DruStack (7.x-19.30) - en to da translation catalogue (7969 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: select
da: vælg

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: Administer
da: Administration

en: Register
da: Opret konto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Configure content moderation.
da: Konfigurere indhold moderation.

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: Private
da: Privat

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Is
da: Er

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: Closed
da: Lukket

en: yes
da: ja

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Create !type
da: Opret !type

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Email settings
da: Indstillinger for e-mail

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: unknown
da: ukendt

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Logging
da: Logning

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Node type settings
da: Indstillinger for indholdstype

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Home page
da: Forside

en: Project
da: Projekt

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Scheme
da: Skema

en: Use count
da: Brug antal

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User edit form
da: Brugerformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: category
da: kategori

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Summary
da: Resumé

en: Display a PDF version of this page.
da: Vis en PDF-udgave af denne side.

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Relevancy
da: Relevans

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en:  and
da:  og

en: Archives
da: Arkiver

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Audio
da: Lyd

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Code review
da: Kodeinspektion

en: Select code review plugins and modules
da: Vælg plugins og moduler til kodeinspektion

en: Modules
da: Moduler

en: Developer Module that assists with code review and version upgrade
da: Udviklermodul som hjælper med kodeindspektion og versionsopgradering

en: Form ID
da: Formular ID

en: Section
da: Sektion

en: Clear index
da: Ryd indeks

en: Manage
da: Håndtér

en: Refresh
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: Custom links
da: Brugerdefinerede links

en: Add custom link
da: Tilføj brugerdefineret link

en: Anchor
da: Anker

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: Event
da: Begivenhed

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Updated
da: Opdateret

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: add
da: tilføj

en: theme
da: tema

en: Screenshot for %theme theme
da: Skærmbillede af tema %theme

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Search keywords
da: Søgeord

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Component
da: Komponent

en: Unassigned
da: Ikke tildelt

en: Components
da: Komponenter

en: Statistics
da: Statistik

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Issue
da: Udgave

en: Permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: States
da: Tilstande

en: Picture
da: Billede

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Subscription settings
da: Abonnementsindstillinger

en: Notify poster of own posts
da: Adviser om egne indlæg

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Enables site settings for user subscriptions.
da: Aktiverer sidens indstilinger for bruger-abonnementer

en: Your subscription was activated.
da: iyt abonnement er blevet aktiveret.

en: Mail
da: E-mail

en: Block message
da: Blokbesked

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Database type
da: Databasetype

en: Maximum items
da: Maksimum elementer

en: Promoted
da: Forfremmet

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Separator
da: Skilletegn

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Activated
da: Aktiveret

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte stillede spørgsmål

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: days
da: dage

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Points
da: Point

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: Page
da: Side

en: Embedded
da: Indlejret

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: rate content
da: bedøm indhold

en: Voting
da: Bedømmelse

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Only site administrators can create new user accounts.
da: Kun administratorer kan oprette nye brugerkonti.

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Update status
da: Opdateringsstatus

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Input filters
da: Input-filtre

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: Your name
da: Dit navn

en: Menu link
da: Menu-link

en: Sender
da: Afsender

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Source string
da: Kildestreng

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll duration
da: Varighed

en: Poll votes
da: Stemmer

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Page URL
da: Side URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Term name
da: Ord

en: User role
da: Brugerrolle

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Theme configuration
da: Temaindstillinger

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Is not
da: Er ikke

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Percent
da: Procent

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Conditions
da: Vilkår

en: Add a condition
da: Tilføj en betingelse

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: OK
da: O.k.

en: Gallery settings
da: Galleriindstillinger

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Delete all
da: Slet alle

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: 1 day
da: 1 dag

en: Maximum
da: Maksimum

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: help
da: hjælp

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Load
da: Indlæs

en: End Date
da: Slutdato

en: Domain
da: Domæne

en: Processors
da: Behandlere

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: email
da: e-mail

en: Email format
da: E-mail-format

en: Serial
da: Serienummer

en: Desc
da: Faldende

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: OR
da: ELLER

en: Company
da: Virksomhed

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: help page
da: hjælpeside

en: node
da: indholdselement

en: Transliteration
da: Translitteration

en: directory
da: mappe

en: General
da: Generelt

en: browse
da: vis oversigt

en: Directory
da: Mappe

en: Calendar
da: Kalender

en: Border
da: Ramme

en: Example
da: Eksempel

en: Site map
da: Sitemap

en: Method
da: Metode

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Recent posts for %1
da: Seneste indlæg for %1

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: here
da: her

en: Now
da: Nu

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Appearance
da: Udseende

en: Repeat
da: Gentag

en: File type
da: Filtype

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Ignore
da: Ignorér

en: Messaging
da: Beskeder

en: Your email
da: Din e-mail

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Sent
da: Sendt

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Link text
da: Linktekst

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Class
da: Klasse

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cache-levetid

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Number of votes
da: Antal stemmer

en: redirect
da: omdirigér

en: Site off-line message
da: Offline-besked

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er offline.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Front Page
da: Forside

en: Both
da: Begge

en: Clicks
da: Klik

en: Last
da: Sidste

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Create content
da: Opret indhold

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: access denied
da: adgang nægtet

en: Add noindex
da: Tilføj noindex

en: Add nofollow
da: Tilføj nofollow

en: Add noarchive
da: Tilføj noarchive

en: Printer-friendly pages
da: Printervenlige sider

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Install
da: Installér

en: <All>
da: <Alle>

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Tools
da: Værktøjer

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Administer views
da: Administrér views

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: E-Mail
da: E-mail

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Remaining
da: Resterende

en: Pattern
da: Mønster

en: Send to
da: Send til

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Blacklist
da: Sortliste

en: Template
da: Skabelon

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Allow users to choose default
da: Tillad bruger at vælge standardtilstand

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Buttons and plugins
da: Knapper og udvidelsesmoduler

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Toolbar location
da: Værktøjslinjens placering

en: Path location
da: Placering af sti

en: Enable resizing button
da: Aktiver knap til ændring af størrelse

en: Block formats
da: Blokformater

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Verify HTML
da: Kontroller HTML

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
da: Konverter &lt;font&gt; mærker til typografier

en: Remove linebreaks
da: Fjern linjeskift

en: Apply source formatting
da: Anvend kilde-formattering

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS path
da: CSS sti

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: Level
da: Niveau

en: Close
da: Luk

en: Votes
da: Stemmer

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Property
da: Egenskab

en: Function
da: Funktion

en: Word count
da: Ordtælling

en: Weeks
da: Uger

en: Defaults
da: Standarder

en: Notifications
da: Meddelelser

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 2 Weeks
da: 2 uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 1 Year
da: 1 år

en: City
da: By

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: with comments
da: med kommentarer

en: without comments
da: uden kommentarer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: show
da: vis

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: Default language
da: Standardsprog

en: Condition
da: Betingelse

en: Rules
da: Regler

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Full name
da: Fulde navn

en: Confirm your subscription
da: Bekræft dit abonnement

en: Modified
da: Ændret

en: Database name
da: Databasenavn

en: Remove Checked
da: Fjern markeret

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Current users
da: Nuværende brugere

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: Attachments
da: Bilag

en: Browse
da: Gennemse

en: Approved
da: Godkendt

en: create
da: opret

en: Root
da: Rod

en: Create account
da: Opret konto

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Pending
da: Afventer

en: Edit location
da: Rediger lokation

en: Imagecache preset
da: Imagecache forvalg

en: seconds
da: sekunder

en: minute
da: minut

en: Show
da: Vis

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDExHØJDE

en: Maximum file size per upload
da: Maksimal filstørrelse

en: File Browser
da: Filvælger

en: Upload file
da: Upload fil

en: Printer-friendly
da: Printervenlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
da: Vis en printervenlig udgave af denne side.

en: Printer-friendly URLs list
da: Printervenlig URL-liste

en: Open the printer-friendly version in a new window
da: Åbn den printervenlige udgave i et nyt vindue

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
da: Aktivér dette for at lade den printervenlige udgave åbne i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Send to printer
da: Send til printer

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
da: Kalder automatisk browserens print-funktion når den printervenlige udgave vises.

en: Display source URL
da: Vis kilde-URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
da: Når dette er valgt vises den originale sides URL i bunden af den printervenlige udgave.

en: Add current time/date to the source URL
da: Tilføj tid/dato til kilde-URLen

en: Display the current date and time in the Source URL line.
da: Vis den aktuelle dato og tid i kilde-URL linjen.

en: Force use of node ID in source URL
da: Gennemtving brug af indholdselement ID i kilde-URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
da: Drupal vil forsøge at bruge sidens alias hvis det findes. Aktivér dette for at gennemtvinge brugen af den faste URL.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
da: Fortæl robotter at de ikke skal indeksere printervenlige sider. Anbefalet for god søgemaskinekarma.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
da: Fortæl robotter at de ikke skal følge udgående links på printervenlige sider.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
da: Ikke-standard tag som fortæller søgemaskiner at de ikke skal vise et "Cached"-link til dine printervenlige sider. Genkendes af Googlebot.

en: Change
da: Skift

en: English
da: Engelsk

en: in
da: i

en: Messages
da: Beskeder

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Time format
da: Tidsformat

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
da: <p> Se den komplette dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend
da: Kalenderforklaring

en: Switch
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Countries
da: Lande

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: ago
da: siden

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Clear
da: Ryd

en: Pager position
da: Placering af pager

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: update
da: opdatér

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Cron throttle
da: Begræns cron

en: Source
da: Kilde

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: No groups found.
da: Ingen grupper fundet.

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: Attach method
da: Vedhæftningsmetode

en: published
da: udgivet

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Breadcrumb settings
da: Indstillinger for brødkrummer

en: Display breadcrumb
da: Vis brødkrummesti

en: Breadcrumb separator
da: Adskillelse mellem brødkrummer

en: Show home page link in breadcrumb
da: Vis link til forsiden i brødkrummestien

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
da: Tilføj en separator i slutningen af brødkrummestien

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Front page
da: Forside

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: Replace
da: Erstat

en: Reindex
da: Genindeksér

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Activity
da: Aktivitet

en: Add file
da: Tilføj fil

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Limit
da: Grænse

en: Search engine
da: Søgemaskine

en: Query
da: Forespørgsel

en: Moderate
da: Moderér

en: Code length
da: Kodelængde

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Spam control
da: Spam-kontrol

en: Characters to use in the code
da: Tegn som bruges i koden

en: The list of characters to use should not contain spaces.
da: Listen af anvendte tegn skal ikke indeholde mellemrum.

en: Math question
da: Matematikspørgsmål

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
da: Stødte på en ugyldig byte ved opsplitning af en UTF8-tekststreng i tegn.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
da: For sproget %lang_name (kode %lang_code)

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Block name
da: Bloknavn

en: Project name
da: Projektnavn

en: Period
da: Periode

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: hour
da: time

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: is equal to
da: er lig med

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: Date field
da: Datofelt

en: Date API
da: Dato API

en: Alignment
da: Justering

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: Entity
da: Entitet

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Are you sure you want to delete %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %label?

en: Empty
da: Tom

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: The mail's subject.
da: E-mailens overskrift.

en: Notice
da: Notifikation

en: any
da: alle

en: PHP code
da: PHP kode

en: Changes have been saved.
da: Ændringerne er gemt.

en: Caption
da: Undertekst

en: Your rating
da: Din bedømmelse

en: Days
da: Dage

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Log out
da: Log ud

en: views
da: oversigter

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Object
da: Objekt

en: Default template
da: Standardskabelon

en: Server name
da: Servernavn

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: profile
da: profil

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Immediately
da: Straks

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Token replacement
da: Symbolerstatning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: What links here
da: Hvad linker hertil

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Clean
da: Ryd

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: From email address
da: Fra-adresse

en: Included
da: Inkluderet

en: Current status
da: Aktuel status

en: People
da: Personer

en: warning
da: advarsel

en: Last run
da: Sidst kørt

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Do it!
da: Gør det!

en: or
da: eller

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Results
da: Resultater

en: No limit
da: Ingen grænse

en: open
da: åben

en: Visitor
da: Besøgende

en: Promote
da: Forfrem

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Control what should be displayed on the site map.
da: Bestem hvad der bliver vist i sitemappet.

en: Display a site map with RSS feeds.
da: Vis et sitemap med RSS-feeds.

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Syndicate content
da: Udgiv indhold

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Books
da: Bøger

en: Style
da: Typografi

en: Forums
da: Forummer

en: Link style
da: Udseende

en: Superscript
da: Hævet

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Select different revisions to compare.
da: Vælg versioner til sammenligning

en: Current revision:
da: Aktuelle version:

en: Changes to %name
da: Ændringer i %name

en: No visible changes
da: Ingen synlige ændringer

en: Add redirect
da: Tilføj omdirigering

en: Engine
da: Maskine

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: %table.%field: no %engine type for Schema type %type.
da: %table.%field: ingen %engine-type for schema-type %type.

en: %table.%column is type %type but its default %default is PHP type %phptype
da: %table.%column er af typen %type men dets standardværdi %default er PHP-typen %phptype

en: %table.%column is type %type and may not have a default value
da: %table.%column er af typen %type og må ikke have en standardværdi

en: %table.%column is part of the primary key but is not specified to be 'not null'.
da: %table.%column er en del af den primære nøgle, men er ikke angivet som 'not null'.

en: Type[:Size]
da: Type[:Størrelse]

en: Field {!table}.@field has no description.
da: Feltet {!table}.@field har ingen beskrivelse.

en: Table {!table} has no description.
da: Tabellen {!table} har ingen beskrivelse.

en: @table (@module module)
da: @table (@module-modulet)

en: Match
da: Resultat

en: Mismatch
da: Misforhold

en: Missing
da: Mangler

en: The Schema comparison report shows:
da: Schema-sammenligningen viser:

en: Database schema
da: Database-skema

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: All tags
da: Alle tags

en: Scope
da: Dækning

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: address
da: adresse

en: options
da: valgmuligheder

en: Reversed
da: Omvendt

en: Product
da: Produkt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Reverse
da: Omvendt

en: Manage features
da: Håndtér features

en: Testing
da: Test

en: Conflict
da: Konflikt

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: completed
da: fuldført

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: User name
da: Brugernavn

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: System default
da: Standard

en: missing
da: mangler

en: Plaintext email only
da: Kun e-mail i ren tekst

en: Process incoming messages posted to this site
da: Behandl indkommende meddelelser til sitet

en: Message validation string
da: Streng til godkendelse af meddelelse

en: E-mail engine
da: E-mail motor

en: Engine specific settings
da: Motor-specifikke indstillinger

en: Please choose a mail engine.
da: Vælg en mail-motor.

en: Authentication error for POST e-mail
da: Godkendelsesfejl for POST e-mail

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
da: Dine PHP-indstillinger begrænser størrelsen af uploadede filer til %size.

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Attach
da: Vedhæft

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: loading
da: indlæser

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Document
da: Dokument

en: Documents
da: Dokumenter

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New content
da: Nyt indhold

en: New
da: Ny

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: User page
da: Brugerside

en: details
da: detaljer

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Migrate
da: Migrér

en: image
da: billede

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Facets
da: Facetter

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Current search
da: Din søgning

en: Base path
da: Basissti

en: Indexing
da: Indeksering

en: The primary identifier for a node.
da: Primær identifikation af et indholdselement.

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Jump Menu
da: Jump-menu

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Multilingual
da: Sprog

en: Security update
da: Sikkerhedsopdatering

en: Minutes
da: Minutter

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: not published
da: ikke udgivet

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
da: Din underretning om nye kommentarer for dette indlæg er deaktiveret. Tak.

en: Comment follow-up notification settings
da: Indstillinger for kommentarunderretninger

en: Receive comment follow-up notification e-mails
da: Modtag opfølgende e-mail-underretninger

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
da: Markér dette felt for at modtage underretninger via e-mail om opfølgninger til dine kommentarer. Du kan deaktiverer dette senere på indlægsbasis... så hvis du vælger JA, kan du stadig deaktivere underretninger om kommentarer som du ikke længere ønsker opfølgninger på - f.eks. på meget populære indlæg.

en: source comment
da: oprindelig kommentar

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
da: Dette flag forudindstiller flaget for opfølgningsunderretning på formularen som anonyme brugere ser når de skriver en kommentar

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
da: Kommentar underretnings-e-mails for anonyme såvel som registrerede brugere.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Privacy
da: Privatliv

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: You are here
da: Du er her

en: Review
da: Gennemgå

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Excerpt
da: Uddrag

en: cancel
da: fortryd

en: Tabs
da: Faner

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Output format
da: Output-format

en: File types
da: Filtyper

en: Storage
da: Lagring

en: Complete
da: Komplet

en: Control how your image/file browser works.
da: Bestem hvordan din billed/fil-browser virker.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
da: Aktivér direkte indsættelse af billeder og filer i normale tekstområder

en: Insert !image or !link.
da: Indsæt !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
da: En billed/fil-uploader og -browser som understøtter personlige mapper og brugerkvoter.

en: Page name
da: Sidenavn

en: Next page
da: Næste side

en: Photo
da: Foto

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Clear Form Submissions
da: Ryd resultater

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
da: Er du sikker på du vil slette alle resultater i denne formular?

en: Webform %title entries cleared.
da: Indlæg til webform %title ryddet.

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: Submitted values are
da: Indsendte værdier

en: responses
da: besvarelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: View and edit all the available webforms on your site.
da: Vis og redigér alle tilgængelige webformularer på dit site.

en: Webform
da: Webformular

en: Global configuration of webform functionality.
da: Globale indstillinger for webformularer.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Go to form
da: Gå til formular

en: View this form.
da: Vis formular

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: Field Key
da: Feltnøgle

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
da: Der er ikke defineret en redigeringsfunktion for webform-komponenten af typen @type.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
da: Feltnøglen %field_key bruges allerede af feltet mærket %existing_field. Brug venligst en unik nøgle.

en: Submission #@sid
da: Indsendelse #@sid

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: The webform component @type is not able to be displayed
da: Webform-komponenten @type kan ikke vises

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Presents month, day, and year fields.
da: Viser måned-, dag- og år-felter.

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
da: Gør dette felt skrivebeskyttet. Nyttigt til at angive en standardværdi som ikke kan ændres.

en: Average submission length in words (ex blanks)
da: Gennemsnitlig længde af bidrag

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
da: Hvis denne feltgruppe kan klappes sammen kan brugeren åbne eller lukke feltgruppen.

en: Collapsed by Default
da: Sammenklappet som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
da: Sammenklappelige feltgrupper er åbne som standard. Markér dette valg for at lade gruppen være lukket som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
da: Indtast en liste over yderligere filendelser for dette upload-felt adskilt af kommaer. De indtastede endelser tilføjes til de markerede elementer ovenfor.

en: User uploaded file
da: Fil uploadet af bruger

en: Average uploaded file size
da: Gennemsnitlig størrelse af uploadede filer

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Randomize Options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Randomize Questions
da: Randomisér spørgsmål

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
da: Viser spørgsmålene i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
da: Tillader oprettelse af gitter-spørgsmål, betegnet ved radioknapper.

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
da: Markup tillader dig at indtaste HTML eller PHP-logik i din formular.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
da: Et stort tekstområde som tillader flere linjers input.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
da: Viser time- og minut-felter til brugeren. Valgfri am/pm-felter.

en: Test connection
da: Kontrollér forbindelse

en: low
da: lav

en: medium
da: mellem

en: high
da: høj

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Apply
da: Udfør

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Select
da: Vælg

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: is
da: er

en: Add CAPTCHA administration links to forms
da: Tilføj CAPTCHA-administrationslinks til formularer

en: Challenge description
da: Beskrivelse af udfordring

en: Persistence
da: Vedholdenhed

en: Always add a challenge.
da: Tilføj altid en udfordring.

en: Log wrong responses
da: Log forkerte svar

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
da: Drupal form_id for formularen som CAPTCHA skal tilføjees til.

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: Illegal form_id
da: Ugyldig form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
da: CAPTCHA-indstillinger gemt.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at slette CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at deaktivere CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id slettet.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id deaktiveret.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
da: Denne side giver et overblik over alle tilgængelige udfordringstyper genereret med deres aktuelle indstillinger.

en: 10 more examples of this challenge.
da: 10 eksempler til på denne udfordring.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
da: CAPTCHA er et akronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (fulstændig automatisk offentlig Turing-test til at skille computere fra mennesker). Det er typisk en udfordring-svar test som bestemmer hvorvidt brugeren er et menneske. CAPTCHA-modulet er et værktøj til bekæmpelse af ondsindede brugeres automatiske indsendelse (spamming) af kommentarformularer, brugeroprettelser, gæstebogsindlæg osv. Du kan udvide de ønskede formularer med en yderligere udfordring, som vil være let at løse for mennesker men svær nok til at holde automatiske scripts og spam-robotter ude.

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
da: CAPTCHA er et varemærke tilhørende Carnegie Mellon University.

en: Enabled challenge
da: Udfordring aktiveret

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
da: Placér en CAPTCHA her for utroværdige brugere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
da: Svaret, som du indtastede på CAPTCHAen, er ikke korrekt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
da: Løs denne simple matematikopgave og indtast resultatet. Indtast f.eks. 4 hvis opgaven er 1+3.

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
da: Administrer hvor og hvordan CAPTCHAs bruges.

en: Examples
da: Eksempler

en: An overview of the available challenge types with examples.
da: En oversigt over de forskellige udfordringstyper med eksempler.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
da: Du kan nu <a href="!captcha_admin">indstille CAPTCHA-modulet</a> på dit site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
da: Basalt CAPTCHA-modul som tilføjer udfordringer til vilkårlige formularer.

en: Code settings
da: Kodeindstillinger

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Kodelængden har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Font settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: tiny
da: lillebitte

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Skriftstørrelsen har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Character spacing
da: Spatiering

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Angiv den gennemsnitlige afstand mellem tegnene. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
da: Indtast den hexadecimale kode for tekstfarven (f.eks. #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
da: Variation i tekstfarve

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
da: De forskellige tegn får tilfældige farver i det angivne interval omkring tekstfarven.

en: Distortion and noise
da: Forvrængning og støj

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
da: Med disse indstillinger kan du kontrollér hvor godt tekststrengen skal skjules med forvrængning og støj. Du bør ikke overdrive forvrængningen og du skal sikre dig at koden i billede er nogenlunde læselig. Du bør f.eks. ikke kombinere store mængder af forvrængning og støj.

en: Distortion level
da: Forvrængningsniveau

en: severe
da: kraftig

en: Set the degree of wave distortion in the image.
da: Angiv mængden af bølge-forvrænging i billedet.

en: Smooth distortion
da: Jævn forvrængning

en: This option adds randomly colored point noise.
da: Tilføjer tilfældig  farvet punktstøj.

en: Add line noise
da: Tilføj linjestøj

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
da: Tegner tilfældige linjer ovenpå teksten.

en: Noise level
da: Støjniveau

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
da: Baggrundsfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
da: Tekstfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
da: Generereing af billed-CAPTCHA mislykkedes. Undersøg dine Image CAPTCHA indstillinger og især den anvendte skrifttype.

en: Image CAPTCHA
da: Billed-CAPTCHA

en: What code is in the image?
da: Hvilken kode vises i billedet?

en: Provides an image based CAPTCHA.
da: Tilbyder en billedbaseret CAPTCHA.

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: No style
da: Ingen style

en: Bold
da: Fed

en: Lifetime
da: Levetid

en: Copy
da: Kopier

en: Variables
da: Variable

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: No caching
da: Ingen caching

en: California
da: Californien

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Translated
da: Oversat

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Menus
da: Menuer

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Until
da: Indtil

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Overrides
da: Erstatninger

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Precision
da: Præcision

en: User reference
da: Brugerreference

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Index
da: Indeks

en: Form
da: Formular

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Title tag
da: Title-tag

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Raw value
da: Rå værdi

en: Vote tallying
da: Optælling af stemmer

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
da: På sites med høj trafik kan administratorer bruge denne indstilling til at udskyde optællingen af afstemningsresultater.

en: Tally results whenever a vote is cast
da: Optæl stemmer hver gang der afgives en stemme

en: Tally results at cron-time
da: Optæl stemmer når cron køres

en: Provides a shared voting API for other modules.
da: Et delt afstemnings-API som kan bruges af andre moduler.

en: Permission
da: Tilladelse

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: Grid
da: Gitter

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: URL redirects
da: URL-omdirigeringer

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
da: Du prøver på at omdirigere en side til sig selv. Dette vil resultere i en uendelig løkke.

en: The redirect has been deleted.
da: Omdirigeringen er blevet slettet.

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Redirect users from one URL to another.
da: Omdiriger brugere fra en URL til en anden.

en: Hide
da: Skjul

en: Date range
da: Datointerval

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: imagecache
da: billedlager

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: Once an hour
da: Hver time

en: Once a day
da: Én gang om dagen

en: Subscription
da: Abonnement

en: Language code
da: Sprogkode

en: X offset
da: X-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>left</em>, <em>center</em> eller <em>right</em>.

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>top</em>, <em>center</em> eller <em>bottom</em>.

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: File format
da: Filformat

en: Sections
da: Sektioner

en: file system
da: filsystem

en: Source code
da: Kildekode

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: Menu name
da: Navn

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Drupal path
da: Drupal-sti

en: Image gallery
da: Billedgalleri

en: Profiles
da: Profiler

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Thread
da: Tråd

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: Abstract
da: Resume

en: Section title
da: Sektionsoverskrift

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: @user's picture
da: @users billede

en: Title text
da: Titeltekst

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Rate
da: Bedøm

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Distinct
da: Særskilt

en: E-mail template
da: E-mail-skabelon

en: Image title
da: Billedtitel

en: <None>
da: -Ingen-

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: This will set the picture size when viewing a user's profile page.
da: Angiver billedstørrelsen når en brugerprofil vises.

en: This will set the picture size when viewing a comment post.
da: Angiver billedstørrelsen når en kommentar vises.

en: Picture minimum width
da: Billede minimum bredde

en: Picture minimum height
da: Billede minimum højde

en: Imagecache Profile Pictures
da: Imagecache profilbilleder

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Directories
da: Mapper

en: Extension
da: Udvidelse

en: Space
da: Mellemrum

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: @module help index
da: @module hjælp

en: Missing help topic.
da: Manglende emne.

en: Example help
da: Eksempel på hjælp

en: (site default theme)
da: (sitets standardtema)

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Database not supported.
da: Database understøttes ikke.

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: New account
da: Ny konto

en: Usage
da: Brug

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Send interval
da: Afsendelses-interval

en: Send method
da: Afsendelsesmetode

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Export format
da: Eksportformat

en: Aggregate
da: Aggregér

en: inactive
da: inaktiv

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Loading
da: Indlæser

en: Newsletter
da: Nyhedsbrev

en: Newsletters
da: Nyhedsbreve

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: File display
da: Filvisning

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Activate
da: Aktivér

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Subscribed to
da: Abonnerer på

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: ignored
da: ignoreret

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Package
da: Pakke

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: All types
da: Alle typer

en: Restore
da: Gendan

en: Force transition
da: Gennemtving skift

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Node author
da: Forfatter

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Newsletter subscriptions
da: Tilmeldinger til nyhedsbrev

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Confirm newsletter subscriptions
da: Bekræft abonnementer

en: highest
da: højeste

en: lowest
da: laveste

en: Request receipt
da: Bed om bekræftelse

en: Send one test newsletter to the test address
da: Send et nyhedsbrev til testadressen

en: Send newsletter
da: Send nyhedsbrev

en: This newsletter has been sent
da: Dette nyhedsbrev er blevet sendt

en: Current newsletter subscriptions
da: Nuværende abonnenter

en: Newsletter: @title
da: Nyhedsbrev: @title

en: Stay informed on our latest news!
da: Få tilsendt vores nyhedsbrev!

en: Display link to previous issues
da: Vis henvisning til seneste udgaver

en: Display previous issues
da: Vis seneste udgaver

en: Number of issues to display
da: Antal udgaver der vises

en: Display RSS-feed icon
da: Vis RSS-feed ikon

en: Manage my subscriptions
da: Håndter mine abonnementer

en: Previous issues
da: Forrige udgaver

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
da: Vælg de nyhedsbreve som du ønsker at tilmelde eller afmelde.

en: Subscriptions for %mail
da: Abonnementer for  %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
da: Håndter abonnementer

en: The e-mail address you supplied is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You must select at least one newsletter.
da: Du skal vælge mindst ét nyhedsbrev.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
da: Abonnementer for %mail opdateret.

en: You will receive a confirmation e-mail shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
da: Du modtager om kort tid en e-mail med yderligere instruktioner om hvordan du bekræfter dit abonnement.

en: No newsletters available.
da: Ingen nyhedsbreve tilgængelige.

en: Inactive: no newsletters will be sent
da: Inaktiv: Ingen nyhedsbreve sendes

en: Active: user will receive newsletters
da: Aktiv: bruger modtager nyhedsbreve

en: Not sent
da: Ikke sendt

en: Currently sending by cron
da: Sender nu via cron

en: All newsletters
da: Alle nyhedsbreve

en: Inactivate
da: Deaktivér

en: No subscriptions available.
da: Ingen abonnenter tilgængelige

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
da: Ønsker du at slette tilmeldingerne?

en: The subscriptions have been deleted.
da: Tilmeldinger slettet.

en: The following addresses were added or updated: %added.
da: De følgende adresser blev tilføjet eller opdateret: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
da: Adresser tilføjet som modtagere af følgende nyhedsbreve: %newsletters.

en: No addresses were added.
da: Ingen adresser blev tilføjet

en: The following addresses were invalid: %invalid.
da: De følgende adresser er ugyldige: %invalid.

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Inactive users
da: Inaktive brugere

en: No addresses were found.
da: Ingen adresser blev fundet.

en: Sender information
da: Afsender

en: HTML to text conversion
da: Konverter HTML til tekst

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
da: Når nyhedsbrevet sendes som ren tekst, bestemmer disse valg hvordan konverteringen til tekst foretages.

en: Hyperlink conversion
da: Konverter links

en: Default newsletter options
da: Standard nyhedsbrevindstillinger

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
da: Standardindstillinger for nye nyhedsbreve. Indstillingerne kan tilsidesættes når du opretter et nyhedsbrev.

en: Allow test address override
da: Tillad tilsidesættelse af test-adresser.

en: Synchronize with account
da: Synkroniser med konto

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
da: Vælg hvor mange nyhedsbreve der skal sendes pr. cron-kørsel. Mislykkede afsendelser tæller med.

en: Log emails
da: Log e-mails

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
da: Du kan oprette forskellige typer af nyhedsbreve (eller emner) for at kategorisere dine nyheder (f.eks. Kattenyheder, Hundenyheder, osv.).

en: Confirm subscription
da: Bekræft tilmelding

en: Cancel link
da: Annullér-link

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Email addresses
da: E-mail-adresser

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
da: Ukonfigureret menublok.

en: @menu_name (level @level1)
da: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
da: @menu_name (niveau @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
da: @menu_name (niveau @level1+)

en: 1st level (primary)
da: 1. niveau (primær)

en: 2nd level (secondary)
da: 2. niveau (sekundær)

en: 3rd level (tertiary)
da: 3. niveau (tertiær)

en: 4th level
da: 4. niveau

en: 5th level
da: 5. niveau

en: 6th level
da: 6. niveau

en: 7th level
da: 7. niveau

en: 8th level
da: 8. niveau

en: 9th level
da: 9. niveau

en: Expand all children
da: Udvid alle punkter

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
da: En pre-release udgave af Menu blok er blevet fundet. Alle menublokke fra pre-release versionen har fået et nyt delta og er ikke længere placeret i nogen blokregioner; deres blokplacering bør omkonfigureres med det samme.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Show all
da: Vis alle

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Local
da: Lokal

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Machine name
da: Internt navn

en: Print
da: Udskriv

en: University
da: Universitet

en: Locked
da: Låst

en: Registration form
da: Registreringsformular

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Your message
da: Din besked

en: Advanced configuration
da: Avancerede indstillinger

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Any
da: Nogen

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Add editor
da: Tilføj redaktør

en: No name
da: Intet navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Scale image
da: Skaler billede

en: Custom caption
da: Tilpasset billedtekst

en: Text only
da: Kun tekst

en: Validation
da: Validering

en: Finish
da: Afslut

en: You can
da: Du kan

en: Enable the search module to search help.
da: Aktiver søgemodulet for at søge i hjælpeteksten.

en: Module help index
da: Hjælp til modul

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: Advanced help
da: Avanceret hjælp

en: Allow advanced help and documentation.
da: Tilbyd avanceret hjælp og dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
da: Klik på ikonet for at se et eksempel på hjælp til PHP programmeringssproget (fra wikipedia.org). Husk at køre cron for at opdatere indekset hvis du vil prøve søgefunktionen.

en: Advanced help example
da: Advanced Help eksempel

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
da: Et modul som demonstrerer brugen af Advanced Help modulet.

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Receipt
da: Kvittering

en: Default order
da: Sortering

en: Default format
da: Standardformat

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Create field
da: Opret felt

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Or
da: Eller

en: Code review (submitted options)
da: Kodeinspektion (indsendte valg)

en: Code review (@options)
da: Kodeinspektion (@options)

en: click to read more
da: klik for at læse mere

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: %directory not found.
da: %directory ikke fundet

en: %file restored.
da: %file gendannet.

en: %file could not be restored.
da: %file kunne ikke gendannes.

en: %file could not be backup.
da: %file kunne ikke sikkerhedskopieres.

en: %file processed.
da: %file behandlet.

en: An error occurred while processing %file.
da: Der opstod en fejl under behandling af %file.

en: %file could not be opened.
da: %file kan ikke åbnes.

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Log messages
da: Logmeddelelser

en: Editors
da: Redaktører

en: Domains
da: Domæner

en: Add row
da: Tilføj række

en: administer string overrides
da: administrer teksterstatninger

en: Separate page
da: Separat side

en: Update mode
da: Opdateringstilstand

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
da: Vis en liste af destinations-URLer for sidens link i bunden af siden.

en: Include comments in printer-friendly version
da: Medtag kommentarer i den printervenlige udgave

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
da: Aktivér dette for at medtage brugerkommentarer i den printervenlige udgave. Afhænger af Comment-modulet.

en: New window method
da: Vinduesmetode

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
da: Brug HTML target (validerer ikke som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
da: Brug Javascript (kræver browserunderstøttelse)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
da: Vælg metoden som bruges til at åbne sider i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Logo options
da: Logo-valg

en: Logo type
da: Logo-type

en: None (Disabled)
da: Ingen (deaktiveret)

en: Current theme's logo
da: Aktuelle temas logo

en: User-specified
da: Brugerdefineret

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
da: Vælg typen af logo som vises på den printervenlige udgave. Hvis logoet er brugerdefineret indtastes stien eller URLen herunder.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer type
da: Sidefodstype

en: Site's footer
da: Sitets sidefod

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
da: Vælg typen af sidefod som vises på den printervenlige udgave. Indtast en brugerdefineret sidefod herunder.

en: Web page options
da: Indstillinger for side

en: Links area
da: Linkområde

en: Content corner
da: Hjørne

en: Advanced link options
da: Avancerede indstillinger for link

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Icon and Text
da: Ikon og tekst

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link class
da: Linkklasse

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
da: Kan bruges af themere til at ændre linkets udseende eller af jQuery-moduler til at åbne i et nyt vindue (f.eks. greybox eller thickbox). Flere klasser kan angives, adskilt af mellemrum.

en: Show link in system (non-content) pages
da: Vis link på systemsider (ikke-indhold)

en: Published on %site_name
da: Udgivet på %site_name

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
da: Tilføjer et link til en printervenlig udgave af indhold og administrationssider.

en: Web page
da: Webside

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
da: Indstillinger for printervenlige sider er tilgængelige på !link

en: Create new profile
da: Opret ny profil

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Default theme
da: Standardtema

en: Error reporting
da: Fejlrapportering

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: Subscribed
da: Tilmeldt

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
da: Hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet vises et felt til brugeren. Hvis link-titlen er statisk, vil linket altid bruge den samme titel. Hvis <a href="http://drupal.org/project/token">token modulet</a> er installeret kan den statiske titel bruge ethvert andet indholdsfelt som dens værdi. Statiske og symbolbaserede titler kan bruge de fleste integrerede XHTML tags som f.eks. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, osv.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: Content language
da: Indholdssprog

en: !interval ago
da: !interval siden

en: All comments
da: Alle kommentarer

en: Default index
da: Standard indeks

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Active filters
da: Aktive filtre

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: Allowed vocabularies
da: Tilladte ordforråd

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Outdated translation
da: Forældet oversættelse

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Translation overview
da: Overblik over oversættelser

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Newest first
da: Nyeste først

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
da: Den nye webform %title er oprettet. Tilføj nye felter til din webform ved hjælp af formen herunder.

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: field
da: felt

en: Create subscription
da: Opret abonnement

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: New posts
da: Nye indlæg

en: clone
da: klon

en: Week @week
da: Uge @week

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
da: Giver moduler en cache som varer en enkelt request.

en: Regions
da: Regioner

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold eller ved visning af tilføjelses- eller redigeringsformularen for en af disse indholdstyper.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
da: Aktivér denne kontekst når indhold i den valgte bog vises.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en side i et af disse views.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
da: En simpel grænseflade til at definere sitets struktur med Context.

en: Translate
da: Oversæt

en: Source data
da: Kildedata

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Crop
da: Beskær

en: Page titles
da: Sidetitler

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Number of stars
da: Antallet af stjerner

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: Relevance
da: Relevans

en: Radios
da: Radioknapper

en: Block type
da: Bloktype

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Effect
da: Effekt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Please select a file.
da: Vælg en fil.

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Activities
da: Aktiviteter

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
da: Ønsker du at slette blokken "%name"?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
da: Blokke, der starter på 1. niveau, vil altid være synlige. Blokke, der starter på 2. niveau eller dybere, vil kun være synlige når stien til det aktive menupunkt er i blokkens træ.

en: Adding menu blocks
da: Tilføj menublokke

en: Configuring menu blocks
da: Indstilling af menublokke

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
da: Adskillige indstillingsmuligheder er tilgængelige når du tilføjer eller konfigurerer en menublok.

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
da: For menutræer, der starter med det 1. niveau, vil bloktitlen som standard være menunavnet. For menutræer, der starter med det 2. niveau eller dybere, vil bloktitlen som standard være navnet på det overordnede menupunkt til det angivne niveau.

en: Styling menu blocks
da: Styling af menublokke

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
da: Udviklere kan bruge modulets API til at oprette deres egne menutræer udenfor blokkenes rammer. Alle offentligt tilgængelige API-funktioner er dokumenteret i menu_block.module-filen.

en: Add menu block
da: Tilføj menublok

en: Add a new menu block.
da: Tilføj en ny menublok.

en: Delete menu block
da: Slet menublok

en: Menu block
da: Menublok

en: Provides configurable blocks of menu items.
da: Tilbyder konfigurerbare blokke med menupunkter.

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Response code
da: Responskode

en: Patterns
da: Mønstre

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Entity type
da: Entitetstype

en: Resizable
da: Tilpas størrelse

en: Cache cleared.
da: Cache ryddet.

en: User roles
da: Brugerroller

en: Organizations
da: Organisationer

en: Multilanguage
da: Sprog

en: User account
da: Brugerkonto

en: Importing
da: IMport

en: Acronym
da: Akronym

en: More link path
da: Mere link-sti

en: @menu_name (active menu item)
da: @menu_name (aktivt menupunkt)

en: Starting level
da: Startniveau

en: Make the starting level follow the active menu item.
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
da: Hvis det aktive menupunkt er dybere end niveauet angivet ovenfor vil startniveauet følge det aktive menupunkt. Ellers vil startpunktet forblive uændret.

en: Starting level will be
da: Begyndelsesniveau vil være

en: Active menu item
da: Aktivt menupunkt

en: Children of active menu item
da: Punkter under aktivt menupunkt

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
da: Angiv om startniveauet skal være det aktive menupunkt eller dets underpunkter når du følger det aktive menupunkt.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
da: Angiv den maksimale dybde af menutræet fra startniveauet.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
da: Sorter hver punkt i den aktive sti til toppen af dets niveau. Når det bruges på et dybt eller bredt menutræ er det aktive menupunkts underpunkter nemmere at se når siden genindlæses.

en: Make the starting level follow the active menu item
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
da: Angive den maksimale dybde af træet fra startniveauet. Blokke med en maksimal dybde på 1 vil være en simpel liste af links hvor ingen underpunkter vises.

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: status report
da: statusrapport

en: Minimum width dimension for picture, in pixels. To prevent upscaling this value should be set to your maximum imagecache preset width.
da: Minimumbredde af billedet i pixels. For at forhindre opskalering bør denne værdi svare til den maksimale bredde af dit ImageCache forvalg.

en: Minimum height dimension for picture, in pixels. To prevent upscaling this value should be set to your maximum imagecache preset height.
da: Minimumhøjde af billedet i pixels. For at forhindre opskalering bør denne værdi svare til den maksimale højde af dit ImageCache forvalg.

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Rule
da: Regel

en: Inherit
da: Arv

en: Compare revisions
da: Sammenlign versioner

en: Configure content access control.
da: Indstil adgang til indhold.

en: User access control lists
da: Bruger adgangskontrollister

en: These settings allow you to grant access to specific users.
da: Med disse indstillinger kan du give adgang til specifikke brugere.

en: Content access: No access is granted.
da: Content access: Ingen adgang givet.

en: Content access: author of the content can access
da: Content access: Indholdets forfatter kan tilgå

en: Content access: %role can access
da: Content access: %role kan tilgå

en: Mime type
da: Mime-type

en: Delete item
da: Slet element

en: Messaging & Notifications
da: Beskeder og underretninger

en: [site-name] subscription update for [user]
da: [site-name] abonnementsopdatering for [user]

en: Greetings, [user].
    
    These are your messages
da: Goddag [user].
    
    Her er dine beskeder

en: A [type] has been updated: [title]
    
    [event_list]
da: En [type] er blevet opdateret: [title]
    
    [event_list]

en: This is an automatic message from [site-name]
da: Dette er en automatisk besked fra [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
da: Gå til [subscriptions-manage] for at administrere dine abonnementer

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
da: Dette valg aktiverer biliniær interpolation af forvrængningen, som får billedet til at se mere jævnt ud, men er mere CPU-tungt.

en: Add salt and pepper noise
da: Tilføj "salt og peber" støj

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
da: Billed-CAPTCHAen er en populær udfordring hvor en tilfældig tekstkode skjules i et billede. Billedet genereres i farten for hver anmodning, hvilket er ganske CPU-intensivt for serveren. Vær varsom med størrelsen og de beregningsrelaterede indstillinger.

en: Add region
da: Tilføj region

en: Generate
da: Opret

en: Per page gallery
da: Galleri pr. side

en: Per post gallery
da: Galleri pr. indlæg

en: No gallery
da: Intet galleri

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse (f.eks. 640x480). Vælg 0 for ingen begrænsning. Hvis et <a href="!image-toolkit-link">billedværktøj</a> er installeret nedskaleres billeder, der er større end den angivne grænse, så de passer.

en: Display format
da: Visningsformat

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Previous state
da: Forrige tilstand

en: 1 row | @count rows
da[0]: 1 række
da[1]: @count rækker

en: Load on every page except the listed pages.
da: Indlæs på hver side undtagen de viste.

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Example:
da: Eksempel:

en: Registration
da: Tilmelding

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Add tracking to specific pages
da: Tilføj sporing til specifikke sider

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Number of options
da: Antal valgmuligheder

en: Display type
da: Display-type

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: export
da: eksportér

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Backup the database.
da: Databasebackup.

en: Backup every
da: Backup hver

en: Number of Backup files to keep
da: Antal backup-filer

en: Save these settings.
da: Gem disse indstillinger.

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Colon
da: Kolon

en: Run cron
da: Kør cron

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: of
da: af

en: Title field
da: Titelfelt

en: translate
da: oversæt

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: notifications
da: beskeder

en: Sharing
da: Deling

en: No link
da: Intet link

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: The sender's email address you supplied is not valid.
da: Den angivne afsenderadresse er ikke gyldig.

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Admin
da: Administration

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: Migration
da: Migrering

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Scheduling
da: Planlægning

en: IP address
da: IP-adresse

en: permissions
da: tilladelser

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Link options
da: Link-muligheder

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Variants
da: Varianter

en: Properties
da: Egenskaber

en: Only in admin section
da: Kun i administrationssektion

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
da: Kun tekst. Husk at inkludere mellemrum.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien er placeret umiddelbart før titlen.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
da: Tilføj indholdets titel i slutningen af brødkrummestien

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien ikke er placeret umiddelbart før titlen.

en: Theme development settings
da: Indstillinger for temaudvikling

en: Rebuild theme registry on every page.
da: Genopbyg temaregistreringsdatabase på hver side.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
da: Under udvikling af temaer kan det være meget nyttigt hele tiden at <a href="!link">genopbygge temaregistreringsdatabasen</a>. ADVARSEL: Dette reducerer ydelsen kraftigt og bør deaktiveres på sites i produktion.

en: Layout method
da: Layoutmetode

en: Liquid layout
da: Flydende layout

en: Fixed layout
da: Fast layout

en: <a href="!link">Wireframes</a> are useful when prototyping a website.
da: <a href="!link">Wireframes</a> er nyttige når man arbejder med prototypen til et website.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
da: For at gøre det nemmere at udvikle temaer genopbygges tema-registreringsdatabasen hver gang der vises en side. Det er <em>meget</em> vigtigt at <a href="!link">slå denne funktion fra</a> på sites der er i produktion.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Module filter
da: Modul-filter

en: Immediate
da: Med det samme

en: Boolean
da: Boolsk

en: E-mail to
da: E-mail til

en: File browser
da: Stifinder

en: Configuration profiles
da: Konfigurationsprofiler

en: Absolute URLs
da: Absolutte URLer

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
da: Markér dette hvis du ønsker at IMCE skal returnere absolutte URLer til filer.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
da: Håndtering af eksisterende filer

en: Keep the existing file renaming the new one
da: Behold den eksisterende fil og omdøb den nye fil

en: Keep the existing file rejecting the new one
da: Behold den eksisterende fil og afvis den nye fil

en: Replace the existing file with the new one
da: Erstat den eksisterende fil med den nye fil

en: Default method for creating thumbnails
da: Oprettelse af miniaturer

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
da: Skalér billedet så det svarer til minaturestørrelsen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
da: Skalér og beskær billedert så det svarer til miniaturestørrelsen.

en: Role-profile assignments
da: Rolle/profile-tildelinger

en: Settings were imported from the profile %name
da: Indstillinger importeret fra profilen %name

en: Give a name to this profile.
da: Navngiv denne profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
da: Sæt til 0 for at bruge den højest mulige værdi.

en: Directory quota
da: Mappekvote

en: Total user quota
da: Samlet brugerkvote

en: Set to * to remove the restriction.
da: Vælg * for at fjerne begrænsningen.

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Maximum number of files per operation
da: Maksimalt antal filer pr. handling

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
da: Du kan gøre det muligt for brugerne at vælge flere filer til handlinger som slet, skift størrelse, osv. Alle handlinger udføres i en enkelt kørsel af Drupal. Det kan betyde forlænget kørselstid, øget CPU-belastning og øget hukommelsesforbrug, som kan overskride din servers grænser. Vælg 0 hvis du ikke ønsker at begrænse antallet af filer pr. handling.

en: Profile has been added.
da: Profilen er tilføjet.

en: Including subdirectories
da: Inklusiv undermapper

en: Directory path
da: Mappesti

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Angiv mapper som brugere med denne profil kan tilgå.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i mappestier.</li>
    <li>Indtast <strong>.</strong> (punktum) for at angive filsystemets rod.</li>
    <li>Brug <strong>%uid</strong> som placeholder for bruger-IDet. F.eks. opretter <em>users/user%uid</em> mapper som <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, osv.</li>
    <li>Lad mappestien v're tom for at fjerne en mappe fra listen.</li>
    <li>Hvis du ønsker mere fleksibilitet i mappestierne kan du bruge PHP til at returnere en mappesti.<br />
    Hvis du ønsker at afvikle PHP skal din mappesti starte med <strong>php:</strong> og resten af stuen skal være gyldig PHP-kode som returnere den ønskede mappesti.<br />
    F.eks. angiver <strong>php: return 'users/'. $user->name;</strong> værdien <strong>users/USER-NAME</strong> som mappesti.<br />
    Et eksempel med flere mappeniveauer: <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> angiver <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> som mappesti, hvilket resulterer i kategoriserede brugermapper baseret på medlemsskabsdato.<br />
    Bemærk at du skal bruge variablen $user i stedet for $GLOBALS['user'] da de ikke altid er det samme objekt.</li>
    </ul>
    <p>Bemærk at miniature-tilladelsen ikke påvirker oprettelse af miniaturer under upload. Se beskrivelsen af miniaturer nedenfor.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette profilen %name?

en: Profile has been deleted.
da: Profilen er blevet slettet.

en: Import settings from other profiles
da: Importér indstillinger fra andre profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
da: Gentagne mappestier er ikke tilladt.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
da: %dirname er ikke et gyldigt mappenavn.

en: Create thumbnails
da: Opret miniaturer

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Width x Height
da: Bredde x højde

en: Create a new image
da: Opret et nyt billede

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
da: Du kan ikke udføre handlinger på flere end %num filer.

en: directory (%dir)
da: mappe (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: File deletion successful: %files.
da: Sletning af filer lykkedes: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
da: Angiv venligst dimensioner indenfor de tilladte værdier fra 1x1 til @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
da: Ændring af størrelse lykkedes: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
da: Miniature (%thumbnails) oprettet for %filename.

en: %filename is not an image.
da: %filename er ikke et billede.

en: Scaling up is not allowed.
da: Opskalering er ikke tilladt.

en: %filename(%dimensions) already exists.
da: %filename(%dimensions) findes allerede.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
da: Størrelsen af %filename kunne ikke ændres til %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
da: Kan ikke finde fil-browserens aktuelle mappe!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
da: Der er ikke valgt nogen gyldig mappe til filvælgeren.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
da: Fil-browsing er deaktiveret i mappen %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
da: Ønsker du at opdatere den aktuelle mappe?

en: Delete selected files?
da: Slet valgte filer?

en: Please select a thumbnail.
da: Vælg venligst en miniature.

en: You must select at least %num files.
da: Du skal mindst vælge %num filer.

en: Tips
da: Gode råd

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
da: Vælg en fil ved at klikke på den tilsvarende række i fillisten.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
da: Ctrl+klik for at tilføje filer til udvalget eller for at fjerne filer fra udvalget.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
da: Shift+klik for at vælge en række af filer. Klik for at starte rækken og shift+klik for at slutte den.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
da: Sortér filerne ved at klikke på en af fillistens kolonneoverskrifter.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
da: Skift størrelsen af arbejdsområdet ved at trække i det horisontale of vertikale bjælker.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
da: Tastaturgenveje i fillisten: op, ned, venstre, højre, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
da: Tastaturgenveje for valgte filer: enter/indsæt, delete/slet, R (skift størrelse), T (miniaturer), U (upload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
da: Tastaturgenveje til mappelister: op, ned, venstre, højre, home, end.

en: Limitations
da: Begrænsninger

en: !num files using !dirsize of !quota
da: !num filer, bruger !dirsize af !quota

en: unlimited quota
da: ubegrænset kvote

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
da: En ren tekstfil adskilt af kommaer, tabulatorer eller andre tegn.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Delimited text format
da: Afgrænset tekstformat

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: ends with
da: slutter med

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: No files available.
da: Ingen filer tilgængelige.

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Revision information
da: Versioner

en: Omit
da: Udelad

en: Citation
da: Citat

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: Root term
da: Rodterm

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Is one of
da: Er en af

en: Expression
da: Udtryk

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
da: Gør IMCE tilgængelig som plugin for klient-side editorer der integreres via Wysiwyg APIet.

en: Sitewide context
da: Global kontekst

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
da: Skal konteksten altid være aktiv? Hvis ja vil denne kontekst være aktiv på hele sitet.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_title</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section subtitle
da: Sektionsunderoverskrift

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_subtitle</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section class
da: Sektionsklasse

en: Inject the selected css when this context is set.
da: Indsætter den valgte CSS når denne kontekst er aktiv.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Replies to my comment
da: Svar på min kommentar

en: Notify me when new comments are posted
da: Giv mig besked når der indsendes nye kommentarer

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
da: Hvis du ønsker at abonnere på kommentarer skal du angive en gyldig e-mail-adresse.

en: No notifications
da: Ingen underretninger

en: Email to unsubscribe
da: E-mail som skal afmeldes

en: Unsubscribe this e-mail
da: Afmeld denne e-mail

en: There were no active comment notifications for that email.
da: Der er ingen aktive kommentarunderretninger for den e-mail.

en: Content types to enable for comment notification
da: Indholdstyper som skal aktiveres til kommentarunderretning

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
da: Det vil være muligt at modtage underretning om kommentarer på de indholdstyper som markeres her.

en: Available subscription modes
da: Tilgængelige abonnementsformer

en: Choose which notification subscription styles are available for users
da: Vælg hvilke underretningsabonnementer er tilgængelige for brugerne

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
da: Standardtilstand for underretningsvalg-feltet for anonyme brugere

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
da: Standard mail-tekst der sendes som underretning til kommentatorerne

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
da: Standard mail-tekst der sendes som underretning til forfattere

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
da[0]: E-mail afmeldt fra 1 kommentarunderretning.
da[1]: E-mail afmeldt fra @count kommentarunderretninger.

en: Configure settings for e-mails about new comments.
da: Konfigurér indstillinger for e-mails om nye kommentarer.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
da: Afmeld en e-mail fra alle underretninger.

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
da: Gemmer information om hvilke kommentatorer på sitet som abonnerer på underretnings-e-mails.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
da: Tilføj links som nummereret liste af referencer

en: Display hyperlinks inline with the text
da: Vis links inde i teksten

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
da: Bemærk: Alle abonnenter fjernes fra dette nyhedsbrev.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
da: E-mail-adresser skal adskilles med komma, mellemrum eller linjeskift.

en: Subscribe to
da: Abonnér på

en: Site default language
da: Standard site-sprog

en: Anonymous user preferred language
da: Foretrukkent sprog for anonym bruger

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
da: Abonnenter som matcher de valgte kriterier eksporteres.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
da: Abonnenter som er tilmeldt de valgte nyhedsbreve eksporteres.

en: Export results
da: Eksportér resultater

en: Unsubscribe from
da: Opsig abonnement på

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
da: Adresserne blev fjernet fra følgende nyhedsbreve: %newsletters.

en: No addresses were removed.
da: Ingen adresser blev fjernet.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
da: Bemærk at e-mail-prioritet ignoreres af mange mailprogrammer.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
da: Anmod om kvittering ved læsning af nyhedsbrevet. Mange e-mail-programmer ignorerer dette så det er ikke en sikker indikation af antallet af læsere af nyhedsbrevet.

en: Default send action
da: Standard afsendelseshandling

en: Test addresses
da: Testadresser

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
da: Angiv en komma-adskilt liste af e-mail-adresser som anvendes som testadresser. Du kan vælge at tillade at tilsidesætte testadresser i redigeringsformularen for nyhedsbrevet.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
da: Fra-adressen anvendes kun til bekræftelsesmails. Du kan angive afsenderinformation for hvert nyhedsbrev under nyhedsbrevets indstillinger.

en: Use cron to send newsletters
da: Brug cron til at udsende nyhedsbreve.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds. You find the time spend to send emails in the <a href="/admin/reports/dblog">Recent log entries</a>.
da: Cron-afvikling må ikke overskride PHPs maksimal afviklingstid på %max sekunder. Du kan se tidsforbruget til afsendelse af e-mails under <a href="/admin/reports/dblog">seneste loglinjer</a>.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
da: Cron-udførsel må ikke overstige tidsgrænsen for PHP-udførsler på %max sekunder.

en: Mail spool expiration
da: Udløb af mailkø

en: Confirmation emails
da: Bekræftelses-e-mails

en: Body text of subscribe email
da: Brødteksten til tilmeldingsbeskeden.

en: Body text for already subscribed visitor
da: Tekst til en i forvejen tilmeldt besøgende.

en: Body text of unsubscribe email
da: Brødteksten til afmeldingsbeskeden.

en: Body text for not yet subscribed visitor
da: Tekst til en endnu ikke tilmeldt besøgende.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
da: Vil du tilføje %user til mailinglisten %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
da: %user blev tilføjet til mailinglisten %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
da: Vil du fjerne %user fra mailinglisten %newsletter?

en: Sent status
da: Afsendelsesstatus

en: Test email address is empty.
da: Test-e-mail-adressen er tom.

en: Missing test email address.
da: Mangler testadresse.

en: Newsletter %title was deleted.
da: Nyhedsbrevet %title blev slettet.

en: This newsletter issue is part of a translation set. Sending this set is controlled from the <a href="@link">translation source newsletter</a>.
da: Denne udgave af nyhedsbrevet er en del af en oversættelsesgruppe. Udsendelse af denne gruppe kontrolleres under<a href="@link">oversættelse af nyhedsbrev</a>.

en: Test email addresses
da: Testadresser

en: Email priority
da: E-mail-prioritet

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
da: Alle tilmeldinger til nyhedsbrevet %newsletter blev fjernet.

en: Subscription interface
da: Abonnementsgrænseflade

en: Subscription form
da: Abonnementsformular

en: Link to form
da: Link til formular

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
da: Bemærk: dette kræver tilladelsen 'abonnér på nyhedsbrev'.

en: You have been subscribed.
da: Du er blevet tilmeldt.

en: You have been unsubscribed.
da: Du er blevet afmeldt.

en: Unassigned newsletter
da: Utilknyttet nyhedsbrev

en: Cron throttle setting
da: Indstillinger for cron throttle

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
da: Simplenews udgiver og udsender nyhedsbreve til en liste af abonnenter. Både anonyme og registrerede brugere kan vælge at abonnere på forskellige mailinglister.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
da: Simplenews bruger indholdselementer til <strong>nyhedsbrevsudgaver</strong>. Nyhedsbrevsudgaver grupperes efter taksonomitermer for nyhedsbreve. Indholdstype og ordforråd kan vælges. Et nyhedsbrev sendes til alle e-mail-adresser, som er tilmeldt nyhedsbrevet. Nyhedsbrevsudgaver kan kun udsendes én gang. Nyhedsbreve med mange abonnenter bør sendes via cron for at undgå overbelastning af mail-serveren.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
da: Simplenews tilføjer elementer til indholdsformularen for nyhedsbreve for håndtering af nyhedsbrevsformat og udsendelse af nyhedsbrevsudgaven. En nyhedsbrevsudgave kan udsendes som test inden endelig udsendelse.

en: Configure Simplenews
da: Tilpas Simplenews

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
da: Aktivér et nyhedsbrevs <a href="@admin_blocks">tilmeldingsblok</a>.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
da: Administrér dine <a href="@newsletters">nyhedsbreve</a>, <a href="@sent">udsendte nyhedsbreve</a> og <a href="@subscriptions">abonnenter</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href="@image">Simplenews</a> for mere information.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
da: Dette er standardindstillinger for alle nyhedsbreve. Specifikke indstillinger for hvert nyhedsbrev kan findes under <a href="@page">nyhedsbrevsindstillinger</a>.

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails send in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails send in HTML format.
da: Indstillinger for 'ren tekst' gælder for indhold af e-mails udsendt i et rent tekst-format. Indstillinger for 'HTML' gælder for indhold i både HTML og ren tekst i e-mails udsendt i HTML-format.

en: Email: Plain
da: E-mail: Ren tekst

en: Email: HTML
da: E-mail: HTML

en: Unsubscribe from this newsletter
da: Afmeld dette nyhedsbrev

en: This is a test version of the newsletter.
da: Dette er en testudgave af nyhedsbrevet.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
da: Udgående e-mail. Beskedtype: %type<br />Emne: %subject<br />Modtager: %to

en: Newsletter subscription management.
da: Nyhedsbrev abonnementshåndtering.

en: Mass subscribe
da: Massetilmeld

en: Mass unsubscribe
da: Masseafmeld

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
da: Abonnementsindstillinger, tekst i bekræftelses-e-mails ved tilvalg/fravalg

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Send mail, cron and debug options.
da: Indstillinger for udsendelse, cron og debug.

en: Boolean indicating the status of the subscription.
da: Boolsk værdi som angiver abonnementets status.

en: The subscription email address.
da: Abonnentens e-mail-adresse.

en: The {users}.uid that has the same email address.
da: {users}.uid som har den samme e-mail-adresse.

en: Anonymous subscriber preferred language. Empty for authenticated users.
da: Foretrukkent sprog for anonyme brugere. Tom for godkendte brugere.

en: The {term_data}.tid (= newsletter series) this issue belongs to.
da: {term_data}.tid (nyhedsbrevsserien) dette nummer tilhører.

en: Format of the newsletter (plain or html).
da: Nyehdsbrevets format (ren tekst eller html).

en: Email priority according to RFC 2156 and RFC 5231 (0 = none; 1 = highest; 2 = high; 3 = normal; 4 = low; 5 = lowest).
da: E-mail-prioritet ifølge RFC 2156 og RFC 5231 (0 = ingen, 1 = højeste, 2 = høj, 3 = normal, 4 = lav, 5 = lavest).

en: Boolean indicating request for email receipt confirmation according to RFC 2822.
da: Anmodning om bekræftelse af modtagelse ifølge RFC 2822.

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
da: {simplenews_subscriptions}.snid over abonnenter.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
da: Nyhedsbrevet ({term_data}.tid) som abonnenten abonnerer på.

en: Spool for temporary storage of newsletter emails.
da: Kø til midlertidig opbevaring af nyheds-mails.

en: The primary identifier for a mail spool record.
da: Den primære identifikator af et kø-element.

en: The formatted email address of mail message receipient.
da: Modtagerens formatterede e-mail-adresse.

en: The {node}.nid of this newsletter.
da: Nyhedsbrevets {node}.nid.

en: The {term_data}.tid this newsletter issue belongs to.
da: {term_data}.tid som dette nummer tilhører.

en: The time status was set or changed.
da: Tidspunkt hvor status blev sat eller ændret.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
da: En nyhedsbrevsudgave som afventer udsendelse til tilmeldte e-mail-adresser.

en: @site_name newsletter
da: @site_name nyhedsbrev

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
da: Udsend nyhedsbreve til de tilmeldte e-mail-adresser.

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Show All
da: Vis alle

en: Uses
da: Bruger

en: Frontpage
da: Forside

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Default image
da: Standardbillede

en: Theming information
da: Theming-information

en: Thank you for your vote.
da: Tak for din bedømmelse.

en: Ends with
da: Ender med

en: Undated
da: Udateret

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Vote tag
da: Stemme-tag

en: Writable
da: Skrivbar

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: All languages
da: Alle sprog

en: Drupal interface
da: Drupal grænseflade

en: Coder Module
da: Coder-modul

en: Please place modules to be converted in @path.
da: Placér venligst moduler som skal konverteres i @path.

en: Convert files
da: Konvertér filer

en: Files directory
da: Filmappe

en: Not writeable (%dir)
da: Ikke skrivbar (%dir)

en: Writeable (%dir)
da: Skrivbar (%dir)

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: My content
da: Mit indhold

en: opt-in or out of tracking
da: til- eller afmeld sporing

en: Add tracking for specific roles
da: Tilføj sporing af specifikke roller

en: Track translation sets as one unit
da: Spor oversættelsessamlinger som én enhed

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
da: Når et indholdselement er en del af en oversættelsesgruppe registreres statistikken på det oprindelige indholdselement. På den måde kan en oversættelsesgruppe håndteres som én enhed.

en: Track internal search
da: Spor intern søgning

en: Track AdSense ads
da: Spor AdSende reklamer

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
da: Sporer dine AdSense reklamer i din Google Analytics konto.

en: Custom JavaScript code
da: Tilpasset JavaScript-kode

en: Code snippet (before)
da: Kodestump (før)

en: Code snippet (after)
da: Kodestump (efter)

en: JavaScript scope
da: JavaScript virkefelt

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
da: Du skal ikke indsætte Google's sporingskode i javascript kodestumperne! Modulet bygger allerede sporingskoden baseret på dig Google Analytics kontonummer og indstillinger.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
da: Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags i javascript kodestumperne.

en: Google Analytics configuration
da: Indstillinger for Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
da: Brugere spores som standard, men du melde fra.

en: Enable user tracking
da: Aktivér sporing af brugere

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
da: Brugere spores <em>ikke</em> som standard, men du kan melde dig til.

en: Google Analytics module
da: Google Analytics-modul

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
da: Google Analytics-modulet er ikke blevet konfigureret endnu. Konfigurér det venligst under <a href="@url">indstillinger for Google Analytics</a>.

en: No role
da: Ingen rolle

en: Slideshow settings
da: Indstillinger for slideshow

en: Administer Apache Solr.
da: Administrér Apache Solr.

en: Search index
da: Søgeindex

en: On failure
da: Ved fejl

en: Show no results
da: Vis ingen resultater

en: %search_name is not available. Your search is being redirected.
da: %search_name er ikke tilgængelig. Din søgning omdirigeres.

en: Adding @count documents.
da: Tilføjer @count dokumenter.

en: Apache Solr search
da: Apache Solr søgning

en: Maximum number of query terms
da: Maksimalt antal søgeord

en: The block will be deleted. This action cannot be undone.
da: Blokken slettes. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: View link
da: Vis-link

en: File preview
da: Fil preview

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: Link this field
da: Link feltet

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Display theme log
da: Vis tema-loggen

en: Display the list of theme templates and theme functions which could have been be used for a given page. The one that was actually used is bolded. This is the same data as the represented in the popup, but all calls are listed in chronological order and can alternately be sorted by time.
da: Vis en liste af temaskabeloner og temafunktioner som kan være brugt på en given side. Den som faktisk blev brugt er markeret med fed. Dette er de samme data som vises i popuppen, men alle kald vises i kronologisk rækkefølge og kan alternativt sorteres efter tid.

en: Themer info
da: Tema info

en: link to Drupal API documentation
da: link til Drupal API dokumentation

en: link to source code
da: link til kildekode

en: Function Arguments
da: Funktionsargumenter

en: Template Variables
da: Skabelonvariable

en: Drupal Themer Information
da: Drupal Tema Information

en: Click on any element to see information about the Drupal theme function or template that created it.
da: Klik på et element for at se information om Drupal temafunktionen eller skabelonen som oprettede det.

en: Display or hide the textual template log
da: Vis eller skjul skabelon-loggen

en: Theme Development AJAX variables
da: Theme Development AJAX variable

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Theme developer
da: Theme Developer

en: Essential theme API information for theme developers
da: Essentiel tema API information for temaudviklere

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: Sending methods
da: Sendemetoder

en: You should enable some messaging method plug-ins for this to work.
da: Du skal aktivere nogle meddelelses-plugins for at dette skal virke.

en: The messaging module is the engine that handles outgoing messages and message queueing for different sending methods.
da: Meddelelses-modulet er det program der håndterer udgående meddelelser og meddelelseskøer for forskellige sendemetoder.

en: You need to enable one or more of the included plug-ins to be able to actually take advantage of it.
da: Du skal aktivere en eller flere af de inkluderede plugins for at være i stand til at kunne bruge det.

en: Messaging settings
da: Meddelelsesindstillinger

en: Disabled messaging sending method %method and replaced by %replace
da: Sendemetode %method deaktiveret og erstattet med %replace

en: Disabled messaging sending method but cannot find a replacement. Please, enable some other sending method.
da: Har deaktiveret sendemetode men kan ikke finde en erstatning. Vær venlig at aktivere en anden sendemetode.

en: Messaging sending methods
da: Meddelelse sendemetoder

en: No sending method plug-ins available. Please enable some Sending Method on the !admin-modules page.
da: Intet sendemetode-plugin tilgængeligt. Vær venlig at aktivere nogle sendemetoder på !admin-modules siden.

en: Modules administration
da: Moduladministration

en: messaging
da: beskeder

en: Administer and configure messaging
da: Administrér og konfigurér meddelelser

en: Configuration of messaging framework
da: Konfiguration af meddelelses-framework

en: Configuration of sending methods
da: Konfiguration af sendemetoder

en: Send methods
da: Afsendelsesmetoder

en: Messaging system. This is the base module for the Messaging Framework
da: Meddelelsessystem. Dette er basismodulet for Meddelelser

en: Messages for %name
da: Beskeder til %name

en: Mail Sending Method: Integration with Drupal mail API
da: Mail sendemetode: Integration med Drupal mail-API

en: Default send interval
da: Standard afsendelsesinterval

en: No pending messages
da: Ingen ventende meddelelser

en: Sending Method: Show messages on user's page
da: Sendemetode: Vis meddelelser på brugerens side

en: Notifications Sender
da: Afsender

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
da: Ingen (alle beskeder ser ud som om der er sendt af sitet)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
da: Brugernavn, site-data (kun brugernavnet bliver brugt)

en: Full user data (User name and available user information)
da: Alle brugerdata (brugernavn og tilgængelig brugerinformation)

en: You need to enable some plug-ins to provide notifications events.
da: Du skal aktivere nogle plugins for at kunne angive hændelser.

en: Subscriptions by type
da: Abonnementer efter type

en: Subscriptions by send method
da: Abonnementer efter afsendelsesmetode

en: No elements
da: Ingen elementer

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
da: Du har ikke tilladelse til at administrere disse abonnementer

en: Change send method to
da: Skift afsendelsesmetode til

en: Change send interval to
da: Skift afsendelsesinterval til

en: Validation error. You don't have permission to delete some of these subscriptions
da: Valideringsfejl. Du har ikke tilladelse til at slette nogle af disse abonnementer

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
da: Du har ikke tilladelse til at håndtere alle disse abonnementer

en: Node title mismatch. Please check your selection.
da: Titler matcher ikke. Kontrollér venligst dine valg.

en: Found no valid post with that title: %title
da: Intet indhold fundet med titlen: %title

en: You have %count @status subscriptions.
da: Du har %count @status abonnement(er).

en: You don't have any subscriptions yet.
da: Du har endnu ingen abonnementer.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
da: Din standard afsendelsesmetode for nye abonnementer er @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
da: Dit standard afsendelsesinterval for nye abonnementer er @send_interval

en: Administer your subscriptions
da: Administrér dine abonnementer

en: Edit your notifications settings
da: Redigér dine abonnementsindstillinger

en: Cancel all your subscriptions
da: Opsig alle dine abonnementer

en: Create @type subscription
da: Opret @type-abonnement

en: Your subscription has been created.
da: Dit abonnement er oprettet.

en: Your subscription cannot be created.
da: Dit abonnement kan ikke oprettes.

en: Your subscription has been removed.
da: Dine abonnementer blev fjernet.

en: All your subscriptions have been removed.
da: Alle dine abonnementer blev fjernet.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
da: Er du sikker på, du vil opsige dette abonnement?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
da: Er du sikker på, du vil opsige alle dine abonnementer på dette site?

en: Messages coming from user subscriptions and system events
da: Beskeder fra brugerabonnementer og systemhændelser

en: Notifications event
da: Underretningshændelse

en: Common parts for all Notifications messages for a single event. This is useful for defining a common header and/or footer for all these messages.
da: Fælles dele af alle beskeder for en enkelt hændelse. Nyttigt når du vil definere et fælles sidehoved og/eller en fælles sidefod for alle beskeder.

en: Notifications digest
da: Sammendrag

en: Depending on your settings for each Send interval, Notifications may be digested, this is grouped and summarized in a single message. These are the common parts for Notifications digests.
da: Afhængig af dine indstillinger for hvert afsendelsesinterval kan beskeder vises i et sammendrag grupperet og opsummeret i en enkelt besked. Dette er de fælles dele af sammendragene.

en: Line for digested events
da: Linje for sammnedrag

en: Event notification for [user] from [site-name]
da: Hændelsesbesked for [user] fra [site-name]

en: Greetings [user],
da: Goddag [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
da: Et indlæg, som du abonnerer på, er blevet opdateret

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
da: Du kan opsige dit abonnement på [unsubscribe-url]

en: Subscription %id of type %type to: !values
da: Abonnement %id af typen %type: !values

en: Administer subscriptions.
da: Administrér abonnementer.

en: Node title autocomplete
da: Autofuldførelse af titel

en: The basic notifications framework
da: Det grundlæggende framework for beskeder

en: Enabled subscription types
da: Aktive abonnementstyper

en: Use global settings on this page for all content types
da: Anvend globale indstillinger på denne side til alle indholdstyper

en: Set up for each content type on <a href="@content-type-settings">Administer Content Types</a>.
da: Indstil for hver indholdstype på <a href="@content-type-settings">administrér indholdstyper</a>.

en: Global options
da: Globale indstillinger

en: Allowed subscription types
da: Tilladte abonnementstyper

en: Enable different subscription options for this content type.
da: Aktivér andre abonnementsindstillinger for denne indholdstype.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-settings">Notifications content settings</a>
da: Afkryds <a href="@notifications-settings">indholdsindstillinger for Notifications</a> for at aktivere disse valgmuligheder

en: Do not send notifications for this update.
da: Udsend ikke beskeder til abonnenter om denne opdatering.

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
da: Abonnér på alle ændringer og kommentarer i en tråd.

en: Subscribe to all content of a given type.
da: Abonnér på alt indhold af en bestemt type.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
da: Abonnér på alt indhold oprettet af en bestemt bruger.

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
da: Abonnér på alt indhold af en bestemt type som er oprettet af en bestemt bruger.

en: Node update
da: Opdatering af indhold

en: New comment by [comment-author-name]: [comment-title]
da: Ny kommentar af [comment-author-name]: [comment-title]

en: Node comment
da: Kommentar til indhold

en: User name not found.
da: Brugernavn ikke fundet.

en: This post
da: Dette indlæg

en: Posts of type @type
da: Indlæg af typen @type

en: Posts by @name
da: Indlæg af @name

en: All posts by @name
da: Alle indlæg af @name

en: @type posts by @name
da: @type-indlæg af @name

en: Content subscriptions
da: Abonnementer på indhold

en: Content Notifications
da: Beskeder om indhold

en: Allows users to subscribe to content related events.
da: Tillader brugere at abonnere på indholdshændelser.

en: Subscribe to content tagged with a given taxonomy term.
da: Abonnér på indhold som er markeret med en bestemt taksonomiterm.

en: Tag subscriptions
da: Tag-abonnementer

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
da: Vælg ordforråd på hvilke abonnementer <em>tillades</em>.

en: Taxonomy Notifications
da: Taksonomi-meddelelser

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
da: Lader brugere abonnere på kategorier.

en: Add subscription
da: Tilføj abonnement

en: Manage own subscriptions
da: Håndtér egne abonnementer

en: Subscribe to content
da: Abonnér på indhold

en: These are UI settings only and will define which options will be visible for end users and how they'll be displayed. Which options will be finally available will be determined by:
da: Dette er kun indstillinger for brugergrænsefladen, som angiver hvilke indstillinger, som skal være synlige for brugerne, og hvordan de skal vises. Hvilke indstillinger som i sidste ende bliver tilgængelige afgøres af:

en: Enabled subscription types on the other Notifications settings pages
da: Aktive abonnementstyper som er defineret på andre Notifications-sider

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
da: Tilladelser som du kan indstille på <a href="@administer-permissions">Administrér tilladelser</a>.

en: The enabled options on this page.
da: De valgte indstillinger på denne side.

en: Subscriptions UI
da: Abonnement Brugerinterface

en: Enable different display options for subscriptions to this content type.
da: Aktivér forskellige visningsindstillinger af abonnementer på denne indholdstype.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-ui-settings">Notifications UI settings</a>
da: Afkryds <a href="@notifications-ui-settings">Notifications brugergrænseflade</a> for at aktivere disse indstillinger.

en: or create a new subscription
da: eller opret et nyt abonnement

en: Notifications UI
da: Notifications-brugergrænseflade

en: Send Interval
da: Afsendelsesinterval

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: No strings found to translate.
da: Fandt ingen tekststrenge at oversætte.

en: Page Text
da: Tekst på side

en: Translation to %language
da: Oversættelse til %language

en: Translate Text
da: Oversæt tekst

en: Save translation
da: Gem oversættelse

en: Enable sharing translations with server
da: Aktivér deling af oversættelser med en server

en: Address of localization server to use
da: Adressen på den anvendte lokaliseringsserver

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
da: Den angivne server kan ikke håndtere version 2.0 af fjernindsendelses-APIet.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
da: Kontrollerede at den angivne server kan håndtere fjernindsendelse af oversættelser. Understøttede sprog: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
da: Lokaliseringsserverens adresse er ugyldig. Kontrollér at du har angivet den rigtige serveradresse.

en: Localization client
da: Lokaliseringsklient

en: Your Localization Server API key
da: Din API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
da: Dette er en unik nøgle, som sætter dig i stand til at sende oversættelser til serveren. Gå til !server-link for at få din API-nøgle.

en: Save string
da: Gem tekststreng

en: Translate strings
da: Oversæt tekststrenge

en: Provides on-page localization
da: Tilbyder indlejret lokalisering

en: An HTTP error @status occured.
da: Der opstod en HTTP @status-fejl.

en: Localization
da: Lokalisering

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: locale
da: lokalitet

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Display the results as a slideshow.
da: Vis resultater som et diasshow.

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Create new
da: Opret ny

en: Export configuration
da: Eksportér konfiguration

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Slash
da: Skråstreg

en: 12-hour (am/pm)
da: 12-timer (am/pm)

en: 24-hour
da: 24-timer

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
da: Der er ingen resultater for denne formular. <a href="!url">Vis denne formular</a>.

en: Show title
da: Vis titel

en: Show the title of the view above the attached view.
da: Vis titlen over det tilknyttede view.

en: Exhibits
da: Udstillinger

en: sorted by
da: sorteret efter

en: High performance integration with memcache.
da: Højtydende integration med memcache.

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
da: Vis memcache-statistik i bunden af hver side

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
da: Statistikken er synlig for brugere med tilladelsen 'tilgå memcache-statistik'.

en: Memcache statistics
da: Memcache-statistik

en: Memcache Admin
da: Memcache administration

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til overvågning af sitets memcache.

en: First letter of name
da: Første bogstav i navnet

en: First two letters of name
da: Første to bogstaver i navnet

en: Abbreviated name
da: Forkortet navn

en: Show week numbers
da: Vis ugenumre

en: 3 items
da: 3 elementer

en: 5 items
da: 5 elementer

en: 10 items
da: 10 elementer

en: Too many items
da: For mange elementer

en: Show maximum, add 'more' link
da: Vis maksimum, tilføj 'mere' link

en: Hide all, add link to day
da: Skjul alle, tilføj link til dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
da: Opførsel når der er flere end det ovennævnte antal elementer på en enkelt dag. Når der er flere elementer end denne grænseværdi vises et link til dagsvisningen.

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Click to see all @count events
da: Klik for at se alle @count arrangementer

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
da: Views-plugin som viser views, der indeholder datoer, som kalendre.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: Repeats
da: Gentager

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
da: Du kan roligt ignorere dette hvis du kun bruger dette adgangskontrolmodul. Hvis du bruger flere adgangskontrolmoduler kan du justere modulets prioritet.

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Individual Corner Values
da: Separate hjørneværdier

en: Top Left Radius
da: Øverste venstre radius

en: Top Right Radius
da: Øverste højre radius

en: Bottom Left Radius
da: Nederste venstre radius

en: Bottom Right Radius
da: Nederste højre radius

en: Original file name
da: Oprindeligt filnavn

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
da: Bemærk at du kan aktivere/deaktivere URL-listen for hver indholdstype individuelt på !url.

en: Content Types page
da: Indholdstypesiden

en: Use URL alias instead of node ID
da: Brug URL alias i stedet for indholdselement ID

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
da: Opretter et link med URL aliaset i stedet for indeholdselement ID.

en: Link in book hierarchy nodes
da: Link i boghierarki-indholdselementer

en: Current page and sub-pages
da: Aktuelle side og undersider

en: Current page only
da: Kun aktuelle side

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
da: Tekst som bruges i linket til den printervenlige udgave.

en: Most printed
da: Mest udskrevne

en: Show link
da: Vis link

en: Show link in individual comments
da: Vis link i individuelle kommentarer

en: Show Printer-friendly URLs list
da: Vis printervenlig URL-liste

en: Send only the teaser
da: Send kun resuméet

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
da: Standardvalget vil være kun at sende indholdselementets resumé i stedet for det fulde indhold.

en: Enable teaser/full mode choice
da: Aktivér valg mellem resumé/fuldt indhold

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
da: Brugeren kan vælge mellem at sende det fulde indhold eller resuméet ved afsendelsen.

en: !user has sent you a message from !site
da: !user har sendt dig en besked fra !site

en: Message from sender
da: Besked fra afsender

en: Thank you for spreading the word about !site.
da: Tak fordi du fortæller andre om !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
da: Indtast flere adresser adskilt af kommaer og eller på separate linjer.

en: Page to be sent
da: Side som skal sendes

en: View page
da: Vis side

en: Clear form
da: Ryd formular

en: Someone
da: Nogen

en: an interesting site
da: et interessant site

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
da: Du kan ikke sende mere end %number beskeder pr. time. Nedsæt venligst antallet af modtagere.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
da: %name [%from] sendte %page til [%to]

en: us
da: os

en: Most emailed
da: Mest sendte

en: PDF options
da: PDF Valg

en: PDF generation tool
da: Værktøj til oprettelse af PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
da: Vælger hvilket værktøj modulet bruger til at oprette PDF-udgaven.

en: Open PDF in
da: Åbn PDF i

en: Same browser window
da: Samme browser-vindue

en: New browser window
da: Nyt browser-vindue

en: Save dialog
da: Gem-dialog

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
da: Vælg den ønskede metode til åbning af PDFen i brugerens browser.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Choose the paper size of the generated PDF.
da: Vælg den genererede PDFs papirstørrelse.

en: Page orientation
da: Sideretning

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
da: Vælg sideorienteringen i den genererede PDF.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
da: ADVARSEL: TCPDF indlejrer hele skrifttypen i den genererede PDF. Hvis du ikke bruger Unicode er Helvetica og Times sikre valg som vil resultere i en lille PDF. Unicode-skrifter kan øge størrelsen af PDFen til omkring 1 MB.

en: wkhtmltopdf options
da: Indstillinger for wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
da: Hvis feltet er tomt genereres filnavnet fra indholdselementets sti. Filnavnet kan opbygges med symboler (se følgende liste). Endelsen .pdf tilføjes automatisk.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
da: Intet PDF-værktøj fundet! Download venligst et af de understøttede PHP PDF-værktøjer. Se modulets INSTALL.txt for yderligere information.

en: No PDF tool selected
da: Intet PDF-værtkøj valgt

en: Font size must be at least 1.
da: Skriftstørrelse skal mindst være 1.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: Text used in the link to the PDF version.
da: Tekst i linket til PDF-udgaven.

en: Page !n of !total
da: Side !n af !total

en: Printer-friendly PDF
da: Printervenlig PDF

en: Most PDFd
da: Mest PDFede

en: Adds the capability to export pages as PDF.
da: Gør det muligt at eksportere sider som PDF.

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da: Yderligere hjælp kan findes i <a href="!help">hjælpen til LoginToboggan</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
da: <strong>Bemærk:</strong> Logintoboggan-modulet er installeret. Hvis du bruger nogen af de tilpassede login-formularer herunder anbefales det, at du sætter titlen til <em>&lt;ingen&gt;</em>.

en: Collapsible form
da: Sammenklappelig formular

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
da: 'Standard' er Drupals almindelige login-formular, 'Link' giver et link til login-siden, som sender brugeren tilbage til den oprindelige side efter login, 'Sammenklappelig formular' bruger samme formular som 'Standard', men den er klappet sammen som standard, så man skal trykke på 'Login' for at få den frem.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
da: Opret en brugerdefineret besked der vises i toppen af login-blokken

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
da: Gentag venligst din e-mail-adresse for at bekræfte at den er korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
da: En validerings-e-mail er sendt til din e-mail-adresse. For at kunne få adgang til sitet, skal du følge instruktionerne i e-mailen.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
da: Din e-mail-adresse og din bekræftede e-mail-adresse skal være ens.

en: LoginToboggan logged in block
da: LoginToboggan logget ind blok

en: Allow users to login using their e-mail address
da: Tillad brugerne at logge ind med deres e-mail-adresse

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
da: Brugere vil kunne logge ind med ENTEN deres brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Use two e-mail fields on registration form
da: Brug to e-mail-felter på registreringsformularen

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
da: Brugeren skal skrive den samme e-mail-adresse i begge felter. Dette hjælper med at bekræfte, at de har skrevet den korrekte adresse.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da:  Mere hjælp til at skrive e-mail-meddelelsen kan findes under <a href="!help">hjælp til LoginToboggan</a>.

en: Set password
da: Angiv adgangskode

en: Never delete
da: Slet aldrig

en: Delete unvalidated users after
da: Slet ikke-godkendte brugere efter

en: Redirections
da: Omdirigeringer

en: Present login form on access denied (403)
da: Vis loginformular ved adgang nægtet (403)

en: Display login successful message
da: Vis besked ved fuldendt login.

en: Minimum password length
da: Minimum længde på kodeord

en: You must enter a password.
da: Du skal indtaste en adgangskode.

en: The password contains an illegal character.
da: Adgangskoden indeholder et ugyldigt tegn.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
da: Adgangskoden er for kort: den skal være på mindst %min_length tegn.

en: You have successfully validated your e-mail address.
da: Du har succesfuldt godkendt din e-mail-adresse.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
da: Din konto er i øjeblikket blokeret - login annulleret.

en: You have successfully validated %user.
da: Du har succesfuldt godkendt %user.

en: Account validation
da: Kontogodkendelse

en: re-send validation e-mail
da: gensend bekræftelses-mail

en: This name has already been taken by another user.
da: Dette navn er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: This e-mail has already been taken by another user.
da: Denne e-mail er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: If required, you may reset your password from: !url
da: Om nødvendigt kan du nulstille din adgangskode på: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
da: Der er sendt en godkendelses-mail til brugerens e-mail-adresse.

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Username or e-mail
da: Brugernavn eller e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
da: Du kan logge ind med dit tildelte brugernavn eller din e-mail-adresse.

en: The password field is case sensitive.
da: Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
da: E-mail godkendelses-URL brugt af %name med timestamp @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
da: Opret brugerdefinerede login-muligheder som f.eks. hurtig login, omdirigering efter login, forudvalgte roller, etc.

en: Validate e-mail address
da: Validér e-mail-adresse

en: Re-send validation e-mail
da: Gensend validerings-e-mail

en: Improves Drupal's login system.
da: Forbedrer Drupals loginsystem.

en: No Solr instance available when checking requirements.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under tjek af systemkrav.

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: rules
da: regler

en: This is a verification page.
da: Dette er en bekræftelsesside.

en: Execute arbitrary PHP script
da: Udfør vilkårligt PHP script

en: Modify user roles
da: Modificér brugerroller

en: Add roles
da: Tilføj roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil tildele til de valgte brugere.

en: Remove roles
da: Fjern roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil fjerne fra de valgte brugere.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
da: Du har ikke valgt nogen rolle som skal tildeles eller fjernes. Vælg venligst én eller flere roller.

en: Display operations as
da: Vis handling som

en: Each action as a separate button
da: Hver handling som en separat knap

en: Skip confirmation step
da: Spring over bekræftelsestrinnet

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
da: Der er ikke valgt en handling. Vælg venligst en handling som skal udføres.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl under udførsel af @operation med argumenterne: @arguments

en: No alias
da: Intet alias

en: Day of week
da: Ugedag

en: Source language
da: Kildesprog

en: High priority
da: Høj prioritet

en: completed translation
da: oversættelsen er komplet

en: untranslated content
da: ikke-oversat indhold

en: with a note
da: med en note

en: Click to edit it.
da: Klik for at redigere den.

en: Click to add it.
da: Klik for at tilføje.

en: Click to view it.
da: Klik for at se.

en: Conditional Stylesheets
da: Betingede stylesheets

en: Allows themes to add conditional stylesheets.
da: Lader temaer tilføje betingede stylesheets.

en: Staff
da: Ansatte

en: Numeric
da: Numerisk

en: Teaser break
da: Resumé-brud

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Basic options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
da: Når der tilføjes en ny komponent, er navnefeltet obligatorisk.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
da: Komponentpositioner og tvungne værdier opdateret.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
da: Valgfri. Du kan organisere din formular ved at placere denne komponent i en feltgruppe.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette feltgruppen %name og alle underelementer i %name fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette %name-komponenten fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
da: Dette er skilletegnet som bruges i CSV/TSV-filer ved download af resultater. Brug af tabulatortegn i eksporten er den mest pålidelige metode til at bevare ikke-latinske tegn. Du kan have behov for at ændre dette til et andet tegn afhængigt af hvilket program du ønsker at behandle resultaterne med.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
da: Denne side viser alle komponenter som i øjeblikket er aktive på denne webformular. Du kan tilføje et vilkårligt antal elementer til formularen, også flere af samme type. Tilføj en ny komponent ved at indtaste et navn og vælge en type fra felterne i bunden af tabellen. Indsend formularen for at oprette den nye komponent eller opdatere ændrede formularværdier.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
da: Klik på navnet på en eksisterende komponent for at redigere dens indstillinger.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
da: Disse tilladelser påvirker hvilke roller kan indsende denne webformular. De forhindrer ikke adgang til webformular-siden. Hvis der er behov for fuldstændig at forhindre adgang til webformular-siden bruges et adgangsmodul som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
da: Roller som kan indsende denne webformular

en: Show complete form in teaser
da: Vis komplet form i resumé

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
da: Vis hele formularen i resuméet til dette indholdselement.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
da: Som standard vil indsend-knappen have etiketten <em>Submit</em>. Indtast en ny titel her for at tilsidesætte standarden.

en: The entered email address %address is not a valid address.
da: Den indtastede e-mail-adresse %address er ikke en gyldig adresse.

en: Submissions for this form are closed.
da: Der er lukket for indsendelser af denne formular.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette en konto</a> for at se denne formular.

en: You do not have permission to view this form.
da: Du har ikke adgang til at se denne formular.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
da: Du har indsendt denne formular det maksimalt tilladte antal gange (@count).

en: You have already submitted this form.
da: Du har allerede indsendt denne formular.

en: You may not submit another entry at this time.
da: Du kan ikke indsende formularen igen på nuværende tidspunkt.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
da: <a href="!url">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
da: Dette er de tilgængelige felttyper i din installation af Webform. Du kan deaktivere enhver af disse komponenter ved at fjerne markeringen i dens afkrydsningsfelt. Kun markerede komponenter vil være tilgængelige i eksisterende eller nye webformularer.

en: Default e-mail values
da: Standard e-mail-værdier

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
da: Standard afsenderadressen for webformularresultater sendt via e-mail. Ofte e-mail-adressen på personen som vedligeholder dine formularer.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
da: Tillad cookies til sporing af indsendelser

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
da: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan bruges til at forhindre at den samme bruger indsender en formular igen og igen. Denne funktionalitet er ikke nødvendig for at begrænse antallet af indsendelser pr. bruger, selvom den i visse situationer kan øge nøjagtigheden. Udover cookies kan Webform også bruge IP adresse og brugernavn til at forhindre gentagne indsendelser.

en: Default export format
da: Standard eksportformat

en: Default export delimiter
da: Standard eksport skilletegn

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Select the user roles that may submit each individual webform
da: Vælg brugerrollerne som kan indsender hver individuelle webformular

en: Disable Webform submission access control
da: Deaktivér Webform adgangskontrol ved indsendelse

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
da: Som standard tillader indstillingsformularen til hver webformular administratoren at vælge hvilke roller som kan indsende formularen. Du kan have behov for altid at tillade brugerne at indsende webformularen hvis du bruger et separat adgangskontrolmodul til at kontrollere adgangen til webformular-indholdselementerne.

en: Form: !form
da: Formular: !form

en: Submission updated.
da: Indsendelse opdateret.

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Webform confirmation
da: Webformular bekræftelse

en: Form components
da: Formularkomponenter

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Website timezone
da: Website tidszone

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: Use a textfield for year
da: Brug et tekstfelt til årstallet

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
da: Det oprettede datofelt vil bruge et tekstfelt til årstallet. Eller bruges en rulleliste.

en: Entered !name is not a valid date.
da: Det indtastede !name er ikke en gyldig dato.

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: %value is not a valid email address.
da: %value er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
da: Med feltgrupper kan du organisere felter i grupper.

en: %field field is required.
da: Feltet %field er påkrævet.

en: Filesize (KB)
da: Filstørrelse (kB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
da: Et felt som ikker er synligt for brugeren, men som gemmes sammen med indsendelsen.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
da: Viser tekst som HTML i formularen. Renderer ikke et felt.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: Make this field resizable by the user.
da: Gør det muligt for brugeren at ændre størrelsen af dette felt.

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
da: Det indtastede %name er ikke et gyldigt tidspunkt.

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: Translation updates
da: Opdaterede oversættelser

en: No results
da: Ingen resultater

en: %editor profile for %format
da: %editor profil for %format

en: Enabled by default
da: Aktiveret som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
da: Standard editor-tilstand for brugere med adgang til denne profil. Brugere kan tilsidesætte denne tilstand hvis det næste vag aktiveres.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
da: Lad brugerne bestemme deres egen editor-tilstand under deres brugerindstillinger.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
da: Vis <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em>-vælger

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
da: Hvorvidt linket <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em> skal vises under tekstområdet. Deaktivér for at anvende brugerindstillingen eller den globale standard (se ovenfor).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
da: Angiv om værktøjslinjen skal vises over eller under redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
da: Angiv justeringen af ikonerne i editorens værktøjslinje.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
da: Hvor stien til HTML-elementerne skal vises (f.eks. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
da: Dette valg giver dig mulighed for at aktivere/deaktivere knappen til ændring af størrelsen. Hvis dette valg er aktivt skal stiplaceringsværktøjslinjen sættes til "Top" eller "Bund" for at kunne vises ikonet til ændring af størrelsen.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
da: Fjern potentielt skadelig kode som <code>&lt;HEAD&gt;</code>-tags fra indholdet.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
da: Hvis slået til vil editoren indsætte TAB-tegn ved tabulering og bevare blanktegn på samme måde som et PRE-element i HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
da: Hvis slået til erstattes HTML tags som indeholder skriftstørrelse, skriftfamilie, skriftfarve og baggundsfarve med indlejret CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til fjerner editoren linjeskift fra indholdet. Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til vil editoren omformatere HTML-kildekoden, Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: Force cleanup on standard paste
da: Gennemtving oprydning ved indsættelse

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
da: Aktiveres dette opfører standard indsættelsesfunktionen (CTRL-V eller SHIFT-INS) sig på samme måde som "indsæt fra Word"-udvidelsen.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
da: Kommasepareret liste af HTML blokformater. Mulige værdier: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Editor default CSS
da: Editor standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
da: Definerer CSSen som bruges i redigeringsområdet.
    <ul>
    <li>Brug tema-CSS: Indlæser stylesheets fra det aktuelle site-tema.</li>
    <li>Definér CSS: Indtast stien til stylesheet-filerne herunder.</li>
    <li>Editor standard-CSS: Brug editorens standard-stylesheets.</li>
    </ul>

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
da: Hvis "Definér CSS" er valgt ovenfor indtastes en sti til en CSS-fil eller en liste af CSS-filer adskilt af et komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
da: Tilgængelige symboler: <code>%b</code> (basissti, f.eks.: <code>/</code>), <code>%t</code> (sti til tema, f.eks.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
da: Angiv valgfri CSS-klasser for "Font-udseende"-rullemenuen.<br />Indtast én klasse pr. linje på formen: !format. Eksempel: !example<br />Hvis feltet er tomt importeres CSS-klasser automatisk fra alle indlæste stylesheets.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
da: Wysiwyg-profil for %format er blevet gemt.

en: No editor
da: Ingen editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
da: Udpak arkivet og kopiér dets indhold til en ny mappe på den følgende placering:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
da: Så biblioteket kan findes i:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
da: Installationsvejledning

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
da: Der er ikke installeret nogen editor-biblioteker i øjeblikket. Den følgende liste indeholder alle understøttede editorer:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
da: Ønsker du at fjerne profilen for %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
da: Wysiwyg-profil for %name er blevet slettet.

en: Wysiwyg
da: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
da: Indstil klientside editorer

en: Disable rich-text
da: Deaktivér Rich Text

en: Enable rich-text
da: Aktivér Rich Text

en: The version of %editor could not be detected.
da: Versionen af %editor kan ikke detekteres.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
da: Den installerede version %version af %editor understøttes ikke.

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Forecolor
da: Forgrund

en: Backcolor
da: Baggrund

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Create DIV container
da: Opret DIV-beholder

en: FitWindow
da: TilpasVindue

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: Autogrow
da: Voks automatisk

en: Table drag/resize
da: Tabel træk/skift størrelse

en: Table: Cell properties
da: Tabel: Celleegenskaber

en: Table: Insert row after
da: Tabel: Indsæt række efter

en: Table: Insert column after
da: Tabel: Indsæt kolonne efter

en: Table: Insert cell after
da: Tabel: Indsæt celle efter

en: Table: Delete rows
da: Tabel: Slet rækker

en: Table: Delete columns
da: Tabel: Slet kolonner

en: Table: Delete cells
da: Tabel: Slet celler

en: Table: Merge cells
da: Tabel: Flet celler

en: Table: Horizontal split cell
da: Tabel: Del celle horisontalt

en: Clean-up
da: Ryd op

en: Visual aid
da: Visuel hjælp

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Advanced horizontal rule
da: Avanceret vandret streg

en: Advanced image
da: Avanceret billede

en: Advanced link
da: Avanceret link

en: Auto save
da: Auto-gem

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Left-to-right
da: Venstre-mod-højre

en: Right-to-left
da: Højre-mod-venstre

en: Emotions
da: Følelser

en: Inline popups
da: Indlejrede popop

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert time
da: Indsæt tid

en: Insert layer
da: Indsæt lag

en: Move forward
da: Flyt fremad

en: Move backward
da: Flyt bagud

en: Absolute
da: Absolut

en: Paste text
da: Indsæt tekst

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Safari compatibility
da: Safari-kompatibilitet

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Show/hide hidden elements
da: Vis/skjul skjulte elementer

en: Separate the teaser and body of this content
da: Adskil indholdets resumé og brødtekst

en: Parent term(s)
da: Overord

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Broken
da: I stykker

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: View analysis
da: View-analyse

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Outdated
da: Forældet

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user argument to allow
da: Type af tilladte brugerargumenter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: @current of @max
da: @current af @max

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: - All -
da: - Alle -

en: Visitors
da: Besøgende

en: You can:
da: Du kan:

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Import code
da: Importér kode

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Compare
da: Sammenlign

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
da: Gå til <a href="@configure_content_types">indstil indholdstyper</a> for at slå understøttelse af flere sprog til for en bestemt indholdstype.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
da: Dette ord tilhører et flersproget ordforråd. Du kan bestemme sproget for det.

en: Array
da: Liste

en: Use the site information as the sender for notification messages or use account data from the user causing the event. WARNING: Selecting the last option (Full user data) may disclose private information to subscribers like the user e-mail address.
da: Anvend sitets e-mail-adresse som afsender af beskeder eller anvend data fra brugeren som forårsagede hændelsen. ADVARSEL: Med den sidstnævnte valgmulighed risikerer du at udsende private oplysninger til abonnenter såsom brugerens e-mail-adresse.

en: Temporarily disable all your subscriptions
da: Deaktivér alle dine abonnementer midlertidigt

en: Enable all your subscriptions
da: Aktivér alle dine abonnementer

en: You can temporarily disable this subscription for not getting notifications.
da: Du kan midlertidigt deaktiverere dette abonnement for ikke at modtage beskeder.

en: Are you sure you want to enable all your subscriptions?
da: Er du sikker på, du ønsker at aktivere alle dine abonnementer?

en: You will get notifications again for all of them.
da: Du vil igen modtage beskeder fra alle abonnementer.

en: Are you sure you want to disable all your subscriptions?
da: Er du sikker på, du ønsker at deaktivere alle dine abonnementer?

en: You will stop getting notifications until you enable them again.
da: Du vil ikke modtage beskeder før du aktiverer dem igen.

en: All your subscriptions have been enabled.
da: Alle dine abonnementer blev aktiveret.

en: All your subscriptions have been disabled.
da: Alle dine abonnementer er blevet deaktiveret.

en: !type subscription
da: !type abonnement

en: Edit subscription
da: Redigér abonnement

en: Content subscriptions are subscriptions to nodes that will produce notifications when a node is posted or updated or when a comment is posted for that nodes. Notifications will be sent only for published content so if you need to be notified of unpublished content waiting for approval you better use Triggers and Actions or some other module for that.
da: Indholdsabonnementer udsender beskeder når indhold oprettes eller redigeres eller når der kommenterers på indhold. Beskeder udsendes kun for udgivet indhold, så hvis du vil modtage besked for uudgivet indhold bør du bruge Trigger og Actions eller et andet modul.

en: On this page you can set which of the available subscription types are allowed. Alternatively you can select the <em>Set up for each content type</em> option and use the <a href="@content-type-settings">Administer Content types</a> page. These settings will be combined with permissions and other options (See user interface options if enabled) to determine which subscriptions will be finally available for users.
da: På denne side kan du vælge hvilke af de tilgængelige abonnementstyper som skal tillades. Alternativt kan du vælge at afkrydse <em>Indstil for hver indholdstype</em> og anvende <a href="@content-type-settings">Administrér indholdstyper</a>. Disse indstillinger kombineres med tilladelser og andre indstillinger (se indstillinger under brugergrænseflade) for at afgøre hvilke abonnementstyper som i sidste ende er tilgængelige for brugerne.

en: Please, check all your Notifications content settings and note the new options.
da: Undersøg venligst indstillingerne af Notifications content og bemærk de nye valgmuligheder.

en: Limit the displayed taxonomy terms
da: Begræns de viste termer

en: If checked, the displayed taxonomy terms in User Interface form will be limited to subscribed terms only. When you have too many taxonomy terms causing the Tags tab to run out of memory under Notifications UI, enabling this setting can fix the problem by only displaying the subscribed taxonomy terms. Note that if you enable this setting, you will have to provide your users an alternative way to subscribe to taxonomy items, such as providing links like: notifications/subscribe/%user/taxonomy/tid/%tid . The link will bring up the standard subscription confirmation dialog.
da: De viste termer i brugergrænsefladen begrænses til termer med abonnementer. Det kan være en god idé, hvis dit website har så mange taksonomi-termer at visningen af Tags-fanebladdet løber tør for hukommelse. Bemærk at hvis du anvender denne indstilling skal du give dine brugere en alternativ mulighed for at abonnere på termer, for eksempel ved at angive links på formen: notifications/subscribe/%user/taxonomy/tid/%tid. Dette link viser standardsiden for bekræftelse af abonnementer.

en: Add translation
da: Tilføj oversættelse

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: No special handling
da: Ingen speciel håndtering

en: How should this display populate the view's arguments?
da: Hvordan skal denne visning give argumenter til viewet?

en: Equal
da: Lig med

en: Upcoming
da: Kommende

en: HTTP response code
da: HTTP responskode

en: Execute PHP code
da: Kør PHP kode

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
da: En omdirigering for et bestemt sprog bruges altid når der spørges efter siden på det pågældende sprog og tilsidesætter omdirigeringer defineret for <em>alle sprog</em>.

en: Redirect status
da: Omdirigeringsstatus

en: Display a warning message to users when they are redirected.
da: Vis en meddelelse til brugerne når de omdirigeres.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
da: Opret automatisk omdirigeringer når URL-aliaser ændres.

en: Never (do not discard)
da: Aldrig (kassér ikke)

en: Default redirect status
da: Standard omdirigeringsstatus

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
da[0]: Fjernede 1 inaktiv omdirigering fra databasen.
da[1]: Fjernede @count inaktive omdirigeringer fra databasen.

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Configure behavior for URL redirects.
da: Indstil opførsel for URL omdirigeringer.

en: Search 404 settings
da: Indstillinger for "Search 404"

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a google search was performed using the query %keys.
da: Den efterspurgte side findes ikke. For at hjælpe dig har vi søgt efter %keys på Google.

en: The page you requested does not exist. A search for %keys resulted in this page.
da: Den efterspurgte side findes ikke. En søgning efter %keys resulterede i denne side.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
da: Den efterspurgte side findes ikke. For at hjælpe dig har vi søgt efter %keys.

en: Words to ignore
da: Ignorer ord

en: These words will be ignored from the search query. Separate words with a space, e.g.: "and or the".
da: Disse ord medtages ikke i søgningen. Adskil ord med mellemrum, f.eks.: "og eller den".

en: Extensions to ignore
da: Ignorer fil-endelser

en: These extensions will be ignored from the search query, e.g.: http://www.example.com/invalid/page.php will only search for "invalid page". Separate extensions with a space, e.g.: "htm html php". Do not include leading dot.
da: Disse endelser udelades fra forespørgslen. F.eks. vil http://www.example.com/invalid/page.php kun søge efter "invalid page". Adskil endelser med et mellemrum, f.eks.: "htm html php". Medtag ikke det første punktum.

en: Extensions to abort search
da: Endelser som afbryder søgning

en: A search will not be performed for a query ending in these extensions. Separate extensions with a space, e.g.: "gif jpg jpeg bmp png". Do not include leading dot.
da: Der foretages ikke en søgning ved forespørgsler med følgende endelser. Adskil endelser med mellemrum, f.eks. "gif jpg jpeg bmp png". Medtag ikke det indledende punktum.

en: This regular expression will be applied to filter all queries. The parts of the path that match the expression will be EXCLUDED from the search. You do NOT have to enclose the regex in forward slashes when defining the PCRE. e.g.: use "[foo]bar" instead of "/[foo]bar/". On how to use a PCRE Regex please refer <a href="http://php.net/pcre">PCRE pages in the PHP Manual</a>.
da: Dette regulære udtryk bruges til at filtrere alle forespørgsler. De dele af stien som matcher udtrykket UDELADES fra søgningen. Du behøver IKKE at medtage skråstregerne når du definerer din PCRE. Brug f.eks. "[foo]bar" i stedet for "/[foo]bar/".Se <a href="http://php.net/pcre">siderne om PCRE i PHP manualen</a> for yderligere information om regulære udtryk.

en: Tag ID
da: Taggets ID

en: Node reference: @field
da: Indholdselement-reference: @field

en: Voting target
da: Stemmemål

en: As Stars
da: Som stjerner

en: Rating (i.e. 4.2/5)
da: Bedømmelse (f.eks. 4,2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
da: Procent (f.eks. 92)

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
da: Indstil Fivestar afstemnings-widgets for hele sitet.

en: Cancel rating
da: Fortryd bedømmelse

en: Give it @star/@count
da: Giv det @star/@count

en: Your vote has been cleared.
da: Din bedømmelse er slettet.

en: Your rating: <span>!stars</span>
da: Din bedømmelse: <span>!stars</span>

en: No votes yet
da: Ingen bedømmelser endnu

en: Saving your vote...
da: Gemmer din bedømmelse…

en: Your vote has been saved.
da: Din bedømmelse er blevet gemt.

en: Deleting your vote...
da: Sletter din bedømmelse…

en: Your vote has been deleted.
da: Din bedømmelse er blevet slettet.

en: Select rating
da: Vælg bedømmelse

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
da[0]: <span>@count</span> stemme
da[1]: <span>@count</span> stemmer

en: CDN integration is enabled for all users.
da: CDN-integration er aktiveret for alle brugere.

en: New topic
da: Nyt emne

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: Search form
da: Søgefelt

en: Popular content
da: Populært indhold

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
da: Vælg et andet tema for at skifte sitets udseende.

en: select different theme
da: vælg andet tema

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver flersproget understøttelse for denne indholdstype. Hvis funktionen aktiveres vises et felt der gør det muligt at vælge mellem et af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Du kan også aktivere oversættelse af denne indholdstype, som gør det muligt at oversætte indhold til ethvert af de aktiverede sprog. Hvis funktionen er deaktiveret gemmes alt indhold i standardsproget. Eksisterende indhold blive ikke påvirket hvis du ændrer denne indstilling.

en: Flag translations as outdated
da: Marker oversættelsen som udløbet

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring ,som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som udløbne. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Oversættelsen skal opdateres, fordi kilden er blevet ændret. Fjern markeringen, når oversættelsen er blevet opdateret.

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti, men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret, skal nye brugere validere deres e-mail-adresse, før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke, kan brugeren logge ind med det samme, og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site, hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: Transliterate
da: Translitterér

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: @type (from module @module)
da: @type (fra modulet @module)

en: Form protection
da: Formularbeskyttelse

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
da: Vælg standardudfordringstypen for CAPTCHAer. Den kan tilsidesættes på hver formular hvis det ønskes.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
da: Tillad CAPTCHAer og CAPTCHA administrationslinks på administrative sider.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
da: Gør det muligt at tilføje CAPTCHAs til formularer på administrative sider. CAPTCHAs er som standard deaktiveret på administrative sider (som normalt ikke er tilgængelige for almindelige brugere) for at undgå de relaterede omkostninger. I visse situationer, f.eks. på demosites, kan det være nyttigt at tillade CAPTCHAs på administrative sider.

en: Add a description to the CAPTCHA
da: Tilføj en beskrivelse til CAPTCHAen

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
da: Tilføj en beskrivelse for at forklare formålet med CAPTCHA til den besøgende.

en: CAPTCHA description
da: CAPTCHA-beskrivelse

en: Default CAPTCHA validation
da: Standard CAPTCHA-validering

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
da: Definér hvordan svarer skal behandles som standard. Bemærk at modulerne som udbyder udfordringerne kan tilsidesætte eller ignorere dette.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
da: Versalfølsom validering: svaret skal svare fuldstændigt til løsningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
da: Skeln ikke mellem store/små bogstaver: fejl i store/små bogstaver ignoreres.

en: Added CAPTCHA point.
da: CAPTCHA-punkt tilføjet.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen på sproget %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
da: Kunne ikke sætte en CAPTCHA-type på formularen %form_id: kunne ikke fortolke værdien "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
da: CAPTCHA: udfordring "@type" aktiveret

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
da: Dette er et ikke-blokerende og allerede løst eksempel på denne udfordring.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
da: CAPTCHA: ingen udfordring aktiveret

en: Test one two three
da: Test et to tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
da[0]: Har allerede blokeret 1 formularindsendelse
da[1]: Har allerede blokeret @count formularindsendelser

en: CAPTCHA point administration
da: CAPTCHA-punkt-administration

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
da: Forudfyldt billed-CAPTCHA eksempel, genereret med de aktuelle indstillinger.

en: extra large
da: esktra stor

en: tight
da: kompakt

en: wide
da: bred

en: extra wide
da: ekstra bred

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: URL as plain text
da: URL som ren tekst

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: Fivestar Rating
da: Fivestar-bedømmelse

en: Store a rating for this piece of content.
da: Gem en bedømmelse af dette stykke indhold.

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Item ID
da: Element-ID

en: Comparing two revisions:
da: Sammenligner to versioner:

en: Highlight changes
da: Fremhæv ændringer

en: List revisions
da: Vis versioner

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Text format
da: Tekstformat

en: My sections
da: Mine sektioner

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Director
da: Instruktør

en: Edit !type
da: Redigér !type

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: Aid
da: Hjælp

en: Days of the week
da: Ugedage

en: Anonymous vote rollover
da: Pause for anonyme stemmer

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
da: Hvor lang tid der skal gå før to anonyme stemmer fra samme computer opfattes som unikke. Vælger du 'aldrig' udelukkes de fleste dobbelt-stemmer, men det vil være umuligt for anonyme brugere, der deler en computer (som f.eks. kunder på en internetcafe), at afgive deres stemmer.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
da: Foretag ikke automatisk optælling af stemmer: Jeg bruger et modul som håndterer sine egne afstemningsresultater.

en: Which node types should receive votes?
da: Hvilke indholdstyper skal der stemmes på?

en: What type of votes should be generated?
da: Hvilken type stemmer skal genereres?

en: Delete existing votes before generating new ones.
da: Slet eksisterende stemmer før nye genereres.

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
da: Stemmer i et bestemt interval. Værdier gemmes i intervallet 1-100, men kan vises til brugeren i enhver skala.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
da: Stemmer som bidrager med point/symboler/karma til en total. Kan være positive eller negative.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
da: Antallet af stemmer på et bestemt stykke indhold.

en: Average vote
da: Gennemsnitlig vurdering

en: The average vote cast on a given piece of content.
da: Den gennemsnitlige stemme på et givent stykke indhold.

en: Total score
da: Samlet vurdering

en: The sum of all votes for a given piece of content.
da: Summen af alle stemmer på et givent stykke indhold.

en: Generate votes
da: Generer stemmer

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
da: Generer et givet antal stemmer på sitets indhold. Slet eventuelt eksisterende stemmer.

en: Vote results
da: Afstemningsresultater

en: The value of an individual cast vote.
da: Værdien af en individuelt afgivet stemme.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
da: Typen af stemme som afgives (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
da: Et valgfrit tag til gruppering af stemmer med flere kriterier.

en: The user who cast the vote.
da: Brugeren som afgav stemmen.

en: Individual voter
da: Individuel stemmegiver

en: Restrict votes to those cast by the current user.
da: Begræns stemmer til dem som er afgivet af den aktuelle bruger.

en: The IP address of the user who cast the vote.
da: IP-adressen på brugeren som afgav stemmen.

en: The time the vote was cast.
da: Tidspunktet hvor stemmen blev afgivet

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
da: Typen af de aktueller resultater (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
da: Et valgfrit tag til gruppering af resultater med flere kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
da: Akkumuleringsfunktionen som bruges til at beregne resultatet.

en: The time the results were calculated.
da: Tidspunktet hvor resultatet blev beregnet.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til en VotingAPI stemme, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til et VotingAPI resultat, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Default appearance
da: Standardudseende

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Data filters
da: Datafiltre

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
da: For hvert indholdselement gemmes der er stor mængde afstemningsdata. Brug disse indstillinger til at bestemme hvilke typer der skal være tilgængelige i denne sammenhæng. <strong>Advarsel!</strong> Hvis et af disse filtre er tomme kan det resultere i at flere kopier af hvert indholdselement vises i oversigter.

en: Aggregation function
da: Akkumuleringsfunktion

en: Restrict to current user
da: Begræns til aktuelle bruger

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Field @table.@field: no Schema type for @engine type @type.
da: Felt @table.@field: ingen schema-type for @engine-type @type.

en: Table %table: Missing or invalid 'fields' array.
da: Tabellen %table: Manglende eller ugyldigt 'fields'-array.

en: TODO: please describe this table!
da: TODO: beskriv venligst denne tabel!

en: TODO: please describe this field!
da: TODO: beskriv venligst dette felt!

en: Manage the database schema for this system.
da: Håndtér systemets database-schema.

en: Describe
da: Beskriv

en: Inspect
da: Inspicér

en: The Schema module provides functionality built on the Schema API.
da: Schema-modulet tilbyder funktionalitet bygget på Schema-APIet.

en: unrecognized pgsql index definition: @stmt
da: ukendt pgsql indeks-definition: @stmt

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
da: Aktivér denne kontekst hvis en af de valgte menupunkter tilhører den aktive menusti.

en: Theme variables
da: Temavariable

en: The description of this context definition.
da: Beskrivelsen af denne context-definition.

en: Reactions
da: Reaktioner

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: View the calendar.
da: Se kalenderen

en: Select the calendar time period for this display.
da: Vælg kalenderperiode for denne visning.

en: Add new date link
da: Tilføj ny dato link

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
da: Vis et link til at tilføje en ny dato af den angivne indholdstype. Vises kun til brugere med de rette tilladelser.

en: Vocabulary Legend Types
da: Ordforråd signaturforklaringstyper

en: Calendar day of week names
da: Navne på ugedage

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
da: Hvordan ugedagenes navne vises i kalenderen

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
da: Hvorvidt ugenumre skal vises i venstre spalte af kalenderuger og -måneder.

en: Time grouping
da: Tidsgruppering

en: Group items together into time periods based on their start time.
da: Gruppér elementer i tidsperioder baseret på deres starttidspunkt.

en: Half hour
da: Halv time

en: Custom time grouping
da: Tilpasset tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
da: Når den 'tilpassede' tidsgruppering vælges ovenfor, oprettes tilpassede tidsgrupperingsperioder som en kommasepareret liste af 24-timers tidspunkter i formatet HH:MM:SS, f.eks. '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Vær sikker på at starte med '00:00:00'. Alle elementer efter det sidste tidspunkt placeres i den sidste gruppe.

en: Field grouping
da: Feltgruppering

en: All times
da: Alle tidspunkter

en: Before @time
da: Før @time

en: Empty day
da: Tom dag

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: Date wizard
da: Datoguide

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: Show error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Extra help messages for administrators
da: Ekstra hjælpetekster til administratorer

en: Index write access
da: Indeks skriveadgang

en: Read and write (normal)
da: Læs og skriv (normal)

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
da: (@pending_docs sendt men endnu ikke behandlet)

en: View more details on the search index contents
da: Se flere detaljer om indholdet af søgeindekset

en: You have more than @limit documents, so term frequencies are being omitted for performance reasons.
da: Du har flere end @limit dokumenter, så term-hyppigheder udelades for at forbedre ydelsen.

en: <em>Omitted</em>
da: <em>Udeladt</em>

en: Not indexed
da: Ikke indexeret

en: Index type
da: Indekstype

en: Distinct terms
da: Forskellige termer

en: No data on indexed fields.
da: Ingen data om indekserede felter.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: All taxonomy term names
da: Alle taksonomitermer

en: Body text inside H1 tags
da: Brødtekst i H1 tags

en: Body text inside H2 or H3 tags
da: Brødtekst i H2 og H3 tags

en: Body text in inline tags like EM or STRONG
da: Brødtekst i indlejrede tags som EM eller STRONG

en: Body text inside links (A tags)
da: Brødtekst i links (A tags)

en: Taxonomy term IDs
da: Taksonomiterm IDer

en: Taxonomy term names only from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm navne, kun fra ordforrådet %name

en: Taxonomy term IDs from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm IDer fra ordforrådet %name

en: The block name displayed to site users.
da: Bloknavnet som vises til site-brugerne.

en: Maximum number of related items to display
da: Maksimalt antal relaterede elementer som vises

en: Fields for finding related content
da: Felter til fremsøgning af relateret indhold

en: Choose the fields to be used in calculating similarity. The default combination of %taxonomy_names and %title will provide relevant results for typical sites.
da: Vælg felterne som bruges til at beregne lighed. Standardkombinationen af %taxonomy_names og %title vil give relevante resultater for typiske sites.

en: Minimum term frequency
da: Minimum term-frekvens

en: A word must appear this many times in any given document before the document is considered relevant for comparison.
da: Et ord skal optræde dette antal gange i et dokument før dokumentet anses som relevant til sammenligning.

en: Minimum document frequency
da: Minimum dokument-frekvens

en: A word must occur in at least this many documents before it will be used for similarity comparison.
da: Et ord skal mindst optræde i dette antal dokumenter før det bruges til sammenligning af lighed.

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Maximum word length
da: Maksimum ordlængde

en: You can use this to eliminate very long words from similarity comparisons. Words of more than this number of characters will be ignored.
da: Du kan bruge dette til at fjerne meget lange ord fra sammenligninger. Ord, som er længere end dette antal tegn, vil blive ignoreret.

en: The maximum number of query terms that will be included in any query. Lower numbers will result in fewer recommendations but will get results faster. If a content recommendation is not returning any recommendations, you can either check more "Comparison fields" checkboxes or increase the maximum number of query terms here.
da: Det maksimale antal af søgeord som medtages i en forespørgsel. Et lavere antal vil resultere i færre anbefalinger men vil give hurtigere resultater. Hvid der ikke returneres nogen anbefalinger kan du enten markere flere sammenligningsfelter eller forøge det maksimale antal af søgeord her.

en: The block has been deleted.
da: Blokken er blevet slettet.

en: Result biasing
da: Resultatvægtning

en: Give bias to certain properties when ordering the search results. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results. Choose <em>Ignore</em> to ignore any given property.
da: Vægt bestemte egenskaber ved sortering af søgeresultaterne. Enhver værdi undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den angivne type i søgeresultaterne. Vælg <em>Ignorér</em> for at ignorere en bestemt egenskab.

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Sticky at top of lists'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Klæbrige'.

en: Promoted to home page
da: Forfremmet til forsiden

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Promoted to home page'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Forfremmet'.

en: More recently created
da: Senest oprettet

en: This setting will change the result scoring so that nodes created more recently may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så nyere indholdselementer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More comments
da: Flere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with more comments may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med flere kommentarer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More recent comments
da: Nyere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with the most recent comments (or most recent updates to the node itself) may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med de nyeste kommentarer (eller de seneste opdateringer til selve indholdselementet) optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: Field biases
da: Feltvægtning

en: Specify here which fields are more important when searching. Give a field a greater numeric value to make it more important. If you omit a field, it will not be searched.
da: Angiv hvilke felter som er vigtigst ved søgning. Giv et felt en højere numerisk værdi for at gøre det vigtigere. Hvis du udelader et felt vil der ikke blive søgt i det.

en: Specify here which node types should get a higher relevancy score in searches. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som får en højere relevans-karakter i søgninger. Enhver værdie undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den givne type i søgeresultater.

en: %type type content bias
da: Indholdsvægtning for typen %type

en: No Solr instance available during indexing.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under indeksering.

en: Apache Solr Core: Sorting
da: Apache Solr Core: Sortering

en: Apache Solr recommendations: !name
da: Apache Solr anbefalinger: !name

en: Your site has contacted the Apache Solr server.
da: Dit site har kontaktet Apache Solr-serveren.

en: Your site was unable to contact the Apache Solr server.
da: Dit site kunne ikke kontakte Apache Solr-serveren.

en: Confirm the re-indexing of all content
da: Bekræft genindeksering af indhold

en: Confirm index deletion
da: Bekræft sletning af indeks

en: Apache Solr search index
da: Apache Solr søgeindeks

en: Solr search
da: Solr søgning

en: Retain current filters
da: Behold aktuelle filtre

en: Did you mean
da: Mente du

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Framework for searching with Solr
da: Framework til søgning med Solr

en: Search with Solr
da: Søg med Solr

en: Show more
da: Vis flere

en: Show fewer
da: Vis færre

en: Solr search index will be rebuilt.
da: Solr søgeindekset genopbygges.

en: User %name (UID:!uid) cannot search: @message
da: Bruger %name (UID:!uid) kan ikke fremsøge: @message

en: Grant !op access
da: Giv !op adgang

en: Warning: Your content is not published, so this settings are not taken into account as long as the content remains unpublished.
da: Advarsel: Indholdet er ikke udgivet, så disse indstillinger er ikke trådt i kraft.

en: The permissions have been reseted to the content type defaults.
da: Tilladelserne er blevet nulstillet til indholdstypens standardindstillinger.

en: Per content node access control settings
da: Indstillinger for indholdsspecifik adgangskontrol

en: Optionally you can enable per content node access control settings. If enabled, a new tab for the content access settings appears when viewing content. You have to configure permission to access these settings at the !permissions page.
da: Alternativt kan du aktivere indholdsspecifikke indstillinger for adgangskontrol. Der tilføjes en ny fane til adgangskontrol ved visning af indhold. Du skal tilpasse tilladelserne til at tilgå disse indstillinger på !permissions-siden.

en: Enable per content node access control settings
da: Aktivér adgangskontrol på indholdselement-basis

en: Give content node grants priority
da: Prioritér indholdsspecifikke tilladelser

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types.
da: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.

en: Role based access control settings
da: Rollebaserede indstillinger for adgangskontrol

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
da: Bemærk at brugerne som minimum skal have tilladelsen %access_content for at kunne håndtere indhold.

en: Furthermore note that content which is not @published is treated in a different way by drupal: It can be viewed only by its author or users with the %administer_nodes permission.
da: Bemærk at indhold som ikke er @published behandles anderledes af Drupal: Det kan kun ses af dets forfatter eller af brugere med tilladelsen %administer_nodes.

en: This role is lacking the permission '@perm', so it has no access.
da: Rollen mangler tilladelsen '@perm', så den har ikke adgang.

en: This role has '@perm' permission, so access is granted.
da: Rollen har tilladelsen '@perm', så den har adgang.

en: Permission is granted due to the content type's access control settings.
da: Tilladelsen er givet på grund af indholdstypens indstillinger for adgangskontrol.

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types. | Permissions have been successfully rebuilt for the content types @types.
da[0]: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.
da[1]: Tilladelserne for indholdstyperne @types er blevet genopbygget.

en: Configured
da: Konfigureret

en: Broken links
da: Brudte links

en: Shows a list of broken links in content.
da: Viser en liste over brudte links i indhold.

en: Check settings
da: Kontrollér indstillinger

en: manage fields
da: håndtér felter

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: New field
da: Nyt felt

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
da: Vis eller skjul memcache-statistik i bunden af hver side.

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Elements
da: Elementer

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Add, change or remove verifications for your site.
da: Tilføj, ret eller fjern verifikationer for dit site.

en: Canonical URL
da: Kanonisk URL

en: Notified: @user_mail
da: Underrettet: @user_mail

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: Library
da: Bibliotek

en: Number of documents in index
da: Antal dokumenter i indeks

en: Filter by content type.
da: Filtrér efter indholdstype.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Rebuild the site map.
da: Gendan sitemap.

en: XML sitemap cache directory
da: XML sitemap cache-mappe

en: Submit the sitemap to the following engines
da: Send sitemap til følgende søgemaskiner

en: Do not submit more often than every
da: Indsend ikke oftere end hver

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
da: Send kun hvis sitemap er blevet opdateret siden sidste indsendelse.

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Show End Date
da: Vis slutdato

en: Include schema comparison reports in site status report
da: Medtag schema-sammenligninger i statusrapporten

en: When checked, schema comparison reports are run on
          the Administer page, and included in the site status report.
da: Kører schema-sammenligninger på administrationssiden og viser dem i statusrapporten.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
da: Den indbyggede skrifttype understøtter kun Latin2-tegn. Brug kun "a" til "z" og tal.

en: Hard limit
da: Hård grænse

en: Save !type
da: Gem !type

en: Delete !type
da: Slet !type

en: URL field
da: URL-felt

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Gallery page
da: Galleriside

en: Progress
da: Fremdrift

en: Default values
da: Standardværdier

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: Unique
da: Unik

en: My Account
da: Min konto

en: %var updated from %value to %presetid
da: %var opdateret fra %value til %presetid

en: %var not updated: no imagecache preset could be found for %value. <a href="@settings_page"> Update your profile picture presets manually </a>
da: %var ikke opdateret: kunne ikke finde nogen imagecache forvalg til %value. <a href="@settings_page">Opdatér dine profilbillede-forvalg manuelt</a>

en: Robots
da: Robotter

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID. Kontakt sitets administrator hvis problemet ikke forsvinder.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke generere billeder fordi din PHP-opsætning ikke tillader det (intet <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med JPEG-understøttelse).

en: Color and image settings
da: Farver og billeder

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
da: Indstillinger for baggrund, tekstfarver og filformat på billed-CAPTCHAen.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
da: Indtast den hexadecimale kode for baggrundsfarven (f.eks. #FFF eller #FFCE90). Ved brug af PNG-formatet med en transparent baggrund bør denne sættes til en værdi tæt på den bagvedliggende baggrundsfarve.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
da: Vælg billedets filformat. JPEG resulterer normalt i mindre filer, mens PNG tillader transparens.

en: PNG with transparent background
da: PNG med transparent baggrund

en: @level - no distortion
da: @level - ingen forvrængning

en: @level - low
da: @level - lav

en: @level - medium
da: @level - mellem

en: @level - high
da: @level - høj

en: Check for updates of disabled modules and themes
da: Søg efter opdateringer til deaktiverede moduler og temaer

en: Upgrades
da: Opgraderinger

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
da: Porten skal være et heltal mellem 1 og 65535.

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: Close window after sending to printer
da: Luk vinduet når siden er sendt til printeren

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
da: Når valgene ovenfor er aktiveret vil dette valg automatisk lukke vinduet når dets indhold er blevet udskrevet.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
da: (kun wkhtmltopdf) Angiv yderligere argumenter som skal videregives til wkhtmltopdf-programmet. Der kan bruges symboler i disse argumenter (se listen nedenfor).

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_update() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_update() på NIDs @nids

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_delete() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_delete() på NIDs @nids

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
da: Du har nu benyttet dit engangs-login- link. Det er ikke muligt at benytte dette login igen. Skift venligst din adgangskode.

en: Select code review plugins and modules, and upgrade files.
da: Vælg udvidelsesmoduler til inspektion og opgradering af kode.

en: View code review
da: Vis kodegennemgang

en: Perform code reviews on modules and themes.
da: Inspicér kode i moduler og temaer.

en: View all code reviews
da: Vis alle kodeinspektioner

en: Perform code reviews on modules and themes, using the "all" modules feature.
da: Inspicér kode i moduler og temaer ved hjælp af "alle moduler"-funktionen.

en: After setting these defaults, use <a href="@url">coder review</a> to perform code reviews.
da: Når du har indstillet disse standardværdier, kan du bruge <a href="@url">coder review</a> til at foretage kodeinspektion.

en: Coder Review
da: Kodeinspektion

en: Conversions Development
da: Konvertering

en: Administer code conversions
da: Administrér kodekonvertering

en: Apply the selected conversion routines ...
da: Anvend de valgte konverteringsfunktioner ...

en: ... to files with the selected file extensions ...
da: ... på filer med de valgte endelser ...

en: ... residing in the selected directories (beneath the files directory), or ...
da: ... som ligger i de valgte mapper (under files-mappen), eller ...

en: Please select at least one item in the %item tab.
da: Vælg venligst mindst ét element på fanen %item.

en: Please select at least one item in the %item1 or %item2 tabs.
da: Vælg venligst mindst ét element på %item1- eller %item2-fanen.

en: Click to view the !log.
da: Klik for at se !log.

en: conversion log file
da: konverterings-logfilen

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Deadwood module
da: Deadwood

en: The Deadwood module must be uninstalled before the Coder Upgrade module can be installed.
da: Deadwood-modulet skal afinstalleres før Coder Upgrade-modulet kan installeres.

en: Coder Upgrade directory
da: Coder Upgrade mappe

en: Additional CSS classes
da: Yderligere CSS-klasser

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Movie
da: Film

en: Moderate content
da: Moderér indhold

en: Mime Mail CSS Compressor
da: Mime Mail CSS kompressor

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
da: Tager imod en dato på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "today", "+2 months" og "Dec 9 2004" er alle gyldige.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
da: Tager imod et tidspunkt på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "now", "+2 timer" og "10:30pm" er alle gyldige.

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: User language
da: Brugersprog

en: Navigation bar
da: Navigationsbjælke

en: Jump to Navigation
da: Hop til navigation

en: Site email address
da: Sitets e-mail-adresse

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: revision user
da: revision bruger

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: Default state for the notification selection box for registered users
da: Standardstatus for notifikation for registrerede brugere.

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
da: Tilmeld automatisk brugere til notifikations-mails på deres eget indhold.

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
da: Nye brugere vil som standard modtage notifikationer om kommentarer til deres indlæg indtil de selv deaktiverer denne funktionalitet.

en: Disable comment notification
da: Deaktivér kommentar-notifikation

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Recreate
da: Genopret

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
da: Disse moduler er påkrævet af features der er blevet deaktiveret. De kan muligvis deaktiveres uden at påvirke andre dele af websitet.

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
da: Vælg værktøjslinjens layout. Vertikal virker bedst på store, brede skærme. Horisontal virker bedst på skærme med begrænset plads.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
da: Vælg en position til værktøjslinjen som ikke kolliderer med andre elementer i dit aktuelle tema.

en: use admin toolbar
da: brug værktøjslinje

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
da: UI-forbedringer for Drupal-administratorer og -redaktører.

en: Other tools
da: Andre værktøjer

en: Show querylog
da: Vis forespørgselslog

en: Hide querylog
da: Skjul forespørgselslog

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
da: Tilmeldinger synkroniseres med brugerkonti. Når brugerkonti slettes frameldes abonnenter med samme e-mail-adresse også. Når brugerkonti blokkeres eller aktiveres, blokeres eller aktiveres bliver abonnementer også blokeret eller aktiveret. Lad feltet stå tomt for at lade brugerkonti og abonnementer fungere uafhængigt af hinanden.

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
da: Du kan finde mere information om HTTP omdirigeringskoder på <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
da: Omdirigeringen er blevet gemt.

en: Edit redirect
da: Redigér omdirigering

en: No redirects
da: Ingen omdirigeringer

en: 1 redirect | @count redirects
da[0]: 1 omdirigering
da[1]: @count omdirigeringer

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
da: Er du sikker på, at du ønsker at translitterere eksisterende filnavne?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
da: Ikke alle filnavne kunne konverteres. Følgende filer kunne ikke tilgås og er blevet ignoreret:

en: @filenames have been successfully transliterated.
da: @filenames er blevet translittereret.

en: 1 file name | @count file names
da[0]: 1 filnavn
da[1]: @count filnavne

en: Lowercase transliterated file names.
da: Konvertér translittererede filnavne til små bogstaver.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
da: Konvertér eksisterende filnavne til US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
da: Transliteration er blevet installeret. <a href="@transliteration-url">Reparér eksisterende filnavne</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
da: Konverterer ikke-latin tekst til US-ASCII og renser filnavne.

en: No URL redirects available.
da: Ingen tilgængelige URL-omdirigeringer

en: Filter redirects
da: Filtrér omdirigeringer

en: No redirects selected.
da: Ingen omdirigeringer valgt.

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
da: Angiv en intern Drupal-sti, et stialias eller en komplet ekstern URL (f.eks. http://example.com/) som der skal omdirigeres til. Brug %front for at omdirigere til forsiden.

en: @action @count redirects.
da: @action @count omdirigeringer.

en: @action @count redirect. | @action @count redirects.
da[0]: @action @count omdirigering.
da[1]: @action @count omdirigeringer.

en: Are you sure you want to @action this redirect? | Are you sure you want to @action these redirects?
da[0]: Er du sikker på, at du vil @action denne omdirigering?
da[1]: Er du sikker på, at du vil @action disse omdirigeringer?

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
da: Kildestien kan ikke indeholde et URL fragment-anker

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source omdirigeres i forvejen. Vil du <a href="@edit-page">redigere den eksisterende omdirigering</a>?

en: How many URL redirects would you like to generate?
da: Hvor mange URL-omdirigeringer vil du generere?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
da: Slet alle URL-omdirigeringer før der genereres nye URL-omdirigeringer.

en: Generate redirects
da: Generér omdirigeringer

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: Export !type
da: Eksportér !type

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
da: Navnet på databasen. Databasen skal eksistere, den bliver ikke oprettet automatisk.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
da: Indtast navnet på en bruger der har skriverettigheder til databasen.

en: Destinations
da: Destinationer

en: restore
da: gendan

en: Send an email if backup succeeds
da: Send en e-mail hvis backuppen gennemføres

en: Send an email if backup fails
da: Send en e-mail hvis backuppen fejler

en: schedules
da: tidsplaner

en: -- None Available --
da: -- Ingen tilgængelige --

en: Create new destination
da: Opret ny destination

en: Backup period must be a number greater than 0.
da: Backup-periode skal være et tal større end 0.

en: Once a second
da: Hvert sekund

en: Every @count seconds
da: Hvert @count sekund

en: Once a minute
da: Hvert minut

en: Every @count minutes
da: Hvert @count minut

en: Every @count hours
da: Hver @count time

en: Every @count days
da: Hver @count dag

en: Once a week
da: Én gang om ugen

en: Every @count weeks
da: Hver @count uge

en: Quick Backup Tab
da: Quick Backup-fane

en: Advanced Backup Tab
da: Advanced Backup-fane

en: Restore Tab
da: Restore-fane

en: manual backups
da: manuelle backups

en: School
da: Skole

en: Bounce slide
da: Springer

en: Private files
da: Private filer

en: Some files and directories in your install are writable by the server.
da: Nogle filer og mapper i din installation er skrivbare af serveren.

en: Errors are written to the screen.
da: Fejl bliver skrevet til skærmen

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Choose a block
da: Vælg en blok

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
da: Aktivér andre blokke til brug i administratorværktøjslinjen.

en: Administrative blocks
da: Administrative blokke

en: Other blocks
da: Andre blokke

en: Thickness
da: Tykkelse

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: The node the comment was posted to.
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The author of the node.
da: Indholdselementets forfatter.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
da: Antallet af stemmer der er blevet afgivet i en afstemning.

en: Poll winner
da: Vinder

en: The winning poll answer.
da: Det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner votes
da: Vinderstemmer

en: The number of votes received by the winning poll answer.
da: Antallet af stemmer på det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner percent
da: Vinderprocent

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
da: Procentdelen af stemmer modtaget af det vindende afstemningssvar.

en: The length of time the poll node is set to run.
da: Hvor lang tid afstemningen skal være åben.

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The size of the file, in kilobytes.
da: Filens størrelse i kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
da: Termens overordnede term, hvis den eksisterer.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The url of the account edit page.
da: URLen til kontoens redigeringsside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Kontrollér at stavningen er korrekt eller prøv at fjerne filtre.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter hvert ord individuelt: <em>"blue drop"</em> giver færre resultater end <em>blue drop</em>.</li>
    <li>Du kan forlange eller ekskludere termer med  + og -: <em>big +blue drop</em> kræver at <em>blue</em> findes, mens <em>big blue -drop</em> ekskluderer resultater som indeholder <em>drop</em>.</li>
    </ul>

en: File URL
da: Fil URL

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Control block visibility using context.
da: Håndtér bloksynlighed via kontekst.

en: Control menu active class using context.
da: Håndtér klassen på den aktive menu via kontekst.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
da: Debug reaktioner via SimpleTest.

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
da: Theme-laget kan tilbyde flere region-layouts og integrere med context.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
da: Vælg et af standardtemaets tilgængelige layouts.

en: Could not save context %title.
da: Kunne ikke gemme context %title.

en: Example: <code>theme</code>
da: Eksempel: <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
da: Et tag som grupperer denne context med andre.

en: Trigger the activation of this context
da: Aktivér denne context

en: Actions to take when this context is active
da: Handlinger som skal udføres når denne kontekst er aktiv

en: Add a reaction
da: Tilføj en reaktion

en: Context editor
da: Kontekst editor

en: Set on node form
da: Aktivér på indholdsformularen

en: Set this context on node forms
da: Aktivér denne kontekst på indholdsformularer

en: Always active
da: Altid aktiv

en: This block appears empty when displayed on this page.
da: Denne blok er tom ved visning på denne side.

en: Saved %title.
da: %title gemt.

en: Links with checkboxes
da: Links med afkrydsningsfelter

en: Additional Query
da: Supplerende forespørgsel

en: Browse available categories
da: Gennemse tilgængelige kategorier

en: Pick a category to launch a search.
da: Vælg en kategori for at starte en søgning.

en: Behavior on empty search
da: Opførsel ved tom søgning

en: Show search box
da: Vis søgefelt

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: No TrueType support
da: Ingen TrueType-understøttelse

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke bruge TrueType skrifttyper fordi din PHP-opsætning ikke understøtter det. Du kan kun bruge den indbyggede PHP-bitmap-skrifttype i en bestemt størrelse.

en: Font preview of @font (@file)
da: Eksempel på skrifttypen @font (@file)

en: Preview of built-in font
da: Eksempel på indbygget skrifttype

en: PHP built-in font: !font_preview
da: Indbygget PHP-skrifttype: !font_preview

en: You need to select at least one font.
da: Du skal vælge mindst én skrifttype.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
da: Følgende skrifttyper kan ikke læses: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
da: Indtast tegnene som vises på billedet.

en: Font example
da: Skrifttypeeksempel

en: Total rows
da: Samlet antal rækker

en: Is new
da: Er ny

en: Comments allowed
da: Kommentarer tilladt

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
da: Hvorvidt kommentarer er tilladt på dette indholdselement. 0 = nej, 1 = lukket (kun læsning), 2 = åben (læs/skriv).

en: Book root
da: Bogrod

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
da: Aktivér denne context ved visning af indhold hvis bogrod er af den valgte type.

en: Default country
da: Standard land

en: Site maintenance account
da: Administratorkonto

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
da: @count forbudte HTML-stumper i %file

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Theme key "@key" not found.
da: Temanøgle "@key" ikke fundet.

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Cache blocks
da: Blok-cache

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: Default and custom settings
da: Standard og brugerdefinerede indstillinger

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: Add new @node_type
da: Tilføj ny @node_type

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: Edit %name style
da: Rediger formatet %name

en: Override defaults
da: Tilsidesæt standarder

en: Update style
da: Opdatér stil

en: Select an effect to add.
da: Vælg den effekt du ønsker at tilføje.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
da: Formatet %style er blevet tilsidesat, så du kan ændre dets indstillinger.

en: Style name
da: Formatnavn

en: Create new style
da: Opret nyt format

en: Style %name was created.
da: Format %name oprettet.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
da: Brug kun små bogstaver, understregninger (_) og bindestreger i formatnavne.

en: !name must be a hexadecimal color value.
da: !name skal være en hexacdecimal farveværdi.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href="!url">Tilføj et nyt format</a>.

en: Image styles
da: Billedformater

en: Date type
da: Datotype

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menu-link henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: No Main links
da: Ingen primære links

en: Source for the Main links
da: Kilde til primære links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
da: Vælg hvad der skal vises som primære links (typisk i toppen af siden).

en: No Secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the Secondary links
da: Kilde til sekundære links

en: manage display
da: håndtér visning

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: Display author and date information.
da: Vis forfatter- og datoinformation.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
da: Med versioner kan du se forskellene mellem flere udgaver af dit indhold og gendanne tidligere versioner.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Use PHP for settings
da: Brug PHP til indstillinger

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da[0]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med ét eller flere tegn.
da[1]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises på oversigtssider som forsiden.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Compress cached pages.
da: Komprimér cachede sider.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Users may set their own time zone.
da: Brugere kan angive deres egen tidszone.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
da: Giv brugere besked ved login, hvis de ikke har valgt en tidszone.

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Default time zone.
da: Standard tidszone.

en: Empty time zone.
da: Tom tidszone.

en: Users may set their own time zone at registration.
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode message
da: Besked i vedligeholdstilstand

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: Public files
da: Offentlige filer

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
da: E-mail-adressen som meddelelsen skal sendes til ELLER indtast [node:author:mail], [comment:author:mail], osv. hvis du ønsker at sende en e-mail til forfatteren af det oprindelige indlæg.

en: Your configuration has been saved.
da: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: There is currently no content classified with this term.
da: Der er i øjeblikket intet indhold klassificeret med denne term.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Picture directory
da: Billedmappe

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
da: Redigér e-mail-meddelelserne, som sendes til brugerne, når de forsøger at opsige deres konti.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Contact forms
da: Kontaktformularer

en: Validate URL
da: Validér URL

en: Image style
da: Billedformat

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc.

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: The taxonomy vocabulary name
da: Ordforrådets navn

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer, og det tillader delvise matches. Bruger ikke autocomplete.

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This is machine name of the display.
da: Dette er displayets maskinlæsbare navn.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Du har ændret displayets maskinlæsbare navn. Alt som er knyttet specifikt til dette display, som f.eks. theming, vil muligvis holde op med at virke indtil det er opdateret. For at se opdaterede theme-forslag skal du gemme viewet.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Add
da: Tilføj

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: Display $page array
da: Vis $page array

en: Uninstalled and installed: %names.
da: Afinstallerede og installerede: %names.

en: No variables.
da: Ingen variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
da: Vis udvikler-output som f.eks. variabel-udskrifter, query log, osv.

en: Access developer information
da: Tilgå udviklerinformation

en: Switch users
da: Skift bruger

en: Details about a given menu item.
da: Detaljer om et givent menupunkt.

en: Field info
da: Feltinformation

en: Explain query
da: Forklar query

en: Access DNA information
da: Tilgå DNA-informationer

en: Development link
da: Udviklings-link

en: static
da: statisk

en: !NO: invalid $op
da: !NO: ugyldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
da: '@op' er en ugyldig handling!

en: bypass node access
da: tilsidesæt node access

en: !NO: by %module
da: !NO: af %module

en: !YES: by %module
da: !YES: af %module

en: view own unpublished content
da: vis eget upublicerede indhold

en: Devel module menu links will be rebuilt.
da: Devel-modulets menu-links vil blive genopbygget.

en: Invalid number of users.
da: Ugyldigt antal brugere.

en: Generated @number users.
da: Oprettede @number brugere.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
da: Oprettede @num_nodes sider, @max_comments kommentarer (eller mindre) per side.

en: Deleted %count nodes.
da: Slettede %count sider.

en: Which roles should the users receive?
da: Hvilke roller skal brugerne have?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
da: Brugere får altid rollen <em>godkendt bruger</em>.

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Maximum number of comments per node.
da: Max antal kommentarer per side.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
da: Tilføj statistik for hver side (node_counter tabellen).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
da: ...og <strong>!count</strong> flere.

en: In database
da: I databasen

en: Lowercase letters, numbers and underscores only
da: Kun små bogstaver, tal og underscores.

en: The machine-readable name is already taken.
da: Det maskinlæsbare navn er allerede i brug.

en: %name has been created.
da: %name er blevet oprettet.

en: Box description
da: Beskrivelse

en: Box body
da: Boks brødtekst

en: Boxes
da: Bokse

en: Provides exports for custom blocks and spaces integration.
da: Exports af brugerdefinerede blokke og spaces-integration.

en: Government
da: Myndighed

en: Food
da: Mad

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
da: Aktivér denne kontekst når den aktuelle bruger har én af de valgte roller.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold på det valgte sprog.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold med de valgte taksonomitermer.

en: Require all conditions
da: Kræv alle betingelser

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
da: Alle betingelser skal være mødt før denne context bliver aktiv. Ellers vil den første betingelse der mødes aktivere denne context.

en: Please reload the page to view this block.
da: Genindlæs siden for at se denne blok.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
da: Webform gør det muligt at knytte formularer og spørgeskemaer til indholdselementer.

en: To add one, create a !types piece of content.
da: Opret indthold af typen !types for at tilføje én.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
da: Webform er i øjeblikket ikke aktiveret for nogen indholdstyper.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
da: For at bruge Webform skal du aktivere det for mindst én indholdstype på denne side.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
da: Denne sider viser alle indholdstyper på sitet som kan udvides med webforms.

en: Webform-enabled piece of content
da: Indhold der kan bruges med Webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
da: Gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a> og aktivér Webform på mindst én indholdstype.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
da: Valgfrit: Aktivér Webform på flere indholdstyper ved at gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
da: <p>Med dette module kan du oprette formularer og spørgeskemaer samt definere deres indhold. Resultaterne af disse formularer gemmes i databasen og kan desuden sendes til en prædefineret e-mail-adresse.</p>/n<p>Sådan opretter du en formular:</p>
    <ul>
    <li>!webform-types-message</li>
    <li>Gå til <a href="!create-content">Opret indhold</a> og tilføj et stykke !types indhold.</li>
    <li>Når du har gemt indholdet bliver du omdirigeret til formularens feltoversigt. Tilføj de felter, som du har brug for, til din formular.</li>
    <li>Når du har tilføjet felter kan du have brug for at sende e-mails til administratorer eller til brugeren som udfyldte formularen. Klik på <em>E-mails</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen på indholdet.</li>
    <li>Til sidste skal du gå til <em>Indstillinger for formular</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen for at konfigurere de sidste indstillinger for din formular.
    <ul>
    <li>Tilføj en bekræftelsesbesked og/eller en URL til omdirigering som vises når formularen er blevet indsent.</li>
    <li>Angiv en indsendelsesgrænse.</li>
    <li>Vælg hvilke roller der kan indsende formularen.</li>
    <li>Avancerede indstillinger som mulighed for at oprette kladder, eller vise brugerne en besked som fortæller brugerne hvordan de kan redigere deres indsendelser.</li>
    </ul>
    </li>
    <li>Din formular er nu klar til brug. Når du har modtaget indsendelser kan du kontrollere brugernes besvarelser ved at gå til indholdets <em>Resultater</em>-fane.</li>
    </ul>
    <p>Hjælp til tilføjelse og konfiguration af komponenterne vises når du har tilføjet din første komponent.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
da: Et specielt tekstfelt som accepterer e-mail-adresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
da: Lader brugerne uploade forskellige typer af filer.

en: Page break
da: Sideskift

en: Organize forms into multiple pages.
da: Opdel formularer i flere sider.

en: Select options
da: Valgmuligheder

en: Value of !component
da: Værdien af !component

en: Value of "!component"
da: Værdien af "!component"

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Edit e-mail settings
da: Redigér e-mail-indstillinger

en: Delete e-mail settings
da: Slet e-mail-indstillinger

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: no upload
da: ingen uploads

en: Other...
da: Andet...

en: Allow "Other..." option
da: Tillad "Anden" mulighed

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
da: Markér dette hvis du ønsker at brugerne skal kunne indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Text for "Other..." option
da: Tekst til "Anden..." mulighed

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
da: Indtast teksten for valgmuligheden som gør det muligt at indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Maximum length of the textfield value.
da: Maksimal længde af tekstfeltværdien

en: Webform-enabled content types
da: Indholdstyper der kan bruges med Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
da: Webform gør det muligt at tilføje webform-komponenter til alle indholdstyper. Vælg typerne som du ønsker at kunne udvide med webform-komponenter.

en: E-mail address format
da: E-mail-adresseformat

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
da: Lang version: "Navn Navnsen" &lt;navn@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
da: Kort version: navn@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
da: De fleste servere understøtter det "lange" format som gør det muligt at have bedre Fra-adresser i de afsendte e-mails. Mange Windows-baserede servere kan ikke sende i det lange format. Skift denne indstilling hvis du har problemer med at sende e-mails med Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
da: Der er i øjeblikket ingen webforms på dit site. Opret indhold af typen !types.

en: Include all components
da: Inkludér alle komponenter

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Component value
da: Komponentværdi

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
da: Sender ikke e-mail i øjeblikket, tilføj en e-mail-modtager nedenfor.

en: email@example.com
da: mail@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser e-mailes til denne adresse. Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som modtageradresse. Flere e-mail-adresse adskilles med kommaer.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som emne for e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
da: Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens e-mail-adresse.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens navn for e-mails.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
da: En e-mail-skabelon kan ændre visningen af e-mails.

en: Included e-mail values
da: Inkluderede e-mail-værdier

en: Save e-mail settings
da: Gem e-mail-indstillinger

en: E-mail header details
da: E-mail header detaljer

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Email settings added.
da: E-mail-indstillinger tilføjet.

en: Email settings updated.
da: E-mail-indstillinger opdateret.

en: Delete e-mail settings?
da: Slet e-mail-indstillinger?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne baseret på komponenten @component med det samme.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne som sender til adressen @address med det samme.

en: E-mail settings deleted.
da: E-mail-indstillinger slettet.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
da: Begræns antallet af indsendelser <em>pr. bruger</em>. En bruger identificeres ved deres bruger-login hvis de er logget ind eller ved deres IP-adresse og cookie hvis de er anonyme. Brugen af cookies kan ændres i de globale <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: Submission access
da: Indsendelsesadgang

en: Show the notification about previous submissions.
da: Vis notifikationen om tidligere indsendelser.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: The entered URL is not a valid address.
da: Den indtastede URL er ikke en gyldig adresse.

en: The form settings have been updated.
da: Formular-indstillingerne er blevet opdateret.

en: Your submissions
da: Dine indlæg

en: @sid (draft)
da: @sid (kladde)

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Select list format
da: Format af udvalgsliste

en: Submission Number
da: Indsendelsesnummer

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Included export components
da: Inkluderede eksportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
da: De valgte komponenter inkluderes i ekssporten.

en: Option A
da: Valgmulighed A

en: Option B
da: Valgmulighed B

en: Option C
da: Valgmulighed C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: My select list
da: Min udvalgsliste

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: The submission ID of the submission.
da: Indsendelsesn ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
da: Hvorvidt indsendelsen er en kladde.

en: The date this submission was submitted.
da: Datoen for indsendelse.

en: Remote address
da: Fjernadresse

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
da: IP-adressen på brugerne som indsendte formularen.

en: Provide a simple link to view the submission.
da: Et simpelt link til at se indsendelsen.

en: Provide a simple link to edit the submission.
da: Et simpelt link til at redigere indsendelsen.

en: Provide a simple link to delete the submission.
da: Et simpelt link til at slette indsendelsen.

en: Webform submission count
da: Antal webform indsendelser

en: The number of webform submissions on this node.
da: Antallet af webform indsendelser på dette indholdselement.

en: The number of webform submissions for this user.
da: Antallet af webform-indsendelser fra denne bruger.

en: Webform form body
da: Webform formular-brødtekst

en: The Webform form body display for this node.
da: Brødtekstvisningen af webformen på dette indholdselement.

en: draft
da: kladde

en: Invalid URL.
da: Ugyldig URL

en: Transfer
da: Overfør

en: @name form
da: @name formular

en: Box title
da: Boks titel

en: XML sitemap maximum file size
da: XML sitemap maksimal filstørrelse

en: Value to be displayed for the "separator"
da: Værdi som vises i stedet for "separator"

en: Theme switcher
da: Temavælger

en: Switch theme
da: Skift tema

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde af alternative URLer. Den anbefalede længde er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når et mønster indeholder bestemte tegn (f.eks. æ, ø, å og andre tegn med accenter)? Konverteringen styres af Transliteration-modulet.

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
da: Du skal være <a href="!login">logget ind</a> for at kunne se denne formular.

en: File sources
da: Filkilde

en: Enabled sources
da: Aktive kilder

en: Select the available locations from which this widget may select files.
da: Vælg de kilder som dette element kan vælge filer fra.

en: Upload a file from your computer.
da: Upload en fil fra din computer.

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: The selected file %name could not be referenced.
da: Den valgte fil %name kunne angives som reference.

en: IMCE file browser
da: IMCE stifinder

en: Select a file to use from a file browser.
da: Vælg en fil fra en stifinder.

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: The selected file could not be used because the file does not exist in the database.
da: Den valgte fil kan ikke bruges, da den ikke findes i databasen.

en: Autocomplete reference textfield
da: Autoudfyld tekstfelt af kilde

en: Reference existing
da: Referér eksisterende

en: Reuse an existing file by entering its file name.
da: Genanvend en eksisterende fil ved at angive dens filnavn.

en: The referenced file could not be used because the file does not exist in the database.
da: Den valgte fil kan ikke bruges, da den ikke findes i databasen.

en: Remote URL textfield
da: Web-kilde tekstfelt

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: Download a file from a remote server.
da: Download fil fra en anden server.

en: Starting transfer...
da: Starter overførsel...

en: The remote URL must be a file and have an extension.
da: Web-kildens URL skal være en fil med en type-endelse.

en: The remote file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Web-kildens filstørrelse er %filesize og overstiger den maksimale størrelse på %maxsize.

en: Body text inside H4, H5, or H6 tags
da: Brødtekst i H4-, H5- eller H6-tags

en: Forum settings
da: Indstillinger for forum

en: Wysiwyg profiles
da: Wysiwyg-profiler

en: Div container
da: Div-beholder

en: Maximize
da: Maksimér

en: Check spelling as you type
da: Kontrollér stavning mens du skriver

en: Advanced list
da: Avanceret liste

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
da: Klik "slet" for at fjerne den eksisterende editor før du tilknytter en ny.

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: Stream open: %url
da: Stream åbn: %url

en: Stream opened: %parameters
da: Stream åbnet: %parameters

en: Allowed streams
da: Tilladte streams

en: Add files
da: Tilføj filer

en: Multimedia asset
da: Multimedie-asset

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
da: Det felt gemmer en reference til et multimedie-asset.

en: Allowed URI schemes
da: Tilladte URI skemaer

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
da: URI schemes inkluderer public:// og private:// som er Drupals filmapper, og kan også henvise til eksterne sites.

en: Embedding %filename
da: Indlejrer %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
da: Kan ikke rendere media fra %tag. Fejl: %error

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: The file @name was uploaded
da: Filen @name blev uploadet

en: An error occurred and no file was uploaded.
da: Der opstod en fejl og der blev ikke uploadet en fil.

en: Thumbnail for !filename.
da: Thumbnail til !filename.

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
da: Med Media-modulet kan du vedligeholde et <a href="@mediarepo">medie-bibliotek</a> hvor du kan tilføje, fjerne og genbruge dine medie assets. Du kan tilføje mediefiler ved at uploade dem eller fra en URL, og foretage handlinger på mange assets ad gangen.

en: Attaching media assets to content types
da: Tilknyt medie-assets til indholdstyper

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
da: Medie-assets kan knyttes til indholdstyper som felter. For at tilføje et medie-felt til en <a href="@content-type">indholdstype</a> skal du gå til siden <em>håndtér felter</em> under indholdstypen og tilføje et nyt felt af typen <em>multimedie asset</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
da: Brug medie-assets i WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
da: Media-modulet integrerer med WYSIWYG-editorer. Ved hjælp af Media Browser udvidelsen kan du vælge medie assets fra biblioteket og indsætte dem i teksten. Du kan tilføje medie assets direkte fra medie-browseren enten vha. upload eller fra en URL. Konfiguration af WYSIWYG-modulet kræver to trin:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
da: Aktivér WYSIWYG plugin på den ønskede <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG-profil</a>. Bemærk at du er nødt til at aktivere <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-modulet.

en: Edit media
da: Redigér media

en: Manage files used on your site.
da: Håndtér filer som bruges på dit site.

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Media Browser for picking media and uploading new media
da: Medie-browser til valg og upload af mediefiler

en: Media Browser test
da: Mediebrowser test

en: Make it easier to test media browser
da: Gør det nemmere at teste mediebrowseren

en: Style selector
da: Style-vælger

en: Choose a format for a piece of media
da: Vælg et format for et media-element

en: Provides the core Media API
da: Core media API

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact information on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
da: Anonyme brugere har tilladelse til at abonnere på kommentarer, men kan ikke angive deres kontaktinformation på følgende indholdstyper: !types. Du bør enten deaktivere notifikationer på disse indholdstyper, fjerne tilladelsen fra de anonyme brugere eller ændre kommentarindstillingerne så anonyme brugere kan indtaste deres kontaktinformation.

en: Access all webform results
da: Tilgå alle webform-resultater

en: Access own webform results
da: Tilgå egne webform-resultater

en: Edit all webform submissions
da: Redigér alle webform-indlæg

en: Delete all webform submissions
da: Slet alle webform-indlæg

en: Access own webform submissions
da: Tilgå egne webform-indlæg

en: Edit own webform submissions
da: Redigér egne webform-indlæg

en: Delete own webform submissions
da: Slet egne webform-indlæg

en: Default: %value
da: Standard: %value

en: Delete configuration profile
da: Slet konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
da: Filen er blevet omdøbt til %filename.

en: %filename has been uploaded.
da: %filename er blevet uploadet.

en: %filename is in use by another application.
da: %filename bruges af en anden applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din mappekvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din totale brugerkvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
da: Du har ikke adgang til en konfigurationsprofil som kan bruge fil-browseren!

en: Directory %dirname is not accessible.
da: Mappen %dirname er ikke tilgængelig.

en: Access to %directory was denied.
da: Adgang til %directory nægtet.

en: You can not perform this operation.
da: Du kan ikke udføre denne handling.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
da: For at sende en fil til en ekstern applikation skal du dobbeltklikke på filrækken.

en: Administer IMCE
da: Administrér IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
da: For brugere med <strong>flere roller</strong> bestemmer <strong>vægten</strong> den valgte profil. Lette roller bliver valgt før tunge roller. En administratorrolle bør placeres over alle andre roller ved at give den en lav vægt, som f.eks. -10.

en: Define the upload quota per directory.
da: Angiv upload-kvoten pr. mappe.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
da: Denne kvote beregner størrelsen af alle uploadede filer i databasen, men den medtager ikke FTP-filer. Du kan enten bruge begge kvoter samtidigt eller ignorere denne kvote ved at sætte værdien til 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Angiv tilladte endelser for uploadede filer. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Du kan oprette en liste af miniature-forvalg som brugerne kan vælge imellem.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i miniaturenavne.</li>
    <li>Angiv dimensioner som <strong>BreddexHøjde</strong>.</li>
    <li>Præfiks og suffiks er tekststrenge som tilføjes til det originale filnavn for at generere miniaturenavnet.</li>
    <li>Et eksempel på en miniature: Navn = <strong>Lille</strong>, Dimensioner = <strong>80x80</strong>, Præfiks = <strong>lille_</strong></li>
    </ul>
    <p>Bemærk at brugerne altid kan oprette miniaturer ved upload uanset tilladelserne for miniaturer.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: all languages
da: alle sprog

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
da: Placering af XHProf-kildekoden på dit system, som regel i /usr/local/share eller /usr/share, startende med skråstreg.

en: removed
da: fjernet

en: Was removed in @func; not in !na.
da: Er fjernet i @func; ikke i !na.

en: wrong
da: forkert

en: removed!
da: fjernet!

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
da: Er fjernet i @func; burde være fjernet i !na!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
da[0]: 1 bruger slettet.
da[1]: @count brugere slettet.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
da[0]: 1 side oprettet.
da[1]: Slut med at oprette @count sider.

en: Utilizes image styles for user profile pictures.
da: Bruger billedeffekter på brugerprofilbilleder.

en: Profile picture display style
da: Udseende af profilbillede

en: Comment picture display style
da: Udseende af kommentarbillede

en: Are you sure you want to queue content for reindexing?
da: Er du sikker på, at du ønsker at sætte indholdet i kø til genindeksering?

en: All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Preparing to submit content to Solr for indexing...
da: Forbereder afsendelse af indhold til indeksering med Solr…

en: Submitting content to Solr...
da: Sender indhold til Solr…

en: Solr indexing has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under Solr-indekseringen.

en: Performance and scalability
da: Ydelse og skalering

en: Current menu
da: Aktuel menu

en: Block title as link
da: Bloktitel som link

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
da: Gør blokkens standardtitel til et link til menupunktet. En brugerdefineret bloktitel kan ikke være et link.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
da: Titlen bruges til administrativ identifikation af denne blok. Hvis den er tom bruges den almindelige titel.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
da: <strong>Udvid alle underpunkter</strong> i dette træ.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
da: <strong>Sortér</strong> menutræet efter det aktive menupunkts hale.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
da: Hvis en blok er sat op til at bruge <em>"menuen valgt af siden"</em> bliver den genereret på basis af den første "tilgængelige" menu som indeholder et link til siden.

en: Select from the @menu_name menu
da: Vælg fra menuen @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
da: Listen ovenfor påvirker <em>ikke</em> menu-blokke som er sat op til at bruge en specifik menu.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
da: Se den <a href="@url">detaljerede hjælp til Menu block</a> for at lære mere om tilpasning af blokke.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
da: Menutræer, som starter på det andet niveau eller dybere, får titlen på det overordnede menupunkt på det angivne niveau som standardtitel. Hvis dette er valgt vil bloktitlen være et link til det menupunkt.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
da: For at gøre det nemmere at identificere blokken på administrationssiden kan du angive en unik titel som skal bruges på den side. Lad feltet stå tomt for at bruge den almindelige titel.

en: All children of this menu will be expanded.
da: Alle underpunkter i denne menu bliver foldet ud.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
da: Themere skal være opmærksomme på alle de klasser, templates og theme-funktioner, som de har til rådighed. Se <a href="!url">online-dokumentationen</a> eller README.txt for mere information.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
da: Menu block implementerer desuden hook_get_menus() og hook_menu_block_tree_alter(). Se dokumentationen i menu_block.api.php.

en: the menu selected by the page
da: menuen valgt af siden

en: Configure menu block.
da: Tilpas menublok.

en: Menu tree
da: Menutræ

en: A configurable tree provided by Menu block.
da: Et brugerdefinérbart træ stillet til rådighed af Menu block.

en: %menu menu tree
da: %menu menutræ

en: menu tree of %menu
da: menutræ for %menu

en: The block "%name" has been removed.
da: Blokken "%name" er blevet fjernet.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
da: Brug linket "<a href="!add-url">Tilføj menublok</a>" på siden <a href="!block-url">administrér blokke</a> for at tilføje nye menublokke. Du kan derefter konfigurere din menublok før du tilføjer den.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
da: Hvis den aktive sti for administrationsmenuen er: Administration › Struktur › Menuer › Hovedmenu vil en menu-blok som er sat op til at starte med det første niveau af administrationsmenuen få titlen "Administration". En menu-blok som er sat op til at starte med det tredje niveau af administrationsmenuen vil få titlen "Struktur".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: Find fanen "Tilføj menublok" på siden <a href="@url">administrér blokke</a> for at bruge menu-blokke.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
da: Vi fandt en 5.x-1.x version af Menu block og forsøgte at opgradere den. Desværre skulle du have opgraderet til version 5.x-2.x for din opgradering til Drupal 7. Det kan være nødvendigt at genkonfigurere alle dine menu-blokke.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
da: Version 5.x-2.x af Menu block er blevet opgraderet til at bruge datalagringsformatet fra 6.x-2.0.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
da: Version 6.x-2.0 af Menu block er blevet opgraderet til at bruge datalagringsformatet fra 6.x-2.1.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: Version 6.x-2.x af Menu block er blevet opgraderet til at bruge de nye menunavne i Drupal 7. For at bruge menu-blokke i Drupal 7 skal du finde linket "Tilføj menu-blok" på <a href="@url">blokadministrationssiden</a>.

en: Footer first column
da: Footer første spalte

en: Footer second column
da: Footer anden spalte

en: Footer third column
da: Footer tredje spalte

en: Footer fourth column
da: Footer fjerde spalte

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
da: %success e-mails blev sendt på %sec sekunder, %fail blev ikke sendt.

en: %success emails sent, %fail failed.
da: %success e-mails blev sendt, %fail fejlede.

en: Administration tools
da: Administrationsværktøjer

en: Webform client form.
da: Webform klientformular

en: Default value timezone
da: Standardværdi for tidszone

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
da: Valgmuligheder i toppen. Typisk vurderinger som "meget ringe" til "meget god" eller "meget uenig" til "meget enig".

en: Customize option keys (Advanced)
da: Tilpas valg-taster (avanceret)

en: Questions list down the side of the grid.
da: Spørgsmål vises langs den ene side af tabellen.

en: Customize question keys (Advanced)
da: Tilpas spørgsmålsnøgler (avanceret)

en: Load a pre-built option list
da: Indlæs en eksisterende valgmuligheder

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
da: Brug en eksisterende liste af valgmuligheder i stedet for at indtaste dem manuelt. Valgmulighederne kan ikke redigeres hvis du bruger en eksisterende liste.

en: Customize keys (Advanced)
da: Tilpas nøgler (avanceret)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
da: Hver valgmulighed skal have en tilhørende nøgle. Angiv hver valgmulighed som "noegle|Læsbar valgmulighed".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
da: Nøgler skal være på mindre en 128 tegn. De følgende nøgler overskrider denne grænse:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
da: Formularrækkefølgen kunne ikke gemmes fordi de følgende elementer har de samme formnøgler og ligger under det samme overordnede element. Redigér hver komponent og giv dem en unik formularnøgle, og forsøg at flytte dem igen.

en: Edit component: @name
da: Redigér komponent: @name

en: US states
da: Amerikanske stater

en: Production (Minified)
da: Produktion (minificeret)

en: Development (Uncompressed Code)
da: Udvikling (ukomprimeret kode)

en: Adjust Colorbox settings.
da: Justér indstillinger for Colorbox.

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: view all
da: vis alle

en: Enable popup calendar
da: Aktivér popup-kalender

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
da: Aktivér en JavaScript datovælger ved siden af datofeltet.

en: Open popup calendar
da: Åben popup-kalender

en: Link field
da: Link-felt

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: Configuration is being provided by code.
da: Konfigurationen ligger i kode.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
da: Undertryk Drupals standard menublokke

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
da: Skjul Drupal's standard menu-blokke på blokadministrationssiden.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
da: Der er ingen menublokke at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Use this in your !module.module file:
da: Brug dette i din !module.module-fil:

en: Provides export interface for Menu block module.
da: Et export-interface til Menu block-modulet.

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: You must enable the PECL memcached or memcache extension to use memcache.inc.
da: Du skal aktivere PECL memcache- eller memcachd-udvidelsen for at bruge memcache.inc.

en: Access memcache statistics
da: Tilgå memcache-statistik

en: View my account
da: Vis konto

en: Edit my account
da: Redigér konto

en: Are you sure you want to revert the block %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne blokken %name?

en: Delete box
da: Slet boks

en: Cannot save box without a specified delta.
da: Kan ikke gemme boks uden et specifikt delta.

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
da: theme() må ikke kaldes før alle moduler er blevet indlæst.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
da: Eksterne ressourcer kan optimeres automatisk, hvilket kan reducere både størrelsen og antallet af forespørgsler til dit website.

en: Add new XML sitemap
da: Tilføj nyt XML sitemap

en: No XML sitemaps available.
da: Ingen XML sitemaps er tilgængelige.

en: Update cached files
da: Opdatér chachede filer

en: Rebuild links
da: Genopbyg links

en: Submit to search engines
da: Send til søgemaskiner

en: Translation update status
da: Status for opdatering

en: There are available updates
da: Der er tilgængelige opdateringer

en: All your translations are up to date
da: Alle dine oversættelser er up-to-date

en: Save project
da: Gem projekt

en: Edit project
da: Redigér projekt

en: Import these files?
da: Importér disse filer?

en: The provided directory does not exist.
da: Den angivne mappe eksisterer ikke.

en: No files were found in %directory matching %pattern
da: Fandt ingen filer i %directory som matchede %pattern

en: Import files into your media library.
da: Importér filer til dit mediebibliotek.

en: Connections
da: Forbindelser

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
da: Desværre, af sikkerhedsmæssige grunde kan du kun benytte validerings-linket én gang.

en:  Please log in with your username and password instead now.
da:  Log ind med brugernavn og adgangskode i stedet for.

en: File Styles
da: Fil-styles

en: Current page
da: Nuværende side

en: Cache pages for anonymous users
da: Cache sider for anonyme brugere

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Triptych first
da: Triptykon første

en: Triptych middle
da: Triptykon midt

en: Triptych last
da: Triptykon sidste

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
da: CAPTCHA problem: Uventet resultat fra hook_captcha() i modulet %module under forsøg på at hente udfordringstypen %type til formularen %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
da: Image CAPTCHA kræver GD-biblioteket

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke installeres forde din PHP-opsætning ikke indeholder <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, som er nødvendigt for at kunne generere billeder.

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Missing plugin
da: Manglende pluginManglende typografi-udvidelse

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
da: Cachede sider bliver ikke genopbygget før der er gået mindst dette stykke tid.

en: Expiration of cached pages
da: Udløb af cachede sider

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
da: Den maksimale tid en ekstern cache kan bruge en gammel version af en side.

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en token-adresse som f.eks. %author.

en: Disable serving of private files
da: Deaktivér levering af private filer

en: Display file browser tab in user profile pages.
da: Vis filbrowser-fanen på brugerprofilen.

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Test message
da: Test-meddelelse

en: Previous page
da: Forrige side

en: Local action
da: Lokal handling

en: Label element
da: Label-element

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: Autocomplete reference options
da: Autocomplete muligheder

en: Match file name
da: Match filnavn

en: Starts with string
da: Starter med streng

en: Contains string
da: INdeholder streng

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
da: Udelad udfordringer i en multistep/preview-arbejdsgang når brugeren én gang har svaret korrekt.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
da: Udelad udfordringer på en formulartype når brugeren én gang har svaret korrekt på en form af den pågældende type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
da: Udelad udfordringer på alle formularer når brugeren én gang har svaret korrekt på en udfordring.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
da: Angiv om udfordringer skal udelades i resten af sessionen når brugeren har svaret korrekt på en udfordring.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
da: CAPTCHA-angreb baseret på genbrug af session opdaget.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable er: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
da: Retroaktiv translitteration understøttes ikke af databasen som driver denne Drupal-installation. Opret venligst et nyt <a href="@issues-url">issue</a> hvis du er interesseret i denne funktionalitet.

en: Transliteration is not required.
da: Translitterering er ikke krævet.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
da: Der er pt. ingen filnavne der indeholde ikke-ASCII tegn.

en: Transliterated file name
da: Translittereret filnavn

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
da: Databasen viser i øjeblikket @x_filenames som indeholder ikke-ASCII-tegn.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
da: Denne optælling kan dog være upræcis siden visse filer ikke behøver at blive omdøbt. For eksempel bliver filer udenfor sitet aldrig ændret.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
da: OBS: tabellen viser kun du første 10 poster.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
da: <strong>ADVARSEL:</strong> hvis du har indtastet billed- eller filstier manuelt i tekstfelter (f.eks. tekstområder eller WYSIWYG-editorer) vil omdøbning af filerne ødelægge referencerne. Siden der ikke findes en automatisk metode til at opdatere referencerne er det en god ide at tage en backup af databasen og mappen %files først. Moduler som tilgår filerne gennem deres interne system id bliver ikke påvirket.

en: Transliterate file names during upload.
da: Translitterér filnavne ved upload.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
da: Konvertér filnavne til US-ASCII-tegnsættet for øget kompatibilitet.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
da: Dette er en anbefalet indstilling for at forhindre problemer med filsystemer som ikke skelner mellem store og små bogstaver. Indstillingen har ingen effekt hvis translitteration er deaktiveret.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Size (bytes): @bytes
da: Størrelse (bytes): @bytes

en: Configuration files
da: Konfigurationsfiler

en: Custom ruleset
da: Brugerdefineret regelsæt

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
da: Brugerdefinerede regelsæt er kombinationer af adgangs-plugins, som du kan bruger til adgangskontrol, valg af varianter og synlighed af elementer.

en: There are no custom rulesets.
da: Der er ingen brugerdefinerede regelsæt.

en: Manage custom rulesets
da: Håndtér brugerdefinerede regelsæt

en: Custom rulesets
da: Brugerdefinerede regelsæt

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige adgangsregler til applikationer som Panels.

en: ruleset
da: regelsæt

en: Ruleset
da: Regelsæt

en: rulesets
da: regelsæt

en: Rulesets
da: Regelsæt

en: Custom content
da: Brugerdefineret indhold

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
da: Custom content panes er blokke af basal HTML, som kan genbruges i alle dine paneler.

en: There are no custom content panes.
da: Der er ingen brugerdefinerede content panes.

en: Manage custom content
da: Håndtér brugerdefineret indhold

en: Custom content panes
da: Brugerdefinerede content panes

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige content panes til applikationer som Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
da: Hvilken kategori dette indhold skal optræde i. Hvis feltet er tomt bruges kategorien "Diverse".

en: @type will not display due to missing context
da: @type bliver ikke vist på grund af manglende kontekst

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
da: Plugin-definitionen af @plugin mangler nøglen %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
da: Plugin-definitionen af @plugin kan ikke finde schemaet %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
da: Plugin-definitionen af @plugin bruger %schema, men det har ingen eksportsektion.

en: Add a new @plugin
da: Tilføj en ny @plugin

en: Edit @plugin %title
da: Redigér @plugin %title

en: Clone @plugin %title
da: Klon @plugin %title

en: Export @plugin %title
da: Eksportér @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
da: Denne handling fjerner tilpasninger af elementet permanent fra din database.

en: The item has been reverted.
da: Elementet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove this item from your database..
da: Denne handling fjerner elementet permanent fra din database.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title could not be created.
da: %title kunne ikke oprettes.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: %title could not be updated.
da: %title kunne ikke opdateres.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
da: Du kan importere en eksporteret definition ved at indsætte den eksporterede objektkode i feltet herunder,

en: @plugin %title was enabled.
da: @plugin %title blev aktiveret.

en: @plugin %title was disabled.
da: @plugin %title blev deaktiveret.

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: No item found.
da: Intet element fundet.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
da: Den eksporterede definition af @table mangler egenskaben "primary key".

en: Configure style
da: Konfigurér style

en: Limit to these vocabularies
da: Begræns til disse ordforråd

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
da: Hvis ingen ordforråd er markeret accepteres termer fra alle ordforråd.

en: Missing/deleted content
da: Manglende/slettet indhold

en: Make this content reusable
da: Gør det muligt at genbruge dette indhold

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Indholdets maskinlæsbare navn. Det skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre denne værdi på et senere tidspunkt.

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad dette indhold gør, eller hvem det er for, til administrativt brug.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Navnet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede indhold med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Link the node title to the node
da: Link titel til indholdselement

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at pane-titlen skal linke til indholdselementet.

en: Select a build mode for this node.
da: Vælg en build mode for dette indholdselement.

en: Shows links to register or login.
da: Vis links til at oprette en konto eller logge ind.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
da: Hvis anonyme kommentarer ikke er tilladt, vil dette vise links til at logge ind eller oprette en konto.

en: - No tag -
da: - Intet tag -

en: CSS class to use
da: CSS klasse

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
da: Du har ændringer som ikke er gemt. Ændringerne er ikke permanente før du klikker <em>Gem</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: @plugin code
da: @plugin kode

en: Allow import to overwrite an existing record.
da: Tillad importen at overskrive en eksisterende række.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Eksport-IDet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede en @Plugin med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Node edit form from node
da: Redigeringsformular fra indholdselement

en: Adds node edit form from a node context.
da: Tilføjer en redigeringsformular fra en node-kontekst.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
da: Brugerdefinerede styles kan anvendes på Panel-regioner og Panel-panes.

en: There are no custom styles.
da: Der er ingen brugerdefinerede styles.

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
da: Opret brugerdefinerede styles til applikationer som Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
da: Der er ingen tilgængelige style-typer at tilføje. Du skal aktivere et modul, der bruger dem, som for eksempel Panels.

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: Select style type
da: Vælg style-type

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: View context
da: Vis kontekst

en: Display the attachments on a view context.
da: Vis vedhæftninger på en view-kontekst.

en: "Before" attachment
da: "Før" vedhæftning

en: "After" attachment
da: "Efter" vedhæftning

en: You must select at least one attachment to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én attachment.

en: View empty text
da: Vis tom tekst

en: Display the view empty text if there are no results.
da: Vis viewets tom-tekst hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" empty text
da: "@context" tom tekst

en: View exposed widgets
da: Vis blotlagte widgets

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
da: Vis viewets eksponerede widgets hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" exposed widgets
da: "@context" blotlagte widgets

en: View feed icon
da: Vis feed-ikon

en: Display the view feed icon if there are no results.
da: Vis viewets feed-ikon hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" feed icon
da: "@context" feed-ikon

en: Display the view footer if there are no results.
da: Vis viewets footer hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view header if there are no results.
da: Vis viewets header hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view pager if there are no results.
da: Vis viewets paginering hvis der ikke er nogen resultater.

en: View row
da: View række

en: Select context
da: Vælg kontekst

en: Configure rows
da: Konfigurér rækker

en: Invalid context selected.
da: Ugyldig kontekst valgt.

en: Context contains an invalid view.
da: Konteksten indeholder et ugyldigt view.

en: Row @number
da: Række @number

en: Display specific fields
da: Vis specifikke felter

en: Row information
da: Rækkeinformation

en: Broken view
da: Defekt view

en: Displaying: !fields
da: Viser: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
da: Grundet forkert konfiguration vises ingen felter.

en: Displaying the configured row.
da: Viser den konfigurerede række.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
da[0]: "@context" række @rows
da[1]: "@context" rækker @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
da: Indlæser et view-resultat i en kontekst, som siden kan vises i et panel eller omdannes til andre kontekster.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
da: Der er i øjeblikket ingen views med Context-displays. Du skal gå til views-administrationen og tilføje et Context-display for at bruge et view som en kontekst.

en: You must select a view.
da: Du skal vælge et view.

en: Node from view
da: Indholdselement fra view

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
da: Udtræk en indholdselementkontekst fra en view-kontekst baseret på typen indholdselement.

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Row number must be a positive integer value.
da: Rækkenummeret skal være et positivt heltal.

en: Term from view
da: Term fra view

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
da: Udtræk en termkontekst fra en view-kontekst baseret på typen term.

en: User from view
da: Bruger fra view

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
da: Udtræk en brugerkontekst fra en view-kontekst baseret på typen bruger.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
da: Gør view-resultaterne tilgængelige som en context til brug i Panels og andre applikationer.

en: Contains rows in contexts.
da: Indeholder rækker i kontekster.

en: Context settings
da: Indstillinger for kontekst

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som optræder for denne view kontekst når konteksten konfigureres. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
da: Brug blotlagte widgets som pane-konfiguration

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: The current date and time.
da: Aktuel dato og tid.

en: Node picture display style
da: Visning af billede på indholdselement

en: This will set the picture size when viewing a node post.
da: Angiver billedstørrelsen ved visning af et indholdselement.

en: Set this context when viewing a user page.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en brugerside.

en: User account form
da: Brugerkontoformular

en: Active for
da: Aktiv ved

en: Only the current user
da: Kun den aktuelle bruger

en: Only other users
da: Kun andre brugere

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
da: Sæt brødkrummestien til det valgte menupunkt.

en: Only on node form
da: Kun på indholdsformularen

en: State on new pages
da: Status på nye sider

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
da: Vælg værktøjslinjens opførsel ved nye sideindlæsninger.

en: Remember from previous page
da: Husk fra forrige side

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
da: Hvis administrationsmenuen ikke virker korrekt kan det v're nødvendigt at rydde den og genopbygge den fra bunden. <strong>Dette nulstiller alle tilpasninger af administrative menupunkter.</strong>

en: Copy source
da: Kopiér kilde

en: Hide on-page translation from you
da: Skjul indlejret oversættelse for dig

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
da: Kontekst gør det muligt at håndtere kontekstuelle betingelser og reaktioner på forskellige dele af din side. En kontekst kan ses som en sektion på din side. For hver kontekst kan du vælge hvilke betingelser, som skal aktivere konteksten, og hvilke reaktioner, som konteksten skal aktivere.

en: < Untagged >
da: < Ikke tagget >

en: Show all regions
da: Vis alle regioner

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
da: Vis alle regioner inklusiv dem der er tomme. Aktivér hvis du administrerer dit site med inline editoren.

en: Active context: !name
da: Aktiv context: !name

en: Enter an internal Drupal path or path alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
da: Indtast en intern Drupal-sti eller et alias der skal omdirigeres (f.eks. %example1 eller %example2). Fragmentankre (f.eks. %anchor) er <strong>ikke</strong> tilladt.

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
da: Brugere vil modtage en 'Login godkendt'-besked efter login.

en: Access Denied / User log in
da: Adgang nægtet / Bruger login

en: Log in/Register
da: Login/Opret

en: Log in successful for %name.
da: Login fuldført for %name.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: File attach from server directory
da: Vedhæft fil fra server-mappe

en: File attach
da: Vedhæft fil

en: Select a file from a directory on the server.
da: Vælg en fil fra en mappe på serveren.

en: File attach settings
da: Indstillinger for File attach

en: File attach path
da: File attach sti

en: The directory within the <em>File attach location</em> that will contain attachable files.
da: Mappen i <em>File attach placering</em> som indeholder filer, der kan vedhæftes.

en: File attach location
da: File attach placering

en: Within the files directory
da: I fil-mappen

en: Absolute server path
da: Absolut serversti

en: Move the file directly to the final location
da: Flyt filen til dens endelige placering

en: Leave a copy of the file in the attach directory
da: Efterlad en kopi af filen i attach-mappen

en: Specified file attach path must exist or be writable.
da: Den angivne file attach-sti skal eksistere og være skrivbar.

en: A file attach directory could not be located.
da: Kunne ikke finde en file attach-mappe.

en: Please check your settings for the %field field.
da: Kontrollér venligst dine indstillinger for feltet %field.

en: There currently no files to attach.
da: Der er ingen filer at vedhæfte.

en: -- Select file --
da: -- Vælg fil --

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Den maksimale længde af hver komponent i den alternative URL (f.eks. [title]). 100 er den anbefaled længde. @max er den maksimale længde. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: language neutral
da: sprogneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
da: Makro for alle @node_type-stier på @language

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: Forum paths
da: Forumstier

en: Updated alias for forum @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for forummet @tid.

en: User paths
da: Brugerstier

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: Blog paths
da: Blogstier

en: Updated alias for blog user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for blog-bruger @uid.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
da: Du har valgt at @name skal bruges som skilletegn og at det skal fjernes når det optræder i tekststrenge. Dette kan give problemer med dine makroer og især med term:path tokenet. Du bør sætte handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Mime Mail Compress requires the PHP DOM extension to be enabled.
da: Mime Mail Compress kræver at PHP DOM-udvidelsen er aktiveret.

en: Verifications
da: Verifikationer

en: Updated by !name on @date
da: Opdateret af !name den @date

en: @revision by @name
da: @revision af @name

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
da: TODO Tilføj en beskrivende tekst til visning i grænsefladen.

en: Year range
da: Årrække

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: The source URL which generates a redirect
da: Kilde-URLen som genererer et redirect

en: The destination URL
da: Destinations-URLen

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Search page
da: Søgeside

en: Add search page
da: Tilføj søgeside

en: Edit variable
da: Redigér variabel

en: General Information
da: Generel information

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: No projects or languages to update.
da: Ingen projekter eller sprog at opdatere.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
da: Vælg ét eller flere sprog der skal downloades og opdateres. Hvis du ikke markere nogen sprog bliver de alle opdateret.

en: Refresh information
da: Genopfrisk information

en: Cannot find any translation updates.
da: Kan ikke finde nogen opdaterede oversættelser.

en: Fetched information about available updates from the server
da: Hentede information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: Update source
da: Opdatér kilde

en: Never (manually)
da: Aldrig (manuelt)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
da: Vælg hvor ofte du ønsker at søge efter opdaterede oversættelser af installerede moduler og temaer.

en: Store downloaded files
da: Gem downloadede filer

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
da: Opdateringer erstatter eksisterende oversættelser, nye oversættelser tilføjes

en: Local files and remote server.
da: Lokale filer og server

en: Local files only.
da: Kun lokale filer

en: Remote server only.
da: Kun server

en: Remote update available
da: Ekstern opdatering tilgængelig

en: Local update available
da: Lokal opdatering tilgængelig

en: No information
da: Ingen oplysninger

en: Updating translation.
da: Opdaterer oversættelse.

en: Downloading and importing files.
da: Downloader og importerer filer.

en: Error importing translations.
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
da: Downloadede %download_link til %tmpfile

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
da: Fejl ved oprettelse af midlertidig fil til download i %tmpdir. Filen på serveren er %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
da: Liste af importerede oversættelser og tilgængelige opdateringer for hvert aktivt projekt og sprog.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
da: Hvis der er tilgængelige opdateringer kan du klikke på Opdatér for at downloade og importere dem nu eller du kan <a href="@update-settings">redigere indstillingerne</a> så de bliver opdateret automatisk.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
da: Dette er indstillingerne for opdateringssystemet for oversættelser. Gå til <a href="@update-admin">administrationssiden for opdatering af oversættelser</a> for at opdatere dine oversættelser nu.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
da: Der er ingen information om nye og opdaterede oversættelser for installerede moduler og temaer. For at søge efter opdateringer kan du enten <a href="@run_cron">køre cron</a> eller du kan <a href="@check_manually">søge manuelt</a>. Bemærk at det kan tage lang tid at søge efter opdateringer, så vær tålmodig.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
da: Kontrollerede @checked oversættelser, opdaterede @updated.

en: Automatic update configuration
da: Indstillinger for automatisk opdatering

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
da: Der findes nye eller opdaterede oversættelser til installerede moduler og temaer. Du kan gå til <a href="@check_manually">opdateringssiden</a> for at søge efter opdateringer.

en: Error opening socket @socket
da: Fejl under åbning af socket @socket

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen ikke er korrekt indstillet. Det kan skyldes et problem med fil- eller mappetilladelserne. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Missing text format: %format.
da: Manglende tekstformat: %format.

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Administrative overlay
da: Administrativt overlay

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling er det kun brugere med <a href="@permissions-url">tilladelsen</a> "Anvend sitet i vedligeholdstilstand" som kan udføre vedligehold; alle andre brugere ser teksten som du har angivet nedenfor. Godkendte  brugere kan logge direkte ind via <a href="@user-login">login-siden</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
da: Undermappe i files-mappen hvor billeder bliver gemt.

en: Settings for site administration tools.
da: Indstillinger for administrationsværktøjer.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
da: Ryd og genopbyg administrationsmenuen.

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
da: Dette ID er unikt for hvert site som du ønsker at analysere separat, og det er på formen UA-xxxxxxx-yy. For at få en Web Property ID skal du enten <a href="@analytics">registrere dit site med Google Analytics</a>, eller, hvis du allerede har registreret dit site, gå til indstillingssiden i Google Analytics for at se IDet ud for hver site-profil. <a href="@webpropertyid">Se mere information i dokumentationen</a>.

en: Anonymize visitors IP address
da: Anonymisér besøgendes IP-adresser

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
da: Bed Google Analytics om at anonymisere den information der bliver sendt af tracker-objekterne ved at fjerne den sidste oktet af IP-adressen før den gemmes. Bemærk at dette formindsker nøjagtigheden af geografisk sporing en smule. I visse lande er det ikke tilladt indsamle information som kan bruges til at identificere en person, så denne indstilling kan hjælpe dig med at overholde lokale love.

en: Locally cache tracking code file
da: Lokal cache af filen med tracking-koden

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
da: Markér dette for at hente filen med tracking-koden fra Google Analytics og cache den lokalt. Den lokale kopi opdateres dagligt fra Googles servere for at sikre at opdateringer til tracking-koden afspejles i den lokale kopi. Du skal ikke aktivere denne funktion før Google Analytics har bekræftet at tracking virker på sitet.

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
da: Koden i dette felt tilføjes <strong>før</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
da: Koden i dette felt tilføjes <strong>efter</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). Dette er nyttigt hvis du ønsker at analysere et site i to konti.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
da: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> er en gratis tjeneste som måler trafik og markedsføringseffekt (registrering er nødvendigt).

en: Set on term form
da: Angiv på term-formular

en: Only on term form
da: Kun på term-formular

en: Set this context on term forms
da: Angiv denne kontekst på term-formularer

en: Hit
da: Hits

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: Add URL redirect.
da: Tilføj URL-redirect

en: I understand the following warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
da: Jeg forstår følgende advarsler og ønsker at fortsætte med at gemme dette URL-redirect

en: The source path cannot be the front page.
da: Kildestien kan ikke være forsiden.

en: The source path %path is likely a valid path. It is preferred to <a href="@url-alias">create URL aliases</a> for existing paths rather than redirects.
da: Kildestien %path er sandsynligvis en gyldig sti. Den foretrukne løsning er at <a href="@url-alias">oprette URL-aliaser</a> for eksisterende felter i stedet for redirects.

en: The redirect path %value is not valid.
da: Redirect-stien %value er ikke gyldig.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source redirectes allerede. Ønsker du at <a href="@edit-page">redigere den eksisterende redirect</a>?

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette en URL-redirect fra %source til %redirect?

en: Retain query string through redirect.
da: Behold query string efter redirect.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %sourcequery they would be redirected to %redirectquery. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
da: Givet et redirect fra %source til %redirect, hvis en bruger går til %sourcequery bliver de redirectet til %redirectquery. Query strings i dette redirect vægtes højere end den aktuelle query string.

en: Allow redirects to be saved into the page cache.
da: Gør det muligt at gemme redirects i side-cachen.

en: This feature requires <a href="@performance">Cache pages for anonymous users</a> to be enabled and the %variable variable to be TRUE.
da: Denne feature kræver at <a href="@performance">Cache sider for anonyme brugere</a> er aktiveret og at variablen %variable er sat til TRUE.

en: Delete redirects that have not been accessed for
da: Slet redirects som ikke er blevet tilgået i

en: Only redirects managaged by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
da: Kun redirects håndteret af redirect-modulet bliver slettet. Redirects håndteret af andre moduler bliver ladt i fred.

en: Always enabled redirections
da: Aktivér altid redirects

en: (formerly Global Redirect features)
da: (tidligere Global Redirect features)

en: Redirect from paths like index.php and /node to the root directory.
da: Redirect fra stier som index.php og /node til rod-mappen.

en: Redirect from non-clean URLs to clean URLs.
da: Redirect fra ikke-rene URLer til rene URLer.

en: Redirect from non-canonical URLs to the canonical URLs.
da: Redirect fra ikke-kanoniske URLer til kanoniske URLer.

en: Allow redirections on admin paths.
da: Tillad redirects af administrationsstier.

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: No 404 pages without redirects found.
da: Fandt ingen 404-sider uden redirects.

en: Filter 404s
da: Filtrér 404

en: Administer URL redirections
da: Adminstrér URL-redirects

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
da: Denne side viser alle stier som har resulteret i 404-fejl og som endnu ikke har tilknyttet redirects.

en: Infinite loop stopped.
da: Endeløs løkke stoppet.

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Add redirects for 404 pages.
da: Tilføj redirects til 404-sider.

en: Fix 404 pages with URL redirects
da: Fix 404-sider med URL-redirects

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
da: Lader brugerne lave redirects fra gamle URLer til nye URLer.

en: Listings of URL redirects.
da: Lister af URL-redirects.

en: The internal ID of the redirect.
da: Intern ID for redirect.

en: The type of redirect.
da: Typen af redirect.

en: ID of user who created the URL redirect.
da: ID på bruger som oprettede dette URL-redirect.

en: The language the redirect is for.
da: Sproget for dette redirect.

en: Number of times this URL redirect has been followed.
da: Antal gange denne URL redirect er blevet brugt.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
da: Et simpelt link til at redigere denne URL redirect.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
da: Et simpelt link til at slette denne URL redirect.

en: If checked, this field will be made into a link.
da: Vis feltet som et link.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Origin Pull mode
da: Origin pull-tilstand

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
da: Hvis du ikke bruger en WYSIWYG-editor kan du bruge denne funktion til at tilføje dine billeder eller filer som <strong>HTML-kode i ethvert tekstområde</strong>. Indtast en <strong>kommasepareret liste af tekstområde IDer</strong> hvor du ønsker at tilføje et link til IMCE. *-tegnet bruges som joker. Tip: IDet for brødtekstfeltet i de fleste indholdstyper starter med edit-body*.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
da: IMCE leverer alle filer fra den private mappe uden adgangsbegrænsninger. Det giver anonym adgang til alle filer (/system/files/filename) med mindre et module begrænser adgangen til filerne. Her kan du deaktivere denne funktion.

en: Change view
da: Skift view

en: Percentage (Fivestar style)
da: Procent (som Fivestar)

en: Point-based (Digg style)
da: Point (som Digg)

en: Generating @vtype votes for @etype entities.
da: Opretter @vtype stemmer for @etype entiteter.

en: Rebuilt voting results for @type votes.
da: Afstemningsresultat for @type genopbygget.

en: Rebuilt all voting results.
da: Alle afstemningsresultater genopbygget.

en: Flushed vote data for @type entities.
da: Ryddede afstemningsdata for @type entiteter.

en: Configure sitewide settings for user-generated ratings and votes.
da: Tilpas globale indstillinger for brugergenererede vurderinger og afstemninger.

en: Updated VotingAPI table structure.
da: VotingAPI tabelstruktur opdateret.

en: Treat missing votes as zeros
da: Opfat manglende stemmer som nuller.

en: updated @entity
da: opdaterede @entity

en: Unsubscribe URL
da: URL til afmelding

en: The URL to disable notifications for the comment.
da: URL til at deaktivere notifikationer for denne kommentar.

en: Sorry, there was a problem unsubscribing from notifications.
da: Beklager, der opstod et problem under afmelding af notifikationer.

en: Access Bulk Exporter
da: Tilgå bulk exporter

en: Export various system objects into code.
da: Eksportér forskellige systemobjekter til kode.

en: Administer access rulesets
da: administrér adgangsregelsæt

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
da: Tilføj, slet og redigér brugerdefinerede adgangsregelsæt.

en: Modal Login (default style)
da: Modal Login (standard)

en: Login via modal
da: Login via modal dialog

en: Modal Login (custom style)
da: Modal Login (brugerdefineret)

en: Wizard (no modal)
da: Wizard (ingen modal dialog)

en: Wizard (default modal)
da: Wizard (standard modal dialog)

en: Pick an animal
da: Vælg et dyr

en: Wizard (custom modal)
da: Wizard (brugerdefineret modal dialog)

en: Replace text with "hello world"
da: Erstat tekst med "hellow world"

en: Sample Content
da: Eksempelindhold

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: Drop Down Menu
da: Dropdown-menu

en: Click to Drop Down
da: Klik for at folde ned

en: Click to Collapse
da: Klik for at klappe sammen

en: Collapsible Div
da: Sammenklappelig div

en: remain here
da: bliv her

en: Go to your account
da: Gå til din konto

en: your account
da: din konto

en: Login Success
da: Login succes

en: Choose animal
da: Vælg dyr

en: Configure animal
da: Konfigurér dyr

en: Sheep
da: Får

en: Configure sheep
da: Konfigurér får

en: Lizard
da: Øgle

en: Configure lizard
da: Konfigurér øgle

en: Raptor
da: Rovfugl

en: Configure raptor
da: wIndstil site

en: Choose your animal
da: Vælg dit dyr

en: Name your sheep
da: Navngiv dit får

en: What kind of sheep
da: Hvilketn type får

en: You have a @type sheep named "@name".
da: Du har et @type-får kaldet "@name".

en: Name your lizard
da: Navngiv din øgle

en: Venomous
da: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
da: Du har en @type-øgle kaldet "@name".

en: non-venomous
da: ikke-giftig

en: venomous
da: giftig

en: Name your raptor
da: Navngiv dit rovdyr

en: What kind of raptor
da: Hvilken type rovdyr

en: Eagle
da: Ørn

en: Hawk
da: Høg

en: Owl
da: Ugle

en: Buzzard
da: Grib

en: Domesticated
da: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
da: Du har en @type-rovfugl kaldet "@name".

en: wild
da: vild

en: domesticated
da: tam

en: Return to the examples page.
da: Tilbage til siden med eksempler.

en: You successfully jumped! !return_link
da: Du har hoppet! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
da: Chaos Tools AJAX demo

en: Simple Form
da: Simpel formular

en: Animal
da: Dyr

en: Post-Login Action
da: Handling efter login

en: Successful Jumping
da: Jump lykkedes

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
da: Chaos Tools (CTools) AJAX eksempel

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
da: Viser hvordan du bruger Chaos AJAX.

en: Administer custom content
da: Administrér brugerdefineret indhold

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
da: Tilføj, redigér og slet brugerdefineret CTools-indhold

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: There are no wizards available at this time.
da: Der er ingen tilgængelige wizards på nuværende tidspunkt.

en: Configure new !plugin_title
da: Konfigurér ny !plugin_title

en: Configure !plugin_title
da: Konfigurér !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
da: Ugyldig kombination af modul/type: modul @module og type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
da: Plugin @plugin af typen @owner:@type peger på en ikke-eksisterende fil @file for class handler @class.

en: Use Page Manager
da: Brug Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
da: Giver brugerne adgang til de fleste af Page Manager's funktioner, men begrænser nogle af de funktioner, som potentielt kan ødelægge sitet. Bemærk at selv den reducerede funktionalitet stadig giver enorm kontrol over dit site.

en: Administer Page Manager
da: Adminstrér Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
da: Giver brugerne fuld adgang til Page Manager, dvs. fuld kontrol over dit site. Skal gives med ekstrem forsigtighed.

en: Page manager context
da: Page manager kontekst

en: Change general settings for this variant.
da: Skift generelle indstillinger for denne variant.

en: 404 Page not found
da: 404 Side ikke fundet

en: 403 Access denied
da: 403 Adgang nægtet

en: 301 Redirect
da: 301 Omdirigering

en: Redirect destination
da: Destination for omdirigering

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
da: Indtast stien der skal omdirigeres til. Du kan nøgleordserstatning fra kontekster. Du kan enten bruge eksterne URLer (http://www.example.com/foo) eller interne URLer (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: User signature
da: Brugersignatur

en: The signature of a user.
da: Brugerens signatur.

en: "@s" user signature
da: "@s" brugersignatur

en: Use the Stylizer UI
da: Brug Stylizer UI

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
da: Lader en bruger anvende CTools Stylizer UI

en: Inherit path
da: Arv sti

en: Use Panels Dashboard
da: Benyt Panels Dashboard

en: Allows a user to access the !link.
da: Tillad en bruger at tilgå !link.

en: View administrative links on Panel panes
da: Se administrative links på Panel-felter

en: Configure advanced settings on Panel panes
da: Konfigurér de avancerede indstillinger for Panel panes

en: Administer Panels layouts
da: Administrér Panels layouts

en: Configure caching settings on Panels
da: Tilpas cache-indsillinger for Panels

en: Use on-page translation
da: Brug on-page oversættelse

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
da: Gør det muligt at oversætte Drupal-grænsefladen direkte på siden (on-page).

en: Submit translations to localization server
da: Indsend oversættelser til lokaliseringsserver

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
da: Tillad brugerne at indsende oversættelser til en ekstern lokaliseringsserver.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
da: Du skal angive en serveradresse, som f.eks. http://localize.drupal.org

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
da: Giver adgang til "Resultat"-fanen på alt webform-indhold. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
da: Giver adgang til "Resultat"-fanen på alt webform-indhold oprettet af forfatteren.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
da: Gør det muligt at redigere webform-indsendelser fra alle brugere. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
da: Gør det muligt at slette webform-indsendelser fra alle brugere. Normalt en administrativ tilladelse.

en: Form only
da: Kun formular

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
da: Visningstilstanden bestemmer hvor stor en del af webformen der vises i blokken.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
da: Standardformatet for nye e-mail-indstillinger. Indstillinger for Webform e-mail tager præcedens over indstillingerne for globale e-mails konfigureret i MIME mail.

en: Format override
da: Tilsidesæt format

en: Per-webform configuration of e-mail format
da: Per-webform indstillinger af e-mail-format.

en: Send all e-mails in the default format
da: Send alle e-mails i standardformatet

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
da: Tving alle webform-e-mails til at blive sendt i standardformatet.

en: No available components.
da: Ingen tilgængelige komponenter.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardskabelonen?

en: Send e-mail as HTML
da: Send e-mail som HTML

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Redirection location
da: Omdirigér til

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
da: Vælg hvor brugeren sendes hen når indsendelsen lykkes.

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: No redirect (reload current page)
da: Ingen omdirigeringer (genindlæs den aktuelle side)

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
da: En gyldig URL er nødvendig for brugerdefineret omdirigering.

en: Select keys
da: Udvalgsnøgler

en: Full, human-readable options (values)
da: Komplette, læsbare valgmuligheder (nøgler)

en: Short, raw options (keys)
da: Korte, rå valgmuligheder (nøgler)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
da: Vælg hvilken del af valgmulighederne der skal vises fra nøgle|værdi par.

en: Webform edit link
da: Link til redigering af webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
da: Et simpelt link til at redigere webformens komponenter og konfiguration.

en: Webform results link
da: Link til webform-resultater

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
da: Et simpelt link til at se resultaterne af en webform.

en: edit webform
da: redigér webform

en: Nothing
da: Intet

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
da: Stien til den primære fil for dette element, relativt til Drupal-roden; f.eks. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Media file selector
da: Mediefilvælger

en: Large filetype icon
da: Stort filtypeikon

en: Current format is
da: Aktuelt format er

en: Click to edit details
da: Klik for at redigere detaljer

en: Import media files from the local filesystem
da: Importér mediefiler fra det lokale filsystem

en: Simple file importer
da: Simple fil-import

en: @type media type settings
da: @type medietype indstillinger

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
da: Kun følgende filtyper kan uploades: %types-allowed

en: %url could not be added.
da: %url kunne ikke tilføjes.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
da: Kan ikke håndtere den angivne embed-kode eller URL.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
da: Et API til at tilgå medie-filer fra forskellige internettjenester.

en: Delete and save
da: Slet og gem

en: Enable and save
da: Aktivér og gem

en: Disable and save
da: Deaktivér og gem

en: Creates a node context from a revision ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et revision ID argument.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
da: Indtast revisions-IDet på en node for dette argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
da: Termnavn, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnet på den første term, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnene på alle termer, adskilt af + eller , små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Remove trailing slashes from paths.
da: Fjern trailings slash fra stier.

en: CAPTCHA placement caching
da: Caching af CAPTCHA-placering

en: Human-readable name
da: Læsbart navn

en: Businesses
da: Virksomheder

en: Places
da: Steder

en: Products and Entertainment
da: Produkter og underholdning

en: Add @entity_type
da: Tilføj @entity_type

en: Edit @label
da: Redigér @label

en: The author of the comment.
da: Kommentarens forfatter.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
da: Rapportér information om forkerte svar til <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
da: Administrér indstillinger for CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
da: Spring forbi CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
da: Brugere der har denne rettighed bliver ikke præsenteret for CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
da: Vælg skrifttyperne som skal bruges til teksten i CAPTCHAen. Udover standardskrifttyperne kan du også bruge dine egne TrueType-skrifter (med filendelsen .ttf) ved at placere dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Width: @width px, Height: @height px
da: Bredde: @width px, Højde: @height px

en: Invalid PHP memory_limit !limit
da: Ugyldig PHP memory_limit !limit

en: New object was not saved, no error provided
da: Nyt objekt blev ikke gemt, ingen fejl angivet

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), not enough reclaimed, starting new batch
da: Hukommelsesforbruget er nu !usage (!pct% af grænsen på !limit), kan ikke genvinde nok hukommelse, starter et nyt batch

en: Memory usage is now !usage (!pct% of limit !limit), reclaimed enough, continuing
da: Hukommelsesforbruget er nu !usage (!pct% af grænsen på !limit), har genvundet nok hukommelse, fortsætter

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen %destination ikke er korrekt indstillet.

en: Aggregate and compress CSS files.
da: Saml og komprimér CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
da: Saml JavaScript filer.

en: Import @entity_type
da: Importér @entity_type

en: Actor
da: Skuespiller

en: Static Title
da: Statisk titel

en: Static title
da: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
da: Denne titel bruges altid hvis du vælger &ldquo;Statisk titel&rdquo; ovenfor.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: Include %anonymous
da: Inkludér %anonymous

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
da: Advarsel: Den anonyme bruger kan ikke skifte tilbage.

en: Deleted existing terms.
da: Slettede eksisterende termer.

en: Deleted existing vocabularies.
da: Slettede eksisterende ordforråd.

en: Deleted existing menus and links.
da: Slettede eksisterende menuer og links.

en: Created the following new menus: !menus
da: Oprettede følgende nye menuer: !menus

en: Created @count new menu links.
da: Oprettede @count nye menu-links.

en: Description of @name
da: Beskrivelse af @name

en: Description of @title.
da: Beskrivelse af @title.

en: Restrict terms to these vocabularies.
da: Begræns termer til disse ordforråd.

en: Number of terms?
da: Antal termer?

en: Number of vocabularies?
da: Antal ordforråd?

en: Create new menu(s)
da: Opret ny(e) menu(er)

en: Generate links for these menus
da: Opret links i disse menuer

en: Generate terms
da: Generér termer

en: Generate vocabularies
da: Generér ordforråd

en: Generate menus
da: Generér menuer

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: Perform a backup
da: Tag en backup

en: Delete backup files
da: Slet backup-filer

en: Delete the previously created backup files.
da: Slet de tidligere oprettede backup-filer.

en: Field of type @type: %label
da: Felt af typen @type: %label

en: Showing items @start through @end of @total.
da: Viser element @start til @end af @total.

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
da: Kunne ikke hente information om tilgængelige opdateringer fra serveren.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
da: En relativ sti til Drupal installationsmappen hvor oversættelsesfiler bliver gemt, f.eks. sites/all/translations. Gemte oversættelsesfiler kan genbruges af andre installationer. Hvis du lader feltet stå tomt bliver de downloadede oversættelser ikke gemt.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
da: Ikke gemt lokalt pga. ugyldigt HTML-indhold.

en: Translation saved locally.
da: Oversættelse gemt lokalt.

en: Translation successfuly removed locally.
da: Oversættelse fjernet lokalt.

en: Unknown error while saving translation locally.
da: Ukendt fejl ved lokal lagring af oversættelse.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
da: Du kan dele dit arbejde med !l10n_server hvis du angiver din API-nøgle på !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
da: Ikke gemt fordi kildestrengen mangler.

en: Not saved due to missing form values.
da: Ikke gemt pga. manglende formularværdier.

en: Not saved due to insufficient permissions.
da: Ikke gemt pga. manglende tilladelse.

en: Added l10n_status field to locales_target.
da: Tilføjede l10n_status-felt til locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
da: Løste mulig konflikt med l10n_status-feltet i locales_target.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
da: Hver oversættelse sendes til denne server. Vi foreslår at du bruger <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> for at dele med hele Drupal-communitiet. Sørg for at du har en API-nøgle på profilen for hver bruger der skal indsende oversættelser.

en: Translation sent and accepted by @server.
da: Oversættelse sendt og accepteret af @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
da: Oversættelse afvist af @server. Begrundelse: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
da: Forbindelsen med @server mislykkedes med følgende fejl: %error_code: %error_message.

en: Disable auto search
da: Déaktiver automatisk søgning

en: Disable automatically searching for the keywords when a page is not found and instead show the populated search form with the keywords. Useful for large sites to reduce server loads.
da: Déaktiver automatisk søgning efter nøgleord når en side ikke findes, og vis i stedet en søgeformular med nøgleordene. Nyttigt til at reducere serverbelastningen på store sites.

en: Saving this form will revert the 404 handling on the site to this module.
da: Dette modul overtager 404-håndteringen hvis du gemmer denne formular.

en: The page you requested does not exist.
da: Den efterspurgte side eksisterer ikke.

en: Configure searching for keywords from URLs that result in 404 errors.
da: Konfigurér søgning efter nøgleord fra URLer som resulterer i 404-fejl.

en: Automatically search for the keywords in URLs that result in 404 errors and show results instead of Page-Not-Found.
da: Søg automatisk efter nøgleordene i URLer som resulterer i 404-fejl og vis resultaterne i stedet for "Side ikke fundet".

en: Auto resize
da: Automatisk ændring af størrelse

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
da: Tildel profiler til brugerroller for tilgængelige filsystemer. Dit standard filsystem er %name.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
da: Bemærk at CAPTCHA-modulet deaktiverer <a href="!performance_admin">caching</a> af sider som indeholder en CAPTCHA-udfordring.

en: Newsletter %title was deleted but had @count pending emails. They can no longer be sent.
da: Nyhedsbrevet %title er blevet slettet, men det havde @count usendte e-mails. Disse kan ikke længere sendes.

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
da: Vælg det nyhedsbrev du vil abonnere på.

en: You have been subscribed to %newsletter.
da: Du abonnerer nu på %newsletter.

en: Newsletter: Multi Subscription
da: Nyhedsbrev: Multitilmelding

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users when they (un)subscribe. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
da: Både anonyme og godkendte brugere kan til- og afmelde sig nyhedsbreve. En bekræftelsesbesked sendes til anonyme brugere ved til- og afmelding. Brugere kan til- og afmelde sig via en formular og en blok. En tilmeldingsblok med en tilmeldingsformular, et link til seneste udgaver og et RSS-feed er tilgængelig for hvert nyhedsbrev. E-mail-adresser kan også importeres og eksporteres via administrationssiden.

en: Install <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> or <a href="!html_mail_url">HTML Mail</a> to send HTML emails or emails with attachments (both plain text and HTML).
da: Installér <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> eller <a href="!html_mail_url">HTML Mail</a> for at udsende HTML-e-mails og e-mails med vedhæftede filer.

en: Process simplenews mail spool
da: Kør mailkøen

en: Newsletter %title deleted with @count pending emails. Emails can no longer be sent.
da: Nyhedsbrevet %title blev slettet med @count ventende e-mails. Disse e-mails kan ikke længere sendes.

en: Default on
da: Standard til

en: Default off
da: Standard fra

en: Confirmation pages
da: Bekræftelsessider

en: Subscribe confirmation
da: Tilmeldingsbekræftelse

en: Unsubscribe confirmation
da: Afmeldingsbekræftelse

en: Simplenews subscriber
da: Simplenews abonnent

en: Text to display for edit links
da: Tekst som vises på redigeringslinks

en: Text to display for delete links
da: Tekst som vises på slettelinks

en: Multi-day style
da: Multi-dag-stil

en: Display multi-day item as a single column
da: Vis multi-dag element som en enkelt kolonne

en: Display multi-day item as a multiple column row
da: Vis multi-dag element som en række med flere kolonner

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
da: Hvis valgt, så vil elementer som strækker over flere dage blive vist som en række med flere kolonner. Hvis den ikke er valgt, så vil elementer blive vist som en individuel kolonne.

en: Overlapping time style
da: Stil for overlappende tid

en: Do not display overlapping items
da: Vis ikke overlappende elementer

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: The file.
da: Filen.

en: Run arbitrary PHP from a block.
da: Kør vilkårlig PHP-kode fra en blok.

en: Asc
da: Stigende

en: Entity: ID
da: Entitet: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
da: Opretter en entitetskontekst fra et entitets-ID argument.

en: Creates @entity context from an ID argument.
da: Opretter @entity kontekst fra et ID argument.

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: Entity field
da: Entitetsfelt

en: Field on the referenced entity.
da: Felt på den refererede entitet.

en: Formatter Styles
da: Formatter styles

en: Select a formatter
da: Vælg en formatter

en: Entity object.
da: Entitetsobjekt.

en: Enter the ID of an entity for this context.
da: Indtast IDet på en identitet for denne kontekst.

en: Creates @entity context from an entity ID.
da: Opretter @entity kontekst fra en entity ID.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
da: Indtast titlen eller et ID for en @entity entitet

en: Reset identifier to entity label
da: Nulstil identifikator til entitetslabel

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte entitets label.

en: You must select an entity.
da: Du skal vælge en entitet.

en: Invalid entity selected.
da: Ugyldig entitet valgt.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
da: Opretter en entitetskontekst fra en fremmed nøgle på et felt.

en: Access the views administration pages.
da: Tilgå views administrationssider.

en: Bypass access control when accessing views.
da: Forbigå adgangskontrol når views tilgås.

en: Add new view
da: Tilføj view

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: HTML element
da: HTML-element

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige i dette felt. Bemærk, at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt; hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter. Hvis du ønsker at bruge tegnene %5B og %5D skal du bruge HTML-entiteterne '%5B' eller '%5D' for at undgå at de bliver erstattet med mellemrum.</p>

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: Translation method
da: Oversættelsesmetode

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
da: Vælg en oversættelsesmetode til Views-data som header, footer og tom tekst.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Do not pass admin strings for translation.
da: Oversæt ikke admin-tekster.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
da: Brug t()-funktionen fra Drupal core. Ikke anbefalet, da det ikke understøtter opdateringer af eksisterende strenge.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
da: Hvis du har behov for at oversætte Views label til andre sprog bør du overveje at installere <a href="!path">Internationalization</a>-pakkens Views translation-modul.

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Approved comment
da: Godkendt kommentar

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Display the last comment of a node
da: Viser den seneste kommentar til et indholdselement

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: The last comment of a node.
da: Den sidste kommenter til et indholdselement.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: File Usage
da: Filbrug

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: Taxonomy Vocabulary
da: Taksonomi ordforråd

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: Et ordforråd som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på ordforrådet.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: En fil som er knyttet til dette ordforråd, typisk fordi den er i et felt på ordforrådet.

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entitetstypen som er relateret til filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entitet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Maskinnavne på ordforrådet som en term er medlem af. Dette er ordforrådet som hører til termen fra "Taksonomi: Term" feltet; og kan resultere i dubletter.

en: term from !field_name
da: term fra !field_name

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Display download path instead of file storage URI
da: Vis download-sti i stedet for lagrings-URI

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
da: Giver den fulde download-URL i stedet for den interne filestream-adresse.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Term name converted to Term ID
da: Termnavn konverteret til term ID

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: Use Slave Server
da: Brug slave-server

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en slave-server. Hvis der ikke er defineret en slave-server, eller hvis slave-serveren ikke er tilgængelig, bruger den standardserveren.

en: Field Language
da: Feltsprog

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
da: Alle felter, som understøtter oversættelser, bliver vist på det valgte sprog.

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
da: Denne værdi vises som tabel-resumé i HTMLen. Angiv dette for at gøre dit site mere tilgængeligt.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

en: Change the way this site looks
da: Skift sitets udseende

en: Field translation
da: Feltoversættelse

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The picture of the user.
da: Billedet af brugeren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: @category @type field.
da: @category @type felt.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: Status of this form
da: Status for denne formular

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Rollen %authenticated gives til alle brugere, som er logget ind, uanset hvilke andre roller, de har fået tildelt.

en: Administer Voting API
da: Administrér Voting API

en: Content paths
da: Indholdsstier

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
da: Standard makro (gælder for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
da: Standard makro for @node_type (gælder for alle @node_type indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Add media from remote services
da: Tilføje media fra eksterne tjenester

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
da: Tilføj media fra eksterne kilder som f.eks. andre sites, YouTube, osv.

en: Approve link
da: Godkend link

en: View help topics
da: Vis emner

en: View help popups
da: Vis popups

en: View help index
da: Vis index

en: Content access
da: Indholdsadgang

[ctx: datetime]
en: All day
da: Hele dagen

[ctx: datetime]
en: Year
da: År

[ctx: datetime]
en: Month
da: Måned

[ctx: datetime]
en: Week
da: Uge

[ctx: datetime]
en: Day
da: Dag

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
da: Maximalt antal indlæg der skal vises i kalenderceller, bruges til at undgå at kalenderen udvides til en enorm størrelse når der er mange indlæg på en dag.

en: Display:
da: Visning:

en: Multiple values:
da: Flere værdier:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
da: Angiv hvor mange værdier der skal vises, eller lad feltet stå tomt for at vise alle værdier.

en: starting from @isodate
da: startende med @isodate

en: ending with @isodate
da: sluttende med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
da: Angiv specifikke start- og/eller slut-datoer på formen YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lad feltet stå tomt for at vise alle tilgængelige datoer.

en: Repeat rule:
da: Gentagelsesregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
da: Hvor mange tidsenheder der skal vises i teksten 'tid siden'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
da: Vis @count værdi(er) startende med @date1 og sluttende med @date2

en: earliest
da: tidligste

en: latest
da: seneste

en: Show repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Display time ago, showing @interval units.
da: Vis tid siden med @interval enheder.

en: View Repeating Dates
da: Vis gentagne datoer

en: The duration of the time period given by the dates.
da: Varigheden af tidsperioden givet af datoerne.

[ctx: datetime]
en: Hour
da: Time

[ctx: datetime]
en: Minute
da: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
da: Sekund

en: The year is invalid.
da: Året er ugyldigt.

en: The month is invalid.
da: Måneden er ugyldig.

en: The day is invalid.
da: Dagen er ugyldig.

en: The hour is invalid.
da: Timen er ugyldig.

en: The minute is invalid.
da: Minuttet  er ugyldigt.

en: The second is invalid.
da: Sekundet er ugyldigt.

[ctx: date_order]
en: First
da: Første

[ctx: date_order]
en: Second
da: Anden

[ctx: date_order]
en: Third
da: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
da: Fjerde

[ctx: date_order]
en: Fifth
da: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
da: Sidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
da: Næstsidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
da: Tredjesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
da: Fjerdesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
da: Femtesidste

[ctx: date_nav]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: date_nav]
en: Next
da: Næste

en: Configure the Date Popup settings.
da: Tilpas indstillingerne for Date Popup.

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Add addition
da: Tilføj udvidelse

[ctx: date_order]
en: Every
da: Hver

[ctx: day_name]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: day_name]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
da: Lørdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
da: Denne handling virker endnu ikke i Drupal 7-udgaven.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
da: Række af tilladte år, ældste til nyeste, '-1:+1' betyder at den ældste dato ligger ét år tilbage og at den nyeste dato er ét år senere end det aktuelle år.

en: Your content type @name has been created.
da: Indholdstypen @name er blevet oprettet.

en: Your date field @name has been created.
da: Datofeltet @name er blevet oprettet.

en: Administer date tools
da: Administrér date tools

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være svære at sætte op. Med !date_wizard er det nemt at oprettet en simpel datoindholdstype med en tilhørende kalender.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Views integration for date fields and date functionality.
da: Views-integration til datofelter og datofunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt efter et datoargument ved hjælp af hyppigt anvendte ISO dato/periode-formater (f.eks. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
da: Angiv det tilladte minimum- og maksimum-år for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3', eller et absolut minimum- og maksimum-år, som '2005:2010'. Når argumentet sættes til et dato udenfor det tilladte interval returneres 'Siden ikke fundet (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i den samme forespørgsel. Returnér elementer hvor ét af datofelterne matcher (date = field_1 ELLER field_2), eller returnér dem hvor alle datofelterne matcher (date = field_1 OG field_2).

en: Field group format:
da: Feltgruppeformat:

en: Weight for new group
da: Vægten af den nye gruppe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn, inklusive præfikset 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
da: CSS-klassen må kun indeholde bogstaver, tal, understregninger og bindestreger.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
da: Gruppen %group er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: Vertical tabs group
da: Vertikal fane-gruppe

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper i deres egen vertikale fane-wrapper.

en: Vertical tab
da: Vertikal fane

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i et fieldset, som del af en vertikal fanegruppe.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper i deres egen horisontale fane-wrapper.

en: Horizontal tab item
da: Horisontalt fane-element

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i et fieldset, som del af en horisontal fanegruppe.

en: Accordion group
da: Harmonika-gruppe

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper som en jQuery accordion.

en: Accordion item
da: Harmonika-element

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i en div som del af en accordion-gruppe.

en: Fieldgroup settings
da: Indstillinger for feltgrupper

en: Extra CSS classes
da: Ekstra CSS-klasser

en: Blind
da: Persienne

en: Horizontal Tabs
da: Horisontale faner

en: Fieldgroups
da: Feltgrupper

en: Tokens for variable values.
da: Tokens til variabelværdier.

en: Mail text
da: Mail-tekst

en: Settings for each node type.
da: Indstillinger for hver indholdstype.

en: Edit group variables
da: Redigér gruppevariable

en: Edit module variables
da: Redigér modulevariable

en: Variable settings for mixed modules.
da: Indstillinger variable fra blandede module.

en: Variables per module.
da: Variable pr. module.

en: Variable admin
da: Variabeladministration

en: Variable realm
da: Variabel realm

en: Custom variables
da: Brugerdefinerede variable

en: Slot number
da: Slot-nummer

en: The custom variable name.
da: Den brugerdefinerede variabels navn.

en: The custom variable value.
da: Den brugerdefinerede variabels værdi.

en: The scope for the custom variable.
da: Scope for den brugerdefinerede variabel.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver en <em>Værdi</em> hvis der er angivet et <em>Navn</em>.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
da: Den brugerdefinerede variabel @slot-number kræver et <em>Navn</em> hvis der er angivet en <em>Værdi</em>.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende forbudte tokens med personlig identificérbar information: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af rollenavne.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
da: Rollerne som brugerkontoen er medlem af, som en kommasepareret liste af IDer.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet opdateret.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
da: Lokalt cachet tracking-kode-fil er blevet gemt.

en: Local cache has been purged.
da: Lokal cache er blevet tømt.

en: Allow users to customize tracking on their account page
da: Lad brugerne tilpasse sporing på deres profilside

en: No customization allowed
da: Ingen tilpasning tilladt

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
da: Sporing er aktiveret som standard, brugere med %permission kan framelde sig

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
da: Sporing er deaktiveret som standard, brugere med %permission kan tilmelde sig

en: Every page except the listed pages
da: Alle sider undtagen de valgte sider

en: The listed pages only
da: Kun de viste sider

en: Links and downloads
da: Links og downloads

en: Track clicks on mailto links
da: Spor klik på mailto links

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
da: Spor downloads (klik på links til filer) af følgende filtyper

en: List of download file extensions
da: Liste af filtyper

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
da: En liste af filtyper som bliver sporet ved download, adskilt med |-tegnet. Regulære udtryk er understøttet. For eksempel: !extensions

en: Custom variable slot #@slot
da: Brugerdefineret variabelplacering #@slot

en: Custom variable name #@slot
da: Brugerdefineret variabelnavn #@slot

en: Custom variable value #@slot
da: Brugerdefineret variabelværdi #@slot

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
da: Her kan du tilføje brugerdefinerede Google Analytics <a href="@snippets">kodestumper</a>. De bliver tilføjet hver gang tracking er aktiv. Før du tilføjer brugerdefineret kode bør du læse <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> og <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> dokumentationen. <strong>Du skal ikke medtage &lt;script&gt;-tags</strong>, og du skal altid afslutte din kode med et semikolon (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
da: En gyldig Google Analytics Web Property ID skelner mellem store og små bogstaver og er på formen UA-xxxxxxx-yy.

en: User role names
da: Bruger rollenavne

en: User role ids
da: Bruger rolle IDer

en: Administer Google Analytics
da: Administrér Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
da: Udfør vedligeholdelsesopgaver for Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
da: Til- eller fravalg af tracking

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
da: Lad brugerne vælge om sporingskoden tilføjes til siderne eller ej.

en: Use PHP for tracking visibility
da: Brug PHP til synlighed af sporing

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
da: Tilpas tracking-indstillinger for at få indblik i din trafik og effektiviteten af din marketing.

en: Updated download tracking file extensions.
da: Sporede fil-endelser opdateret.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
da: Tilføjede sporing til alle sider undtagen de valgte: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
da: Sporing aktiveret for rollen @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
da: Sporing deaktiveret for rollen @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
da: Deaktiverede bruger-specifik sporing for administratoren.

en: Menu has been rebuild.
da: Menu er blevet genopbygget.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "user" til "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
da: Indstilling for brugerdefineret stisynlighedsfilter fundet. Ikke opdateret!

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
da: Indstilling for stisynlighedsfilter ændret fra "admin" til "admin" og "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
da: Opgraderede indstilling for brugerdefineret javascript-kodestump.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
da: Fjernede "Brugeridentifikator" og "Brugernavn" fra segmenteringsfelter.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
da: Fjernede gamle tracker-relaterede ting.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
da: Standard-fil-endelserne for sporing af downloads er blevet opdateret.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
da: Opgraderede brugeredefineret "før"-kodestump.

en: Skipped custom "after" code snippet.
da: Sprang over brugeredefineret "efter"-kodestump.

en: Google tracking code has been moved to header.
da: Google sporingskode er blevet flyttet til headeren.

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
da: Drupal 6 token [user-role-names] som bruges i den brugerdefinerede variable 'Brugerroller' er blevet erstattet med [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er Tyskland. Anonymisering af IP-adresser er blevet aktiveret af privatlivshensyn.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
da: Standardlandet i dine regionale indstillinger er <em>ikke</em> Tyskland. Indstillingerne for anonymisering af IP-adresser er ikke blevet ændret. Kontrollér at dine indstillinger svarer til lokale privatlivsregler.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
da: Gør det muligt at spore dit site med Google Analytics ved at tilføje en Javascript sporingskode til hver side.

en: On by default with opt out
da: Slået til som standard med opt out.

en: Off by default with opt in
da: Slået fra som standard med opt in.

en: Not tracked
da: Ikke sporet

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
da: Vi har ingen information om denne variable. Bed venligt moduludviklerne om at deklarere deres variable. Se <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable-modulet</a>.

en: Forum containers
da: Forumbeholdere

en: Site information and maintenance mode
da: Site-information og vedligeholdelsestilstand

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
da: Ingen brugerdefinerede kodestumper fundet. Ingenting at gøre.

en: BCC Recipient
da: BCC modtager

en: Migrated IMCE files.
da: Migrerede IMCE-filer.

en: File count
da: Filantal

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
da: De foretrukne menuer som bruges af <em>&lt;menuen valgt af siden&gt;</em> kan tilpsses under <a href="!url">indstillinger for Menu block</a>.

en: Fixed parent item
da: Fast overordnet menupunkt

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
da: Gør "startniveauet" og "maksimumdybden" afhængig af den valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter til det valgte menupunkt.

en: Select the menu to use for the tree of links.
da: Vælg menuen som skal bruges til linktræet.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
da: Hvis du vælger et specifikt menupunkt, kan du ændre "startniveauet" og "maksimumdybden" i forhold til det valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter af det valgte overordnede menupunkt.

en: What are you tracking?
da: Hvad sporer du?

en: A single domain (default)
da: Et enkelt domæne (standard)

en: Domain: @domain
da: Domæne: @domain

en: One domain with multiple subdomains
da: Ét domæne med flere subdomæner

en: Examples: @domains
da: Eksempler: @domains

en: Multiple top-level domains
da: Flere top-level domæner

en: List of top-level domains
da: Liste af top-level domæner

en: Add to the selected roles only
da: Tilføj kun til de valgte roller

en: Add to every role except the selected ones
da: Tilføj til alle roller undtagen de valgt

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
da: Hvis ingen af rollerne er valgt spores alle brugerne. Hvis en bruger har en af de valgte roller vil den pågældende bruger blive sporet (eller ikke, afhængigt af indstillingerne ovenfor).

en: Track clicks on outbound links
da: Spor klik på udgående links

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
da: Google anbefaler at de eksterne Javascript-filer tilføjes til headeren af hensyn til ydelsen. Hvis <em>Flere top-level domæner</em> er valgt sættes denne indstilling automatisk til header.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
da: En liste af top-level-domæner er nødvendig hvis <em>Flere top-level-domæner</em> er valgt.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
da: Den forældede profilsegmenteringsindstilling for "Brugerroller" er blevet tilføjet til brugerdefinerede variable. Du skal fravælge alle valgte profilfelter under <a href="@admin">indstillinger for Google Analytics</a> og opgradere andre profilfelter manuelt for at undgå at miste tracking-data i fremtiden! Se Google Analytics <a href="@customvar">brugerdefinerede variable</a> for mere information.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
da: Du skal fravælge alle valgte profilfelter under <a href="@admin">indstillinger for Google Analytics</a> og opgradere andre profilfelter manuelt for at undgå at miste tracking-data i fremtiden! Se Google Analytics <a href="@customvar">brugerdefinerede variable</a> for mere information.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
da: Omdøbte "googleanalytics_trackoutgoing" variablen til googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
da: Omdøbte "googleanalytics_visibility" variablen til googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
da: Alle sider med undtagelser

en: Excepted: @roles
da: Undtaget: @roles

en: A single domain
da: Et enkelt domæne

en: RTL support
da: RTL-understøttelse

en: Enable this option to render the code from right to left for right to left languages.
da: Aktivér dette for at rendere koden fra højre mod venstre for RTL-sprog.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
da: Konfigurér sitets XLM sitemaps for at hjælpe søgemaskiner med at finde og indeksere sider på dit site.

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: Global theme settings.
da: Globale indstillinger for theme.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
da: Indstillinger for logo, ikoner og andre theme-specifikke indstillinger.

en: %time hence
da: %time siden

en: Machine name:
da: Maskinnavn:

en: Variable store
da: Variabel-lager

en: Block format
da: Blokformat

en: Variables that don't belong to any other group.
da: Variabler som ikke tilhører nogen anden gruppe.

en: Debug and development options.
da: Indstillinger for debugging og udvikling.

en: Language selection
da: Sprogvalg

en: Name (localized)
da: Navn (lokaliseret)

en: Description (localized)
da: Beskrivelse (lokaliseret)

en: Vocabulary (localized)
da: Ordforråd (lokaliseret)

en: Parent term (localized)
da: Overordnet term (lokaliseret)

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
da: Denne formular kan bruges til at gensende e-mails for denne webform. Markér de e-mails som skal sendes og klik derefter på <em>Gensend e-mails</em> for at sende dem igen.

en: Resend e-mails
da: Gensend e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Valgmuligheder i toppen. Én valgmulighed pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Spørgsmål vises langs siden af tabellen. Ét spørgsmål pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
da: <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|Læsbar valgmulighed"</strong>. Kun alfanumeriske tegn og understregning er tilladt som nøgler. Én valgmulighed pr. linje. Valggrupper kan angives med &lt:Gruppenavn&gt;. &lt:&gt; kan bruges til at indsætte elementer i roden af menuen efter en gruppe.

en: Show "Save draft" button
da: Vis "Gem kladde"-knap

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
da: Lader brugerne gemme og færdiggøre formularen senere. Denne mulighed er kun tilgængelig for godkendte brugere.

en: Automatically save as draft between pages
da: Gem automatisk en kladde mellem sider

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
da: Gem automatisk delvist udfyldte formularer når brugerne klikker på "Next"- eller "Previous"-knapperne i en form med flere sider.

en: You must select at least one email address to resend submission.
da: Du skal vælge mindst én e-mail-adresse at gensende til.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
da: Ingen e-mails blev sendt på grund af en serverfejl.

en: This webform is currently not setup to send emails.
da: Denne webform er i øjeblikket ikke sat op til at sende e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
da[0]: Formular #@sid gensendt til 1 modtager.
da[1]: Formular #@sid gensendt til @count modtagere.

en: Select the source for the Secondary links.
da: Vælg kilden til sekundære links.

en: User mail text
da: Tekst til bruger-mail

en: Mail parts
da: Mail-bestanddele

en: Workbench Access settings
da: Indstillinger for Workbench Access

en: Active access scheme
da: Aktivt adgangssystem

en: Select the access scheme to use for the site.
da: Vælg hvilket adgangssystem der skal bruges på sitet.

en: Automated section assignment
da: Automatisk tildeling af sektion

en: Enable all sections automatically for the active scheme.
da: Aktivér automatisk alle sektioner i det aktive system.

en: You must select an access scheme.
da: Du skal vælge et adgangssystem.

en: You must enable at least one @type scheme.
da: Du skal aktivere mindst ét @type-system.

en: Active editorial sections
da: Aktive redaktionelle sektioner

en: Below is a list of the editorial sections defined for your site.
da: Herunder er en liste af de redaktionelle sektioner på dit site.

en: All sections are set to be active automatically. <a href="!url">Disable the <em>Automated section assignment</em> option</a> to make changes.
da: Alle sektioner er sat til automatisk at være aktive. <a href="!url">Déaktiver indstillingen <em>Automatisk tilknytning af sektion</em></a> for at lave ændringer.

en: All of
da: Alle

en: Save sections
da: Gem sektioner

en: The list below shows your editorial groups. You may edit any content in these sections and their children.
da: Listen nedenfor viser dine redaktionelle grupper. Du kan redigere alt indhold i disse og de underliggende sektioner.

en: You may edit these settings by checking the proper options.
da: Du kan redigere disse indstillinger ved at afkrydse de relevante valg.

en: There are now no editorial sections for this user.
da: Denne bruger har ingen redaktionelle sektioner.

en: The following sections are currently active.
da: Følgende sektioner er aktive i øjeblikket.

en: You may <a href="!url">enable or disable sections</a>.
da: Du kan <a href="!url">aktivere eller deaktivere sektioner</a>.

en: Update editors
da: Opdatér redaktører

en: The selected user does not exist.
da: Den valgte bruger eksisterer ikke.

en: %name editors by account
da: %name redaktører efter konto

en: %name editors by role
da: %name redaktører efter rolle

en: There are no roles with the proper permissions.
da: Der er ingen roller med de rette tilladelser.

en: Update roles
da: Opdatér roller

en: 1 editor | @count editors
da[0]: 1 redaktør
da[1]: @count redaktører

en: 1 role | @count roles
da[0]: 1 rolle
da[1]: @count roller

en: A link to edit the node.
da: Et link til at redigere indholdselementet.

en: The section to which this node belongs.
da: Sektionen som dette indholdselement tilhører.

en: Access filter
da: Adgangsfilter

en: Filter nodes by access level.
da: Filtrér indholdselementer efter adgangsniveau.

en: The link text used for the menu item.
da: Menupunktets link-tekst.

en: The description used for the menu item.
da: Menupunktets beskrivelse.

en: The link path for the menu item.
da: Menupunktets link-sti.

en: Menu link id
da: Menu-link ID

en: The unique menu link identifier.
da: Menu-linkets unikke identifikator.

en: Parent menu link id
da: ID på overordnet menu-link

en: The unique menu link identifier for this item's parent.
da: Den unikke menu-link identifikator for dette menupunkts overordnede menupunkt.

en: The weight of the menu item.
da: Menupunktets vægt.

en: The depth of the menu item.
da: Menupunktets dybde.

en: The top-level parent of the menu item.
da: Menupunktets øverste overordnede menupunkt.

en: Administer Workbench Access settings
da: Administrér indstillinger for Workbench Access

en: Assign users to Workbench Access sections
da: Knyt brugere til Workbench Access sektioner

en: Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections
da: Gør det muligt at knytte alle medlemmer med denne rolle til Workbench Access sektioner

en: View Workbench Access information
da: Vis Workbench Access information

en: Workbench Access settings.
da: Indstillinger for Workbench Access.

en: Default scheme settings
da: Indstillinger for standardsystem

en: Editorial vocabulary
da: Redaktionelt ordforråd

en: Select the vocabulary to be used for access control. <strong>Warning: changing this value in production may disrupt your workflow.</strong>
da: Vælg ordforrådet som skal bruges til adgangskontrol. <strong>Advarsel: hvis du skifter denne indstilling i produktion kan det ødelægge dit workflow.</strong>

en: Select the proper editorial group for this content.
da: Vælg den ønskede redaktionelle gruppe til dette indhold.

en: Failed to load required include file %file
da: Include-fil %file kunne ikke indlæses

en: Workbench access control settings
da: Indstillinger for Workbench access kontrol

en: Role settings.
da: Indstillinger for rolle.

en: Define content sections for the Workbench Access module.
da: Angiv indholdssektioner til Workbench Access-modulet.

en: Settings for the Workbench Access module.
da: Indstillinger for Workbench Access-modulet.

en: Assign users to sections for the Workbench Access module.
da: Knyt brugere til sektioner til Workbench Access-modulet.

en: View content assigned to my sections.
da: Vis indhold knyttet til mine sektioner.

en: Workbench configuration
da: Workbench konfiguration

en: Test child term for Workbench Access.
da: Test-under-term til Workbench Access.

en: Workbench Access is configured properly, using %scheme as the access scheme.
da: Workbench Access er konfigureret korrekt og bruger %scheme til adgangskontrol.

en: Added the workbench_access_role table
da: Tabellen workbench_access_role oprettet

en: No update is required.
da: Ingen opdatering påkrævet.

en: Test term for Workbench Access.
da: Test-term til Workbench Access.

en: Extensible editorial access for the Workbench suite.
da: Udvidelig redaktionel adgangskontrol til Workbench-suiten.

en: Uses the menu system for assigning hierarchical access control.
da: Bruger menusystemet til at lave hierarkisk adgangskontrol.

en: Menu scheme settings
da: Indstillinger for menusystem

en: Editorial menus
da: Redaktionelle menuer

en: Select the menus to be used for access control.
da: Vælg menuerne som skal bruges til adgangskontrol.

en: Uses taxonomy vocabularies for assigning hierarchical access control.
da: Bruger ordforråd til at lave hierarkisk adgangskontrol.

en: Taxonomy scheme settings
da: Indstillinger for taksonomisystem

en: Select the vocabularies to be used for access control.
da: Vælg ordforrådene som skal bruges til adgangskontrol.

en: My Profile
da: Min profil

en: All Recent Content
da: Seneste indhold

en: You cannot create any new content. Please contact the site administrator.
da: Du kan ikke oprette indhold. Kontakt venligst administratoren.

en: Administer Workbench settings
da: Administrér indstillinger for Workbench

en: Access My Workbench
da: Tilgå workbench

en: My Workbench
da: Min workbench

en: My Workbench area
da: Mit workbench-område

en: edit my profile
da: redigér profil

en: Edited something recently and it's not in this list? If a content type isn't revisioned and you didn't create it, it will not show up in this list when you edit it. You can find it in the 'Content I Can Edit' tab.
da: Har du redigeret noget for nyligt som ikke optræder på listen? Hvis en indholdstype ikke er versioneret og du ikke har oprettet den, optræder den ikke på denne liste når du redigerer den. Du kan finde den på fanen 'Indhold jeg kan redigere'.

en: You haven't created or edited any content.
da: Du har ikke redigeret noget indhold.

en: Revised by
da: Redigeret af

en: Five of the most recently updated pieces of content.
da: De fem senest opdaterede stykker indhold.

en: There is no content available for you to edit.
da: Der er ikke noget indhold, som du kan redigere.

en: Search page path
da: Sti til søgeside

en: Hide page title
da: Skjul sidetitel

en: Select date field(s) to filter.
da: Vælg datofelt(er) til filtrering.

en: Underscore
da: Understregning

en: Configure per-module Mail System settings.
da: Konfigurér modulvis opsætning af Mail System.

en: -- Select --
da: --Vælg--

en: All Day
da: Hele dagen

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
da: <p class="fieldgroup-help">Felter kan trækkes ind i grupper med ubegrænset indlejring. Hvert feltgruppeformat kommer med en konfigurationsformular, som er specifik for det pågældende format.<br />Bemærk at visse formater kommer i par. Disse typer har en HTML-wrapper som de underliggende feltgrupper placeres i. F.eks. placeres accordion-elementer i et accordion, vertikale faner i en vertikal fanegruppe og horisontale faner i en horisontal fanegruppe. Der er én undtagelse til denne regel, du kan bruge vertikale faner uden en wrapper når der vises faner med ekstra indstillinger. F.eks. på indholdselementformularer.</p>

en: New group %label successfully created.
da: Ny gruppe %label oprettet.

en: Mark group for required fields.
da: Markér gruppe med påkrævede felter.

en: Table that contains field group entries and settings.
da: Tabel som indeholder feltgrupper og indstillinger.

en: Site Information
da: Site-information

en: Use this page in an admin overlay.
da: Brug denne side i et administrator-overlay.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
da: Overlays bruges mange steder i Drupal 7 og brugerdefinerede adminsitrationssider bør anvende denne funktionalitet.

en: an unknown callback
da: et ukendt callback

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere taxonomy/term/%taxonomy_term fordi et andet modul allerede har tilsidesat det med %callback.

en: Entity: bundle
da: Entitet: bundle

en: Control access by entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. entity bundle.

en: Control access by @entity entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. @entity entity bundle.

en: Only the checked entity bundles will be valid.
da: Kun de markerede entity bundles vil være gyldige.

en: @identifier is any bundle
da: @identifier er ethvert bundle

en: Field form: @widget_label
da: Feltformular: @widget_label

en: Entity info.
da: Enitity-information.

en: "@s" @field form
da: "@s" @field formular

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der indtastes her optræder i @identifier for at hjælpe med theming af indholdselementlinks i panelet

en: Revision information.
da: Versionsinformation.

en: View From Argument
da: View fra argument

en: Creates a view context from argument input settings.
da: Opretter en view-kontekst fra argumentets input-indstillinger.

en: Enter terms
da: Indtast ord

en: The human-readable name of the search page configuration.
da: Det læsbare navn på søgesidekonfigurationen.

en: Path must be local.
da: Stien skal være lokal.

en: Path required.
da: Stien er påkrævet.

en: No available search pages.
da: Ingen tilgængelige søgesider.

en: The %label search page configuration will be deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label vil blive slettet.

en: The %label search page configuration has been deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label er blevet slettet.

en: Bypass views access control
da: Omgå Views' adgangskontrol

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: Edit @section
da: Redigér @section

en: Edit this view to add a display.
da: Redigér dette view for at tilføje et display.

en: Add view from template
da: Tilføj view fra template

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Tilsidesæt view- og andre argumenttitler. Brug "%1" til det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Override breadcrumb
da: Omgå brødkrummesti

en: Provide breadcrumb
da: Tilby brødkrummesti

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
da: Indtast det brødkrummenavn som du ønsker at bruger. Se "Titel" for en liste af makroer.

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to create a label for this field.
da: Opret en label til dette felt.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst eller makroer.

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
da: Beskær feltet til et bestemt antal tegn

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg.

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Save & exit
da: Gem & luk

en: Continue & edit
da: Fortsæt & redigér

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
da: Dit view er blevet gemt. Du kan redigere det fra listen herunder.

en: Database overriding code
da: Database tilsidesætter kode

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere viewet.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere dine ændringer.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
da: Tilpas viewets display(s) herunder eller tilføj nye displays.

en: edit view name/description
da: redigér viewets navn/beskrivelse

en: analyze view
da: analysér view

en: clone view
da: klon view

en: export view
da: eksportér view

en: revert view
da: gendan view

en: delete view
da: slet view

en: Add !display
da: Tilføj !display

en: @display_title details
da: Detaljer om @display_title

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: View name and description
da: View navn og beskrivelse

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
da: Et beskrivende, menneskevenligt navn til dette view. Mellemrum er tilladt

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Show filters on the list of views
da: Vis filtre på listen af views

en: Show advanced help warning
da: Vis advarsel om Advanced Help

en: Always show the master display
da: Vis altid master-displayet

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
da: Avancerede brugere af views kan vælge at se master-displayet.

en: Always show advanced display settings
da: Vis altid avancerede indstillinger for display

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
da: Vis avancerede indstillinger for display som standard, f.eks. relationer og kontekstuelle filtre.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Disable JavaScript with Views
da: Déaktiver JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views' grænseflade er stadig brugbar uden javascript, men den er ikke helt så god.

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: The date the content was last updated.
da: Datoen hvor indholdet senest blev opdateret.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdstypen (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "artikel" osv).

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: The aliased path to this content.
da: Den alternative sti til dette indhold.

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
da: Relatér en indholdsversion til brugeren som oprettede versionen.

en: The revision ID of the content revision.
da: Indholdsversionens versions-ID.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
da: Indhold som enten ikke er oversat eller som er originalen i en oversættelsesgruppe.

en: Content that is a translation of a source translation.
da: Indhold som er en oversættelse af en oversættelseskilde.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdets oversættelsesstatus – hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Content authored
da: Forfatter

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det. Denne relation

en: Provide a simple link to cancel the user.
da: Opret et simpelt link til at annullere brugeren.

en: Provide serialized data of the user
da: Brugerens serialiserede data

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes med field.tpl.php (eller tilsvarende). Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Raw @column
da: Rå @column

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
da: Aktivér denne indstilling for at udskrive et absolut link. Påkrævet hvis du ønsker at bruge stien som en link-destination (som i "udskriv dette felt som et link" ovenfor).

en: Link this field to its content revision
da: Link dette felt til dets indholdsversion

en: Display field as the content type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinnavn.

en: Choose one or more content types to validate with.
da: Vælg én eller flere indholdstyper, som der skal valideres imod.

en: Validate user has access to the content
da: Kontrollér om brugeren har adgang til indholdet

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Filter value format
da: Filterværdiformat

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Filter value type
da: Filterværditype

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
da: Vælg formen af denne filterværdi; hvis du bruger term-navnet er det normalt mere effektivt at konvertere det til et term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taksonomi: Term-navn som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Include untranslated content
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: Enable to display different text for anonymous users.
da: Aktivér for at vise en anden tekst til anonyme brugere.

en: Type of user filter value to allow
da: Type af tilladte brugerfilterværdier

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: PHP contextual filter code
da: PHP kontekstuel filterkode

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte cache-mekanisme.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte udseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse !settings for det valgte rækkeudseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte paginering.

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: Block caching
da: Blok-caching

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges af kontekstuelle filtre: for eksempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: Sideinddelt, @count elementer, spring over @skip

en: @count item | Paged, @count items
da[0]: @count element
da[1]: Sideinddelt, @count elementer

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
da: Deaktivering af SQL-omskrivning vil deaktivere node_access-kontroller og andre moduler som implementerer hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, vil et grid med kun én række have det samme antal tabelceller (<TD>) som elementer. Deaktivering kan give problemer med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Værdien af det aktuelle kontekstuelle filter vises som standardvalg i jump-menuen, hvis det er muligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med teksten indeni.

en: All storage
da: Alle lagringsmetoder

en: All status
da: Alle statusværdier

en: No tags
da: Ingen tags

en: No views match the search criteria.
da: Ingen views matcher søgekriterierne.

en: Create view from template @template
da: Opret view fra skabelonen @template

en: Clone of | Clone @count of
da[0]: Klon af
da[1]: Klon @count af

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
da: Denne handling fjerner alle tilpasninger af viewet permanent.

en: The view has been reverted.
da: Viewet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove the view from your database.
da: Denne handling fjerner viewet permanent fra databasen.

en: Create a page
da: Opret en side

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
da: Forsøgte at udføre  create_view med værdier som ikke er blevet kontrolleret

en: Should links be displayed below each comment
da: Skal der vises links under hver kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
da: med links (lad brugerne svare på kommentarer, osv.)

en: without links
da: uden links

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Should links be displayed below each node
da: Skal der vises links under hvert indholdselement

en: with links (allow users to add comments, etc.)
da: med links (lad brugerne tilføje kommentarer, osv.)

en: Should comments be displayed below each node
da: Skal der vises kommentarer under hvert indholdselement

en: Number of hits
da: Antal hits

en: Sorts
da: Sortering

en: Hide view
da: Skjul view

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: Universal web tracking opt-out
da: Universel afmelding af web tracking

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
da: Tilføjede "batch" til indstillingen for synlighedsfiltret.

en: No privacy
da: Ingen beskyttelse af personlige oplysninger

en: @items enabled
da: @items aktiveret

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
da: Du har afmeldt tracking vha. din browsers privatlivsindstillinger.

en: Entity id
da: Entity ID

en: Use path alias
da: Brug sti-alias

en: The Solr server URL needs to include a !part
da: Solr server URLen skal indeholde en !part

en: Show @name search results
da: Vis @name søgeresultater

en: The full, rendered content (e.g. the rendered node body)
da: Det komplette, renderede indhold (dvs. brødteksten)

en: The rendered comments associated with a node
da: De renderede kommentarer knyttet til et indholdselement

en: Extra rendered content or keywords
da: Ekstra renderet indhold eller nøgleord

en: Title or label
da: Titel eller label

en: Teaser or preview
da: Teaser eller resumé

en: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr Access will be functional on searches.
da: Dit indhold <a href="@url">skal genindekseres</a> før Apache Solr Access virker ved søgninger.

en: Integrates node access and other permissions with Apache Solr search
da: Integrerer node access og andre tilladelser med Apache Solr søgning

en: Add wireframes around main layout elements
da: Tilføj wireframes omkring de primære layout-elementer

en: Zen sub-themes are the ultimate starting themes for Drupal 7. Read the <a href="http://drupal.org/node/873778">online docs</a> or the included README-FIRST.txt on how to create a theme with Zen.
da: Zen sub-themes er det bedste udgangspunkt for Drupal 7-themes. Læs <a href="http://drupal.org/node/873778">online-dokumentationen</a> eller den medfølgende README-FIRST.TXT for mere information om hvordan du opretter et theme med Zen.

en: Last accessed on @date
da: Sidst tilgået @date

en: Add URL redirect from this page to another location
da: Tilføj URL-redirects fra denne side til en anden lokation

en: Last accessed date
da: Sidste tilgangsdato

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
da: Dato og tid hvor denne URL-redirect sidst blev tilgået.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
da: Vis links til handlinger som brugeren kan udføre på denne URL redirect.

en: Value of variable !name
da: Værdi af variablen !name

en: Variable Information and basic variable API
da: Information om variable og basalt variabel-API

en: User emails
da: Bruger-mails

en: API to use variable realms from different modules
da: API til brug af variabel-realms fra forskellige moduler

en: Database storage for variable realms. This is an API module.
da: Databaselagring af variabel-realms. Dette er et API-modul.

en: The file could not be transferred because the temporary directory is not writable.
da: Filen kunne ikke overføres, da den midlertidige mappe ikke er skrivbar.

en: Anchor ID for “Jump to Navigation” link
da: Anker ID på "Gå til navigation"-link

en: Specify the HTML ID of the main navigation menu; this will be used by the accessible-but-hidden “Jump to Navigation" link at the top of each page.
da: Angiv HTML IDet på den primære navigationsmenu; det bliver brugt af det skjulte men tilgængelige "Gå til navigation"-link i toppen af hver side.

en: Date field values
da: Datofeltværdier

en: Tokens related to date field values.
da: Tokens relateret til datofeltværdier.

en: The date value.
da: Datoværdien

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
da: Året er ugyldigt. Kontrollér venligst om feltet indeholder fire cifre.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: <strong>Blotlagt</strong> @widget @format

en: %element_title is required.
da: %element_title er påkrævet.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
da: Dette filter konverterer [[{type:media...}]]-tags til markup.

en: Media browser settings
da: Indstillinger for mediebrowser

en: Configure the behavior and display of the media browser.
da: TIlpas medie-browserens udseende og opførsel.

en: Media browser theme
da: Mediebrowser theme

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
da: Dette theme bruges til alle medie-relaterede dialoger. Det kan være forskelligt fra sitets theme fordi mange themes ikke fungerer særligt godt i de små vinduer som Media-modulet bruger.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
da: Filendelser som accepteres af medie-browseren. Adskil dem med mellemrum (f.eks. "jpg gif pdf doc").<br /><em>Bemærk at dette kan tilsidesættes på feltniveau ved oprettelse af multimedia asset felter, og at visse filtyper ikke kan indlejres på nuværende tidspunkt.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
da: Hvis du skifter views mister du dine valg.

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering

en: View statistics for all configured memcache servers.
da: Vis statistik for alle konfigurerede memcache-servere.

en: Search Toolkit
da: Søgeværktøj

en: The search environment was deleted
da: Søgemiljøet er slettet

en: Make this Solr search environment the default
da: Gør dette Solr søgemiljø til standarden

en: Environment id
da: Miljø ID

en: Unique, machine-readable identifier for this Solr environment.
da: Unik maskinlæsbar identifikator for dette Solr-environment.

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to this search environment. Useful for development sites.
da: <em>Read only</em> betyder at sitet ikke sender opdateringer til serveren. Nyttigt til udviklingssites.

en: The %name search environment has been saved.
da: Søgemiljøet %name er blevet gemt.

en: A query, in Lucene syntax, which will further filter the similarity suggestions. For example, 'label:strategy' will filter related content further to only those with strategy in the title. Here are some more examples:
da: En ekstra forespørgsel i Lucene-syntaks, som bruges til at filtrere forslagene. F.eks. vil 'label:strategi' filtrere relateret indhold til de elementer som har 'strategi' i titlen. Her er flere eksempler:

en: This is what is shown when the user enters an empty search, or removes all filters from an active search.
da: Dette vises når brugeren indtaster en tom søgestreng eller fjerne filtrer fra en aktiv søgning.

en: Search environment
da: Søgemiljø

en: For example: search/my-search-page. Search keywords will appear at the end of the path.
da: For eksempel: search/my-search-page. Søgeord optræder i slutningen af stien.

en: A unique machine-readable identifier for the search page configuration. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: En unik maskinlæsbar identifikator for søgesidekonfigurationen. Den må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: <Disabled>
da: <Deaktiveret>

en: The environment that is used by this search page. If no environment is selected, this page will be disabled.
da: Miljøet som bruges af denne søgeside. Hvis der ikke er valgt et miljø vil denne side være deaktiveret.

en: The configuration options have been saved for %page.
da: Indstillingerne for %page er blevet gemt.

en: Deleted search page configuration "@page_id".
da: Slettede søgesidekonfigurationen "@page_id".

en: Apache Solr environment: @environment
da: Apache Solr miljø: @environment

en: Filter by field of type @type.
da: Filtrér efter felt af typen @type.

en: Apache Solr search environment edit
da: Apache Solr søgemiljø reigér

en: NULL query object in function apachesolr_do_query()
da: NULL forespørgselsobjekt i funktionen apachesolr_do_query()

en: Edit Apache Solr search environment.
da: Redigér Apache Solr søgemiljø.

en: Apache Solr search environment delete
da: Apache Solr søgemiljø slet

en: Add Apache Solr environment.
da: Tilføj Apache Solr miljø.

en: This redirect overrides an existing internal path.
da: Dette redirect tilsidesætter en eksisterende intern sti.

en: Invalid number of redirects.
da: Ugyldigt antal redirects.

en: Deleted URL redirect @rid.
da: URL-redirect @rid slettet,

en: One URL redirect created. | @count URL redirects created.
da[0]: Ét URL-redirect oprettet.
da[1]: @count URL-redirects oprettet.

en: The following are a list of URL redirects that point to this @entitytype.
da: Dette er en liste af URL redirects som peger på denne @entitytype.

en: Add URL redirect to this @entitytype
da: Tilføj URL-redirect til denne @entitytype

en: Redirect module form elements
da: Formularelementer fra Redirect-modulet

en: References list
da: Referenceliste

en: Important D6 migration note:
da: Vigtig bemærkning om D6 migrering:

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
da: Automatisk download og opdatering af oversættelser.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres den aktuelle dag på denne tidszone.

en: The save directory %directory is not valid.
da: Mappen %directory er ikke gyldig.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi identificeret ved dets nøgle. Brug kommaer til at adskille standardværdier for valglister.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres det aktuelle tidspunkt på denne tidszone.

en: Label display
da: Visning af label

en: Determines the placement of the component's label.
da: Angiver placeringen af komponentens label.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Do not display the label of this component.
da: Vis ikke komponentens label.

en: Save component
da: Gem komponent

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
da: En Webform-komponent kunne ikke gemmes pga. et timeout under forsøget på at låse indholdselementet. Detaljer: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
da: <em>Brugerdefineret URL</em> understøtter Webform tokens.

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Delete translation
da: Slet oversættelse

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
da: Etiketten er påkrævet når feltgruppen er sammenklappelig eller sammenklappet

en: Contact user element
da: Kontakt bruger element

en: Select the content types that similarity suggestions should be restricted to. Multiple types are joined with an OR query, so selecting more types results in more recommendations. If none are selected, no filter will be applied.
da: Vælg indholdstyperne som forslag om lignende indhold skal begrænses til. Flere typer samles med en OR-forespørgsel, så hvis du vælger flere typer får du flere anbefalinger. Hvis ingen indholdstyper er valgt anvendes filtret ikke.

en: Apache Solr does not support <em>facet missing</em> in combination with the OR operator.
da: Apache Solr understøtter ikke <em>facet missing</em> i kombination med OR-operatoren.

en: Missing environment configuration
da: Konfiguration af environment mangler

en: Missing or invalid Solr environment record for the default environment ID %id.
da: Solrs environment-record for standard environment med ID %id mangler eller er ugyldig.

en: Default environment url: <br/> %url
da: URL til standard environment:<br />%url

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: There are no @titles to display.
da: Der er ingen @titles at vise.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere @path fordi et andet modul allerede har tilsidesat den med %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
da: Denne feature virker ikke i øjeblikket og er deaktiveret.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
da[0]: Manglende/slettet type "@typer"
da[1]: Manglende/slettet type er én af "@typer"

en: Taxonomy: term has parent(s)
da: Taksonomi: term har overordnede termer

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
da: Kontrollér adgang hvis en term har en specifik overordnet term.

en: Include these term(s) as candidates?
da: Medtag disse termer som kandidater?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
da: Skal de valgte termer bruges som kandidater når adgangen kontrolleres?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
da[0]: @term kan have den overordnede term "@terms"
da[1]: @term kan have en af disse overordnede termer "@terms"

en: Field: @widget_label (@field_name)
da: Felt: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
da: Formatteringsvalg for: @widget_label (@field_name)

en: Pane title
da: Pane-title

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag ved visning af denne node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst Drupals theming-guide for information om template-forslag.

en: Node form title field
da: Redigeringsformular titelfelt

en: The node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: Node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: "@s" node form title field
da: "@s" redigeringsformular titelfelt

en: Missing/broken type
da: Manglende/defekt type

en: Related terms (does not work in D7)
da: Relaterede termer (virker ikke i D7)

en: Term synonyms (does not work in D7)
da: Synonymer (virker ikke i D7)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
da: Stien som skal bruges til termerne. Du kan bruge %tid til at placere term IDet som en del af stien; hvis det udelades placeres det i slutningen.

en: Parent term | Parent terms
da[0]: Overordnet term
da[1]: Overordnede termer

en: Sanitize
da: Rens

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
da: Fjerner farlig HTML fra token-output.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
da: Opretter en @to_entity kontekst fra @from_entity ved hjælp af @field_name feltet på @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
da: @to_entity fra @from_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @from_entity til en @to_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
da: @from_entity fra @to_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @to_entity til en @from_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: Broken/missing/deleted view display.
da: Defekt/manglende/slettet view display.

en: You may use keywords for substitutions.
da: Du kan bruge nøgleord til erstatning.

en: Entire view
da: Hele viewet

en: Display the entire view.
da: Vis hele viewet.

en: "@context" entire view
da: "@context" hele viewet

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
da: Dimensioner skal angives i <kbd>BREDDExHØJDE</kbd> format.

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Contact category
da: Kontaktkategori

en: Field instance
da: Felt-instans

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href="!url">Redirect-modulet</a> påvirker hvordan en omdirigering oprettes når en alternativ URL slettes.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Du bør overveje at installere <a href="!url">Redirect-modulet</a> for at oprette omdirigeringer når dine alternative URLer ændrer sig.

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Path module form elements
da: Path-modulets formularelementer

en: Workbench information
da: Workbench-information

en: Install the <a href="!url">test configuration for Workbench</a>.
da: Installér <a href="!url">test-konfigurationen til Workbench</a>.

en: Workbench Access message label
da: Workbench Access meddelelsesetiket

en: Text that will be shown in front of Workbench Access messages.
da: Tekst der vises foran meddelelser fra Workbench Access.

en: Gift Shop
da: Gavebutik

en: Access control for editorial content.
da: Adgangskontrol for redaktionelt indhold.

en: Creates a sample <em>Museum</em> vocabulary.
da: Opretter et <em>Museum</em>-ordforråd til testbrug.

en: Creates taxonomy terms in that vocabulary.
da: Opretter taksonomitermer i ordforrådet.

en: Enables all terms as site editorial sections.
da: Aktiverer alle termer som redaktionelle sektioner.

en: Assigns all site content to the <em>Museum</em> section.
da: Knytter alt indhold til sektionen <em>Museum</em>.

en: Assigns user 1 to the <em>Museum</em> section.
da: Knytter bruger 1 til sektionen <em>Museum</em>.

en: The sample installation will perform the following actions: !actions
da: Eksempelinstallationen udfører følgende handlinger: !actions

en: Batch update section assignments for content
da: Batch-opdatér sektionstilknytninger for indhold

en: View taxonomy term pages for Workbench Access vocabulary
da: Vis taksonomitermssider for Workbench Access ordforrådet

en: There are no active <a href="!url">editorial sections</a> for Workbench Access. Editorial access control will not be enforced.
da: Der er ingen aktive <a href="!url">redaktionelle sektioner</a> i Workbench Access. Redaktional adgangskontrol håndhæves ikke.

en: Workbench Access editorial section
da: Workbench Access redaktionel sektion

en: Enable this !type as an active editorial section.
da: Aktivér denne !type som en aktiv redaktionel sektion.

en: Added %section to active editorial groups.
da: Tilføjede %section til de aktive redaktionelle grupper.

en: Deleted %section from active editorial groups.
da: Fjernede %section fra de aktive redaktionelle grupper.

en: @message_label: <em>Unassigned</em>
da: @message_label: <em>Ikke tilknyttet</em>

en: Editorial section
da: Redaktionel sektion

en: Set editorial section
da: Angiv redaktionel sektion

en: Installs a test vocabulary for the Workbench Access module.
da: Installerer et ordforråd til brug ved test af Workbench Access.

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
da: Generér subquery hver gang viewet køres.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
da: Dette view er automatisk blevet opdateret for at rette manglende relationer. Selvom dette view fortsat virker, bør du sikre dig at de automatiske opdateringer er korrekte og derefter gemme viewet.

en: reorder displays
da: sortér displays

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: enable @display_title
da: aktivér @display_title

en: view @display
da: vis @display

en: clone @display_title
da: klon @display_title

en: delete @display_title
da: slet @display_title

en: disable @display_title
da: déaktiver @display_title

en: undo delete of @display_title
da: fortryd sletning af @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
da: Viewet er ikke kompatibelt med denne version af Views. Hvis du har et view fra Views 1 skal du importere det på en Drupal 6 installation.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
da: Den valgte style eller det valgte rækkeformat bruger ikke felter.

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
da: Du har konfigureret displayet %display med en sit der samtidig er en alternativ URL. Det kan føre til uønskede resultater, så det er bedre at bruge en intern sti.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: Comments of the node
da: Nodens kommentarer

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på indholdselementet. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: Reply to
da: Svar på

en:  new
da:  ny

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: Also known as: !also.
da: Også kaldet: !also

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: No backlinks found.
da: Ingen backlinks fundet.

en: Pages that link to %1
da: Sider som linkter til %1

en: Popular (page)
da: Populær (side)

en: Today (page)
da: I dag (side)

en: Popular (block)
da: Populær (blok)

en: Today (block)
da: I dag (blok)

en: Today's popular content
da: Populært indhold i dag

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: The user that uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: The taxonomy vocabulary description
da: Ordforrådets beskrivelse

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: The taxonomy term name.
da: Taksonomitermens navn.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
da: Sammenknyt hver @entity med et @field sat til termen.

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver bruger baseret på et givet sorteringskriterie.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
da: Antallet af elementer der skal vises. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: When needed, add the field language condition to the query
da: Tilføj feltsproget som betingelse når det er nødvendigt

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Select the current contextual filter value
da: Vælg den aktuelle kontekstuelle filterværdi

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Wysiwyg profile
da: Wysiwyg profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
da: Gør det muligt at redigere indhold med editors på klienten.

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
da: Sidst forsøgt genereret !date (!interval siden).

en: Exclude unpublished nodes
da: Ekskludér upublicerede indholdselementer

en: Date with repeat
da: Dato med gentagelse

en: Datestamp range
da: Datestamp interval

en: Datetime range
da: Datetime interval

en: Migrate example - dates
da: Migrate eksempel - datoer

en: Example migration into date fields
da: Eksempler på migrering til datofelter

en: Source id
da: Kilde ID

en: A simple date
da: En simpel dato

en: Start value for a date range
da: Startværdi for et datointerval

en: Simple datestamp
da: Simpelt datestamp

en: Start value for a datestamp range
da: Startværdi for et datestamp-interval

en: Simple datetime
da: Simpel datetime

en: Start value for a datetime range
da: Startværdi for et datetime-interval

en: Sample of a repeating date field
da: Eksempel på gentaget datofelt

en: Examples of migrating with the Date module
da: Eksempler på migrering med Date-modulet

en: Authored by (uid)
da: Skrevet af (uid)

en: Language (fr, en, ...)
da: Sprog (fr, en, …)

en: manage file display
da: håndtér filvisning

en: No file types available.
da: Ingen tilgængelige filtyper.

en: Enabled displays
da: Aktive displays

en: Display precedence order
da: Display-rangfølge

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
da: Når en fil uploades til dette site knyttes den til én af de følgende typer afhængigt af hvilken filtype det er.

en: Manage file types
da: Håndtér filtyper

en: Manage file display
da: Håndtér filvisning

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
da: Udvider Drupal fil-entities til at være fieldable og viewable.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: File view mode: @view_mode
da: Fil-visning: @view_mode

en: Allow multiple section assignments
da: Angiv flere sektioner

en: Let content be assigned to multiple sections.
da: Gør det muligt at knytte indhold til flere sektioner.

en: The selected user does not have permission to be added as an editor.
da: Den valgte bruger har ikke tilladelse til at blive tilføjet som redaktør.

en: Select the proper editorial group(s) for this content.
da: Vælg de relevate redaktionelle grupper for dette indhold.

en: %title is assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
da: %title er knyttet til den redaktionelle gruppe %section, som ikke kan ændres.

en: %title is also assigned to the %section editorial group(s), which may not be changed.
da: %title er også knyttet til den redaktionelle gruppe %section, som ikke kan ændres.

en: Enforce Workbench Access control
da: Gennemtving Workbench Access kontrol

en: Use Workbench Access to enforce editorial control to all content of this type.
da: Brug Workbench Access til at gennemtvinge redaktionel kontrol over alt indhold af denne type.

en: @message_label: <em>@type pages are not under access control</em>
da: @message_label: <em>@type sider er nu under adgangskontrol</em>

en: Subscribed comment
da: Tilmeldt kommentar

en: Tokens related to a comment that is subscribed to new comments.
da: Tokens relateret til en kommentar som abonnerer på nye kommentarer.

en: Debug value
da: Debug-værdi

en: JavaScript must be enabled in your browser.
da: Javascript skal være slået til i din browser.

en: unknown node %nid
da: ukendt indholdselement %nid

en: To continue, at least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
da: For at fortsætte skal mindst én rolle have tilladelsen <a href="!url">Tillad medlemmer af denne rolle at blive knyttet til Workbench Access sektioner</a> permission

en: There are no roles who have permission to edit sections. Please contact a site administrator.
da: Ingen roller har tilladelse til at redigere sektioner. Kontakt venligst en administrator.

en: You must <a href="@settings">configure Workbench Access settings</a> before editorial access control will be enforced.
da: Du skal <a href="@settings">tilpasse indstillingerne for Workbench Access</a> før den redaktionelle adgangskontrol slår igennem.

en: At least one role must be have the <a href="!url">Allow all members of this role to be assigned to Workbench Access sections</a> permission
da: Mindst én rolle skal have tilladelsen <a href="!url">Tillad medlemmer af denne rolle at blive knyttet til Workbench Access sektioner</a>

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
da: Feltet der bruges som RSS-link for hver række. Skal være en relativ Drupal-sti.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
da[0]: @identifier er bundle "@types"
da[1]: @identifier bundle er én af "@types"

en: Configure content pane
da: Tilpas content pane

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
da: Tilpas denne pane under administration >> struktur  >> brugerdefinerede content panes

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke. Siden der kan være et uendeligt antal elementer skal du indtaste nummeret på det ønskede element. Det første element har nummer 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke.

en: Error retrieving XML from %url: %error
da: Fejl ved hentning af XML fra %url: %error

en: Cannot continue, nothing selected
da: Kan ikke fortsætte, intet valgt

en: URL or Embed code
da: URL eller embed-kode

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
da: Indtast en URL eller embed-kode fra én af de viste udbydere.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Advanced settings not usually exposed. Changing these variables may seriously break your site so make sure you know what you do.
da: Avancerede indstillinger som ikke normalt er tilgængelige. Redigering af disse variable kan ødelægge dit site, så du skal være sikker på, hvad du foretager dig.

en: Actions recursion level
da: Rekursionsniveau for handlinger

en: Maximum recursion level for actions before the execution is aborted.
da: Maksimalt rekursionsniveau for handlinger før afviklingen afbrydes.

en: Language count
da: Antal sprog

en: Number of enabled languages, used for quick bootstrap. Not to be changed manually.
da: Antallet af aktive sprog, bruges til hurtig bootstrapping. Må ikke ændres manuelt.

en: Language types
da: Sprogtyper

en: Available language types.
da: Tilgængelige sprogtyper.

en: If Drupal is behind a reverse proxy, we use the X-Forwarded-For header instead of $_SERVER['REMOTE_ADDR'], which would be the IP address of the proxy server, and not the client's. The actual header name can be configured by the reverse_proxy_header variable.
da: Hvis Drupal står bag en reverse proxy, bruger vi X-Forwarded-For-headeren i stedet for $_SERVER['REMOTE_ADDR'], som vil indeholde proxy-serverens IP-adresse i stedet for klientens. Det aktuelle headernavn kan ændres ved at redigere reverse_proxy_header-variablen.

en: Reverse proxy addresses
da: Reverse proxy adresser

en: If an array of known reverse proxy IPs is provided, then trust the XFF header if request really comes from one of them.
da: Stol på XFF-headeren hvis der er angivet et array af kendte reverse proxy IP-adresser, og forespørgslen kommer fra én af dem.

en: Variable advanced
da: Variable avanceret

en: Provides access to advanced low level variables. By using this you will be able to break your site badly.
da: Giver adgang til avancerede systemvariable. Ved at bruge dette er du i stand til fuldstændigt at ødelægge dit site.

en: Show all webform pages in block
da: Vis alle webform-sider i blokken

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
da: Som standard omdirigerer flersidede webforms til node-siden for alle sider efter den første. Markér dette for at vise alle siderne i blokken i stedet.

en: The earliest date that may be entered into the field.
da: Den tidligste dato som kan indtastes i feltet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
da: Accepter alle datoer på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input</a>-formatet.

en: The latest date that may be entered into the field.
da: Den seneste dato som kan indtastes i feltet.

en: The entered date must be @start_date or later.
da: Den indtastede dato skal være @start_date eller senere.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
da: Den indtastede dato skal være @end_date eller tidligere.

en: Include webform forms in search index
da: Medtage webform-noder i søgeindekset

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
da: Alle formularelementer i Webform-noder bliver indekseret af søgemaskinen.

en: Submissions generated from Webform forms.
da: Indsendelser fra Webform-formularer.

en: Also known as %labels.
da: Også kendt som %labels.

en: Administer meta tags.
da: Administrér meta tags.

en: Open Graph title
da: Open Graph titel

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
da: Titlen på dit indhold som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>Godfather</em>.

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
da: Typen af dit indhold, f.eks. <em>film</em>.

en: Open Graph image
da: Open Graph billede

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
da: En URL til det billede, der skal stå sammen med dit indhold på f.eks. Facebook. Billedet skal være mindst 50px gange 50px og have et maksimalt forhold mellem højde og bredde på 3:1. Du kan bruge billeder i PNG-, JPEG- eller GIF-format.

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
da: Den permanente URL til indholdet, f.eks. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
da: Open Graph site-navn

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
da: Navnet på dit site, som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
da: Open Graph beskrivelse

en: A one to two sentence description of your page.
da: En sætning eller to, der beskriver din side.

en: Sports league
da: Sportsliga

en: Sports team
da: Sportshold

en: Athlete
da: Sportsmand

en: Musician
da: Musiker

en: Politician
da: Politiker

en: Public figure
da: Offentlig person

en: Drink
da: Drikke

en: Song
da: Sang

en: TV show
da: TV-udsendelse

en: Pop-up calendar
da: Pop-up kalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
da: Startdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
da: Slutdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: The End date value.
da: Slutdato-værdien.

en: Choose how users view dates and times:
da: Vælg hvordan brugere ser datoer og tidspunker:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
da: Gå til <a href="@date-time-page">indstillinger for dato og tid</a> for at tilføje eller redigere indstillinger.

en: Both Start and End dates
da: Både start- og slutdatoer

en: Start date only
da: Kun startdato

en: End date only
da: Kun slutdato

en: Display dates using the @format format
da: Vis datoer med formatet @format

en: Display both Start and End dates
da: Vis både start- og slutdatoer

en: Display Start date only
da: Vis kun startdato

en: Display End date only
da: Vis kun slutdato

en: Default date
da: Standarddato

en: No default value
da: Ingen standardværdi

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Relative default value for end date
da: Relativ standardværdi for slutdato.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
da: Strtotime standardværdien for slutdatoen er ugyldig.

en: Date entry options
da: Datoindtastning

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
da: Indtast venligst et brugerdefineret datoformat eller brug et af de indbyggede formater.

en: Select the date attributes to collect and store.
da: Vælg hvilke datoatributter der skal indsamles og gemmes.

en: Date attributes to collect
da: Datoatributter der skal indsamles

en: Collect an end date
da: Indsaml en slutdato

en: Select the timezone handling method for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt.

en: @field_name Start date value #@delta
da: @field_name Startdato-værdi #@delta

en: @field_name End date value #@delta
da: @field_name Slutdato-værdi #@delta

en: @field_name Start date
da: @field_name Startdato

en: @field_name End date
da: @field_name Slutdato

en: The Start date is invalid.
da: Startdatoen er ugyldig.

en: The End date is invalid.
da: Slutdatoen er ugyldig.

en: More settings and values
da: Flere indstillinger og værdier

en: Date entry
da: Datoindtastning

en: Starting and ending year
da: Start- og slutår

en: !start-date to !end-date
da: !start-date til !end-date

en: Date part
da: Dato-del

en: Makes date/time fields available.
da: Stiller dato- og tidsfelter til rådighed.

en: Starting year
da: Start år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
da: Slut år

en: Ending year
da: Slutår

en: The value input for field %field is invalid:
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig:

en: The value input for field %field is invalid.
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig.

en: The @part is missing.
da: @part mangler.

en: The value @date does not match the expected format.
da: Værdien @date svarer ikke til det forventede format.

en: Missing system date settings
da: Mangler indstillinger for systemdato

en: System date settings
da: Indstillinger for systemdato

en: @count year from now | @count years from now
da[0]: @count år fra nu
da[1]: @count år fra nu

[ctx: datetime]
en: Date
da: Dato

[ctx: datetime]
en: Time
da: Tid

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
da: Understøtter import af daatofelter med Migrate-modulet.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
da: Denne indholdstype bruges til at demonstrere og teste migrering til Date-felter.

en: E.g., @date
da: F.eks. @date

en: Use dropdown timepicker
da: Brug dropdown tidsvælger

en: @label -  start date (!name)
da: @label -  startdato (!name)

en: @label -  start date
da: @label - startdato

en: @label - end date (!name:!column)
da: @label - slutdato (!name:!column)

en: @label - end date:!column
da: @label - slutdato:!column

en: Page by date
da: Sideinddel efter dato

en: Page using the value of a date field.
da: Sideinddel efter værdien af et datofelt.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
da: Vælg et eller flere datofelter som skal filtreres med dette argument.

en: Dates to compare
da: Datoer til sammenligning

en: Start/End date range
da: Start/slut datointerval

en: Only this field
da: Kun dette felt

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Filter granularity
da: Filter nøjagtighed

en: Relative start date
da: Relativ startdato

en: Relative end date
da: Relativ slutdato

en: Relative start date not specified.
da: Relativ startdato ikke angivet.

en: Relative end date not specified.
da: Relativ slutdato ikke angivet.

en: Relative date not specified.
da: Relativ dato ikke angivet.

en: Date identifier
da: Datoidentifikator

en: Link format
da: Linkformat

en: Receive content follow-up notification e-mails
da: Modtag e-mail ved nye kommentarer

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your content. You can not disable notifications for individual threads.
da: Markér dette felt for at modtage en e-mail når der bliver svaret på dit indlæg. Du kan ikke deaktivere notifikationer for individuelle tråde.

en: Selecting the %auth role will select all registered users.
da: Vælger du rollen %auth vælges alle registrerede brugere.

en: Workbench access sections
da: Workbench Access sektioner

en: Section assignments for the node.
da: Indholdselementets sektionstilknytninger.

en: Section assignments for the user account.
da: Brugerens sektionstilknytninger.

en: Workbench access scheme
da: Workbench Access system

en: The active access scheme used on the site.
da: Det aktive system til adgangskontrol på sitet.

en: Tokens related to workbench access schemes.
da: Tokens relateret til workbench adgangskontrol.

en: The name of the access scheme.
da: Navnet på adgangskontrolsystemet.

en: The unique machine-readable name of the access scheme.
da: Det unikke maskinlæsbare navn på adgangskontrolsystemet.

en: A human-readable description of the access control scheme.
da: En læsbar beskrivelse af adgangskontrolsystemet.

en: My Edits
da: Mine sider

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
da: Følgende tokens eller token-typer er ikke defineret som arrays:

en: The following token types do not have any tokens defined:
da: Følgende token eller token-typer definerer ikke nogen tokens:

en: The following token types are not defined but have tokens:
da: Følgende token-typer er ikke defineret men har tokens:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
da: Følgende token eller token-typer er defineret af flere moduler:

en: Problems detected
da: Problemer fundet

en: Private fields are shown only to users with results access.
da: Private felter vises kun til brugere med adgang til at se resultater.

en: Download range options
da: Downloadbegrænsning

en: All submissions
da: Alle indsendelser

en: Only new submissions since your last download
da: Kun nye indsendelser siden sidste download

en: Only the latest
da: Kun de seneste

en: All submissions starting from
da: Alle indsendelser startende med

en: No translatable fields
da: Ingen felter der kan oversættes

en: Translations of %label
da: Oversættelser af %label

en: This translation is published
da: Denne oversættelse er udgivet

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den @language oversættelse af %label?

en: Shown
da: Vist

en: Translate any entity
da: Oversæt alle entiteter

en: Users may translate this field.
da: Brugere kan oversætte dette felt.

en: replace
da: erstat

en: Replace fields
da: Erstat felter

en: Configure meta tag defaults.
da: Konfigurér standardværdier for meta-tags.

en: Meta tag UI
da: Meta-tag UI

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
da: Denne tekst bliver vist i titel-bjælken på brugerens webbrowser, når han besøger denne side. Dette meta-tag optræder også som titel, hvis brugeren gemmer siden som bogmærke.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
da: Giver søgemaskiner anvisninger til, hvad de skal gøre, når de indekserer denne side.

en: Prevent search engines from indexing this page.
da: Søgemaskiner må ikke indeksere denne side.

en: Prevent search engines from following links on this page.
da: Søgemaskiner må ikke følge links fra denne side.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
da: Søgemaskiner må ikke vise en cachet kopi af denne side på deres resultatsider.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
da: Søgemaskiner må hverken vise en beskrivelsestekst eller en cachet udgave af denne side på deres resultatsider.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
da: Beskriver navn og versionsnummer på det værktøj, der har genereret siden.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
da: Beskriv hvilke regler for rettigheder, dette indhold er underlagt.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
da: Her kan du angive den foretrukne URL for denne side, så søgemaskinerne ikke bliver forvirret af flere URLer, der peger på samme side.

en: Using defaults
da: Bruger standardindstillinger

en: Inherits meta tags from: @parents
da: Arver meta tags fra: @parents

en: Newsletter category
da: Nyhedsbrevskategori

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
da: Håndtér <a href="!url">abonnementer</a>

en: Simplenews newsletter category
da: Simplenews nydhedsbrevskategori

en: Subscriber email
da: Abonnent e-mail

en: The email address of the newsletter receiver.
da: Nyhedsbrevsmodtagerens e-mail-adresse.

en: The name of the newsletter category.
da: Nyhedsbrevskategoriens navn.

en: Newsletter category URL
da: Nyhedsbrevskategori-URL

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name] newsletter on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på tilmelding af [simplenews-subscriber:mail] til [simplenews-category:name] nyhedsbrevet hos [site:name] webstedet via [site:url]. Brug venligst nedenstående link til at bekræfte.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name]  newsletter on [site:name] website at [site:url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: [site:url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på tilmelding af [simplenews-subscriber:mail] til [simplenews-category:name]  nyhedsbrevet hos [site:name] webstedet via [site:url]. Dog er denne mail allerede tilmeldt til dette nyhedsbrevHowever, Hvis du vil afmelde, så besøg venligst vores websted [site:url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på afmelding af [simplenews-subscriber:mail] fra [simplenews-category:name] mailing-listen hos [site:name] webstedet via [site:url]. Benyt venligst nedenstående link for at bekræfte.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]

en: Confirmation for [simplenews-category:name] from [site:name]
da: Bekræftelse af [simplenews-category:name] fra [site:name]

en: Add newsletter category
da: Tilføj nyhedsbrevskategori

en: Show only newsletters which
da: Vis kun nyhedsbreve, der

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne "title"-attribut hvis brugeren ikke angiver én og når den er anderledes end linkteksten. Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link-retningslinjer. Token-værdier evalueres.

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
da: Instans-indstillinger er blevet sat baseret på data fra feltindstillingerne.

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
da: Media-modulet er en internet-venlig filbrowser som tilbyder et framework til håndtering af filer og multimedie-assets, uanset om de er hostet på dit eget site eller hos en tredjepart. Det erstatter upload-feltet fra core med et samlet interface hvor redaktører og administratorer kan uploade, håndtere og genbruge filer og multimedie-assets. Media-modulet integrerer med WYSIWYG-modulet og gør det let for brugerne at indsætte medie-assets i editoren. Javascript er påkrævet for at kunne bruge Media-modulet. Se <a href="@media_faq">Media Module-siden</a> for mere information.

en: Allowed file extensions for uploaded files
da: Tillladte filendelser for uploadede filer

en: Allowed remote media types
da: Tilladte eksterne medietyper

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
da: Tilladte medie-typer for dette felt ved brug af remote streams.

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
da: Biblioteket %dependency, som biblioteket %library afhænger af, er ikke installeret.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
da: Version %dependency_version af biblioteket %dependency er ikke kompatibelt med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
da: Kan ikke finde biblioteket %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
da: Kan ikke finde versionsnummeret på biblioteket %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
da: Den installerede version %version af biblioteket %library understøttes ikke.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
da: Kan ikke finde varianten %variant af biblioteket %library.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Tekst som vises hvis feltet ikke returnerer et resultat. Du kan anvende HTML. Du kan indtaste data fra dette view som nævnt under "Erstatningsmønstre" i sektionen "Omskriv resultater" herunder.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Manage URL
da: Administrér URL

en: Simple text
da: Simpel tekst

en: Media browser tab
da: Mediebrowser fane

en: Display as a tab in the media browser.
da: Vis som en fane i mediebrowseren.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Dette site bruger media fields, så Media Field-modulet er blevet aktiveret.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Fil-felter kan bruges til at gemme mediefiler.

en: Enabled browser plugins
da: Aktive browser-plugins

en: If no plugins are selected, they will all be available.
da: Hvis der ikke vælges nogen plugins vil de ikke være tilgængelige.

en: Media Field
da: Media-felt

en: Rendered file
da: Renderet fil

en: Display the file in a specific view mode
da: Vis en fil i en bestemt view mode

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse filer?

en: Tokens associated with file types.
da: Tokens knyttet til filtyper.

en: The name of the file type.
da: Filtypens navn.

en: The unique machine-readable name of the file type.
da: Filtypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The number of files belonging to the file type.
da: Antallet af filer som hører til denne filtype.

en: The URL of the file type's edit page.
da: URLen på filtypens redigeringsside.

en: The file type of the file.
da: Filens filtype.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
da: Filens type (for eksempel "lyd", "billede", "video", osv.).

en: Display the file with standard file view.
da: Brug standard filvisning til at vise filen.

en: Administer files
da: Administrér filer

en: Add, edit or delete files and administer settings.
da: Tilføj, redigér eller slet filer og administrér indstillinger.

en: Uploaded by !username on !datetime
da: Uploadet af !username den !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
da: Håndtér indstillinger for den type af filer, som du bruger på dit site.

en: File entity
da: Fil-entity

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Display field as the file type machine name.
da: Vis feltet som filtypens maskinnavn.

en: Checked
da: Markeret

en: Select source view mode or form
da: Vælg kilde visningstilstand eller formular

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
da: Klon feltgrupper fra den valgte visningstilstand til den aktuelle visning

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
da: Feltgruppe @group ikke klonet fordi der allerede findes en gruppe med det samme navn.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
da: Feltgruppe @group klonet.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
da: Denne feltgruppe renderer grupper på separate sider.

en: This fieldgroup renders the content in a page.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet på en side.

en: Show label
da: Vis etiket

en: Format page title
da: Formattér sidetitlen

en: Label only
da: Kun etiket

en: Step 1 of 10
da: Trin 1 af 10

en: Step 1 of 10 [Label]
da: Trin 1 af 10 [Etiket]

en: Add a page counter at the bottom
da: Tilføj en sidetæller i bunden

en: The count number only
da: Kun antallet

en: Move submit button to last multipage
da: Flyt submit-knappen til den sidste side

en: Move additional settings to last multipage (if available)
da: Flyt yderligere indstillinger til den sidste side (hvis den er til rådighed)

en: Language settings for the user account.
da: Brugerkontoens sprogindstillinger.

en: Wysiwyg status
da: WYSIWYG status

en: Step %count of %total
da: Trin %count af %total

en: Step %count of %total !label
da: Trin %count af %total !label

en: (active page)
da: (aktiv side)

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: The title of the link.
da: Linkets titel

en: The URL of the link.
da: Linkets URL

en: Whether the user is active or blocked.
da: Hvorvidt brugeren er aktiv eller blokeret.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Configure URL alias patterns.
da: Tilpas makroer for URL aliaser.

en: The Workbench landing page.
da: Workbench startsiden.

en: When enabled, this overrides the default Workbench page for <em>admin/workbench</em>. If no variant is selected, the default "My Workbench" will be shown. See http://drupal.org/node/1226174 for more information.
da: Tilsidesætter standardsiden på <em>admin/workbench</em>. Hvis der ikke vælges en variant bruges standardsiden "Min workbench". Se http://drupal.org/node/1226174 for mere information.

en: Page manager module is unable to enable Workbench because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere Workbench fordi et andet modul allerede har registreret %callback.

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: The date the user last accessed the site.
da: Datoen hvor brugeren sidst tilgik stedet.

en: Link to entity
da: Link til entitet

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: Overview of fields used in all views.
da: Oversigt over alle felter der anvendes i views.

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
da: Redigér den administrative label der vises når der refereres til denne sammenhæng i filtre osv.

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: And/Or, Rearrange
da: Skift operand eller rækkefølge

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
da: Indtast en kommasepareret liste af tags til dette view som bruges til at filtrere og sortere views på administrationssiden.

en: Custom admin theme for the Views UI
da: Brugerdefineret administrations-theme til Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
da: I nogle tilfælde kan det være nyttigt at vælge et andet administrations-theme til Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: image from !field_name
da: billede fra !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid

en: The user permissions.
da: Brugertilladelserne.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Use formatted username
da: Brug formatteret brugernavn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
da: Markér for at lade systemet formattere brugernavnet. Eller vises den rå værdi.

en: Link to user's profile
da: Link til brugerens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
da: Vælg <em>Standard</em> for at bruge den globale billedstil for brugerbilleder som angivet under <a href="!account-settings">Indstillinger for konto</a>.

en: You don't have translatable entity types.
da: Du har ingen entity-typer, som kan oversættes.

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: This form has received the maximum number of entries.
da: Denne formular har indsamlet det maksimale antal indsendelser.

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Limit the total number of allowed submissions.
da: Begræns det samlede antal af tilladte indsendelser.

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
da: Begræns hver bruger til !count indsendelse(r) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
da: Begræns til !count indsendelse(r) !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
da: Nummeret på den seneste indsendelse er påkrævet.

en: Latest number of submissions must be numeric.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være numerisk.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være større end 0.

en: Start submission number is required.
da: Nummeret på den første indsendelse er påkrævet.

en: Start submission number must be numeric.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være numerisk.

en: Start submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number must be numeric.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være numerisk.

en: End submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
da: Nummeret på den sidste indsendelse må ikke være mindre end nummeret på den første indsendselse.

en: @count new since @date
da: @count nye siden @date

en: Only the latest !number submissions
da: Kun de seneste !number indsendelser

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
da: Alle indsendelser fra: !start og muligvis til: !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
da: Brug indsendelses-ID til gruppen. Sidste downloadede slut-SID: !sid,

en: The webform node this submission was generated from.
da: Webform-indholdselementet som denne indsendelse stammer fra.

en: The user who sent the webform submission.
da: Brugeren som indsendte webformen.

en: Webform submissions of the given Webform node.
da: Webform-indsendelser fra det angivne Webform-indholdselement.

en: Webform submissions of the given user.
da: Webform-indsendelser fra den angivne bruger.

en: Generate a given number of redirects. Optionally delete current redirects.
da: Opret et givent antal redirects. Slet eventuelt aktuelle redirects.

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The human-readable name of the view.
da: Viewets læsbare navn.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The machine-readable name of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: -Select-
da: -Vælg-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
da: Aktivér views performance-statistisk/debug-beskeder via Devel-modulet

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette for at aktivere en række Views forespørgsels- og ydelsesstatistikker <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Devel message(dpm)
da: Devel meddelelse (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
da: Devel logning (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
da: Region hvor performance-statistik/debug-beskeder udskrives

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Unique access event ID.
da: Unik tilgangshændelse  ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
da: Link feltet til indholdselementet hvis der ikke er nogen kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette filter. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette filter. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: Configure your sites newsletters.
da: Konfigurér sitets nyhedsbreve.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
da: !icon CAPTCHA-modulet deaktiverer caching af sider som indeholder CAPTCHA-elementer.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
da: Erstat et eksisterende view hvis der allerede findes et view med det samme navn

en: No files selected.
da: Ingen filer valgt.

en: Edit selected files
da: Redigér valgte filer

en: Edit multiple files
da: Redigér flere filer

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
da: En felttype som gemmer medie-specifikke data. <em>Udfaset og erstattet af File-felttypen i core.</em>

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Provide a simple link to the user.
da: Vis et simpelt link til brugeren.

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Simplenews settings.
da: Indstillinger for Simplenews.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Edit book outline
da: Redigér bog-outline

en: Export menu blocks.
da: Eksportér menu-blokke.

en: Menu block bulk export results
da: Resultat af bulk-eksport af menu-blokke

en: Exported menu blocks.
da: Menu-blokke eksporteret.

en: Note that this comes with a performance penalty, so it is not recommended.
da: Bemærk at dette kan påvirke ydelsen, så det er ikke anbefalelsesværdigt.

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
da: Redigerede oversættelser gemmes, kun tidligere importerede oversættelser overskrives og nye oversættelser tilføjes.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
da: Alle eksisterende oversættelser beholdes, kun nye oversættelser tilføjes.

en: (translation source: !server)
da: (oversættelseskilde: !server)

en: @language: <em>No installed translation</em>
da: @language: <em>Ingen oversættelse installeret</em>

en: Recommended version: @version (!date)
da: Anbefalet version: @version (!date)

en: Uninstalled translation available
da: Ikke-installeret oversættelse tilgængelig

en: No available translations found
da: Ingen tilgængelige oversættelser fundet

en: Importing: %name.
da: Importerer: %name.

en: Imported: %name.
da: Importerede: %name.

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
da: %language oversættelser tilføjet: !add, opdateret: !update, slettet: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
da[0]: Ét projekt opdateret: @projects.
da[1]: @count projekter opdateret: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
da[0]: Én oversættelse blev ignoreret fordi den indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.
da[1]: @count oversættelser blev ignoreret fordi de indeholder ugyldig HTML. Se !log_messages for mere information.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
da[0]: Oversættelse af ét projekt blev ikke importeret: @projects.
da[1]: Oversættelse af @count projekter blev ikke importeret: @projects.

en: An error occured during the download operation: %error.
da: Der opstod en fejl under download: %error.

en: An error occured during the download operation: HTTP status code %code.
da: Der opstod en fejl under download: HTTP statuskode %code.

en: Unable to save %download_link file to %tmpfile.
da: Kunne ikke gemme filen %download_link i %tmpfile.

en: Disallowed HTML detected. String not imported: %string
da: Ugyldigt HTML fundet. Tekststreng ikke importeret: %string

en: Skip the first @count item(s)
da: Spring over de første @count elementer

en: Then display at most @count item(s)
da: Vis derefter højst @count elementer

en: Enter 0 to display all items.
da: Indtast 0 for at vise alle elementer.

en: Display in reverse order
da: Vis i omvendt rækkefølge

en: User Edit Template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: User edit template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
da: Tilsidesætter Drupals standard for visning af brugerredigeringsformularen på <em>user/%user/edit</em>

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager modulet kan ikke aktivere user/%user/edit fordi et andet module allerede har overtaget det med %callback.

en: User being edited
da: Bruger som redigeres

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
da: Fejl, fejlkonfigureret entity_bundle access plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
da: (Brugerdefineret) entity: Feltværdi

en: Control access by entity field value.
da: Kontrollér adgang efter værdi af entity-felt.

en: @entity @type: @field Field
da: @entity @type: @field felt

en: Is this the front page.
da: Er dette forsiden.

en: The front page
da: Forsiden

en: User edit form: User ID
da: Brugerredigeringsformular: Bruger ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
da: Opretter en brugerredigeringsformular-context ud fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID for this argument.
da: Indtast bruger-IDet til dette argument.

en: Entity extra field
da: Entity ekstra felt

en: Select a view mode for this extra field.
da: Vælg en view mode for dette ekstra felt.

en: Select a build mode for this user.
da: Vælg en build mode for denne bruger.

en: A user edit form.
da: En brugerredigeringsformular.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
da: Indtast bruger ID på en bruger til dette argument:

en: Enter the name or UID of a node
da: Indtast navn eller UID på en node

en: '%name' [user id %uid]
da: '%name' [bruger id %uid]

en: Reset identifier to user name
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
da: @to_entity fra @from_entity (på @from_entity: @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
da: Vis alle rækker eller et bestemt antal rækker fra en view context.

en: Limit rows
da: Begræns rækker

en: Select rows
da: Vælg rækker

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
da: Viewet skal have et maksimat antal elementer for at kunne bruge denne indstilling.

en: Configure the content types that should be checked for broken links and how the hypertext links will be checked and reported and repaired.
da: Konfigurér de indholdstyper, der skal undersøges for brudte links og hvordan hypertekstlinks bliver undersøgt og rapporteret og repareret.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
da: Tilføj et læs mere-link hvis outputtet er beskåret.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
da: Tilføjer et læs mere-link i slutningen af det beskårne output

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Teksten der vises på læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Stien som bruges til læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Show the embed display in the ui.
da: Vis embed-displayet i brugergrænsefladen.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
da: Giv erfarne brugere mulighed for at bruge embed view displayet. Denne plugin virker selv om den ikke er synlig i brugergrænsefladen.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Display the user with standard user view.
da: Vis brugeren med standardvisningen.

en: Only has the 'authenticated user' role
da: Har kun rollen 'godkendt bruger'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
da: Har roller udover 'godkendt bruger'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
da: Vis brugeren med standardvisningen. Det kan være nødvendigt at tilføje en user-profile.tpl.php-fil i themets template-mappe fordi den almindelige <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>-template ikke viser brugernavnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
da: Indsæt venligst antal elementer pr. side (@items_per_page), se ovenfor.

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Could not save to map table due to NULL value for key field !field
da: Kunne ikke gemme til map-tabel pga. NULL-værdi i nøglefeltet !field

en: Fields to be included as contextual links.
da: Felter der skal inkluderes som kontekstuelle links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Confirmation for [site:name]
da: Bekræftelse for [site:name]

en: Subscribe to [simplenews-category:name]
da: Tilmeld til [simplenews-category:name]

en: Already subscribed to [simplenews-category:name]
da: Allerede tilmeldt [simplenews-category:name]

en: Unsubscribe from [simplenews-category:name]
da: Afmeld fra [simplenews-category:name]

en: Already unsubscribed from [simplenews-category:name]
da: Allerede afmeldt fra [simplenews-category:name]

en: Use combined confirmation mails
da: Brug kombinerede bekræftelses-mails

en: Combined confirmation mails
da: Kombinerede bekræftelses-mails

en: Subject text for combined confirmation mail
da: Emnetekst ved kombinerede bekræftelses-mails

en: Change text for a new subscription
da: Skift tekst ved en ny tilmelding

en: Change text when already subscribed
da: Skift tekst hvis allerede tilmeldt

en: Change text for an unsubscription
da: Skift tekst ved en afmelding

en: Change text when already unsubscribed
da: Skift tekst hvis allerede afmeldt

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: Select media
da: Vælg medie

en: Are you sure you want to disable translation for the %name field?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere oversættelse af feltet %name?

en: <strong>All the existing translations of this field will be deleted.</strong><br>This action cannot be undone.
da: <strong>Alle eksisterende oversættelser af dette felt bliver slettet.</strong><br>Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to enable translation for the %name field?
da: Er du sikker på, at du ønsker at aktivere oversættelse af feltet %name?

en: Something went wrong while processing data. Some nodes may appear to have lost fields.
da: Noget gik galt ved behandling af data. Det kan se ud som om visse indholdselementer har mistet felter.

en: Enable translation
da: Aktivér oversættelse

en: Disable translation
da: Deaktivér oversættelse

en: Confirm change in translatability.
da: Bekræft ændring i mulighed for oversættelse.

en: Exportables selected
da: Valgte exportables

en: Node: (un)published
da: Node: (ikke) udgivet

en: Control access by the nodes published status.
da: Kontrollér adgang baseret på nodens udgivelsesstatus.

en: Returns true if the nodes status is "published".
da: Returnerer sand hvis nodens status er "udgivet"

en: Add the action links (local tasks) as content.
da: Tilføj action-links (local tasks) som indhold.

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
da: Download IKKE udgaven "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
da: Avancerede CSS-styles

en: Printer, email and PDF versions
da: Printer-, e-mail og PDF-versioner

en: Send by email
da: Send via e-mail

en: Send this page by email.
da: Send denne side via e-mail.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
da: Følgende tokens eller token-typer mangler navn og/eller beskrivelse:

en: Enabling translation for the %field field
da: Aktivér oversættelse af feltet %field

en: Disabling translation for the %field field
da: Deaktivér oversættelse af feltet %field

en: Field "@name".
da: Felt "@name".

en: List normalizer
da: Liste-normalizer

en: Migration failed with source plugin exception: !e
da: Migrering mislykkedes med source plugin exception: !e

en: The menu name. Primary key.
da: Menuens navn. Primær nøgle.

en: The human-readable name of the menu.
da: Menuens læsbare navn.

en: A description of the menu
da: En beskrivelse af menuen

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
da: Et flag som angiver om linket peger på en fuld URL som starter med en protokol som f.eks. http:// (1 = ekstern, 0 = intern).

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Update node alias
da: Opdatér node-alias

en: Update taxonomy term alias
da: Opdatér taksonomiterms-alias

en: Update user alias
da: Opdatér bruger-alias

en: Convert all characters to US-ASCII
da: Konvertér alle tegn til US-ASCII

en: Unconfirmed to the newsletter
da: Ubekræftet på dette nyhedsbrev

en: Needs to be updated
da: Skal opdateres

en: Does not need to be updated
da: Behøver ikke at blive opdateret

en: Edit comment @subject
da: Redigér kommentar @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
da: Kun denne oversættelse er udgivet. Du skal udgive mindst én oversættelse til for at kunne afpublicere denne.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
da: De angivne CSS-klasser er syntaktisk forkerte.

en: Time interval
da: Tidsinterval

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>De følgende tokens er tilgængelige for dette felt. Bemærk at pga. renderingsrækkefølgen kan du ikke benytte felter som kommer efter dette felt. Hvis du skal bruge et felt som ikke står her, må du ændre på rækkefølgen af dine felter.
    Hvis du vil bruge tegnene '[' og ']' skal du bruge HTML entiteterne '%5B' og '%5D', ellers bliver de erstattet med blanktegn.</p>

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="@url" target="_blank">target="_blank">PHP dokumentationen</a> om datoformater. Ellers skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast matematiske udtryk, som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable samt oprette og evaluere matematiske funktioner. Brug ; til at adskille dem. F.eks.: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type af widget der skal bruges til at vise filtergruppen.

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: Sort within each hierarchy level
da: Sortér indenfor hvert niveau af hierarkiet

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
da: Aktivér dette for at sortere elementerne i hvert niveau af hierarkien efter vægt og titel. Advarsel: Dette kan resultere i en langsom forespørgsel.

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl, kig det venligst igennem.

en: Bypass view validation
da: Tilsidesæt validering af view

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
da: Tilsidesæt valideringen af plugins og handlers under import af dette view.

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: Book root from current node
da: Bogens rod fra det aktuelle indholdselement

en: The language the comment is in.
da: Sproget som kommentaren er skrevet på.

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på entiteten som er knyttet til filen.

en: The taxonomy vocabulary weight
da: Ordforrådets vægt

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Term" efter det overordnede pid.

en: The raw numeric user ID.
da: Det numeriske bruger-ID.

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Combine two fields together and search by them.
da: Kombinér to felter og søg efter dem.

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Use path alias instead of internal path.
da: Brug URL alias i stedet for intern sti.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Hide contextual links
da: Skjul kontekstuelle links

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Hide contextual links on this view.
da: Skjul kontekstuelle links på dette view.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen "Link-visning" under de avancerede indstillinger. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
da: Lad dette stå tomt for at vise 'mere' linket selvom der ikke er mere indhold at vise.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
da: En liste af labels til links i pageren

en: Text for "first"-link
da: Tekst til "første"-linket

en: Text for "previous"-link
da: Tekst til "forrige"-linket

en: Text for "next"-link
da: Tekst til "næste"-link

en: Text for "last"-link
da: Tekst til "sidste"-link

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
da: Forhindrer views i at tilføje basiskolonnen til et distinct felt. Hvis dette ikke er markeret, og basiskolonnen er en primær nøgle, vil en non-pure distinct ikke fungere korrekt, fordi den primære nøgle altid er unik.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: Standard derivation
da: Standardafvigelse

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row-1 til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
da: Tilføj striping (lige/ulige) samt klasser på første/sidste rækker

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
da: Tilføj CSS-klasser til den første og sidste linje såvel som lige/ulige klasser til zebrastriber.

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Loading token browser...
da: Indlæser token-browser...

en: The URL %url is not valid.
da: URLen %url er ikke gyldig.

en: Missing library: @library
da: Manglende library: @library

en: No redirects to migrate.
da: Ingen redirects at migrere.

en: RID @rid: @from to @to
da: RID @rid: @from til @to

en: Show latest difference
da: Vis seneste forskelle

en: The translation authoring username %name does not exist.
da: Brugeren %name, som har lavet oversættelsen, eksisterer ikke.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
da: Du skal angive en gyldig dato for oprettelsen af oversættelsen.

en: My drafts
da: Mine kladder
