Display Suite (7.x-2.5) - en to it translation catalogue (125 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Format
it: Formato

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Select a layout
it: Seleziona un layout

en: Submitted by
it: Inviato da

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Separator
it: Separatore

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Submitted
it: Inserito

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: User picture
it: Immagine utente

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Custom
it: Personalizzato

en: Fields
it: Campi

en: Advanced
it: Avanzate

en: operations
it: operazioni

en: General
it: Generale

en: Other
it: Altro

en: Attributes
it: Attributi

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Flag
it: Contrassegno

en: Created date
it: Data creazione

en: Hidden
it: Nascosto

en: Show
it: Mostra

en: Link to content
it: Link al contenuto

en: Tokens
it: Token

en: User search
it: Ricerca utenti

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: First
it: Primo

en: Second
it: Secondo

en: Revert
it: Ripristina

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: <Hidden>
it: -Nascosto-

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Above
it: Sopra

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Hide
it: Nascondi

en: Classes
it: Classi

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Not configured
it: Non configurato

en: Change layout
it: Cambia layout

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Pager
it: Paginazione

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Element
it: Elemento

en: No link
it: Nessun link

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Post date
it: Data di inserimento

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Styles
it: Stili

en: Emergency
it: Emergenza

en: Entities
it: Entità

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Minimal
it: Minimale

en: Exposed filters
it: Filtri esposti

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: Feed icon
it: Icona del feed

en: Format settings:
it: Impostazioni formato:

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: User signature
it: Firma utente

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: One column
it: Una colonna

en: Administer fields
it: Amministra i campi

en: Field item
it: Elemento di un campo

en: Manage view modes
it: Gestisci i view mode

en: View modes
it: View mode
