DruStack (7.x-19.25) - en to vi translation catalogue (3471 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: User interface
vi: Giao diện người dùng

en: Slideshow
vi: Trình chiếu ảnh

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Previous
vi: Trước

en: Next
vi: Tiếp

en: user
vi: người dùng

en: select
vi: chọn

en: Show on every page except the listed pages.
vi: Trình bày ở mọi trang ngoại trừ các trang được liệt kê.

en: Show on only the listed pages.
vi: Chỉ trình bày ở những trang được liệt kê.

en: Pages
vi: Trang

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: Reset to defaults
vi: Trả về mặc định

en: enabled
vi: bật

en: enable
vi: bật

en: context
vi: ngữ cảnh

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: Administer
vi: Quản lý

en: Register
vi: Đăng ký

en: Markup
vi: Mã định dạng

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: approve
vi: chấp thuận

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Email address
vi: Địa chỉ thư điện tử

en: Item
vi: Mục

en: Private
vi: Riêng tư

en: content
vi: nội dung

en: Development
vi: Phát triển

en: Groups
vi: Nhóm

en: Is
vi: Là

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: Replies
vi: Phản hồi

en: Last Post
vi: Bài gửi cuối

en: Closed
vi: Đóng

en: yes
vi: có

en: List
vi: Danh sách

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: Send email
vi: Gửi thư điện tử

en: Actions
vi: Thao tác

en: disabled
vi: tắt

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Subscribe
vi: Đăng ký

en: Unsubscribe
vi: Hủy đăng ký

en: Age
vi: Tuổi

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Read more
vi: Xem thêm

en: more
vi: thêm

en: Create !type
vi: Tạo !type

en: Enable
vi: Bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Access control
vi: Điều khiển truy cập

en: Article
vi: Bài viết

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: Comments
vi: Bình luận

en: More
vi: Thêm

en: Action
vi: Thao tác

en: Last updated
vi: Cập nhật lần cuối

en: On
vi: Bật

en: For
vi: Đối với

en: unknown
vi: không rõ

en: Tags
vi: Thẻ

en: Block title
vi: Tiêu đề khối

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Logging
vi: Ghi chép

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: License
vi: Giấy phép

en: Home page
vi: Trang nhà

en: Project
vi: Công trình

en: Download
vi: Tải về

en: Version
vi: Phiên bản

en: Go
vi: Đi

en: view
vi: xem

en: Overview
vi: Tổng quan

en: all
vi: tất cả

en: File
vi: Tập tin

en: Tag
vi: Thẻ

en: File path
vi: Đường dẫn tập tin

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Advanced options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Size
vi: Dung lượng

en: Links
vi: Các liên kết

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: None
vi: Không có

en: Scheme
vi: CSDL

en: Use count
vi: Số lần dùng

en: Display settings
vi: Các thiết lập trình bày

en: default
vi: mặc định

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Test
vi: Thử nghiệm

en: Number
vi: Số

en: Message
vi: Thông điệp

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Block settings
vi: Các thiết lập khối

en: Comment form
vi: Form bình luận

en: User edit form
vi: Form sửa người dùng

en: User contact form
vi: Form liên hệ của người dùng

en: - None -
vi: - Không -

en: Country
vi: Quốc gia

en: Weight
vi: Độ nặng

en: The configuration options have been saved.
vi: Các tùy chọn cấu hình đã được lưu lại.

en: Variable
vi: Biến

en: Link
vi: Liên kết

en: Image
vi: Ảnh

en: Center
vi: Giữa

en: Help text
vi: Văn bản trợ giúp

en: Types
vi: Các kiểu

en: Hierarchy
vi: Phân cấp

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Required
vi: Bắt buộc

en: root
vi: gốc

en: Parent
vi: Cấp trên

en: Parents
vi: Cấp trên

en: Depth
vi: Độ sâu

en: none
vi: không có

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: Note:
vi: Ghi chú:

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: General settings
vi: Thiết lập chung

en: Description field
vi: Trường ghi chú

en: settings
vi: các thiết lập

en: Back
vi: Trở lại

en: Node ID
vi: ID node

en: Field
vi: Trường

en: category
vi: phân loại

en: Label
vi: Nhãn

en: Changes
vi: Thay đổi

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: username
vi: tên đăng nhập

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Font
vi: Phông chữ

en: Default
vi: Mặc định

en: Background
vi: Nền

en: Background Color
vi: Màu nền

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Display a PDF version of this page.
vi: Trình bày phiên bản PDF cho trang này.

en: Update
vi: Cập nhật

en: Open
vi: Mở

en: Top
vi: Đầu

en: Link Target
vi: Thuộc tính Target của Link

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Sunday
vi: Chủ nhật

en: Monday
vi: Thứ hai

en: Tuesday
vi: Thứ ba

en: Wednesday
vi: Thứ tư

en: Thursday
vi: Thứ năm

en: Friday
vi: Thứ sáu

en: Saturday
vi: Thứ bảy

en: Core
vi: Nhân

en: High
vi: Cao

en: Low
vi: Thấp

en:  and
vi:  và

en: Add new
vi: Thêm mới

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Time
vi: Thời gian

en: Access
vi: Truy cập

en: Add
vi: Thêm

en: View
vi: Xem

en: Length
vi: Chiều dài

en: Format
vi: Định dạng

en: Audio
vi: Âm thanh

en: The configuration options have been reset to their default values.
vi: Các tùy chọn cấu hình đã được trả về giá trị mặc định.

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Vocabularies
vi: Các kho từ

en: Modules
vi: Mô-đun

en: Form ID
vi: ID của Form

en: Section
vi: Phần

en: Clear index
vi: Xóa chỉ mục

en: Manage
vi: Quản lý

en: Refresh
vi: Làm tươi

en: Region
vi: Vùng

en: Visible
vi: Hiện

en: link
vi: liên kết

en: Anchor
vi: Điểm neo

en: Placeholder tokens
vi: Các từ thay thế

en: Display
vi: Hiển thị

en: Node type
vi: Kiểu node

en: Advanced settings
vi: Các thiết lập nâng cao

en: results
vi: kết quả

en: search
vi: tìm kiếm

en: Teaser
vi: Bản tóm lược

en: never
vi: chưa bao giờ

en: Event
vi: Sự Kiện

en: Add item
vi: Thêm mục

en: Updated
vi: Đã cập nhật

en: Content Types
vi: Các kiểu Nội dung

en: Text
vi: Văn bản

en: Theme
vi: Sắc thái

en: Layout
vi: Bố cục

en: theme
vi: Giao diện

en: Screenshot for %theme theme
vi: Ảnh chụp của giao diện %theme

en: no screenshot
vi: không có ảnh chụp

en: Timestamp
vi: Nhãn thời gian

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: Component
vi: Thành phần

en: ID
vi: Mã

en: Statistics
vi: Thống kê

en: You are not authorized to access this page.
vi: Bạn không có quyền truy cập trang này.

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Permitted file extensions
vi: Phần mở rộng tập tin được phép

en: Submission guidelines
vi: Hướng dẫn việc đệ trình

en: n/a
vi: không có

en: Upload
vi: Tải lên

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
vi: Thẻ giữ chỗ sau đây có thể được sử dụng trong cả hai con đường và các chức danh. Khi được sử dụng trong một đường dẫn hoặc tiêu đề, họ sẽ được thay thế bằng các giá trị thích hợp.

en: type
vi: loại

en: Mail
vi: Thư

en: Before
vi: Trước

en: After
vi: Sau

en: Database type
vi: Loại cơ sở dữ liệu

en: User
vi: Người dùng

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

en: action
vi: hành động

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Default Settings
vi: Thiết lập mặc định

en: Check
vi: Kiểm tra

en: Files
vi: Các tập tin

en: file
vi: tập tin

en: status
vi: trạng thái

en: Email Address
vi: Địa chỉ Email

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Error
vi: Lỗi

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Contact
vi: Liên hệ

en: no
vi: không

en: Created
vi: Tạo bởi

en: The subject of the message.
vi: Chủ đề của thông điệp.

en: Number of columns
vi: Số cột

en: Separator
vi: Kí tự ngăn cách

en: Advanced Settings
vi: Thiết lập nâng cao

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Are you sure you want to delete %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %title?

en: Optional Title
vi: Tiêu đề tùy chọn

en: Required Title
vi: Tiêu đề bắt buộc

en: No Title
vi: Không có Tiêu đề

en: Link Title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: URL Display Cutoff
vi: Hiển thị URL rút gọn

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
vi: Nếu người dùng không nhập tiêu đề cho liên kết, thì phần URL sẽ được dùng làm tiêu đề. Khi ấy, có giữ nguyên địa chỉ này, hay thu gọn nó lại và thêm kí tự &hellip; vào không? Để trống nếu không muốn thu gọn.

en: Default (no target attribute)
vi: Mặc định (không có thuộc tính target)

en: Open link in window root
vi: Mở liên kết trong cửa sổ gốc

en: Open link in new window
vi: Mở liên kết trong cửa sổ mới

en: Allow the user to choose
vi: Cho phép người dùng chọn lựa

en: Additional CSS Class
vi: Lớp CSS

en: Not a valid URL.
vi: Không phải URL hợp lệ.

en: Titles are required for all links.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề cho tất cả các liên kết.

en: Open URL in a New Window
vi: Mở URL trong một cửa sổ mới

en: Defines simple link field types.
vi: Định nghĩa kiểu trường liên kết đơn giản.

en: Menu item
vi: Mục liên kết

en: Expanded
vi: Mở rộng

en: The name of the menu.
vi: Tên của menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
vi: Tùy chọn. Trong menu, những phần tử có độ nặng nhỏ hơn sẽ được định vị ở vị trí cao hơn.

en: Frequently Asked Questions
vi: Câu hỏi thường gặp

en: Printer-friendly version
vi: Phiên bản để in

en: Update options
vi: Các tùy chọn cập nhật

en: All
vi: Tất cả

en: Active
vi: Hoạt động

en: Done
vi: Xong

en: Points
vi: Điểm

en: Submit @name
vi: Tạo @name mới

en: Access denied
vi: Truy cập bị từ chối

en: Submitted
vi: Đã đệ trình

en: Year
vi: Năm

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Add content
vi: Thêm nội dung

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: CSS ID
vi: ID CSS

en: The CSS ID to apply to this page
vi: ID CSS dùng cho trang này

en: Block
vi: Khối

en: Add block
vi: Thêm khối nội dung

en: Override title
vi: Ghi đè phần tiêu đề

en: CSS class
vi: Lớp CSS

en: Display links
vi: Liên kết hiển thị

en: Page
vi: Trang

en: Embedded
vi: Nhúng

en: Pager ID
vi: ID Trang

en: View arguments
vi: Tham số View

en: Three column 25/50/25
vi: Ba cột 25/50/25

en: Left side
vi: Bên trái

en: Middle column
vi: Cột giữa

en: Right side
vi: Bên phải

en: Three column 25/50/25 stacked
vi: Ba cột 25/50/25 chồng lên nhau

en: Bottom
vi: Cuối

en: Three column 33/34/33
vi: Ba cột 33/34/33

en: Two column
vi: Hai cột

en: 1 hour | @count hours
vi[0]: 1 giờ
vi[1]: @count giờ

en: 1 day | @count days
vi[0]: 1 ngày
vi[1]: @count ngày

en: Node links
vi: Liên kết node

en: Taxonomy terms
vi: Các phân loại

en: User picture
vi: Ảnh người dùng

en: Site name
vi: Tên website

en: Site slogan
vi: Khẩu hiệu của hệ thống

en: rate content
vi: nội dung xếp hạng

en: Node types
vi: Kiểu node

en: User settings
vi: Cài đặt người dùng

en: Public registrations
vi: Đăng ký công cộng

en: Only site administrators can create new user accounts.
vi: Chỉ có quản trị hệ thống mới có thể tạo tài khoản người dùng mới.

en: Added
vi: Đã thêm

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Off
vi: Tắt

en: Extensions
vi: Phần mở rộng

en: Available updates
vi: Các bản cập nhật hiện có

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Your changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được cập nhật.

en: Up to date
vi: Phiên bản mới nhất

en: Update available
vi: Bản cập nhật hiện có

en: Ignored
vi: Đã bỏ qua

en: Update status
vi: Tình trạng cập nhật

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Left sidebar
vi: Dải bên trái

en: Right sidebar
vi: Dải bên phải

en: Footer
vi: Phần chân

en: Inline
vi: Trên cùng dòng

en: Input filters
vi: Các bộ lọc nhập liệu

en: Recipients
vi: Người nhận

en: Selected
vi: Được chọn

en: Hourly threshold
vi: Giới hạn trong một giờ

en: Your name
vi: Tên của bạn

en: Menu link
vi: Liên kết trên trình đơn

en: Sender
vi: Người gửi

en: To
vi: Đến

en: From
vi: Từ

en: Feed description
vi: Mô tả feed

en: Source URL
vi: URL nguồn

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Revision ID
vi: ID bản hiệu đính

en: Comment
vi: Bài bình luận

en: Comment ID
vi: ID bài bình luận

en: Score
vi: Điểm

en: Published
vi: Đã công bố

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Filter
vi: Lọc

en: Location
vi: Vị trí

en: Promoted to front page
vi: Đưa lên trang chủ

en: Sticky at top of lists
vi: Đưa lên đầu danh sách

en: Revisions
vi: Các bản duyệt

en: Log message
vi: Thông điệp bản ghi

en: Poll duration
vi: Thời gian thăm dò

en: Poll votes
vi: Số bình chọn

en: File ID
vi: ID tập tin

en: File name
vi: Tên tập tin

en: File size
vi: Kích cỡ tập tin

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Vocabulary ID
vi: ID từ vựng

en: Term ID
vi: ID từ liệu

en: Term name
vi: Tên từ liệu

en: User role
vi: Vai trò của người dùng

en: E-mail address
vi: Địa chỉ e-mail

en: Theme configuration
vi: Cấu hình giao diện

en: Last access
vi: Lần truy cập cuối

en: Last login
vi: Đăng nhập cuối

en: Time zone
vi: Múi giờ

en: Field name
vi: Tên trường

en: Field type
vi: Kiểu trường

en: Global settings
vi: Thiết đặt toàn cục

en: Title label
vi: Nhãn tiêu đề

en: Fields
vi: Các trường

en: Widget type
vi: Loại widget

en: Contains
vi: Chứa

en: Does not contain
vi: Không chứa

en: Is less than
vi: Nhỏ hơn

en: Is less than or equal to
vi: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Is equal to
vi: Bằng

en: Is greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Is greater than
vi: Lớn hơn

en: Is not equal to
vi: Khác

en: Percent
vi: Phần trăm

en: Average
vi: Trung bình

en: Count
vi: Số lượng

en: Overridden
vi: Đã ghi đè

en: Conditions
vi: Điều kiện

en: Add a condition
vi: Thêm điều kiện

en: Mode
vi: Chế độ

en: Normal
vi: Bình thường

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: blocked
vi: khóa

en: active
vi: hoạt động

en: Items
vi: Hàng hóa

en: Last update
vi: Lập cập nhật cuối

en: %time ago
vi: cách đây %time

en: Nodes
vi: Các node

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Delete all
vi: Xóa tất cả

en: User Interface
vi: Giao diện người dùng

en: Game
vi: Trò chơi

en: Sort order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: Up
vi: Lên

en: Performance
vi: Hiệu năng

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Height
vi: Chiều cao

en: This field is required.
vi: Trường dữ liệu này là bắt buộc.

en: Textfield
vi: Trường văn bản

en: 1 day
vi: 1 ngày

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Bar
vi: Thanh

en: Medium
vi: Vừa

en: download
vi: tải xuống

en: Media
vi: Phương tiện

en: Sortable
vi: Có thể sắp xếp

en: Plain text
vi: Văn bản thuần

en: help
vi: trợ giúp

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Month
vi: Tháng

en: Details
vi: Chi tiết

en: Load
vi: Nạp

en: End Date
vi: Ngày kết thúc

en: Introduction
vi: Giới thiệu

en: System
vi: Hệ thống

en: Domain
vi: Miền

en: Processors
vi: Bộ xử lí

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Current
vi: Hiện thời

en: Address
vi: Địa chỉ

en: State
vi: Bang

en: Send
vi: Gửi

en: Desc
vi: Giảm dần

en: Job Title
vi: Tên nghề

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: Frequency
vi: Tần suất

en: Company
vi: Công ty

en: Add a role to the selected users
vi: Thêm vai trò cho người dùng được chọn

en: help page
vi: trang trợ giúp

en: Transliteration
vi: Chuyển chữ

en: directory
vi: thư mục

en: General
vi: Tổng quát

en: Directory
vi: Thư mục

en: Cleanup
vi: Làm sạch

en: Border
vi: Biên

en: Example
vi: Ví dụ

en: Site map
vi: Sơ đồ trang web

en: Method
vi: Phương thức

en: Recent posts
vi: Các bài gửi gần đây

en: Week
vi: Tuần

en: Day
vi: Ngày

en: Table
vi: Bảng

en: Events
vi: Sự kiện

en: here
vi: ở đây

en: am
vi: sa

en: pm
vi: ch

en: Now
vi: Bây giờ

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
vi: Mẫu đường dẫn mặc định (áp dụng cho tất cả các phân nhóm với các mẫu trống dưới đây)

en: Pattern for all %vocab-name paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho tất cả các phân nhóm %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho diễn đàn và nhóm diễn đàn

en: Pattern for user account page paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho các trang tài khoản của người dùng

en: Pattern for blog page paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho các trang blog

en: Verbose
vi: Hiện thông báo chi tiết

en: Display alias changes (except during bulk updates).
vi: Hiển thị chi tiết các thay đổi liên quan đến đường dẫn ảo (trừ khi cập nhật hàng loạt).

en: Replace by separator
vi: Thay thế bằng ký tự phân cách

en: Maximum alias length
vi: Chiều dài tối đa của đường dẫn ảo

en: Maximum component length
vi: Chiều dài tối đa của thành phần

en: Update action
vi: Hành động khi Cập nhật

en: Strings to Remove
vi: Các chuỗi cần xóa

en: Pathauto
vi: Đường dẫn tự động

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
vi: Cung cấp một cơ chế cho các module tự động tạo  các đường dẫn ảo cho các nội dung được chúng quản lý.

en: Downloads
vi: Tải về

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: Public Key
vi: Khoá công khai

en: Private Key
vi: Khoá cá nhân

en: !time ago
vi: !time trước

en: Other
vi: Khác

en: Backup
vi: Sao lưu

en: General Settings
vi: Thiết lập chung

en: Background color
vi: Màu nền

en: Text color
vi: Màu chữ

en: Navigation
vi: Điều hướng

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Appearance
vi: Hình thức

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Link URL
vi: URL của liên kết

en: File type
vi: Kiểu tập tin

en: access content
vi: truy cập nội dung

en: List type
vi: Kiểu danh sách

en: Role
vi: Vai trò

en: Select all
vi: Chọn tất cả

en: Ignore
vi: Bỏ qua

en: First name
vi: Tên

en: Last name
vi: Họ

en: User login
vi: Đăng nhập

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Link text
vi: Văn bản dùng làm liên kết

en: Add new comment
vi: Viết bình luận

en: Destination
vi: Nơi đến

en: Class
vi: Lớp

en: String
vi: Chuỗi

en: External
vi: Bên ngoài

en: Users
vi: Người dùng

en: Minimum cache lifetime
vi: Thời gian đệm tối thiểu

en: Referrer
vi: Nơi dẫn đến

en: Exists
vi: Tồn tại

en: Site off-line message
vi: Thông điệp hệ thống ngắt mạng

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
vi: @site đang được bảo trì. Chúng tôi sẽ trở lại trong thời gian sớm nhất. Xin vui lòng chờ đợi.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
vi: Thông điệp hiển thị khi hệ thống đang ở chế độ ngắt mạng.

en: Default front page
vi: Trang trước mặc định

en: Both
vi: Cả hai

en: Clicks
vi: Nhấn

en: Last
vi: Cuối

en: Maximum length
vi: Độ dài tối đa

en: Create content
vi: Tạo nội dung

en: Save changes
vi: Lưu các thay đổi

en: Robots META tags
vi: Các thẻ Robots META

en: Add noindex
vi: Thêm noindex

en: Add nofollow
vi: Thêm nofollow

en: Add noarchive
vi: Thêm noarchive

en: Printer-friendly pages
vi: Các trang bản in

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: Smiley
vi: Hình cười

en: Install
vi: Cài đặt

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: Save and edit
vi: Lưu và sửa

en: Tools
vi: Các công cụ

en: Edit view
vi: Sửa view

en: Override
vi: Ghi đè

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Administer views
vi: Quản lý các view

en: Existing Views
vi: Views hiện có

en: Default Views
vi: Views mặc định

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Empty text
vi: Văn bản trắng

en: Down
vi: Xuống

en: Wildcard
vi: Ký tự đại diện

en: Arguments
vi: Tham số

en: Operator
vi: Toán tử

en: Filters
vi: Các bộ lọc

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Exposed Filters
vi: Các bộ lọc tự chọn

en: Order
vi: Thứ tự

en: Add criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
vi: Tên view chỉ có thể là ký tự chữ-số hoặc dấu gạch dưới.

en: Views UI
vi: Giao diện quản lý View

en: Recent comments
vi: Bài bình luận gần đây

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: Plain
vi: Đơn giản

en: Position
vi: Vị trí

en: Integer
vi: Số nguyên

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Remaining
vi: Còn lại

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Send to
vi: Gửi đến

en: Basic settings
vi: Các thiết lập cơ bản

en: CSS settings
vi: Thiết lập CSS

en: Template
vi: Mẫu

en: Node template
vi: Khuôn mẫu node

en: Basic setup
vi: Thiết lập cơ bản

en: Profile name
vi: Tên hồ sơ

en: Allow users to choose default
vi: Cho phép người dùng chọn bộ soạn thảo mặc định

en: false
vi: sai

en: true
vi: đúng

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
vi: Trình bày nếu đoạn mã PHP sau trả về giá trị <code>TRUE</code> (chế độ PHP, dành cho người dùng chuyên nghiệp).

en: Buttons and plugins
vi: Nút và trình bổ sung

en: Editor appearance
vi: Trình bày bộ soạn thảo

en: Toolbar location
vi: Vị trí thanh công cụ

en: Path location
vi: Vị trí thanh cấu trúc

en: Enable resizing button
vi: Bật các nút định lại kích cỡ

en: Block formats
vi: Định dạng khối

en: Cleanup and output
vi: Xóa định dạng đầu ra

en: Verify HTML
vi: Chuẩn hóa HTML

en: Preformatted
vi: Định dạng sẵn

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
vi: Chuyển các thẻ &lt;font&gt; thành các thuộc tính style

en: Remove linebreaks
vi: Gỡ Bỏ Chỗ Ngắt Dòng

en: Apply source formatting
vi: Định dạng mã nguồn

en: Editor CSS
vi: CSS gốc của trình soạn thảo

en: CSS path
vi: Đường dẫn CSS

en: CSS classes
vi: Lớp CSS

en: Profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: Level
vi: Cấp

en: Close
vi: Đóng

en: Page Title
vi: Tên trang

en: Votes
vi: Phiếu bình chọn

en: Term description
vi: Mô tả từ liệu

en: fields
vi: các trường

en: Save settings
vi: Lưu các thiết lập

en: Operation
vi: Thao tác

en: reply
vi: phản hồi

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Revoke
vi: Hủy bỏ

en: Original
vi: Gốc

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Function
vi: Chức năng

en: Word count
vi: Đếm từ

en: Weeks
vi: Tuần

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: Notifications
vi: Thông báo

en: 1 Day
vi: 1 ngày

en: 2 Days
vi: 2 ngày

en: 3 Days
vi: 3 ngày

en: 4 Days
vi: 4 ngày

en: 5 Days
vi: 5 ngày

en: 6 Days
vi: 6 ngày

en: 1 Week
vi: 1 tuần

en: 2 Weeks
vi: 2 tuần

en: 1 Month
vi: 1 tháng

en: 3 Months
vi: 3 tháng

en: 6 Months
vi: 6 tháng

en: 1 Year
vi: 1 năm

en: City
vi: Thành phố

en: Collapsible
vi: Có thể thu gọn

en: Collapsed
vi: Đã thu hẹp

en: Protocol
vi: Giao thức

en: Logout
vi: Thoát

en: Common settings
vi: Các thiết lập chung

en: with comments
vi: có phần bình luận

en: without comments
vi: không có phần bình luận

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: show
vi: hiện

en: Full
vi: Đầy đủ

en: Default language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Condition
vi: Điều kiện

en: Rules
vi: Quy tắc

en: Full name
vi: Họ và tên

en: Modified
vi: Bị sửa đổi

en: duplicate
vi: tạo bản sao

en: Database name
vi: Tên cơ sở dữ liệu

en: Add user
vi: Thêm người dùng

en: Add User
vi: Thêm người dùng

en: Port
vi: Cổng

en: Size of textfield
vi: Kích thước của trường dữ liệu bản văn

en: Authoring information
vi: Thông tin tác giả

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Browse
vi: Duyệt qua

en: Approved
vi: Đã chấp thuận

en: Root
vi: Gốc

en: Undefined
vi: Không đặt

en: fetch now
vi: lấy về ngay

en: normal
vi: bình thường

en: slow
vi: chậm

en: seconds
vi: giây

en: minute
vi: phút

en: Show
vi: Hiện

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn mỗi trang trên một dòng. Ký tự '*' là ký tự đại diện. Ví dụ nhập đường dẫn %blog là cho trang blog và %blog-wildcard cho tất cả các blog cá nhân. %front là trang chính.

en: Other queries
vi: Các truy vấn khác

en: Key
vi: Khóa

en: Link to node
vi: Liên kết đến node

en: WIDTHxHEIGHT
vi: RỘNGxCAO

en: Maximum file size per upload
vi: Dung lượng tập tin tối đa cho mỗi lần tải lên

en: File Browser
vi: Bộ duyệt tập tin

en: Upload file
vi: Tải tập tin lên

en: Printer-friendly
vi: Bản in

en: Display a printer-friendly version of this page.
vi: Trình bày bản in của trang này.

en: Printer-friendly URLs list
vi: Danh sách các URL trang in

en: Open the printer-friendly version in a new window
vi: Mở bản in ở một cửa sổ mới

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
vi: Thiết lập tùy chọn này để cho các bản in được mở ở cửa sổ/tab mới.

en: Send to printer
vi: Gửi đến máy in

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
vi: Tự động gọi tính năng in ấn của trình duyệt web khi bản in được trình bày.

en: Display source URL
vi: Trình bày nguồn URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
vi: Khi tùy chọn này được chọn, URL cho trang

en: Add current time/date to the source URL
vi: Thêm ngày/giờ hiện tại vào nguồn URL

en: Display the current date and time in the Source URL line.
vi: Trình bày ngày và giờ hiện tại ở dòng URL nguồn.

en: Force use of node ID in source URL
vi: Buộc sử dụng node ID trong nguồn URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
vi: Drupal sẽ tìm đường dẫn giả đã được cho trang tương ứng và sử dụng nó, nếu tồn tại. Nếu muốn module phải trình bày URL cố định, bạn hãy kích hoạt tính năng này.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
vi: Hướng dẫn các máy tìm kiếm không nên đánh chỉ mục các trang bản in. Nên chọn tính năng này để SEO tốt hơn.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
vi: Hướng dẫn các cổ máy tìm kiếm không lần theo các liên kết ngoại ở các trang bản in.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
vi: Thẻ không đúng chuẩn, được sử dụng để hướng dẫn các máy tìm kiếm không trình bày liên kết "Cached" ở các trang in của bạn. Được nhận dạng bởi Googlebot.

en: Stop
vi: Dừng

en: Change
vi: Thay đổi

en: Messages
vi: Thông báo

en: Edit term
vi: Chỉnh sửa từ liệu

en: Time format
vi: Định dạng thời gian

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
vi: <p>Xem toàn bộ tài liệu ở !link</p>

en: Calendar Legend
vi: Chú giải calendar

en: Switch
vi: Chuyển

en: Week of @date
vi: Tuần của @date

en: Countries
vi: Quốc gia

en: Are you sure you want to delete these items?
vi: Bạn có chắn chắn muốn xóa những mục này?

en: ago
vi: trước

en: 1 item | @count items
vi[0]: 1 mục

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: ‹ previous
vi: ‹ trước

en: next ›
vi: sau ›

en: No items selected.
vi: Không có mục nào được chọn.

en: The update has been performed.
vi: Quá trình cập nhật đã được thực hiện.

en: Node title
vi: Tiêu đề node

en: update
vi: cập nhật

en: View user profile.
vi: Xem hồ sơ người dùng.

en: Titles only
vi: Chỉ có tiêu đề

en: Full text
vi: Bản văn đầy đủ

en: Source
vi: Nguồn

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Attach method
vi: Cách thức đính kèm

en: published
vi: đã xuất bản

en: The changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được lưu lại.

en: Refine
vi: Sàng lọc

en: Undo
vi: Khôi phục

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Your search yielded no results
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: Please enter some keywords.
vi: Vui lòng nhập một vài từ khóa.

en: Front page
vi: Trang nhất

en: Request new password
vi: Yêu cầu mật khẩu mới

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
vi: Khách truy cập có thể tạo tài khoản và không cần phải được sự chấp thuận của quản trị hệ thống.

en: unlimited
vi: không giới hạn

en: Replacement patterns
vi: Các mẫu thay thế

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Features
vi: Tính năng

en: Feature
vi: Tính năng

en: Replace
vi: Thay thế

en: Add file
vi: Thêm tập tin

en: (disabled)
vi: (tắt)

en: Publishing options
vi: Tùy chọn xuất bản

en: Create new revision
vi: Tạo bản hiệu đính mới

en: First
vi: Đầu tiên

en: Middle
vi: Giữa

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Query
vi: Truy vấn

en: Font size
vi: Cỡ chữ

en: Math question
vi: Câu hỏi toán học

en: For language %lang_name (code %lang_code)
vi: Cho ngôn ngữ %lang_name (mã ngôn ngữ %lang_code)

en: Configure block
vi: Cấu hình khối nội dung

en: Block name
vi: Tên khối

en: Project name
vi: Tên dự án:

en: Period
vi: Dấu chấm

en: Site's time zone
vi: Múi giờ của website

en: hour
vi: giờ

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

en: Second
vi: Giây

en: Site default
vi: Mặc định của website

en: Select list
vi: Danh sách chọn

en: Text field
vi: Trường văn bản

en: Time zone handling
vi: Xử lí múi giờ

en: Long
vi: Dài

en: Short
vi: Ngắn

en: is equal to
vi: bằng

en: is not equal to
vi: khác

en: Date field
vi: Trường dữ liệu ngày tháng

en: Alignment
vi: Căn chỉnh

en: E-mail subject
vi: Chủ đề thư điện tử

en: Workflow
vi: Luồng công việc

en: author
vi: tác giả

en: AND
vi: VÀ

en: None.
vi: Không có.

en: Fixed
vi: Cố định

en: Revert
vi: Trở lại

en: Empty
vi: Trống

en: Path alias
vi: Đường dẫn giả

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: any
vi: bất kì

en: PHP code
vi: Mã PHP

en: Changes have been saved.
vi: Các thay đổi đã được lưu.

en: Caption
vi: Đầu đề

en: Your rating
vi: Xếp hạng của bạn

en: Days
vi: Ngày

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: The settings have not been saved because of the errors.
vi: Các thiết lập không lưu được vì lỗi.

en: Object
vi: Đối tượng

en: Default template
vi: Mẫu mặc định

en: Expire
vi: Hết hạn

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Maxlength
vi: Độ dài tối đa

en: profile
vi: hồ sơ

en: First day of week
vi: Ngày đầu tiên của tuần

en: Immediately
vi: Ngay lập tức

en: Autocomplete taxonomy
vi: Tự động hoàn tất taxonomy

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Hours
vi: Giờ

en: Seconds
vi: Giây

en: Are you sure you want to delete the block %name?
vi: Bạn có chắc là muốn xóa block %name?

en: Red
vi: Đỏ

en: Clean
vi: Dọn

en: Fade
vi: Mờ

en: Slow
vi: Chậm

en: Fast
vi: Nhanh

en: People
vi: Mọi người

en: warning
vi: cảnh báo

en: Last run
vi: Lần chạy trước

en: Site information
vi: Thông tin website

en: Blocked
vi: Đã khóa

en: Do it!
vi: Thực hiện!

en: Are you sure?
vi: Bạn chắc chưa?

en: Keep
vi: Giữ

en: Results
vi: Kết quả

en: open
vi: đang hoạt động

en: Visitor
vi: Khách

en: Promote
vi: Nâng cấp

en: Parent term
vi: Từ liệu cấp trên

en: Parent terms
vi: Các từ liệu cấp trên

en: Site map message
vi: Thông báo về sơ đồ trang

en: Define a message to be displayed above the site map.
vi: Đặt các thông báo hiển thị phía trên sơ đồ trang.

en: Site map content
vi: Nội dung sơ đồ trang

en: Show front page
vi: Hiện trang chủ

en: When enabled, this option will include the front page in the site map.
vi: Chọn để thêm trang chủ vào trong sơ đồ trang.

en: Show active blog authors
vi: Hiện các tác giả blog thường gặp

en: When enabled, this option will show the 10 most active blog authors.
vi: Chọn để hiển thị 10 tác giả hay tham gia vào trang nhất.

en: Books to include in the site map
vi: Thêm các sách vào sơ đồ trang

en: Menus to include in the site map
vi: Thêm các trình đơn vào trong sơ đồ trang

en: Show FAQ content
vi: Hiện nội dung trên trang FAQ

en: When enabled, this option will include the content from the FAQ module in the site map.
vi: Chọn để thêm nội dung ở trang Câu hỏi thường gặp vào trong sơ đồ trang.

en: Categories to include in the site map
vi: Thêm các phân loại vào trong sơ đồ trang

en: Categories settings
vi: Thiết lập cho phân loại

en: Show books expanded
vi: Mở rộng cấu trúc sách

en: When enabled, this option will show all children pages for each book.
vi: Chọn để trình bày tất cả các trang con cho mỗi sách trên sơ đồ trang.

en: Show node counts by categories
vi: Hiện số nội dung đối với mỗi phân loại

en: When enabled, this option will show the number of nodes in each taxonomy term.
vi: Chọn để hiện số mục nội dung cho mỗi chuyên mục phân loại.

en: Categories depth
vi: Độ sâu dò tìm đối với phân loại

en: RSS settings
vi: Thiết lập RSS

en: Include RSS links
vi: Thêm các liên kết RSS

en: When enabled, this option will show links to the RSS feeds for each category and blog.
vi: Chọn để hiện các liên kết tới nguồn cấp tin RSS của phân loại, blog và bài viết.

en: RSS feed depth
vi: Số cấp RSS

en: Specify how many subcategories should be included in the RSS feed. Enter "all" to include all subcategories or "0" to include no subcategories.
vi: Chọn số lượng RSS cấp con sẽ hiển thị lên trên sơ đồ trang. Nhập "all" để hiển thị tất cả các cấp con, hoặc "0" để bỏ qua chúng.

en: Control what should be displayed on the site map.
vi: Thiết lập thông tin sẽ hiển thị trên sơ đồ trang web.

en: Display a site map with RSS feeds.
vi: Hiện sơ đồ trang kèm theo các nguồn cấp tin RSS.

en: Syndicate (site map)
vi: Lấy tin RSS (sơ đồ trang)

en: Syndicate
vi: Lấy tin RSS

en: Syndicate content
vi: Nguồn tin nội dung

en: Syndicate comments
vi: Nguồn tin bình luận

en: Front page of %sn
vi: Trang chính của %sn

en: Blogs
vi: Blog

en: Community blog and recent blog authors at %sn.
vi: Các bài viết và tác giả blog mới trên %sn.

en: All blogs
vi: Tất cả blog

en: Audio content
vi: Âm thanh

en: Video content
vi: Nội dung video

en: Books
vi: Sách

en: Books at %sn.
vi: Các sách trên %sn.

en: Display a site map.
vi: Hiện sơ đồ trang.

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Forums
vi: Diễn đàn

en: Animation speed
vi: Tốc độ hoạt hình

en: Superscript
vi: Chỉ số trên

en: Revisions for %title
vi: Các bản duyệt cho %title

en: !date by !username
vi: !date bởi !username

en: revert
vi: trở lại

en: Revision
vi: Bản duyệt

en: current revision
vi: bản duyệt hiện tại

en: Diff
vi: Khác biệt

en: Asterisk
vi: Dấu sao

en: Destination name
vi: Tên đích

en: Session
vi: Phiên làm việc

en: Access Denied
vi: Truy cập bị từ chối

en: Missing
vi: Bị mất

en: Database schema
vi: Lược đồ cơ sở dữ liệu

en: Permissions
vi: Quyền

en: Your settings have been saved.
vi: Đã lưu lại các thiết lập của bạn.

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Last modified
vi: Lần sửa cuối

en: options
vi: tuỳ chọn

en: Schedules
vi: Các lịch trình

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Flexible
vi: Linh hoạt

en: My files
vi: Hồ sơ của tôi

en: Changed
vi: Đã thay đổi

en: Date created
vi: Ngày tạo

en: Completed
vi: Đã hoàn thành

en: Reverse
vi: Ngược

en: Manage features
vi: Quản lý các gói tính năng

en: Testing
vi: Kiểm tra

en: Conflict
vi: Xung đột

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Thousands separator
vi: Dấu cách hàng ngàn

en: completed
vi: đã hoàn thành

en: User name
vi: Tên người dùng

en: Length of trimmed posts
vi: Độ dài của bài viết rút gọn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
vi: Số lượng ký tự tối đa được sử dụng trong phiên bản rút gọn của bài viết. Hệ thống sẽ sử dụng thiết lập này để quyết định vị trí mà bài viết sẽ bị ngắt. Phiên bản rút gọn của của bài viết thường được dùng như là câu dẫn khi hiển thị bài viết ở trang chính, ở nguồn XML, v.v... Để vô hiệu hóa câu dẫn này, hãy đặt giá trị là 'Không giới hạn'. Chú ý rắng thiết lập này chỉ có tác dụng đối với nội dung mới được đưa lên hoặc mới được cập nhật.

en: System default
vi: Mặc định hệ thống

en: Not published
vi: Chưa công bố

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
vi: Thiết lập PHP của hệ thống giới hạn dung lượng tối đa của tập tin cho mỗi lần tải lên là %size.

en: Menu settings
vi: Thiết lập trình đơn

en: Color scheme
vi: Phối màu

en: Attach
vi: Đính kèm

en: width
vi: độ rộng

en: height
vi: độ cao

en: loading
vi: đang tải

en: Unformatted
vi: Chưa định dạng

en: Document
vi: Tài liệu

en: Documents
vi: Tài liệu

en: @type: deleted %title.
vi: @type: đã xóa %title.

en: Search Type
vi: Kiểu tìm kiếm

en: RSS Feed
vi: Nguồn tin RSS

en: Allowed file extensions
vi: Phần mở rộng tập tin được chấp nhận

en: New comments
vi: Các bình luận mới

en: New
vi: Mới

en: Enter username
vi: Nhập tên người dùng

en: Username not found
vi: Không tìm thấy tên người dùng

en: Top left
vi: Trên trái

en: Top right
vi: Trên phải

en: Bottom right
vi: Dưới phải

en: Bottom left
vi: Dưới trái

en: Relationships
vi: Các quan hệ

en: Relationship
vi: Quan hệ

en: relationships
vi: các quan hệ

en: image
vi: hình ảnh

en: Oldest first
vi: Từ cũ đến mới

en: Basic information
vi: Thông tin cơ bản

en: Sort criteria
vi: Các tiêu chuẩn sắp xếp

en: The primary identifier for a node.
vi: Định danh chính cho một node.

en: Themes
vi: Sắc thái

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: Security update
vi: Bản cập nhật an ninh

en: Minutes
vi: Phút

en: Unpublished
vi: Đã bỏ công bố

en: administer nodes
vi: quản trị node

en: not published
vi: chưa xuất bản

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: Privacy
vi: Riêng tư

en: !name field is required.
vi: Thông tin !name cần được nhập.

en: Automatic
vi: Tự động

en: Comment settings
vi: Cài đặt bài bình luận

en: not sticky
vi: không cố định vị trí

en: sticky
vi: cố định vị trí

en: not promoted
vi: không quảng bá

en: promoted
vi: đã đưa lên trang chủ

en: Sticky
vi: Dính

en: You are here
vi: Bạn đang ở đây

en: Review
vi: Duyệt lại

en: Default options
vi: Tùy chọn mặc định

en: Read only
vi: Chỉ được đọc

en: TRUE
vi: Đúng

en: FALSE
vi: Sai

en: fast
vi: nhanh

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: Running
vi: Đang chạy

en: Run
vi: Chạy

en: disable
vi: tắt

en: Output format
vi: Định dạng xuất

en: File types
vi: Kiểu tệp tin

en: Storage
vi: Bộ lưu trữ

en: Complete
vi: Hoàn thành

en: Control how your image/file browser works.
vi: Điều khiển cách hoạt động của trình duyệt ảnh/tệp.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
vi: Lỗi khi tải tập tin lên. Không thể di chuyển tập tin đã tải lên.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
vi: Bật chèn ảnh/tập tin trên cùng dòng vào vùng văn bản đơn giản.

en: Insert !image or !link.
vi: Chèn !image hoặc !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
vi: Trình duyệt và trình tải hình ảnh/tập tin hỗ trợ các thư mục cá nhân và hạn ngạch người dùng.

en: Photo
vi: Ảnh

en: Submissions
vi: Các đệ trình

en: Analysis
vi: Phân tích

en: Submitted values are
vi: Các giá trị đã gửi lên:

en: Webforms
vi: Biểu mẫu web

en: View and edit all the available webforms on your site.
vi: Xem và sửa tất cả các biểu mẫu web có trên website.

en: Global configuration of webform functionality.
vi: Cấu hình toàn cục cho chức năng biểu mẫu trên web.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
vi: Tạo form câu hỏi hoặc liên hệ. Kết quả gửi lên từ form này cùng các thông tin thống kê sẽ được báo cáo cho người quản lý form.

en: Go to form
vi: Đi đến biểu mẫu

en: View this form.
vi: Xem biểu mẫu này

en: Advanced Options
vi: Các tùy chọn cao cấp

en: Mandatory
vi: Bắt buộc

en: E-mail to address
vi: Địa chỉ người nhận thư

en: E-mail from name
vi: Tên người gửi

en: E-mail from address
vi: Địa chỉ gửi

en: every hour
vi: hằng giờ

en: every day
vi: hằng ngày

en: every week
vi: hằng tuần

en: No Components, add a component below.
vi: Chưa có thành phần nào, thêm một thành phần ở phía dưới.

en: Field Key
vi: Khóa trường

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
vi: Nhãn của thành phần này.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
vi: Văn bản mô tả đi kèm với trường này, hướng dẫn người dùng thao tác với form.

en: Check this option if the user must enter a value.
vi: Nhấp chọn vào tùy chọn này nếu muốn người dùng phải nhập vào một giá trị.

en: Submitted by !name
vi: Đệ trình bởi !name

en: Next Page >
vi: Trang sau >

en: < Previous Page
vi: < Trang trước

en: The webform component @type is not able to be displayed
vi: Thành phần webform @type không thể được hiển thị

en: Illegal information. Data not submitted.
vi: Thông tin không hợp lệ. Dữ liệu không được đệ trình.

en: Go back to the form
vi: Quay trở về biểu mẫu

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Presents month, day, and year fields.
vi: Biểu diễn trường chọn ngày tháng năm.

en: Width of the textfield.
vi: Độ dài của trường văn bản.

en: User email as default
vi: Mặc định là email của người dùng

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
vi: Đặt giá trị mặc định của trường này là email của người truy cập, nếu họ đã đăng nhập vào hệ thống.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
vi: Không cho phép sửa trường này. Cho phép tạo các giá trị mặc định không thay đổi được.

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
vi: Người dùng nhấn chuột vào nhãn của nhóm trường để thu gọn hoặc mở nó ra.

en: Collapsed by Default
vi: Thu gọn theo mặc định

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
vi: Chọn mục này để khi mở form, nhóm trường này được thu gọn lại. Người dùng phải bấm chuột vào nhãn để mở nó ra.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
vi: Cho phép tạo bảng câu hỏi, có các hộp chọn ở từng mục.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
vi: Cho phép tạo các hộp kiểm, hộp chọn hoặc danh sách chọn.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
vi: Hộp văn bản để nhập nhiều dòng.

en: Basic textfield type.
vi: Kiểu trường văn bản cơ bản.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
vi: Trình bày trường chọn giờ và phút, sáng/chiều.

en: Selection
vi: Vùng chọn

en: Slogan
vi: Khẩu hiệu

en: Anonymous user
vi: Người dùng nặc danh

en: The name used to indicate anonymous users.
vi: Tên được sử dụng để chỉ người dùng nặc danh.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
vi: Trang chủ sẽ hiển thị nội dung từ đường dẫn tương đối này. Nếu không biết chắc, hãy nhập "node".

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Edit translation
vi: Sửa bản dịch

en: Not translated
vi: Chưa được dịch

en: (source)
vi: (nguồn)

en: Select
vi: Chọn

en: is
vi: là

en: Add CAPTCHA administration links to forms
vi: Cho phép người dùng tùy chỉnh CAPTCHA

en: Challenge type
vi: Loại hình sử dụng

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
vi: Bạn đã trả lời sai.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
vi: Tính các phép tính đơn giản này và nhập kết quả vào. Ví dụ: cho 1+3, hãy nhập 4.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
vi: Quản trị nơi và cách ứng dụng kiểm duyệt CAPTCHA.

en: Examples
vi: Ví dụ

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
vi: Nhập mã hexa của màu chữ (vd, #000 hoặc #004283).

en: What code is in the image?
vi: Những mã nào có trong hình ảnh?

en: Show blocks
vi: Hiện các khối

en: You must select a node.
vi: Bạn phải chọn một node.

en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập điều kiện tìm kiếm.

en: Bold
vi: In Đậm

en: Copy
vi: Sao chép

en: Information
vi: Thông tin

en: Variables
vi: Các biến

en: No content types available.
vi: Không có kiểu nội dung hợp lệ.

en: PHP Code
vi: Mã PHP

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Double
vi: Đôi

en: Relationship type
vi: Kiểu quan hệ

en: No caching
vi: Không tạo bộ đệm

en: Alaska
vi: A-la-x-ca

en: Multilingual system
vi: Hệ thống đa ngôn ngữ

en: Internationalization
vi: Quốc tế hóa

en: Content selection mode
vi: Chế độ chọn nội dung

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
vi: Bình thường - Tất cả các ngôn ngữ đã bật sẽ được phép.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
vi: Bình thường - Tất cả các ngôn ngữ đã định nghĩa sẽ được phép.

en: Multilingual options
vi: Các tùy chọn đa ngôn ngữ

en: Multilingual content
vi: Nội dung đa ngôn ngữ

en: Multilingual settings
vi: Các thiết lập đa ngôn ngữ

en: Translated
vi: Đã dịch

en: Strings
vi: Các chuỗi

en: Synchronize translations
vi: Đồng bộ các bản dịch

en: Synchronization
vi: Đồng bộ

en: Translation
vi: Dịch thuật

en: Translation status
vi: Tình trạng dịch thuật

en: Blocks
vi: Khối

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
vi: Nếu chế dộ PHP được chọn, nhập vào đoạn mã PHP ở giữa %php. Chú ý rằng việc thực thi đoạn mã PHP không đúng có thể làm hỏng hệ thống Drupal của bạn.

en: The block has been created.
vi: Block đã được tạo.

en: The content of the block as shown to the user.
vi: Phần nội dung của block được trình bày ra cho người dùng.

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Relative
vi: Liên quan

en: Above
vi: Bên trên

en: User's time zone
vi: Múi giờ người dùng

en: @min and @max
vi: @min và @max

en: Until
vi: Đến khi

en: Third
vi: Thứ ba

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Default time zone
vi: Múi giờ mặc định

en: Overrides
vi: Ghi đè

en: Add another item
vi: Thêm mục

en: Full node
vi: Node đầy đủ

en: Manage fields
vi: Quản lý trường

en: Remove field
vi: Gỡ bỏ trường

en: Text area
vi: Vùng văn bản

en: Used in
vi: Được dùng trong

en: No fields have been defined for any content type yet.
vi: Chưa có trường dữ liệu nào được định nghĩa cho bất kỳ kiểu nội dung nào.

en: Fieldgroup
vi: Nhóm trường dữ liệu

en: Node reference
vi: Tham chiếu node

en: Content types that can be referenced
vi: Những kiểu nội dung có thể được tham khảo đến

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
vi: Cung cấp danh sách, phân cách với dấu phẩy, các tham số truyền vào view.

en: Title (link)
vi: Tiêu đề (liên kết)

en: Title (no link)
vi: Tiêu đề (không liên kết)

en: Autocomplete text field
vi: Trường dữ liệu autocomplete

en: Node Reference
vi: Tham Chiếu Node

en: Defines a field type for referencing one node from another.
vi: Định nghĩa kiểu trường dữ liệu để tham chiếu một node từ một node khác.

en: Decimal
vi: Thập phân

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Precision
vi: Độ chính xác

en: User reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: User roles that can be referenced
vi: Những vai trò người dùng có thể được tham chiếu.

en: User status that can be referenced
vi: Tình trạng người dùng có thể được tham chiếu

en: User Reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
vi: Địng nghĩa một kiểu trường để tham chiếu đến người dùng từ một node.

en: Index
vi: Chỉ mục

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Debug
vi: Tìm lỗi

en: Exceptions
vi: Ngoại lệ

en: Unpublish
vi: Ngưng xuất bản

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: Any user
vi: Người dùng bất kỳ

en: Permission
vi: Quyền

en: Grid
vi: Lưới

en: Redo
vi: Làm lại

en: Italic
vi: In Nghiêng

en: Editor
vi: Bộ soạn thảo

en: Hide
vi: Ẩn

en: Date - newest first
vi: Ngày - mới trước

en: Date - oldest first
vi: Ngày - cũ trước

en: 1 comment | @count comments
vi[0]: 1 bình luận

en: Submission settings
vi: Thiết lập khi gửi

en: Once an hour
vi: Một lần một giờ

en: Once a day
vi: Một lần một ngày

en: Global
vi: Chung

en: Subscription
vi: Đăng ký

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Transparent
vi: Trong suốt

en: Brightness
vi: Độ ánh sáng

en: file system
vi: Hệ thống tập tin

en: Examples:
vi: Thí dụ:

en: Source code
vi: Mã nguồn

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
vi: Hệ thống menu chỉ lưu giữ các đường dẫn hệ thống nhưng sẽ sử dụng URL giả để trình bày. %link_path đã được lưu lại thành %normal_path

en: Menu name
vi: Tên menu liên kết

en: Thumbnails
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Image gallery
vi: Bộ sưu tập ảnh

en: Profiles
vi: Hồ sơ

en: Add new profile
vi: Thêm hồ sơ mới

en: Subscript
vi: Chỉ số dưới

en: Indent
vi: Thụt lề phải

en: Outdent
vi: Thụt lề trái

en: Unlink
vi: Bỏ liên kết

en: Thread
vi: Luồng

en: Hot topic threshold
vi: Giới hạn chủ đề được nhiều người quan tâm

en: Topics per page
vi: Chủ đề trên mỗi trang

en: Posts - most active first
vi: Bài viết - hoạt động nhiều nhất

en: Posts - least active first
vi: Bài viết - ít hoạt động nhất

en: Layouts
vi: Các bố cục

en: URL path settings
vi: Thiết lập đường dẫn URL

en: @user's picture
vi: Ảnh của @user

en: Not configured
vi: Không được cấu hình

en: Rate
vi: Tỷ lệ

en: From name
vi: Tên người gửi

en: From address
vi: Địa chỉ gửi đi

en: Distinct
vi: Khác biệt

en: E-mail template
vi: Mẫu email

en: Image title
vi: Tiêu đề ảnh

en: <None>
vi: <Không>

en: Uppercase
vi: Chữ hoa

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Directories
vi: Các thư mục

en: Extension
vi: Phần mở rộng

en: Server
vi: Máy chủ

en: Space
vi: Khoảng trống

en: Unavailable
vi: Không có sẵn

en: Page not found
vi: Không tìm thấy trang

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
vi: Đường dẫn ảo tự động tạo %original_alias xung đột với một đường dẫn ảo khác. Do vậy, nó bị đổi thành %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho tất cả các nội dung kiểu @node_type

en: Delete aliases
vi: Xóa đường dẫn ảo

en: Automatic alias
vi: Đường dẫn ảo tự động

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
vi: Ký tự sẽ dùng để ngăn cách các từ trên tiêu đề. Nó sẽ được dùng để thay thế các khoảng trắng và các dấu. Không khoảng trắng hoặc dấu +, vì có thể gây nên các hành vi không chuẩn.

en: Character case
vi: Viết hoa viết thường

en: Leave case the same as source token values.
vi: Giữ nguyên kiểu viết hoa viết thường của đường dẫn tổng hợp từ các từ thay thế.

en: Change to lower case
vi: Chuyển thành chữ thường

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
vi: Không làm gì cả. Giữ nguyên các đường dẫn ảo cũ.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
vi: Tạo một đường dẫn ảo mới. Giữ nguyên hoạt động của đường dẫn ảo hiện có.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
vi: Tạo một đường dẫn ảo mới. Xóa đường dẫn ảo cũ.

en: Transliterate prior to creating alias
vi: Chuyển chữ trước khi tạo đường dẫn ảo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
vi: Lọc đường dẫn ảo mới để loại bỏ các ký tự đặc biệt và chỉ giữ lại các chữ cái và chữ số trong bảng ký tự ASCII-96.

en: No action (do not replace)
vi: Không làm gì (không thay thế)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
vi: Xóa tất cả các đường dẫn ảo. Số đường dẫn ảo sẽ bị xóa: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
vi: Xóa đường dẫn ảo cho tất cả các @label. Số đường dẫn ảo sẽ bị xóa: %count.

en: Delete aliases now!
vi: Xóa các đường dẫn ảo ngay!

en: All of your path aliases have been deleted.
vi: Tất cả các đường dẫn ảo đã bị xóa.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
vi: Tất cả các đường dẫn ảo thuộc loại %type đã bị xóa.

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Missing help topic.
vi: Chủ đề trợ giúp bị thiếu.

en: (site default theme)
vi: (giao diện mặc định cho site)

en: Screenshot
vi: Ảnh chụp

en: Database not supported.
vi: Cơ sở dữ liệu không được hỗ trợ.

en: Bullet list
vi: Danh sách chấm điểm

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Edit content
vi: Sửa nội dung

en: Send interval
vi: Khoảng cách gửi

en: Send method
vi: Phương thức gửi

en: Available
vi: Có sẵn

en: Contexts
vi: Ngữ cảnh

en: Export format
vi: Định dạng xuất ra

en: inactive
vi: bất hoạt

en: Compatibility
vi: Tương thích

en: <Any>
vi: <Bất kì>

en: « first
vi: « đầu

en: last »
vi: cuối »

en: Skin
vi: Giao diện cho trình soạn thảo

en: Skip
vi: Bỏ qua

en: Resize
vi: Đổi kích thước

en: Loading
vi: Đang nạp

en: The directory %directory does not exist.
vi: Thư mục %directory không tồn tại.

en: The directory %directory is not writable
vi: Thư mục %directory không cho phép ghi

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
vi: Thư mục %directory không ghi được vì quyền của thư mục này chưa được thiết lập đúng.

en: File display
vi: Hiển thị tập tin

en: Blockquote
vi: Khối trích dẫn

en: Rearrange
vi: Sắp xếp lại

en: Show only items where
vi: Chỉ hiển thị các mục có

en: Activate
vi: Kích hoạt

en: Deactivate
vi: Tắt

en: !num_users created.
vi: !num_users đã được tạo.

en: 1 user | @count users
vi[0]: @count thành viên

en: Empty cache
vi: Xóa bộ đệm

en: Reinstall modules
vi: Cài lại mô-đun

en: Variable editor
vi: Trình soạn thảo biến số

en: Switch user
vi: Chuyển người dùng

en: Execute PHP
vi: Thực hiện PHP

en: Number of users to display in the list
vi: Số lượng người dùng hiển thị trên danh sách

en: This user can switch back.
vi: Người dùng này có thể chuyển đổi ngược.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
vi: Cẩn thận: Người dùng này sẽ không thể chuyển đổi ngược lại.

en: Query log
vi: Nhật ký truy vấn

en: Display query log
vi: Trình bày nhật ký truy vấn

en: Sort query log
vi: Sắp xếp nhật ký truy vấn

en: by source
vi: theo nguồn

en: by duration
vi: theo thời lượng

en: Display memory usage
vi: Trình bày cách dùng bộ nhớ

en: Display redirection page
vi: Trình bày trang chuyển hướng

en: PHP code to execute
vi: Mã PHP để thực hiện

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
vi: Nhập mã. Không dùng các thẻ <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
vi: Thực hiện

en: Warning - will delete your module tables and variables.
vi: Cảnh báo - sẽ xóa các bảng và biến module của bạn.

en: Old value
vi: Giá trị cũ

en: New value
vi: Giá trị mới

en: Generate users
vi: Tạo người dùng

en: Generate content
vi: Tạo nội dung

en: How many users would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo ra bao nhiêu người dùng?

en: How many nodes would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo bao nhiêu node?

en: realm
vi: địa hạt

en: public nodes
vi: các node công cộng

en: Public Nodes
vi: Các node công cộng

en: private nodes
vi: các node riêng tư

en: Protected Nodes
vi: Các node được bảo vệ

en: empty
vi: trống

en: Package
vi: Kiện hàng

en: @type: updated %title.
vi: @type: đã cập nhật %title.

en: @type: added %title.
vi: @type: đã thêm %title.

en: Error saving user account.
vi: Lỗi khi đang lưu tài khoản người dùng.

en: All types
vi: Toàn bộ

en: Restore
vi: Phục hồi

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Interface language
vi: Ngôn ngữ cho giao diện

en: Rebuilding
vi: Xây dựng lại

en: Attach files
vi: Tập tin đính kèm

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
vi: URL %url là không hợp lệ. Vui lòng nhập một địa chỉ URL hợp lệ, ví dụ như http://www.example.com/feed.xml.

en: Panel pages
vi: Các trang panel

en: Panel nodes
vi: Các panel nút

en: Mini panels
vi: Các mini panel

en: by @user
vi: bởi @user

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Deleted/missing block @module-@delta
vi: Khối đã xóa/bị thiếu @module-@delta

en: Create a completely custom piece of HTML content.
vi: Tạo một nội dung HTML tùy ý.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Node type description
vi: Mô tả loại node

en: Attached files
vi: Các tập tin đã đính kèm

en: A list of files attached to the node.
vi: Danh sách tập tin đính kèm theo nội dung

en: Book navigation
vi: Điều hướng sách

en: Add comment
vi: Thêm bình luận

en: A form to add a new comment.
vi: Một mẫu để thêm bình luận mới.

en: "@s" comment form
vi: "@s" mẫu biểu bình luận

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: !a comments per page
vi: !a bài mỗi trang

en: Pager
vi: Phân trang

en: Node content
vi: Nội dung node

en: Node title.
vi: Tiêu đề node

en: Identifier
vi: Định danh

en: Node form publishing options
vi: Mẫu node - tùy chọn xuất bản

en: Publishing options on the Node form.
vi: Tùy chọn xuất bản trên mẫu Node.

en: Node form author information
vi: Mẫu node - thông tin tác giả

en: Node form comment settings
vi: Mẫu node - cài đặt bình luận

en: Comment settings on the Node form.
vi: Cài đặt bình luận trên mẫu Node.

en: Node form menu settings
vi: Mẫu node - cài đặt menu

en: Node form file attachments
vi: Mẫu node - đính kèm tệp

en: Publishing options.
vi: Tùy chọn xuất bản.

en: Comment options
vi: Các tùy chọn bình luận

en: Comment options.
vi: Các tùy chọn bình luận.

en: Authoring information.
vi: Thông tin tác giả.

en: Attach files.
vi: Tập tin đính kèm.

en: Node type description.
vi: Mô tả loại node.

en: Unordered
vi: Không thứ tự

en: Ordered
vi: Có thứ tự

en: The picture of a user.
vi: Ảnh của một người dùng.

en: "@s" user picture
vi: "@s" ảnh người dùng

en: All the terms in a vocabulary.
vi: Tất cả thuật ngữ trong một từ vựng.

en: Maximum depth
vi: Độ sâu tối đa

en: A single user object.
vi: Đối tượng người dùng.

en: Taxonomy vocabulary
vi: Phân nhóm

en: New @s
vi: @s mới

en: argument
vi: tham số

en: Add argument
vi: Thêm tham số

en: relationship
vi: quan hệ

en: Add relationship
vi: Thêm quan hệ

en: Add context
vi: Thêm ngữ cảnh

en: Required contexts
vi: Ngữ cảnh bắt buộc

en: required context
vi: ngữ cảnh cần có

en: Add required context
vi: Thêm ngữ cảnh bắt buộc

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Remove this item
vi: Xóa mục này

en: Add @type "@context"
vi: Thêm @type "@context"

en: Edit @type "@context"
vi: Sửa @type "@context"

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Argument @count
vi: Tham số @count

en: Context @count
vi: Ngữ cảnh @count

en: 1 year | @count years
vi[0]: 1 năm
vi[1]: @count năm

en: 1 week | @count weeks
vi[0]: 1 tuần
vi[1]: @count tuần

en: 1 min | @count min
vi[0]: 1 phút
vi[1]: @count phút

en: 1 sec | @count sec
vi[0]: 1 giây
vi[1]: @count giây

en: Show all
vi: Hiện tất cả

en: Choose layout
vi: Chọn cách bố trí

en: Missing content type
vi: Kiểu nội dung bị thiếu

en: Add content to !s
vi: Thêm nội dung vào !s

en: Configure !subtype_title
vi: Cấu hình !subtype_title

en: No title
vi: Không tiêu đề

en: Columns
vi: Các cột

en: Row @row, Column @col
vi: Dòng @row, Cột @col

en: Single column
vi: Cột đơn

en: Two column bricks
vi: Hai cột xếp gạch

en: Left above
vi: Trái trên

en: Right above
vi: Phải trên

en: Left below
vi: Trái dưới

en: Right below
vi: Phải dưới

en: Module name
vi: Tên module

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
vi: Tiêu đề cho mini panel này, thay đổi được từ trang cấu hình khối.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
vi: Phân loại chứa mini-panel này trong form Thêm nội dung. Chỉ dùng các ký tự thường và các chữ số. Nếu để trống, hệ thống sẽ tự động đưa mini-panel vào phân loại 'Các Mini panel'

en: Local
vi: Cục bộ

en: Please select a layout.
vi: Hãy chọn cách bố trí.

en: Add a node from your site as content.
vi: Thêm một node trong website vào nội dung.

en: Invalid node
vi: Node không hợp lệ

en: Node loaded from @var
vi: Đã nạp node từ @var

en: Deleted/missing node @nid
vi: node @nid đã bị xóa/bị mất

en: Page settings
vi: Các thiết lập trang

en: Path is required.
vi: Đường dẫn là bắt buộc.

en: CSS code
vi: Mã CSS

en: No argument
vi: Không tham số

en: Sixth
vi: Thứ sáu

en: Fixed argument
vi: Tham số cố định

en: Use pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Items to display
vi: Số mục trình bày

en: Offset
vi: Độ dịch

en: More link
vi: Liên kết thêm

en: Send arguments
vi: Gửi các tham số

en: Deleted/missing view @view
vi: View bị xóa/mất @view

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
vi: Phương thức mặc định để trình bày các panel; mỗi panel có một đoạn phân cách.

en: contains
vi: chứa

en: does not contain
vi: không chứa

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Screen
vi: Màn hình

en: Print
vi: In

en: Locked
vi: Đã khoá

en: Registration form
vi: Biểu mẫu đăng kí

en: The e-mail address %mail is not valid.
vi: Địa chỉ thư điện tử %mail không hợp lệ.

en: authenticated user
vi: người dùng đã được xác thực

en: Your message
vi: Thông điệp của bạn

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Any
vi: Bất kỳ

en: Check for updates
vi: Kiểm tra bản cập nhật

en: No update data available
vi: Không có dữ liệu cập nhật

en: No name
vi: Không tên

en: Node count
vi: Số bài viết

en: Custom caption
vi: Chú thích tùy chỉnh

en: Text only
vi: Chỉ trình bày bản văn

en: Validation
vi: Kiểm tra

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Search help
vi: Tìm kiếm trợ giúp

en: Advanced help
vi: Trợ giúp mở rộng

en: Allow advanced help and documentation.
vi: Cho phép tài liệu và trợ giúp nâng cao.

en: Field settings
vi: Cài đặt trường dữ liệu

en: Default order
vi: Thứ tự mặc định

en: Add new field
vi: Thêm trường dữ liệu mới

en: Create field
vi: Tạo trường

en: Number of views
vi: Số lần xem

en: Or
vi: Hoặc

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
vi: Không thể tải lên tập tin đã chọn %file. Thư mục đích %directory chưa được cấu hình đúng.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn bởi vì tập tin này không tồn tại. Vui lòng kiểm tra xem đã đúng tên tập tin hay chưa.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn. Tập tin với tên này đã tồn tại ở thư mục đích.

en: The selected file %file could not be copied.
vi: Không thể sao chép tập tin %file đã chọn.

en: The removal of the original file %file has failed.
vi: Quá trình xóa tập tin gốc %file đã thất bại.

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Cut
vi: Cắt

en: Paste
vi: Dán

en: Ordered list
vi: Danh sách có thứ tự

en: Unordered list
vi: Danh sách không thứ tự

en: Font family
vi: Họ phông chữ

en: About
vi: Giới thiệu

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Default picture
vi: Ảnh đại diện mặc định

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
vi: Địa chỉ URL của ảnh đại diện mặc định, sẽ hiển thị nếu người dùng không tải ảnh của họ lên. Để trống nếu không có ảnh đại diện mặc định.

en: Editors
vi: Trình soạn thảo

en: Update mode
vi: Chế độ cập nhật

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
vi: Nếu được chọn, danh sách các liên kết có trang trang nội dung sẽ được trình bày ở phần dưới của trang.

en: Include comments in printer-friendly version
vi: Bao gồm các chú thích trong bản in

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
vi: Khi tùy chọn này được kích hoạt, các phản hồi của người dùng cũng có thể được bao gồm trong bản in. Đòi buộc module comment.

en: New window method
vi: Phương thức mở cửa sổ mới

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
vi: Sử dụng HTML target (không hợp chuẩn XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
vi: Sử dụng Javascript (đòi buộc trình duyệt hỗ trợ)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
vi: Chọn phương thức được sử dụng để mở các trang trong cửa sổ/tab mới.

en: None (Disabled)
vi: Không (bị vô hiệu)

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
vi: Nếu bạn không có quyền truy cập trực tiếp tập tin trên máy chủ, hãy sử dụng trường dữ liệu này để tải biểu trưng của mình lên.

en: Web page options
vi: Lựa chọn cho trang web

en: Links area
vi: Các liên kết đi kèm

en: Icon only
vi: Chỉ trình bày icon

en: Icon and Text
vi: Icon và bản văn

en: Link class
vi: Class liên kết

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
vi: Có thể gắn cùng lúc nhiều class, phân cách các class bằng các khoảng trắng. Người phát triển giao diện có thể sử dụng tính năng này để tùy chỉnh các trình bày các liên kết, các module jQuery có thể sử dụng mục này để thực hiện các kịch bản riêng của nó (thí dụ như module greybox hoặc thickbox).

en: Show link in system (non-content) pages
vi: Trình bày liên kết ở các trang hệ thống (không phải các trang node)

en: Published on %site_name
vi: Xuất bản ở %site_name

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
vi: Thên link đến bản in vào các trang nội dung và các trang điều hành.

en: Web page
vi: Trang web

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
vi: Có thể truy cập biểu mẫu cấu hình các trang in qua !link

en: Create new profile
vi: Tạo hồ sơ mới

en: Configuration file
vi: Tập tin cấu hình

en: Default theme
vi: Giao diện mặc định

en: Error reporting
vi: Báo cáo lỗi

en: Column
vi: Cột

en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

en: sort by @s
vi: sắp xếp theo @s

en: and
vi: và

en: Triggers
vi: Bộ kích hoạt

en: Set @type %title to unpublished.
vi: Đặt @type %title thành chưa công bố.

en: Optional URL
vi: Không bắt buộc phải nhập URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
vi: Nếu các tiêu đề liên kết là tùy chọn hoặc bắt buộc, một trường sẽ được hiển thị cho người dùng cuối. Nếu các tiêu đề là cố định, liên kết sẽ luôn luôn sử dụng cùng một tiêu đề. Nếu <a href="http://drupal.org/project/token">mô-đun token</a> được cài đặt, thì ta có thể khai báo tiêu đề tĩnh gồm các từ thay thế tương ứng với các trường trong nội dung, để lấy giá trị của chúng. Các thẻ HTML cùng dòng như <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>span</em> và <em>img</em>... có thể xuất hiện trong phần tiêu đề tĩnh sử dụng từ thay thế.

en: Allow user-entered tokens
vi: Cho phép người dùng nhập vào thẻ

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
vi: Đánh dấu ô này để cho phép người dùng nhập các từ thay thế vào trong phần URL và tiêu đề của form sửa nội dung. Phần này không ảnh hưởng tới thiết lập của trường trong trang này.

en: Rel Attribute
vi: Thuộc tính Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có thuộc tính rel này. Giá trị thường dùng nhất là <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> để ngăn không cho các máy tìm kiếm dò theo liên kết này.

en: At least one title or URL must be entered.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề hoặc địa chỉ URL cho liên kết.

en: You cannot enter a title without a link url.
vi: Bạn không thể nhập tiêu đề mà không nhập địa chỉ liên kết.

en: Title, as link (default)
vi: Tiêu đề, dưới dạng liên kết (mặc định)

en: URL, as link
vi: URL, dưới dạng liên kết

en: Short, as link with title "Link"
vi: Ngắn, dưới dạng liên kết với tiêu đề "Liên kết"

en: Label, as link with label as title
vi: Nhãn, dưới dạng liên kết có phần tiêu đề là nhãn

en: Separate title and URL
vi: Tách riêng phần tiêu đề và URL

en: Popup
vi: Tự mở

en: !interval ago
vi: !interval trước

en: Add new rule
vi: Thêm luật mới

en: Auto-reply
vi: Tự động trả lời

en: Add @type
vi: Thêm @type

en: Autodetect
vi: Tự động phát hiện

en: Outdated translation
vi: Bản dịch đã cũ

en: Out-of-date
vi: Đã lỗi thời

en: Untranslated
vi: Chưa dịch

en: Translation overview
vi: Tổng quan về dịch thuật

en: View the translation status of the site's content.
vi: Xem trạng thái các bản dịch của nội dung có trên trang.

en: Author's website
vi: Website của tác giả

en: Newest first
vi: Từ mới đến cũ

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
vi: Webform mới %title đã được tạo. Thêm các trường mới vào webform của bạn bằng biểu mẫu bên dưới.

en: field
vi: trường

en: Menu items
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Depends on: !dependencies
vi: Phụ thuộc: !dependencies

en: New posts
vi: Bài mới

en: Week @week
vi: Tuần @week

en: Regions
vi: Các vùng

en: Translate
vi: Dịch

en: Source data
vi: Dữ liệu nguồn

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
vi: Quá trình nhập bản dịch thất bại - không thể đọc được tập tin %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename chứa một lỗi: phải có "msgstr" nhưng không được tìm thấy ở dòng %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename chứa một lỗi: phải có "msgid_plural" nhưng không được tìm thấy ở dòng %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename có lỗi cú pháp ở dòng %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename có sai sót: "msgid" bị thừa tại dòng %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename có sai sót: "msgstr[]" bị thừa tại dòng %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename có sai sót: "msgstr" bị thừa tại dòng %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename có sai sót: có một chuỗi thừa tại dòng %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
vi: Tập tin bản dịch %filename kết thúc đột ngột tại dòng %line.

en: Save translations
vi: Lưu các bản dịch

en: The base table for nodes.
vi: Bản dữ liệu cơ sở cho các node.

en: Step
vi: Bước

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: @type %title has been deleted.
vi: @type %title đã được xóa.

en: Angle
vi: Góc

en: Crop
vi: Xén

en: Profile Name
vi: Tên hồ sơ

en: Number of stars
vi: Số sao

en: anonymous user
vi: người dùng ẩn danh

en: Next »
vi: Tiếp »

en: Block type
vi: Kiểu khối

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
vi: @module (<span class="admin-disabled">đang tắt</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
vi: @module <span class="admin-enabled">(kích hoạt)</span>

en: Effect
vi: Hiệu ứng

en: Fonts
vi: Phông chữ

en: Show @count value(s)
vi: Trình bày @count giá trị

en: starting from @count
vi: bắt đầu từ @count

en: Landscape
vi: Ngang

en: Portrait
vi: Dọc

en: Please select a file.
vi: Vui lòng chọn một tập tin.

en: Embed
vi: Nhúng

en: Error message
vi: Thông báo lỗi

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Activities
vi: Hoạt động

en: Original text
vi: Văn bản gốc

en: If
vi: Nếu

en: Patterns
vi: Các mẫu

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
vi: Vì lí do bảo mật, tập tin tải lên của bạn đã được đổi tên thành %filename.

en: Resizable
vi: Có thể đổi cỡ

en: Multilanguage
vi: Đa ngôn ngữ

en: User account
vi: Tài khoản người dùng

en: Landing page
vi: Trang đích

en: Importing
vi: Nhập

en: Acronym
vi: Tên gọn

en: original
vi: gốc

en: Title only
vi: Chỉ tiêu đề

en: hide
vi: ẩn

en: status report
vi: báo cáo trạng thái

en: Validator
vi: Bộ kiểm tra

en: Debugging
vi: Gỡ lỗi

en: Messaging & Notifications
vi: nhận thông báo qua email

en: 1 month | @count months
vi[0]: 1 tháng
    @count tháng

en: Add region
vi: Thêm vùng

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
vi: Giới hạn kích thước tối đa cho phép của hình ảnh (ví dụ: 640x480). Đặt giá trị này là 0 để không giới hạn. Nếu <a href="!image-toolkit-link">bộ công cụ hình ảnh</a> đã được cài đặt, những hình ảnh có kích thước vượt quá giá trị này sẽ được thu nhỏ lại cho phù hợp.

en: Custom format
vi: Định dạng tùy biến

en: Button alignment
vi: Sắp xếp nút

en: Example:
vi: Ví dụ:

en: Registration
vi: Đăng ký

en: iFrame
vi: Khung

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Drupal core
vi: Nhân Drupal

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
vi: Lỗi: không có bộ xử lý cho trường @table > @field!

en: Do not use a relationship
vi: Không dùng quan hệ

en: Number of options
vi: Số tùy chọn

en: Display type
vi: Kiểu trình bày

en: Confirm e-mail address
vi: Xác nhận địa chỉ thư điện tử

en: export
vi: xuất ra

en: Custom template
vi: Mẫu tự chọn

en: Classification
vi: Phân loại

en: Backup and Migrate
vi: Sao lưu và Di chuyển dữ liệu

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
vi: Sao lưu hay phục hồi CSDL hệ thống, hoặc di chuyển dữ liệu từ website sang hệ thống Drupal khác.

en: Backup the database.
vi: Sao lưu cơ sở dữ liệu.

en: Restore the database from a previous backup
vi: Phục hồi CSDL từ một tệp sao lưu hiện có

en: Backup every
vi: Sao lưu mỗi

en: Number of Backup files to keep
vi: Số bản sao lưu cần giữ

en: Exclude the following tables altogether
vi: Không sao lưu các bảng dữ liệu sau

en: The selected tables will not be added to the backup file.
vi: Những bảng được chọn dưới đây sẽ không được sao lưu.

en: Exclude the data from the following tables
vi: Không sao lưu dữ liệu đối với các bảng sau

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
vi: Chỉ sao lưu cấu trúc mà không sao lưu giữ liệu của các bảng được chọn dưới đây. Việc này sẽ giúp giảm kích thước tệp tin nén, và xóa luôn bộ nhớ đệm ngay khi phục hồi dữ liệu.

en: Backup file name
vi: Tên tệp sao lưu

en: No Compression
vi: Không nén

en: GZip
vi: Nén bằng GZip

en: BZip
vi: Nén bằng BZip

en: Compression
vi: Nén

en: Append a timestamp.
vi: Thêm mốc thời gian tạo.

en: Timestamp format
vi: Định dạng thời gian

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
vi: Phải là một đối số của hàm <a href="!url">date()</a> trong PHP.

en: Save these settings.
vi: Lưu các thiết lập này.

en: Upload a Backup File
vi: Tải tệp sao lưu lên

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
vi: Tải một tệp sao lưu do phiên bản hiện thời của module này tạo ra. Để phục hồi từ các nguồn khác, hãy dùng các công cụ tương thích. Kích cỡ tối đa tải lên: %size

en: Custom pages
vi: Các trang tự tạo

en: Administration theme
vi: Giao diện quản trị

en: The cache has been cleared.
vi: Bộ đệm đã được dọn dẹp.

en: Colon
vi: Dấu hai chấm

en: Run cron
vi: Chạy cron

en: Warning message
vi: Cảnh báo

en: of
vi: trên

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
vi: Không thể lưu tập tin %file. Không rõ nguyên nhân lỗi.

en: The specified file %name could not be uploaded.
vi: Không tải được tập tin %name lên.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
vi: Chỉ những tập tin có phần mở rộng sau mới được phép: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
vi: Dung lượng của tập tin là %filesize vượt quá dung lượng tối đa được phép, %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
vi: Lỗi tải lên. Không thể di chuyển tập tin %file vừa được tải lên vào %destination.

en: Sharing
vi: Dùng chung

en: No link
vi: Không liên kết

en: outdated
vi: quá cũ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
vi: <strong>@language_name</strong> (nguồn)

en: add translation
vi: thêm bản dịch

en: Translations of %title
vi: Bản dịch của %title

en: Is not one of
vi: Không là một trong

en: Text length
vi: Độ dài văn bản

en: Row
vi: Hàng

en: Migration
vi: Nâng cấp

en: Scheduling
vi: Lên lịch sao lưu

en: IP address
vi: Địa chỉ IP

en: permissions
vi: phân quyền

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Page elements
vi: Thành phần trang

en: Primary tabs
vi: Tab chính

en: Secondary tabs
vi: Thẻ phụ

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Autocomplete
vi: Tự động điền nốt

en: Boolean
vi: Kiểu Bool

en: File browser
vi: Trình duyệt tập tin

en: Configuration profiles
vi: Các hồ sơ cấu hình

en: Absolute URLs
vi: Các URL tuyệt đối

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
vi: Đánh dấu nếu bạn muốn IMCE trả về các URL tập tin tuyệt đối.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
vi: Hành vi mặc định cho các tập tin đang có trong khi tải lên

en: Keep the existing file renaming the new one
vi: Giữ nguyên tập tin đang có, đổi tên tập tin mới

en: Keep the existing file rejecting the new one
vi: Giữ nguyên tập tin đang có, loại bỏ tập tin mới

en: Replace the existing file with the new one
vi: Thay thế tập tin đang có bằng tập tin mới

en: Role-profile assignments
vi: Gán hồ sơ-vai trò

en: Settings were imported from the profile %name
vi: Các thiết lập đã được nhập khẩu vào từ hồ sơ %name

en: Give a name to this profile.
vi: Đặt tên cho hồ sơ này.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
vi: Đặt về 0 để dùng giá trị tối đa có thể.

en: Directory quota
vi: Hạn ngạch thư mục

en: Total user quota
vi: Tổng hạn ngạch người dùng

en: Set to * to remove the restriction.
vi: Đặt về * để xóa các hạn chế

en: Maximum image resolution
vi: Độ phân giải ảnh tối đa

en: Maximum number of files per operation
vi: Số tập tin tối đa cho mỗi hoạt động

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
vi: Bạn có thể cho phép người dùng chọn nhiều tập tin cho các hoạt động như xóa, đổi kích thước, v.v. Toàn bộ hoạt động nhóm tập tin sẽ được thực hiện trong một lần nạp đơn lẻ của drupal, điều này có thể là tốt. Tuy nhiên việc tăng thời gian thực hiện lệnh, độ tải cpu và tiêu tốn bộ nhớ sẽ có thể vượt quá các giới hạn trên máy chủ của bạn, điều này thật sự tồi tệ. Để không giới hạn số lượng tập tin được thao tác, đặt cái này về 0.

en: Profile has been added.
vi: Hồ sơ đã được thêm.

en: Including subdirectories
vi: Bao gồm cả các thư mục con.

en: Directory path
vi: Đường dẫn thư mục

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
vi: Địng nghĩa các thư mục mà người dùng của hồ sơ này có thể truy cập.
    <ul>
    	<li>Dùng các ký tự chữ-số cho đường dẫn thư mục.</li>
    	<li>Để chỉ định gốc hệ thống tập tin, chỉ cần nhập <strong>.</strong>(dấu chấm).</li>
    	<li>Dùng <strong>%uid</strong> như nơi giữ chỗ cho ID người dùng. Vd: <em>users/user%uid</em> sẽ tạo các thư mục như là <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, v.v.</li>
      <li>Để xóa một thư mục từ danh sách, hãy bỏ trống đường dẫn thư mục.</li>
      <li>Nếu bạn muốn linh hoạt hơn trong các đường dẫn thư mục bạn có thể thực hiện php để trả về một đường dẫn thư mục.<br>
      Để thực hiện php đường dẫn thư mục của bạn phải bắt đầu với <strong>php:</strong> và phần cón lại phải là một đoạn mã php hợp lệ trả về một đường dẫn thư mục thực sự. <br>Vd: <strong>php: return 'users/'.$user-&gt;name;</strong> định nghĩa <strong>users/USER-NAME</strong> như một đường dẫn thư mục.<br>
      Một ví dụ về thư mục nhiều cấp <strong>php: return date('Y', $user-&gt;created).'/'.date('m', $user-&gt;created).'/'.$user-&gt;uid;</strong> định nghĩa <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> như một đường dẫn thư mục, cho kết quả là các thư mục được phân loại theo người dùng dựa vào ngày đăng ký làm thành viên.<br>
      Lưu ý rằng bạn phải dùng biến$user thay cho $GLOBALS['user'] bởi vì chúng không phải là cùng một đối tượng.</li>
    </ul>
    <p>Lưu ý rằng phân quyền tạo ảnh thu nhio3 không ảnh hưởng đến việc tạo ảnh thu nhỏ khi tải lên. Xem mô tả ảnh thu nhỏ bên dưới.</p>
    <p>Nếu bạn muốn thêm nhiều trường hơn, chỉ việc điền tất cả và lưu lại, sau đó bạn sẽ có thêm hai trường ở trang kế tiếp.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hồ sơ %name?

en: Profile has been deleted.
vi: Hồ sơ đã được xóa

en: Import settings from other profiles
vi: Nhập khẩu các thiết lập từ một hồ sơ khác

en: Duplicate directory paths are not allowed.
vi: Đường dẫn tập tin trùng lắp không được chấp nhận.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
vi: %dirname không được chấp nhận là tên thư mục thích hợp.

en: Create thumbnails
vi: Tạo ảnh thu nhỏ

en: Selected files
vi: Các tập tin đã chọn

en: Width x Height
vi: Rộng x Cao

en: Create a new image
vi: Tạo ảnh mới

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
vi: Bạn không được phép thao tác nhiều hơn %num tập tin.

en: directory (%dir)
vi: thư mục (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
vi: Lựa chọn không hợp lệ. Vui lòng liên hệ quản trị hệ thống.

en: Upload failed.
vi: Tải lên thất bại

en: File deletion successful: %files.
vi: Xóa tập tin thành công: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
vi: Vui lòng xác định kích thước trong khoảng cho phép từ 1x1 đến @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
vi: Đổi kích thước tập tin thành công: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
vi: Tạo ảnh thu nhỏ (%thumbnames) cho %filename thành công.

en: %filename is not an image.
vi: %filename không phải là một ảnh

en: Scaling up is not allowed.
vi: Không được phép phóng to.

en: %filename(%dimensions) already exists.
vi: %filename(%dimensions) đã tồn tại.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
vi: không thể đặt %filename về kích thước %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
vi: Không thể nhận thư mục đang làm việc cho trình duyệt tập tin!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
vi: Không có thư mục hợp lệ đã chỉ ra cho trình duyệt tập tin!

en: Illegal choice %choice in !name element.
vi: Lựa chọn %choice không hợp lệ ở mục !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
vi: Việc duyệt tập tin bị tắt trong thư mục %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
vi: Bạn có có muốn làm tươi thư mục hiện hành?

en: Delete selected files?
vi: Xóa các tập tin đã chọn?

en: Please select a thumbnail.
vi: Vui lòng chọn một ảnh thu nhỏ.

en: You must select at least %num files.
vi: Bạn phải chọn ít nhất %num tập tin.

en: Tips
vi: Các mẹo

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
vi: Chọn một tập tin bằng cách nhấn vào dòng tương ứng trong danh sách tập tin.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
vi: Ctrl+click để thêm tập tin vào danh sách lựa chọn hoặc xóa tập tin khỏi danh sách lựa chọn.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
vi: Shift+click để tạo vùng lựa chọn. Click để bắt đầu vùng lựa chọn và shift+click để kết thúc.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
vi: Sắp xếp các tập tin bằng cách nhấn vào tiêu đề cột của danh sách tập tin.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
vi: Đổi kích thước vùng làm việc bằng cách kéo rê các thanh đổi kích thước ngang hoặc dọc.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
vi: Các phím tắt cho danh sách tập tin: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
vi: Các phím tắt cho các tập tin đã chọn: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
vi: Các phím tắt cho danh sách thư mục: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
vi: Các giới hạn

en: !num files using !dirsize of !quota
vi: !num tập tin đang dùng !dirsize trên !quota

en: unlimited quota
vi: hạn ngạch không giới hạn

en: First sidebar
vi: Thanh bên đầu tiên (bên trái)

en: Second sidebar
vi: Sidebar thứ hai

en: Decimal point
vi: Dấu chấm thập phân

en: Permanent
vi: Lâu dài

en: Temporary
vi: Tạm thời

en: Delimited text
vi: Văn bản được ngăn cách

en: A file readable by Microsoft Excel.
vi: Tập tin có thể đọc bởi Microsoft Excel.

en: Comma (,)
vi: Dấu phẩy (,)

en: Tab (\t)
vi: Dấu tab (\t)

en: Semicolon (;)
vi: Dấu chấm phẩy (;)

en: Colon (:)
vi: Dấu hai chấm (:)

en: Pipe (|)
vi: Dấu gạch đứng (|)

en: Period (.)
vi: Dấu chấm (.)

en: Space ( )
vi: Khoảng trắng ( )

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: Delete selected files
vi: Xóa tệp đã chọn

en: No files available.
vi: Không có tệp nào.

en: Custom date format
vi: Định dạng ngày tùy chỉnh

en: Book outline
vi: Cấu trúc sách

en: Revision information
vi: Thông tin bản duyệt

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Citation
vi: Trích dẫn

en: View used to select the nodes
vi: View được sử dụng để chọn các node.

en: %name: this post can't be referenced.
vi: %name: bài viết này không thể được tham chiếu.

en: Is one of
vi: Là một trong

en: Expression
vi: Biểu thức

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có quyền được chọn.

en: Comma
vi: Dấu phẩy

en: Semicolon
vi: Dấu chấm phẩy

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Uses
vi: Sử dụng

en: Users who have created accounts on your site.
vi: Các người dùng đã tạo tài khoản trên site của bạn.

en: Current user
vi: Người dùng hiện tại

en: Is empty (NULL)
vi: Là rỗng (NULL)

en: not empty
vi: không rỗng

en: Default image
vi: Ảnh mặc định

en: Thank you for your vote.
vi: Cảm ơn bạn đã bỏ phiếu

en: MIME type
vi: Loại MIME

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Upload date
vi: Ngày tải lên

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
vi: Tiêu đề sẽ dùng khi có tham số này; nó sẽ ghi đè lên tiêu đề của view và tiêu đề do các tham số trước đó tạo ra. Có thể sử dụng dấu phần trăm để chỉ các chuỗi cần thay thế bằng giá trị của tham số. Dùng "%1" cho tham số đầu tiên, "%2" cho tham số thứ hai..v.v.

en: Action to take if argument is not present
vi: Cách xử lý khi thiếu tham số

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
vi: Nếu giá trị này được nhận như một tham số, đối số sẽ được bỏ qua, nghĩa là,  "tất cả các giá trị "

en: Wildcard title
vi: Ký tự đại diện cho tiêu đề

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
vi: Tiêu đề để sử dụng cho các ký tự đại diện thay thế ở những nơi khác.

en: <Basic validation>
vi: <Kiểm tra cơ bản>

en: Action to take if argument does not validate
vi: Cách xử lý khi tham số không hợp lệ

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
vi: Các giao thức hiển thị ở đây được sử dụng rộng rãi. Bạn có thể thêm các giao thức bằng cách sửa phần <em>filter_allowed_protocols</em> trong phần thiết lập hệ thống.

en: Link this field to its user
vi: Liên kết trường này tới người dùng của nó

en: Writable
vi: Có thể ghi được

en: Front page feed
vi: Nguồn tin trang nhất

en: Primary
vi: Chính

en: All languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: Dashboard
vi: Trang tổng hợp

en: Slideshow settings
vi: Thiết lập chiếu ảnh

en: Search index
vi: Chỉ mục tìm kiếm

en: View link
vi: Xem liên kết

en: File preview
vi: Xem thử tập tin

en: The size of the file.
vi: Kích thước của tập tin

en: The MIME type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: Link this field
vi: Liên kết trường này

en: is not
vi: không phải

en: @type %title has been created.
vi: @type %title đã được tạo.

en: @type %title has been updated.
vi: @type %title đã được cập nhật.

en: The post could not be saved.
vi: Không thể lưu bài viết.

en: Menu links
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Link title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: Generating Content
vi: Đang tạo nội dung

en: Saved new value for %name.
vi: Đã lưu giá trị mới cho %name.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
vi[0]: Đã xóa một biến.

en: 1 character | @count characters
vi[0]: 1 kí tự

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
vi: Xóa bộ đệm CSS và tất cả bảng bộ đệm của CSDL lưu các thông tin đệm trang, node, giao diện và biến.

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
vi: Xem danh sách các chức năng người dùng đã định nghĩa hiện tại với liên kết văn bản.

en: Rebuild menus
vi: Tạo lại menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
vi: Tạo lại menu dựa trên hook_menu() và khôi phục lại mọi thay đổi. Mọi mục trên menu sẽ trở lại cài đặt mặc định.

en: Edit and delete site variables.
vi: Sửa và xóa các biến

en: PHPinfo()
vi: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
vi: Xem cấu hình PHP trên máy chủ của bạn

en: View a list of available theme functions across the whole site.
vi: Xem danh sách các chức năng giao diện khả thi trên toàn website.

en: View the active form/render elements for this site.
vi: Xem các thành phần mẫu/diễn tả được kích hoạt cho website.

en: Devel settings
vi: Cài đặt phát triển

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
vi: Xóa tất cả người dùng (trừ người dùng id 1) trước khi tạo người dùng mới.

en: Zend Optimizer
vi: Bộ tối ưu hóa Zend

en: Bio
vi: Tiểu sử

en: Filter settings
vi: Thiết lập lọc

en: Change send interval to
vi: Thay đổi thời điểm gửi

en: You have %count @status subscriptions.
vi: Bạn có %count @status đăng ký nhận tin.

en: Add subscription
vi: Thêm đăng kí

en: Send Interval
vi: Khoảng cách gửi

en: Delete link
vi: Xóa liên kết

en: Enable sharing translations with server
vi: Chia sẻ bản dịch với máy chủ bản địa hóa

en: Translate strings
vi: Dịch các chuỗi

en: Localization
vi: Bản địa hoá

en: Edit string
vi: Sửa chuỗi

en: locale
vi: bản địa

en: Display the results as a slideshow.
vi: Trình bày kết quả dạng slideshow.

en: Multilingual support
vi: Hỗ trợ đa ngôn ngữ

en: Enabled, with translation
vi: Kích hoạt đối với bản dịch

en: Create new
vi: Tạo mới

en: Draft
vi: Nháp

en: Save Draft
vi: Lưu bản nháp

en: Capitalize first letter
vi: Đổi kí tự đầu tiên thành chữ hoa

en: Slash
vi: Dấu xuộc

en: Canvas
vi: Vùng vẽ

en: Main menu
vi: Trình đơn chính

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
vi: Người dùng %name đã sử dụng liên kết đăng nhập một lần tại thời điểm %timestamp.

en: New user: %name (%email).
vi: Người dùng mới: %name (%email).

en: sorted by
vi: sắp xếp theo

en: First letter of name
vi: Ký tự đầu của tên

en: First two letters of name
vi: Hai ký tự đầu của tên

en: Abbreviated name
vi: Tên viết tắt

en: Show week numbers
vi: Hiển thị các số tuần

en: Legend
vi: Chú giải

en: Format: @date
vi: Định dạng: @date

en: Remove group
vi: Xóa nhóm

en: is greater than
vi: trên

en: is less than
vi: dưới

en: No description
vi: Không mô tả

en: Numbered list
vi: Danh sách đánh số

en: Original file name
vi: Tên tệp gốc

en: Not installed.
vi: Chưa cài đặt.

en: Send only the teaser
vi: Chỉ gửi bản cắt

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
vi: Nếu chọn, tùy chọn mặc định sẽ chỉ gửi bản cắt của node thay vì gửi toàn bộ nội dung.

en: Enable teaser/full mode choice
vi: Kích hoạt lựa chọn bản cắt/bản đầy đủ

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
vi: Nếu được chọn, người dùng sẽ có thể chọn lựa nội dung đầy đủ hoặc bản cắt khi gửi.

en: !user has sent you a message from !site
vi: Lời nhắn của !user cho bạn qua !site

en: Thank you for spreading the word about !site.
vi: Cảm ơn bạn đã quảng bá cho !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
vi: Nhập nhiều địa chỉ phân cách bởi các dấu phẩy và/hoặc xuống dòng

en: Page to be sent
vi: Trang được gửi đi

en: Clear form
vi: Xóa form

en: Someone
vi: Người nào đó

en: an interesting site
vi: một trang được ưa thích

en: PDF generation tool
vi: công cụ xuất ra PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
vi: Tùy chọn này chọn công cụ xuất PDF được dùng để tạo phiên bản PDF.

en: Open PDF in
vi: Mở PDF trong

en: Same browser window
vi: Cùng cửa sổ trình duyệt

en: New browser window
vi: Cửa sổ trình duyệt mới

en: Save dialog
vi: Lưu hội thoại

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
vi: Chọn cách thức mong muốn để mở PDF trong trình duyệt của người dùng

en: Paper size
vi: Khổ giấy

en: Choose the paper size of the generated PDF.
vi: Chọn khổ giấy cho PDF được tạo ra

en: Page orientation
vi: Hướng giấy

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
vi: Chọn hướng giấy cho PDF được tạo ra

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
vi: Không tìm thấy công cụ tạo PDF! Vui lòng tải xuống một công cụ tạo PDF. Kiểm tra INSTALL.txt của module để biết thêm chi tiết.

en: PDF version
vi: Phiên bản PDF

en: Printer-friendly PDF
vi: Bản in PDF

en: Adds the capability to export pages as PDF.
vi: Thêm tính năng xuất các trang ra dạng PDF.

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
vi: Xem thêm các hướng dẫn trên <a href="!help">hướng dẫn trực tuyến</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
vi: <strong>Lưu ý :</strong> Hệ thống có các thiết lập tùy chỉnh đăng nhập và đăng ký. Nếu bạn dùng một trong số các khối đăng nhập cấu hình được ở bên dưới, hãy đặt phần này là <em>&lt;none&gt;</em>.

en: Collapsible form
vi: Đóng mở hình thức

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
vi: 'Tiêu chuẩn' là một khối đăng nhập chuẩn, 'Liên kết' là một liên kết đăng nhập mà trả về người sử dụng vào trang ban đầu sau khi đăng nhập vào hình thức Collapsible javascript hình thức đăng nhập collaspible.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
vi: Thiết lập tùy chỉnh xuất hiện ở phía trên cùng của khối đăng nhập

en: If this user was created using the "Immediate Login" feature of LoginToboggan, and they are also awaiting adminstrator approval on their account, you must remove them from the site's pre-authorized role in the "Roles" section below, or they will not receive authenticated user permissions!
vi: Nếu người dùng này đã được tạo ra bằng cách sử dụng  "ngay lập tức đăng nhập " tính năng của LoginToboggan, và họ đang còn chờ phê duyệt người quản trị trên tài khoản của họ, bạn phải loại bỏ chúng từ vai trò tiền, thẩm quyền của trang web trong  "Vai trò " phần dưới đây, hoặc họ sẽ không nhận được cho phép người dùng xác thực!

en: The user is assigned LoginToboggan's pre-authorized role, and is not currently receiving authenticated user permissions.
vi: Người sử dụng được phân công vai trò ủy quyền trước của LoginToboggan, và hiện tại không nhận được quyền truy cập người dùng xác thực.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
vi: Vui lòng nhập lại địa chỉ e-mail của bạn để xác nhận là chính xác.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
vi: Một xác nhận e-mail đã được gửi đến địa chỉ e-mail của bạn. Để đạt được truy cập vào trang web, bạn sẽ cần phải thực hiện theo các hướng dẫn trong tin nhắn đó.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
vi: Cảm ơn bạn đã áp dụng một tài khoản. Tài khoản của bạn hiện đang chờ phê duyệt bởi người quản trị trang web. <br /> Một khi nó đã được chấp thuận, bạn sẽ nhận được một e-mail có chứa hướng dẫn thêm.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
vi: Địa chỉ e-mail của bạn và địa chỉ xác nhận e-mail phải phù hợp.

en: LoginToboggan logged in block
vi: Khối đăng nhập cấu hình được

en: Allow users to login using their e-mail address
vi: Cho phép người dùng đăng nhập bằng cách sử dụng địa chỉ e-mail của họ

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
vi: Người dùng sẽ có thể nhập của họ DÙ LÀ tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail của họ để đăng nhập.

en: Use two e-mail fields on registration form
vi: Yêu cầu gõ lại địa chỉ e-mail trên form đăng ký

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
vi: Người dùng sẽ phải gõ địa chỉ e-mail của mình 2 lần. Việc này giúp tăng tính chính xác của địa chỉ e-mail.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
vi:  Xem thêm các hướng dẫn để viết các thông báo e-mail trên <a href="!help">hướng dẫn trực tuyến</a>.

en: Set password
vi: Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu

en: Non-authenticated role
vi: Vai trò chưa xác minh

en: Never delete
vi: Không bao giờ xóa

en: Delete unvalidated users after
vi: Tự động xóa những tài khoản chưa xác minh

en: If enabled, users that are still in the 'Non-authenticated role' set above will be deleted automatically from the system, if the set time interval since their initial account creation has passed. This can be used to automatically purge spambot registrations. Note: this requires cron, and also requires that the 'Set password' option above is enabled. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution! (please read the CAVEATS section of INSTALL.txt for important information on configuring this feature)</strong>
vi: Khi kích hoạt chức năng này, những tài khoản chưa được xác minh, nằm trong vai trò 'Chưa xác minh', sẽ tự động bị xóa khỏi hệ thống sau một khoảng thời gian chờ nhất định, tính từ khi tài khoản được tạo. Chức năng này giúp tự động xóa các tài khoản do các máy spam tạo ra. Lưu ý là chức năng này hoạt động thông qua cron, và cần kích hoạt lựa chọn 'Cho phép đặt mật khẩu' ở trên. <strong>LƯU Ý: Thay đổi thiết lập này ngay sau khi cài đặt hệ thống có thể gây lỗi không mong muốn, xóa tài khoản của người dùng - hãy cẩn trọng! (vui lòng xem phần CAVEATS trong tệp INSTALL.txt để biết các thông tin quan trọng khi cấu hình tính năng này)</strong>

en: Immediate login
vi: Đăng nhập luôn

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
vi: Nếu bật tính năng này, ngay sau khi đăng ký, người dùng sẽ được coi là đã đăng nhập xong. Lưu ý là nó chỉ có hiệu lực khi chức năng 'Cho phép đặt mật khẩu' ở tren được bật.

en: Redirections
vi: Chuyển hướng

en: Normally, after a user registers a new account, they will be taken to the front page, or to their user page if you specify <cite>Immediate login</cite> above. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path.
vi: Thông thường, sau khi đăng ký tài khoản, người dùng sẽ được đưa đến trang chủ, hoặc tới trang hồ sơ của mình nếu dùng chức năng <cite>Đăng nhập luôn</cite>  ở trên. Để trống thiết lập này nếu muốn dùng hành vi mặc định, hoặc nhập đường dẫn của trang muốn chuyển người dùng đến. Ví dụ, hệ thống có thể chuyển người dùng tới trang tĩnh như <cite>node/35</cite>, hoặc <cite>&lt;front&gt;</cite>. Ngoài ra, ta còn có thể nhập  <em>%uid</em> vào đường dẫn để biểu diễn mã người dùng.

en: Normally, after a user confirms their new account, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are not creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their password immediately after validating their account.
vi: Thông thường, sau khi xác minh tài khoản, người dùng sẽ được đưa đến trang hồ sơ của mình. Để trống thiết lập này nếu muốn dùng hành vi mặc định, hoặc nhập đường dẫn của trang muốn chuyển người dùng đến. Ví dụ, hệ thống có thể chuyển người dùng tới trang tĩnh như <cite>node/35</cite>, hoặc  <cite>&lt;front&gt;</cite>. Ngoài ra, ta còn có thể nhập <em>%uid</em> vào đường dẫn để biểu diễn mã người dùng. Nếu không cho người dùng chọn mật khẩu khi đăng ký, ta có thể nhập <cite>user/%uid/edit</cite> để chuyển người dùng tới trang sửa hồ sơ của mình, cho phép họ đặt mật khẩu mới.

en: Present login form on access denied (403)
vi: Hiện form đăng nhập ngay trên trang truy cập bị từ chối (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
vi: Nếu người dùng chưa đăng nhập truy cập vào một trang không được phép, hệ thống sẽ hiện kèm form đăng nhập bên cạnh thông báo Truy cập bị từ chối.

en: Display login successful message
vi: Hiện thông báo đăng nhập thành công

en: Minimum password length
vi: Độ dài tối thiểu của mật khẩu

en: You must enter a password.
vi: Bạn phải nhập mật khẩu.

en: The password contains an illegal character.
vi: Mật khẩu bạn chọn có chứa các ký tự không hợp lệ.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
vi: Mật khẩu này quá ngắn: Mật khẩu phải gồm ít nhất %min_length ký tự.

en: You have successfully validated your e-mail address.
vi: Địa chỉ e-mail của bạn đã được kiểm tra xong.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
vi: Tài khoản của bạn hiện đang bị khóa -- bạn không thể đăng nhập vào hệ thống.

en: You have successfully validated %user.
vi: Bạn đã kiểm tra xong người dùng %user.

en: Account validation
vi: Kiểm tra tài khoản

en: re-send validation e-mail
vi: gửi lại e-mail kiểm tra tài khoản

en: This name has already been taken by another user.
vi: Tên đăng nhập này đã tồn tại trên hệ thống.

en: This e-mail has already been taken by another user.
vi: Email này đã tồn tại trên hệ thống.

en: If required, you may reset your password from: !url
vi: Nếu cần, hãy thử khôi phục mật khẩu từ trang !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
vi: Đã gửi một e-mail kiểm tra tới địa chỉ mail của người dùng.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. You will need to follow the instructions in that message in order to gain full access to the site.
vi: Hệ thống đã gửi e-mail xác nhận tới hòm thư của bạn. Hãy làm theo các hướng dẫn trong thư để truy cập vào trang web.

en: Username or e-mail address
vi: Tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail

en: Username or e-mail
vi: Tên đăng nhập hoặc e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
vi: Bạn có thể đăng nhập vào hệ thống qua tên đăng nhập hoặc e-mail của mình.

en: The password field is case sensitive.
vi: Trường mật khẩu có phân biệt chữ hoa chữ thường.

en: logintoboggan
vi: đăng nhập mở rộng

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
vi: Đã xóa bỏ hẳn những người dùng chưa kích hoạt tài khoản: !purged_users

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
vi: Người dùng %name đã kích hoạt tài khoản thông qua URL kích hoạt gửi trong e-mail vào lúc @timestamp.

en: LoginToboggan
vi: Thiết lập Đăng nhập và Đăng ký

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
vi: Điều chỉnh các thiết lập khi đăng nhập, như đăng nhập luôn sau khi đăng ký, chuyển hướng sau khi đăng nhập, chọn vai trò chưa xác minh...

en: Validate e-mail address
vi: Xác nhận địa chỉ e-mail

en: Re-send validation e-mail
vi: Gửi lại e-mail xác nhận

en: Improves Drupal's login system.
vi: Cải tiến chức năng đăng nhập của Drupal.

en: Secondary
vi: Phụ

en: No fields available.
vi: Không có sẵn trường nào.

en: Alias: @alias
vi: Đường dẫn ảo: @alias

en: No alias
vi: Chưa có đường dẫn ảo

en: The table uses the following symbols to indicate the translation status: !original, !current, !outofdate, !missing.
vi: Bảng dưới đây sử dụng các kí hiệu sau để đánh dấu trạng thái của bản dịch: !original, !current, !outofdate, !missing.

en: Translator assigments
vi: Giao nhiệm vụ dịch thuật

en: View the translations assignments.
vi: Phân công các tác vụ dịch thuật cho các thành viên của website.

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
vi: <strong>%property</strong> là <strong>%value</strong>

en: Numeric
vi: Kiểu số

en: Teaser break
vi: Ngắt tóm lược

en: Custom URL
vi: URL tự chọn:

en: form
vi: biểu mẫu

en: Edit link
vi: Sửa liên kết

en: Basic options
vi: Tùy chọn cơ bản

en: The results of this submission may be viewed at:
vi: Thông tin gửi lên được hiển thị tại:

en: New component name
vi: Tên thành phần mới

en: The component positions and mandatory values have been updated.
vi: Vị trí và giá trị ủy nhiệm của thành phần đã được cập nhật

en: Component %name cloned.
vi: Thành phần %name đã được nhân bản.

en: Component %name updated.
vi: Thành phần %name đã được cập nhật

en: New component %name added.
vi: Thành phần %name mới đã được thêm vào

en: Delete the %name component?
vi: Có muốn xóa thành phần %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
vi: Việc này sẽ xóa thành phần %name khỏi webform %webform. Việc này không thể hủy.

en: Component %name deleted.
vi: Đã xóa thành phần %name.

en: Show !count results per page.
vi: Hiện !count kết quả một trang.

en: @total results total.
vi: Tổng cộng @total kết quả.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
vi: Đây là kí tự ngăn cách dùng trong tệp CSV/TSV khi trình bày kết quả form nhúng. Dùng dấu tab là cách hay nhất để giữ nguyên các ký tự không phải chữ latin. Thay đổi lại tùy chọn này cho phù hợp với chương trình dùng để xem tệp kết quả.

en: Submissions for this form are closed.
vi: Đệ trình cho biểu mẫu này đã bị khóa lại.

en: You have already submitted this form.
vi: Bạn đã đệ trình mẫu biểu này rồi.

en: You may not submit another entry at this time.
vi: Hiện tại bạn không thể đệ trình thêm nữa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
vi: <a href="!url">Xem lại các lần gửi trước đây</a>.

en: Available components
vi: Các thành phần có sẵn

en: Default e-mail values
vi: Các giá trị thư điện tử mặc định.

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
vi: Địa chỉ gửi thư mặc định khi gửi kết quả lấy từ form nhúng; thường là địa chỉ thư của người quản lý form này.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
vi: Tên người gửi thư mặc định, đi kèm theo địa chỉ gửi thư ở trên.

en: Default subject
vi: Chủ đề mặc định

en: The default subject line of any e-mailed results.
vi: Tiêu đề thư mặc định, dùng khi gửi kết quả lấy từ form nhúng.

en: Allow cookies for tracking submissions
vi: Dùng cookie để theo dõi việc gửi kết quả

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
vi: Sử dụng <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> sẽ giúp ngăn chặn việc người dùng gửi đi gửi lại cùng một form lên máy chủ, thông thường do mạng bị chậm.  Tính năng này không cần thiết cho việc giới hạn số lần gửi của mỗi người dùng, mà chỉ để tăng độ chính xác của kết quả gửi lên. Bên cạnh cookie, các form nhúng còn dựa vào địa chỉ IP và trạng thái đăng nhập của người dùng để chống spam kết quả.

en: Default export format
vi: Định dạng xuất ra mặc định

en: Default export delimiter
vi: Dấu phân cách xuất ra mặc định

en: Submission access control
vi: Quản lý truy cập kết quả

en: Select the user roles that may submit each individual webform
vi: Chọn các vai trò có thể truy cập cho từng form nhúng

en: Disable Webform submission access control
vi: Tắt chức năng kiểm tra truy cập với các form nhúng

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
vi: Theo mặc định, cấu hình mỗi form nhúng cho phép quản trị viên chọn ra những vai trò nào có thể gửi form. Một cách khác để giới hạn những ai được quyền gửi form là dùng một module quản lý truy cập nội dung để quản lý quyền truy cập nội dung chứa form.

en: Form: !form
vi: Biểu mẫu: !form

en: Token values
vi: Các từ thay thế

en: Form components
vi: Thành phần trên form

en: Website timezone
vi: Múi giờ website

en: User timezone
vi: Múi giờ người dùng

en: Use a textfield for year
vi: Cho phép nhập năm thông qua trường văn bản

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
vi: Nếu chọn, người dùng sẽ phải gõ năm cần nhập vào, thay vì chọn từ danh sách như mặc định.

en: Leaving blank will use the default size.
vi: Để trống nếu muốn dùng kích thước mặc định.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
vi: Nhóm gồm một hoặc nhiều trường, dùng thẻ fieldset

en: %field field is required.
vi: Trường %field là bắt buộc.

en: Filesize (KB)
vi: Kích cỡ tập tin (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
vi: Trường ẩn, không hiển thị cho người dùng xem, nhưng giá trị của nó vẫn xuất hiện trong phần kết quả lấy từ form.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
vi: Trình bày văn bản HTML trong form; không tạo trường nhập liệu.

en: Examples: $, #, -.
vi: Ví dụ: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
vi: Ví dụ: lb, kg, %.

en: layout
vi: bố cục

en: Punctuation
vi: Dấu chấm câu

en: Translation updates
vi: Cập nhật bản dịch

en: %editor profile for %format
vi: Hồ sơ %editor cho định dạng %format

en: Enabled by default
vi: Bật theo mặc định

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
vi: Trình soạn thảo mặc định cho người dùng được phép sử dụng hồ sơ này. Người dùng cũng có thể chọn trạng thái khác nếu mục kế tiếp được chọn.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
vi: Nếu được phép, người dùng có thể tự chọn bộ soạn thảo mặc định của mình từ trang thiết lập tài khoản.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
vi: Hiện liên kết để <em>bật/tắt văn bản giàu</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
vi: Hiện hoặc ẩn liên kết <em>bật/tắt văn bản giàu</em>. Nếu tắt, thiết lập toàn cục hoặc của người dùng sẽ được dùng (xem phần trên).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
vi: Chọn vị trí sẽ trình bày thanh công cụ so với phần soạn thảo văn bản.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
vi: Chọn cách canh lề cho các biểu tượng trên thanh công cụ soạn thảo.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
vi: Có hiện thanh cấu trúc HTML không (vd: <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
vi: Hiện hoặc ẩn các nút kéo giãn kích thước vùng soạn thảo. Nếu bật, thanh cấu trúc HTML phải đặt ở "Đầu" hoặc "Cuối" vùng soạn thảo.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
vi: Nếu được bật, các đoạn mã độc tiềm năng như thẻ <code>&lt;HEAD&gt;</code> sẽ bị xóa khỏi nội dung HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
vi: Nếu chọn, trình soạn thảo sẽ chèn kí tự TAB cho các phím tab và giữ nguyên các ký tự khoảng trắng, như khi đặt trong thẻ PRE.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
vi: Nếu bật, các thẻ HTML cũ như font size, font family hay font color sẽ bị thay bằng thẻ style.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
vi: Nếu chọn, bộ soạn thảo sẽ xóa các chỗ ngắt dòng khỏi nội dung. Tắt lựa chọn này nếu có xung đột với các bộ lọc đầu vào khác.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
vi: Nếu chọn, bộ soạn thảo sẽ định dạng lại mã nguồn HTML cho nội dung. Tắt lựa chọn này nếu có xung đột với các bộ lọc đầu vào khác.

en: Force cleanup on standard paste
vi: Tự động xóa định dạng khi dán văn bản

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
vi: Chọn để tự động xóa các định dạng, giống như khi dùng trình bổ sung "Dán từ Word", ngay cả khi dùng thao tác dán thông thường (CTRL-V hoặc SHIFT-INS).

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
vi: Danh sách các định dạng khối HTML được dùng, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các giá trị có thể dùng: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
vi: CSS của giao diện cung cấp

en: Define CSS
vi: CSS tự khai báo

en: Editor default CSS
vi: CSS mặc định cho bộ soạn thảo

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
vi: Đặt kiểu dáng CSS áp dụng cho vùng soạn thảo. <br />CSS của giao diện - nạp các mã từ giao diện hiện thời.<br />CSS tự khai báo - nhập đường dẫn cho tệp CSS vào ô bên dưới.<br />CSS gốc của bộ soạn thảo - dùng kiểu dáng mặc định đi kèm theo bộ soạn thảo.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
vi: Nếu chọn "CSS tự khai báo", nhập đường dẫn vào tệp CSS hoặc một danh sách các tệp CSS ngăn cách bằng dấu phẩy.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
vi: Các từ khóa giữ chỗ: <code>%b</code> (đường dẫn gốc, vd: <code>/</code>), <code>%t</code> (đường dẫn tới giao diện, vd <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
vi: Khai báo các lớp CSS cho hộp chọn "Kiểu phông".<br /> Nhập một lớp trên một dòng, theo định dạng: !format. Ví dụ: !example<br />Nếu để trống, các lớp CSS sẽ được tự động nhập vào từ tất cả các kiểu dáng đã nạp.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
vi: Đã lưu Hồ sơ WYSIWYG cho định dạng %format.

en: No editor
vi: Không có bộ soạn thảo

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
vi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Tải về</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
vi: Giải nén và chép nội dung vào một thư mục mới trong:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
vi: Sao cho thư viện nằm tại:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
vi: Hướng dẫn cài đặt

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
vi: Chưa có bộ soạn thảo nào được cài đặt. Các bộ soạn thảo hiện được hỗ trợ:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
vi: Bạn có muốn xóa hồ sơ %name không?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
vi: Đã xóa Hồ sơ WYSIWYG cho định dạng %name.

en: Configure client-side editors.
vi: Cấu hình trình soạn thảo.

en: Disable rich-text
vi: Không dùng bộ soạn thảo

en: Enable rich-text
vi: Dùng bộ soạn thảo

en: The version of %editor could not be detected.
vi: Không nhận dạng được phiên bản của bộ soạn thảo %editor.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
vi: Phiên bản %version của bộ soạn thảo %editor không được hỗ trợ.

en: Strike-through
vi: Gạch ngang

en: Align left
vi: Canh trái

en: Align center
vi: Canh giữa

en: Align right
vi: Canh phải

en: Justify
vi: Canh đều

en: Forecolor
vi: Màu chữ

en: Backcolor
vi: Màu nền

en: Horizontal rule
vi: Đường ngang

en: Paste Text
vi: Dán chữ

en: Paste from Word
vi: Dán từ Word

en: Remove format
vi: Xóa định dạng

en: Character map
vi: Bảng chữ cái

en: HTML block format
vi: Định dạng khối HTML

en: Font style
vi: Kiểu phông

en: Create DIV container
vi: Tạo khối DIV

en: FitWindow
vi: Vừa với cửa sổ

en: Check spelling
vi: Kiểm tra chính tả

en: Autogrow
vi: Tự thu phóng

en: Table drag/resize
vi: Kéo thả và đổi cỡ bảng

en: Table: Cell properties
vi: Bảng: Thuộc tính của ô

en: Table: Insert row after
vi: Bảng: Thêm một dòng phía sau

en: Table: Insert column after
vi: Bảng: Thêm một cột phía sau

en: Table: Insert cell after
vi: Bảng: thêm một ô phía sau

en: Table: Delete rows
vi: Bảng: xóa dòng

en: Table: Delete columns
vi: Bảng: xóa cột

en: Table: Delete cells
vi: Bảng: xóa ô

en: Table: Merge cells
vi: Bảng: gộp ô

en: Table: Horizontal split cell
vi: Bảng: Tách ô theo chiều ngang

en: Sup
vi: Chỉ số trên

en: Sub
vi: Chỉ số dưới

en: Clean-up
vi: Xóa

en: Visual aid
vi: Hỗ trợ thị lực

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Advanced horizontal rule
vi: Thanh ngang cao cấp

en: Advanced image
vi: Ảnh cao cấp

en: Advanced link
vi: Liên kết cao cấp

en: Auto save
vi: Tự động lưu

en: Context menu
vi: Menu ngữ cảnh

en: Left-to-right
vi: Trái sang phải

en: Right-to-left
vi: Phải sang trái

en: Emotions
vi: Hình cười

en: Inline popups
vi: Hộp thoại trên cùng dòng

en: Insert date
vi: Chèn ngày tháng

en: Insert time
vi: Chèn thời gian

en: Insert layer
vi: Chèn lớp

en: Move forward
vi: Đi tới

en: Move backward
vi: Đi lui

en: Absolute
vi: Tuyệt đối

en: Paste text
vi: Dán chữ

en: Abbreviation
vi: Viết tắt

en: Inserted
vi: Đã chèn

en: Safari compatibility
vi: Tương thích với Safari

en: Spell check
vi: Kiểm tra chính tả

en: Font Color
vi: Màu chữ

en: Show/hide hidden elements
vi: Ẩn hiện các đối tượng

en: Separate the teaser and body of this content
vi: Phân tách phần tóm lược và phần thân của nội dung này

en: Broken handler @table.@field
vi: Bộ xử lý cho @table.@field bị hỏng

en: Skipping broken view @view
vi: Đang bỏ qua view bị hỏng @view

en: Ajax callback for view loading.
vi: Hàm gọi lại Ajax để nạp dữ liệu cho view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
vi: Không thể thay đổi một view đã khóa.

en: Create customized lists and queries from your database.
vi: Tạo các danh sách và các câu truy vấn tùy biến được.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
vi: Giao diện quản lý các view. Không có module này, ta không thể tạo hay sửa các view trên site.

en: Display all values
vi: Trình bày tất cả các giá trị

en: Display empty text
vi: Trình bày chuỗi trắng

en: Provide default argument
vi: Cung cấp tham số mặc định

en: Broken/missing handler
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
vi: Bộ xử lý cho mục này đã bị lỗi hoặc đang bị thiếu, nên nó không hoạt động được. Có thể do module cung cấp bộ xử lý này đang bị tắt, hãy thử kiểm tra và bật module cần thiết lên. Nếu không được, hãy xóa bỏ mục này đi.

en: Current date
vi: Ngày hiện thời

en: Invalid input
vi: Nhập vào không hợp lệ

en: No transform
vi: Không biến đổi

en: Upper case
vi: Chữ hoa

en: Lower case
vi: Chữ thường

en: If checked, true will be displayed as false.
vi: Nếu đánh dấu, đúng sẽ được trình bày như sai.

en: Round
vi: Ngẫu

en: If checked, the number will be rounded.
vi: Nếu đánh dấu, số sẽ được làm tròn

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
vi: Xác định bao nhiêu chữ số phía sau dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as a decimal point.
vi: Ký tự dùng làm dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as the thousands separator.
vi: Ký tự dùng làm dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt trước số

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt sau số

en: Display as link
vi: Trình bày như liên kết

en: Remember
vi: Ghi nhớ

en: Remember the last setting the user gave this filter.
vi: Ghi nhớ thiết lập gần nhất của người dùng cho bộ lọc này.

en: This identifier is not allowed.
vi: Định danh này không được phép

en: - Any -
vi: - Tất cả -

en: exposed
vi: đã trình bày

en: Value type
vi: Kiểu giá trị

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
vi: Ngày ở bất kỳ định dạng máy có thể đọc nào. Thường dùng CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
vi: Định dạng ngày không hợp lệ

en: Limit list to selected items
vi: Giới hạn danh sách trong các mục đã chọn

en: Is all of
vi: Là tất cả của

en: Is between
vi: Nằm trong

en: between
vi: nằm ngoài

en: Is not between
vi: nằm ngoài

en: not between
vi: nằm ngoài

en: Min
vi: Tối thiểu

en: And max
vi: Và tối đa

en: And
vi: Và

en: Contains any word
vi: Chứa bất kỳ từ nào

en: has word
vi: có từ

en: Contains all words
vi: Chứa tất cả các từ

en: has all
vi: có tất cả

en: begins
vi: bắt đầu

en: ends
vi: kết thúc

en: asc
vi: tăng

en: desc
vi: giảm

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
vi: Cài thêm module Trợ giúp nâng cao tại !href để có thêm trợ giúp. <a href="@hide">Không hiển thị thông báo này nữa.</a>

en: Broken
vi: Bị hỏng

en: Displays
vi: Thiết bị hiển thị

en: Query build time
vi: Thời gian xây dựng truy vấn

en: Query execute time
vi: Thời gian thực thi truy vấn

en: No query was run
vi: Không có truy vấn nào được chạy

en: View name
vi: Tên View

en: View description
vi: Mô tả View

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
vi: Mô tả này sẽ hiện lên trên giao diện quản lý View, thường để giải thích xem view này hiển thị dữ liệu gì.

en: View tag
vi: Thẻ View

en: The view has been deleted.
vi: View đã được xóa.

en: Break lock
vi: Bỏ khóa

en: Paste view code here
vi: Dán mã view ở đây

en: Unable to interpret view code.
vi: Không thể dịch được mã nguồn của view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
vi: Đã có một view với tên bạn nhập; xin chọn một tên khác

en: Display plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho cách trình bày.

en: Style plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho kiểu trình bày.

en: Row plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho trình bày dòng.

en: @type handler @table.@field is not available.
vi: Không có bộ xử lý @type để xử lý @table.@field.

en: Unable to import view.
vi: Không nhập được view.

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: View analysis
vi: Phân tích view

en: Configure @type
vi: Cấu hình @type

en: Rearrange @type
vi: Sắp xếp lại @type

en: Broken field @id
vi: Trường bị hỏng @id

en: There are no @types available to add.
vi: Không có sẵn @types nào để thêm.

en: Configure extra settings for @type %item
vi: Cấu hình các thiết lập mở rộng cho kiểu @type %item

en: Configure summary style for @type %item
vi: Cấu hình kiểu trình bày tổng hợp cho kiểu @type %item

en: Clear Views' cache
vi: Xóa bộ đệm cho View

en: Add Views signature to all SQL queries
vi: Đánh dấu các truy vấn SQL của View

en: Disable views data caching
vi: Tắt bộ đệm dữ liệu cho view

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
vi: View ghi dữ liệu về các bảng, module và cách trình bày vào bộ đệm để tăng hiệu năng. Đánh dấu ô này sẽ bỏ qua việc ghi dữ liệu đệm, nên có thể ảnh hưởng rất lớn tới hiệu năng của hệ thống.

en: Show other queries run during render during live preview
vi: Hiện các truy vấn để trình bày dữ liệu khi xem thử

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
vi: Khi trình bày dữ liệu, Drupal có thể chạy rất nhiều truy vấn để lấy thông tin về cách trình bày. Đánh dấu ô này nếu muốn bao gồm tất cả các truy vấn này khi xem thử view.

en: Error: missing @component
vi: Lỗi: thiếu @component

en: Reduce duplicates
vi: Giảm các bản sao

en: Default settings for this view.
vi: Các thiết lập mặc định cho view này

en: Display the view as a block.
vi: Trình bày view như một block

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
vi: Trình bày view như một nguồn tin, chẳng hạn một nguồn tin RSS.

en: Displays rows as an HTML list.
vi: Trình bày các dòng dưới dạng danh sách HTML.

en: Displays rows in a grid.
vi: Trình bày các dòng trong một lưới.

en: Displays rows in a table.
vi: Trình bày các dòng trong một bảng.

en: Generates an RSS feed from a view.
vi: Tạo một nguồn tin RSS từ một view.

en: Will be available to all users.
vi: Sẽ có sẵn cho tất cả người dùng.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có một trong các vai trò được chọn.

en: Time-based
vi: Theo thời gian

en: sort criteria
vi: các tiêu chuẩn sắp xếp

en: Sort criterion
vi: Tiêu chuẩn sắp xếp

en: sort criterion
vi: tiêu chuẩn sắp xếp

en: filter
vi: Lọc

en: The title of the comment.
vi: Tiêu đề của bình luận

en: Post date
vi: Ngày gửi bài

en: Comment count
vi: Số bình luận

en: Comment status
vi: Trạng thái bình luận

en: Display the comment with standard comment view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn.

en: Display the comment as RSS.
vi: Trình bày bình luận dạng RSS.

en: A description of the location or context of the string.
vi: Mô tả về vị trí hoặc ngữ cảnh của chuỗi.

en: The title of the node.
vi: Tiêu đề của nội dung.

en: The date the node was posted.
vi: Ngày khởi tạo node.

en: Created year
vi: Năm tạo ra

en: Created month
vi: Tháng tạo ra

en: Created day
vi: Ngày tạo

en: Created week
vi: Tuần tạo ra

en: Has new content
vi: Có nội dung mới

en: Poll
vi: Bảng thăm dò

en: Links from
vi: Các liên kết từ

en: Links to
vi: Các liên kết đến

en: Total views
vi: Tổng số lần xem

en: The total number of times the node has been viewed.
vi: Tổng số lần node này đã được xem.

en: Views today
vi: Số lần xem hôm nay

en: The total number of times the node has been viewed today.
vi: Tổng số lần node này đã được xem hôm nay.

en: Most recent view
vi: Lần xem gần nhất

en: The most recent time the node has been viewed.
vi: Thời gian gần nhất node này được xem.

en: Browser session ID of user that visited page.
vi: ID của phiên truy cập của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: Title of page visited.
vi: Tiêu đề của trang được xem.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
vi: Đường dẫn bên trong của trang được xem (đường dẫn tương đối với gốc của Drupal)

en: Referrer URI.
vi: URL dẫn đến.

en: Hostname of user that visited the page.
vi: Hostname của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: The user who visited the site.
vi: Người dùng đã thăm site

en: Time in milliseconds that the page took to load.
vi: Thời gian tải trang nộ dung (tính bằng mili giây).

en: Timestamp of when the page was visited.
vi: Thời gian khi trang nội dung được truy cập.

en: The ID of the file.
vi: ID của tập tin

en: The name of the file.
vi: Tên của tập tin

en: The path of the file.
vi: Đường dẫn của tập tin

en: The mime type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: The status of the file.
vi: Tình trạng của tập tin

en: The date the file was uploaded.
vi: Ngày tập tin được tải lên.

en: The user ID
vi: ID người dùng

en: The user or author name.
vi: Tên người dùng hoặc tác giả.

en: The user's picture, if allowed.
vi: Ảnh người dùng, nếu được phép.

en: The date the user was created.
vi: Ngày người dùng được tạo ra.

en: The user's last access date.
vi: Ngày truy cập cuối của người dùng

en: The user's last login date.
vi: Ngày đăng nhập cuối của người dùng

en: Whether a user is active or blocked.
vi: Người dùng đang được kích hoạt hay bị chặn.

en: The user's signature.
vi: Chữ ký người dùng

en: User ID from URL
vi: Mã người dùng từ URL

en: User ID from logged in user
vi: Mã người dùng từ phiên đăng nhập

en: Randomize the display order.
vi: Làm ngẫu nhiên thứ tự trình bày.

en: contact
vi: liên hệ

en: Unknown group
vi: Nhóm lạ

en: Unknown language
vi: Ngôn ngữ chưa biết

en: No language
vi: Không có ngôn ngữ

en: Node IDs separated by , or +
vi: Các ID của node phân cách bởi dấu , hoặc +

en: Show None
vi: Không hiện

en: Link this field to download the file
vi: Liên kết trường này để tải về tập tin.

en: To the user
vi: Tới người dùng:

en: Is the logged in user
vi: Là người dùng đã đăng nhập

en: Usernames
vi: Các tên người dùng

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
vi[0]: Không thể tìm người dùng: @users

en: Unrestricted
vi: Không khác biệt

en: PHP validate code
vi: Mã xác nhận hợp lệ PHP

en: Broken field
vi: Trường bị hỏng

en: Use AJAX
vi: Dùng AJAX

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: Change settings for this access type.
vi: Thay đổi các thiết lập cho kiểu truy cập này.

en: Exposed form in block
vi: Trình bày form trên một khối

en: The title of this view
vi: Tiêu đề của view này

en: Use AJAX when available to load this view
vi: Dùng AJAX khi sẵn có để nạp view này

en: Create more link
vi: Tạo thêm liên kết

en: Access restrictions
vi: Các hạn chế truy cập

en: Access options
vi: Tùy chọn truy cập

en: Display even if view has no result
vi: Trình bày cả khi view không có kết quả

en: Style options
vi: Các tùy chọn kiểu

en: Field @field (ID: @id)
vi: Trường @field (ID: @id)

en: Back to !info.
vi: Quay về !info.

en: File found in folder @template-path
vi: Tập tin được tìm thấy trong thư mục @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
vi: (Tập tin không được tìm thấy, trong thư mục @template-path)

en: Using the site name
vi: Dùng tên site

en: Use the site name for the title
vi: Dùng tên site làm tiêu đề

en: Already exists
vi: Đã tồn tại

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
vi: "%" không thể dùng cho phần đầu tiên của đường dẫn

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
vi: Gióng ngang, sẽ đặt các mục bắt đầu từ trái, bên trên qua phải. Gióng dọc, sẽ đặt các mục từ trái bên trên xuống dưới.

en: This will appear in the RSS feed itself.
vi: Cái này sẽ xuất hiện trong bản thân nguồn tin RSS.

en: Display items inline
vi: Hiển thị trên một dòng

en: The style selected does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày được chọn không dùng các trường.

en: None defined
vi: Chưa có mục nào

en: New view
vi: View mới

en: Changed view
vi: View đã sửa

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
vi: View %name, hiện các mục thuộc kiểu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
vi: Xem thử trực tiếp

en: @current of @max
vi: @current trên @max

en: Administration menu
vi: Menu Admin

en: Formatted html link
vi: Định dạng html của liên kết

en: Must users preview posts before submitting?
vi: Người dung có bị buộc phải xem trước các bài viết trước khi đệ trình?

en: Language settings
vi: Thiết lập ngôn ngữ

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Visitors
vi: Khách tham quan

en: Fieldset
vi: Nhóm trường

en: Textarea
vi: Hộp văn bản

en: Import code
vi: Nhập từ mã

en: Checking...
vi: Đang kiểm tra ...

en: No changes have been made to this feature.
vi: Gói tính năng này không bị thay đổi.

en: Machine-readable name
vi: Tên có thể được máy nhận diện

en: Download feature
vi: Tải về tính năng

en: Enable and disable features.
vi: Bật và tắt các tính năng.

en: Display components of a feature.
vi: Hiển thị các thành phần của một gói tính năng.

en: Compare
vi: So sánh

en: Compare default and current feature.
vi: So sánh mặc định và tính năng hiện tại.

en: Javascript status call back.
vi: Trạng thái gọi lại cho mã Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
vi: Các mục trình đơn cho gói tính năng đã kích hoạt bất kỳ.

en: Provides feature management for Drupal.
vi: Cung cấp phương thức quản lý các tính năng của Drupal.

en: Dependency
vi: Phụ thuộc

en: No features available.
vi: Không có gói tính năng nào.

en: Update translations
vi: Cập nhật bản dịch

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
vi: Mô đun này cải thiện việc hỗ trợ cho nội dung đa ngôn ngữ trên các site Drupal:

en: Extended language support
vi: Hỗ trợ ngôn ngữ mở rộng

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
vi: Cấu hình các tùy chọn mở rộng cho các nội dung và bản dịch đa ngôn ngữ.

en: The value of the variable.
vi: Giá trị của biến.

en: This module provides support for multilingual blocks.
vi: Module này cung cấp hỗ trợ cho các khối đa ngôn ngữ.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
vi: Bạn có thể thiết lập ngôn ngữ cho một khối và xác định nó là có thể dịch được:

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
vi: Để tìm kiếm và dịch các chuỗi, xin dùng <a href="@translate-interface">trang dịch</a>.

en: Content type names
vi: Tên các kiểu nội dung

en: Select text groups
vi: Chọn nhóm văn bản

en: Refresh strings
vi: Làm tươi các chuỗi

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
vi: Thao tác này sẽ tạo các chuỗi đang thiếu cho nhóm văn bản được chọn.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
vi: Trên trang này bạn có thể làm tươi và cập nhật các giá trị cho các chuỗi người dùng tự định nghĩa.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
vi: Dùng tùy chọn Làm tươi khi bạn bị mất các chuỗi cần dịch cho một nhóm văn bản đã chọn. Tất cả các chuỗi sẽ được tạo lại nhưng vẫn giữ nguyên các bản dịch đang có.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
vi: Dùng lựa chọn Cập nhật khi một số chuỗi đã được dịch nhưng bản dịch không xuất hiện trong phần chuỗi cấu hình được.

en: Already added languages
vi: Các ngôn ngữ đã được thêm vào

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
vi: Đã cập nhật chuỗi %location cho nhóm văn bản %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
vi: Đã tạo chuỗi %location cho nhóm văn bản %textgroup: %string

en: Create new translation
vi: Tạo bản dịch mới

en: Translation mode
vi: Chế độ dịch thuật

en: Array
vi: Mảng

en: Add translation
vi: Thêm bản dịch

en: Filter criteria
vi: Tiêu chuẩn lọc

en: Contact form
vi: Mẫu liên hệ

en: Rating (i.e. 4.2/5)
vi: Xếp hạng (v.d. 4.2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
vi: Tỷ lệ (v.d. 92)

en: Cancel rating
vi: Hủy xếp hạng

en: Give it @star/@count
vi: Cho nó @star/@count

en: Your vote has been cleared.
vi: Phiếu của bạn đã được xóa.

en: Your rating: <span>!stars</span>
vi: Xếp hạng của bạn <span>!stars</span>

en: No votes yet
vi: Chưa có phiếu nào

en: Saving your vote...
vi: Đang lưu phiếu của bạn ...

en: Your vote has been saved.
vi: Phiếu của bạn đã được lưu.

en: Deleting your vote...
vi: Đang xóa phiếu của bạn ...

en: Your vote has been deleted.
vi: Phiếu của bạn đã được xóa.

en: Select rating
vi: Chọn xếp hạng

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
vi: Địa chỉ <em>Gửi từ</em> trong thư điện tử tự động được gửi đi trong quá trình đăng ký, yêu cầu mật khẩu mới, thông báo và nhắc nhở. (Sử dụng một địa chỉ kết thúc với tên miền website của bạn để ngăn ngừa thư điện tử gửi đi bị cho là thư rác.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
vi: Trường dữ liệu !name không thể dài hơn %max ký tự nhưng độ dài hiện tại là %length ký tự.

en: Illegal choice %choice in %name element.
vi: Lựa chọn %choice không hợp lệ ở thành phần %name

en: Languages not yet added
vi: Ngôn ngữ chưa được thêm vào

en: String not found.
vi: Không tìm thấy chuỗi.

en: The string has been saved.
vi: Chuỗi đã được lưu.

en: The language selected for import is not supported.
vi: Ngôn ngữ được chọn để nhập vào không được hỗ trợ.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
vi: Phần đầu đề của tập tin bản dịch %filename bị thiếu hoặc không đúng định dạng.

en: Error importing interface translations
vi: Lỗi khi nhập giao diện các bản dịch

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
vi: Đã nhập %file vào %locale: %number chuỗi mới được thêm, %update được cập nhật và %delete được bỏ đi.

en: Allowed HTML tags: @tags
vi: Các thẻ HTML được chấp nhận: @tags

en: Ampersand
vi: Dấu và

en: HTML filter
vi: Bộ lọc HTML

en: Default number of forum topics displayed per page.
vi: Số lượng chủ đề thảo luận mặc định được trình bày trên mỗi trang.

en: Default display order for topics.
vi: Thứ tự hiển thị mặc định cho các chủ đề.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
vi: Ngôn ngữ mặc định dành cho tài khoản sẽ áp dụng cho nội dung trong email và giao diện hiển thị cho tài khoản này.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
vi: Bật hỗ trợ đa ngôn ngữ cho kiểu nội dung này. Nếu bật, trên form sửa nội dung sẽ có thêm trường chọn ngôn ngữ, liệt kê <a href="!languages">các ngôn ngữ có thể sử dụng</a>. Nếu tắt, ngôn ngữ mặc định sẽ được chọn. Các nội dung hiện có sẽ không bị ảnh hưởng khi thay đổi lựa chọn này.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
vi: Những người dùng với quyền <em>quản lý các node</em> sẽ có thể thay đổi những tuỳ chọn này.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi: Tên máy hợp lệ chỉ được phép chứa các ký tự thường, số và gạch dưới.

en: Number of posts on main page
vi: Số lượng bài viết ở trang chính

en: Edit field
vi: Chỉnh sửa trường dữ liệu

en: Number of items to index per cron run
vi: Số lượng đối tượng để lập chỉ mục trong mỗi lần thực hiện cron

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Popular content
vi: Nội dung được ưa chuộng

en: The name of this website.
vi: Tên của website này.

en: Default 403 (access denied) page
vi: Trang 403 (truy cập bị từ chối) mặc định

en: Default 404 (not found) page
vi: Trang 404 (không tìm thấy trang) mặc định

en: Number of items in each feed
vi: Số tin trong mỗi nguồn

en: Default number of items to include in each feed.
vi: Số lượng mặc định cho số tin trong mỗi nguồn

en: Feed content
vi: Nguồn nội dung

en: Titles plus teaser
vi: Tiêu đề và bản cắt

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
vi: Thiết lập chung cho hiển thị mặc định của nội dung trong mỗi nguồn tin.

en: select different theme
vi: chọn giao diện khác

en: Compact mode
vi: Chế độ thu gọn

en: Date and time
vi: Ngày và giờ

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
vi: Bật hỗ trợ đa ngôn ngữ cho kiểu nội dung này. Nếu được bật, một trường dữ liệu cho phép chọn ngôn ngữ sẽ được thêm vào biểu mẫu biên tập cho phép bạn chọn một trong <a href="!languages">những ngôn ngữ được bật</a>. Bạn cũng có thể bật bản dịch cho kiểu nội dung này cho phép nội dụng được dịch sang bất kỳ ngôn ngữ nào được bật. Nếu bị vô hiệu hóa, những bài gửi mới được lưu với ngôn ngữ mặc định. Nội dung đã có trước đó sẽ không bị ảnh hưởng khi thay đổi tùy chọn này.

en: Content translation
vi: Biên dịch nội dung

en: Disabled modules
vi: Các module đã tắt

en: Disabled themes
vi: Các giao diện bị tắt

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
vi: Khách truy cập có thể tạo tài khoản nhưng phải được sự chấp thuận của quản trị hệ thống.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
vi: Yêu cầu kiểm tra xác thực địa chỉ thư điện tử khi một người tạo tài khoản

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
vi: Nếu hộp này được đánh dấu, người dùng mới sẽ được yêu cầu xác nhận hợp lệ địa chỉ thư điện tử của họ trước khi đăng nhập vào trang, và sẽ được ấn định một mật khẩu tạo bởi hệ thống. Nếu nó không được đánh dấu, người dùng sẽ có thể đăng nhập ngay lập tức khi đăng ký, và có thể chọn mật khẩu trong khi đăng ký.

en: User registration guidelines
vi: Hướng dẫn đăng ký

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
vi: Bản văn này được trình bày ở đầu biểu mẫu đăng ký người dùng, có ích cho việc giúp đỡ hoặc hướng dẫn người dùng của bạn.

en: Welcome, new user created by administrator
vi: Xin chào mừng, người dùng mới đã được tạo bởi người quản trị

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
vi: Tùy chỉnh các thộng điệp trong thư điện tử chào mừng gửi đến các tài khoản thành viên mới tạo bởi một người quản lý.

en: Welcome, no approval required
vi: Xin chào mừng, không cần chờ sự chấp thuận

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
vi: Thông điệp thư điện tử chào mừng tùy chỉnh gửi đến thành viên mới khi đang kí, nếu không yêu cầu chờ người quản lí chấp thuận.

en: Welcome, awaiting administrator approval
vi: Xin chào mừng, đang chờ sự chấp thuận của người quản trị

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
vi: Tùy chỉnh thông điệp thư điện tử gửi đến thành viên mới trong khi đăng kí, nếu bắt buộc phải có chấp thuận của người quản lí.

en: Password recovery email
vi: Thư điện tử phục hồi mật khẩu

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
vi: Tùy chỉnh thông điệp thư điện tử gửi đến người dùng yêu cầu mật khẩu mới.

en: Account activation email
vi: Thư điện tử báo kích hoạt tài khoản

en: Notify user when account is activated.
vi: Thông báo lại cho người dùng khi tài khoản của họ được kích hoạt.

en: Account blocked email
vi: Thư điện tử báo đã chặn tài khoản

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
vi: Bật và tùy chỉnh thông điệp thư điện tử gửi đến người dùng khi tài khoản của họ bị chặn.

en: Notify user when account is blocked.
vi: Thông báo lại cho người dùng khi tài khoản của họ bị khóa.

en: Account deleted email
vi: Thư điện tử báo đã xóa tài khoản

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
vi: Bật và tùy chỉnh thông điệp thư điện tử gửi đến người dùng khi tài khoản của họ bị xóa.

en: Notify user when account is deleted.
vi: Thông báo cho người dùng khi tài khoản bị xóa

en: Signature support
vi: Hỗ trợ chữ ký

en: Picture support
vi: Hỗ trợ hình ảnh

en: Picture maximum dimensions
vi: Kích thước hình ảnh tối đa

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
vi: Kích thước tối đa của hình ảnh, tính bằng px.

en: Picture maximum file size
vi: Dung lượng hình ảnh tối đa

en: Maximum file size for pictures, in kB.
vi: Dung lượng tối đa của hình ảnh, tính bằng kB.

en: Picture guidelines
vi: Hướng dẫn tải ảnh đại diện

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
vi: Văn bản này sẽ được hiển thị ở form tải ảnh, bên cạnh các hướng dẫn mặc định, để cung cấp thêm thông tin hướng dẫn và trợ giúp cho người dùng.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
vi: Các hướng dẫn chi tiết đã được gửi tới địa chỉ e-mail của bạn

en: Wipe and rebuild
vi: Xóa và tạo lại

en: Transliterate
vi: Chuyển chữ

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
vi: %name: tiêu đề không trùng khớp. Vui lòng kiểm tra lại chọn lựa của bạn.

en: Form protection
vi: Mẫu bảo vệ

en: Default challenge type
vi: Loại bảo vệ mặc định

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
vi: Chọn loại hình thức CAPTCHA để sử dụng. Có thể phân loại cho mỗi mục dưới đây nếu muốn.

en: CAPTCHA description
vi: Mô tả CAPTCHA

en: Default CAPTCHA validation
vi: Chọn CAPTCHA mặc định

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
vi: Xác định lại hình CAPTCHA khi nhập. Lưu

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
vi: Yêu cầu nhập đúng chữ HOA, chữ thường.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
vi: Không phân biệt chữ HOA, chữ thường.

en: Progress indicator
vi: Báo cáo tiến độ

en: Bar with progress meter
vi: Thanh tiến độ

en: Throbber
vi: Con chạy

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
vi: Lưu trữ các thuộc tính title, href trong CSDL để tổng hợp một liên kết.

en: URL, as plain text
vi: URL, dưới dạng văn bản thuần

en: Strongarm
vi: Thao tác với các giá trị mặc định

en: Fivestar Rating
vi: Xếp hạng Fivestar

en: The item has been deleted.
vi: Đã xóa mục.

en: Text format
vi: Định dạng văn bản

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
vi: Bản dịch %filename chứa lỗi: "msgctxt" không mong muốn ở %line.

en: The name of the site.
vi: Tên site

en: Inspect
vi: Xem xét

en: Unable to create
vi: Không thể tạo

en: Bulk Exporter
vi: Xuất hàng loạt

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
vi: Xuất hàng loạt các đối tượng nội dung xử lý bởi mô-đun CTools ra dạng mã.

en: , and
vi: , và

en: Update and return
vi: Cập nhật và quay trở về

en: In code
vi: Trong mã nguồn

en: Enabled, title
vi: Được bật và theo tiêu đề

en: Optional features
vi: Những tính năng tuỳ chọn

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
vi: Thêm, sửa hay xóa các trang trên hệ thống.

en: Node add/edit form
vi: Form thêm/sửa nút

en: Administrative title
vi: Tiêu đề dành cho quản trị

en: Administrative description
vi: Mô tả dành cho quản trị

en: Import page
vi: Nhập trang

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
vi: Những trang do người quản trị tạo, có đường dẫn URL, thiết lập quyền truy cập và các liên kết trên trình đơn của Drupal.

en: Create a new page
vi: Tạo thêm trang mới

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
vi: Sửa tên, đường dẫn và các thiết lập cơ bản cho trang.

en: User profile template
vi: Mẫu hồ sơ người dùng

en: Node links of the referenced node.
vi: Liên kết node của node được tham vấn.

en: Node last updated date
vi: Ngày cập nhật node gần nhất

en: Node form submit buttons
vi: Mẫu node - nút Đệ trình

en: Node form revision log message
vi: Mẫu node - thông tin truy cập bản hiệu đính

en: Node form url path settings
vi: Mẫu node - cài đặt đường dẫn URL

en: Profile category
vi: Phân mục hồ sơ

en: Contents of a single profile category.
vi: Nội dung của một thư mục hồ sơ đơn lẻ.

en: Configure view
vi: Cấu hình view

en: @count items displayed.
vi: @count mục được hiển thị.

en: Content pane
vi: Khung nội dung

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
vi: Các trang panel thường được dùng làm trang đích, với đường dẫn URL, các tham số đầu vào và các liên kết trên trình đơn.

en: Panel page
vi: Trang panel

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
vi: Các nút Panel là các nội dung của nút xuất hiện khi ta tìm kiếm trên hệ thống, nhưng bị giới hạn nhiều hơn so với trang panel.

en: Panel node
vi: Panel nút

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
vi: Các mini-panel là các mẩu nội dung nhỏ, cho phép tạo các khối có bố cục và hỗ trợ việc lồng ghép các bố cục với nhau.

en: Go to list
vi: Xem danh sách

en: CSS properties
vi: Các thuộc tính CSS

en: A panel layout broken up into rows and columns.
vi: Một bố cục pa-nen chia dạng các cột và dòng.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
vi: Cấu hình các nội dung có thể thêm vào các nút panel.

en: Region settings
vi: Thiếp lập vùng

en: Selection rules
vi: Các luật lựa chọn

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
vi: Thêm các mẩu nội dung và thay đổi vị trí trên giao diện kéo thả bên dưới.

en: Theme variables
vi: Các biến cho giao diện

en: The description of this context definition.
vi: Mô tả cho ngữ cảnh này.

en: Reactions
vi: Các phản ứng

en: Indexed
vi: Đánh chỉ mục

en: Form settings
vi: Các thiết lập mẫu biểu

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
vi: Cách ngày trong các tên tuần được hiển thị trong calendar.

en: %title is invalid.
vi: %title không hợp lệ.

en: Content type name
vi: Tên kiểu nội dung

en: Affiliation
vi: Sự xác định tư cách tác giả

en: Author name
vi: Tên tác giả

en: manage fields
vi: quản lý trường

en: @field_name (Locked)
vi: @field_name (Bị khóa)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên nhóm (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
vi: %name phải là số nguyên.

en: %name must be a positive integer.
vi: %name phải là số nguyên dương.

en: Custom label
vi: Nhãn tùy chỉnh

en: Add new group: you need to provide a group name.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một tên cho nhóm.

en: %name: found no valid post with that title.
vi: %name: không tìm thấy bài gửi hợp lệ cho tiêu đề này.

en: View used to select the users
vi: View được sử dụng để chọn ra các người dùng

en: New field
vi: Trường dữ liệu mới

en: Regional settings
vi: Các thiết lập vùng miền địa phương

en: Number of pages
vi: Số trang

en: Page top
vi: Đầu trang

en: Page bottom
vi: Cuối trang

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
vi: Quản lý các thiết lập cho các biến của Drupal đã được lưu trữ.

en: Library
vi: Thư viện

en: Existing node
vi: Nút trên hệ thống

en: Add the breadcrumb trail as content.
vi: Thêm chuỗi thư mục (breadcrumb) vào nội dung.

en: Add the help text of the current page as content.
vi: Thêm thông tin trợ giúp của trang này vào nội dung.

en: Add the status messages of the current page as content.
vi: Thêm thông điệp trạng thái của trang hiện tại vào nội dung.

en: Add the slogan trail as content.
vi: Thêm khẩu hiệu (slogan) vào nội dung.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
vi: Thêm các tab vào nội dung.

en: Add the page title as content.
vi: Thêm tiêu đề trang vào nội dung.

en: Manage mini panels
vi: Quản lý các mini-panel

en: Manage pages
vi: Quản lý các trang

en: Do not include site map CSS file
vi: Đừng thêm vào tệp CSS có sẵn của sơ đồ trang

en: If you don't want to load the included CSS file you can check this box.
vi: Chọn để không nạp tệp CSS đi kèm

en: Category count threshold
vi: Số lượng nội dung tối thiểu

en: Forum count threshold
vi: Số lượng bài viết trên diễn đàn tối thiểu

en: RSS feed for front page
vi: Lấy tin RSS cho trang chính

en: The RSS feed for the front page, default is rss.xml.
vi: Lấy tin RSS cho trang chủ, mặc định là rss.xml.

en: Include on the right side
vi: Thêm vào phía bên phải

en: Include on the left side
vi: Thêm vào phía bên trái

en: Link to a content RSS feed
vi: Liên kết tới RSS của nội dung

en: Link to a comment RSS feed
vi: Liên kết tới RSS của bình luận

en: Progress
vi: Tiến hành

en: Example: Image gallery
vi: Ví dụ: bộ sưu tập ảnh

en: Example: image_gallery
vi: Ví dụ: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
vi: Chỉ được phép chứa các chữ thường, chữ số hay dấu gạch dưới. <strong>Tên này không nên trùng với tên các module hay giao diện hiện có.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
vi: Nhập một đoạn mô tả ngắn gọn về những gì tính năng này cung cấp cho người dùng.

en: URL of update XML
vi: URL của bản tin XML cập nhật

en: features
vi: tính năng

en: Create feature
vi: Tạo tính năng

en: Create a new feature.
vi: Tạo một tính năng mới.

en: Auto-detected
vi: Tự động phát hiện

en: Provided by dependency
vi: Cung cấp các điều kiện phụ thuộc

en: Content:
vi: Nội dung:

en: Unique
vi: Không trùng lặp

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: Robots
vi: Rô-bốt

en: Check for updates of disabled modules and themes
vi: Đánh dấu để cập nhật hoặc tắt các module hay giao diện

en: Site contact page
vi: Trang liên hệ cho website

en: User contact
vi: Liên hệ người dùng

en: All polls
vi: Tất cả các thăm dò

en: Search @type
vi: Tìm kiếm @type

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
vi: Form liên hệ toàn cục, cho phép người dùng gửi một thông điệp tới người quản trị trang web.

en: Advanced search form
vi: Mẫu tìm kiếm tiên tiến

en: A search form with advanced options.
vi: Một mẫu tìm kiếm với nhiều các tùy chọn cao cấp.

en: Title type
vi: Kiểu tiêu đề

en: Manually set
vi: Người dùng đặt

en: From pane
vi: Lấy từ pane

en: Override destination parameter
vi: Ghi đè tham số destination

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
vi: Thông thường, khi Drupal thực hiện chuyển hướng, nó sẽ tìm trong URL gốc tham số 'destination'. Khi chọn thiết lập này, module sẽ ghi đè lên chức năng mặc định để sử dụng các giá trị được đặt bên trên.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
vi: Liên kết đăng nhập một lần cấp cho bạn đã được sử dụng, nên không thể dùng lại lần nữa. Xin hãy đổi mật khẩu của mình.

en: If "Set password" is selected, users will be able to login before their e-mail address has been authenticated. Therefore, you must choose a role for new non-authenticated users -- you may wish to <a href="!url">add a new role</a> for this purpose. Users will be removed from this role and assigned to the "authenticated user" role once they follow the link in their welcome e-mail. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution!</strong>
vi: Nếu dùng chức năng "Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu" thì sau khi đăng ký, người dùng có thể đăng nhập với thông tin tài khoản của mình ngay cả khi chưa xác minh địa chỉ e-mail. Do vậy, ta phải cấp cho họ một số quyền hạn nhất định thông qua vai trò đặc biệt -- ta có thể khai báo <a href="!url">vai trò mới</a>. Sau khi người dùng xác minh địa chỉ e-mail đăng ký với hệ thống bằng việc bấm vào liên kết gửi tới họ qua email, họ sẽ được đưa từ vai trò này sang vai trò "người dùng đã xác thực". <strong>LƯU Ý: thay đổi thiết lập này trước khi tạo các tài khoản người dùng trên hệ thống, nếu không có thể xảy ra lỗi và mất các tài khoản hiện có -- hãy thận trọng khi dùng!</strong>

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
vi: Quyền này được kế thừa từ vai trò người dùng đã xác thực.

en: Movie
vi: Phim

en: @argument title
vi: Tiêu đề tham số @argument

en: @argument input
vi: Nhập vào tham số @argument

en: Hide if empty
vi: Ẩn nếu rỗng

en: The view %name has been saved.
vi: View %name đã được lưu.

en: Jump menu
vi: Trình đơn nhảy

en: Libraries
vi: Thư viện

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
vi: Chấp nhận các giá trị ngày tháng theo <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Định dạng ngày tháng  GNU</a>. Các chuỗi như today, +2 months, và Dec 9 2004 đều hợp lệ.

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
vi: Nếu một hoặc vài nhóm văn bản không xuất hiện trong danh sách này, chứng tỏ tính năng này không phát triển cho nó.

en: Navigation bar
vi: Thanh điều hướng

en: SQL Query
vi: Truy vấn SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
vi: Tạo và chạy các truy vấn dùng các hàm API cho CSDL của Drupal.

en: Exposed form
vi: Form trình bày bộ lọc

en: Dependencies
vi: Phụ thuộc

en: Recreate
vi: Tạo lại

en: Revert components
vi: Hoàn nguyên các thành phần

en: Mark as reviewed
vi: Đánh dấu đã xét duyệt lại

en: Orphaned dependencies
vi: Các phụ thuộc đã lỗi thời

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
vi: Các module này chỉ để phục vụ các tính năng hiện đã bị vô hiệu hóa. Ta có thể tắt chúng đi mà không làm ảnh hưởng tới các thành phần khác trên website.

en: Disable selected modules
vi: Vô hiệu hoá các module đã chọn

en: Leave enabled
vi: Giữ nguyên ở trạng thái bật

en: @action completed for @module_name / @component.
vi: Đã hoàn thành @action cho @module_name / @component.

en: Manage features.
vi: Quản lí các tính năng.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
vi: Phát hiện và tắt các phụ thuộc không còn cần thiết cho các tính năng.

en: Recreate an existing feature.
vi: Tạo lại tính năng đã có.

en: Review overrides
vi: Xem các ghi đè

en: Needs review
vi: Cần xem lại

en: Other tools
vi: Công cụ khác

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
vi: Bạn chắc chắn rằng bạn muốn chuyển chữ tên tập tin hiện có?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
vi: Không phải tất cả các tên tập tin đều có thể được chuyển đổi. Các tập tin sau đây không thể được truy cập nên bị bỏ qua:

en: @filenames have been successfully transliterated.
vi: Tệp @filenames đã được chuyển chữ thành công.

en: 1 file name | @count file names
vi[0]: 1 tên tập tin

en: Lowercase transliterated file names.
vi: Đổi tên tập tin đã chuyển chữ thành chữ thường.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
vi: Chuyển tên tập tin hiện có thành tên không dấu tương ứng.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
vi: Đã cài đặt Chuyển chữ. <a href="@transliteration-url">Sửa tên tập tin hiện có</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
vi: Thay thế các chữ cái đặc biệt thành chữ ASCII tương ứng.

en: Render
vi: Trình bày

en: List !type
vi: Danh sách !type

en: MySQL Database
vi: CSDL MySQL

en: Default Database
vi: Cơ sở dữ liệu mặc định

en: Manual Backups Directory
vi: Thư mục Sao lưu thủ công

en: Scheduled Backups Directory
vi: Thư mục sao lưu lịch trình

en: FTP Directory
vi: Thư mục FTP

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
vi: Đính kèm bản sao lưu và gửi tới địa chỉ email được chọn.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
vi: Chọn CSDL muốn phục hồi. Chỉ có các đích CSDL đã tạo và các CSDL khai báo trong tệp settings.php là có thể phục hồi được.

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
vi: Việc phục hồi sẽ xóa một số hoặc tất cả dữ liệu hiện có, và không thể quay lại được. <strong>Do vậy, hãy kiểm tra bản sao lưu trên máy chủ thử nghiệm trước khi tiến hành phục hồi!</strong>

en: Backup Source
vi: Nguồn sao lưu

en: Destinations
vi: Đích

en: destinations
vi: các đích

en: destination
vi: đích

en: Add a new @s destination.
vi: Thêm đích mới: @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
vi: Chọn loại đích muốn tạo:

en: No destination types available.
vi: Không có loại đích nào.

en: list files
vi: các tệp

en: restore
vi: phục hồi

en: Take site offline
vi: Đưa hệ thống vào chế độ bảo trì

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
vi: Đưa hệ thống vào trạng thái bảo trì khi thực hiện phục hồi. Sau khi phục hồi xong dữ liệu thì đưa site về trạng thái hoạt động bình thường.

en: View as checkboxes
vi: Xem dưới dạng hộp kiểm

en: Backup File
vi: Tệp sao lưu

en: You can use tokens in the file name.
vi: Bạn có thể dùng các từ giữ chỗ để đặt tên tệp sao lưu.

en: profiles
vi: hồ sơ

en: Untitled Profile
vi: Hồ sơ chưa đặt tên

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
vi: Bạn có thực sự muốn xóa hồ sơ %name hay không? Tất cả các lịch trình dùng hồ sơ này sẽ bị tắt đi.

en: schedule
vi: lịch trình

en: schedules
vi: các lịch trình

en: Untitled Schedule
vi: Lịch trình chưa đặt tên

en: No tables excluded
vi: Không loại trừ bảng nào

en: No data omitted
vi: Không xóa dữ liệu

en: Schedule Name
vi: Tên lịch trình

en: Settings Profile
vi: Hồ sơ thiết lập

en: -- None Available --
vi: -- Không có --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
vi: Số tệp sao lưu cần giữ khi thực hiện xóa tệp sao lưu cũ. Nhập 0 để giữ tất cả các bản sao lưu. <strong>Các tệp còn lại trong thư mục sao lưu sẽ bị xóa.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
vi: Chọn thư mục lưu trữ các tệp sao lưu. Các tệp sao lưu chứa các thông tin nhạy cảm, nên hãy chọn thư mục đã được bảo mật.

en: Create new destination
vi: Tạo đích mới

en: Backup period must be a number greater than 0.
vi: Lịch sao lưu phải là một số lớn hơn 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
vi: Số tệp cần giữ lại phải lớn hơn hoặc bằng 0.

en: Once a second
vi: Một lần một giây

en: Every @count seconds
vi: Mỗi @count giây

en: Once a minute
vi: Một lần một phút

en: Every @count minutes
vi: Mỗi @count phút

en: Every @count hours
vi: Mỗi @count giờ

en: Every @count days
vi: Mỗi @count ngày

en: Once a week
vi: Hằng tuần

en: Every @count weeks
vi: Mỗi @count tuần

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
vi: Mô-đun Sao lưu và Di chuyển dữ liệu cho phép sao lưu cơ sở dữ liệu Drupal hoặc di chuyển dữ liệu từ website này sang website Drupal khác một cách dễ dàng. Nó cung cấp chức năng sao lưu toàn bộ cơ sở dữ liệu vào tập tin lưu trên máy chủ web hoặc tải về, để khôi phục lại khi cần. Mô-đun cũng hỗ trợ lịch trình tự động sao lưu và nén giảm kích thước các tập tin sao lưu. Bản sao CSDL do mô-đun này tạo ra hỗ trợ việc nhập khẩu vào bản cài đặt Drupal khác thông qua !restorelink, cũng như các công cụ quản lý CSDL như <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> hay dòng lệnh mysql.

en: restore feature
vi: tính năng khôi phục

en: Quick Backup Tab
vi: Thẻ Sao lưu nhanh

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
vi: Trang này cho phép bạn tạo bản sao lưu CSDL hệ thống. Xin vui lòng xem !helppage để biết thêm chi tiết

en: Advanced Backup Tab
vi: Thẻ Sao lưu nâng cao

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
vi: Sử dụng biểu mẫu này để sao lưu thủ công cơ sở dữ liệu của bạn với nhiều tùy chọn nâng cao. Bạn có thể sử dụng lại các thiết lập từ trong các !profilelink đã có, hoặc sửa lại chúng để tạo hồ sơ sao lưu mới.

en: settings profiles
vi: các hồ sơ thiết lập

en: Restore Tab
vi: Thẻ Phục hồi

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
vi: Tải lên một tập tin sao lưu trích xuất từ mô-đun Sao lưu và di chuyển dữ liệu. Chức năng phục hồi sẽ chỉ làm việc với bản sao từ mô-đun này. Các bản sao lưu cơ sở dữ liệu từ các nguồn khác, ví dụ như phpMyAdmin, sẽ không dùng được.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
vi: Đích là những nơi bạn dùng để lưu trữ các tệp sao lưu cho hệ thống.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
vi: Các tập tin sao lưu có thể được lưu vào một thư mục trên máy chủ web của bạn, tải về máy bàn hoặc gửi qua email cho một địa chỉ được chỉ định. Từ tab Đích bạn có thể tạo, xóa và chỉnh sửa các đích hoặc xem danh sách các tập tin đã được sao lưu vào những đích đó.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
vi: Các hồ sơ sao lưu ghi lại các thiết lập cho việc sao lưu, như các bảng nào cần bỏ qua hay xóa bỏ các dữ liệu nào trước khi thực hiện sao lưu, cũng như việc đặt tên tập, thời gian và nén dữ liệu trước khi ghi vào tập tin sao lưu. Các hồ sơ sao lưu có thể được sử dụng trong !schedulelink và !manuallink.

en: manual backups
vi: sao lưu thủ công

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
vi: Bạn có thể tạo hồ sơ sao lưu mới bằng cách chọn thẻ Thêm hồ sơ sao lưu, hoặc đánh dấu hộp kiểm "Lưu các thiết lập này" trong trang sao lưu nâng cao.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
vi: Tự động sao lưu Cơ sở dữ liệu một cách định kỳ, thông qua <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
vi: Mỗi lịch chạy sẽ được thực hiện nhiều nhất là 1 lần cho 1 lần kích hoạt cron, vì thế số lần chạy của chúng sẽ nhỏ hơn số lần chạy cron được thiết lập trên hệ thống. Khi ta đặt số bản sao lưu được giữ lại, các bản sao lưu cũ sẽ bị xóa bỏ. <strong>Nếu chọn số tệp sao lưu được giữ lại, các tệp sao lưu khác được tạo định kì cũng sẽ bị xóa bỏ nếu đã quá cũ</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
vi: Bạn không có quyền sao lưu trang này.

en: -- Select a Settings Profile --
vi: -- Chọn một hồ sơ thiết lập --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
vi: Bạn có thể nạp một hồ sơ, nhưng các thay đổi bên dưới sẽ bị mất.

en: Load Settings
vi: Nạp các thiết lập

en: Load Profile
vi: Nạp hồ sơ

en: Quick Backup
vi: Sao lưu nhanh

en: Backup now
vi: Sao lưu ngay bây giờ

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
vi: Nếu cần thiết lập các tùy chọn khác, xin dùng trang <a href="!advancedurl">sao lưu cao cấp</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
vi: Không thể sao lưu một nguồn vào chính nó. Xin hãy chọn một đích khác để tiến hành sao lưu.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
vi: Sao lưu từ !from tới !to bằng !profile !submit

en: Backup Destination
vi: Đích sao lưu

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
vi: Chọn nơi lưu trữ các tệp sao lưu. Các tệp sao lưu chứa những dữ liệu nhạy cảm của website, nên hãy cẩn thận khi lưu chúng lại. Chọn 'Tải về' để tải tệp sao lưu về máy mình.

en: Save the settings as
vi: Lưu các thiết lập này thành

en: Replace the '%profile' profile
vi: Thay thế hồ sơ '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
vi: Đây sẽ là tên của hồ sơ thiết lập mới, nếu chọn 'Tạo hồ sơ mới'. Nếu không, nó sẽ là tên của hồ sơ '%profile'.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
vi: Chọn tên cho bộ thiết lập này. Các thiết lập sẽ được lưu lại thành một hồ sơ, cho phép truy cập từ <a href="!url">thẻ Hồ sơ</a>.

en: Save Without Backing Up
vi: Chỉ lưu hồ sơ, không sao lưu

en: Restore to
vi: Phục hồi tới

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
vi: <p>Hoặc bạn có thể phục hồi một trong các tệp lưu trong <a href="!url">các đích sao lưu hiện có.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
vi: <a href="!restoreurl">Phục hồi lần nữa</a>

en: Advanced Backup
vi: Sao lưu cao cấp

en: The filter settings for the profile.
vi: Thiết lập lọc cho hồ sơ.

en: Default Schedule
vi: Lịch trình mặc định

en: Private files
vi: Các tệp được bảo mật

en: Not restricted
vi: Không hạn chế

en: Other blocks
vi: Các khối khác

en: Restore now
vi: Phục hồi luôn

en: The unique ID of the comment.
vi: Mã ID duy nhất của bình luận này.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
vi: Địa chỉ IP của máy tính đã gửi bình luận.

en: The name left by the comment author.
vi: Tên được sử dụng bởi người bình luận.

en: The email address left by the comment author.
vi: Địa chỉ email của người đăng bình luận.

en: The home page URL left by the comment author.
vi: Địa chỉ URL của người đăng bình luận.

en: The URL of the comment.
vi: URL của bình luận.

en: Edit URL
vi: Chỉnh sửa URL

en: The URL of the comment's edit page.
vi: Địa chỉ URL để sửa bình luận.

en: The date the comment was posted.
vi: Ngày lời bình được gửi.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
vi: Bình luận cấp cha của bình luận này, nếu danh sách bình luận là phân cấp.

en: The node the comment was posted to.
vi: Nội dung bình luận này được đăng lên.

en: The number of comments posted on a node.
vi: Số bình luận được đăng cho một nội dung.

en: New comment count
vi: Số bình luận mới

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
vi: Số bình luận đã được đăng trên nội dung kể từ khi người dùng xem nó lần cuối.

en: The type of the node.
vi: Kiểu của nội dung này.

en: The language the node is written in.
vi: Ngôn ngữ của nội dung.

en: The URL of the node.
vi: Địa chỉ URL của nội dung.

en: The URL of the node's edit page.
vi: URL của trang chỉnh sửa node.

en: Date changed
vi: Ngày đã được thay đổi.

en: The date the node was most recently updated.
vi: Ngày nút được cập nhật gần nhất.

en: The author of the node.
vi: Tác giả của nút.

en: Poll winner
vi: Người chiến thắng bình chọn

en: The winning poll answer.
vi: Câu trả lời được bình chọn nhiều nhất.

en: Poll winner votes
vi: Số phiếu người chiến thắng bình chọn

en: The number of votes received by the winning poll answer.
vi: Số phiếu bầu nhận được của câu trả lời đã chiến thắng.

en: Poll winner percent
vi: Phần trăm số phiếu bầu cho người chiến thắng

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
vi: Phần trăm số phiếu bầu nhận được cho câu trả lời chiến thắng.

en: The number of visitors who have read the node.
vi: Lượng khách đã đọc node.

en: The number of visitors who have read the node today.
vi: Lượng khách đọc node trong ngày hôm nay.

en: Last view
vi: Lần xem cuối

en: The date on which a visitor last read the node.
vi: Ngày node được đọc gần nhất.

en: The slogan of the site.
vi: Khẩu hiệu của site

en: The administrative email address for the site.
vi: Địa chỉ email của người quản trị trang web.

en: The URL of the site's front page.
vi: Địa chỉ URL của trang chủ.

en: Login page
vi: Trang đăng nhập

en: The URL of the site's login page.
vi: Địa chỉ URL của trang đăng nhập.

en: The unique ID of the uploaded file.
vi: ID duy nhất của tệp đã tải lên.

en: The name of the file on disk.
vi: Tên tệp tin lưu trên đĩa cứng.

en: The size of the file, in kilobytes.
vi: Dung lượng tập tin, tính theo kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
vi: Địa chỉ URL truy cập được từ trên web của tệp tin.

en: The date the file was most recently changed.
vi: Ngày tập tin bị thay đổi gần nhất.

en: The user who originally uploaded the file.
vi: Người dùng đã tải tệp tin gốc lên.

en: The unique ID of the taxonomy term.
vi: Mã duy nhất của mục phân loại.

en: The name of the taxonomy term.
vi: Tên của mục phân loại.

en: The optional description of the taxonomy term.
vi: Thông tin mô tả tùy chọn cho phân loại.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
vi: Số mục nội dung được liệt vào phân loại này.

en: The URL of the taxonomy term.
vi: Địa chỉ URL của phân loại.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
vi: Từ vựng chứa từ liệu này.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
vi: Từ liệu cha của từ liệu này, nếu có.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
vi: Mã duy nhất của phân nhóm.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
vi: Tên của phân nhóm.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
vi: Mô tả tùy thích cho phân nhóm.

en: Term count
vi: Số từ liệu

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
vi: Số phân loại nằm trong phân nhóm này.

en: The unique ID of the user account.
vi: ID duy nhất của tài khoản người dùng.

en: The login name of the user account.
vi: Tên đăng nhập của tài khoản người dùng.

en: The email address of the user account.
vi: Địa chỉ email của tài khoản người dùng.

en: The URL of the account profile page.
vi: Địa chỉ tài nguyên của trang hồ sơ tài khoản.

en: The date the user last logged in to the site.
vi: Ngày đăng nhập gần nhất.

en: The date the user account was created.
vi: Ngày khởi tạo tài khoản.

en: HTML attributes
vi: Thuộc tính HTML

en: Hardcoded
vi: Cố định trong mã nguồn

en: A tag to group this context with others.
vi: Thẻ phân loại để phân nhóm cho ngữ cảnh này.

en: Trigger the activation of this context
vi: Các điều kiện để Kích hoạt các phản ứng định nghĩa trong ngữ cảnh này

en: Actions to take when this context is active
vi: Các hành động sẽ thực hiện nếu ngữ cảnh này được kích hoạt

en: Add a reaction
vi: Thêm hành xử

en: Context editor
vi: Biên tập ngữ cảnh

en: Context inspector
vi: Kiểm tra ngữ cảnh

en: Always active
vi: Luôn kích hoạt

en: Idle
vi: Nghỉ

en: Enter the characters shown in the image.
vi: Nhập các ký tự được hiển thị trên hình ảnh.

en: Tutorials
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Default country
vi: Quốc gia mặc định

en: Site maintenance account
vi: Tài khoản bảo trì trang web

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
vi: Tệp tin không thể upload, bởi vì chổ ghi %destination không hợp lệ.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
vi: Tập tin %source không thể tải lên bởi vì một tập tin cùng tên đã tồn tại trong thư mục đích %directory.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
vi: Có @count chuỗi bị lỗi mã HTML trong tệp %file

en: (active tab)
vi: (tab hoạt động)

en: Status message
vi: Thông báo tình trạng

en: Theme key "@key" not found.
vi: Không tìm thấy khóa "@key" trong giao diện.

en: All pages except those listed
vi: Tất cả các trang, trừ các trang dưới đây

en: Only the listed pages
vi: Chỉ các trang dưới đây

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn của các trang cần kiểm tra. Mỗi đường dẫn nằm trên một dòng. Kí tự '*' cho phép so khớp với nhiều ký tự bất kỳ. Ví dụ, như %blog tương ứng với trang blog, và %blog-wildcard sẽ tương ứng với tất cả các trang blog của người dùng trên hệ thống. Chuỗi %front tương ứng với trang chủ.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
vi: Các trang mà mã PHP này trả về giá trị <code>TRUE</code> (chỉ dành cho chuyên gia)

en: Pages or PHP code
vi: Các trang hoặc mã PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
vi: Nếu chọn lựa chọn PHP, nhập mã PHP giữa %php. Lưu ý là mã PHP này nếu sai có thể gây treo hệ thống Drupal của bạn.

en: Not customizable
vi: Người dùng không được phép tùy chỉnh

en: Cache blocks
vi: Lưu thông tin khối vào bộ nhớ đệm

en: Restricted to certain pages
vi: Hạn chế đối với một số trang

en: Default and custom settings
vi: Các thiết lập mặc định và tự chọn

en: Upload destination
vi: Đích tải lên

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
vi: Thư mục con bên trong đích lưu trữ dành cho các tệp tải lên. Xin đừng nhập dấu xuộc ở đầu hoặc cuối đường dẫn này.

en: Text formats
vi: Định dạng Văn bản

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
vi: Số lượng các bài trả lời của một chủ đề được coi là "nóng".

en: Add new @node_type
vi: Thêm @node_type mới

en: Forum navigation vocabulary
vi: Từ loại cho diễn đàn

en: Edit %name style
vi: Chỉnh sửa kiểu %name

en: Override defaults
vi: Ghi đè lên mặc định

en: Update style
vi: Cập nhật kiểu

en: Select an effect to add.
vi: Chọn 1 hiệu ứng muốn thêm vào.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
vi: Kiểu dáng ảnh %style đã bị ghi đè, cho phép bạn thay đổi các thiết lập của nó.

en: Style name
vi: Tên kiểu

en: Create new style
vi: Tạo kiểu mới

en: Style %name was created.
vi: Đã tạo kiểu dáng ảnh %name.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
vi: Xin chỉ dùng các chữ cái viết thường và chữ số, dấu gạch dưới (_) và dấu gạch ngang (-) để đặt tên kiểu dáng ảnh.

en: !name must be a hexadecimal color value.
vi: !name phải là một mã màu hexa.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
vi: Hiện chưa có kiểu dáng ảnh nào. <a href="!url">Thêm kiểu dáng ảnh mới</a>.

en: Image styles
vi: Kiểu dáng ảnh

en: Date type
vi: Kiểu ngày tháng

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
vi: Đường dẫn cho liên kết trên trình đơn. Bạn có thể nhập dạng đường dẫn nội tại của Drupal, như %add-node hoặc một địa chỉ URL đầy đủ, như %drupal. Nhập %front để trỏ tới trang chủ.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
vi: Số lượng tối đa đối với 1 liên kết và các liên kết cấp dưới đã được chỉ định là !maxdepth. Một số liên kết sẽ không thể dùng làm liên kết cấp cha nếu nó đã có quá nhiều liên kết cấp con.

en: No Main links
vi: Không có liên kết nào trên Trình đơn chính

en: Source for the Main links
vi: Nguồn cho trình đơn chính

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
vi: Chọn các liên kết cần hiển thị trên Trình đơn chính (thường nằm ở phần đầu trang).

en: No Secondary links
vi: Không có liên kết nào trên Trình đơn phụ

en: Source for the Secondary links
vi: Nguồn cho trình đơn phụ

en: manage display
vi: quản lý hiển thị

en: Preview before submitting
vi: Xem lại trước khi đăng

en: Display author and date information.
vi: Hiển thị thông tin tác giả và thời gian.

en: Author username and publish date will be displayed.
vi: Tên tác giả và ngày phát hành sẽ được hiển thị.

en: <em>Edit @type</em> @title
vi: <em>Chỉnh sửa @type</em> @title

en: Revision log message
vi: Nhật ký tin nhắn phiên bản

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
vi: Các phiên bản cho phép ta theo dõi những thay đổi diễn ra khi sửa đổi một nội dung, và quay về phiên bản cũ nếu cần thiết.

en: Full content
vi: Nội dung đầy đủ

en: Use PHP for settings
vi: Sử dụng PHP cho các thiết đặt

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
vi[0]: Bạn phải bao gồm ít nhất một từ khóa rõ ràng với 1 kí tự hay nhiều hơn.

en: Searched %type for %keys.
vi: Đã tìm kiếm trong %type các thông tin có chứa %keys

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
vi: Số lượng bài viết tối đa được hiển thị trên các trang tổng quan, ví dụ như trang chủ.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
vi: Trang này sẽ được hiển thị khi tài liệu được yêu cầu bị từ chối cho người sử dụng hiện tại xem. Để trống để hiển thị trang "truy cập bị từ chối" mặc định.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
vi: Trang này được hiển thị khi không có nội dung phù hợp với yêu cầu của người dùng. Để trống để hiển thị trang "không tìm thấy" mặc định.

en: Compress cached pages.
vi: Nén các trang lưu trữ.

en: Description of your site, included in each feed.
vi: Mô tả của trang, được bao gồm trong mỗi nguồn tin.

en: Users may set their own time zone.
vi: Người dùng có thể thiết lập múi giờ phù hợp với mình.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
vi: Nhắc nhở người dùng về việc thiết lập múi giờ của họ khi họ đăng nhập vào hệ thống.

en: Only applied if users may set their own time zone.
vi: Chỉ áp dụng nếu người dùng có thể thiết lập múi giờ của riêng mình.

en: Time zone for new users
vi: Múi giờ cho người dùng mới

en: Default time zone.
vi: Múi giờ mặc định

en: Empty time zone.
vi: Múi giờ trống.

en: Users may set their own time zone at registration.
vi: Người dùng có thể chọn múi giờ của mình khi đăng ký tài khoản.

en: Put site into maintenance mode
vi: Đưa trang web vào chế độ bảo trì

en: Maintenance mode message
vi: Thông báo khi ở chế độ Bảo trì

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
vi: Thông báo hiển thị cho khách đến thăm khi trang web đang trong chế độ bảo trì.

en: Requires: !module-list
vi: Yêu cầu: !module-list

en: Required by: !module-list
vi: Cần thiết bởi: !module-list

en: Public files
vi: Các tệp công cộng

en: There is currently no content classified with this term.
vi: Không có nội dung nào được liệt vào phân loại này.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
vi: Thư mục %directory không tồn tại hoặc không cho phép ghi.

en: Picture directory
vi: Thư mục chứa ảnh đại diện

en: E-mails
vi: Thư điện tử

en: Account cancellation confirmation
vi: Yêu cầu xác nhận thao tác Xóa Tài khoản

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
vi: Soạn thảo thông báo gửi qua e-mail tới người dùng khi họ xóa tài khoản của mình.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
vi: Nhập một danh sách các từ được ngăn cách bằng dấu phẩy (,) để mô tả  nội dung của bạn.

en: Fixed width
vi: Độ rộng cố định

en: Contact forms
vi: Các biểu mẫu liên hệ

en: Validate URL
vi: Kiểm tra URL

en: Image style
vi: Kiểu dáng ảnh

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
vi: Nhãn cho vùng này, chỉ được hiển thị trên các trang quản trị.

en: Displays Reorder
vi: Sắp xếp lại các cách trình bày

en: Remove this display
vi: Xóa cách trình bày này

en: Operator to use on all groups
vi: Phép toán dùng cho tất cả các nhóm

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
vi: Có thể là "group 0 VÀ group 1 VÀ group 2", hoặc "group 0 HOẶC group 1 HOẶC group2",...

en: Remove group @group
vi: Xóa nhóm @group

en: Default group
vi: Nhóm mặc định

en: Group @group
vi: Nhóm @group

en: Ungroupable filters
vi: Những bộ lọc không nhóm được

en: Configure group settings for @type %item
vi: Cấu hình thiết lập nhóm cho kiểu @type %item

en: Display all items
vi: Hiển thị tất cả các mục

en: Display all items that this view might find
vi: Hiển thị tất cả các mục mà view này tìm được

en: Display a specified number of items
vi: Hiển thị một số cố định các mục

en: Display a limited number items that this view might find.
vi: Hiển thị một số cố định các mục mà view này tìm được.

en: Paged output, full pager
vi: Phân trang đầu ra, đầy đủ

en: Paged output, full Drupal style
vi: Phân trang đầu ra, kiểu Drupal

en: Paged output, mini pager
vi: Phân trang đầu ra, nhỏ gọn

en: Machine Name
vi: Tên nội bộ

en: Exposed form style
vi: Kiểu dáng của form trình bày bộ lọc

en: Group results together
vi: Nhóm kết quả lại với nhau

en: - Choose -
vi: - Chọn -

en: bypass node access
vi: Vượt qua quyền truy cập node

en: view own unpublished content
vi: xem bản tin chưa xuất bản của mình

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
vi: Hiện đang có Module với tên @name trên hệ thống. Xin vui lòng chọn một tên khác.

en: Require all conditions
vi: Tất cả các điều kiện phải được thỏa mãn

en: Please reload the page to view this block.
vi: Hãy nạp lại trang để xem khối này.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
vi: Webform cho phép đính kèm biểu mẫu và câu hỏi vào site.

en: To add one, create a !types piece of content.
vi: Để thêm một form, hãy tạo một nội dung thuộc kiểu !type.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
vi: Trang này liệt kê tất cả các nội dung có đính kèm biểu mẫu web trên hệ thống.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
vi: Trường văn bản đặc biệt, chỉ cho phép người dùng gõ các địa chỉ e-mail vào.

en: Allow users to upload files of configurable types.
vi: Cho phép người dùng tải các loại tập tin được quy định lên.

en: Page break
vi: Tách trang

en: Organize forms into multiple pages.
vi: Tách form thành nhiều trang.

en: Select options
vi: Danh sách chọn

en: Webform settings
vi: Thiết lập webform

en: Edit e-mail settings
vi: Sửa thiết lập e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
vi: Đảm bảo tất cả các giá trị nhập vào trường này phải là duy nhất. Nếu người dùng nhập vào một giá trị đã có, thì kết quả gửi đi sẽ bị hủy.

en: Other...
vi: Khác...

en: Maximum length of the textfield value.
vi: Chiều dài tối đa của giá trị có thể nhập vào trong trường này

en: Webform-enabled content types
vi: Các kiểu nội dung có thể nhúng form

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
vi: Form nhúng cho phép ta nhúng các thành phần của form vào bất kỳ kiểu nội dung nào trên site. Chọn những kiểu nội dung muốn nhúng form đi kèm.

en: E-mail address format
vi: Định dạng địa chỉ e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
vi: Dạng dài: "Tên ví dụ" &lt;diachi@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
vi: Dạng ngắn: diachi@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
vi: Hầu như máy chủ nào cũng hỗ trợ "dạng đầy đủ", để địa chỉ gửi thư thân thiện hơn. Tuy nhiên, các máy chủ nền Windows lại không hỗ trợ định dạng này. Đổi lại thiết lập này nếu gặp lỗi gửi kết quả của form nhúng qua e-mail.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
vi: Bạn chưa tạo biểu mẫu web nào cả. Xin hãy tạo !types.

en: Include all components
vi: Bao gồm tất cả các thành phần

en: Component value
vi: Giá trị của thành phần

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
vi: Form này hiện không gửi email thông báo nào hết, hãy khai báo địa chỉ email nhận thông báo vào bên dưới.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
vi: Thông tin do người dùng gửi lên từ form nhúng sẽ được gửi e-mail tới cho địa chỉ này. Các thành phần có thể chọn để dùng làm địa chỉ người nhận bao gồm trường email, danh sách chọn hoặc trường ẩn. Ngăn cách các địa chỉ thư người nhận bằng dấu phẩy.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm chủ đề của e-mail bao gồm các trường văn bản, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm địa chỉ e-mail của người gửi bao gồm các trường email, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm tên người gửi e-mail bao gồm các trường văn bản, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
vi: Mẫu email cho phép tùy biến nội dung của email gửi đi.

en: Included e-mail values
vi: Các giá trị gửi kèm e-mail

en: Save e-mail settings
vi: Lưu thiết lập e-mail

en: E-mail header details
vi: Chi tiết phần đầu email

en: Confirmation message
vi: Thông báo xác nhận

en: Invalid URL.
vi: Địa chỉ URL không hợp lệ

en: The subject of the comment.
vi: Chủ đề bài bình luận.

en: Switch theme
vi: Chuyển giao diện

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
vi: Chiều dài tối đa các đường dẫn ảo được tạo ra. 100 là chiều dài được đề nghị. @max là chiều dài tối đa có thể. Xem <a href="@pathauto-help">Trợ giúp cho module</a> để biết thêm chi tiết.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
vi: Pathauto nên làm gì khi cập nhật một mục nội dung đã có đường dẫn ảo?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
vi: Khi một mẫu bao gồm các ký tự nhất định (chẳng hạn như có dấu trọng âm) Pathauto sẽ thực hiện chuyển chữ về bảng chữ cái ASCII-96 hay không? Việc chuyển chữ được xử lý bởi module Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
vi: Chỉ giữ lại các chữ cái và chữ số

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
vi: Các từ cần loại bỏ khỏi đường dẫn URL ảo, ngăn cách bằng dấu phẩy. Không sử dụng phần này để loại bỏ các dấu chấm câu.

en: Choose aliases to delete
vi: Chọn các đường dẫn ảo cần xóa

en: All aliases
vi: Tất cả các đường dẫn ảo

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
vi: <strong>Lưu ý:</strong> Không có phần xác nhận khi thực hiện thao tác này. Hãy kiểm tra kỹ trước khi nhấp vào nút "Xóa đường dẫn ảo". <br />Nếu cẩn thận, hãy sao lưu cơ sở dữ liệu và/hoặc bảng url_alias trước khi chạy tính năng này.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
vi: Bỏ qua đường dẫn ảo %alias do lỗi xung đột với một đường dẫn ảo hiện có.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
vi: Bỏ qua đường dẫn ảo %alias vì nó giống với đường dẫn nội bộ.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
vi: Đã tạo đường dẫn ảo %alias mới cho %source, thay cho %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
vi: Đã tạo đường dẫn ảo %alias cho %source.

en: Maximum alias and component length
vi: Chiều dài tối đa cho đường dẫn ảo và các thành phần

en: Administer pathauto
vi: Quản lý đường dẫn ảo tự động tạo

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
vi: Cho phép người dùng cấu hình các mẫu đường dẫn ảo tự động tạo và xóa nhiều đường dẫn ảo đồng thời.

en: Notify of Path Changes
vi: Thông báo các thay đổi về đường dẫn ảo

en: Determines whether or not users are notified.
vi: Có thông báo cho người dùng hay không.

en: User blogs
vi: Trang blog của người dùng

en: The file does not exist.
vi: Tập tin này không tồn tại.

en: No file selected
vi: Chưa chọn tập tin

en: Wysiwyg profiles
vi: Hồ sơ WYSIWYG

en: Div container
vi: Khối Div

en: Maximize
vi: Tối đa

en: Check spelling as you type
vi: Kiểm tra chính tả trong khi gõ

en: Advanced list
vi: Danh sách cao cấp

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
vi: Để gán một bộ soạn thảo khác cho một định dạng văn bản, trước hết ta phải "xóa" thiết lập hiện thời trước đã.

en: Update preview
vi: Cập nhật xem thử

en: Stream open: %url
vi: Mở luồng: %url

en: Stream opened: %parameters
vi: Đã mở luồng: %parameters

en: Allowed streams
vi: Các luồng được phép

en: media
vi: phương tiện

en: Manage files used on your site.
vi: Quản lý các file được sử dụng trên trang web của bạn.

en: Default: %value
vi: Mặc định: %value

en: Footer first column
vi: Cột đầu tiên ở phần chân trang web

en: Footer second column
vi: Cột thứ 2 ở phần chân

en: Footer third column
vi: Cột thứ 3 ở phần chân

en: Footer fourth column
vi: Cột thứ 4 ở phần chân

en: Administration tools
vi: Công cụ quản trị

en: Default value timezone
vi: Múi giờ mặc định

en: Edit component: @name
vi: Sửa thành phần: @name

en: Production (Minified)
vi: Sản phẩm (Đã nén)

en: Development (Uncompressed Code)
vi: Phát triển (Không nén)

en: {current} of {total}
vi: {current} trong số {total}

en: « Prev
vi: « Trước

en: Adjust Colorbox settings.
vi: Điều chỉnh các thiết lập cho Colorbox

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
vi: View này được tạo cho phiên bản @import_version, nhưng bạn lại chỉ có phiên bản @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý: @table > @field

en: Output machine name
vi: Tên máy đầu ra

en: Enable popup calendar
vi: Dùng lịch để chọn ngày

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
vi: Cho phép người dùng bấm vào biểu tượng bên cạnh trường để dùng lịch chọn ra giá trị ngày mong muốn.

en: Classic
vi: Cổ điển

en: Attachment before
vi: Đính kèm phía trước

en: Attachment after
vi: Đính kèm phía sau

en: Colorbox plugin
vi: Phần bổ sung Colorbox

en: Edit my account
vi: Sửa tài khoản của tôi

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
vi: Không thể gọi hàm theme() trước khi nạp tất cả các module.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
vi: Các tài ngu bên ngoài có thể được tối ưu hóa tự động, có thể làm giảm kích thước và số lượng yêu cầu được thực hiện cho trang web của bạn.

en: Translation update status
vi: Trạng thái cập nhật bản dịch

en: All your translations are up to date
vi: Tất cả các bản dịch đều là bản mới nhất.

en: Connections
vi: Kết nối

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
vi: Liên kết xác nhận tài khoản này chỉ có hiệu lực 1 lần.

en:  Please log in with your username and password instead now.
vi:  Vui lòng đăng nhập với tên người dùng và mật khẩu của bạn.

en: Redirect path on registration
vi: Chuyển hướng người dùng sau khi đăng ký tài khoản

en: Redirect path on confirmation
vi: Chuyển hướng người dùng sau khi kích hoạt tài khoản

en: When the user account is validated.
vi: Khi tài khoản người dùng được xác nhận.

en: The validated user's account
vi: Tài khoản của người sử dụng xác nhận

en: LoginToboggan Rules Integration
vi: Tích hợp với Rules

en: Integrates LoginToboggan with Rules module
vi: Tích hợp module này với Rules

en: Current page
vi: Trang hiện thời

en: Cache pages for anonymous users
vi: Lưu các trang cho khách ghé thăm vào Bộ nhớ đệm

en: Highlighted
vi: Nổi bật

en: Triptych first
vi: Triptych đầu tiên

en: Triptych middle
vi: Triptych giữa

en: Triptych last
vi: Triptych cuối

en: Oblique
vi: Xiên

en: Node terms
vi: Thuật ngữ node

en: Feed icons
vi: Biểu tượng lấy tin

en: Add the site feed_icons statement as content.
vi: Thêm mô tả của biểu tượng RSS (feed_icons) vào nội dung.

en: Site logo
vi: Logo trang web

en: Add the logo trail as content.
vi: Thêm dải logo vào nội dung.

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết chính (primary_links) vào nội dung.

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết phụ (secondary_links) vào nội dung.

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
vi: Một hộp trơn với viền tùy chọn. Bạn có thể cài đặt màu cho chữ và viền.

en: Allows choice of a stylizer style
vi: Lựa chọn được phép của các kiểu "stylizer"

en: Custom style
vi: Kiểu tùy biến

en: Legend:
vi: Chú giải:

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
vi: Các trang được ghi vào bộ nhớ đệm sẽ không được tạo lại cho tới khi khoảng thời gian này trôi qua hết.

en: Expiration of cached pages
vi: Thời gian lưu trữ trang tới hạn

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
vi: Thời gian tối đa để lưu nội dung của trang vào bộ nhớ đệm.

en: Insert file
vi: Chèn tập tin vào

en: Previous page
vi: Trang trước

en: You are not logged in.
vi: Bạn chưa đăng nhập.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
vi: Nếu được chọn, hệ thống sẽ kiểm tra trường URL xem có hợp lệ không.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
vi: Nếu được chọn, khi khai báo các liên kết, người dùng có thể chỉ nhập phần tiêu đề, và bỏ không nhập trường URL. Khi ấy, phần tiêu đề sẽ được trình bày dưới dạng văn bản thuần.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có lớp CSS này. Ngăn cách các lớp CSS bằng dấu phẩy.

en: Title, as plain text
vi: Tiêu đề, dưới dạng văn bản thuần

en: Autocomplete reference options
vi: Tuỳ chọn tự động hoàn chỉnh tài liệu tham khảo

en: Contains string
vi: Có chứa chuỗi

en: Invisible
vi: Vô hình

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
vi: Ngăn cách các phần mở rộng bằng dấu cách hoặc dấu phẩy, và không thêm dấu chấm ở đầu mỗi phần mở rộng.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
vi: Các biến có thể sử dụng: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
vi: Phiên âm hồi tố không được hỗ trợ cho hệ thống cơ sở dữ liệu này cài đặt Drupal. Nếu bạn nghĩ rằng điều này cần được cố định xin vui lòng <a href="@issues-url">thêm một vấn đề</a> trong hàng đợi vấn đề dự án.

en: Transliteration is not required.
vi: Không cần thực hiện chuyển chữ.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
vi: Hiện tại không có tên tập tin có chứa các ký tự đặc biệt.

en: Transliterated file name
vi: Chuyển chữ cho tên tệp

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
vi: Cơ sở dữ liệu hiện đang có @x_filenames có chứa các ký tự đặc biệt.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
vi: Con số này có thể không chính xác, vì một số tập tin không cần phải đổi tên. Ví dụ, các tập tin bên ngoài site.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
vi: Lưu ý: bảng này chỉ hiển thị 10 mục đầu tiên.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
vi: <strong>Chú ý:</strong> nếu bạn tự điền đường dẫn của ảnh hoặc tập tin trong các trường văn bản (ví dụ, trong các hộp văn bản hoặc trình soạn thảo HTML), việc đổi tên tệp sẽ khiến các tham chiếu bị mất. Vì hiện không có cách nào để tự động hóa việc này, nên tốt nhất bạn hãy sao lưu CSDL và thư mục %file trước đã. Các tệp được module truy cập thông qua hệ thống nội bộ nên không bị ảnh hưởng.

en: Transliterate file names during upload.
vi: Đổi tên tập tin ngay khi được tải lên.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
vi: Kích hoạt tính năng chuyển đổi tên tập tin về US-ASCII để tăng khả năng tương thích đa nền tảng.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
vi: Đây là thiết lập khuyên dùng để ngăn chặn các vấn đề với các hệ thống tệp tin phân biệt chữ hoa chữ thường. Nó không có tác dụng nếu vô hiệu module Chuyển chữ.

en: None (original image)
vi: Không (ảnh gốc)

en: Conflicts with: !conflicts
vi: Xung đột với: xung đột

en: @module does not appear to include the @include file.
vi: Module @module không chứa tệp cần thiết @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
vi: Tệp @filename đã không còn cần thiết, hãy xóa nó đi.

en: Conflicts with another feature
vi: Xung đột với một tính năng khác

en: Custom content
vi: Nội dung tự chọn

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
vi: Các khung nội dung tự soạn là các mã HTML mà bạn nhập vào để sử dụng nhiều lần trong các panel của mình.

en: There are no custom content panes.
vi: Không có nội dung tự soạn nào.

en: Manage custom content
vi: Quản lý nội dung tự soạn

en: Custom content panes
vi: Các khung nội dung tự chọn

en: Add a new @plugin
vi: Thêm @plugin mới

en: Edit @plugin %title
vi: Sửa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
vi: Sao chép @plugin %title

en: Import @plugin
vi: Nhập @plugin

en: Export @plugin %title
vi: Xuất @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục %title không?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
vi: Hành động này sẽ xóa bỏ tất cả các tùy biến áp dụng cho mục này.

en: The item has been reverted.
vi: Đã khôi phục mục.

en: This action will permanently remove this item from your database..
vi: Hành động này sẽ xóa mục này khỏi CSDL hệ thống..

en: %title has been created.
vi: Đã tạo %title.

en: %title could not be created.
vi: Không tạo được %title.

en: %title has been updated.
vi: Đã sửa %title.

en: %title could not be updated.
vi: Không sửa được %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
vi: Chép mã mô tả đối tượng vào trường dưới đây để nhập đối tượng vào trong hệ thống.

en: @plugin %title was enabled.
vi: Đã bật @plugin %title.

en: @plugin %title was disabled.
vi: Đã tắt @plugin %title.

en: Enabled, name
vi: Đã bật, tên

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
vi: Các thay đổi đang có hiện chỉ là tạm thời, và sẽ chỉ được lưu sau khi bạn nhấn vào nút <em>Lưu</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
vi: Tiêu đề này sẽ xuất hiện trên giao diện quản trị để hỗ trợ người quản lý website.

en: The unique ID for this @export.
vi: Mã ID duy nhất cho @export này.

en: @plugin code
vi: Mã cho @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
vi: Cho phép ghi đè lên một ngữ cảnh đã có.

en: Select context
vi: Chọn ngữ cảnh

en: Configure rows
vi: Cấu hình hàng

en: Contains rows in contexts.
vi: Chứa các hàng trong ngữ cảnh.

en: Context settings
vi: Các thiết lập ngữ cảnh

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
vi: Panels đã được bật tuy nhiên CTools đã quá hạn. Tất cả các modules Panels sẽ bị bất hoạt cho đến khi nào CTools được cập nhật. Xem trang trạng thái để biết thêm chi tiết.

en: Panel region
vi: Panel - vùng

en: Panel pane
vi: Panel - bảng

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
vi: Thông tin tổng hợp về các Panel.

en: Custom layout
vi: Bố cục tự xây dựng

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
vi: Các bố cục tự xây dựng được tạo bởi người dùng, và được gán cho các panel trên hệ thống.

en: Manage custom layouts
vi: Quản lý bố cục tự xây dựng

en: layouts
vi: các bố cục

en: Columns: 1
vi: Có 1 cột

en: Columns: 3
vi: Có 3 cột

en: Columns: 2
vi: Có 2 cột

en: User account form
vi: Biểu mẫu tài khoản người dùng

en: Active for
vi: Được kích hoạt nếu

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
vi: Strongarm cho phép quản lý giá trị mặc định cho các biến. Tất cả các giá trị mặc định mà Strongarm cung cấp đều được liệt kê trên trang này. Ta có thể đưa các giá trị đã bị ghi đè về giá trị mặc định bằng cách chọn hộp kiểm tương ứng với nó rồi nhấn 'Đưa về mặc định'.

en: @font-your-face settings
vi: Thiết lập @font-your-face

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
vi: Ngữ cảnh cho phép ta quản lý các điều kiện và cách hành xử tương ứng với chúng cho các phần khác nhau trên website. Có thể coi mỗi một ngữ cảnh tương ứng với một "phần" trên trang web, tại đó ta có thể kiểm tra các điều kiện nhất định để quyết định xem hệ thống nên xử lý như thế nào.

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
vi: Chọn để hiển thị thông báo 'Bạn đã đăng nhập thành công' cho người dùng khi họ đăng nhập xong.

en: Access Denied / User log in
vi: Truy cập bị từ chối / Đăng nhập

en: Log in/Register
vi: Đăng nhập / Đăng ký

en: Log in successful for %name.
vi: Người dùng %name đã đăng nhập thành công.

en: Account cancellation URL
vi: Địa chỉ URL để hủy tài khoản

en: One-time login URL
vi: Đường dẫn URL đăng nhập một lần

en: Page number
vi: Số trang

en: The book page associated with the node.
vi: Trang sách liên kết với nút.

en: Absolute server path
vi: Đường dẫn tuyệt đối của máy chủ

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
vi: Chiều dài tối đa của các thành phần trong đường dẫn ảo (vd [title]). 100 là chiều dài được đề nghị. @max là chiều dài tối đa có thể. Xem <a href="@pathauto-help">trợ giúp cho module</a> để biết thêm chi tiết.

en: The field %name is not a valid number.
vi: Trường %name không phải là một số hợp lệ.

en: The field %name cannot be greater than @max.
vi: Trường %name không được lớn hơn @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
vi: Trường %name không được nhỏ hơn @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
vi: Phần <em>Các chuỗi cần xóa</em> không được chứa mã HTML. Không sử dụng bất kỳ trình soạn thảo HTML nào trong trường này.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
vi: Chọn các loại đường dẫn gốc cần tạo URL ảo.

en: Bulk updating URL aliases
vi: Cập nhật hàng loạt các đường dẫn URL ảo

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
vi: Gặp lỗi khi xử lý @operation với tham số: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
vi[0]: Tạo ra 1 đường dẫn ảo URL.
vi[1]: Tạo ra 1 đường dẫn ảo URL.

en: language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Pattern for all @language @node_type paths
vi: Mẫu đường dẫn ảo cho tất cả các nội dung kiểu @node_type và ngôn ngữ @language

en: Updated alias for node @nid.
vi: Đã sửa đường dẫn ảo cho nội dung @nid.

en: Taxonomy term paths
vi: Đường dẫn ảo cho các phân loại

en: Updated alias for term @tid.
vi: Đã sửa đường dẫn ảo cho phân loại @tid.

en: Forum paths
vi: Đường dẫn ảo cho Diễn đàn

en: Updated alias for forum @tid.
vi: Đã sửa đường dẫn ảo cho diễn đàn @tid.

en: User paths
vi: Đường dẫn ảo cho người dùng

en: Updated alias for user @uid.
vi: Đã sửa đường dẫn ảo cho người dùng @uid.

en: Blog paths
vi: Đường dẫn ảo cho Blog

en: Updated alias for blog user @uid.
vi: Đã sửa đường dẫn ảo cho trang blog của người dùng @uid.

en: Update URL alias
vi: Cập nhật đường dẫn URL ảo

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
vi[0]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 nội dung
vi[1]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 nội dung

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
vi[0]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 phân loại.
vi[1]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 phân loại.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
vi[0]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 người dùng.
vi[1]: Cập nhật đường dẫn URL ảo cho 1 người dùng.

en: Bulk update
vi: Cập nhật hàng loạt

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
vi: Bạn đã cấu hình @name làm ký tự phân tách, nhưng lại xóa bỏ những ký tự này khi gặp trong các chuỗi. Việc này sẽ khiến các mẫu và các từ thay thế trong term:path gặp vấn đề khi xử lý. Hãy đặt hành động cho @name thành "thay thế bằng kí tự phân tách".

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
vi: CHÚ Ý! Nếu chọn, ngày đầu tiên trong tuần PHẢI là Thứ 2

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
vi: TODO Viết mô tả để hiển thị trong UI.

en: File not found
vi: Không tìm thấy tập tin

en: Administer features
vi: Quản trị các tính năng

en: Perform administration tasks on features.
vi: Thực hiện các tác vụ quản trị tính năng.

en: View, enable and disable features.
vi: Xem, bật và tắt các tính năng.

en: New field name
vi: Tên của trường mới

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
vi: Chọn một hoặc một vài ngôn ngữ cần cập nhật. Nếu không có  ngôn ngữ nào được chọn, hệ thống sẽ cập nhật tất cả các ngôn ngữ hiện có.

en: Refresh information
vi: Cập nhật lại thông tin

en: Cannot find any translation updates.
vi: Không tìm thấy bản dịch mới nào.

en: Update source
vi: Nguồn cập nhật

en: Never (manually)
vi: Không bao giờ (thủ công)

en: Store downloaded files
vi: Lưu các tệp đã tải về

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
vi: Thay thế bản dịch hiện thời bằng bản dịch mới cập nhật, và thêm các bản dịch chưa có

en: Local files and remote server.
vi: Từ các tệp nội bộ và trên mạng.

en: Local files only.
vi: Chỉ từ các tệp nội bộ.

en: Remote server only.
vi: Chỉ từ trên mạng.

en: Remote update available
vi: Đang có bản dịch mới trên mạng

en: Local update available
vi: Đang có bản dịch mới trên hệ thống

en: No information
vi: Không có thông tin

en: Updating translation.
vi: Đang cập nhật bản dịch.

en: Downloading and importing files.
vi: Đang tải và nhập các tập tin.

en: l10n_update
vi: cập nhật l10n

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
vi: Danh sách các bản dịch đã được nhập và các bản cập nhận sẵn sàng cho từng mô-đun đang chạy và ngôn ngữ hiện hành.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
vi: Nếu có bản dịch mới, bạn có thể bấm vào liên kết Cập nhật để tải về và nhập các chuỗi vào hệ thống ngay lập tức, hoặc cấu hình việc tự động cập nhật bản dịch trên trang <a href="@update-settings">Thiết lập cập nhật</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
vi: Đây là các thiết lập dành cho hệ thống cập nhật bản dịch. Để cập nhật các bản dịch ngay bây giờ, xin chuyển tới trang <a href="@update-admin">Quản lý cập nhật bản dịch</a>.

en: Automatic update configuration
vi: Cấu hình cập nhật tự động

en: Error opening socket @socket
vi: Lỗi khi đang mở socket @socket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
vi: Tập tin %file không thể sao chép được vì thư mục đến không được đặt cấu hình đúng. Điều này có thể bị gây ra bởi chế độ cấp phép của thư  mục. Có thông tin thêm trong tập tin log hệ thống.

en: Recent log messages
vi: Các thông báo gần đây

en: - Select a value -
vi: - Chọn một giá trị -

en: Missing text format: %format.
vi: Thiếu định dạng văn bản: %format.

en: Administrative overlay
vi: Quản trị lớp phủ

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
vi: Khi được kích hoạt, chỉ những người dùng với <a href="@permissions-url">quyền</a> "Sử dụng các trang web trong chế độ bảo trì" là có thể truy cập vào trang web và thực hiện các tác vụ bảo trì, còn những người khác sẽ chỉ nhìn thấy thông báo cho chế độ bảo trì được cấu hình dưới đây. Người dùng có thể đăng nhập trực tiếp thông qua trang <a href="@user-login">đăng nhập</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
vi: Thư mục con của thư mục chứa file dùng để lưu ảnh đại diện.

en: View mode
vi: Chế độ hiển thị

en: Checklist
vi: Danh sách kiểm

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
vi: Ví dụ: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: and where %property is %value
vi: và thuộc tính %property bằng %value

en: where %property is %value
vi: thuộc tính %property bằng %value

en: and where
vi: và

en: After saving a new @entity
vi: Sau khi tạo @entity

en: After updating an existing @entity
vi: Sau khi sửa @entity

en: Before saving a @entity
vi: Trước khi lưu @entity

en: After deleting a @entity
vi: Sau khi xóa @entity

en: Drop Down Menu
vi: Trình đơn thả xuống

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
vi: Thêm, sửa và xóa các nội dung tự soạn lưu trữ bởi CTools

en: Use Panels Dashboard
vi: Sử dụng bảng điều khiển Panels

en: Allows a user to access the !link.
vi: Cho phép một người dùng truy cập !link.

en: View administrative links on Panel panes
vi: Hiển thị các liên kết quản lý ở các khung Panel

en: Configure access settings on Panel panes
vi: Cấu hình các cài đặt truy cập ở các khung Panel

en: Use the Panels In-Place Editor
vi: Sử dụng Panels ở vùng soạn thảo

en: Panel fields
vi: Panel - các trường

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
vi: Bạn có thực sự muốn hủy tất cả các thay đổi lên mẫu e-mail để sử dụng lại mẫu mặc định không?

en: Include files as attachments
vi: Bao gồm các tệp dưới dạng đính kèm

en: Redirection location
vi: Chuyển người dùng tới

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
vi: Chuyển người dùng tới một trang tùy ý sau khi họ gửi form.

en: Confirmation page
vi: Trang xác nhận

en: No redirect (reload current page)
vi: Không (tải lại trang hiện tại)

en: Download Link
vi: Liên kết tải xuống

en: Weight for @title
vi: Độ nặng cho @title

en: Allowed files
vi: Các tệp được phép

en: CAPTCHA placement caching
vi: Vị trí bộ nhớ đệm CAPTCHA

en: Human-readable name
vi: Tên thân thiện

en: Places
vi: Nơi

en: Rolling back
vi: Đang hoàn lại

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
vi: Tập tin %file không thể sao chép, bởi đích đến thư mục chứa %destination đã không được cấu hình chính xác.

en: Aggregate and compress CSS files.
vi: Tổng hợp và nén các tập tin CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
vi: Tổng hợp và nén các tập tin JavaScript.

en: Hash
vi: Mã hóa băm

en: Static Title
vi: Tiêu đề cố định

en: Static title
vi: Tiêu đề cố định

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
vi: Tiêu đề này sẽ luôn được sử dụng nếu chọn &ldquo;Tiêu đề cố định&rdquo; ở trên.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
vi: Phải nhập tiêu đề mặc định nếu dùng tiêu đề cố định.

en: Fixed value
vi: Giá trị cố định

en: Access Backup and Migrate
vi: Truy cập Sao lưu và Phục hồi

en: Access the Backup and Migrate admin section.
vi: Truy cập trang quản lý Sao lưu và Di chuyển.

en: Perform a backup
vi: Tạo bản sao lưu

en: Back up any of the available databases.
vi: Sao lưu bất kỳ CSDL nào.

en: Access backup files
vi: Xem các tệp sao lưu

en: Access and download the previously created backup files.
vi: Xem và tải các tệp sao lưu về.

en: Delete backup files
vi: Xóa các tệp sao lưu

en: Delete the previously created backup files.
vi: Xóa các tệp sao lưu đã tạo.

en: Restore the site
vi: Phục hồi site

en: Restore the site's database from a backup file.
vi: Phục hồi site từ tệp sao lưu.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
vi: Sửa các hồ sơ, các lịch trình và đích của Sao lưu và Di chuyển dữ liệu.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
vi: Đường dẫn tương đối so với vị trí bản cài đặt Drupal, dành cho việc lưu các bản dịch, ví dụ sites/all/translations. Các bản dịch đã lưu có thể được sử dụng để cài đặt bản Drupal khác. Nếu để trống, các bản dịch đã tải về sẽ không được lưu lại.

en: Translation saved locally.
vi: Trợ giúp tiên tiến

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
vi: Gửi chuỗi dịch lên máy chủ bản địa hóa. Hãy sử dụng máy chủ <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> để chia sẻ các bản dịch với cộng đồng Drupal. Lưu ý là bạn phải tạo khóa API cho mình trước khi chia sẻ các bản dịch với máy chủ này.

en: Auto resize
vi: Tự động đổi cỡ

en: Asc
vi: Tăng dần

en: Page title that will be used on the <a href="@link">site map page</a>.
vi: Tiêu đề của trang <a href="@link">sơ đồ trang web</a>.

en: Specify how many subcategories should be included on the categorie page. Enter "all" to include all subcategories, "0" to include no subcategories, or "-1" not to append the depth at all.
vi: Giới hạn số phân loại cấp dưới cần thêm vào trong mỗi trang phân loại. Nhập "all" để thêm tất cả các phân loại con, "0" để không chọn phân loại con, hoặc "-1" để chọn tất cả phân loại nhưng không phân cấp.

en: Only show categories whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
vi: Lọc bớt các phân loại chứa ít nội dung hơn giá trị này. Đặt là -1 để không lọc bớt.

en: Only show forums whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
vi: Lọc bớt các chủ đề chứa ít bài viết hơn giá trị này. Đặt là -1 để không lọc bớt.

en: View published site map
vi: Xem các sơ đồ trang đã công bố

en: <a href="@url">@name's blog</a> (@num_items)
vi: <a href="@url">Blog của @name</a> (@num bài viết)

en: Successfully upgraded site map message format setting.
vi: Đã cập nhật định dạng của các thông báo trên sơ đồ trang.

en: Custom blocks
vi: Các khối tự tạo

en: Access the views administration pages.
vi: Truy cập trang quản trị view.

en: Bypass access control when accessing views.
vi: Bỏ qua kiểm tra truy cập khi xem các view.

en: Add new view
vi: Tạo view mới

en: Weight for @display
vi: Thứ tự của cách trình bày @display

en: Translation method
vi: Phương thức dịch

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
vi: Chọn phương thức dịch dùng cho dữ liệu của View như phần đầu, phần chân và chuỗi trống.

en: Approved comment
vi: Lời bình đã xét duyệt

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
vi: Một lời bình được gắn cho tệp tin này, thường do tệp này nằm trong một trường của lời bình.

en: Query settings
vi: Thiết lập truy vấn

en: Field Language
vi: Ngôn ngữ của trường

en: Text formats enabled for rich-text editing
vi: Các định dạng văn bản sử dụng bộ soạn thảo

en: Present a unified login/registration page
vi: Trình bày phần đăng nhập và đăng ký trên một trang duy nhất

en: Use one page for both login and registration instead of Drupal's tabbed login/registration/password pages.
vi: Sử dụng một trang đăng nhập và đăng ký thay vì chia ra các tab đăng nhập / đăng ký / khôi phục mật khẩu.

en: Unified login setting was changed, menus have been rebuilt.
vi: Đã lưu thay đổi về giao diện tích hợp đăng nhập và đăng ký, đã tạo lại các trang.

en: The URL of the account validation page, provided by logintoboggan.
vi: Địa chỉ URL để xác minh tài khoản mà module sử dụng.

en: 
    [user:name],
    
    Thank you for registering.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    [user:validate-url]
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to [site:login-url] using the username and password that you created during registration.
vi: 
    [user :name],
    
    Cám ơn bạn đã mở tài khoản trên hệ thống.
    
    LƯU Ý :
    Để truy cập được mọi tính năng trên site, bạn phải bấm chuột vào liên kết dưới đây, hoặc sao chép rồi dán vào thanh địa chỉ trên trình duyệt của bạn:
    
    [user :validate-url]
    
    Việc này sẽ giúp chúng tôi xác minh được đây chính là địa chỉ email của bạn và cấp đầy đủ quyền truy cập cho bạn. Sau này, bạn có thể đăng nhập vào site thông qua trang [site :login-url] với tên và mật khẩu đã chọn.

en: Password must be at least %length characters.
vi: Mật khẩu phải dài ít nhất %length ký tự.

en: I have an account
vi: Đã có tài khoản

en: I want to create an account
vi: Tôi muốn tạo một tài khoản

en: Configurable blocks titles and content.
vi: Cấu hình tiêu đề và nội dung của các khối.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
vi: Cấu hình các lựa chọn, thiết lập mặc định và mô tả của các trường.

en: Translatable menu items: title and description.
vi: Dịch tiêu đề và mô tả cho các liên kết trong trình đơn.

en: Content type names, descriptions, help texts.
vi: Tên kiểu nội dung, phần mô tả và hướng dẫn nhập liệu.

en: Refresh user defined strings.
vi: Cập nhật lại toàn bộ các chuỗi do người dùng đặt.

en: The content type of the node.
vi: Kiểu nội dung của nút.

en: Relative URL
vi: Địa chỉ URL tương đối

en: Absolute URL
vi: Địa chỉ URL tuyệt đối

en: The absolute URL.
vi: Đường dẫn URL tuyệt đối.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
vi: Tên nội bộ của thành phần này. Có thể nhập các chữ cái, chữ số hoặc dấu gạch dưới. Tên này sẽ dùng làm thuộc tính name của thành phần. Nó không ảnh hưởng tới cách thức lưu trữ dữ liệu, nhưng cho phép thực hiện các thao tác xử lý dữ liệu được người dùng gửi lên từ form.

en: Content paths
vi: Đường dẫn cho Nội dung

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
vi: Mẫu đường dẫn mặc định (áp dụng cho tất cả các loại nội dung với mẫu trống dưới đây)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
vi: Mẫu đường dẫn ảo mặc định cho @node_type (áp dụng cho tất cả các nội dung kiểu @node_type với mẫu trống dưới đây)

en: Save subscription
vi: Lưu đăn ký

en: Content type and term
vi: Kiểu nội dung và từ khóa

[ctx: datetime]
en: Month
vi: Tháng

en: Display:
vi: Hiển thị:

en: Add exception
vi: Thêm ngoại lệ

en: File count
vi: Số tập tin

en: Search Filter
vi: Bộ lọc tìm kiếm

en: Content revisions
vi: Phiên bản của nội dung

en: Add path translation
vi: Thêm đường dẫn bản dịch

en: Content to filter by language
vi: Lọc các nội dung theo ngôn ngữ

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
vi: <strong>Quan trọng:</strong> Để cấu hình các định dạng văn bản cho phép dịch, xin tới trang <a href="@configure-strings">cấu hình các chuỗi</a> trước khi cập nhật danh sách chuỗi văn bản.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
vi: <strong>Quan trọng:</strong> Sau khi tắt một hoặc nhiều định dạng văn bản, bạn phải dùng trang <a href="@refresh-strings">cập nhật văn bản</a> để xóa các bản dịch thuộc các dạng văn bản đã tắt.

en: Options for user defined strings.
vi: Tùy chọn cho các chuỗi do người dùng định nghĩa.

en: Configure multilingual variables.
vi: Cấu hình các biến đa ngôn ngữ.

en: Machine name:
vi: Tên dùng trong hệ thống:

en: Create Feature
vi: Tạo tính năng

en: Enable for specific pages
vi: Bật cho các trang được chỉ định

en: Description (localized)
vi: Mô tả (đã bản địa hóa)

en: No translation sets available.
vi: Không có loại bản dịch nào.

en: Underscore
vi: Dấu gạch dưới

en: All Day
vi: Trọn ngày

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
vi: <p class="fieldgroup-help">Kéo và thả các trường trong danh sách dưới đây thành các nhóm. Có thể tạo một hoặc nhiều cấp lồng nhau, không giới hạn. Mỗi nhóm trường đều có một cấu hình riêng cho kiểu nhóm đó.<br />Lưu ý rằng một số kiểu nhóm đi theo cặp. Các kiểu nhóm này cần có mã HTML bao bọc các thành phần bên trong. Ví dụ, đặt các mục accordion bên trong nhóm accordion, các thẻ tab dọc bên trong nhóm tab dọc và các thẻ tab ngang trên nhóm tab ngang. Có một ngoại lệ là bạn có thể dùng thẻ tab dọc mà không cần nhóm tab dọc tương ứng khi có các thiết lập đi kèm với form.</p>

en: Site Information
vi: Thông tin website

en: Bypass views access control
vi: Bỏ qua việc kiểm tra truy cập cho view

en: No results behavior
vi: Hành xử khi không có dữ liệu

en: Edit @section
vi: Sửa @section

en: Edit this view to add a display.
vi: Sửa view này để thêm một cách trình bày mới.

en: Add view from template
vi: Tạo view từ mẫu

en: View to insert
vi: View cần chèn vào

en: The view to insert into this area.
vi: View cần chèn vào vùng này.

en: Inherit contextual filters
vi: Thừa kế các bộ lọc theo ngữ cảnh

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
vi: Nếu được chọn, view này sẽ nhận các tham số lọc ngữ cảnh giống như cấp cha của nó.

en: Recursion detected in view @view display @display.
vi: Lỗi đệ quy được phát hiện trong view @view, cách trình bày @display.

en: Exception value
vi: Giá trị ngoại lệ

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
vi: Nếu nhận được giá trị này, bộ lọc sẽ bị bỏ qua; vd, "tất cả các giá trị"

en: Number of records
vi: Số bản ghi

[ctx: Sort order]
en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

[ctx: Sort order]
en: Date
vi: Ngày tháng

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
vi: * Các thay đổi mới chỉ được lưu nháp. Xin nhấn Lưu để ghi lại chúng. Nhấn Hủy để bỏ các thay đổi.

en: Add !display
vi: Thêm !display

en: @display_title details
vi: Chi tiết cho @display_title

en: Auto preview
vi: Tự động xem thử

en: Preview with contextual filters:
vi: Xem thử với các bộ lọc theo ngữ cảnh:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
vi: Ngăn cách các giá trị của bộ lọc ngữ cảnh bằng dấu "/". Ví dụ, %example.

en: Apply and continue
vi: Áp dụng và tiếp tục

en: @current of @total
vi: @current trên @total

en: All displays (except overridden)
vi: Tất cả các cách trình bày (trừ những cái bị ghi đè)

en: All displays
vi: Tất cả các cách trình bày

en: This @display_type (override)
vi: Chỉ cách trình bày @display_type (ghi đè)

en: View name and description
vi: Tên và mô tả cho view

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
vi: Tên thân thiện cho view này. Có thể dùng dấu cách

en: Create new filter group
vi: Tạo nhóm lọc mới

en: No filters have been added.
vi: Chưa có bộ lọc nào.

en: Drag to add filters.
vi: Kéo để thêm bộ lọc.

en: Add and configure @types
vi: Thêm và cấu hình kiểu @types

en: Configure @type: @item
vi: Cấu hình @type: @item

en: Show filters on the list of views
vi: Hiện các bộ lọc trên danh sách view

en: Show advanced help warning
vi: Hiện cảnh báo của trợ giúp nâng cao

en: Always show the master display
vi: Luôn hiển thị cách trình bày chủ

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
vi: Cho phép người dùng xem cách trình bày chủ (hay mặc định).

en: Always show advanced display settings
vi: Luôn hiện các thiết lập nâng cao cho cách trình bày

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
vi: Hiển thị các thiết lập nâng cao cho cách trình bày, như các quan hệ và bộ lọc ngữ cảnh.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
vi: Nhãn cho giá trị "Bất kỳ" trong các bộ lọc tự chọn kiểu danh sách chọn đơn không bắt buộc

en: Live preview settings
vi: Thiết lập xem thử trực tiếp

en: Automatically update preview on changes
vi: Tự động cập nhật phần xem thử khi có thay đổi

en: Show information and statistics about the view during live preview
vi: Hiện thông tin và thống kê về view trong quá trình xem thử

en: Above the preview
vi: Bên trên phần xem thử

en: Below the preview
vi: Bên dưới phần xem thử

en: Show the SQL query
vi: Hiện câu truy vấn SQL

en: Show performance statistics
vi: Hiện thống kê về hiệu năng

en: Disable JavaScript with Views
vi: Không dùng JavaScript trong View

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
vi: Nếu gặp lỗi với JavaScript, hãy bỏ không dùng JavaScript tại đây. Giao diện quản lý View sẽ vẫn hoạt động bình thường, nhưng không nhanh bằng.

en: Master
vi: Chính

en: Unformatted list
vi: Danh sách chưa định dạng

en: HTML list
vi: Danh sách HTML

en: Contextual filters
vi: Bộ lọc ngữ cảnh

en: Contextual filter
vi: Bộ lọc ngữ cảnh

en: filter criteria
vi: tiêu chí lọc

en: Filter criterion
vi: Tiêu chí lọc

en: filter criterion
vi: tiêu chuẩn lọc

en: The node ID.
vi: Định danh node

en: Display the content with standard node view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn theo nội dung.

en: Content ID from URL
vi: Mã nội dung từ URL

en: Hide attachments in summary
vi: Ẩn phần đính kèm khi hiện phần tổng hợp

en: No views match the search criteria.
vi: Không có view phù hợp với tiêu chí tìm.

en: Create view from template @template
vi: Tạo view từ mẫu @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
vi: Hành động này sẽ xóa vĩnh viễn các tùy chỉnh tạo ra cho view này.

en: The view has been reverted.
vi: View đã được hoàn nguyên

en: This action will permanently remove the view from your database.
vi: Hành động này sẽ loại bỏ vĩnh viễn view khỏi cơ sở dữ liệu.

en: Create a page
vi: Tạo trang

en: Create a menu link
vi: Tạo liên kết trên trình đơn

en: Include an RSS feed
vi: Bao gồm nguồn cấp tin RSS

en: Feed path
vi: Đường dẫn của nguồn cấp tin

en: Feed row style
vi: Kiểu trình bày dòng dữ liệu cho nguồn cấp tin

en: Create a block
vi: Tạo một khối

en: of fields
vi: thuộc các trường

en: of type
vi: thuộc kiểu

en: tagged with
vi: được gắn thẻ

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
vi: Thử create_view với các giá trị chưa được kiểm tra

en: Should links be displayed below each comment
vi: Có hiển thị phần liên kết bên dưới mỗi lời bình hay không

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
vi: với các liên kết (cho phép người dùng viết lời bình...)

en: without links
vi: không có các liên kết

en: teasers
vi: bản tóm lược

en: full posts
vi: bản đầy đủ

en: titles
vi: tiêu đề

en: titles (linked)
vi: tiêu đề (dạng liên kết)

en: Should links be displayed below each node
vi: Có hiển thị phần liên kết bên dưới mỗi mục nội dung hay không

en: with links (allow users to add comments, etc.)
vi: với các liên kết (cho phép người dùng viết lời bình...)

en: Should comments be displayed below each node
vi: Có hiển thị phần bình luận bên dưới mỗi mục nội dung hay không

en: Number of hits
vi: Số lần truy cập

en: Clean up left over strings.
vi: Xóa các chuỗi thừa.

en: This setting has been locked by the LoginToboggan module. You can change this setting by modifying the <strong>Set password</strong> checkbox at <a href="!link">LoginToboggan settings page</a>.
vi: Thiết lập này đã bị khóa bởi module Tùy chỉnh đăng nhập đăng ký. Để sửa thiết lập này, hãy sửa lại phần <strong>Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu</strong> trên trang <a href="!link">Thiết lập Đăng nhập và Đăng ký</a>.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
vi: Phần mở rộng được phép dùng trong trình duyệt media. Dùng dấu cách để ngăn cách giữa chúng (vd như "jpg gif pdf doc"). <br /><em>Lưu ý là thiết lập này còn liên quan tới các kiểu media mà hệ thống xử lý được: những kiểu media không nhúng được sẽ không sử dụng được.</em>

en: View mode: %mode
vi: Chế độ xem: %mode

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
vi: Nếu dùng các ngày tương đối (vd "today" - hôm nay), thì giá trị của ngày hôm nay sẽ được tính dựa trên múi giờ được chọn.

en: Label display
vi: Hiện nhãn

en: Determines the placement of the component's label.
vi: Cấu hình vị trí hiển thị nhãn cho thành phần này.

en: Hide label
vi: Ẩn nhãn

en: Do not display the label of this component.
vi: Đừng hiển thị nhãn của thành phần này.

en: Save component
vi: Lưu thành phần

en: Brief URL
vi: URL gọn

en: Configurable contact form categories.
vi: Cấu hình các kiểu form liên hệ.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
vi: Để dịch forum, hãy <a href="@edit">sửa và cấu hình nó hỗ trợ đa ngôn ngữ</a>, sau đó <a href="@translate">dịch tên forum</a>, các <a href="@list">containers và sub-forums</a> từ trang quản lý phân loại nội dung.

en: menu items
vi: các liên kết trên trình đơn

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
vi: Không hỗ trợ ngôn ngữ cho @item_name_multiple. Chỉ cho phép dịch @container_name.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
vi: Dịch. Cho phép @item_name_multiple khác nhau trong từng ngôn ngữ, và chúng có thể dịch được.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
vi: Dịch và bản địa hóa. Cho phép dịch @item_name_multiple_capitalized có ngôn ngữ. Bản địa hóa các @item_name_multiple_capitalized không có ngôn ngữ.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
vi: Ngôn ngữ cố định. @item_name_multiple_capitalized sẽ dùng một ngôn ngữ toàn cục và sẽ chỉ xuất hiện trên các trang thuộc ngôn ngữ đó.

en: Unsorted
vi: Không sắp xếp

en: There are no @titles to display.
vi: Không có @titles cần trình bày.

en: Display the entire view.
vi: Hiển thị toàn bộ view.

en: Contact category
vi: Các dạng liên hệ

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
vi: Các <a href="!url">Cài đặt của module Chuyển hướng</a> ảnh hưởng đến chức năng chuyển hướng người dùng xóa một đường dẫn ảo.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
vi: Hãy cài đặt <a href="!url">module Chuyển hướng</a> để chuyển hướng người dùng tới đường dẫn ảo mới mỗi khi thay đổi.

en: No new URL aliases to generate.
vi: Không có đường dẫn URL ảo mới cần tạo.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
vi: Giá trị trong phần <strong>chiều dài tối đa của đường dẫn ảo</strong> và <strong>chiều dài tối đa của thành phần</strong> mặc định là 100 và tối đa là @max trong Đường dẫn ảo tự động. Đây chính là giới hạn chiều dài của cột "alias" trong bảng url_alias. Cột này có chiều dài mặc định là @max. Nếu bạn đặt giá trị bằng giá trị đặt trong cột "alias" thì sẽ gặp lỗi trong trường hợp hệ thống cần thêm các từ ở phía sau URL ảo. Vì vậy, hãy nhập giá trị nhỏ hơn nhiều so với chiều dài cột  "alias". Chiều dài của chuỗi có thể thêm vào cuối URL tùy thuộc vào module đã kích hoạt và thiết lập Đường dẫn ảo tự động. Giá trị mặc định khuyên dùng là 100.

en: Double quotation marks
vi: Dấu ngoặc kép

en: Single quotation marks (apostrophe)
vi: Dấu ngoặc đơn (dấu nháy đơn)

en: Back tick
vi: Dấu xuộc ngược

en: Hyphen
vi: Dấu gạch ngang

en: Vertical bar (pipe)
vi: Dấu gạch đứng

en: Left curly bracket
vi: Dấu mở ngoặc nhọn

en: Left square bracket
vi: Dấu mở ngoặc vuông

en: Right curly bracket
vi: Dấu đóng ngoặc nhọn

en: Right square bracket
vi: Dấu đóng ngoặc vuông

en: Plus sign
vi: Dấu cộng

en: Equal sign
vi: Dấu bằng

en: Percent sign
vi: Dấu phần trăm

en: Caret
vi: Dấu viết in

en: Dollar sign
vi: Ký hiệu đô la

en: Number sign (pound sign, hash)
vi: Dấu thăng (ký hiệu số)

en: At sign
vi: Dấu a còng

en: Exclamation mark
vi: Dấu chấm than

en: Tilde
vi: Dấu ngã

en: Left parenthesis
vi: Mở ngoặc

en: Right parenthesis
vi: Đóng ngoặc

en: Question mark
vi: Dấu chấm hỏi

en: Less-than sign
vi: Dấu nhỏ hơn

en: Greater-than sign
vi: Dấu lớn hơn

en: Backslash
vi: Dấu xuộc ngược

en: Use replacement tokens from the first row
vi: Dùng dữ liệu từ dòng đầu tiên để thay thế vào các chuỗi đại diện

en: view @display
vi: xem cách trình bày @display

en: clone @display_title
vi: sao chép @display_title

en: delete @display_title
vi: xóa @display_title

en: disable @display_title
vi: tắt @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
vi: View này không tương thích với phiên bản module đang chạy.
    Nếu bạn có một view từ phiên bản 1, bạn sẽ phải quay về drupal 6 để sử dụng nó.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày hoặc Định dạng dòng đã chọn không sử dụng các trường.

en: Aggregation settings
vi: Thiết lập tập hợp dữ liệu

en: @entity using @field
vi: @entity dùng @field

en: Taxonomy term ID from URL
vi: Mã phân loại từ URL

en: Use aggregation
vi: Tổng hợp và Nhóm

en: Hide the "Go" button
vi: Ẩn nút "Go"

en: Wysiwyg profile
vi: Hồ sơ WYSIWYG

en: Allows to edit content with client-side editors.
vi: Cho phép soạn thảo nội dung với các trình soạn thảo.

en: manage file display
vi: quản lý hiển thị tệp

en: No file types available.
vi: Không có kiểu tệp nào.

en: Enabled displays
vi: Chế độ hiển thị được bật

en: Display precedence order
vi: Thứ tự hiển thị

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
vi: Khi tải một tệp lên website, nó sẽ được gắn cho một trong các kiểu sau, tùy theo tính chất.

en: Manage file types
vi: Quản lý kiểu tệp

en: Manage file display
vi: Quản lý hiển thị tệp

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
vi: Cho phép xem và đính kèm các trường vào các tệp trên site.

en: A random number from 0 to @max.
vi: Một số ngẫu nhiên từ 0 đến @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
vi: Mã hóa ngẫu nhiên. Các thuật toán mã hóa bao gồm: @hash-algos.

en: The earliest date that may be entered into the field.
vi: Giá trị ngày nhỏ nhất được phép.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
vi: Chấp nhận các giá trị ngày tháng theo <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Định dạng ngày tháng  GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
vi: Giá trị ngày lớn nhất được phép.

en: Include webform forms in search index
vi: Cho phép tìm kiếm cả các thành phần trong form nhúng

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
vi: Khi được chọn, tất cả các nội dung có nhúng form sẽ được máy tìm kiếm đánh chỉ mục.

en: @type field.
vi: trường @type.

en: Also known as %labels.
vi: Cũng như %labels.

en: Missing system date settings
vi: Thiếu các thiết lập ngày

en: X position
vi: Vị trí X

en: Y position
vi: Vị trí Y

en: Private fields are shown only to users with results access.
vi: Đánh dấu ô này nếu chỉ có những người dùng có quyền xem kết quả nhìn thấy nó.

en: Disable the following
vi: Tắt các vùng sau trên giao diện

en: Site map title
vi: Tiêu đề của sơ đồ trang

en: Saved to DB
vi: Đã lưu vào CSDL

en: Restore values to DB
vi: Khôi phục các giá trị vào CSDL

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
vi: Cho phép người dùng nhập vào thuộc tính 'title' của liên kết

en: Default link 'title' Attribute
vi: Thuộc tính 'title' mặc định của liên kết

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ dùng thuộc tính "title" này nếu người dùng để trống trường này, hoặc phần văn bản của liên kết khác so với thuộc tính chỉ định. Xem <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">Hướng dẫn WCAG 1.0</a> để biết thêm thông tin. Có thể sử dụng các từ thay thế.

en: Link "title" attribute
vi: Thuộc tính "title" của liên kết

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
vi: Đã dùng các thiết lập của trường để cấu hình cho phần tử này.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
vi: Thư viện %library phụ thuộc vào %dependency nhưng thư viện này không được cài đặt.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
vi: Thư viện phụ thuộc %dependency phiên bản %dependency_version không tương thích với thư viện %library.

en: The %library library could not be found.
vi: Không tìm thấy thư viện %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
vi: Không nhận diện được phiên bản của thư viện %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
vi: Không hỗ trợ thư viện %library phiên bản %version.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
vi: Không tìm thấy biến thể %variant của thư viện %library.

en: Enabled browser plugins
vi: Các trình duyệt phương tiện được phép dùng

en: If no plugins are selected, they will all be available.
vi: Để trống để bật tất cả các trình bổ sung.

en: Media Field
vi: Trường phương tiện

en: Rendered file
vi: Trình bày tệp

en: Display the file in a specific view mode
vi: Trình bày tệp tùy theo chế độ hiển thị

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xoá tệp này không?

en: Tokens associated with file types.
vi: Các từ thay thế dành cho kiểu tệp tin.

en: The name of the file type.
vi: Tên kiểu tập tin

en: The unique machine-readable name of the file type.
vi: Tên nội bộ cho người dùng của kiểu tệp tin.

en: The number of files belonging to the file type.
vi: Số tệp nằm trong kiểu tệp này.

en: The URL of the file type's edit page.
vi: Địa chỉ URL để sửa kiểu tệp.

en: The file type of the file.
vi: Kiểu tệp của tệp này.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
vi: Kiểu tệp của tệp (ví dụ, "âm thanh", "ảnh", "video"..)

en: Display the file with standard file view.
vi: Trình bày tệp trong chế độ xem chuẩn.

en: Administer files
vi: Quản lý tệp

en: Add, edit or delete files and administer settings.
vi: Thêm, sửa hoặc xóa tệp và thay đổi thiết lập liên quan.

en: Uploaded by !username on !datetime
vi: Tải lên bởi !username vào !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
vi: Quản lý thiết lập cho kiểu tệp dùng trên site.

en: File entity
vi: Đối tượng tệp tin

en: Unknown file type
vi: Không rõ kiểu

en: Display field as the file type machine name.
vi: Trình bày trường dưới dạng tên nội bộ của kiểu tệp.

en: Max length of title field
vi: Chiều dài tối đa của trường Tiêu đề

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
vi: Thiết lập chiều dài tối đa trên các trường Tiêu đề (chỉ áp dụng nếu Liên kết Tiêu đề là tùy chọn hoặc yêu cầu). Giới hạn tối đa là 255 ký tự.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
vi: Tham số Hiển thị URL rút gọn phải là giá trị số.

en: The max length of the link title must be numeric.
vi: Chiều dài tối đa của phần tiêu đề liên kết phải là giá trị số.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
vi: Chiều dài tối đa của phần tiêu đề trong liên kết không được quá 255 ký tự.

en: The title of the link.
vi: Thuộc tính title, xuất hiện khi người dùng di chuột lên trên liên kết.

en: The URL of the link.
vi: Địa chỉ URL mà liên kết trỏ tới.

en: @entity is viewed
vi: Xem @entity

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
vi: Con chạy không hiển thị trạng thái tải lên, nhưng nhỏ gọn hơn. Thanh tiến độ cho phép theo dõi tiến độ tải lên, và trực quan hơn nếu tệp tải lên có dung lượng lớn.

en: Generate automatic URL alias
vi: Tạo đường dẫn ảo URL tự động

en: Uncheck this to create a custom alias below.
vi: Bỏ chọn phần này để tạo ra một đường dẫn ảo tùy ý dưới đây.

en: Configure URL alias patterns.
vi: Cấu hình mẫu đường dẫn URL ảo.

en: Customize your login and registration system.
vi: Tùy chỉnh quá trình đăng nhập và đăng ký tài khoản trên hệ thống.

en: LoginToboggan automatically performs basic password validation for illegal characters. If you would additionally like to have a minimum password length requirement, select the length here, or set to 'None' for no password length validation.
vi: LoginToboggan tự động thực hiện xác nhận mật khẩu cơ bản cho các ký tự bất hợp pháp. Nếu bạn muốn bổ sung để có một yêu cầu mật khẩu độ dài tối thiểu, chọn chiều dài ở đây, hoặc thiết lập để 'Không' cho không có xác nhận chiều dài mật khẩu.

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
vi: Truy cập bị từ chối. Bạn có thể cần phải đăng nhập hoặc đăng ký để truy cập vào trang này.

en: Go to the Access Control Settings page.
vi: Tới trang truy cập các thiết lập kiểm soát.

en: LoginToboggan Content Access Integration
vi: Nội dung truy cập tích hợp LoginToboggan

en: Integrates LoginToboggan with Content Access module, so that Non-validated users are handled correctly
vi: Tích hợp LoginToboggan với mô-đun truy cập nội dung, để người dùng không-xác nhận được xử lý chính xác

en: This will allow users to choose their initial password when registering (note that this setting is a mirror of the <a href="!settings">Require e-mail verification when a visitor creates an account</a> setting, and is merely here for convenience). If selected, users will be assigned to the role below. They will not be assigned to the 'authenticated user' role until they confirm their e-mail address by following the link in their registration e-mail. It is HIGHLY recommended that you set up a 'pre-authorized' role with limited permissions for this purpose. <br />NOTE: If you enable this feature, you should edit the <a href="!settings">Welcome (no approval required)</a> text.
vi: Chức năng này cho phép người dùng chọn mật khẩu của mình khi đăng ký tài khoản với hệ thống (đồng nghĩa với việc yêu cầu người dùng phải <a href="!settings">Xác minh địa chỉ e-mail của mình</a>). Nếu được bật, người dùng sẽ được cấp cho vai trò tạm thời được cấu hình bên dưới, thay vì vai trò 'người dùng đã xác thực', cho tới khi họ xác minh được địa chỉ e-mail của mình bằng cách bấm vào liên kết gửi tới hòm thư của họ. Do vậy, vai trò 'chưa xác minh' ở dưới đây nên có RẤT ÍT QUYỀN. <br />Lưu ý: Nếu sử dụng tính năng này, hãy soạn thảo lại nội dung thư <a href="!settings">Chào mừng (không cần xét duyệt)</a>.

en: <p>Note that if you have set the 'Visitors can create accounts but administrator approval is required' option for account approval, and are also using the 'Set password' feature of LoginToboggan, the user will immediately receive the permissions of the pre-authorized user role. LoginToboggan prevents the pre-authorized role from automatically inheriting the authorized role permissions. You may wish to create a pre-authorized role with the exact same permissions as the anonymous user if you wish the newly created user to only have anonymous permissions.</p><p>In order for a site administrator to unblock a user who is awaiting administrator approval, they must either click on the validation link they receive in their notification e-mail, or manually remove the user from the site's pre-authorized role -- afterwards the user will then receive 'authenticated user' permissions. In either case, the user will receive an account activated e-mail if it's enabled on the user settings page -- it's recommended that you edit the default text of the activation e-mail to match LoginToboggan's workflow as described. </p><p>If you are using the 'Visitors can create accounts and no administrator approval is required' option, removal of the pre-authorized role will happen automatically when the user validates their account via e-mail.</p><p>Also be aware that LoginToboggan only affects registrations initiated by users--any user account created by an administrator will not use any LoginToboggan functionality.
vi: <p>Lưu ý rằng nếu bạn chọn « Khách có thể tạo tài khoản nhưng cần được quản trị viên xét duyệt » trong phần xét duyệt tài khoản, thì khi đăng ký, hệ thống cũng tự động yêu cầu khách nhập mật khẩu cho tài khoản của mình, giống như chức năng « Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu » của module. Bạn có thể tạo một vai trò chưa xác minh với các quyền tương tự như vai trò người dùng chưa xác thực - vai trò thường có ít quyền nhất trên hệ thống.</p><p>Để bỏ chặn một người dùng đang chờ xét duyệt, quản trị viên sẽ phải mở liên kết xét duyệt tài khoản cho họ, hoặc chuyển họ từ vai trò »chưa xác minh« thành »người dùng đã xác thực«. Sau đó, người dùng sẽ nhận được một thư thông báo việc hoàn tất xét duyệt tài khoản của họ -- vì vậy hãy thay đổi văn bản mặc định trong phần e-mail kích hoạt tài khoản để khớp với hoạt động của hệ thống.</p><p>Nếu chức năng « Người dùng có thể mở tài khoản, không cần quản trị viên xét duyệt » được sử dụng, việc chuyển đổi vai trò sẽ được tự động thực hiện khi người dùng bấm vào liên kết xác minh tài khoản của mình trong email.</p><p>Lưu ý là module này chỉ ảnh hưởng tới quá trình đăng nhập do người dùng tự đăng ký--những tài khoản do quản trị viên trực tiếp tạo sẽ không bị chi phối bởi module này.

en: 
    
    The user has automatically received the permissions of the LoginToboggan validating role. To give the user full site permissions, click the link below:
    
    !validation_url/admin
    
    Alternatively, you may visit their user account listed above and remove them from the validating role.
vi: 
    
    Người dùng đã nhận được các quyền cấp cho vai trò đặc biệt mà module Tùy chỉnh đăng nhập đăng ký sử dụng để cấp cho những ai chưa xác minh tài khoản. Để cấp đầy đủ các quyền cho người này, hãy bấm vào liên kết dưới đây:
    
    !validation_url/admin
    
    Hoặc, bạn có thể mở trang hồ sơ người dùng để cấp lại vai trò thích hợp cho họ.

en: If set, the user will be logged in immediately after registering.
vi: Tính năng này cho phép người dùng đăng nhập ngay lập tức sau khi đăng ký.

en: The minimum number of password characters required on the registration form.
vi: Độ dài tối thiểu của trường mật khẩu trên form đăng ký.

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior.
vi: Thông thường, khi Drupal thực hiện chuyển hướng, nó sẽ tìm trong URL gốc tham số 'destination'. Khi chọn thiết lập này, module sẽ ghi đè lên chức năng mặc định để sử dụng các giá trị được đặt bên trên.

en: The role that is assigned to users that have supplied a password during the registration process but have not yet clicked on the link in their welcome email.
vi: Vai trò sẽ gán cho những người đã yêu cầu tài khoản nhưng chưa kích hoạt tài khoản của mình thông qua hướng dẫn trong email chào mừng mà hệ thống gửi tới.

en: Unvalidated user purge interval
vi: Thời hạn để kích hoạt tài khoản

en: The time interval in seconds after which users will be deleted who have registered but not yet clicked on the link in their welcome email.
vi: Khoảng thời gian tính bằng giây để xóa những người dùng đã đăng ký nhưng không kích hoạt tài khoản bằng cách nhấp vào liên kết trong email chào mừng hệ thống gửi tới.

en: The path the user will be redirected to after confiming their account.
vi: Đường dẫn người sử dụng sẽ được chuyển đến sau khi xác nhận tài khoản.

en: The path the user will be redirected to after registering.
vi: Đường dẫn của trang mà người dùng sẽ được chuyển tới sau khi đăng ký.

en: Supply password when registering
vi: Cho phép chọn mật khẩu khi đăng ký

en: Allows users to type in their password in the registration form.
vi: Cho phép người dùng tự chọn mật khẩu của họ khi đăng ký tài khoản.

en: LoginToboggan Variable Integration
vi: Tích hợp với Rules

en: Integrates LoginToboggan with Variable module
vi: Tích hợp module này với Rules

en: View: @view - Display: @display
vi: View: @view - Cách trình bày: @display

en: Overview of fields used in all views.
vi: Tổng quan về các trường được dùng trong tất cả các view.

en: And/Or, Rearrange
vi: Và/Hoặc, Sắp xếp lại

en: Revert to default
vi: Đặt lại về mặc định

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
vi: Nhập một danh sách các thẻ, ngăn cách bằng dấu phẩy, để giúp phân loại hay sắp xếp thứ tự của view này trên trang quản trị.

en: Custom admin theme for the Views UI
vi: Tùy biến giao diện quản lý cho View

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
vi: Trong một số trường hợp, ta có thể chọn một giao diện quản lý khác cho View.

en: Use a pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: 1 item
vi: 1 mục

en: @count items
vi: @count mục

en: Tokens related to views.
vi: Các chuỗi đại diện liên quan tới views.

en: The human-readable name of the view.
vi: Tên thân thiện cho view này.

en: The description of the view.
vi: Mô tả cho view này.

en: The machine-readable name of the view.
vi: Tên máy cho view này.

en: The title of current display of the view.
vi: Phần tiêu đề của cách trình bày hiện tại cho view này.

en: The URL of the view.
vi: Địa chỉ URL của view.

en: -Select-
vi: -Chọn-

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
vi: Bật thống kê hiệu năng và thông báo gỡ lỗi cho View thông qua module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
vi: Đánh dấu ô này để bật một số câu truy vấn thống kê và thông báo gỡ lỗi cho View <em>thông qua module Devel</em>.

en: Devel message(dpm)
vi: Thông báo gỡ lỗi (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
vi: Tệp ghi log gỡ lỗi (tmp://drupal_debug.txt)

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module which contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
vi: Một "Gói tính năng" là một module cho Drupal, chứa các thiết lập và cấu hình, mà khi được bật, chúng sẽ cung cấp một loạt các tính năng cho site của bạn. Bật các tính năng bằng cách chọn hộp kiểm bên cạnh nó rồi nhấn nút Lưu cấu hình. "Trạng thái" của một gói tính năng sẽ là "đã ghi đè" hoặc "cần xem lại" nếu các cấu hình mà gói này cung cấp đã bị thay đổi, và "mặc định" nếu vẫn nguyên như khi mới được bật. Bấm vào trạng thái của một gói để xem thông tin chi tiết về các thành phần mà nó cung cấp.

en: Page total
vi: Tổng số trang

en: No files selected.
vi: Chưa chọn tệp nào.

en: Edit selected files
vi: Sửa tệp đã chọn

en: Edit multiple files
vi: Sửa nhiều tệp

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
vi: Bạn có thể sử dụng mã HTML trong trường này. Các chuỗi đại diện có thể dùng:

en: Show line numbers
vi: Hiện số thứ tự dòng

en: No available translations found
vi: Không tìm thấy bản dịch

en: Display the user with standard user view.
vi: Trình bày người dùng dạng chuẩn.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
vi: Trường số (dưới dạng trường văn bản hoặc danh sách chọn).

en: Select media
vi: Chọn phương tiện

en: Remove media
vi: Xóa phương tiện

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
vi: Không cập nhật được trường %id (%field_name) vì nó không dùng kiểu lưu trữ field_sql_storage.

en: File saved
vi: Đã lưu tệp

en: Add internet files to your media library.
vi: Thêm các tệp trên mạng vào thư viện phương tiện.

en: This file is currently in use and may cause problems if deleted.
vi: Tệp này đang được dùng, nếu xóa nó có thể gây lỗi.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
vi: Bạn có chắc muốn xoá tệp %title này không?

en: @title (in use)
vi: @title (đang dùng)

en: Some of the files are currently in use and may cause problems if deleted.
vi: Một số tệp đang được dùng, nếu xóa nó có thể gây lỗi.

en: Deleted @count files.
vi: Đã xóa @count tệp.

en: Deleted one file. | Deleted @count files.
vi[0]: Đã xóa @count tệp.

en: The type of the file.
vi: Loại tập tin.

en: Convert Media tags to markup
vi: Chuyển các thẻ Media thành mã

en: This must be enabled for the Media WYSIWYG integration to work with this input format.
vi: Phần này phải được bật nếu dùng trình soạn thảo WYSIWYG với định dạng nhập liệu này.

en: Import files
vi: Nhập tệp

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
vi: Bộ lọc <em>Chuyển các thẻ Media thành mã</em> phải được bật để định dạng văn bản <a href="@format-link">@format</a> dùng bộ duyệt phương tiện đi kèm trình soạn thảo.

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
vi: %name: chỉ các tệp ở ngoài với các kiểu sau là được phép: %types-allowed.

en: no file types selected
vi: không có kiểu tệp nào được chọn

en: Printer, email and PDF versions
vi: Bản In, Email hay PDF

en: Send by email
vi: Gửi Email

en: Send this page by email.
vi: Gửi nội dung trang này qua Email.

en: Supported providers
vi: Nhà cung cấp được hỗ trợ

en: Administer Backup and Migrate
vi: Quản lý Sao lưu và Di chuyển

en: Add a short description to the backup file.
vi: Thêm thông tin mô tả ngắn gọn cho tệp sao lưu.

en: Horizontal alignment
vi: Canh hàng ngang

en: Vertical alignment
vi: Canh hàng dọc

en: Prefix text placed to the left of the textfield
vi: Văn bản đặt phía trước của trường

en: Postfix text placed to the right of the textfield
vi: Văn bản đặt phía sau của trường

en: Joined path
vi: Đường dẫn tổng hợp

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
vi: Mảng giá trị được module này xóa sau đó tổng hợp lại với dấu xuộc ngược để tạo thành một chuỗi mô phỏng một URL.

en: Update node alias
vi: Cập nhật đường dẫn ảo cho nội dung

en: Update taxonomy term alias
vi: Cập nhật đường dẫn ảo cho phân loại

en: Update user alias
vi: Cập nhật đường dẫn ảo cho người dùng

en: is before
vi: có trước

en: is after
vi: có sau

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
vi: Câu hỏi này dùng để kiểm tra xem bạn là người hay là chương trình tự động.
