DruStack (7.x-20.43) - en to hi translation catalogue (830 entries)

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: select
hi: चुने

en: Show on every page except the listed pages.
hi: सूचिबद्ध पृष्ठों के अलावे हर पृष्ठ पर दिखायें।

en: Show on only the listed pages.
hi: सिर्फ़ सूचिबद्ध पृष्ठों पर ही दिखाये।

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Configure content moderation.
hi: वस्तु को विन्यस्त करें।

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Is
hi: है

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: Subscribers
hi: अभिदाताओं

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Unsubscribe
hi: सदस्यता रद्द करें

en: Age
hi: उम्र

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Create !type
hi: !type सर्जित करे

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Response
hi: उत्तर

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Number of blocks
hi: खंडो की संख्या

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Required
hi: ज़रूरी

en: root
hi: मूल

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Field
hi: क्षेत्र

en: category
hi: विभाग

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Low
hi: निचला

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: never
hi: कभी नहीं

en: Add item
hi: मद जोडें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: You are not authorized to access this page.
hi: आप इस पृष्ठ का उपयोग करने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Permitted file extensions
hi: संचिका के एक्सटेन्शन्ज़ जिनकी अनुमति दी हुई है

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Database type
hi: डॉटाबेस प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Menu item
hi: मेनू आइटम

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Printer-friendly version
hi: मुद्रक-अनुकूल पाठान्तर

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: php
hi: पी.एच.पी

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Host
hi: होस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Selected
hi: चुना गया

en: Hourly threshold
hi: प्रति घंटा की सीमा

en: Your name
hi: आपका नाम

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Title label
hi: शीर्षक लेबल

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: blocked
hi: बंद

en: active
hi: उपलब्ध

en: OK
hi: ठीक है

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Delete all
hi: सबकुछ मिटायें

en: Up
hi: ऊपर

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: help
hi: मदद

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: Send
hi: भेजें

en: OR
hi: या

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: am
hi: पूर्वान्ह

en: Configuration
hi: विन्यास

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Basic
hi: सामान्य

en: Appearance
hi: भेष

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Front Page
hi: मुख पृष्ठ

en: Both
hi: दोनों

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: access denied
hi: ऐक्सेस डिनाइड

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: <All>
hi: <सभी>

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Position
hi: स्थान

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: IP Address
hi: IP पता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hi: अगर निम्नलिखित पी एच पी कोड<code>ट्रू</code>वापस करें तो दिखायें।

en: Preformatted
hi: पूर्वनिर्धारित स्वरूप

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: )
hi: }

en: Votes
hi: मत

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Condition
hi: अवस्था

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: minute
hi: मिनट

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: WIDTHxHEIGHT
hi: चौडाई x ऊँचाई

en: Maximum file size per upload
hi: अधिकतम संचिका आकार प्रति अपलोड

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Are you sure you want to delete these items?
hi: क्या आप सच में मिटाना चाहतें हैं।

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: menu
hi: सूची

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: Titles only
hi: सिर्फ शीर्षक

en: published
hi: प्रकाशित

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Please enter some keywords.
hi: कृपया कुछ खोजशब्द दर्ज करें।

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Request new password
hi: नया पासवर्ड मंगवाएँ

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Languages
hi: भाषायें

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Limit
hi: सीमा

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Spam control
hi: स्पैम नियंत्रण

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: hour
hi: घंटा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Configure permissions
hi: विन्यास अनुमतियाँ

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Notice
hi: नोटिस

en: any
hi: कोई भी

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hi: क्या आप ब्लॉक के %name को मिटाने के लिये निश्चित हैं?

en: People
hi: कर्मचारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Visitor
hi: आगंतुक

en: Syndicate
hi: अभिषद

en: Syndicate content
hi: सिंडिकेट सामग्री

en: Blogs
hi: ब्लॉग

en: Books
hi: किताबें

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: System default
hi: तंत्र तयशुदा

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: MB
hi: मेगा बाईट

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
hi: आपकी पी एच पी स्थापनाएँ प्रति अपलोड में संचिका के अधिकतम आकार %size तक सीमित करती है।

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Attach
hi: संलग्न करें

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: details
hi: विस्तृत सूचना

en: Relationship
hi: संबंध

en: image
hi: छवि

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: administer nodes
hi: नोड प्रशासन

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: not sticky
hi: अग्रसर नहीं

en: sticky
hi: अग्रसर

en: not promoted
hi: मुखपृष्ठ से हटाया हुआ

en: promoted
hi: मुखपृष्ठ पर भेजा हुआ

en: Sticky
hi: मुख्य

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: is
hi: है

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: No content types available.
hi: सामग्री उपलब्ध नहीं है

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: The block has been created.
hi: ब्लॉक का सृजन हो चुका है।

en: The content of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक का विषय-वस्तु जो प्रयोक्ता को दिखता है।

en: Menus
hi: मेनू

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
hi: मेनू प्रणाली केवल प्रणाली के पाथों का भण्डार करता है, पर यू आर एल उपनाम का इस्तमाल करता है| %link_path का %normal_path के जैसे भंडारण किया गया है।

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: <None>
hi: <कोई नहीं>

en: Passed
hi: पारित कर दिया

en: Space
hi: जगह

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: (site default theme)
hi: (साईट तय थीम)

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
hi: %directory निर्देशिका लिखने योग्य नहीं है, क्योंकि इसके लिए सही अनुमति सेट नहीं है.

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: Show only items where
hi: केवल वही मदों को दिखाएं जहाँ

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: empty
hi: खाली

en: @type: updated %title.
hi: @type: अद्यावत %title.

en: @type: added %title.
hi: @type: %title जोडा गया

en: Error saving user account.
hi: त्रुटि से सुरक्षित करने वाला प्रयोक्ता खाता|

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: All Pages
hi: सब पृष्ठो पर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Identifier
hi: पहचान

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: The e-mail address %mail is not valid.
hi: आपने लिखा हुआ ईमेल पता %mail ठीक नहीं है।

en: authenticated user
hi: प्रमाणित सदस्य

en: Search help
hi: खोज सहायता

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
hi: चयनित %file अपलोड नहीं किया जा सकती, क्योंकि गंतव्य %directory ठीक से कॉन्फ़िगर नहीं की गई है|

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
hi: चयनित %file फ़ाइल की प्रतिलिपि नहीं बनाई जा सकी, क्योंकि उस नाम से कोई फ़ाइल मौजूद नहीं हैं| कृपया जाँच लें कि आपने सहीफ़ाइल नाम की आपूर्ति की हैं!

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
hi: चुनी गयी फाइल %file कॉपी नहीं की जा सकी क्यूंकि उसी नाम से एक फाइल पहले से मौजूद है.

en: The selected file %file could not be copied.
hi: चयनित फाइल %file कॉपी नहीं किया जा सकी

en: The removal of the original file %file has failed.
hi: मूल फ़ाइल (%file) को हटाने में नाकाम रहा

en: Reports
hi: रपट

en: Default picture
hi: सामान्य चित्र

en: Update mode
hi: अद्यतन मोड

en: Configuration file
hi: विन्यास फ़ाईल

en: Error reporting
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Set @type %title to unpublished.
hi: @type %title को अप्रकाशित कर दिया गया है.

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Auto-reply
hi: स्वत-उत्तर

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Outdated translation
hi: पुराने अनुवाद

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: New posts
hi: नई पोस्ट

en: Translate
hi: अनुवाद

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
hi: अनुवाद आयात विफल रहा, क्योंकि फ़ाइल % filename पढ़ा नहीं जा सका |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: "Msgstr" वांछित था, परन्तु लाइन %line पर नहीं मिला|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | "msgid_plural" आवश्यक है परन्तु %line मैं प्राप्त नहीं किया गया |

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में पंक्ति %line पर एक वाक्यविन्यास त्रुटि है|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgid" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr[]" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: पंक्ति %line पर एक अप्रत्याशित स्ट्रिंग है |

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename पंक्ति %line पर अप्रत्याशित रूप से समाप्त हो गई |

en: Save translations
hi: अनुवाद सहेजें

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @type %title has been deleted.
hi: @type %title मिटाया गया

en: anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-disabled">अक्षम</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-enabled">सक्षम</span>)

en: Original text
hi: मूललेख

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hi: सुरक्षा कारणों के लिए, अपके अपलोड का नाम %filename कर दिया गया है !

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: vocabulary
hi: शब्दकोश

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
hi: छवि की अधिकतम स्वीकृत आकार (जैसे ६४०x४८०)| कोई प्रतिबंध न लगाने के लिए ० पर निर्धारित करें। यदि कोई <a href="!image-toolkit-link">छवि टूलकिट</a> स्थापित है, इस मान से अधिक संचिकाओं को उसमें बैठाने के लिए छोटा किया जाएगा।

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: Administration theme
hi: थीम प्रशासन

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hi: अज्ञात त्रुटि के कारन फाइल %file संचयित नहीं की जा सकती|

en: The specified file %name could not be uploaded.
hi: निर्देशित फाइल %name को अपलोड नहीं किया जा सका

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hi: अपलोड त्रुटि . अपलोड की गई फ़ाइल गंतव्य तक नहीं ले जा सका .

en: add translation
hi: अनुवाद जोडें

en: Translations of %title
hi: %title का अनुवाद

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hi: अमान्य विकल्प पाया गया है। कृपया साइट प्रशासक से संपर्क करें।

en: Illegal choice %choice in !name element.
hi: !name मूल में एक अवैध चयन %choice पाया गया हॆ

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: !name's blog
hi: !name's का ब्लॉग

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: @type %title has been created.
hi: @type %title बनाया गया

en: @type %title has been updated.
hi: @type %title अद्यतन किया गया

en: The post could not be saved.
hi: इस लेख को सहेज नहीं जा सका ।|

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Translation to %language
hi: %language में अनुवाद करने के लिए

en: Translate strings
hi: स्ट्रिंग्स को अनुवाद करें

en: Edit string
hi: स्ट्रिंग को संपादित करें

en: locale
hi: स्थान

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
hi: सदस्य %name ने अपनी एक बार इस्तेमाल वाली कडी का %timestamp को इस्तेमाल किया।

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: Username or e-mail address
hi: सदस्यनाम या फिर ईमेल पता

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: form
hi: प्रपत्र

en: Basic options
hi: बुनियादी(प्रारंभिक) विकल्प

en: Translation updates
hi: अनुवाद अपडेट

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: filter
hi: निस्पंदन

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Update translations
hi: अपडेट करें अनुवादों को

en: Already added languages
hi: भाषाएँ पहले ही जोड़ दी गयी

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
hi: स्वचालित पंजीकरण और नया पासवर्ड अनुरोध के दौरान भेजे गए ईमेल, और अन्य सूचनाएं में पता. (आपकी साइट के डोमेन में समाप्त पते का उपयोग करें इससे आप इस ईमेल को स्पैम ईमेल के रूप में flag होने से रोकेंगे.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hi: !name %max वर्णों से अधिक लंबा नहीं हो सकता है, लेकिन वर्तमान में यह %length लंबा है |

en: Illegal choice %choice in %name element.
hi: %name तत्व मे %choice अमान्य विकल्प है।

en: Languages not yet added
hi: भाषाएँ जो अब तक नहीं जोड़ीं

en: String not found.
hi: स्ट्रिंग नहीं मिला

en: The string has been saved.
hi: स्ट्रिंग को सहेज दिया गया है |

en: The language selected for import is not supported.
hi: आयात के लिए चयनित भाषा समर्थित नहीं है |

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
hi: अनुवाद फाइल %filename में  लापता या विकृत हैडर प्रकट होता है |

en: Error importing interface translations
hi: इंटरफ़ेस अनुवाद आयात करने मैं त्रुटि|

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
hi: %file को %locale में आयातित किया: %number नया स्ट्रिंग्स जोड़ी गई, %update  अद्यतन और %delete हटा दी गई  |

en: Allowed HTML tags: @tags
hi: अनुमति रखने वाले HTML टैगस: @tags

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: HTML filter
hi: एचटीएमएल फिल्टर

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
hi: इस खाते के ई - मेल के लिए डिफ़ॉल्ट भाषा, और साइट प्रस्तुति के लिए पसंद की भाषा.

en: Number of posts on main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर प्रविष्टीयों की संख्या

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: select different theme
hi: अलग थीम चुनें

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Disabled themes
hi: अक्षम थीम

en: Picture support
hi: चित्र सुविधा

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
hi: आगे की जानकारी आपको ईमेल में भेझी जा चुकी है।

en: Director
hi: निदेशक

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hi: एक पैनल लेआउट पंक्तियों और स्तंभों में टूट गया.

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
hi: प्रत्येक अनुसूची एक बार प्रति क्रॉन रन की अधिकतम चला, तो वे अधिक बार नहीं चलाने की तुलना में अपने क्रॉन चलाने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया है. यदि आप एक कार्यक्रम के लिए रखने के लिए बैकअप का एक संख्या निर्दिष्ट करने के लिए, पुराने बैकअप नई <strong>बनाई गई हैं के रूप में नष्ट कर दिया जाएगा यदि specifiy फ़ाइलों की एक संख्या है कि</strong> अनुसूची गंतव्य में अन्य बैकअप फ़ाइलों को रखना नष्ट हो जाएगा..

en: You have error reporting set to both the screen and the log.
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग गतिविधि संदेश और स्क्रीन पर निर्देशित की गायी है.

en: Error reporting set to log only.
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग गतिविधि संदेश तक निर्देशित की गायी है

en: Other blocks
hi: अन्य ब्लॉक

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Contact forms
hi: संपर्क फार्म

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Footer first column
hi: पाद लेख का प्रथम स्तंभ

en: Footer second column
hi: पाद लेख का दूसरा स्तंभ

en: Footer third column
hi: पाद लेख का तीसरा स्तंभ

en: Footer fourth column
hi: पाद लेख का चौथा स्तंभ

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
hi: बाहरी संसाधनों को स्वचालित रूप से अनुकूलित किया जा सकता है, जो आपकी  वेबसाइट के लिए अनुरोधों के आकार और संख्या दोनों को कम कर सकते हैं.

en: Rebuild links
hi: लिंक पुनर्निर्मित करें|

en: Submit to search engines
hi: सर्च इंजिन को प्रेषित करें|

en: No data available
hi: आंकड़े उपलब्ध नहीं हैं|

en: These <strong>Notifications</strong> can be sent right away or queued to be processed on <i>cron</i>. Optionally Notifications can be digested and sent out every some <a href="@admin-intervals">time interval</a>.
hi: ये <strong>अधिसूचना</strong> अभी भेजे जा सकते हैं या <i>cron</i> में प्रोसेसिंग के लिए पंक्तिबद्ध किये जा सकते हैं| विकल्प हेतु संग्रहित अधिसूचना हर <a href="@admin-intervals">time interval</a> समय बाद भेजे जा सकते हैं|

en: On this page you can define which subscription types are enabled or disabled. <strong>Disabled subscription types will not be available for users</strong>.
hi: कौन से अभिदान चयनित हैं, इस पृष्ठ पर निर्धारित कर सकते है| <strong>ऐसे अभिदान जो चयनित नहीं हैं वो उपयोगकर्ता को उपलब्ध नहीं होंगे</strong>|

en: Cache pages for anonymous users
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं के लिए कैश पृष्ठ

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Triptych first
hi: त्रिपट्ट प्रथम

en: Triptych middle
hi: त्रिपट्ट मध्य

en: Triptych last
hi: त्रिपट्ट आखरी

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
hi: कम से कम इतना समय बीत जाये तब तक कैश्ड पृष्ठों को फिर से नहीं बनाया जाएगा.

en: Expiration of cached pages
hi: कैश कीये गए पृष्ठों की समय सीमा समाप्त

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
hi: अधिकतम समय जिसमे एक बाहरी कैश एक पृष्ठ के पुराने संस्करण का उपयोग कर सकता हैं.

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
hi: एक मान्य ईमेल पता दर्ज करें या टोकन ई - मेल पते का उपयोग करें जेसे %author.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: New field name
hi: नए क्षेत्र(फिएल्ड) को नाम

en: Update source
hi: अद्यतन स्रोत

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
hi: निर्दिष्ट %file फाइल की प्रतिलिपि नहीं बनाई जा सकी क्योंकि गंतव्य निर्देशिका ठीक से कॉन्फ़िगर नहीं है. यह फ़ाइल या निर्देशिका अनुमति के साथ समस्या के कारण हो सकता है. अधिक जानकारी प्रणाली(सिस्टम) लॉग में उपलब्ध है |

en: Recent log messages
hi: हाल के लॉग संदेश

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Missing text format: %format.
hi: गुम टेक्स्ट प्रारूप:%format.

en: Linked to content
hi: सामग्री के लिए लिंक

en: Administrative overlay
hi: प्रशासनिक उपरिशायी

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
hi: फ़ाइल अपलोड निर्देशिका में उपनिर्देशिका जहां चित्र संग्रहित किया जाएगा.

en: and where %property is %value
hi: कहाँ %property है %value

en: where %property is %value
hi: जहां %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
hi: फ़ाइल प्रतिलिपि नहीं की जा सकी क्योंकि गंतव्य निर्देशिका ठीक से कॉन्फ़िगर नहीं है.

en: Aggregate and compress CSS files.
hi: सीएसएस फ़ाइलों को एग्रीगेट(संगृहीत) और संपीड़ित करे.

en: Aggregate JavaScript files.
hi: जावास्क्रिप्ट फ़ाइलों को एग्रीगेट(संगृहीत) करे.

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime

en: Max length of title field
hi: शीर्षक क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
hi: Throbber प्रदर्शन अपलोड की स्थिति नहीं दिखाता, लेकिन कम जगह लेता है. प्रोग्रेस बार उपयोगी है बड़े अपलोड  की प्रगति पर निगरानी के लिए.

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Send plain text email only
hi: केवल plain text ईमेल भेजें

en: E-mail format
hi: ई-मेल स्वरूप

en: Theme to render the emails
hi: ईमेल रेंडर करने के लिए थीम

en: Select the theme that will be used to render the emails. This can be either the current theme, the default theme, the domain theme or any active theme.
hi: थीम का चयन करें जिसे ईमेल रेंडर करने के लिए इस्तेमाल किया जाएगा. यह या तो वर्तमान थीम, डिफ़ॉल्ट थीम, डोमेन थीम या कोई भी सक्रिय थीम हो सकती है.

en: This is an advanced setting that should not be enabled unless you know what you are doing.
hi: यह एक उन्नत सेटिंग है इसे सक्षम नहीं किया जाना  चाहिए जब तक आपको पता हो  कि आप क्या कर रहे हो.

en: This string will be used to validate incoming messages. It can be anything, but must be used on both sides of the transfer.
hi: इस स्ट्रिंग को आने वाले संदेशों को मान्य करने के लिए प्रयोग किया जाएगा. यह कुछ भी हो सकता है, लेकिन हस्तांतरण के दोनों तरफ इसे इस्तेमाल किया जाना चाहिए.

en: Choose an engine for sending mails from your site.
hi: एक इंजन को अपनी साइट से मेल भेजने के लिए चुनें.

en: Successfully sent HTML email to the role(s) %roles.
hi: सफलतापूर्वक भूमिका(ओं) %roles के लिए HTML ईमेल भेज दिया है.

en: The HTML message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
hi: HTML संदेश जो भेजा जाना चाहिए. तुम प्लेसहोल्डर शामिल कर सकते हो जैसे  [node:title], [user:name], और  [comment:body]  को जो डेटा का प्रतिनिधित्व करते हैं वे अलग अलग होगे  हर बार जब संदेश भेजा है. सभी प्लेसहोल्डर्स सभी संदर्भों में उपलब्ध नहीं होगे.

en: Optional plaintext portion of a multipart message. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
hi: एक बहुखण्डीय संदेश के वैकल्पिक plaintext भाग. तुम प्लेसहोल्डर शामिल कर सकते हो जैसे  [node:title], [user:name], और  [comment:body]  को जो डेटा का प्रतिनिधित्व करते हैं वे अलग अलग होगे  हर बार जब संदेश भेजा है. सभी प्लेसहोल्डर्स सभी संदर्भों में उपलब्ध नहीं होगे.

en: Converts CSS to inline styles in an HTML message. (Requires the PHP DOM extension.)
hi: कनवर्ट करता है css को HTML संदेश की inline शैलियाँ में ( PHP डोम Extention आवश्यक है.)

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश

en: Example Page
hi: उदाहरण पृष्ठ

en: There is no lock on view %name to break.
hi: %name दृश्य पर कोई लॉक नहीं है.

en: No file in clipboard.
hi: क्लिपबोर्ड मे कोई फाइल नहीं

en: Clipboard
hi: कर्तन पट्ट
