DruStack (7.x-21.51) - en to ps translation catalogue (472 entries)

en: Home
ps: کور

en: Title
ps: سرلیک

en: Body
ps: تنه

en: Next
ps: بل

en: Pages
ps: پاڼې

en: Status
ps: حالت

en: E-mail
ps: بریښنالیک

en: Delete
ps: ړنګول

en: Submit
ps: ولیګه

en: Content
ps: منځپانګه

en: Value
ps: بيه

en: Username
ps: کارن نوم

en: Group
ps: ګروپ

en: Type
ps: بڼه

en: Author
ps: ليكوال

en: Replies
ps: ځوابونه

en: yes
ps: هو

en: List
ps: لړ

en: Subject
ps: موضوع

en: Actions
ps: چارې

en: Confirm
ps: تاييد

en: Cancel
ps: ړنګونه

en: Remove
ps: لركول

en: Description
ps: سپړنه

en: Language
ps: ژبه

en: Read more
ps: نور ولولی

en: more
ps: نور

en: Enable
ps: سالول

en: Disable
ps: ناتوانه

en: Article
ps: مقاله

en: Disabled
ps: ناتوانه

en: Administration
ps: پازوالنه

en: Comments
ps: څرګندونې

en: More
ps: نور

en: Action
ps: چار

en: Last updated
ps: ورستۍ اوسمهالیز

en: Tags
ps: بچوي

en: Block title
ps: غونډ سرلیک

en: Taxonomy
ps: دژوو يابوټو دويش (ټکسانومي)

en: Yes
ps: هو

en: No
ps: نه

en: Download
ps: ښکته کړئ

en: Overview
ps: پاسلیدنه

en: File
ps: دوتنه

en: Tag
ps: بچوۍ

en: Advanced options
ps: پرمختللي غوراوي

en: Edit
ps: سمون

en: Date
ps: نيټه

en: Size
ps: كچه

en: Links
ps: تړوني

en: Search
ps: لټون

en: Weekly
ps: اونيز

en: None
ps: هېڅ يو

en: Use count
ps: شمیر وکاروه

en: default
ps: تلواله

en: Message
ps: پيغام

en: Password
ps: پټ توری

en: - None -
ps: - هېڅ يو -

en: Weight
ps: وزن

en: Variable
ps: بدلیده

en: Link
ps: تړونی

en: Image
ps: انځور

en: Center
ps: منځ

en: Types
ps: ډولونه

en: Required
ps: غوښتى

en: Parent
ps: پلرين

en: Category
ps: ټولی

en: Settings
ps: امستنې

en: Name
ps: نوم

en: Import
ps: واردول

en: Book
ps: کتاب

en: Export
ps: بهرول

en: settings
ps: امستنې

en: header
ps: سرۍ

en: Preview
ps: مخليد

en: Help
ps: مرسته

en: Default
ps: تلواله

en: Summary
ps: لنډیز

en: Update
ps: اوسمهالیز

en: Sunday
ps: يکشنبه

en: Monday
ps: دوشنبه

en: Tuesday
ps: سه شنبه

en: Wednesday
ps: چهارشنبه

en: Thursday
ps: پنجشنبه

en: Friday
ps: جمعه

en: Saturday
ps: شنبه

en: High
ps: لوړ

en: Low
ps: ټيټ

en: Album
ps: البوم

en: Add new
ps: نوی زیاتول

en: Time
ps: وخت

en: Views
ps: ليدنې

en: Access
ps: لاس رسی

en: Add
ps: زیاتول

en: View
ps: ليد

en: Length
ps: اوږدوالى

en: Format
ps: بڼه

en: History
ps: تاريخ

en: URL
ps: پته (URL)

en: Path
ps: يونلور

en: Vocabularies
ps: قاموسونه

en: Manage
ps: سمبالونه

en: Refresh
ps: تاندول

en: Region
ps: سيمه

en: Visible
ps: لیدوړ

en: Anchor
ps: استل

en: Menu
ps: غورنۍ

en: Advanced settings
ps: پرمخ تللی امستنې

en: Updated
ps: اوسمهالیز شو

en: Text
ps: متن

en: Theme
ps: ویینه

en: Search keywords
ps: آرويىونې پلټون

en: Keywords
ps: آرويىونې

en: ID
ps: پېژند

en: Statistics
ps: احسائيه

en: Unknown
ps: ناپیژنده

en: Attachment
ps: نښل

en: Upload
ps: پورته کول

en: Picture
ps: انځور

en: Mail
ps: بریښنالیک

en: Before
ps: مخکې

en: After
ps: وروسته

en: Database type
ps: توکبنسټ بڼه

en: User
ps: غړی

en: Continue
ps: دوام

en: Configure
ps: سازول

en: Email
ps: بریښنالیک

en: Error
ps: تیروتنه

en: no
ps: نه

en: Vertical
ps: نېغ

en: Are you sure you want to delete %title?
ps: تاسو ډاډه یاست په ړنګول د %title؟

en: Update options
ps: غوراوي اوسمهالیزول

en: All
ps: ټول

en: Active
ps: فعال

en: Done
ps: ترسره شو

en: Access denied
ps: لاسرسی رد شو

en: Year
ps: کال

en: Add content
ps: منځپانګه زیاتول

en: Page title
ps: پاڼې سرلیک

en: Block
ps: غونډ

en: Page
ps: پاڼه

en: 1 hour | @count hours
ps[0]: ۱ ساعت
ps[1]: @count ساعتونه

en: 1 day | @count days
ps[0]: ۱ ورځ
ps[1]: @count ورځې

en: Site name
ps: پاڼې نوم

en: User settings
ps: غړي امستنې

en: Host
ps: کوربه

en: Never
ps: هيڅکله

en: Up to date
ps: اوسمهالیز دي

en: Header
ps: سرۍ

en: Footer
ps: پښۍ

en: Inline
ps: ننليكى

en: Selected
ps: غوره شوي

en: Your name
ps: ستاسو نوم

en: To
ps: ته

en: Aggregator item
ps: غونډونکي توک

en: Custom
ps: خپلېخوښه

en: Comment
ps: تبصره

en: Hostname
ps: کوربه نوم

en: Published
ps: خپاره شوي

en: Signature
ps: لاسليک

en: Filter
ps: چاڼ

en: Revisions
ps: بياكتنې

en: Vocabulary
ps: قاموس

en: Vocabulary ID
ps: قاموس پېژند

en: User role
ps: غړي نده (رول)

en: Time zone
ps: مهال سيمه

en: Count
ps: شمیر

en: Warning
ps: خبرتيا

en: OK
ps: سمه ده

en: Items
ps: توکي

en: %time ago
ps: %time مخکې

en: Advanced
ps: پرمخ تللی

en: Performance
ps: كارېدون

en: Width
ps: پلنوالى

en: Height
ps: لوړوالی

en: Medium
ps: منځنى

en: Media
ps: رسنۍ

en: Caching
ps: پټيادوي

en: Month
ps: میاشت

en: Details
ps: سپړنې

en: Widget
ps: کاروونی

en: System
ps: سيستم

en: Filter by
ps: چاڼ پر

en: OR
ps: او

en: General
ps: ټوليز

en: Brazil
ps: برازيل

en: Poland
ps: پولنډ

en: Portugal
ps: پرتګال

en: Day
ps: ورځ

en: Table
ps: لښتيال

en: January
ps: جنوري

en: February
ps: فبروري

en: March
ps: مارچ

en: April
ps: اپریل

en: May
ps: مې

en: June
ps: جون

en: July
ps: جولای

en: August
ps: اګست

en: September
ps: سپتمبر

en: October
ps: اکتوبر

en: November
ps: نوومبر

en: December
ps: دسمبر

en: Configuration
ps: سازول

en: Other
ps: نور

en: Align
ps: پرليكول

en: Background color
ps: شاليد رنګ

en: Text color
ps: متن رنګ

en: Navigation
ps: چليدنه

en: Basic
ps: ساده

en: Color
ps: رنګ

en: Appearance
ps: ښكاره

en: Link URL
ps: پيوند پته

en: Attributes
ps: ځانتياوې

en: Role
ps: ونډه

en: Select all
ps: ټول ټاكل

en: Ignore
ps: ناګارل

en: User login
ps: غړي کارن نوم

en: Log in
ps: ننوتون

en: Users
ps: غړي

en: Both
ps: دواړه

en: Maximum length
ps: ټولو زيات اوږدوالی

en: Save changes
ps: بدلونونه خوندي کول

en: Cache
ps: پټياد

en: Argument
ps: استدلال

en: Anonymous
ps: ناپیژنده

en: Install
ps: لګول

en: Save and edit
ps: خوندی او سمون

en: Administer views
ps: ليدنې پازوالنه

en: Ascending
ps: ختند

en: Descending
ps: پرتند

en: Arguments
ps: استدلالونه

en: Filters
ps: چاڼونه

en: Optional
ps: اختياري

en: Order
ps: اوډون

en: Random
ps: ناټاكلى

en: Uncategorized
ps: پرته د ټولي

en: Position
ps: ځاى

en: Close
ps: تړل

en: Save settings
ps: امستنې خوندي کول

en: 1 Day
ps: ۱ ورځ

en: 2 Days
ps: ۲ ورځې

en: 3 Days
ps: ۳ ورځې

en: 4 Days
ps: ۴ ورځې

en: 5 Days
ps: ۵ ورځې

en: 6 Days
ps: ۶ ورځې

en: Protocol
ps: پروتوکول

en: Sort by
ps: چاڼ پر

en: Updated date
ps: نيټه اوسمهالیزول

en: American Samoa
ps: امریکایي ساموا

en: Australia
ps: استرالیا

en: Austria
ps: اتريش

en: Belgium
ps: بلجیم

en: Canada
ps: کاناډا

en: France
ps: فرانسه

en: Guam
ps: ګوام

en: Italy
ps: اېټاليا

en: Palau
ps: پالاو

en: Puerto Rico
ps: پورتوریکو

en: Russia
ps: روسيه

en: Spain
ps: هسپانیا

en: Switzerland
ps: سويس

en: United Kingdom
ps: انګلستان

en: United States
ps: امريکا متحده ایالات

en: Database name
ps: توکبنسټ نوم

en: Add user
ps: غړی زیاتول

en: Port
ps: درشل (پورټ)

en: Hidden
ps: پټ

en: Approved
ps: منل شوي

en: Show
ps: ښوول

en: Key
ps: کيلی

en: Change
ps: بدلون

en: English
ps: انګرېزي

en: Titles only
ps: یوازې سرليک

en: Full text
ps: ټول متن

en: Source
ps: سرچينه

en: published
ps: خپاره شوي

en: Undo
ps: ناکړ

en: Search results
ps: پایلې پلټون

en: Front page
ps: مخ پاڼه

en: Deleted
ps: ړنګ شو

en: Activity
ps: چارندتیا

en: Query
ps: پوښتنه

en: Search fields
ps: ډګرونه پلټون

en: Block name
ps: غونډ نوم

en: hour
ps: کړی

en: Hour
ps: ګړی

en: Minute
ps: دقيقه

en: Second
ps: دوهم

en: Text field
ps: متن ډګر

en: Map
ps: نقشه

en: Alignment
ps: پرليكتيا

en: author
ps: ليكوال

en: AND
ps: او

en: Fixed
ps: ثابت شوی

en: Are you sure you want to delete %label?
ps: تاسو ډاډه یاست په ړنګول د %label؟

en: Empty
ps: تش

en: Caption
ps: نوم

en: Log out
ps: وتون

en: Left
ps: کيڼ

en: Right
ps: ښی

en: Seconds
ps: سانیې

en: Info
ps: مالومات

en: People
ps: خلک

en: Site information
ps: پاڼې مالومات

en: or
ps: او

en: Results
ps: پایلې

en: Books
ps: کتابونه

en: Style
ps: ډول

en: Forums
ps: هجره (بحث فورمونه)

en: Superscript
ps: جګ ليک

en: Revision
ps: بياكتون

en: Missing
ps: ورك

en: Permissions
ps: اجازې

en: Installed
ps: لګول شوي

en: Plugin
ps: لګون

en: Standard
ps: معياري

en: Authentication
ps: تصدیق

en: width
ps: پلنوالى

en: height
ps: لوړوالی

en: RSS Feed
ps: RSS کتنه

en: New comments
ps: نوې څرګندونې

en: New
ps: نوی

en: Bottom right
ps: لاندې ښی

en: Bottom left
ps: لاندې کيڼ

en: Relationship
ps: اړيكې

en: Oldest first
ps: لومړی زاړه

en: Themes
ps: ویینې

en: Security update
ps: خونديتوب اوسمهالیز

en: Sticky
ps: سريښناک

en: Ok
ps: سمه ده

en: Ban
ps: بند

en: Tabs
ps: ټوپونه

en: Next page
ps: بله پاڼه

en: Timezone
ps: مهال سيمه

en: Apply
ps: تطبيقول

en: Select
ps: غوره

en: Show blocks
ps: غوڼدونه ښکاره کړه

en: Bold
ps: زغرد

en: Copy
ps: کاپي

en: Variables
ps: بدلیدنې

en: PHP Code
ps: PHP كوډه

en: Block description
ps: غونډ سپړاوى

en: Translation
ps: ژباړه

en: Blocks
ps: غونډونه

en: Menus
ps: غورنۍ

en: Above
ps: پورته

en: Text area
ps: متن ځای

en: 1 minute
ps: ۱دقيقه

en: Permission
ps: اجازه

en: Grid
ps: ځاليز

en: Redo
ps: بياكړ

en: Italic
ps: رېوند

en: Hide
ps: پټول

en: 1 comment | @count comments
ps[0]: ۱ څرګندون
ps[1]: @count څرګندونې

en: Three
ps: درې

en: Source code
ps: سرچينه كوډه

en: Subscript
ps: ټيټ ليک

en: Space
ps: تشه

en: Page not found
ps: پاڼه و نه موندل شوه

en: Blockquote
ps: وينالېږد

en: empty
ps: تش

en: Aggregator
ps: غونډونکی

en: Alias
ps: پورنوم

en: Keyword
ps: آرويىونه

en: 1 year | @count years
ps[0]: ۱ کال
ps[1]: @count کلونه

en: 1 week | @count weeks
ps[0]: ۱ اونی
ps[1]: @count اونی

en: 1 min | @count min
ps[0]: ۱ دقيقه
ps[1]: @count دقيقې

en: 1 sec | @count sec
ps[0]: ۱ ثانیه
ps[1]: @count ثانيې

en: Columns
ps: ستنې

en: Use pager
ps: pager وکاروه

en: Any
ps: هر

en: No name
ps: نوم نشته

en: Or
ps: او

en: Underline
ps: كرښن

en: Cut
ps: سكڼل

en: Paste
ps: سرېښل

en: About
ps: په اړه

en: Reports
ps: راپورونه

en: Column
ps: ستن

en: and
ps: او

en: Save translations
ps: ژباړې خوندي کول

en: Target
ps: موخه

en: Crop
ps: سكڼل

en: Block type
ps: غونډ بڼه

en: Embed
ps: نصبول

en: User roles
ps: د غړي دندې

en: Validator
ps: تاییدونکی

en: 1 month | @count months
ps[0]: ۱ میاشت
ps[1]: @count میاشتې

en: Administration theme
ps: ویینه پازوالنه

en: Warning message
ps: خبرتيا پیغام

en: Title field
ps: سرليک ډګر

en: Row
ps: کتار

en: Link options
ps: تړونی غوراوي

en: Properties
ps: ځانتياوې

en: Boolean
ps: هو-نه ييز (Boolean)

en: Bundles
ps: بنډلونه

en: Bundle
ps: بنډل

en: Permanent
ps: دايمي

en: Temporary
ps: لنډمهاله

en: Show All
ps: ټول ښوول

en: 1 character | @count characters
ps[0]: ۱ توری
ps[1]: @count توري

en: Save translation
ps: ژباړه خوندي کول

en: Numbered list
ps: شمېريال لړ

en: Numeric
ps: شمېريز

en: Custom URL
ps: خپلخوښې پته (URL)

en: Add comment link
ps: څرګندون تړونی زیاتول

en: Align left
ps: کیڼ پرلیکون

en: Align center
ps: منځ پرليکون

en: Align right
ps: ښی پرلیکون

en: Justify
ps: برابر

en: - Any -
ps: -هر-

en: between
ps: ترمنځ

en: And
ps: او

en: Broken
ps: مات

en: @time ms
ps: @time دقيقې

en: Broken field @id
ps: مات ډګر @id

en: Updated year
ps: کال اوسمهالیزول

en: Updated month
ps: مياشت اوسمهالیزول

en: Updated day
ps: ورځ اوسمهالیزول

en: Updated week
ps: اونی اوسمهالیزول

en: contact
ps: اړيکه

en: Unknown language
ps: ناپیژنده ژبه

en: Usernames
ps: کارن نومونه

en: Broken field
ps: مات ډګر

en: Access options
ps: لاسرسی غوراوي

en: Caching options
ps: پټياد غوراوي

en: Style options
ps: ډول غوراوي

en: Administration menu
ps: غورنۍ پازوالنه

en: - All -
ps: - ټول -

en: Visitors
ps: ليدونکي

en: First item
ps: لومړی توک

en: Second item
ps: دوهم توک

en: Search form
ps: پلټون فورمه

en: Popular content
ps: نامتو منځپانګې

en: Styles
ps: ډولونه

en: Text format
ps: متن بڼه

en: Administrative title
ps: سرليک پازوالنه

en: Style settings
ps: ډول امستنې

en: Show links
ps: تړوني ښوول

en: Libraries
ps: کتابتونونه

en: User language
ps: غړي ژبه

en: Text formats
ps: متن بڼې

en: Update style
ps: ډول اوسمهالیزول

en: Style name
ps: ډول نوم

en: All items
ps: ټول توکي

en: Collapse
ps: غونډول

en: Update preview
ps: مخليد اوسمهالیزول

en: all languages
ps: ټولې ژبې

en: Current page
ps: اوسنی پاڼه

en: Site logo
ps: پاڼې نښان

en: Previous page
ps: مخکنۍ پاڼه

en: Search page
ps: پاڼه پلټون

en: Add search page
ps: لټون پاڼه زیاتول

en: Add new view
ps: نوی ليد زیاتول

en: 5 minute
ps: ۵ دقيقه

en: 15 minute
ps: ۱۵دقيقه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ps: تلواله چاڼ

[ctx: Sort order]
en: Date
ps: نيټه

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ps: شمېريز

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ps: الفبايي

en: Native language
ps: مورنی ژبه

en: @count item | Paged, @count items
ps[0]: @count توک
ps[1]: Paged, @count توکي

en: titles
ps: سرلیکونه

en: Aggregation type
ps: غونډونې ډول

en: Aggregation settings
ps: غونډونې امستنې

en: Query Comment
ps: څرګندون پوښت

en: 10 minute
ps: ۱۰دقيقه

en: 30 minute
ps: ۳۰ دقيقه

en: Simple text
ps: ساده متن

en: Author uid
ps: ليكوال uid

en: -Select-
ps: -غوره-

en: Apostrophe
ps: غړوندى
