Display Suite (7.x-1.7) - en to ar translation catalogue (104 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Comment form
ar: نموذج التعليق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Parent
ar: الأب

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Add
ar: إضافة

en: Format
ar: التنسيق

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Select a layout
ar: حدد التنسيق

en: Submitted by
ar: تم الإرسال من طرف

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Custom
ar: مخصص

en: Fields
ar: الحقول

en: Advanced
ar: متقدم

en: Widget
ar: ودجة

en: General
ar: عام

en: Other
ar: آخر

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Hidden
ar: مخفي

en: Show
ar: عرض

en: User search
ar: بحث المستخدم

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Second
ar: الثانية

en: Revert
ar: استرجع

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Apply
ar: تطبيق

en: Above
ar: أعلاه

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Hide
ar: إخفاء

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Element
ar: عنصر

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Manually set
ar: ضبط يدوي

en: Entities
ar: الكيانات

en: Contextual links
ar: الروابط السياقية

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Minimal
ar: مختزل

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: Use custom display settings for the following view modes
ar: استخدام إعدادات العرض المخصصة لأنواع العرض التالية

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
ar: يستخدم وضع العرض %view_mode إعدادات عرض مخصصة. يمكنك <a href="@url">ضبطها هنا</a>.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Field item
ar: عنصر حقل
