DruStack (7.x-23.59) - en to id translation catalogue (1547 entries)

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enable
id: hidupkan

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Jawaban

en: Last Post
id: Posting Terakhir

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: Selengkapnya

en: Create !type
id: Buat !type

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Item Description
id: Deskripsi Item

en: Priority
id: Prioritas

en: More
id: Selengkapnya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Last updated
id: Update terakhir

en: For
id: Untuk

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Home page
id: Halaman depan

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Overview
id: Tinjauan

en: all
id: semua

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Isi pesan

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Block settings
id: Setelan block

en: Comment form
id: Form komentar

en: User edit form
id: Sunting formulir pengguna

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Required
id: Wajib

en: root
id: utama

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Description field
id: keterangan kotak isian

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: header
id: Header

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: username
id: namaanggota

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Core
id: Inti

en: Low
id: Rendah

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Visible
id: Terlihat

en: Custom links
id: Tautan khusus

en: Add custom link
id: Tambah tautan khusus

en: Edit custom link
id: Sunting tautan khusus

en: Anchor
id: Jangkar

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Updated
id: Terbaru

en: Text
id: Teks

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Statistics
id: Statistik

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: Permitted file extensions
id: Ekstensi file yang dibolehkan

en: n/a
id: t/a

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: type
id: tipe

en: Database type
id: Jenis database

en: User
id: Anggota

en: Content type
id: Tipe konten

en: action
id: aksi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pembatas

en: Exclude
id: Singkirkan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: term
id: termin

en: Menu item
id: Pokok menu

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan yang Sering Diajukan

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Submitted
id: Dikirim

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Good
id: Bagus

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Update available
id: Update tersedia

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Input filters
id: Saringan input

en: Selected
id: Terpilih

en: Your name
id: Nama anda

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Tempatkan di atas halaman

en: Log message
id: Catatan log

en: URL alias
id: Alias URL

en: Poll duration
id: Durasi poling

en: Poll votes
id: Suara poling

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Severity
id: Kerawanan

en: Field name
id: Nama field

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: Tidak tersedia

en: Items
id: Item

en: Last update
id: Update terakhir

en: %time ago
id: %time lalu

en: Nodes
id: Node

en: Advanced
id: Ahli

en: Sort order
id: Urutkan susunan

en: Up
id: Ke atas

en: Performance
id: Kinerja

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: 1 day
id: 1 hari

en: Maximum
id: Maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: navigation
id: navigasi

en: help
id: panduan

en: Caching
id: Persinggahan

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Detil

en: Price
id: Harga

en: Load
id: Memuat

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: State
id: Provinsi

en: Code
id: Kode

en: Owner
id: Pemilik

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: help page
id: halaman bantuan

en: security
id: keamanan

en: General
id: Umum

en: Directory
id: Direktori

en: Example
id: Contoh

en: Site map
id: Peta situs

en: Method
id: Metode

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: South Australia
id: Australia Selatan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Now
id: Sekatang

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua vokabulari dengan pola kosong dibawah ini)

en: Pattern for all %vocab-name paths
id: Pola untuk semua path %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
id: Pola untuk forum dan kontainer forum

en: Pattern for user account page paths
id: Pola untuk path halaman akun pengguna

en: Pattern for blog page paths
id: Pola untuk path halaman blog

en: Verbose
id: Terperinci

en: Display alias changes (except during bulk updates).
id: Tampilkan perubahan alias (kecuali selama pemutakhiran masal).

en: Replace by separator
id: Diganti dengan pembatas

en: Maximum alias length
id: Panjang alias maksimal

en: Maximum component length
id: Panjang komponen maksimal

en: Update action
id: Aksi pemutakhiran

en: Strings to Remove
id: Teks untuk dibuang

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
id: Menyediakan mekanisme untuk modul pada pembuatan alias konten otomatis yang mereka kelola.

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
id: Alamat-alamat e-mail disembunyikan dengan <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Other
id: Lainnya

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Basic
id: Dasar

en: Color
id: Warna

en: File type
id: Tipe berkas

en: access content
id: mengakses konten

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login anggota

en: Log in
id: Login

en: Link text
id: Teks tautan

en: Add new comment
id: Kirim komentar

en: Users
id: Anggota

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Exists
id: Tersedia

en: Site off-line message
id: Pesan pemeliharaan situs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali sesegera mungkin. Terima kasih atas kesabaran anda.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
id: Pesan yang akan ditampilkan saat situs dalam pemeliharaan.

en: Both
id: Keduanya

en: Last
id: Terakhir

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Clone
id: Kloning

en: Administer views
id: Pengaturan views

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Exposed Filters
id: Filter ter-ekspose

en: Order
id: Urutan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Recent comments
id: Komentar terbaru

en: Position
id: Posisi

en: Integer
id: Angka bulat

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Pattern
id: Pola

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Clear cache
id: Bersihkan Singgahan

en: text
id: teks

en: Close
id: Tutup

en: Recent
id: Terbaru

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Tracker
id: Penelusuran

en: Defaults
id: Bawaan

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: with comments
id: dengan komentar

en: without comments
id: tanpa komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Database name
id: Nama database

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Size of textfield
id: Ukuran isian teks

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Hidden
id: Sembunyikan

en: Approved
id: Disetujui

en: Root
id: Akar utama

en: second
id: detik

en: Show
id: Perlihatkan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Key
id: Kunci

en: WIDTHxHEIGHT
id: LEBARxTINGGI

en: Maximum file size per upload
id: Ukuran maksimal file tiap kali unggah

en: Product title
id: Nama produk

en: Change
id: Ganti

en: in
id: masuk

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Tokens
id: Token

en: Clear
id: Bersihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: No items selected.
id: Tidak ada entri yang terpilih.

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Please enter some keywords.
id: Mohon masukkan kata kunci.

en: Front page
id: Halaman muka

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Deleted
id: Terhapus

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Languages
id: Bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Replace
id: Tiban

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: First
id: Pertama

en: Code length
id: Panjang kode

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Characters to use in the code
id: Karakter yang digunakan dalam kode

en: The list of characters to use should not contain spaces.
id: Daftar karakter yang digunkan tidak boleh berisi spasi

en: Math question
id: Pertanyaan matematika

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
id: Perhitungan byte ilegal ketika memisahkan utf8 string dalam karakter

en: For language %lang_name (code %lang_code)
id: Untuk bahasa %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Block name
id: Nama block

en: Period
id: Periode

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Rincian

en: Long
id: Panjang

en: Short
id: Singkat

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Revert
id: Kembalikan

en: Existing system path
id: Path sistem asli

en: Path alias
id: Alias path

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Notice
id: Catatan

en: any
id: apapun

en: Log out
id: Logout

en: profile
id: profil

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
id: Anda yakin ingin menghapus blok %name ini?

en: Red
id: Merah

en: White
id: Putih

en: Clean
id: Bersih

en: Included
id: Termasuk

en: People
id: Orang

en: warning
id: peringatan

en: Site information
id: Informasi situs

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: open
id: terbuka

en: Visitor
id: Pengunjung

en: Parent term
id: Term induk

en: Parent terms
id: Istilah induk

en: Display a site map with RSS feeds.
id: Tampilkan peta situs dengan umpan RSS.

en: Syndicate
id: Sindikasi

en: Syndicate content
id: Sindikasikan konten

en: Front page of %sn
id: Halaman depan %sn

en: Blogs
id: Blog

en: Books
id: Buku

en: Style
id: Gaya

en: Forums
id: Forum

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Asterisk
id: Tanda bintang

en: Session
id: Sesi

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: All tags
id: Semua tag

en: Installed
id: Terinstall

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Link color
id: Warna link

en: Reversed
id: Terbalik

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Products
id: Produk-produk

en: Testing
id: Pengujian

en: Standard
id: Standar

en: Province
id: Propinsi

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: File settings
id: Pengaturan file

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
id: Batasan maksimal dalam pengaturan PHP anda untuk mengunggah satu file adalah %size

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: Inclusion
id: Pencantuman

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: New comments
id: Komentar baru

en: details
id: detil

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: image
id: gambar

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: The primary identifier for a node.
id: Identifikasi primer untuk sebuah node.

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: comment
id: komentar

en: Unpublished
id: Tidak diterbitkan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Excluded
id: Pengecualian

en: Sticky
id: Pucuk

en: Review
id: Periksa

en: Ok
id: Oke

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: Control how your image/file browser works.
id: Kontrol bagaimana browser gambar /file Anda bekerja.

en: date
id: tanggal

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Default value
id: Nilai baku

en: Timezone
id: Zona waktu

en: low
id: rendah

en: medium
id: sedang

en: high
id: terang

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: Add CAPTCHA administration links to forms
id: Tambahkan tautan untuk pengaturan CAPTCHA ke form

en: Challenge description
id: Deskripsi tantangan

en: Persistence
id: Menetap

en: Always add a challenge.
id: Selalu tambahkan tantangan

en: Log wrong responses
id: Catat respon yang salah

en: Challenge type
id: Tipe tantangan

en: Illegal form_id
id: form_id tidak dikenal

en: 10 more examples of this challenge.
id: 10 lagi tambahan contoh tantangan ini

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
id: "CAPTCHA" adalah singkatan dari "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Hal ini biasanya uji tantangan-tanggapan untuk menentukan apakah user adalah manusia. Modul CAPTCHA adalah alat untuk melawan penerimaan otomatis oleh pengguna yang jahat (spam) sebagai contoh untuk mengisi formullir komentar,  pendaftaran user, buku tamu, dll. Anda dapat memperluas bentuk-bentuk yang diinginkan dengan tantangan tambahan, yang seharusnya mudah bagi manusia untuk memecahkan secara benar, tetapi sangat sulit bagi skrip otomatis dan kode spam untuk menjalankannya.

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
id: Tempatkan CAPTCHA disini untuk pengguna tidak dipercaya.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
id: Pecahkan soal matematika sederhana berikut. Cth. untuk 1+3, masukkan 4.

en: Examples
id: Contoh

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
id: Sekarang anda dapat <a href="!captcha_admin"> mengatur CAPTCHA modul </a> untuk situs anda.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
id: Modul CAPTCHA dasar untuk menambahkan tantangan pada formulir acak.

en: Code settings
id: Pengaturan kode

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Character spacing
id: spasi karakter

en: Additional variation of text color
id: tambahan variasi warna pada teks

en: Distortion and noise
id: Distorsi dan noise

en: Distortion level
id: Tingkat distorsi

en: severe
id: susah

en: Set the degree of wave distortion in the image.
id: Atur derajat gelombang distorsi pada image

en: Smooth distortion
id: Distorsi halus

en: This option adds randomly colored point noise.
id: Pilihan ini menambahkan noise titik berwarna

en: Add line noise
id: tambahkan noise bergaris

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
id: Pilihan ini mengaktifkan gambar garis acak di atas kode teks

en: Noise level
id: Tingkatan Noise

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna latar tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna teks tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: What code is in the image?
id: Kode apakah yang terdapat pada gambar?

en: Provides an image based CAPTCHA.
id: CAPTCHA gambar yang tersedia

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: The content of the block as shown to the user.
id: Konten blok yang ditampilkan pada pengunjung.

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Used in
id: Digunakan di

en: The update has encountered an error.
id: Update mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 entri berhasil diproses:
id[1]: @count entri berhasil diproses:

en: Decimal
id: Desimal

en: Precision
id: Ketelitian

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: file system
id: sistem file

en: Profiles
id: Profil

en: Add new profile
id: Tambah profil baru

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Maximum upload size
id: Ukuran maksimum unggahan

en: Extension
id: Ekstension

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Keys
id: Kunci

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
id: Pembuatan alias otomatis %original_alias berkonflik dengan alias yang sudah ada. Alias diubah ke %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
id: Pola untuk semua path @node_type

en: Delete aliases
id: Hapus alias-alias

en: Automatic alias
id: Alias otomatis

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
id: Karakter yang digunakan untuk memisahkan kata pada judul. Ini akan menggantikan setiap spasi dan karakter tanda baca. Menggunakan spasi atau karakter + dapat menyebabkan hasil yang tidak terduga.

en: Character case
id: Kasus karakter

en: Leave case the same as source token values.
id: Biarkan bentuk huruf sama dengan nilai token sumbernya.

en: Change to lower case
id: Ubah ke huruf kecil

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
id: Jangan berbuat apapun. Biarkan alias lama.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
id: Buat alias baru. Biarkan alias yang ada tetap berfungsi.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
id: Buat alias baru. Hapus alias yang lama.

en: Transliterate prior to creating alias
id: Alih aksarakan sebelum membuat alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
id: Seleksi alias baru agar mengandung huruf dan angka saja seperti aturan ASCII-96.

en: No action (do not replace)
id: Tidak ada aksi (jangan diganti)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus semua alias. Sejumlah alias yang mungkin dihapus: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus alias-alias untuk semua @label. Sejumlah alias yang akan dihapus: %count.

en: Delete aliases now!
id: Hapus alias sekarang!

en: All of your path aliases have been deleted.
id: Semua path alias sudah dihapus.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
id: Semua alias path %type sudah dihapus.

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Available
id: Ketersediaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Loading
id: Memuat

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: The directory %directory is not writable
id: Direktori %directory tidak bisa ditulisi.

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
id: Ini adalah sebuah daftar variabel dan nilai-nilainya saat ini disimpan tabel variabel dan array <code>$conf</code> berkas settings.php anda. Variabel ini biasanya diakses dengan <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> dan <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variabel yang terlalu panjang dapat memperlambat halaman-halaman Anda.

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Query log
id: Catatan query

en: Display query log
id: Tampilan catatan query

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
id: Menampilkan catatan query database yang dibutuhkan untuk menghasilkan halaman ini, dan waktu eksekusinya. Juga, query-query yang diulang selama penampilan halaman tunggal akan dijumlahkan di dalam kolom #, serta dicetak dalam warna merah karena menjadi kandidat untuk cache.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: by source
id: berdasarkan sumber

en: by duration
id: berdasarkan durasi

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Display page timer
id: Tampilkan pewaktu halaman

en: Display page execution time in the query log box.
id: Tampilkan waktu eksekusi halaman dalam kotak catatan query.

en: Display memory usage
id: Tampilkan penggunaan memori

en: Display redirection page
id: Tampilan pengalihan halaman

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
id: Ketika modul mengeksekusi drupal_goto(), catatan query dan informasi pengembang lainnya hilang. Mengaktifkan pengaturan ini menyajikan sebuah halaman perantara untuk pengembang sehingga log dapat diperiksa sebelum melanjutkan ke halaman tujuan.

en: Devel Node Access by User
id: Devel Node diakses oleh Pengguna

en: empty
id: kosong

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Package
id: Paket

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: All types
id: Semua tipe

en: Aggregator
id: Agregator

en: My account
id: Profilku

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Featured
id: Pilihan

en: Postal address
id: Alamat surat

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: General settings.
id: Pengaturan umum.

en: Locked
id: Dikunci

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: authenticated user
id: anggota biasa

en: Node count
id: Jumlah node

en: Finish
id: Selesai

en: Advanced help
id: Bantuan tingkat lanjut

en: Skip to main content
id: Loncat ke konten utama

en: Default order
id: Urutan standar

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Recently posted
id: Tingat kebaruan

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: Factor
id: Faktor

en: Or
id: Atau

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa diunggah karena direktori tujuan %directory belum dikonfigurasi dengan benar.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin karena tidak ditemukan file dengan nama tersebut. Mohon periksa ulang apakah nama tersebut sudah benar.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin karena sudah ada file dengan nama sama di lokasi tujuan.

en: The selected file %file could not be copied.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa disalin.

en: The removal of the original file %file has failed.
id: Penghapusan file asli %file tidak berhasil.

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Error reporting
id: Laporan kesalahan

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: Set @type %title to unpublished.
id: Ubah @type %title menjadi tidak terpublikasi.

en: After saving a new comment
id: Setelah menyimpan komentar baru

en: After deleting a comment
id: Setelah menghapus komentar

en: After deleting a term
id: Setelah menghapus satu istilah

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Translate
id: Terjemahkan

en: The base table for nodes.
id: Tabel dasar untuk node.

en: Create @name
id: Kirim @name

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Crop
id: Pangkas

en: anonymous user
id: pengunjung anonim

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
id: @module (<span class="admin-disabled">nonaktif</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
id: @module (<span class="admin-enabled">aktif</span>)

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Patterns
id: Pola

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
id: Untuk alasan keamanan, file yang anda unggah diganti namanya menjadi %filename.

en: Cache cleared.
id: Cache telah dibersihkan.

en: User account
id: Keanggotaan

en: Acronym
id: Akronim

en: Title only
id: Judul saja

en: pixels
id: piksel

en: Add salt and pepper noise
id: Tambahkan bintik garam dan lada

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
id: CAPTCHA gambar adalah tantangan yang populer ketika kode teks acak tampak kabur dalam gambar...

en: Choose one
id: Pilih salah satu

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
id: Ukuran (dimensi) maksimal gambar yang dibolehkan (LEBARxTINGGI piksel, mis. 640x480). Isi dengan 0 untuk tidak memberikan batasan. Jika terpasang <a href="!image-toolkit-link">perangkat gambar</a>, gambar yang melebihi ukuran ini bisa dikecilkan.

en: Display format
id: Format tampilan

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Colon
id: Titik dua

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
id: File %file tidak bisa disimpan, karena alasan yang tidak dikenal.

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: File %name tidak dapat diunggah

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
id: Hanya file dengan ekstensi berikut yang dibolehkan: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
id: File berukuran %filesize, melebihi ukuran maksimal %maxsize.

en: Row
id: Baris

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: Cron maintenance tasks are performed
id: Tugas pemeliharaan Cron telah dilakukan

en: File browser
id: Penelusuran berkas

en: Maximum image resolution
id: Resolusi gambar maksimum

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
id: Ditemukan pilihan tidak benar. Mohon hubungi pengelola situs.

en: Illegal choice %choice in !name element.
id: Pilihan tidak benar %choice dalam elemen !name.

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Root term
id: Akar istilah

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Uses
id: Penggunaan

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: The comment you are replying to does not exist.
id: Komentar yang ingin anda jawab sudah tidak ada.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: MIME type
id: Tipe MIME

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Order total
id: Total Order

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Writable
id: Dapat ditulis

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: All languages
id: Semua bahasa

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
id: Tipe MIME dari berkas.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: API Site
id: API Situs

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
id: Basis URL untuk tautan dokumentasi pengembang milik Anda. Anda mungkin ingin menggantinya bila menjalankan <a href="!url">api.module</a> secara lokal.

en: Krumo display
id: Tampilan Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
id: Plih tampilan kulit bagi pesan-pesan debug atau pilih <em>dimatikan</em> untuk menampilkan objek dan larik output dalam format standar PHP.

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
id: Ketika membuat tema baru dan melakukan theme_ overrides, registry tema perlu dibangun-ulang.

en: 1 character | @count characters
id[0]: 1 karakter
id[1]: @count karakter

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
id: Kosongkan cache CSS dan semua cache di tabel-tabel database yang menyimpan semua halaman, node, tema dan cache variabel.

en: Function reference
id: Referensi fungsi

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
id: Lihat daftar fungsi pengguna yang telah didefinisikan dengan pranala dokumentasi.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
id: Jalankan hook_uninstall () dan kemudian hook_install () pada modul yang diberikan.

en: Rebuild menus
id: Bangun ulang menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
id: Bangun ulang menu berdasarkan hook_menu () dan mengembalikan setiap perubahan kostum. Seluruh butir menu kembali ke pengaturan bawaan mereka.

en: Edit and delete site variables.
id: Edit dan hapus variabel-variabel situs.

en: View your server's PHP configuration
id: Lihat konfigurasi server PHP anda

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: View a list of available theme functions across the whole site.
id: Lihat daftar fungsi tema yang tersedia di seluruh situs.

en: View the active form/render elements for this site.
id: Lihat formulir aktif / element-elemen buatan dalam situs ini.

en: List the contents of $_SESSION.
id: Daftar konten dalam $_SESSION.

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Node_access summary
id: Ringkasan Node_access

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Slash
id: Garis miring

en: Main menu
id: Menu utama

en: Sum
id: Jumlah

en: Secondary
id: Sekunder

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: After saving new content
id: Sesudah menyimpan konten baru

en: After deleting content
id: Sesudah menghapus konten

en: No alias
id: Tidak ada alias

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Punctuation
id: Tanda baca

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Configure client-side editors.
id: Konfigurasi editor pada sisi klien

en: Disable rich-text
id: Non-aktifkan rich-text

en: Enable rich-text
id: Aktifkan rich-text

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Inserted
id: Disisipkan

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: filter
id: saringan

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: contact
id: kontak

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: The value of the variable.
id: Nilai variabel.

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Link ID
id: ID tautan

en: Contact form
id: Form kontak

en: Execute PHP code
id: Eksekusi kode PHP

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Standard deviation
id: Deviasi Standar

en: CDN integration statistics for %drupal_path
id: Statistik integrasi CDN untuk %drupal_path

en: CDN integration is enabled for all users.
id: Integrasi CDN diaktifkan bagi semua pengguna.

en: Other settings.
id: Pengaturan lainnya.

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Book page
id: Halaman buku

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: First item
id: Pokok pertama

en: Second item
id: Pokok kedua

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
id: Bahasa standar anggota ini, digunakan pada email dan sebagai bahasa penyajian situs.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Popular content
id: Artikel populer

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: Cron run failed.
id: Cron gagal dijalankan.

en: Compact mode
id: Mode ringkas

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: Form protection
id: Perlindungan form

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
id: Ijinkan CAPTCHA dan tautan admin CAPTCHA pada halaman Administer

en: Add a description to the CAPTCHA
id: Tambahkan deskripsi ke CAPTCHA

en: CAPTCHA description
id: deskripsi CAPTCHA

en: Default CAPTCHA validation
id: Validasi CAPTCHA baku

en: Added CAPTCHA point.
id: Menambah titik CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
id: Kembalikan deskripsi CAPTCHA untuk bahasa %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
id: Setel ulang deskripsi CAPTCHA.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
id: CAPTCHA: tidak ada tantangan yang diaktifkan

en: extra large
id: sangat besar

en: tight
id: rapat

en: wide
id: lebar

en: extra wide
id: sangat lebar

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Last modification date
id: Tanggal modifikasi terakhir

en: Base name
id: Nama dasar

en: Text format
id: Format teks

en: Address 1
id: Alamat 1

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: XML sitemap
id: Sitemap XML

en: manage fields
id: kelola field

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Add, change or remove verifications for your site.
id: Tambah, ubah atau hapus verifikasi dari situs Anda.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Library
id: Pustaka

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
id: Prioritas URL ini relatif terhadap URL lain di situs Anda.

en: Default (@value)
id: Standar (@value)

en: Search Engines
id: Mesin Pencarian

en: (highest)
id: (tertinggi)

en: (lowest)
id: (terendah)

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Structure
id: Struktur

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Color and image settings
id: Pengaturan warna dan gambar

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
id: Pilih Format file untuk gambar. JPEG menghasilkan file yang kecil, PNG bisa latar transparan

en: PNG with transparent background
id: PNG dengan latar transparan

en: @level - no distortion
id: @level - tanpa distorsi

en: @level - low
id: @level - rendah

en: @level - medium
id: @level - sedang

en: @level - high
id: @level - tinggi

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: Add verification
id: Tambah verifikasi

en: Libraries
id: Pustaka

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: Cancel account
id: Pembatalan akun

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: Destinations
id: Tujuan

en: schedules
id: jadwal-jadwal

en: Advanced Backup Tab
id: Tab cadangan lanjutan

en: settings profiles
id: profil pengaturan

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
id: Tujuan adalah tempat dimana Anda dapat menyimpan berkas-berkas cadangan atau tempat memuat cadangan.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
id: Secara otomatis melakukan penyimpanan cadangan database pada jadwal reguler menggunakan <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Private files
id: File-file pribadi

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: The unique ID of the comment.
id: Unik ID dari komentar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
id: Alamat IP komputer dari komentar dimana telah dikirimkan.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The URL of the comment.
id: URL komentar.

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
id: URL dari halaman edit komentar.

en: The date the comment was posted.
id: Tanggal komentar dikirim.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
id: Komentar induk, jika komentar bertopik aktif.

en: The node the comment was posted to.
id: Node tujuan kiriman komentar.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: New comment count
id: Jumlah komentar baru

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The URL of the node's edit page.
id: URL halaman edit node.

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The date the node was most recently updated.
id: Tanggal node sudah dimutakhirkan terkini.

en: The author of the node.
id: Penulis node.

en: Poll winner
id: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
id: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
id: Suara pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
id: Jumlah suara yang diterima oleh pemenang jawaban poling.

en: Poll winner percent
id: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
id: Persentase suara yang diterima pemenang jawaban poling.

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: Login page
id: Halaman login

en: The URL of the site's login page.
id: URL halaman login situs ini.

en: The unique ID of the uploaded file.
id: ID unik dari unggahan berkas.

en: The name of the file on disk.
id: Nama dari berkas di disk.

en: The web-accessible URL for the file.
id: URL web yang dapat diakses untuk berkas.

en: The date the file was most recently changed.
id: Tanggal terakhir berkas diubah.

en: The user who originally uploaded the file.
id: Pengguna yang semula mengunggah berkas.

en: The unique ID of the taxonomy term.
id: ID unik dari istilah taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
id: Jumlah node yang ditandai dengan istilah taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
id: URL istilah taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
id: Kosakata yang memiliki istilah taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
id: ID unik dari kosakata taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: Term count
id: Jumlah istilah

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
id: Jumlah istilah yang termasuk dalam kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: The date the user last logged in to the site.
id: Tanggal terakhir pengguna login ke situs.

en: The date the user account was created.
id: Tanggal akun pengguna dibuat.

en: Font preview of @font (@file)
id: Tampilan font dari @font (@file)

en: You need to select at least one font.
id: Anda memerlukan paling tidak satu pilihan font.

en: Enter the characters shown in the image.
id: Masukan kata yang tampak pada gambar.

en: Site maintenance account
id: Akun pemeliharaan situs

en: Status message
id: Pesan status

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Not customizable
id: Tidak dapat disesuaikan

en: Restricted to certain pages
id: Terbatas pada halaman tertentu

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
id: <em>Buku</em> memiliki navigasi hirarki bawaan. Digunakan untuk buku pegangan atau tutorial.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
id: Subdirektori opsional bagi tujuan unggahan, di mana berkas akan disimpan. Jangan sertakan garis miring di sebelum atau sesudahnya.

en: Text formats
id: Format teks

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
id: Nama ini digunakan dalam URL untuk gambar yang dihasilkan. Gunakan hanya huruf kecil, karakter alfanumerik, garis bawah (_), dan tanda hubung (-).

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Revision log message
id: Pesan log revisi

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
id: Revisi mengizinkan Anda untuk membuat jejeak berbeda antara beberapa versi dari konten Anda dan mengembalikannya kembali ke versi lama.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: @title dialog
id: dialog @title

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id[0]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan 1 karakter atau lebih.
id[1]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Searched %type for %keys.
id: Mencari %type untuk %keys.

en: Edit shortcuts
id: Edit shortcut

en: Requires: !module-list
id: Membutuhkan: !module-list

en: Required by: !module-list
id: Diperlukan oleh: !module-list

en: Temporary files
id: Berkas-berkas temporer

en: There is currently no content classified with this term.
id: Saat ini tidak ada konten yang masuk dalam istilah ini.

en: Displaying administrative links
id: Menampilkan tautan pengelolaan

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
id: Direktori %directory tidak ada atau tidak bisa ditulisi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakanlah <em>basic pages</em untuk konten yang statis seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Image style
id: Gaya gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
id: Menampilkan berapa banyak memori yang digunakan untuk menghasilkan halaman ini. Hal ini akan menunjukkan penggunaan memori ketika devel_init() dan devel_exit() dipanggil.

en: Display $page array
id: Tampilkan array $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
id: Tampilkan array $page dari <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> area pesan di tiap halaman.

en: No variables.
id: Tidak ada variabel.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Details about a given menu item.
id: Rincian tentang item menu tertentu.

en: Field info
id: Info field

en: View fields information across the whole site.
id: Lihat informasi field di seluruh situs.

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
id: Melihat blok informasi akses node dalam halaman-halaman node dan halaman ringkasan.

en: Access DNA information
id: Akses informasi DNA

en: bypass node access
id: menghindari akses node

en: view own unpublished content
id: melihat konten sendiri yang tidak dipublikasikan

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
id: Blok-blok pengembang dan halaman yang menggambarkan catatan node_access yang terkait.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
id: Standar pengaturan <em>XML sitemap</em> untuk @bundle ini dapat dirubah <a href="@link-type">disini</a>.

en: Collapse
id: Dikembangkan

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang maksimal alias untuk dibuat. 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
id: Apa yang sebaiknya Pathauto lakukan ketika memutakhirkan item konten yang ada yang sudah memiliki alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
id: Jika pola alias berisi karakter penting (sepeti tanda accents) haruskah Pathauto mengupayakan untuk mengalihaksarakannya menjadi standar alfabet ASCII-96?

en: Reduce strings to letters and numbers
id: Kurangi jumlah huruf dan angka

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
id: Kata yang dcoret dari alias URL, dipisahkan dengan koma. Jangan menggunakan ini untuk membuang tanda baca.

en: Choose aliases to delete
id: Pilih alias untuk dihapus

en: All aliases
id: Semua alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
id: <strong>Catatan:</strong> tidak ada konfirmasi. Yakinkan aksi Anda sebelum mengklik tombol "Hapus alias sekarang!".<br />Anda boleh membuat cadangan database dan/atau tabel url_alias sebelum menggunakan fitur ini.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
id: Abaikan alias %alias walaupun path yang ada berkonflik.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
id: Mengabaikan alias @alias karena sama dengan path internal sistem.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source, menggantikan %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source.

en: Maximum alias and component length
id: Panjang maksimal alias dan komponen

en: Administer pathauto
id: Mengelola pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
id: Mengizinkan pengguna untuk mengkonfigurasi pola untuk pengotomatisan alias dan penghapusan alias URL masal.

en: Notify of Path Changes
id: Peringatkan Perubahan Path

en: Determines whether or not users are notified.
id: Menerangkan apakah pengguna atau bukan yang telah dicatat.

en: User blogs
id: Blog pengguna

en: Wysiwyg profiles
id: Profil Wysiwyg

en: Update preview
id: Perbarui contoh tampilan

en: Media browser
id: Browser media

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
id: XHProf adalah ekstensi php yang penting untuk mencatat profil situs Drupal anda. XHProf menunjukkan dengan jelas fungsi yang lambat, dan juga fungsi memori yang berbelitan.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
id: Pencatatan profil dengan menggunakan ekstensi php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
id: Anda harus mengaktifkan <a href="!url">ekstensi php xhprof</a> untuk menggunakan fitur ini.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
id: Path xhprof_html yang dapat diakses publik - diperlukan untuk menampilkan laporan profiler. Anda akan memerlukan untuk mengaturnya di luar Drupal, sebagai contoh di http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
id: <a href="@xhprof">Output XHProf</a>.

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
id: theme() tidak dapat dipanggil sampai semua modul dimuat.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Add new XML sitemap
id: Tambah XML sitemap baru

en: None (sitemap locked)
id: Kosong (peta situs terkunci)

en: No XML sitemaps available.
id: Peta situs XML tidak tersedia

en: No sitemaps selected.
id: Tidak ada peta situs dipilih.

en: The sitemap has been saved.
id: Peta situs telah disimpan.

en: The sitemap has been deleted.
id: Peta situs telah dihapus.

en: Import these files?
id: Impor file-file tersebut?

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Add media
id: Tambah media

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
id: Pemakaian kembali sesi CAPTCHA terdeteksi.

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang teks maksimal untuk tiap komponen pada alias (misalnya, [title]). 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: The field %name is not a valid number.
id: Field %name bukan angka yang sah.

en: The field %name cannot be greater than @max.
id: Field %name tidak bisa lebih besar dari @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
id: Field %name tidak bisa lebih kecil dari @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
id: Field <em>Teks yang dibuang</em> tidak boleh mengandung (kode) HTML. Pastikan untuk mematikan setiap editor WYSIWYG untuk field ini.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
id: Pilih tipe path yang tidak beralias yang akan dibuatkan alias URLnya

en: Bulk updating URL aliases
id: Pemutakhiran alias URL masal

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
id[0]: Membuat 1 alias URL.
id[1]: Membuat @count alias-alias URL.

en: language neutral
id: bahasa netral

en: Pattern for all @language @node_type paths
id: Pola untuk semua (bahasa) @language path @node_type

en: Updated alias for node @nid.
id: Pemutakhiran alias untuk node @nid.

en: Taxonomy term paths
id: Path untuk termin taksonomi

en: Updated alias for term @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk termin @tid.

en: Forum paths
id: Path forum

en: Updated alias for forum @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk forum @tid.

en: User paths
id: Path pengguna

en: Updated alias for user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna @uid.

en: Blog paths
id: Path Blog

en: Updated alias for blog user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna blog @uid.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 node.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count node.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 termin.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count termin.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 akun pengguna.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count akun pengguna.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
id: Anda telah mengkonfigurasi @name untuk menjadi pemisah dan untuk dibuang ketika ditemukan di dalam teks. Hal ini dapat menyebabkan masalah dengan pola alias Anda dan khususnya dengan token term:path. Anda kemungkinan menyetel aksi untuk @name menjadi "ganti dengan pembatas".

en: Touching this file will trigger a resync to the CDN.
id: Menyentuh berkas ini akan memicu sinkronisasi ulang ke CDN.

en: Configure CDN integration.
id: Konfigurasi CDN terintegrasi.

en: Add new component
id: Tambah komponen baru

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
id: Pengaturan PHP Anda hanya mendukung jenis database tunggal, karena itu terpilih secara otomatis.

en: Missing text format: %format.
id: Format teks hilang: %format.

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Origin Pull mode
id: Modus Pull asli

en: Integrates your site with a CDN, through altering file URLs.
id: Mengintegrasikan situs Anda dengan CDN, melalui pengubahan URL.

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: User signature
id: Tanda tangan anggota

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Start upload
id: Mulai unggah

en: Click to edit details
id: Klik untuk detil edit

en: Administer CAPTCHA settings
id: Mengelola pengaturan CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
id: Melewati CAPTCHA.

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
id: Anggota dengan kewenangan ini tidak akan ditawari CAPTCHA.

en: (No information available)
id: (Tidak tersedia informasi)

en: @driver_name settings
id: Pengaturan @driver_name

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
id: Aktifkan pencatatan profil dari semua tampilan halaman dan permintaan <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
id: Gunakan JQuery yang tidak dimampatkan

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
id: Gunakan versi jQuery yang terbaca-manusia, bukan versi sederhana seperti yang paket bersama Drupal, untuk memudahkan debugging JavaScript.

en: Entity info
id: Info entitas

en: View entity information across the whole site.
id: Lihat informasi entitas di seluruh situs.

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: Run arbitrary PHP from a block.
id: Jalankan sembarang PHP dari sebuah blok.

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Access per-page statistics
id: Akses statistik per-halaman

en: Access files on the CDN when in testing mode
id: Akses berkas-berkas di CDN ketika dalam modus testing

en: Users with this permission will get files from the
                              CDN when testing mode is enabled.
id: Pengguna dengan kewenangan ini akan mendapatkan berkas dari CDN saat modus pengujian diaktifkan.

en: Touch files
id: Berkas Touch

en: 'Touch' files through the links provided by the
                              per-page statistics. This will change the last
                              modification time of the file, and depending on your
                              set-up, may cause a resync of the file.
id: 'Touch' berkas melalui tautan yang disediakan oleh statistik per-halaman. Hal ini akan mengubah waktu modifikasi terakhir dari berkas tersebut, dan tergantung pada setup Anda, Hal ini dapat menimbulkan sinkronisasi ulang berkas tersebut.

en: Component name
id: Nama komponen

en: Access the views administration pages.
id: Akses ke halaman pengelolaan views

en: Bypass access control when accessing views.
id: Mengabaikan kontrol akses saat mengakses views.

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Singular form
id: Form singular

en: Plural form
id: Form plural

en: Weight for @display
id: Bobot untuk @display

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
id: Sebuah komentar yang berhubungan dengan file ini , dikarenakan file ini berada dalam sebuah field pada sebuah komentar.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
id: Sebuah File yang berhubungan dengan komentar ini, biasaya disebabkan karena sudah berada dalam field pada komentar.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
id: Sebuah file yang digunakan dengan term taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di term taxonomy.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
id: Sebuah file yang digunakan pada vocabulary taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di vocabulary taxonomy.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan path dasar untuk link-link dalam ringkasan view ini, sebagai contoh : http://contoh.com/<strong>view_path_anda/arsip/</strong>. Jangan tambahkan backslash awalan dan akhiran. Jika nilai ini kosong, views akan menggunakan path pertama yang ditemukan sebagai path dasar didalam display page, atau jika tidak ada path ditemukan.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: Content paths
id: Path konten

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua tipe konten dengan pola kosong dibawah ini)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan untuk @node_type (diterapkan untuk semua tipe konten @node_type dengan pola kosong dibawah ini)

en: Content access
id: Akses konten

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
id: Mengkonfigurasi sitemap XML situs Anda untuk membantu mesin pencari menemukan dan mengindeks halaman di situs Anda.

en: Content revisions
id: Revisi konten

en: Machine name:
id: Nama mesin:

en: Create Feature
id: Buat fitur

en: Underscore
id: Garis bawah

en: Bypass views access control
id: Mengabaikan kontrol akses views

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Edit @section
id: Ubah @section

en: Edit this view to add a display.
id: Ubah view ini untuk menambahkan tampilan

en: Add view from template
id: Tambah view dari template

en: View to insert
id: View yang ingin dimasukkan

en: The view to insert into this area.
id: View yang ingin dimasukkan pada area ini.

en: Provide title
id: Berikan judul

en: Provide breadcrumb
id: Berikan breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
id: Masukkan nama breadcrumb yang akan anda gunakan. Lihat "Judul" untuk persentase pertukaran.

en: Specify validation criteria
id: Tentukan kriteria validasi

en: Action to take if filter value does not validate
id: Tindakan yang diambil jika nilai filter tidak tervalidasi

en: Display all results for the specified field
id: Menampilkan semua hasil untuk bidang tertentu

en: Provide default value
id: Beri nilai default

en: Show "Page not found"
id: Perlihatkan "Halaman tak ditemukan"

en: Display a summary
id: Menampilkan ringkasan

en: Display contents of "No results found"
id: Tampilkan isi "Tidak ada hasil ditemukan"

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Create a label
id: Buat label

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur field ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Create a CSS class
id: Buat class CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur label ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Rewrite results
id: Tulis ulang hasil

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: Add !display
id: Tambah !display

en: Auto preview
id: Pratayang otomatis

en: @current of @total
id: @current dari @total

en: All displays
id: Semua tampilan

en: Create new filter group
id: Buat kelompok filter baru

en: Always show advanced display settings
id: Selalu tampilkan pengaturan tampilan lanjutan

en: Above the preview
id: Di atas tinjauan

en: Below the preview
id: Di bawah tinjauan

en: Display | Displays
id[0]: Tampilan
id[1]: Tampilan

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: contextual filters
id: filter kontekstual

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: contextual filter
id: filter kontekstual

en: filter criteria
id: kriteria filter

en: no results behavior
id: tidak ada hasil

en: Display the content with standard node view.
id: Menampilkan konten dengan node view standar.

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
id: Mengijinkan "Tingkat kedalaman" untuk Taxonomy:Term ID (dengan kedalaman) untuk diubah melalui sebuah nilai kontekstual filter tambahan.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
id: Mengijinkan filter kontekstual untuk diabaikan. Query tidak akan diubah oleh kontekstual filter ini. Dapat digunakan ketika nilai filter sesuai konteks datang dari URL, dan bagian dari URL perlu diabaikan.

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: All storage
id: Semua penyimpanan

en: All status
id: Semua status

en: No views match the search criteria.
id: Tidak ada views yang cocok dengan kriteria pencarian.

en: Create view from template @template
id: Buat view dari template @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
id: Aksi ini akan menghapus permanen semua perubahan yang dibuat pada view ini.

en: Create a menu link
id: Buat tautan menu

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk membalas komentar, dan lain-lain)

en: without links
id: tanpa tautan

en: titles
id: judul

en: with links (allow users to add comments, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk menambahkan komentar, dan lain-lain)

en: Hide view
id: Sembunyikan view

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
id: <a href="!url">Pengaturan modul redirect</a> berpengaruh jika pengalihan sudah dibuat ketika alias dihapus.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
id: Membolehkan pemasangan <a href="!url">modul Redirect</a> untuk mendapatkan pengalihan ketika alias Anda berubah.

en: No new URL aliases to generate.
id: Tidak ada alias URL baru untuk dibuat.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
id: <strong>Panjang maksimal alias</strong> dan <strong>panjang maksimal komponen</strong> nilai bakunya adalah 100 dan mempunyai batas @max dari Pathauto. Panjangnya dibatasi oleh panjang kolom "alias" dari table database url_alias. Skema database bawaan untuk kolom ini adalah @max. Jika Anda menyetel panjangnya itu sama dengan panjang kolom "alias" itu akan menyebabkan masalah pada situasi dimana sistem memerlukan penambahan kata tambahan untuk alias URL. Anda sebaiknya memasukan nilai yang panjang kolom "alias"nya dikurangi panjang sembarang teks yang mungkin ditambahkan pada akhir URL. Panjang teks mungkin ditambahkan pada akhir URL tergantung modul mana yang Anda hidupkan dan juga setelan Pathauto-nya.  Nilai yang dianjurkan dan nilai bakunya adalah 100.

en: Path module form elements
id: Elemen form mdul Path

en: Double quotation marks
id: Tanda petik dua

en: Single quotation marks (apostrophe)
id: Tanda petik satu (apostrop)

en: Back tick
id: Klik Kembali

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: Vertical bar (pipe)
id: Tanda pipa vertikal (pipa)

en: Left curly bracket
id: Kurung kurawal kiri

en: Left square bracket
id: Kurung siku kiri

en: Right curly bracket
id: Kurung kurawal kanan

en: Right square bracket
id: Kurung siku kanan

en: Plus sign
id: Tanda plus

en: Equal sign
id: Tanda sama dengan

en: Percent sign
id: Tanda persen

en: Caret
id: Tanda topi

en: Dollar sign
id: Tanda dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
id: Tanda angka (tanda pound, pagar)

en: At sign
id: Tanda at

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Tilde
id: Tanda gelombang

en: Left parenthesis
id: Tanda kurung kiri

en: Right parenthesis
id: Tanda kurung kanan

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Less-than sign
id: Tanda kurang dari

en: Greater-than sign
id: Tanda lebih dari

en: Backslash
id: Tanda slash kebalik

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en:  new
id:  baru

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Today's popular content
id: Konten populer hari ini

en: Representative node
id: Node Perwakilan

en: @entity using @field
id: @entity menggunakan @field

en: Count DISTINCT
id: hitung DISTINCT

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: Wysiwyg profile
id: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
id: Membolehkan pengubahan konten menggunakan editor di sisi klien.

en: Address form (country-specific)
id: Formulir alamat (spesifik-negara)

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
id: Pustaka %dependency, dimana pustaka %library tergantung, tidak dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
id: Versi %dependency_version dari pustaka %dependency tidak kompatibel dengan pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
id: Pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The version of the %library library could not be detected.
id: Versi pustaka %library tidak bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
id: Versi %version pustaka %library yang terpasang tidak didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
id: Varian %variant pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: Uploaded file.
id: File terunggah.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
id: Kosakata mengandung istilah taksonomi yang berhubungan, yang digunakan untuk mengklasifikasi konten.

en: Generate automatic URL alias
id: Membuat alias URL otomatis

en: Uncheck this to create a custom alias below.
id: Jangan dicentang untuk membuat alias gubahan dibawah ini.

en: Configure URL alias patterns.
id: Mengatur pola alias URL.

en: View: @view - Display: @display
id: View: @view - Tampilan: @display

en: And/Or, Rearrange
id: Dan/Atau, Atur Ulang

en: Use a pager
id: Gunakan penanda halaman

en: Shipping service
id: Layanan pengiriman

en: Tokens related to views.
id: Token terkait dengan views.

en: The human-readable name of the view.
id: Nama View yang dapat dibaca secara manusiawi.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: The machine-readable name of the view.
id: Nama view yang dapat dibaca oleh mesin/server.

en: The title of current display of the view.
id: Judul untuk tampilan view saat ini.

en: The URL of the view.
id: URL dari halaman view ini.

en: -Select-
id: -Pilih-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan ini untuk menyembunyikan field ini ketika tidak ada isinya. Catatan bahwa label dari field atau tampilan yang dimodifikasi tetap dapat ditampilkan. Untuk menyembunyikan label-label, centang pengaturan pengayaan atau pengayaan baris  untuk field-field yang kosong. Untuk menyembunyikan konten yang telah dimodifikasi. Centang "Sembunyikan modifikasi jika kosong".

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
id: Aktifkan  pesan views performance statistics/debug melalui module Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
id: Centang ini untuk mengaktifkan pesan-pesan beberapa query Views dan performance statistics/debug <em>jika module Devel diinstall,</em>.

en: Devel message(dpm)
id: Pesan Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
id: Catatan log Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
id: Region dari halaman untuk menampilkan pesan-pesan debug performance statistics/debug

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
id: Jika anda membutuhkan tambahan field selain dari uid tambahkan komentar baru: author relationship

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
id: Pengguna yang melakukan penerbitan konten. Jika Anda membutuhkan field selain dari uid yang menambahkan konten: author relationship

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Link field to the node if there is no comment.
id: Menautkan field ke node jika tidak ada komentar.

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin

en: Display the user with standard user view.
id: Menampilkan user dengan tampilan pengguna standar.

en: Add internet files to your media library.
id: Tambahkan berkas dari internet ke dalam pustaka media Anda

en: Tokens related to the "@name" entities.
id: Token terkait dengan entiti "@name".

en: List of @entities
id: Daftar dari @entities

en: List of @type values
id: Daftar dari nilai @type

en: Joined path
id: Path gabungan

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
id: Setiap deret nilai dibersihkan oleh Pathauto kemudian digabungkan dengan tanda garis miring menjadi teks yang berwujud URL.

en: Update node alias
id: Memutakhirkan alias node

en: Update taxonomy term alias
id: Memutakhirkan alias termin taksonomi

en: Update user alias
id: Memutakhirkan alias pengguna

en: Non-latin text (e.g., å, ö, 漢) will be converted to US-ASCII equivalents (a, o, ?).
id: Teks non-latin (e.g., å, ö, 漢) akan dikonversi ke US-ASCII yang setara (a, o, ?).

en: Choose some options
id: Tentukan beberapa pilihan

en: Choose an option
id: Tentukan pilihan

en: Display "Access Denied"
id: Tampilkan "Akses Ditolak"

en: @date_format format
id: format @date_format

en: Single filter
id: Filter tunggal

en: Grouped filters
id: Filter terkelompok

en: grouped
id: terkelompok

en: @entity types
id: tipe @entity

en: Book root from current node
id: Akar buku dari node yang aktif sekarang

en: Send Message via email.
id: Kirim pesan via email.

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: - No challenge -
id: - Tidak ada tantangan -

en: Challenge %challenge by module %module
id: Tantangan %challenge oleh modul %module

en: No variation
id: Tidak ada variasi

en: Little variation
id: Variasi sedikit

en: Medium variation
id: Variasi sedang

en: High variation
id: Variasi banyak

en: Very high variation
id: Variasi sangat banyak

en: Theme hook %hook not found.
id: Hook tema %hook tidak ditemukan.

en: Short description of table
id: Deskripsi singkat tabel

en: Search and Advertising
id: Pencarian dan Iklan

en: Revision comparison
id: Perbandingan revisi
