päivitetään.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fi: Olemassaolevat merkkijonot ja monikkomuodot säilytetään, ainoastaan uudet merkkijonot lisätään.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
fi: Valitse kielen valintakriteerit elementtien esittämiseen (ensisijassa Drupalin ja moduulien tarjoama teksti kuten kenttien otsikot ja ohjeet). Valinta tapahtuu vertailemalla eri kieltentunnistustapoja; ensimmäinen valintatapa joka palauttaa tuloksen määrää kielen, jota käytetään kyseisen tekstityypin esittämiseen. Määrittele kielten tunnistustapojen järjestys.

en: User interface text
fi: Käyttöliittymän teksti

en: Use the detected interface language.
fi: Käytä automaattisesti löydettyä käyttöliittymän kieltä

en: Add new %type
fi: Lisää uusi %type

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
fi: Uusi ryhmä luodaan kopioimalla oletus-oikopolkuryhmä.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
fi: Uusi ryhmä luodaan kopioimalla ryhmä %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fi: Käytät tällä hetkellä oikopolkuryhmää %set-name.

en: edit set name
fi: muokkaa sarjan nimeä

en: delete set
fi: poista sarja

en: Create new set
fi: Luo uusi ryhmä

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fi: Oikopolkuryhmä %set_name on luotu. Voit muokata sitä tältä sivulta.

en: Updated set name to %set-name.
fi: Ryhmän nimeksi päivitettiin %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fi: Jos olet valinnut tämän oikopolkuryhmän oletukseksi joillekin tai kaikille käyttäjille, ryhmän poistaminen saattaa vaikuttaa myöskin heidän käyttäjätileihinsä.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
fi: Oletko varma että haluat poistaa oikopolkuryhmän %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
fi: Oikopolkuryhmä %title on poistettu.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fi[0]: 1 käyttäjä on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.
fi[1]: @count käyttäjää on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
fi: Oikopolut moduuli antaa käyttäjien luoda <em>oikopolkuja</em> sivustolla yleisimmin vierailemilleen sivuille. Kaikki oikopolut tallennetaan <em>sarjoihin</em>. Kaikki käyttäjät joilla on <em>Valitse mikä tahansa oikopolkusarja</em> oikeudet voivat muokata mitä tahansa toisten käyttäjien luomaa oikopolkusarjaa. Lisää tietoa aiheesta löydät <a href="@shortcut">Oikopolut moduulin</a> sivulta ohjekirjasta.

en: Administering shortcuts
fi: Oikopolkuryhmien ylläpito

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
fi: Käyttäjät joilla on oikeudet <em>Ylläpidä oikopolkuja</em> voivat muokata oikopolkusarjoja ja sarjojen sisällä olevia oikopolkuja <a href="@shortcuts">Oikopolkujen ylläpitosivulla</a>.

en: Choosing shortcut sets
fi: Oikopolkuryhmien valitseminen

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fi: Käyttäjät, joilla on oikeudet vaihtaa oikopolkuryhmäänsä, voivat valita ryhmän Oikopolut-välilehdeltä käyttäjäprofiilissaan.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
fi: Shortcut-moduuli luo lisää- ja poista-linkin jokaiselle sivustosi sivulle: linkki sallii sinun poistaa kyseisen sivun sillä hetkellä käytössä olevasta oikopolkuryhmästä (olettaen että teemasi näyttää sen ja sinulla on tarvittavat muokkausoikeudet oikopolkuryhmään). Seven-ylläpitoteema näyttää linkin otsikon vieressä pienenä plus- tai miinus-merkkinä. Jos klikkaat plus-merkkiä, lisäät sivun oikopolkuihisi. Jos sivusto löytyy jo oikopolkuryhmästäsi, näkyy ainoastaan miinus-merkki, jota klikkaamalla voit poistaa sivun oikopolkuryhmästä.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
fi: Valitse käyttämäsi oikopolkuryhmä käyttäjäsivusi <a href="@shortcut-link">Oikopolut-välilehdellä</a>.

en: Edit current shortcut set
fi: Muokkaa nykyistä oikopolkuryhmää

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fi: Oikopolkuryhmien muokkaaminen vaikuttaa toisiin käyttäjiin, mikäli se on määritelty heille käyttöön. Oikeuden "Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä" myöntäminen yhdessä tämän oikeuden kanssa antaa oikeudet muokata mitä tahansa oikopolkuryhmää.

en: Select any shortcut set
fi: Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fi: Valitse oma käytössä oleva oikopolkuryhmä. Mikäli tätä oikeutta ei ole määritelty, ainoastaan ylläpitäjä voi valita oikopolkuryhmät käyttäjille.

en: Add and modify shortcut sets.
fi: Lisää ja muokkaa oikopolkuryhmiä.

en: Add shortcut set
fi: Lisää oikopolkuryhmä

en: Edit set name
fi: Muokkaa sarjan nimeä

en: Delete shortcut set
fi: Poista oikopolkusarja

en: @remote could not be saved to @path.
fi: @remote ei voitu tallentaa polkuun @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
fi: Drupal vaatii seuraavat PHP-lisäosat käyttöönsä (lisätietoa löytyy <a href="@system_requirements">järjestelmävaatimukset</a>-sivulta):

en: Database support
fi: Tietokantatuki

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fi: WWW-palvelimesi ei tue PDO tietokantalaajennuksia. Tarkista palveluntarjoajaltasi, tukevatko he PDO:ta (PHP Data Object) ja onko heiltä saatavilla <a href="@drupal-databases">Drupalin tukemia</a> tietokantoja.

en: Performance and scalability
fi: Suorituskyky ja skaalautuvuus

en: Footer first column
fi: Alatunnisteen ensimmäinen palkki

en: Footer second column
fi: Alatunnisteen toinen palkki

en: Footer third column
fi: Alatunnisteen kolmas palkki

en: Footer fourth column
fi: Alatunnisteen neljäs palkki

en: Administration tools
fi: Ylläpitotyökalut

en: Webform client form.
fi: Verkkolomakkeen lähetyskaavake.

en: Default value timezone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fi: Valittavat vaihtoehdot. Käytä näitä pisteytyksiä kuten "heikosta" "täydelliseen" tai "erimieltä" ja "samaa mieltä".

en: Customize option keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Questions list down the side of the grid.
fi: Kysymyslista taulukon sivussa.

en: Customize question keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Load a pre-built option list
fi: Lataa esimääritetyt vaihtoehdot

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fi: Käytä listaa esisyötetyistä vaihtoehdoista manuaalisen syöttämisen sijaan. Vaihtoehtoja ei voi muokata mikäli käytät esirakennettua listaa.

en: Customize keys (Advanced)
fi: Määritä avaimet (edistynyt)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fi: Jokaisella vaihtoehdolla on oltava avain. Syötä vaihtoehdot muodossa "avain|Luettava vaihtoehto".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fi: Vaihtoehtojen avainten on oltava alle 128 merkkiä pitkiä. Seuraavat avaimet ylittävät tämän rajoituksen:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fi: Kaavakkeen tallennus epäonnistui koska seuraavilla elementeillä on samat avaimet ja ne ovat saman isännän alla. Muokkaa jokaista komponenttia ja anna niille yksilöllinen avain, tämän jälkeen yritä siirtää niitä uudelleen.

en: Edit component: @name
fi: Muokkaa komponenttia: @name

en: US states
fi: Yhdysvaltain osavaltiot

en: Northern Marianas Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Example 1
fi: Esimerkki 1

en: Example 2
fi: Esimerkki 2

en: Example 3
fi: Esimerkki 3

en: Example 4
fi: Esimerkki 4

en: Example 5
fi: Esimerkki 5

en: Transition type
fi: Esitystyyli

en: Elastic
fi: Joustava

en: The transition type.
fi: Esitystyyppi.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fi: Automaattinen diaesitys sisältöryhmälle / gallerialle.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
fi: Tämänhetkisen sisältöryhmän / gallerian lukumäärän tekstimuoto. {current} ja {total} tunnistetaan ja korvataan todellisilla numeroilla Colorboxin ollessa käynnissä.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
fi: "Edellinen" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the next button in a shared relation group.
fi: "Seuraava" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
fi: Sulkemisnapin teksti. Myöskin "Esc" nappi sulkee Colorboxin.

en: Choose Colorbox compression level
fi: Valitse Colorboxin pakkaustaso

en: Production (Minified)
fi: Tuotanto (Minified)

en: Development (Uncompressed Code)
fi: Kehitys (pakkaamaton koodi)

en: {current} of {total}
fi: {current} / {total}

en: « Prev
fi: « Edellinen

en: Adjust Colorbox settings.
fi: Säädä Colorboxin asetuksia

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä numeeristen arvojen lista pilkuilla eroteltuina, esim: 10, 20, 50, 100

en: On remote servers (note: this copies <em>all</em> remote images locally)
fi: Etäpalvelimilla (huomaa: tämä kopioi <em>kaikki</em> kuvat lokaalisti)

en: There is no Views Slideshow plugin enabled. Go to the !modules and enable a Views Slideshow plugin module. For example Views Slideshow Singleframe.
fi: Yhtäkään Views Slideshow pluginnia ei ole käytössä. Käy !modules sivulla ja ota käyttöön Views Slideshow plugin moduuli. Esimerkiksi Views Slideshow Singleframe.

en: Pause On Click
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella

en: Pause when the slide is clicked.
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella kun diaa klikataan.

en: Slideshow autostart
fi: Diaesityksen automaattinen käynnistys

en: If the slideshow should automatically start to play.
fi: Käynnistetäänkö diaesitys autimaattisesti.

en: Slideshow speed
fi: Diaesityksen nopeus

en: Start slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: Stop slideshow
fi: Lopeta diaesitys

en: Text for the slideshow stop button.
fi: Diaesityksen lopetusnapin teksti.

en: Enable popup calendar
fi: Ota käyttöön popup-kalenteri

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fi: Ota käyttöön JavaScript päivämäärävalitsin päivämääräkentän perään.

en: Open popup calendar
fi: Avaa popup-kalenteri

en: Submitter
fi: Lähettäjä

en: Link field
fi: Linkkikenttä

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Make the slide window height fit the largest slide
fi: Aseta dian ikkunan korkeus vastaamaan korkeinta diaa

en: End slideshow after last slide
fi: Päätä diaesitys viimeisen dian jälkeen

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän Merkit APIin sekä joitakin puuttuvia ytimen merkkejä.

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
fi: <a href="@xhprof">XHProf tuloste</a>.

en: Insert module settings
fi: Insert moduulin asetukset

en: Insert image gallery
fi: Lisää kuvagalleria

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
fi: Näytetäänkö galleriassa kaikki kuvat yhdellä sivulla (oletus) vai poistetaanko se käytöstä.

en: Styles and options
fi: Tyylit ja vaihtoehdot

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
fi: Valitse Colorboxin tyyli. Esimerkkityylit ovat samat kuin Colorbox pluginnin mukana tulevat. Valitse "Ei mikään" jos olet lisännyt Colorbox tyylejä teemaasi.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
fi: Käytä Colorboxin oletusasetuksia tai kustomoituja asetuksia.

en: Overlay close
fi: Sulje overlay

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
fi: Ota käyttöön Colorboxin sulkeminen klikkaamalla taustan overlayta.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäisleveys ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäiskorkeus ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Access memcache statistics
fi: Näytä Memcache-tilastot

en: View my account
fi: Näytä käyttäjätilini

en: Edit my account
fi: Muokkaa käyttäjätiliäni

en: Kyrgyz
fi: Kirgiisi

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fi: Funktiota theme() ei voi kutsua ennenkuin kaikki moduulit on ladattu.

en: GD library PNG support
fi: GD-kirjaston PNG-tuki

en: The date the comment was most recently updated.
fi: Päivämäärä jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: Comment posted: %subject.
fi: Kommentti lähetetty: %subject.

en: On value
fi: Päälle arvo

en: If left empty, "1" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "1".

en: Off value
fi: Pois päältä arvo

en: If left empty, "0" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fi: Kenttä on pois käytöstä koska käyttöoikeutesi eivät oikeuta muokkaamaan sen sisältöä.

en: Select a forum.
fi: Valitse alue

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
fi: PHP:n GD kirjasto on päällä mutta ilman täydellistä tukea kierityksen ja desaturaatio-efektien käyttämille funktioille. Tämä johtuu varmaankin siitä että GD on käännetty käyttäen virallisia GD kirjastoja osoitteesta http://www.libgd.org. Sinun pitäisi tämän sijasta käyttää PHP:n mukana tulevaa GD kirjastoa ja kääntää PHP uudelleen --without-gd konfigurointioptiolla. Katso lisätietoa <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP ohjekirjasta</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
fi: GD-kirjaston kääntö- ja värinvähennystehosteet

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fi: Näytä, muokkaa ja poista sisältöä riippumatta käyttöoikeusrajoituksista.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
fi: Sinun tulee validoida sähköpostiosoitteesi ennenkuin voit kirjautua sisään käyttäen OpenID:tä.

en: The HTML ID %id is unique.
fi: HTML ID %id on uniikki.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fi: Määrittele järjestelmälogin merkintöjen muoto. Tarjollaolevia muotoja: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sivuston juuriosoite.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Logimerkinnän Unix-aikaleima.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategoria johon tämä viesti liittyy.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-osoite josta merkinnän aikaansaanut pyyntö tuli.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Pyydetty osoite.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Viittaaja mikäli saatavilla.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Käyttäjä ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Viestiin liittyvä linkki.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Logiin tallennettaava viesti.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fi: Ulkoiset lähteet voidaan optimoida automaattisesti mistä seuraa vähäisempi määrä kutsuja sivustollesi.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fi: Päivämäärä muodossa 'aikaa sitten'. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
fi: Tiedoston sijainti suhteessa Drupalin juureen

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fi: HTTP virhe @errorcode tapahtui yritettäessä hakea @remote.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
fi: Järjestelmäsi tai verkkoasetuksesi estävät Drupalia yhdistämästä sivustoihin mistä seuraa rajoituksia toiminnallisuuksissa. Tämä voi olla seurausta www-palvelinasetuksistasi tai PHP asetuksistasi. Sinun tulee ratkaista nämä ongelmat kirjautuaksesi OpenID:llä tai hakeaksesi tietoa päivityksistä jne. Mikäli olet varma että Drupal pystyy ottamaan yhteyden www-sivustoihin mutta näet edelleenkin tämän viestin, voit yrittää lisätä seuraavan koodin settings.php tiedostosi loppuun: <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code>

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fi: Käännös merkkijonosta %title löytyy jo kielelle %language, uusi %type luodaan käännöksen sijaan.

en: Your modules have been downloaded and updated.
fi: Moduulipäivitykset ladattu ja moduulit päivitetty onnistuneesti.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fi: <a href="@update">Aja tietokantapäivitykset</a>

en: @name <em>(locked)</em>
fi: @name <em>(lukittu)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
fi: Oletko varma että haluat poistaa roolin %name ?

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
fi: Käyttöoikeuksilla hallitaan, mitä käyttäjät voivat nähdä ja tehdä sivustolla. Voit määritellä oikeudet eriksen kullekin roolille. (Roolien luomiseksi käytä <a href="@role">Roolit</a>-sivua.) Kaksi tärkeintä roolia ovat Sisäänkirjautuneet käyttäjät sekä Ylläpitäjät. Kaikki Sisäänkirjautuneille annetut oikeudet annetaan jokaiselle sivustolle kirjautuvalle käyttäjälle. Voit tehdä mistä tahansa roolista sivuston ylläpitoroolin, jolloin tälle roolille annetaan automaattisesti kaikki oikeudet. Voit määritellä tämän <a href="@settings">Käyttäjäasetukset</a>-sivulla. Varmista huolellisesti, että vain luotetut käyttäjät saavat tämän pääsyn sivustollesi.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
fi: Roolit mahdollistavat Drupalin tietoturva-asetusten räätälöimisen sivustokohtaisesti. Roolit ovat käyttäjäryhmiä joille on annettu halutut käyttöoikeudet <a href="@permissions">käyttöoikeuksien hallintasivulla</a>. Esimerkkirooleja: anonyymi käyttäjä, autentikoitu käyttäjä, moderoija, ylläpitäjä jne. Tässä kentässä määrität roolien nimet ja roolien järjestyksen sivustollasi. On suositeltavaa että järjestät sivuston roolisi järjestyksessä vähiten salliva (anonyymi käyttäjä) -> eniten salliva (ylläpitäjä). Poistaaksesi roolin valitse "muokkaa roolia".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: Add new XML sitemap
fi: Lisää uusi XML-sivukartta

en: None (sitemap locked)
fi: Ei mitään (sivukartta lukittu)

en: No XML sitemaps available.
fi: Ei XML-sivukarttoja saatavilla.

en: No sitemaps selected.
fi: Sivukartaa ei valittu.

en: There are currently no XML sitemap contexts available.
fi: XML-sivukarttojen konteksteja ei ole saatavilla.

en: A sitemap with the same context already exists.
fi: Sivukartta samassa kontekstissa on jo olemassa.

en: The sitemap has been saved.
fi: Sivukartta on tallennettu

en: The sitemap has been deleted.
fi: Sivukartta on poistettu.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
fi: Minimiodotusaika ennen sivukarttojen uudelleenluontia. Sivukartat luodaan myös uudelleen cron-ajon yhteydessä, mikäli linkkejä on lisätty, päivitetty tai poistettu.

en: Recommended value: %value.
fi: Suositeltava arvo: %value

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
fi: Mikäli valittu, liitetään sivukarttaan tarkastelua helpottavaa muotoilua ja järjestettävät taulukot paljaan XML-tiedoston sijaan. Hakukoneet ohittavat nämä muotoilut.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
fi: Esilataa osoitealiakset sivukarttaa luotaessa.

en: If there are problems with rebuilding the sitemap, you may want to manually set this value. If you have more than @max links, an index with multiple sitemap pages will be generated. There is a maximum of @max sitemap pages.
fi: Mikäli sivukartan uudelleenmuodostamisessa on ongelmia, saatat haluta asettaa tämän arvon käsin. Mikäli linkkejä on enemmän kuin @max, luodaan indeksi useammille sivukartan sivuille. Sivukartan sivuja voi olla enintään @max.

en: Default base URL
fi: Oletus perusosoite

en: This is the default base URL used for sitemaps and sitemap links.
fi: Sivukartoille ja sivukartan linkeille käytettävä perusosoite.

en: @action @count XML sitemap. | @action @count XML sitemaps.
fi[0]: @action @count XML-sivukartta
fi[1]: @action @count XML-sivukarttaa

en: Regenerating Sitemap
fi: Sivukarttaa luodaan uudelleen

en: Now generating %sitemap-url.
fi: Luodaan %sitemap-url

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
fi: Luodaan sivukartan indeksiä %sitemap-url

en: Starting XML sitemap generation. Memory usage: @memory-peak.
fi: Aloitetaan XML-sivukartan luonti. Muistinkäyttö @memory-peak.

en: Update cached files
fi: Päivitä välimuistitetut tiedostot

en: Rebuild links
fi: Uudelleenrakenna linkit

en: Submit to search engines
fi: Lähetä hakukoneille

en: Translation update status
fi: Käännösten päivitystilanne

en: There are available updates
fi: Päivityksiä on saatavilla

en: All your translations are up to date
fi: Kaikki käännöksesi ovat ajan tasalla

en: Swiss German
fi: Sveitsin Saksa

en: Scots
fi: Skotit

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Import these files?
fi: Lataa nämä tiedostot?

en: The provided directory does not exist.
fi: Valittua kansiota ei löytynyt.

en: No files were found in %directory matching %pattern
fi: Hakua %pattern vastaavia tiedostoja ei löytynyt kansiosta %directory

en: Import files into your media library.
fi: Tuo tiedostoja mediakirjastoosi.

en: Connections
fi: Yhteyksiä

en: A module provides this configuration.
fi: Moduuli tarjoaa nämä asetukset.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Visit the <a href="!url">Text formats</a> configuration page. Click "configure" next to the text format you want to enable the image resize filter on.
fi: Käy <a href="!url">tekstimuotojen asetussivulla</a> ja klikkaa "säädä" sen tekstimuodon kohdalla jolle haluat suodattimen asettaa.

en: Check the box for "Image resize filter" under the list of filters.
fi: Valintaruutu "Image Resize Filter" suodatinlistan alla.

en: <strong>Important</strong>: Re-order your enabled filters under "Filter processing order".
fi: <strong>Tärkeää</strong>: Uudelleenjärjestä käytössä olevat suodattimet "Suodatinten prosessointijärjestys" kohdassa.

en: If using the Image Resize Filter on the "Filtered HTML" text format, you <strong>must</strong> ensure A) that the &lt;img&gt; tag is in the list of allowed tags and B) The "Image resize filter" is run <strong>before</strong> the "HTML filter".
fi: Jos käytät kuvakoon muuntamis-suodatinta "Suodatettu HTML" tekstimuodon yhteydessä, sinun on <strong>tarkistettava</strong> että A) &lt;img&gt; tagi on sallittujen tagien joukossa ja B) että kuvakoon muuntamis-suodatin suoritetaan <strong>ennen</strong> "kuvakoon muuntamissuodatinta".

en: If using the Image Resize Filter with BBCode or some other non-HTML filter, the "Image resize filter" must be run AFTER the BBCode filter.
fi: Jos käytät kuvakoon muunnos-suodatinta BBCoden tai jonkin muun ei-HTML suodattimen kanssa, kuvakoon muunnos-suodattimen on ajettava vasta BBCode suodattimen jälkeen.

en: Optional. Click the Image resize filter tab underneath "Filter settings" to set additional configuration for the the image resize filter.
fi: Vaihtoehtoinen. Klikkaa "Kuvakoon muuttamissuodatin" välilehteä "Suodattimien asetukset" alla asettaaksesi lisäasetuksia kuvakoon muuttamis-suodattimelle.

en: The image resize filter module provides a <a href="!url">filter</a> that makes it easy to resize images, especially when combined with a WYSIWYG editor such as tinyMCE or FCKeditor. Users never have to worry about scaling image sizes again, just insert an image and set it's height and width properties in HTML and the image is resized on output. To use the image resize filter, follow these steps.
fi: Kuvakoon muunnos-suodatin tarjoaa <a href="!url">suodattimen</a> joka tekee kuvakokojen muuttamisesta yksinkertaista esimerkiksi WYSIWYG editorin yhteydessä, esim. tinyMCE tai FCKeditor. Käyttäjien ei tarvitse välittää kuvien koon muokkaamisesta vaan he voivat lisätä kuvan ja määritellä sen korkeuden sekä leveyden, järjestelmä hoitaa loput. Seuraa näitä ohjeita ottaaksesi käyttöön kuvakoon muunnos-suodattimen.

en: Installation and use
fi: Asennus ja käyttö

en: The image resize filter has been installed. Before this does anything, the image resize filter needs to be added to one or more text formats. Visit the <a href="!url">text format administration</a> to set up this filter.
fi: Image resize filter -moduli on asennettu. Jotta siitä on hyötyä, image resize filter tulee lisätä yhteen tai useampaan syöttötyyppiin. Voit tehdä tämän <a href="!url">syöttötyyppien hallinnassa</a>.

en: Cache pages for anonymous users
fi: Talleta sivut välimuistiin anonyymeille käyttäjille

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
fi: Joustava, uudelleenväritettävä, useita alueita sisältävä teema.

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Sidebar second
fi: Toinen sivupalkki

en: Triptych first
fi: Ensimmäinen  triptyykki

en: Triptych middle
fi: Triptyykki keskellä

en: Triptych last
fi: Viimeinen triptyykki

en: Main background
fi: Pää-taustaväri/kuva

en: Sidebar background
fi: Sivupalkin tausta

en: Sidebar borders
fi: Sivupalkin reunat

en: Footer background
fi: Alatunnisteen tausta

en: Plum
fi: Luumu

en: Enable Colorbox load
fi: Ota käyttöön Colorbox lataus

en: Colorbox trigger
fi: Colorbox liipasin

en: Trigger field
fi: Liipasinkenttä

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
fi: Valitse kenttä joka muutetaan Colorboxin liipasimeksi. Ainoastaan alla näkyvät kentät ovat käytettävissä.

en: Automatic generated Colorbox gallery
fi: Automaattisesti luotu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen tälle näkymälle luotua galleria ID:tä.

en: Custom Colorbox gallery
fi: Kustomoitu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen galleriana merkkijonoa. Ohittaa automaattisesti luodun galleria ID:n.

en: No text
fi: Ei tekstiä

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
fi: CAPTCHA ongelma: odottamaton tulos hook_captcha() funktiosta moduulissa %module yritettäessä hakea haastetta tyyppiä %type lomakkeelle %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
fi: Kuva-CAPTCHA vaatii GD kirjaston

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
fi: Image CAPTCHA moduulin asennus ei onnistu koska PHP-asennuksesi ei tarjoa kuvien luonnin kannalta välttämätöntä <a href="!gddoc">GD kirjastoa</a>.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minimpaneelia

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Start Slideshow Paused
fi: Aloita diaesitys pysäytettynä

en: Start the slideshow in the paused state.
fi: Aloita diaesitys pysäytetyssä tilassa.

en: Start On Last Slide Viewed
fi: Aloita viimeisimpänä näytetystä diasta

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
fi: Kun käyttäjä poistuu diaesityksen sisältävältä sivulta ja palaa sivulle, aloita esitys viimeisimmästä näytetystä diasta.

en: Length of Time to Remember Last Slide
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan (päivinä). Oletus on 1

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
fi: Välilyönnein eroteltu lista syötteissä sallituista HTML-tageista. Kaikki kielletyt tagit poistetaan.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fi: Kenttä %field voi sisältää ainoastaan kirjaimia a-z, alaviivoja tai heittopilkkuja.

en: %field cannot contain any markup.
fi: Kenttä %field ei voi sisältää markuppia.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fi: Osoitealiaksia ei löytynyt. <a href="@link">Lisää osoitealias</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
fi: Mahdollistaakseen avainsanahaun hakukone ylläpitää indeksiä sivuston sisällössä ja kentissä olevista sanoista sekä moduuliesi sisältöösi lisäämistä sanoista (esimerkiksi kommentit Comment moduulista ja sanastojen termit Taxonomy moduulista). Ylläpitääksesi ja uudelleenrakentaaksesi indeksin, sinulla on oltava oikein asetettu <a href=" @cron">cron-ylläpitotehtävä</a>. Käyttäjät joilla on <em>oikeus ylläpitää hakua</em> voivat säätää cron-ajon astuksia <a href="@searchsettings">Hakuasetukset</a> sivulla.

en: Content reindexing
fi: Sisällön uudelleenindeksointi

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
fi: Sisältöriippuvaiset toiminnot kuten sisällön muokkaus, lisäys ja poisto asettavat muokatun sisällön automaattisesti uudelleenindeksoitavaksi tai indeksoitavaksi seuraavalla cron-ajolla. Kun sisältö on merkitty uudelleenindeksoitavaksi, vanha sisältö pysyy indeksissä kunnes cron-ajo on päättynyt minkä jälkeen se korvataan uudella sisällöllä. Toisinkuin sisältöriippuvaiset toiminnot, rakenteesta riippuvaiset toiminnot eivät aiheuta sisällön merkitsemistä uudelleenindeksoitavaksi. Esimerkkejä rakenteesta riippuvaisista toiminnoista ovat vaikkapa termien poistaminen ja lisääminen sanastoista, moduulien käyttöönotto ja käytöstäpoistaminen sekä sisältötyyppien kenttien parametrien muokkaaminen. Jos suoritat yhden näistä toiminnoista ja haluat varmistaa että sivustosi hakuindeksit vastaavat sivustosi muuttunutta rakennetta, voit uudelleenindeksoida kaiken sisällön klikkaamalla "Uudelleenindeksoi" <a href="@searchsettings ">Hakuasetukset</a> sivulla. Uudelleenindeksointi voi vaatia useita cron-ajoja jos sivustollasi on paljon sisältöä.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fi: Välimuistiin talletettuja sivuja ei luoda uudelleen ennenkuin vähintään tähän määritetty aika on ohitettu.

en: Expiration of cached pages
fi: Sivujen vanhenemisaika välimuistissa

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fi: Kuinka kauan ulkoinen välimuisti saa käyttää sivun vanhaa versiota.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset säätävät teeman %name näyttöasetuksia. Näitä asetuksia käytetään aina, kun sivustoa katsellaan tällä teemalla.

en: Administer software updates
fi: Ylläpidä ohjelmistopäivityksiä

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fi: Syötä olemassaoleva sähköpostiosoite tai käytä token-osoitetta, esimerkiksi %author.

en: @required_name (Missing)
fi: @required_name (Puuttuva)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fi: @required_name (Versio @compatibility vaaditaan)

en: @name requires at least PHP @version.
fi: @name vaatii vähintään PHP version  @version

en: Unresolved dependency
fi: Ratkaisematon riippuvuus

en: @name requires this module.
fi: @name vaatii tämän moduulin

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fi: @name vaatii tämän moduulin ja version. Tällä hetkellä käytössä @reqwuired_name versio @version

en: Disable serving of private files
fi: Kytke pois päältä yksityisten tiedostojen tuki

en: Display file browser tab in user profile pages.
fi: Näytä tiedostoselain-välilehti käyttäjien profiilisivuilla.

en: Insert file
fi: Sijoita tiedosto

en: Test message
fi: Testiviesti

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: HTML Purifier library
fi: HTML Purifier -kirjasto

en: HTML Purifier library location
fi: HTML Purifier -kirjaston sijainti

en: HTML Purifier Library
fi: HTML Purifier -kirjasto

en: Site details
fi: Sivuston tiedot

en: Local action
fi: Paikallinen toiminto

en: Label element
fi: Etiketin elementti

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fi: Kun linkki tulostetaan, siihen lisätään tämä luokkamääritys. Mikäli haluat useamman kuin yhden luokan, erottele ne välilyönneillä.

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
fi: Sivunsiirtojen välinen aika millisekunteina. Aseta arvoksi 0 jos haluat kierittää diaesitystä automaattisesti.

en: Add media
fi: Lisää mediatiedosto

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
fi: Hylkää haasteet monivaiheisessa- tai esikatselutyönkulussa käyttäjän vastattua oikein yhteen haasteeseen.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
fi: Hylkää kaavaketyypin haasteet kun käyttäjä on vastannut oikein mihin tahansa haasteeseen jollakin sivuston kaavakkeella.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
fi: Hylkää kaikkien muiden sivuston kaavakkeiden haasteet kun käyttäjä on vastannut oikein mihin tahansa haasteeseen sivustolla.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
fi: Määrittele, ohitetaanko sivustosi muut CAPTCHA haasteet käyttäjäsession aikana käyttäjän vastattua kertaalleen oikein johonkin sivustosi CAPTCHA haasteeseen.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
fi: CAPTCHA session uudelleenkäyttöhyökkäys tunnistettu.

en: Title and slogan
fi: Otsikko ja iskulause

en: Firehouse
fi: Palolaitos

en: Ice
fi: Jää

en: Can't handle more than one field storage engine
fi: Järjestelmä voi käyttää ainoastaan yhtä kenttien tallennusmoottoria kerrallaan

en: Field storage engine not found.
fi: Kenttien tallennusmoottoria ei löytynyt.

en: For this query an entity type must be specified.
fi: Entiteetin tyyppi on määritettävä tämäntyyppiselle kyselylle.

en: Entity %entity has no base table.
fi: Entiteetillä @entity ei ole perustaulua.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fi: Lajittelu @key avaimen mukaan @entity_type:llä epäonnistui

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fi: Syöttämäsi tietokannan etuliite ei kelpaa. Taulujen etuliite voi sisältää vain numeroita, kirjaimia, pisteitä tai alaviivoja.

en: Default settings file
fi: Oletusasetustiedosto

en: The default settings file does not exist.
fi: Oletusasetustiedostoa ei löydy.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
fi: @drupal-asennusohjelma edellyttää, ettei %default-tiedostoa ole millään tavoin muutettu lataamisen jälkeen.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fi: Uudelleenlajittele rivit numeerisen painon mukaan vedä-pudota toiminnon sijaan.

en: Show row weights
fi: Näytä rivien painokertoimet

en: Hide row weights
fi: Piilota rivien painokertoimet

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
fi: Yritettiin luoda instanssi kentästä @field_name ilman entiteetin tyyppiä.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
fi: Yritettiin luoda instanssi kentästä @field_name kielletyssä entiteettityypissä @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
fi: Yritettiin päivittää instanssi olemassaolemattomasta kentästä @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
fi: Yritettiin päivittää instanssi kentästä @field liitoksessa  @bundle jota ei ole olemassa.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fi: Yritettiin poistoa kentälle @field_name jolla on vielä instansseja.

en: %name: the value may be no less than %min.
fi: %name: arvo eri voi olla pienempi kuin %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fi: %name: arvo eri voi olla suurempi kuin %max.

en: No fields have been defined yet.
fi: Kenttiä ei ole vielä määritettynä.

en: Weight for new field
fi: Uuden kentän painoarvo

en: Weight for added field
fi: Lisätyn kentän painoarvo

en: Custom display settings
fi: Mukautetut näyttöasetukset

en: Use custom display settings for the following view modes
fi: Käytä mukautettuja asetuksia seuraavissa esitystavoissa

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
fi: %view_mode käyttää kustomoituja esitysasetuksia. Voit halutessasi <a href="@url">säätää niitä</a>.

en: User interface for the Field API.
fi: Field API:n käyttöliittymä

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: Edit an existing effect within a style.
fi: Muokkaa tyylissä olevaa efektiä.

en: Delete an existing effect from a style.
fi: Poista olemassaoleva efekti tyylistä.

en: Node module element
fi: Node-moduulin elementti

en: Close overlay
fi: Sulje päällys

en: Poll module settings
fi: Poll moduulin asetukset

en: Poll vote
fi: Kyselyn ääni

en: Poll results
fi: Kyselyn tulokset

en: The new set name is required.
fi: Ryhmän nimi on pakollinen

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
fi: Oikopolkuryhmä %name on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fi: Odotettu teksti löytyi sähköpostin kentästä @field: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fi[0]: 1 sähköposti lähetettiin testin aikana.
fi[1]: @count sähköpostia lähetettiin testin aikana.

en: Blocked IP addresses
fi: Estä pääsy IP osoitteista

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
fi: Seuraavassa listatut IP osoitteet ovat estettyinä sivustollasi. Pääsy estetyistä IP-osoitteista on kokonaan suljettu sivustolta ja sivusto näyttää lyhyen tilanteen selittävän viestin jos kyseisistä osoitteista yritetään sivustolle.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
fi: Tiedostojen lataus sisältötyypille %rowtype oli estetty mutta sisälsi ladattuja tiedostoja. Tiedostolataukset on otettu uudelleen käyttöön tietojen siirtämisen mahdollistamiseksi. Voit poistaa "liitetiedostot" kentän sisältötyypissä %rowtype mikäli et tarvitse ladattuja tiedostoja.

en: Upload module has been migrated to File module.
fi: Upload moduulin löydät nyt File moduulin nimellä.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fi: Tarjolla olevat muuttujat ovat: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
fi: ei vielä asetettu

en: not yet created
fi: ei vielä luotu

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], 
    
    Kiitoksia rekisteröitymisestäsi sivustolla [site:name]. Voit nyt kirjautua sisään klikkamalla seuraavaa linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Linkki on kertakäyttöinen ja johtaa sivulle jossa voit asettaa salasanasi. Kun olet asettanut salasanasi voit jatkossa kirjautua sisään osoitteessa [site:login-url] seuraavilla käyttäjätunnuksilla: 
    
    käyttäjtunnus: [user:name]
    salasana: Asettamasi salasana
    
    -- [site:name] tiimi

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], 
    
    Sivuston [site:name] ylläpitäjä on luonut sinulle käyttäjätilin. Voit nyt kirjautua sisään klikkaamalla seuraavaa linkkiä tai kopioimalla sen selaimeesi:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Linkki on kertakäyttöinen ja osoittaa sivulle jossa voit asettaa salasanasi.
    
    Kun olet asettanut salasanasi, voit jatkossa kirjautua sisään osoitteessa [site:login-url] seuraavilla käyttäjätunnuksilla:
    
    käyttäjätunnus: [user:name] 
    salasana: Asettamasi salasana
    
    -- [site:name] tiimi

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], 
    
    Olemme vastaanottaneet pyynnön salasanasi muuttamiseksi sivustolla [site:name]. 
    
    Voit nyt kirjautua klikkaamalla seuraavaa linkkiä tai kopioimalla sen käsin selaimeesi: 
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Linkki on kertakäyttöinen ja ohjaa sivulle jolla voit asettaa salasanasi. Linkki vanhenee päivässä ja mitään ei tapahdu jos sitä ei käytetä. 
    
    -- [site:name] tiimi

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name],
    
    Käyttäjätilisi sivulla [site:name] on suljettu.
    
    --  [site:name] ylläpito

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], Pyyntö käyttäjätilisi poistamiseksi sivustolla [site:name] on vastaanotettu. Voit nyt perua käyttäjätilisi sivustolla [site:url-brief] klikkaamalla allaolevaa linkkiä tai kopioimalla sen selaimesi osoitekenttään: [user:cancel-url] HUOMAUTUS: Käyttäjätilin poistoa ei voi perua. Tämä linkki vanhenee vuorokaudessa ja mitään ei tapahdu jos sitä ei käytetä. -- [site:name] ylläpitotiimi

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name],
    
    Käyttäjätilisi sivulla [site:name] on peruutettu.
    
    --  [site:name] team

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fi: Mahdollisuus lähettää käyttäjille heidän salasanansa selkokielisenä tekstinä on poistettu Drupal 7:ssa. Olemassaolevat sähköpostipohjasi on muokattu tukemaan tätä. Suosittelemme <a href="@template-url">tarkistamaan nämä pohjat</a> varmistaaksesi niiden luettavuuden.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
fi: Retroaktiivista transliterointia ei tueta tämän Drupal-asennuksen käyttämälle tietokannalle. Jos haluat että tämä korjataan, <a href="@issues-url">kirjoita asiasta moduulin issue-queueen</a>.

en: Transliteration is not required.
fi: Transliterointia ei tarvita.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
fi: Tällä hetkellä ei löytynyt muita kuin ASCII merkkejä sisältäviä tiedostonimiä.

en: Transliterated file name
fi: Transliteroitu tiedostonimi

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
fi: Tietokanta listaa tällä hetkellä ainoastaan tiedostonimet @x_filenames jotka sisältävät ei-ASCII merkkejä.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
fi: Lukumäärä saattaa olla epätarkka koska kaikkien tiedostojen nimiä ei välttämättä tarvitse muuttaa. Esimerkiksi sivuston ulkopuolisten tiedostojen nimiä ei koskaan päivitetä.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
fi: Huomaa: taulu näyttää ainoastaan 10 ensimmäistä merkintää.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
fi: <strong>VAROITUS:</strong> jos olet manuaalisesti syöttänyt tiedostojen tai kuvien polkuja tekstikenttiin (esimerkiksi WYSIWYG editorit), tiedostojen uudelleennimeäminen rikkoo nämä viittaukset. Koska tällä hetkellä ei ole automatisoitua tapaa muuttaa myös viitattujen tiedostojen nimiä tekstin joukosta, voi olla kannattavaa varmuuskopioida tietokanta ja %files kansio etukäteen. Tällä ei ole vaikutusta moduuleihin jotka käyttävät tiedostoja niiden järjestelmän sisäisten ID-tunnisteiden perusteella.

en: Transliterate file names during upload.
fi: Transliteroi tiedostot tiedostojen latauksen yhteydessä.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
fi: Ota käyttöön tiedostonimien muuttaminen US-ASCII merkistön mukaisiksi yhteensopivuuden saavuttamisen nimissä.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
fi: Tämä on suositeltu asetus estämään ongelmia kirjasinkoosta riippumattomissa tiedostojärjestelmissä. Sillä ei ole vaikutusta jos transliterointi on poissa käytöstä.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Update existing nodes
fi: Päivitä olemassaolevat solmut

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
fi: Pysäytä diaesitys sen ollessa piilossa

en: Entire slide
fi: Koko dia

en: Set amount of vertical
fi: Aseta pystysuora arvo

en: Set amount of horizontal
fi: Aeta vaakasuora arvo

en: Set total area of the slide
fi: Aseta dian kokonaisala

en: Amount of Slide Needed to be Shown
fi: Näytettävän liu'utuksen määrä

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
fi: Liu'utuksen määrä joka tarvitaan jotta se kierittyisi. Voit asettaa arvon prosentteina (esim.: 50%) tai pikseleinä (esim.: 250px). Diaesitys ei kierity ennenkuin sen korkeus/leveys/kokonaisalue, riippuen yllä valitusta laskentatavasta, on pienempi kuin tähän kenttään syöttämäsi arvo.

en: Items per slide
fi: Elementtiä per dia

en: The number of items per slide
fi: Elementtien määrä per dia

en: Enabling this will display the link in teaser mode.
fi: Tämän käyttöönotto näyttää linkin tiivistelmätilassa.

en: Use dompdf's Unicode Mode
fi: Käytä dompdf:n Unicode tilaa

en: If enabled, dompdf's Unicode mode is used. If not, the module will attempt to convert some non-ASCII chars to ISO-8859-1.
fi: Mikäli käytössä, tulostuksessa käytetään dompdf:n Unicode tilaa. Mikäli ei, moduuli pyrkii kääntämään osan ei-ASCII merkeistä ISO-8859-1 muotoon.

en: Edit components
fi: Muokkaa osia

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fi: Kaikki tämäntyyppiset osat ladataan toisten ominaisuuksien tai moduulien kautta.

en: Required by: !dependents
fi: Riippuu: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fi: Törmää: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fi: Ominaisuutta !module ei voida ottaa käyttöön koska kaikki sen riippuvuudet eivät täyty.

en: @module does not appear to include the @include file.
fi: @module ei sisällä tiedostoa @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fi: Tiedosto @filename on tarpeeton ja sen voi poistaa.

en: Conflicts with another feature
fi: Törmää toisen ominaisuuden kanssa

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fi: Kustomoidut sääntösarjat ovat yhdistelmiä pääsynhallintapluginneista joita voit käyttää pääsyn hallintaan, valinnan kriteereihin sekä paneelien näkyvyyteen.

en: There are no custom rulesets.
fi: Kustomoituja sääntösarjoja ei ole tällä hetkellä määritettynä.

en: Manage custom rulesets
fi: Hallitse kustomoituja sääntösarjoja

en: Custom rulesets
fi: Kustomoidut sääntösarjat

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, uudelleenkäytettäviä pääsysääntösarjoja sovelluksille kuten Panels.

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Custom content
fi: Kustomoitu sisältö

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit ovat perus HTML:ää jota syötät ja jota voidaan uudelleenkäyttää kaikissa paneeleissasi.

en: There are no custom content panes.
fi: Kustomoituja sisältöpaneeleita ei tällä hetkellä ole.

en: Manage custom content
fi: Hallitse kustomoitua sisältöä

en: Custom content panes
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, siirrettäviä ja uudelleenkäytettäviä sisältöpaneeleita sovellutuksille kuten Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa tämä näytetään. Mikäli tyhjä, kategoria on "Mikä tahansa".

en: content pane
fi: sisältöpaneeli

en: content panes
fi: sisältöpaneelit

en: Content panes
fi: Sisältöpaneelit

en: @type will not display due to missing context
fi: @type ei näytetä johtuen puuttuvasta kontekstista

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fi: Pluginmääritykseltä pluginnille @plugin puuttuu avain %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin ei löydä skeemaa %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin käyttää skeemaa %schema mutta siltä puuttuu vientiominaisuus.

en: Add a new @plugin
fi: Lisää uusi @plugin

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fi: Kloonaa @plugin %title

en: Import @plugin
fi: Tuo @plugin

en: Export @plugin %title
fi: Vie @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fi: Tämä poistaa pysyvästi kaikki elementtiin tehdyt muutokset.

en: The item has been reverted.
fi: Elementti on palautettu.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fi: Tämä toiminto poistaa elementin pysyvästi tietokannastasi.

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title could not be created.
fi: %title ei voitu luoda.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: %title could not be updated.
fi: %title ei voitu päivittää.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fi: Voit tuoda viedyn määritelmän kopioimalla sen objektikoodin allaolevaan kenttään.

en: @plugin %title was enabled.
fi: @plugin %title otettu käyttöön.

en: @plugin %title was disabled.
fi: @plugin %title poistettu käytöstä.

en: Configuration error. No handler found.
fi: Asetusvirhe. Käsittelijää ei löydy.

en: No item found.
fi: Elementtejä ei löytynyt

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fi: Viennin määritykseltä taululla @table puuttuu "pääavain" ominaisuus.

en: Configure style
fi: Säädä tyyliä

en: Limit to these vocabularies
fi: Rajoita näihin sanastoihin

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fi: Mikäli sanastoja ei ole valittuna, termit kaikista sanastoista ovat sallittuja.

en: Missing/deleted content
fi: Puuttuva/poistettu sisältö

en: Make this content reusable
fi: Tee sisällöstä uudelleenkäytettävää

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sisällön koneluettava nimi. Nimen on oltava yksilöllinen sisältäen ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä sekä alaviivoja. Et voi muuttaa arvoa jälkikäteen!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
fi: Sisällön kuvaus, mitä se tekee tai mitä varten se on. Vain ylläpitoa varten.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja ja numeroita.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämän niminen sisältö on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva sisältö ennen uuden luomista.

en: Link the node title to the node
fi: Linkitä solmun otsikko solmuun

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
fi: Valitse tämä mikäli haluat että paneelin otsikko linkitetään solmuun.

en: Select a build mode for this node.
fi: Valitse solmun rakennusmuoto.

en: Shows links to register or login.
fi: Näytä linkit rekisteröitymiseen tai sisäänkirjautumiseen.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
fi: Mikäli kommentointi ei ole sallittua, tämä näyttää kirjautumis- ja rekisteröitymislinkit.

en: - No tag -
fi: - Ei tagia -

en: CSS class to use
fi: Käytettävä CSS-luokka

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun olet painanut <em>Tallenna</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The unique ID for this @export.
fi: Yksilöölinen ID tälle @export.

en: @plugin code
fi: @plugin koodi

en: Allow import to overwrite an existing record.
fi: Salli tuonnin ylikirjoittaa olemassaoleva sisältö.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fi: Sisällön tuonti koodista epäonnistui. Virheet: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Viennin ID voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja sekä numeroita.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: Node edit form from node
fi: Solmun muokkauslomake solmusta

en: Adds node edit form from a node context.
fi: Lisää solmun muokkauslomakkeen solmukontekstista.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fi: Kustomoituja tyylejä voidaan käyttää paneelialueille ja paneeliruuduille.

en: There are no custom styles.
fi: Kustomoituja tyylejä ei löytynyt.

en: Manage styles
fi: Ylläpidä tyylejä

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fi: Luo kustomoituja tyylejä sovelluksille kuten Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fi: Tällä hetkellä ei ole lisättäviä tyylityyppejä. Sinun on otettava käyttöön moduuli joka luo niitä, esimerkiksi Panels.

en: Administrative settings
fi: Ylläpitoasetukset

en: Select style type
fi: Valitse tyylin tyyppi

en: View attachment
fi: Näytä liitetiedosto

en: View context
fi: Näkymäkonteksti

en: Display the attachments on a view context.
fi: Näytä liitetiedostot näkymäkontekstissa.

en: "Before" attachment
fi: "Ennen" liite

en: "After" attachment
fi: "Jälkeen" liite

en: You must select at least one attachment to display.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi näytettävä liite.

en: "@context" attachment
fi: "@context" liite

en: View empty text
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti

en: Display the view empty text if there are no results.
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" empty text
fi: "@context" tyhjä teksti

en: View exposed widgets
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" exposed widgets
fi: "@context" käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: View feed icon
fi: Näytä syötteen kuvake

en: Display the view feed icon if there are no results.
fi: Näytä syötteen kuvake jos tuloksia ei ole.

en: "@context" feed icon
fi: "@context" syötteen kuvake

en: View footer
fi: Näytä alatunniste

en: Display the view footer if there are no results.
fi: Näytä näkymän alatunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" footer
fi: "@context" alatunniste

en: View header
fi: Näytä ylätunniste

en: Display the view header if there are no results.
fi: Näytä näkymän ylätunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" header
fi: "@context" ylätunniste

en: View pager
fi: Näkymän sivutus

en: Display the view pager if there are no results.
fi: Näytä näkymän sivutus jos tuloksia ei ole.

en: "@context" pager
fi: "@context" sivutus

en: View row
fi: Näkymän rivi

en: Select context
fi: Valitse konteksti

en: Configure rows
fi: Säädä rivejä

en: Invalid context selected.
fi: Epäkelpo konteksti valittu.

en: Context contains an invalid view.
fi: Sisältää epäkelvon näkymän.

en: Row @number
fi: Rivi @number

en: Display specific fields
fi: Näytä määritellyt kentät

en: Row information
fi: Rivitiedot

en: Broken view
fi: Rikkinäinen näkymä

en: Displaying: !fields
fi: Näytetään: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fi: Rivejä ei näytetä asetusvirheestä johtuen.

en: Displaying the configured row.
fi: Näyttää konfiguroidun rivin.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fi[0]: "@context" rivi @rows
fi[1]: "@context" rivit @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
fi: Lataa näkymän tuloksen kontekstiin joka voidaan näyttää paneelissa tai muuntaa toisiksi konteksteiksi.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
fi: Kontekstinäkymiä sisältäviä näkymiä ei ole käytössä. Käyttääksesi näkymää kontekstina, sinun on käytävä näkymien hallintasivulla ja lisättävä kontekstinäkymä.

en: You must select a view.
fi: Sinun on valittava näkymä.

en: Node from view
fi: Solmu näkymästä

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
fi: Tulosta solmukonteksti perus sisältötyypin näkymäkontekstista.

en: Row number
fi: Rivin numero

en: Row number must be a positive integer value.
fi: Rivin numeron on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: Term from view
fi: Termi näkymästä

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
fi: Hae termikonteksti perustyypin termin näkymäkontekstista.

en: User from view
fi: Käyttäjä näkymästä

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
fi: Hae käyttäjäkonteksti perustyypin käyttäjän näkymäkontekstista.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fi: Tekee näkymän tuloksista kontekstina käytettäviä esimerkiksi Panels moduulissa ja muissa sovellutuksissa.

en: Contains rows in contexts.
fi: Sisältää rivejä konteksteissa.

en: Context settings
fi: Kontekstin asetukset

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Otsikko joka näytetään tälle näkymäkontekstille kontekstien asetusdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
fi: Käytä näyttäjälle esitettävien widgettien lomaketta paneelin asetuksina

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fi: Tarjoa käyttöliittymä joidenkin paneeleiden muokkaamiseksi käyttöliittymän kautta tarvitsematta käyttää ylläpitoliittymää.

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: Placeholder for empty "@title"
fi: Kirjanmerkki tyhjälle "@title"

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fi: Asetukset ovat kiinteitä eikä niitä voi muuttaa.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fi: Asetukset ovat moduulin tarjoamia mutta niitä on muutettu.

en: A custom configuration by a user.
fi: Käyttäjän luomat kustomoidut asetukset.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fi: Mikäli kyseessä on tallennettava uusi versio, kirjoita logiin merkittävä viesti joka kuvaa muutoksia tässä versiossa.

en: Creates revision
fi: Luo version

en: Whether saving this node creates a new revision.
fi: Luoko solmun tallentaminen uuden version vaiko ei.

en: The current date and time.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä ja kellonaika.

en: Set this context when viewing a user page.
fi: Aseta konteksti käyttäjäsivua tarkasteltaessa.

en: User account form
fi: Käyttäjätilin kaavake

en: Active for
fi: Aktiivinen seuraaville

en: Only the current user
fi: Vain tämänhetkinen käyttäjä

en: Only other users
fi: Vain toiset käyttäjät

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
fi: Aseta murupolku vastaamaan valittua valikkolinkkiä.

en: Only on node form
fi: Vain solmun lomakkeella

en: State on new pages
fi: Uusien sivujen tila

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
fi: Valitse työkalupalkin toimintatapa uusien sivulatausten yhteydessä.

en: Remember from previous page
fi: Muista edelliseltä sivulta

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
fi: Jos ylläpitovalikko ei toimi kunnolla, sinun ehkä tarvitsee poistaa se ja rakentaa uudelleen alusta. <strong>Tämä vaihtoehto poistaa kaikki ylläpitovalikkoosi tekemäsi kustomoinnit.</strong>

en: Hide on-page translation from you
fi: Piilota itseltäsi sivulla tapahtuvan käännöksen mahdollistava käännöstyökalu

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
fi: Context mahdollistaa kontekstiriippuvaisten ehtojen ja reaktioiden hallinnan sivustosi eri alueilla. Voit ajatella jokaista kontekstia tapana esittää sivustosi osa. Voit valita jokaiselle kontekstille ehtoja jotka laukaisevat kontekstin aktiiviseksi ja voit myls valita Drupalin eri toimintoja jotka reagoivat tähän aktiiviseen kontekstiin.

en: < Untagged >
fi: < Ei tägätty >

en: contexts
fi: kontekstit

en: Show all regions
fi: Näytä kaikki sisältöalueet

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
fi: Näytä kaikki sisältöalueet mukaanlukien tyhjät. Ota käyttöön jos ylläpidät sivustoasi käyttäen lähde-editoria.

en: Active context: !name
fi: Aktiivinen konteksti: !name

en: Access Denied / User log in
fi: Pääsy kielletty / Kirjaudu

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fi: Tämänhetkisen solmun käännössarjan lähdesolmu.

en: Account cancellation URL
fi: Käyttäjätilin peruutusosoite

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fi: Käyttäjätilin peruutuksen vahvistussivun osoite.

en: One-time login URL
fi: Kertakäyttöinen kirjautuminen

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fi: Käyttäjän sisäänkirjautumisen kertakäyttöisen kirjautumissivun osoite.

en: Tokens related to menu links.
fi: Valikkolinkkeihin liittyvät merkit.

en: The unique ID of the menu link.
fi: Valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The title of the menu link.
fi: Valikkolinkin otsikko.

en: The URL of the menu link.
fi: Valikkolinkin osoite.

en: The menu link's parent.
fi: Valikkolinkin isäntä.

en: Tokens related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvät merkit.

en: Page number
fi: Sivun numero

en: The book page associated with the node.
fi: Solmuun liittyvä kirjasivu.

en: The menu link for this node.
fi: Solmun valikkolinkki.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Kaikkien aliaksen komponenttien (esim. otsikko) enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: The field %name is not a valid number.
fi: Kenttä %name ei ole sallittu numero.

en: The field %name cannot be greater than @max.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla yli @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla alle @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fi: <em>Poistettavat merkkijonot</em> kenttä ei saa sisältää HTML:ää. Varmista että poistat käytöstä WYSIWYG editorin tässä kentässä.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fi: Valitse minkätyyppisille aliasoimattomille poluille osoitealiakset luodaan

en: Bulk updating URL aliases
fi: Massapäivitetään olemassaolevia osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: language neutral
fi: kielineutraali

en: Pattern for all @language @node_type paths
fi: Kuvio kaikille @language @node_type poluille

en: Updated alias for node @nid.
fi: Päivitettiin alias solmulle @nid.

en: Taxonomy term paths
fi: Luokittelutermien polut

en: Updated alias for term @tid.
fi: Päivitettiin alias termille @tid.

en: Forum paths
fi: Foorumin polut

en: Updated alias for forum @tid.
fi: Päivitettiin alias forumille @tid.

en: User paths
fi: Käyttäjäpolut

en: Updated alias for user @uid.
fi: Päivitettiin polku käyttäjälle @uid.

en: Blog paths
fi: Blogien polut

en: Updated alias for blog user @uid.
fi: Päivitettiin alias blogikäyttäjälle @uid.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 solmulle.
fi[1]: Päivitettiin alias @count solmuille.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 termille.
fi[1]: Päivitettiin alias @count termeille.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 käyttäjätilille.
fi[1]: Päivitettiin @count aliasta käyttäjätileille.

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fi: Olet määritellyt @name toimimaan erottajana  jonka johdosta se poistetaan merkin esiityessä jossakin merkkijonossa. Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia kuvioissa ja varsinkin term:polku merkissä. Sinun pitäisi ehkä määritellä toiminto merkille @name muodossa "korvaa erottajalla".

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
fi: Syöte paikasta @endpoint estetty koska sen muotoilu on väärä, syöte: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
fi: Syöte paikasta @endpoint on sallitun alueen ulkopuolella (aikaero: @intervals). Tarkista mahdolliset virheet kellon asetuksissa.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
fi: Syötteen toistoyritys osoitteesta @ip estetty, syöte: @nonce.

en: Use ISO-8601 week numbers
fi: Käytä ISO-8601 viikkonumeroita

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fi: TÄRKEÄÄ! Mikäli valittuna, ensimmäisen viikonpäivän tulee olla maanantai

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fi: Käytettäessä ISO-8601 viikkonumeroita on ensimmäiseksi viikonpäiväksi asetettava maanantai.

en: Field @label (@field_name)
fi: Kenttä @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fi: Päivämääräkenttiä ei löytynyt tietokannasta.

en: The date field which whose type should be changed.
fi: Muutettavan päivämääräkentän nimi.

en: The type of date to change the field to.
fi: Muoto johon päivämääräkenttä muutetaan.

en: New type:
fi: Uusi tyyppi:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fi: Valittu tyyppi on sama kuin käytössä oleva. Ei muutettavaa.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fi: Kntän @field_name tyyppi on muunnettu muodosta @old_type muotoon @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fi: Muunna päivämäärä muodosta toiseen. Hyvin kokeellinen, käytä omalla vastuullasi!

en: Year range
fi: Vuosiluvun vaihteluväli

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: wkhtmltopdf library
fi: wkhtmltopdf kirjasto

en: Non-executable permissions
fi: Suorituskelvottomat käyttöoikeudet

en: You must modify the permissions of the wkhtmltopdf file (%file) to make it executable.
fi: Sinun on määriteltävä oikeudet wkhtmltopdf tiedostoon (%file) tehdäksesi siitä suorituskelpoisen.

en: - Use default -
fi: - Käytä oletusta -

en: The source URL which generates a redirect
fi: Uudelleenohjauksen luova verkko-osoite

en: The destination URL
fi: Kohde verkko-osoite

en: Edit variable
fi: Muokkaa muuttujaa

en: Comment display
fi: Kommenttinäkymä

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: view mode
fi: esitystapa

en: Site search
fi: Sivustohaku

en: Revisions for @title
fi: @title versiot

en: Administer features
fi: Ylläpidä ominaisuuksia

en: Perform administration tasks on features.
fi: Suorita ylläpidollisia toimenpiteitä ominaisuuksille.

en: View, enable and disable features.
fi: Lue, ota käyttöön tai poista käytöstä ominaisuuksia.

en: New field name
fi: Uuden kentän nimi

en: No projects or languages to update.
fi: Ei päivitettäviä projekteja tai kieliä.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fi: Valitse yksi tai useampi kieli ladattavaksi ja päivitettäväksi. Jos et valitse yhtään, kaikki kielet päivitetään.

en: Refresh information
fi: Päivitä tiedot

en: Cannot find any translation updates.
fi: Käännöspäivityksiä ei löytynyt.

en: Fetched information about available updates from the server
fi: Haettu palvelimelta tiedot saatavilla olevista päivityksistä

en: Update source
fi: Päivityslähde

en: Never (manually)
fi: Ei koskaan (manuaalisesti)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fi: Valitse, kuinka usein haluat automaattisesti tarkistaa päivitetyt käännökset asennettuihin moduleihin ja teemoihin.

en: Store downloaded files
fi: Säilytä haetut tiedostot

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fi: Käännöspäivitykset korvaavat nykyiset, uudet lisätään

en: Local files and remote server.
fi: Paikalliset ja etäpalvelimen tiedostot.

en: Local files only.
fi: Vain paikalliset tiedostot.

en: Remote server only.
fi: Vain etäpalvelimen tiedostot.

en: Remote update available
fi: Etäpalvelimella oleva päivitys saatavilla

en: Local update available
fi: Paikallinen päivitys saatavilla

en: No information
fi: Ei tietoja

en: Updating translation.
fi: Päivitetään käännöstä.

en: Downloading and importing files.
fi: Haetaan ja tuodaan tiedostoja.

en: Error importing translations.
fi: Käännösten tuominen epäonnistui.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fi: Lista viimeisimmistä tuoduista käännöksistä ja saatavilla olevista päivityksistä käytössä oleville projekteille ja kielille.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fi: Jos päivityksiä on saatavilla, voit klikata päivitä asentaaksesi ne tai voit määrittää <a href="@update-settings">päivitysasetuksista</a> että ne tehdään automaattisesti

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fi: Asetukset käännösten päivittämiselle. Päivittääksesi käännöksesi nyt, käytä <a href="@update-admin">hallintasivua</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fi: Tietoa moduulien ja teemojen päivityksestä ei ole saatavilla. Suorita <a href="@run_cron">cron-ajo</a> tai <a href="@check_manually">tarkasta päivitykset manuaalisesti</a>. Päivitysten tarkastaminen voi kestää kauan.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fi: Tarkastettu automaattisesti @checked käännöstä ja päivitetty @updated.

en: Automatic update configuration
fi: Automaattisen päivityksen asetukset

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fi: Asennetuille moduleille ja teemoille on saatavilla uusia tai päivitettyjä käännöksiä. Voit tarkastaa päivitykset <a href="@check_manually">käännösten päivityssivulla</a>.

en: Error opening socket @socket
fi: Virhe avattaessa yhteyttä @socket

en: delivery callback not found
fi: paluukutsua ei löytynyt

en: callback %callback not found: %q.
fi: paluukutsua %callback ei löytynyt: %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska kohde ei kelpaa. Lisätietoa löydät järjestelmän lokitiedostosta.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska kohdehakemiston asetuksissa on ongelmia. Tämä voi aiheutua virheellisestä tiedostosta tai hakemiston oikeuksista. Lisätietoa löydät järjestelmän lokitiedostosta.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohdehakemistossa.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tiedostoa %file ei voitu siirtää, koska kohde ei kelpaa. Lisätietoa löydät järjestelmän lokitiedostosta.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
fi: Tiedostoa %file ei voitu poistaa, koska sen osoite (URI) ei kelpaa. Lisätietoa löydät järjestelmän lokitiedostosta.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tietoja ei voitu tallentaa, koska kohde ei kelpaa. Lisätietoa löydät järjestelmän lokitiedostosta.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedostoa %file (%realpath) ei voitu kopioida koska kohdetta %destination  ei ole olemassa. Tämä voi olla seurausta funktion file_copy() väärinkäytöstä

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fi: Tiedostoa %file (%realpath) ei voitu kopioida koska sitä ei löytynyt.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska samanniminen tiedosto löytyy jo kohdehakemistosta (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska se ylikirjoittaisi itsensä.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fi: Tiedoston %file kopiointi kohteeseen %destination epäonnistui.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedostoa  %file (%realpath) ei voitu siirtää koska kohdetta %destination ei ole olemassa. Tämä voi olla seurausta funktion file_move() väärinkäytöstä.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file (%realpath) poistamionen epäonnistui koska tiedostoa ei löytynyt. Tämä voi olla seurausta funktion file_delete() väärinkäytöstä.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fi: Tietoa ei voitu tallentaa koska kohdetta %destination ei löytynyt. Tämä voi olla seurausta funktion file_save_data() virheellisestä käytöstä.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fi: PHP-asennuksesi tukee vain yhtä tietokantatyyppiä, joten se on valittu automaattisesti.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fi: Yhdistäminen tietokantapalvelimellesi epäonnistui. Palvelin palautti seuraavan viestin: %error.<ul><li>Onko tietokantapalvelin toiminnassa?</li><li>Onko tietokanta olemassa ja oletko syöttänyt oikean tietokannan nimen?</li><li>Oletko syöttänyt oikean käyttäjätunnuksen ja salasanan?</li><li>Oletko syöttänyt oikean tietokannan osoitteen?</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
fi: Käyttämässäsi PHP versiossa on yhteensopivuusongelmia PostgreSQL:n kanssa. Sinun on päivitettävä PHP-asennuksesi versioihin 5.2.11, 5.3.1 tai uudempi.

en: Exit block region demonstration
fi: Poistu lohkoalueiden esityksestä

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
fi: Työpöydän mukauttaminen yksilöllisiin tarpeisiin vaatii käyttöoikeuden !permission-name.

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
fi: Mukauttaaksesi työpöytää siirrä lohkoja työpöydän sisältöalueille <a href="@dashboard">työpöydän hallintasivulla</a> tai ota Javascript käyttöön tällä sivulla käyttääksesi ”vedä ja pudota” -käyttöliittymää.

en: Configure available dashboard blocks
fi: Säädä saatavilla olevia työpöydän lohkoja.

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fi: Vedä ja pudota lohkoja allaoleviin sarakkeisiin. Muutokset tallennetaan automaattisesti. Lisävalintoja löydät <a href="@dashboard-url">asetussivulta</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
fi: Säädä, mitkä lohkot voidaan näyttää työpöydällä.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
fi: Database logging moduuli tarjoaa sinulle näkymän tapahtuimalogeista <a href="@dblog">Viimeisimmät logimerkinnät</a> sivulla. Logi on kronologinen lista tallennetuista tapahtumista sisältäen käyttötietoa, suorituskykytietoa, virheitä, varoituksia ja toiminnallista tietoa. Ylläpitäjien tulisi tarkastaa logi säännöllisin väliajoin varmistaakseen että sivusto toimii oikein.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
fi: Jos havaitse sivustollasi virheitä tai ongelmia, <a href="@dblog">viimeisimmät logimerkinnät</a> sivu voi tarjota hyödyllistä tietoa debuggausta varten koska se näyttää ilmoitukset aikajärjestyksessä. Logiviestit sisältävät tietoa sivuston käytöstä, varoituksista ja virheistä.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
fi: Database logging moduuli monitoroi sivustoasi kaapaten talteen järjestelmätapahtumia logiin (joka näytetään täällä) jotta niitä voidaan tarkastella jälkikäteen. Tämä logi on lista havaituista tilanteista sisältäen tietoa sivuston käytöstä, suorituskykytietoa, varoituksia ja toiminnallista tietoa. On tärkeää tarkastella säännöllisin väliajoin "Uusimmat logimerkinnät" raporttia koska se on usein ainoa tapa jäljittää, mitä sivustolla on tapahtumassa.

en: Database log messages to keep
fi: Tietokantalogin säilytettävät viestit

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Tietokantalogissa säilytettävien viestien enimmäismäärä. Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: Display prefix and suffix.
fi: Näytä etu- ja jälkiliite.

en: Display with prefix and suffix.
fi: Näytä etuliitteen ja päätteen kanssa.

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: Trim length
fi: Trimmauspituus

en: No field is displayed.
fi: Kenttiä ei näytetä.

en: No field is hidden.
fi: Kenttiä ei piiloteta.

en: Format settings:
fi: Muotoiluasetukset:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fi: Kentässä !name käytettyyn tiedostoon ei voida viitata.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fi: Tekstimuodot näytetään sisällönmuokkaussivuilla ennakkoon määritetyssä järjestyksessä. Ensimmäinen käytettävissä oleva muoto valitaan aina oletuksena.

en: Missing text format: %format.
fi: Puuttuva tekstimuoto: %format.

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Linked to content
fi: Linkitetty sisältöön

en: Linked to file
fi: Linkitetty tiedostoon

en: Shown when hovering over the menu link.
fi: Näytetään vietäessä hiirtä linkin yli.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
fi: Menu moduuli mahdollistaa valikkolinkkien luomisen lennosta sisällönmuokkaussivulla. Säätääksesi näitä asetuksia jollekin sisältötyypille, käy <a href=" @content -types">Sisältötyypit</a> sivulla ja klikkaa <em>muokkaa</em> valitsemasi sisältötyypin yhteydessä. Valikon asetukset löytyvät <em>Valikon asetukset</em> osiosta.

en: Undefined language (@langcode)
fi: Määrittelemätön kieli (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto: %time. Päivämäärä on muotoa YYYY-MM-DD ja %timezone on aikasiirtymä suhteessa UTC. Jätä tyhjäksi jos haluat käyttää kaavakkeen lähetysaikaa.

en: Administrative overlay
fi: Ylläpidollinen päällys

en: Use the overlay for administrative pages.
fi: Käytä päällystä ylläpitosivuilla.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
fi: Näytä ylläpitosivut sen sivun yläreunassa jolta lähdit.

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
fi: <a href="@php-code">PHP koodi</a> tekstimuoto on luotu.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
fi: Valitse allaolevasta listasta, mitkä hakumoduuleista ovat aktiivisia.

en: Default search module
fi: Oletus hakumoduuli

en: Choose which search module is the default.
fi: Valitse mikä hakumoduuli on oletus.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fi: Oletus hakumoduulisi ei ole valittuna aktiiviseksi moduuliksi.

en: Search is currently disabled.
fi: Haku ei ole tällä hetkellä käytettävissä.

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määrittää osoitteen jota käytetään etusivuna. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletusasetusta.

en: Error pages
fi: Virhesivut

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Polku '%path' on epäkelpo tai sinulla ei ole siihen pääsyoikeuksia.

en: Last run: %cron-last ago.
fi: Cron suoritettu viimeksi %cron-last sitten.

en: Run cron every
fi: Cronin ajoväli

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fi: Mikäli valittuna, ainoastaan käyttäjät joilla on <a href="@permissions - url">käyttöoikeus</a> "käytä sivustoa ylläpitotilassa" voivat päästä sivustollesi ja suorittaa ylläpidollisia toimenpiteitä; kaikki muut käyttäjät näkevät allamääritellyn viestin sivuston ylläpitotilasta. Sallitut käyttäjät voivat kirjautua suoraan sivustolle <a href=" @user - login">kirjautumissivun</a> kautta.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
fi: Jotta sivusto ja sen moduulit toimisivat kunnolla, on syytä säännöllisesti suorittaa sivustolla rutiiniluontoisia ylläpitotoimia. Järjestelmä-moduuli hallinnoi tätä tehtävää cronin kautta. Voit varmistaa cron-ajojen tilan <a href="@status">Tilanneraportti sivulta</a>. Lisätietoa cron-ajoista löydät käsikirjan <a href="@handbook">cron-ajojen säätäminen</a> sivulta. Voit asettaa cron-ylläpitotoimen <a href="@cron">Cronin asetukset</a> sivulla.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
fi: Muuta sivuston nimeä, sähköpostiosoitetta, slogania, oletusetusivua, sivulla näytettävien artikkeleiden määrää ja virhesivuja.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fi: Ylläpidä sivuston automaattisia ylläpitotehtäviä.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
fi: Tilapäistiedostoa "%path" ei poistettu siivouksen yhteydessä koska se on seuraavien moduuleiden käytössä: %modules.

en: Weight for added term
fi: Lisätyn termin painokerroin

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fi: Tiedostojen lataushakemiston alahakemisto, johon kuvat tallennetaan.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fi: Tätä suuremmat kuvat pienennetään tähän kokoon

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko palvelimelle siirrettäville kuville. Tavallisesti kokoa rajoittavat vain PHP:n lähetys- ja tiedostonlatausasetukset, minkä jälkeen kuvat automaattisesti pienennetään yllä määritettyyn kokoon.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fi: Virtuaalinen kuvasi tai kasvosi. Kuvat joiden koko on suurempi kuin @dimensions skaalataan alaspäin.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fi: [user:name], Käyttäjätilisi sivustolla [site:name] on aktivoitu. Voit nyt kirjautua sisään klikkaamalla allaolevaa linkkiä tai kopioimalla sen selaimesi osoitekenttään: [user:one-time-login-url] Tätä kirjautumislinkkiä voi käyttää vain yhden kerran ja kirjautumisen jälkeen sinut ohjataan sivulle jolla voit asettaa salasanasi. Asetettuasi salasanasi voit jatkossa kirjautua sisään osoitteessa [site:login-url] seuraavalla käyttäjätunnuksella: käyttäjätunnus: [user:name] salasana: minunsalasanani -- [site:name] ylläpitotiimi

en: Upload an image to go with this article.
fi: Lataa artikkeliin liittyvä kuva.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
fi: Vähimmäisprofiili testausta varten. Sisältää vain ainoastaan pakolliset moduulit.

en: Settings for site administration tools.
fi: Ylläpitotyökalujen asetukset.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
fi: Poista ja rakenna uudelleen ylläpitovalikko.

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Web Property ID
fi: Verkko-ominaisuuden ID

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
fi: ID on sivustokohtaisesti yksilöllinen muotoa UA-xxxxxxx-yy. Saadaksesi Verkko-ominaisuuden ID:n, sinun on <a href="@analytics">rekisteröitävä sivustosi Google Analyticsissä</a> tai jos olet jo rekisteröinyt sivustosi, mene Google Analytics asetussivulle nähdäksesi ID kunkin sivustoprofiilin perässä. Lisätietoa saat <a href="@webpropertyid">dokumentaatiosta</a>.

en: Anonymize visitors IP address
fi: Piilota käyttäjien IP osoite

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
fi: Kehota Google Analyticsiä piilottamaan tieto poistamalla IP-osoitteen viimeinen osa ennen tallennusta. Huomaa että tällä on pieni vaikutus maantieteellisen raportoinnin tarkkuudessa. Joissakin maissa on kiellettyä kerätä henkilön tunnistamiseen liittyvää tietoa yksityisyyssyistä ja tämä asetus voi auttaa sinua säätäään sivustosi paikallista lainsäädäntöä vastaavaksi.

en: Locally cache tracking code file
fi: Tallenna seurantakooditiedosto lokaalisti välimuistiin

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
fi: Mikäli valittuna, seurantakooditiedosto haetaan Google Analyticsistä ja tallennetaan välimuistiin paikallisesti. Se päivitetään päivittäin Googlen palvelimilta jotta voidaan varmistaa että seurantakoodin muutokset tulevat voimaan myös paikallisessa kopiossa. Älä aktivoi tätä asetusta ennenkuin Google Analytics on varmentanut että sivustosi seuranta toimii!

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
fi: Tässä tekstialueessa oleva koodi lisätään <strong>ennen</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
fi: Tähän tekstialueeseen syötetty koodi lisätään _gaq.push(['_trackPageview']) <strong>perään</strong>. Tämä on hyödyllistä jos haluat seurata sivustoasi useammalla kuin yhdellä tilillä.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
fi: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> on ilmainen (vaatii rekisteröitymisen) sivuston seuranta- ja markinnointiseurantapalvelu.

en: Set this context when viewing a taxonomy term page.
fi: Aseta tämä konteksti tarkasteltaessa luokittelutermin sivua.

en: Set on term form
fi: Aseta termin lomakkeelle

en: Only on term form
fi: Vain termin lomakkeella

en: Set this context on term forms
fi: Aseta konteksti termien lomakkeille

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fi: Esimerkkejä: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: View Transition Advanced Options
fi: Näytä sivunsiirron laajennetut asetusvaihtoehdot

en: View Action Advanced Options
fi: Näytä laajennetut asetusvaihtoehdot

en: If selected the slideshow will end when it gets to the last slide.
fi: Mikäli valittuna, diaesitys päättyy sen tultua sarjan viimeiseen diaan.

en: If unselected then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
fi: Mikäli ei valittuna, diat voivat olla erikokoisia ja liu'utusalueen korkeus muuttuu diojen vaihtuessa.

en: Slide Counter
fi: Dian numerot

en: Internet Explorer Tweaks
fi: Internet Explorer Tweakit

en: Select if clearType corrections should be applied (for IE).  Some background issues could be fixed by unselecting this option.
fi: Valitse, käytetäänkö clearType korjauksia (IE:lle). Jotkut taustaväriongelmat voivat ratketa jos jätät tämän valitsematta.

en: Select to disable extra cleartype fixing.  Unselect to force background color setting on slides)
fi: Valitse poistaaksesi käytöstä clearType korjaus. Pakottaa dioihin taustavärin.

en: jQuery Cycle Custom Options
fi: jQuery Cyclen kustomoidut vaihtoehdot

en: Pager fields
fi: Sivutuskentät

en: Choose the fields that will appear in the pager.
fi: Valitse sivutuksessa näytettävät kentät.

en: Views Slideshow Cycle help can be found by installing and enabling the !advanced_help
fi: Views Slideshow Cycle ohjeet saat asentamalla ja ottamalla käyttöön !advanced_help

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
fi: Lisää kiertävän diaesityksen Views Slideshowiin.

en: List handling
fi: Listausten käsittely

en: Show first (if present)
fi: Näytä ensin (mikäli tarjolla)

en: Show item count
fi: Näytä tulosten lukumäärä

en: List seperator
fi: Listaeroitin

en: Link this field to its entity
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä

en: Use human-readable name
fi: Käytä ihmisluettavaa nimeä

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fi: Mikäli valittuna, arvojen nimet näytetään sisäisten tunnisteiden sijaan.

en: Default (@default)
fi: Oletus (@default)

en: Add URL redirect.
fi: Lisää verkko-osoitteen uudelleenohjaus.

en: I understand the following warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
fi: Ymmärrän varoitusten merkityksen ja haluan jatkaa uudelleenohjauksen tallentamista

en: The source path cannot be the front page.
fi: Lähdepolku ei voi olla sivuston etusivu.

en: The source path %path is likely a valid path. It is preferred to <a href="@url-alias">create URL aliases</a> for existing paths rather than redirects.
fi: Lähdepolku %path on todennäköisesti olemassaoleva polku. Uudelleenohjauksien sijaan on suositeltavampaa <a href="@url-alias">luoda osoite-aliaksia</a> olemassaoleville poluille.

en: The redirect path %value is not valid.
fi: Uudelleenohjauspolku %value ei kelpaa.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
fi: Lähdepolku %source uudelleenohjataan jo. Haluatko <a href="@edit-page">muokata olemassaolevaa uudelleenohjausta</a>?

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
fi: Oletko varma että haluat poistaa uudelleenohjauksen osoitteesta %source osoitteeseen %redirect?

en: Retain query string through redirect.
fi: Säilytä kyselymerkkijono uudelleenohjauksen ajan.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %sourcequery they would be redirected to %redirectquery. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
fi: Esimerkiksi jos on annettu uudelleenohjaus osoitteesta %source osoitteeseen %redirect, jos käyttäjä käy sivulla %sourcequery hänet uudelleenohjataan sivulle %redirectquery. Uudelleenohjauksessa olevat kyselymerkkijonot ohittavat aina tärkeysjärjestyksessä tämänhetkisen kyselymerkkijonon.

en: Allow redirects to be saved into the page cache.
fi: Salli uudelleenohjausten tallentaminen sivuvälimuistiin.

en: This feature requires <a href="@performance">Cache pages for anonymous users</a> to be enabled and the %variable variable to be TRUE.
fi: Tämä ominaisuus vaatii että <a href="@performance">Välimuistita sivut kirjautumattomille käyttäjille</a> asetus on päällä ja muuttujan %variable arvo on TRUE.

en: Delete redirects that have not been accessed for
fi: Poista uudelleenohjaukset joita ei ole käytetty

en: Only redirects managaged by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
fi: Vain Redirect-moduulin ylläpitämät uudelleenohjaukset poistetaan. Muiden moduulien luomat uudelleenohjaukset jätetään ennalleen.

en: Always enabled redirections
fi: Aina käytössä olevat uudelleenohjaukset

en: (formerly Global Redirect features)
fi: (aiemmin Global Redirect -moduulin ominaisuuksia)

en: Redirect from paths like index.php and /node to the root directory.
fi: Uudelleenohjaa juurikansioon polut kuten index.php ja /node.

en: Redirect from non-clean URLs to clean URLs.
fi: Uudelleenohjaa siistimättömät verkko-osoitteet siistittyihin.

en: Redirect from non-canonical URLs to the canonical URLs.
fi: Ohjaa ei-kanonisista verkko-osoitteista kanonisiin verkko-osoitteisiin.

en: Allow redirections on admin paths.
fi: Salli uudelleenohjaukset ylläpitopoluille.

en: Last accessed
fi: Viimeksi käytetty

en: No 404 pages without redirects found.
fi: Uudelleenohjattavia 404 sivuja ei löytynyt.

en: Filter 404s
fi: Suodata 404-osoitteita

en: Administer URL redirections
fi: Ylläpidä verkko-osoitteiden uudelleenohjauksia

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
fi: Tämä sivu listaa kaikki polut, jotka ovat johtaneet 404-virheisiin ja joille ei vielä ole asetettu uudelleenohjauksia.

en: Infinite loop stopped.
fi: Päättymätön looppi pysäytetty.

en: Fix 404 pages
fi: Korjaa 404-sivut

en: Add redirects for 404 pages.
fi: Lisää uudelleenohjaukset 404 sivuille.

en: Fix 404 pages with URL redirects
fi: Korjaa 404-sivut uudelleenohjauksilla

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
fi: Sallii käyttäjien luoda uudelleenohjauksia vanhoista verkko-osoitteista uusiin osoitteisiin.

en: Listings of URL redirects.
fi: Listataan verkko-osoite uudeelleenohjaukset

en: Redirect ID
fi: Uudelleenohjauksen ID

en: The internal ID of the redirect.
fi: Uudelleenohjauksen sisäinen ID.

en: The type of redirect.
fi: Uudelleenohjauksen tyyppi.

en: ID of user who created the URL redirect.
fi: Uudelleenohjauksen luoneen käyttäjän ID.

en: The language the redirect is for.
fi: Kieli jota varten uudelleenohjaus on.

en: Number of times this URL redirect has been followed.
fi: Kuinka monta kertaa tätä uudelleenohjausta on noudatettu.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki uudelleenohjauksen muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki uudelleenohjauksen poistamiseksi.

en: If checked, this field will be made into a link.
fi: Mikäli valittuna, tämä kenttä tehdään linkiksi.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
fi: Jos haluat käyttää tätä muodossa "tulosta kenttä linkkinä" linkkipolussa, sinun on otettava käyttööön tämä vaihtoehto.

en: Redirect type
fi: Uudelleenohjauksen tyyppi

en: At least @a
fi: Vähintään @a

en: The settings file is writable.
fi: Asetustiedostoon voidaan kirjoittaa.

en: The settings file is owned by the web server.
fi: Asetustiedoston omistaja on web-palvelin.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma ei onnistunut luomaan asetustiedostoa oikealla omistajatiedolla. Kirjaudu web-palvelimellesi, poista olemassaoleva tiedosto %file ja luo uusi kopioimalla tiedosto %default_file tiedostoksi %file. Lisää tietoa Drupalin asentamisesta löytyy tiedostosta <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Jos tiedosto-oikeudet palvelimellasi aiheuttavat ongelmia, löydät ohjeita <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
fi: Epästandardi liitoskysely: ehdot puuttuvat

en: Weight for @block block
fi: Lohkon @block painoarvo

en: Region for @block block
fi: Lohkon @block sisältöalue

en: Comment approval
fi: Kommentin hyväksyminen

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
fi: Kommentit käyttäjiltä joilla on oikeus <em>Ohita kommentin hyväksyntä</em> julkaistaan automaattisesti. Kaikki muut kommentit asetetaan odottamaan ylläpitäjän hyväksyntää <a href='@comment-approval'>Hyväksymättömät kommentit</a> jonoon josta ne julkaistaan kun ylläpitäjä on tarkistanut ne. Julkasituja kommentteja voidaan hallinnoida <a href='@admin-comment'>Julkaistujen kommenttien</a> ylläpitosivulla.

en: Post comments
fi: Lähetä kommentteja

en: Skip comment approval
fi: Ohita kommentin hyväksyntä

en: View and customize your dashboard.
fi: Näytä ja mukauta työpöytääsi.

en: Customize your dashboard.
fi: Mukauta työpöytääsi.

en: This function can only be used to delete fields without data
fi: Tätä funktiota voidaan käyttää vain kentille jotka eivät tällä hetkellä sisällä tallennettua tietoa.

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä tesktimuodon %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fi: Käytöstäpoistetut tekstimuodot poistetaan kokonaan näkyvistä käyttöliittymästä ja mitään niillä tallennettua sisältöä ei näytetä. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Disabled text format %format.
fi: Poistettu käytöstä tekstimuoto %format.

en: Text Formats
fi: Tekstimuodot

en: Disable text format
fi: Poista käytöstä tekstimuoto

en: Hot topic, new comments
fi: Kuuma aihe, uudet kommentit

en: Hot topic
fi: Kuuma aihe

en: Normal topic
fi: Normaali aihe

en: Closed topic
fi: Suljettu aihe

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fi: Viittaus käyttöä varten, asetuksille ja moduuleille.

en: and where %property is %value
fi: ja jossa %property on %value

en: where %property is %value
fi: jossa %property on %value

en: and where
fi: ja jossa

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
fi: RDF moduuli rikastuttaa sivustosi sisältöä metadatalla joka sallii sovellutusten (esimerkiksi hakukoneet, aggregaattorit jne) paremmin ymmärtää sivustosi sisältöä. Tämä semanttisesti rikastutettu koneluettava ulosanti Drupal sivustoilla noudattaa <a href="@rdfa">RDFa määrityksiä</a> joka sallii RDF datan sisällyttämisen HTML merkkien joukkoon. Muut moduulit voivat määritellä RDF termiensä kartoitukset ja RDF moduuli tekee niistä teeman käytettäviä. Druaplin ytimen moduulit määrittelevät omat tietorakenteensa RDF kartoituksilleen ja Drupalin ytimen teemat tulostavat tämän tiedon käyttäjille näkyvän visuaalisen tiedon lisäksi. Lisätietoa RDF moduulista saat <a href="@rdf ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Current URL is @url.
fi: Tämänhetkinen URL on @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fi: Sivun otsikko @actual on sama kuin @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fi: Sivun otsikko @actual ei ole sama kuin @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fi: Odottamaton HTPP vastaus !code, todellinen !curl_code

en: Configure @module permissions
fi: Säädä moduulin @module käyttöoikeuksia

en: Select and configure your themes.
fi: Valitse ja säädä teemojasi.

en: Administer settings.
fi: Ylläpidä asetuksia.

en: View reports, updates, and errors.
fi: Tarkastele raportteja, saatavilla olevia päivityksiä ja virheitä.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
fi: Tallentaa tilapäistä tietoa päivitystä system_update_7061 varten.

en: Administrative toolbar
fi: Ylläpitovalikko

en: Install new module or theme
fi: Asenna uusi moduuli tai teema

en: Install new module
fi: Asenna uusi moduuli

en: Install new theme
fi: Asenna uusi teema

en: %property is %value
fi: %property on %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
fi: Uudelleennimettiin "lähetä kommentteja ilman suostumusta" muotoon "ohita kommenttien hyväksyminen".

en: The menu link's root.
fi: Valikkolinkin juuri.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
fi: Jos et käytä WYSIWYG editoria, tämä ominaisuus mahdollistaa kuvien tai tiedostojen lisäämisen <strong>html koodina tavalliseen tekstialueeseen</strong>.  Syötä <strong>pilkun eroteltuina tekstialueiden ID:t</strong> joissa tahdot ottaa käyttöön linkin IMCE:en.  Merkki * on jokerimerkki.  Vihje: sisältökenttien ID useimmissa sisältötyypeissä alkaa edit-body*.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fi: Oletuksena IMCE tarjoaa kaikki tiedostot yksityisten tiedostojen hakemistossa asettamatta mitään pääsyrajoituksia.  Tämä mahdollistaa anonyymin pääsyn mihin tahansa tiedostoon (/system/files/tiedostonimi), jollei ole käytössä moduulia, mikä rajoittaa pääsyä tiedostoihin.  Tässä voit kytkeä pois päältä tämän ominaisuuden.

en: Change view
fi: Vaihda näkymää

en: Subdirectory %dir is a predefined directory and can not be removed.
fi: Alihakemisto %dir on etukäteen määritelty hakemisto ja sitä ei voida poistaa.

en: @entity "@property" property.
fi: @entity "@property" ominaisuus.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fi: Koneluettava nimi entiteetille @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fi: Sisäinen, numeerinen @entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
fi: Entiteetin @entity sisäiseen tunnistamiseen käytettävä ID.

en: The unique ID of the @entity.
fi: @entity:n yksilöllinen ID.

en: After saving a new @entity
fi: Tallennettuasi uuden entiteetin @entity

en: created @entity
fi: luotiin entiteetti @entity

en: After updating an existing @entity
fi: Päivitettyäsi olemassaoleva entiteetti @entity

en: updated @entity
fi: päivitettiin entiteetti @entity

en: Before saving a @entity
fi: Ennen entiteetin @entity tallennusta

en: saved @entity
fi: tallennettu entiteetti @entity

en: After deleting a @entity
fi: Poistettuasi entiteetin @entity

en: deleted @entity
fi: poistettiin entiteetti @entity

en: Unsubscribe URL
fi: Listalta poistumis-URL

en: Access Bulk Exporter
fi: Pääsy Bulk Exporteriin

en: Export various system objects into code.
fi: Vie erilaisia järjestelmäobjekteja koodiin.

en: Administer access rulesets
fi: Ylläpidä pääsysääntösarjoja

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fi: Lisää, poista ja muokkaa kustomoituja pääsysääntösarjoja.

en: Modal Login (default style)
fi: Modal Login (oletustyyli)

en: Login via modal
fi: Kirjaudu Modalin kautta

en: Modal Login (custom style)
fi: Modal Login (kustomoitu tyyli)

en: Wizard (no modal)
fi: Ohjattu toiminto (ei modal)

en: Wizard (default modal)
fi: Ohjattu toiminto (oletus modal)

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Wizard (custom modal)
fi: Ohjattu toiminto (kustomoitu modal)

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: Link 1
fi: Linkki 1

en: Link 2
fi: Linkki 2

en: Link 3
fi: Linkki 3

en: Drop Down Menu
fi: Alasvetovalikko

en: Click to Drop Down
fi: Klikkaa avataksesi

en: Click to Collapse
fi: Klikkaa sulkeaksesi

en: Collapsible Div
fi: Avattava ja suljettava div

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Jump!
fi: Hyppää!

en: Return to the examples page.
fi: Palaa esimerkkisivulle.

en: You successfully jumped! !return_link
fi: Hyppäsit onnistuneesti! !return_link

en: Simple Form
fi: Yksinkertainen lomake

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Successful Jumping
fi: Onnistunut hyppääminen

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fi: Esittelee Chaos AJAXin käyttöä.

en: Administer custom content
fi: Ylläpidä kustomoitua sisältöä

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fi: Lisää, muokkaa tai poista CToolsin kustomisti tallentamaa kustomoitua sisältöä

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fi: Jos sivulla on enemmän kuin yksi muunnos, jokaiselle muunnokselle tarjotaan mahdollisuus tulla esitetyksi sivulla käytäessä. Alkaen ensimmäisestä muunnoksesta viimeiseen asti, jokainen niistä tarkistaa valitasääntöjen täyttymisen. Ensimmäistä muunnosta käytetään jos se täyttää alla kuvatut kriteerit.

en: There are no wizards available at this time.
fi: Ohjattuja toimintoja ei ole tällä hetkellä tarjolla.

en: Configure new !plugin_title
fi: Säädä uusi !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fi: Säädä !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fi: Epäkelpo plugin moduuli/tyyppi yhdistelmä pyydetty: moduuli @module ja tyyppi @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fi: Plugin @plugin tyyppiä @owner:@type osoittaa tiedostoon @file jota ei ole olemassa luokan käsittelijälle @class.

en: Use Page Manager
fi: Käytä Page Manageria

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fi: Sallii käyttäjien käyttää suurinta osaa Page Managerin ominaisuuksista. Tosin rajoittaa tehokkaimmat ja sivustoa potentiaalisimmin vahingoittavat toiminnot. Huomaa että myös supistetulla ominaisuussarjalla käyttäjällä on todella suuret hallintamahdollisuudet sivustollasi.

en: Administer Page Manager
fi: Ylläpidä Page Manageria

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fi: Sallii Page Managerin täydellisen hallinnan, ts. täydellisen hallinnan koko sivustollesi. Käytä harkintaa.

en: Page manager context
fi: Page manager konteksti

en: Change general settings for this variant.
fi: Muuta tämän muunnelman yleisiä asetuksia.

en: 404 Page not found
fi: 404 Sivua ei löydy

en: 403 Access denied
fi: 403 Pääsy kielletty

en: 301 Redirect
fi: 301 Uudelleenohjaus

en: Redirect destination
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fi: Syötä uudelleenohjauspolku. Voit käyttää avainsanoja konteksteja kuvaamaan. Voit myös käyttää ulkoisia verkko-osoitteita (http://www.example.com/foo) tai sisäisiä osoitteita (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fi: Polun ensimmäinen elementti ei voi olla dynaaminen.

en: Export UI wizard cache
fi: Vie käyttöliittymän ohjatun toiminnon välimuisti

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Huomaa että CCK kenttiä voidaan käyttää avainsanoina käyttäen kuvioita kuten <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Lisää avainsanoja saat jos asennat Token moduulin, lisätietoja löydät osoitteesta http://drupal.org/project/token.

en: User signature
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: The signature of a user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: "@s" user signature
fi: "@s" allekirjoitus

en: Use the Stylizer UI
fi: Käytä Stylizer UI:ta

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fi: Sallii käyttäjän käyttää CTools Stylizer UI:ta.

en: Inherit path
fi: Peri polku

en: Use Panels Dashboard
fi: Käytä Panels työpöytää

en: Allows a user to access the !link.
fi: Salli käyttäjän käyttää !link.

en: View administrative links on Panel panes
fi: Näytä ylläpitolinkit paneeleissa

en: Configure access settings on Panel panes
fi: Määrittele paneeleiden pääsysääntöjä

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fi: Pääsysäännöt (usein kutsutaan nimellä näkyvyysasetukset) voidaan asettaa ruutukohtaisesti. Tämä käyttöoikeus sallii käyttäjien muokata näitä asetuksia.

en: Use the Panels In-Place Editor
fi: Käytä paneeleiden In-Place editoria

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fi: Sallii käyttäjien käyttää paneeleiden In-Place editoria.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fi: Muokkaa paneeleiden laajennettuja asetuksia

en: Administer Panels layouts
fi: Ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: Allows a user to administer exported Panels layout plugins & instances.
fi: Salli käyttäjän ylläpitää ladattuja paneeliulkoasuja, pluginneja ja instansseja.

en: Configure caching settings on Panels
fi: Määrittele paneeleiden välimuistiasetukset

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fi: Salli käyttäjien muokata paneeleiden välimuistiasetuksia.

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: Create mini panels
fi: Luo minipaneeleita

en: Create new mini panels
fi: Luo uusia minipaneeleita

en: Administer mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Edit and delete mini panels
fi: Luo ja poista minipaneeleita

en: Create panel nodes
fi: Luo paneelisolmuja

en: Create new panel nodes.
fi: Luo uusia paneelisolmuja.

en: Edit any panel-nodes
fi: Muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fi: Muokkaa kaikkia olemassaolevia paneeleita omistajuudesta riippumatta.

en: Edit own panel nodes
fi: Muokkaa omia paneelisolmuja

en: Edit panel nodes owned by this user.
fi: Muokkaa tämän käyttäjän omistamia paneelisolmuja.

en: Administer panel nodes
fi: Ylläpidä paneelisolmuja

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fi: Täydet ylläpito-oikeudet paneelisolmuihin mukaanlukien lisäys, päivitys ja poisto

en: Delete any panel nodes
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: Delete any panel node regardless of ownership
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja omistajuudesta riippumatta

en: Delete own panel nodes
fi: Poista omia paneelisolmuja

en: Delete any panel node owned by this user.
fi: Poista mikä tahansa tämän käyttäjän luoma paneelisolmu.

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat tämän ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään sivulla admin/structure/panels/layouts ja sinun on mentäväå kyseiselle sivulla muokataksesi sitä. Tämän jälkeen ulkoasu tulee vaihtoehdoksi myös myöhemmin luomillesi paneeleille.

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Use on-page translation
fi: Käytä suoraan sivuilla kääntämistä

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fi: Mahdollistaa Drupalin kääntämisen suoraan sivuilla.

en: Submit translations to localization server
fi: Lähetä käännökset käännöspalvelimelle

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
fi: Sallii käyttäjien lähettää käännöksiä etäpalvelimelle (käännöspalvelimelle).

en: Crop this image
fi: Rajaa kuvaa

en: Realms
fi: Alueet

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fi: Salli pääsy kaikkien verkkolomakkeiden "Tulokset" välilehteen. Pääsääntöisesti ylläpidollinen käyttöoikeus.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fi: Salli verkkolomakkeen luojalle pääsy "Tulokset" välilehteen.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fi: Sallii kaikkien käyttäjien muokata verkkolomakelähetyksiä. Pääsääntöisesti ylläpidollinen oikeus.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fi: Sallii kaikkien käyttäjien verkkolomakelähetyksien poiston. Pääsääntöisesti ylläpidollinen oikeus.

en: Webform: !title
fi: Verkkolomake: !title

en: Form only
fi: Vain kaavake

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fi: Tämä määrittelee kuinka verkkolomake esitetään lohkossa.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fi: Sähköpostien oletusmuoto. Verkkolomakkeiden sähköpostivaihtoehdot ohittavat järjestelmänlaajuiset sähköpostiasetukset.

en: Format override
fi: Formaatin ohitus

en: Per-webform configuration of e-mail format
fi: Verkkolomakekohtainen sähköpostin muoto

en: Send all e-mails in the default format
fi: Lähetä kaikki sähköpostit oletusmuodossa

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fi: Pakota kaikkien verkkolomake-sähköpostien lähetys oletusmuodossa.

en: No available components.
fi: Ei tarjollaolevia komponentteja.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fi: Haluatko palauttaa mitä tahansa malliin tekemiäsi muutoksia oletusasetuksiin?

en: Send e-mail as HTML
fi: Lähetä sähköposti HTML muodossa

en: Include files as attachments
fi: Sisällytä tiedostot liitteinä

en: Redirection location
fi: Uudelleenohjauksen osoite

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fi: Valitse mihin käyttäjät uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Confirmation page
fi: Vahvistussivu

en: No redirect (reload current page)
fi: Ei uudelleenohjausta (uudelleenlataa nykyinen sivu)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fi: Tämän ollessa valittuna verkkolomake on saatavilla lohkona.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fi: Uudelleenohjaukseen tarvitaan olemassaoleva osoite.

en: Select keys
fi: Valitse avaimet

en: Full, human-readable options (values)
fi: Täydet, selkokieliset vaihtoehdot (arvot)

en: Short, raw options (keys)
fi: Lyhyet arvot (avaimet)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fi: Valitse mitkä osat vaihtoehdoista näytetään avain|arvo pareista.

en: Webform edit link
fi: Verkkolomakkeen muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen komponenttien ja asetusten muuttamiseen.

en: Webform results link
fi: Verkkolomakkeen tuloslinkki

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen tuloksiin.

en: edit webform
fi: muokkaa verkkolomaketta

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fi: %type: !message funktiossa %function (rivi %line tiedostossa %file).

en: Update @title
fi: Päivitä @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Uniikki koneellisesti luettava nimi. Saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fi: Koneellisesti luettavan nimen tulee sisältää uniikkeja merkkejä.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fi: Koneellisesti luettava nimi saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja tavuviivoja.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fi: Koneellisesti luettava nimi on jo käytössä. Sen pitää olla uniikki.

en: Asturian
fi: Asturia

en: English, British
fi: Englanti, brittiläinen

en: Haitian Creole
fi: Haitin Kreoli

en: Portuguese, International
fi: Portugali, kansainvälinen

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Weight for row @number
fi: Paino riville @number

en: Parent for @title
fi: Isäntä kentälle @title

en: New field label
fi: Uusi kentän etiketti

en: Parent for new field
fi: Uuden kentän isäntä

en: Type of new field
fi: Uuden kentän tyyppi

en: Widget for new field
fi: Uuden

en: Existing field label
fi: Olemassaoleva kentän etiketti

en: Parent for existing field
fi: Olemassaolevan kentän isäntä

en: Existing field to share
fi: Jaettava olemassaoleva kenttä

en: Widget for existing field
fi: Widgetti olemassaolevalle kentälle

en: Label display for @title
fi: Etiketti kentälle @title

en: Formatter for @title
fi: Kentän @title muotoiluasetukset

en: Parents for @title
fi: Kentän @title isännät

en: Visibility for @title
fi: Kentän @title näkyvyys

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fi: Tälle kentälle on tallennettuna tietoa tietokantaan. Kentän asetuksia ei voi enää muuttaa.

en: Weight for new file
fi: Uuden tiedoston paino

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Weight for new effect
fi: Painokerroin uudelle efektille

en: @title language provider
fi: @title kielen tarjoaja

en: Enable @title menu link
fi: Ota käyttöön valikkolinkki @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fi: Valikon URL-osoitteen muodostamiseen käytettävä yksilöllinen nimi. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja väliviivoja.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi tälle sisältötyypille. Nimen tulee sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, nimiä sekä alaviivoja. Nimeä käytetään muodostettaessa osoitetta sivulle %node-add; alaviivat muutetaan väliviivoiksi.

en: Choice label
fi: Vaihtoehdon etiketti

en: New choice label
fi: Uuden vaihtoehdon etiketti

en: Vote count for choice @label
fi: Äänimäärä vaihtoehdolle @label

en: Vote count for new choice
fi: Uuden valinnan äänimäärä

en: Weight for choice @label
fi: Painoarvo vaihtoehdolle @label

en: Weight for new choice
fi: Uuden valinnan painoarvo

en: Category for @title
fi: Kategoria kentälle @title

en: Active modules
fi: Aktiiviset moduulit

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
fi: PHP-asennuksesi on liian vanha. Drupal vaatii vähintään PHP 5.2.5 tai PHP version @version htmlspecialchars tietoturvapäivityksellä.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fi: WWW-palvelimesi ei tue PDO:ta (PHP Data Objects). Kysy  palveluntarjoajaltasi, tarjoavatko he natiivin PDO tuen. Lisätietoa asiasta saat <a href="@link">järjestelmävaatimukset</a> sivulta.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fi: Järjestelmässäsi on väärä PDO versio asennettuna. Drupal 7 vaatii PHP:n ytimen PDO-tuen. Tässä järjestelmässä on vanhempi, PECL-pohjainen versio asennettuna. Lisätietoa asiasta saat <a href="@link">järjestelmävaatimukset</a> sivulta.

en: List of trigger actions when !description
fi: Lista suoritettavista toiminnoista kun !description

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fi: Tämän tuloksen päätiedosto, suhteessa Drupalin juureen; esimerkiksi modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fi: Kohdan nimi; esimerkiksi solmu.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fi: Kohdan tyyppi, joko moduuli, teema tai theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fi: Boolean tunnistamassa, onko tämä kohta käytössä vaiko ei.

en: Schema version
fi: Skeemaversio

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fi: Moduulin tietokannan skeeman versionumero. -1 jos moduuli ei ole asennettuna (sen tauluja ei ole olemassa); 0 tai moduulin hook_update_N() funktion suurin N joka on joko suoritettu tai on ollut olemassa kun moduuli asennettiin ensimmäisen kerran.

en: View: !view
fi: Näkymä: !view

en: Media file selector
fi: Mediatiedoston valitsin

en: Large filetype icon
fi: Suuri tiedostotyypin kuvake

en: Current format is
fi: Tämänhetkinen muoto on

en: Start upload
fi: Tallenna tiedostot

en: Click to edit details
fi: Klikkaa muokataksesi ominaisuuksia

en: Import media files from the local filesystem
fi: Lataa mediatiedostoja paikallisesta tiedostojärjestelmästä

en: Simple file importer
fi: Yksinkertainen tiedostonlataaja

en: @type media type settings
fi: @type mediatyypin asetukset

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fi: Vain seuraavat tiedostyypit ovat sallittuja: %types

en: %url could not be added.
fi: Verkko-osoitteen %url lisäys epäonnistui.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fi: Tarjotun verkko-osoitteen tai sisällytettävän merkkijonon käsittely epäonnistui.

en: Media Internet Sources
fi: Media internet-lähteet

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fi: Tarjoaa API rajapinnan median hakemiselle eri verkkopalveluista

en: Delete and save
fi: Poista ja tallenna.

en: Enable and save
fi: Ota käyttöön ja tallenna.

en: Disable and save
fi: Poista käytöstä ja tallenna

en: Revision: ID
fi: Sisältöversio: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen sisältöversion ID:tä argumenttina.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun sisältöversion ID tälle argumentille

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Termin nimi, pieninä kirjaimina ja valilyönnit muutettuina väliviivoiksi

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Ensimmäisen termin nimi pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina, pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Decimal places
fi: Desimaalipaikkoja

en: Slides
fi: Diat

en: Remove trailing slashes from paths.
fi: Poista kauttamerkki polkujen lopusta.

en: CAPTCHA placement caching
fi: CAPTCHAn sijoitteluvälimuisti

en: 1 reference | @count references
fi[0]: 1 viittaus
fi[1]: @count viittausta

en: 1 reference is | @count references are
fi[0]: 1 viittaus on
fi[1]: @count viittausta on

en: The configuration has been saved
fi: Asetukset tallennettu

en: This will update all the existing nodes for the selected content types so that their node reference fields are in sync.
fi: Tämä päivittää kaikki olemassaolevat valittuja sisältötyyppejä olevat solmut jotta niiden viittauskentät ovat synkronoituina.

en: This process may take a long time depending on the number of nodes you are updating.
fi: Käsittely voi kestää pitkään päivitettävien solmujen lukumäärästä riippuen.

en: When the process is finished you will see a count of the number of nodes that were updated.
fi: Kun prosessi on valmis näet kuinka monta solmua päivitettiin.

en: Select the node types that you want to update.
fi: Valitse solmujen tyypit jotka haluat päivittää.

en: Number of nodes to process at once
fi: Yhdellä kertaa käsiteltävien solmujen määrä

en: This process is done in batches. This is the number of nodes processed in each batch. If necessary, reduce the number of nodes to prevent timeouts and memory errors while processing.
fi: Prosessi tapahtuu osina. Tämä on käsiteltävien solmujen lukumäärä osiota kohden. Mikäli tarpeen, voit vähentää käsiteltävien solmujen lukumäärää muistivirheiden ja sivun vanhenemisen estämiseksi.

en: You must select at least one node type.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi sisältötyyppi.

en: Preparing to update corresponding node references for existing nodes...
fi: Valmistaudutaan päivittämään olemassaolevien solmujen viittauksia...

en: Processing nodes...
fi: Käsitellään solmuja...

en: Corresponding node references existing node update has encountered an error.
fi: Olemassaolevien solmujen päivitysprosessissa tapahtui virhe.

en: Processed @current of @total nodes
fi: Käsitelty @current / @total solmusta

en: 1 node processed successfully. | @count nodes processed successfully.
fi[0]: 1 solmu käsitelty onnistuneesti.
fi[1]: @count solmua käsitelty onnistuneesti.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fi: Tietokannan versio %version ei vastaa vaadittua minimiversiota %minimum_version.

en: !theme (default theme)
fi: !theme (oletusteema)

en: !theme (administration theme)
fi: !theme (ylläpitoteema)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
fi: Dashboard moduuli tarjoaa <a href=" @dashboard">Työpöytäsivun</a> ylläpitoliittymään. Voit käyttää Työpöytäsivua järjestelläksesi ylläpitotehtäviä, navigointiin sivustollasi tai jäljittämään sivustosi sisältöä. Työpöytäsivu sisältää lohkoja joita voit lisätä ja joiden järjestystä voit muuttaa vetotyökalun avulla <em>Kustomisoi Dashboardiasi</em> sivulla. Tällä sivulla ei oletuksena näytetä muuta kuin lohkoja joita käytetään ensisijaisesti sivuston ylläpitoon mutta niitä on mahdollista lisätä <em>Lisää muita lohkoja</em> linkin kautta. Lisätietoa Dashboard moduulista saat <a href=" @handbook">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
fi: Uudelleenjärjestele lohkot <a href="@dashboard-url">Työpöytäsivulla</a>. Lohkoja jotka on asetettu <em>Työpöydän (poissa käytöstä)</em> sisältöalueelle ei näytetä katseltaessa Työpöytäsivua mutta ne ovat käytettävissä <em>Mukauta Työpöytää</em> käyttöliittymän kautta. Kun poistat lohkon aktiiviselta Työpöytäsivulta tulee se käytettäväksi <a href="@blocks-url">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Add other blocks
fi: Lisää muita lohkoja

en: URL fallback
fi: Paluuosoite

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fi: Käytä aiemmin tunnistettua kieltä URLeissa jos kieltä ei löydy.

en: %type_name: Create new content
fi: %type_name: Luo uutta sisältöä

en: %type_name: Edit own content
fi: %type_name: Muokkaa omaa sisältöä

en: %type_name: Edit any content
fi: %type_name: Muokkaa mitä tahansa sisältöä

en: %type_name: Delete own content
fi: %type_name: Poista omaa sisältöä

en: %type_name: Delete any content
fi: %type_name: Poista mitä tahansa sisältöä

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
fi: Tämä viesti on ohitettu. Voit muuttaa päällyksesi asetuksia milloin tahansa haluat käymällä profiilisivullasi.

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
fi: Jos sinulla on ongelmia päästä sivuston ylläpitosivuille, poista ylläpidollinen päällys käytöstä profiilisivullasi.

en: Dismiss this message.
fi: Ohita viesti.

en: Options for the administrative overlay
fi: Ylläpidollisen päällyksen valintavaihtoehdot

en: Human-readable name
fi: Selkokielinen nimi

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa entiteetin %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa entiteetin %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fi: Palautettiin entiteetti %entity %label oletusasetuksiinsa.

en: Deleted %entity %label.
fi: Poistettiin entiteetti %entity %label.

en: Add @entity_type
fi: Lisää @entity_type

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: Clone @label
fi: Kloonaa @label

en: Revert @label
fi: Palauta @label

en: Delete @label
fi: Poista @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fi: Koneluettavat nimet eivät voi koostua vain numeroista.

en: The author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
fi: Tallenna <a href="!dblog">logiin</a> tieto virheellisistä vastauksista.

en: Administer CAPTCHA settings
fi: Ylläpidä CAPTCHAn asetuksia

en: Skip CAPTCHA
fi: Ohita CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
fi: Käytäjille joilla on tämä käyttäjärooli ei tarjota CAPTCHAa.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
fi: Valitse Image CAPTCHAn kuvassa käytettävät fontit. Oletusfonttien lisäksi voit myös käyttää TrueType fontteja (tiedostopääte .ttf) lisäämällä ne %fonts_library_general tai %fonts_library_specific.

en: Enable Colorbox inline
fi: Ota käyttöön Colorbox inline

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fi: Tämä mahdollistaa kustomoidut linkit jotka voivat avata sisältöä Colorboxissa. Lisää luokka "colorbox-inline" linkkiin ja rakenna verkko-osoite muotoon "?width=500&height=500&inline=true#sisällon-id". Muut moduulit saattavat aktivoida tämän helppoa Colorbox integraatiota varten.

en: Stockholm Syndrome
fi: Tukholman syndrooma

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan korkeus. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan leveys. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Administer Gravatar integration.
fi: Hallinnoi Gravatar-integraatiota.

en: Invalid PHP memory_limit !limit
fi: Virheellinen PHP memory_limit !limit

en: New object was not saved, no error provided
fi: Uutta objektia ei tallennettu, ei virheilmoitusta

en: Beer is what we drink.
fi: Olut on jotain mitä me juomme.

en: (No information available)
fi: (Tietoa ei saatavilla)

en: Next steps
fi: Seuraavat vaiheet

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida kohdekansion %destination  asetusvirheestä johtuen.

en: @driver_name settings
fi: @driver_name asetukset

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fi: MySQL, MariaDB tai vastaava

en: Database file
fi: Tietokantatiedosto

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fi: Absoluuttinen polku tiedostoon, johon @drupal data tallennetaan. Tiedoston on oltava palvelimen kirjoitettavissa ja sen tulee sijaita www-juuren ulkopuolella.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
fi: Määrittelemääsi kansiion ei voida kirjoittaa.

en: Autocomplete popup
fi: Automaattisen täydennyksen ponnahdusikkuna

en: Searching for matches...
fi: Haetaan tuloksia...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
fi: Field -moduuli mahdollistaa omien sisältökenttien määrittelyn <em>entiteettityypeille</em> (sisältö, kommentit, käyttäjätilit ja luokittelutermit ovat entityjä). Field -moduuli huolehtii kenttien sisältämän tiedon tallennuksesta, lataamisesta, muokkaamisesta ja renderöinnistä. Useimmat käyttäjät eivät käytä Field -moduulia suoraan vaan käyttävät sen sijaan a href="@field-ui-help">Field UI -moduulin</a> käyttöliittymää. Moduulinkehittäjät voivat käyttää Field-rajapintaa määrittääkseen uuden entiteettityypin olevan "fieldable" jolloin niihin voidaan liittää kenttiä. Lisätietoa löydät <a href="@field">Field-moduulin</a> käsikirjasivulta.

en: No fields are present yet.
fi: Kenttiä ei ole vielä lisättynä.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fi: Lihavoitu

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
fi: Jos lisäät kuvatyylin voit määritellä efektejä kuten leikkaus, skaalaus, koon muuttaminen, kieritys ja kyllätyksen poisto (jotkut lisämoduulit voivat tarjota muitakin vaihtoehtoja). Esimerkiksi voit yhdistää skaalauksen ja leikkauksen sekä kyllästyksen poiston jos haluat luoda neliön muotoisia harmaasävyisiä pikakuvakkeita.

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fi: Lue lisää<span class="element-invisible"> about @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Vaihtoehtoisesti syötä vaihtoehtoinen osoite jota kautta tähän sisältöön pääsee käsiksi. Esimerkiksi kirjoita 'about' luodessasi 'tietoa sivustosta' sivua. Käytä relatiivista polkua, älä lisää loppuun '/' merkkiä tai osoitealias ei toimi.

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
fi: PHP filter -moduuli lisää PHP-suodattimen sivustollesi käytettäväksi <a href="@filter">tekstimuotojen</a> kanssa. Tämä suodatin lisää mahdollisuuden suorittaa PHP-koodia missä tahansa tekstimuotoa käyttävässä tekstikentässä (esimerkiksi solmun runko tai kommentti). <a href="@php-net">PHP</a> on yleiskäyttöinen ohjelmointikieli jota yleisesti käytetään web-kehityksessä, Drupal on kirjoitettu tällä kielellä. Lisätietoa PHP filter -modulista saat <a href="@php">Drupalin käsikirjasta</a>.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fi: Kyselyyn jätettyjen äänten lukumäärä.

en: The length of time the poll is set to run.
fi: Kyselyn kesto.

en: Uninstall @module module
fi: Poista moduulin @module asennus

en: Aggregate and compress CSS files.
fi: Tiivistä ja pakkaa CSS tiedostot

en: Aggregate JavaScript files.
fi: Tiivistä Javascript tiedostot

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fi[0]: Poistaaksesi moduulin @module sinun on ensin poistettava käytöstä moduuli @required_modules
fi[1]: Poistaaksesi moduulin @module sinun on ensin poistettava käytöstä moduulit @required_modules

en: Enable newly added modules
fi: Ota käyttöön uudet moduulit

en: Enable newly added themes
fi: Ota käyttöön uudet teemat

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
fi: Asennuksen poisto poistaa kaiken moduuliin liittyvän tiedon. Ennen asennuksen poistoa sinun on ensin kytkettävä moduuli pois käytöstä <a href="@modules">Moduulit sivulla</a>.

en: View the administration theme
fi: Näytä ylläpitoteema

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fi: Tätä käytetään ainoastaan jos sivusto on asetettu käyttämään erillistä ylläpidon teemaa. Tämä asetus löytyy a href="@appearance-url">Ulkoasu</a> sivulta.

en: Database system
fi: Tietokantajärjestelmä

en: Database system version
fi: Tietokantajärjestelmän versio

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
fi: Toolbar moduuli näyttää joukon sivuston ylätason hallintalinkkejä sivuston yläreunassa. Sen alla Toolbar moduuli näyttää <em>linkkialueen</em> jossa on muiden moduulien tarjoamia linkkejä kuten Drupal-ytimen <a href="@shortcuts - help">Shortcut moduuli</a>. Linkkialueen voi näyttää/piilottaa työkalupalkin lopussa näkyvien piilota/näytä linkkien avulla.

en: Hide shortcuts
fi: Piilota oikopolut

en: Indexed %count content items for tracking.
fi: Indeksoitiin %count elementtiä jäljitystä varten.

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
fi: Tältä sivulta löydät välilehden kaikille moduuleille jotka määrittelevät liipasimen. Kyseisen välilehden kautta voit määritellä mitä liipasimia suoritetaan kun moduuli <a href="@module-help">@module-name</a> suorittaa toimintoja.

en: Release notes for @project_title
fi: Julkaisutiedot projektille @project_title

en: The role settings have been updated.
fi: Roolin asetukset on päivitetty.

en: Disable the account and keep its content.
fi: Poista käyttäjä käytöstä ja säilytä käyttäjän syöttämä sisältö.

en: Disable the account and unpublish its content.
fi: Poista käyttäjä käytöstä ja muuta käyttäjän luoma sisältö julkaisemattomaan tilaan.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fi: Poista käyttäjä ja siirrä käyttäjän luoma sisältö käyttäjän %anonymous-name alle. Huomaa että jatkossa kuka tahansa käyttäjä voi muokata kyseisiä sivuja mikäli et siirrä niitä jonkin rajoitetun käyttäjän luomiksi.

en: Delete the account and its content.
fi: Poista käyttäjä ja käyttäjän luoma sisältö.

en: Display on user registration form.
fi: Näytä käyttäjän rekisteröitymissivulla.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fi: Tämä on pakollinen  'pakollisille' kentille.

en: Drupal system listing compatible test
fi: Drupal-järjestelmä listaa yhteensopivaa testiä

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
fi: Tukimoduuli drupal_system_listing funktion testaamiseksi.

en: Drupal system listing incompatible test
fi: Drupal-järjestelmä listaa yhteensopimatonta testiä

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fi: Ladataksesi sisällön kopion, kopioi tekstialueella näkyvä sisältö ja liitä se lataussivulle.

en: Paste an exported %entity_type here.
fi: Kopio tähän ladattu entiteetti %entity_type.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
fi: Mikäli valittuna, olemassaoleva entiteetti %entity jolla on sama tunnistin korvataan ladatulla entiteetillä.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fi: Entiteetin %entity %label lataus epäonnistui koska entiteetin %entity koneluettava nimi on jo käytössä. Tarkista ylikirjoitusvalinnat korvataksesi olemassaoleva entiteetti.

en: Imported %entity %label.
fi: Tuotiin entiteetti %entity %label.

en: Export @label
fi: Lataa @label

en: Import @entity_type
fi: Tuo entiteetti tyyppiä @entity_type

en: Static Title
fi: Staattinen otsikko

en: Static title
fi: Staattinen otsikko

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fi: Tätä otsikkoa käytetään aina jos &ldquo;Staattinen otsikko&rdquo; on valittuna yläpuolella.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fi: Oletusotsikko on annettava mikäli linkin otsikko on staattinen arvo.

en: Use uncompressed jQuery
fi: Käytä pakkaamatonta jQuery'ä

en: %error: %message in %function (line %line of %file).
fi: Virhe %error: viesti %message funktiossa %function (rivi %line / %file).

en: Include %anonymous
fi: Sisällytä %anonymous

en: Allow entering any user name
fi: Salli minkä tahansa käyttäjänimen syöttäminen

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
fi: Varoitus: anonyymi käyttäjä ei voi vaihtaa takaisin.

en: Entity info
fi: Entiteetin tiedot

en: Types of links to generate
fi: Luotavien linkkien tyypit

en: Maximum link depth
fi: Linkin enimmäissyvyys

en: Maximum menu width
fi: Valikon enimmäisleveys

en: Generate terms
fi: Luo luokittelutermejä

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
fi: Luo määritelty määrä luokittelutermejä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat luokittelutermit.

en: Generate vocabularies
fi: Luo sanastoja

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
fi: Luo määritelty määrä sanastoja. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat sanastot.

en: Generate menus
fi: Luo valikoita

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
fi: Luo määritelty määrä valikkoja ja valikkolinkkejä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat valikot.

en: Fixed value
fi: Kiinteä arvo

en: Access Backup and Migrate
fi: Käytä varmuuskopiointia ja tietojen siirtoa (Backup and Migrate -moduuli)

en: Access the Backup and Migrate admin section.
fi: Hallinnoi varmuuskopiointia (Backup and Migrate -moduuli).

en: Perform a backup
fi: Suorita varmuuskopiointi

en: Back up any of the available databases.
fi: Varmuuskopioi mikä tahansa käytettävissä oleva tietokanta.

en: Access backup files
fi: Tarkastele varmuuskopiotiedostoja.

en: Access and download the previously created backup files.
fi: Tarkastele ja lataa aiemmin luotuja varmuuskopiotiedostoja.

en: Delete backup files
fi: Poista varmuuskopiotiedostot

en: Delete the previously created backup files.
fi: Poista aiemmin luodut varmuuskopiotiedostot.

en: Restore the site
fi: Palauta sivusto

en: Restore the site's database from a backup file.
fi: Palauta sivuston tietokanta varmuuskopiotiedostosta.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
fi: Muokkaa Backup and Migrate profiileja, aikatauluja ja kohteita.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
fi: Tiedostojen siirtäminen yksityiseen kansioosi epäonnistui, ole hyvä ja tarkista kansion oikeudet ja siirrä tiedosto kansiosta %from kansioon %to

en: file system settings
fi: tiedostojärjestelmän asetukset

en: @title Files
fi: @title Tiedostot

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fi: Toimintotaulusta löytyy @count isännätöntä toimintoa (%orphans). !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fi[0]: Poistettiin 1 kommentti.
fi[1]: Poistettiin @count kommenttia.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fi: Käytä etikettinä kentän etikettiä "On value" sijaan.

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fi[0]: Poistettiin 1 lähetys
fi[1]: Poistettiin @count lähetystä

en: tracker
fi: jäljittäjä

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
fi: Drupalin ytimen automaattinen päivittäminen ei toimi. Katso tietoa Drupal-ytimen päivityksestä <a href="@upgrade-guide">päivitysohjeista</a>.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
fi[0]: %archive_file sisältää moduuliversionversion %names joka ei ole yhteensopivia Drupalin version !version kanssa.
fi[1]: %archive_file sisältää moduuliversiot %names jotka eivät ole yhteensopivia Drupalin version !version kanssa.

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fi: Tiedonhaku palvelimelta saatavista päivityksistä epäonnistui.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fi: Suhteellinen polku Drupalin asennushakemistossa johon käännöstiedostot tallennetaan. Esimerkiksi sites/all/translations. Tallennetut käännöstiedostot voidaan käyttää uudestaan muissa asennuksissa. Jos kohta jätetään tyhjäksi, haettuja käännöksiä ei tallenneta.

en: Not saved due to source string missing.
fi: Tallennus epäonnistui koska lähdemerkkijono puuttuu.

en: Not saved due to missing form values.
fi: Tallennus epäonnistui puuttuvista lomakkeen arvoista johtuen.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fi: Tallennus epäonnistui johtuen puutteellisista käyttöoikeuksista.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
fi: Jokainen käännös välitetään myös palvelimelle. Suosittelemme liittymään <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> -sivustoon ja jakamaan käännökset laajemman Drupal-yhteisön kanssa. Aseta API-avain jokaiseen käyttäjätiliin joka osallistuu kääntämiseen.

en: Auto resize
fi: Automaattinen koonmuutos

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fi: Sallii moduulien toimia entiteettityyppien kanssa ja luo entiteettejä.

en: Entity tokens
fi: Entiteetin korvauskuviot

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fi: Tarjoaa korvauskuviot kaikille ominaisuuksille joille ei ole asetettu korvauskuvioita ja jotka ovat Entity API:n tunnistamia.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fi: Kielen alkuperäiskielinen versio mikäli olemassa.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fi: Asetus %setting on nykyisellään %current_value mutta sen tulee olla '%needed_value'. Muuta arvo ajamalla seuraava kysely: !query

en: List (integer)
fi: Lista (kokonaisluku)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: List (float)
fi: Lista (reaaliluku)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fi: Kenttä tallentaa kelluvia arvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Murtoluku': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fi: Lista kentälle sallittavista arvoista. Syötä yksi arvo riviä kohden muodossa avain|etiketti (engl. key|label).

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
fi: Avain on tallennettu arvo ja sen on oltava numeerinen. Etikettiä käytetään näytetyissä arvoissa ja muokkauskaavakkeissa.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen luvun sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
fi: Voit syöttää etiketit myös listana (yksi riviä kohti), tämä on mahdollista vain jos kentässä ei ole entuudestaan tallennettuja arvoja.  Järjestelmä luo etiketeille numeeriset avaimet sen perusteella missä kohtaa listaa se sijaitsee.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fi: Avain on tallennettu arvo. Etikettiä käytetään näytetyissä arvoissa ja muokkauskaavakkeissa.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen merkkijonon sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: Allowed values list: invalid input.
fi: Lista sallituista arvoista: kielletty syöte.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fi: Sallitut arvot: jotkut arvot poistetaan niiden ollessa tällä hetkellä käytössä.

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
fi: Kytke käytettävissä olevien tiedostojärjestelmien profiileita käyttäjärooleihin.  Oletustiedostojärjestelmäsi on %name.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
fi: Huomaa että CAPTCHA moduuli poistaa käytöstä <a href="!performance_admin">sivuvälimuistin</a> sivuilla jotka sisältävät CAPTCHA haasteen.

en: Text to display for edit links
fi: Muokkauslinkeissä näytettävä teksti

en: Text to display for delete links
fi: Poistetuissa linkeissä näytettävä teksti

en: Current additions
fi: Tämänhetkiset lisäykset

en: Also includes !additional_dates.
fi: Sisältää myös !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fi: Toistaa !interval !bymonth !byday  !count !until  !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fi: Päivämäärän vaihteluvälin on oltava muotoa -9:+9, 2005:2010 tai 2005:+9

en: The file.
fi: Tiedosto.

en: Whether the file is being displayed.
fi: Näytetäänkö tiedosto vaiko ei.

en: The image file.
fi: Kuvatiedosto.

en: The main body text
fi: Runkoteksti

en: Run arbitrary PHP from a block.
fi: Suorita PHP koodia lohkosta käsin.

en: Become any user on the site with just a click.
fi: Vaihda käyttäjää yhdellä hiiren klikkauksella.

en: Example modules
fi: Esimerkkimoduuleja

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui. Palvelin ilmoittaa seuraavan virheviestin: !message. Lisätietoja koodin asennuksesta ja päivityksestä saat <a href="@handbook_url">Drupalin ohjekirjasta</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fi: Info-tiedoston lukeminen epäonnistui: %info-file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fi: Info-tiedosto (%info_file) ei määrittele 'nimi' määrettä.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n muistiraja on vähintään %memory_minimum_limit. Nykyinen arvo on %memory_limit. <a href="@url">Seuraa näitä vaiheita jatkaaksesi</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fi: Lisää <a href="@module_url">moduuleita</a> ja <a href="@theme_url">teemoja</a> löydät <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a> sivustolta.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimesi ei tue moduuleiden ja teemojen päivittämistä tämän käyttöliittymän kautta. Sensijaan voit päivittää teemoja ja moduuleita lataamalla uudet versiot suoraan palvelimelle <a href="@handbook_url">drupal ohjekirjan</a> ohjeiden mukaisesti.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimesi ei tue moduuleiden ja teemojen asentamista tämän käyttöliittymän kautta. Sensijaan voit asentaa teemoja ja moduuleita lataamalla ne suoraan palvelimelle <a href="@handbook_url">drupal ohjekirjan</a> ohjeiden mukaisesti.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
fi[0]: Moduulien ja teemojen päivittäminen vaatii että sinulla on pääsy palvelimellesi jollakin seuraavista tavoista: <strong>@backends</strong>. Lisätietoa muista päivitystavoista saat <a href="@handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.
fi[1]: Moduulien ja teemojen päivittäminen vaatii <strong>@backends-pääsyn</strong> palvelimellesi. Lisätietoa muista päivitystavoista saat <a href="@handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
fi[0]: Moduulien ja teemojen asentaminen vaatii että sinulla on <strong>@backends pääsy</strong> palvelimellesi. Lisätietoa vaihtoehtoisista asennustavoista saat <a href=" @handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.
fi[1]: Moduulien ja teemojen asennus vaatii pääsyn palvelimellesi jollakin seuraavista tavoista: <strong>@backends</strong>. Lisätietoa vaihtoehtoisista asennustavoista saat <a href=" @handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fi: %archive_file ei sisällä yhtään .info tiedostoa.

en: Subdirectory
fi: Alikansio

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
fi: Valitse kuvien näyttämiseen colorboxissa käytettävä tyyli.

en: Colorbox image style
fi: Colorboxin kuvatyyli

en: Colorbox image style: @style
fi: Colorboxin kuvatyyli: @style

en: Colorbox image style: Original image
fi: Colorboxin kuvatyyli: Alkuperäinen kuva

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox ponnahdusikkunan sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox kappaleen sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: Page title that will be used on the <a href="@link">site map page</a>.
fi: Sivun otsikko, jota käytetään <a href="@link">sivukartan sivulla</a>.

en: <a href="@url">@name's blog</a> (@num_items)
fi: <a href="@url">@name blogi</a> (@num_items)

en: Entity: ID
fi: Entiteetti: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fi: Luo entiteettikontekstin entiteetin ID:n argumentista.

en: Creates @entity context from an ID argument.
fi: Luo @entity kontekstin ID argumentista.

en: Custom blocks
fi: Kustomoidut lohkot

en: Entity field
fi: Entiteetin kenttä

en: Field on the referenced entity.
fi: Kenttä viitatussa entiteetissä.

en: Formatter Styles
fi: Ulkoasun tyylit

en: Select a formatter
fi: Valitse muokkaaja

en: Entity object.
fi: Entiteettiobjekti.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fi: Syötä entiteetin ID tälle kontekstille.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fi: Luo @entity kontekstin entiteetin ID:stä.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fi: Syötä entiteetin @entity otsikko tai ID

en: Reset identifier to entity label
fi: Resetoi tunnistin entiteetin etiketiksi

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
fi: Mikäli valittuna, tunnustin resetoidaan valitun entiteetin etiketiksi.

en: You must select an entity.
fi: Sinun on valittava entiteetti.

en: Invalid entity selected.
fi: Epäkelpo entiteetti valittu.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fi: Luo entiteettikontekstin käyttäen kentän vierasavainta.

en: Access the views administration pages.
fi: Pääsy näkymien ylläpitosivulle.

en: Bypass access control when accessing views.
fi: Ohita pääsysäännöt Näkymät-moduulin kohdalla.

en: Add new view
fi: Lisää uusi näkymä

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fi: Sisällytä Rel attribuutti käytettäväksi lightbox2'n ja muiden javascript-toimintojen kanssa.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat tarjolla tälle kentälle. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttä kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kentän jota ei ole listattu tähän, muuta kenttien järjestystä.
    Jos haluat merkit %5B ja %5D, käytä HTML-merkkikoodeja '%5B' tai '%5D' tai ne tulevat korvatuiksi välilyönnillä.</p>

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Näkymän yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Weight for @display
fi: Paino sivulle @display

en: Translation method
fi: Käännöstapa

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fi: Valitse käännöstapa käytettäväksi Views datan kanssa kuten ylä- ja alatunnisteet sekä tyhjä teksti.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: Do not pass admin strings for translation.
fi: Älä lähetä ylläpitomerkkijonoja käännettäviksi.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fi: Käytä Drupalin ytimen t() funktiota. Ei suositeltavaa koska se ei tue olemassaolevien merkkijonojen päivittämistä.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fi: Jos sinun on käännettävä Views-etiketit toisille kielille, harkitse <a href="!path">Internationalization</a> pakettien Views translation moduulin asentamista.

en: Feed Item ID
fi: Syöteartikkelin ID

en: The unique ID of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin yksilöllinen ID.

en: The guid of the original imported item.
fi: Ladatun alkuperäisen artikkelin GUID.

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Approved comment
fi: Hyväksytty kommentti

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Display the last comment of a node
fi: Näytä solmun viimeisin kommentti

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: The last comment of a node.
fi: Solmun viimeisin kommentti.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: Taxonomy Vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tiedostoon liittyvä luokittelusanasto, useimmiten koska tiedosto on jossakin sanaston kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tähän luokittelusanastoon liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin luokittelusanaston kentässä.

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston johon termi kuuluu koneluettava nimi. Tämä on sanasto johon termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi johtaa vastaavaan tulosten monistumiseen.

en: term from !field_name
fi: termi kentästä !field_name

en: Math expression
fi: Matemaattinen esitys

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fi: Tarkistaa matemaattisen lausekkeen ja näyttää sen.

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fi: Näytä kommenttilinkki solmujen lyhennelmien syöttölomakkeessa ennemmin kuin täydessä solmun lomakkeessa.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fi: Tyylin käytössä: Taulu joka määrittelee lajittelua varten klikattavan sarakkeen kentän. Oletusarvo on useimmiten riittävä.

en: Group column
fi: Ryhmittelysarake

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fi: Valitse mihin kentän sarakkeeseen valittua ryhmittelyfunktiota käytetään.

en: Group columns (additional)
fi: Ryhmittelysarakkeet (lisä)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fi: Valitse kyselyyn sisällytettävät ja ryhmittelyn perusteena käytettävät kentän lisäsarakkeet.

en: Display download path instead of file storage URI
fi: Näytä latauspolku tiedoston polun sijaan

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fi: Tämä tarjoaa kokonaisen latausurlin sisäisen polun sijaan.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston koneluettava nimi.

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Term name converted to Term ID
fi: Termin nimi muunnettuna termin ID

en: No comment
fi: Ei kommenttia

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Nimi näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Kuvaus näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This display's comments
fi: Tämän näkymän kommentit

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fi: Arvo näytetään ainoastaan Views UI:ssa ja sitä voidaan käyttää näyttöruudun dokumentoinnissa. Voit käyttää sitä tarjoamaan muistiinpanoja näkymän tarkoituksesta toisille tai tuleville sivuston ylläpitäjille.

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fi: Tämä näytetään lohkon nimenä lohkojen hallintasivulla.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Disable SQL rewriting
fi: Ota pois käytöstä SQL uudelleenkirjoitus

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fi: VAROITUS: SQL-uudelleenkirjoituksen ottaminen päältä tarkoittaa että solmujen pääsysäännöt vaarantuvat. Tämä saattaa mahdollistaa että käyttäjät näkevät tietoa joihin heidän ei kuulusi päästä käsiksi mikäli näkymäsi asetukset eivät ole kunnossa. Käytä tätä vaihtoehtoa ainoastaan kun olet varma ja hyväksyt mahdolliset siihen liittyvät tietoturvariskit.

en: Use Slave Server
fi: Käytä Orjapalvelinta

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fi: Tämä saa tietokantakyselyn yhdistämään orjapalvelimeen jos mahdollista. Jos orjapalvelinta ei ole määritettynä tai tarjolla, järjestelmä käyttää oletustietokantapalvelinta.

en: Field Language
fi: Kentän kieli

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fi: Kaikki käännöksiä tukevat kentät esitetään valitulla kielellä.

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: Table summary
fi: Taulukkoyhteenveto

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fi: Tämä arvo esitetään able-summary attribuuttina HTML:ssä. Aseta tämä tehdäksesi sivustostasi helpommin käsiteltävän.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, nykyistä polkua käytetään oletusvaihtoehtona ponnahdusvalikossasi jos mahdollista.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fi: Tekstimuodot otettu käyttöön rikkaan tekstin muokkaamisessa

en: Configurable blocks titles and content.
fi: Säädettävät lohkojen otsikot ja sisältö.

en: Block languages
fi: Lohkojen kielet

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
fi: Ottaa käyttöön kielivalitsimen lohkoille ja vaihtoehtoisen lohkojen kääntämisen.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fi: Kenttien säädettävät kuvaukset, oletukset, asetusvaihtoehdot jne.

en: Default translated
fi: Oletus käännetty

en: Field translation
fi: Kentän käännös

en: Translate field properties
fi: Käännä kentän ominaisuudet

en: Translatable menu items: title and description.
fi: Käännettävät valikon kohteet: otsikko ja kuvaus.

en: Provides some extended multilingual options for nodes.
fi: Tarjoaa laajennettua kielitukea solmuille.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fi: Sisältötyyppien nimet, kuvaukset, ohjetekstit.

en: Extended node options for multilingual content
fi: Solmujen monikielisyyden lisäasetukset

en: Multilingual select
fi: Monikielinen valinta

en: API module for multilingual content selection
fi: API moduuli monikieliselle sisällön valinnalle

en: Performing cleanup for text group %textgroup, deleting @count left over strings.
fi: Suoritetaan siivousta tekstiryhmälle %textgroup, poistetaan @count ylimääräistä merkkijonoa.

en: This string will be localizable. You can translate it using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fi: Merkkijono lokalisoidaan. Voit kääntää sen käyttäen <a href="@translate-interface">käyttöliittymän kääntäminen</a> sivua.

en: Refresh user defined strings.
fi: Päivitä käyttäjän määrittelemät merkkijonot.

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fi: Sanastojen otsikot ja termien nimet lokalisoitavissa oleville sanastoille.

en: Tokens related to the current date and time.
fi: Tämänhetkiseen päivämäärään ja kellonaikaan liittyvät korvauskuviot.

en: The URL of the @entity.
fi: Verkko-osoite entiteetille @entity.

en: The content type of the node.
fi: Solmun sisältötyyppi.

en: Tokens related to content types.
fi: Solmuihin liittyvät korvauskuviot.

en: The name of the content type.
fi: Sisältötyypin nimi.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fi: Sisältötyypin yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the content type.
fi: Sisältötyypin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fi: Sisältötyyppiin kuuluvien solmujen määrä.

en: The URL of the content type's edit page.
fi: Sisältötyypin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fi: Luokittelutermin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fi: Sanaston muokkaussivun verkko-osoite.

en: The picture of the user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fi: Tämänhetkisen sivun argumentti (esim. 'arg:1' sivulla 'node/1' palauttaa '1').

en: Tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät korvauskuviot.

en: Relative URL
fi: Suhteellinen verkko-osoite

en: The relative URL.
fi: Suhteellinen verkko-osoite.

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: The absolute URL.
fi: Absoluuttinen verkko-osoite.

en: Tokens related to menus.
fi: Valikoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fi: Valikon yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the menu.
fi: Valikon valinnainen kuvaus.

en: Menu link count
fi: Valikkolinkkien määrä

en: The number of menu links belonging to the menu.
fi: Valikossa olevien valikkolinkkien määrä.

en: The URL of the menu's edit page.
fi: Valikon muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu of the menu link.
fi: Valikkolinkin valikko.

en: The URL of the menu link's edit page.
fi: Valikkolinkin muokkaussivun verkko-osoite.

en: @category @type field.
fi: @category @type kenttä.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fi[0]: %element otsikko ei voi sisältää vähempää kuin yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikon on sisällettävä vähintään @count korvauskuviota.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fi: Syötä lomake-elementin koneluettava nimi. Voi sisältää aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Avainta käytetään lomake-elementin nimiatribuuttina. Arvolla ei ole merkitystä tapaan jolla tieto tallennetaan mutta se voi olla hyödyllinen tehtäessä kustomoitua lomakkeen käsittelyä.

en: Status of this form
fi: Tämän lomakkeen tila

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fi: Lomakkeen sulkeminen estää uusien lomakkeiden lähettämisen kaikilta käyttäjilta.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: %authenticated rooli on voimassa kaikille sivulle kirjautuneille käyttäjille näille määritellyistä rooleista huolimatta.

en: Content paths
fi: Sisällön polut

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin sisältötyyppeihin käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältöpolkuihin)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku sisältötyypille @node_type (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältötyypin @node_type sisältöpolkuihin)

en: Add media from remote services
fi: Lisää mediaa etäpalvelimilta

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fi: Lisää mediaa verkkopalveluista kuten www-sivustot, YouTube jne.

en: Approve link
fi: Hyväksy-linkki

en: View help topics
fi: Näytä ohjeotsikot

en: View help popups
fi: Näytä ohje-popupit

en: View help index
fi: Näytä ohjeindeksi

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

[ctx: datetime]
en: All day
fi: Koko päivä

[ctx: datetime]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: datetime]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: datetime]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: datetime]
en: Day
fi: Päivä

en: Display:
fi: Näyttötapa:

en: Multiple values:
fi: Useampia arvoja:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fi: Määrittele montako arvoa esitetään tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki arvot.

en: starting from @isodate
fi: alkaen @isodate

en: ending with @isodate
fi: päättyen @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fi: Tunnista alkamis- ja päättymispäivämäärät muodossa YYYY-MM-DDTHH:MM:SS tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki saatavilla olevat päivämäärät.

en: Repeat rule:
fi: Toistosääntö:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fi: Kuinka monta aikayksikköä näytetään 'aikaa sitten' merkkijonona.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fi: Näytä @count arvoa alkaen @date1 ja päättyen @date2

en: earliest
fi: ensimmäinen

en: latest
fi: viimeisin

en: Show repeat rule
fi: Näytä toistomahdollisuus

en: Display time ago, showing @interval units.
fi: Näytä "aikaa sitten" aikayksikköinä @interval.

en: View Repeating Dates
fi: Näytä päivämäärien toisto

en: The duration of the time period given by the dates.
fi: Aikavälin kesto annettujen päivämäärien perusteella.

[ctx: datetime]
en: Hour
fi: Tunti

[ctx: datetime]
en: Minute
fi: Minuutti

[ctx: datetime]
en: Second
fi: Sekunti

en: The year is invalid.
fi: Vuosi on epäkelpo.

en: The month is invalid.
fi: Kuukausi on epäkelpo.

en: The day is invalid.
fi: Päivä on epäkelpo.

en: The hour is invalid.
fi: Tunti on epäkelpo.

en: The minute is invalid.
fi: Minuutti on epäkelpo.

en: The second is invalid.
fi: Sekunti on epäkelpo.

[ctx: date_order]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: date_order]
en: Second
fi: Toinen

[ctx: date_order]
en: Third
fi: Kolmas

[ctx: date_order]
en: Fourth
fi: Neljäs

[ctx: date_order]
en: Fifth
fi: Viides

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fi: Toiseksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fi: Kolmanneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fi: Neljänneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fi: Viidenneksi viimeinen

[ctx: date_nav]
en: Prev
fi: Edellinen

[ctx: date_nav]
en: Next
fi: Seuraava

en: Configure the Date Popup settings.
fi: Määritä päivämäärä-popupin asetukset.

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Add addition
fi: Lisää lisäys

[ctx: date_order]
en: Every
fi: Joka

[ctx: day_name]
en: Sunday
fi: Sunnuntai

[ctx: day_name]
en: Monday
fi: Maanantai

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fi: Tiistai

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

[ctx: day_name]
en: Thursday
fi: Torstai

[ctx: day_name]
en: Friday
fi: Perjantai

[ctx: day_name]
en: Saturday
fi: Lauantai

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fi: Operaatio ei vielä toimi Drupal 7 versiossa.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fi: Sallittujen vuosien vaihteluväli vanhimmasta uusimpaan. -1_+1 tarkoittaa että vanhin päivämäärä on vuosi sitten ja uusin päivämäärä vuoden tästä vuodesta eteenpäin.

en: Your content type @name has been created.
fi: Sisältötyyppi @name on luotu.

en: Your date field @name has been created.
fi: Kenttä @name on luotu.

en: Administer date tools
fi: Päivämäärätyökalujen ylläpito

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärien ja kalentereiden asetus voi olla monimutkaista. !date_wizard helpottaa yksinkertaisen päivämäärän ja siihen liittyvän kalenterin luomista.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalenterien luonti.

en: Date Views
fi: Päivämääräkenttien näkymät

en: Views integration for date fields and date functionality.
fi: Päivämäärätoimintojen ja päivämääräkenttien integrointi näkymiin.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table:n päivämääräkenttä päivämääräargumentilla käyttäen mitä tahansa yleistä ISO päivämäärä/ajanjakso muotoa (kuten YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, jne).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fi: Aseta vuosiluvun vaihteluväli tälle argumentille, joko -X:+X muodossa suhteessa tämänhetkiseen vuoteen (esimerkiksi '-3:+3') tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi kuten '2005:2010'. Jos argumentti on asetettu valitun vaihteluvälin ulkopuolelle, sivu palautetaan muodossa 'Sivua ei löydy (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Useamman kuin yhden päivämääräkentän käsittelytapa yksittäisessä kyselyssä. Palauttaa hakua vastaavat päivämäärät jotka esiintyvät vähintään yhdessä kentistä (päivämäärä = field_1 TAI field_2) tai vaihtoehtoisesti hakutulokset jotka esiintyvät kaikissa kentissä (päivämäärä = field_1 AND field_2).

en: Field group format:
fi: Kenttäryhmän muoto:

en: Weight for new group
fi: Uuden kenttäryhmän painoarvo

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttäryhmä: kenttäryhmän nimi %group_name on epäkelpo. Nimi voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttäryhmä: kenttäryhmän nimi %group_name on liian pitkä. Nimen pituus on rajoitettu 32 merkkiin mukaanlukien 'group_' etuliite.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fi: Lisää uusi ryhmä: ryhmä nimellä %group_name on jo olemassa.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fi: CSS-luokka saa sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, väliviivoja ja alaviivoja.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kenttäryhmän %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fi: Ryhmä %group on poistettu sisältötyypistä %type.

en: Vertical tabs group
fi: Pystysuuntainen välilehtiryhmä

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fi: Kenttäryhmä renderöi alaryhmät omiin pystysuoriin välilehtiryhmiinsä.

en: Vertical tab
fi: Pystysuuntainen välilehti

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön kenttäryhmään (fieldset) osana pystysuoraa välilehtiryhmää.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fi: Kenttäryhmä renderöi alaryhmät omaan vaakasuoraan välilehtiryhmäänsä.

en: Horizontal tab item
fi: Vaakasuora välilehti

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön kenttäryhmänä joka on osa vaakasuorien välilehtien ryhmää.

en: Accordion group
fi: Pienennettävissä oleva ryhmä

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fi: Tämä kenttäryhmä mahdollistaa kenttäryhmän pienentämisen jQueryn accordionin avulla.

en: Accordion item
fi: Pienennettävissä oleva kenttä

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön div-elementiun sisään joka on osa piennennettävissä olevaa kenttäryhmää.

en: Fieldgroup settings
fi: Kenttäryhmän asetukset

en: Extra CSS classes
fi: Ylimääräiset CSS-luokat

en: Blind
fi: Sokea

en: Horizontal Tabs
fi: Vaakavälilehdet

en: Fieldgroups
fi: Kenttäryhmät

en: Tokens for variable values.
fi: Korvauskuviot muuttujien arvoille.

en: Mail text
fi: Sähköpostiteksti

en: <Invalid option>
fi: <Epäkelpo valinta>

en: Settings for each node type.
fi: Asetukselle jokaiselle sisältötyypille.

en: Edit group variables
fi: Muokkaa ryhmämuuttujia

en: Edit module variables
fi: Muokkaa moduulimuuttujia

en: Variable settings for mixed modules.
fi: Muuttujien asetukset sekalaisille moduuleille.

en: Variables per module.
fi: Moduulikohtaiset muuttujat.

en: Variable admin
fi: Muuttujien ylläpito

en: Variable realm
fi: Muuttuja-alue

en: Custom variables
fi: Kustomoidut muuttujat

en: Slot number
fi: Paikkanumero

en: The custom variable name.
fi: Kustomoidun muuttujan nimi.

en: The custom variable value.
fi: Kustomoidun muuttujan arvo.

en: The scope for the custom variable.
fi: Kustomoidun muuttujan kohde.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
fi: Kustomoitu muuttuja @slot vaatii että <em>Arvo</em> on asetettu mikäli myös <em>Nimi</em> on asetettuna.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
fi: Kustomoitu muuttuja @slot vaatii että <em>Nimi</em> on asetettu mikäli myös <em>Arvo</em> on asetettuna.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
fi: Elementin %element otsikko käyttää seuraavia kiellettyjä korvauskuvioita henkilötiedon tunnistamisessa: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
fi: Käyttäjätilin roolien nimet pilkuin eroteltuna listana.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
fi: Käyttäjätilin roolien ID:t pilkuin eroteltuna listana.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
fi: Paikallisesti välimuistiin tallennettu seurantakooditiedosto on päivitetty.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
fi: Paikallisesti välimuistiin tallennettu seurantakooditiedosto on tallennettu.

en: Local cache has been purged.
fi: Paikallinen välimuisti on tyhjennetty.

en: Tracking scope
fi: Jäljitystapa

en: Allow users to customize tracking on their account page
fi: Salli käyttäjien kustomoida seurantaa käyttäjäprofiilisivuillaan

en: No customization allowed
fi: Kustomointi on estetty

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fi: Seuranta päällä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fi: Seuranta pois päältä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Every page except the listed pages
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: The listed pages only
fi: Vain listatut sivut

en: Links and downloads
fi: Linkit ja lataukset

en: Track clicks on mailto links
fi: Seuraa mailto linkkien klikkauksia

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
fi: Seuraa latauksia (tiedostolinkkien klikkauksia) tiedostoissa joiden pääte on yksi seuraavista

en: List of download file extensions
fi: Lista ladattavien tiedostojen tiedostopäätteistä

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
fi: Lista seurattavista tiedostopäätteistä eroteltuna | merkillä. RegExp on tuettuna. Esimerkiksi: !extensions

en: Custom variable slot #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan paikka #@slot

en: Custom variable name #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan nimi #@slot

en: Custom variable value #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan arvo #@slot

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
fi: Voit lisätä tähän kustomoituja Google Analytics <a href="@snippets">koodinpätkiä</a>. Nämä lisätään kaikille sivuille aina kun seuranta on käytössä. Ennen kuin lisäät kustomoitua koodia, sinun kannattaa tutustua artikkeliin <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> sekä <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> dokumentaatioon. <strong>Älä sisällytä koodiin &lt;script&gt; tageja</strong> ja päätä koodisi aina puolipisteellä (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
fi: Kelvollinen Google Analytics verkkotunnisteen ID on kirjainkoosta riippuvainen ja muotoa UA-xxxxxxx-yy.

en: User role names
fi: Käyttäjäroolien nimet

en: User role ids
fi: Käyttäjäroolien ID:t

en: Administer Google Analytics
fi: Ylläpidä Google Analyticsiä

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
fi: Suorita Google Analyticsin ylläpitotoimet.

en: Opt-in or out of tracking
fi: Estä tai salli seuranta

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
fi: Salli käyttäjien päättää, lisätäänkö seurantakoodi sivuille vaiko ei.

en: Use PHP for tracking visibility
fi: Käytä PHP:tä näkyvyyden seuraamisessa

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
fi: Säädä seuranta-asetuksiasi saadaksesi sisäpiirin tietoa sivustosi liikenteestä ja markkinoinnin tehokkuudesta.

en: Updated download tracking file extensions.
fi: Seurattavien tiedostopäätteiden lista päivitetty.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
fi: Lisätty seuranta kaikille paitsi listassa oleville sivuille: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
fi: Otettiin käyttöön seuranta roolille: @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
fi: Otettiin pois käytöstä seuranta roolille: @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
fi: Poistettu käytöstä seuranta sivuston ylläpitäjän kohdalla.

en: Menu has been rebuild.
fi: Valikko on rakennettu uudelleen.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
fi: Polun näkyvyyssuodatin muutettiin muodosta "user*" muotoon "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
fi: Kustomoitu polun näkyvyyssuodatin löytyi, päivitys ohitettu!

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
fi: Polun näkyvyyssuodatin muutettiin muodosta "admin" muotoon "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
fi: Kustomoidun Javascript-koodin asetukset päivitetty.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
fi: Poistettu "Käyttäjätunniste" ja "Käyttäjänimi" segmentointikentistä.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
fi: Poistettu vanhentunut seurantatieto.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
fi: Seurattavien tiedostojen päätelista on päivitetty.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
fi: Päivitetty kustomoitu "ennen" koodipätkä.

en: Skipped custom "after" code snippet.
fi: Ohitettu kustomoitu "jälkeen" koodipätkä.

en: Google tracking code has been moved to header.
fi: Googlen jäljityskoodi on siirretty sivun headeriin.

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
fi: D6 kirjanmerkki [user-role-names] jota käytetään kustomoidussa muuttujassa 'Käyttäjäroolit' on korvattu kirjanmerkillä [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
fi: Oletusarvosi lokalisointiasetuksissa on Saksa. IP-osoitteen piilotus on otettu käyttöön yksityisyyssyistä.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
fi: Oletusarvosi lokalisointiasetuksissa ei ole Saksa. IP-osoitteen piilotusasetuksia ei ole muutettu. Varmista että sivustosi asetukset vastaavat paikallisia yksityisyyssääntöjä.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
fi: Sallii sivustosi seurannan Google Analyticsillä lisäämällä Javascript -jäljityskoodin jokaiselle sivulle.

en: On by default with opt out
fi: Päällä oletuksena, seurannan estäminen on mahdollista

en: Off by default with opt in
fi: Pois päältä oletuksena, seurannan salliminen on mahdollista

en: Not tracked
fi: Ei seurannassa

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fi: Tälle muuttujalle ei ole metatietoa. Pyydä moduulikehittäjiä julkaisemaan muuttujansa. Lisätietoa saat käsikirjan sivulta <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable moduuli</a>.

en: Forum containers
fi: Foorumisäiliöt

en: Site information and maintenance mode
fi: Sivuston tiedot ja ylläpitotila

en: Administer content and comments.
fi: Hallitse sisältöä ja kommentteja.

en: Comment fields
fi: Kommenttikentät

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fi: Mahdollistaa versioriippumattoman jaetun käytön ulkoisille kirjastoille.

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
fi: Kustomoitua koodipätkää ei löytynyt. Ei suoritettavia toimenpiteitä.

en: Host entity
fi: Isäntäentiteetti

en: Too many items.
fi: Liian monta elementtiä.

en: Add new !instance_label
fi: Lisää uusi !instance_label

en: New !instance_label
fi: Uusi !instance_label

en: Field collection @field_name
fi: Kenttäkokoelma @field_name

en: This field stores references to embedded entities, which itself may contain any number of fields.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen sisällytettyihin entiteetteihin jotka puolestaan voivat sisältää minkä tahansa määrän kenttiä.

en: Edit link title
fi: Muokkaa linkin otsikkoa

en: Leave the title empty, to hide the link.
fi: Jätä otsikko tyhjäksi piilottaaksesi linkki.

en: Delete link title
fi: Poista linkin otsikko

en: Add link title
fi: Lisää linkin otsikko

en: Show the field description beside the add link.
fi: Näytä kentän kuvaus lisäyslinkin vieressä.

en: Field collection
fi: Kenttäkokoelma

en: Migrated IMCE files.
fi: Tuodut IMCE tiedostot.

en: RSS category
fi: RSS-luokitus

en: 5 minute
fi: 5 minuuttia

en: 15 minute
fi: 15 minuuttia

en: What are you tracking?
fi: Mitä jäljität?

en: A single domain (default)
fi: Yksittäinen domain (oletus)

en: One domain with multiple subdomains
fi: Yksitäinen domain jolla on useampia alidomaineja

en: Examples: @domains
fi: Esimerkkejä: @domains

en: Multiple top-level domains
fi: Useita ylätason domaineja

en: List of top-level domains
fi: Lista ylätason domaineista

en: Add to the selected roles only
fi: Lisää vain valituille rooleille

en: Add to every role except the selected ones
fi: Lisää kaikille rooleille paitsi valituille

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fi: Jos yksikään rooleista ei ole valittuna, kaikkia käyttäjiä seurataan. Jos käyttäjällä on jokin valituista rooleista, käyttäjää seurataan (tai ei seurata, ylläolevasta asetuksesta riippuen).

en: Track clicks on outbound links
fi: Seuraa sivuston ulkopuolelle osoittavia linkkejä

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
fi: Google suosittelee ulkoisten Javascript tiedostojen lisäämistä sivujen headeriin suorituskyvyn takia. Jos käytössä on asetus <em>Useampia kuin yksi ylätason domain</em>, tämä asetus pakotetaan headeriin.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
fi: Lista ylätason domaineista on pakollinen jos käytössäsi on asetus <em>useita ylätason domaineja</em>.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fi: Käytöstä poistuva profiilin segmentointiasetus "Käyttäjäroolit" on lisätty kustomoituihin arvoihin. Sinun on poistettava valinta kaikista valituista profiilikentistä <a href="@admin">Google Analytics asetuksista</a> ja päivitettävä profiilikentät manuaalisesti tai voit menettää seurantatietoa tulevaisuudessa! Lisätietoa saat Google Analyticsin <a href="@customvar">dokumentaatiosta</a>.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fi: Sinun on poistettava valinta kaikilta valituilta profiilikentiltä <a href="@admin">Google Analytics asetuksista</a> ja päivitettävä muut profiilikentät manuaalisesti tai voit menettää seurantatietoa tulevaisuudessa! Lisätietoa saat Google Analyticsin <a href="@customvar">dokumentaatiosta</a>..

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
fi: Uudelleennimettiin "googleanalytics_trackoutgoing" muuttuja nimelle googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
fi: Uudelleennimettiin "googleanalytics_visibility" näkyvyysasetus nimelle googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
fi: Kaikki sivut poikkeuksin

en: Excepted: @roles
fi: Poikkeukset: @roles

en: A single domain
fi: Yksittäinen domain

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
fi: Haluatko varmasti poistaa XML-sivukartan?

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
fi: Haluatko varmasti uudelleenrakentaa XML-sivukartan?

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
fi: Sivukarttoja uudelleenluonti ei onnistunut.

en: The sitemap links were rebuilt.
fi: Sivukartan linkit uudelleenrakennettiin.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
fi: Sivukartan linkkien uudelleenrakennus ei onnistunut.

en: Finished XML sitemap generation in @elapsed. Memory usage: @memory-peak.
fi: Sivukartan luonti valmistunut ajassa @elapsed. Muistinkäyttä: @memory-peak.

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
fi: Etusivun osoitteen voi vaihtaa <a href="@url-frontpage">sivuston tietojen ylläpidosta</a>.

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
fi: XML sitemap asetukset nipulle @bundle-label %bundle tallennettu.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
fi: Muokkaa XML-sivukartan asetuksia. Se auttaa hakukoneita löytämään ja indeksoimaan  sivuja sivustollasi.

en: Edit XML sitemap
fi: Muokkaa XML-sivukarttaa

en: Delete XML sitemap
fi: Poista XML-sivukartta

en: The directory %directory was not found or is not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt tai siihen ei voitu kirjoittaa. Katso <a href="@docpage">@docpage</a> saadaksesi lisätietoja.

en: The following directories were not found or are not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information. !directories
fi: Seuraavia hakemistoja ei löytynyt tai niihin ei voitu kirjoittaa. Katso <a href="@docpage">@docpage</a> saadaksesi lisätietoja. !directories

en: Delete custom link
fi: Poista mukautettua linkkiä

en: The following search engines have deprecated their XML sitemap ping services and have been disabled: !list.
fi: Seuraavat hakukoneet ovat poistaneet palvelustaan XML-sivukarttojen seurannan ja on poistettu käytöstä: !list.

en: XML sitemap modal UI
fi: XML sitemap modal käyttöliittymä

en: Provides an AJAX modal UI for common XML sitemap tasks.
fi: Tarjoaa AJAX modal käyttöliittymän yleisimmille XML sitemap tehtäville.

en: In order to list user profile links in the sitemap, the anonymous user must have the <a href="@perm-link"><em>View user profiles</em> permission</a>.
fi: Jotta käyttäjäprofiilien linkkejä voidaan esittää sivukartassa, tulee anonyymeillä käyttäjillä olla <a href="@perm-link"><em>Tarkastele käyttäjäprofiileja</em> -oikeus</a>.

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: Languages for content
fi: Sisällön kielet

en: Enabled languages only.
fi: Vain määritellyt kielet.

en: All defined languages will be allowed.
fi: Kaikki määritetyt kielet ovat sallittuja

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
fi: Määrittele mitkä kielet sallitaan sisällön luonnissa.

en: Mixed options for multilingual sites.
fi: Sekalaiset valinnat monikielisille sivuille.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
fi: Mikäli kieltä ei ole valittuna, lohko näytetään kielestä riippumatta.

en: Not translatable
fi: Ei käännettävissä

en: Restricted to certain languages
fi: Rajoitettu tiettyihin kieliin

en: Administer content translations
fi: Ylläpidä sisällön käännöksiä

en: Add or remove existing content to translation sets.
fi: Lisää tai poista olemassaolevia sisältökäännössarjoja.

en: The path translation has been saved.
fi: Polun käännös on tallennettu.

en: Path translation.
fi: Polun käännös.

en: Add path translation
fi: Lisää polun käännös

en: Edit path translation
fi: Muokkaa polun käännöstä

en: Path translation
fi: Polun käännös

en: Define translations for generic paths
fi: Määrittele käännöksiä yleisille poluille

en: Content to filter by language
fi: Kielen mukaan suodatettava sisältö

en: Translatable text formats
fi: Käännettäviessäolevat tekstimuodot

en: The string %location for textgroup %textgroup is not allowed for translation because of its text format.
fi: Merkkijono %location kieliryhmälle %textgroup ei ole sallittu käännettäväksi sen tekstimuodosta johtuen.

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
fi: <strong>Tärkeää:</strong> Asettaaksesi mitkä tekstimuodot ovat turvallisia käännettäviksi, käy <a href="@configure-strings">merkkijonojen asetussivulla</a> ennen kuin päivität merkkijonosi.

en: When translating user defined strings that have a text format associated, translators will be able to edit the text before it is filtered which may be a security risk for some filters. An obvious example is when using the PHP filter but other filters may also be dangerous.
fi: Kääntäessäsi merkkiijonoja joihin on liitetty tekstimuoto, kääntäjät voivat muokata tekstiä ennenkuin se suodatetaan mikä voi joidenkin tekstimuotojen kohdalla olla tietoturvariski. Tyypillinen esimerkki on PHP suodatin mutta myöskin muut suodattimet voivat olla vaarallisia.

en: As a general rule <strong>do not allow any filtered text to be translated unless the translators already have access to that text format</strong>. However if you are doing all your translations through this site's translation UI or the Localization client, and never importing translations for other textgroups than <i>default</i>, filter access will be checked for translators on every translation page.
fi: Yleissääntönä <strong>älä salli suodatettavan tekstin kääntämistä paitsi jos kääntäjillä on jo pääsy kyseiseen tekstimuotoon</strong>. Mikäli kuitenkin teet kaikki sivustosi käännökset sivuston käännöstyökalun ja Localization Client moduulin avulla etkä koskaan tuo käännöksiä muihin tekstiryhmiin kuin <i>oletus</i>, tällöin suodattimen pääsysäännöt tarkistetaan jokaisella käännössivulla erikseen.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
fi: <strong>Tärkeää:</strong> Sen jälkeen kun olet estänyt jonkin tekstityypin kääntämisen, käy <a href="@refresh-strings">päivitä merkkijonot</a> sivulla jotta kielletyt merkkijonot poistuvat käännettävien merkkijonojen listalta.

en: After updating your text formats do not forget to review the list of formats allowed for string translations on the <a href="@configure-strings">configure translatable strings</a> page.
fi: Päivitettyäsi syöttömuotosi älä unohda tarkistaa käännettävissä olevien syöttömuojen listaa a href="@configure-strings">käännettävien merkkijonojen asetussivulla</a>.

en: This string uses the %name text format. You are not allowed to translate or edit texts with this format.
fi: Merkkijono käyttää tekstimuotoa %name. Sinulla ei ole oikeuksia kääntää tai muokata tällä tekstimuodolla olevia tekstejä.

en: Text format: @name
fi: Tekstimuoto: @name

en: Options for user defined strings.
fi: Vaihtoehdot käyttäjien määrittelemille merkkijonoille.

en: Set the translated parent for each translation if possible.
fi: Aseta jokaiselle käännökselle isäntä mikäli mahdollista.

en: Create also new revision for translations
fi: Luo myös uudet versiot käännöksille

en: Standard node fields
fi: Standardit solmukentät

en: Configurable fields
fi: Säädettävät kentät

en: Multilingual variables, main variable names.
fi: Monikieliset muuttujat, muuttujien päänimet.

en: Multilingual variables, real variable names.
fi: Monikieliset muuttujat, muuttujien todelliset nimet.

en: Configure multilingual variables.
fi: Säädä monikielisiä muuttujia.

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
fi: Monikieliset muuttujat jotka vaihtavat kieltä sivun kielen mukaan.

en: Global theme settings.
fi: Sivustonlaajuiset teema-asetukset.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
fi: Logo, ikonit ja muut teemakohtaiset asetukset.

en: %time hence
fi: %time siten

en: Machine name:
fi: Koneluettava nimi:

en: Variable store
fi: Muuttujien tallennus

en: Block format
fi: Lohkon muotoilu

en: Create Feature
fi: Luo ominaisuus

en: Variables that don't belong to any other group.
fi: Muuttujat jotka eivät kuulu mihinkään muuhun ryhmään.

en: Debug and development options.
fi: Debuggaus ja kehitysasetukset.

en: Language selection
fi: Kielen valinta

en: Optional descriptive name for this set.
fi: Vaihtoehtoinen kuvaava nimi tälle sarjalle.

en: There are no path translations to save.
fi: Tallennettavia polkujen käännöksiä ei löytynyt.

en: Enable for specific pages
fi: Ota käyttöön määritellyillä sivuilla

en: Select nodes by language
fi: Valitse solmut kielen mukaan

en: Select taxonomy terms by language
fi: Valitse luokittelutermit kielen mukaan

en: Enable always for block content though it may be disabled for the page
fi: Ota käyttöön lohkosisällölle vaikka se olisi pois päältä sivulla

en: Updated @count string names from %oldname to %newname.
fi: Päivitettiin @count merkkijonon nimeä vanhoista nimistä %oldname uusiin nimiin %newname.

en: Enable translation for language
fi: Ota käyttöön kääntäminen kielelle

en: Debug string translation
fi: Debuggaa merkkijonon käännöstä

en: Synchronize fields for node type.
fi: Synkronoi sisältötyypin kentät.

en: There are no translations to be saved.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: Name (localized)
fi: Nimi (lokalisoitu)

en: Description (localized)
fi: Kuvaus (lokalisoitu)

en: Vocabulary (localized)
fi: Sanasto (lokalisoitu)

en: Parent term (localized)
fi: Isäntätermi (lokalisoitu)

en: Link (localized)
fi: Linkki (lokalisoitu)

en: Plain text (localized)
fi: Puhdas teksti (lokalisoitu)

en: Translation set
fi: Käännössarja

en: Translation sets
fi: Käännössarjat

en: Translation sets overview.
fi: Käännössarjojen yleiskatsaus.

en: Overview of existing translation sets.
fi: Yleiskatsaus tämänhetkisiin käännössarjoihin.

en: Simple translation sets API for generic objects
fi: Yksinkertainen käännössarja API sivustonlaajuisille objekteille.

en: Server time
fi: Palvelimen aika

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fi: Tällä lomakkeella voit lähettää uudelleen tälle lomakkeelle määritellyt sähköpostit. Valitse sähköpostit jotka tulee lähettää ja valitse <em>Lähetä uudelleen</em> lähettääksesi ne uudelleen.

en: Resend e-mails
fi: Lähetä sähköpostit uudelleen

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fi: Tiedot tallennettu. Voit palata tähän lomakkeeseen myöhemmin ja palauttaa nykyiset tiedot.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Valittavat vaihtoehdot. Yksi vaihtoehto riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Kysymyslista gridin reunassa. Yksi kysymys riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. On suositeltavaa että käytät avaimissa ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Vaihtoehtoryhmät voidaan määritellä muodossa &lt;Ryhmän nimi&gt;. &lt;&gt; voidaan käyttää syötettäessä kohtia valikon juureen sen jälkeen kun ryhmä on määritetty.

en: Show "Save draft" button
fi: Näytä "Tallenna luonnos" painike

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fi: Salli käyttäjien tallentaa ja viimeistellä lomake myöhemmin. Tämä vaihtoehto on mahdollinen vain kirjautuneille käyttäjille.

en: Automatically save as draft between pages
fi: Tallenna luonnos automaattisesti sivujen välillä.

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fi: Tallenna osittain täytetyt lomakkeet automaattisesti kun käyttäjä valitsee "Seuraava" tai "Edellinen" painikkeen monisivuisesta lomakkeesta.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fi: Sinun tulee valita vähintään yksi sähköpostiosoite voidaksesi lähettää uudelleen.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fi: Yhtään sähköpostia ei voitu lähettää palvelinvirheen takia.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fi: Lomaketta ei ole määritelty lähettämään sähköpostia.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fi[0]: #@sid lähetettiin onnistuneesti yhdelle vastaanottajalle.
fi[1]: #@sid lähetettiin onnistuneesti @count vastaanottajalle.

en: Multilingual forum
fi: Monikielinen foorumi

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fi: Ottaa käyttöön monikielisen foorumin, kääntää nimet ja säiliöt.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
fi: Määrittele sisältö joka tulkitaan toistensa käännöksiksi.

en: The item translation has been saved.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: The item translation has been deleted.
fi: Sisällön käännös on poistettu.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
fi: Valikkolinkki kuuluu monikieliseen valikkoon. Voit asettaa sille kielen.

en: Translation redirect
fi: Käännöksen uudelleenohjaus

en: Skip tags
fi: Ohita tagit

en: Skip queries with these tags. Enter a list of tags separated by commas.
fi: Ohita nämä tagit sisältävät kyselyt. Syötä lista tageista pilkuin eroteltuna.

en: No translation sets available.
fi: Käännössarjoja ei ole olemassa.

en: No translations
fi: Ei käännöksiä

en: Select the source for the Secondary links.
fi: Valitse toissijaisten linkkien lähde.

en: User mail text
fi: Käyttäjän sähköpostin teksti

en: Mail parts
fi: Sähköpostin osat

en: Extended language options
fi: Laajennetut kielivaihtoehdot

en: Redirect to translated page when available. SEO for multilingual sites.
fi: Uudelleenohjaa käännetylle sivulle aina kun mahdollista. Hakukoneoptimointi (SEO) monikielisille sivustoille.

en: Theme Page
fi: Teemasivu

en: Control page theme variables using context.
fi: Hallinnoi teemasivun muuttujia kontekstin avulla.

en: Theme HTML
fi: Teeman HTML

en: Control HTML theme variables using context.
fi: Hallitse teeman HTML muuttujia käyttäen kontekstia.

en: No contexts requiring migration detected
fi: Muunnosta vaativia konteksteja ei löytynyt

en: The following contexts had theme reaction data migrated: @names
fi: Seuraavilla konteksteilla oli teeman reagointitietoa muunnetussa muodossa: @names

en: Provides this text as an additional body class (in <strong>$classes</strong> in html.tpl.php) when this section is active.
fi: Tarjoaa tämän tekstin lisäluokkana sivun bodylle ($classes muuttujassa html.tpl.php:ssä) tämän alueen ollessa aktiivinen.

en: Administer corresponding node reference settings
fi: Ylläpidä Corresponding Node Reference asetuksia

en: Field instance:"!field1" on Bundle type:"!type1" <b>Corresponds with</b> Field instance:"!field2" on Bundle type:"!type2"
fi: Kentän instanssi: "!field1" paketissa tyyppiä: "!type1"<b>Vastaa Kentän instanssia:"!field2" paketissa:"!type2"

en: Select date field(s) to filter.
fi: Valitse suodatettavat päivämääräkentät.

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: Slideshow Type
fi: Diaesityksen Tyyppi

en: !module options
fi: !module asetusvaihtoehdot

en: !location Widgets
fi: !location Widgetit

en: Should !name be rendered at the !location of the slides.
fi: Renderöidäänkö !name diojen kohteessa !location.

en: Weight of the !name
fi: !name:n painokerroin

en: Determines in what order the !name appears.  A lower weight will cause the !name to be above higher weight items.
fi: Määrittelee, missä järjestyksessä !name esiintyy. Pienempi painokerroin aiheuttaa että !name tulostetaan sen painokerrointa painavampien elementtien yläpuolella.

en: Style of the pager
fi: Sivutuksen tyyli

en: Controls Type
fi: Hallintavaihtoehtojen Tyyppi

en: Style of the controls
fi: Hallintavaihtoehtojen tyyli

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
fi: Tarjoaa Views tyylin joka näyttää rivit jQuery diaesityksenä. Tämä on APi ja vaatii Views Slideshow Cycle moduulin tai muun vastaavan APIa tukevan moduulin.

en: Wait for all the slide images to load
fi: Odota kunnes kaikki dian kuvat ovat latautuneet

en: If selected the slideshow will not start unless all the slide images are loaded.  This will fix some issues on IE7/IE8/Chrome/Opera.
fi: Mikäli valittuna, diaesitys ei ala ilman että kaikki kuvat on ladattu. Tämä korjaa joitakin virheitä IE7/IE8/Chrome/Opera selaimilla.

en: Advanced Option Value
fi: Laajennettujen vaihtoehtojen arvo

en: It is important that you click the Update link when you make any changes to the options or those changes will not be saved when you save the form.
fi: On tärkeää että klikkaat Päivitä linkkiä aina kun teet muutoksia optioihin, muussa tapauksessa niitä ei tallenneta kun tallennat lomakkeen.

en: Update Advanced Option
fi: Edistyneet päivitysasetukset

en: Applied Options
fi: Käytetyt vaihtoehdot

en: There was no action specified.
fi: Toimintoa ei ole määritettynä.

en: An invalid integer was specified for slideNum.
fi: Tunnistamaton numero määriteltynä slideNumissa.

en: An invalid action "!action" was specified.
fi: Epäkelpo toiminto "!action" määritelty.

en: All Day
fi: Koko päivä

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fi: Kielivalitsin näytetään vasta kun olet säätänyt <a href="!url">kielentunnistuksen</a>. Sinun on otattava käyttöön vähintään yksi tapa verkko-osoitteiden muuttamiseen, tapoja ovat esimerkiksi <em>verkko-osoite</em> tai <em>sessio</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
fi: Valikkolinkki kuuluu solmuun joten sen kieleksi asetetaan sama kuin solmun kieli eikä sitä voida lokalisoida.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
fi: Nämä vaihtoehdot ovat käytettävissä vasta kun otat monikielisyystuen käyttöön ylläolevassa Julkaisuasetukset kohdassa.

en: Select translations
fi: Valitse käännökset

en: Select existing terms or type new ones that will be created for each language.
fi: Valitse olemassaolevat termit tai syötä uusia joita luodaan kullekin kielelle.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
fi: Jotta lokalisoitavissaoleva sisältö olisi käännettävissä, <a href="@locale-refresh">päivitä käännösmerkkijonot</a>.

en: Predefined language. If set, it will apply to all items.
fi: Esimääritelty kieli. Mikäli asetettu, käytetään kaikkeen sisältöön.

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fi: <p class="fieldgroup-help">Kenttiä voidaan siirtää kenttäryhmiin vetotoiminnon avulla, tasojen määrää ei ole rajoitettu. Jokainen kenttäryhmän muoto sisältää muotokohtaisen asetuskaavakkeen.<br />Huomaa että jotkut muodot saattavat tulla pareittain. Näillä tyypeillä on ympäröivä html-luokka joka sisennyttää sen aliryhmät oikealla tavalla. Ts. aseta pienennettävissä olevat ryhmät piennennettävissä olevaan ryhmään ja vaakasuorat välivehdet vaakasuorien välilehtien ryhmään. Sääntöön on olemassa yksi poikkeus, voit käyttää pystysuoraa välilehteä ilman ympäröivää elementtiä kun lisäasetusvälilehdet ovat käytössä. Esimerkiksi solmujen lisäyskaavakkeet.</p>

en: New group %label successfully created.
fi: Uusi ryhmä %label onnistuneesti lisätty.

en: Mark group for required fields.
fi: Merkitse kenttäryhmä pakolliseksi sen sisältäessä pakollisia kenttiä.

en: Table that contains field group entries and settings.
fi: Taulu joka sisältää kenttäryhmään syötetyn sisällön ja asetukset.

en: Site Information
fi: Sivuston tiedot

en: Use this page in an admin overlay.
fi: Käytä sivua ylläpidollisessa päällyksessä.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fi: Ylläpidollisia päällyksiä käytetään monessa eri paikassa Drupal 7:ssa ja ylläpidollisten kustomoitujen sivujen olisi varmaankin hyvä hyödyntää tätä ominaisuutta.

en: an unknown callback
fi: tuntematon paluukutsu

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön luokittelutermiä taxonomy/term/%taxonomy_term koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Entity: bundle
fi: Entiteetti: nippu

en: Control access by entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä entiteettinipun perusteella.

en: @entity: Bundle
fi: @entity: nippu

en: Control access by @entity entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä @entity entiteettinipun perusteella.

en: Entity Bundle
fi: Entiteettinippu

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fi: Vain valitut entiteettiniput ovat valideja.

en: @identifier is any bundle
fi: @identifier on mikä tahansa nippu

en: Field form: @widget_label
fi: Kenttälomake: @widget_label

en: Entity info.
fi: Entiteetin tiedot.

en: "@s" @field form
fi: "@s" @field lomake

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
fi: Kaikki tähän syötetty näytetään tunnisteessa @identifier ja käytetään apuna paneelissa näytettyjen solmulinkkien teemaamiseen

en: Revision information.
fi: Version tiedot.

en: View From Argument
fi: Näkymä argumentista

en: Creates a view context from argument input settings.
fi: Luo näkymäkontekstin syötettyjen argumenttien asetuksista.

en: Information related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvä tieto.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön Drupalin sisäinen polku.

en: The full URL of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön täysimittainen verkko-osoite.

en: Associated @label via the @label's @property.
fi: Liitettiin @label @label:n ominaisuuden @property kautta

en: Bypass views access control
fi: Ohita pääsysäännöt

en: No results behavior
fi: Toiminta jos tuloksia ei löydy

en: Edit @section
fi: Muokkaa @section

en: Edit this view to add a display.
fi: Muokkaa näkymää lisätäksesi ruutu.

en: Add view from template
fi: Lisää näkymä mallineesta

en: View to insert
fi: Sisällytettävä näkymä

en: The view to insert into this area.
fi: Tälle alueelle sisällytettävä näkymä

en: Inherit contextual filters
fi: Periytä kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fi: Mikäli valittuna, tämä näkymä saa samat kontekstiriippuvaiset suodattimet kuin isäntänsä.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fi: Rekursio löydetty näkymässä @view ruudussa @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fi: Kun suodatinarvo <em>EI</em> ole URLissa

en: Exception value
fi: Poikkeuksen arvo

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo on vastaanotettu, suodatin ohitetaan; ts. "kaikki arvot"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Ohita näkymä ja muuta argumenttiotsikot. Käytä ensimmäisenä argumenttina "%1", toisena "%2" jne.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fi: Kun suodatinarvo <em>ON</em> URLissa tai suodattimella on oletusarvo

en: Provide title
fi: Tarjoa otsikko

en: Override breadcrumb
fi: Ohita murupolku

en: Provide breadcrumb
fi: Tarjoa murupolku

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fi: Syötä haluamasi muropolun nimi. Katso "Otsikko" kohdasta, miten voit käyttää prosentuaalisia lyhenteitä / viittauksia.

en: Specify validation criteria
fi: Määrittele validointikriteerit

en: Action to take if filter value does not validate
fi: Toiminto joka suoritetaan jos suodatettu arvo ei validoidu

en: Display all results for the specified field
fi: Näytä määritetyn kentän kaikki arvot

en: Provide default value
fi: Tarjoa oletusarvo

en: Show "Page not found"
fi: Näytä "Sivua ei löytynyt"

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

en: Display contents of "No results found"
fi: Näytä sisältö "Ei tuloksia"

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Number of records
fi: Osumien lukumäärä

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fi: Oletuslajittelu

[ctx: Sort order]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, syötetyt arvot jätetään pois pikemmin kuin että näkymää rajoitetaan niiden mukaisesti.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fi: Muunnetaanko kirjaimet isoiksi/pieniksi kirjaimiksi URLin tulostuksen yhteydessä. Älä käytä tätä Postgres'n kanssa koska se käyttää merkkikokoriippuvaisia vertailuja.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Create a label
fi: Luo etiketti

en: Enable to create a label for this field.
fi: Ota käyttöön luodaksesi etiketti tälle kentälle.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fi: Ota käyttöön ladataksesi kenttä piilotettuna. Käytetään usein tiedon ryhmittelyssä tai korvauskuvioina toisissa kentissä.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse kentän ympäröivänä elementtinä käytettävä HTML-elementti, esimerkiksi H1, H2 jne.

en: Create a CSS class
fi: Luo CSS-luokka

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, esim. H1, H2, jne.

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fi: Mahdollista kentän tuloksen korvaaminen kustomoidulla tekstillä tai korvausmerkeillä.

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fi: Ota käyttöön trimmataksesi kenttä maksimipituuteen

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fi: Mikäli valittuna, kaikki rivinvaihdot (ts. \n) muutetaan HTML &lt;br&gt tageiksi.

en: No results text
fi: Teksti joka näytetään jos näkymällä ei ole tuloksia

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fi: Ota käyttöön "ei tuloksia teksti" jos kenttä sisältää numeron 0.

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Suodatinta ei näytetä kävijöille. Muuta sen asetuksia salliaksesi käyttäjien muuttaa sen arvoa.

en: Expose filter
fi: Näytä suodatin

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Suodatin näytetään käyttäjille. Jos piilotat sen käyttäjät eivät pysty muuttamaan sitä.

en: Hide filter
fi: Piilota suodatin

en: Expose operator
fi: Näytä operaattori

en: Allow the user to choose the operator.
fi: Salli käyttäjän valita operaattori.

en: Allow multiple selections
fi: Salli monivalinta

en: Enable to allow users to select multiple items.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi monivalinta.

en: Remember the last selection
fi: Muista viimeisin valinta

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fi: Ota käyttöön muistaaksesi käyttäjän tekemä viimeisin valinta.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fi: Sinun on valittava arvo paitsi jos suodatin on käyttjille näkyvä ei-pakollinen suodatin.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fi: Piilota tulokset jotka eivät sisällä tätä riippuvuutta

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Paljasta se mahdollistaaksesi sen muuttamisen.

en: Expose sort
fi: Käyttäjille näytettävä lajittelu

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Jos piilotat sen, käyttäjät eivät voi muuttaa sitä.

en: Hide sort
fi: Piilota lajittelu

en: Provide description
fi: Tarjoa kuvaus

en: Save & exit
fi: Tallenna & poistu

en: Continue & edit
fi: Jatka & muokkaa

en: Update "@title" choice
fi: Päivitä "@title" valinta

en: Update "@title" choice (@number)
fi: Päivitä "@title" valinta (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fi: Näkymäsi on tallennettu. Voit muokata sitä allaolevasta listasta.

en: Database overriding code
fi: Koodissa, mutta muokattu tietokantaan

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi näkymän klikkaa Peruuta.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi muutokset klikkaa Peruuta.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fi: Muokkaa allaolevan näkymäsi näyttöruutuja tai lisää uusia näyttöruutuja.

en: edit view name/description
fi: muokkaa näkymän nimeä/kuvausta

en: analyze view
fi: analysoi näkymää

en: clone view
fi: kloonaa näkymä

en: export view
fi: vie näkymä

en: revert view
fi: palauta näkymä

en: delete view
fi: poista näkymä

en: Add !display
fi: Lisää !display

en: @display_title details
fi: @display_title yksityiskohdat

en: Auto preview
fi: Automaattinen esikatselu

en: Preview with contextual filters:
fi: Esikatsele sisältöriippuvaisten suodattimien kanssa:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fi: Erottele sisältöriippuvaisen suodattimen arvot merkillä "/". Esimerkiksi %example.

en: Apply and continue
fi: Ota käyttöön ja jatka

en: @current of @total
fi: @current / @total

en: All displays (except overridden)
fi: Kaikki näkymät (paitsi ohitetut)

en: All displays
fi: Kaikki näkymät

en: This @display_type (override)
fi: Tämä @display_type (ohita)

en: View name and description
fi: Näkymän nimi ja kuvaus

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fi: Kuvaava selkokielinen nimi näkymälle. Välilyöntejä voi käyttää

en: Create new filter group
fi: Lisää uusi suodatinryhmä

en: No filters have been added.
fi: Suodattimia ei ole lisättyinä.

en: Drag to add filters.
fi: Vedä lisätäksesi suodattimia.

en: Add and configure @types
fi: Lisää ja muokkaa @types

en: Configure @type: @item
fi: Säädä @type: @item

en: Show filters on the list of views
fi: Näytä suodattimet näkymälistassa

en: Show advanced help warning
fi: Näytä lisäohjeiden varoitus

en: Always show the master display
fi: Näytä aina päänäyttöruutu

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fi: Edistyneet Views moduulin käyttäjät voivat valita, haluavatko nähdä isäntänäyttöruudun (ts. oletusnäyttöruutu).

en: Always show advanced display settings
fi: Näytä aina lisänäyttöasetukset

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fi: Oletuksena näyttää edistyneet näkymäasetukset kuten suhteet ja sisältöriippuvaiset suodattimet.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fi: "Mikä tahansa" arvon etiketti ei-pakollisissa yhden valinnan käyttäjille näytetyissä suodattimissa

en: Live preview settings
fi: Reaaliaikaisen esikatselun asetukset

en: Automatically update preview on changes
fi: Automaatisesti päivitä esikatselu muutosten yhteydessä

en: Show information and statistics about the view during live preview
fi: Näytä näkymän tiedot ja statistiikkaa reaaliaikaisen esikatselun aikana

en: Above the preview
fi: Esikatselun yläpuolella

en: Below the preview
fi: Esikatselun alapuolella

en: Show the SQL query
fi: Näytä tietokantakysely

en: Show performance statistics
fi: Näytä suorituskykystatistiikat

en: Disable JavaScript with Views
fi: Poista Javascript käytöstä näkymissä

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fi: Jos sinulla on ongelmia JavaScriptin kanssa voit poistaa sen käytöstä tässä. Views UI on käyttökelpoinen myös ilman javascriptiä.

en: Master
fi: Isäntä

en: There are no templates available.
fi: Templateja ei ole käytettävissä.

en: Display | Displays
fi[0]: Näyttöruutu
fi[1]: Näyttöruudut

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: HTML list
fi: HTML lista

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: contextual filters
fi: sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Contextual filter
fi: Sisältöriippuvanen suodatin

en: contextual filter
fi: kontekstiriippuvainen suodatin

en: filter criteria
fi: suodatinkriteerit

en: Filter criterion
fi: Suodatinkriteeri

en: filter criterion
fi: suodatinkriteeri

en: no results behavior
fi: käyttäytyminen kun ei tuloksia

en: The content to which the comment is a reply to.
fi: Sisältö johon kommentti on vastauksena.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: The date the content was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin sisältöä viimeksi päivitettiin.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fi: Sisältötyyppi (esimerkiksi blogimerkintä, foorumkirjoitus, tarina, jne).

en: Whether or not the content is published.
fi: Onko sisältö julkaistu vaiko ei.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fi: Onko sisältö nostettu etusivulle vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Provide a simple link to the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisältöön.

en: Provide a simple link to edit the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön poistamiseksi.

en: The aliased path to this content.
fi: Sisällön aliasoitu polku.

en: Relate content to the user who created it.
fi: Linkitä sisältö käyttäjään joka sen kirjoitti.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision
fi: Sisällön versio

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fi: Liitä sisältöversio sen kirjoittaneeseen käyttäjään.

en: The revision ID of the content revision.
fi: Sisältöversion ID.

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: Module/Theme/Theme engine
fi: Moduuli, teema tai teemamoottori

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fi: Koodissasi olevat moduulit, teemat tai teemamoottorit

en: Module/Theme/Theme engine filename
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin tiedostonimi

en: Module/Theme/Theme engine name
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin nimi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fi: Sallii "syvyyden" Luokittelu: Termin ID (syvyydellä) muuttamisen ylimääräisellä sisältöriippuvaisella suodattimella.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fi: Sisältö joka on joko kääntämätöntä tai on käännössarjan alkuperäinen kieliversio.

en: Content that is a translation of a source translation.
fi: Sisältö joka on käännös olemassaolevasta käännöksestä.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fi: Sisällön käännöksen tila - tarvitseeko käännös päivitystä vaiko ei.

en: Content authored
fi: Sisältö kirjoitettu

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fi: Liitä sisältö kirjoittajaansa. Tämä suhde luo yhden tuloksen jokaista käyttäjän luomaa sisältöä kohden.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätilin peruuttamiseen.

en: Provide serialized data of the user
fi: Näytä käyttäjätiedot sarjoitettuna

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fi: Salli sisältöriippuvaisen suodattimen ohitus. Kyselyä ei muuteta tämän sisältöriippuvaisen suodattimen arvon mukaisesti. Voidaan käyttää kun sisältöriippuvaisen suodattimen arvot tulevat URLista ja osa URLista tulee ohittaa.

en: View area
fi: Näyttöalue

en: Insert a view inside an area.
fi: Syötä näkymä tälle alueelle.

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Use field template
fi: Käytä kenttäpohjaa

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fi: Mikäli valittuna, Field AP:n luokat lisätään käyttäen field.tpl.php (tai vastaava). Tämä ei ole suositeltavaa paitsi jos kirjoittamasi CSS on riippuvainen näistä luokista. Mikäli ei valittuna, templatea ei käytetä.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fi: Tämän vaihtoehdon valinnan seurauksena ryhmien Näyttöruudun Tyyppi sekä Erottaja arvot ohitetaan.

en: Multiple field settings
fi: Usean kentän asetukset

en: Display all values in the same row
fi: Näytä arvot samalla rivillä

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: Raw @column
fi: Raaka @column

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fi: Valitse tämä vaihtoehto tulostaaksesi absoluuttinen linkki. Tämä on pakollista jos haluat käyttää polkua linkin kohteena (ts. yläpuolella oleva "tulosta kenttä linkkinä").

en: Link this field to its content revision
fi: Linkitä kenttä sisällön versioonsa

en: Display field as the content type machine name.
fi: Näytä kenttä sisältötyypin koneluettavana nimenä.

en: Choose one or more content types to validate with.
fi: Valitse yksi tai useampi sisältötyyppi joiden kanssa validoidaan.

en: Validate user has access to the content
fi: Tarkista, onko käyttäjällä tarvittavat oikeudet sisältöön

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Filter value format
fi: Suodatinarvon muoto

en: Display comments
fi: Näytä kommentit

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useampia arvoja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN syntaksien määrästä johtuen, AND syntaksia kohdellaan OR syntaksina tämän suodattimen yhteydessä.

en: Load default filter from term page
fi: Lataa oletussuodatin termin sivulta

en: Filter value type
fi: Suodatinarvon tyyppi

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fi: Valitse tämän suodattimen arvon muoto; jos käytät termin nimeä on useimmiten hyödyllistä muuttaa se termin ID:ksi ja tämän jälkeen käyttää Luokittelu: Termin ID sen sijaan että käyttäisit suodattimena Luokittelu: Termin nimi.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Include untranslated content
fi: Sisällytä kääntämätön sisältö

en: Enable to display different text for anonymous users.
fi: Ota käyttöön näyttääksesi eri teksti kirjautumattomille käyttäjille.

en: Type of user filter value to allow
fi: Sallittu käyttäjäsuodattimen tyyppi

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomaa: sinulle ei ole oikeuksia muuttaa tätä. Jos muutat oletussuodatintyypin, asetus menetetään etkä saa sitä takaisin.

en: PHP contextual filter code
fi: PHP sisältöriippuvaisen suodattimen koodi

en: Change the way content is formatted.
fi: Muuta sisällön muotoilua.

en: Change settings for this format
fi: Muuta muotoilun asetuksia

en: Change the way each row in the view is styled.
fi: Muuta tapaa jolla kukin näkymän rivi esitetään.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fi: Valitse näytetäänkö liitteet vaiko ei näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fi: Piilota liitteet näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fi: Voit myös säätää valitun pääsysäännön !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fi: Voit myös säätää valitun välimuistitustavan !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fi: Voit myös säätää valitun tyylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fi: Voit myös säätää valitun rivityylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fi: Voit myös säätää valitun sivutuksen !settings.

en: Attachment position
fi: Liitetiedoston sijoittelu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu kontekstiriippuvaisten suodattimiensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Block caching
fi: Lohkon välimuistitus

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku on muotoa "polku/%/%/syote" tai "polku/%/%/rss,xml" jossa kukin % vastaa yhtä näkymässäsi määriteltyä sisältöriippuvaista suodatinta.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää % merkkiä polussa kuvaamaan sisältöriippuvaisten suodattimien arvoja: esimerkiksi "solmu/%/syote".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään valikkoa mutta valikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään isäntävalikkoa mutta isäntävalikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | Paged, @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: Sivutettu, @count tulosta

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fi: Tietokantauudelleenkirjoituksen poistaminen poistaa käytöstä node_access tarkistukset ja moduulit jotka käyttävät hook_query_alter() funktiota.

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fi: Jos otat tämän pois käytöstä, järjestlmä näyttää yksirivisen ruudukon sisältäen saman määrän taulukkosarakkeita (td) kuin tuloksia. Valinnan käytöstä poistaminen voi aiheuttaa ongelmia CSS:n kanssa.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, tämänhetkinen kontekstiriippuvainen suodatinarvo näytetään oletusarvona ponnahdusvalikossa mikäli mahdollista.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fi: Oletuksena taulu piilotetaan tyhjässä näkymässä. Tällä valinnalla on mahdollista näyttää tyhjä näkymä sisältäen esimerkiksi huomioteksti.

en: All storage
fi: Kaikki tallennustavat

en: All status
fi: Kaikki tilat

en: No tags
fi: Ei tageja

en: No views match the search criteria.
fi: Yksikään näkymistä ei vastannut hakukriteeriä.

en: Create view from template @template
fi: Luo näkymä mallineesta @template

en: Clone of | Clone @count of
fi[0]: Klooni /
fi[1]: Klooni @count /

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fi: Tämä toiminto poistaa pysyvästi kaikki näkymälle tehdyt kustomoinnit.

en: The view has been reverted.
fi: Näkymä on palautettu aiempaan tilaan.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fi: Tämä toimito poistaa näkymän pysyvästi tietokannastasi.

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Create a menu link
fi: Luo valikkolinkki

en: Include an RSS feed
fi: Sisällytä RSS syöte

en: Feed path
fi: Syötteen polku

en: Feed row style
fi: Syötteen rivityyli

en: Create a block
fi: Luo lohko

en: of fields
fi: kentistä

en: of type
fi: tyyppiä

en: tagged with
fi: tagatty

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fi: Yritettiin suorittaa create_view arvoilla joita ei ole vielä validoitu

en: Should links be displayed below each comment
fi: Näytetäänkö linkit jokaisen kommentin alapuolella

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien vastata kommentteihin jne)

en: without links
fi: ilman linkkejä

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: Should links be displayed below each node
fi: Näyetäänkö linkit solmujen alapuolella

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien lisätä kommentteja jne)

en: Should comments be displayed below each node
fi: Näytetäänkö kommentit jokaisen solmun alapuolella

en: Number of hits
fi: Osumien määrä

en: Hide view
fi: Piilota näkymä

en: @group (historical data)
fi: @group (historiatieto)

en: Universal web tracking opt-out
fi: Yleismaailmallinen verkkoseurannan esto

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
fi: Lisätty "batch" polun näkyvyyssuodatusasetuksiin.

en: No privacy
fi: Ei yksityisyyttä

en: @items enabled
fi: @items käytössä

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
fi: Seurantasi on estetty selaimen yskityisyysasetuksilla.

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: Report and troubleshoot field permissions.
fi: Raportoi kenttäoikeuksien ongelmista.

en: Set field-level permissions to create, update or view fields.
fi: Aseta kenttätason käyttöoikeudet sivujen luomiselle, päivittämiselle ja lukemiselle.

en: Administer field permissions
fi: Ylläpidä kenttien oikeuksia

en: Manage field permissions and field permissions settings.
fi: Ylläpidä kenttien käyttöoikeuksia ja kenttien käyttöoikeuksien asetuksia.

en: Clean up left over strings.
fi: Poista ylimääräiset merkkijonot.

en: Refreshing user defined strings
fi: Päivitetään käyttäjien määrittelemiä merkkijonoja

en: Starting string refresh
fi: Aloitetaan päivitys

en: Error refreshing user defined strings
fi: Käyttäjien määrittelemien merkkijonojen päivitys epäonnistui

en: Successfully refreshed @count strings for %group
fi: Onnistuneesti päivitettiin @count merkkijonoa ryhmälle %group

en: Deleted @count left over strings.
fi: Poistettiin @count ylimääräistä merkkijonoa.

en: Variable translation
fi: Muuttujien kääntäminen

en: Use path alias
fi: Käytä polkualiasta

en: Colorbox plugin settings
fi: Colorbox pluginnin asetukset

en: Last accessed on @date
fi: Viimeksi käytetty @date

en: Add URL redirect from this page to another location
fi: Lisää uudelleenohjaus tältä sivulta uuteen sijaintiin

en: Last accessed date
fi: Viimeinen käyttöpäivämäärä

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
fi: Päivämäärä/aika jolloin uudelleenohjausta viimeksi käytettiin.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
fi: Tarjoa linkit operaatioihin joita käyttäjä voi tehdä uudelleenohjauksille.

en: Value of variable !name
fi: Muuttujan !name arvo

en: <Invalid value>
fi: <Kelpaamaton arvo>

en: Variable Information and basic variable API
fi: Muuttujan tiedot ja perus Variable API

en: User emails
fi: Käyttäjien sähköpostiosoitteet

en: Variable Administration UI
fi: Muuttujien ylläpitoliittymä

en: API to use variable realms from different modules
fi: API jota käytetään eri moduulien tuottamille muuttuja-alueille

en: Database storage for variable realms. This is an API module.
fi: Tietokantatallennus muuttuja-alueille. Tämä on API moduuli.

en: Date field values
fi: Päivämääräkentän arvot

en: Tokens related to date field values.
fi: Päivämääräkentän arvoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The date value.
fi: Päivämäärän arvo.

en: Relative default value
fi: Suhteellinen oletuspäivämäärä

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fi: Vuosi on epäkelpo. Varmista että syöttämäsi vuosiluku sisältää neljä numeroa.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: <strong>Paljastettu</strong> @widget @format

en: %element_title is required.
fi: %element_title on pakollinen.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
fi: Tämä muuttaa [[{type:media... ]] tagit markupiksi.

en: Media browser settings
fi: Mediaselaimen asetukset

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fi: Määrittele mediaselaimen ulkoasu ja esitystapa.

en: Media browser theme
fi: Media browserin teema

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
fi: Tätä teemaa käytetään kaikissa mediaan liittyvissä dialogeissa. Se voi olla eri kuin sivustosi teema koska monet sivustoteemoista eivät toimi kunnolla median käyttämissä pienissä ikkunoissa.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
fi: Tiedostopäätteet jotka ovat sallittuja mediaselaimessa. Käytä välilyöntejä erotellaksesi tietodostopäätteet (esim. "jpg gif pdf doc").<br/><em>Huomaa että tämä asetus voidaan ohittaa kenttäkohtaisesti luotaessa multimediatietokenttiä ja tietyillä päätteillä varustettuja tiedostoja ei voida sisällyttää sillä hetkellä.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
fi: Jos vaihdat esitystapaa menetetät valintasi.

en: Performing Security Review
fi: Suoritetaan turvallisuustarkistusta

en: Progress @current out of @total.
fi: Suoritettu @current / @total.

en: An error occurred. Rerun the process or consult the logs.
fi: Suoritusta ajettaessa tapahtui virhe. Suorita turvallisuustarkistus uudestaan tai katso tarkemmat tiedot lokitiedostosta.

en: Mark which roles are not trusted. The anonymous role defaults to untrusted. @message Read more about the idea behind trusted and untrusted roles on <a href="!url">DrupalScout.com</a>.
fi: Merkitse, mitkä käyttäjäroolit ovat epäluotettavia. Anonyymi käyttäjärooli on oletuksena epäluotettava. @message Lue lisää luotettavista ja epäluotettavista käyttäjärooleista osoitteessa <a href="!url">DrupalScout.com</a>.

en: Checks to skip
fi: Ohitettavat tarkistukset

en: Multilingual - Internationalization
fi: Monikielinen - Kansainvälistäminen

en: Memcache version
fi: Memcachen versio

en: Memcached version
fi: Memcached:n versio

en: Memcache integration
fi: Memcachen integraatio

en: Memcache integration functions are loaded
fi: Memcachen integraatiofunktiot on ladattu

en: Memcache integration is not currently loaded.
fi: Memcachen integraatiofunktioita ei ole ladattu.

en: !current open of !total total
fi: Auki !current yhteensä !total:sta

en: !incr increments, !decr decrements
fi: !incr lisäystä, !decr poistoa

en: !available (!percent%) of !total
fi: !available (!percent %) tilasta !total

en: Failed to detect the memcache PECL extension.
fi: Memcachen PECL-liitännäisen tunnistaminen epäonnistui.

en: Failed to connect to server at %server.
fi: Palvelimeen %server yhdistäminen epäonnistui.

en: Counters
fi: Laskurit

en: Transferred
fi: Siirretty

en: Per-connection average
fi: Keskiarvo yhteyttä kohden

en: Available memory
fi: Muistia käytettävissä

en: Evictions
fi: Häädöt

en: infinite
fi: päättymätön

en: This redirect overrides an existing internal path.
fi: Tämä uudelleenohjaus ylikirjoittaa olemassaolevan sisäisen polun.

en: Invalid number of redirects.
fi: Uudelleenohjausten määrä ei kelpaa.

en: Deleted URL redirect @rid.
fi: Poistettiin verkko-osoitteen uudelleenohjaus @rid.

en: One URL redirect created. | @count URL redirects created.
fi[0]: Yksi verkko-osoitteen uudelleenohjaus luotu.
fi[1]: @count verkko-osoitteen uudelleenohjausta luotu.

en: The following are a list of URL redirects that point to this @entitytype.
fi: Seuraavassa on lista uudelleenohjauksista jotka osoittavat tähän @entitytype.

en: Add URL redirect to this @entitytype
fi: Lisää uudelleenohjaus tähän

en: Redirect module form elements
fi: Redirect-moduulin kaavake-elementit

en: References list
fi: Viittauslista

en: Defines common base features for the various reference field types.
fi: Määrittelee yleiset perusominaisuudet erilaisille viittauskentille.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa viitatun solmun ID:n muuttujana.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fi: Lista viitattavista solmuista voidaan tarjota näkymän kautta (Views moduuli) käyttämällä esitystapaa "Viittaukset".

en: Important D6 migration note:
fi: Tärkeitä huomiota D6:sta siirryttäessä:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
fi: Kenttä on tällä hetkellä asetettu käyttämään näkymän %view_name pää- näyttöruutua.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
fi: On suositeltavaa että:<br />- muokkaat näkymää ja luot uuden näyttöruudun käyttämään esitystapaa 'Viittaukset',<br />- päivität kentän asetukset käyttämään oikeaa näkymää ja näyttöruutua.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
fi: Kenttä toimii oikein siihen asti mutta tämän kaavakkeen lähettäminen voi peruuttamattomasti muuttaa kentän asetuksia.

en: Views - Nodes that can be referenced
fi: Näkymät - Solmut joihin voidaan viitata

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
fi: Valitse näkymä ja valitse solmut joihin voidaan viitata.<br />Vain näkymät tyyppiä "Referenssit" ovat käyttökelpoisia.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: Huomio:<ul><li>Tämä ohittaa ylläolevat "Sisältötyyppi" asetukset. Käytä sen sijaan näkymän suodattimia.</li><li>Käytä näkymän kenttiä näyttääksesi lisätietoja viitattavista solmuista muokkaus/luonti kaavakkeella.</li><li>Käytä näkymän lajittelukriteereitä määrittääksesi, missä järjestyksessä viitattavat solmut esitetään.</li></ul>

en: No eligible view was found.
fi: Käyttökelpoista näkymää ei löytynyt.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
fi: Näytä viitatun solmun otsikko linkkinä solmun sivulle.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
fi: Näytä viitatun solmun otsikko puhtaana tekstinä.

en: Rendered node
fi: Renderöity solmu

en: Display the referenced node in a specific view mode
fi: Näytä viitattu solmu määritellyllä esitystavalla.

en: View mode: %mode
fi: Näkymän tila: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
fi: Näyttää viitattavat solmut tekstikenttänä autocomplete-toiminnolla.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa viitatun käyttäjän ID:n muuttujana.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fi: Lista viitattavista käyttäjistä voidaan tarjota näkymän kautta (Views moduuli) käyttäen "Viittaukset" esitystapaa.

en: Views - Users that can be referenced
fi: Näkymät - Käyttäjät joihin voidaan viitata

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
fi: Huomio:<ul><li>Tämä ohittaa ylläolevat "Viitattavat roolit" asetukset. Käytä sen sijaan näkymän suodattimia.</li><li>Käytä näkymän kenttiä näyttääksesi lisätietoja viitattavista käyttäjistä muokkaus/luonti kaavakkeella.</li><li>Käytä näkymän lajittelukriteereitä määrittääksesi, missä järjestyksessä viitattavat käyttäjät esitetään.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
fi: %name: tähän käyttäjään ei voida viitata.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
fi: Näytä viitatun käyttäjän nimi linkkinä käyttäjän käyttäjäprofiiliin.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
fi: Näytä viitatun käyttäjän nimi puhtaana tekstinä.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
fi: Näytä lista viitattavista käyttäjistä tekstikenttänä autocomplete-toiminnallisuudella.

en: Submission
fi: Lähetys

en: Localization update
fi: Käännösten päivitys

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fi: Tarjoaa käännösten automaattisen noudon ja päivityksen palvelimelta.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämäärän arvoja (esim. "today") perustetaan nykyinen päivä tähän aikavyöhykkeeseen.

en: The save directory %directory is not valid.
fi: Tallennuskansio %directory ei kelpaa.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän avaimen tunnistama oletusarvo. Käytä pilkkuja erottamaan useampia oletusarvoja kun kyseessä on useamman vaihtoehdon valintamahdollisuus.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämääriä oletusarvona (esim. "now") käytetään nykyisen aikavyöhykkeen aikaa.

en: Label display
fi: Otsikon näyttö

en: Determines the placement of the component's label.
fi: Määrittää komponentin otsikon paikan.

en: Hide label
fi: Piilota otsikko

en: Do not display the label of this component.
fi: Älä näytä tämän komponentin otsikkoa.

en: Save component
fi: Tallenna komponentti

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fi: Lomakkeen komponenttia ei voitu tallentaa koska solmua tallentaessa tapahtui aikakatkaisu. Yksityiskohdat: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fi: <em>Kustomoitu verkko-osoite</em> vaihtoehto tukee verkkolomakkeiden korvausmerkkejä.

en: The user roles associated with the user account.
fi: Käyttäjätiliin liitetyt käyttäjäroolit.

en: Brief URL
fi: Tiivistetty verkko-osoite

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fi: Verkko-osoite ilman protokollaa ja päättävää kautta-merkkiä.

en: Tokens related to arrays of strings.
fi: Merkkijonoja sisältäviin arrayhin liittyvät korvauskuviot.

en: The first element of the array.
fi: Arrayn ensimmäinen elementti.

en: The last element of the array.
fi: Arrayn viimeinen elementti.

en: The number of elements in the array.
fi: Elementtien lukumäärä arrayssä.

en: The array reversed.
fi: Array käänteisessä järjestyksessä.

en: The array of keys of the array.
fi: Arrayn avaimet arrayna.

en: Imploded
fi: Tiivistetty

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fi: Arrayn arvot yhdistettynä kustomoidulla merkillä kunkin arvon välillä.

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
fi: Kääntääksesi lohkon sisällön, <a href="@menu_translate_url">käännä näytettävä valikko</a>.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
fi: Kääntääksesi lohkon sisällön, <a href="@menu_translate_url">käännä näytettävä näkymä</a>.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
fi: Lohkossa on generoitua sisältöä, vain otsikko on käännettävissä tästä.

en: Make this block translatable
fi: Tee lohkosta käännettävä

en: Show this block for these languages
fi: Näytä lohko näille kielille

en: Save and translate
fi: Tallenna ja käännä

en: Configurable contact form categories.
fi: Säädettävät yhteydenottolomakkeiden kategoriat.

en: Contact translation
fi: Yhteystietojen käännös

en: Makes contact categories and replies available for translation.
fi: Tekee yhteydenottokategorioista ja vastauksista käännettäviä.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
fi: Kääntääksesi foorumin <a href="@edit">muokkaa sen asetuksia ja tee siitä käännettävä</a>. Tämän jälkeen <a href="@translate">käännä foorumi</a> ja sen <a href="@list">alifoorumit</a> sanastojen ylläpitosivulla.

en: Translations of menu item %title
fi: Valikkolinkin %title käännökset

en: menu items
fi: valikkokohteet

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
fi: Tämä moduuli lisää tuen monikielisille valikoille. Voit asettaa kunkin valikon monikielisyysasetukset:

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
fi: Valikot voivat olla täysin monikielisiä käännettävin (tai lokalisoitavin) valikkolinkein.

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
fi: Valikoilla voi olla kiinteästi määritetty kieli. Kaikki sen valikon linkit jakavat tämän kieliasetuksen ja valikko näytetään vain senkielisellä sivustoversiolla.

en: Menus can also be configured to have no translations.
fi: Valikot voidaan myös säätää olemaan tukematta käännöksiä.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
fi: Valikkojen monikielisyysasetukset on asetettava ennen kuin valikkolinkit ovat käännettävissä. Mene <a href="@menu-admin">valikkojen ylläpitosivulle</a> ja seuraa "muokkaa valikkoa" linkkiä valitun valikkon muokkaussivulle.

en: %language translation of menu item %title
fi: Kielen %language käännös valikkolinkille %title

en: Delete translation
fi: Poista käännös

en: Delete path translation
fi: Poista polun käännös

en: translated
fi: käännetty

en: not translated
fi: ei käännetty

en: Translations of term %title
fi: Käännökset termille %title

en: %language translation of term %title
fi: Kielen %language käännös termille %title

en: - Select a language -
fi: - Valitse kieli -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
fi: Kohteella @item_name_multiple ei ole monikielisyysasetuksia. Vain @container_name on käännettävissä.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
fi: Lokalisoi. @item_name_multiple_capitalized ovat yhteisiä kaikille kielille mutta niiden nimet ja kuvaukset ovat lokalisoitavissa.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
fi: Käännä. Eri @item_name_multiple sallitaan kullekin kielelle ja ne ovat käännettävissä.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
fi: Käännä ja lokalisoi. @item_name_multiple_capitalized joille on asetettu kieli sallitaan käännettäväksi. @item_name_multiple_capitalized joilla ei ole kieltä lokalisoidaan.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
fi: Kiinteä kieli. @item_name_multiple_capitalized on sivustonlaajuinen kieli ja ne näkyvät ainoastaan senkielisillä sivuilla.

en: Items in this translation set
fi: Tähän käännösryhmään kuuluva sisältö

en: Are you sure you want to delete %title translation set?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käännössarjan %title?

en: The translation set has been deleted.
fi: Käännösryhmä on poistettu.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fi: Etiketti on pakollinen kun muokkaajaksi on valittu piennenettävissä oleva tai pienennetty

en: Contact user element
fi: Kyätyyäjän yhteydenottoelementti

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Varnish status
fi: Varnishin tila

en: !status_icon Varnish running. Observe more detailed statistics !link.
fi: !status_icon Varnish on käytössä. Tarkempia tilastoja on !link.

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fi: Nimen %name on oltava olemassaoleva CSS värikoodi heksadesimaali-muodossa.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
fi: Jokaiselle kenttätyypille on tarjolla yksi tai useampi <em>vimpain</em>; jokainen vimpaimista tarjoaa tavan tiedon syöttämiseksi (tekstiruudut, valintalistat, tiedostolataukset jne). Jokaisella kenttätyypillä on myös useampia mahdollisia esitystapoja jotka määrittelevät kuinka kenttä esitetään käyttäjille. Vimpainta ja esitystapaa voidaan muuttaa jälkikäteen.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
fi: Kentän %id (%old_field_name) uudelleennimeäminen  %new_field_name because epäonnistui koska se ei käytä field_sql_storage tallennustyyppiä.

en: Changes to the style have been saved.
fi: Tyylin muutokset on tallennettu.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fi: Lohko näytetään vain jos <a href="@languages">käytössä on vähintään kaksi kieltä</a> ja <a href="@configuration">kielentunnistus</a> on asetettu asetukselle <em>URL</em> tai <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
fi: Menu moduuli tarjoaa käyttöliittymän valikoiden ylläpitoa varten. Vaslikko on hierarkinen kokoelma linkkejä jotka voivat osoittaa joko sivuston sisäisiin tai sen ulkopuolisiin verkko-osoitteisiin ja niitä käytetään pääsääntöisesti navigointiin. Jokainen valikko renderöidään lohkoon joka voidaan ottaa käyttöön <a href=" @blocks">lohkojen hallintasivulla</a>. Voit tarkastella ja ylläpitää valikoita <a href=" @menus">Valikoiden ylläpitosivulla</a>. Lisätietoa Menu moduulin toiminnasta saat <a href=" @menu">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: (Machine name: @type)
fi: (Koneluettava nimi: @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
fi: OpenID suosittelee käyttämään joko <a href=" @gmp">GMP Math-</a> (suositellaan suorituskyvyn takia) tai <a href=" @bc">BC Math-</a>kirjastoja mahdollistaaksesi OpenID:n käytön.

en: Not optimized
fi: Optimoimaton

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
fi: OpenID suosittelee käyttämään GMP Math -kirjaston käyttöä optimaalisen PHP-suorituskyvyn varmistamiseksi. Asennusohjeita löydät <a href="@url">GMP Math Libraryn dokumentaatiosta</a>.

en: OpenID Math library
fi: OpenID:n matematiikkakirjasto

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
fi[0]: Moduuli @module puuttuu joten seuraava moduuli poistetaan käytöstä: @depends.
fi[1]: Moduuli @module puuttuu joten seuraavat moduulit poistetaan käytöstä: @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fi: Koneluettava nimi ei voi olla "add" tai "list.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Ota käyttöön monikielisyystuki tälle sisältötyypille. Jos otat monikielisyyden käyttöön, kielivalinta lisätään sisällön muokkaussivulle ja voit valita yhden <a href="!languages">käytössä olevan kielen</a>. Voit myös sallia sisältötyypin sisällön kääntämisen, mikä mahdollistaa sisällön kääntämisen mille tahansa sivustollasi käytössä olevista kielistä. Jos monikielisyys ei ole käytössä, uusi sisältö tallennetaan oletuskielelle. Asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaolevaan sisältöön.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
fi: Valittu <strong>!row_count</strong> tällä sivulla.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
fi: Valittu <strong>!row_count</strong> tässä näkymässä.

en: Select all !row_count in this view.
fi: Valitse kaikki !row_count tässä näkymässä.

en: Select only !row_count in this page.
fi: Valitse ainoastaan !row_count tällä sivulla.

en: Select all items on this page
fi: Valitse kaikki tulokset tällä sivulla

en: Select all items on all pages
fi: Valitse kaikki tulokset kaikilla sivuilla

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
fi: Tarjoaa tavan valita useamman kuin yhden rivin ja suorittaa niille toimintoja.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
fi: Syötä operaation yhteydessä suoritettava PHP koodi. Voit käyttää koodissasi muuttujia <code>$entity</code> ja <code>$context</code>.
    Huomaa että koodin tulee tallentaa $entity sen jälkeen kun sitä on muokattu.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fi: Tarjoa valintaruutu rivin valitsemiseksi bulkkitoimintoa varten.

en: There are no @titles to display.
fi: Näytettäviä @titles ei löytynyt.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön plkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fi: Ominaisuus ei tällä hetkellä toimi ja on poistettu käytöstä.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fi[0]: Puuttuva/poistettu tyyppi "@types"
fi[1]: Puuttuva/poistettu tyyppi on yksi tyypeistä "@types"

en: Taxonomy: term has parent(s)
fi: Luokittelu: termillä on isänt(i)ä

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fi: Hallitse pääsyä mikäli termi kuuluu johonkin isäntätermiin.

en: Include these term(s) as candidates?
fi: Sisällytä nämä termit kandidaatteina?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
fi: Kun sääntö evaluoidaa, käytetäänkö valitsemiasi termejä kandidaatteina pääsyä varten?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fi[0]: Termillä @term voi olla isäntä "@terms"
fi[1]: Termillä @term voi olla yksi seuraavista isännistä: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fi: Kenttä: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
fi: Ulkoasuasetukset:  @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fi: Paneelin otsikko

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
fi: Tämä tunniste lisätään template-ehdotelmaksi tämän solmun esittämiseksi: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Lisää tietoa saat Drupalin teemausohjeista.

en: Node form title field
fi: Solmun lomakkeen otsikkokenttä

en: The node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: Node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: "@s" node form title field
fi: "@s" solmun muokkauslomakkeen otsikkokenttä

en: Missing/broken type
fi: Puuttuva/rikkinäinen tyyppi

en: Related terms (does not work in D7)
fi: Liitännäistermit (ei toimi D7:ssa)

en: Term synonyms (does not work in D7)
fi: Termien synonyymit (ei toimi D7:ssa)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
fi: Termeille käytettävä polku. Voit käyttää %id lisätäksesi ne polkuun; mikäli jätettynä pois, termi lisätään polun loppuun.

en: Parent term | Parent terms
fi[0]: Isäntätermi
fi[1]: Isäntätermit

en: @entity (tokens)
fi: @entity (korvauskuviot)

en: Sanitize
fi: Siisti

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
fi: Mikäli valittuna, korvauskuvion tulos siistitään vaarallisesta HTML:stä.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fi: Luo @to_entity kontekstin @from_entity käyttäen kenttää @field_name entiteetistä @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetti @to_entity entiteetistä @from_entity (suhteessa @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @from_entity entiteetistä @to_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetistä @from_entity entiteettiin @to_entity (suhteesta @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @to_entity entiteetistä @from_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymän näyttöruutu.

en: You may use keywords for substitutions.
fi: Voit käyttää avainsanoja lyhenteissä.

en: Entire view
fi: Kokonainen näkymä

en: Display the entire view.
fi: Näytä kokonainen näkymä.

en: "@context" entire view
fi: "@context" kokonainen näkymä

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fi: Mittasuhteet on esitettävä <kbd>LEVEYSxKORKEUS</kbd> muodossa.

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: Contact category
fi: Yhteydenottokategoria

en: Field instance
fi: Kentän instanssi

en: Option %name
fi: Vaihtoehto %name

en: Instance
fi: Instanssi

en: forum containers
fi: foorumisäiliöt

en: Translation saved locally for user defined string.
fi: Käännökset tallennettu lokaalisti käyttäjien määrittelemille merkkijonoille.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fi: <a href="!url">Redirect moduulin asetukset</a> vaikuttavat siihen, luodaanko uudelleenohjaus kun alias on poistettu.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fi: Harkitse <a href="!url">Redirect moduulin</a> asentamista uudelleenohjausten takia kun aliaksesi muuttuvat.

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fi: <strong>Aliaksen enimmäispituuden</strong> ja <strong>komponentin enimmäispituuden</strong> arvo on oltuksena 100 merkkiä ja niiden enimmäispituus on Pathautossa @max. Tätä pituutta rajoittaa "alias" sarakkeen pituus tietokantataulussa. Oletustietokantaskeema sarakkeelle on @max. Jos asetat pituuden joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus, siitä voi seurata ongelmia tilanteissa joissa järjestelmän on lisättävä ylimääräisiä sanoja aliasoituun verkko-osoitteeseen. On järkevintä syöttää pituudeksi arvo joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus - verkko-osoitteisiin mahdollisesti lisättävien merkkijonojen pituus. Mahdollisesti aliasoituihin verkko-osoitteisiin lisättävien merkkijonojen pituus on riippuvainen siitä käytössäsi olevista moduuleista sekä Pathauton asetuksista. Suositeltava arvo ja oletusarvo on 100.

en: Path module form elements
fi: Path moduulin lomakkeen elementit

en: unchanged entity
fi: muuttumaton entiteetti

en: Only one view mode is available for this entity type.
fi: Tälle entiteettityypille on tarjolla vain yksi esitystapa.

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: Customize field HTML
fi: Kustomoi kentän HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä uudelleenkirjoittaaksesi osia luokasta.

en: Customize label HTML
fi: Kustomisoi etiketin HTML:ää

en: Customize field and label wrapper HTML
fi: Kustomisoi kenttää ja etikettiä ympäröivää HTML-elementtiä

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fi: Valitse tämän kentän ja sen etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, ts. H1, H2, jne. Tätä ei voi käyttää jos etikettiä ja itse kenttää ei renderöidä yhdessä, esimerkiksi taulukoissa.

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fi: Mikäli valittuna, poistetaan kaikki välilyönnit tulosteen alusta ja lopusta.

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fi: Näytä suodatin kävijöille, tämä mahdollistaa suodattimen arvon muuttamisen

en: Representative sort order
fi: Edustava lajittelujärjestys

en: Subquery namespace
fi: Alikyselyn nimitila

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fi: Asiantuntijoille. Syötä tämän suhteen käyttmän alikyselyn nimiavaruus.

en: Representative view
fi: Edustava näkymä

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fi: Edistynyt. Käytä toista näkymää suhdealikyselyn luomisessa. Tämä mahdollistaa suodatuksen ja lajittelun useamman kuin yhden arvon perusteella. Jos valitset näkymän, ylläolevat lajitteluvaihtoehdot ohitetaan. Näkymälläsi on oltava perustansa ID ainoana kenttänään ja sen lajittelun tulee olla samankaltainen.

en: Generate subquery each time view is run.
fi: Luo alikysely jokaisella näkymän ajokerralla.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fi: Luo uudelleen alikyselyn tälle liitokselle joka kerta kun näkymä ajetaan sen sijaan että alikysely luotaisiin vain näitä valintoja tallennettaessa. Käytä testaukseen jos olet tekemässä muutoksia muualle. VAROITUS: vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fi: Paljasta lajittelu käyttäjille mahdollistaaksesi sen muuttamisen

en: This display is disabled.
fi: Näyttöruutu on pois käytöstä.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fi: Näkymä on päivitetty automaattisesti korjaamaan puuttuvat suhteet. Näkymän pitäisi nyt toimia mutta on hyvä tarkistaa että automaattiset päivitykset ovat oikeat ja tämän jälkeen tallentaa näkymä.

en: reorder displays
fi: uudelleenjärjestä näyttöruutuja

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fi: Virhe: Näyttöruutu @display viittaa pluginniin nimeltä '@plugin' mutta kyseinen plugin ei ole käytettävissä.

en: enable @display_title
fi: ota käyttöön @display_title

en: view @display
fi: näytä @display

en: clone @display_title
fi: kloonaa @display_title

en: delete @display_title
fi: poista @display_title

en: disable @display_title
fi: poista käytöstä @display_title

en: undo delete of @display_title
fi: peruuta @display_title poistaminen

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views moduulin version kanssa.
    Jos sinulla on näkymä joka on peräisin Views moduulin versiosta 1.x, sinun on mentävä drupal6-asennukseen ja ladattava näkymä siellä.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli tai rivinmuoto ei käytä kenttiä.

en: Aggregation settings
fi: Aggregointiasetukset

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fi: Olet säätänyt näyttöruudun %display polulla joka on myös polkualias. Tämä voi johtaa ei-toivottuihin tuloksiin joten on parempi käyttää sisäistä polkua.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fi: Säädä aggregointiasetuksia @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fi: Valitse kentässä käytettävä aggregointitoiminto.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fi: "Ensure my table" kutsuttu mutta kyselyllä ei ole ensure_table metodia.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: Apply (all displays)
fi: Käytä (kaikki sivut)

en: Apply (this display)
fi: Käytä (tämä sivu)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fi: Syötteen viimeisimmän sisällön julkaisupäivämäärä.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fi: Sisällön ID johon kommentti on vastauksena.

en: Comments of the node
fi: Solmun kommentit

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fi: Liitä solmun kommentit. Tämä luo yhden monistetun tuloksen jokaista kommenttia kohden. Yleensä jos haluat käyttää tätä on parempi luoda kommenttinäkymä.

en: Reply to
fi: Vastaa

en:  new
fi:  uusi

en: Appears in: @bundles.
fi: Esiintyy: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fi: Tämä on alias ryhmän @group kentälle @field.

en: @group (historical data): @field
fi: @group (historiatieto): @field

en: Also known as: !also.
fi: Tunnetaan myös: !also.

en: @label (!name:!column)
fi: @label (!name: !column)

en: Delta - Appears in: @bundles.
fi: Delta - Esiintyy: @bundles.

en: No backlinks found.
fi: Paluulinkkejä ei löytynyt.

en: Pages that link to %1
fi: Sivut jotka linkittävät %1

en: Popular (page)
fi: Suosittua (sivu)

en: Today (page)
fi: Tänään (sivu)

en: Popular (block)
fi: Suosittua (lohko)

en: Today (block)
fi: Tänään (lohko)

en: Today's popular content
fi: Päivän suosittu sisältö

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: The user that uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka latasi tiedoston.

en: The taxonomy vocabulary description
fi: Sanaston kuvaus

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fi: Valintalistasta tai autocompletesta valittu luokittelutermi.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden esittävän solmun kullekin hakutermille valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: The taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Content with term
fi: SIsältöä termillä

en: Relate all content tagged with a term.
fi: Liitä kaikki termillä tagitettu sisältö.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: Taxonomy terms on node
fi: Solmun luokittelutermit

en: All taxonomy terms
fi: Kaikki luokittelutermit

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fi: Näytä sisältöä jos sillä on valitut luokittelutermit tai valittujen termien alitermit. Monimutkaisuudesta johtuen tällä on vähemmän vaihtoehtoja kuin versioilla joilla ei ole syvyyttä.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fi: On taxonomy ID (syvyydellä)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fi: On luokittelutermejä (syvyydellä)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fi: On luokittelun ID:n syvyystunnistin

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fi: Liitä kukin @entity kenttään @field asettaaksesi termin.

en: Taxonomy term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID sivun URLista

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden kuvaavan solmun kullekin käyttäjälle valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fi: Mikäli valittuna, tämän kentän samat tulokset näytetään samalla rivillä. Mikäli ei valittuna, jokainen kentän arvo luo uuden rivin. Jos käytät "group by":tä, varmista että ryhmittelet "Entiteetin ID":n perusteella jotta valinnalla on mitään merkitystä.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fi: Näytä kuvake esittämässä tiedoston tyyppiä MIME tekstin sijaan (kuten image/jpeg)

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fi: Lataa oletussuodatin solmun sivulta, hyödyllistä esimerkiksi sanastoihin liittyvissä lohkoissa

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: Use aggregation
fi: Käytä aggregointia

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fi: Kun suodattimen arvo <em>EI</em> ole saatavilla

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fi: Kun suodattimen arvo <em>ON</em> saatavilla tai oletusarvo on annettuna

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fi: Näyttöruudulla ei ole sisältöriippuvaisten suodattimien lähdettä joten sisältöriippuvaisia suodattimia ei ole tarjolla paitsi jos valitset "anna oletusarvo".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fi: Näytettävien tulosten määrä. Syötä 0 ilman rajoitusta.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fi: Sisältöriippuvaisen suodattimen arvot ovat osa URLia.

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fi: Lähetä kaavake automaattisesti kun jokin elementeistä on muuttunut.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fi: Piilota lähetysnappi mikäli javascript on käytössä.

en: Query Comment
fi: Kyselyn kommentti

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fi: Mikäli valittuna, kommentti lähetetään tietokantapalvelimelle osana kyselyä. Tämä voi olla hyödyllistä debuggauksen ja logituksen yhteydessä.

en: When needed, add the field language condition to the query
fi: Mikäli tarpeen lisää kielivaatimus kyselyyn

en: Count DISTINCT
fi: Laske DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletus kenttiä ympäröivälle elementille

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: Hide the "Go" button
fi: Piilota "Mene" nappi

en: Select the current contextual filter value
fi: Aseta tämänhetkinen kontekstiriippuvaisen suodattimen arvo

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: Wysiwyg profile
fi: Wysiwyg-profiili

en: Allows to edit content with client-side editors.
fi: Mahdollistaa sisällön muokkaamisen käyttäjäpuolen editoreilla.

en: Please select at least one item.
fi: Valitse vähintään yksi vaihtoehto.

en: Pass ids as arguments to a page
fi: Lähetä id:t argumentteina sivulle

en: Check this box to restrict selection to a single value.
fi: Valitse tämä jos haluat rajoittaa valinnat vain yhteen arvoon.

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
fi: Mikäli valittu, haetaan sivukartan luomiseksi kaikki osoitealiakset kerralla yksittäisten hakujen sijaan. Suurilla ja keskisuurilla sivustoilla on suositeltavaa poistaa tämä käytöstä, sillä se kuluttaa paljon muistia.

en: XML sitemap PHP extensions
fi: XML sitemapin PHP laajennukset

en: The XML sitemap module requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@xmlsitemap_requirements">module's system requirements page</a> for more information):
fi: XML sitemap vaatii toimiakseen että otat käyttöön seuraavat PHP laajennukset (lue lisää tietoa <a href="@xmlsitemap_requirements">moduulin järjestelmävaatimuksista</a>):

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
fi: Luomista yritetty viimeksi !date (!interval sitten).

en: Date with repeat
fi: Päivämäärä toistotoiminnoilla

en: Datestamp range
fi: Päivämäärämerkin vaihteluväli

en: Datetime range
fi: Datetimen vaihteluväli

en: Migrate example - dates
fi: Muunnosesimerkki - päivämäärät

en: Example migration into date fields
fi: Esimerkki muunnoksesta päivämääräkentiksi

en: Source id
fi: Lähteen id

en: A simple date
fi: Yksinkertainen päivämäärä

en: Start value for a date range
fi: Päivämäärän vaihteluvälin alkamisarvo

en: Simple datestamp
fi: Yksinkertainen päivämäärämerkki

en: Start value for a datestamp range
fi: Datestampin vaihteluvälin alkamisarvo

en: Simple datetime
fi: Yksinkertainen datetime

en: Start value for a datetime range
fi: Datestampin vaihteluvälin alkamisarvo

en: Sample of a repeating date field
fi: Esimerkki toistuvasta päivämääräkentästä

en: Examples of migrating with the Date module
fi: Esimerkkejä muunnoksista Date moduulilla

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
fi: Kysely liittyy solmun pääsysääntöihin mutta solmun id:tä ei löydy. Virheen korjataksesi lisää node.nid vierasavaimeksi skeemaasi.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
fi: Solmulistauskyselysi käyttää @fallback pohjatauluna solmun pääsyoikeuksiin liittyvään kyselyyn. Tämä voi olla turvatonta eikä välttämättä edes toimi. Määrittele skeemassasi node.nid vierasavaimeksi.

en: Unknown field: @field_name
fi: Tuntematon kenttä: %field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fi: %field: kentässä tulee olla ainoastaan yksi desimaali-erottaja (@separator).

en: Enable !title
fi: Otettu käytöön !title

en: Set !title as default
fi: Aseta !title oletukseksi

en: Enabled modules: %modules
fi: Käytössäolevat moduulit: %modules

en: Element type
fi: Elementin tyyppi

en: No file types available.
fi: Tiedostotyyppejä ei ole saatavilla.

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fi: Kun tiedosto ladataan sivustoon, sille määritellään automaattisesti joku seuraavista tyypeistä sen mukaan, minkälainen tiedosto on kyseessä.

en: File view mode
fi: Tiedoston esitystapa

en: File view mode: @view_mode
fi: Tiedoston esitystapa: @view_mode

en: [Source not found]
fi: [Lähdettä ei löydy]

en: [String not found]
fi: [Merkkijonoa ei löydy]

en: Cannot delete string, not found %location for text group %textgroup: %string
fi: Merkkijonon poistaminen epäonnistui, merkkijonoa %string kieliryhmälle %textgroup: %string ei löytynyt

en: Updated string %location for text group %textgroup: %string
fi: Päivitettiin merkkijono %location tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: Deleted string %location for text group %textgroup: %string
fi: Poistettiin merkkijono %location tekstiryhmästä %textgroup: %string

en: Override label
fi: Ohita etiketti

en: Show available tokens
fi: Näytä käytettävissä olevat korvauskuviot

en: Line !line
fi: Rivi !line

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fi: Tämä mahdollistaa kustomoidut linkit jotka voivat avata lomakkeita ja polkuja Colorboxissa. Lisää luokka "colorbox-load" linkkiin ja rakenna lomakkeiden verkko-osoite muotoon "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" ja polkujen verkko-osoite muotoon "[path]?width=500&height=500&iframe=true" tai "[path]?width=500&height=500"" jos et halua iframea. Muut moduulit saattavat aktivoida tämän helppoa Colorbox integraatiota varten.

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
fi: Valikot ja valikkolinkit voidaan kääntää <a href="@configure_menus">Valikkojen käännössivulla</a>.

en: Multilingual node options
fi: Monikieliset solmujen vaihtoehdot

en: Extended node options for multilingual sites.
fi: Laajennetut solmujen vaihtoehdot monikielisille sivustoille.

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
fi: Oletuskieli sisältötyypeille joissa monikielisyys ei ole käytössä.

en: The site's default language (Default behaviour).
fi: Sivuston oletuskieli (oletustoiminnallisuus).

en: Language neutral (Recommended).
fi: Kielineutraali (suositeltava).

en: Language that will be used as the source language for string translations. The default is the site default language.
fi: Merkkijonojen käännnöksien lähdekielenä käytettävä kieli. Oletus on sivuston oletuskieli.

en: This works differently to Drupal standard localization system: The strings will be translated from the <a href="@configure-strings">source language</a>, which defaults to the site default language (it may not be English), so changing the default language may cause all these translations to be broken.
fi: Tämä toimii eri tavalla Drupalin standardissa lokalisointijärjestelmässä: Merkkijonot käännetään <a href="@configure-strings">lähdekielestä</a> joka oletuksena on sivuston oletuskieli (ei voi olla englanti) joten oletuskielen muuttaminen voi rikkoa kaikki nämä käännökset.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
fi: <strong>Varoitus</strong>: Oletuskielen muuttaminen saattaa aiheuttaa ei-toivottuja vaikutuksia merkkijonojen käännöksiin. Lue lisää käännöksien pohjana käytettävästä <a href="@configure-strings">lähde kielestä</a> ja <a href="@i18n_string-help">merkkijonojen kääntämisestä</a>

en: This term already belongs to a <a href="@term-translation">translation set</a>. Changing language to <i>Language neutral</i> will remove it from the set.
fi: Termi kuuluu jo <a href="@term-translation">käännössarjaan</a>. Kieliasetuksen muuttaminen <i>Kielineutraaliin</i> poistaa sen käännössarjasta.

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
fi: Listaus haettiin !time sitten. !refresh

en: !name Backup Options
fi: !name Varmuuskopioinnin Vaihtoehdot

en: Check number of results returned by a VBO View
fi: Tarkista VBO näkymän palauttamien tulosten määrä

en: View and display
fi: Näkymä ja näyttöruutu

en: Select the VBO view and display you want to check
fi: Valitse VBO näkymä ja näyttöruutu jonka haluat tarkistaa

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
fi: Näkymälle lähetettävät argumentit, yksi per rivi.
    Voit käyttää korvauskuvioita.

en: Minimum number of results
fi: Tulosten vähimmäismäärä

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
fi: Tämä ehto palauttaa TRUE jos näkymä palauttaa vähintään valitun määrän tuloksia.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
fi: Valitse näyttö ja näyttöruutu jota haluat käyttää listan luomiseen.

en: A list of entities
fi: Lista entiteeteistä

en: Execute %label
fi: Suorita %label

en: Execute action %label (!key).
fi: Suorita toimenpide %label (!key).

en: Set parameters for %operation
fi: Aseta parametrit operaatiolle %operation

en: Perform %operation on @type !entity_id.
fi: Suorita toiminto %operation tyypin @type entiteetille !entity_id.

en: Enqueued the selected operation (%operation).
fi: Jonoutettu valittu toiminto (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
fi: Toiminto %operation tyypin @type otsikolle %title ohitettu käyttöoikeuksien puuttumisesta johtuen.

en: Performed %operation on @type %title.
fi: Suoritettu toiminto %operation tyypin @type otsikolle %title.

en: An attempt by user %user to run operation %operation was blocked due to insufficient permissions.
fi: Käyttäjän %user yritys suorittaa toiminto %operation estettiin käyttöoikeuksien puuttumisesta johtuen.

en: Rules component
fi: Rulesin komponentti

en: Number of entities to load at once
fi: Kerralla ladattavien entiteettien määrä

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
fi: Paranna suorituskykyä muistinkäytön kustannuksella. Aseta '§' jos sinulla on ongelmia.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
fi: Jonouta toiminto sen sijaan että se ajettaisiin välittömästi

en: Provide label
fi: Tarjoa etiketti

en: Debug value
fi: Debuggausarvo

en: Value to debug
fi: Debugattava arvo

en: Perform maintenance tasks for the print module.
fi: Suorita ylläpitotehtäviä tulostusmoduulille.

en: Node-specific configuration
fi: Ei-spesifinen konfiguraatio

en: Enable access to the per-node settings.
fi: Ota käyttöön pääsy solmukohtaisiin asetuksiin.

en: View the printer-friendly pages and the links to them in the original pages.
fi: Näytä tulostinystävälliset sivut ja linkit niihin alkuperäisillä sivuilla.

en: Enable font subsetting
fi: Ota käyttöön kirjasinten aliluokitus

en: View the PDF versions and the links to them in the original pages.
fi: Näytä PDF-versiot ja linkit niihin alkuperäisillä sivuilla.

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementin otsikkona kullekin riville.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien linkkinä kullekin riville. Tämän on oltava suhteellinen polku Drupalin asennukseen nähden.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien otsikkona kullekin riville.

en: Creator field
fi: Luojan kenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS:ssä luojan tietona kullakin rivillä.

en: Publication date field
fi: Julkaisupäivämäärä-kenttä

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fi: Rivityylin pluginni vaatii että määrittelet, mitä kenttiä RSS:ssä käytetään.

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Säätäksesi lohkojen monikielisyysasetuksia mene <a href="@configure_blocks">lohkojen ylläpitosivulle</a>.

en: There are no translations to save.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: A date in '@type' format. (%date)
fi: Päivämäärä '@type' muodossa. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin juuritermi.

en: File byte size
fi: Tiedostokoko tavuina

en: The size of the file, in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Query string value
fi: Kyselymerkkijonon arvo

en: The value of a specific query string field of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun tietyn kyselymerkkijonokentän arvo.

en: A random number from 0 to @max.
fi: Satunnaisluku välillä 0 ja @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fi: Satunnainen tiivistemerkkijono. Mahdolliset tiivistysalgoritmit: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fi: Yritettiin suorittaa korvauskuviokorvaus korvauskuviotyypille %type ilman tarpeellista tietoa.

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file kopioiminen epäonnistui koska kohdetta %destination ei löytynyt. Tämä on usein seurausta file_copy() funktion virheellisestä käytöstä.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
fi: Tiedoston %file kopioiminen epäoinnistui koska sitä ei ole olemassa.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file siirtäminen epäonnistui koska kohdetta %destination ei löytynyt. Tämä on usein seurausta file_move() funktion virheellisestä käytöstä.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file poistaminen epäonnistui koska se ei ole olemassaoleva osoite. Tämä voi olla seurausta file_delete() funktion virheellisestä käytöstä.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fi: Lokaalin tiedostojärjestelmän olemassaoleva polku johon yksityiset tiedostot tallennetaan. Kansion on oltava Drupalin kirjoitettavissa eikä siihen saa olla pääsyä verkon yli. Lisäohjeita saat käsikirjan <a href=" @handbook">yksityisten tiedostojen suojaamista</a> koskevalta sivulta.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fi[0]: @identifier on nippua "@types"
fi[1]: @identifier on yhtä nipuista "@types"

en: Configure content pane
fi: Konfiguroi sisältöpaneeli

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
fi: Säädä tätä paneelia osoitteessa ylläpidä >> rakenne >> kustomoidut sisältöpaneelit

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta se voi luoda useampia kohteita. Ole hyvä ja valitse yksi. Tällä voi olla rajoittamaton määrä kohteita joten syötä haluamasi numer, ensimmäinen numero on 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta useampi kohde voi liittyä toisiinsa. Valitse haluamasi.

en: Refreshed one string for enabled modules. | Refreshed @count strings for the enabled modules.
fi[0]: Päivitettiin 1 merkkijono käytössäoleville moduuleille.
fi[1]: Päivitettiin @count merkkijonoa käytössäoleville moduuleille.

en: Error retrieving XML from %url: %error
fi: XML:n haku verkko-osoitteesta %url epäonnistui: %error

en: Cannot continue, nothing selected
fi: Jatkaminen ei onnistu, mitään ei ole valittuna

en: Error getting media.
fi: Median haku epäonnistui.

en: URL or Embed code
fi: Verkko-osoite tai sisällytettävä koodi

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
fi: Syötä verkko-osoite tai sisällytettävä koodi yhdestä listalla näkyvistä palveluntarjoajista.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Advanced settings not usually exposed. Changing these variables may seriously break your site so make sure you know what you do.
fi: Useimmiten piilotetut edistyneet valinnat. Näiden muuttujien muuttaminen voi vakavasti vahingoittaa sivustoasi joten varmista että tiedät mitä olet tekemässä.

en: Cache invoke hooks
fi: Hae hookit välimuistista

en: Actions recursion level
fi: Toimintojen rekursiotaso

en: Maximum recursion level for actions before the execution is aborted.
fi: Toimintojen rekursion enimmäismäärä ennenkuin suoritus peruutetaan.

en: Language count
fi: Kielten lukumäärä

en: Number of enabled languages, used for quick bootstrap. Not to be changed manually.
fi: Käytössäolevien kielten määrä, käytetään nopeaan boostrappaykseen. Ei saa muuttaa manuaalisesti.

en: Language types
fi: Kielityypit

en: Available language types.
fi: Saatavilla olevat kielityypit.

en: Reverse proxy
fi: Käänteinen proxy

en: If Drupal is behind a reverse proxy, we use the X-Forwarded-For header instead of $_SERVER['REMOTE_ADDR'], which would be the IP address of the proxy server, and not the client's. The actual header name can be configured by the reverse_proxy_header variable.
fi: Jos Drupal on käänteisen proxyn takana, käytämme X-Forwarded-For headeria $_SERVER['REMOTE_ADDR'] sijaan joka voisi olla proxy-palvelimen eikä käyttäjän IP-osoite.

en: Reverse proxy header
fi: Käänteisen proxyn headeri

en: Reverse proxy addresses
fi: Käänteisten proxyjen osoitteet

en: If an array of known reverse proxy IPs is provided, then trust the XFF header if request really comes from one of them.
fi: Jos jono sisältäen tunnetut käänteiset proxyt on tarjottu, silloin luota XFF headeriin jos kutsu todellakin tulee yhdeltä niistä.

en: Provides access to advanced low level variables. By using this you will be able to break your site badly.
fi: Tarjoaa pääsyn alemman tason muuttujiin. Käyttämällä tätä voit rikkoa sivustosi pahemman kerran.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
fi: Oletko varma että haluat suorittaa toiminnon %operation valituille elementeille?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
fi: Valitsit seuraavan <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
fi: Suoritetaan toimintoa %operation valituille tuloksille...

en: Performed %operation on @items.
fi: Suoritettu toiminto %operation tuloksille @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
fi: Suoritettu aggregointitoiminto %operation tuloksille @items.

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected items.
fi: Valitse tämä valintaruutu jos haluat Drupalin näyttävän viestin prosessointituloksista valituille elementeille.

en: Operation settings
fi: Operaatioasetukset

en: Printer-friendly URLs list in system pages
fi: Tulostinystävälliset sivuosoitteet järjestelmäsivuilla

en: Enabling this option will display a list of printer-friendly destination URLs at the bottom of the page.
fi: Tämän vaihtoehdon käyttöönotto näyttää listan tulostinystävällisistä verkko-osoitteista sivun alareunassa.

en: Access images via local file access
fi: Lue tiedostoja paikallisesta järjestelmästä

en: Enabling this option will make the tool use local file access for image files. This option is not recommended to use in conjunction with modules like imagecache which generate the image after it's first accessed. However, it may be necessary in low-end hosting services where the web server is not allowed to open URLs and the user can't modify that configuration setting.
fi: Ota käyttöön tämä vaihtoehto käyttääksesi paikallisia kuvatiedostoja. Tämä vaihtoehto ei ole suositeltava jos käytössäsi on moduuleita kuten imagecache joka luo kuvan kun sitä ensimmäisen kerran tarkastellaan. Kuitenkin tämä voi olla tarpeen joissakin hostauspalveluissa joissa verkkopalvelimen ei ole sallittua avata verkko-osoitteita ja käyttäjä ei voi muokata kyseistä konfigurointiasetusta.

en: Show all webform pages in block
fi: Näytä kaikki verkkolomakkeet lohkossa

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fi: Oletusarvona monisivuiset lomakkeet ohjaavat solmusivulle ensimmäisen sivun jälkeen. Mikäli valittu kaikki sivut sen sijaan näytetään lohkossa.

en: The earliest date that may be entered into the field.
fi: Aikaisin mahdollinen päivämäärä.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fi: Hyväksyy päivämäärän missä tahansa <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU-päivämäärämuodossa</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fi: Myöhäisin mahdollinen päivämäärä joka kenttään voidaan syöttää.

en: The entered date must be @start_date or later.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @start_date tai myöhempi.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @end_date tai aikaisempi.

en: Include webform forms in search index
fi: Sisällytä verkkolomakkeet hakuindeksiin.

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fi: Mikäli valittuna, kaikkien lomakkeiden komponentit indeksoidaan hakukoneelle.

en: Submissions generated from Webform forms.
fi: Webform lomakkeella luotu lähetys.

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: Also known as %labels.
fi: Tunnetaan myös nimillä %labels.

en: If enabled and the add link is shown, the field description is shown in front of the add link.
fi: Mikäli käytössä ja lisää-linkki näytetään, kentän kuvaus näytetään lisäyslinkin edessä.

en: Shortlink URL
fi: Lyhytlinkin osoite

en: Open Graph title
fi: Open Graph -otsikko

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
fi: Objektisi otsikko kuten sen pitäisi näkyä graafissa, esim. <em>Kivi</em>.

en: Open Graph type
fi: Open Graph -tyyppi

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
fi: Objektisi tyyppi, esim. <em>elokuva</em>.

en: Open Graph image
fi: Open Graph -kuva

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
fi: Sellaisen kuvan osoite, joka edustaa objektiasi graafissa. Kuvan tulee olla kooltaan vähintään 50×50 pikseliä ja sen enimmäiskuvasuhde on 3:1. Tuetut muodot ovat PNG, JPEG ja GIF.

en: Open Graph description
fi: Open Graph -kuvaus

en: A one to two sentence description of your page.
fi: Muutaman lauseen mittainen kuvaus sivustasi.

en: Services - resources
fi: Palvelut - resurssit

en: Realm name
fi: Alueen nimi

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan aikamerkkinä, poistuva muoto tukemaan vanhaa tietoa.

en: Pop-up calendar
fi: Kalenteri-popup

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fi: 'Alkamispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fi: 'Päättymispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: The End date value.
fi: Päättymispäivämäärän arvo.

en: Choose how users view dates and times:
fi: Valitse missä muodossa päivämäärät esitetään käyttäjille:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fi: Voit lisätä lisää vaihtoehtoja <a href="@date-time-page">Päivämäärien asetukset</a> sivulla.

en: Both Start and End dates
fi: Sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Start date only
fi: Vain alkamispäivämäärä

en: End date only
fi: Vain päättymispäivämäärä

en: Display dates using the @format format
fi: Näytä päivämäärät käyttäen muotoa @format

en: Display both Start and End dates
fi: Näytä sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Display Start date only
fi: Näytä vain alkamispäivämäärä

en: Display End date only
fi: Näytä vain päättymispäivämäärä

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: No default value
fi: Ei oletusarvoa

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fi: Kuvaa päivämäärä suhteessa tämänhetkiseen päivään, esimerkiksi '+90 päivää' (kentän luontipäivämäärästä 90 päivää tulevaisuuteen) tai '+1 Lauantai' (seuraava lauantai). Lisätietoja saat !strtotime.

en: Default end date
fi: Oletus-päättymispäivämäärä

en: Relative default value for end date
fi: Päättymispäivämäärän suhteellinen arvo

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo päättymispäivämäärälle on epäkelpo.

en: Date entry options
fi: Päivämäärän syöttövaihtoehdot

en: Control the order and format of the options users see.
fi: Ylläpidä käyttäjien valittavissa olevien vaihtoehtojen järjestystä ja muotoa.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fi: Ohitta yllä valittu syöttömuoto. Määrittele PHP päivämäärämuoto kuten 'm-d-Y H:i' (lisätietoja saat osoitteesta <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: 10 minute
fi: 10 minuuttia

en: 30 minute
fi: 30 minuuttia

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fi: Päivämäärän osien etikettien kuten 'Vuosi', 'Kuukausi', 'Päivä' sijainti. 'Yläpuolella' näyttää etiketin otsikkona joikaisen päivämäärän osan yläpuolella. 'Ei mitään' piilottaa etiketit. Etiketin tekstiä hallitaan eemafunktioilla kuten 'date_part_label_year' ja 'date_part_label_month'.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fi: Päivämäärän osien etikettien kuten 'Vuosi', 'Kuukausi', 'Päivä' sijainti. 'Yläpuolella' näyttää etiketin otsikkona joikaisen päivämäärän osan yläpuolella. 'Ei mitään' piilottaa etiketit. Etiketin tekstiä hallitaan eemafunktioilla kuten 'date_part_label_year' ja 'date_part_label_month'.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fi: Syötä kustomoitu päivämäärämuoto tai valitse yksi valmiista muodoista.

en: Select the date attributes to collect and store.
fi: Valitse kerättävät ja tallennettavat päivämäärä-muuttujat.

en: Date attributes to collect
fi: Kerättävät päivämäärä-muuttujat

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fi: Päättymispäivämääriä kerätään määrittelemään kestoa. Esimerkiksi salli tapahtuman alkaa 15. syyskuuta ja päättyä 16. syyskuuta.

en: Collect an end date
fi: Kerää päättymispäiväys

en: Select the timezone handling method for this date field.
fi: Valitse tämän kentän aikavyöhykkeen käsittelytapa.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fi: Mikäli päättymispäivämäärä on tyhjä, päättymispäivämääränä käytetään alkamispäivämäärää.

en: @field_name Start date value #@delta
fi: @field_name alkamispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name End date value #@delta
fi: @field_name päättymispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name Start date
fi: @field_name alkamispäivämäärä

en: @field_name End date
fi: @field_name päättymispäivämäärä

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
fi: Päättymispäivämäärän on oltava suurempi kuin alkamispäivämäärä.

en: The Start date is invalid.
fi: Alkamispäivämäärä on epäkelpo.

en: The End date is invalid.
fi: Päättymispäivämäärä on epäkelpo.

en: More settings and values
fi: Lisää asetuksia ja arvoja

en: Date entry
fi: Päivämäärän syöte

en: Starting and ending year
fi: Alkamis- ja päättymisvuosi

en: !start-date to !end-date
fi: !start-date - !end-date

en: Date part
fi: Päivämäärän osa

en: Makes date/time fields available.
fi: Mahdollistaa päivämääräkenttien käytön.

en: Starting year
fi: Alkamisvuosi

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fi: Syötä suhteellinen arvo (-9, +9) tai absoluuttinen vuosi kuten 2015.

en: Ending year
fi: Päättymisvuosi

en: The value input for field %field is invalid:
fi: Kenttään %field syötetty arvo ei kelpaa:

en: The value input for field %field is invalid.
fi: Kentän %field arvo ei kelpaa.

en: The @part is missing.
fi: @part puuttuu.

en: The value @date does not match the expected format.
fi: Arvo @date ei vastaa odotettua muotoa.

en: Missing system date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset puuttuvat

en: System date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset

en: @count year from now | @count years from now
fi[0]: @count vuosi tästä hetkestä alkaen
fi[1]: @count vuotta tästä hetkestä alkaen

[ctx: datetime]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: datetime]
en: Time
fi: Aika

en: Date Migration
fi: Päivämäärien muunnos

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
fi: Tarjoaa tuen päivämäärien siirtämiselle päivämääräkenttiin käyttäen Migration moduulia

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
fi: Tätä sisältötyyppiä käytetään esittelemään ja testaamaan päivämääräkenttiin muunnosta.

en: Date Migration Example
fi: Päivämäärien muunnosesimerkki

en: E.g., @date
fi: Esim. @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fi: <p>Date Popup moduuli mahdollistaa manuaalisen päivämääräsyötön tai jQuery päivämäärävalitsimen käytön. Date moduuli sisältää ainoastaan oletus-jQuery-valitsimen joka on jo asennettuna. Moduuli tukee myös päivämäärän valintaan alasvetovalikosta, tämä on ladattava erikseen. Päivämäärä-alasvetovalikko ei näy vaihtoehtona jos tarvittavaa kirjastoa ei löydy libraries kansiosta. Jos et halua jQuery-päivämääränvalitsinta voit valita 'Manuaalinen ajan syöttö' jolloin käyttäjille näytetään normaali tekstikenttä päivämäärän syöttämiseksi.</p>

en: Use dropdown timepicker
fi: Käytä alasvetovalikko-ajanvalitsinta

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fi: <p>Asentaaksesi päivämääränvalitsin-alasvetovalikon sinun on luotava sivustosi asennukseen <code>!directory</code>. Tämän jälkeen lataa uusin <a href="@download">@download</a> versio ja pura lataamasi paketti. Näet tiedostonnimiä kuten jquery.timepicker-1.1.2.js ja jquery.timepicker-1.1.2.css. Nimeä ne uudelleen muotoon jquery.timepicker.js ja jquery.timepicker.css ja kopioi ne kansioon <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fi: <p>Päivämäärä-popup sisältää css:ää joka rikkoo css-validoinnin IE6:lla. Erillinen IE6 css on poistunut käytöstä koska IE6 on tätänykyä vanhentunut ja sen korvaavat IE7, IE8 ja IE9. Jos kuitenkin koet että haluat myös IE6-yhteensopivuuden, voit lisätä sen takaisin teemasi asetuksissa. Esimerkkinä tavasta lisätä css:iä vaikkapa Garland-teeman IE-kohtaiset css-tiedostot page.tpl.php:ssa. Tarvitsemasi css on:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fi: Näytä yhteensopiva toinen päivämäärä 'päättymispäivämääränä'.

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fi: Sisältötyypin nimen pituus saa olla enimmillään 12 merkkiä kun sitä käytetään kalenterin ja lohkojen luomiseen.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fi: Kentän nimen enimmäispituus on 26 merkkiä.

en: @label -  start date (!name)
fi: @label - alkamispäivämäärä (!name)

en: @label -  start date
fi: @label - alkamispäivämäärä

en: @label - end date (!name:!column)
fi: @label - päättymispäivämäärä:(!name:!column)

en: @label - end date:!column
fi: @label - päättymispäivämäärä:!column

en: Page by date
fi: Sivu päivämäärän perusteella

en: Page using the value of a date field.
fi: Sivu käyttäen päivämääräkentän oletusarvoa.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla.

en: Add multiple value identifier
fi: Lisää useamman arvon tunnistin

en: Dates to compare
fi: Verrattavat päivämäärät

en: Start/End date range
fi: Alkamis/päättymispäivämäärän vaihteluväli

en: Only this field
fi: Vain tämä kenttä

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fi: Mikäli valittuna, näkymä hakee kaikki arvot alkaen 'Alkamispäivämäärä' ja päättyen 'Päättymispäivämäärä'. Muussa tapauksessa näkymää rajataan ainoastaan erikseen määritellyillä suodattimilla. Koko alkamis/päättymispäivämäärä-vaihteluvälin vertailu on suositeltavin tapa jos käytät suodatinta kalenterissa. Jos luot Alkamis/päättymis-vaihtoehdon, ei ole tarpeen lisätä Alkamispäivämäärä ja Päättymispäivämäärä kenttiä erikseen suodattimeen, vain toinenkin arvoista riittää.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fi: Lisää tunnistin näkymään määritelläksesi mitkä usemman arvon päivämääräkentät vastaavat suodatuskriteereitä. Huomio: Tämä vaihtoehto voi aiheuttaa arvojen monistumista näkymässä. Vaaditaan jos käytät moniarvoisia kenttiä kalentereissa tai aina kun monen arvon solmunäkymän näyttävän ainoastaan suodatusta vastaavat arvot.

en: Date selection form element
fi: Päivämäärän valinnan lomake-elementti

en: Filter granularity
fi: Suodattimen tarkkuus

en: Relative start date
fi: Suhteellinen alkamispäivämäärää

en: Relative end date
fi: Suhteellinen päättymispäivämäärä

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Suhteelliset päivämäärät lasketaan näkymää esitettäessä. Esimerkkejä: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Relative start date not specified.
fi: Suhteellista alkamispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative end date not specified.
fi: Suhteellista päättymispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative date not specified.
fi: Suhteellista päivämäärää ei ole määritetty.

en: Position: @position, format: @format.
fi: Paikka: position, muoto: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fi: Sivutus toimii yhdessä Date tai Content date field - kontekstisuodattimen kanssa. Jos Date suodatin on lisättynä näkymään, sivutus tarjoaa edellinen/seuraava sivutuksen suodattimen tarkkuuden mukaan (ts. sivutus vuosiluvun, kuukauden, viikon tai päivämäärän mukaan). Suodattimen asetuksissa tulee määrittää oletusarvoksi PÄIVÄMÄÄRÄ. Sivutusta ei näytetä mikäli Date - kontekstisuodatinta ei ole määritettynä näkymään tai jos sitä ei ole asetettu käyttämään oletuspäivämäärää.

en: Date identifier
fi: Päivämäärätunnistin

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fi: Kyselytunnistin jota käytetään haettaessa tietoa verkko-osoitteesta. Huomaa että jos sinulla on useampia kuin yksi näyttöruutu samassa näkymässä (kuten sivu ja lohko), sivutuksen id:n on oltava yksilöllinen jokaiselle näyttöruudulle tai molemmat vaihtuvat sivutuksen arvon muuttuessa.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fi: Sivutuksen sijoittelu; sisällön yläpuolella, alapuolella tai molemmissa.

en: Link format
fi: Linkin muoto

en: No tokens available
fi: Korvauskuvioita ei ole saatavilla

en: Token registry caches cleared.
fi: Korvauskuviorekisterin välimuistit tyhjennetty.

en: The path component of the URL.
fi: Verkko-osoitteen polkukomponentti.

en: Unaliased URL
fi: Aliasoimaton verkko-osoite

en: The unaliased URL.
fi: Aliasoimaton verkko-osoite.

en: The specific value of the array.
fi: Arrayn tietty arvo.

en: Token registry
fi: Korvauskuviorekisteri

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fi: Sähköposteissa käytettävät korvauskuviot on listattu alla olevassa listassa.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fi: Seuraavia korvauskuvioita tai korvauskuviotyyppejä ei ole määritelty arraynä:

en: The following token types do not have any tokens defined:
fi: Seuraavilla korvauskuviotyypeillä ei ole määriteltyjä korvauskuvioita:

en: The following token types are not defined but have tokens:
fi: Seuraavia korvauskuviotyyppejä ei ole määriteltynä mutta niillä on korvauskuvioita:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fi: Seuraavat korvauskuviot tai korvauskuviotyypit määritellään useammassa kuin yhdessä moduulissa:

en: Problems detected
fi: Ongelmia havaittu

en: Private fields are shown only to users with results access.
fi: Yksityiset kentät näytetään vain käyttäjille joilla on käyttöoikeudet nähdä lähetetyt lomakkeet.

en: Download range options
fi: Latausvaihteluvälin vaihtoehdot

en: All submissions
fi: Kaikki tallennetut lomakkeet

en: Only new submissions since your last download
fi: Vain viimeisimmän latauksen jälkeen lisätyt lomakkeet.

en: Only the latest
fi: Vain viimeisimmät

en: All submissions starting from
fi: Kaikki lomakkeet alkaen

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
fi: Puuttuva ominaisuus tyypin @entity_type entiteetillä.

en: Field type(s) in use - see !link
fi: Käytössä olevat kenttätyypit - katso !link

en: Fields type(s) in use
fi: Käytössä olevat kenttätyypit

en: Fields pending deletion
fi: Poistamista odottavat kentät

en: Extend site functionality.
fi: Laajenna sivuston toimintoja.

en: Control Region visiblity using context.
fi: Hallitse sisältöalueen näkyvyyttä kontekstien avulla.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita väliviivoja ja alaviivoja.

en: Disable the following
fi: Poista käytöstä seuraavat

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyysleveys ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyyskorkeus ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: If the ColorBox should be displayed in a fixed position within the visitor's viewport or relative to the document.
fi: Näytetäänkö Colorbox kiinteässä kohdassa käyttäjän ruutua vaiko suhteessa dokumenttiin.

en: Caption shortening
fi: Kappaleen lyhennys

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
fi: Lyhennetäänkö kappale Colorboxissa ulkoasuongelmien välttämiseksi. Oletuksena esimerkkityyleillä kappaleet lyhennetään mutta muille tyyleille lyhennystä ei oletuksena tehdä.

en: Caption max length
fi: Kappaleen enimmäispituus

en: Hide (do not display image)
fi: Piilota (älä näytä kuvaa)

en: Image style to use in the Colorbox.
fi: Colorboxissa käytettävä kuvatyyli.

en: Per field in post gallery
fi: Lähetyksen kenttäkohtainen galleria

en: Per field in page gallery
fi: Sivukenttäkohtainen galleria

en: Gallery (image grouping)
fi: Galleria (kuvien ryhmittely)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fi: Tapa jolla Colorboxin tulee ryhmitellä kuvagalleriat.

en: Custom gallery
fi: Kustomoitu galleria

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kaikki saman galleria-arvon kuvat ryhmitellään yhteensä samalle sivulle. Se saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kustomoitu galleria kenttä saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Colorbox gallery type: @type
fi: Colorbox gallerian tyyppi: @type

en: Colorbox caption: @type
fi: Colorboxin kappale: @type

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
fi: Teksti, joka näytetään vierailijan selaimen otsikkopalkissa tätä sivustoa katseltaessa. Tätä metatietoa voidaan käyttää myös sivun otsikkona vierailijan kirjanmerkeissä tai suosikeissa.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
fi: Tarjoaa hakukoneille tarkkoja ohjeita siitä, miten sivu tulee indeksoida.

en: Prevent search engines from indexing this page.
fi: Estä hakukoneita indeksoimasta tätä sivua.

en: Prevent search engines from following links on this page.
fi: Estä hakukoneita seuraamasta tällä sivulla olevia linkkejä.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
fi: Estää sivun välimuistitetun kopion näyttämisen hakutuloksissa.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
fi: Estää kuvauksen näkymisen sivun alla hakutuloksissa, sekä estää myös sivun välimuistittamisen.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
fi: Sisältää tekijänoikeus-, tavaramerkki-, patentti- tai muuta tietoa joka liittyy sivun aineettomiin oikeuksiin. Huomaa, että tämä ei automaattisesti suojaa sivustosi sisältöä tai aineettomia oikeuksiasi.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
fi: Kertoo hakukoneille sivun suositellun osoitteen itse luotujen kerrannaissisältöjen hakukoneissa näkymisen välttämiseksi.

en: Using defaults
fi: Käytetään oletusasetuksia

en: This page is used to configure site-wide features of the Fivestar module.
fi: Tällä sivulla voit säätää Fivestar moduulin sivuston laajuisia asetuksia.

en: @tag used by fivestar.
fi: Fivestarin käyttämä tagi @tag.

en: Enables fivestar ratings on content, users, etc.
fi: Mahdollistaa Fivestar äänestyksen sisällössä, käyttäjissä jne.

en: Voting tags
fi: Äänestystagit

en: Choose the voting tags that will be available for node rating. A tag is simply a category of vote. If you only need to rate one thing per node, leave this as the default "vote".
fi: Valitse äänestystagit jotka ovat käytettävissä solmuja äänestettäessä. Tagi on yksinekertaisesti äänen kategoria. Jos tarvitset vain yhden pisteytyksen solmua kohden, voit jättää tämän oletusarvoon "ääni".

en: The tag this rating will affect. Enter a property on which that this rating will affect, such as <em>quality</em>, <em>satisfaction</em>, <em>overall</em>, etc.
fi: Tagi johon tämä äänimäärä vaikuttaa. Syötä arvo joka vaikuttaa tähän äänimäärään, esimerkiksi <em>laatu</em>, <em>tyytyväisyys</em>, <em>kokonaisarvo</em> jne.

en: Allow users to cancel their ratings.
fi: Salli käyttäjien perua antamansa ääni.

en: The voting target will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields module to create advanced reviews. Use the Parent Node Target when using fivestar with comments. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.
fi: Äänestyskohteen määritteleminen saa tämän kentän ohjaamaan annetun äänen toiselle solmulle. Käytä solmuviittauksia luodaksesi edistyneitä arvioita. Käytä kohteena isäntäsolmua kun käytät Fivestaria kommenttien kanssa. Lisätietoa saat <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestarin käsikirjasta</a>.

en: Stars (rated while viewing)
fi: Tähdet (arvostellaan luettaessa)

en: Stars (rated while editing)
fi: Tähdet (arvostellaan muokattaessa)

en: Select list (rated while editing)
fi: Valintalista (arvostellaan muokattaessa)

en: Star display options
fi: Tähden esitystavat

en: Choose a style for your widget.
fi: Valitse widgetin tyyli.

en: No stars
fi: Ei tähtiä

en: Expose this Fivestar field for voting on the @type type.
fi: Näytä tämä Fivestar äänestyskenttä tyypissä @type.

en: Value to display as stars
fi: Tähtinä näytettävä arvo

en: User's vote
fi: Käyttäjän ääni

en: User's vote if available, average otherwise
fi: Käyttäjän ääni mikäli saatavilla, muussa tapauksessa keskiarvo

en: Both user's and average vote
fi: Sekä äänten keskiarvo että käyttäjän ääni

en: Text to display under the stars
fi: Tähtien alapuolella näytettävä teksti

en: Style: @widget, Exposed: @expose, Stars display: @style, Text display: @text
fi: Tyyli: @widget, Paljastettu: @expose, Tähtien näyttötapa: @style, Näytettävä teksti: @text

en: Style: @widget, Stars display: @style, Text display: @text
fi: Tyyli: @widget, Tähtien näyttötapa: @style, Näytettävä teksti: @text

en: 1 star | @count stars
fi[0]: 1 tähti
fi[1]: @count tähteä

en: Blocks the <a href="@odp-url">Open Directory Project</a> description of the page from being used in the description that appears below the page in the search results.
fi: Estää sivun <a href="@odp-url">Open Directory Project</a>-kuvauksen käyttämisen sivun kuvauksena hakutuloksen alapuolella.

en: Add a meta tag default
fi: Lisää oletusmetakuvaus

en: Is empty
fi: On tyhjä

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fi: Salli käyttäjän syöttää 'title' määritys

en: Default link 'title' Attribute
fi: Linkin 'title' määrityksen oletusarvo

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fi: Tulostettaessa linkkiä siihen lisätään tämä "title" määrite mikäli käyttäjä ei ole valinnut muuta linkkitekstin yhteydessä. Lue lisätietoja osoitteesta <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Ohjeet (englanniksi)</a>. Korvauskuviot tarkistetaan.

en: Link "title" attribute
fi: Linkin 'title' määritys

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
fi: Kenttäinstanssi on asetettu kentän oletusasetuksilla.

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fi: Media moduuli on tiedostoselain Internetiin, se tarjoaa puitteet tiedostojen hallintaan ja multimediatiedoille riippumatta niiden olinpaikasta (paikallinen tai etäpalvelin). Se korvaa Drupalin ytimen latauskentän erillisellä käyttöliittymällä jossa ylläpitäjät ja sisällöntuottajat voivat ladata, ylläpitää ja uudelleenkäyttää tiedostoja ja multimediatietoja. Mediamoduuli tarjoaa myös rikkaan integraation WYSIWYG moduuliin mikä mahdollistaa rikastetun tekstin syöttämisen käyttäen tekstityökalua. Javascript-tuki on pakollinen käytetettäessä Media moduulia. Lisätietoa moduulista saat <a href="@media_faq">Mediamoduulin sivulta</a> drupal.orgista.

en: Allowed file extensions for uploaded files
fi: Ladattujen tiedostojen sallitut tiedostopäätteet

en: Allowed remote media types
fi: Sallitut etämediatyypit

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
fi: Tälle kentälle sallitut mediatyypit käytettäessä ulkoisia lähteitä.

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: There is nothing in your media library. Select the Upload tab above to add a file.
fi: Mediakirjastosssasi ei ole tietoa. Valitse Lataa välilehti lisätäksesi tiedosto.

en: Hide empty column
fi: Piilota tyhjä sarake

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fi: Kirjastoa %dependency, jonka kirjasto %library vaatii, ei ole asennettu.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fi: Kirjaston %dependency versio %dependency_version ei ole yhteensopiva kirjaston %library kanssa.

en: The %library library could not be found.
fi: %library-kirjastoa ei löytynyt.

en: The version of the %library library could not be detected.
fi: %library-kirjaston versiota ei voitu tunnistaa.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fi: %library-kirjaston asennettu versio %version ei ole tuettu.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fi: %library-kirjaston %variant-muunnosta ei löytynyt.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Määrittele teksti joka näytetään mikäli näkymä ei palauta tuloksia. Voit syöttää tietoa "korvauskuvioiden" pohjalta allaolevassa "Uudelleenkirjoita tulokset" kohdassa.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa joko TRUE tai FALSE. Tyhjä on sama kuin FALSE joten varmista että palautat jotakin jos et halua merkitä argumenttia epäkelvoksi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument". Voit muuttaa tälle argumentille käytettävää otsikkoa asettamalla "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: Outbound links
fi: Ulos osoittavat linkit

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
fi: Määrittelee oletuskielen uudelle sisällölle jolla monikielisyys ei ole käytössä.

en: Additionally, if <em>String translation</em> enabled, this module will localize all content type configuration texts.
fi: Lisäksi jos <em>merkkijonojen käännökset</em> ovat käytössä, tämä moduuli lokalisoi kaikki sisältötyypin asetustekstit.

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
fi: Löydät lisää sisältötyyppikohtaisia asetuksia <a href="@configure_content">sisältötyyppien ylläpitosivulta</a>.

en: The translation system only translates strings with the selected text formats. All other strings will be ignored and removed from the list of translatable strings.
fi: Käännösjärjestelmä kääntää ainoastaan määritellyillä tekstimuodoilla syötettyjä merkkijonoja. Kaikki muut merkkijonot jätetään pois käännettävien merkkijonojen listalta.

en: Simple text
fi: Yksinkertainen teksti

en: Media browser tab
fi: mediaselain välilehti

en: Display as a tab in the media browser.
fi: Näytä välilehtenä mediaselaimessa.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Sivusto käyttää mediakenttiä joten Mediakenttä-moduuli on otettu automaattisesti käyttöön.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Tiedostokenttiä voidaan käyttää median tallentamiseen.

en: Enabled browser plugins
fi: Ota käyttöön selainlisäosat

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fi: Jos selainlisäosia ei ole valittuina, ne kaikki ovat käytettävissä.

en: Media Field
fi: Mediakenttä

en: View Library
fi: Tarkastele kirjastoa

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjen tiedostotyyppien asetuksia.

en: Create an archive of selected files
fi: Luo arkisto valituista tiedostoista

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
fi: Arkisto on luotu ja on ladattavissa osoitteesta: !url

en: The name of the archive file.
fi: Arkistotiedoston nimi.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
fi: Valitse osoite johon arkisto tallennetaan. Yksityistä tiedostopolkua on raskaampi käyttää mutta se tarjoaa paremman tietoturvan kuin julkiset tiedostot.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
fi: YHli 6 tuntia vanhat tilapäistiedostot poistetaan cron-ajon yhteydessä.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
fi: Syötä osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan. Pilkuin eroteltu lista id:istä otetaan käyttöön.

en: Enable "Select all items on all pages"
fi: Ota käyttöön "valitse kaikki tulokset kaikilla sivuilla"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
fi: Valitse tämä valintaruutu mahdollistaaksesi kaikkien tulosten valitsemisen kaikilla sivuilla kerralla.

en: Checked
fi: Tarkistettu

en: Create own value for field %field
fi: Luo oma arvo kentälle %field

en: Edit own value for field %field
fi: Muokkaa omaa kentän %field arvoa

en: Edit anyone's value for field %field
fi: Muokkaa kenen tahansa arvoa kentälle %field

en: View own value for field %field
fi: Muokkaa omaa kentän %field arvoa

en: View anyone's value for field %field
fi: Tarkastele kenen tahansa arvoa kentälle %field

en: This field appears as: %instances
fi: Kenttä ilmenee muodossa: %instances

en: Access other users' private fields
fi: Tarkastele toisten käyttäjien yksityiskenttiä

en: View and edit the stored values of all private fields.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkiin yksityisiin kenttiin tallennettua tietoa.

en: Field visibility and permissions
fi: Kenttien näkyvyys ja pääsysäännöt

en: Public (author and administrators can edit, everyone can view)
fi: Julkinen (kirjoittajat ja ylläpitäjät voivat muokata, kuka tahansa voi lukea)

en: Private (only author and administrators can edit and view)
fi: Yksityinen (vain kirjoittajat ja ylläpitäjät voivat muokata ja lukea)

en: Custom permissions
fi: Kustomoidut käyttöoikeudet

en: Public field (author and administrators can edit, everyone can view)
fi: Julkinen kenttä (kirjoittajat ja ylläpitäjät voivat muokata, kuka tahansa voi lukea)

en: Private field (only author and administrators can edit and view)
fi: Yksityinen kenttä (vain kirjoittajat ja ylläpitäjät voivat muokata ja lukea)

en: All users have this permission
fi: Kaikilla käyttäjillä on tämä käyttöoikeus

en: Not all users have this permission
fi: Kaikilla käyttäjillä ei ole tätä käyttöoikeutta

en: Select source view mode or form
fi: Valitse lähteen esitystapa tai muoto

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fi: Kloonaa kenttäryhmät valitusta esitystavasta tähän näkymään

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fi: Kenttäryhmän @group kloonaaminen ei ole mahdollista koska samanniminen kenttäryhmä on jo olemassa.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fi: Kenttäryhmä @group kloonattu onnistuneesti.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fi: Kenttäryhmä renderöi eri ryhmät eri sivuille.

en: Multipage
fi: Monisivuinen

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fi: Tämä kenttäryhmä renderöi sisältöä sivulla.

en: Show label
fi: Näytä etiketti

en: Format page title
fi: Sivun otsikon muotoilu

en: Label only
fi: Vain etiketti

en: Step 1 of 10
fi: Vaihe 1 / 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fi: Vaihe 1 / 10 [Etiketti]

en: Add a page counter at the bottom
fi: Lisää sivunnumero sivun alareunaan

en: Format 1 / 10
fi: Muoto 1 / 10

en: The count number only
fi: Vain numerot

en: Move submit button to last multipage
fi: Siirrä lähetysnappi monisivuisen kentän viimeiselle sivulle

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fi: Siirrä lisäasetukset (mikäli käytössä) monisivuisen kentän viimeiselle sivulle

en: Language settings for the user account.
fi: Käyttäjätilin kieliasetukset.

en: Wysiwyg status
fi: WYSIWYGin tila

en: Step %count of %total
fi: Vaihe %count / %total

en: Step %count of %total !label
fi: Vaihe %count / %total !label

en: (active page)
fi: (aktiivinen sivu)

en: Max length of title field
fi: Otsikkokentän enimmäispituus

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fi: Aseta otsikkokentälle enimmäispituus (käytössä vain jos otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen). Enimmäispituus voi olla enintään 255 merkkiä.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fi: Verkko-osoitteen lyhennyksen arvon on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title must be numeric.
fi: Linkin otsikon enimmäispituuden on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fi: Otsikko ei voi olla yli 255 merkkiä pitkä.

en: The title of the link.
fi: Linkin otsikko.

en: The URL of the link.
fi: Linkin verkko-osoite.

en: @entity is viewed
fi: tarkastellaan @entity

en: viewed @entity
fi: tarkasteltiin @entity

en: Nodes represent the main site content items.
fi: Solmut kuvaavat sivuston pääsisältöä.

en: Uploaded file.
fi: Ladattiin tiedosto.

en: Remark or note that refers to a node.
fi: Kommentti tai muistiinpano joka viittaa johonkin solmuun.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fi: Luokittelutermejä käytetään sisällön luokitteluun.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fi: Luokittelusanastot jotka sisältävät sisällön luokitteluun käytettäviä termejä.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fi: Kun kommentti on julkaistuna tai julkaisematta.

en: Whether the node is published or unpublished.
fi: Kun solmu on julkaistu tai julkaisematta.

en: Whether the user is active or blocked.
fi: Kun käyttäjä on aktiivinen tai estetty.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fi: Rajoita tämä suhde yhteen tai useampaan @bundles.

en: Hide pager if there is only one slide
fi: Piilota sivutus jos dioja on vain yksi

en: Should the pager be hidden if there is only one slide.
fi: Piilotetaanko sivutus jos dioja on vain yksi

en: Hide controls if there is only one slide
fi: Piilota halllinnat jos dioja on vain yksi

en: Should the controls be hidden if there is only one slide.
fi: Piilotetaanko halllinnat jos dioja on vain yksi

en: How long should it wait until it starts the slideshow anyway. Time is in milliseconds.
fi: Kuinka pitkään odotetaan ennen diaesityksen alkamista. Aika on millisekunteina.

en: This slideshow is forced paused.
fi: Diaesitys pakotetaan pysähdytetyksi.

en: No main frame module is enabled for views slideshow.
fi: Päämoduulia views slideshow:lle ei ole käytössä.

en: The options for !module does not exists.
fi: Optioita moduulille !module ei löytynyt.

en: The requested page "@path" could not be found.
fi: Pyydettyä sivua "@path" ei löytynyt.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fi: Lomake on vanhentunut. Kopioi kaikki tallentamattomat muutokset allaolevasta lomakkeesta ja <a href="@link">lataa sivu uudelleen</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
fi: Sinun on tehtävä erinäisiä päätöksiä ennenkuin määrittelet kentän sisällölle, kommenteille jne:

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
fi: Tämänkielisen sisällön tunnistamiseen käytettävä verkko-osoite mikäli verkko-osoitteita käytetään kielen <em>tunnistamiseen ja valintaan</em>. Jätä tyhjäksi oletuskieltä varten. <strong>Tämän asetuksen muuttaminen voi rikkoa olemassaolevia verkko-osoitteita.</strong> Esimerkki: määrittelemällä "de.example.com" kieliosoitteeksi saksan kielelle johtaa osoitteeseen tyyppiä "http://de.example.com/contact".

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
fi: Uusi OpenID tunnistin %identity on lisätty korvaamaan epäkelpoa tunnistinta %invalid_identity. Päättääksesi epäkelvon OpenID tunnistimen muuntoprosessin, käy <a href="@openid_url">OpenID tunnistimet</a> sivulla ja poista vanha tunnistin %invalid_identity.

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
fi: Antamaasi OpenID tunnisteeseen on jo liitetty käyttäjätili. Autentikointijärjestelmän edellisessä versiossa olleesta bugista johtuen emme voi varmistaa että käyttäjätili kuuluu sinulle. Jos olet uusi käyttäjä sivustolla, jatka käyttäjätilin rekisteröintiä. Jos sinulla on jo olemassaoleva OpenID tunnisteeseesi liitetty käyttäjätili, voit joko <a href="@url_password">muuttaa salasanasi</a> tai olla yhteydessä sivuston ylläpitäjiin.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fi: Hakuindeksiä ei tyhjennetä vaan se päivitetään systemaattisesti vastaamaan uusia asetuksia. Haku toimii edelleenkin mutta uutta sisältöä ei indeksoida ennenkuin kaikki olemassaoleva sisältö on uudelleenindeksoitu. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Active search modules
fi: Aktiiviset hakumoduulit

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
fi: Oikopolkuja ei ole määritettyinä. <a href="@link">Lisää oikopolku</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi olemassaolevan käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: To change the password, enter the new password here.
fi: Muuttaaksesi salasanan syötä uusi salasana tähän.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fi: HTTP tunnistetietojen täytyy sisältää salasanan lisäksi myös käyttäjätunnus.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
fi: Yhteensopimaton tämän Drupal-ytimen version kanssa.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fi: Cron huolehtii ajastetuista toiminnoista kuten päivitysten tarkistus ja sisällön indeksointi hakua varten.

en: The clean URL test passed.
fi: Siistittyjen verkko-osoitteiden testi onnistui.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fi: Siistityt verkko-osoitteet ovat käytössä, mutta niiden testi epäonnistui. Poista valinta poistaaksesi siistityt verkko-osoitteet käytöstä.

en: The clean URL test failed.
fi: Siistittyjen verkko-osoitteiden testi epäonnistui.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
fi: Siistittyjen verkko-osoitteiden käyttöönotto ei ole mahdollista. Jos sinut ohjataan tälle sivulle tai saat <em>Sivua ei löydy (404)</em> virheen testin jälkeen, voit etsiä lisätietoa <a href="@handbook">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: User name and password
fi: Käyttäjänimi ja salasana

en: User module account form elements.
fi: User moduulin lomakkeen elementit.

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fi: Älä valitse tätä jos haluat luoda kustomoidun aliaksen.

en: Configure URL alias patterns.
fi: Säädä sisältöpolkujen aliaksia.

en: Link the user picture to the user's profile
fi: Linkitä käyttäjän kuva käyttäjäprofiiliin

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fi: Drupal-polku tai ulkoinen URL johon linkki osoittaa. Huomaa että tämä ylikirjoittaa yllämääritellyt linkin tulostusasetukset.

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
fi: Pääsy estetty. Kirjaudu sisään tai rekisteröidy nähdäksesi sivun.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fi: Termien isännät, ts. kaikkien ylempien hierarkiatasojen isäntä.

en: The date the user last accessed the site.
fi: Päivämäärä jolloin käyttäjä viimeksi kävi sivustolla.

en: Rendered @entity-type
fi: Renderöity @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
fi: Tällä hetkellä määritellyn @entity-type suhde tulostettuna käyttäen näyttömuotoa.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fi: Renderöi yksittäisen entiteetin näyttömuodossa (ts. lyhennelmä)

en: Concatenate values using a seperator
fi: Ryhmittele arvot erottajien avulla.

en: When using this, you should not set any other link on the field.
fi: Jos käytät tätä, älä aseta muuta linkkiä kyseiseen kenttään.

en: Format interval
fi: Muokkausväli

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fi: Mikäli valittuna, tämä arvo tulostetaan aikavälin muodossa. Muussa tapauksessa vain sekuntien määrä näytetään.

en: Specify how many different units to display.
fi: Määrittele, montako yksikköä näytetään.

en: Text to put before the duration text.
fi: Kestotekstiä ennen asetettava teksti.

en: Text to put after the duration text.
fi: Kestotekstin perään asetettava teksti.

en: Show entity label
fi: Näytä entiteetin etiketti

en: Show entity ID
fi: Näytä entiteetin ID

en: Show complete entity
fi: Näytä täydellinen entiteetti

en: Decide how this field will be displayed.
fi: Valitse tämän kentän esitystapa.

en: Link to entity
fi: Linkitä entiteettiin

en: Link this field to the entity.
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä.

en: Same as Default date
fi: Sama kuin oletuspäivämäärä

en: Repeating date
fi: Toistuva päivämärä

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fi: 'Toistuvat päivämäärät' käyttävät rajoittamatonta lukumäärää. 'Lisää arvoja' napin sijaan ne sisältävät lomakkeen jossa voit valita, kuinka usein ja monestiko päivämäärä toistetaan.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fi: Salli käyttäjien tarkastella sivua jolla näytetään kaikki päivämäärän toistokerrat.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fi: Widgetit toistuville päivämäärille ovat muuttuneet. Olkaa hyvä ja tarkistakaa Näytä Kentät sivulta jokaiselle sisältötyypille ja varmistakaa että oikea widgetti on valittuna.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fi: Alkamisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi -9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fi: Päättymisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi +9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fi: Aseta ehto päivämääräkentän arvoon perustuen.

en: Is not Empty
fi: Ei ole tyhjä

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fi: Vertailu jonka avulla tunnistetaan että päivämäärä täyttää ehdon. Moniarvoisille päivämääräkentille kaikki arvot tarkistetaan erikseen vastaamaan ehtoa.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Tämän kentän arvon tulisi täyttää ehto. Tämä voi olla joko kiinteä päivä ISO muodossa (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) tai suhteellinen englanninkielinen merkkijono kuten '12AM today'. Esimerkkejä: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Date Context
fi: Päivämääräkonteksti

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fi: Lisää Context moduuliin vaihtoehdon asettaa konteksti riippuvaiseksi päivämääräkentän arvosta.

en: View: @view - Display: @display
fi: Näkymä: @view - Ruutu: @display

en: Overview of fields used in all views.
fi: Lista kaikista näkymissä käytetyistä kentistä.

en: Transform the case
fi: Muunna kirjainkokoa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fi: Tapa jolla suodattimien arvojen kirjainkoot muunnetaan tulostettaessa URLia.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fi: Muokkaa ylläpidollista etikettiä joka näytetään kun viitataan tähän suhteeseen suodattimista jne.

en: Representative sort criteria
fi: Alustava lajittelukriteeri

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fi: Suhteen tuomaan tietoon käytettävät lajittelukriteerit, tätä käytetään määrittelemään tapaa jolla kutakin riviä kuvaava elementti haetaan. Esimerkiksi näyttääksesi uusimman solmun kullekin käyttäjälle, valitse 'Sisältö: Päivityspäivämäärä'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fi: Yllävalitun lajittelukriteerin yhteydessä käytettävä järjestelytapa.

en: And/Or, Rearrange
fi: Ja/tai, Uudelleenjärjestä

en: Revert to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fi: Vaihtoehtoisesti syötä lista tageista pilkuin eroteltuina käytettäväksi tässä näkymässä näkymien suodattamisessa ja lajittelussa käytettäväksi.

en: Custom admin theme for the Views UI
fi: Kustomoitu ylläpitoteema Views UI:lle

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fi: Joissakin tapauksissa voit haluta käyttää vaihtoehtoista ylläpitoteemaa Views UI:lle.

en: No fields have been used in views yet.
fi: Näkymissä ei ole vielä kenttiä käytössä.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: image from !field_name
fi: kuva kentästä !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: The tid of a taxonomy term.
fi: Luokittelutermin ID (tid).

en: The user permissions.
fi: Käyttöoikeudet.

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Multiple-value handling
fi: Moniarvoisuuden hallinta

en: Filter to items that share all terms
fi: Suodata tuloksiin jotka jakavat kaikki arvot

en: Filter to items that share any term
fi: Suodata tuloksiin, jotka jakavat minkä tahansa arvoista

en: Use formatted username
fi: Käytä formatoitua käyttäjänimeä

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fi: Mikäli valittuna, järjestelmä tulostaa formatoidun käyttäjänimen. Mikäli ei valittuna, käyttäjänimi tulostetaan raakatekstinä.

en: Link to user's profile
fi: Linkitä käyttäjän profiiliin

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fi: Asetus <em>Oletus</em> käyttää sivustonlaajuista tyyliä käyttäjien kuville jotka on asetettu <a href="!account-settings">käyttäjätilin asetuksissa</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fi: Sinulla ei ole käännettäviä entiteettityyppejä.

en: Use a pager
fi: Käytä sivutusta

en: Minute increments
fi: Minuuttien kasvu

en: Dangerous tags were not found in any submitted content (fields).
fi: Vaarallisia tageja ei löydetty sisällöstä (kentät).

en: Dangerous tags were found in submitted content (fields).
fi: Vaarallisia tageja sisällössä (kenttiä).

en: Only safe extensions are allowed for uploaded files and images.
fi: Vain turvalliset tiedostopäätteet ovat sallittuja tiedostoja ja kuvia ladattaessa.

en: Untrusted roles do not have administrative or trusted Drupal permissions.
fi: Epäluotettavilla käyttäjärooleilla ei ole ylläpito-oikeuksia tai luotettuja Drupal -oikeuksia.

en: Untrusted roles have been granted administrative or trusted Drupal permissions.
fi: Epäluotettaville käyttäjärooleille on asetettu ylläpito-oikeuksia tai luotettuja Drupal -oikeuksia.

en: Display all day checkbox
fi: Näytä "koko päivä" valintaruutu

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fi: Määrittelee, näytetäänkö "koko päivä" valintaruutu käyttäjille.

en: Date format options
fi: Päivämäärän muotoiluasetukset

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fi: Päivämäärämuoto jota käytetään tämän argumentin otsikossa ja tiivistelmälinkissä. Oletusmuoto perustuu suodattimen tarkkuuteen, esimerkiksi kuukausi: @example_month, päivä: @example_day.

en: Custom summary date format
fi: Kustomoitu yhteenvedon päivämäärän muoto

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fi: Kustomoitu muoto otsikon ja tiivistelmän päivämäärälle. Määrittele PHP päivämäärämerkkijono muodossa esimerkiksi m-d-Y H:i' (lisätietoa päivämäärien muotoilusta saat osoitteesta <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Access security review pages
fi: Pääsy turvallisuustarkistus-sivuille

en: View security review checks and output. Give only to trusted users.
fi: Näytä turvallisuustarkistuksen kohteet ja tulokset. Anna käyttöoikeus ainoastaan luotetuille käyttäjille.

en: Run security review checks
fi: Suorita turvatarkastukset

en: Run the security review checks
fi: Suorita turvatarkastukset

en: Perform a review or the security of your site.
fi: Suorita sivuston turvallisuustarkastus.

en: There was a problem creating field %label: !message
fi: Kentän %label luomisessa ilmeni ongelmia: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
fi: @module (<span class="admin-missing">ei yhteensopiva</span> tämän Drupal-ytimen version kanssa).

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fi: Päivitysviestit eivät ole käytössä. On <strong>erittäin suositeltavaa</strong> että otat käyttöön Update Manager -moduulin <a href="@module">moduulien hallintasivulta</a>. Tämä on tärkeää, jotta tiedät päivityksistä. Lisätietoa päivityksistä ja päivitysviesteistä saat <a href="@update">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: This form has received the maximum number of entries.
fi: Tähän lomakkeeseen on annettu enimmäismäärä vastauksia.

en: Total submissions limit
fi: Vastausten enimmäismäärä

en: Limit the total number of allowed submissions.
fi: Rajoita sallittavien vastausten enimmäismäärää.

en: Per user submission limit
fi: Käyttäjäkohtainen vastausten enimmäismäärä

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita jokaisen käyttäjän vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fi: Rajoita vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Latest number of submissions field is required.
fi: Viimeisin vastausten määrä -kenttä on pakollinen.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla numeerinen.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla suurempi kuin nolla.

en: Start submission number is required.
fi: Ensimmäisen vastauksen numero on pakollinen.

en: Start submission number must be numeric.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: Start submission number must be greater than 0.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number must be numeric.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: End submission number must be greater than 0.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fi: Viimeisen vastauksen numero ei voi olla pienempi kuin ensimmäisen vastauksen numero.

en: @count total
fi: @count yhteensä

en: @count new since @date
fi: @count uutta @date jälkeen

en: Only the latest !number submissions
fi: Vain viimeisimmät !number vastausta

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fi: Kaikki lähetykset alkaen numerosta !start ja (vapaaehtoinen) päättyen numeroon !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fi: Käytä lähetystunnuksia välille. Viimeisin ladattu loppulähetystunnus: !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fi: Webform-solmu, josta tämä vastaus luotiin.

en: Webform Node
fi: Webform-solmu

en: The user who sent the webform submission.
fi: Käyttäjä joka lähetti Webform-lähetyksen.

en: Webform Submission User
fi: Webformin lähettäjäkäyttäjä

en: Webform submissions of the given Webform node.
fi: Webform-vastaukset annetulle Webform-solmulle.

en: Webform Submission
fi: Webform-vastaus

en: Webform submissions of the given user.
fi: Annetun käyttäjän Webform-vastaukset.

en: It is not recommended to delete the only XML sitemap.
fi: Ei ole suositeltavaa poistaa ainutta XML-sivukarttaa.

en: Tokens related to views.
fi: Näkymiin liittyvät tokenit.

en: The human-readable name of the view.
fi: Näkymän selkokielinen nimi.

en: The description of the view.
fi: Näkymän kuvaus.

en: The machine-readable name of the view.
fi: Näkymän koneluettava nimi.

en: The title of current display of the view.
fi: Näkymän tämänhetkisen näyttöruudun otsikko.

en: The URL of the view.
fi: Näkymän URL.

en: -Select-
fi: -Valitse-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fi: Ota käyttöön Views suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views kyselyiden debuggaus- ja suorituskykystatistiikkaviestit <em>jos Devel moduuli on asennettuna</em>.

en: Devel message(dpm)
fi: Devel viesti (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fi: Devel loggaus (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fi: Sivun alue johon tulostetaan suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fi: Solmun viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fi: Sisältöä muokkaava käyttäjä. Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä seuraavan sisällön: kirjoittajariippuvuus.

en: Unique access event ID.
fi: Yksilöllinen käyttötapahtuman ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
fi: Linkitä kenttä solmuun jos sillä ei ole kommentteja.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa arvon tälle suodattimelle. Voit palauttaa ainoastaan yhden arvon tälle suodattimelle. Jotkut muuttujat ovat käytettävissä: näkymä-objekti on "$view". Argumentin käsittelijä on "$argument", esimerkiksi voit muuttaa argumentin otsikkoa asettamalla "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fi: Käytä renderöityä tulostetta rivien ryhmittelyssä.

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fi: Mikäli käytössä, ryhmittelykentän renderöityä tulostetta käytetään rivien ryhmittelyyn.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
fi: <em>Koko päivä</em> toiminnallisuus on siirretty erilliseen moduuliin. Tämä uusi moduuli tarjoaa mahdollisuuden lisätä <em>Koko päivä</em> valintaruudun selataksesi aikaa päälle ja pois päivämääräkentissä. Se myös sisältää teeman joka näyttää <em>Koko päivä</em> tekstin kentissä joihin ei ole aikaa määriteltynä. Yhteensopivuuden takaamiseksi moduuli on automaattisesti käytössä. Jos et halua <em>Koko päivä</em> toiminnallisuutta, voit poistaa moduulin käytöstä.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fi: <em>Päivämäärän toisto</em> päivämääräkentille on siirretty edelliseen moduuliin. Yhteensopivuuden takaamiseksi se on automaattisesti käytössä mikäli Date Repeat API moduuli on käytössä. Jos et käytä <em>Päivämäärien toistoa</em> kentissäsi, voit ottaa moduulin pois päältä.

en: Date All Day
fi: Päivämäärä koko päivä

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fi: Lisää 'Koko Päivä' toiminnon päivämääräkenttiin, mukaanlukien 'Koko Päivä' teeman ja 'Koko Päivä' valintaruudut päivämäärän valitsimeen sekä ponnahdusikkunaan.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fi: Toistot

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fi: Joka @interval päivä

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fi: Joka @interval viikko

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fi: Joka @interval kuukausi

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fi: Joka @interval vuosi

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fi: Toista joka "X" päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fi: Joka arkipäivä

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fi: Joka ma, ke, pe

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fi: Joka ti, to

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fi: Toistuu joka "X" päivä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: every weekday
fi: Joka viikonpäivä

en: monday wednesday friday
fi: maanantai keskiviikko perjantai

en: tuesday thursday
fi: tiistai torstai

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fi: Päivänä @bymonthday, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fi: Kuukauden perusteella, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fi: Kuukauden / viikon @byday päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: On day ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

en: On the ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fi: @count toiston jälkeen

[ctx: Date repeat]
en: Count
fi: "Lukumäärä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On
fi: "Päivänä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Until
fi: "Asti"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fi: Lopeta toistaminen

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fi: Poista päivämäärät

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fi: Sisällytä päivämäärät

en: Repeat settings
fi: Toistoasetukset

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Vuosi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Kuukausi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Päivä (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (SUMMA).
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fi: Laajennettuna kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fi: Pienennettynä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fi: Toista näkymä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fi: Näytetäänkö toistoasetusten lomake oletuksena avoinna vai suljettuna? Aseta "Suljettu" jos haluat lomakkeesta vähemmän häiritsevän.
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: Date Repeat Field
fi: Päivämäärän toistokenttä

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fi: Luo vaihtoehdon päivämäärien toistamiselle ja ylläpitää päivämääräkenttiä jotka käyttävät Date Repeat APIa.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module which contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
fi: "Ominaisuus" on eräänlainen Drupal moduuli joka sisältää asennuspaketin. Kun otat sen käyttöön, se tarjoaa määriteltyjä uusia toimintoja Drupal sivustollesi. Ota ominaisuudet käyttöön valitsemalla valintaruutu kunkin allaolevalla listalla olevan ominaisuuden nimen vierestä. Jos ominaisuuden asetusten tila on muuttunut, sen "tilaksi" tulee joko "ohitettu" tai "tarvitsee tarkistusta", muussa tapauksessa tilaksi tulee "oletus" joka tarkoittaa että ominaisuuden asetukset eivät ole muuttuneet. Klikkaa ominaisuuden tilasta kertovaa tekstiä saadaksesi lisätietoa ominaisuudesta ja sen komponenteista.

en: Feed node: Node Reference (nid): @field_name
fi: Syötesolmu: Solmuviittaus (nid): @field_name

en: Node References from the parent feed node.
fi: Solmuviittaukset isäntäsyötteen solmusta.

en:  (Node reference by node title)
fi:  (Solmuviittaus solmun otsikolla)

en: The @label field of the node matched by node title.
fi: Solmun otsikon perusteella vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by node ID)
fi:  (Solmuviittaus solmun ID:llä)

en: The @label field of the node matched by node ID.
fi: Solmun ID:n perusteella vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by Feeds URL)
fi:  (Solmuviittaus Feeds URLilla)

en: The @label field of the node matched by Feeds URL.
fi: Feeds URLin kautta vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by Feeds GUID)
fi:  (Solmuviittaus Feeds GUIDilla)

en: The @label field of the node matched by Feeds GUID.
fi: Feeds GUIDin kautta vertaillun solmun kenttä @label.

en:  (Node reference by node title) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus solmun otsikolla) -- salli duplikaattisolmut

en: The @label field of the node matched by node title. This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
fi: Solmun otsikon perusteella haetun solmun kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (solmut voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (Node reference by node ID) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus solmun ID:llä) -- salli duplikaattisolmut

en: The @label field of the node matched by node ID. This target allows duplicate nodes (nodes can appear more than once in a field).
fi: Solmun ID:n perusteella haetun solmun kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (solmut voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (Node reference by Feeds URL) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus Feeds URLilla) -- salli duplikaattisolmut

en:  (Node reference by Feeds GUID) -- allow duplicate nodes
fi:  (Solmuviittaus Feeds GUIDilla) -- salli duplikaattisolmut

en:  (User reference by user name)
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän nimellä)

en: The @label field of the user matched by user name.
fi: Käyttäjän nimen perusteella vertaillun käyttäjän kenttä @label.

en:  (User reference by user ID)
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän ID:llä)

en: The @label field of the user matched by user ID.
fi: Käyttäjän ID:n perusteella vertaillun käyttäjän kenttä @label.

en:  (User reference by Feeds URL)
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds URLilla)

en:  (User reference by Feeds GUID)
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds GUIDilla)

en:  (User reference by user name) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjänimellä) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: The @label field of the user matched by user name. This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
fi: Käyttäjän nimen perusteella heatun käyttäjän kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (käyttäjät voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (User reference by user ID) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus käyttäjän ID:llä) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: The @label field of the user matched by user ID. This target allows duplicate users (users can appear more than once in a field).
fi: Käyttäjän ID:n perusteella heatun käyttäjän kenttä @label. Tämä kohde sallii duplikaattisolmut (käyttäjät voivat näkyä useammin kuin kerran kentässä).

en:  (User reference by Feeds URL) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds URLilla) -- salli duplikaattikäyttäjät

en:  (User reference by Feeds GUID) -- allow duplicate users
fi:  (Käyttäjäviittaus Feeds GUIDilla) -- salli duplikaattikäyttäjät

en: Display the referenced node ID
fi: Näytä viitatun solmun ID

en: Display the URL of the referenced node
fi: Näytä viitatun solmun verkko-osoite.

en: Display the aliased path (if exists) instead of the system path
fi: Näytä aliasoitu polku (jos saatavilla) järjestelmäpolun sijaan.

en: Display an absolute URL
fi: Näytä absoluuttinen verkko-osoite

en: Aliased path: %yes_no
fi: Aliasoitu polku: %yes_no

en: Absolute URL: %yes_no
fi: Absoluuttinen polku: %yes_no

en: The field uses the view @view_name to determine referenceable nodes. You will need to manually edit the view and add a display of type 'References'.
fi: Kenttä käyttää näkymää @view_name määritelläkseen viittauskelpoiset solmut. Sinun on manuaalisesti muokattava näkymää ja lisättävä näyttöruutu tyyppiä 'Viittaukset'.

en: @field (@field_name) - reverse (to @entity)
fi: @field (@field_name) - käänteinen (entiteettiin @entity)

en: @field (@field_name) - reverse
fi: @field (@field_name) - käänteinen

en: Relate each @entity referencing the node through @field.
fi: Suhteuta kaikki kentän @field kautta toisiinsa viittaavat entiteetit @entity.

en: Rendered user
fi: Redenröity käyttäjä

en: Display the referenced user in a specific view mode
fi: Näytä viitattu käyttäjä tietyssä näyttötavassa

en: Display the referenced user ID
fi: Näytä viitatun käyttäjän ID

en: Display the URL of the referenced user
fi: Näytä viitatun käyttäjän verkko-osoite

en: The field uses the view @view_name to determine referenceable users. You will need to manually edit the view and add a display of type 'References'.
fi: Kenttä käyttää näkymää @view_name määritelläkseen viittauskelpoiset käyttäjät. Sinun on manuaalisesti muokattava näkymää ja lisättävä näyttöruutu tyyppiä 'Viittaukset'.

en: Relate each @entity referencing the user through @field.
fi: Suhteuta kentän @field kautta jokainen käyttäjään viittaava entiteetti @entity.

en: <strong>Note:</strong> In 'References' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fi: <strong>Huomio:</strong> 'Viittaukset' näkymissä kaikki kentät näytetään sisennettyinä paitsi jos nimeomaan valitset sisennytettävät kentät tässä.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fi: Korvaa olemassaoleva näkymä mikäli sivustolla on olemassa näkymä samalla nimellä

en: Edit selected files
fi: Muokkaa valittuja tiedostja

en: Edit multiple files
fi: Muokkaa useampaa kuin yhtä tiedostoa

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fi: Tarjoaa kenttätyypin joka tallentaa mediakohtaista dataa.
    <em>Vanhentunut ominaisuus (korvaava kenttätyyppi: Drupal-ytimen Tiedosto kenttätyyppi).</em>

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fi: Voit käyttää HTML-koodia tässä kentässä. Seuraavat tokenit ovat tuettuja:

en: Provide a simple link to the user.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjään.

en: Result summary
fi: Tulosten yhteenveto

en: Shows result summary, for example the items per page.
fi: Näytä tulosten yhteenveto, esimerkiksi tuloksia per sivu.

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Displays the link in contextual links
fi: Näyttää linkin kontekstiriippuvaisten linkkien joukossa

en: Grouping field Nr.@number
fi: Ryhmittelykentän numero. @number

en: Added panels_pane.lock field.
fi: Kenttä panels_pane.lock lisätty.

en: No field collections have been defined yet. To do so attach a field collection field to any entity.
fi: Kenttäkokoelmia ei ole määritetty. Luo uusi kenttäkokoelma liittämällä kenttäkokoelmakenttä johonkin entiteettiin.

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
fi: Tämän elementin sisältävän kenttäkokoelmakentän koneluettava nimi.

en: The entity containing the field collection field.
fi: Entiteetti joka sisältää kenttäkokoelman kentän.

en: The field collection module provides a field, to which any number of fields can be attached. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Kenttäkokoelmat tarjoaa kentän johon mikä tahansa määrä kenttiä voidaan liittää. Lisätietoa kentistä saat <a href="@field-help">Field moduulin ohjesivulta</a>.

en: Field collection item
fi: Kenttäkokoelma-elementti

en: Field collection @field
fi: Kenttäkokoelma @field

en: Unconnected field collection item
fi: Liittämätön kenttäkokoelmaelementti

en: Administer field collections
fi: Ylläpidä kenttäkokoelmia

en: Create and delete fields on field collections.
fi: Luo ja poista kenttäkokoelmien kenttiä.

en: Links to field collection items
fi: Linkit kenttäkokoelmaelementteihin

en: Field collection items
fi: Kenttäkokoelma-elementit

en: Fields only
fi: Vain kentät

en: Select the view mode
fi: Valitse esitystapa

en: Links: @links
fi: Linkit: @links

en: Links: none
fi: Linkit: ei yhtään

en: View mode: @mode
fi: Esitystapa: @mode

en: The field collection item form has not been embedded to avoid recursive loops.
fi: Kenttäkokoelmaelementin lomaketta ei sisällytetty jotta vältytään rekursiivisilta kierroksilta.

en: Field collections
fi: Kenttäkokoelmat

en: Manage fields on field collections.
fi: Ylläpidä kenttäkokoelmien kenttiä.

en: Remove item callback
fi: Poista elementin paluukutsu

en: Provides a field collection field, to which any number of fields can be attached.
fi: Tarjoaa kenttäkokoelmakentän johon mikä tahansa määrä kenttiä voidaan liittää.

en: field collection item from !field_name
fi: Kenttäkokoelmaelementti kentästä !field_name

en: Entity with the @field (@field_name)
fi: Entiteetti jossa kenttä @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
fi: Liitä entiteettiin @entity käyttäen kenttää @field.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fi: Luokittelutermin isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fi: Valikkolinkkien isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Cache dates
fi: Päivämäärien tallennus välimuistiin

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
fi: Päivämääräobjektit voidaan luoda ja välimuistittaa päivämääräkenttiä ladattaessa; tämä parantaa suorituskykyä.

en: Maximum dates per field
fi: Päivämäärien enimmäismäärä per kenttä

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
fi: Mikäli valittuna '0', kaikki päivämääräarvot kaikissa entiteeteissä tallennetaan välimuistiin. Huomaa että sellaisten kenttien välimuistittamisella jotka voivat sisältää useamman tai toistuvan arvon, voi olla sivuston suorituskykyä heikentäviä vaikutuksia. Suositeltava arvo moniarvoiselle ja toistuvalle kentälle on enintään 4 arvoa per kenttä.

en: The number of cache values must be a number.
fi: Välimuistiin tallennettavien arvojen määrän on oltava numero.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fi: Välimuistiin tallennettavien arvojen määrän on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: Settings for modules the use the Date API.
fi: Asetukset moduuleille jotka käyttävät Date APIa.

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fi: Hakusi käytti liian montaa JA/TAI-lausetta. Vain ensimmäiset @count hakusanaa sisällytettiin hakuun.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fi: Testiäsi ei voida suorittaa koska sitä ei ole asetettu oikein.

en: Found field with name @name
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name

en: Found field with name @name and value @value
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name ja arvolla @value

en: To have <em>Translation redirect</em> working with your content you should <a href="@admin_modules">enable the <em>Multilingual content</em> module</a>.
fi: Jotta <em>Käännösten uudelleenohjaus</em> toimisi sisältösi kanssa, sinun tulee <a href="@admin_modules">ottaa käyttöön <em>Multilingual content</em> moduuli</a>.

en: Date submitted
fi: Syöttöpäivämäärä

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
fi: Huomioi että tämä vaikuttaa suorituskykyyn, joten tätä valintaa ei suositella.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
fi: Muokatut käännökset säilytetään, vain aiemmin tuodut käännökset ylikirjoitetaan ja uudet lisätään

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
fi: Kaikki nykyiset käännökset säilytetään, vain uudet käännökset lisätään.

en: No available translations found
fi: Käännöksiä ei saatavilla

en: Importing: %name.
fi: Tuodaan: %name.

en: Imported: %name.
fi: Tuotu: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
fi: %language käännöstekstejä lisätty !add, päivitetty !update ja poistettu !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
fi[0]: Yksi projekti päivitetty: @projects.
fi[1]: @count projektia päivitetty: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
fi[0]: Yksi käännösteksti ohitettiin koska se sisältää kiellettyjä HTML-tageja. Lisätietoja löytyy sivulta !log_messages.
fi[1]: @count käännöstekstiä ohitettiin koska ne sisältävät kiellettyjä HTML-tageja. Lisätietoja löytyy sivulta !log_messages.

en: Load a list of entity objects from a VBO View.
fi: Lataa lista entiteettejä VBO näkymästä.

en: Load a list of entity ids from a VBO View.
fi: Lataa lista entiteettitunnisteita (entity id) VBO:n kautta.

en: A list of entity ids
fi: entiteettitunniste (entity id) lista

en: Modify entity values
fi: Muokkaa entiteettien arvoja

en: Tried to set !field_count values for field !field_name that supports a maximum of !cardinality.
fi: Yritettiin asettaa !field_count arvoja kentälle !field_name joka tukee enintään !cardinality arvoa.

en: Add new value(s) to %label, instead of overwriting the existing values.
fi: Lisättiin uusia arvoja otsikolle %label sen sijaan ettö korvattaisiin olemassaolevat arvot.

en: Fields for @bundle_key @label
fi: Kentät paketille @bundle_key @label

en: You must select at least one value to modify.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi muutettava arvo.

en: %label contains an invalid value.
fi: %label sisältää epäkelvon arvon.

en: Check this to show a list of all available tokens in the bottom of the form. Requires the token module.
fi: Valitse näyttääksesi käytettävissä olevat korvauskuviot lomakkeen alareunassa. Vaatii Token-moduulin.

en: Display values
fi: Näytettävät arvot

en: Select which values the action form should present to the user.
fi: Valitse, mitkä arvot toimintolomakkeen tulisi näyttää käyttäjälle.

en: Skip the first @count item(s)
fi: Ohita @count ensimmäistä elementtiä

en: Then display at most @count item(s)
fi: Näytä enintään @count tulosta

en: Enter 0 to display all items.
fi: Valitse 0 näyttääksesi kaikki elementit.

en: Display in reverse order
fi: Näytä käänteisessä järjestyksessä

en: User Edit Template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: User edit template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan käyttäjän muokkauslomakkeen näyttämiseksi poluissa muotoa <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjää user/%user/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User being edited
fi: Muokattava käyttäjä

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fi: Virhe, väärinasetettu entity_bundle pääsy-plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
fi: (Kustomoitu) entiteetti: kentän arvo

en: Control access by entity field value.
fi: Hallitse pääsyä kentän arvon perusteella.

en: @entity @type: @field Field
fi: @entity @type: @field kenttä

en: Is this the front page.
fi: Tämä on etusivu.

en: The front page
fi: Etusivu

en: User edit form: User ID
fi: Käyttäjän muokkauslomake: Käyttäjän ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjän muokkauslomake-kontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID for this argument.
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille.

en: Entity extra field
fi: Entiteetin ylimääräinen kenttä

en: Select a view mode for this extra field.
fi: Valitse esitystapa tälle ylimääräiselle kentälle.

en: Select a build mode for this user.
fi: Valitse käyttäjän esitystapa

en: A user edit form.
fi: Käyttäjän muokkauslomake.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fi: Syötä käyttäjä ID tälle argumentille:

en: Enter the name or UID of a node
fi: Syötä solmun nimi tai UID

en: Reset identifier to user name
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
fi: @to_entity entiteetistä @from_entity (entiteetti @from_entity: kenttä @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
fi: Näytä tietty määrä rivejä ladatusta näkymäkontekstista.

en: Limit rows
fi: Rajoita rivejä

en: Select rows
fi: Valitse rivit

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
fi: Näkymällä on oltava asetettuna enimmäismäärä tuloksia jos haluat käyttää tätä asetusta.

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fi: WYSIWYG-profiili liitetään johonkin syöttömuotoon. WYSIWYG-profiili määrittelee, mitä selainpuolen editoria käytetään minkäkin syöttömuodon kohdalla, mitä nappeja ja teemoja näytetään sekä missä muodossa editori esitetään. Lisäksi on joitakin editorikohtaisia asetuksia.

en: to:
fi: päättyy:

en: Calendar administration.
fi: Kalenterin hallinta.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fi: Lisää "Lue lisää" linkki jos tulostetta on trimmattu.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fi: Mikäli valittuna, "Lue lisää" linkki lisätään trimmatun tulosteen loppuun.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkissä linkkitekstinä näytettävä teksti. Voit syöttää tietoa tästä näkymästä yllänäkyvien korvauskuvioiden perusteella.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkille käytettävä polku. Voit käyttää linkin osoitteessa yllänäkyviä korvauskuvioita.

en: Display field as machine name.
fi: Näytä kenttä koneluettavana nimenä.

en: Show the embed display in the ui.
fi: Näytä embedattu näkymä käyttöliittymässä.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fi: Salli edistyneen käyttäjän sisällyttää näyttöruutu. Plugin itse toimii kuin se olisi näkymätön käyttöliittymässä.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views-moduulin luomat kyselyt sisältävät kommenttina näkymän ja näyttöruudun nimet muodossa 'näkymän-nimi:näyttöruudun-nimi' SELECT tietokantakomennon lopussa. Tämä helpottaa Views kyselyiden tunnistamista tietokantalogeista mutta sitä on järkevää käyttää ainoastaan ongelmatilanteiden jäljittämisessä.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fi: Tarjoa näyttöruutu joka voidaan sisällyttää käyttäen Views APIa.

en: Display the user with standard user view.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää.

en: Only has the 'authenticated user' role
fi: On ainoastaan rooli "kirjautunut käyttäjä"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fi: On muitakin rooleja "kirjautunut käyttäjä" roolin lisäksi

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää. Voi olla tarpeen lisätä user-profile.tpl.php tiedosto teemasi kansioon koska <a href="@user-profile-api-link">käyttäjäprofiili</a> template ei oletuksena näytä käyttäjänimeä.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fi: Syötä arvo tulosta-per-sivu (@items_per_page) yläpuolelta.

en: Remove tags from rendered output
fi: Poista tagit renderöidystä tulosteesta

en: Fields to be included as contextual links.
fi: Kontekstiriippuvaisina linkkeinä sisällytettävät kentät.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttaaksesi käyttäjä alkuperäiseen näkymään hänen päätettyään kontekstiriippuvaisen toimenpiteen.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
fi: Päivämäärien ja kalenterien konfigurointi voi olla monimutkaista. !date_wizard helpottaa yksinkertaisen päivämääräkentän sisältävän päivämäärä-sisältötyypin luomisessa.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
fi: Päivämäärien ja kalenterien konfigurointi voi olla monimutkaista. Jos otat käyttöön Date Tools moduulin, se tarjoaa Date Wizardin jonka avulla voit luoda yksinkertaista päivämääräsisältöä päivämääräkentän avulla.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
fi: <h2>Työkalut päivämäärille ja kalentereille</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fi: Täytä seuraava lomake luodaksesi automaattisesti uuden päivämääräkentän ja vastaavan kalenterin sisältävän päivämäärä-sisältötyypin. Jos kalenterimoduuli on käytössä ja olet valinnut että kalenteri luodaan, kalenteri ja tulevat tapahtumat lohko luodaan ja kalenteriin lisätään ical kenttä. Solmut jotka luodaan tähän sisältötyyppiin sisältävät linkin tähän kalenteriin ja kalenterissa on linkki 'lisää uusi päivämäärä' lomakkeeseen. Voit myös lisätä uusia päivämääräkenttiä olemassaolevaan sisältötyyppiin antamalla olemassaolevan sisältötyypin nimen sen sijaan että loisit uuden sisältötyypin.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Aswetuksien teon helpottamiseksi tässä näytetään vain rajoitettu määrä vaihtoehtoja. Kun päivämäärät on luotu, voit tehdä päivämäärän asetuksiin lisämuutoksia ja lisätä muita kenttiä sisältötyyppiisi Muokkaa kenttiä sivulla. Voit myös muokata kalenterin asetuksia Näkymän muokkaussivulla.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
fi: Date Wizard ja muita työkaluja päivämäärien ylläpitämiseen ja päivämäärien ja kalenterien luomiseen.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fi: Numeerinen syöttökenttä (joko tekstikenttä tai valintalista.)

en: File components updated to support AJAX uploading.
fi: Tiedostokomponentit on päivitetty tukemaan AJAX-tallennusta.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
fi: Webform-tiedostomerkinnät luotu file_usage-tauluun.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fi: Syötä enimmäistiedostokoko jonka käyttäjä voi tallentaa, esim. 2 MB tai 800 KB. Palvelimesi enimmäistiedostokoko on @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fi: Yksityisen tiedostotallennuksen lisäkuormitus on merkittävästi suurempi kuin julkisten tiedostojen, mutta se rajaa pääsyn tiedostoihin vain käyttäjille jotka voivat tarkastella vastauksia.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fi: Voit tarvittaessa myös määrittää alihakemiston johon tiedostot tallennetaan.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fi: Tiedostokoko @value ei ole kelvollinen tiedostokoko. Käytä arvoa muodossa 2 MB tai 800 KB.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fi: Tallentamasi tiedoston koko @value on liian suuri, voit tallentaa enimmillään @max kokoisia tiedostoja.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
fi: Tallennushakemistoa %directory ei voitu luoda. Tarkista, että Webformin tiedostohakemisto on kirjoitettavissa.

en: Secure value (allows use of all tokens)
fi: Turvallinen arvo (mahdollistaa kaikkien korvauskuvioiden käytön)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fi: Hidden-elementti (vähemmän turvallinen, vaihdettavissa Javascriptillä)

en: Hidden type
fi: Piilotettu tyyppi

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fi: Kummankaan tyyppistä piilotettua kenttää ei näytetä loppukäyttäjälle. <em>Secure value</em>-tyypin käyttäminen mahdollistaa <em>kaikkien korvauskuvioiden</em> käyttämistä, myös sisäänkirjautumattomille käyttäjille.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fi: Vähimmäis- ja enimmäisarvot vaaditaan näytettäessä valintalistana.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fi: Automaattinen näyttää tarvittaessa @count desimaalipaikkaa. Arvo "2" on yleinen valuuttamäärien muotoiluun.

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fi: Salli vain kokonaisluvut syötteinä, esim. 12,34 olisi virheellinen.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fi: Pienin numeerinen arvo, esim. 0 takaa positiiviset luvut.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fi: Suurin numeerinen arvo. Tämä voi myös määrittää kentän leveyden.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fi: Rajoita vaihtoehdot porrastukseen, esim. porrasarvo "5" sallii arvot 5, 10, 15, jne.

en: Exclude zero
fi: Jätä nolla huomiotta

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fi: Jätä huomiotta merkinnät, jotka sisältävät nollan (tai tyhjän) laskettaessa lähetyksien määrää keskiarvojen ja keskihajonnan määrittämiseksi.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu poisluettuna nollat/tyhjät

en: sample
fi: otos

en: Average !mu including zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu mukaanlukien nollat/tyhjät

en: population
fi: suoritus

en: Zero/blank
fi: Nolla/tyhjä

en: More stats »
fi: Lisää tilastoja »

en: Normal Distribution
fi: Normaalijakauma

en: Boundary
fi: Raja

en: % of !description
fi: % arvosta !description

en: !low to !high
fi: !low -> !high

en: Standard deviation (!sigma)
fi: Keskihajonta (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fi: Kentän %name arvo @value tulee olla välillä @min ja @max.

en: %name field value must be less than @max.
fi: Kentän %name arvo tulee olla pienempi kuin @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fi: Kentän %name arvo tulee olla suurempi kuin @min.

en: %name field value of @value must be an integer.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla kokonaisluku.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla @start lisättynä luvun @step kerrannaisilla, esim. @samples jne.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla luvun @step kerrannainen, esim. @samples jne.

en: %name field value of @value must be numeric.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla numeerinen.

en: Minimum is required when using a select list element.
fi: Vähimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Minimum must be numeric.
fi: Vähimmäisavon tulee olla numeerinen.

en: Minimum must have an integer value.
fi: Vähimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Maximum is required when using a select list element.
fi: Enimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Maximum must be numeric.
fi: Enimmäisarvon tulee olla numeerinen.

en: Maximum must have an integer value.
fi: Enimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Step must be numeric.
fi: Porrasarvon tulee olla numeerinen.

en: Step must have an integer value.
fi: Porrasarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Use PASV transfers
fi: Käytä PASV siirtoja

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in one of these locations: %locations.
fi: Drupal.orgin politiikasta johtuen tarvittavaa S3 laajennusta ei enää tarjota moduulin mukana. Sinun on ladattava se osoitteesta !link ja laitettava se johonkin seuraavista paikoista: %locations.

en: Max upload size
fi: Suurin latauskoko

en: Web images
fi: Verkkokuvat

en: Desktop images
fi: Paikalliset kuvat

en: Additional extensions
fi: Lisälaajennukset

en: Select media
fi: Valitse tiedosto

en: Remove media
fi: Poista tiedosto

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
fi: Kentän %id (%field_name) päivittäminen ei onnistunut koska se ei käytä field_sql_storage tallennustyyppiä.

en: File saved
fi: Tiedosto tallennettu

en: Add internet files to your media library.
fi: Lisää tiedostoja internetistä mediakirjastoosi.

en: Transliterate search index and searched strings.
fi: Transliteroi hakuindeksi ja haetut merkkijonot.

en: Enable to allow searching and indexing using US-ASCII character set, i.e. to treat accented and unaccented letters the same.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi hakuindeksoinnin ja indeksoinnin käyttäen US-ASCII merkistöä, esimerkiksi kohdellaksesi korotettuja ja ei-korotettuja merkkejä samanarvoisina.

en: Exportables selected
fi: Vietävät valittu

en: Node: (un)published
fi: Solmu: julkaistu / julkaisematta

en: Control access by the nodes published status.
fi: Hallitse pääsyä solmun julkaisutilan mukaan.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fi: Palauttaa "true" jos solmun tila on "julkaistu".

en: Add the action links (local tasks) as content.
fi: Lisää toimintolinkit (lokaalit tehtävät) sisältönä.

en: Do not begin name with numbers.
fi: Älä aloita nimeä numeroilla.

en: Organize your features in groups.
fi: Järjestele ominaisuutesi ryhmiin.

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
fi: Ominaisuuksia ei löytynyt. Luo uusi ominaisuus sivulla !create_link tai lataa järjestelmäsi moduulikansioon olemassaoleva ominaisuus.

en: Convert Media tags to markup
fi: Muunna mediatagit markupiksi

en: This must be enabled for the Media WYSIWYG integration to work with this input format.
fi: Tämän on oltava käytössä jotta WYSIWYG integraatio toimisi tämän syöttömuodon kanssa.

en: Import files
fi: Tuo tiedostoja

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
fi: <em>Muuta Media tagit markupiksi</em> suodattimen on oltava käytössä <a href="@format-link">muodolle @format</a> käyttääksesi Mediaselaimen WYSIWYG nappia.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
fi: ÄLÄ lataa "CKEditor for Drupal" versiota.

en: Advanced CSS styles
fi: Edistyneet CSS tyylit

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
fi: %name: Vain etätiedostot seuraavilla päätteillä ovat sallittuja: %types-allowed.

en: no file types selected
fi: tiedostotyyppejä ei ole valittuna

en: User's Rating
fi: Käyttäjän pisteet

en: Average: <span !microdata>!stars</span>
fi: Keskiarvo: <span !microdata>!stars</span>

en: How to display the time ago or time hence for this field.
fi: Miten "aikaa sitten" tai "aikaa jäljellä" esitetään tälle kentälle.

en: No valid timezone name was provided.
fi: Kelvollista aikavyöhykettä ei ole määritetty.

en: Please choose a year.
fi: Valitse vuosi.

en: Please choose a month.
fi: Valitse kuukausi.

en: Please choose a day.
fi: Valitse päivä.

en: Please choose an hour.
fi: Valitse tunti.

en: Please choose a minute.
fi: Valitse minuutti.

en: Please choose a second.
fi: Valitse sekunti.

en: Printer, email and PDF versions
fi: Tulostin, sähköposti ja PDF versiot

en: Send by email
fi: Lähetä sähköpostilla

en: Provides the capability to send the web page by email
fi: Mahdollistaa www-sivun lähettämisen sähköpostilla.

en: Provides the ability to send pages by email and the links to them in the original pages.
fi: Tarjoaa mahdollisuuden lähettää sivuja sähköpostilla ja linkittää niitä alkuperäisiin sivuihin.

en: Overrides the built-in hourly threshold limits when sending emails. This permission should only be granted to trusted users, due to it's potential in enabling the use of your site as a source of email spam.
fi: Ohittaa sisäänrakennetun tuntipohjaisen rajoituksen sähköposteja lähetettäessä. Tämä oikeus tulee antaa vain luotettaville käyttäjille, koska toimintoa on mahdollisuus käyttää roskapostin lähettämiseen.

en: Original @entity
fi: Alkuperäinen @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fi: Alkuperäinen @entity tieto jos @entity tallennetaan tai päivitetään.

en: The base name of the file.
fi: Tiedoston perusnimi.

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fi: Seuraavilta korvauskuviotyypeiltä puuttuu pakollinen nimi ja/tai kuvaustieto:

en: If false, Colorbox will hide scrollbars for overflowing content. This could be used on conjunction with the resize method for a smoother transition if you are appending content to an already open instance of Colorbox.
fi: Mikäli FALSE, Colorbox piilottaa vierityspalkit ylimenevälle sisällölle. Tätä voidaan käyttää saamaan aikaan sujuvampi vaihto sisältöjen välillä jos lisäät sisältöä jo sillä hetkellä auki olevaan Colorbox instanssiin.

en: Colorbox Start slideshow
fi: Colorbox Aloita diaesitys

en: Colorbox Stop slideshow
fi: Colorbox Pysäytä diaesitys

en: Colorbox current text
fi: Colorbox tämänhetkinen teksti

en: Text for the content group / gallery count
fi: Teksti sisältöryhmälle / gallerialaskurille

en: Colorbox Previous
fi: Colorbox Edellinen

en: Colorbox Next
fi: Colorbox Seuraava

en: Colorbox Close
fi: Colorbox Sulje

en: Text for the close button.
fi: Sulkemisnapin teksti.

en: Custom (with tokens)
fi: Kustomoitu (korvauskuvioiden kanssa)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
fi: Korvauskuviotuen mahdollistamiseksi sinun on asennettava <a href="@token_url">token moduuli</a>.

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+.
fi: Kevyt, kustomoitava lightbox pluginni jQuery versiolle 1.4.3+.

en: The date the webform was submitted.
fi: Päivämäärä jolloin verkkolomakeen vastaus lähetettiin.

en: Clean URL
fi: Siistitty verkko-osoite

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
fi: Sivutuksen verkko-osoitteiden muoto. Sivutusmuodossa ne oletuksena näyttävät muodolta 'calendar/?date=2020-05' ja siistityssä muodossa calendar/2020-05'. Siistityt osoitteet näyttävät paremmilta mutta sivutusmuodossa esitetyt usein toimivat paremmin jos kalenteri esitetään lohkona tai paneelien sisällä.

en: Formatted text
fi: Muotoiltu teksti

en: Unknown variable @name
fi: Tuntematon muuttuja @name

en: Variables per group.
fi: Muuttjaa per ryhmä.

en: Example of text variable.
fi: Esimerkki tekstimuuttujasta.

en: Example of text variable with text format.
fi: Esimerkki tekstimuuttujasta jolle on asetettu tekstimuoto.

en: Example mail
fi: Esimerkkisähköposti

en: Example mail subject
fi: Esimerkki sähköpostin otsikosta

en: Example mail body.
fi: Esimerkki sähköpostin leipätekstistä.

en: Example mail variable with subject and body.
fi: Esimerkki sähköpostista jossa on otsikko ja leipäteksti.

en: Variable examples of different types.
fi: Esimerkkejä erityyppisistä muuttujista.

en: Variable example
fi: Muuttujaesimerkki

en: Example of auto generated settings form.
fi: Esimerkki automaattisesti luodusta asetuslomakkeesta.

en: List some variables.
fi: Listaa joitakin muuttujia.

en: Variable example realm
fi: Aluemuuttuja-esimerkki

en: Example of variable realms.
fi: Esimerkki aluemuuttujista.

en: An example module showing how to use the Variable API and providing some variables.
fi: Esimerkkimoduuli joka esittelee Variable API:n käyttöä ja tarjoaa joitakin muuttujia.

en: All variables
fi: Kaikki muuttujat

en: Realm variables
fi: Aluemuuttujat

en: Variables from the system variable table.
fi: Muuttujat järjestlmän muuttujataulusta

en: The low level name of the variable.
fi: Alemman tason nimi muuttujalle.

en: Human readable variable name.
fi: Ihmisluettava muuttujan nimi.

en: Variable views
fi: Muuttujanäkymä

en: Provides views integration for variable, included a default variable argument.
fi: Tarjoaa Views integraation muuttujalle, sisältäen oletus-muuttuja-argumentin.

en: Select a variable whose value will be retrieved at run time.
fi: Valitse muuttuja jonka arvo haetaan ajon aikana.

en: Multiple language
fi: Useita kieliä

en: Not saved due to: !reason
fi: Ei tallennettu koska: !reason

en: Not saved due to unknown reason.
fi: Ei tallennettu tuntemattomasta syystä johtuen.

en: Source string not found.
fi: Lähdemerkkijonoa ei löytynyt.

en: Standard XSS filter.
fi: Standardi XSS suodatin.

en: Administration XSS filter.
fi: Ylläpidon XSS suodatin.

en: It will allow most HTML tags but not scripts nor styles.
fi: Tämä sallii suurimman osan HTML tageista mutta ei skriptejä tai tyylejä.

en: Unknown filter: @name
fi: Tuntematon suodatin: @name

en: A translation was saved successfully. | @count translations were saved successfully.
fi[0]: Käännös tallennettu onnistuneesti.
fi[1]: @count käännöstä tallennettu onnistuneesti.

en: A translation could not be saved. | @count translations could not be saved.
fi[0]: Käännöksen tallennus epäonnistui.
fi[1]: @count käännöksen tallennus epäonnistui.

en: Translate user-defined strings
fi: Käännä käyttäjien määrittelemiä merkkijonoja

en: Translate user-defined strings that are created as part of content or configuration.
fi: Käännä käyttäjän määrittelemiä merkkijonoja jotka on luotu osana sisältöä tai asetuksia.

en: Translate admin strings
fi: Käännä ylläpitomerkkijonoja

en: Translate administrative strings with a very permissive XSS/HTML filter that allows all HTML tags.
fi: Käännä ylläpidolliset merkkijonot käyttäen hyvin sallivaa XSS/HTML suodatinta joka sallii kaikki HTML tagit.

en: This is a user-defined string. You are not allowed to translate these strings.
fi: Tämä on käyttäjän määrittelemä merkkijono. Et voi kääntää näitä merkkijonoja.

en: This string uses the %name text format. Strings with this format are not allowed for translation.
fi: Merkkijono käyttää tekstimuotoa %name. Merkkijonoja joilla on tämä muoto ei voida kääntää.

en: The source string is an administrative string. You are not allowed to translate these strings.
fi: Lähdemerkkijono on ylläpidollinen merkkijono. Et voi kääntää näitä merkkijonoja.

en: The URL of the entity.
fi: Entiteetin verkko-osoite.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fi: Seuraavat ominaisuudet voidaan ottaa käyttöön tämän korvauskuvion kohdalla: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fi: "@name" entiteetteihin liittyvät korvauskuviot.

en: @name tokens.
fi: @name korvauskuviot.

en: List of @entities
fi: Lista entiteeteistä @entities

en: List of @type values
fi: Lista @type tyyppisistä arvoista

en: Tokens for lists of @type values.
fi: Korvauskuviot @type arvojen listoille.

en: @type with delta @delta
fi: @type ja @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fi: Listaelementti deltalla @delta. Deltan arvot alkavat nollasta ja kasvavat yhdellä jokaista listaelementtiä kohden.

en: Rendered @entity_type
fi: Renderöity @entity_type

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fi: Renderöity entiteettityyppi @entity_type käyttäen esitystapaa "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fi: "Alt" määrityksen arvo

en: The "Title" attribute text
fi: "Title" määrityksen arvo

en: Field "@name".
fi: Kenttä "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fi: Tämänhetkisen käyttöliittymäkielen kielikoodi.

en: The language code of the current content language.
fi: Tämänhetkisen sisällön kielen kielikoodi.

en: Displays a single chosen entity.
fi: Näyttää yksittäisen valitun entiteetin.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fi: Valitse, minkätyyppisen entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fi: Valitse, minkä entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Configure the settings of the send by email functionality.
fi: Muokkaa sähköpostinlähetys asetuksia.

en: Please configure it in the !url.
fi: Ole hyvä ja konfiguroi se osoitteessa !url

en: Configure the settings of the PDF generation functionality.
fi: Muokkaa PDF-tiedoston muodostamisasetuksia.

en: Supported providers
fi: Tuetut tarjoajat

en: List normalizer
fi: Listan normalisoija

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fi: Avainten muuttaminen listakentälle (@field_name) joka sisältää tallennettua tietoa ei ole mahdollista.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi sisältäen kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
fi: Tyyli %style on palautettu oletusasetuksiinsa.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, tämä kuva näytetään ja se ohittaa kentän oletuskuvan.

en: View details for all votes
fi: Näytä kaikkien äänten tiedot

en: No blocked IP addresses available.
fi: Estettyjä IP-osoitteita ei ole saatavilla

en: Taxonomy field @field_name not found.
fi: Luokittelukenttää @field_name ei löytynyt.

en: Administer Backup and Migrate
fi: Ylläpidä Backup ande Migratea

en: Use mysqldump command
fi: Käytä mysqldump komentoa

en: Use the mysqldump command line tool if available. This can be faster for large databases but will not work on all servers. EXPERIMENTAL
fi: Käytä mysqldump komentokehotetyökalua mikäli mahdollista. Tämä voi olla nopeampi suurille tietokannoille mutta se ei toimi kaikilla palvelimilla. KOKEELLINEN

[ctx: compression format]
en: Zip
fi: Zip
    Kontekstissa: pakkausmuoto

en: Add a short description to the backup file.
fi: Lisää lyhyt kuvaus varmuuskopiotiedostolle

en: Migration failed with source plugin exception: !e
fi: Migraatio epäonnistui, lähdelisäosan virheilmoitus: !e

en: The menu name. Primary key.
fi: Valikon nimi. Pääavain.

en: The human-readable name of the menu.
fi: Valikon ihmisluettava nimi.

en: A description of the menu
fi: Valikon kuvaus

en: Prefix text placed to the left of the field
fi: Kentän eteen lisättävä etuliiteteksti

en: Postfix text placed to the right of the field
fi: Kentän perään lisättävä jälkiliite

en: Next page button label
fi: Seuraavalle sivulle ohjaavan napin etiketti

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
fi: Tätä käytetään <em>Seuraava sivu</em> nappiin tämän sivunvaihdon jälkeen. Oletus: <em>Seuraava sivu &gt;</em>

en: Prev page button label
fi: Edelliselle sivulle ohjaavan napin etiketti

en: This is used for the <em>Prev Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
fi: Tätä käytetään <em>Edellinen sivu</em> nappiin tämän sivunvaihdon jälkeen. Oletus: <em>&lt; Edellinen sivu</em>

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
fi: Valitse tämä jos haluat tulostaa valintalaatikon valintalistana radionappien tai valintaruutujen sijaan. Vaihtoehtoryhmät toimivat ainoastaan käytettäessä listaruutua.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
fi: Komoponentti %name on automaattisesti asetettu näkymään listaruutuna jotta se tukee vaihtoehtoryhmiä.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
fi: Tekstialueen leveys sarakkeina. Sivustosi CSS:stä riippuen tämä ominaisuus ei välttämättä vaikuta ulkoasuun.

en: Height of the textarea in rows.
fi: Tekstialueen korkeus riveinä.

en: The open or closed status of a webform.
fi: Verkkolomakkeen tila (avoin tai suljettu).

en: Open/Closed
fi: Avoin/Suljettu

en: Prefix text placed to the left of the textfield
fi: Tekstikentän eteen lisättävä etuliiteteksti

en: Postfix text placed to the right of the textfield
fi: Tekstikentän perään lisättävä jälkiliite

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fi: Arrayn arvot jotka Pathauto siivoaa ja yhdistää kautta-merkillä verkko-osoitetta kuvaavaksi merkkijonoksi.

en: Update node alias
fi: Päivitä solmun alias

en: Update taxonomy term alias
fi: Päivitä luokittelutermin alias

en: Update user alias
fi: Päivitä käyttäjän alias

en: Tokens related to webform submissions.
fi: Lomakkeen lähetykseen liittyvät korvauskuviot.

en: The unique indentifier for the webform submission.
fi: Verkkolomakelähetyksen yksilöllinen tunniste.

en: The IP address that was used when submitting the webform.
fi: IP-osoite josta verkkolomaken lähetys tehtiin.

en: The user that submitted the webform result.
fi: Käyttäjä joka lähetti verkkolomakkeen tuloksen.

en: Webform tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät verkkolomakkeiden korvauskuviot.

en: Webform submission values
fi: Verkkolomakkeen lähetyksen arvot

en: Webform tokens from submitted data. Includes the value and field label. Replace the "?" with the "Field Key". Append ":nolabel" for just the value.
fi: Verkkolomakkeiden korvauskuviot syötetystä tiedosta. Sisältää arvon ja kentän etiketin. Korvaa "?" merkki "Kentän avaimella". Lisää ":nolabel" jos haluat tulostaa vain arvon.

en: Form submission from: [node:title]
fi: Lomakelähetys solmusta [node:title]

en: This field supports dynamic token values. Common values might be [current-user:mail] or [node:title].
fi: Kenttä tukee dynaamisia korvauskuvioita. Yhteiset arvot voivat olla esimerkiksi [current-user:mail] tai [node:title].

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
fi: Täydellinen lista korvauskuvioista on saatavilla asennettuasi <a href="http://drupal.org/project/token">Token moduulin</a>.

en: Your existing webforms have been upgraded to use the global Drupal 7 token system.
fi: Olemassaolevat verkkolomakkeesi on päivitetty käyttämään Drupal7:n globaalia korvauskuviojärjestelmää.

en: Please download and install the <a href="http://drupal.org/project/token" target="_blank">Token module</a>. Otherwise some tokens will not be rendered.
fi: Lataa ja asenna <a href="http://drupal.org/project/token" target="_blank">Token moduuli</a>. Muussa tapauksessa osa korvauskuvioista ei renderöidy.

en: Submitted on [submission:date:long]
fi: Lähetyspäivämäärä [submission:date:long]

en: Submitted by user: [submission:user]
fi: Lähetti käyttäjä: [submission:user]

en: Submitted by anonymous user: [submission:ip-address]
fi: Lähetti anonyymi käyttäjä: [submission:ip-address]

en: Variables that contain metadata about the variable system.
fi: Muuttujat jotka sisältävät metadataa muuttujajärjestelmästä.

en: First example
fi: Ensimmäinen esimerkki

en: Second example
fi: Toinen esimerkki

en: Deleted existing values of %name from realm variables.
fi: Poista olemassaolevat %name muuttujat aluemuuttujien joukosta.

en: No variables have been selected as %realm_name specific.
fi: Yhtään muuttujaa ei ole valittu %realm_name kohtaiseksi.

en: To select variables to be configured, see <a href="!select-url">%realm_name variable settings</a>.
fi: Valitaksesi asetettavat muuttujat, tarkista asetukset <a href="!select-url">%realm_name muuttujalle</a>.

en: There are %name variables in this form
fi: Tässä lomakkeessa on käytössä muuttujat %name

en: Check you are editing the variables for the right %realm value or select the desired %realm.
fi: Valitse muokattavat arvot oikealle alueelle %realm tai valitse haluamasi alue %realm.

en: This is a @name variable.
fi: Tämä on @name muuttuja.

en: There are conflicting realm variables in the form. The variable %name is enabled for more than one realm. Review your realm settings
fi: Lomakkeessa on ristiriitaisia aluemuuttujia. Muuttuja %name on käytössä useammassa kuin yhdessä alueessa. Tarkista alueasetuksesi.

en: Realm list
fi: Aluelista

en: List of variables that can be set for a realm.
fi: Lista muuttujista jotka voidaan asettaa tälle alueelle.

en: Realm weight
fi: Alueen painokerroin

en: Override default weight for realm variables.
fi: Ohita aluemuuttujien oletuspaino.

en: No realms available.
fi: Alueita ei ole määritettynä.

en: Configure realms.
fi: Säädä alueita.

en: Configure realm variables.
fi: Säädä aluemuuttujia.

en: Edit realm variables.
fi: Muokkaa aluemuuttujia.

en: Enable custom link text
fi: Ota käyttöön kustomoitu linkkiteksti

en: Web: Show link
fi: Web: Näytä linkki

en: Whether to show the printer-friendly version link.
fi: Näytetäänkö tulostinystävällisen version linkki.

en: Whether to show the printer-friendly version link in individual comments.
fi: Näytetäänkö tulostinystävällisen version linkki yksittäisessä kommentissa.

en: Whether to show the URL list.
fi: Näytetäänkö sivulista tulostinystävällisistä sivuista.

en: Counter of accesses to the printer-friendly version for this node.
fi: Tämän sisällön tulostinystävällisten versioiden käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's printer-friendly version.
fi: Viimeisin tulostusystävällisen version käyttöpäivämäärä.

en: EPUB options
fi: EPUB asetukset

en: EPUB generation tool
fi: EPUB generointityökalu

en: This option selects the EPUB generation tool being used by this module to create the EPUB version.
fi: Tämä vaihtoehto valitsee tämän moduulin EPUB version luonnissa käytettävän EPUB generointityökalun.

en: EPUB filename
fi: EPUB tiedostonimi

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .epub extension will be appended automatically.
fi: Mikäli tyhjä, luotu tiedostonimi vastaa solmun polkua. Korvauskuviot ovat käytettävissä tiedoston nimeä muodostettaessa (katso oheinen lista). Tiedostopääte .epub lisätään automaattisesti.

en: Text used in the link to the EPUB version.
fi: Teksti EPUB version linkkiä varten.

en: No EPUB generation tool found! Please dowload a supported PHP EPUB generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
fi: EPUB generointityökalua ei löytynyt! Ole hyvä ja lataa tuettu PHP EPUB luontityökalu. Lisätietoja saat tämän moduulin INSTALL.txt tiedostosta.

en: No EPUB tool selected
fi: EPUB työkalua ei ole valittuna

en: EPUB: Show link
fi: EPUB: Näytä linkki

en: Whether to show the EPUB version link.
fi: Näytetäänkö EPUB versiolinkki.

en: EPUB: Show link in individual comments
fi: EPUB: Näytä linkki kommenteissa

en: Whether to show the EPUB version link in individual comments.
fi: Näytetäänkö EPUB versiolinkki kommenteissa.

en: EPUB: Show Printer-friendly URLs list
fi: EPUB: Näytä lista tulostinystävällisistä sivuista

en: EPUB: Number of page accesses
fi: EPUB: Sivun käyttökertojen lukumäärä

en: Counter of accesses to the EPUB version for this node.
fi: Laskuri EPUB version käyttökerroille tässä solmussa.

en: EPUB: Last access
fi: EPUB: Viimeisin käyntikerta

en: The date of the last access to the node's EPUB version.
fi: Viimeisin päivämäärä jolloin sivuston EPUB versiota käytettiin.

en: EPUB version
fi: EPUB versio

en: Display a EPUB version of this page.
fi: Näytä EPUB versio tällä sivulla.

en: Access the EPUB version
fi: Pääsy EPUB versioon

en: View the EPUB versions and the links to them in the original pages.
fi: Näytä EPUB versiot ja linkit niihin alkuperäisillä sivuilla.

en: Most EPUBed
fi: Eniten EPUBoitu

en: Most EPUBd
fi: Eniten EPUBoitu

en: Printer, email and EPUB versions - EPUB generation library
fi: Tulostin, sähköposti ja EPUB versiot - EPUBin generointikirjasto

en: EPUB settings page
fi: EPUB asetussivu

en: The currently selected EPUB generation library (%file) is no longer accessible.
fi: Tällä hetkellä valittuna oleva EPUB generointitiedosto (%file) ei ole enää käytettävissä.

en: Printer-friendly EPUB
fi: Tulostinystävällinen EPUB

en: Configure the settings of the EPUB generation functionality.
fi: Konfiguroi EPUBin generointitoiminnallisuuden asetuksia.

en: Adds the capability to export pages as EPUB.
fi: Lisää mahdollisuuden ladata sivuja EPUB muodossa.

en: PHPePub library handler
fi: PHPePub kirjastotyökalu

en: EPUB generation library using PHPePub.
fi: EPUB generointikirjasto käyttäen PHPePubia

en: Email: Show link
fi: Sähköposti: Näytä linkki

en: Whether to show the send by email link.
fi: Näytetäänkö lähetä sähköpostilla linkki.

en: Email: Show link in individual comments
fi: Sähköposti: Näytä linkki yksittäisissä kommenteissa

en: Whether to show the send by email link in individual comments.
fi: Näytetäänkö lähetä sähköpostilla linkki yksittäisessä kommentissa.

en: Counter of accesses to the send by email form for this node.
fi: Tämän sisällön lähetä sähköpostilla käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's send by email form.
fi: Viimeisin lähetä sähköpostilla päivämäärä.

en: Email: Number of sent emails
fi: Sähköposti: Lähetettyjen sähköpostien määrä

en: Email: Last email sent
fi: Sähköposti: Viimeisin lähetetty sähköposti

en: The date when the node was last sent by email.
fi: Päivämäärä, jolloin sivu on viimeksi lähetetty sähköpostilla.

en: PDF: Show link
fi: PDF: Näytä linkki

en: Whether to show the PDF version link.
fi: Näytetäänkö PDF-versio linkki.

en: PDF: Show link in individual comments
fi: PDF: Näytä linkki yksittäisissä kommenteissa

en: Whether to show the PDF version link in individual comments.
fi: Näytetäänkö PDF-versio yksittäisissä kommenteissa.

en: Counter of accesses to the PDF version for this node.
fi: Tämän sisällön PDF-versioiden käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's PDF version.
fi: Viimeisin PDF-version käyttöpäivämäärä.

en: dompdf options
fi: dompdf asetukset

en: Only embed those font characters that are actually used.  This can generates smaller PDF files but may significantly slow down processing.
fi: Sisällytä ainoastaan todellisesti käytössäolevat fonttikirjaimet. Tämä luo pienempiä PDF tiedostoja mutta voi myös merkittävästi hidastaa prosessointia.

en: Configure the dompdf options.
fi: Säädä dompdf asetuksia.

en: dompdf library handler
fi: dompdf kirjastotyökalu

en: PDF generation library using dompdf.
fi: PDF generointikirjasto jota dompdf käyttää.

en: mPDF library handler
fi: mPDF kirjastotyökalu

en: PDF generation library using mPDF.
fi: PDF generointikirjasto jota mPDF käyttää.

en: TCPDF options
fi: TCPDF asetukset

en: Set the font family to be used. Examples: %examples.
fi: Määrittele käytettävä kirjasintyyppi. Esimerkkejä: %examples.

en: Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
fi: Aseta normaalissa tekstissä käytettävän fontin koko. Tämä on perusarvo muiden tekstityylien skaalaamisessa.

en: Configure the TCPDF options.
fi: Säädä TCPDF asetuksia.

en: TCPDF library handler
fi: TCPDF kirjastotyökalu

en: PDF generation library using TCPDF.
fi: PDF generointikirjasto jota TCPDF käyttää.

en: Configure the wkhtmltopdf options.
fi: Säädä wkhtmltopdf asetuksia

en: wkhtmltopdf library handler
fi: wkhtmltopdf kirjastotyökalu

en: PDF generation library using wkhtmltopdf.
fi: PDF generointikirjasto jota wkhtmltopdf käyttää.

en: Link location
fi: Linkin sijainti

en: Display link in teaser
fi: Näytä linkki tiivistelmässä

en: Setting this option will add a link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fi: Tämä asetus lisää linkin Drupalin luomille sivuille käytössäolevissa moduuleissa.

en: Configure the print module links.
fi: Säädä tulostusmoduulin linkkejä.

en: Printer-friendly pages UI
fi: Tulostinystävällisten sivujen käyttöliittymä

en: Manages the printer-friendly versions link display conditions.
fi: Säätää tulostinystävällisten versioiden linkkien näyttöasetuksia.

en: The user's default theme.
fi: Käyttäjän oletusteema.

en: Output values as list
fi: Tulostaa arvot listana

en: The value is not a number.
fi: Arvo ei ole numero.

en: Example of numeric variable.
fi: Esimerkki numeerisesta muuttujasta.

en: Convert all characters to US-ASCII
fi: Muuta kaikki kirjaimet US-ASCII standardin mukaisiksi.

en: Placeholder for characters with no known US-ASCII equivalent
fi: Kirjanmerkkiarvot kirjaimille joille ei ole tunnettua US-ASCII vastaavaa arvoa.

en: Non-latin text (e.g., å, ö, 漢) will be converted to US-ASCII equivalents (a, o, ?).
fi: Ei-latinanlainen teksti (esim. å, ö, 漢) muutetaan US_ACII:n vastaaviksi merkeiksi (a, o, ?).

en: Conditionals may be used to hide or show certain components (or entire pages!) based on the value of other components.
fi: Ehtoja voidaan käyttää näyttämään tai piilottamaan tiettyjä komponentteja (tai kokonaisia sivuja!) perustuen toisten komponenttien arvoihin.

en: Conditionals
fi: Ehdolliset

en: @count webforms using conditionals updated to the new conditional system.
fi: @count ehtoja käyttävää verkkolomaketta päivitetty uuteen ehtojärjestelmään.

en: Save conditions
fi: Tallenna ehdot

en: Conditionals for %title saved.
fi: Ehdot lomakkeelle %title tallennettu.

en: Add a new condition:
fi: Lisää uusi ehto

en: And/or
fi: Ja/tai

en: then !action !target
fi: niin !action !target

en: is blank
fi: on tyhjä

en: is not blank
fi: ei ole tyhjä

en: is on
fi: sisältää

en: is before
fi: on ennen

en: is after
fi: on jälkeen

en: is at
fi: on kohdassa

en: @format or valid date
fi: @format tai validi päivämäärä

en: HH:MMam or valid time
fi: HH:MMam tai validi aika

en: These are global default variables. To edit variables for a specific realm go to <a href="@variable-realm">Variable Realms</a>
fi: Nämä ovat sivustonlaajuisia muuttujia. Muuttaaksesi arvoa jossakin tietyssä alueessa, käy sivulla <a href="@variable-realm">Muuttuja-alueet</a>

en: Select variables to be set for this realm.
fi: Valitse tälle alueelle asetettavat muuttujat.

en: Currently selected variables are: <em>!variables</em>
fi: Tällä hetkellä valitut muuttujat: <em>!variables</em>

en: Translate to !language
fi: Käännä kieleen !language

en: Translate !name
fi: Käännä !name

en: multilingual
fi: monikielinen

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
fi: Aikavyöhykkeeksi on asetettu <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
fi: Ensimmäinen viikonpäivä on asetettu arvoon <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">ensimmäisen viikonpäivän</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
fi: Keskipituiseksi päivämäärämuodoksi on asetettu @value. Voi olla hyödyllistä lisätä uusia muotoja kuten Päivämäärä, Aika, Kuukausi tai Vuosi sopivilla muotoiluilla <a href="@regional_date_time">Aika ja päiväys</a>-asetussivulla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_date_time">järjestelmän päivämäärämuodot</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen ja ensimmäisen viikonpäivän</a> sekä <a href="@regional_date_time">päivämäärän muotoasetukset</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: Webform results
fi: Verkkolomakkeen tulokset

en: Marked down
fi: Renderöity

en: Compare description field
fi: Vertaa kuvauskenttää

en: Compare <em>Alt</em> field
fi: Vertaa <em>Alt</em>-kenttää

en: Compare <em>Title</em> field
fi: Vertaa <em>Otsikko</em>-kenttää

en: Weight for rule group !rgid
fi: Sääntöjoukon !grid painoarvo

en: Weight for new rule group
fi: Uuden sääntöjoukon painoarvo

en: The selected components will be included in the [submission:values] token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a [submission:values:?] in the template.
fi: Valitut komponentit sisällytetään [submission:values] korvauskuvioon. Yksittäiset arvot tulostetaan edelleen mikäli ne on määritetty [submission:values:?] templatessa.

en: Unable to check anonymous user submission limit when logged in as user @uid.
fi: Lomakelähetysten määrärajan tarkistus epäonnistui oltaessa kirjautuneena käyttäjänä @uid.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
fi: Määriteltyjen CSS luokkien syntaksissa on virhe.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
fi: Näytä päivämäärät käyttäen oletusasetuksia koska valittua muotoa (@format) ei ole määritelty.

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
fi: Päivämäärän tekstikentät on päivitetty käyttämään nousua 1.

en: Used in views
fi: Käytetään näkymissä

en: Views plugins
fi: Näkymien laajennukset

en: Overview of plugins used in all views.
fi: Lista kaikista eri näkymissä käytetyistä laajennusosista.

en: Display "Access Denied"
fi: Näytä "Pääsy kielletty"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat käytettävissä tälle kentälle. Huomaa että rederöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttää kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kenttää jota ei ole listattuna tähän, voit muuttaa kenttien järjestystä. 
    Jos haluat käyttää merkkejä '[' ja ']', merkitse ne HTML koodeilla '%5B' tai '%5D', muussa tapauksessa ne korvataan tyhjillä välilyönneillä.</p>

en: @date_format format
fi: @date_format muoto

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso <a href="@url" target="_blank">PHP ohjeista</a> lisätietoa päivämäärämuotoiluista. Muussa tapauksessa syötä näytettävien päivämääräyksiköiden lukumäärä, oletus on 2.

en: Timezone to be used for date output.
fi: Päivämäärän näytössä käytettävä aikavyöhyke.

en: - Default site/user timezone -
fi: - Käyttäjän/sivuston oletusaikavyöhyke -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fi: Syötä matemaattiset kaavat kute 2 + 2 tai sqrt(5). Voit syöttää arvoja ja luoda matemaattisia funktioita sekä evaluoida niitä. Käytä ; merkkiä erotellaksesi funktiot toisistaan. Esimerkiksi f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fi: Ryhmitellyt suodattimet mahdollistavat valinnan esimääriteltyjen operaattori|arvo parien välillä.

en: Filter type to expose
fi: Näytettävä suodattimen tyyppi

en: Single filter
fi: Yksittäinen suodatin

en: Grouped filters
fi: Ryhmitellyt suodattimet

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fi: Muista suodattimen valinta vain valituille käyttäjärooleille. Jos et valitse rooleja, suodattimen arvoja ei tallenneta koskaan.

en: The value is required if title for this item is defined.
fi: Arvo on pakollinen jos tämä elementin otsikko on määritettynä.

en: The title is required if value for this item is defined.
fi: Otsikko on pakollinen jos tämän elementin arvo on määritettynä.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fi: Valitse, minkälaista widgettiä käytetään renderöitäessä suodatinryhmiä.

en: grouped
fi: ryhmitetty

en: Choose fields to combine for filtering
fi: Valitse suodatusta varten yhdistettävät kentät

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fi: Suodatin ei toimi hyvin erikoislaatuisten kenttien kanssa.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fi: Sinun on lisättävä kenttiä jotka kykenevät käyttämään tätä suodatinta.

en: @entity types
fi: @entity tyypit

en: Sort within each hierarchy level
fi: Lajittele jokaisen hierarkiatason sisällä

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
fi: Ota tämä käyttöön lajitellaksesi sisältö hierarkiatasoittain painon ja otsikon mukaan. Varoitu: tämä voi johtaa hitaisiin kyselyihin.

en: There is no lock on view %name to break.
fi: Näkymässä %name ei ole rikottavaa lukitusta.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fi: Näkymässä on yksi tai useampi validointivirhe; tarkista sen asetukset.

en: Bypass view validation
fi: Ohita näkymän validointi

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
fi: Ohita validointipluginnit ja käsittelijät tuotaessa tämä näkymä.

en: &lt;Any&gt;
fi: &lt;Mikä tahansa&gt;

en: There are no enabled views.
fi: Yhtään näkymää ei ole käytössä.

en: Display fields as RSS items.
fi: Näytä kentät RSS syötteinä.

en: Book root from current node
fi: Tämänhetkisen solmun kirjajuuri

en: The language the comment is in.
fi: Kieli jolla kommentti on kirjoitettu.

en: - No value -
fi: - Ei arvoa -

en: Provide a simple link to the revision.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön versioon.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin ID.

en: The taxonomy vocabulary weight
fi: Luokittelusanaston painokerroin

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset isäntä PID:n mukaan.

en: The raw numeric user ID.
fi: Käyttäjä ID raakamuodossa.

en: Unfiltered text
fi: Suodattamaton teksti

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fi: Lisää rajoittamatonta, kustomoitua tekstiä tai markuppia. Tämä vastaa kustomoitua tekstikenttää.

en: Combine fields filter
fi: Yhdistä kenttien suodattimet

en: Combine two fields together and search by them.
fi: Yhdistä kaksi kenttää yhdeksi ja etsi niiden perusteella.

en: Column used for click sorting
fi: Klikkausjärjestelyssä käytettävä sarake

en: Use path alias instead of internal path.
fi: Käytä polkualiasta sisäisen polun sijaan.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fi: Sekunteina aika jona raakakyselyiden tulokset tulee välimuistittaa.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fi: Sekunteina aika jona tuotettu HTML tuloste tulee välimuistittaa.

en: Custom time values must be numeric.
fi: Kustomoitujen aika-arvojen on oltava numeerisia.

en: Hide contextual links
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fi: Valitse, näytetäänkö vai piilotetaanko kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: Hide contextual links on this view.
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää "lisää" linkin näkymän alatunnisteeseen, linkki ohjaa sivunäkymään. Jos sinulla on useampia kuin yksi sivunäkymä, linkki ohjaa "Edistyneet asetukset" kohdan "Linkkinäkymä" kohdassa määriteltyyn osoitteeseen. Voit ohittaa sivun osoitteen linkkisivu asetuksessa.

en: Display 'more' link only if there is more content
fi: Näytä 'lisää' linkki vain jos lisää sisältöä on olemassa

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fi: Jätä tämä valitsematta jos haluat näyttää 'lisää' linkin vaikka enempää tuloksia ei olisikaan.

en: View: !view: !display
fi: Näkymä: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
fi: Käyttäjälle näytetyt suodattimet lohkonäkymissä vaativat "Käytä AJAXia" asetuksen päälläoloa toimiakseen oikein.

en: Number of pager links visible
fi: Näytettävien sivutuslinkkien lukumäärä

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fi: Määrittele, montako linkkiä sivuille näytetään sivutuksessa.

en: A lists of labels for the controls in the pager
fi: Sivutuksen kontrollien etikettien nimet

en: Text for "first"-link
fi: Teksti "ensimmäinen" linkkiä varten

en: Text for "previous"-link
fi: Teksti "edellinen" linkkiä varten

en: Text for "next"-link
fi: Teksti "seuraava" linkkiä varten

en: Text for "last"-link
fi: Teksti "viimeinen" linkkiä varten

en: Pure Distinct
fi: Puhdas yksilöllinen

en: Query Tags
fi: Kyselytagit

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fi: Mikäli asetettuna, nämä tagit lisätään kyselyyn ja niitä voidaan käyttää kyselyn tunnistamiseen moduulissa. Tämä on hyödyllistä muokattaessa kyselyitä.

en: Standard derivation
fi: Standardi derivointi

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
fi: Kyselytagit voivat sisältää vain pieniä aakkosnumeerisia kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fi: Kenttä jota käytetään julkaisupäivämääränä RSS syötteissä. Päivämäärän on oltava RFC 2822 muodossa.

en: GUID settings
fi: GUID asetukset

en: GUID field
fi: GUID kenttä

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fi: Maailmanlaajuisesti uniikki RSS elementin tunniste.

en: GUID is permalink
fi: GUID on ikilinkki

en: The RSS item GUID is a permalink.
fi: RSS-elementin GUID on ikilinkki

en: Add views row classes
fi: Lisää luokkia kyselyriveihin

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää oletus-riviluokat outputtiin. Voit käyttää tätä vähentämään markupin määrää jota views tarjoaa oletuksena. Toisaalta se vaikeuttaa CSS:n käyttöä.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fi: Lisää raidoitus (parillinen/pariton), ensimmäinen/viimeinen rivi luokat

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fi: Lisää CSS luokkia ensimmäiselle ja viimeiselle riville sekä parillisille/parittomille riveille raidoittaaksesi tuloksia.

en: Force using fields
fi: Pakota käyttämään kenttiä

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fi: Jos rivi- ja tyyliplugini eivät kumpikaan tue kenttiä, voit tätä käyttämällä ottaa ne silti käyttöön, jolloin voit esimerkiksi hyödyntää groupby:ta.

en: Bulk operations settings
fi: Massaoperaatioiden asetukset

en: Selected bulk operations
fi: Valitut massaoperaatiot

en: Browse available tokens.
fi: Selaa käytettävissä olevia korvauskuvioita.

en: Loading token browser...
fi: Ladataan korvauskuvioiden selainta...

en: Help area
fi: Apualue

en: Unable to generate PDF file.
fi: PDF-tiedoston luominen epäonnistui.

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly version pages. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content (these apply only in node pages). The Help area is used for system pages. Enabling the block area link will allow links of this format in the provided links module. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still go to %path where nid is the numeric id of the node.
fi: Valitse tulostinystävällisten versioiden linkkien sijainti. Linkkialue on yleensä solmun alapuolella kun taas sisällön kulma on solmusisällön oikea yläkulma (tämä toimii ainoastaan solmusivuilla). Apualue on käytössä ainoastaan järjestelmäsivuilla. Lohkoalueen linkkien käyttöönotto sallii tämänmuotoisten linkkien käytön tarjotussa linkkimoduulissa. Poista kaikkien vaihtoehtojen valinta poistaaksesi linkki käytöstä. Vaikka linkki näytettäisiinkin, voit siltikin mennä polkuun %path jossa nid on solmun numeerinen tunniste (ID).

en: The URL %url is not valid.
fi: URL %url ei ole kelvollinen.

en: There are no conditional actions on this form.
fi: Lomakkeelle ei ole määritelty ehdollisia toimintoja.

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message. Supports Webform token replacements.
fi: Viesti joka näytetään onnistuneen lähetyksen yhteydessä. Jos sivun uudelleenohjausosoitteeksi on asetettu <em>Vahvistussivu</em>, se näytetään omalla sivullaan. Muussa tapauksessa se näytetään viestinä. Asetus tukee verkkolomakkeiden korvauskuvioita.

en: item | @count items
fi[0]: elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: The value of a component as submitted by a user.
fi: Komponentin arvo käyttäjän syöttämänä.

en: Webform submission data
fi: Verkkolomakkeen lähetyksen tiedot

en: Relates to a webform submission data
fi: Liittyy verkkolomakkeen lähetystietoihin

en: Submission Data
fi: Lähetyksen data

en: Data field
fi: Datakenttä

en: Value (raw)
fi: Arvo (raaka)

en: The raw value from the database as submitted by a user. Use only when needing to sort on a field value.
fi: Käyttäjän syöttämät raaka-arvot tietokannasta. Käytä vain jos haluat järjestellä kentän arvoja.

en: Value delta
fi: Arvon delta

en: The delta value of the submitted data in a multi value component (such as checkboxes).
fi: Syötetyn tiedon delta-arvo moniarvoisena komponenttina (kuten valintaruudut).

en: Webform node
fi: Verkkolomake-solmu

en: Enter the title or NID of the Webform whose values should be made available.
fi: Valitse näytettävän verkkolomakkeen NID tai otsikko.

en: Component data
fi: Komponentin tiedot

en: Select the component whose values should be made available.
fi: Valitse komponentti jonka arvot näytetään.

en: Webform NID is required.
fi: Verkkolomakkeen NID on pakollinen.

en: The specified node is not valid.
fi: Valittu solmu ei ole validi.

en: Use component label
fi: Käytä komponentin etikettiä

en: No label
fi: Ei etikettiä

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">Setting Up Site Search for a Profile</a>.
fi: Mikäli valittuna, sisäiset hakusanat ovat mukana seurannassa. Sinun on säädettävä Google tilisi käyttämään sisäistä hakuparametriä <strong>haku</strong>. Lisätietoja saat <a href="@url">Sivuston hakuprofiilin asettaminen</a> sivulta.

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings.
fi: Syötä PHP koodia kenttään seurataksesi näkyvyysasetuksia.

en: Google Analytics module form element.
fi: Google Analytics moduulin lomake-elementti.

en: Deleted obsolete trackOutboundAsPageview variable.
fi: Poistettiin vanhentunut muuttuja trackOutboundAsPageview.

en: Deleted obsolete googleanalytics_trackpageloadtime variable.
fi: Poistettiin vanhentunut muuttuja googleanalytics_trackpageloadtime.

en: Mailto links
fi: Mailto linkit

en: AdSense ads
fi: AdSense mainokset

en: Anonymize IP
fi: Piilota IP

en: Maximum image dimensions
fi: Kuvan mittasuhteiden enimmäisarvot

en: - No challenge -
fi: - Ei haastetta -

en: The CAPTCHA settings have been saved.
fi: CAPTCHA asetukset tallennettu.

en: Cleared the CAPTCHA placement cache.
fi: Tyhjennetty CAPTCHAn sijoittelun välimuisti.

en: The CAPTCHA type to use for this form.
fi: Tässä lomakkeessa käytettävä CAPTCHAn tyyppi.

en: Challenge %challenge by module %module
fi: Haaste %challenge moduulista %module

en: No variation
fi: Ei muuntelua

en: Little variation
fi: Vähän muuntelua

en: Medium variation
fi: Keskimäärä muuntelua

en: High variation
fi: Paljon muuntelua

en: Very high variation
fi: Hyvin paljon muuntelua

en: Missing %editor library for %format format. Re-install the %editor library or delete the editor profile.
fi: %editor kirjasto syöttömuodolle %format puuttuu. Joko asenna %editor kirjasto uudelleen tai poista syöttöprofiili.

en: Missing library: @library
fi: Puuttuva kirjasto: @library

en: Show Colorbox on specific pages
fi: Näytä Colorbox määritellyillä sivuilla

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href="@url">Tracking Multiple Domains</a>.
fi: Jos valitsit "Useita ylätason domaineja" yllä, syötä kaikki tähän liittyvät ylätason domainit. Lisää yksi domain per rivi. Oletuksena raporttiesi tieto sisältää ainoastaan polun ja sivun nimen eikä domainin nimeä. Lisätietoa saat <em>Näytä erilliset domain-nimet</em> <a href="@url">Seuraa useita domaineja</a> kohdassa.

en: If enabled and your server receives the <a href="@donottrack">Do-Not-Track</a> header from the client browser, the Google Analytics module will not embed any tracking code into your site. Compliance with Do Not Track could be purely voluntary, enforced by industry self-regulation, or mandated by state or federal law. Please accept your visitors privacy. If they have opt-out from tracking and advertising, you should accept their personal decision. This feature is currently limited to logged in users and disabled page caching.
fi: Mikäli käytössä ja selaimesi vastaanottaa <a href="@donottrack">Do-Not-Track</a> headerin käyttäjän selaimesta, Google Analytics moduuli ei sisällytä seurantakoodia sivustollesi. Yhteensopivuus Do Not Trackin kanssa on vapaaehtoista, teollisuuden itsesäätelyn sanelemaa tai osavaltion tai liittovaltion lain määräämää. Ole hyvä ja hyväksy käyttäjiesi yksityisyys. Jos he haluavat kieltäytyä mainonnasta, sinun pitäisi hyväksyä heidän henkilökohtainen päätöksensä. Tämä ominaisuus on tällä hetkellä rajoitettu vain sisäänkirjautuneisiin käyttäjiin, ominaisuus vaatii että sivuston välimuistitus ei ole käytössä.

en: You can add Google Analytics <a href="@custom_var_documentation">Custom Variables</a> here. These will be added to every page that Google Analytics tracking code appears on. Google Analytics will only accept custom variables if the <em>name</em> and <em>value</em> combined are less than 128 bytes after URL encoding. Keep the names as short as possible and expect long values to get trimmed. You may use tokens in custom variable names and values. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
fi: Voit lisätä tähän Google Analyticsin <a href="@custom_var_documentation">Kustomoidut muuttujat</a>. Nämä lisätään jokaiselle sivulle jolla on Google Analytics seurantakoodi. Google Analytics hyväksyy kustomoidut muuttujat vain jos <em>nimi</em> ja <em>arvo</em> yhdistettyinä ovat vähemmän kuin 128 bittiä verkko-osoitteen enkoodauksen jälkeen. Pidä molemmat nimet mahdollisimman lyhinä ja odota että pitkät arvot lyhennetään. Voit käyttää korvauskuvioita kustomoiduitujen muuttujien nimissä ja arvoissa. Sivustonlaajuiset ja käyttäjän korvauskuviot ovat aina käytettävissäsi; solmujen sivuilla solmujen korvauskuviot ovat myös käytettävissä.

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom variables. Section 7 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of service</a> requires that You will not (and will not allow any third party to) use the Service to track, collect or upload any data that personally identifies an individual (such as a name, email address or billing information), or other data which can be reasonably linked to such information by Google. You will have and abide by an appropriate Privacy Policy and will comply with all applicable laws and regulations relating to the collection of information from Visitors. You must post a Privacy Policy and that Privacy Policy must provide notice of Your use of cookies that are used to collect traffic data, and You must not circumvent any privacy features (e.g., an opt-out) that are part of the Service.
fi: Voit täydentää Google Analyticsin perus IP-osoitepohjaista käyttäjien seurantaa lajittelemalla käyttäjät kustomoitujen muuttujien avulla. Osio 7 <a href="@ga_tos">Google Analyticsin käyttöehdot</a> sivulla vaatii että et seuraa (etkä salli kolmannen osapuolen seurata), kerätä tai ladata mitään dataa joka tunnistaa yksilöidysti käyttäjän (kuten nimi, sähköpostiosoite, osoite tai laskutustiedot), tai muuta tietoa joka voidaan linkittää edellämainitun kaltaiseen tietoon Googlen toimesta. Sinulla on oltava ja sinun on sovellettava hyväksyttävää yksityisyyspolitiikkaa ja sinun on noudatettava käyttjien tietojen keräämisestä säädettyjä lakeja ja määräyksiä. Sinun on tarjottava käyttöehdot joissa on mainittava keksien käytöstä sivuston liikennedatan keräämiseen etkä voi ohittaa (esimerkiksi ehdollistaa) näitä palvelusi osana tarjoamiasi käyttöehtoja.

en: Track messages of type
fi: Seuraa viestejä joiden tyyppi on

en: This will track the selected message types shown to users. Tracking of form validation errors may help you identifying usability issues in your site. Keep in mind that Google allows a maximum of 500 events per session only and every message is tracked as one individual event. If the limit has been exceeded no further events are tracked, but normal page tracking is not effected. Messages from excluded pages cannot tracked.
fi: Tämä seuraa valittuja käytäjille näytettyjä viestityyppejä. Lomakkeiden validointivirheiden seuraaminen voi auttaa tunnistamaan sivustosi käytettävyysongelmia. Pidä mielessä että Google sallii enintään 500 tapahtumaa per käyttäjäsessio ja jokainen viesti seurataan omana tapahtumanaan. Jos rajoitus on ylitetty, enempää tapahtumia ei seurata mutta tämä ei vaikuta normaaliin sivunseurantaan. Ohitettavaksi määriteltyjen sivujen viestejä ei voida seurata.

en: Search and Advertising
fi: Haku ja mainostaminen

en: Track DoubleClick data
fi: Seuraa DoubleClick tietoa

en: If checked, the alternative Google <a href="@doubleclick">DoubleClick data tracking</a> is used to enable AdWords remarketing features. If you choose this option you will need to <a href="@privacy">update your privacy policy</a>.
fi: Mikäli valittuna, käytetään vaihtoehtoista Google <a href="@doubleclick">DoubleClick tiedonseurantaa</a> AdWords uudelleenmarkkinointiin. Jos valitset tämän vaihtoehdon, sinun on <a href="@privacy">päivitettävä yksityisyyssääntösi</a>.

en: DoubleClick data
fi: DoubleClick tieto
