Display Suite (7.x-1.6) - en to tr translation catalogue (132 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Parent
tr: Üst öge

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Add
tr: Ekle

en: Format
tr: Biçim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Select a layout
tr: Yerleşim seçin

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Two column
tr: İki sütun

en: Two column stacked
tr: İki sütun istifli

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Custom
tr: Özel

en: Fields
tr: Alanlar

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: General
tr: Genel

en: Other
tr: Diğer

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: User search
tr: Kullanıcı ara

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Second
tr: Saniye

en: Revert
tr: Geri al

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Apply
tr: Uygula

en: Above
tr: Üstte

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Hide
tr: Gizle

en: Classes
tr: Sınıflar

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Element
tr: Öğe

en: Drupal core
tr: Drupal çekirdeği

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Styles
tr: Biçemler

en: Emergency
tr: Acil durum

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Contextual links
tr: Bağlamsal bağlantılar

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Minimal
tr: En az

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Feed icon
tr: Besleme simgesi

en: Custom display settings
tr: Görüntüleme özel ayarları

en: Use custom display settings for the following view modes
tr: Aşağıdaki görüntüleme modları için özel görüntüleme ayarları kullanın

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
tr: %view_mode modu şu anda özelleştirilmiş görüntüleme ayarları kullanıyor. Bunları <a href="@url">yapılandır</a>mak isteyebilirsiniz.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Three column stacked - 25/50/25
tr: Üç sütun istifli - 25/50/25

en: Three column stacked - equal width
tr: Üç sütun istifli - eşit genişlik

en: Three column stacked - 25/50/25 (HTML5)
tr: Üç sütun istifli - 25/50/25 (HTML5)

en: Administer fields
tr: Alanları yönet

en: Default view mode
tr: Varsayılan gösterim kipi

en: Manage layout
tr: Düzeni yönet

en: Save layout
tr: Yerleşimi kaydet

en: Fluid two column stacked
tr: Değişken genişlikli iki sütun istifli

en: Fluid three column stacked - 25/50/25
tr: Değişken genişlikli üç sütun istifli - 25/50/25

en: Field item
tr: Alan öğesi

en: Manage view modes
tr: Görüntüleme kiplerini yönet

en: The layout has been saved.
tr: Düzen kaydedildi.

en: View modes
tr: Görüntüleme kipleri

en: 2 column stacked
tr: 2 sütun istifli

en: 3 column stacked
tr: 3 sütun istifli
