DruStack (7.x-17.0-rc6) - en to nn translation catalogue (555 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Show on every page except the listed pages.
nn: Vis på alle sider utanom på desse sidene.

en: Show on only the listed pages.
nn: Vis bare på desse sidene.

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: Administer
nn: Administrer

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Groups
nn: Grupper

en: Is
nn: Er

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: yes
nn: ja

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Age
nn: Alder

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Last updated
nn: Sist oppdatert

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: Overview
nn: Oversikt

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: High
nn: Høg

en: Low
nn: Låg

en: Time
nn: Tid

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: never
nn: aldri

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: You are not authorized to access this page.
nn: Du har ikkje høve til å sjå denne sida.

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Permitted file extensions
nn: Tillatne filtyper

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: Database type
nn: Databasetype

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: no
nn: nei

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Menu item
nn: Menydel

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
nn: Valfritt. I menyen vil lettare element bli prioritera mot toppen, medan tunge element blir plassera lenger ned.

en: Printer-friendly version
nn: Sjå utskriftsvenleg utgåve

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Access denied
nn: Ingen tilgong

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Add block
nn: Lag blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: php
nn: PHP

en: User settings
nn: Brukarinnstillingar

en: Off
nn: Av

en: Available updates
nn: Tilgjengelege oppdateringar

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Up to date
nn: Oppdatert

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Recipients
nn: Mottakarar

en: Selected
nn: Valgt

en: Hourly threshold
nn: Terskel per time

en: Your name
nn: Namnet ditt

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Theme configuration
nn: Oppsett for utsjånadsmal

en: Time zone
nn: Tidssone

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: Items
nn: Element

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Delete all
nn: Slett alt

en: Performance
nn: Ytelse

en: This field is required.
nn: Dette feltet er påkrevd.

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: help
nn: hjelp

en: Month
nn: Månad

en: Details
nn: Detaljar

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Calendar
nn: Kalender

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Week
nn: Veke

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: here
nn: her

en: am
nn: formiddag

en: pm
nn: ettermiddag

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Navigation
nn: Navigering

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Blog
nn: Blogg

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: Class
nn: Klasse

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Site off-line message
nn: Melding når nettstaden er fråkopla

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nn: @site er under vedlikehald. Vi er snart tilbake. Takk for tålmodet.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
nn: Meldinga du vil vise brukarar når nettstaden er i fråkopla tilstand

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Create content
nn: Lag innhald

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
nn: Visast om fylgjande PHP-kode returnerar <code>TRUE</code> (PHP-mode, bare for ekspertar).

en: Preformatted
nn: Førehandsformatera

en: Close
nn: Lukk

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Database name
nn: Databasenamn

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Hidden
nn: Skjult

en: seconds
nn: sekundar

en: minute
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: Maximum file size per upload
nn: Maksimal filstørrelse pr. opplasting

en: English
nn: Engelsk

en: 1 item | @count items
nn[0]: 1 element
nn[1]: @count element

en: menu
nn: meny

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: View user profile.
nn: Sjå brukarprofil.

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: published
nn: publisert

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Request new password
nn: Be om nytt passord

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: hour
nn: time

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Long
nn: Lang

en: Short
nn: Kort

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Your rating
nn: Din karakter

en: Log out
nn: Logg ut

en: Autocomplete taxonomy
nn: Autofullfør taksonomi

en: Are you sure you want to delete the block %name?
nn: Er du sikker på at du vil slette blokken %name?

en: People
nn: Folk

en: warning
nn: åtvaring

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Syndicate
nn: Abonner på denne sida

en: Syndicate content
nn: Syndiker innhald

en: Blogs
nn: Bloggar

en: Books
nn: Bøker

en: Forums
nn: Forum

en: view revisions
nn: sjå på tidligare utgåver

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Session
nn: Økt

en: Match
nn: Samsvar

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Product
nn: Vare

en: 200 characters
nn: 200 teikn

en: 400 characters
nn: 400 teikn

en: 600 characters
nn: 600 teikn

en: 800 characters
nn: 800 teikn

en: 1000 characters
nn: 1000 teikn

en: 1200 characters
nn: 1200 teikn

en: 1400 characters
nn: 1400 teikn

en: 1600 characters
nn: 1600 teikn

en: 1800 characters
nn: 1800 teikn

en: 2000 characters
nn: 2000 teikn

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
nn: PHP-innstillingane begrensar størrelsen på oveføring av file til %size.

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Attach
nn: Legg ved

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: image
nn: bilete

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Multilingual
nn: Fleirspråkleg

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: not published
nn: ikkje publisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: Comment settings
nn: Kommentarinnstillingar

en: sticky
nn: fast plass på toppen

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Insert !image or !link.
nn: Sett inn !image eller !link!.

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Translated
nn: Omsett

en: Blocks
nn: Blokkar

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
nn: Om PHP-modus er valt, skriv PHP-kode mellom %php. Merk at eksekvering av feil PHP-kode kan øydeleggja Drupal nettstaden.

en: The content of the block as shown to the user.
nn: Innhaldet i blokken slik den vert vist for brukarane.

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Default time zone
nn: Standard tidssone

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Date - newest first
nn: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
nn: Dato - eldste først

en: file system
nn: filsystem

en: Topics per page
nn: Emner per side

en: Posts - most active first
nn: Innlegg - mest aktive først

en: Posts - least active first
nn: Innlegg - minst aktive først

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Page not found
nn: Sida finst ikkje

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: The directory %directory does not exist.
nn: Mappa %directory finst ikkje.

en: The directory %directory is not writable
nn: Mappa %directory kan ikkje skrivast til

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nn: Kan ikkje skrive til mappa %directory, dette fordi den ikkje har korrekte innstillingar for tilgang.

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Package
nn: Pakke

en: Error saving user account.
nn: Feil oppstod ved lagring av brukarkonto

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Print
nn: Skriv ut

en: Registration form
nn: Innmeldingsskjema

en: authenticated user
nn: autentisert brukar

en: No update data available
nn: Ikkje noko oppdateringsinformasjon tilgjengelig.

en: Advanced help
nn: Avansert hjelp

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Create field
nn: Opprett felt

en: Or
nn: Eller

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje lastast opp, dette fordi målmappa %directory ikkje er korrekt konfigurert.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast, dette fordi det ikkje eksisterar ei slik fil. Du bør sjekke om filnamnet er korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast, dette fordi det allereie eksisterar ei slik fil i målmappa.

en: The selected file %file could not be copied.
nn: Den valte fila %file kunne ikkje kopierast.

en: The removal of the original file %file has failed.
nn: Fjerninga av den originale fila %file mislukkast.

en: Reports
nn: Rapportar

en: Error reporting
nn: Rapportering av feil

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: Auto-reply
nn: Automatisk svar

en: Translate
nn: Omset

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
nn: Importeringa av omsetjinga feila, av di fila %filename ikkje kunne lesast.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld feil: «msgstr» var venta, men vart ikkje funne på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld feil: «msgid_plural» var venta, men ikkje funne på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld ein syntaksfeil på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld feil: «msgid» er uventa på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
nn: Omsetjingsfila  %filename inneheld feil: «msgstr[]» var ikkje venta på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld feil: «msgstr» var uventa på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename inneheld feil: Det er ein uventa tekststreng på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
nn: Omsetjingsfila %filename slutta uventa på linje %line.

en: Save translations
nn: Lagre omsetjingar

en: Create @name
nn: Lag @name

en: anonymous user
nn: anonym brukar

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-disabled">deaktivert</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-enabled">aktivert</span>)

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: Original text
nn: Opphavleg tekst

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
nn: Av sikringsgrunnar har namnet på den opplasta fila blitt endra til %filename.

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Acronym
nn: Akronym

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: Administration theme
nn: Utsjånadsmal for administreringssider

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
nn: Fila %file kunne ikkje lagrast. Ein ukjend feil oppstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nn: Fila er %filesize stor, dette er meir enn maksimalgrensa på %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
nn: Opplastingsfeil. Kunne ikkje flytte opplasta fil %file til målmappe %destination.

en: Starts with
nn: Startar med

en: Maximum image resolution
nn: Maksimum bileteoppløysing.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
nn: Eit ulovleg alternativ er oppdaga. Kontakt nettstadsadministratoren.

en: %filename is not an image.
nn: %filename er ikkje eit bilete.

en: Illegal choice %choice in !name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet !name

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: All languages
nn: Alle språk

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: @type %title has been updated.
nn: @type %title er oppdatert.

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Save string
nn: Lagre streng

en: Translate strings
nn: Omset strengar

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Edit string
nn: Rediger streng

en: locale
nn: lokaltilpassing

en: Multilingual support
nn: Fleirspråksstøtte

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: New user: %name (%email).
nn: Ny brukar: %name (%email).

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Username or e-mail address
nn: Brukarnamn eller e-postadresse

en: form
nn: skjema

en: Disable rich-text
nn: Skru av tekstformatering.

en: Enable rich-text
nn: Skru på tekstformatering.

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Already added languages
nn: Språk som allereie er lagt til

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Rating (i.e. 4.2/5)
nn: Karakter (t.d 4.2/5)

en: Give it @star/@count
nn: Avgi stemme @star/@count

en: Your rating: <span>!stars</span>
nn: Din karakter: <span>!stars</span>

en: No votes yet
nn: Ingen stemmer registrert

en: Select rating
nn: Vel karakter

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
nn: <em>Frå</em> adressa i automatisk utsendte e-postar, e-post for gjennoppretting av passord og andre påminningar. (Bruk ei adresse som endar likt med domenet til nettstaden for at ikkje e-posten skal verte tolka som spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
nn: !name kan maksimalt vere på %max teikn, men er no på %length teikn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet %name

en: Languages not yet added
nn: Språk som ikkje er lagt til

en: String not found.
nn: Strengen vart ikkje funnen.

en: The string has been saved.
nn: Strengen er lagra

en: The language selected for import is not supported.
nn: Språket som er valt for import, er ikkje støtta.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
nn: Omsetjingsfila %filename manglar eller har feil teksthovud.

en: Error importing interface translations
nn: Feil under importering av grensesnittomsetjingar

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
nn: Importerte %file til %locale: %number nye strengar lagt til, %update oppdaterte og %delete fjerna.

en: Allowed HTML tags: @tags
nn: Tillatne HTML-kodar: @tags

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: Default number of forum topics displayed per page.
nn: Standard antal forumemner som blir vist per side.

en: Default display order for topics.
nn: Standard visningsrekkjefølgje for emner.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
nn: Slå på fleirspråksstøtte for denne innhaldstypen. Eit felt for språkval vil bli lagt til redigeringsskjemaet om dette valet er aktivert. Dette feltet lar deg velje frå ein av <a href="!languages">dei aktiverte språka</a>. Dersom støtta ikkje aktivert, så vil nye innlegg bli lagra i standardspråket. Eksisterande innhald blir ikkje endra av dette valet.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
nn: Vel du ein annen utsjånad, endrar du utsjånaden og inntrykket til nettsida.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Library
nn: Bibliotek

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
nn: For fleire instillingar for backup, prøv <a href="!advancedurl">side for avansert backup</a>

en: Default country
nn: Standard land

en: Site maintenance account
nn: Nettstadens vedlikehaldskonto

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
nn: Fila kunne ikkje lastast opp fordi målet %destination er ugyldig.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
nn: Fila %source kunne ikkje lastast opp fordi ei fil med dette allereie finst i målmappa %directory.

en: Add new @node_type
nn: Legg til nytt @node_type

en: Preview before submitting
nn: Førehandsvising før innsending

en: Display author and date information.
nn: Vis forfattar- og datoinformasjon.

en: Author username and publish date will be displayed.
nn: Brukarnamn og publiseringsdato vil bli vist.

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Requires: !module-list
nn: Krevjer: !module-list

en: Required by: !module-list
nn: Krevjast av: !module-list

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nn: Skriv inn ee liste med ord skild med komma for å beskrive innhaldet ditt.

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Transfer
nn: Overfør

en: Wysiwyg profiles
nn: Wysiwyg profilar

en: Upload a new file
nn: Last opp ei ny fil

en: Footer first column
nn: Botntekst fyrste kolonne

en: Footer second column
nn: Botntekst andre kolonne

en: Footer third column
nn: Botntekst tredje kolonne

en: Footer fourth column
nn: Botntekst fjerde kolonne

en: Translation update status
nn: Status for oppdatering av omsetjingar

en: There are available updates
nn: Oppdateringar er tilgjengeleg

en: Import files into your media library.
nn: Importer filer til biblioteket

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Triptych first
nn: Triptych fyrste

en: Triptych middle
nn: Triptych midten

en: Triptych last
nn: Tritych siste

en: Updating translation.
nn: Oppdaterer omsetjing

en: Error opening socket @socket
nn: Feil ved opning av @socket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
nn: Fila %file kunne ikkje kopierast fordi målkatalogen ikkje er sett opp rett. Sjekk om innstillingane for tilgang til filer/mapper. Meir informasjon finst i systemloggen.

en: Recent log messages
nn: Nyaste loggmeldingar

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
nn: Fila %file kunne ikkje kopierast fordi målmappa %destination ikkje er sett opp rett.

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
